an Zou cl UDA la Pillen )E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ^en Vrijdag 10 Juli 1929 No. 19893 99’Jaargang i (Gron.) UEYS P s bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WER KERK OUDERKERK, OU DEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, ena land Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Een >eer ze maar ian geschiedt ZOON alhier: BUITENLANDSCH NIEUWS. een op- scherpe FEUILLETON Telefoneer Lomonl, dat P-kk P-We de 1RMU4T en aambeien 3.Wormen iaak ook dort RUSLAND. Vier doodvonnissen uitgevoerd. De vroegere generaals Belawin en Iva- now van het roode leger en twee ambte- doen. Waarom' niet?- Als Freddy oowel uit vroegecen buiten den tekst uit de beroemde ■der tiuis ling van loet, iem, ver- oudsche Handel en d; De bedrjjven der tg te Gouda; Kun- xouda; De lichame- zeornaamste monu- Gouda* lien I lerk fiOIDSOHE C00R1NT. dat Het is Je daar wij ering, gebrek teid, duizelig- het opteekenen der verschilieude pun ten. Zoek eenige betrouwbare mannen uit, ofschoon ik niet geloof dat ze veel te doen zullen hebben. slechts een voorzorgsmaatregel, moest zelf ook tegen half acht zijn. Als alles goed) gaat zulten grooter wild vangen dan Ike. onderhandeld. Alle Duitsche voorstellen stuiten, zooals reeds werd gemeld, af op de eischen van Polen, dat voor het toela-* ten van handelsreizigers en het recht van meestbegunstiging een kolenlevering van 350.000 ton per maand verlangt. Zoolang dit niet wondt toegestaan onderhandelt Polen niet. Duitschland heeft thans offi cieel laten weten, dat deze eisch volstrekt onaannemelijk is en voorloopig blijft het dus bij den tarievenoorlog. De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. Zich aver veel niet bekommeren, is wijsheid, zich over niets bekommeren, domheid. 41) - Peinzend in zijn handen wrijvend, Met de Chef Green roepen. Binnen eenige «ogenblikken stond dereusaCh- tige gestalte van den hoofdj-inspecteur bij de deur. Dutch Fred gelooft dat hij efr- gens achter is gekomen, begon Foyle plotseling. Ik héb hem gezegd, je te ontmoeten in Lyons Theehuis aan het Strand. Ik geloof dat Jiij betrouwbaai is, maar geef hem geen geld voor je de waarheid van zijn verhaal hebt on derzocht. - Best, mijnheer, zei Green. Ik zal er voor zorgen. In minder dan een uur keerde de hoofd-inspectour terug met een air van gewicht. Welnu? vroeg Foyle. FRANKRIJK. Parijs helpt de vreemdelingen. De gemeenteraad van Parijs heeft nieuwe dienst ingesteld ten behoeve van de vreemdelingen, die Parijs komen bezoeken. Dikwijls zijn er klachten ingekomen over de groote moeilijkheden, die vreemdelingen bij aankomst ondervinden, vooral ’s avonds, om een chauffeur te vinden, die hen tegen het taximetertarief naar de plaats van be stemming willen brengen, terwijl in niet weinig gevallen tallooze hotels afgereden moeten worden, die alle beweren geen plaats meer te hebben, alvorens men er gens een onderdak vindt, Voortaan zal de reiziger aan alle groo- te stations politie-iplichtingen-bureaux vin den, wier ambtenaren belast zijn met het geven van inlichtingen aan vreemdelingen. Reizigers kunnen aldaar de lyst van hotels raadplegen, die nog kamers vrij hebben, terwijl deze politiebeambten er voor waken zullen, dat de chauffeurs overmatige prij zen vragen. In deze bureaux is gelegenheid im allerlei gidsen te raadplegen, te tele- foneereh, enz. enz. Het eerste bureau is thans geopend m het station St. Lazare; binnen eenige da gen volgt het Gare du Nord, terwijl over een week of wat alle groote stations zoo’n inlichtingendienst zullen bezitten. De achturendag bij de industrie. De Kamer heeft met algemeene (545) stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij machtiging wordt verleend tot ra tificatie der conventie, strekkende om het aantal werkuren in inidustrieele bedrijven te beperken tot acht uur per dag en 48 uur per week. De ontruiming nog deze week van Bo chum, Gelsenkirchen, Recklinghausen en nog andere kleine plaatsen en het bericht dat alle kwartieren nog in den loop van deze week zullen worden teruggegeven, en dat bezettingstroepen einde der week zul len vertrekken is een voor de Duitsehers niet onaangenaam bericht. Over het ver dere tempo der ontruiming is nog niets na- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den bezorgkring): 15 regels 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op dm prfje. Liefdadigheids-adveitectiën de helft van den prij». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ2.05, elke mgel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededcelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli ede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. naars zijn in Moskou ter dood gebracht. De beide generaals zijn veroordeeld wegens spionnage voor Polen; de beide ambtena ren omdat zij zich door gevangenen lieten omkoopen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, mot Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. wacht houdt. Ja, ja, dat is all right. Ik ben niet bang voor Freddy. Er zal ook niemand aftders zijn. De mannen, die het spelletje op touw hebben gezet, zullen een paar boeven niet geheel vertrouwen. Ik zal denkelijk vanavond tegen zeven uur zelf een wandelinge tje in die buurt gaan maken. Wij moe ten de buurt laten afzetten. Ik zal mij een eectiekaart van die 'buurt laten brengen. Een klerk bracht de kaart en Foyle’s vingers beschreven een wijden, onre gelmatiger! cirkel, nu en dan stilhou dend bij een plek waar hij een agent geplaatst wilde hebben. Dat zal wel voldoende zijn, sprak de chef, toen Green klaar was met Na een debat, dat vier dagen duurde, heeft de Belgische Senaat met 92 tegen 25 stemmen en 16 onthoudingen een mot’e van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen. Vóór stemden alle socialis ten en de meerderheid der rechterzijde. Alle liberalen en zes Katholieken stemden tegen. De onthoudingen waren alle van Katholieken. HOOFDSTUK XXVI. -Binnen het omachtoare cordon Foyle had getrokken.om Grell’s huis in Grosvenor Gardens., slenterde Dutch Fred rond, zijn sluwe fretoogjes on derzoekend over de voorbijgangers dwalen latend. Gedurende de wacht, die nu al eenige uren duurde, werd hij aangegrepen door bange gevoelens. Het was goed en wei „dik” te zijn met de politie, maar stel dat hun plan nen mislukten Stel dat Red1 Ike en zijn onbekende vrienden er achter kwamen dat ze verraden waren? Fred greep zenuwachtig naar een zwaar boksijzer in zijn zak. Man tegen- man was hij niet bang voor Red Ike maar diens vrienden waren er nog. De lange, rechte gestalte van! Hel- don Foyle, met hoog opgeslagen jas kraag, was hem eens zonder teeken yan herkenning voorbij gegaan en was verdwenen in den lichten mist die den avond donkerder maakte. Maar ofschoon de chef blijkbaar geen acht op hem geslagen, was hij geheet op de dingen in orde maken. Houdt iemand voor Ike de wacht bij het huis Freddy wordt verondersteld daar te zijn. En ik denk dat ze wel weten dat Lomont en Wills vanavond niet in huis zijn. Je moest je daar eons van over tuigen, Green. Telefoneer Lomonl, maar houd ze niet terug als ze reeds Het we In politieke kringen in Parijs blijft de discussie aanhouden over de beste wyze van optreden tegen Abd el Krim, wiens nieuw offensief tegen Taza, naar men in Parijs meent, zeer verontrustend is. De meest vooruitstrevende elementen eischen, dat de regeering zal beginnen met een heldere uit eenzetting van de vredesvoorwaarden, waarmee men genoegen zou nemen. Zoo lang dit niet gebeurt, schrijft de „Quoti- dien”, heeft men niet het recht te beweren dat alles gedaan is wat gedaan kon worden en zich ook niet te verwonderen over de oppositie tegen de militaire plannen der regeering. Bovendien moet, volgens het roode blad, de Kamer eischen dat Lyautey worde teruggeroepen en dat een nieuwe ci viele resident-generaal wordt benoemd. Is dit alles gebeurd en heeft de regeering zon der succes haair vredesvoorwaarden meege deeld, dan moet ook de Kamer de verant woordelijkheid aanvaarden voor een uiterst krachtige voortzetting van den strijd. - Van rechtsche zijde wijst men op het ge vaar van indruk die een vredesaanbod zal maken op de andere Marokkaansche chefs van alle stamanen die met hem vechten. Worden hem voorstellen gedaan, waarin hem een soort van Caïdschap wordt aange boden, dan zullen de groote Caïds in het zuiden, een Glaoui bijvoorbeeld, die een waarlijk grand seigneur en een trouwe vriend van Frankrijk is, zeer gebelgd zijn, dat het bendehoofd op dezen voet behan deld wordt. In ’t algemeen oordeelt men daarom rechts, dat het verkeerd is te beginnen met vredesvoorstellen en dat men eerst den oor log krachtig voort wil zetten, wanneer deze afgewezen zijn, zooals in het voornemen der regeering schijnt te liggen. Eerst dan wil men spreken over vrede als Abd el Krim verslagen is. Deze verschillende meeningen kwamen tot uiting in het Murokko-debat in de Ka mer, naar aanleiding van nieuwe aanvra gen om een crediet van 183 millioen. Door een groot aantal’ afgevaardigden werd het woord' gevoerd en eerst om negen uur in den avond kwam Painlevè aan het woord om de credieten te verdedigen. Dat deze zullen worden aangenomen lijdt geen twijfel, al zullen de socialisten zich San stemming onthouden De tarievenoorlog tusschen Polen en Duitschland is sedert eenige dagen in vol len gang. Desondanks wordt nog verder Alles ia orue, zei Green, cue oLjk'uaar erg met zichzelf was ingeno- men. U hebt de zaak goed ingezien, ii mi geld- raakt op, want ze nebben Red Ike aangenomen om bij Greli in te breken en alles in te pikken wat voor de hand kwam. Ike heelt bred gevraagd' henu een handje te helpen. Een zacht gefluit kwam over Foyle's lippen. Waarom had hij daar niet aan gedacht Op slimme jwïjjóe gedaan, met hulp van een medeplicluige en Grell had blijkbaar geen gebrek aan helpers zou de oplossing van hei geldvraagstnk heef eenvoudig zijn. Ga zitten, Green. Vertel mij er alles van, zei hij, in zijn zak grijpend naar zijn onvermijdelijke sigaar. Alles is in orde. Ike gaat Grell’s huis binnen met Grell’s sleutels van avond om acht uur, terwijl Freddy buiten de wacht houdt.... En een ander houdt een oogje op Freddy, als ik goed time. Ga voort. Wie heeft het Ike opgedragen Dat wil hij niet zeggen. Hij is hieromtrent zoo gesloten als een bus, volgens Freddy. Als we hem anrestee- ren, moeten wij iets uit hem zien te krijgen. Ik weet het niet zei Foyle Jang- aiam. Ike is een raar heer. Dutch Fred mag wel goed oppaseen, als de kerel ooit er achter komt, wie het spelletje heeft verraden. Laten wij nu RUSLAND. De boeren behalen de overhand., Ue „Prawda” schryrt in een artikel over de nouding van de boeren, die den boisje- wistischen heeren veel zorg baart, dat de boeren zich nu overal oen gelden, waar ge ook komt. Overal betuigen zy hun on tevredenheid over de gevolgde politiek van de regeering en komen met eischen. Overal hoort ge byv. dergelyke klachten: ,/oven jaar lang bezitten de Sovjets de tegeeringsmacht en al dien tjjd zyn de vij vers en de bronnen niet schoongemaakt. Op de kwitanties van de belastingen staat vermeld, dat het geïnde geld gebruikt zou worden voor het stichten van ziekenhuizen het bouwen van bruggen enz. Waarom krij gen wy echter geen geld voor onze brug gen Zoo vertelt het bolsjewistische blad. Nog erger is het, schrijft de „Prawda”, dat de boeren oo kde communisten, die op het platteland wonen, hebben „besmet” met hun oppositiegeest. Het blijkt n., dat de plattelanscommunisten zich op dezelfde wij ze uiten als de boeren. En dat doen niet alleen de gewone communisten, maar ook de hooger geplaatsten. Zoo b.v. werd kort geleden te Toela een conferentie gehouden van de secretarissen van de districtscomi- té’s van de oblsjewistische party. Deze secretarissen spelen in communistisch Rus land de rol van de „ooren en de oogen” van het Politbureau (de instelling, die de geheele politiek van de communistische party bepaalt en een overheerschende posi tie in Rusland inneemt). En nu hebben de ze mannen, die vroeger alle bevelen van de den, de partijleiders een ultimatum ge steld: „Binnen hoeveel tyd zal de regeering maatregelen doorvoeren, die onze boeren rijk zullen maken?” En zy eischten een onmiddellyk antwoord In het algemeene kan men zeggen, dat de regeering nu door de plattelandscommunis- ten niet minder gecritiseerd wondt dan door de boeren. Er voltrekt zich op het plattelland een proces, zegt de „Praw da", dat gevaariyk kan worden. ,/Jnze communisten doen geen moeite zich een voorstelling te maken van den po- litieken toestand, maar nemen alles wat de boeren zeggen als een openbaring aan, als een waarheid, die zonder critiek geac cepteerd moet worden.” DUITSCHLAND. Loonovereenkomst in het Saargebied opgezegd. Het W.B. meldt uit Saarbrucken, dat na onderhandelingen tusschen vertegenwoordi gers van de mynwerkersorganigatie van het Saargebied, van het Fransche ministe- Ziju hoede en liad hij Fredidiy wel op gemerkt. Hij wilde alleen, maar zien of er nog iemand anders in de straal was. Langs een omweg keerde hij te rug naar het hotel in de Buckingham Palace Road, waarvoor een groote auto in rust ».ond, en bij had in zijn geest het beeld van drie mannen, die nuogelijk spionnen waren, onder de menschen, die hij was gepasseerd. De toenemende mist was tegelijk een voordeel en een nadeel voor de rechercheurs een voordeel omdat hij ieder persoon, die de wacht hield ten behoeve van Grell en zijn kame raden, zou dwingen op niet te groolen afstand te blijven van het huis, wan neer Ike niet uit het oog verloren mocht worden een nadeel omdat hij iemand die weg wilde sluipen, gemak- keüjker de gelegenheid daartoe gaf Foyle wees Green, in de auto geze ten, op dit feit. Je moet je au‘o-ongeval wat dich ter bij het huis hebben, dan wij dach ten, zei hij. Ik geeft Ike een goede gelegenheid binnenshuis. Heb je den nasleutel Die is veilig en wel, antwoord de Green, op zijn zak kloppend. Als ik u niet zie, nadat wij hem gepakt hebben, moet ik hem. zeker beschu'di- gen Van inbraak Zeker. Vooruit nu. Het is kwart voor achten. (Wordt vervolgd). Da oradiaten vooi* Marokko. De ontruiming van Bochum, GeLsen kitchen en andere plaatsen in het Roergebied. Polen en Duitschland en hun tarieven-oorlog. Een motie van vertrouwen in de Belgische regeering. ders bekend ook niet of met de bevryding der in begin 1923 bezette gebieden ook de bevryding zal samenvallen der drie steden Ruihrort, Duisburg en Dusseldorp, welke indertijd bij wyze van strafmaatregel zijn bezet. Geschiedt dit laatste door de regee ring Painlevé-Briand en is de ontruiming inderdaad overeenkomstig de toezeggingen der regeering-Harriot, waarvan het hui dige bewind een iets gewijzigde voortzet ting is, een feit gewerden, dan za! bin-. nenkort een toestand zyn geliquideerd, waaraan het aanzyn is gegeven door de xnti-Duitsche politiek van Poincaré, die door Herriot werd af gezworen /'Overigens blijven de Duitsehers, die met verlangen uitzien naar het oogenb'ik, ^waarop de geallieerde soldaten het Roer gebied verlaten, van oordeel, dat zoowel de regeering-iPainlevé als de regeering- Herriot zich van een sympathieker kant zouden hebben getoond, wanneer zij niet te zeer de nationalisten in Frankrijk naar de oogen hadden gezien, maar daarentegen tot een vroegtijdiger ontruiming hadden besloten. Men blijft het in Duitschland dan ook nog steeds als een onrecht beschou wen een inbreuk op het verdrag van Versailles dat de ontruiming van het Noordelijke bezettingsgebied, de zooge naamde Keulsche zone, nog steeds niet heeft plaats gehad, al had zy reeds op 10 Jan. j.l., dat is een nalf jaar geleden, moe ten geschieden. De tekortkomingen van Duitschland op militair gebied, die de ge allieerden aangeven als reden voor de be stendiging der bezetting, achten de Duit- schers schromelijk overdreven en geen voldoend motief voor hun besluit met be trekking tot Keulen. Nochtans is er in Duitsche kringen een zekere tevredenheid. Terwijl het er twee jaar geleden den schijn van had, dat de be zetting van het Rynsch-Westfaalsche in dustriegebied zou leiden tot een voortdu rende occupatie en een economische ver nietiging van Duitschland, wordt nu al thans het vooruitzicht geopend op een spoedig vertrek der Fransch-Belgische troepen alsmede een evacutie der Britsche strijdkrachten, zoodat West-Duitschland in afzienbaren tijd weer vryer zal kunnen ademhalen. Vooral de moreele beteekenis der ont ruiming zal groot zyn, omdat daardoor het element van vernedering voor Duitschland, dat noodzakelijkerwijze steeds schuilt in de bezetting van vaderlandsch gebied door een buitenlandsche mogendheid, wordt geheven. rie van arbeid en ee vertegenwoordiger van de myndirecties, de bond van Duitsche mijnwerkers en de vakvereeniging van Christelijke metaalbewerkers met 8 Juli de loonsovereenkomst opgezegd en besprekin gen gevraagd hebben voor het afsluiten van een nieuw loontarief. Een vervolging tegen den burgemeester van Berlijn. Voor het „Schöffengericht” te Berlijn wordt, naar het W. B. meldt, een strafzaak behandeld tegen den burgemeester van Ber lijn Böss en wethouder Wege wegens over treding van de postwet. De stad Berlijn heeft sinds 1921 in het stadhuis een centrale voor ^distributie van correspondentie ingesteld, tefeainde het ver keer tusschen de verschillende afdeelingen van het gemeentebestuur"'tV'vergemakkelij ken en zegelonkosteft te besparen. De post- autoriteiten zagen daarin echter een in breuk op de postwet, welke het doorsturen van gesloten brieven naar elders per post verbiedt. Het O. M. eischte drie M. boete. De dood van dr. Höfle. Ter aanvulling van hetgeen reeds over het vernietigende rapport van prof. Lewin inzake de toestanden in het Huis van Be waring te Moabit gemeld is, ontleenen we nog aan de bladen, dat het ziekenrapport wemelde van onjuiste mededeelingen, die dr. Thiele onderteekende. Voor dr. Höfle is niets gedaan. Het ge beurde, dat dr. Thiele heelemaal maar niqj kwam kyken en een gevangenisbeambte de „visite” maakte. Het scherpste laat prof. Lewin zich uit over de wjjze, waarop in de gevangenissen met medicamenten omgegaan is. Men kan wel by na zeggen, zoo luidt het rapport, dat in de apotheek een „Marketendertum mit narcotischen Mitteln” heersohte. De ver plegers konden niet weten, dat zy wat ver keerds deden, wanneer zy op eigen gelegen heid onrustige patiënten slaapmiddelen gaiven. Zonder onderteekening van den dokter verstrekte de apotheek parcotica en zonder ibedenken gaf de apotheker giften af. Er zyn bewyzen, dut morfine in overgroote hoeveelheden is verstrekt. In ingewijde kringen heet het, dat met dr. Thiel het tijdperk der narcotica begon. Prof, Lewin vertelt dan verder, hoe alles erop wyst, dat dr. Höfle meer narcotische middelen heeft gekregen, dan was voorge schreven. Herhaaldelyk vérlioor hy het be wustzijn ten gevolge van het overmatig gebruik van slaapmiddelen. De apathische toestand van den zieke was het uitvloeisel van de werking der giften. Eerst één dag voor zyn dood begin de medische behande ling, een „angstbehandeling”, zooals prof. Lewin ze noemt. By het onderzoek van het hart werd een gifwerking geconstateerd, als prof. Lewin in zijn 40-jarige praktijk nog niet gezien had. Het rapport oefent vervolgens een afspraak gemaakt he/bben. zou de zaak vereenvoudigen als een of twee mannen in het huis kon den krijgen. Maar dat mogen wij met 11

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1