k 0 Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Een dagdienstbode crttiek op de rapporten van de doktoren Störmer en Strassmann, die de fictie tracht ten te handhaven, dat Höfle zlefmoord had gepleegd. Prof. Leiwin noemt die rapporten „voorbarig en een, r.y het onbewust, mid del om op een dwaalspoor te brengen." Het proces Angeratein. In het proces Angerstein is gisteren de broeder van den beklaagde gehoord Aan hem heeft Angeratein twee dagen na den misdaad bekend zelf de moorden bedreven te hebben. In het gezin van Angerstein heerschte, naar zijn broer verklaarde, de beste har monie. Angerstein was wanhopig omdat niemand in staat was zyn vrouw te helpen. Getuige heeft met zyn broer een vacantie- uitstapje van een paar dagen gemaakt. Eiken avond belde beklaagde zijn vrouw op om te weten hoe het haar ging en bij -zijn terugkomst te Haiger was het weer zien buitengewoon hartelijk. Op 1 Decem ber heeft getuige een telegram ontvangen, dat z\jn broeder het slachtoffer van een aanslag was geworden en dat zijn over komst dringend gewenscht was. Den vol genden ochtend las hij in een krant wat er was gebeurd. Te Haiger vernam hy spoe dig na zyn aankomst, dat men Angerstein reeds verdacht, wat getuige voor onmoge lijk hield. Den volgenden dag werd hy bij zyn broer in het ziekenhuis toegelaten. An gerstein zeide, dat hy hem wat te vertel len had, maar dat dan eerst de dienstdoen de agent de kamer uit moest. Toen de agent de kamer had verlaten bekende Angerstein zyn broer de moorden op zyn geweten te hebben. Onder de verklaringen van zyn broer hield Angerstein zich zoo goed mogelijk schuil in de beklaagdebank. Een vertegenwoordiger van de firma van der Zype, by wie Angerstein in dienst was, verzekerde, dat de firma een volledig vertrouwen in den beklaagde stelde Hy wad vlijtig en hield de boeken met pijnlijke nauwgezetheid in orde. Eind November 1924 werden echter enkele onregelmatigheden ontdekt. Een paar dagen voor de misdaad was dit aan Angerstein medegedeeld. BBLGIE. De communistische agitatie. De afgevaardigde generaal Richard heeft in de Kamer een vraag gesteld naar aan leiding van een bericht in het Zweedeche blad Tidningen te Stockholm, inhoudende, dat de Fransche afdeeling van het uitvoe rend comité te Moskou zou hebben besloten naar een Belgische stad in de buurt van de Fransche grens een militair communisitcsh spionnagebureau over te brengen, dat voor- loopig te Berlijn werkte en dat belast was met het verzamelen van inlichtingen en het instrueeren der bolsjewieksche stormtroe pen in Frankrijk. Pe minister van justitie antwoordde, dat hy de vestiging van een dergelyk bu reau niet zou dulden en dat alle maatrege len zyn genomen om deze te beletten. De Soir meldt in verband hiermede, dat de arrestatie van een Fransche communist te Antwerpen het plan heeft doen misluk ken. De politie vond op hem eenige docu menten betreffende de bovenbedoelde over brenging van het bureau. BINNENLAND. Jhr. de Geer Minister? in een in Amsterdam gehouden ver gadering van de Chr. Hist. Unie heb ben verschillende aanwezagen, o. w. Mr- Verkoutere» en mej. mr. Frida Katz medegedeeld1, dat de kans zeer groot is, dat de heer Rutgers van Ro zenburg weer in de Kamer zat terug- keeren. Naar de Tel. verneemt houdt deze uitlating verband met de mogelijkheid diie men in Ohr Hist, kringen aan neemt, dat jhr. mr. D. J. de Geer deel zal uitmaken van het nieuw te vorken ministerie. Het verdrag NederlandBelgië. Volgens „De Msb." worden te Rot terdam in de kringen van handel, in dustrie en scheepvaart voorbereidin gen getroffen voor een actie tegen ue ratificatie van het tractaat Nederlaud —België 1925, zooals dit thans luidt. De pasvisa voor Duitschland. Pe ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Buitenlandsche Zaken, hebben geantwoord op de vra gen van he. Tweede-Kamerlid Wed kamp, betreffende afschaffing van Ne- derlandsche pasvisa voor Duitsohers. Het antwoord op de vraag of de be richten in de bladen juist zijn, dal waar de Duitsche regeering bereid is de pasvisa voor Nederlanders at te schallen, de Ned'erlandsche regeering daartoe niet wenscht over tegaan, wijl ze een trek van Duitsche arb- ders naar ons land brengt, moet, vol gen- de ministers, in het algemeen ontkennend luiden. Er zijn onderhandelingen met Duitsch- land gaande. De Nederlandsche re geering streeft er echter naar, dat, in- ch'en tot afschaffing der pasvisa vow Nederiandsche en Duitsche onderda nen wordt overgegaan, ook de econo mische belemmeringen, welke Neder landsche arbeiders, die in Duitsdiland gaan of wenaction te gaan werken, al daar van overheidswege ondervinden, als gevolg van de in Duitschland' gel dende voorschriften, worden opgehe ven. Nopens dit onderwerp, hetwelk met dat der afschaffing van de pasvisa nauw verbonden is, is een nader on derzoek gaande. Reizen op Zondag. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Rutgers, in verbauü met het voorgenomen overleg tot voor koming van liet reizen op Zondag te gen verlaagde tarieven, heeft de mi nister van binnenilandsche zaken en landbouw, v(DOTunfÜer van den Raad van ministers, geantwoord Het bedoelde overleg is spoedig na de gedaiie toe.«gging geopend. Nog in onderzoek is het vraagstuk van de bevoegdheid der regeering tot ingrij pen op grond van art- 28 der Spoor wegwet. Het resultaat daarvan dient te worden afgewacht. Mocht dit met het oog op de gewenschte Zondagsrust niet bevredigend zijn, zoo is, mede met het oog op andere openbare m.ü- delen van vervoer, een nadere wette lijke regeling te overwegen. Nederi. iioode Kruis. liet hoo tubes tuur van het Ned. rtoo- oe Kruis melut omtrent de in de ver gadering te Maastricht gebrachte wij zigingen in liaar bestuur, dat in die vergadering jwerd besloten aan de Koningin voor te dragen .e benoemen tot eerste onder-voorzatter van net hoofdbestuur jhr. J. H». Roëll en tot leden van het dagelijksch bestuur prof. dr. G. J. W. Koolemans Beynen, mr. W. J. baron van Lynden, dr. M. Rut gers en mr. G. van Slooten Anz., ter voorziening in de vacatures, die wa ren ontstaan doordat aan jhr. H. Lou don, als eerste onder-voorzitter en aan mej. A. H M. Thorbecke als lid van het-dagelijksch bestuur door de Ko ningin op hun verzoek eervol ontslag was verleend en door de periodieke aftreding van de heer en mr. H. L'. Dresselhuys, jhr. W. G. van Riems dijk en prof. dr. G. J. W. Koolemans 'Heyneai', waarvan de belde eierstge- iToemden hadden verklaard, niet voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. Generaal majoor N. Schrijver werd niet gekozen tot onder-voorzitter, maar is in zijn qualiteit van inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht amb'shalve* reeds tweede onder voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Onveiligheid op de wegen. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland heef; de- volgende circu laire gezonden aan de burgemeesters oer gemeenten in Zuid-Holland', be seffende de onveiligheid op de wegen in verband met het motorverkeer Het zal ook uw aandacht niet zijn ontgaan, dat in den, ïaatston tijd de dagbladen herhaaldelijk melding maak ten van miii of meer ernstige onge lukken, door het gebruik van motor rijtuigen veroorzaakt. In vele gevallen zijn deze ongeluk- kon te wijlen aan onvoorzichtigheid of roekeloosheid van de bestuurders van die voertuigen, die zich niet sto ren aan de bepaling van art. 15 der Motor- en Rijwielwet, krachtens welke het den bestuurder van een motorrij tuig of -rijwiel verboden is, daarmede over den weg te rijden .op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien, weg wordt belem merd of in gevaar gebracht, noch aan de voorschriften der gemeentelijke po litieverordeningen, welke in het be lang van de vrijheid of de veiligheid van het verkeer zijn vastgesteld. Het is daarom, dat ik met nadruk oen beroep doe op uw medewerking om, voor zooveel van u afhangt, te bevorderen, dat door een voortdurend en nauwgezel politietoezicht op de handhaving en naleving van voormel de voorschriften aan het door mij be doelde, zich steeds uitbreidende, euvel paal en perk worden gesteld. Vereen. „Het Mobilisatiekruis". Het Haagsdie Correspondentiebureau meldt l Hoewel het Nationaal Comité Her denking Mobilisatie, dat zich met suc ces van de uitvoering van zijn pro gramma, waarop stonden lo. het op wekken van het Nationaliteitsgevoel "0. het uitkeer en van gelden aan de mobilisatieslachloffers en 3o. te komen tot het instellen van een mobilisatie- kruis, heeft gekweten, op 2 Juli l 1 in Den Haag officieel is ontbonden, is een u tvleeisel daarvan blijven be staan. De gereditigden tot hei', dragen van het Mob'lisatiekrais zijn aanstonds begonnen zich te vereenigeo. Overal in den lande zijn plaatselijke vereeni- gingen ontstaan. Het doel is': onder ling saamhoorigheid en onderling hulpbetoon. Waar de behoefte blijkt te bestaan, dat alle opgericht plaatselijke ver- eenigingen zich aaneensluiten om' tot eca bond over het geheele land te ko nen, heeft zich een voorioopig comité gevormd, bestaande uit de volgen'e heeren mr. F. J. van Lanscfaot, bur gen eester van 's-Hertegenboech, H. C. van Capelle, voorzitter van het co mité Rotterdam1 Herdenjking Mobilisa tie te Rotterdam1, ds. P. Bootsma, veld prediker te Zwolle, F. J. H. J. Schut, secretaris van de Rott. Bankvereeni- ging te Rotterdam, Jac. de Vries Sr, voorzitter van het Prov. Comité Noord- Holland Hjerdenkitig Mobilisatie, le Hilversum, P. v. Reen, burgemeester van Papendrecht, P. de Vries, majoor der Mil. administratie te Den Haag, L. J. de Vos te Assen. I'M comité draagt een absoluut voor- ioopig karakter en zal vervangen wor den door een definitief bestuur, dat gekozen zal worden door de vergade ring van afgevaardigden, die binnen korten tijd uit de reeds opgericht*? af- doeringen zal worden, oijeengeroepen Voorf oonesppivdenbe of inlichtingen kan men zirii wenden lot den heer Jac. de Vries Sr., StaUoire.sVaxuit t te Hilversum. De Indologische leerstoeHen te Utrecht. Naar het Handelsblad verneemt heef! nu ook de Raad van State gunstig ge adviseerd op het bekende verzoek tot verlof om in Utreftht eenige Indoligi- sche leerstoelen te vestigen. UIT PB PERS. De leiding der S. D. A. P. Onder liet opschrift „Leider ge vraagd 1" met als. ondertitel „Over den nieuwen fractievoorzitter" schrijft Hef Volk „Zoowel de plaats van len als die van 2en voorzatter is vakant. Troelstra is uit de Kamer getreden en het soci alistisch Kamerlid, dat '26 jaren de funktie van 2eo voorzitter bekleedde, heeft reeds verleden jaar in April to Groningen medegedeeld, dat hij in de nieuwe parlementaire periode wegens gezondheidsredenen uit de leiding der fraktie zal treden. Wil dat zeggen, dat er een nieuwe „partijleider" zal komen Dat staaf in zeker opzicht te bezien, doch vooreerst zal daarvan geen spn- ke zijn. De S.D.A.P. had lang aan 't hoofd der leiding een man staan, dien men den leider kon noemen „par droit de oonquête", door het recht van verove ring wegens zijn kwal! ei ten. Troel- slra heeft als het ware de S.D.A.P. onder hel hart gedragen. Hij was de ziel der partij. Hij was bijna doorloo pend de aangewezen eerste onder de broederen", de eerst aangewezen aan voerder, de leider. Zulk een positie krijgt niemand ooit weer in de partij, zoomin als »n Duitschland er ooit weer een Bebel komt. Het is ook niet noodig. Onze partij heeft een domokra isch gekozen bestuur, waarin een aantal personen, die een grooten staat van dienst hebben en' die een aantal kwa liteiten vertegenwoordligen, te zamen wel in staat een parlij te leiden. De leiding wordt vastgesteld na rijp be raad." Het sociaal-democratisch orgaan be oogt, dat de voorzitter der Kamer fractie een bijzondere taak zal hebben. „Hij zal in de Kamer de politiek aangeven en in eerste linie tegen de regeering en de 'regeeringsmeerder- heid optreden. Hij zal daar wellicht de poli'ieke lijnen' uitstippelen. Hij zal dat doen als woordvoerder der fraktie. Maar hij zal het niet doen opeigen vgezag en op eigen gelegenheid, doch in overleg met de gansche groep, zoo als trouwens reeds 'Troelstra deed konpressen zal hij allicht de aange wezene zijn om politieke kwesties te behandelen, doch hij zal er op moe ten rekenen, daarbij nog meer dan Troelstra te spreken na beraad met het gansche Partijbestuur. Zal hij de „leider" worden In zeker opzicht is dat mogelijk, doch dar* zal hij die uitzonderlijke po sitie moeten verwerven door zijn ta lenten en zijn optreden." Het blad constateert, dat „wij" (d. z. de sociaal-democraten) een functie van leider niC hebben. „Wij willen geen cesarisme, noch in den Staat, noch in de Partij. GEMENGDE BERICHTEN. Plezierjacht omgeslagen. Gistermiddag is een pieójnjerjacht, waarin een gezelschap Sneekers geze ten was, op Iket Saeekermeer omge slagen. Ken der inzittenden, de vrouw van den veehouder H. te Sn eek, geraakte onder het zeil en is verdronken. Prinses Juliana gaat kampeeren. Het kamp van de meisjes-zomercl 11 b O.C.EB.U zal ditmaal gehouden wor den op het terrein Van H. M. de Ko ningin op het Loo. H. K. H. Prinses Juliana zal, zoo verne t de Tel., behooren tot een 30-tal meisjes, dat aan het kamp deel neemt. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.30 Hilversum 1050 M. Politiebericht. 7.50 Munster 410 M. Aus unserer Pflanzenwelt 7.55 6BM Bournemouth 386 M. „Fe tish practices in West Central Africa. 8 u. 5IT Birmingham' 475 M. „Some curious facts about flies". 8 05 MUnchen 485 M. Italiaansche avood. j I 1 1 8.10 Hilversumi 1050 M. Lezing over „Radio en de poljtie". 8.20 2LO en 5XX. Operette „Then and now". 2BD Aberdeen 495 M. 5IT Birmingham 386 M. 59C Glasgow 422 M. 2ZY Manchester 378 M. Concerten 8.35 K.M.I, dfe Bilt 1100 M. Weer bericht. 8.50 Berlijn 430 en 505 M. Improvi- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Uw Qillatia of Sohaermas niet maar soharp? Het nieuwe Amerikaansche middel RAZORINE '1? verlengt den levensduur. Neemt proef. Prijs 0.50. Verfcrygbaar by Uw kapper. N.V. ALG. HOLL. HAND. IND. MIJ. Denneweg 140 Den Haag. sions-Abend, Munster 410 M. Concert. 9.05 SFR Radio-Paris 1750 M. Con- 9.20 PTT Parijs. Eoole Sup. 458 M. Artistieke soiree. Hamberg 395 M. „De lustige Waterkant." lu.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. Nieuwstijdin gen. „Road enjoyment". 10 50 2L0 en 5XX. „Special featu re". 53C Glasgow 422 M. Dansmu ziek. RECHTZAKEN. De berooving van j 23.000 te Rotterdam. Onder groote be.angstelling is giste ren voor de VaoaojheiKamer van de notierdamsche rechtbank behandeld ue zaak tqgeu dfe bekende beroofsteu-, de '21-jarige Sara S., die op 19 Maart van dit jaar gelegenheid' heef,, gegeven, den hotelhouder C. C. E. uit Dordrecht te börooven voor een bedrag van f 23.000 GeOischt yverd '2 |aar gevangenisstraf. Zelfbevrijding. De Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam' lieeft gis .eren uitspraak gedaan in de zaai; tegen den 48-jari- gen koopman in stoffen uit Utrecht en zijn 23-jarigen zoon, een te Schoten woonachtig koopman, die zich te ver antwoorden hebban gehad' resp. we gens wederspannigheid', eenig lichame lijk letsel tengevolge hebbende, en wegens het behulpzaam zijn bij zeli- bevrijding. Zooals iren zich herinne ren zal wist de vader, die gegijzeld was, en op 12 Med 1.1., onder geleide van een rijksveldwachter, naar het Paleis van Justitie zou worden over gebracht om door den president der rechtbank te worden gehoord naar aanleiding van een verzet tegen de gijzeling, bij het verlaten van 't Huis van Bewaring in een door zijn zoon bestuurden automobiel te springen. Terwijl de auto snel weg reed, sprong de rijksveldwachter, H. J. dei Vries geheeten, op de treeplank der auto met de bedoeling om' Tn de auto te komen en zijn arrestant va6t te grij pen. De vader verzette zich echter tegen die handeling door den rijks veldwachter te slaan, aan zijn armen te trekken en te duwen, tengevolge waarvan de politieambtenaar op de Stadhouderskade van de auto viel en een hoofdwond en ontvellingen aan de handen bekwam. Hef 0. M. had tegen den vader 8 maanden en tegen den zoon 4 maan den gevangenisstraf geëdscht. De recht bank achtte de primair ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde den vader tot 8 maanden en den zoon tot zes maanden gevangenisstraf Tevens werd de gevangenneming van den vader be volen. KERKNIEUWS. De heiligverklaring van Petrus Canisius. Le feesten ter eere van de peili0- verklaring van Petrus Banisius zullen gehouden worden van 69 September. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman. Naar „De Tijd" verneemt, heeft de Paus mgr. dr. A. C. M. Schaepman, proost van het Metropolitaan Kapittel en president van het grootseminaire „Rijsenburg" te Driebergen, benoemd tot protonotariu8 apostolicus. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Politievoetbal. Gisteren hield bovengenoemd© Bond een algemeen© vergadering te den Haag. Aanwezig waren de vereenigin- gen Wormerveer, Utrecht, Amster dam, Rotterdamsche Inspecteurs Sport club,! Hilversum', Hermandad, Delft, Gouda, den Haag. In de®e vergade ring werden de notulen goedgekeurd. De statuten en het huish. regiem ent werden aangenomen. H.erop volgde de verkiezing. Als secretaris^penningmeester-oompetitietei- der werd gekozen de hr. F. V ionen uit Utrecht (secretaris van de U.P.S.) Besloten werd de Politie-voetbalcom- petitie 'begin September tb houden. Te vens werd besloten om in 1926 een athietiekdag te houden te Utrecht en een zwemdag te Rotterdam. WATERPOLO. LZ.C.Maas (5—2). Woensdag werd gespeeld' de wed strijd L.Z.C.—Maas, die.dbor L.Z.C. met 52 gewonnen werd'. De Leidenaars rijn voor de rust in de meerderheid en al spoedig geeft Buys de L.Z.C met een keurig ver schot de leiiding (1—0). Wanneer bij een doelworsteting op het Leidsche doel N. N. keurig weet te redden plaatst hij ver naar voren en Van Helvert vergroot deft voorsprong, 20. De gebroeders Van Senus zondigen nogal eens tegen de spelregels, en als A. J. v. Senus uit het ve4d wordt ge zonden, scoort Buys uit den strafschop 3—0) In de tweede helft is Maas meer in den aanval. Het succes komt echter aan den anderen kant, als Van Hel vert met een ver schot de stand op 4—0 brengt. Opnieuw moet A. J. van Senus verdwijnen en Van Leeuwen maakt er 5—0 van. Maas komt steeds meer in den aanval en als Groen uit het veld wordt gezonden (de laatste maal ondei heftige protesten van bei de rijden) zorgt P. van Senus voor twee tegendeelpunten, zoodat het ein de komt met een 5—2 overwinning dér L.Z.C. Maas 1—G.Z.C. I 3—8. Het begint haast traditie te worden dat de G.Z.C. met de rust verliest en wanneer de Gouwenaars in het Zwar te Plasje te Hillegersberg tegen de Maas sjelen schijnt ec hooge 'sooie niet te kunnen uitblijven. Gisteravond ging de rust met 3—2 voor Maas in maar zes doelpunten in de 2e hélft brachten de stand op 8—3, zoodat de overwinning tenslotte nog bevredigend was. Een buitengewone wedstrijd is het niet geweest. De G.Z.C. kan beter en zou goed werk doen indien rij altijd speelde als in de tweede helft. Het eerste doelpunt kwam uit een verras sing, het tweede door een fout, het derde door de zeer hinderlijke zon, die Slop" 'echt in -se oogen scheen. Maar na de rust ko" t e Maas het niet mee: bolwerken -?u te kan?en die de Goudsche voorhoed o en in he* bijzonde IJsselslijn, rrecg werden alle benut. Het warm zonder uitzon dering keiharde knallen en eveuzoo- veel hopelooze gevallen voor den Rot- terdamrehen keeper. Wij geiooven echter zeker dat de G.Z.C. lot betere prestatie's lil staat is. al was, wij herhalen, deze ontmoe ting niet slecht gespeeld'. Onder leiding van den strengen doch correcten arbiter A. van Olst ving om 8 uur voor een vrij talrijk publiek, waaronder natuuriijk de noodige Uou- v\ ©naars, de kamp aan. De zeventallen telden beide één in valler. Bi] de Gouwenaars was Van oer Ree verhinderd en vervangen door Gabry, bij de Maas moest Krata het al nee», spoedig opgeven. Hij werd ver vangen door van Klaveren. De G.Z.C. speelt tegen zon in, wat ee<a handicap blijkt te rijn. DadeLjk na liet uitzwemuiem ontstaat eenige verwarring, Han van Senus komt vrij ie liggen, krijgt den bal en schiet Keihard in (1—3). Na eenige vergeel den© Maas-aanvallen maakt IJsseistijn n.et een nie. minder hard schot gelijk 1—1. Maar de Rotterdammers ziju he vig in, hun aanvallen en al spoedig krijgt na een fout van Smit en Rui ters ^et van Senus den bai vrij en ae Maas heeft weer de. leiding (21). ue gelijkmaker laat niet lang op zien wacnien. Ruiters, van achter opge- zwon men, krijgt een bal toegespeeld ais bij ongedekt ligt en via Pot s^nand vliegt de bal in het net (2—2). Weer volgt een offensief van de Haas en net is Piet van Senus die van delink sohe whig een schot geeft dat Slop door den zon in- 't geheel niet riet (3—2). Nadat lJsselstipi en Bokhoven nog eenige malen naast of over ge schoten hebben komt me. deaen stand ae rust. Daarna beheerschen onze stadgenoo- ten de situatie, al dient gezegd dat soms de Maas aardig kwam opzetten. Len van de bekende lange ballen den Boer—Bokhoven— IJseelstijn, brengt den gelijkmaker (33). Even heeft bet Doudsoh© doel het hard te verduren maar de doelman weet een driemaal achtereen ingezonden schot te houden en hef gevaar is bezworen. De rest is spoedig verteld1. Na een duei tusscben kit van Senus en lJsselstijn noet de eersie de kracht van de laatste voe len de G.Z.C. heeft met 43 de leiding. Bokhoven laat zich dan ook niet onbetuigd en kogelt verdienstelijk de vijfde in het Maas doel. Nummer zee ontstaat als een schot van dezelf de speler via den bovenlat bij lJssel stijn komt die natuurlijk de gelegen heid benut om kalm en zeker te sco ren. Op dat moment speelde de Maas met 6 man omdat Kit van Senus bet water ui'gestuurd was. Een strafworp voor een opzettelijke fout binnen de 4 M. lijn wordt door Bokhoven in het zevende doelpunt omgezet en tenslotte vliegt even voor tijd een kanjer van den vrijiiggenden lJsselstijn tusschcu de pajien door. Spoedig is dan het etind© daar. Vermeld rij nog dat na het 2e doel punt van de Maas Kratz het water verliet. Ook Gabry viel toen even uit om, toen de invaller kwam zijn plaats weer te hernemen. De stand van de B. afdeeling is nu: G.Z.C. 2 2 0 0 4 17—4 2.— U.Z.C. 1 1 0 0 2 4-3 2.- L.Z.C. 4 2 0 2 4 14—16 1.— Maas 3 0 0 3 0 6—18 0.— ONZE KOLONIËN. De bestauraherzieniiiK van Indië. Een Aneta-telegram meldt, dat de Volksraad de motie om de invoering van bestuursherriening van 1 Mei 1926 v tot 1 Mei' 192*7 uit te stellen, heeft aangenomen met 33 tegen 8 stemmen. STADSNIEUWS. QOUDlA, 10 Juli 1925. Toelatingsexamen Gymnasium. Tot de eerste klasse van het Gymnasium zyn toegelaten: J. Peletier, G. Boer, H. Montagne, P. v. Mensch, L. v. Giesen, J. de Kruyf, L. de Man, N. Spruyt, S. de Ruwe. Faillissement opgeheven. De Rechtbank te Rotterdam heeft opge heven het faillissement van J. M. Jaspers van Strijenstraat alhier. Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge- bproken het faillissement van L. P. Brink, Cornelia Ketelstraat 48. Curator is Mr. M. de Mol. rtarnen Engelsche Handelscorrespondentie. Voor het vanwege de Federatie van Han- - -els- en Kantoorbediendeuvéreênigingen in leder land gehouden examen te Rotterdam, ter verkryging van het „Mercurius-diploi Engelsche Handelscorrespondentie, slaagde onze stadgenoot, de heer H. P. Ko re vaar. De aanklacht tegen Ds. Borger. Ds. J. Borger verzoekt ons het onder staande schryven, door hem gisteren aan den Kerkeraad der Nod. Herv. gemeente verzonden, ter publicatie op te nemen. Gouda, 9 Juli 1925. Mijne heeren, 't Heeft wel geen zin, dat ik de zitting van den Kerkeraad van hedenavond1 by- woon, daar ik in de vorige zitting de zaak, waarom 't ook nu weer gaat, n.l. Ja aan klacht van den heer Boot tegen mij, uit voerig voor U behandeld heb. Ik heb U la ten zien, dat 't gehalte van de aanklacht op zichzelf nul is, .want de aanklacht op zich zelf een samenraapsel is van: a. oppervlakkigheid, b. valsche beschul diging, c. aanmatiging, d. verdachtmaking, welke allen géboren zyn uit geestelyke onbevoegdheid, om 't nu maar eens zacht uit te drukken. Verder heb ik U gezegd, dat de vragen, door den heer Boot in zyn dusgenaamde aanklacht gedaan, redeiykerwyze gespro ken, en dus voor een mensch, die de wer- keljjJdheid en waarheid zuiver begrypt, b e- vestigend te beantwoorden zyn. F.n hiermede is voor ieder redelyk denkend mensch deze zaak afigeloopen. Wanneer de Kerkeraad desondanks meent, dat deze zaak toch z.g.n. moet worden „doorgezet1 dan begeeft hy zich daarmede op 't gebied, waar de sfeer der middeleeuwsche Inquisi tie heerscht, en waar dus stitzwygend alt devies geldt: „Barbertje moet han gen". De werkelijke geest houdt rich buiten deze sfeer, en daarom kan ik me niet met den Kerkeraad bemoeien, wanneer en voor zoo ver hü zich op dit terrein begeeft, want voor domme menschen en hunne dom heden is een redelyk mensch te voornaam, en tevens is hy voor hen overbodig. Verder sohynt de heer Boo* nu niet di rect een groot verlangeh te hebben, om van my nadere inlichtingen te ontvangen over 't door my by wyze van preek in de kerk gezegde op 14 Juni IJ. want anders zou hy niet de gelegenheid, hem tfoor cien Kerkeraad en door my aangeboden, kort weg heibben geweigerd. Ik wil dezen brief in de dagbladen pu'bliceeren, daar de waar heid in 't openbaar behandeld moet worden want de onwaarheid alleen zoekt zich te Alsnog hoogachtend, J. BöRGER. Naar wy vernemen heeft de Kerkeraad in zyn vergadering van gisteravond met meerderheid van stemmen besloten, de aan klacht van den heer Boot naar het classi caal bestuur door te zenden. Comité Chr. Jeugdlanddag. Hier ter stede is een Comité opgericht, at zich het houden van een Chr Jeugd landdag (D.V. Sèpt. 1925) ten doel gesteld heeft. Het bestuur wordt gevormd door de hepren: Ds. J.J. Simon, le voorn., P. Alke- ma, 2e voorz., J, Koch, le secr., B. E. J. Bik, 2e secr., D. Hoogendoorn le penn., J. J. v. Hofwegen, 2e peyn. Actie der Sigarenwinkeliers. De moeilijke periode, dfe het Tabak- en Sigarenbedryf al doormaakt door den on- gelukkigen vorm der Tabaksbelasting wordt u°g verruimd door gestaag toenemende un faire handelspractyken welke hun oorzaak vinden in den door de wet geoorloofde han del beneden den banderolle-prys, welke door allerlei beunhazen met minderwaardi- Daartegen voeren thans de vereenigde si garenwinkeliers een actie die volkomen ge rechtvaardigd is en steun veidient. Vierde Orgelbespeling. Oip de vierde orgelbespeling te geven door den heer Henri C. J. de Man op Dins dag 14 Juli a.s. in de St. Janskerk, zullen als solisten optreden de dames H. W. van den Brink sopraan te Zeist en BerÜha Btotyn alt te 's-Gravenhage. Het programma vernieldt werken vah J. S. Bach, G .T. Handel, Joh. Wolfg. Franck, Gabriël Fauré, Henschel, Hiller, Lemmens, Mendelsohn, Bartholdy, Dvorak, Rossini, e.a. Waarschuwing. De Burgemeester van Aalten waarschuwt l«gen de practyken van zekere Wilhelmus Nierkens geboren te Zevenaar 15 October 1888 teekenaar en bouwkundige tydeljjk te Aalten by zyn schoonouders J. H. Sjiever- ding woonachtig. Nadere inlichtingen ver strekt voornoemde burgemeester. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag. 2 uur de lucht was 62. Postduiven. Op Zondag j.l. hield de postduivenver- eeniging ,4e Gevleugelde Vrienden" een concours vanuit Lage Zwaluw, waar door den heer Y. N. Hooimeyer uit Gouda de duiven werden losgelaten om 8 uur 15 mi nuten. De eerste üuif werd geconotateerd om 8.58.ÖU en de laatste om S.U9.3Ó. _De pryaen weiden behaald ais volgt: 1, 12, 14, 21, 40,-^U, 79 door G. M. de Bruin; 2, 5, 6, 11, 5ö, 64, 58, ö8, 71, 82 door G. Gran- dia; 8, 23, 25, 67, 74, 77 door O. Laurier; 4, 52, 64, door W. Werkhoven; 7, 8, 16, 17, 50, 51, 55, 63, 80, 81, 83 door J. van Loon; 9, 15, 18, 20, 30, 32, 45, 48, 57 door P. Kers bergen; 10, 19, 26, 29, 33, 36, 37, 40, 41 42 door C. P. J. Boer; 13, 31, 34, 35, 38, 44, 47, 65, 66 door B. Stolk; 22, 27, 28, 39 door L. Steenwinkel; 24, 75, 76 door C. J. de £ru(jn; 43, 61, 62, 72, 73 door A. Karre- man; 46, 56, 60 door L. de Lange; 59 door J. H. Rietveld; 69, 78 door C. A. M. Spruyt. Wedvlucht vanuit Vieraon (Frankrijk) werden de prijzen behaald als volgt: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 16 door C. P. J. Boer; 6 door J. Arez; 7 en 19 door J. H. Rietveld; 10 en 20 door G. M. de Bruin; 11 en 18 door B. Stolk; 12 en 15 dior C. A. M. Spruyt. le duif van aankomst 4.53.02 en de laatste Maandag om .6.27.38. Het verslag van deu toestand der Gemeente Gouda over 1924. Kil. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. A. Onderwijs. Weving van schoolverzuim. De commissie tot wering von schoolver zuim, in welker samensteuing_ geen veran dering kwam, riep ui net aigeioopen jaai de ouders oi verzorgers van 445Kinderen op om voor naar te verschynen. Aan dve oproeping voldeden de ouders oi verzoigera van 2 <2 Kinderen. De ouders oi verzorgers werden met nadruk gewezen op" hunnen plicht om zich aan de voorschruten dier Leerplichtwet te onderwerpen en op de on aangename gevoigen welke herhaung van schoolverzuim tengevolge heeft. Gevallen van absoluut schooLverzuim kwamen niet voor. Openbare scholen. By het einde van het jaar waren in deze gemeente 12 openbare scholen, namelyk: de school voor gewoon lager onderwijs no. 1 aan de Pa ter steeg; (hoofd de heer A. v. Kersen); de school voor gewoon lager xraderwys no. 2 aan de Karnemelksloot; (hoofd de heer L. Verjaal); de school voor gewóón lager onderwijs no. 3 aan de Nveüwe Haven; (.hoofd de heer G. D. Hey); de school voor gewoon lager onderwijs no. 4 aan de Nieuwe Haven; (hoofd de heer A. J. M. Jansen); de school voor gewoon lager onderwijs no. 6 aan de Keizerstraat; (hoofd de heer P. de Vos); de school voor gewoon lager onderwys no. 7 aan de Prins Hendrikstraat; (hoofd de heer C. J. de Ruwe); de schoei voor gewoon lager onderwijs no. 8 aan de Prins Hendrikstraat; (hoofd de heer H. van der Jagt); dé centrale Kopschool aan de Karnemelk sloot; ('hoofd de heer J. J. Hogendoorn); de school voor gewoon lager onderwys B tijdelijk in de Patersteeg; (hoofd de heer O. van Dyk); de school voor gewoon lager onderwijs C ahn den Burg. Martenssingel; (hoofd de heer W. den Hoed); de school voor u. 1. o. aan den Burg. Mar tenssingel; (hoofd de heer W. den Hoed); de school voor u. 1. o. aan de Turfmarkt, (hoofd Mej. P. A. Snoep). Aan de scholen 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, B en C wordt onderwijs gegeven in de vakken a. t/m k; aan de centrale kopschool in de vakken a. t/m k, o en g; aan de u: 1. o.- school aan den Burg. Martenssingel in de vakken a. t/m g, 1, m, n, o, p en q en aan de u. 1. o.-school aan de Turfmarkt in de vakken a. t/m k, 1, m, n, p, q, u en koken. Hoewel de vakken gelijk zijn, is de leer stof op de scholen B en C, de z„g. oplei dingsscholen, iets uitgebreider dan op de nummersoholen. In verband met de verniindering van het aantal leerlingen der openbare scholen, moest terwille van de noodzakelijke bezui niging reeds in het begin van het jaar een voorstel tot opheffing eener lagere school worden gedaan. Het meest kwam daarvoor in aanmer king school 5 en by raadsbesluit van 26 Februari verdween ueze schooldan ook uit de rij der nummersoholen. Het hoofd, de heer O. van Dyk, werd met ingang van 1 Maart overgeplaatst naar school B, terwijl de leerlingen over de verschillende scholen werden verdeeld. Intusschen bleken helaas nog meer maat regelen noodig te zyn tot inkrimping van het openbaar onderwijs. Eenerzyde als een gevolg van de voortdurende wijzigingen der Lager-onderwijswet 1920, en anderzijds ter verdere bezuiniging. Allereerst werd daarna het u.l.o.>-o:nder- wya aan een herziening onderworpen. Voorgesteld werd de u.l.o.-school aan de Turfmarkt op te heffen en de leerlingen «lezer school over te brengen naar de uJ.ó.- school aan den Burg Martenssingel, welke school dan een gemengde zóu worden. Dit voorstel "kon echter bij den Raad' geen ge nade vinden en het weOd in de zitting van 18 Maart teruggezonden, met de mededee- ling dat een nieuw voorstel werd verwacht, waarin de gfeheele reorganisatie van hef onderwys aan de orde werd gesteld. Ook een mededeeling ovei de huisvesting van verschillende scholen werd op denzelfden grond niet aanvaard. Aan het eind des jaars werd aan den wensch van den Raad tegemoet gekomen. In de raadsvergadering van 23 December kwam aan de.orde een nieuw voorstel, dat, behalve de zooeven genoemde reoganisatie van het u.l.o.-onderwtj«, beoogde: bijbouw van 2 lokalen aan de centrale kopschool en vestiging in dit gebouw van de scholen C en 2, vestiging der kopschool in de Keizerstraat en van, school B weder in haar oude gebouw aan het Regentesse- plantsoen, benevens opheffing van school 3. Verder behelsde het nog benoeming van Mej P. A. Snoep als hoofd van school C, ontheffing van den heer den Hoed als hoofd van deze school en op wachtgeldstelling van den heer G. D. Hey na de opheffing van school 3. Het geheele voorstel strandde op den bij bouw van 2 lokalen aande kopschool, ter wijl ook de'haiufhaving van de scholen B en C niet de goedkeuring van den Raad kon wegdragen. Hy besloot# tot opheffing van een dezer scholen, hetgeen aanleiding was het voorstel terug te nemen. 1924 verliep, zonder dat de reorganisatie van het onderwys tot stand kwam. Het aantal leerlingen per klasse (klasse afdeel ing) bedraagt sinds 1923: aan de scholen voor g. 1. o. met zes-jari gen leergang: ten hoogste 40; aan de scholen voor g. 1. o. met twee jarigen leergang: ten hoogste 36; aan dg scholen voor u. 1. o. ten hoogste 30. Vakonderwijs. Het onderwys in het handteekenen en in de gymnastiek wondt ook aan de lagere en u. 1. o.-scholen gedeeltelijk als vakonderwijs gegeven. Hiervoor waren aangewezen de heeren J, J. Weeda (teekenen), D. van Duuren, Ph. J. Bom (tijdelijk) en Mej. E. H. Ruys (tydelyk) gymnastiek. Het onderwys in handelskennis en koken aan de u.l.o.-school aan de Turfmarkt was opgedrageij respectievelijk aan den.heer P. J. Bylo en Mevr. F. Koekebakker'Mulder. Gevonden voorwerpen. By de politie zyn op eiken werkdag, des voormiddags tusscben 11 en 12 uur aan het bureau inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde voorwer pen: 1 ring met sleutels, 3 huissleutels, 1 muts, 1 ^jurkje, 2 sleuteltje, 1 polikliniek- Kaart, 1 mes. Voorts zyn te bevragen: 1 hondje by P. M. v. d. Griend, Bleekerskade 1; 1 sjaal by A. Bakker, Spoorwegstraat 1; 1 damespara- pi ui e by H. Rebouw, Raam 71; 1 geldstuk by W. Hey, Tuistraat 31; 1 medaille by M. Stamps, Boelekade 75; 1 portemonnaie by C. Weezer, Baanstraat 33; 1 vulpenhouder by L. J. v. d. Geest, BleekerBsingel 50; 1 ceintuur by F. Huisman, Moodr. Verlaat 9; 1 rozenkrans by F. C. Kuilenburg, Bosch- weg 18; 1 rozenkrans in doosje bij G. Hoos beek, R. v. Catsweg 220; 1 armband by A. Lexmond, Vrouwensteeg; 1 pedaalas by J. Radix, Ridder van Catsweg J64; 1 hond bij P. de Jong Teeuwisse, Gouwe 125; 1 arm bandje by A. van Niekerk, v. Strijenstraat 19; 1 .zakdoek met inhoud by JSlootweg, Heerenstraat 52; 1 ceintuur bij M. Ruygrok, Spoorwegstraat 27; 1 ryzweep bij A. Over- beek, Boelekade 193; 1 pakjei met inhoud bij H. Bakker, Speldenmakerssteeg' 20; 1 hals ketting by A. J. de Jong, Jaagpad 9; 1 ge wicht by G. Wiezer, Baanstraat 38; 2 lees boeken bij G. Lauwer, Raam 76; 1 horloge ketting bij P. Hartjesveld, R. v. Catsweg 184; 1 damesportemonnaie by J. Moerel, Markt 40; 1 blauwe pet by A. den Hertog, B. Martenssingel 130; 1 kous by T. de Bruin Jan Kottensteeg 24; 1 ceintuur bij E. Vuyk, Stolwijk; 1 armband by A. Demee, Nieu- wehaven 163; 1 portemonnaie met inhoud by C.de Pater, Prins Hendrikstraat 40; 1 pet by A. A. Bruynel, Gouwe 23; 1 rozen krans bij Vergeer, Snoystraat 86; 1 pet bij D. Willemse, Gr. Florisweg 44; 2 geldstuk ken by M. Futselaar,Lethmaetstraat 49; 1 broche by Mevr. Riesz, Kleiweg 34; 1 pakje met inhoud by T. Goenedaal, Dr. Leidsstr. 3; eenig geld by J. de Keyzer, Westhaven 65; 1 beursje met inhoud bij J. Buursma, P. C. Bothstraat 7; 1 school^a*c|i by J. Ber- tels, Kleiweg; 1 ceintuur by J. Brommer, Bockenbergstraat 110; rozenkrans by J. Zorg, Zwaansgat 5; 1 portemonnaie by H» Vos, Boomgaardstraat 25; 1 taalboekje bij D. Verhoef, Wilhelminastraat 2; 1 duif by W. Kwinkelenberg, Boelekade 235; 1 cein tuur by J. H. van Kooten, P. C. Bothstraat 35. Omtrent eenige gewonden rijwielbelas- tingplaatjes zijn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen. - Als verloren werd aangegeven: 2 porte- monnaies met inhoud en 1 gouden armband. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 8 Juli 1925. 1 aardewerker, 9 pijpmakers, 6 plateel schilders (4 ged,), 5 drukkers, 8 letterzet ters, 9 grondwerkers, 1 uitvoerder voor spoor en grondwerk, 1 behanger, 6 heiers, houwk. opzichter (volontair), 2 stuca- doors, 17 oppér-'en 12 timmerlieden (1 scheeps- en 2 leerlingen), 1 werkt, teeke naar, 1 hulp-«traatmaker, 2 .yzervleehters, 1 witwerker, 3 houbtlraaiers, 1 klompenma ker, 3 kistenmakers, 1 witter, 2 kleerma kers, 2 stoffeerders, 3 beiltsers, 1 kapper, schoen- en 2 meubelmakers, 1 gieter (me taal), 2 scheepskl inkers, 5 stokers, 4 ma chinisten, 1 scheepstuiger, 1 monteur, 4 blikslagers en lakkers, 1 smid, 1 leerl. fiet- senmaket-, 1 rywielmonteur, 2 ketelmakers, electriciens, 2 aank, hulpmonteurs, 1 bankwerker, 1 hekelaar, 1 touwslager, 10 suikerwerkers, 6 brood- en banketbakkers, 52 sigarenmakers, 1 textielarbeiders) 3 sor teerders, 3 plakkers, 2 tuinlui, 21 pakhuis-, I expeditie- en 14 .schippersknechts, 3 rei zigers, 1 zaalopzichter, 1 kellner, 1 winkel en 10 kantoorbedienden, 5 koetsiers, 4 boek houders, 1 portier, 103 transport- en fa brieksarbeiders, 2 chauffeurs, 1 winkeljuf frouw. Agenda. II Juli 2 uur. Sportterrein Gr. Floriswug en 8 uur Zaal Kunstmin. Turnfeeat Ver. Krachtsport. 15 Juli Concours-Hippique te Hoofddorp. 15 Juli 8 uur. Gebouw .Daniël" Cursus E.H. B.O. onder leiding van Dr. Montagne. 16 Juli, 8 uur. Soc. „Ons Genoegen", Zaal Kunstmih. Ledenvergadering „Vereeni- ging Ziekenhuisverpleging" te Gouda. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Te 's-Gravenhage zyn geslaagd voor het R. H. Mulo-examen de dames J. Lümmeman en M. Vermeulen alhier. GQU DERAIL Zondag 5 Juli hield de Pd. Ver. ,yDe Witpen" een onderling concours vanuit Geklermalsen, afstand 41 KiM. De prezen werden als volgt behaald: L. Boer le, 6e, 7e, 8e, 18e, 33e, 50e, 51e, 62e; F. v. Vliet 2e, 14e, 20e, 26e, 26e, 44e, 53e, 64e, 3e oveiduif; T. D. Both 3e, 5e, 32e, 41e, 46e, 46e, 55e, le en 2e overduif; P. v. d. Linden 4e, 13e, 22e, 39e, 40e; A. de Groot 9e, 16e, 21e, 29e, 57e; G. Palsgraaf 10e, 27e, 34e; C. den Braber 11e, 12e, 25e, 37e, 43e, 47e, 48e; L. de Bode 16e; P. v. d. Berg 17e, 24e; J. Baas 19e, 38e, 42e; P. Buregr 28e, 49e, 58e, 59e; A. W. Soet 30e, 35e; P. Mudde 31e; H. J. Schoiten 36e, 56e, 60. Eerste duif 8-51-40, laatste 9-14-41. Eereprys geschonken «hoor Mejuffr. Ver- kaik werd gewonnen door L. Boers met le Prijs. Door het bestuur van den G. V. B. is be slist dat de voetbalvereniging „Gouderak" dit jour geen deel mag nemen aan de IJisselschildwedstryiden. Door deze beslis sing wordt de kans voor Gouderak aan merkelijk verkleind voor het behoud van het IJsselschild. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. OVEiRLHDiENPaulina Deelen, oud 43 jaren, echtgenoote van Gerrit Speksnijder. Door Burgemeester en Wethuuders is aan Wed. D. Verwey te" Reeuwijk vergun ning verleend tot het doen bouwen van een varkensschuur. Naar wij vernemen heeft Ds. Roobol het beroep naar Winterswijk aangenomen. Door den Minister van Oorlog is pan Ui. J. Boere, ingeschrevene der lichting 1924, ingaande 1 Augustus a.s. voor 2 jaren vrij stelling van den dienstplicht verleend, we gens opleiding tot een geestelijk ambt. Bij de gemeente-politie rijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden alge meen spoorwegabonnement 3e klasse, gel dig tot 31 Augustus a.s. OUDEWATER. Tot predikant by de Ned. Herv. Gemeen te is beroepen Ds. G. Aleys te Nieuw Lek- kerland. STOLWIJK. Aus. Zaterdag n.m. 7% uur zal door de müaiekvereeniging „Harmonie" een con cert worden gegeven op het dorpsplein. Door Burgemeester en Wethouders is aan Wed. T. de Hoop vergunning verleend tot het doen bouwen eener schuur. OUDKIUUWK a. i. iMSEL. „Volksonderwijs" maakt melding van een uitnemend geslaagde avond voor Volks onderwijs te Krimpen d. IJssel, waar de heer Bosman als spreker optrad en waar 22 nieuwe leden toetraden. De. G. Lans heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk te Onstiwedde. INGEXONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De actie der sigarenwinkeliers. Van beunhazen gesproken. i>eaer tiageu ontvHigeu wij ©eu cir" ou. ai re, uitgegeven door de Vereeoi- ging van 'iabans- en Sigarenfabrikan ten voor Gouda en OoiBtroken en de Ver eenig ing van bugarenwinjteiaera „Gouda In deaie circulaire wordt en terecht te veld© getrokken tegen ue beunhazer.j waaronder het sigaren-, bedrijf te lijden heeft. Er worden daar in gevallen gesignaleerd van oneerlij- ko concurrentie, den gewonen reet en handel aangedaan door z.g. Hoeren, die gedekt nog wel door een vergunning van de Politie, minderwaardige siga ren te koop aanbieden, voormen van een hoog eren 'banderolleprija. Wij juichen de pogingen van de ge organiseerde sigarenfabrikanten eji w inkeliers van harte toe, maar zouden gaarne gezien hebben dat het druk werk voor dez© actie benoodigd', niet door een der beunhazen in het druk- keréoedrijf waTe vervaardigd gewor den. Vele van de argumenten welke door de sigarenfabrikanten en winkeliers gebruikt worden m hun gerectitvaar- digdfen strijd tegen oneerlijke concur rentie kunnen door d© georganiseerde boekdrukkers geheel worden onder schreven. Ook hun bedrijf lijdt door oneerlijke concurrentie. Daarom ia het niet aangenaam te moeten oonstatee- ren dat een tweqtal vereenigingen, het deefi hunner eigen actie voorbijzien, door haar drukwerk te laten vervaar digen daar waar dit niet behoorde te geschieden DE GEORGANISEERDE BOEKDRUKKERS VAN GOUDA. MARKTBERICHTEN. Gemeentelijke Vischmarkt Gouda. ®ericht van Vrijdag 10 Juli vm. 10 uur. Aangevoerd 2 manden verache schelvisch 4- 1 mand verache schol verdeeld in 28 par tijtjes van 10 stuks, schelvisch 14 par tijtjes van 25 stuks schol. De prijzen va- I rieerden van 0.350.60 voor schelvisch, Q.70—0.85 voor schol. (DRAADLOOZE DIENSJ.) Een diamanthandelaar in moeilijkheden. ANTWERPEN,. 10 Juli. Naar wij ver nemen bevind zich de Antworpeche diamanthandelaar C. G. in betalings- moediijkhedati. het passief jpu circa i 800.000 bedragen. AMSTERDAM, 10 Juli. Nader ver nemen wij dat de Antwerpsdh© dia- niaafctfirma die in betalingsmoeilijkhe den verkeert de diamnnthandeisfirroa Simon Gennt is. Onderhandelingen met Abd-el-Krim. PAKIJS, 10 juli. Volgens de Temps oesloot ae Spastische regoermg de ooor bemiddelifcg -van) beat mijneige naar Ece© V arietta ingeleide onder handelingen met Abt ei Krim als be ëindigd .te beschouwen. Pnuno de Riviera zeu echter den bein.ddelsar verzocht hebben ter be- scliiKkuig van de regeering te willen blijven, om de Spaansoh-1* raiische on- oaiderhandelaars naar den Rif-leider te wallen begeleiden, die nieuwe onder handelingen op den basis de Madri- leensche overeenkomst willen voeren. De Sultan «van Marokko is van Fez, naar Ra bait vertrokken. PAKIJS, 10 Juli. Volgens de Paris Midi zijn Malvy en Primo de Rivera tot overeenstemming gekomen over deu tekst van de voorstellen welke Etclie Varietta, de Spaansche vrijwillige on derhandelaar, vergezeld van 'n Fran sche regeeringsafgevaardigde aan Abd el Krimi te Adijir zal voorleggen. Het Quai d'Orsay verklaart nog geen vest.ging ontvangen \e hebben van dit bericht doch het als wel mogelijk le beschouwen. Evenwel spreekt het Quai di'Orsay tegen dat een Fransche regeeringsaf gevaardigde Etcha Varietta vergezelt. Schending van het fabrieksgebouw. DEN BOSCH, 10 Juli. De rechtbank te Den Bosch gelaste een nader on derzoek, inzake de aanklacht tegen L. B. de B., directeur der Gloeilampen fabriek Electra te Tilburg, waarbij aan beklaagde wordt ten laste gelegd, door belofte bewogen te hebben tot schending van het fabrieksgeheimi der N.V. Philips-fabrieken te Eindhoven. De uitspraak werd verdaagd. WISSELKOERSEN. 9 Juli. 10 Juü. Officieel. Londen 12.13% 12.13% Berlijn f 59.40 59.40% Parys 11.76 11.73 Brussel 11.55% 11.57% Zwitserland 48.47% 48.50 Weenen 35.15 35.15 Stockholm 67.— 67.06 Kopenhagen 51.15 51.25 Oslo 44.10 43.90 New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 740 7.40 Madrid 36.30 36.30 Milaan 9.20 9.25 Beurooverzicbt. be beurshandel was heden wel niet bepaald -omvangrijk maar in enkele fondsen ging toch nogal wat om*. De rubberwaarden bevonden zich weer in het centrum van de belangstelling, waarbij Amsterdam rubber natuurlijk op den voorgrond traden. De hooge rubberprijzen verleenden de markt on miskenbaar oen stimulans. De noodi ge koersschommelingen blpven niet uit- Tabakken worden moerende©la om streeks de laagste prijken van gis er ingezet, er. konden zich vervolgens ta melijk goed handhaven. Suikerwaar- den hadden eeu gedrukt voorkomen, waaraan de verdere daling van de ^suikerprijs in Amerika niet geheel vreemd was. Do koersen verschilden overigens niet veel bij die van gister. Voor oliewaarden was de belang stelling niet groot. Koninklijke èn Ge- consolideerden waren weinigveran derde De scheepvaart was stil en ver toonde r.iel veel bijzonders. Ned. Indusi rieprijzie*» hadden slecnls geringe aandacht. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 10 Juli. Hoogste stand 750.5 te Biaritz. Laagste stand 718,0 te Akureyri. Verwachting Zwakke tot matige zuidwestfin tot 1 noordwesten, wind.< .Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring. Waarschijnlijk weinig of gee regen. Zelfde temperatuur. Licht op: 10-11 Juli 9 48 n.m4.22 vm APVERTENTIEN. GEVRAAGD van ongeveer 14 jaar. Brieven onder no. 1951 bureau Goudsche Couraht Mprkt 81. I961 7 JONGE DAME vraagt NMlapiandsclw Stl|l- am LltaraluuplMHii te Gouda, eens per week. Brieven onder letter A, Schoonhoven sche Courant, Schoonhoven. 1957 g

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2