NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN So. 15885 Maandag 13 Juli 1825 85«Jaargang JBJi .^a BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOE RCAPELLE, NIEl WERKERK OUDERKERK, OLDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. i vermeld Zater- 261. 62. BUITENLANDSCH NIEUWS. 712, 14, 16, 17, 32, 33, 36, 39, 230 287.4 20.7& 6.10 FEUILLETON, larry!” sta- ovendien...”, Leman ich toe, om naar ‘voren Oyordt vervoUd). (Geautoriseerde vertaling) Nadruk Verboden. ider gaat, mloei van 12, 17/19, 21, 25. 34, 36/38, 40, n afstaan aan licht van zou Jlsie Bamfield. Dit was de syn voom&am No. 257. 44 2, 35—30, 1.68.659 199 ton No. 258. 36—31, 47—41 HEK. amclub „Gouda”, lokaal der club i de Bleekers- wat gij moet ertrouw dat dit alle bezwaren J aan te sluiten De. WMERMANS. Nedterlamdsche den van dïen- irry te spre- ;rug. „Harry JU'en boven- t om te aar- en nog. De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yardi in 1013 8 in 1920 7 wletiketi de smart haar verdron- gij u eene voor aan de vreugde gij haar kind van een anders dan kan het zijn dan het lie zwemsters en leeren het zwem- looh-t maar één ed in tientallen tot gij een on- icdegemaakt en weest om hulp Werkuren per dag Productie in millioenen ton Prijs p. t. (op de öndem.) plan hjj heesch. houden, Da- »rak je nooit In aansluiting op vorenstaande diene nog het volgende: Verwacht wordt dat een loonstrijd in de myn-industrie onvermijdelijk zal zyn. Het contract met de mijnwerkers loopt deze rnaand af, en reeds werq door den secreta ris van de Mijnwerkerslideratie, Cook, vol gens Keuter gezegd, dat men dan zal we ten te beletten, dat ook maar één ton bui tenlandsche steenkool in Engeland zou wor den ingevoerd. Cook waarschuwde de mijn eigenaars, dafy ais het conflict uitbrak, het er een zou zyn zooals men in Engeland nog nooit heeft aanschouwd. Eenstemmig moet reeds besloten zyn dat de vier groote vakbonden by elkaar ge bracht zullen worden en Vrijdag a.s. zal in Londen eerT*conferentie plaats hebben van vertegenwoordigers van al deze en ook van andere vakbonden, die in totaal 3.500.000 arbeiders zullen vertegenwoordigen. De mijnwerkers hebben onderhandelin- gen met Minister Bridgeman geweigerd, zoolang de mijneigenaars de, opzegging van de lOonovereenkomst en de voorstellen voor een nieuw contract niet hebben ingetrokken. Uit Honkong komen betichten dat de sta king zich daar uitbreidt. Onder meer slo ten de Ohineesche bemanningen der veer- booten, die de verbindingen met de omlig gende plaatsen onderhouden, zich by de staking aan, evenals het meerendeel der werklieden aan de electrische centrale, die evenwel spoedig waren vervangen. Het oor logsschip „Concord” kwam volgens Reuter uit Australië te Honkong aan, ter verster king der aldaar reeds aanwezige oorlogs- schepen, die den avond tevoren de geheele tot heden vendaagd zoodat het vonnis he den niet zal worden gewezen. Nog verschillende deskundigen zijn ver volgens aan het woord geweest. Zy be schouwden Angerstein niet als ontoereken baar. De grootste waande hechtte men aan de verklaringen van prof. dr. Herbertz van de universiteit van Bern die bij An- gerstein een psychopatisch sadisme meent te kunnen constateeren. Hy is er vast van overtuigd dat Angerstein na zjjn misdaden zelfmoord heeft willen plegen, de wonde die hy zichzelf heeft toegebracht bewijst dit voldoende. Spreker heeft ook bewijzen van hetgeen hy het infantilisme van be klaagde noemt. Als de moeder van een der slachtoffers snikkend haar verklaringen aflegt blijft hij geheel onverschillig, maar als er sprake is van de aangebrande haver mout rollen telkens de tranen over zijn ge zicht. 43) -- bat is een beetje buiten je ge wone lijn, vervolgde Foyle, den man gezet plan, door een toeval mislukt. Nu"wee: je even goed als wij dat wij je niet kunnen dwingen, te spreken. Maar het aal ons een eindje op weg helpen, als je ons b.v. vertelt van wien je die sleutels hebt gekregen. Het helpt niet, Mr. Foyle, zei Ike. De eenige man, die met mij hier5 in was betrokken was Dutch Fred. U moest hem- zien te pakken te krijgen, omdat ik allee ervan voor den rechter zal vertellen. Hij heeft mij de sleu tels gegeven. Wees niet dwaas, Ike, viel Green hem in de rede. De gevangene keek van den een naar den ander met sluw glinsterende Hopapier voor zien neergtlegu. boyle bleef staan. Laten wij elxaar niet verkeerd begrijpen, zei hij. We beloven niets dan dat de rechtbank zal weien dat je ons in een andere zaak hebt •genui- pen. Als je verkiest te zwijgen, kun nen wij er niets aan doen. baar weet ik alles van, zei Ike zijn schouders ophalend. U weet dat ik in een gewoqn geval niet zou pie pen. Ik ben geen Dutch Freddy, die zijn kameraden verraadt. Ik ben uien kerel, die me dit baantje heeft opge dragen nieis verschuloigd. Wat wil u het eerst weten Vertel ons alles op je eigen ma nier. Waar heb je de sleutels van het huis gekregen Van den knul, die jelui tegelijk met mij hebt ingerekend. Ik zat een spélletje faro te spelen, ongeveer een week geleden in een kroeg ih de Commercial Road, toen die kerel me wenkt en me zijn voorstel doet. Jk had er geen zin in, maar de chinees, die de kroeg houdt, zei me dat hij te vertrouwen was en hij bood me helft.-.. Je vertelde Freddy dat je maar een derde kreeg, viel Green hem in de rede. Zoo? grinnikte Ike sluw. Dat moet e»n vergissing van me geweest zijn. Hoe het ook zij, ik zei, dat ik de helft moest hebben of niets. Hij «•drinken. Want ers, gij spnngt te iig is. Op zoo’n I u me,, gfj met gevaar en wilt gij hebt een hart lestenliefde. doen als de dren- bioe moet gij hem i Kun* gij de indien hij is ge- j trachten de le- vekken bij een Dit alles moet de meeste kans orden verleend, ite dit alles te ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (betoomde tob den bezorakring): 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0425. Van buiten Gouda en dan bezorgkring. 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op don prtjs. Liefdadigheida-adverteetiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke mgel moer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. 4 Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot aeer gereduceer de» prijs. Groots letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hot Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. aantal mij'nen te sluiten, het myn minder steenkool op te v< enboven moeten nog de verkoopprijzen ver laagd wdrden, willen de verkoépers afzet voor de aangevoerde hoeveelheid vinden. Op het oogenblik is het maximum loon voor den Britschen mijnwerker 5.25 per arbeidsdag. Hy werkt gemiddeld vyf dagen per week ^zoodat zyn weekloon is 26.25, hetgeen zeker geen hooge belooning is voor zulk een zwaren arbeid. In economi- schen zin is het evenwel, te hoog, omdat de hoeveelheid steenkool, die voor 26,25 ar beidsloon aan de oppervlakte wordt ge bracht, op de markt niet zooveel oplevert om alle bedryfsonkosten er uit te bekosti gen. Zoo is de Britsche mynwerker nu slachtoffer van de algemeene industrieele malaise, die in Europa nog steeds heerscht. Wy hebben in het bovenstaande de moeij, lykheden in de Engelsehe steenkoolnijver- heid teruggebracht tot een zuiver econo misch probleem. In een volgend opstel zul len wy nu nagaan, hoe tot nog toe, ge poogd werd dit probleem op te lossen en onderzoeken in hoeverre de vakactie van myn-eigenaars en arbeiders economisch ge werkt heeft. Misverstanden uit den weg te ruimen is ook een^ienst, em geen geringe ver dienste tevens. HOOFDSTUK XXVII. Een grimmige glimlach trilde onder de grijze snor van’ hoofdinspecteur Green, toen Foyle weer de kamer in stapte en de deur sloot. Ike keek recht in de koele blauwe oogen van den chef der recherche. U hebt desoen keer de bovenhand in’heer, erkendei hij volmondig. Ik geef toe. Ik zal u alles vertellen wat ik weet ofschoon dat niet veel is. Nu hij zoo dicht bij het bereiken van zijn doel was, moest Foyle met tact optreden. De wet dringt er zber terecht op aan dat er bedreiging noch belofte uitgesproken mag worden te gen*” iemand, die van een misdaad is beschuldigd. Van het oogenblik af dal een poüiieman het besluit genomen heeft iemand te arresteer en mag hij direct noch indirect een persoon ver lokken iets te zeggen dat zijn schuld kan bewijzen en hij is gedwongen een waarschuwing uit te spreken, om trent de eventueele gevolgen, wanneer zelfs een vrijwillige verklaring wordt aangeboden. i Green had een vulpenhouder uit Zijn zak gehaald en een paar bladen fo- voetstappeo stier venj weg, toen Ike tof; de conclusie kwam, dat zijn poging tot bluf mislukt was. Hij verhief zijn stem. He I Hr. Foyle I Ga «iog niet weg. Ik' zal vertellen wat ik weet. Kom terug I De crisis in het Ruhrgebied. Stopzetting van vier mynen. De Phönix A. G. heeft thans definitief besloten de mijnen Nordstem I tot en met IV te Horst-Etascher te sluiten, waar schijnlijk in het midden van Augustus. Een deel der 4000 daar werkende arbeiders zal elders ondergebracht worden, de groote meerderheid echter wordt werkeloos. De stemming onder de arbeiders is daardoor natuurlek thans reeds uiterst gedrukt. Voor de stad Horst-Emscher, die bijna ge heel van de belastinggelden der vier mij nen leeft, beteekent de sluiting een ca tastrofe. Ook de mijn Graf Schwerin te Castorp moet den eersten Augustus al haar personeel ontslaan en tot sluiting over gaan. Dit zijn slechts enkele sprekende voor beelden. Soortgelijke berichten komen uit tal van andere plaatsen in het Ruhrgebied. ENGELAND. Een verstrooide professor. Een Australische professor, die eergiste ren te Londen is aangekomen ter bijwo ning van het Empire Universities Con gres, kwam tot de eigenaardige ontdek king dat hy een jaar te vroeg is! Het con gres heeft pas in Juli 1926 plaats. Destijds was in de circulaire, waarmede het congres werd aangekondigd, abusieve lijk het jaar niet vermeld. Er werd nog een extrabericht verzonden en het organisatie comité te Londen ontving kort daarop uit Sydney de mededeeling dat alle Australi sche deelnemers op de hoogte waren ge bracht. Alleen de hoogleeraar in,quaestie schynt te zyn vergeten, of zyn gedachten toefden verre, toen het hem werd medege deeld. De geleerde is besloten naar Australië terug te keeren om het ’t (volgend jaar nog eens over te doen. Het misverstand heeft hem intusschen genoopt een overbodige reis van 24.000 mijlen te maken. DUITS®HLAND. Het proces Angerstein. In het proces-Angerstein zyn Zaterdag de laatste getuigen gehooid, voor het mee- rendeel vrieden en kennissen van de fa milie Angerstein, die zich allen gunstig over den moordenaar uitlieten. Een zwager weigerde op de hem gestel de vragen te antwoorden. Een predikant van de Methodistische gemeente verzekerde ook dat de beklaagde steeds goed voor zyn vrouw iwas. Deze getuige had den in druk gekregen, dat Angerstein tegen zyn taak als procuratiehouder niet was opge wassen. In den iraflatietyd had Angerstein den getuige 50.000 mark geleend voor het bouwen van twee kapellen. Later heeft An gerstein dit bedrag aan de gemeente ge schonken. Prof. Soetbert uit Siegen heeft de vrouw van Angerstein in 1922 behandeld voor een geslachtsziekte, ontstaan door een infectie van haar man. Dapr mevrouw Angerstein ook een darmziekte had, heeft prof Soet- schuld1.Ik en en ik haa* David, ik be- t omdat ik in enuwachtig... zou nemen. en ik bewon en voorgrond reering had wogen. Hij was te slim om iets te zeg gen dat als getuugenis gebruikt kon worden. ik geloof niet dat die inbraak de reden is dat u beiden aan het werk zijt gegaan, zei hij. U wil iets te wa ter komen. Ik veronderstel, dat u die zaak zoudt opgeven als ik u kon hel pen Vastberaden schudde Foyle ’t hoofd. Je weer, dat wij dit niet kunnen doen in een geval van misdaad. Mr. Green zal bij het verhoor een goed woord je voor je doen. Verder kunnen wij niet gaan. Ike zette zijn leeg glas neer. Hij geloofde dat hij de overhand had dat hij veel kon winnen en niets ver liezen wanneer hij aandrong op bete re voorwaarden. Het was een verkeer de, ofschoon heel natuurlijke, meening Helden Foyle had niet die minste be doeling en ook niet de macht met Ike te onderhandelen, zoodat die ongehin derd zijn aanvallen op de maatschap pij kon voortzetten. Helpt niet, M’neer, zei Ike Al u wilt dat ik spreek, zal ik het doen waneer mij los laat. Best. Foyle stond plotseling op. Wij zullen het hierbij laten, Ike. Doe zooals je zelf goedvindt. Mr. Green, u moest hem nu maar naarde cel laten brengen. Hij was de deur uit gegaan en zijn kletste nog een beetje, maar ten slotte gal hij toe. Het grappige van de zaak was dat hij geen waker wilde zijn op den dag dat we het grapje uithaalden. Zei, dat ik maar een kameraad moest vragen. En. toch komt bij levensgroot voor dén dag. l’e gevangene had een punt aange raakt, dat Foyle een lijd lang raad- selachtig was oegeschenen, maar het was hem) reeds duidelijke geworden. In den gewonen loop der dingen zou een inbraak in Grosvenor Gardens door twee bekende misdadigers niet noodzakelijk in verband gebracht be hoeven te worden met den moord. De derde man wilde niet als een mede plichtige herkend worden. In elk geval, ik nam het baantje op*me en hij gaf me de sleutel^ZJl'n het plan van hel huis. Hij verWdo mij niet, wie er achter zat. En ik vroe; niet te veel Hij noemde zich Mr. omith en wij ontmoetten elkaar twee maal in de. Hij noemde een kroeg in Street, Whitechapel. Daar zou ik vanavond met de buit bij hem zijn gekomen. Nou wee u alles wat ik Wee*. Niet geheel, zei Foyle kalm1- Wat is het adres van het speelhol, waar je hem het eerst hebt ontmoet? - Ike schudde het hoofd1. eOIBSCHE DMJBlVr. bert onderzocht of zy ook vergiftigd was. Het resultaat van dit onderzoek was nega tief. Deze getuige was er van overtuigd, dat het huwelyk van Angerstein niet goed was. Toen de misdaad bekend wend, heeft prof. Soetbert de betrokken autoriteiten opgebeld en dadelyk gezegd, dat Anger- stein dehand in het spel moest hebben. Hy is .van meening, dat de beklaagde niet nor maal ,is. Een paar andere geneesheeren, die An gerstein en zyn vrouw vroeger hebben be handeld, hebben by beiden verschijnselen van tuberculose geconstateerd. Op een vraag van den voorzitter antwoordde An gerstein, dat hy vóór het plegen van de misdaden erg aan slapeloosheid leed, maar sindsdien slaapt hy uitstekend. Hy gaat in de gevangenis om 6 uur naar bed en slaapt dan onafgebroken door tot den vol genden ochtend. Op voorstel van de verdedigers, die zich te zeer vermoeid voelden om hun plei dooien te houden is het Angerstein-proces Er komen, de laatste dagen, berichten uit de Britsche steenkoolnjjverfieid tot ons. die wyzen op een spoedige hervatting van den strijd tusschen kapitaal en afbeid in de n?ynindustrie, een stryd, die in zyn tegen- woordigen vorm, dateert van het jaar 1888, toeA de Britsche mijnwerkers zich vereenig- aen in één vakbond. Daar geheel Europa, en ons volk niet in de laatste plaats, belang heeft by hetgeen voorvalt op de steenkoolvelden, willen wy, zeer in het kort, een overzicht geven van den stryd in de Britsche steenkoolnyver heid, teneinde den lezer in staat te stellen een oordeel te vellen over hetgeen thans op dit terrein van het industrieele leven voor valt. Steenkool heeft sleèhts waarde als brand stof voor industrie en scheepvaart. Het spreekt daarom van zelf, dat de vraag naar steenkool afhankelijk is van de marktbe- hoefte aan industrieele goederen ^n de marktbehoefte aan scheepsruimte. Nu is, op het oogenblik, in Europa de toestand zoo, dat de capiciteii van het geheele industri- eele apparaat veel grooter is dan hetgeen door de machines voortgebracht wordt, m. a. w. er wordt uit de machines niet ge haald, wat er uitgehaald zou kunnen wor den. Wij zullen thans niet onderzoeken, wat de oorzaken hiervan zyn, maar alleen het feit vaststellen en daaruit de voor de hand liggende conclusie trekken, dat de steen koolmijnen niet de hoeveelheid steenkoo’ behoeven <>P te brengen, die zy zouden moeten en kunnen leveren, wanneer alle stoomketels in Europa voortdurend in be- dryf zouden zijn. Laten wy met een voor beeld aangeven, hoe groot de afhankelijk heid van de mijnindustrie is. Volgens de laatste statistische gegevens (^Labour Ga zette”, Juni ’25) werd in de Engelsehe my nen gemiddeld 4,9 dag per week gewerkt. De arbeidstijd per dag is 7 uren, de werk week telt dus op het oogenblik 34.3 uren. Hieruit blykt, hoe weinig vraag er is naar steenkool. Het zal ook geen nader betoog behoeiven, dat onder dergelyke ongunstige omstandigheden, in de steenkoolnyverheid met verlies gewerkt moet worden. De on dernemers toch, kunnen hun pryzen niet tot in het oneindige opdryven. Hierbij komt nog, dat, afgescheiden van de ongunstige voorwaarden op de steen- koolmarkt, de ondernemers in hun bedrijf onder economisch ongunstige omstandighe den moeten werken, hqtgeen blijken kan uit het ondervolgende staatje: (ontleend aan het rapport van de Coallnguiry commission in 1920). Totaal aant. arbeiders 1.110.884 Opbrengst p. jaar p. arb. 259 ton Jaarloon v. d. arbeider 1025 2600. Dit staatje kan u, by aandachtige be schouwing, veel leeren. Wy zien er o.m. uit, dat bij een niet /óhaanzienlyke ver mindering van de arbeidsprestatie, het ar beidsloon belangrijk gestegen is. Dit feit op zichzelf genomen, wil nog niet zeggen, dat het arbeidsloon in economischen zin te hoog is. Wanneer de industrieën de hooge pryzen betalen kunnen, is de Britsche mijn werker zyn loon op de markt ten volle waard. Dit is evenwel niet het geval. De industrieën kaan/pen juist met te hooge pr°* ductiekosten, vooral ten gevolge van Ue hooge pryzen van steenkool en grondstof fen. H®t hooge arbeidsloon van den Brit schen mynwerker wordt betaald door den ondernemer uit de bruto-opbrengst van zijn bedrijf. Welnu deze bruto-opbrengst is op het oogenblik niettegenstaande de hooge steenkoolprijzen, zoo laag ,dat vele mijn ondernemingen met verlies werken en de Britsche steenkoolnyverheid ,in haar geheel genomen, zoo weinig oplevert, dat na af schrijving van alle onkosten, aan verbete ring van de inrichting der bedrijven niet ge dacht kan worden. En wy weten, dat elk bedrijf, van welken aard ook, waarin niet voortdurend technischë verbeteringen wor den aangebracht, op den duur oi Zoo lang van een algemeene o] het nljverheïdsleven in Engeland én op het vaste land van Europa geen spraWe is, moe ten de Britsche myn-ondernemers hunne productie blijven inkrimpen, he^lj door het iren. Daar- E»n crisis in de Mijnindustrie. Een dreigement der arbeiders. Mishandeling van zendelingen in China, stad voortdurend met hun zoeklichten be schenen. Hef, vliegtuigmoedersehip „Her mes” zal naar men zegt aanstaande week van Malta naar China wonden gedirigeerd, tenwyl uit Britsch-Indië een regiment ge regelde troepen ter versterking eveneens naar Hongkong zal vertrekken Reuter meldt nog, dat de toestand in Swatau 'uiterst kritiek is. Het personeel van Engelsehe en Japansche zaken staakt; eveneens wordt het verschaffen van voe dingsmiddelen aan Engelschen en Japan ners belet. In het Westen der proAjMtie Szesjoean houdt de agitatie tegen de Vreemdelingen aan. Zy allen vertrekken naar de kustplaat sen. Vele vreemdelingen, die in verschillen de groepen door Peking komen, verklaren, dat studenten en agitatoren, goed van geld voorzien, de bevolking in 'het binnenland opruien en zoowel stakingen als den boycot organiseeren. De centrale regeering wordt hiervoor verantwoordelijk gehouden, daar zy aan de studenten en agitatoren vrybil- jetten heeft verschaft, om naar het binnen land te kunnen reizen In de Engelsehe missie te Woekingfoe drdhgen op 9 dezer Ohineesche soldaten binnen en mishandelden aldaar twee vrou- welyke Engelsehe zendelingen. Een manne lijke zendelig werd door de soldaten even eens mishandeld. Allen wisten ten slotte naar Swatau te ontkomen, waar zy geheel uitgeput aankwamen. Door den Britschen consul te Swatau werd de bestraffing der schuldigen en aanbieding van ofjicieele verontschuldigingen geëischt, benevens ver goeding voor de geleden verliezen.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1