Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. heerscht, als zou Engeland zich aan de by het verdrag van Washington aangegane verplichtingen willen onttrekken en een onafhankelijke politiek in China voeren. De correspondent acht het noodzakelijk er op te wijzen, dat Kellogg aan het heerachen van dezen ind-ruk onschuldig is, dat hy na tuurlijk nooit dergelijke meeningen heeft geuit, maar dat de opvatting van het Ame- rikaansche departement van buitenland- sche zaken deze is, dat Engeland alleen een onderzoek der douane-tarieven en een formeele revisie van de quaestie der ex territorial iteit wil uitstellen. De motivee ring hiervan wordt echter in ambtelijke kringen met als juist beschouwd; men ge looft niet, dat China het als een teeken van zwakheid zou beschouwen, wanneer men aan zijn wenschen tegenmoet kwam, daar immers een gemeenschappelijke actie der mogendheden wordt voorgesteld en ten tweede eenige wijziging in den status quo slechts met de uiterste, voorzichtigheid kan worden aangebracht. Het verdrag der negen mogendheden schrijft een gemeen schappelijke actie voor. De feiten eischer. echter voorzichtigheid, en deze dingen m aanmerking nemend, zijn de Ver. Staten blijkbaar van meening, dat er spoedig iet' gedaan moet worden. De werktijd van de arbeiders der Standaard Oil. De Standaard Oil Company of New Yersey heeft bekend gemaakt, dat zij 1. overgegaan bot de invoering van den achl- urigen arbeidsdag op een deel van haar olievelden in Aimerika en -ook tot een nieu we loonschaal. De mededeeiing wordt be schouwd als een groot voordeel voor de ar beiders, daar de twtaaif-urigie arbeidsdag sedert Met boren van de eerste bron in 1859 in zwang was. CHINA. Vervolging van een Sovjetambtemaar. Fortunatof, arts bij het Sovjetconsulaat, versoheen gisteren ivoor de gemengde rechtbank watw hij zich krachtens het Chi- neesche strafwetboek te verantwoorden had op de beschuldiging van een poging tot omkooping door het aanbieden van 10.000 dollars aan een openbaar ambtenaar in verband met beschuldigingen tegen den heer. Dosser, een vertegenwoordiger der bolsjewisten. Fortunatof werd in preven tieve hechtenis gehouden. De politie ver wacht dat zy van den Sovjetconsul een borgstelling van 10.000 dollar zal ontvan gen. BINNENLAND. Gezondheidscommissies. De directie van de Vereeniging van ïNedertandache gemeenten doet in liet VVeekblad v. uemeentebel. de volgen de mededeeliug Onze aandacht werd getrokken door een mededeeiingin het onlangs ver schenen jaarverslag over 1924 van den hoofdinspecteur van de volksgezond heid (volkshuisvesting) betreffende een nieuwe indeelinc/van de ambtsgebie den der gezondheidscommissie. Vol gens deze mededeeiing is door ge noemden hoofdinspecteur, in samen werking met zijn collega's krachtens een door den minister van arbeid1, han- cel en nijverheid verstrekte opdracht aan den minister een voorstel gedaan om het aantal gezonheidecommissie van 114 tot 80 terug te brengen. Daarbij werd aangeteekend, dat over het algemeen van een zoodanige in krimping wel bezuiniging voor het rijk wordt verwacht, maar niet voor o- gemeenten. Ons scheen het gevaar nie. denkbeeldig, dat daarmede niet alleen geen bezuiniging voor gementen zou worden verkregen, maar wel ver ring van lasten. In verband hiermede hebben wij ons. tot genoemden minis ter gewend, waarop wij ten antwoord ontvingen de mededeeiing, dat van een nieuwe indeeling van de ambtsgebie den der gezondheidscommissie, welke zou leiden tot een inkrimping van het aantal dier commissies, voorloopig is afgezien. Edo Fimmen uit Zwitserland geweerd. De Zwitsersche oorrespondent van de Maasbode seint Onze landgenoot lüdo Kimmen, se cretaris der Intemat'onale Federatie van Transportarbeiders, die eenige da gen geleden in het Volksbuis te Bazel in een openbare rede het navolgen van het Sovjet-Russische voorbeeld der proletarische dictatuur met de wape nen in de hand moet hebben aanbe volen, is tengevolge dezer rede op ce Iiyd geplaatst den personen, aan wie op bevel der Zwitsersche regeering het opnieuw betréden van Zwitsersoh grondgebied verboden is. Drcutsche arbeiders naar Twente. Eeui^en tijd geleden werd medege deeld, dat te Enschedé, vermoedelijk met steun van de regeering, ongeveer TOO arbeiderswoningen zullen worden gebouwd. De bedoeling, hiervan was, dat deze woningen allereerst zouden zijn bestemd voor dé arbeiders uit Emtnen en omgeving. v Thans deelt „Het Volk" mede, dat de regeering definitief tot hulp bij de zen woningbouw heeft besloten. De desbetreffende aangelegenheid' zal zeer binnenkort in den gemeenteraad van Enschedé aan de orde komen. Omtrent de tewerkstelling van de desbetreffende arbeiders vernam net blad, dat het in de bedoeling ligt, de uitvoering der werkzaamheden in ver band met het nieuw te graven iwen- ie-K'jnkanaal le bespoedigen, zoodat de Drentsdhe arbeiders hierbij werk zouden vinden. Meisjes en jonge vrou wen zullen wellicht in de textieln.- biieken arbeid kunnen krijgen. Handelsverdrag NederlandPortugal. Het departement van Buitenumdsche Zaaeti deelt mede, dat, blijkens tele grafische neuedeeaug van den gezant te Lissabon, de voorloopige regeling der liandels betrek klingen tusschen Ne uw/land en Portugal, welke laatstelij iot 1 Sept. a.s. werd verlengd, bij na dere nota-wisseling tusschen beide re geeringen, opnieuw is verlengd voor een tijdvak van een jaar. Tot ultimo Augustus 1920 zullen derhalve Neuer- iandsohe goederen bij invoer in Por tugal worden belast volgens het daar te lande minimum tarief, terwijl Ne derlandsciie schepen in Poriugeesche havens een reductie van 25 op de scheepvaartrechten zulten genieten. Voorts zullen voor die Nederlandsctie goederen, welker export naar Portugal voor Nederland van belang is en die op een bij de nota's gevoegde lijst zijn opgenomen, eventueel tairief-reduc- lies, welke de Portugeesche regeering aan ©enigen derden staat zou willen toekennen, tot 1 Sept. 1926 ook voor die Nederlandsche goederen gelden. Middenstundscongres. maar aanieiuuig van net neoeu le openen 22ste Nationaal Muluenstaiius- oougres werden gisteravond ae co.t- gicssjMen oiooc nea geweewtooestuur teu stauhuize odioieei ontvangen. ue burgemeester, uur. J. Lohman, gar de verzekering uat ue gemeente net op zeer hoog en prijs stelt dat de bond voor het eerst 11a de reorgani satie te Assen Lu jee. mount en Assen ae eer te beurt vait zooveel vooraanstaande mannen van oen middenstand 111 zijn midden te mogten zien. Lie vraag is wei eens geste.d, heelt de midden stand een bestaansrecht? Doch 'het is sprekers vaste overtuiging dat zonder naudeldrijvenden middenstand een ce- iioorlijk© distributie onmogelijk zou zijn. Del diatrubutiejaren 1914—1910 zijn van deze stelling een duidelijk oewijs. In die jaren was de heer Vos voorzitter van ae Middenstandsvereeni ging en het was toen het streven van net gemeentebestuur van Assen, bij alle distributie den handel in te schui ven, het tegenwoordige gemeentebe stuur staal nog op hetzelfde standpunt. Vroeg het den middenstand voorlich ting dan werd die nimmer geweigerd. ue samenwerking tusschen gemeente besturen en de handeldrijvende» mid denstand is zeer zakelijk. Velen weten uit hun schooljaren dat Assen aé hoofdstad van Drente is, uoeh de meesten denken tegenwoordig uat de wereld bij Zwolle ophouut. Waar go nu te> Assen zijt hopen we dat deze stad u niet zal teleurstellen, zo is jong, maar heeft veel natuur schoon on ook bewoners die iets kun nen presteeren. De Asser Handelsver- eeniging heeft juist met eere haar 25- jarjg bestaan herdacht en heeft het aaugedurta, hei congres te ont vangen. Spreker hoopt dat deze dagen bij allen in goede herinnering zuilen blijven en het congres den groei en bloei van den Middenstand zal bevor deren. De voorzitter, do heer G. Schuur man, »ieide dank voor d© ontvangst. Het was niet, zei deze, ©en gebrek van belangstelling dat wij niet eerder le Assen kwamrai, doch wij hebben gewacht tot de uitnoodiging kwami. Wij zijn blij in doze rustige plaats te zijn waar men een gemeentebestuur heeft dat sympathiek staat tegenoiver den middenstand. Dat is niet overal zoo. De ontvangst op deze plaats is het bewijs voor het bestaansrecht van den Middenstand. m In ,.De Hertekamp" gaf de muziek- vereoniging A.D.O. een uitvoering. Heden is het congres van den Ne derlandsahen Middenstandsbond door den voorzitter geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontleen en Ofschoon wij heden voor <1e twee- en twintigste maal in algemeen© ver gadering bijeenkomen, is het toch de eerste jaarvergadering jvan den Ned er- la ndsoh en Middenstandsbond, sedert de reorganisatie in September van het vorige jaar tot stand kwam. Het uit voer g verslag van den bondssecreta- ris gaf u eene opsomming van al d t- gene, wat in de laatste tien maanden door den bond is verricht. De uitkomst der eerste tien maan den heeft het bewijs geleverd, dat het eoed was gezien deze wijze van wer ken te volgen. Iedere groep i#as ru in staat de directe belangen zelfstan dig te behartigen, alvorens deze tui hef algemeen bestuur aanhangig te maken. In het begin, dat ook hier moeiljk was, ging het niet zx* vlot als men zou wenschen, do<Ji iedere wini- ging ih een jarenlang gevolgde me thode van werken, brengt eigenaardi ge bezwaren, die moeten worden over wonnen. Ondanks herhaalde pogingen in die ridhting, bleef het toetredén der vakvereentgingen beneden de raming. De lage contributie kan ook geen be letsel zijn. Het onverklaarbare feit doet zich voor, dat neutral© vakorganisaties vaak om der wille van hunne leden, die tot confessioneel© stfmdsorganisö- ues is, zoouat men, logisch doorden kende, tot de gevoigtiewcken moet Ko men, dat men uoor toetreding genee. biijit in de lijn, die mea zelf neeit getrokken. Laten wij den toestand flink en nel- <ier beschouwen en constateeren dat o.jxia a.les wat de overheid sedert ja ren aanwendt om de pos», ie van ons land te versterken, bestaat in bet leg gen van zwaarder drukken der lasten op de schouders van den middenstand. Onze staaisbegrooting is sluitend ge maakt, onze gulden is veilig gesteld, ons crediet tegenover bet buitenland ongeschokt gebleven. Maar tot welken prijs uoor verlaging van de loonen der ambtenaren, waardoor de koopkraeiu voor een groot deel bij het pub.iek is verminderd, tot nadeel van den mid denstand. Door het opleggen van tal van fiscale heffingen, waarvan de mu denstand het slachtotfer wordt. Door net aanstellen van talrijke ambtenaren lei oontroieering van posten, waarvaii ue opbrengst dikwijls de tracbemienten dier ambtenaren niet dekt. En niet al leen de Staat gaat voort de belastin gen te verhoogen, ook de gemeente lijke overheden bewandelen den zed- den weg. Verhooging van den factor der gemeentelijko inkomstenbelasting, verhooging der taripvei) van de ge meentebedrijven, het heffen der zake lijke bedrijfsbelasting, zijn bijna over- al schering en inslag. Door de goede organisatie van on zen bond, door ons uitstekend geoutil leerd bondsbureau, door veel inspan ning van het bestuur is in de afgeloo pen tien maanden veel bereikt, dat zonfter "dit alles achterwege zou zijn gebleven. Toen de uitgaven de inkomsten van den staat overtroffen, riep men om een .-.terkeu man aan financiën om de be grooting in evenwicht te brengen en ons voor ondergang te behoeden. Men vond den sterken man. Wij krijgen nu een nieuwe volksvertegenwoordiging, eene nieuwe regeering, los van helot en en aanspraken, die in het vorig tijdpenk omheten zijn gemaakt. Het is onze pi/chj. de nieuwe regeering te steunen, maar ook tevens haar te wij zen op het vele verkeerde der laatste jaren, op de desiderata •- van onzen y stand, op het belang van het gansch« *olk, dat ten onder zal gaan, wanneer in het nieuwe tijdperk niet de sterke man zal opstaan, die aan al het ver keerde een krachtig „halt" toeroept. Laat ons krachtig voortgaan, op den weg, dien wij ons hebben afgebakend bij do reorganisatie, laten wij sen- Irachiüg en zonder persoonlijke belan den den strijd om het bestaan verder voeren. Laten wij steeds paraat zijn om een" ieder, die fóns in den strijd om een eerlijk bestaan wil tegenhou den. uit volle borst toe troepen „halt". De loonen van het spoorwegpersoneel. Ciwieren vond ie Utrecht een hootd- >t stuwrsvergauering piaats van eten iveaerianascue Vereeniging van Spoor- eü i ramwegpersonéei waar de verte- óenwooroigers der .organisatie in den loonraad der Nederlandsche Spoorwe gen verslag uitbrachten omtrent nun aouding, in de laatste zittingen van den loonraad aangenomen. tiet U. D. vernar dat in deze M.B. vergadering algemeen instemming werd oetuigd met de houding van Molima- iver en Van Hinte in den loönraad, ,eiwiji groote voldoening werd uitge sproken over de kraentige wijiae, waar op zij getracht hebben elk advies tol oonsverlaguig te keieren. Groote ont- itemming werd geuit over het feit, oat een meerderheid in den loonraad niet oereid bleek eenige dagen schorsing uer beraadslagingen te bewilligen. Het H. B. zal alle maatregelen trei en, om in overleg met het personeel ae in het advies aanbevolen verslech teringen te keeren. Hiertoe zal, zoo mogelijk in overleg met de~katholieke en prot. christ. ver tegenwoordigers een minderheid rap port worden opgesteld, waarin iet coor de combinaties van hoofdbestu ren verdedigde nader tot uitdrukking zal worden gebracht. Nu inmiddels morgen een nieuwe ritting van den loonraad is uitgeschre ven, zulten de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Vereeniging aan de ze beraadslagingen wel deelnemen, en, bet bovenstaande besluit nader in den loonraad ter kennis brengen. Aange zien nog een aantal andere punten (o.a. het rapport betreffende de vier de loonklasse) aan de orde zullen ko men, zullen de vertegenwoor igers der Ned. Ver. mede hiervoor de loonraad- zitting bijwonen. Het ligt in de bedoeling, in een aan tal vergaderingen het personeel van den gang van zaken op de .hoogte te brengen. Deze besluiten werden alle met al- gemeeoe stemmen genomen. Het rooken van kinderen beneden 14 jaar op straat te Leiden verboden. In dep Leidsdhen Gemeenteraad is gisteren in behandeling geweest een voorstel, om in de politieverordening het verbod van verkoop van rookarti kelen aan jeugdige personen uit te breiden miet de bepaling, dat het aan kinderen beneden detï leeftijd van 14 jaar verbodéfe is, oif) den openbaren weg 01 ia een voor tiet pubnea Ue. gauHehjK loaaai lubas, sigaren 01 si garetten te rooken ot bij zich .e neb- oen. ue burgemeester wees er bij de dis cussie op, in net algemeen tegen ver ordeningen ais deze te zijn. uooh Let rouwen door jeuguiige personen need uen 1 aalsten tijd zulk een omvang aan genomen, dat daarin verandering moet somen. Een euiaei verkoopverbod aan jeugdige personen blijkt niet te üel- peu. jongens vast lo jaar koopem in ue winkels de sigaretten, en overiiau- uigen uez© uan aan hum jongere vriendjes. Dat het rootten nu veel er ger is dain vroeger, vindt hij een schande. Kinderen van 8 jaar komt men geregeld op straat tegen met een sigaret !n den mond, en nu het zoo 11 vaart loopt, moet de Overheid daar een e.nd aan maken. Om het geheel aan de ouders over te laten, gaat niet. liet rooken geschiedt toch dikwijls vèr van de ouderlijke woning. De nieuwe strafbepaling werd' hier na aangenomen met 18 tegen 11 st GEMENGDE BERICHTEN. Een zware boschbrand in den Haag. Gistermiddag omstreeks kwart over dn© werd de Haiagsofte brandweer ge alarmeerd! voor een zwaren bosdnbrand op het terrein aan den Kw eekerijweg, in de onmiddellijke buurt van Kiem Zwitserland. Arbeiders, die op de kweekerijen aan het wprk waren, hadden bemerkt, uat er tusschen de dennen en sparren rook hing. Zij stelden een onderzoek in en ai spoedig bleek hun, dat zij met een vrij enistigen boeohbrand te doen hadden, die woedde op drie ver- st'ftii.ende plaatsen, op geruunen af stand van elkaar. Dadelijk waarschuw den zij de brandweer eni inmiddels stelden aij zelf pogingen in het werk om den brand te beperken. i oen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen hoog boven de boomen int en liet het aioh aanzien, dat de geheel© duinhelling, die eigen dom is van het Staaisboschbeheereen prooi der vlammen zou worden. De twee motorspuiten, die uitgerukt waren, moesten ver van het terrein van den brand verwijderd blijven en men moest ongeveer 1000 M. slang uit rollen, wilde men den vuurhaard be reiken. Toen men eindelijk! water kon geVten was het gevaar al geweken en had men den brand door het schep pen van zand- en het graven van geu len zooal niet gebluscht, dan, toch ge- 'ocaliseerd Nadat de vlammen gedoofd waren was het mogelijk het duinterrein te overzien. Op drie punten was 't vuur ontstaan en daar men het gelijktijdig bemerkt had, ligt het vermoeden voor de hand, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Het auto-ongeluk bij Sluis. Naar w,j vernemen, is de toestand van mevrouw L. uit Antwerpen, wier man bij het auto-ongeluk bij Sluis om het leven kwam, vooruitgaande. De kinderen, die met hun moeder in het Burgergasthuis te Sluis worden ver pleegd, hebben slechts lichte kwetsu ren bekomen. Aan de gevolgen overleden- Fe machinist van de sleepboot Keul- sche Vaart 9, de heer v. N., die ge troffen werd door ontsnappenden stoom uit den stoomketel op de Waal voer Nijmegen, is aam de gevolgen overle den. Het lijk is naar Rotterdam ove;- gebracht. De schildersstaking in Den Haag. De patroonsvoorstellen aanvaard. Naar de Tel. verneemt, hebben de christelijke en IR. K. bouwarbeiders- bonden in den Haag, waartoe de sta kende R. K. em christelijke schilders gezellen behooren, besloten de voor dellen der patroons, waarbij een ta riefregeling binnen een maand in uit zicht is gesteld', te aanvaarden, en dus de staking op te heffen. Waar de adviezen der gezamenlijke hoofdbesturen der betrokken werklie denorganisaties luidden dezei voorstel len aan te nemen, is te verwachten, dat ook de moderne schilderSgezellen- bond die Donderdag vergadert tot op heffing der stakflng zal besluiten. De staking heeft met elkaar drie maanden geduurd. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 8.15 Hilversum. Solisten-concert. Re sidentie-orkest uit Kurhaus Sciievenin- gen. 9.05 Parijs. Fragmenten uit de ope ra „Psyche" van An*br. Thomas. 9 25 Aberdeen. Orkest. Daarna „A month come Sunday". 10.20 Brussel. Nieuwsberichten. Londen. Greeowich-tijdsein, weer- en nieuwsberichten. 10.50 Londen. Concert o.a. zang nummers door TUV Koenen. 11.20 München. Pers- en beursbe richten. Daarna dansmuziek. Het station Chelmsford 5XX 1600 M. zendt van 6.20—10.05 het LoraÜenscfi programma. Daarna speeches tei- gele genheid van het Engejsche cricket team uit Austraultó. Daarna weer Lon- denech programma. FINANCIKMLE HMUCHTBN. Hanze bank in bet bisdom Haarlem. Gisteren werd te 's-Graveohage de aan deelhoudersvergadering gehouden van de Hanzebank in het bisdom Haarlem, onder voorzitterschap van den heer H. G. A. Jan sen, die ih zyn openingswoord herinnerde aan de serieuze pogingen tot minnelijke li quidatie en er by de weinigen, die zich daarmede nog niet vereenógd hebben, op aamllrong, dit alsnog te doen. In deze vergadering deed de secretaris mededeelingen over de onderhandelingen van de commissie voor de liquidatie met di rectie en commissarissen betreffende de li quidatie der bank. Uitvoerig werd de gang dezer onderhan delingen nagegaan, waarbij oan. werd me degedeeld, dat de commissie een instructie had ontworpen voor directie en commissa rissen. Op advies van een rechtsgeleerde werd evenwel getracht een overeenkomst t© treffen, waarbij de commissarissen en de directie zich bereid verklaarden de com missie inzage te geven van de boeken. Dit voorstel is toegezonden aan de commissie voor de liquidatie, maar door haar nog niet behandeld. Inmiddels houden directie en commissarissen zich aan hetgeen is toege zegd, en worden geen uitbetalingen boven 100 gedaan en men gedraagt zich volko men naar de ontworpen instructie; ook de belegging geschiedt overeenkomstig- den wehsch van de crediteuren. Op een vraag by de behandeling der ba lans en winst- en verliesrekening antwoord de de directeur, dat de post van 191.000 verlies debiteuren beschouwd moet worden als absoluut verloren. De póst i» grooter, maar kon ten deele uit réserve gedekt Wor den Een der aandeelhouders voerde aan dat de verleende ctedieten blijkbaar alleen aan de girooten credïetmemers waren gegeven, spr. zelf had een tydelyk crediet van 5000, hetgeen hij voor enkele maanden noodig had voor de afwikkeling van een hypotheek gevraagd, doch niet verkregen (teekenen van instemmling). Het bestuur antwoordde geen mededee lingen te mogen doen over de credieten. Er zijn fouten gemaakt, ernstige fouten en als die niet gemaakt waren, zouden de zaken vermoedelijk wel een anderen loop geno men hebben. Maar, gezien het beheer van andere instellingen, is het beheer in de crisisjaren zeer moeilyk geweest. Echter wordt niet erkend', dat de kleinen achter gesteld zijn by de grooten. Er zijn groote, t© veel groote credieten gegeven, doch niet zijn credieten aan kleinen onthouden. Het* genoemde geval is, staande de vergadering niet te onderzoeken. De kleine credieten zijn alle verleend als ze voldeden aan de re gelen yvoor de credietverleening gesteld, doch dé groote credieten zijn lang niet alle verleend, en toen ze verleend zijn, Waren ze veilig. Er is echter niet voldoende reke ning gehouden met de kapitaalspositie der crediebvragers en met de wisseling in prij zen. Men heeft zich min of meer blind ge staard op het niet blanco verleenen van credieten, terwijl andere instellingen wel blanco credieten geven, doch rekening hou dend met de kapitaalspositie der vragers. Eesn der aanwezigen vroeg, naar aan leiding van den genoemden post van 190.000, waarom de borgen niet zyn aan gesproken. Namens het bestuur werd geantwoord, dat met de zekerheid der waarborgen steeds rekening gehouden is, maar dat het prys- verloop en de daling van de kapitaalsposi tie zoowel van credietnemers als van bor gen de verliezen veroorzaakt heeft. Maat regelen zijn genomen om op de hoogte te blijven van de zaken der credietnemers, vooral in den na-crisistijd. Niettemin is de bank herhaaldelijk de dupe geworden van het prijsverloop. Men moet ook niet verge ten, dat behalve borgen ook onderpanden betonden, die vaak niet goed bleken te zijn, zooals bijv. het wisselonderzoek. De balans en winst- en verliesrekening werden- goedgekeurd. De aftredende commissarissen werden herkozen en namen de benoeming aan. De directeur, de heer Perquin, deelde mede, dat hy aan de commissie van credi teuren verzocht heeft om aanvulling der directie, indien zij 41t gewenscht achtte. Dezelfde vraag legde spr. aan de verga dering voor. De commissie van crediteuren heeft ge adviseerd niet tot aanvulling over te gaan. De vergadering besloot eveneens niet tot wyziging in de directie over te gaan. Ten slotte wees de voorzitter er op, dat de voornaamste oorzaak van den val der Hanzefbank gelegen is in den val der zuster organisatie in den Bosch. Naar aanleiding vaft een by de rond vraag gestelde vraag deelde de directeur mee, dat het uitbetalen aan crediteuren verhand houdt met de houding- tegenover, debiteuren, wier bedrijven men zooveel mo gelijk intact heeft willen laten. Dit jaar zal vermoedelijk de eerste uitkeering, n.l. eer van 20 pet., geschieden. De vraag wondt nader onder de 00gen gezien of een fonds gesticht kan worden- Saruit voorschotten aan deposanten en beleggers verstrekt kunnen worden, wan neer deze in moeilijkheden zouden kooien. De vergadering werd daarna gesloten. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 15 Juli. Hoogste stand 769.0 te Vardo. Laagste stand 747.6 te Akuarery. Verwachting Zwakke veranderlijke wind, meest licht 4ot half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer behoudens kans 'op onweer. Zelfde temperatuur. 15-16 Juli Licht op: 0.44 STADSN1EUWS. GOUDA, 15 Juli 1925. De benoeming van een vioolleeraar aan de Sted. Muziekschool. Van geachte zijde maakt men er ons op- merkzaam op dat het bericht van bet .Va derland" betreffende de benoeming van een nieuwen functionaris in de vacature ont staan door heft overlijden van den heer gchyvens, welk bericht wij gisteren aam dit blad ontleenden, wel wiat voorbarig is. De benoeming van een nieuwen viool leraar toch zal eerat in de eerstvolgende raadsvergadering plaats hebben. Naar het H. B. S.-kamp bij Ruurloo. Hiedienmorgen vertrok van hoer met den trein van 7.20, zooals wij reeds meldden, een 40-tal H. B. S.-ers om gedurende eeqi- gen tijd te kampeeren in den achterhoek hetJmeerlyfke Gelderland, het schoon e uurioo. Te ruim 7 uur kwamen atlen gepakt em gezakt, vol opgewektheid aan het station waar de leider, de heer Dr. W. Zuydam hen reeds opwachtte. Nadat door hem behoorlijk appèl was gehouden .stapten de léden van de excur sie in de voor hen gereserveerde coupe's en vertrok men onder het zingen van het nieuwe kamplied, met de noodïge animo naar de bestemming. Tal van familieleden en vrienden deed het groepje uitgeleidei, die hen allen een goede voorspoedige reis toewenschten en een prettig verblijf in Gelderlands achterhoek. Notariaat te Gouda. Men schrijft uit Gouda aan de Maasbode: Aan den heer J. A. J. Montyn is met in gang van 15 Aug. 1925 eervol ontslag ver leend als notaris te Gouda. Naar aanleiding hiervan achten wy van belang de aan dacht te vestigen opr<fe volgende cijfers en feiten. Gouda is een gemeente van 27158 zelen, van welke blijkens de uitkomsten der laatste volkstelling (31 December 1920) er 28,28 pet. den R. K. godsdienst belijden. De 3 aldaar gevestigde notarissen waren t»t ofr heden steeds protestanten. In het kanton Gouda is de bevolking voor 22,80 pet. R. K,, doch van de 6 notarieele standplaatsen in dit ressort was er tot he den geen voor een R. K. functionaris be stemd. In het arrondissement Rotterdjam, waaronder Gouda ressorteert, is 22.12 pet. der bevolking katholiek, terwijl men er on der de 81 notariaten slechts 11 standplaat sen aantreft, die door katholieken zyn be zet In 1920 werd nog een notarieele vacature te Gouda aangevuld door de benoeming van een protestant. Echter mag worden ver wacht dat thans op grond van de samenstel ling der bevolking, die in de practijk dev notarisbenoemingen als eerste maatstaf geldt, in de komende vacature te Gouda zal worden voorzien doerede benoeming van een katholiek. Derhalve worden R. K. candidaten met een goeden staat van dienst aangespoord om naar bedoelde standplaat» te sollicitee- ren. De opheffing der Ryksnormaallessen. Naar wy vernemen bestaat by de leeraren van de Rijksnormaallessen alhier het voor nemen gezamenlijk een cursus op te richten, waar dan de leerlingen der hoogste klasse der met 1 Sept. op te heffen Rijksnormaal lessen zouden kunnen af studeeren. De an dere leerlingen zullen, zoo vernemen wy, allen overgaan naar de Rijksschool te^ Schoonhoven. Een geval van plotselinge krankzinnigheid. Gisterennacht ontdekte de politie op de Veerstal een man die naar men meende in staat van dronkenschap verkeerde. De man stelde zich nogal woest aan en toen de po litie hem in verzekerde bewaring wilde stel- n, twijfelde mea eiaan otf zy hier met een dronken mam dian wel met een krankzinnige te doen had. Dr. Meeter, wiens hulp werd ingeroepen, constateerde dat de aangehoudene inder daad krankzinnig was. Daarop is de mar» met assistentie van E. H. B. O. naar liet Ziekenhuis ven-werd. De ongeluk kige bleek afkomstig te zyn uit een woon wagenkamp te Rotterdam en op weg te zijn naar Amsterdam. Temperatuur van bet water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 71, de lucht was 85. Het verslag van den toestand der Gemeente Gouda over 1924. XV. Hooger Onderwijs. Gymnasium. Het aantal leerlingen van het Gymnasium nam ook in het afgeloopen jaar weder be- langryk toe. Begon het schooljjaar 1923/24 met 53 leerlingen, het schooljaar 1924/25 wtte in met 69 leerlingen. Door de sterke sty'ging van het leerlingental in tijd van 4 jaren is het bijna verdubbeld werd de behoefte aan meer ruimte steeds dringen der en met het oog op de toehting met September was dit jaar aan bijbouw niet meer te ontkomen. Zonder bespreking ver- eenigde de Raad zich met een voorstel tot den bouw van 2 lokalen in den tuin. De kosten van bouw en inrichting hebben be dragen 13.623.85. De lokalen werden 13 October in gebruik genomen; ze bieden te zamen plaats aan 39 leerlingen. De con structie is zoodanig, dat eventueel nofe 2 lokalen er boven kunnen worden gebouwd. Van de 69 leerlingen waren er 38 "uit "ouda en 31 uit omliggende gemeenten, van wie 11 tijdelijk hier woonden. Aan het eindexamen namen deel 8 le-r- "ngen, waarvan 2 slaagden, 1 voor diploma A en 1 voor diploma B, In het personeel kwam geen verandering. De uitgaven voor het gymnasium bedroe gen, ongerekend den bouw der lokalen 64264.76; de ontvangsten 31799.60. Het Rijkssubsidie over 1923 werd eerst in het afgeloopen jaar ontvangen en be droeg 13943.--. Door andere gemeenten werd in de kos ten over 1923 en 1924 bijgedragen resp. 10926.76 en 6965.20. Sted. Muziekschool. H«t volgende is gedeeltelijk ontleend aan hét verslag van de commissie van toezicht op de stadamuziekschool By den aanrvang van het jaar werd de school bezocht door 172 j. en 305 m., so men 477 leerlingen. Zy waren verdeeld als volgt: 191 voor zang en theorie, 32 voor vioui, 58 voor piano, 46 voor orgel, 27 voor blaas instrumenten, 12 voor solozang en 4 voor violoncel, bovendien 105 voor zang en 1 of meer instrumenten of 2 instrumenten en 2 betalende leden der orkestklasse. Uit omliggende gemeenten werd de school bezocht door 44 leerlingen, 48 leer lingen ontvingen het onderwijs gratis. IJver en gedrag der leerlingen liet niets te wenschen over: de resultaten van het onderwijs waren zeer bèvredigend. In het personeel der school kwam groote verandering. Den directeur, de heer J. H. B. Spaanderman, werd m. i. v. 1 Januari eervol ontslag verleend. Tot leeraar in het orgelspel werd' den 26en Februari benoemd de heer H. C. J. dc Man, terwijl tijdelijk als directeur werd aangewezen, de heer Joh. Fabriaan. Het gebouw, de instrumenten en de bi bliotheek verkeere» in goeden staat. Repa ratie» wiaren niet noodig. I® de comjnissie van toezicht kwam geen verandering. Eenige maatregelen werden getroffen, teneinde vermindering der exploitatie-kos ten te verkrijgen. De voornaamste waren: le. het aantal leerlingen, dat gezamen lijk onderwijs ontvangt werd verhoogd; van drie werd dat gebracht op vier per twee lesuren; 2e. het aantal verplichte wekelyksche lesuren van het personeel werd van 30 ver hoogd tot 33. De commissie hoopt dat de school, die zy van groot cultureel belang acht voor de gemeente, na deze reorganisatie van haar bestaan verzekerd mag blijven. De Gemeente Librye. De stedelijke bibliotheek „De Goudsche Librye" werd in het afgeloopen jaar bezocht door 302 personen. Aan diverse boeken werden uitgeleend 308 nummers of 50-2 deelen. Behalve de gewone vervolgwerken wer den aangekocht: Bydragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem (voorzoover deze nog in den boekhandel verkrijgbaar waren). De Rriemer.. (Mr. Jacob,). Besehryving van 's-Graivenhage» Uitgegeven te 'a-Gra- venhage in 1789. Haagsche Jaarboekje 18891918 (29 deelen). Rotterdamsch Jaarboekje 18881923. Door schenking kwam de Librye in het bezit der volgende werken: Gedenkboek der Nederlandsche Handel maatschappij i Catalogus der Handschriften van de Bi bliotheek der Universiteit van Amsterdam. Catalogus van de Boekerij der Neder- iandkche Maatecfiappü tot Bevordering der Geneeskunde; Tijdschrift voor Nederlandsche Letter kunde, dl. XLII; Rijks Geschiedkundige Publicatiën LV, LV1; Nederlandsch Archief voor Kerkgeschie denis, XVP&VI, XVII; Pot, G. J. J., Uit Gouda's Verleden, I IV. Koran. Simons, G., De Troost der Armen, Xle druk, Dordrecht, 1761. Cats, J., Proteus ofte Minnebeelden ver andert in Sinnebeelden, Rotterdam 1627. Rapports et Document» d'enquête (sur les mesurea prises par les Al Iemands pen dant l'oocupation In bruikSeen ontving de Librye, in ruil voor het belangrijke en zeldzame boekje „De Napasser" van het Scheepvaartkundig Museum te Amsterdam, de volgende wer ken: v. d. A., De aanmerkenswaardigste en Alomberoemde Zee- en Landreizen der Fori tugeesen, Spanjaarden, enz., 's Gravenhage, Leiden 1727; iMontanus, ArnoldUs. Gedenkwaardige Gesantsohappen der Oost-Indische Maet- schappy in 't Vereenigde Nederland aan de Kaisaren van Japan, Amsterdam, 1669; De Thevenot. Gedenkwaardige en zeer nauwkeurige reizen van den Heere de The venot, Amsterdam, 1682; Tunberg, C. P., Voyages de C. P. Thun- berg au Japon'Paris 1796. Aan Dr. P. S. Allen te Oxford werd on der zekere voorwaarden toestemming ver leend, over te gaan tot publicatie van een "handschrift, dat zich in de Librye bevindt en den tekst bevat van het eerste boek van Erasmus' „AntibarharL" iDeze tekJre wykt zeer belangTijk af van den tekst der Leidsche uitgave van dit werk dat door Erasmus eerst in 1520 kon worden gepubliceerd, hoewel hy reeds in 1489 in het klooster Sibeyn aan zijn „Antiberbari" moet zijn begonnen. Hoewel uitteraard de resultaten van,. Dr. Allen's studie moeten worden afgewacht, meent men thans reedis te kunne® consta teeren (en wel op grond van dé verschillen ia tekst en orthographie) dat de redactie van dit Goudsche handschrift ouder is, dan de in 1520 gepubliceerde, mogelijk een co- pie van het handachrift, door Eraan* In 1494 te Als teren by Bergen op Zoom vol tooid. iDe heer J. H. van den Bosch nam ont slag al» Libryem©ester. In de vacature went voorzien door benoeming van den heer G. J. J. Pot, Secretaris der Gemeente, te vens belast met het beheer van het Archief. Het museum van oudheden boekte in het afgeloopen jaar geen aanwinst van bijzon dere beteekenis. Door schenking werd ver kregen: le. een viertal half-modellen van houten teheepstypen, als tot het begdn dezer eeuw veel door de Goudsche sluizen werden ge schut, maar welker aanbouw thans tot de geschiedenis behoqrt; 2e. eerwei nd-18e- eeuwsche-optica-prent, voorstellende de markt cm.. Aangekocht werden 6 op Gouda betrekking hebbende penningen. De toestand van gebouw en verzamelin gen is gunstig. Geregeld werd voortgegaan met de herziening van den catalogus. Wederom kwam een der kussens van het chirurgynsgjilde, zorgvudiig hersteld terug. Op advies van Dr. W. Martin werd het bekende officiersstuk van Ferdinant Bol (1663) van overschildering enz. ontdaan en in zyn volle kleurenpracht hersteld. De heeren W. A. Hoyng en J. H. van den Bosoh namen ontslag als lid der commissie van toezicht; zy werden vervangen door do heeren Dr. D. G. Bosselaar en J. J. Pot. Het museum werd evenals het vorig jaar bezocht door 783 personen. Gevonden voorwerpen. Op eiken werkddg, des voormiddag» tus schen 10 en 12 uur, zyn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen om trent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen: 3 sleutel», 1 hand- taschpe, 1 reiszak. Vborts zyn te bevragen: 1 beursje by M den Bolster, BJeekersdngel 32; 1 hond bij K. den Bleyker, Spieringstraat 39; 1 hond by G. v. d. Dool, Tuinstraat 61; 1 rozen krans in etui by L. Douw, Pretoriaplein 19; 1 armband by C. Leximond, Raam 262; 1 hond bij F. Treuren, Beyersohe buurt C 60; 1 abonnementskaart by B. Grootveld, LJsseliaan 49; 1 zeildoek met houd by C. v. d. Boogert, Gr. van Bloistraat 16; 1 abonnement Ned. Spoonw. hy Radder, Karnemelksloot 43; 1 zwemcostuum by J. Simite Karnemelksloot 118; 1 kinderporte- nvonnaie by Arts, Lange Tiendeweg 36; 1 rozenkrans bij A. Bloot, Derde Kade 13; 1 knip mesje by J. Ruig rok, Spoorwegstr. 27; 1 kLnderportemonnaie bfj R. van Win gerden, Nieuwe Markt 27; 1 dluimstok bij J. v. d. Berg, R. van Oatsweg 4; 1 duim stok by K. Boom, IJssellaan 19. Omtrent eenige gevonden rywielbelas- tingplaatje» zyn aan het bureau van poli tie alhier inlichtingen te bekqmen.» Agenda. 15 Juli 8 uur. Gebouw Daniël" Cursus E.H. B.O. onder leiding van Dr. Montagne. 15 Juli, 8 uur. Soc. „Ons Genoegen", Zaal Kunstmin. Ledenvergadering „Vereeni- ging Ziekenhuisverpleging" te Gouda. 16 Juli 8 uur. Lokaal tot JE&il des Volks. Slaatk. Geref. Party. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 17 Juli, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur dee avends (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKEN WOU DE. Burgerlijke Stand. GEBORENHilligje, Jannijfje, d. v. P. Verstoep en J. J. H. Verboom. Nicolaas, z. v. J. Anker en J. Gelderblom. Pieter, z v. K. Both en M. Ghr. v. Dam. Lijntje, Bastiaantje, d. v. C. Verhoeven en C. Don ker. OVERLEDENA. Berkcxuwer, 73 j-,. echtg. v. C. Hak. HAASTRECHT. Door de landbouwers J. de Graaf en A. J. van der Sprong is aangifte gedaan van het voorkomen van mond- en klauwzeer onder hun vee. Een verdronken rund van den landbou wer A. J. Boe re alhier is voor de consump tie geschikt verklaard en onder politietoe zicht in het klein verkocht. Zondagnacht ontstond een twist tusschen enkele landloopers die een onderdak had den gevonden in den hooiberg van den lkndlbouwer v. d. S. De twist liep zoo hoog, dat de hulp der politie werd! ingeroepen, die de grootste belhamel vrewijderde. OUMOUKSa* a. A 1JBML. - In de Zaterdag gehouden Raadsverga dering, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd behandeld een voorstel Van de commissie van beheer der waterleiding Lek en IJsel, om tel* verbetering van de watertoevoer naar Lekkerkerk tot uitbrei ding over te gaan, waarvan de kosten wer dén begroot op ƒ42.000 of ƒ10.500 voor elke gemeente. Mocht het onverhoopt blij ken, dat door deze verbetering voor Lek kerkerk de watertoevoer naar onze ge- nfeente gaat bekort schieten, dan is dc comïryesie bereid de leiding naar Lekker kerk en die naar deze gemeente geheel af zonderlijk te gaan vjpeden, waarvan .de meerdere kosten ƒ7000 zullen bedragen. Nadat de technische zijde dezer zaak was toegelicht dtfor den directeur der waterlei ding en verschillende vragen en opmer kingen waren beantwoord, werd het voor stel der commissie in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, dié dev heeren v. Zwieten en W. de Jong Joh.zn. Het voorstel van eerstgenoemde, om direct te doen overgaan tot de meest radicale uitbreiding van 49.000, werd verworpen met stemmen tegen en*2 voor, die van den voorsteller en den heer W. de Jong. Een onbwerp-besluit tot het aangaan eener geldleening van hoogstens 5% Jaar*, af te lonen in hoogstens 21 Ja ren, werd aangenomen en zal Ged. Staten ter goedkeuring worden aangeboden. Na goedkeuring der notulen en mede deeiing van eenige ingekomen stukken, werd die vergadering gesloten. MUZIEK. Orgelconcert Sint Janskérk. Verwonderlijk weinig belangstelling dit maal. Zou dkt aan den zeldzaam mooien av md gelegen hebben, of aan de warmte Men bedenke toch, dat juist by heldere avondzon, al» de wondere kleurmengel ingen der kerkglazen zoo gunstig uitkamen, en den geest rustig stemmen; verder de wel dadige koelte van het ruime gebouw, die als laf eni» werkt, een uur van goed muzi kaal genot zoo goed doet! Eh den kundigen organist eindelijk moet het een voldoening zijn, als flinke belang stelling zyn moeite, aan voorbereiding 'en uitvoering verbonden, beloont en aanmoe digt. v De heer de Man vertolkte een praeludhim met Fuga van Baoh; wy vonden hierin zijn spel iets mat en getooven dat b# iet» voller werk aan deze compositie beter recht zou zyn wedervaren. Daarna een Cantabile van J- Lemmems, ©en werk /ioor den organist mooi geregistreerd, maar dat ons qua com positie weinig zei en somwijlen ietwa't ba naal aandeed. De Solnm March van den Engelschmian Townshemd Driffield was ze ker niet een van de belangwekkendste nummers. 'De beide dames-solisten, Mej. van den Brink, sopraan, uit Zeist en Mej. Bertha Stotijn uit Den Haag dienen met eere ge noemd Mej. van den Brink heeft 'n opvallend mooi en zuiver geluid en vooral 't mooie „Sei nur Still" v. Joh. Wolfg. Franck werd mooi gezongen; vooral ook het expresnie- vollé „En prière" van Gabriel Fauré. Deze sopraanzangeres, wier stem ook in de la gere registers vol klank, is voor concerten een buitengewoon te waardeer en aanwinst als we één aanmerking zouden mogen ma- keu, zou dit zyn 'n aanbeveling om zich op 'n duidelijker, meer gearticuleerde uit spraak toe te leggen. Mooi ook, in ieder opzicht, is de, altstem van Mej. Bertiha Stotijn. Een dergelijke ras-alt krijgt men weinig te hooren en de stem heeft 'n dergelijke kracht, dat zelfs bij flmk forto-spel van het orgel, zy zich zonder moeite handhaaft. Uitspraak en voordraoht waren in orde en ,j*iettégen- «taande d<en omvang van het als meéaa' klinkend, zeer mood getimbreerd' geluid, weet de zangeres zich in ta- toornen waar 't behoort en voor overdrijving te hoeden. Veel genot schonk de innig mooie Aria uit Handel's Oratorium „Samsom"; „O, h6r' mein "Fleh'n, aUmacht'ger Gott". De orga nist trok te veel in de begeleidling, trou wens ook bij de andere accompagnemen- ten; zyn regdstneerimg, in 't bijzonder in Hamdlel's werk, was fijn bedacht. <De beide Dtaimes zongen nog eenige duet ten, waarin de mooie stemmed zich schoon vereenden. Het Is een goede gedachte van den heer de Man geweest, om voor de gezamenlijke orgelconcerten een grids te hebben uitgege ven, met daarin enkele zeer beknopte bio grafische bijzonderheden over de compo nisten, benevens een introductie van de fo- listen, die zich by de diverse orgelbespelin gen zullen doen hooren. Dit boekje heeft stellig zijn nut en het is handiig, dat 't bestaat. Jammer, dat er zoo ongeloo felijk veie storendle drukfouten in staam, en voor de uitgave 1926 waar voor de muziekliefhebbers zich aanbevelen! zal een d'uehtige correctie op haar plaats zijn! WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Aje. vermeende verwekker van kanker. ue Evening yuuulaaru verneemt nog aangaande de vermeende ontdekking van den kankerverwekker, dat uit dc verdere mededeelingen zal blijken uat, 11a languunge proefeningen een organisalte ontdekt is, dat in zekere omstandigheden kanker verwekt. Het is zoo kiein dal de waarneming ervan alleen mogelijk is met behulp van bij zondere microsooipisohe middelen, die door dien heer' Bernard (een socialist 111 microscopie) zijn uitgevonden. Dr. Gye die de onderzoekingen leidt beeit zich als volgt uitgelaten. Ik kan u alleen dit zeggen wij gei00- vyn dat wij een ontdekking lichtten gedaan, die ons in slaat zal stelten de oorzaak van kanker te ontdekken. Wij weten dat het publiek ongeduldig ?s, 'om do volledigste bijzonderheden van. de proefnemingen te vernemen op bet oogenblik dat zulk een ontdekking be kend wordt gemaakt, maar in werke lijkheid is het gehéele onderwerp te ingewikkeld voor een leek om het te begrijpen. ,.Wij hebben in het voetspoor van de ontdekkingen, die dr. Feyton-Kens had gedaan, voortgewerkt en wij ho pen dat wij deze ontdekkingen zoo veel verder hebben gebracht, dat wij zekere stellige uitkometen hebben ge constateerd." De Eagelsche draad 1. dienst 'meldt V© Lancet, die Zaterdag twee op stellen aan de nieuwe ontdekking be treffende den oorsprong van kanker znf wijden, heeft een voorloopige me dedeeiing uitgevaardigd, waarin zij de ontdekking beschrijft als een aanzien lijke bijdrage tot de tegenwoordige kennis van het onderwerp. De Lancet laat uitkomeïl dat men het er algemeen over eens is, dat de ontdekkingen van dr. Gye en den heer Bernard het best gestaafde .materiaal versiualfeii voor de opheldering van de oorzaak van kanker, dat nog over gelegd is. Niet alleen hebben zij den steun gehad van den Raad voor Ge neeskundig Onderzoek, maar dr. Mur ray van het Rijkskankerfonds beeft ook zijn gewaardeerde hulp verleend. ié Lancet verklaart verder dat cfank zij het wern van Barnard! de kiem is gezien en gefo ografeerd. Barnard heelt jaren Tang zijn diensten ver leend aan de Bntsohe natie zonder salaris in welken vorm ook. Zijn schit terendste werk waarvan dit de uit komst is, heeft bestaan in 't gebruik van ultraviolette en zelfs X-etrailen als verlichtingsmiiddelen voor microscopisch werk. MARKTBERICHTEN. Kaavtmirkt. WOELuuN, 15 Juli. Aangevoerd 45W oartijen. Prijs Goudsche kaas le srt. f (5083, 2e srt. f 5357, met rijksm. I 5567, zware f 70. Handel matig. (IJRAAULOOZE DIENST.) De heer (Joiijn kahineUloimuteui. H. M. de Koningin heeft aan den heer H. Colijn minister van financiën opdracht gegeven tot samenstellen van een nieuwe kaumei. Ut heer Co- Hjn heeft verzoent deze opdracht in ueraad te mogen houden. Hevige stormen. iiuVv ÏOhiv, ia Juli. in de laatste' 'dagen hebben lievige stormeu gewoed ill de staten Indiana, Minnesota on „owa, ongeveer 2o personen zijn ge- uood. ue scuouc wordt geschat op 1 inu.ioen dollar. Hi Indiana en Minnesota heeft du graanoogst bijzonder geleden. l>e mees te rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Ernstige treinbotsing. i'AKlJb, lo Juli. Gisteravond zijn oij Vilie iNeuvie twee .reiiuti op el kaar geioopen er zijn 31 licht ge wonde». Ut stryd in Marokko. uuivUfjin1 o oUii. volgens oen uoor net 'iVuiuriieeii£>ure olau ,,t*n gepu- ouceeru parucuuer leiegrani uit Lar- lacne went telegram door de oetisuui .s uoorgelateu worut t ez door ue mils heureigu. Voigeus verdere be- ricnteti uit iviaurio moesten de Fran- scnen 111 de laatste dage» versoneind ue utaeeiingen terugtrekken, waarvan ue inansonappeu weigerden verder te- 0en de Kills te strijden. De onlusten in China. HONGKc/NU, lo Juii. ufiiceetl wordt gemeld, aat ongeveer 80.000 stakers naar Kanton gegaan zijn waar de toe stand ernstig is. Middenstandscongres. ASfckN, 10 Juli. In de voortgezette vergadering van het Middeustandscon- gres werd het jaarverslag en het fi nancieel verslag, dat sluit met een te kort van f 3518.42 en de begrooting voor 1926 goedgekeurdi De aftredende leden van het groeps bestuur A. en B. werden herkozen. Aangenomen werd, een motie van afkeuring voor het cadeaustelsel dat verdervelijk is voor den reëeien han del en een misleading van het publiek, werd aangenomen. WISSELKOERSEN. 14 Jufc. 15 Juli. QffioieeL Londen 12.13% 12.13 Boriyn 59.40 59.40 Parya 11.69 11.72 Brussel 11.68 11.64% Zwiitseriand 48.46% 48.45 Ween en 35.15 35,15 Kopenhagen 51.72% 6L75 Stockholm 67.07% «7.05 Oslo 44.60 44.62% Now York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.40 7.40 Madrid 36.25 36.25 Milaan 9.15 9.20 Beursoverzicht. Voor rubberfondsen was de animo Ier beurze, heiden wat bekoeld- De handel was van geringer afmetingen dan den laatst en tijd meestal het ge val was geweest. Daarbij was er nog al wat materiaal aan de merkt, hei geen slechts tot lager koersen aanlei ding gaf. in sympathie met de rubberwaarden wffren ook de tabakken aan ©enig aanbod onderhevig.. De kleine stijging der suikerprijzen, werd vandaag on middellijk beantwoord, door -een aan trekken der suikeraandeelen. H.V.A. kwamen thifns op 500. Oiiewaarden waren niet slecht ge disponeerd. Koninklijke openden op hooger koerspeil en konden zidu uaar- 11a tamelijk handhaven. Geeonso- .ideerden avanceerden opnieuw enkele procenten. Do scheepvaartmarkt was stil. Klsftr- b lijkei ijk was er toch ©enig aanbod, van 'onds te verwerken. Ned. Ind bleven verlaten. Prolongatie 2

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2