NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Xo. 15902 Dinsdag 21 Juli 1925 85*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen tel dit Blad. p r chtpillen itstoename ver- i zijn zeer ver- eetlust en doen HEID maanden de be- BERGAMBACHT, BERKEN WOU DE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, era. 4 ivoor 6 cents BUITENLANDSCH NIEUWS. Vandaar dan ook, ÜIWGOM FEUiLLETOB. MM iet Als ieder zoo stond op het recht als op zijn eigen recht, dan zouden er heel wat minder rechtsgeleerden noodig zijn. van der zal ad- ge- iernand •betering onder- iar bij de Firma jteeg 7, Rotter- 4588. Prjjs per Per 6 doosjes i ontvangst van porto of onder ijke brochure No. 9. 1643 8 GUIIMHE COURANT. Best mijnheer. Is er iets gaan de? Ik weet het nog niet. Misschien moeten wij snel vertrekken. Ik het je later vertellen als wij de vertentie ontcijferd hebben. HOOFDSTUK XXXI. onderdrukte] opgewondenheid in ont- De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling) Nadruk Verboden. ABONNEMENTSPRIJS! per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend va> 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; R&lactie Tel. 545. JAPAN. De ramp in Korea. Nadere berichten uit Tokio melden, dat door de enorme overatrooming in Korea ongeveer 2000 personen zijn gedood of ge wond zyn. De stad Seoel is door de over- strooming geheel geisoleend en 300.000 in woners worden bedreigd' door den hongers nood en door pestilentie. De aangerichte schade in Korea wordt geschat op honderd millioen gulden. Twintigduizend huizen zijn door het water verwoest. Vele honder den menschen zyn verdronken. In de nabijheid van Seoel zijn reeds 200 Ijjken gevonden. Van aMe zijden komt hulp opdagen en het water is thans bezig te zakken. VEREENIGDE STATIN. Geweldige ontploffing te Hoboken. Een schade van honderdduizenden. In het havengebied' van Hoboken heeft een enorme ontploffing plaats gehad. On geveer 1000 nafta- en olietanks z(jn in de lucht gevlogen. De ontploffing had geluk kig plaats in een gebied waar weinig hui zen staan. Honderden auto’s vlogen in de lucht en werden vernietigd. De schade wordt op honderdduizenden dollars geschat. de Leeuw. Ct. verneemt, zul- Koningin en de Prins bij nun aan Ameland, Leeuwarden en vergeaeld warden door Prinses ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1-8<J, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en don bezoigknng: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 Sr bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-adveitentiën de helft van den prtf». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke regel moer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot seer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled* Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. verscheen, was hij drus bellg advertentie over t© schrijven op bloknote. Even later legde hij zijn Met ouueroruKiej opgewon nam^Heldon Foyle de envelop vangst, welk© zooals hij wist Gr©11 s advertentie bevatte. Ofschoon hij voor het uiterlijk een der minst opgewon den menschen was, werkte hij altijd onder hoogen druk bij het onderzoek van een zaak. Geen sterrenkundige kon een nieuwe komeet ontdekken, geen man der wetenschap, een nieuw element, met grooter verrukking dan die welke den detective met het on bewegelijke gedicht vervulde, terwijl hij een zaak uitwerkte. Hij hield het stuk papier voorzich tig tusschen zijn vingernagels en on derzocht met het grafiet. Adht of ne gen vingerafdrukken, sommige gevlekt, sommige duidelijk, staken zwart af te gen de witte oppervlakte en hij uitte een kreet van teleurstelling. Die ezels Ik héb ze nog al ge waarschuwd het voorzichtig te behan delen: Nu hebben ze alles in dé war gebracht. Hij nam een van de half dozijn spreekbuizen, die naast rijn lessenaar hingen en gaf een kort bevel. Toen De bezetting heeft dan 2të jaar gedüurd. sche steenkoolindustrie wordt gemeld dat er krachtige pogingen gaande zyn om de mijneigenaars en mijnwerkers tot een sa- menspreking te brengen. In het hof van on derzoek heeft Mac Millan, de president, een krachtig beroep gedaan op de eigenaars om hun voorstellen voor een nieuwe loon- overeenkomjsit in te trekken om over het döode punt heen te komen .Evan Williams gaf namens de eigenaars te kennen, dat zulks onimogelyk was. Mac Millan sprak daarop de meening uit, dat de mijnwerkers en de eigenaars een verschillende beteekenis (hechten aan het woord! intrekking. Hjj ge loofde niet, dat de mijnwerkers zich op het standpunt stéllen, dat de eigenaars moeten laten varen wat zy emstilg meenen. De be doeling der mijnwerkers is klaarblijkelijk, dat men niet van een vrije bespreking kan praten, als deze uitsluitend zou loopen over deze voorstellen. Als ik het zeggen mag, zei de president, is dat geen onredelijke hou ding, daar men nu eenmaal niet naar een samenspreking toegaat om alleen maar te hooren welk voorstel de tegenpartij te doen heeft. Hierop zei Evan Williams, dat de eigenaars bereid waren tot een bespreking, welke niet volstrekt een bespreking hun voorstellen, gelijktijdig met die mijnwerkers, uitsloot. Tegelijkertijd met deze gedachtenwis.se- ling ontving Cook, de secretaris van het mjjnwerkersverbond een bezoek van regee- ringsanibtenaren, die, naar men zegt, ver der met hem de mogelylkiheid van een her vatting van de onderhandelingen bespra ken. 50) - Na een /poosje was Foyle gereed en het Green roepen. De hoofdinapecteur kwam met rijn rapport. Een vrouw bracht de advertentie naar Fleet Street, mijnheer, zei hij. Blake heeft juist getelefoneerd dat hij en I^ambert haar onder observatie hou den. Hij telefoneerde al vroeger dat lady Eileen Meredith er was geweest. Ja, dat dacht ik wel. Wat staat er in die advertentie Dat kon hij ipe/r telefoon niet ver tellen. Hij moest ridh haasten om de vrouw te volgen. De advertentie wordt per taxi hierheen gezonden. Dat is goed1. O, ja, Green, houd een half dozijn mannen gereed! en zofrg dat je er zelf ook bent. Inzake de quaestie van den vioolbouw, die tjögen .het einde der vorige week op een ministercrisis dreigde uit te loopen, daar de Eerste Lord der Admiraliteit en de Zeelords ontslag .wilbden nemen, wondt gemeld dat het zeer waarschijnlijk tot een vergelijk zal komen, waarbij wordt besloten dit jaar slechts twee in plaats van vijf kruisers te bouwen en den verderen aanbouw tot de volgende jaren uit te stellen. De premier heeft hierop krachtig aangedrongen, daar hij er van overtuigd is, dat het geheele land bezuiniging wenscht. Daarom is aan alle departementen nogmaals aanbevolen zoo veel mogelijk te bezuinigen, daar anders ook het volgend jaar geen geld voor ver deren aanbouw van oorlogsschepen beschik baar zal z(jn. In de eerste plaats zullen de tractementen dengenen, die vuortaan bij het landleger dienst nemen, met 20 worden verminderd, die van de marine met 15 en d'ie van de luchtvaart met 10 Ver scheidene regeeringsdokken zullen niet wor den gebouwd en het personeel van de sta ven zal eenigszins worden ingekrompen. De ontruiming van het Roergebied, Ook Duisburg, Ruhrort en Dusseldorf ontruimd. Het'conflict h> de mijnindustrie. De vlootbouw in Engeland. Twijfelde men er in DuitscWland aanvan kelijk nog aan, of ook Dusseldorf, Duis burg en Ruhrort ontruimd zouden worden, thans is het wel zeker dat de bezetting ook Jn deze plaatsen spoedig zal zijn opgeheven. Zooals men weef, zijn deze drie steden reeds in 1921 bij wijze van sanctie, dlus om Duibschland door dwangmaatregelen tot rede te brengen, bezet. Vrijdag bevatte de Temps reeds een bericht uit Brussel, dat de drie genoemde sanctiesteden tegelijk door de bezettingstroepen zouden worden verlaten, maar uit verklaringen van Van- denvellde, den Belgischen minister van bui- ten/landlsche zaken, in de Kamer, kan wor den opgemaakt, dat men hier ifiet een mis verstand had te doen, dat het officieuse Fransche Havas-nieuws- agemtschap draadloos der wereld kond' deed, dat het bericht in de Temps voorbarig was. Aan het Havas-bericht wend nog toege- voegdt dat de besprekingen tusschen de, ge allieerden inzake de ontruiming van Dus seldorf, Duisburg en Ruhrort nog voort (hunden en dat er nog geen definitief be sluit was genomen. Ondertiusschen waren reeds Zaterdag verscheidene Fransche bladen van gevoelen, dat de genoemde steden tegelijk met het Roergebied ontruimd behoorden te worden. Ir dit verband wezen de bedoelde bladen er op, dat tydeys de Londensche conferentie van Augustus 1924 ryksminister Strese- mann had verlangd, dat m^t het Roerge bied, op hetzelfde tijdstip Dusseldorf, enz zouden worden ontruimd. Te dier gelegen heid hadden de geallieerde ministers hun goedkeuring hieraan gehecht, zy het dan door zwijgen. Maar ook sommige ministers, MacDonald b.v., hadden persoonlijk verkla ringen afigelegd. Er was derhalve aldus het oordeel van bovenbedoelde Fransche bladen stilzwijgend overeen gekomen, dat er een gelyktydige ontruiming van het Roergebied en de drie sanctie-steden zou plaats hebben. Vooral de Matin liet uitko men, dat de Fransche regeering steeds van gevoelen is geweest,, dat de particuliere be loften, in Aug. 1924 tegenover Duitschland *te Ixmden afgelegd, de waarde en de gel digheid van plechtige toezeggingen hadden Daarom had Frankrijk onlangs aan zijn bondgenooten een rondschrijven gezonden, waarin het zyn standpunt uiteen zette, het welk hierop neeriewam, dat het de ontrui- 0 ming van Duisburg, Dusseldorf en Ruhrort zou bevorderen. Volgens de jongste berichten is thans inderdaad tot ontruiming besloten en is het de geallieerden dus ernst met hun aankon diging dat de bezetting van het geheele Roergebied op 31 Juli een einde zal hebben genomen. De bezetting heeft dan 2% jaar geduurd. rich boven het Eqropeesdhe vasteland een gebied van hoogen druk* bevindt. Ten ge volge van de hitte hadden de vrybaden bij Berlijft een recordbezoek. Waimsee alleen werd gisteren door meer dan 50.000 per sonen bezocht en het verderaf liggende vrybad Müggelsee door niet ininder dan 29.000. BELGIE. België en de conventie van Washington. Het Belgische kabinet heeft besloten, on verwijld bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, strekkende tot onvoorwaardelij ke ratificatie van de Conventie van Was hington in zake den 8->urendag. ITALIË. Een campagne voor zedige kleeding. Een groep vrouwen uit de Romeinsdhe aristocratie is onder den invloed van de veroordeeling onlangs door dén paus van de weinig zedige en onzedelyke vrouwen mode, bezig een campagne over het heele land op touw te zetten ten gunste van ze digheid in het vooikomen. FRANKRIJK. De verkiezingen voor de generale raden. Verschuiving naar links. Gisteren is de uitslag van de verkieri» gen voor de generale raden voor 1127 ze tels by een totaal aantal van 1460 zetels ibekend geworden. In 187 'gevallen moet een herkiezing plaats hebben. De conser vatieven en liberalen behaalden 87 ze tels. Zij wonnen er zeven, doch verloren er 15. De republikeinen (democraten en repu- blikeinsche unie) kwamen met 21 zetels winst en 57 zetels verlies op 183, de links radicalen (radicale dissidenten) met 26 zetels winst en 18 verlies op 103, de radi calen van de groqp-Herriot met 65 zetels winst en 22 verlies op 332, de socialistische republikeinen richting-Painlevé en -Bniand) met 6 zetels winst en 7 verlies op 44, de socialisten met 18 zetels winst en 8 verlies op 73, de communisten met 1 zetel winst en 5 zetels verlies op 2 zetels. De Ere NouveAe en Quotidien cvnstateeren in hun beschouwingen over deze verkiezingen dat er t>ver het algemeen een nieuwe verschuiving naar links heeft plaats ge vonden. Daarentegen verzekerde de Echo de Paris, dat de veikiezingen in Elnas- Lobharingen een sterke verschuiving naar rechts hebben bewerkt, wat door de her kiezingen, die nog moeten plaats hebben, bevestigd zal wonden. Herkozen zym o.a. Herriot, 9 leden der regeering, o.a. Steeg, de Monzie, de secretaris van den senaat Bonnot, Eynac en Schmift en de referen daris van het ministerie van oorlog Benazet. Onder de vooraanstaande gekozen of hehkozen persoonlijkheden bevinden zich de minsters Steeg, Caülaux, Hesse, Benazet, Durafour, De Monzie, Schmitt en de aud- ministera Herriot, Barthout, Malvy, Magi not en Léon Berard. Koiueu. Zal trauiileM als matroos mij in te schepen naar het buitenland. Matrozen worden niet zoo scherp ge controleerd als passagiers. Er zijn manschen, die je op de hoogte zuilen houden van mijn doen en laten. Vrees dat de politie je correspon dent'© zal onderscheppen, maar later als de groote drukte voorbij is, zal je alles doen weten.” De twee rechercheurs keken elkan der aan. Een schuit onder 'Power Bridge, herhaalde Green, met iets bewon dering. Dat was een goede manoeuvre Hij had daar kunnen zijn tot St. Jut- temis, zonder dat wij hem daar zocht hadden, of zonder dat nota van hem had genomen. Ik weet niet, zei- Foyle. Een nieuweling op de rivier zou de aan dacht hebben getrokken. Die mannen op het water kennen elkaar. Er is maar een mapeer, waarop hij kan voorkomen dat er over hem wordt ge praat. Hij is een nachtwaker. —Gelijk hebt u, mijnheer, gaf de ander met klem toe. Dit is een zaak, waar Wrington van dé Theems Divi sie ons bij zal kunnen helpen. Ik1 hoop dat we hem te Wapping kunnen vin den. Zal ik opbellen Wij hebben ora een minuut of twee geen haast, zei Foyle. Laten wij de zaak goed begrijpen. Er zijn waar- schijnl'jk een paar honderd schuiten BIMMENLAND. Koninklijk bezoek aan Friesland. Naar ien de bezoek Sneek, uliana. De Koninklijke familie zal, volgens ee voorloopige plannen, na op Maan dag 7 September Ameland te hebueu bezocht, Dinsdagnamiddag omstreeks 4 uur te Leeuwarden aankomen en over nachten ten huize van den Commissa ris der Koningin. Woensdag 9 Sept, 's middags omstreeks 12 uur zal zij naar Sneek vertrekken. Op Ameland zal de Koninklijke la- miLe overnachten in het waterschaps- huis, dat daarvoor wordt ingericht- LH eiland wordt speciaal bezocht om, den vooruitgang op te nemen, die onder gaan is o.a. door de oprichting van het waterschap De Grieën. De Nooit meer oorlog federatie. Het dagelijksch bestuur van de Nooit meer Oorlog federatie is thans samen gesteld als volgt ds. J. B. Th. Hu- holtz te Ammerstol, voorzitter mej. H. E. Verwedj—Mijan, Den' Haag, se cretaresse mej. M. G. v. d. Doei, penningmeesteresse dr. Aletta H. Ja cobs. mevrouw B. v. d. BerghWil ling, J. H. Peters en J. K. Post. IL. Hugenholtz zal namens deze fe deratie, bestaand!© uit 21 vereenigin- gen, van 1 tot 6 September het vre descongres te Parijs bijwonen. ui ven ue een pen neer. Ben jij het, Green Zend dit naar Grant en zeg hem dat hij het fotografeeren Zie of hij een van die Vingerafdrukken in verband kan bren gen met de zaak of dat ze in dere gisters staan. De een of ander is er met rijn pooten overheen gegaan en heeft waarschijnlijk de afdrukken be dorven. Het is ook met de machine geschreven, zoodat er niet veel kans ie het schrift te identificeren. Hoe dan ook, wij zullen het nog eens nauw keuriger beschouwen wanneer de man nen van de vingerafdrukken ermee gereed rijn. H’j boog zich weer over rijn lesse naar met de kopie van het geheim schrift. Hij kende den sleutel en het was niet noodig zich tot een expert te wenden. Toen de hoofdiinspecteur te rugkwam, had hij een netjes geschre ven vertaling op rijn blocnote. Luister, Green, sprak hij. „E. M. Ben nu veilig aan boord van een schuit, gemeerd onder Tower Bridr ge, waar niemand mij zal zoeken. Heb goede vriendén. maar weinig geld, tengevolge van het optreden der poli tie. Vertrouw, meisje!ief, je gelooft nog steeds in mijn onsdhuld ofschoon schijn tegen mij is. Er rijn redenen, waarom ik niet voor het gerecht wil DUITSCHLAND. De völkische veemmoord. De rechtbank te SÏhwerin heeft, zooals men weet op 14 Juli vier leden van (te or ganisatie Rosbach, nJ. twee arbeiders, een boer en een gep. officie^ ter dood veroor deeld wegiens moord. proces heeft ge heel plaats gehad in gesloten zitting. De by het proces betrokken personen heeft de rechtbank het stilzwijgen opge legd. Voor zoover is uitgelekt zijn in den loop van het proces zeer gevaarlijke gevallen van hoogverraad en schending van de grondwet aan het licht gekomen. Ook ver luidt, dat de beklaaigden en hun vrienden den moord op 17 personen hebben voorge nomen. De soc.-dem. rykisdagfractie zal de re- geering over een en ander interpelleeren en den rykskanselier vragen of hij inziet, dat het publiek recht heeft om te weten, wat daar te Schwerin is verhandeld en of hij bereid is den Rijksda< over een en an der in te lichten? Het „Berl Tag.” geeft een heel lystje van veemmoorden, die nog onopgehelderd zyn en die alle gepleegd zyn kort vóór of na de mislukte Putch te. Kiistrin dopr den oud-majoor Buchrucker. Het blad wy«t er verder op, dat alle by die moorden ver moede! ijk betrokken personen in de onrnid- dellyke omgeving van den majoor Buch- rucker hebben verkeerd. De jonge Holtz schijnt onvoorzichtig te zyn geweest in zijn uitlatingen en is door lieden Van de vereeniging Rosébach omgebradht. •De ,,Frankf. Z.” trekt uit het proces te Schwerin de conclusie, dat men hier te doen heeft met een moordcomplot om een man te dooden, van wien men vreesde, dat hij misdaden van de samenzweerders aan het licht zou brengen. Het betreft hier een echte moordcentrale en het blad meent, dat er goede reden bestaat voor de veronder stelling dat dit niet de eenige is, daar vele andere völkische geheime en misschien ook niet geheime vereenigingen werken volgens dezelfde .grondbeginselen”. Daar om kan de zaak met het vonnis van Schwe rin niet afigedaan zijn de openbare vei ligheid eisdht nieuwe onderzoeken en het optreden van de autoriteiten, opdat voor goed wordt afgerekend met dit politieke moordsysteem 6 Een hittegolf te Berlijn. Gisteren was het de warmste dag van dezen zomer voor Beillyn. Reeds in den vroegen morgen was de temfperatuur hoog, terwyl deze tegen den middag tot 93 gra den steeg. Een dergelyke temperatuur werd dezen zomer nog niet geregistreerd. Volgens mededeeling van het meteorolo gisch instituut zal nog geen verandering ten goede intreden; integendeel de tempe ratuur zal nog aanmerkelijk sty'gen, daar OiMler lower Bridge. Het zal ook goed wezen een oogje te houden op de dok ken en de aclieeppKantoren. Je ziet dat h’j zijn onschuld volhoudt. - Hm, momtpelde Green, op een eelzeggenden loon. Hij Degt ook dal er redenen zijn, waarom hij niet voor liet gerecht wil komen. Wel, wij zullen aten. De dokken moeten een bericht van voortdurend '.oezidht krijgen. Zend twee of drie mannen naar Tilbury om daar uitva rende booten in het oog te 'houden. Wij zullen anders geen mannen van hier noodig hebben. Wrington’s staf keilt de rivier en aal daar beet óp schieten. Ik wil hier niet weggaan voor Blake ons iets meer heeft ver teld omtrent de vrouw, die de adver tentie heeft gebracht. Dat geeft ons misschien weer een aanwijzing. Er verliep benige tijd voor Wring ton, de divisie-insipecteur de recherche aan het hoofd der Theems afdeeling, vevondén kon worden, want evenals andere takken der recherche dealen bij én rijn mannen hun werk systema tisch en verlieten gewoonlijk hun bu reau om negen uur om< pas om /es uur terug te komen. Eindelijk echter werd hij gevonden in het kantoor van een havenmeester, waar kwestie was van een vermiste kist met geconden seerde melk. Binnen een half uur was hij aan Scotland Ya/rd. (Wor^t v^ol'rd).

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1