:É’S a I 5, UDA r Blad )E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, niel WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK,-WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eu. Woensdag 22 Juli 1925 85’Jaargang go. 15903 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen >rnaamste aar. f lel, IN DE KWALI- De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. ilil i 'i iS De Duitsohe nota van antwoord. Het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond. ZOON alhier: BUITENLANDSCH NIEUWS. de 908 HO FEUILLETON. en L ►owel uit vroegeren buiten den tekst uit de beroemde Diep denken is nog niet gezond den ken. udsche Handel l; De bedrjjven der g te Gouda; Kun- ouda; De lichame- oomaamste monu- «OUDSCHE (IIIRIM. J k Gezien de groote beteekenis, die die Duit- "1 jjr sche regeering aam de regeling van het vei- ligheixlspact toekent,, wil zij tegen een ver binding der beide problemen geen princi pieel e bezwaren maken. Zy moet er intus- schen op wijzen, dat de quaestie van het toetreden van Duitschland nog een zorg vuldige opheldering noodig heeft. Het standpunt der Duitsohe regeering in deze waarborg voor eên succesrijk verloop der oiklerhandelingen biedt. De diplomatieke medewerker vdn de Daily Chronicle meldt eveneens, dat mem.' in het ministerie van buitenlandsche zaken optimistisch was naar aanleiding van den inhóud van het Duit- eche antwoord. Ook deze medewerker dringt er op aan, dat Duitschland tot den Volken bond zal toetreden, waarvan de ontruiming van Keulen zal afhangen. Duitschiand’s op neming in den Volkenbond hangt van zijn eigen iniatief af. De ontruiming van het Roergebied heeft Duitschland getoond, dat de geallieerden van pflan zijn hun beloften met betrekking tot Keulen te houden. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bshoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.36, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezoigkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentie» in het Zatenlagnummer 20 bijslag op den prijs. Ueftladigheids-adveitentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract kot eeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden doof tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Volgens de Daily Mail is het onderhoud dat Briand met den Duitschen gezant heeft gehadi, by de overhandiging van de nota, van zeer groote beteekenis geweest, en het blad meent dat het Duitsohe antwoord wer kelijk beteekent een inleiding tot de omder- handelingen, die terstond tusschen Berlijn en Parys zulllen beginnen. Briand was van oordeel, dat able bestaande moeilijkheden binnefi 14 dagen overwonnen kunnen zyn en dat men 'hoop mag koesteren, dat Duitschland1 in September tot den Volken bond zal toetreden. De correspondent van de Daily Telegraph geeft alis zijn indruk weer, dat het Duitsche antwoord niet als een „non possumus” kan worden opgevat. Btianri' heeft verklaard, dat het tot grond slag voor de onderhandelingen tusschen Frankrijk en 'Duitachland kan dienen. Deze onderhandelijgen zullen voorloopig alleen tusschen Frankrijk en Duitschland' worden gevoerd» doch Frankrijk zal met zijn geal lieerden overleg plegen, voordat het Duitschland' antwoordt. Onder deze om standigheden. kan van een internationale bespreking in den eigenlijken zin des woordb geen sprake zyn. De mogelijkheid bestaat, dat Stresemann in September naai’ Genève zal. komen en daar met Briand en Chamberlain besprekingen zal voeren. Op deze wijze zou me» dus een informeele con ferentie krijgen .Briand1 iis tegen het bijeen roepen van een internationale conferentie. De diplomatieke medewerker van hetzelfde blad schrijft, dat in verschillende geallieer de en geassocieerde kringen het vertrou wen wordt gekoesterd), dat het thans tot een uitwisseling van gedachten op een confe rentie zal komen, wat vooral aan de ver- zoeninlgtsgezinde houding van Duitschland is te denken De Daily Herald schrijft, dat in Engel- sch offiicieele kringen de eerste indruk van het Duitsche antwoord was dat dit defini tief de hoop op voortzetting van de onder- hundelingen wettigt en ook een time uoot ouuer bia-ok Friars Bridge Hij had ook net geneim opgelost van ecu man, uio dood gevonueai was m ue Ineems on door een vrouw als tiaar man was herkend een verme tel avonturier en schaamteloos brand stichter, die volgens de verklaring van oen dokter en een coroner jury ver moord was. Stap voor slap had hij allee nagespeurd, van het oogenblik, dat een zeeman op een schip, gemeerd aan een van de werven zin had ge kregen in een bad, en niet in staat om te z-wemmen een lijn om' zijn l’chaam had gebonden en overboord was gesprongen. Hij had verzuimd het einde stevig vast te maken en werd door den stroom meegesleept. Het louw had zich om hem. heen gedraaid on b|teef, toen het lichaami opzwol, vastzitten. Een slag op het hoofd door een. van de schroefbladen van een sleepboot voltooide een net van toe vallige omstandigheden, die velen een excuus gegeven Monden hebben de zaak op te geven Toch had Wrington ze opgelost en het rapport, dat nooit pu bliek was geworden, was verborgen, in de archieven van het bureau. Dit was de man, dien Foyle thans ontving. Hij stond, met gebogen schou ders, zenuwachtig zijn kalen hoed in zijn hand ronddraaiend, blijkbaar al lesbehalve op zijn gemak. Zijn zenuw achtigheid echter -viel als een mantel van hem al, zoodra hij sprak. Foyle cpgeplakt opt karton en voor zich overeiuid' gezet naast een vergrooting van de vingerafdrukken op den dolk gevonden. Wat gevonden vroeg Green. Grant schoof zijn vergrootglas naar een anderen hoek en knorde. Kan ik nog niet zeggen, zei hij geprikkeld. Ik ben pas begonnen. Ga weg 1 Spijt mij dat ik je gestoord’ heb, beste kerel, zei de ander. Schiet me maar niet dood. Ik ga al. Grant liet zijn kin op een hand rus ten en staarde boos naar den indrin ger. Groote God, zei hij, is het nog niet erg genoeg, dat twee van mijn mannen ziek zrfjn, wanneer er vier honderd afdrukken geoftssiftceerd moe ien worden, wanneer drie verslagge vers en een troep Amerikaansöhe so ciologische onderzoekers me in een dag op het lijf vallen.,z onder... Maar Green was gevlucht naar een stiller gedieelte op de eerste verdie ping. Mr. Fovle vraagt naar u, mijn heer. -zei de klerk. Hij rukte de deur open van de ka mer van den chef. Foyle had zijn hoed óp en zijn jas aan. Blakb heeft getelegrafeerd' dat de vrouw een' kaartje naar Liverpool heeft genomen, zei hij. Hij is met don zelMen trein vertrokken. Nu dat in Diuit- is deau geallieerden regeeringen uit het memorandum van September 1924 en uit dio Duitsche nota aan den Volkenbond van 12 Dec. 1924 bekend. Duitschland kan als lid van den Volken bond eerst dan als gelijkgerechtigde wor den beschouwd, wanneer op zyn ontwape ning gevollgd is de algemeene ontwapening, geregeld in den aanhang van deel V van het verdrag van. Versailles. Er moet dus, als het spoedige toetreden van Duitschland tot den Volkenbond moge lijk zal worden ge maakt, een oplossing gevonden worden, die de spanne tijd» tot d.e veiwezenlijking der algemeene ontwapening overbrugt. De op lossing moet gezocht worden met in acht nemen zoowel van. den by zonde ren militai re en economischen toestand van Duitsch- iand als van zyn geografische ligging, Tropische hitte te Berlijn. Te Berlijn heerscht een tropische hitte. Gisteren was het tijdens eenóge uren 84 gr. C. Evenals in Amerika by een hittegolf, ziet men ook te Berlyn de heeren zonder jas en vest over straat wandelen. In het volksband Wannsee baadden gisteren meer dah 50.000 personen, in een naburig meer tje ongeveer 20.000. Het Stinnes-Canaern. Naar de „Deutsche Zeitung” van goed ingelichte zyde verneemt, is het Stinnes- orgaan, de „Deutsche Afllgemeine Zeitung”, voor 2.500.000 goudmark aan de Pruisische regeering verkocht. Het blad zal, evenals vroeger de „Norddeutsche Alilgemeine Zei- tung” als een soort officieel' orgaan der Pruisische regeering worden voortgezet. ITALIË. Het huweljjk van prinses Mafalda. De dispensatte-vjoorwaarden. Naar uit Rome wordt gemeld, zou Paus dispensatie hebben verleend voor het huwelyk tusschen prinses Mafalda, de tweede dochter van het Italiaansche ko ningspaar, en prins Philip van Hessen, die, geiyk men weet, Protestant is. De dispensatie is afhankelyk gesteld: van de' gebruikelijke voorwaanden. Deze komen, zooals men weet, hierop neer, dat de niet-Kaibholdeke party de Ka tholieke wederparty vrtf zal laten in de uitoefening van haar godsdienstplichten en niet zal pogen haar tot het Protestantisme over te halen. Vervolgens, dat alle kinde ren, die uit. het huwelijk geboren worden, in het Katholiek® geloof zullen worden op gevoed. En tenslotte, dat er geen plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar zal wor den opgedragen /laar dit in gevallen van een gemengd huwelijk als dit uitdrukke lijk verboden is door het kericelyk wet boek. Het huwelyk 2al in Augustus of begin September voltrokken worden. Prinses Mafalda is 23, prins Philip 29 jaar oud. VEREENIGDE STATBN. Corruptie onder de drankverbods- ambtenarefl. Officieele rapporten, gepubliceerd door het departement van Justitie te Washing ton, brengen een buitengemeenen staat van corruptie aan het licht onder de ambtena ren, die belast zijn met de toepassing der drinkvei-boKlbwettenj, volgens den New Yoikschen correspondent van de „Daily Telegraph" „een orgie van corruptie, on geschiktheid en onbekwaamheid onder bonds-, staat- en gemeenteambtenaren in het geheele land”, die op de behoefte van een wyziging van het stelsel' wyst. Zelfs vele leidende ambtenaren staan schuldig aan het helpen van smokkelaars, van wier winsten zij een deel opstryken. Deze toe- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal wa^r de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. van het Ruhrgebied' afhankelijk is van dien mijnbouw en daarmede staat en valt. In dë eerste plaats moeten rykwregeering ep Pruisische regeering met de vertegen woordigers van het bedrijfsleven onmiddel lijk de noodnge maatregelen nemen. Daar naast is het tevens de taak van de mijnwer kers om hun volle medewerking te verlee- nen, ten einde de bedrijven van den onder gang te redden .Zonder die medewerking is alile moeite vergeefs. De toestand' is zóó ernstig dat slechts een vastberaden ingrij pen van alle betrokkenen hulp kan brengen. De mededeeling eindigt met een beroep op allen, die verantiwoordeijjkheid dragen, om hun plicht te dóen en om tevens het Duitsche volk in te lichten over het drei gende gevaar. Tot zoover de oproep uit het Roergebied. Hoe de toestand is, kan blijkbaar uit een feit, waarvan de Berljjnsche correspondent van de „N. Zür. 7J’ melding maakt, n.l. dat geweldige hoeveelheden kolen voor een waardje van ruim 150 mtHioen gouden mar ken in het Ruhrgebied naast de mijnen op gestapeld liggen en onverkoopbaar zyn. De ruimte ontbreekt al haast om nieuwe voor raden te bergen; het gevaar voor zelfont branding neemt toe en nog meer nijpt het gebrek aan geldhniddelen bij de mijndirec- ties om de renten te betalen voor de tot dus ver opgenomen credlieten en om de arbeixte- loonen en de onderhoudskosten te betalen. Het aantal in gebruik zijnde schachten wordt ingekrompen, het aantal werkltoozen en arbeiders met korten werktijd neemt toe en de eene myn na de andere staat voor de beslissing van stlldigjging van het werk, waarbij zich de niet minder belangrijke quaestie voordioet, of de beschikbare midde len toereikend zyn om althans de kosten te betalen van het drooghouden der mijnen, den wal, of men de machines enz, uit dc stilgelegde mijnen zal halen en Gods wa ter maar over Gods akker zal laten loopen, daar het drooghouden van een stilliggend^ mijn zoo (tour is, dat het niet lang is vol te houden, zonder tot een krach te leiden. Zelfs eenlgè'der grootste mijneigenaars hebben sinds enkle weken besloten hun be drijven te siluiten. Deskundigen voorspéllen dat in de komende maanden minstens 50.000 mijnwerkers zullen worden ontsla gen, wanneer althans geen ahgeheele om keer plaats heeft op de kolenmarkt. Es^en zal op 31 Juli ontruimd worden. De stad' Essen heeft thans bericht ont vangen, dat in dien loop van den 31en Juli alle geïnterneerde troepen de gemeente ver laten zullen. Alleen de Fransche steenko- lencomönis&ie blijft daar achter. De quatestie der intergeellieerde schulden. Uit Parijs wondt gemeld' dat Caillaux, Briand en de deskundigen der ministeries van financiën en buitenlandsche zaken alle noodige maatregelen hebben' getroffen ter voorbereidig der zoo spoedig mogelijke van de intergeallieerdë schulden. orde is, zullen wij zien of we Wring ton niet wal kunnen opjagen. HOOFDSTUK XXXII. In den hoek van de öou|pé eerste klasse, het verst op het perron zat prinses Petrovskai niet liaar handen op haar schoot en een deken omi haar knieën, kijkend van onder haar lange wimpers naar de mienschen, die zich verdrongen op het vertrek^ierron van Euston Station. Zonder nieuwsgier.g- heid rustten haar oogen nu en dan op een paar mannen, die in gesprek stonden bij een stapje! bagage op eeroigen afstand, maar in het gezicht van de coupé. Zij had' een vage herinnering een van de mannen al van te voren, ge zien te hebben en ofschoon ze schijn baar even onverschillig belangstellend bleef voor de drukte op het perron, martelde zij haar hersens om zich te herinneren, wie hij was of waar ze' hem had gezien'. Het was kort gele den, daar was ze zeker van. Plotse ling boog ze zich voorover en rimpel de» haar glad voorhoofd. Ja ze was er bijna zeker van. Hij droeg nu een hoogen hoed en een overjas, maar den Taatsten keer dat ze henu zag, was hij een klerk met bloot hoofd en een lange jas geweest in het advertentie bureau van de Daily Wire. (Wnrd t Vervolgd1) Het Wolfifbureau deelt over het sche antiwooudl op de Fransche nota o.a. het volgende mede: Be geallieerde regeeringeni logigan er in haar nota van 16 Juli den nadruk op, dat de regeling van het vraagstuk der veilig heid geen verandering in de vredesverdra gen ten gevolge mag hebben. De Duiteche regeering beschouwt het als van zeif sprekend, dat niet voor eens en voor al de mogelijkheid uitlgesJoten moet worden, bestaande verdragen langs den weg van vreedzame overeenkomsten aan de omstandigheden aam te passen ,als het tijd stip daar is. In het systeem^ dat de geallieerden in de nota van 16 Juli van het veiligheidspact ontwerpen, wordt een belangrijke rol aan de arbótrageverd'ragen boebedeeld, die Duitschland met de naburige staten, die het verdrag vaji Versailles onderteekend heb ben, zou moeten afsluiten. De vorm van het arbitrageverdrag (in dit systeem geeft ech ter aanleiding tot vragen, die nog nader toegelicht moeten worden. Wat vooral in het oog valt ,«ij(n de uitoonderingsgevalilen, die de geallieerde regeeringen op het oog hebben, gevallen waarin een gewelddadig optreden der staten tegen, elkaar toelaat baar moet zyn. Het geval zou zich kunnen voordoen, dat de Duitsche regeering den ge allieerden regeeringen bij verdrag het recht zou moeten geven, tegen Duitschland1 mili tair op te treden, zonder een voorafgaande objectieve procedure, als de geallieerden van inaieht zijn, dat er sprake is van een Duatsch vergrijp tegen de bepaling van de demilitariseering van het Ripdand. Evenaoo bedenkelyk zouden de gevoligen zyn, waartoe de in de Fransche nota voor- gestekte constructie van een garantie voor de af te sluiten arbitrageverdragen zou kunnen leiden. Het is duidelijk, dat het garantiesysteem door een dusdanige con structie eenzijdig ten ongunste van Duitsch land verbroken zooi kunnen worden. Het doel van een werkelijke pacificatie geljjk de Duitsche regeering in overeen stemming met de geallieerden nastreeft, zou niet bereikt ayn. Wat het toetreden van Duitschland. tot den Volkenbond' betreft: De geallieerde regeeringen zyn harer zijds van meeuang, dat het in het Duitsche memorandum bedoelde veiligheidspact slechte, denkbaar is, als Duitschland lid van den Volkenbond wordt Gezien de groote beteekenis, die die Duit- 51) - Een groote man met vermoeide grij ze oogen, met rimpels om' de hoezen, met een verw'eierd gezicht en een grij ze snor, dieed' hij zijn hert te lijken op een zeeman. Ér wae een zachtheid in zijn optreden en wijze van spre ken die mensöhen, die hem niet tij reputatie kenden, bedroog. Hij sprak vijf talen vloeiend en nog twee vrij goed. Dertig jaar lang had hij op de vijfendertig mlijlen der rivier waarvoor hij verantwoordelijk' wae onophoude lijk strijd gevoerd tegen dieven en he lers, tot thans bijna alle groote mis dadigers langs de rivier waren ver dwenen. Hij was het, die twaalf jaar gele den had gevochten met een naakten en met vet ingesmieerden; rivierdief, gewapend met een mes, in eenzwaai- DUITSCHLAND. Hen kotencrisis. iHet toenemende gebruik in de verschil lende landen van waterkracht, electriciteit en olie doet de kolen-industane een steeds toenemende concurrentie aan, niet alléén in Engeland, maar bök in Duitschland), waar de steeds nijpender wordende kolencrisis het vrijwel eeniige product van zyn bodem treft, waarvan het overvloed heeft. De laatste weken zijn hei’haaklelyk berichten ontvangen over mynen, die gestoten en ar beider», die ontslagen zjjin. De werkloozen worden reeds by duizenden geteld!, en nog is het einde niet te voorzien. De Kamers van Koophandel van BochUm, Durtmund, Duisburg1IWesel, Essen en Münster hebben aan de ryfasregeering een telegram gezonden, waarin met nadruk ge wezen wordt op den ondroudbaren toestand, waarin het geheele bedlrijfsieven van het Roergebied door een en aiïder geraakt ‘s> Vooral de mijnbouw, aldus wordt verklaard, gaat sinds maanden gebukt onder het ge brek aan afeet. Tusschen 1 Jan. en 1 Juli zyn 36.000 mijnwerkers door het sluiten van mijnen werkloos geworden, weldra zal dit aantal met 10.000 vermeerdferd zijn. Alle pogingen van de mijneigenaars om door verlaging dier kol enprijzen enz. de crisis te gen te gaan, zyn tot dusver mislukt. Voor nieuwe, eenzijdige pogingen om uit de im passe te komen ontbreekt het den mijnbouw aan kracht wanneer dus de andere ver antwoordelijke factoren niet medé ingrijpen om de gevaren af te wenden, d'ie dreigen uit de afzeteniisis, dan moet rekening gehou den worden met een niet weder te herstel len, steeds toenemende ontwrichting van den mijnbouw in het Ruhrgdbied. Door het voortdurend stopzetten van mynen worden dë Ivetrokken gemeenten financieel onmach tig, zoodat zy harerzydis noch aan haar be heerstaak, noch de werkloozenondersteu- ning kunnen voldoen. Kortorm, er is zulk een gevaarvolle ont wrichting te vreezen, dat al het mogelijke gedaan moet worden om daaraan het hoofd ■te bieden. De toestand is vooral daarom zoo goeden gevaarlijk, omdat het geheele bedrijfsleven regeling maaKiie Ueni net aoel van den toebt, waarop zij zuuden uitgaan, duidelijn. Best, mijiuieeir, zei hij- Als u uenkt, dat de man, dien ge zoekt op de rivier is, zuilen wij hem vinden. Ik denk ook dat hij, zooals u zogt, een baantje als nachtwaker heeft ge kregen. Hij heeft waarschijnlijk! ienraud een schuit laten koopen, want ze ge ven gewoonlijk die' baantjes niet aan iemand zonder referenties. Referent.e kan gemakkelijk ver- valscht worden. Maar dat doet er ook niet toe. Hoe sneU kunt u je manne tjes bij elkaar hebben Een uur misschien twee. Ze zijn overal verspreid. Ik heb bevel gegeven ze 'bijeen te roepen voor ik Wapping verliet. Drie of vier zal genoeg zijn. Met Green en mijzelf zullen wij tot alles m staat zijn. Zorg dat ge een, sloep en een motorboot over eenjge uren bij Westminster Bridge Pier gereed hebt. Als u ze van iemand kunt huren of leenen, zoodal ze niet op politievaar- luigen gelijken, des te beter. Dat kan ik doen, mijnheer. Goed. Over twee uren dus. Heldon Foyle keerde zich om zette het onderwerp uit zijn geest. Green was naar boven gegaan om te zien hoe Grant van de Vingerdruk- afdeeling was opgeschoten met de ad vertentie Hij trof zijn collega aan met een sterke vergrooting van het papier, en

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1