Uit het kamp van Ruurlo. Do tentoonstelling van de Calvé fabrieken. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. zoekt plaatsing ketel 5m een metaalfahriek, toen plotseling stoom werd ingelaten. De arbeiders waren onmiddellijk omringd door den heeten Srtoom. Alle vyf slaagden er in door de opening van den ketel, die juist groot ge-- no eg was voor de passage van één m an tegelyk, heen te komen, doch de drie, die het langst in den ketel waren geweest, stierven kort nadat zy den ketel konden verlaten. Het leven van een der andere twee arbeiders verkeert ook in gevaar. FRANKRIJK. De z.g. „oorlogsmisdadigers". Een Duitsoh luitenant-kolonel hij verstek ter dood veroordeeld. De krijgsraad' te Airmails heeft den Duit- schen luitenant-kolonel Wüchter bij verstek ter dood veroordeeld), daar hij Engelsehe. soldaten, dlie in een boerderij waren ver bolgen, heeft laten doodschieten, evenals den boer zelf, waarna hy de boerdery liet verbrandei:. Op 'zyn bevel en onder dezelf de omstandigheden werden nog een andere boerdery en een molen in brand gestoken. SCANDINAVIË. Russische oorlogsscharen te Gothenburg. Twee Russische oorlogsschepen, de krui ser „Aiurora" en het opleidingtsschip „Kom- somoletz", zyn Zondag te Gothenburg aan gekomen. De stad1 heeft geweigerd eeniger- lei ontvamigst te organiseeren. De beleefd- ctant en de Zweedsdhe marine-autoriteiten gewisseld, diroegen uitsluitend een officieel en reglementair karakter. De Russische ge zapt in Ziweden, de heer Dowigolowesky, is in verband met dit bezoek te Gothenburg aangekomen en had de roode vlag laten hyschen op het hotel waar hy is afge stapt. Volgens de bladen i® de vlag weer venwyderd ingevolge protesten der andere gasten. BELGIS. Het Vlajamsche activisme. Een schepen uit zyn ambt ontzet. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt, dat een schepen van de stad Aalst, die ty- delyk de functie van burgemeester waar nam, uit zyn ambt zal wórden ontzet, daar hy op 11 Juli, den verjaardag van den Gul densporenslag, de nationale vlag, die op het stadhuis was geheschen, heeft doen vervangen door de vlag van het Vlaamsche activisme. BINNENLAND. Het nieuwe kabinet. Col ij n - Minister-president. Uschoön het nog mogelijk is, dat zich op hel laatste oogenblik verras singen voordoen, en eenig vooroehoud dus geraden blijf., hebben wij, zoo- schrijft de N. R. Ct., reden om aan te nemen, dat van het toekomstige kabi net de volgende heeren deel zuil on uitmaken Coiijn financiën en minister-presi dent; Van Dijk oorlog; West er veld marine Van Karnebeek buitenland- sche zaken Rutgers arbeid, handel en nijverheid De Geer justitie Bongaerts waterstaat Kooien bin nenlandsche zaken, bij welk departe ment vermoedelijk weer het onderwijs gevoegd zal worden. Voorts schijnt er kans te bestaan, dat een afzonderlijk ministerie var, landbouw in het leven zal worden ge roepen als een der titularissen daar voor noemt men het Eerste Kamerlid Diepenhorst. Of ministerDe Graaf aan het hoofd van koloniën zal blijven, schijnt nog niet vast te staan men noemt ook andere namen. o.a. die van den R.-K afgevaardigde Van Rijckevorsel. Als inderdaad hetgeen zeer waar schijnlijk is, een protestant minister president wordt, schijnt er kans te bestaan, dal de roonvsch-kathol iek e11 het presidium der Tweede Kamer, dat voor den tegeuwoordigen minister De Visser bestemd heeitte. voor jhr. Ruvs de Beerenbrouck zullen opeischen Het bezoldigingsbesluit 1925. De positie v»n leeraren by M. O. en V. H. O. In antwoord op een desbetretfende vraag van het Tweede Kamerlid Su- rink deelt de minister van Onderwijs mede, dat het hem bekend is, dat er meerdere op 31 December 1924 ge huwde, en met hen gelijkgestelde leer aren bij middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs zijn, wien ingevolge artikel 27 van hek Bezoldigingsbesluit 1925 een zoodanige persoonlijke toe lage is toegekend, dat hun inkomen otter 1925 minder bedraagt dan 90 hunneT jaarwedde volgens het Bezol digingsbesluit 1920, aooals dit bedrag voor hen op 1 October 1924 was be- Krachtens welke uitsluitend over l«2o aan bedoelde leeraren het salaris, het welk zij op 31 December 1924 geno ten, wordt gegarandeerd. Het ligt eth ter in de bedoeling tijdig een rege ling te treffen, waardoor het bijzon dere voordeel, hetwelk zij uit dezen hoofde genieten, met ingang van 1 Jan. 1926 komt te vervallen. Commissaris H. By per. Bij K. B. is benoemd tot commissa ris van politie te Amsterdam de heer H. Pijper, thans hoofdinspecteur bij het korps in de hoofdstad. Cmjalo- en chocoladebesluit. Blijkens het in Sli.bl. 317. opgeno men K. B. van 4 Juli j.l. tot wijzi ging van het Cacao- en Chocolacebe- sluit-1924, zal dit besluit in werking lieden met ingang van 1 Jan. 1923. Aangezien in art. 13 van voornoemd besiuit gezegd werd, (jat liet in wer king zou treden met ingang van den eersten dag van de 7e- maand na die, rn welke het in het Staatsblad was geplaatst 13 November 1924 zou bet Cacao- en Chocoladebesluit dus aanvankelijk in werking treden 1 Juli 1925. Dank z;j de trage wijze, waar op de Haagsche molen maalt, is het wijzigingsbesluii eerst den 21sten Juli j.l. in het Staatsblad afgekondigd en wordt eerst van. kracht, gelijk art. 2 van dit besluit uitdrukkelijk bepaalt, met ingang van den 23sten Juli. Wij struikelen meermalen over der gelijke datumcomplioatiee, waar het ijke besluilen betreft ditmaal heeft de veriraging in de afkondiging echter ton gevolge, dat feitelijk im mers, gezien art. 13 van het K. B. no. 478, d.d. 23 October 1924 het Cacao- en Chocoladebesluit van 1 Juni j.l. tot op heden.... reeds van kracht geweest I Ged. Staten van Overysel. Gistermiddag had) in de Statenver gadering in Zwolle de stemmi'.ng plaats lid van Ued. Staten ter ver vulling in de vacature, ontstaan door liet aftreden van mr. baron Van Voorst tot Voorst. Gekozen is de heer Vogt, s.d.a.p., die de benoeming aanvaardde De samenstelling van Prov. Staten n Overijssel is thans 15 R.K., 8 C.H., 7 A.R., 9 S.D., 4 Vrijheidsbond Vrijz. Dem 1 Plattelander. De sa menstelling van Gedep. Staten was R.K., 2 A.R., 1 C.H-, 1 Vrijheids- De san ««stelling is nu 1 R. K., 2 A.R., 1 C.H., 1 Vrijheidsbon- der, 1 S.D.AP.'er. De heer Vogt moet in verband met !Zie benoeming bedanken als wethou der van Zwolle. De lijsten Ter HallSlaalnian. Vergadering van liet H. K. van den De minister wil niet ontkennen, dat door de verklaring van den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. in de vergadering van de Twee de Kamer van 5 November 1924 let terlijk opgevat, bij de bedoelde leer aren de verwachting kan zijn gewekt, dat hun per 1 Januari 1925 niet een nieuwe korting zou worde» opgelegd Deze minister heeft hierbij echter op 't oog gehad de algemeene regeling van het nieuwe Bezoldigingsbesluit, en hierbij niet rekening gehouden met de afwijkende voorziening, dip in 1921 voor een dieel der leeraren bij het M. 0. en het middelbaar nijverheidson derwijs is getroffen, door in aanmor king te nemen de verlenging van den werktijd in 1923. Alsnog zal een wijziging van het Bezoldigingsbesluit worden uitgelokt, Naar men weet, is na de verkiezang van den heer btaalmuu tot Tweede Kamerlid, u>e op de gecombineerde lijsten Ter Hall-Staalman werd geko zen Verklaard, actie gevoerd door het verkiezingsoomitó-Ter Hall, om te trach ten alsnog den heer Ter Hall in de Kanner te krijgen door het bedanken van den heer Staalman, üp verzoek van den heer H. ter Hall, heelt het comité ten slotte zijn actie gestaakt, omdat hij verklaarde alleen prijs te stellen op een uitspraak vtpi t hoofd bestuur van den Vrijheidsbond. Het verkiezingscomité Ter Hall heeft zich daarop officieel gewend tot dit hoofdbestuur, dat, volgens de Telegr-, aanstaande Zaterdag bijeen zal komen om een uitspraak in deze kwestie te doen. In verband met bovenstaand vesti gen wij de aandacht op een ingezon den stuk van Mr. P. Rink, oud^-minis- ter van Binnenlandsche Zaken en voor zitter van het centraal stembureau gisteravond opgenomen in het Vader- Mr. Rink schrijft daarin „Indien een sympathiek man ais de heer Henri ter Hall, tegen de verwachting van zeer velen, niet als Kamerlid herkozen wordt, ver wekt dit feit in breede kringen teleur stelling. Het is niet meer dan natuur lijk. Het uitgangspunt der ontevredenen is reeds dadelijk geheel onjuist. Dat uitgangspunt is, dat tor H. ruim 25')00 stemmen behaald heeft. Maar dit be weren is een halve waarheid en staat dus bijna gelijk met een onwaarheid. Want die 25000 heeft ter Hall niet be haald op één lijst, maar 25000 is de som van de stemmen welke ter Hall heeft behaald' op 2 verschillend© stel len gelijkluidende lijsten plus één op zich zelf staande lijst. En dat zulk een optelling door ons kiesstelsel uitgeslo ten wordt en dus geen gezonden zin heeft weet toch een ieder. Het wordt trouwens nooi- gedaan, ten aanzien van niemand. Alléén in dit geval. Candida ten als Dresselhuys, Wester man. enz. zijn op verschillende ande re lijsten dan die welke het stel ge lijkluidende lijsten vormden, waarop zij gekozen zijn. gesteld, maar Heeft iemand het ooit in zijn hoofd gekre gen, om al die stemmen bij elkaar te tellen ter- berekening van deh uitslag? Immers neen. Waren zulke of soortge lijke optellingen geoorloofd, hoe ge heel anders zou waarschijnlijk de uit slag der verkiezing worden. Om' één voorbeeld te noemen. De Vrijheids bond verkreeg in de kieskring Zwolle, waar Dr. Vos boven aan de lijst stond, 12204 stemmen/ to weinig om voor een zetel in aanmerking te ko men. Maar dezelfde Dr. Vos bekwam in Rotterdam 3.>4, in Amsterdami 6794, in Haarlem' 116 en in Utrecht 29 stem men te samen dus'7293 stemmen op andere lijsten, dan waarop hij no. 1 stond'. Ware het nu geoorloofd deze 7293 stemmen op te teilen bij de stem men der lijst waarop Dr. Vos no. 1 stond, dan ware het stemimental ge klommen tot 19497 en zou bij de ver deeling der 8 plaatsen over lijsteu- groep 26 (Vrijheidsbond) niet stel 2 (Döixirecht) c.s.) een restzetel verkre gen hebben, maar de lijsLZwolle. Dan ware niet mej. Westerman gekozen, maar Dr. Vos. Toch is er en te recht niemand', die beweert, dat de uitslag naar recht en bil.ijkheid aldus had moeten zijn. De dwaling hangt samen met deze andere, dat men aanneemt, dat de ze tels rechtstreeks aan de candidaten worden toegewezen, terwijl toch het lijstenstelsel medebrengt, dat de zetels aan lijsten worden toegekend, en e nadal vastgesteld isj, op hoeveel zetels een bepaalde lijst aanspraak heeft, be paald 'wordt welke oamdidaat (candi daten) van die lijst de gekozene is (of zijn). Daaruit volgt, dat een oan- ilidaat een er lijst, aan welke geen ze- lel toegekend wordt, ook nooit geko zen kan zijn, al hee.l hij ook nog zoo veel stemmen. i-|echts via zijn lijst kan hij het einddoel bereiken. In dil gevdl waren 2 stellen golijkluildende 1 jsten en een op zich zelf staande lijst i groep (no. 25) verbonden. Die behaalde 43155 stemmen. Aan rlje groep werd 1 zetel toegekend. Zij had een overschot van 13018 stemmen maar kwam niet in aanmerking voor een 2en restant-) zetel, omdat die 2e zetel het gemiddeld' aantal stemmen van de 2 zeiels op 21577% zou ge bracht hebben, hetgeen minder is dan vjan den algetneenen kieedeetler (30,858). De groep was en bleef dus slechts tot 1 zetel gerechtigd'. Nu moest uitgemaakt worden niet welke per soon aanspraak op dien zetel had', maar allereerst aan welke lijst uit die groep die zetel moest worden toege kend. Het eerste stel gelijkluidende lijsten had 22003 stemmen behaald, het tweede stel 16690, de afzonderlij ke lijst 4412. De zetel kwam toe aan de lijst met het hoogste aantal stem men. Zoo be'veelt de wet het en de billijkheid en rechtvaardigheid van die regeling zal loeh zeker niemand in twijfel trekken. En eerst toen aldus vastgesteld was welke lijst den zetel hebben moest, behoefde men zich be zig te gaan houden met de vraag, wel ke personen op die lijst parüisseer- den. Er bleken 6 candidaten op die lijst voor te konfen de eerste in de volgrij was A. Staalman, met 12138 stemmen van de 22053. Derhalve moest Staalman verkoven verklaard worden Zoo beveelt de wet het en ook hier zal wel niemand' in twijfel trekken, dat de regeling met billijkheid en rechtvaardigheid1 overeenstemt. De vraag of andere candidaten op andere lijsten, waaraan geen zetels waren toegekend, veel of weinig stemmen hadden verkregen, deed niets ter za ke, behoefde dus in het geheel nte' beantwoord le worden. Dat bij een andere verdeeling dei kieskringen, dan welke de candidaten zei ven hebben goedgevonden, de uit slag anders Had kunnen zijn, is niet voor tegenspraak vatbaar, maar deze waarheid mag mi. niet leiden tot de volstrekt onhoudbare beschouwingen en klachten, als waaroio ik in den aanhef hel oog had. GEMENGDE BERICHTEN. Zwaar on weder. (Jok boven Einkuuizen heelt Maan dagavond een hevig onweder gewoed. Tc Geldrop werden op een 6-tal plaat sen boomien versplinterd, evenals t Eindhoven in verschillende deelen der stad. De schoorsteen van het dak van hel huis van den heer J. Stas werd weg geslagen, zoodat de neervallende stee- nen vlak voor de voeten van 'n vrouw neerkwamen. De 80-jarige J. Stas zat juist zijn middagdutje te deen, toen de bliksem den schoorsteen vernielde en nagenoeg de gansöh© woning in een dikke rookwolk hulde. In allerijl werd) de bejaarde man op zijn stoel naar buiten in veiligheid gebracht- De woning werdi voor brand' gespaard. Doordat de bliksem ode de elektrische leiding trof, kon' op verschillende fa brieken niet meer gewerkt worden wegens gebrek aan stroom. Gisteravond heeft boven Lemmer- veld een hevig onweer gewoed. Op zeven plaatsen is de bliksem ingesla gen; o.m. is de kapitale boerderij de Wolthaar, eigenaar de heer H. Wes tenk, een prooi der vlammen gewor den. Het onweer ging gepaard met een hevige windhoos, waardoor bootnen ontworteld en daken afgerukt werden. Er is voorts een geweldige hoeveel heid regen gevallen. Te Posterholt zijn gisteravond oen 25-jarige jongen en een 22-jarig meis je door den bliksem gedood'. De zoogenaamde Arroenplaats te Het- Slot en nabetrachting. Men schryft ons: De laatste dag werd vóór de koffie een uurtje gepeddeld door de Winkelerhoek, d.w. z. de bosschen bezuiden Ruurlo, waardoor zes lcarresporen een breede weg binnenpad naar de Wildenborch, Vorden en vandaar het bekende mooie heidepad naar Lochem. Aan velen leek de tocht te ver, ook in verband met de voorbereidingen voor de in verband met de voorbereidingen voor den nu volgenden feestavond. Zy waren thuisge bleven maar... wy troffen elkaar toch alle maal weer in 't Berkelbad. Eten nog weer eens kool, die verruk- kelyke kool en dan altyd weer die kostelyke jus en 't vleesch en dan... de feestavond. We wreekten nog even de nederlaag tegen Ruurlo's Korfbalclub door een overwinning met 21 op Ruurlo's voetbalclub en vierden dan feest met de familie Wolsink in ons midden, tot by éénen... Die brave, harte- lyke eenvoudige Wolsinks, die zoo van ons genoten, omdat wy zoo van hun achterhoek genoten... Wat zullen zy lang by ons in herinnering blyven! De familie Avenarius brachten wy een serenade. We zyn met hulp en vriendelykheid verwend. Zoo komen wy aan de slotbetrachting. Het kamp handhaven of verwerpen? De jeugd zou dit laatste zeker heel erg betreu ren. Er is veel genoten, veel pret geweest, veel gezondheid opgedaan. Die vroolykheid die is tenslotte de vergoeding voor awes, in de oogen van ieder. Die uitbundige sliert op de fiets! Er zyn nadeelen. Een kampenist maakte de opmerking, dat het hem zoo mee viel, dat er zooveel vryheid was in 't kamp. Dat zalige gevoel van de jeugd, nu eens... mogen we het zeggen al geldt dit niet al gemeen heelemaal èf te zyn van het be tuttel en beridder van vader en moeder en groot, zelfstandig te mogen zyn. Heusch, dat is goed. Nu de schaduw: het bezoek aan „Oom Sam". De jeugd wist wat een erger nis dit gaf by den leider die dit niet vol strekt had willen verbieden en dan had men dit behooren te laten. Er stak geen kwaad in; toch wil „men" het niet zien. En die „men" heeft gelyk. Een andere schaduw ia, de deelname van absoluut ongeschikten. Daar is dat lastige exemplaar, dat een gebrul aanhief als 'n os, toen hem korvee werd opgedragen! Het exemplaar van wie op de tocht de veldflesch alleen voor hem is. Die exemplaren voor wie het kamp is een nauwkeurig waarnemen van vooral eigen genoegetjes. Verwerpelyk -ras, product van slechte opvoeding. Dan: een byna algeheel gebrek aan initiatief by' de kampenisten; niemand byna, die terwille van het kamp, zelf iets aanvat, in gereed heid brengt! Wie zette b.v. voor het eten eigener beweging de banken goed? Dan ook: het zich niet kunnen redden van velen. Verder... het meegaan van de meisjes. Voorop sta, dat de verhouding tusschen de (gexen volstrekt correct was, dat er een na- Juurlyk sans géne was, die goed aandeed. (Als vanzelfsprekend stippen wy aan, dat „toon" en gezelligheid door de meisjes veel won!) Maar... er -ontstonden wel bepaalde sympathieën (ga nu niet „visschen" bur- gery?). Let wel nogmaals: zonder meer. Zouden die elders niet ontstaan zyn Daarmee stappen wy van dit chapitre af. De meisjes, geco-educeerd wordende, heb ben dezelfde rechten en plichten als de jon gens. De leiding hebbe met krasse hand on- daad te beteugelen... De winst van het kamp is o.i. positief. Physiek was het kamp goed. De K.M.-teller wees minimaal 250 K.M. in 7 dagen. Velen hadden méér tochten meegedaan. Dit alles In een prachtige natuur. We verorberden 5 halve mudjes aardappelen, 4 groote manden groenten, een behoorlyke portie vleesch, 50 pond apeqpoten, 40 pond jam, 25 pond kaas en... 'dan hadt U de vracht brood moeten zien,die tweemaal per dag het kamp binnen- Meisje, dat thuis nauwelytos twee bo terhammetjes eet, verorbert in 't kamp er zeven! Winst is vooral ook de geestelyke kant: een zee van indrukken, een herstelde gees telyke elasticiteit na de inspanning van de cursus. Een zonnige na-indruk van veel ge not. Kunt U met ons eens zyn, dat de winst positief is ten is door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Huis en inboedel be nevens tal van werktuigen en 140 wa gens hooi rijn verbrand. Sen zwaar onweder en hevige storm hebben gewoed boven de gein. Wamel Vier personen rijn licht, een persoon zwaar door den bliksem getroffen. Verscheidene koeien, rijn gediood. De materieele schade is groot. Bosch- en heidebrand. Dinsdagavond is in Oisterwijk uitge broken een zware boech- en heide brand. Ongeveer 200 H-A. heide an l'osdi, eigendom) van verschillende eigenaren, in hooft!zaak gelegen nabij de Campioe, het Belvoirtsven en de Huisvennen, is verloren gegaan. Da groote bezittingen der Rozeshoeve en de bosschen der Vereeniging tot be houd van natuurmonumenten zijn ge heel gespaard gebleven. Nader wordl nog gemeld De zware boschbrand, welken men gebluscht waande, is door dien sterken wind van vanmo>.-gen wedeTOm -aange akkerd en heerscht nog haast erger dan gisteren Het schijnt een ramp te zullen worden. Een dreigende landelijke uitsluiting in de bouwvakken. Naar de •Tel. verneemt, zal de hou ding van de algemeene patroons ver eeniging in de bouwvakken ten op zichte van de voorstellen der samen werkende bouwivakarbeid'ersbondeni ia den Rijksbemiddelaar den heer Fruy- tiei aan haar toegezonden, voorname lijk afhangen van het besluit der R. K. patroonsvereoitiging. De A. P. V. staat afwijzend tegenover de laatste voorsteilen der gezellen bonden en zal trachten tot een landelijke uitsluiting te geraken, als ook de R. K. patroons hiertoe zullen willen medewerken. K. K. Bond van bouwvakpatroons. In de vergadering van den Nederl. Roomscli-Kathotieken Bond van bouw vakpatroons is een voorstel-Amsterdam luidende „Aan leden, elders geves tigd, werk uitvoerend in eengemeeo- vallende in het gebied eener an dere afdeeling dan die hunner vesti ging, komen de rechten en lasten als aan een plaatselijk lid. Zij betalen aan eerstgenoemde afdeeling hunne contributie of progressieve heffing overeenkomstig het reglement der resp. afdeeling alléén van die werken, wel ke zij ter plaatse uitvoeren, vermin derd met de minimum-heffing der af- f deeling, waar zij gevestigd zijn", aan genomen met 59 legen 10 stemmen. Dit besluit zal gedden. totdat de sta tuten de goedkeuring hebben verkre gen en bij het ineenzetten van de huishopdeiijke reglemenleni met dit voorstel rekening kan worden gehou den. Besloten werdl dat de bond zich niet zal aansluiten bij den Internatio nalen AannemeTsbond, om het neutra le karakter dezer organisatie. Na aanneming van eeltige voorstel len, betrekking hebbende op de pro paganda, werd aangehouden een voor- stelrRotterdam De algemeene verga dering draagt het hoofdbestuur op, maatregelen te nemen, waarbij het den leden van den Ned. R.-K. Bond van bouwpatroons verboden is, na 31 De hor 1926 lid' te rijns van een ande re ipatroonsvereeniging voor de bouw bedrijven In Nederland. Door een humorist Kered. Gisteren waagde rich een Ameri- kaanscbe dame bij het baden te ver in zee. Zij verkeerde in groot gevaar, wat gelukkig werd gezien1 door den humorist, den heer Lou Bandy, die met het gezelschap „Faveur" te Vlb- singen vertoeft Hij mocht er in sla gen de zwemster behouden' op hel strand terug te brengen. iMa« eleu VI10IUIW ill de kerk haar hoed afzetten? In de Dentaal© Gerei. Kerkbpae kwam een lezeres vragen, ol het wel geoorloold was, nat de zusters in' d« kerk hare hoeueu alzetten of z/onder hoed naar de kerk gaan. In verband p.:et de warmte hebben vele kerkbe- zoeksters hinder van dien hoed, zoo als rij reeds zelf heel erg ondervond en ook van anderen vernam. Zij wil de met het afzetten van haar hoed in de kerk liever niet beginnen, alvorens in de Gerei Kerkbode gevraagd te hebben of dyt afzetten wel was toe gestaan. De redactie van de bewuste Kerk bode adviseert in deze uitermate be langrijke quaestie laat in deze din gen ieders consciëntie» beslissing ne men en laten wij ieders vrijheid in dezen respecteeren. Conclusie Het is o.i. geoorloofd, dat men zonder hoed de prediking be- luistere. En onze zusters mogen voorts niet vergeten Petrus' vermaning in 1 Petr. 3 1—5. Eten HollamdsaRe tippelaar. Te Medan is, naar de „Sum. Post" meld*, aangekomen' de Hollandsche wereldreiziger S. Bosluan, die in zijn eentje de wereld omwandelt, na met een collega wandelaar 2100 K.M. iu Holland le heboen getippeld, ten ein de aan deze sport wat te-wennen. Mij vertrok 16 April 1923, trok BeE»i(i door, Frankrijk, Spanje, Marokko, Ma lie, Griekenland, Egyp.e en ging door tot Haifa. Van daar is hij grootendeels per trein Syrië, Mesopotamie en Britseh- indië doorgereisd', aangezien deze at- standen zich niet voor voetreizen lee- nen, door gebrek aan water, etc. Hij wil thans echter weer te voet üeel Sumatra en Java doorreizen en *te:f zich dan voor naar Australië te gaan RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.20 Lvnden. lijdsedn van de Big Ben. Weerberichten, muziek en voor drachten. Zürioh. Weer- en nieuws berichten. Frankfort. Beursberich ten en voordrachten. Berlijn. Voor drachten. 8.10 Hilversum'. Concert H. D. U.« orkest en solisten. 8.20 Londen. Kamermuziek en Schu mann's „Dichterliebe". Manchester. Concert en liederen. Aberdeen. Or kest, vioolsolë en zang. Glaisgow. Instrumentaal concert. München. Liederenavond. Birmingham1. Voor dracht ,,An imaginary trip into the country". Cardiff. Öude en nieuwe muziek voor orkest en soli. New castle. Orkest en soli. 8.50 ParijB. Berichten. Berlijn. Kamermuziek. Frankfort. Concert Munster. Wagner-avond. 9.50 Frankfort. Weer- en nieuwsbe richten. Londen. MititaUr concert. 10.20 Brussel. Persberichten. Lon den. Greenwich-tijdsein en mededeè- lingen. München. Mededeelden Populair concert. Berlijn. Mededee- ling en. Frankfort. Concert. IÜ.dO Londen. Savoy Band. Ber in,. Dansmuziek. liet slation Ghelmsford 5XX 1600 M. zendt uit van 6.2011.50 het Londen- sche programmal. KERKNMHJWS. De socAale quaestie in de Rem. Broederschap. Een voorstel, om een referendum te houden en c. q. maatregelen tK)gén de dienst weigerings notie te nemen. iDe heer P. C. A. v. d. Bregigen, ouid>ipen- ningpneester en eere-litl van heit bestuuf der Remonsbranbsche Gemeente te Haar let heeft, naar het „Utr. Dagbl." meldt, e» brief gezonden aam de Commissie tot dc Zaken der Renttxnstrantsehe Broeder- Bchapi, over de bekende motie der algemee- Hoewel die motie op die laatste jaarver gadering wel met niet onbelangrijke meerderheid van stemmen werd aange nomen, is dlit nog niet in het minste een ibewys, dat 4Ïe ovengroote meer derheid der leden onzer Broederschap daarmede mstemmen. De vele ingezon- den stukken in verschillende bladen, op een enkele na, allen van tegenstanders der Motie, wyizen dkiïdeJyk op de groote ondeugidelytaheid en het hoogst onge- wenschte voor een kerkgenootschap, niet alleen heit onze, doch voor elk kerkge nootschap van welke richting ook, zich te gaan begeven op politiek terrein, en dan nog wel van die eilerergste soort: het prediken van anarchie, het aanstu ren op d i e iï a tew eigering, waar door de grorultvesten van een Stpat ern stig zouden wodden ondenmynd! Niette genstaande ik persoonlyfc, door onder vonden zwaar leed), wel van alfle leden onzer Broederschap het allermeeste re den heb, om buitengewoon anti-militair gestemd te zün en dit ook ben, begryp ik volkomen en zegt het gezond verstand dat in de naaste toekomst ontwapening onmogëiyk 'zou zyn. Wil men ("beiten de kerken dan om) daarop aansturen, dan js het midMe! „dienstweigering^' zélfs nog onbruikbaar, onsociaal, egoïstisch. Maar, als gezegd, de keiken, de keakgwno|btschappen, zeer zeker niet het onze, moeten en mogen zich met dat alles in geen geval be moeien en po l)i t i ek geh ee 1 bu i- fce nsliuiten. Als lid van een zeer jo.ud Rem on- sbranbsch geslacht, doet het my in hooge anate leed voor het lidknaatschap onzer Broederschap te moeten bedanken, als men op die wyze voort gaat, terwyl ik overtuigd ben, dat velen zulen volgen. Alvorens daartoe over te gaan, vermeen ik, alhoewel het rnly niet bekend is, wel ke meening de meendedheidl uwer com missie is toegedaan, u voor te stellen, een referendum over de motie onder alle leden onzer Broed-qrechapv door middel der Gemeenten, te doen houden. Bl(jkt dan eventueel dat de meerderheid tegen de motie en tegen apolitiek in de kerk" is, dat dan maatregelen zullen genomen worden om de mqtie in te takken en de oude traditie der Broederschap te hand haven. Verdyr, om aan prof. Heering, <ïie blijkbaar geen gevoel voor de traditie onzer Broederschap heeft, en m. i. een der hoofid-aanleiders is, (zich wel voor zichtig uitlatende, om niet met den Strafrechter in aanraking te komen), medle te deëlen, dat men verlangt, dat Z.Hooggel. in den vervolge op dien kan sel en tegenover de studenten ophouden zal zich daar in politieken zin uit te laten. Schr. herinnert er voorts aan, dat door andere kergenootschappen (Doopsgezinden en de beide Lutherschen alsmede door alle classicale vergaderingen adlheasie op de clienstweigeringisim'otte geweigerd is, en deelt mede, een afschrift vam dit adres aan de besturen van alle Remonstrantsche ge meenten te hebben gezonden. 439e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Ie kl. Trekking van Donderdag 23 Juli 1925. 100.—: 16643 148 153 331 343 387 723 828 858 902 1061 1350 1475 2427 2497 2675 2818 2864 3188 3333 3390 3567 3786 3857 4140 4298 4817 4841 5796 6001 6293 6625 7003 7388 7841 7887 8184 8218 8276 8498 8523 8677 8740 9231 9463 9981 10152 10422 10546 11213 11215 11668 11683 11743 12117 12252 12369 13716 13777 13947 14258 14563 14628 14667 14915 15321 15373 15399 15682 15710 15871 15886 15979 16248 16486 16615 17016 17094 17164 17215 17349 17399 17452 17779 17850 18237 18657 18770 18957 19262 19263 19281 19517 20127 20266 20349 20402 20411 20653 20960 SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. In den Haag ia gisteravond'geapeeld H.Z. en P.C. II-Maas II 1-8- Agenda. 27 en 28 Juli 8 uur. Groeft Schouwburg. ,J)e Prins van PappertheimT. 29, 30, 31 Juli en 1 Aug. 7% u. Groote Schouwburg, ,,'t Kan verkeeren". Revue- Gezelschap Ter Hall. De apotheek van dé firma Weyei Gouwe, is deze week tot en met Vry- éag 24 Juli benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (dos nachts echter alleen voor recepten). RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Zwakke tot matige wind, uit oostelijke richtingen. Toene mend© bewolking. Waarschijnlijk on weersbuien. Daling vaoi temperatuur. D« attpaotl« van er kirmis is». FIENTJE DE LA MAR, LOLA CORNERO, JACQ. BIJLEVELD, OCT. v. AERSCHOT, ANDRé SPAN. MODESHOW in VORST VAN PAPPENHBIM. MAANDAG 27 DINSDAG 28 GROOTE SCHOUWBURG Zie vorige en volgende annonces cn de affiches. STADSNIEUWS. GOUDA, 23 Juli 1925. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend aam A. Th. Polet en P. Overkainp, resp. wonende te Gouda, van Stryenstraat nos. 40 en 42, en hunne rechtverkrygenden tot het oprichten eener steemhouwery, met plaatsing daarin van een electromotor van 10 P.K., voor het in beweging brengen van een zaagmaohine, in het perceel plaatselyk gemerkt v. S'tryemstraat 40 kadastraal be kend mamtJte Gouda Sectie A no. 4947 behoudens het recht van belanghebben- dte(n) tot het instellen van bproep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het be roep instelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het gemeentebestuur en (bij deurwaardersexploit) aan d(n) gene(n), aan wie d© vergunning is verleend. Hen ooiyectie te luimden door de Goudsche Padvinders. Het bestuur van de Goudsche Padvin- denstereen igimg deelt ons mede dat het be sloten heeft een collecte te doen houden door de Goudlsche padvinders ten behoeve van 6 werklieden van den heer Steenland die hunne gereedschappen hebben verloren by dén brand in dé loonzagery van dén heer Steenllandl op de Raam alhier. Gaarne voldoen wy aan het verzoek van het bestuur van de Goudlsche' Padvinders om deze collecte, die a.s» Zaterdag zal wor den gehouden, by de Goudsche ingezetenen aan te bevelen. Wy twijfelen niet of velen zullen gaarne aan de Goudlsche padlvinders hun bijdrage voor dit goede doel1 willen afstaan. Een eigen kerkgebouw voor de Vereeniging Calvyn. Naar wy uit goede bron vernemen is door de Ned. Hervormde Vereeniging „Calvyn" aangekocht het woonhuis aan de Turfmarkt no. 142, dat lange jaren bewoond is ge weest door de familie Kortenoever. Het ligt in de bedoeling van deze véreeniging om dit gebouw voor godsdienstigesamenkom- sten te gebruiken en in den grooten tuin, die achter hetpand ligt, een kerkgebouw te doen bouwen, waarin, naar men verwacht, c.a. 600 zitplaatsen zullen zyn. In dit kerk gebouw, dat met den meesten spoed opge trokken zal worden, zullen predikanten van Ned. Herv. Geref. richting eiken Zondag 1 November het gebouw in gebruik te kun nen nemen. ZooaLs men weet worden de kerkdiensten van de vereeniging Calvyn thans regelmatig gehouden in het gebouw „Tot Heil des Volks" in de Peperstraat. De intrede in *Pynacker-Nootdorp van Ds. A. Dercksen. De heer A. Dercksen H.Mzn., van hier, Theol. Candidaat, deed Zondag j.l. zyn in trede by de Geref. Kerk van Pynacker- Nootdorp, na des morgens bevestigd te zyn door Prof. Dr. G. Ch. Aalders, van Hilver sum, met een predikatie over Markus 4 vers 26 tot 29. De jonge leeraar veibond zich 's avonds aan zijn Gemeente met een predikatie over 2 Petrus 1 vers 19, waarna verschillende toespraken volgden. Een ouderling der ge meente sprak Ds. Dercksen toe en liet hem toezingen Psalm 134 vers 3. Dr. D. J. van Katwyk, van Schipluiden, sprak namens de Classis en de genabuurde kerken. Het sa- menzyn werd beëindigd met het zingen van Psalm 72 vers 11. Het preekgestoelte voor de nieuwe kerk is reeds gereed en de kerkbanken zyn reeds in de maak, terwyl over den aankoop van een orgel reeds onderhandelingen worden gevoerd. Het bestaande gebouw zal ook verschillen de veranderingen ondergaan, teneinde voor verschillende godsdienstige samenkomsten geschikt te worden gemaakt. Hoewel de tyd nog niet is vastgesteld, hoopt men ongeveer Aan de Da Costa school Gouwe 103 (hoofd de heer A. Huisman) is tot tydelyk onderwyizeree benoemndl Mej. J. D. Wage naar alhier. Kermisprognamma in „Ons Genqegen". In den Nieuiwen Schouwburg zal gedu rende de kermisweek eiken avond volop gelegenheid zyn voor amusement. De beide eerste dagen Maandag en Dins dag komt het Operette-gezelschap van de Princease-schouiwrburg een opvoering geven van het bij,zonder aardige operette ,.De Prine van Pappenheim", terwyl vanaf Woensdag tot en met Zondag eiken avond het gezelschap van Ter Hall diens nieuw ste revue ,,'t Kan verkeeren" zal opvoeren. Deze revue is evenals de vorige vol geestige situaties, en Bugiau zal wei zor gen dat er weer onbedaarlijk gelachen wondt. Zaterdagmiddag is er bovendien een op voering van de nieuwe kinder-revue „Dik en Dun in Droomenlandf'. Aanbesteding Gem. Lichtfabrieken. Ten behoeve der gemeentelijke lichtfa brieken zal 11 Aug. as. ten stadhulze wor den aanbesteed het maken vergrooteoi en verhoogen van eenige kolenparRen met op slagplaats voor oud' yzer. Voor nadere by zonderheden verwyzen wynaar de betreffende adlvertentie in dit blad. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water was heden middag in de Sted. Zweminrichting 75, de lucht was 82. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 22 Juli werden veroor- C. Ier lich: G. v. te Lange R- ader 3 subs. Wegens rywiel ryden d. M. te W., P. J. K. te 1 d. 'Wegens Ibuiten urinoir gewateid: P. v. E. te WadldinMveen OM subs. 1 H. J. V. te den Heaig, J. F. V. WaddinxvBen i^der 1 suibs. 1 d. Wegens visschen zonder vergunning: M. P. W. v. H, L. J. v. L., W. W. allen te Rotterdam ieder 5 subs. 2 d. Wegens muziek aing: L. v. L. te Reeuiwyk ontslagen van rechtsvervofllging. Wegens op hooiland géloopen: R. V. en M. O. te Lange R. W. ieder 1 subs. 1 d. Wegens auto gereden zonder G. M. A. te Gouda 1 subs. ,1 d. De groote mooie tentoonstel 1 Lngaboot van de Calvé fabrieken, waarvan wy giste ren reedis een en ander hebben verteld, en waarvan wy hienboven een afbeelding ge ven; heeft thans ligplaats genomen aan de KatJtensingel, en vale Goudlsche dames zul len omgetwyfelid i'eecüs hedenmiddag een bezoek hebben gebracht aan dit vroolyk uitoiende vaartuig. Hedenmorgen waren de leden van de Vereeniging van Huisvrouwen reeds te gast op dit aaidfige schip waarvan het bo venstuk geheel' van kisten van de Calvé fabrieken is vervaardigd, en waarop de frissche roode geraniums prettig aandoen. De dames die reeds vroeg e< den weg gewezen door een kleurig uitge- doschte picolo; een vertegenwoordiger van de Calvé fabrieken, leidde hen in de groote zaal rond langs de verschillende stands, waar de prodbeten van de Calvé fabrieken tentoongesteld zyn. Het product zooals het in de fabrieken komt, de bewerking die het daar ondergaat, de slaolie, en de vetten die de CalJvé fabrieken in den handel brengen, het is alles even duidelyk en leerzaam ge verschillende mooie foto's ver- nog hetgeen de vriendelyke gids vertelde. De reclame die de Calvé fabrieken met deze tentoonstelling beoogt geldt ditmaal wel in hoofdzaak het nieuwe vet, dat pas in den handel is gebracht, in het kleurige omslag naar teekeuingen van Prof. Roland HoK het „Delfrite". Dit „Delfrite", men zou het een verbeterd Delfia vet kunnen noemen, voldoet aan veel meer eischen dan die de huisvrouw aan bak- en braadvet stelt. Om tie huisvrouwen hiervan te overtuigen, engageerde de Di rectie van de Calvé fabrieken een uitne mende kok dlie naast den explicateur itn dit kookhuis den scepter zwaait. En met eere, want wie leert u in zoo'n minimum van tyd een zoo magnifieke mayonaise maken? De diames waren perplex en allen dolbly dat zy van deze gelegenheid om zoo'n lesje te krijgen zoo profiteerden. Deze meester in de koofekunst bakte ovefheerlyke pomesfrites, een lekker bief stukje, appelbeignets en flensjes, en van al deze heerfijJcheden werd de dames een proefje aangeboden. Dit proefje, dat be gon met zalntmayonaise werd een ware lunch, en dat de verschillende gerechten voortreffelyk werden klaargemaakt, hier over waren allen het roerend eens. Deze heerlijke, proefjes gingen nog vergezeld van enkele kostelyke recepten van beslag dlie niet vooikomen in het receptenboekje dat ieder werd aapgeboden, maar die door allen genoteerd werden en naar wy zéker weten zorgvuldig zullen worden bewaard, en gébruikt. Alles te zamen was dit bezoek aan deze 'byzondere tentoonstel 1 ingéboot, zeer de moeite waard, en wy radten elke huisvrouw aan zeker hedenavond of morgen er een kijkje te gaan nemen. Wegens te snel auto gereden: J. M. H. M. L. te Rotterdam 6 subs. 3 d. Wagens openbare dronkenschap: M. B. te Gouda 5 subs. 3 d. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Juli: Johanna Alida, d. v. J. C. P. Janmaat en A. W. Dekker, Blee- kerasingel 37. PetroneWa Wilheimina, d. v. C. Waasenaar en A. W. Hofstede, Rot terdamse he Veer 3, GETROUWD: 22 Juli: A. J. Brenkman em M. C. Happel. A. Boom en Th. H. Versteeg. J. Boqst en M. A. C. Gerwig. A. Toen en C. Kemp. C. A. van Acht- hoven en M. Sloof. OVERLEDEN: 19 Juli: Gysbertus de Keizer, 76 j. 21 Juli: Arie Franciscus Roedolf, 64 j'. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. De loting voor de Nat. Militie zal voor deze gemeente op 4 Aug. a,s. des n.m. 214 uur plaats hebben te Gouda in de voorma lige infaniteriekazierne. Door de politie isi tegen twee landbouwers proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aangeven van het heenschende mond- en klauwtzeer onder hun veestapel. Naar men weet is men verph'cht tot Met doen van aan gifte in deygelyke gevallen. SCHOONHOVEN. Vrijdagmorgen zal met den trein van 10.25 uur alhier arriveeren een commissie uit de Gedeputeerde Staten van Zudi-Hol- land die rich alsdan op de hoogte komt stel len van den toestand van het Stadhuis in verband met de wtyziging, welke in de restauratieplannen voorbereid wordt. Te vens zal deze Commissie in oogenschouw nemen, de St. Bartholomeusflcerk en den grooten torein, in verband met ilen gevaar- lijtoen toestand, waarin deze beiden ver- De restauratie van het stadhuis. Het Rykébureau voor Monumentenzorg te Den Haag,, heeft aan het gemeentebe stuur alhier bericht geoondén, dat de nieu we plannen voor de restauratie van het Stadhuis deze maand nog of andere de volgende maand kunnen worden tegemoet gezien. Voor het einidl-examen muu.l.o. A zyn ge slaagd de navolgende leeriingen van de1 openbare m.u.l.o.-vschool alhier (hoofd de heer K. Huiibregtse)C. Diepenhorst te A/mei e, G. Ouweneel alhier, J. van Sieren- ibeng de Boer, A. de Groot, alhier, A. Zwart Voorspuy, Groot-Ammers, J. Terlouw, Ameide. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. GOUDA, 23 Juli. Aangevoerd1 245 partijen. Handel matig. 1© kw. f 58 62, 2e kw. f 5256, zw. r.m. f 69, met r.m. le sr.. I 6265, 2e art. I 56 —60, BOTER. Red. aanvoer. Handel red. Weiboter f 1.10-1.20. EIEREN. Groote aanvoer. Handol üauw. Per 100 stuks f 6.256.80. Veemarkt. GOUDA, 23 Juli. Melkvee f 350—125 Red. aanvoer. Handel matig. Vette varkens 42 a 45 ct. ,per half K.G. Red1, aanvoer. Handel maitig. Magere varkens 40 45 ct. per half K.G. Red. aanvoer. Handel stug. Magere biggen t 12—20. Weinig aanvoer. Han del stug. Nuchtere kalveren f 12—18. Weindg aanvoer. Handel flauw. Graanmarkt. GOUDA, 23 Juli. GRANEN. Zeer kalm. Tarwe f 14—19, Rogge f 13.50 *4.50, Gerst f 13.75—14.75, id. chev. f 15—16, Haver f 13.50—14.50 p. 100 K.G. Gemeentelijke Vischmarkt Gouda. GOUDA, 23 Juli. Bericht van Don derdag 10 uur v.mi. Aangevoeld 1 malid versche schol en 1 mand ver- sche schelvisoh. verdeeld in 14 partij tjes van 25 stuks schol, en 14 partij tjes van 10 stuks schelvisoh de prij zen varieerden van f 0.300.45 voor schol en van f 0 300.45 voor schel» visch. Coop. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling" 23 Üuli. Rozen: Ophelia f 0.20, Golden Ophe lia f 0.22, Iladler/ f 0 500.75, Colum bia f 0.30. Butterfly f 0.25. Mac Keiler f 0.36, M- Pern et f 0.60, Marcel rozen f 0.26. Buitenrozen f 0.120.35. Diversen Dahlia's f 0.300.35 Gla diolen f 0.150.50. Laithyrus f 0.02, Anjers f 0.06—0.20. (DRAADLOOZE DIENST.) Ter dood veroordeeld. R1EVAL, 23 Juni. De communisti sche generaal Heidemann is tér dood veroordeeld wegens militaire spionna- ge in oorlogstijd'. Een handelsverdrag met Angora. BERLIJN, 23 Juli. Volgens de bla den hebben de DuitschTurksche on derhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag te Angora tot een gunstig resultaat geleid. Een aanval door contra revolutionairen. WILNA, 23 Juli. Russische Contra revolutionairen hebben een aanval ge daan op het Sovjetspoorwegstation to Nuszwili, tusschen Kiew en Minsk, en dit station bezet. De stationschef en verscheidene andere ambtenaren, die trachtten hei station te verdedigen, werden I doodgeschoten. >Een aantal Sovjet-autoriteiten, dat het station pas seerde in den Kieiw—Minsk expres, werd uit den trem gehaald en gear resteerd. Onder de gearresteerden berindt zich de commandant van de derde Sovjet- divirie. De Sovjet hebben troepen ge mobiliseerd om bet station te herove ren. Groote boschbrand bij Boxtel. BOXTEL, 23 Juli. Hedenmorgen te gen elf uur zijn de boschbranden on der de gemeente Haren en Boxtel op nieuw uitgebroken. Zij hebben zich echter niet uitgebreid1 tot het gebied van de gemeente Oisterwijk. De berichten als zouden ook onder Ointerwijl boschbranden opnieuw zijn uitgebroken en reeds huizen in de »seh gelegd zijn onjuist. HedenmorgEif ""rijn 50 militairen üU Breda gearriveerd, te zamen met de wacht, welke is samengesteld uit bur gers, beschermen rij de grenzen van Oisterwijk tegen de branden. Veertien dagen geëischt tegen een burgemeester. TIEL, 23 Jyti 'Tegen den burge meester van Liendeo, C. de Jonge, is heden geëischt wegens geweld pleging 14 dagen gevangenisstraf. In beslaten zitting werden 14 getuigen behoord. Verdediger was mr. E. J. J. van Lith de Jeude. I)e uitspraak is bepaald op Woens dag a.s. Notaris B. voor de Utraihtsche Kechthmnk. 1 Zi jaar geëischt. UTRECHT, Juli. De vacant!©kamer van de arrondis- senvontsrechtbaiïk heeft vanmorgen be- l lande kl de zaak tegen notaris B. die in dit voorjaar door de re cherche werd gearresteerd alls ver dacht van verduistering ten nadeel e van zijjii cliënten. Men herinnert zich, dait reeds ©enigen tijd allerlei geruch ten omtrent dit notariskantoor de rou- <je deden, totdat eindelijk de justitie termen aanwezig achtte om in t© grij pen, en de notaris werd gearresteerd, liet faillissement werd1, nu eenigehiaan- den geleden, door de rechtbank uitge sproken, terwijl mede bekend werd dat de justitie genoegzaam' termen aan wezig vond, om den notaris strafrech telijk te vervolgen. De zaak diende dan vanmorgen voor de rechtbank. In de zaak waren elf getuigen ge dagvaard. Als verdedigster trad op mej. mr. E. C. Simons. Uit het getuigenverhoor bleek dat de notaris geweldige verliezen had ge leden in verschillende ondernemingen. Zijn pasief bedraagt 1% 2% ton, waartegen slechts een veei geringere, echter niet te ramen activa. Een aanzienlijk tekort kan echter als vaststaand worden aangenomen. Requisitoir nemend vroeg de officier van justitie, jhr. mr. Calkoem, voor bekl. die bekend) had, 1% jaar gevan- genistraf zonder aftrek van preventie ve hechtenis. WISSELKOERSEN. 22 Juli. 23 Juli. Officieel. Londen 12.09% 12.10% Berlyn 59.21 59.26 Parys 11.75 11.72 Brussel 11.52% 11.50 Zwitserland 48.30 48.35 Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 54.10 54.70 Stockholm 67.05 66.95 Oslo 46.17% 45.40 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.38%. 7.39 Madrid 36.05 36.05 Milaan 9.15 9.09 Beursoverxicht. De stemming op de Amsterdamse!»© effectenbeurs was vandaag veel verbe terd. In rubberwaarden bleek de reac tie maar van korten duur te zijn ge weest, want heden werden die over de geheele linie boven de prijzen van gisteren afgedaan. De prijs van rub- bei was wederom naar boven toege- loopen en dit was natuurlijk het sein om ook de betrokken fondsen op een verhoogd koerspeil te verhandelen. Tabakken profiteerden van de gele genheid omi zich eveneens iets hooger te plaatsen. Petroleunvwaarden. waren weer aan den vasten kant. Koninklij- ko bewogen zich voornamelijk om streeks de vorige tobprijaen. Geconso- lideerden avanceerden enkele procen ten. Van de suikerfondsen kwam H. V A. gemakkelijk boven 500 %,doch later op den middag zakten die toch weer ©enigszins in. De scheepvaart markt was verlaten en bovendien niet noemenswaardig veranderd. Van de Ned. Ind. papieren konden de gewone aandeelen Jurgens zich goed handha ven. Prolongatie 2% ADVERTENTIEN. NET PERSOON uit den omtrek van Gouda by Kaashandelaar om In den Kaashandel te worden opgeleid. Brieven onder no. 2068 aan het bureau Goudsche Courant, Markt 31. 10

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2