Kunkels Electr i sch AutonobiiB-CarroussBl JACOB SIOVÉ's Gerenomeerde Nougatkraam Deensche Hoogvaart Bericht van Inzet. - Firma ZILVER Bespreekt tijdig PRINS VAN PAPPENIEIM Prettig tehuis GESLOTEN Abonneert U op dit Bind. nette Jongen Dagelijks versch gebakken Visch Notaris J. Koeman Een Boven- en Benedenhuis, Een Villa iel Tuio, lis mei Scheer, Eee Broodbakkerij mei Groele Scheer, Bezoekt de inwisseling der obligaties der geldleening Voor het eerst op de karmis alhier De van Ouds bekende CHR. DE HAAN Poffertjes- Wafelen- en Beignetskraam JACOB STUVÉ Voor de eerste maal op de kermis Alhier. Levend Dè kleinste paardjes der wereld Groot Vergenoegens Paleis MOULIN ROUGE Hal g.sohil lusaohen da Britaoha Admiraliteit an da ftagaaring. Het conflict in het mijnbedrijf. Geen Vrouwenkiesrecht in België. Het geschil tusschen de Britsche admi- ovèng-egaan. Vender is i rali te it en de Regeering is tot een oplos sing gebracht, en inen kan gerust zeggen dat de admiraliteit de overwinning heeft behaald. j De vjoottoouwplannen, die thans zullen worden tenuitvoergelegïi, komen neer op de vervanging van schepen, die van een ver ouderd type zyn, door twee nieuwe krui- sens in October. In Febr. 1926 zullen op nieuw twee kruisers op stapel worden ge zet en zoolang het huidige parlement be staat zullen elk volgend jaar er drie krui sers by worden gebouwd. Minister Baldwin heeft reedte uiteen gezet dat de twee nieuwe kruisers die in October zullen worden ge bouwd, groote schepen zullen zyn van 10.000 ton. Dit zyn dus vaartuigen, die hee' wat zullen kosten en om den mogelyk »n- gunstigen indruk weg te nemen, dae het gevolg van zyn aankondiging kan zyn, voegde Baldwin er dadelyk aan toe, dat de andere schepen lang zoo duur niet zullen zyn en ongeveer een vijfde minder meten. In het financieele jaar 1926—1927 zullen echter bovendien negen torpedojagers en zes onderzeeërs worden gebbuwd en boven dien enkele hulpivaartuigen."Het ligt in de bedoeling der regeering-Baklwin dt laatstgenoemden bouw eveneens voort te zetten gedurende de vólgende jaren der parlementaire periode. Het aal daarop de taak zyn van het parlement, dat het huidi ge vervangt, om na te gaan, of de omstan digheden inmiddels gewijzigd zyn eh of dien overeenkomstig voor den vervolge veranderingen in het vlootprogramma moe ten worden aangebracht. i vergt de tenuitvoerlegging der 1 dit jaar een buitengewone uit gave van ruim 527.000 pond, dus een kleine zes en een half miMioen guldien. Aan dez som wil de regeering kamen, niet door een aanvullend credïet van het parlement te vragen, maar door maatregelen toe te passen, die tot bezuiniging leiden. De re- geering houd't echter ondertusschen nog rekening met de mogelijkheid, dat de ver- eischte bezuinigingen niet zullen worden gevonden en mocht dit inderdaad het geval blyken te zyn ,dbn zal toch nog om een aanvullend1 crediet worden verzocht. Uit BaHdhvin's verklaringen valt op te maken, dat de admiraliteit al haar best zal doen om de biaondere kosten op een zoo laag mogelyk peil te houden en ook op de an dere posten naar haar beste kunnen te be zuinigen. Opdat zoo daadwerkelijk mogelyk zal worden bezuinigd by d£ marine en ook de uitgaven voor de andere departementen tot het striktnoodige worden teruggebracht zal het aanzyn worden gegeven aan een commissie, uit dlrie leden samengesteld, die buiten de regeeri-ng staan. Het zal de taak deze commissie zyn na te gaan, welke koeten de diensten van leger, marine en luchtvaart meebrengen en voorts onderzoe ken, tot welke bezuinigingen kan wordén n onderzoek in te stel len naar de kosten der buigerlyke depar tementen, zulks in verband met de begroot Uit het bovenstaande blykt dus, dat de echter nog geenszins het zwijgen opgelegd. Engedsche regeering is gezwicht voor den aandrang der admiraliteit en dus het land op nieuwe hooge kosten jaagt. Om den be lastingbetaler, die in Engeland toch al ge striemd wordt door de zweep van den fis cus, niet nog meer te ontstemmen, is de regeerilng nu met haar bezuinigingsplannen gekomen. De oppositie heeft zy daar Wat het geschil in de mymen betreft, de Lord der Admiraliteit Bridlgeman, is er op het laatste oogonbl'ik in geslaagd de vertegenwoordigers der mynwerkers en myneigenaars gedurende enkele minuten samen te brengen. Of de mynwerkers zullen over de brug moeten komen of de patroons; deze laat- sten vertoornen echter nog geen neiging hun voorstellen, die aansturen op loonsver laging en verlenging van den arbeidstijd, in te trekken en juist deze intrekking stel len de arbeiders als voorwaarde voor het weder aanknoopen der onderhandelingen. De eigenaars blijven betoogen, dat de tot dusver bestaande nationale loonovereen- koimBt den majneigenaaren geenszins een standfaardwinst garandeerde, wat echter wel het geval met betrekking tot de myn werkers zou zyn. Deze bestryden deze wy- ze van voorstellen der zaak. Ook willen de myneigenaars zich gaarne bevryden van de nationale loonovereenkomst, omdat volgens hun beweren hetgeen de feiten trouwens uitwyzende verhoudingen in het eene district aanmerkelyk verschillen met die in andere. Vandaar, dat zy overeenkomsten willen aangaan, waarby rekening wordt ge houden met de toestanden in elk district aiflzomderlyk. By deze regeling zouden de eigenaren bereid zyn, een d&stricteminimum- loon vast te stellen, doch de verwerkely- king hiervan zal in elk geval op loonsver- De eerstvolgende dagen zuilen nu wel spoedig uitwyzen, of beide partyen hard nekkig op haar standpunt blyven staan en of de andere arbeidersgroepen in het Brit sche ryk eventueel hun voornemen, om de mynwerkers met kracht te steunen, in da gen zuilen omzetten. De Belgische Kamer heeft gisteren het van Katholiek initiatief uitgaand amende- it tot het verleenen van stemrecht aan de vrouwen voor de vericiezingen dér pro vincie verworpen. Aan de provinciale vericiezingen zullen ie uitsluitend de mannen van 21 jaar en ouder mogen deelnemen. Daarna werd de gewone wet goedge keurd, waarby de provinciale verkiezingen voor de mannelyke kiezers vastgesteld werd «hen 17 October en 11 November van dit jaar. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Fried rich Ebert Jr. in de journalistiek. Friedrich Ebert Jr., de zoon Van den over leden rykspresident, is tot politiek redac teur van het te Potsdam verschynende so ciaal-democratische Volksblatt benoemd. Het over de grens zetten der optanten. De Poolsche regeering is volgens de „Lo- kal-Anzeiger" met het uit het land zetten der optanten begonnen. Met 1 Augustus zul len 35.000 Duitsche optanten over de grens gezet worden. Deze personen zullen in den korten tyd, die hun thans nog rest in Po len, hun have en goed niet of althans niet voordeel ig kunnen verkoopen. De Duitsche regeering heeft nu als gevolg van deze Poolsche maatregelen, besloten, dat met 1 Augustus alle Poolsche optanten die in Duitschland vertoeven, ongeveer 8 tot 10.000, in speciale treinen naar de Poolsche grens zullen worden gebracht en aan de Poolsche autoriteiten overgedragen. De communistische agitatie. De politie heeft een aap tal communisten, die propaganda voerden in het leger, ge arresteerd. De agitatie ging uit van de jeugdorganisatie, die poogde in ieder onder deel geschriften te verspreiden waarin de soldaten werden aangezet den achturendag en geiyke betaling als de fabrieksarbeiders te eischen. BBLGIE. Een duurt ebyslag voor Kamerleden. Dezer dagen heeft de Kamer met geslo- teun deuren vergaderd over eei\ socialistisch voorstel om aan de Kamerleden een duurte- bijslag te geven. Men kon het niet eens worden en verwees de zaak naar de Kamer commissie voor de financiën. Deze is het eens geworden in dien zin, dat voor 1925 een duurtebyslag van 3000 frank zal wor den gegeven, terwyl dit bedrag voor 1926 verdubbeld zou worden. POLEN. De economische strijd tegen Duitschland. Een Wolffbericht uit Breslau meldt, dat op een in Kattowitz byeengekomen congres van Duitsche en Poolsche bedryfsraden van alle vakvereenigingsrichtingen een besluit is aangenomen, waarin naast den eisch van den acht-urigen werkdag, wordt aangedron gen op een onmiddellyke beëindiging van den Poolschen economischen oorlog tegen Duitschland. NOORWEGEN. Groote brand te Oslo. Gietermorgen is in O aio in het haven kwartier een brand uitgebroken, die wéldra een reusachtigen omvang aannam. Een aantal silo's en pakhuizen werden in -de asch gélegid: groote hoeveelheden graan, vernield. veevoeder en kunstmest werden De brandweer uit de omliggend moest te hulp worden geroepen om het vuur te bestryden. Ook het garnizoen hielp mee by het bAusKckinigsweric. Middags half 5 wais men zoover, dat uitbreiding van den brand kon worden voorkomen. De schade valt voorloopig niet te taxeeren. Zy loopt in de millioenen. ZWEDEN. Ilooge temperaturen in het geheele land. Over byna geheel Zweden houdt de he vige hitte aan. Te Sutndsvall (Midklen-Zwe- den aan de Bothnisöhe Golf) "was de tem peratuur heden niet minder dan 102 gr. in de schaduw, In Noord-Zwedén daarentegen woedde een hevig onweer ,dat aanzienlyke schalde aanrichtte. BINNENLAND. De kabinetscrisis. Lo kabinetsformateur is met het eer ste deel van de gaaik, welke hij zich gesteld had, gereed gekomen. De room séhe fractie der Tweede Kamer heeft we melden bet gisteren nog onder ons laatste nieuws besloten aan 't nieuw up te treden kabinet op den grondslag van het overgelegde 'regeeriaigspro- gram steun te verleenen. De christe- 1 ijk historisch© fractie had schriftelijk reeds Maajxing doen weten, tot welke opmerkingen het regeer ingsprograra naar aanleiding had gegeven. Zoo kan de formateur thans aanvangen met het Iweede deel van zijn taak, de uitnoo- diging der personen voor de porte feuilles. Gaf de N. R. Ct. reeds een lijstje van namen, het Hbld. zegt te weten dat het Ministerie er als volgt aal uit zien f'olijn, minister-president, defensie (met een directeur-generaal voor de landmacht em een djiredeur-generaal voor de marine); jhr. De Geer finan ciën Kooien, justitie; Rutgers, bin nen landaohe zaken (vereenigd met het departement van onderwijs) Lovink, landbouw Van Lijnden vaai Sanden- burg (de oud-commissair der Koningin in Utrecht), buitenlandsohenaaken; Bon- gaerts, waterstaat. Do N. R. Ct. merkt nog op dflt de portefeuille van landsverdediging ook is aangeboden aan den Katholieken generaal de Quay, kon echter hiervan geen nadere inlichtingen krijgen. Invoerrecht op vleesch. De commissie van deskundigen voor de samenstelling van de pryscourant ter be rekening van het invoerrecht op versch of gekloeld vleesch heeft in hare vergadering van 23 dezer bedoelde pryscourant vastge steld als volgt: Rud- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 95, paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 55. Gedurende de maand Aug. zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 van de hier voor vermelde waarden. Vuorkoiuihg van dubbele belasting. De Minister van Financiën mankt in de „St.-ct." bekend, dat 1 der min. beschik king van 7 Juli 1920, No. 85 („St.-Ct. No, 131), als volgt wordt gelezen: „Indien een binnen het Rijk wonend Ne derlander ter zake van een in het buitenland gelegen onroerend goed of van een bedryf of beroep, dat in het buitenland wordt uit geoefend, of ter zake van het recht op perio dieke uitkeeringen ten laste van een vreem den Staat wegens het bekleeden of beklee<« hebben van een uit de schatkist van dien Staat bezoldigd ambt, onderworpen is aan eene belasting, die, ten behoeve van den vreemden Staat, naar het inkomen of het vermogen wordt geheven, wordt: a. zyn volgens artt. 38 en 38 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 berekende be lasting verminderd met de belasting, even eens volgens die artikelen berekend voor een inkomen gelyk aan het gedeelte van zyn in komen, dat uit opbrengst van het onroerend of van het bedryf of beroep of uit opbrengst van zyn recht op periodieke uitkeeringen bestaat; b. zyn volgens art. 10 der Wet op de Vermogensbelasting berekende belasting verminderd met de eveneens volgens dat artikel berekende belasting voor het in het actief opgenomen vermogen, dat uit het on roerend goed en uit het in het bedryf of beroep belegd kapitaal bestaat, doch alleen voor zoover de waarde van die in het actief opgenomen bestanddeelen naar evenredig heid in het zuiver vermogen, waarnaar de aanslag is geregeld, is begrepen." Deze beschikking wordt geacht in wer king te zyn getreden met ingang van 1 Mei 1920. GEMENGDE BERICHTEN. Het conflict in de bouwvakken. Naar aanleiding van het voorstel der werkliedenorganisaties in de bouwbe drijven, d.d1. 17 deoer aan den Rijks bemiddelaar gedaan, in antwoord op het patroons voorstel, deelt mien van K Kpatroonszijde aan het Haagsdh Lor- r es ponden tiebureau mede, dak de pa troon* de voorstellen, door de werk- ledenorganisaties gedaan, niet aan vaardbaar achten en de samenwerken de patroonsorganisaties in verband hiermede op de jongstgehouden leden- v crgadering na uitvoerige discussie hei besluit namen met 55 stemmen voor, 14 tegen en éénblanco, den strijd onverawakt voort 4© zetten. Door dit besluit willen de patroons bewijzen, ze besloten zijn, na hun laalste tegemoetkoming, hun standpunt onverawakt to handhaven. Ongeluk in een vuurwerkfabriek. Gisteravond omstreeks zes uur had een oei; gebouwtjes van de vuur- werkfabriek oer tinna Ruijs'dh, gele grondgebied. van de gemeente Maartensdijk bij Utrecht,, eene ont branding plaats. In het gebouwtje wa ren een meesterknecht en twee werk- Alle drie kregen en werden naar de Rijks te Utrectit vervoerd1. Twee der mannen konden na beliandeling weer deze inrichting verlaten, dooh de derde die ernstige brandwonden nad bekomen, werd Ier verdere verpleging opgenomen. Het gebouwtje werd ge heel vernield. Zwaar on weder boven Twente. Gistermiddag woedde boven Uost- i wen te een buitengewoon zwaar on- weder, dat gepaard ging met slagre gens en hagelslag, 'lal van boomen werden ontworteld of door den blik sem getroffen, schoorsteenen werden afgerukt. Op onderscheiden plaatsen sloeg de bliksem in, zonder echter brand te veroorzaken. Een huis van den heer W. Blijdenstein te Enschede, staande te Oddenzaal en bewoond door den jachtopziener J. de Lange, werd door den bliksem getroffen en brand de tot den grond toe af. Alleen de levende have kon gered worden. Het Middeiidamterrqin wmrdl een plantsoen. Het M iddeiKiiaaite rrein in Ams ler- dam, over de bebouwing waarvan men I et maar niet eens kon worden, zal zi.jo stellen B. en W. althans voor, plantsoen worden. Ontworpen is wat merkwaardigerwijze de Engelsohen een „Dutch garden" en wij een „Engel- sche tuin" noemen, een z.g. diepte- piaiïtsoentje, niet twee verdiepingen. Het voorste terras komt ongeveer 60 c.M. onder het straatniveau, het terras daarachter weer 60 c.M. lager. Dit aal niet alleen den aanblik ten goede komen, maar het brengt ook een aanmerkelijke besparing van kos ten mede de opliooging zal ongeveer 4000 M3 minder grond' kosten. De be planting zal een z.g. miuurbepiahting aijn om het plantsoen heen komt een sjnpelmuurtje van groote blokken zand steen, met bloetnen en planten. Op de paden komen groote bruine plavuizen én daartussohen een begroeiing met kleine rotsplantsen. Het middengedeel te wordt een eenvoudig straatgras #eld Het trottoir om het plantsoen zal be langrijk verbreed worden, aan de Dam- zijde zelfs tot 10 Meter, het zal echter Dr. Jac. P. Thijsse. Dr. Jac. P. Thysse, de bekende enthou siaste bevorderaar van de natuurstudie in ons land, wordt heden zestig jaar. Ons, jon geren, past daarbij een woorti van hulde en dankbaarheid. Dankbaarheid voor alles, wat hy, in pu ongeveer dertig jaren, voor de ontwikkeling van de natuurstudie en na tuurliefde, in het byzonder by jong Neder land heeft gedaai), hulde voor de groote werkkracht en kennis, die daarby tot uiting kwamen. Ruim dertig jaar geleden verscheen het eerste door hem, te samen met zyn in 1914 overleden vriend E. Heimans, geschreven boekje, „Langs Dyken en Wegen", dat be doelde onder de jongelui wat meer belang stelling voor de hen omgevende natuur te wekken, 't Bleek al dadelyk, dat de scha vers den juisten toon hadden aangeslagen, en 't gevolg was dat nog vyf dergelyke deel tjes verschenen en het tydschrift „De Le vende Natuur" werd opgericht, dat nog steeds een voorname plaats inneemt onder de natuurhistorische periodieken van geheel Europa. Van Thysse's arbeidslust getuigden, be halve de vele artikelen in „De Levende Na tuur" over vogels, planten en byen en wes pen, zyn groote, door Tepe schitterend ver luchte werken „Omgang met Planten", „Het Intieme Leven der Vogels" en zyn groote vogelboek „Het Vogeljaar", en niet het minst zyn „Vogelboekje", waarvan wy on langs het genoegen hadden den tweeden druk aan te kondigen. Na den dood van Hei mans schryft hy wekelyks feuilletons in „De Groene .Amsterdammer" en ook in „De Telegraaf" is menig artikel van zyn hand verschenen en nog onlangs schreef hy een zeer belangwekkende brochure over „Mug gen en Malaria". Al die boeken en artikelen, door hem zelf grootendeels geïllusteerd, bedoelden by het Nederlandsche volk liefde op te wekken voor de natuur en hare schepselen en wy geloo- ven te mogen zeggen, dat ze hun doel heb ben bereikt Geen krant, geen tydschrift kunnen we meer opslaan, of we vinden er van tyd tot tyd populaire artikelen over na tuurstudie, 't aantal studenten in de biologie is ontzaggelyk toegenomen, wel een beetje te erg misschien, en de belangstelling voor alles wrft leeft is vooral onder de jongeren steeds groeiende. En voor een zeer g I is dit alles het werk van den thans zestigjarigen Dr. Thysse. 't Was daarom zeer juist gezien van den •naat van de Amsterdamsche Universiteit hem in 1922, voor zyn groote verdiensten op dit gebied, het doctoraat honoris causa in de wis- en natuurkunde toe te kennen. Hy gaf hiermee uiting aan wat het Neder landsche volk voor Thysse en zyn levens werk gevoelde. In het byzonder wil ik nog vermelden, wat Dr. Thysse heeft gedaan voor de Goudsche Ornithologische Club „Hirundo", die hy van de oprichting af, in 1920, steeds met veel belangstelling heeft gadegeslagen en met raad en daad ondersteund heeft, waardoor wy hem hoogst dankbaar zyn. Wy zouden zeer onvolledig zyn wanneer wy niet vermelden het werk van Dr. Thysse in de verschillende natuurwel schappelyke vereenigingen, waarvan vooral de Vereeniging tot Behoud van Natuur- iumenten in Nederland, de Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Vo gels en de Nederlandsche Ornithologische Vereeniging hebben geprofiteerd. Wy spreken tenslotte den wensch uit, dat 't Dr. Thysse gegeven moge zyn nog zeer vele jaren, onbekommerd voort te arbeiden zy'n levenswerk in het belang van het vaderlandsche natuurschoon en van het Ne derlandsche volk. Den jubilaris heil! Gouda, 25 Juli 1925. A. S. niet breeder worden dan het ontwor pen is bij latere bebouwing van net terrein. Het ligt in de bedoeling er eenige banken te plaatsen. Zoo zal het eten aantrekkelijk komen uit te zien als het thans den weerzin van stadge noot en vreemdieling opwekt. Het meisjeskamp naby het Aardhuis te Apeldoorn. Het mmjeskamp, dat van 17 dezer nabij het Aardhuis bij Apeldoorn onder leiding van freule Van Asch van Wijck was gevestigd, is gisteren morgen opgebroken. Dei jongedames, onder wie Prinses Juliana, werden per gemeente-autobus naar de halte Asselt vervoerd, van waar om 1 uur de reis naar Den Haag werd voortgezet. Te Amersfoort veriiet Prinses Juliana den trein om per auto naar Soestdijk te gaan. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. UTRECHT, 24 Juli 1925. Op de Kaas markt waren heden aangevoend, 184 wagens Kaas, inhoudende: 60720 KjG. De pryzen waren: le kwaliteit 4952; 2e kwaliteit 4548; Rykamerk 50—60; zwaardere tot 61, alles per 50 ÉL.G. Handél matig. Coop. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling" 25 Juli. Rozen: Ophelia 24; Golden Ophelia 20 23; Hadley 63—65; Columbia 26; Butter fly 33; Mac Keiler 40; Q. Pernet 13; Poly- arvtüvarozen 10; Buitenrozen 1222; Lelies rood 50; Monbretia 1218; Phlose 410; Diversen: Dahlia's 1580; Gladiolen 12 40; Anjers 922; Asparagus IQ16; Loium aurabum p. kelk 10; Lolum tónge- florum p. keilt 9. Uw plaatsen voor de byzonder mooie OPERETTE'VOORSTELLINGEN MAANDAG 27 m DINSDAG 28 JULI 2108 15 GROOTE SCHOUWBURG. OOK PER TELEFOON. STADSNIEUWS. GOUDA, 25 Juli' 1925. Examen M. U. L. O. Te Rotterdam zyn geslaagd voor het M.U.L.O. examen diploma A, A. Vermy, J. E .Visser en J. B. Dongelo. Thalia theater. Het hoofidm«n|mer „Hoe Harry Care» Sheriff wend" is er een van 5 acten, boeiend en tevens komisch. Harry heeft het zwaar te verarftwoorden tegen zy'n tegenstander, die gewetenloos genoeg is om sheriff te willen wonden terwyl hy eigentyk smokke laar is en zich omrirngt met indrviduen die ieder bevel, zachtzinnig' of wreed, gehoor zamen met de gedweeheid die zulke fihn- boeven eigen is. Eenst probeeren ze Harry met paard en al in een afignond' te duwen met eenige schrammen slechts komen ruiter en paaixf er af wat den tegencandidaat voor het sheriffs-baantje zoo ontstemt, dat hy niet alleen Harry in een boschhut opsluit maar het mooie meisje, waar Harry van houdit eveneens laat overweldigen in een hotel. Harry echter, ontsnapt door de slimheid van den ouden man dien hy eens een dienst bewees en het meisje ontsnapt, dank z(j Harry's interventie op het oogenblik dat zy het ergste te vreezen heeft van haar in fame belagers. Met slot van de geschiedenis is een fa meus vechtpartytje en arrestaties op groo te schaal, waarna Harry sheriff wordt tot groote vreugde zy'mer dorpsgenooten. In het by programma een klucht van goed gehalte, waarin Fridolin op een origi- neele manier het vak van mecanicien uit oefent, hetgeen een uitbundig lachsucces tengevolge heeft. Het „Hollandbch Nieuws" geeft o.a. den eersten mtorwegwecfetrydl in Nederland; de Nedierfandlsche Athletiek-wedstryden waarby men ook aanschouwt de kampioene 80 M. hardlloopen, onze stadlgenoote Mej. Mallon, die de overwinning behaalde met 11,2 sec.; die opening van de nieuwe lucht- lyn AmsterdamBeriyn; concours-hippr- <|ue te Hoofddorp. Het „Trio Tinxm" treedt op met hun nieuwste revue-echet® in 13 tafreelen en Proiloog „Hoera de Olyimpiadé!" Zy ver schaffen het publiek zeer vrooiyke en aan gename momenten. Hdt „Thalia Trio" heeflt thans den heer W. Grunder als pianist gekregen, een geroutineerde kracht, waardoor de zeer gewaardeerde prestaties van het Thalia-trio nog zullen verbeteren. Het geheel is een aanbevelenswaardig programma. Een Vry zinnig-Democratisch Weekblad. Naar wy vernemen zal met ingang van volgende week de uitgaaf van het door de Vryzinnig-Democraten hier voor de jongste verkiezingen uitgegeven weekblad, worden hervat. Het ligt in de bedoeling dit V.-D. week blad vanaf volgende week regelmatig weke lyks te doen verschynen en voorloopig te verspreiden. De uitgaaf wordt door de ryks- kieskringen Leiden en Dordrecht gelyktydig ondernomen. Mond- en klauwzeer. Ten stadhuize is deze week wederom aan gifte gedaan van twee gevallen van mond en klauwzeer. „Baqar Huiszorg". Het Bestuur Van de Afdeel ing Goudia van de Zuid-Hol landsche Vereeniging „Het Groene Kruis" is, men weet het, reeds geruimen tyd! aaai het zongen voor den bazar ten behoeve van „Huiszorg" en ziet thans het tydlstap waarop de bazar zal wor- ien geboudlen, n.l. 8, 9 Ai 10 September a.s. in Zaal „Kunstmin" van Sociëteit „Ons Ge noegen" naderen. Het dames Comité dat zich zoo ontzet tend veel moeite en zoigen gaf om dien bazar te doen Magen, zal het zeer op pry.* stellen als dé toegezegde handwerken vóór Sepit. a.s. in haar bezit mogen zyn, en deelt verder mede dait de loten van de ver loting, die goedgekeurd is by Koninklyk Besluit dd. 20 Juli 1926 No. 67 dezer da gen aan het publiek zullen worden aange boden. Het dames Comité heeft alle ver trouwen, dat de verkoop der loten vlot mag gaan en een iedter zich wil beyiverem het goede doel om „Muisa»*®" alhier te mogen oprichten, wel te bevorderen. Van den dyk geraakt. Gistermiddag omstreeks 4 uur ia een vrachtauto, een Ford, eigenaar de heer C. Vermeulen uit Utrecht, die zelf chauffeer de, op weg van Utrecht geladen met groenten ei* bestemd voor dé veiling alhier door het nemen van een te korte draai van den dyk geraakt, tusschen Oudewater 8n Haastrecht. De heer Vermeulen- bracht het er vrU goed af, kreeg alleen eenige verwondingen aan zyn beenen; de auto is erg beschadigd- Opening nieuwe zaak Fa. A. Quant. De firma A. Quant, Kleiweg, is eigenaar geworden van het fraaie hoekpand aan Kleiweg en Turfmarkt, waarin zy thans een geheel nieuw magazijn gaat openen van die artikelen, waarvoor in haar bekende mooie magazijn aan den Kleiweg niet vol doende ruimt» bleek, térwyi dok tal van nieuwe artikelen zullen worden toegevoegd. De bekende zaak in kantoorartikelen wordt nu uitgebreid en in het nieuwe per ceel dat door een binnen-verbouwing met het bestaande perceel verbonden wordt, komt nu de geheele afdeeling galanterieën, luxe en lederwaren en Wat daartoe verder be- UIT DEN OMTREK. We gisteren eens even een kykje In het nieuwe magazijn, dait a.a. Woensdag zal worden geopend. Thans reeds kunnen wy zeggen dat dit nieuwe magazyn een voorname winkel zal zyn, fraai van in richting zoowel als van uiteriyk, een maga zijn dat ongetwyfeld ieder's aandacht trek ken zal. Maar daarop komen wy dezer dagen nog eens terug. Geref. Kerk. In de Dinsdag 4 Aug. a.s. te houden clas sical vergadering zal o.m. aan de orde ko men de aanvrage van de Gereformeerde Kerk van Gouda om acte van ontslag uit de classis Gouda van Ds. T. Sap, die het be roep aannam naar de kerk van Glanerbrug. De Kermis. Zoodra was Donderdagmiddag de Markt niet geëindigd of reeds werden aanstalten gemaakt tot opbouw van de kermis. En zoo verrezen de laatste dagen allerlei inrichtin gen van vermaak die gedurende de volgen de week de aandacht vragen van de ker- nvisgangers uit Gouda en omgeving. Dezer dagen hebben we reeds een volle dige opsomming gegeven van de inrichtin gen die hier gedurende de kermis plaatsing vinden; wy vragen thans in 't byzonder nog de aandacht op de verschillende groote re ondernemingen van vermaak en de poffer tjes- en wafel paleizen, waarvan adverten ties in dit nummer voorkomen. Aanbiedingen van werkzoekenden. Ly,st van 22 Juli 1925. 1 aardewerker, 7 ipypmakers, 1 plateel schilder, 4 dlrukkers, 6 letterzetters, 8 grondwerker», 1 behanger, 11 heiers, 1 boUwk. opzióhter (volontair), 1 stucadoor, 17 opper- en 11 timmerlieden (-1 scheepe en 2 leerlingen), 1 werict teekenaar, 3 hulpstraafcmakers, 2 Uéervilechters, 1 wit- werker, 2 houtdraaiei^ 1 behanger, 1 aank. metselaar, 1 klompeA en 2 kistenmakers, 1 witter, 2 kleermaM&s, 2 stoffeerders, 1 kapper, 3 beitsens, 3-schoen- en 3 meubel makers, 1 gieter (metaal), 1 soheepsklin- klinker, 4 stokere, 5 machinsten, 1 scbeeps- tuiger, 1 monteur, 5 blikslagers, 1 yzer- werker, 2 loddlgieters, lakkens, 1 smid, t rijwielanonjeur, 2 ketoimakers (21 ged.), 2 electriciens, 2 aank. hulpmnonteurs, 1 bank werker, 1 hekelaar, 1 touwslager, 2 textiel arbeiders, 11 suikerwerkers 4 brood- en banketbakkers, 47 sigarenmakers, 3 sor teerders, 2 plakkers, 2 tuinlui, 19 pakhuis- 1 expeditie- en 13 schippersknechts, 3 reizigers, 1 zaal opzichter, 1 kellner, l winkelt- en 11 kantoorbedienden, 5 koetsiers, 4 boekhouders, 1 portier 102 transport- en fabrieksarbeiders,2 ch^uf^eur?, 1 winkel juffrouw. Aanvragen van werkgevers: Gouda: 2 jongens 16 k 17 jaar, 1 lompen sorteerder. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 21 Juli: Jan Frederik, z. v. J. Baas en W. W. Bats, IJssellaan 14. Geertrui Elizabeth, d. v. F. Hofstede en H. J. Verboom, Vlamingstraat 32. 22 Juli: Mattheus Wilhelmus Gerardlus Maria, z. v. A. M. M. van Loon en J, W. M. Hermsen, KarnemeJ'ksloot 15. Alida Jacoba, d. v. G. Bode en C. C. Raapis, 3e Kade 42. 23 Juli; Willem Gerardus, z. v. W. G. van Klaveren en G. Verkaik, Hoefsteeg 18. 24 Juli: Martinuis, z. v. J. P. de Groot en K. SHeremdrecht, P. Hendrikstra&t 135. ONDERTROUWD: 20 Juli: J. J. Bredie en M. J. RuffeLs. D. Riezebos en G. var Wynen. 23 Juli: B. J. Kennipihaas en S. H Engelbregt. A. J. de Bakker en M. Kel der. C. N. Castelein en W. A. Rietveld. C. van Heyningen en J. M. Gründer. H. Janssen en E. Willemsen. 24 Juli: W. de Mol en A. E. Nort. OVERLEDEN: 23 Juli: Susanna Nieuw- veïd, wed. van Adrianus Cornelis Boer, 82 j. Agenda. 27 en 28 Juli 8 uur. Grooit Schouwburg. ,/De Prins van Pappenheim". 28 Juli 7% uur. St. Janskertc. Orgelbespe ling. 29, 30, 31 Juli en 1 Aug. 7% u. Groote Schouwburg, ,,'t Kan verkeeren". Revue- Gezelschap Ter Hall. De apotheek van den heer F. A. Dee, Wesbhaven, is deze week tot en met Vrydag 31 Juli benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avpnds (des ;r alleen voor recepten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 26 Juli 1925. N. V. B. iTr Beslissing söompetilie Promotie 3e klasse aid. II. Rotterdam1: S.V.W.Alphen (terrein Xerxes) Sericwedstrijden „O. N. A." 1 uur O.N.A. III—Vriendschap 1. 2 uur O.N.A. I-D.O.N.K. I. 4 uur 't WestenBodegraven II. WATERPOLO. De competitie. De volgende wedstrijden komen op hel programma van Zondag voor le klasse B. Gouda G.Z.C. Ih-U.Z.C: I. Reserve le klasse. Amsterdam D.J.K. IL-Y II. Gouda G.Z.C. II-S.V.H. II. G. Z. C. III—de Zyi (Leiden). Leiden; L.Z.C. II—H.Z. en P.C. II 2—2 BOSKOOP. Voor het examen M.UJLO. diploma A zyn te Rotterdam geslaagd M K. van den Brink, A. M. Mac Daniël en A. H. Groe- nenberg. GOUDERAK. Woensdag 22 dezer maakten de hoogste klasse der Openbare Lagere School, onder leiding van het hoofd en twee onderwyzeig, een reisje naar Arnhem. Begunstigd door het mooist denkbare weer, werden de leer lingen 's morgens om half acht door eenige welwillende landbouwers naar den trein ge reden. Tydens de heenreis genoot de jeugd reeds van het heeriyke heuvellandschap, dat zy nog nimmer aanschouwd had. Na aan komst te Arnhem werd met de boot naar Heveadorp gevaren en het Huis ter Aa met speeltuin bezocht. Daarna werd gewandeld naar het kasteel Doorwerth biet ant. mu seum, dat van buiten en van binnen gezich- tigd werd. Hier werden de leerlingen door het hoofd der school een paar keeren ge kiekt, waarna een wandeling gemaakt werd langs den schoonen Hatiaanschen en Utrechtschen Weg naar het uitspannings oord Wolfheze, vanwaar de terugtocht naar Arnhem per electrische spoor werd onder nomen. Enthousiast kwamen ze te Arnhem aan. Veel, zeer veel is gezien en genoten! Dat ons landje zulke mooie streken bezit, wie van hen kon dat denken, al had de meester ook op de aardrijkskundige les er van verteld en al had de sterioscoop het la ten zien? Zeer voldaan keerden de kinderen toen huiswaarts, opgewekt, de enorme warmte trotseerend. OUDBWATER. Voor het eindexamen van de Middelbare Technische School te Utrecht is geslaagd voor burgerbouwkundige de heer J. M. Blonk alhier. SCHOONHOVEN. Een commissie uit de Ged. Staten, de hee- ren H. de Wilde, H. J. Borghols en Mr. V. H. Rutgers, vergezeld van den griffier Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, en van den. hoofd commissie ter Provinciale Griffie, w.n. chef der derde afdeeling Mr. H. J. W. Mulder, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het stadhuis en de Ned. Herv. Kerk. Zeer langdurig werden, naar de Sch. Crt. meldt, de plannen ^ot restauratie van den grooten toren en de kerk besproken, mede in verband met het oprichten'van een hulp kerk. Het staat zoo goed als vast, dat de kerk zeker de eerste jaren niet zal kunnen wor den gebruikt. Daartoe is het noodig een hulpkerk te bouwen. Ook om in de kosten van den bouw eener hulpkerk te voorzien zal getracht worden een ryksbydrage te krygen. Men zal begrypen welke admini stratie er .aan verbonden is, eer deze zaak voor elkaar gemaakt is. Komt de bouw eener hulpkerk dan ook niet zoo gauw tot stand als velen wellicht zouden wenschen, dan is dat geen gevolg van uitstellen of talmen. Het zal noodig zyp, een soort loods of houten gebouw te stichten, waarin de Herv. Gemeente haar godsdienstoefeningen zal kunnen houden. By de besprekingen kwam aan den dag, dat wanneer het ryk een bydrage geeft in de restauratie van de kerk en den toren, ook de provincie wel bereid zal worden ge vonden om subsidie te verleenen. Ook werden nog besproken de gewijzigde plannen betreffende de restauratie van het Stadhuis. De koffie werd op het Raadhuis gebruikt. De heeren begaven zich naar de kerk om die in oogenschouw te nemen. Ook de toren werd bezichtigd en getjeeltelyk beklommen. By het eindexamen aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam is een assescie toegekend aan de heer H. v. d. Kop. WOERDEN. By K. B. is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Tiel mr. W. J. Hpfdyk, thans ambtenaar O. M. by het kantongerecht Woerden, ter standplaats 's-Gravenhage. CORRESPONDENTIE. L. Wy achten deze aangelegenheid thans voldoende toegelicht. REP. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 Juli. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Dr. W. J. Lente te Leiden. St. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. N. v. Schou wenburg, pred. te Amsterdam. - Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. S. O. Los uit Giesendam. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. R. Kok, intrede. 5% u. n.m. Ds. R. Kok. AMiMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hugenholtz. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. BERGAMBACHT. •Ned. H«sv. Kerk, 7 u n.m. Ds. J. van der Spek te Schoonhoven. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. V.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. H. Smit Sibfinga te Nieuwkoop. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u v.m. en 7 u. n.m. De heer Verheul, g.o. te Giesendam. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. vjn. Ds. J. W. Koobol. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 6% u. mm. Ds, L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u v.m. Ds. de Geus te Waddinxveen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. Hoek. 7 u. n.m. Ds. N. Luyendyk te Nieuwer- kerk a. d. lJssel. STOLWIJK. Ned. Hefv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. Goedhart, em. pred. te Oosterbeek. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. non. Ds. Heemskerk te Numansdorp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. de Geus. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. en 7 u. n.m. Ds. G. Lans. Wykgebouw 6% u. n.m. Lezing de heer A. de» Redelykheid. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. njn. Ds. J. W. Verschoor te Polvliet. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 2% u. n.m. De heer W. G. de Jonghe, g. e. te Boskoop. GOUDA. Gebouw tot Heil des Volks, Peperstraat, voor de Ver. Calvyy: Maandag 27 Juli, Ds. J. F. Remme te Am sterdam. Woensdag 29 Juli Dr. W. J. v. Lokhorst te Delfshaven. Vrydag 31 Juli Ds. J. H. Koster van Mont- foort. ADVERTENT1EN. Hartelijk dank aan alle vrienden ctie ons ter gelegenheid! van onze 25-jarige Echtver- eeniging deden toekomen, in zoo ryke ver scheidenheid, hunne vriendelyke belang stelling. P. J. KOLLJN G. M. L. M. KOL1JN— OUTERMANS. en dochter RAjCHEL. Gouda, 25 Juli 1925. 2105 14 aangeboden voor schoolgaande jongen of meisje. Ook bestaat gelegenheid voor kin dieren die in het middaguur niet naar hui» kunnen, gezellig koffie te drinken. Brieven onder no. 2089 bur. Goudsche Courant, Markt 31. 10 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente GOUDA brengen ter alge- meene kennis, dat het VOLKS- en SCHOOLRAD volgens artikel 1 van het Reglement voor de inrichting is gedurende de week 27 Juli tot en met 1 Augustus a.s. Burgemeester en Wethouders van Gouda, P. D. MUYLWIJK, Lo. B. de Secrearis, 2102 15 G. J. J. POT. De BOUWMANSWONING en diverse perceelcn Weiland te Moordrecht, in het Weateinde, groot 1041,64 Heet., op 23 Juli 1925 in „de Zalm" te Gouda publiek geveild, zyn in bod gebracht: 1 op 1150.—. 8 op 525.—. 2 - 700.—. 9 - 2750.—. 3 - 1700.—. 10 - 1876.—. 4 - 2000.—. 11 - 2660.—. 5 - 5100.—. 12 - 8100.—. 6 - 1600.—. 13 - 1600.—. 7 - 2300.—. 14 - 3500.—. Totaal op 30.450.—. AFSLAG op Donderdag 30 Juli 1925, 's morgen te elf urien (zomertyd), In „de Zalm" te Gouda. 2090 24 Notaris TREURNIET. GEVRAAGD voor kantoorloopwerk een leeftyd ongeveer 15 jaar. Aanmelding schrifteJyk by de N.V. KAAjSHAjNiDEL MIJ, Gouda. Gedurende de Kermis Eieren, Zuur en Gerookte Paling Aanbevelend, 2112 10 WED. STUURMAN, Nieuwsteeg is voornemens te veilen op Maandags 10 Augustus 1925, des avonds a 7 uur in het koffiehuis „De Harmonie' te Gouda: No. 1 met groote schuren aan de Kattensingel Nos. 43 en 44 te GOUDA. Verhuurd be neden voor 900.per jaar tot 1 April 1926. Boven voor 5.50 per week. No. 2 aan de Haastrechtsdhe Dyk op Stollwyker- sluis, naby Gouda, onder de gemeente "AASTREOHT D 51. Ontruimd te aanvaarden by de betaling No. 3 en grond aan de Haastrechtsche Dyk op Stolwykersluis, naby Gouda, onder de ge- fneente HAASTRECHT D 46. Ontruimd te aanvaarden by de betaling der ve rkooppe nningen No. 4 winkel- en woonhuis, tuin en grond in de kom der gemeente HEKENIDORP No. 31 met volledige bakkery en wirikel-inventaris en zoo goed' als nieuwe oven. Ontruimd te aanvaarden by de betaling der kooppenningen. 60 der koopaotm kan ais eerste hypo theek tegen 5 rente gevestigd Wyven. De peroeelen 2, 3 en 4 zh'n inmiddels uit de hand' te koop. Nadere inlichtingen ten kantore van den notaris te Haastrecht en wat perceel 1 be treft ten kantore van Notaris Sichterman te Meerkêrfc en wat perceel 2 aangaat ten kantore van Notaris MaJhetede te Berg ambacht. 2098 57 ATTENTIE. ATTENTIE. Aangenaam amusement voor Jong en Oud. Standplaatsi GROOTE MARKT in de middenrij 2111 32 Aanbevelend, DE DIRECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente BERGAMBACHT, maken bekend dat ZATERDAG 1 AUGUSTUS a». van 10 tot 12 uur v.m. en van 2'/i4 uur n.m. ten gemeentehuize zitting wordt gehouden voor omwisseling eventueel dier Gemeente oorspronkelijk groot f 245.000.wegens verlaging van de rente van 6 bot 5 percent. Voor coupon nummer 10 dier obligaties (afzonderlijk aan te biedien) zal 7.60 wonden vergoed. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. SCHIPPERS. D. BLANKEN, L. B. BERGAMBACHT, 23 Juli 1925. 2092 30 FIRMA H. VAM OER ZEE - Hoflavarancier Bericht hiermede haar geachte cliëotèle dat zy thans op de Goudsche kermis is vertegenwoordigd en haar stand|plaats heeft op de vanouds bekende plaat® van de tegenover de Firma C. C. Krom. Hare bekende HEERLIJKE WAFELEN, gebakken uit prima bestanddeelen, wor den zonder prijsveihooging aan huis bezorgd. Door nette en prompte bediening hoopt hy de igpnat en het vertrouwen, sinds jaren van zyn clientèle ondervonden, waardig te blyven. Bestellingen worden ten spoedigste uitgevoerd en worden uitsluitend! aan de kraam aangenomen. 2095 80 vermaak voor Jong on oud Standplaats: GROOTE MARKT, tegenover de Firma Gebr. Lijnkamp Beleefd Aanbevelend, J, H. Kunkala Directeur- 3107 8|I i heeft de eer aan het publiek van Gouxla en Omstreken te berichten, dat hy met zyn naar de eischen des tyds ingerichte is geplaatst op de MARKT vanaf de HOOGSTRAAT de 2e Kraam.. Hy hoopt door het leveren van 1ste Kwaliteit gebak en consumptie zich de gunst van het publiek te verwerven. De pryzen zyn alls vollgjt: POFFERTJES per portie 25 cent. WAFELEN per 2 stuks 25 cent. BEIGNETS per 2 stuks 25 cent. lederen avond' optreden van een gunstig bekend MUZIEKGEZELSCHAP. Bestellingen worden ten allen tyde zonder prysverhooging aan huia bezorgd. Aanbevelend, CHR. DR HAAN Wy gebruiken niet anders dan ROOMBOTER onder Ryks controle. 2104 38 staat düt jaar weder ACHTER DE WAAG t/o DE BANK YAN DE FIRMA GOEDEWAGEN met een enorme sorteering FIJINiE NOUGAT. Wy hebben dSt jaar als specialiteit doazen gevuld met zes soorten nougat gereed ook voor verzending in pryzen vanaf 1.tot 5.2106 60 Door dé vele namaak in Nought, hebben wy al onze artikelen voorzien van wettig ged. merk. Let dUs op dé juiste naam afkomstig uit Mongolo. Man kan daza paardfaa op do arm dragen ■V Standplaats: Groote Markt, tegen over de Firma Bahlmann. Niemand verzuime dit te gaan zien. 2110 50 Aanbevelend. Da Dll-aella. LACHEN JASVIEH'. LACHEN Het nieuwste op het gebied van LACHEN DANSATTRACT1E StandplaatsGroote Markt tegenover Firma Busch 210» 10 lACHEN Aanbevelend. DE DIRECTIE LACHEN

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2