rW NIEUW Mo. f3901 Dit blad vers scha- B1NNENLAND. avond FEU I LI RADIO-NIBUWS. ONDERWIJS. te in de vrije na- langrijk, dal ia 11 JERGAMBAC WERK EK h Onze vijanden do op ons zelj letten e onze beste vrienden. abonnement per kwartaal 2.90 Franco per post pe Abonnementen w bij ome agenten ei Onze bureaux zl Redactie Tel. 546. De geheimzinn van ROBEI dc FRANK oud-chef der Recbei (Geautoriseen N Verandering der schooltijden. Onder de leuze ,.meer vrijheid en meer natuur” moet de, hervorming van het onderwijs ter hand worden geno men, betoogt dr. I. H. J. Vos, in het tijdschrift Hygiëne”. Het onderwijs vormt in het leven onzer kinderen een en er veerenden fac tor, die niet moet worden onderschat, aldus de schr. Een veel te groot gedeelte van dep dag wordt aan het onder richt besteel en het huiswerk eischt eveneens een De woningbouw in ons land. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming' van net aantal woningen in Nederland. Het eerste cij fer geeft aan de gereedgekomen wo ningen, het tweede de onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar be stemming- onttrokken woningen Mei 1924: 4 123, 278 'Juni 4.195, 242 Juli 4*.166, 423 Augustus 5.572, 288 September 4.318, 259 October 4.262, 313 November 4.456, 209; De cember 3.832, 561. Januari 1925: 3.014 377 Februari 3.251, 331 Maart 4.557 331; April 4.795, 452; Mei 4.517, 481 A pot hekersexamen Voor het studiejaar 19251926 zijn voor het afnemen van het apothekers examen'te Utrecl.il i als deskundigen I. Slis Wzn., apotheker ron de A 55- Hij stond stil en aan, zich op alles i Een gestalte zat te aan de andere zijd stak sluipend' over rijn armen om hel man, diens armen tegen zijn zijden d plotseling ontwaken Houd je stil 1 kracht zijn greep Green, Wrington, 1 HOOFDOTU Hoe sterk hij ooi de gevangene plots len, had Foyle de man vast te houde den hèoï te hulp 1 A 9, Zwart schjjven op 6, 20, 24, 41, dam op 14. Wit schijven'op: 26/29, 32, dam op 1. Oplossing van probleem no. 261. Wit speelt 28—22, 37—31, 311 22, 47—42, 40—35, 35 4. Oplossing van problem no. 262. Wit speelt 36—81, 47—42, 22—18, 89—34, 27—21, 21 1, 1:4. Zonnelicht en zonnewarmte. Van groot belang voor onze pluimdieren. Hoe gebrekkig en hoe nietig is al het kunstlicht dat het menschel ijk vernuft heeft uitgedacht, vanaf de walmende dennespaan in de hut der oerbewoners van ons land, vanaf de druipende smeerkaarsen en de vet te olielampen tot ons hedendaagsch zoo schitterend electrisch licht incluis, hoe zwak en flauw is dat alles, vergeleken bjj den eeuwigen glans en gloed van dat stralend middelpunt, hetwelk ons zonnestelsel onver zwakt en onafgebroken jaarduizenden in en' uit beheerscht en leven schenkt! In weerwil van den ohmetelijken afstand yan die licht- en warmtebron tot onze aar de, oefenen haar stralen een gezegenden in vloed uit op alles wat leeft, op planten en dieren, slechts yiterst weinige uitgezonderd. We denken daarbij o.a. aan de beruchte zwam, die in het donker het houtwerk van huizen en schepen verwoest, aan den aard worm, dat lekkere hapje voor onze hoenders en aan die ontelbare wezens, die de peil- looze diepten der oceanen bevolken, waar eeuwige duisternis heerscht, maar welke dieren dan ook weer toegerust zijn met or ganen, die een fosforgloed uitstralen, dat hun als zoeklicht dient. jAaar behalve die weinige duisterlingen geeft het zonlicht overal licht en leven, over allen en alles giet het zich uit en maakt het bestaan mogelijk van mensch en dier en plant. Het vormt het bladgroen in de plan ten, toovert de schitterendste kleuren op bloem en vrucht, op pluim en huid. Bjj ge brek aan licht verbleekt alles en kwijnt ten slotte weg. Van alle dieren zijn de vogels wel het meest van allen.van het zonlicht afhanke lijk. De vogel en het licht zijn één! De reus achtige struis, die daar voortrent over de gloeiende zandwoestijn, de kleine kolibrie, die daar zweeft als een bij over de geurende bloemen, allen, van groot tot klein verlus tigen zich in den heerlijken zonnegloed. Gevoelt ge "nu wel, wat gij uw zangvogels ontneemt als gij ze in een zonlooze kamer hangt, als ge uw hoenders en duiven weg moffelt in een somber en vunzig hok Ge zoudt dan een daad begaan, een waar die renvriend onwaardig. schen zomer lang. Daarom ziet men geen mantels meer en geen jersey’s, alles vliegt uit naar buiten in felle of teere, in zachte en harde zomerkleurtjes. Ge ziet nu de kokerjurkjes in hoogste ge spannenheid, ge ziet de mouwloozen bjj tien- bij honderdtallen en het grappige is... dat het u niet meer deert, dat de nauwste be dekking u heelemaal natuurlijk voorkomt. Wat is toch de invloed van den zonnelach groot! De effen witte sportjurkjes, met niets dan een zakje, een raket erop geborduurd, met een paar felroode, hardblauwe biesjes, eigen lijk niet meer dan een lange badjurk, zij ko men u ongemeen aardig voqr. En de zebra-jurken van fleurige Romein- sche strepen, wier kleuren als regenboog- stralen ineenloopen, vindt ge ze nog vreemd, wanneer ze het buitenjuffertje als een rup senkokertje, omspannen Wat ziet ge al niet voor modieuse, voor lang geziene, ja voor antiek geworden zo- merkleeding daar buiten. Ruiten soepjurk- jes van de confectie-opruiming doen het zoo aardig op de fiets, met het bloedroode, het knalgroenen lakriempje dat hen omgordt, en ze passen als geknipt bij de lokkige pa- ^gekopjes, wier heele achterhoofd bol staat van uitspringende haren. Ook komen nu de gestreepte casaque-blouses aardig uit tegen gouden zonlandschap en safieren hemel boog, ze wemelen vrooltfk op de lichte fi guurtjes en staan o zoo knap op de witts geplooide en netjes geplisseerde rokjes. De groot-gebloemde voiles, de geblokte mouselines met traliewerkjes van slinger- Itfntjes, ze geven buitenjurkjes voor prac- tische doeleinden en bieden eene aaixlige va riatie op de vele effen kleurtjes die juist voor voile en mouseline thans geliefd zijn. Hoe vrij en frank kleedt men zich in de zomersche natuur! De modellen en garnee- ringen van vervlogen zomers trekken thans In de costuumpjes, die door al te slecht weder steeds maar de kast stoffeerden, op nieuw in optocht voorbij. De Princesse-mo- dellen van verleden zomer met de kanten Berthe-kragen, de foulardjaponnetjes met rimpelstrooken van voor 23 seizoenen. Gij accepteert het alles met liefde en bewon dert bijna de élégance van sommige dame tjes, wier keurig maintien het mogelijk maakt dat zij er in gedemodeerde kleeding beter uitzien dan menig overdreven-modieus gekleed poppetje. Hoe handig is dat alles trouwens in overeenstemming gebracht met de hoofdlijnen der gangbare mode! Rokken verkort, tailles verlengd, mouwen gemoder niseerd, waarlijk indien de goede „outline" slechts daar is, kan men er ook met oude steeds goed uitzien. Eenen goedkoope nieuwigheid, die zeer kleurrijk aandoet onder den zomerschen zonnebrand, is de grQotgebloemde crétonne japon. Hij behoort werkelijk tot de „latest style”. En de rupsen jurken van „gestreep te, zwaar aandoende kelimstoffen, ze wach ten op een frisch briesje om zich in hunne antiek-moderne kleurschakeering op hun voordeeligst te kunnen vertoone'n. Dat doen ook de ajour-frotté’s, zomerstof fen van stevige substantie, met alle goede eigenschappen voor een verblijf ip bosch en heide, mits niet de zonnegloed zengt, maar wat frissche koelte deze zwaardere stoffen een kansje geeft. Neen maar, als men onze buitenjuffertjes gadeslaat en erg heeft in de bonte verschei denheid harer omhulseltjes, wat dringt zich dan de gedachte aan overdaad-in-de-mode aan ons op. Overdaad in kleuren, in stoffen, in modellen en garneeringen, eene overdaad zóó groot, dat men in een héél seizoen er niet over uitgepraat kan raken. GRACE ALLAN. GEMENGDE BERICHTEN. Door de warmte bevangsn. B’j aankomst van den electrischen trein waren gisteravond te Rotterdam twee dames, de 67-jarige M. W. D. en de 75-jarige J V., door de warm- bevangen. Zij werden door den ge neeskundigen dienst behandeld en daarna per auto huiswaarts gebracht. Aan een steiger van jpen veerboot 7.15 Berlijn 430 M. Theodor Kapp- stein ,,Eine Reise dutch Spanten”. 7.45 Londen en Cheimsford. Een kwartier muziek. ‘8.10 Hilversumsche Draadlooze Om roep 1050 M. Lezing door den heer F. G. Geerling. 8.20 Chelmsford en Cardiff 5WA 353 M. Muziek en voordracht. 1. Orkest The Geisha”, Joner. 2. Li- Onweers Al schijnt den iaati daar, een kleine verl in. d'en aligemeenen stand van verschillenic men is door de ervar liggende jaren zoo i dat op zoo’n ankel niet al te slandvastiig tigd. Handel en ib« maken zeer moeial scheepvaart klaagt tjjd schijnt met alle Iimfmers, na zulk ee geen 7 jaren geleden waarin behalve de onmoemeljjk veel n mi ongebouwd' en hers men verwacht hébben, luchting en de daarop iedereen met alle mi aan het schoone werf tere wereld te doen niemand heeft wat g van een oorlog tussc staatslieden, als men 1 binnen de eigen grem geweldladiig opruimen van jaren gehate en g lingien, daar weer wei kamip tussc'hen de twe schelijke samenleving, zijn van het volk moesten te werk gestelling tegenover blijven wij in de ben< cirkel-wan-eli’ende w geen ecbnoom’, geen tf list zelfs meer een ui Er dreigt een nieu’ oorlog, en waar die o mits het maar ee speelt in het wereld® gevolden niet beperk! wereUl ite zoo in alle gekraakt, dat een eei in eeiji van de ed'ele land ook ver buiten invloed zal doen geve Daarom volgt men aandacht het verloop zich nu al sedert we het ontwikkelen is. En een heroïschen greep aan de beklemming v schuilden aan de Vere slechte doenlijk gewe tige belasting op de gen. In normale tijd vastbijtende Brit dat wonnen kunnen hebb ache wanorde van dé valuta-concurrentie ai buitengewoon scherpe voor niets terugdeins en economische zelftn altijd in dfie omstand in eigen land tussche van werkgevers en w< aangewezen te Utrecht dr. I. M. Kolthoff, servator bij de pharmacie aan Rijksuniversiteit te Utrecht dr. Groothoff., apotheker aan het Alge meen en Sltedelijk ziekenhuis te 'Utrecht K. Scheringa, apotheker te Utrecht. Concerten van heden. 5.30 Hilversumscbe Draadlooze üm- roep 1050 M. Diner-concert. 6.05 Berlijn 480 M. Concert 1. TI. Ungarische Bhapsodie. Liszt; 2. Komnt ein Vogel geil ogen, Siegfried Ochs; 3. Potpourri aus der Operette Die Rose van Stamhui, Fall 4. Kinder-Foxtrott Ehrlich. 6.20 Londen en Chelmsford. Kinder- uurtje. Hamburg 390 M. „Der mojgrne ope- retten schlager.” 7.Londen en Chelmsford. 20 Mi nuten muziek. aan het Westplein aldaar werd de 5$- jarige los-werkman L. P. v. D. even eens door de 'warmte bevangen en naar den post Leuvenhaven gebracht. Na bij te zijn gebracht kon hij huis waarts keer en. Bij het verrichten, van werkzaamhe den aan boord van het Engelsohe s.s. Clan Macquarie, liggende iri de IJssel haven te Rotterdam, werd de 46-jari- ge havenarbeider D.' G., vermoedelijk dqor de warmte bevangen, onwel en zakte in elkaar. Engele oogenblikken later was hij overleden. Het overlijden van Mr. Keyaer. Hoe het ongeluk gebeurd is. Omtrent het ongeval gisteravond op de Nieuwe Parklaan te Scheveningen, waarbij de Ahistendnnieclie advocaat Mr. H.' J. Keyzer hel leven verloor, deelt het Corr. Bureau nog het vol gende mede. Mr. Keyzer logeerde met zijn echtgenoot e in het Oranjeha'.el te Scheveningen. Hij was ’s avonds naar Den Haag geweest, had toen een be- zoek willen brengen aan zijn broer Dr Keyzer, die op de Nieuwe Park laan woont. Hij verliet de tram en schijnt toen eenigszins onvoorzichtig de straat overgestoken te zijn. Uk de richting van Scheveningen naderde een motorrijder, d’e zeer luid en dikwijls signalen gegeven moet hébben. Dit trok zebs de aandacht van de voorbij gangers, die zulks ook later aan de politie verklaarden. heer Keyzer heeft echter geen acht geslagen op het getoeter. Deze motorrijder wilde op bet laatste oogenblik nog uitwijken, maar dit was te laat en mr. Keyzer liep tegen de zijspan van den motor op. De aangeredene viel voorover en brak het linker onderbeen. De motor rijder, de heer W. N. uil deJanÖlan- kenstraat, zou volgens de meaning der politie absoluut geen schuld aan het ongeval hebben Mr Keyzer werd da delijk na het ongeval naar het zie kenhuis gebracht, waar hij helaas een half uur later, gelijk gemeld, over leed. Volgens den dokter is de dood niet toe te schrijven aan de bekomen verwondingen, maar ten gevolge van dén schrik en den doorgestanen angst De heer Keyzer leed aan een hart kwaal. Een hartverlamming heeft ver moeden jk een einde aan zijn leven gemaakt. De begrafenis zal te Amster dam geschieden. De «word mei roof te Culemborg. J. D. Vermeulen te Culemlborg heeft gisteren een adres gezonden aan de Kortingin, waarin hij namens de be- volk'ng van Culemborg” H- M. met den meesten aandrang verzoekt, den minister van justitie op te dragen, een degelijk onderzoek te doen instellen naar de bedrijvers van den moord met roof in December 1823 en Culemborg te verlossen van een commissaris van politie, ,.over wien de ingezetenen zich tegenover de geheele wereld men”. Elke plant, elk dier verlangt naar zonlicht en heeft, als 't ware, lichthonger. De sten gels en bladeren draaien zich steeds naar het licht en de meeste dieren worden door de directe zonnestralen aangetrokken, al thans zij vinden er behagen in zich er aan bloot te stellen. Zooals wij weten zijn de zonnestralen van verschillenden aard. Een deel ervan zijn lichtstralen, een ander deel warmtestralen, terwijl er ook nog chemische stralen bij zijn. Alle deze oefenen op ons pluimvee hun wer king uit. Reeds het pasgeboren kuiken, zoo- dra het maar even droog is, steekt nieuws gierig het kopje tusschen de borstveeren van de moeder naar buiten om te genieten van het licht, om de wereld te zien. En die voorkeur voor het licht blijft den hoenders hun heelé leven bij. We zien jonge en vol wassen dieren zich koesteren in de lichte plekken, maar teveel van het goede moeten ze ook niet hebben, zij zoeken dan een scha duwplekje op. Een aanwijzing voor ons om altijd zorg te dragen voor schaduw. Meer malen toch kwam het voor, dat jonge kui kens stierven omdat ze geen schaduw kon den vinden bü groote hitte. Ook groote hoenders bezwijken onder zulke omstandig heden aan bloeduitstorting in de,hersenen. Wij maken hieruit de gevolgtrekking, dat ondanks alle heerlijkheden en voordeelen van het zonlicht, dit toch ook een verder- felijken, zelfs doodelijken invloed kan uit oefenen. Dit is wel zoo, maar het strekt tevens tot nut, want ontelbare ziektekiemen woijlen door de krachtige warmtestralen ge dood. Een terrein goed door de zon besche nen, heeft veel kans vrij te zijn van schade lijke ziektekiemen, terwijl daarentegen het zoo goed als zeker is, dat een sombere en daarom vochtige plek een ware voedings bodem is van allerlei kwaad. Ook de actinische of scheikundige stralen oefenen op ons pluimvee hun invloed uit, zij maken de kleuren of doen ze een wijziging ondergaan of een verbleeking. Ook kunnen zij de intensiteit van sommige kleuren ver- hóogen, misschien wel door het verborgen pigment tot ontwikkeling te brengen. Met zekerheid kunnen wij van dit alles niet vee! zeggen, de geheele kleurentheorie toch en vooral die der veeren, is nog duister. Zekerder is de invloed van de gezamen lijke stralen op de gezondheid, de levens functies der hoenders.' Menigeen heeft kun nen waarnemen, dat bijv, een broedsel kui kens achterlijk bleef op een plek waar wei nig of geen zon was, maar hard vooruitging nadat ze in een ren geplaatst werden, waar volop zon was. De levenwekkende kracht dringt door het veerenpak en de huid heen, en de omloop van het bloed wordt er door versneld, toename van het aantal roode bloedlichaampjes ontstaat, waardoor de weefsels groeien en alle organen beter hun functies kunnen verrichten. Bekend is het dat een normaler en weel deriger gioei der veeren plaats grijpt bij dieren in het zonnig verblijf. De veeren worden langer, breeder en losser. Daarom is het buitengesloten langvederige rassen als Yokohama’s, Phoenix, Sumatra’s en ook Javakrielen tot een goede ontwikkeling te brengen in een zonlooze verblijfplaats en in een deel van het jaar, dat er weinig zon is. Ook het jaarlijks wederkeerend proces van h' t ruien zal bij gebrek aan zonlicht langer duren, zelfs een gevaarlijke storing kunnen ondergaan .Men ziet altijd dat ruiende vo gels onder zulke ongunstige omstandigheden geplaatst, veel langer rondloopen met de stekelpennen, die maar hardnekkig in hun schacht blijven zitten. Een nevengevolg is dat het geheele wezen treurt en dat de nog ten deele met bloedserum gevulde pennen aangepikt worden, waardoor bloeding ont staat, die een zeer vertragenden invloed heeft op de ontplooiing van de vlag, die dan nooit de normale breedte en lengte ver krijgt. Een grond, die niet eenige uren lang ei ken dag door de zon beschenen kan worden, is ongeschikt voor een hoenderverbljjf, want hij is en blijft kil en vochtig en herbergt daardoor ontelbare schadelijke kiemen, die juist onder die omstandigheden het weligst tieren ten nadeele der gevederde bewoners. Tomaten. Men schrijft uit Poeldijk Door de hit’e is de aanvoer van to maten op fte exporlveiling aeer groot. Een dezer dagen bedroeg de aanvoer 125.704 K G., welk getal nog nooit is behaald. Tweemalen over den kop. Bij Gennep is gistermiddag de auto van (ten heer V ithelen de Salve de Piuneton. wonende up t luitengoed Frieswijk” te Diepenveen, doordat een band van den wagen 1 ep, twee malen over den kop geslagen. De chauffeur kon nog uit den wagen ko men, de heer en mevrouw Vertholen maakten de buitelingen mee. miet ge volg, dat mevrouw Vertholen ’n been brak en een kaa'kfractuur kreeg. De heer Vertholen werd aan het hoofd verwond. Mevrouw Vertholen, die gisteren bij hei' auto-ongeluk nabij Genneg ernstig is gewond,, is nog dienzelfden avond overleden. Documenten in een pomp. lij een oude pomp in een woning aan de Markt te Roermond is achter een der houten achterbalkon bij de zuigstang op een plaats, waar nooit reparatie noodig is, een zeer oude ko peren pot gevonden, die vijf oude do cument'jn bevatte, welke mei groote lakzegels waren gezégeld. Een ervan droeg het wapen van Roermond en daaromheen waren zeven duimafdruk ken aangebracht. De stukken waren in oud-Hollandsch, uit den lijd van Ka rei V geschreven. Ip den pot lagen vijftien muntstukken uit de zestiende eeuw. De docu-nenten schijnen mede- dodingen te bevatten omtrent de wij ze waarop vroeger de pompen zijn tot stand gekomen. te groot deel van den besonik baren lijd op. Wanneer ouders komen kla gen over de moeilijkheden, die hun kind ondervindt en over de klachten, die zich dikwijls openbaren, dan blijkt liet maar al te vaak, dat ongeveer al les, wat er van den dag buiten de slaapperiode overblijft, aan het onder wijs moet worden, besteed. Is bet wonder, dat onder die ometandighe- heden, het kind een verdraaid zenuw leven krijgt en dat zich, afwijkingen van nerveuzen aard openbaren of drei gen te ontwikkelen? Zijn onze kinde ren dan niets anders geworden dan machines, die volgepropt moeten wor den met oneindige hoeveelheden prac- tische kennis ‘r Jlebben zij geen recht meer op levensvreugde, op vermaak, beweging, stoeienX pret maken, bin nenshuis en nog liever in de vrije na tuur? Zeker, het is de jeugd de grondslagen worden ge legd voor een zekere kwantiteit pa rate kennis, waarmede men moet lee- ren handelen en initiatief nemen. Maar moet dat ontaarden in een cultus, die in de feitenkennis het hoogste ideaal ziet, en bewondering vraagt voor hel schepsel, dat het het verst gebracht heeft in het vastleggen van alle mo- gelijke en ónmogelijke kleinigheden, die toch voor het praktische leven, als puntje bij paaltje komt, geen cent waarde hebben De hervorming moet ter hand geno men worden onder de leuze mee/r vrijheid en meer natuur voor het kind. Beide leuzen zijn te vereenigen en te verwezenlijken in een verandering van de school tijden ^Laat men van 8 uur tot 12 uur met de noodige kleine pauzen school houden en de mid dagen besteden aan wandelingen en uitstapjes met de kinderen in de vrije natuur, die minstens even opvoedend werken als het schooi:onderwijs. Deze indeeling heeft het voordeel, dat er een voldoende tijd js voor ontspan ning. Wanneer het huiswerk dan een weinig wordt ingeperkt, komt bet er niet op aan, althans uit een gezon1- heidsoogpunt, dat het kind ’s avonds nog eenigen tijd aan dat huiswerk be steedt Al willen wij wel op den voor grond stellen, dat een stevige beper king daarvan onder alle omstandighe den ons meer dan gewensCht voor komt. In het buitenland gaat ’t sChool- personeel hier en daar in den school tijd met de klas naar zweminrichtin gen of wordt op andere wijze aan sport gedaan Maar grooter waarde nog moet worden gehecht aan wande lingen en spelen in de vrije natuur. Vooral ook uit een oogpunt vpn vor ming en ontwikkeling. Want niets ormt het karakter beter dan waarne ming buiten, waar men de schoonhei I en de wonderen- der schepping leert liefhebben en waardeer!ng krijgt voor het lelven in veelzijdige en kleurige schakeeringen En bovendien wordt het zenuwleven der kinderen op een zeldzaam gelukkige wijze beïnvloed. LAND- EN TUINBOUW Algem. Ned. Zuivelbond. Op 20 October a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Algemeene Ne- derlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) werd opgericht. Dit feit wordt herdacht in een op Woensdag 9 Septem>!>er te Schevenin- gen te houden bijeenkomst, welke be sloten zal worden met een gemeen schappelijken maaltijd in het Kurhaus. Chelmsford en Cardiff 5WA 353 Selection, The Geisha”, Joner. 2. Li lian Lewis, mezzo-sopraan a. A ring of roses, Leo Fall b. That’s the sor of man, Ivr St. Helier c. O Peaceful England German. 3. Sterndale Ben nett a. I doen* war na go 'Back to Dixie b. She seems to know c. I do like to sing in my bath d. The re’s anothe little girl I’m' rond of. 4. Orkest: Selection. Cleopatra, Strauss. 5. „G.P.Q. at Kwang-Loo”. 6. Ivol Maddox, Sidney Evans, Donald Davies in the original parts. 7. Sidney Evans, bariton a. M. Motter, Monckton b. Germs, Silvio Hein. 8. Mezzo-sopraan en bariton a. Our little farm b. When you’re in love. 9. Orkest Se lection, The Dollar Princess, Strauss. Zondag 26 Juli. Chelmsford lu00 M. 3.505.50 Kathleen Destournel, so- oraan; Gwynne Davies, tenor; Isobel Gray, piano; Jo Lamb, vioo); The Wi reless Orchestra. Flowers and Strean s”. 3.50 Het orkest Intermezzo, ,,The Wedding of the Rose” Jessel. Ka.hleen Destournel Lotus Flower”, Schu mann Th>s is the Island of Gardens” Coleridge-Taylor- Jo Lamb „To a Wild Rose”, MacDowell ,En Beteau” („Petite Suite”). Debussy. Thei Or chestra Suite. „The Language of Flo wers”, Cowen, 4.20 Wwyame? Davies ,,O Lovely Rose”,. Edward MacDowell „Violet”. Mallinson \shenandoah” (Sea Shan ty), arr. Richard Terry. (Violin Obbli gato. Jo Lamb): „Rosemary”. Frank Bridge; „Au Bord d’une Source” (..Beside q,..Spring”),L iszt. Kathleen Destournel Leep River”, arr. Bur leigh „Waters of Minnetonka”, Lieu rance. Het orkest Intermezzo, ,ln Po.ppyjand”, Friedmanin Intermezzo, „Vallej of the Roses”, Ancliffe- .50 „Myth ant Legend”. Het orkest: Overture. „The Well of Love”, Balfe Jo Lamb „Légende”, Delius, Isobel Graiy ,>St. Francis Walking on the Waves”. Liszt Het orkest'Selection, „Robin Hood1”, Bunning. Gwynne Da vies (with Orchestra): ,,S|>ring Song” (..The Valkyrie”), ..Lohengrin’s Fare well” (..Lohengrin”), Wagner. Het orkest Suite. „The Miracle”, Hum perdinck. 5.506 20 Edith Wynne Matthison, The Great Tragedienne, and Charles Rann Kennedy. The Dist’nguished1 Dra matist and Actor, in a Poetry and Dramatic Recital Edith Wynne Mat- thisson „The Toys”, Coventry Pat more Two Sonne's from' the Portu- guesse,A Musical. Instrument”, E. B. Browning Two Shakespearean Son nets .,0do to the Skylark”, Shelley. Charles Rann Kennedy. In some Dra matic Interpretations from the Bible. 10.35 Octet Four British Songs. „Cherry Ripe” (Engeland) „The Min strel Boy” (Ireland*), „The Bonny Banks of Loch Lomondl” (Scotland). AJ1 Through the Night” (Wales) Tra ditional arr. Cvril Scot. Gwladys Naish Aria, „Rejoice Great! („The Messi ah”), Handel Octet „There is a Green Hill Far Away”, Squire. Gwla dys Naish (with the Octet): „Hear Ye, Isfhcl” .Eliwiht’), Mendelssohn. Hilvers. dr. omr., 1050 M. 3.00 Aansluit ng van het Kurhaus te Scheveningen. Matinee Het Residen tie Orkest, onder leiding van Ignaz Neumark. Solist Stefan Frenzel, vi ool. Prograiqma 1. C. Goldmark, Ou verture „Sakuntala” 2. P. Tschair Kowsky, Viookioncert D-Dur, Op. 35, a. Allegro moderato, b. Canzonetta, c. Allegro vivacisshno. Stefan Frenkel. Pauze. 3. J. Massenet, Scènes pittores- ques a. Mar h. b. Air de Ballet, c. Angelus d. Fête bohème 4. Edv. Grieg, Der letz'e Friihling, voor strijk orkest 3. Rich Wagner, Vorspiel III Akt aus „Lohengrin”. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen Solistenctoncert onder leiding van Prof. Georg. Schnéevoigt. Solist Moritz Rosenthal, piano. Pro gramma 1. H. Berlioz, Ouverture „Benvenuto Cellini”. 2. Cl. Debussy, Prélude h l’Après-Midï d’uh Fakine obligaat fluit de heer Poolman); 3. N. Rinsky-Korsakow, Caprice espagno- ’e (obligaat viool Sam1 SwaapO- Pau- *ze 4.L. van Beethoven. Ouverture ..Coriolan”; 5. I, van Beethoven, Kla- vierkoncert No 5 Ea-Dur, a. Allegro b Adagio poco moto, c. Rondo (Alle- gro non troppo). Moritz Rosenthal DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda” Secretaris Stetfnkade 27, lokaal der club Mankt 49. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 1 Aug. Probleem No. 265. Zwart schijven op: 6/10, 12, 14, 20, 25, 35, dam op 18. Wit schjjven op: 16, 23, 27, 29, 31, 34, 37, 38, 40/42, 44, 46. Probleem No. 266.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 4