aden en 'illen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU .rnnvmw JU DER KERK, OUDE WATER, REEWIJK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. Mo. 15911 Vrijdag 31 Juli I92S WEK KERK Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- (Gron.) u en Feestdagen 89”Jaargang 2131 ISO ;r ze maar i geschied! BUITEN LANDSCH NIEUWS. derin- FEUILLETOH. 62) om Is ze in ng, gebrek i, duixelig- i aambeien Wormen ng de Had het gisteren den schijn of het con flict in de mijnindustrie in den minne zou worden geschikt, en de staking zou wor- len der regèering werden tegen de stemmen der oppositie aangenomen. Eveneens tegen de''Stemmen van de op positiepartijen werd besloten den rijksmi- nister van financiën}- waarop de wet van kracht zal worden. Verschillende tarieven particuliere banken, van het Comptoir d’Es- uw gedrag het onderzoek ^tegengehouden, Lady Eileen □e liquidatie van de Stinnes Trust. De crisis in de Naar sommigen hebben nagerekend heeft Hugo Stinnes niet minder dan 1585 onder nemingen onder zyne financieele controle veieenigd. Toch blykl nu, dat hij veel mach- tiger scheen te zyn dan hy in werkelijkheid was. Zijn grootste kracht men mag wel zeggen: zyn grootste kapitaal was de. Stinnes-legende. Daarnaast natuurlijk ook zijn geweldige werkkracht en zaken-genie. Ware hij thans nog onder de levenden, dan zou er misschien nog geen sprake zyn van een liquidatie van de reusachtige trust, al thans niet zooals die thans plaats vindt, want dat de groote man zelf ook zijn zaken had moeten beperken en zich uit een aantal ondernemingen terugtrekken, zoodra er een einde kwam aan de credietfaciliteiten van Duitschland staat vaét. In dit verband krygt de datum van zyn overlijden eene bijna symbolische beteekenis; hy stierf namelijk drie dagen nadat de rijksbank, in verband met den terugkeer tot den gouden stan daard, besloten had geen credieten meer te verleenen. Reeds voor den oorlog stond Stinnes reeds aan het hoofd van een vrye groote onder neming, maar het is toch vooral sinds 1914, dat hy de zaken op verbazend snelle wijze heeft uitgebreid. Hy handelde daarbij veel meer als koopman dan als een „captain of industry”, zooals Thyssen of Siemens b.v., om slechts een paar zy’ner eigen landgenoo- ten te noemen. Hy was geen specialiteit en aan haar, veel meer dan aan een vernuftig organiseeren en leiden, had hy zijn groote winsten te danken. Vooral de conjunctuur van den inflatietijd! Hy nam crediet op; kocht daarmede een of andere onderneming; wachtte tot de zaak in verband met de waardevermindering veel grooter waarde gekregen had en betaalde dan zijn schuld terug in gedepreciëerdgeld. Toen Duitschland echter tot den gouden standaard terugkeerde en de mark weer een vaste waarde kreeg, hadden de zaken van Stinnes ook een heel ander karakter moeten aannemen. Eerst dan had het eigenlijk l groote werk moeten beginnen: de organisa tie van den vormeloozen hoop ondernemen tot een goedgeordend geheel. Oorspronkelijk was het idee niet alleen zooveel mogelyk ondernemingen van de zelfde soort b.v. zooveel mogelyk steen koolmijnen te vereenigen en daardoor een zoogenaamd horizontale trust te vor men, maar ook medezeggenschap te krijgen in die ondernemingen, waartegenover men aanvankelijk slechts als leverancier of als afnemer stond. Als men de kolen produ ceert, die noodig zyn voor het vervaardi gen van ijzer- en staal b.v., dan zal men zelf ijzer- en staalproducent worden en later ook reeder, om met eigen schepen het erts*- te kunnen aanvoeren, men zal eiggnaar trachten te worden van de ertsgroeven zelf. Houdt alles geen verband met elkaar Stinnes werd uitgever van dagbladen, uwerzijds. Neemt ce van iemand, die het Want noch üw po rtie, noch uw vriend'en zullen u red- --- -Is ge mij ooit in den weg staat. Ik J--1 GOI IkSCIIE (II RA XI ADVERTENTIEPBUS: Uit Goud» omatrakw (MwohuI» tot <he bttorgkri»»): 15 regels 1-30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën ia het Zaterdagnummer 20 I ij slag op den prijs. Liefdadigheide-adveitentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer f(kOO. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot xeêr gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden beiekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled* Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing tan het Bureau zyn ingekomen, teneinde tan opname verzekerd te zjjn. auo, nu is het voldoende dadelijk tot uw dienst, mijn- En hij verdiween langs den gang. Toen hïj terugkwam, had hij zijn gewone onbewegeli jkheid herkregen Maar hij kon niet doen alsof hij de guitigheid in' de oogen van zijn chef niet zag. De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling) Nadruk Verboden. mijnindustrie- omdat hy eigenaar Was van bosschen, die het hout opleverden voor papierfabrieken. Zoo ten minste werden die zaken voorge meld; in werkelijkheid echter schynt de millionnair gedurende den inflatietydalles gekocht te hebben wat te koop was, alles „Sachwerte”, die in ieder geval grootere waarde hadden dan het in sriel tempo de- precieeiende markengeld. Er bestond geen verband meer tusschen de verschillende ondernemingen; een har monische samenwerking was onmogelyk: zelf van een verticale trust, zooals oor spronkelijk wel zal bedoeld geweest zyn, kon er niet meer gesproken worden en zelfs tegen dergelyke verticale trusten, ook wan neer zy voorzichtig geleid worden, heeft men in den laatsten tijd heel wat bezwaren laten gelden. De zoons hebben het werk van hun vader niet kunnen redden. Op 11 Juni 1.1. rekende de Vossische Ztg. hare lezers voor, dat er een schuld van ongeveer 155 millioen o>p de Stinnes’ ondernemingen woog; 110 millioen waren schulden op korten termijn; 40 pCt. daarvan gedekt door makkelijk te realisee- ren goederen en voorraden en eigen vorde ringen. Voor de rest moesten de groote ban ken helpen. Die hebben inderdaad ook ge holpen. Er is zelfs een commissie gevormd onder leiding van de Darmstaedter und na tional Bank en van de. Deutsche Bank. De credieten zijn echter slechts verstrekt op vooi’waarde, dat een groot aantal onder nemingen, die te weinig verband houden met het oorspronkelijk bedrijf van Stinnes, zouden worden verkocht: Nu blijkt zelfs, dat Stinnes’ aandeelen in de Deutsch-Lu xemburger Bergwerke aan een Engelsch- AJmerikaansche groep verkocht zijn. Dit aandeel bedroeg 21 millioen gouden mar ken. Dank zy het opbieden van de bankcom- missie worden allerlei ondernemingen van Stinnes van de hand gedaan, zonder dat de aandeelen op de beufs vergooid worden. Zoo geschiedt die liquidatie zonder nadeel van de Duitsche economie in haar geheel. Volgens berekeningen door bevoegden op gemaakt, bedroeg het werkelijk vermogen van Stinnes bij zyn dood slechts 250 mil lioen. Men had het algemeen voor veel groo ter gehouden niet alleen in verband met de enorme inflatiegetallen, maar ook tenge volge van Stinnes’ werkmethode, waardoor hysteeds meer leek dan hij was. hebben talrijke conferenties gehouden met de partyen, welke by het geschil zijn betrokken, doch, helaas hebben hun bemoei ingen geen opwekkende uitkomsten tenge volge gehad. Zoowel de mijneigenaars als de mijnwerkers blijven hardnekkig vast houden aan hun standpunt. Eerstgenoem- den waien giste ren zoover, dat zy er wel iswaar genoegen mee konden nemen, dat de morgen ingaande opzegging der loonover- eenkomst zou worden ingetrokken, maar zy eischten als loon voor deze tegemoetko mendheid, dat de arbeiders van hun kant zich bereid zouden verklaren met de pa troons te praten óf over verlenging van den werktijd, óf over verlaging der loonen. De mijnwerkers’echter dachten er in de verste verte niet aan om op dergelyke voorstel len in te gaan en ook waren zy er, naar sommige berichten laten uitkomen, niet voor te vinden het hun aangeboden, dis- trictsgewijze te bepalen, minimumloon te aanvaarden. Beide partijen blijven hardnekkig vast houden aan hunne eischen, willen elkaar niets toegeven, en het gevolg van deze hals starrigheid zal dan wel ook zyn, dat Enge land van morgen af in economisch opzicht weer een leelijken knauw krygt, terwfjl uit een staking ook allerlei, zeer hinderlijk, on gerief voor het maatschappelijk leven voortvloeit. Bovendien veroorloven de bei de partyen, wanpeer het hard tegen hard gaat, zich een weelde, die haar duur zal komen te staan. Want niet alleen zal de staat zich, dank zij bizondere maatregelen, groote uitgaven moeten getroosten, doch ook de eigenaars en de mijnwerkers zullen, onderscheidenlijk door opbrengst- en loon derving, groote sommen er by inschieten. Dit is overduidelijk gebleken bij de uitge breide mijnwerkersstakingen van 1920 en 1921, toen de teloor gegane bedragen in de millioenen guldens liepen. Het is daarom ten zeerste te hopen, dat te elfder ure een oplossing, zij het een voorloopige schikking de stillegging der mijnen nog zal kunnen voorkomen. Misschien zal de regeering be sluiten ten einde raad tot het tijde lijk subsidieeren der mijnindustrie, doch verscheidene leden van het kabinet schij nen daar tegenstanders van te zijn. gekregen voor de sljmheid van- Ivan in deze zaak, want er was geen plaats waar een vluchteling veiliger was voor oen overvail door de politie dan oen speelhuis. Hij was 'bereid liever de veroordee- ling van de houders Van het speelhuis te voorkomen dan een gelegenheid te verliezen Ivan in handen te krijgen. Want voorzichtigheid is altijd' noodig om op te treden tegen zulke gelegen heden. Het is zoo gemakkelijk oen spel baccarat, faro, of fantan te ver- anderen in een onschuldig] spelletje bridge of whist mei eenige onschuldi ge toeschouwers, en alle speel instrti men ten te verbergen in den tijd, die verloopt tusschen het kloppen door de [volitie en haar binnentreden. Dan heb ben do politiemannen geen enkel wet- ;ig bewijs, hoe overtuigd ze ook mo- „</en zijn, dat ze gelijk hebben, tenzij een hunner te voren als speurhond” er geïntroduceerd was, en om dat te doen was tijd1 noodig. Smike Street was vroeger een straat met eenige pretentie geweest. Zelfs nu was het. vergeleken bij de omgevii^». waarin het zich bevond, een kaal c ef- tice straat en de sombere huizen van drie verdiepingen werden gewoonlijk door niet meer dan een gezin op elke verdieping bewoond. (Wordt vervolgd). En toen vervolgde hij ernstiger Als niet heeft ._oo dan is daf niet geweest door gebrek a«i goeden wil waarschuwing aan goed met u meent. 8itie, neet. den als gc ...Ij cól. u..u.. Ik zal mijn plicht doen, wat de gevol gen ervan ook mogen wezen. De woorden en de toon van zijn hadden meer indruk op haar ge- jnaakt ,dan zij voor zichzelf wijde er kennen. Maar behalve dat haar ge acht nog een tintje bleeker werd, liet niet blijken dat die waarschuwing naar had' getroffen. Fbyle had zijn ho«d e» stok opgenomen. Vrouwert. zijn duivelskinderen, zei idj als antwoord. Niémand weel ooit te voren, wat zij zullen doen. .Val mei je nu wilde er vandoor gaan met een man van vijftig, üie al getrouwd is. Haar moeder de vrouw, die u n. ij zag kussen bracht haar hier heen, blijkbaar denkend, dat wj allee kunnen doen. Ik nam het meisje mee naar mijn kamer en gaf haar goeden raad, haar vertellend, dolt zij veel be ter deed te trouwen met den jongen man, dien ge hebt gezien zei waren verloofd en hadden gekibbeld en ik vertelde haar van verscheiden der gelijke gevallen, die mij ter oore wh im gekomen. Zij schreide een beetje, erkende dat ik gelijk had en vloog mij toen plotseling onn den hals en kuste mij. Ik kreeg haar near buiten, verleide de moeder dat het zaakje in orde was, toen ze voor den drommel hetzelfde met mij begon. Dat was juist toen* u aankwam. Misschien hebt d wel gezien, dat ik voorzichtig den jongen man heenliep. Wees voorzichtig, Green, weduwe? zei Foyle Iqjhen. pin 4-z^ö.vi tkïl Laten wij eens zien wat den brief staat. Hij haalde het briefje uit zijn zak' en las het door, het voorzichtig weer in de envelop stekend, tóen hij klaar was. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week J7 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 546. - o, waren. Bij dit onderzoek, en dit is het merkwaardige van het geval, verklaarden <le 'politie-agenten, niet dat zy buiten hun boekje waren gegaan, doch dat zy krach tens hun instructies en de wet niet anders mochten handelen dan zy hadden, gedaan, (en den majoor niet in vryheid mochten stel len; terwijl zy zich niet herinnerden, dat Sheppard verzocht had om met zyn club er huis te mogen telefoneeren, al durfden zy dit dan ook niet met een eed1 te bekrachti gen. Sir Patrick Hastings, die optrad als Shep pards raadsman, leverde natuurlijktscherpe critiek op het gebeurde en op de gewoonte bij de politie in gebruik en pleitte krachtig voor wijziging van de desbetreffende wet. IWrrSERVAND. 0 Een Amerikaanache vermoord. Naar de bladen uit Bern vermelden, is in de buurt van het Goetheanum by Dornach de 36-jarige Amerikaansche Mary Bowen, die daarheen, was gegaan, om de bijeen komsten van het Anthroposophisch Ge nootschap bij te wont'n, vermoord gevonden FTAUB. Prinses Mafalda. Het B.T.A. meldt dat het huwelijk van prinses Mafalda, de tweede dochter des ko- nings, met prins Philip van Hessen op 23 September is vastgesteld. FRAN8RWK. Bet spoorwegongeluk bij Tours. Tien dooden. JHet derailleeren van den exprestrein van Le Mans naar Tours geschiedde bij het binnenloopen van het station van Saint An toine de Rocher. Het ongeluk nam catastro fale verhoudingen aan. Vermoed wordt, dat de trein, die te laat was, veel te snel reed. De locomotief stortte in een vyver; een goederenwagen kwam recht overeind te staan. Vier passagierswagens, die in elkaar werden geschoven, wenden aan splinters ge slagen. Het aantal dooden bedraagt meer dan tien; onder hen bevindt zich de machi nist. Een tiental gewonden werd per auto mobiel naar Tours vervoerd, waar zy in het ziekenhuis werden opgenomen. De staldng der bankemployé’». De beweging breidt zich uit. Gistermiddag iheerschte er groote leven digheid in de Arbeidsbeurs in Parys. De employé’s van het Grédit Lyonnais stem den voor een staking tot het uiterste, die van het Crédit du Nord eveneens, alsmede het personedl van Het personeel compte heeft na een vergadering, die tot half acht duurde, vóór een staking op mor gen gestemd. De employé’s van de Société Générale hielden ee» bijeenkomst, waarin echter nog geen besluit werd genomen. Na afloat der verschillende verjjad gen hadden eenige incidenten plaats. zal hy ook vroeger in werking kunnen stel len. De wet zal uiterlyk 31 October 1925 van kracht worden. De tarieven op graan, vee, versch vleesch en sïiiker zullen echter reeds 14 dagen na de publicatie in de Staatscou- lant in werking tredefi. De commissie ging onmiddellijk over tot de tweede lezing van het ontwerp. Zy be gon met de behandeling der tarieven op landbouwproducten, die tegen de stemmen der oppodftie weiden aangenomen. Een voorstel van de oppositie om den invoer van veische melk, bestemd om te woiden verwerkt, te belasten, werd verworpen. Reiher Stieg Schiffswerft und Maschinen- werke A. G. te Hamburg. Volgens de „Berliner Börsenkurier” heeft de directie van de Reiher Stieg Schiffs werft und Maschinenwerke A. G. te Ham burg, die kort geleden ’t bedrijf heeft moe ten stop zetten, onderhandelingen aange knoopt met de firma Wilton te Rotterdam over den verkoop van het geheele bedrijf. Indian men het over den koopprijs eens ‘'kan worden», aal het in het voornemen van Wilton liggen, het grootste dok van Reiher Stieg en de belangrijkste machines naar Nederland over te brengen. ENGELAND. Een zonderlinge arrestatie. Een juffrouw, die eenigen tyd geleden werd bestolen door een individu, met wien zij was uit geweest, meende dezer dagen in majoor Sheppard, toen deze ’savonds uit zijn club te Londen kwam', den snoodaard te herkennen en sprak hem daarom aan. De majoor verklaarde onschuldig te zyn, doch bood aan de juffrouw aan gezamenlijk even naar het politiebureau te ryden, om daar het geval tot klaarheid te brengen. De politie echter sloeg onmiddellijk onvoor- waardelijk geloof aan het verhaal van d.e juffrouw en hiel<) majoor Sheppard eenvour. dig vast. Dringende betuigingen, dat hy met het heele geval niets uitstaande had, hielpen niets. Op aanbiedingen, zich behoor lijk te identificeeren, werd geen acht ge slagen. Hy bood zyn papieren ter inzage aan, doch die werden eenvoudig genegeerd; hy verzocht met zyn club en zyn huis te mogen telefoneeren, hetgeen werd gewei gerd; hy vroeg de politie of deze met zijn club wilde telefoneeren, hetgeen eveneens werd geweigerd. De politie hield hem, alsof het de gewoonste «aak der wereld was, vast van ’s avonds tien uur tot een stuk in den volgenden dag, nam.,yingerafdrukken van hem, onderzocht hem van top tot teen, nam hem zijn geld af en gaf hem, als eenig soelaas, één keer een glas water. Den volgenden dag kwam de vergissing aan het licht en moest de politie den ma joor laten gaan. Deze vergissing is aanleiding geworden tot een openbaar gerechtelyk onderzoek naar het gedrag van de politie-agenten, die met de zorg voor majoor Sheppard belast Heli was ue brief, die gericht was FlOydi op de Flowery Land’. Hij luidde Waarde Mr. Floyd, Ik heb ge tracht uw bevelen uit te voeren, mtir het geluk was tegen mij, daar ik heel voorzichtig inoet wezen. Het is gemak- kelijk genoeg geweest de scheepspa pieren te koopen, die u noodig hadt, maar het is mij niet gelukt Lola te zien, sedert zaj vandaag de adverten tie wegbracht, ik weet dus niet of 'ój geld bij elkaar heeft kunnen krijgen. Ik geloof'dat ik hier veilig ben en mijn vrienden zijn te vertrouwen, of schoon zij het heel druk hebben met dobbelen en rooken. Het is er dus niet erg rustig. Als u schrijft, adres-' seer het dan aan Mackirty, 146 Smike Street, Shadwell”. Er "was niet veel bekwaamheid noo dig om den briefschrijver .als Ivan te herkennen en te raden dat hij een toevlucht had gezocht in een speel- en opiujnhol. Dit laatste werd spoedig als aar bewezen door een aanvraag per telefoon aan den rechercheur-in- specteur van het district^ Deze ver klaarde dat hij slechts wachtte op vol doende bewijzen van het karakter van het huis om- er een inval te doen. Foyle had dadelijk bevel gegeven dat het huis omsingeld moest worden, maar dat geen stappen gedaan mochten wor den voor zijft komst. Hij had respect II heot t,eih' dus niet gevonden? riep zij uil. Kan het u hinderen als u mij vertelt, wat er is gebeurd Wij hebben Grell nog niet gevondten, antwoordde hij. Wij hebben ontdekt w.aar hij zich had verborgen, maar hij is ontsnapt. Een zucht van verlichting kwam over haar lippen. Zij lette nauwelijks op de kortheid, waarmee hij het onder houd1 eindigde en beantwoordde bijna vriéndelijk zijn buiging. Foyle bie^i alleen in het vertrek om eenige pa pieren in de brandkast te doen en volgde haar toen naar buiten. Twee kligkendlel klappen trokken zijn aandaclrc naar de trap, waar hoofdinspecteur Green worstelde in de omhelzing van een dikke, bejaarde vrouw, terwijl een juist voorbijgaande klerk stilletjes gichelde. Green, met een vijiirrood, ernstig gezicht, 'duwde de vrouw zachtjes van zich af naar een meisje en een jon gen nran, die blijkbaar op haar wacht hadden. Zoo/ zoo. Ik ben 2 heer. DUITSCHLAND. De tarief wet. Inwerkingtreding u.it er lijk 31 October a.s. De handelspolitieke commissie uit den Rijksdag heeft in eerste lezing; het tarief- den voortkomen, de toestand ziet er thans ontwerp beëindigd. De compnomisvoorstel- weer ongunstiger uit. Dit is waarlyk niet te wijten aan de i'egeering, die zich giste ren heeft uitgesloofd om te redden wat te redden valt. De premier Baldwin alsmede de ministers van marine, arbeid en myn- wezen zijn heel den dag in de weer geweest Als wij de menschen willen gelukkig maken, moeten wij het doen op de wijze, waarop zij dat wenschen en niet, zooals wij meenen, dat het gebeuren moet.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1