S Laatste Berichten. Het nieuwe Kabinet-Coiijn. Beurs van Aimrterdam. BINNENLAND. Het nieuwe Kabinet. De heer Colyn heeft de opdracht aanvaard. Naar wij vernomen, heelt de Minis ter van Financiën, de heer Colijn, te Soestdijk aan H. M. de Koningin me degedeeld, dat hij de opdracht, hem door H. M. verleend, tot vorming van een nieuw kabinet, aanvaardt. Naar wij met zekerheid vernomen is het gerucht, dat hej departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tijn zelfstandig bestaan in liet nieuw 3 vör—Oji, kabinet zou verliezen ui ondergebracht zou worden bij een der overige departementen van algemeen bestuur, niet jui^k Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. W'j vernemen, diat waarschijnlijk op 14 September a.s. H. M. de Koningin een bezoek zal brengen aan de hoofd stad. Op dien dag zal H. M. den nieuwen kruiser „Java" "bezichtigen, én tevens een hezoek brengen aan de Histori sche Tentoonstelling van de stad Am sterdam in Rijks- en Stedelijk Museum Deze tentoonstelling zal naar alle waarschijnlijkheid niet op 15 Septem ber e.k. worden gesloten, maar wordt het denkbeeld overwogen haar gedu rende de geheele Septembermaand te eontinueeren, ten einde alsnog de Am sterdammers, die in de zomermaanden flfwefeig waren, in de gelegenheid te stellen, een bezoek aan de expositie te brengen. Voorts zal te beginnen met a.s. Maandag een proef worden genomen met het openstellen van de tentoon stellingszalen in het Stedelijk Meseutn ook gedurende de avonduren. H. M. de Koningin-Moeder Zou ver der voornemens zijn, eveneens een bezoek aan de tentoonstelling te bren gen, dat waarschijnlijk voor dat van H. M. de Koningin zal plaats vinden. Minister de Visser gehuldigd. In verband met het aanstaand aftre den van, minister De Visser overhan digde de' secretaris-generaal, mr. Feith, hem gistermiddag, als aandenken aan de jaren van zijn ministerschap een fotografische opname van den minis ter, te midden van de hoofd-ambtetvV ren op het departement. Tevens ver zocht hij hem een door den heer H. I uns te schilderen portret te willen aanvaarden. De minister bedankte de aanwezigen hartelijk en verklaarde voor de«e Wijken van waardeering bij zonder erkentelijk te zijn. Leening van 10 millioen. Na een geheime vergadering heeft de gemeenteraad van den Haag z.h s. besloten tot het aangaan van een 4% leening van 10 millioen gulden. B. en W. zijn gemachtigd den koers van uitgifte te bepalen op 97J4 en van de diensten van oen bankinstel ling of consortium gebruik te maken. De Veeartse^ijkundige Hoogeschool. De vereeniging met de Utr. Universiteit. In St.bi. 2d3 is aigekondigd de wet van den 29s(e>u Juni 1925, tot wijzi ging en aanvulling deir hooger-ouder- wijswet en der wet tot regeling van tiet hooger landbouw- en hooger vee- artsenijkundig onderwijs, waarin o. a. wordt bepaald dat aan art, 76 luidende Elk© der universiteiten bevat de na- \olgende faculteiten a. de faüulteil der godgeleerdheid; b. die der rechts geleerdheid c. die der geneeskunde; d. die der wis- en natuurkunde e. die der letteren en wijsbegeerte, een tweede lid wordt toegevoegd lui dende ,De Rijksuniversiteit te Utrecht be vat bovendien de faculteit der veeart senijkunde. In Art. 84, waarin gezegd wordt, dat elk jaar, beurtelings aan iedere universiteit tien prijsvragen worden uitgeschreven, 2 in elke faculteit, komt het woord ,,tien" te vervallen. Aan art. 02 wordt toegevoegd een 2e lid, luidende Behoud ens kostelooze behandeling van patiënten ten behoeve van het on derwijs en het uitoefenen van consul tatieve praktijk oefenen de hoogleer- aren en lectoren van de faculteit der veeartsenijkunde geene veeartsonijkun- dïge praktijk uit." Aan art. 130 wordt toegevoegd oen 2e lid, de bepaling inhoudende, da' „aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bovendien het doctoraat in de veeart- senijkundde verkrijgbaar is". Door een aanvulling van art. 132 wordt bepaald, dat van het afleggen van de examens, benoodigd voor het behalen van den doctoraten graad, door den betrokken minister pa inge wonnen advies van den Senaat der .betrokken universiteit, geheel of ge- fteeltelijk knn worden vrijgesteld de bezitter van een diploma of getuig schrift, afgegeven door instellingen van onderwijs in de koloniën en overzeo- sche bezittingen van het rijk, of door buitenlandsche universitaire instellin gen van onderwijs of onderzoek, of door buitenlandse!)© hoogeschoieu, mits hij op het tijdstip, waarop het diplo ma of het getuigschrift werd verkre gen geen ingecetene van 't rijk was." Na art. 145 wordt ingevoegd oen nieuw art. 145 bis, luidende „De hoedanigheid van veearts geeft do bevoegdheidy de veeartsenijkunst uil te oefenen in haar vollen omvang". In verband met de bovenbedoelde vereeniging wordt art. 1 der wet tot regeling vfln het hooger landbouw- en hooger veeartaenijkunidig ouderwijs, gelezen als volgt „Hooger landbouwonderwijs omvat de vqrming en voorbereiding lot zelf- standlige beoefening der landbouwwe tenschappen en tot het .bekleeden van maatschappelijke betrekkingen, waar voor opleiding in die wetenschappen vereischt wordt." Deze wijzigingswet treedt in werking met ingang van 1 Soptember 1925. Het program-con gres van het N. V. V. De Soc.-Lem. Voorwaarts schrijft over liet „program-congres"* van tiet N.V.V. op 19, 20 en 2J. September te houden Het feit dat dit oongreh plaats heeft plaats hebben moot zonder de medewerking van de S.b.A.P. en dat met dit congres, in wezen vooruitge- loopen wordt op de later te houden besprekingen oveT de memorie-Sten huis, inzake een Arbeiderspartij, doet ernstige afbreuk aan de maohts- eft strijdpositie van onze arbeidersbewe ging als geheel. Do verkiewing heeft geleid tot een socialistische overwinning. De groote toename onzer macht drukt zich uit in het feit, dat de rewhtsohe coalitie on der leiding, nota bene, van Cotijn slechts voor den dag "durft te komen met een zeer vooruitstrevend klinken I programma. Dit programma zal, als regeerings- program, op den derden Dinsdag in September bekend worden. Over dat program, getoost aan onze eischen, en over de politieke beteekc- nir ervan heef onze beweging aan de Nedorlaudsche arbeiders het hare te zeggen. Zij heeft het te plaatsen in het licht van onze stembusoverwinning Dat is werk voor S.D.A.P. en N.V. V. beide. Met alle bescheidenheid maar ook met allen ernst en met allen aandrang geven wij daarom' het beduur van hel N.V.V. in overweging, aan het partij bestuur der S.D.A.P. voor te stellen, in plaats van hot „program-congres" •oen demonstratief congres van den Arbeid, ais boven aangegeven, te hou den in den Haag, nadat de Troonrede het regeeringsprogram1 heeft bekend gemankt en op di't congres, staande in het toeken van uitbuiting aül-er moge lijkheden, die de overwinning van den ten Juli ons biedt, de huldiging van Troel§tra te doen plaats hobbeft. Wij vertrouwen, dat een dergelijk \oorstol niet alleen bij het partijbe stuur der S.D.A.P. en bij gansch de partij, maar ook bij de leden van liet N.V.V. warme instemming zal vinden. Het 250-jarig bestaan der Port. Isr. Synagoge. Historische bijzonderheden. Het 250-jarig bestaan van de Sfna- gogo dor l'orlugeesdii-IisraeUtiöohe Ge meente te Amsterdam is heden feeste lijk herdacht. De herdenking heeft plaats gehad met even groeten luister, als het soli de gebouw, nu 2% eeuw geleden, in tegenwoordigheid van het bestuur der stad en vele andere autoriteiten is in- gewijd. De eigen.ijke oflicieele herdenking heeft in het kerkgebouw plaats gehad en is de aanloop, van de feestgangers reeds om twee uur begonnen. Voor de samenkomst in de Synagoge heeft het kerkbestuur de genoodigden inde vergaderzaal ontvangen. Tot de invi te's behoorden o.m. jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. tijdelijk voorzitter van den ministerraad, mr. dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, ('e heer F. M. Wibaut, waarnemend burgemeester, en de wet houders S. Rodrigues de Miranda, dr I. H. J. Vos en J. H. A., L. von Fry- tag Drabbe, het gemeentebestuur van Guder-Amsel. binnen welke gemeente de begraafplaats der Port. Isr. Gem. ligt, vertegenwoordigers van versohei denen Kerkgenootschappen, de Hoofd commissaris van Politie, de heer A. J. Varcusse, do deken van liet consulai re corps, de heer M. Merens en de consul van Portugal, de heer Maf, de Opperrabijn van de Ned. Isr. Hoofd synagoge, de heer A. S. Onderwijzer, de Opperrabijnen van de Port. Isr. Gem. te Amsterdam' en Den Haag, resp. I. van J. Palach© en dr. S. Pe- reira on de vertegenwoordiger van do vergadering van Opperrabijn in Ne derland, de bee* S. Heertjes, Opper rabijn in het ressort Brabant-Limburg, de leden van de Hoofdcommissie voor de zaken van het Port. Isr. Kerkge nootschap in Nederland en die van do Permanente commissie van het Ned Isr. Kerkgenootschap, i de leden en oud-leden van den Port. Isr. Kerke- raad, de ledbn van he' Kerkbestuur en den Kerkeraad1 der Nederl. Isr. Hoofdsynagoge, vertegenwoordigers van zustergemeenten te VGravexihage, Hamburg, Lissabon en Madrid, alsme de tal van veüfgenivoordigers vam corporaties waarmede de jubileerende gemeente, veelvuldig samenwerkt. Na een korte begroeting in de ver gaderzaal betraden de genoodigden <1e synagoge. De koren, een mannenkoor vaft 80 personen en een knapenkoor van 80 jongens, Onder leiding van den heer A. Aletrino, zonglen - het wei kon eiliod „Gezegend hij, dio kond in naam des Eeuwigen", begeleid door hel orkest onder leiding van den heer M. Coronel. Na dit schoon© gjezung heelt de heer Blanes, den voorzitter van (ie Hoofd commissie voor de zaken van 't Port. Isr. Kerkgenootschap, den heer Aug. Belintante uit Den ilaag in een korte Portugeesobe toespraa^ uitgenood igd de vijf deuren van. de Heilige Arke» te willen openen. Nadat de heer Belin- fante daaraan voldaan had werden de wetsrollen omhangen met de schitte rende broderieëm en versierd met kost baar ^smeedwerk van zilver zichtbaar. Voor de Heilige Arken zijn groote zilveren schalen geplaatst, die alge meen bewonderd worden. Daarna sprak de Opperrabijn der Port. Isr. Gem., de WelEerw. heer 1. v. J. Pa- lache, de feestrede uit. Nadat dezo rede In groote stilte was aangehoord volgde de plechtig© omgang met de H. Wegrollen. De dpuren van de Hechall" worden geopend en daar uit werden 14 wetsrollen genomen, welke werden gedragen door de op perrabijnen, vertegenwoordigefs der •/.ustorgemeenten en andere personen. De eerste wetsrol, die uit de Arke genomen wordt, is die, waarvan de legende verhaalt, dat deze door de ^eerste Portugeesehe Joden te Amster dam bij hun vlucht van het Pyre- noesch Schiereiland is medegenomen. Die wetsrol is in dien zelfden staat bewaard en niet versierd met de sier torens en kronen, die op de volgende geplaatst zijn. De ad'junrt'-rabbijn, dr. B. Israel, begeleidde dezen omgang. Daarna werd door koor ei> orkest, terwijl de deuren der Arke geopend zijn, liet gebed voor het Koninklijk Huis en de overheid verricht. Als do wetsrollen die tijdens dit gebed op de „theba" (d.i. verhoo ging) werden gedragen, weer naar de Arke zijn teruggebracht, was het de voorlezer, do heer J. D. Blanes, die een zegenbedd uitsprak voor hep, die geschenken hebben aangeboden. GEMENGDE BERICHTEN. Holtandsche pleegouders te Boedapest. Gistermiddag zijn 120 Nederl anders Ie Boedapest aangekomen, om1 de Hon- gaarsohe kinderen te bezoeken, die onderdak bij hen hadden gevonden. Aan het station speelden zich roeren de? scènes af, toen de Hongaarsche kinderen hun Hollatidsche pleegouders herkenden. Bij de aankomst van den trein werd het Nederlandsche volks lied gespeeld, terwijl vertegenwoordi gers der regeering bij de ontvangst op het station aanwezig waren. De gevaren van stof. Vuil is wei eens gedefinieerd als een stof op de verkeerde plaats en wat wij onder ,,a.of" verstaan; be hoort tot dezelfde categorie. Maar alle „stof" is niet even schadelijk men moet precies weten, waar het stof van daan komt om een oordeel te hebben over het nadeel dat het kan verwek ken. Een 20-tal jaften geleden meende men, dat de in de stof aanwezige bac teriën het schadelijke agens waren, thans weet men, dat bijna alle bac teriën, in het stof aanwezig, niet meer levensvatbaar zijn. Men zoekt nu naar andere bestanddeelen, van het stof, die voor den mensch nadeelig zijn en meent deze gevonden te hebben in stuifmeel, in haren van dieren of hui I- schubben, die bij daarvoor gevoelige nvenschen asthma, eczeem-, hooikoorts en verkoudheid kunnen verwekken. Maar het gevaarlijkst is wet het stof dat wordt voortgebracht, bij de ver wekking van bepaalde soorten steen. Do inademing hiervan veroorzaakt be langrijke longveranderingen, die de.i vs eg kunnen banen voor het ontstaan van tuberculeuze processen. Vooral steensoorten, dio rijk zijn aan kiezel- zuur, zijn in dit opzicht gevreesd, kalkhoudende gesteenten zijn daaren tegen niet gevaarlijk. Men heeft er wel aan getwijfeld of men bij deze s t een/houd e r s 1 ongen in derdaad' met echte tuberculose te doen heeftdit schijnt echter wel waar te zijn. Inademen van organisch stof, b.v. in garemfnbriekon, waar katoenvezels ala wolken in het lokaal zweven, schijnit geen longveranderingen ten gevolge te lubben. i i Nu door het toenemende autoverkeer de stofplaag in het warme jaargetijde ook in ons land zeer belangrijk toe neemt, zal men goed doen, te onder zoeken, wat de gevolgen zijn van het inademen van dit stof op de longen. J. of the Am-. Heel Ass. De onbekende bijbel. Ieder weet liaawt van de staaltjes van gebrekkige Bijbelkennis, die Dr. Singels eens publiceerde. Het volgen de verhaal is ook van a tot z histo risch. en van reeenten datum. Ds. K. Schilder deelt het in „De Bazuin" ris volgt mee Er wordt examen afgenomen voor verpleegster aan een rijksgesticht voor krankzinnigen. Onderzocht wordt naar de algemeen© ontwikkeling van de «Éididatem, waarbij ook een tikje aan de „letterkunde" brengt de- exatnina- toi (mi dat typeert hem) ook den Bij bel "er sprake (want hoe zal het ooTc anders gebeuren aan een rijks-instel ling, zoolang niet alle tegenstanders van Ds. Kersten uit den Staat der Ne derlanden met het zwaard dêr Over heid verwijderd zijn). Dus vraagt hij aan de candidate Hebtu wel eens in den Bijbel gelezen Ja mijnheer. En weet u ook, in welke boeken die verdeeld' is Ja, Kom, komi, het ou-de.... en-ne et nieuwetesta O ja, het Oude en het Nieuwe Testament. Prachtig. En weet, u ook, welk volk in hei Oude Testament beschre ven wor^lt JaJ mijnheer, de Batavieren en de Kanjnefaton. De rest van het verhaal weet ik niet. Maar dit is historisch. hai>io-nii:iiws. Concerten van heden. 7i0 H.D.O. I olitieberioht. 8.15 Hilversum 1050 M. Hilversum- sclie Draadlooze Omroep. Aansluiting «iet het Kurbane te Soheveningen-. Sy-ir phoniecoiiieeri, Beethoven-avond Het Residentie-orkest onder leiding van prof. Goorg Sohneevoigt. Program ma 1. Ouverture Leonore lil. 2. Sym phony Nr. 4 B-dur op. 60. 3. Sympho ny Nr. 3 (Eroioa). 8.20 Londen, Daventry 365 M. 2LO en 1600 M. 5XX. Concert. Lichte olas- sieko muziek. The Wireless Oroestra. March Scipio (Handel. Ouverture The Mariage of Figaro (Mozart). 9.05 Parijs 1780 M. SFR. Concert. 9.20 Londen, Daventry 365 M. 2LO en 1600 M. 5XX. Fragmenten uit de Chariot's Revue, in het Prince of Wa les Theatre. Newcastle 353 M. 5W A. The Station Orchestra. 10.35 Londen, Daventry 365 M. 2LO en 1600 M. 5XX. Voortzetting van het concert. v Het station Daventry. Het nieuwe Engelsohe krachtbal urn pa ven try, dat, zooals onze raüio-ama- teurs weten, Maamiag pleontig geopend is inet een toespraak van lord Gain- ïord, den voorzatter van de B. B. C., en van den postmaster-general sir Wil liam Matchell- i homson, neemt voor.aan de plaats in van het tijdelijke Chelms- fordstation, waarvan het ook de roep letters 5XX en de golflengte ,1600 M. hóeft overgenomen. Daventry-station, in Northamptonshi re gelegen, ligt 650 voelt boven den zeespiegel daar bovendien de uit- zendmasten een lengte van 500 voet hebben, is het 't hoogste zendstation van Engeland. Tussohen de masten is een antenne van 600 voet lengte aan gebracht, die den vorm heeft van de letter T. De programma's der overige stations zullen per intercommunale te lefoon naar Daventry overgebracht en daar op grooler© sterkte doorgezonden worden. De ontvangst k®n gemakke lijk op kristal geschieden binnen een straal van honderd mijl en de directie van de B. B. C. verwacht, dat het voor meer dan zeven millioen ontvangers mogelijk zal worden op kristal te ont vangen, wat tot nu toe niet kon. Voorts zal blijken, dat Daventry een uitstekend doorzend-station wordt voor draadlooze telegrafische verbindingen tussohen het vasteland en Amerika. Bij de openingsplechtigheid zei de postmas'er-general, dat de technische uitrusting van dit nieuwe station zou medewerken om de moeilijke proble men op te lossen, om ieder station zijn plaats in den ether te verschaf fen. De B. B. C. is nu bezig nieuwe proeven te deen ten opzicfhte van het ruilen van programma's over den At- lanttsdien Oceaan, waardoor het mo gelijk zal worden regelmatig Engel- sche programma's in Amerika hoorbaar te maken in Amerikaansehe program- t ma's in Engeland. Op dergelijke ma-/ nier hoopt men ook nauwer draadloos contact te krijgen met de Dominions. Ook de beste vasteland -programma's zullen via Daventry aan de Engelsche luisteraars medegedeeld worden. ■OTfST. Dom Deaklerius Lenz. f De schilder-monnik Dom Desiderius Lens O.S.B., de stichter van de Beu- rqper school, is, naar de ,,Msb." ver neemt, dezer dagen in de aartsabdij Beuron, in Hohenzollern, overleden. Hij is 94 jaar oud geworden en be hield tot het einde toe zijn geestkracht Dsiderius Lenz werd1 in 1832 te flaigerlodi in Hoïieuzolletrn geboren. Hij studeerde aan de accademie te Münohen en van 1858 tot 1862 was hij leeraar aan de kunstschool te Neuren berg. Sedert 1868 werkte hij te Beu- ron, waar hij in 1876 tot de orde der Benedictijnen toetrad. „Als man van over de veertig aldus de ,,Msb." deed Dom Desi derius zijn intrede in de orde en wijl het hoofd van den artiest niet meer stond naar de a'bs'racties van theolo gie en filosofie, moest hij afzien van het priesterschap en bracht hij het niet verder dan tot sub-diaken. „De artistieke beginselen vam Dom Lenz, die hij met groote hardnekkig heid aanhing en verdedigde, waren van neo-Klassioistischein aard. Zij wa ren gevormd in de studie vam het ver leden, van Egypte en Hellas. STADSNIEUWS. GOUDA, 31 Juli 1925. Verlening tijdelijk* benoeming leeruren aan de Ambachtaaviondschool L. Boer, J. v. Ham en C. W. Zanen. 'Bij Raadsbesluit van 22 Juli 1924 werd de benoeming als tijdelijke ledhren aan de Aimbachtsavondschool, van de heeren L. Boer en J. van Ham, respectievelijk in het vak boekhouden en het vak vakteekenen voor metaalbewerkers, voor den1 cursus 1924/1925 wederom voor den tjjd van een jaar verlengd, terwijl tevenB op denzelfden Voet <vferd verlengd <te tijdelijke benoeming van den heer C. W. Zanen aan die sdhaol, voor de vakken Nederlandsohe taal en wis kunde. De directeur der school heeft thans aan B .en W. voorgesteld bovenstaande tijdelij ke benoemingen voor den cursusi Jtttfr/tjOftjuA te eontinueeren. dv-nw fjav Hoewel geen der voorgedragenen in het bezit is van de vereischte wettelijke be vopgdheid, wil het B. en W. voorkomen, dat tegen verlenging van hunne benoeming geen bezwaar bestaat, teminder, waar aan de twee eerstgenoemden door Zijne Exce'- lentie den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen tot 1 Januari 1931 vergunning is verleend bedoeld onderwijs aan de Anibachtsavondsahool alhier te ge ven, terwijl die voor laatstgnoemde berpids is aangevraagd. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor aldus te besluiten. Examen Boekhouden. Voor de Federatie van Handels- en Kan toorbedienden Vereenigingen in Nederland (Mercurius) slaagde onze stadgenoot, de heer A. A. van der Hooft, leerling van den heer L. Boer, alhier. Examen Handenarbeid. Geslaagd voor Diploma A, Handenarbeid, Mej. M. F. Wijnstok, leerlinge van den heer German, alhier. De 5 leening. Naar vanwege de emittenten wordt me degedeeld hebben bij de inschrijving op de 5 leening Gouda 1926,500.000, de houders van de 6 obligation voor het grootste deel gebruik gemaakt van de pre ferentie, terwijl op de vrije inschrijving een zoo hoog bedrag werd ingeschreven, dat daarop slechts een zeer geringe toewijzing zal kunnen plaats vinden. Rapport van het onderzoek van het water der Goudsche Waterleiding. Datum van monstername 22 Juli 1925; Kleur volkomen holder, zeer weinig licht *geel gekleurd; Reuk geheel reukeloos; Smaak smakeloos; Reactie zuur tegenover phenolphthaleine, neutraal tegenover neu- traalrood; Ghloorion 117, 1 milligr. p. L.; Sulfaation spoor aanwezig; Nitrietion 5, 5 milligr. p. L.; Nitraation spoor aanwezig; Aprmoniumino 10, 6 milligr. p. L.; Y'zerion minder dan 0, 1 milligr. p. L.; Mangaanion in 100 cc. twijfelachtige reactie; Perman- ganaatverbruik 40, 1 milligr. p. L.J Hard heid (Wartha Pfeiffer) 14, 5 graden; Coli- proef van Eykman bij 46 graden geheel ne gatief bij 37 gratiën ,by gebruik van 50 cc. positief. Conclusie: Het water vertoont op een paar puntert de gevolgen van de groote warmte en het daardoor veroorzaakte zeer groote waterverbruik, waardoor de filters spoediger gereinigd moeten worden. Daar van is in de eerste plaats het hoogere iii- triete gehalte het gevolg door de sterkere nitrificatie door de hoogere temperatuur. Daaraan is ook het hoogere permanganaat- (Cijfer toe te schrijven en in de derde plaats ook het iets minder gunstig resultaat van de proef van Eykman. Daartegenover staat dat de alkalische reactie van het water nu weer geheel opgeheven is. Ontharding en ontmanganing laten niets te wenschen over. (w.gO L. E. GOETER. 's-GRAVENlFAGE, 28 Juli 1925. N.V. Kaashandel Mij. Gouda. Naar wij vernemen zal door commissa rissen en directie van de N.V. Kaashandel- Maatschappij Gouda aan de op 12 Aug. a.?, te houden algemeene vergadering van aan deelhouders worden voorgesteld, na ruime afschrijvingen Jiet dividend over het afge- loopen boekjaar te bepalen op 5 Spaar- en Hulpbank - Gouda. Gedurende de maand Juli 1925 zyn bij de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbe taald de navolgende bedragen: Aan het einde der maand Juni was ten name der Inleg gers ingeschreven 950.103^2V4 Inleg in 346 posten 22.999,96 Bijgeschreven rente 4®>84 23.O46,80 Terugbetaling in 98 posten 18.334,77 Meer ingelegd dan terugbetaald 4.712.03 zoodat hun tegoed uit. Juli bedroeg 954.815,35% In den l'bop tier maand Juli zijn 21 nieu we boekjes afgegeven, 3 oude boekjes op nieuw in gebruik gesteld en 18 boekjes ge heel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Juli 3397 boekjes in omloop waren. Wedvlucht van Postduiven. De Postduivenvereeniging „de Gevleugel de Vrienden" houdt op 9 Augustus a.s. een T.B.C.-vluoht- vanuit Mons, België, voor hare le<len. Daar deze vereeniging niet het vliegprogram van de A. V. B. volgt is het haar oolfaniet mogelijk aan de T.B.C.-vluöh op Maastricht van de G. C. C. mede te doen Per duif wordt 20 ct. berekend waaronder 8 ct. vrachtgeld zoodat er 12 ct. per du overschiet voor de vereeniging de T/B.C. Verschillende eeroprijzen zijn reeds daar voor beschikbaar gestel en worden inge wacht bij C. IP. J. Boer en J. H. Rietveld, Fluweelensingel 61 en 92. Spreekbeurt Prof. Dr. van den Bergh van Eysinga. De Ver. voor Vrijz. 'Hervormden verzoekt ons de aandacht er op te vestigen dat Zon dag 2 Augustus des avonds 6 uur in de St. Janskerk in de plaats van Ds. Börger zal spreken Prof. Dr. van den Bergh van Eysinga. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag. 2 uur 60, de lucht was eveneens 60. Een wondermenach op de kermis. Onder de verschillende inrichtingen op de kermis hierstaat op het midden van de Mé#**) eétt'kleine tent, aan het front waar van wordt aangekondigd dat zich daarbin nen een wondermensch bevindt van een ko lossaal gewicht. Wellicht zal menigeen daarom gelachen hebben en aan een grapje gedacht. Zoo'n abnormaliteit toch zou niet kunnen bestaan! En toch bestaat zy. De 24-jarige man daarin heeft het respec tabele gewicht van 500 pond. Reeds bij zijn geboorte moet hy een abnormaal gewicht gewogen hebben, nJ. 18 pond, welk gewicht allengs is toegenomen, zóódat h(j op 11 jaar al 200 pond woog. Toch zyn de ouders men- schen van geen buitengewonen omvang. De dikkert is, niettegenstaande hy natuurlijk geen bezigheden kan verrichten, goed ge zond en zyn eetlust laat niets te wenschen over. Op deze merkwaardigheid, die nu eens niet een „kermis"-wonder is, vestigen wy nog even de aandacht. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 29 Juli werden veroor deeld: Wegens fietsen z. licht: -C. A. v. d. B.f Gouda, f 4 s. 2 d. h. Wegens owertr. leerpl. wet: H. v. Moordrecht, f 6 s. 3 0. h. Wegens bal spelen: J. J. v. d. S.,.Gouda, f 5 s. 2 d. h. Wegens snel varen; C. de J., Koudekerk, A. v. V., Uithoorn, J. H. v. d. E. Woerden, J .G. V., Montfoort, 'allen f 4 s. 2 d. h. Wegens zonder vergunning het bedrijf van liedjeszanger uitoefenen: iH. W. S., den Bosch, N. B., den Bbsch, beiden f 8 s. 2 d. h. Wegens venten zonder vergunning: W., z. b. w., f 3 s. 2 d. h. Wegens fietsen over wandelpad: W. 'B., Boskoop, f 3 s. 2 d. h. Wegens overtreding regt. v. politie voor Gouwe: G. de W., Amsterdam, 2 X f 4 s. 2 X 2 d. h. Wegens overtr. veiligheidsw.: J. M. B., Gouda, f 10 e. 5 d. h. Wegens radio-muziek: W. S., Gouda, ont slagen van rechtsvervolging. Wegens fietsen zonder licht: L. F. v. V., Gouda, A. V., Reeuwyk, H. v. L., Zwammer- dam, G. B., Ziwamanerdam, C. J. v. V., Gouda, TH. H. S., Gouda, D. T., WacLveen, alien f 3 s. 2 d. h., J. v. L., Gouda, f 0-50 s. 1 d. h. Wegens auto rijden op verboden weg: IJ. K., Wormerveer, 16 i. 8 d. h. Wegens motorrydAl op verboden weg: H. A. J. S., den Haag, 6 s. 3 d. h. Wegens motorrijden/zonder numtmerbe- wys: A. v. d. Z-, Goudf, f 4 s. 2 d. h. Wegens openbare-dronkenschapP. H., z b. w., f 6 s. 3 A h. Wegens te snol autorijden: P. v. d. P., Gouda, f 8 s. 4 W. h., iW. v. G., Cappelle a. d. IJssel, f4 S.I2 d. h. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingm van werkzoekenden. Lyst Fan 29 Juli 1925. 1 aardewerker, 7 pypmakers, 1 plateel schilder, 4 drukkers, 8 letterzetters, 9 grond werkers, 1 behanger, 13 heiers, 1 bouwk. opzichter (volontair), 1 steenhouwer, 18 op per- en 12 timmerlieden (1 scheeps- en 2 leerl), 1 schilder, 1 werkt, teekenaar, 3 hulp- straatmakers, 3 yzervlechters, 1 witwerker, 2 houtdraaiers, 1 behanger, 1 metselaar, 1 aank. metselaar, 1 klompen- en 2 kistenma kers, 1 witter, 2 kleermakers, 2 stoffeer ders, 1 kapper, 3 beitsers, 3 schoen- en 3 meubelmakers, 1 gieter (metaal), 1 scheeps- klinker, 4 stokers, 5 machinisten, 1 scheeps- tuiger, 1 monteur, 5 blikslagers en ijzer werkers, 2 loodgieters en lakkers, 1 smid, 1 rywielmonteur, 2 ketelmakers (2 ged.), 2 electriciens, 2 aank. hulpmonteurs, 1 bank werker, 1 hekelaar, 1 touwslager, 2 textiel arbeiders, 11 suikerwerkers, 6 brood- en banketbakkers, 48 sigarenmakers, 3 sor teerders, 2 plakkers, 2 tunilui, 19 pakhuis-, 1 expeditie- en 12 schippersknechts, 3 rei zigers, 1 zaalofpzichter, 1 kellner, 1 winkel en 12 kantoorbedienden, 6 koetsiers, 4 boek houders, 1 portier, 108 transport- en fa briekarbeiders, 2 chauffeurs. Agenda. 31 Juli en 1 Aug. uur. Groote Schouwburg, ,,'t Kan verkeeren". Revue- Gezelsohap Ter Hall. De apotheek van den heer F. A. Dee, WeBthaven, is deze week tot en met Vrijdag 31 Juli benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPH1N AAN MN ftlJN. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Raad werd tot gemeente-genees heer benoemd de heer W. van der Windt te Zegveld in de plaats van den arts P. Maats Stuling, aan wien eervol ontslag werd verleend. Een crediet van 1000 werd aan B. en W. verleend voor het maken van voor- loopige plannen voor slachthuisbouw. Aan bet bestuur van de Vereeniging tot bestrij ding van tuberculose werd een subsidie ver leend van 1500. De verordening op het onderwijzend per soneel is aangevuld met de bepaling dat aan onderwijzeressen, die huwen, ontslbg als zoodanig zal worden verleend. BODEGRAVEN. Mocht het de Zangvereeniging „Zang- lust", van Volksonderwijs gelukken, vorig jaar te Velp in de afd. Uitmuntendheid een eerste prys te behalen, j.l. Woensdag op den zangersdag te Ede werd in de hoogste afd. opnieuw een eerste prijs ver worven, met 324 punten, terwijl 300 al vol doende was geweest. Het verplichte num mer bestond uit .^Ontwaken", (No. 403 Boifflsmuziek) van Leo Meng, en het vrye nummer was „Salve Regina van Obber- hoffer". De Jury bestond uit de heeren W. Kerper, van Nymogen; van Oordt, van Am- sterdam van West Rhenen, van Arnhem. Aan dezen zangersdag namen 1500 zangers en zangeressen deel, terwijl vele vereeni gingen moesten worden afgewezen, omdat anders de deelname te groot was gewor den. Dir. van „Zanglust" is de heer K. J. de Beun te Gouda. BOSKOOP. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het examen M.U.L.O.-diploma A: F. van Gel deren en D. A. Koster, alhier. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Johanna Maria, d. v. Johan nes Borat en Maria van Velzen. OVERLEDEN: Suzanna Antonia Riet veld, 22 jaren, dochter van Franciscus Riet veld en Maria Antdnia Emaus. De landbouwers G. Speksnijder, C. Boer, A. Schoomlerwoerd en G. van der Graaf hebben ter Secretarie aangifte gedaan van het voorkomen van mond- en klauwzeer on der hun vee. Een door het on weder gedood kalf van den landbouwer D. A. Doelman is voor de consumptie afgekeurd en onder politietoe zicht begraven. OUDEWATER. Het oudheidkundig genootschapp Nif- tarlake heeft dezer dagen ook een bezoek gebracht aan Oudewater. Van het bezoek aan Haastrecht vertelden wy reeds, Mer volgt nog een en ander over het bezoek Mn deze gemeente. De ontvangst van de deelnemers aan deze excursie was hartelijk, de burgemeester de heer J. M. van -Doornick liet gaarne de fraaie oude betimmeringen en archiefkasten uit zyn eigen kamer zien zoowe' als de overige merkwaardigheden van dit gebouw, waarvan <!t voornaamste misschien wel is tie houten zoldering met de talloozc regel matig veideelde kinderbalken. 'In de raadzaal waren oude archiefstuk ken -tentoongesteld door tien archivaris, den heer B. P. Rahms, een prettig geestdriftig verteller, die met knapenvuur zyn schat ten liefheeft en verzorgt. Hij schijnt even veel van ze te houden als een ander van zijn kleinkinderen, en hy kon wel weenen als hij dacht aan het snoode rijksarchief in Den Haag, dat dreigde alle kleine versprei de archieven op te slokken. Het zou inder daad jamimef zijn voor Oudewater als dit gebeurde; in ieder geval zal de heer Rahms zich er met hand en tand tegen verzetten. Er zijn mooie dingen onder, oude gelakze- gelde brieven en oirkonden, leenbrieven van Keizer Karei V, doop-, trouw- en begrafe nisregisters (vóór Napoleon door de kerk bijgehouden), een soort gecalllgrafeerd kadaster, oude historieboeken over Oude water, het eerste gemeenteraadsnotulen boek uit 1670, stukken met handteekenin- gen van Jan de Witt, Chr. Huygens en Prins Willem I. De laatste teekende den bewus- ten brief drie maanden vóór zyn dood. Hy teekende letterlijk: teekende Guille de Nassau. Wie de signatuur aandachtig bekijkt, vindt er iets in van aristocratische voornaamheid, welbewuste wilskracht en fiere zekerheid, maar niet gespeend van eenigen statigen zwier. De G lykt gedrukt. De twee I's hebben een wimpeltje door hun mast, van de eerste s is een lange letter gemaakt met ver naar links uitgebogen krul,, terwijl 8e slot-u in een diepen welgebogen 'haal uitloopt naar rechts. Uit het oploopen van het schrift zou vermoedelijk ook nog een zekere licht ontvlambaarheid te lezen zyn, hoewel die dan gelijk we weten getemd werd door een groote zelfzucht. De geschiedenis van Oudewater is inte ressant, maar zij houdt al op dit te blijven wanneer de igeschiedenis van onze republiek interessant gaat worden. In 1572 verklaar de Oudewater zich vóór den Prins, wat tot onmiddellijk gevolg had dat de legers van Bossu naar de stad optrokken, om de bur gerij tuchtigen. In 1575 werd de stad genomen en vrijwel uitgemoord. Van dit schrikkelijke feit heeft de schilder D. Stoop een" uitvoerig tafereel op doek igebracht, dat nog altyd in de raadszaal hangt. SCHOONHOVEN. De nieuwe Burgemeester. iMet ingang van 1 Augustus is benoemd tot burgemeester dezer gemeente mr. F. L. J. E. Raimbonnet, met toekenning van ge lijktijdig ontslag, als burgemeester van Roekan je. WAARDER. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben op geheven dé gesloten-verklaring voor het gebruik van motorrijtuigen van verschillen de wegen onder de gemeente Waarder. WADDINXVEBN. Voor het M.U.L.O.-examen diploma A zyn o.a. geslaagd R. Boonstoppel, D. Ket ting en J. J. Kreupeling, alhier. KBCHTZAJtBN. De salarisquaiegtie bij 't Odeon-Gezelschap. Hedenmiddag te 8 uur aal er voor den President der Haagsche Rechtbank in kort geding eeo zaak beliando.d worden tusschen den heer Jah Kabri- cius en ©enige artisten van het Odéon- theater. Betredende deze zaak wordt hel volgende medegedeeld Sedert eenige moanden hebben een aantal artisteu, verbonden aan het Odóon-theater, geen salaris ontvangen. Intueschen is de vennootschap in li quidatie en aan de artisten is 20 van hun salaris aangbboden. Hierme°- d© werd echter geen genoegen geno men en men stelde een actie in tegen den persoon van den directeur, den heer Jan Fabrici'us. Deze actie is in de eerste plaats gegrond op het led, dat verschillende artisten opnieuw aan genomen zijn, hoewel reeds 75 van het kapLaal der veiuiootscfliap verlo ren was. In de tweed© plaats voert men aan, dat Fabrioius bij het pro- longeeren der artisten wist, dat het n.is liep met de vennootschap en dat hij dit verzwegen heeft voor de artis ten. Op grond van een en ander heb ben de betrekken artisten beslag lu ten leggen hij de Commissie Bank op gelden van den heer Fabrioius. Om <te®e beslaglegging opgeheven Ie krij gen, heeft nu de 'heer Fabricius zich tot deai President der Rechtbank eo- wetnd. INGMZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). LeeMuchtkwestie te Gouda (zoogenaamfte) aanklacht tejjen Ds Borger. Mynheer jpe Redacteur! Beleefd verzoekt ondergeteekende plaats ing voor het volgende. Prof. Dr. V. Hepp deelt in zyn blad „De Reformatie" aan zijn lezers mede: „(Ons wordt verzocht aan te kondigen, dat Ds. Börger van Gouda in de grootere steden van ons land wil debatteeren met theologen van verschillende richtingen over z(jn standpunt. Hy meent, dat hy op Protestantsohen bo dem staat, wanneer hy vryheid van inzicht voor zichzelf en anderen opeischt. Evenwel leende men zich van reforma- tisdhe «yde in den t(jd der Hervorming, niet tot godsdienstige disputen, wanneer men niet als basis koos\de onfeilbare Heilige Sohrift. Dat is tot op den huidigen da# nog de meening der Gereformeerden. Het Hegelianisme geeft geen vasten grondslag voor gedachtenwisseling over de eeuwige waarheden. Maar alleen het onbedriegely'k Schrift woord. Alle debat, dat zich daarop niet terugtrekt, is tot onvruchtbaarheid ge doemd." Aan Prof. Dr. V. Hepp ,zy bij dezen op gemerkt: le. Ds. Börger heeft geen andere basis dan die, welke Prof. Dr. V. Hepp bedoelt met de woorden: „de onfeilbare Heilige Schrift." 2e. Het onbedrieglijke Schrift^td, gezien in het licht der Logica, wofdt AiJr- door, wat den zin 'betreft, veefcjl Ver sterkt dan te niet gedaan. 3e. Alleen door toepassing der Hegel- sche logosleer, oftewel in bet licht van het zuiver Begrip, is de diepere zin van God's Woord te onthullen en te ontvouwen. 4e. Het gaat in dezen niet om verwisse ling van grondslag, zooals Pflof. Dr. V. Hepp het tracht te doen voorkomen. Ook spreekt hy veikeerdelyk over eeu wige waarbeden. Dat in „de Waarheid", als eenheid van het ware en onware, die eeuwig is, alle tydely'e waarheden voor ondersteld zijn, leert eerst het door Prof. Dr. V. Hepp gewraakte dialectische den ken, waarin eenheid van tegendeelen wordt bedacht en doordacht. Ten slotte: Protestantisme, dat ontwik keling of uitwikkeling beoogt, moet nood wendig zich tegen involutie (inwikkeling) of verstarring door Dogma verzetten. Het schryven van Prof. Dr. V. Hepp is vol van ondoordachtheden, en beduidt niet meer dan bedachtzame domping van den geest der vrijheid, een verzet tegen het vryworden van den Geest als universeel proces. Met dank voor de verleende plaatsruimte, J. VAN STRAATEN. Gouda, 29 Juli 1925. FINANOHWMJ5 MHMCCTN. Jurgens Ltd. Int. div. 7 cum. pref. cand. Naar wij vernomen zal Jurgens Ltd. voor hel halfjaar, geiftnidiigd 30 Juni 192") op de gegarandeerde 7 cuin. v. fnstd. pref. aandeelen een interim dividend vail 3% yitkeeren. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWN-TENNIS. Uitslagen van Donderdag. Juniores Heeren Single: Eikendaal al. Smelt (ret); Vain Doorn slaat de Ranitz 86, 9—7; Abendanon slaat Ringeling 62 63; Fakkeldy slaat v. d. Berg w. o.; Roe- lofs slaat de Bruin w. o.; Fakkeldy slaat Roelofs 61, 62; G. Vos slaat van Poelje 62, 62; Kilian slaat Mr. Pooytmón 46, 62, 6—4; Vos slaat Elders 3; J. H. Fafoer sl. Mr. de Wilde 0—4,^jjflpp, 64. Open Heeren Single: Van Poelje slaat P. C. Faber 60, 64; Una slaat J. H. Faber 64, 5—7, 86; v. d. Wilde slaat Bokma 86, 64. Schim v. d. Loeff slaat Knop pers 62, 61; Pel slaat de Bruin 62, 76; Mundts slaat Mr. Mys 61, 60; Hoffman slaat Ringeling 62, 62; Mr. Jonker slaat den Baars 6—0, 76. Open Heeren Double: Mr. Hoyer en Stef-^ felaar slaan G. en A. J. M. Vos 8—10, 64, 68; Marinkelle en Jonker slaan F. C. Fa ber en P. C. Faber 6—3, 6—2; Wener en Ong slaan J. C. Jonker en Una 6—3, 0—l; Stolk en Blom slaan Bakker en MUa 62, 6-3. Open Dames Single: Mej. SpH slaat Mej. Schaepman (14, 62, Mej. de Jong slaat Mej. Niessink 6—3, 6—2, Mej. v. d. Steen slaat Mej. Pel.ret; Mej. Koene slaat Mej. Kortenoever 6—1, 6—1; Mevr. Mildert slaat Mej. Th. Kruithof 6—2, 8—6, Mej. B. Hooy- kaas slaat Mej. Schotsmande Jong 61, 6—2. Open Dames Double: Mevr. Schab en Mej. deJong slaan Mej. Schaepman en Mej. Bol- zius 6—2, 6^—0; Mevr. Milders en Mej. de Loozes slaan Mej. Jonker en Mej. Spit, 4—6 6—1, 6—3. Uitalagen van Vrydag. Open heeren enkelspel: Mr. Jonker slaat den Baars 60, 76; Pol slaat de Bruyn 6-3, 7—5; A. J. M. Vos slaat Henkes (ret.) Ericson slaat Straub 6O, 60. .Dames enkelspel: mej. Hillen slaat mej. Manak w.o. mej. Giel slaat mevr. de Brauw 61, 63; mej. de Looze slaat mej. Als- bach w.o.: mej. Zoethout slaat mej. v. Rey- singe 6—4, 6-3. Dames dubbelspel: mej. v. Hefting en mej Hillen slaan mevr. Beukers-Loos en X w.o. mej. Berents en mej. Nieuwenhuizen slaan mevr. de Brauw en X (ret.) Open heeren dubbelspel: Hoffman en Muntz slaan Leiberich en Smit (ret.); Spies en Overeinder slaan Gleichman en X (ret.); Ericson en Eikendaal slaan Streibos en J. Vos 6-3. Juniores heeren enkelspel: Overeynder Jr slaat Gleichman 2 X 6—3, 6—0; v. Gulick slaat Steffelaar 46, 9-7, 88. Mixed double: mej. Jonker en Steffelaar slaan mej. Zoethout en Henkes (ret.) ATHLETIEK. Paulen geschorst. Het bestuur van de Ned. Athletiek Unie meldt, dat de bekende athloet A. Paulen wegens overtreding vanket startverbod voor de leden van de na tionale ploeg op 26 .ïuli te Helsing- fors, in afwachting van een nader on derzoek, voorloopig is geschorst. Deze schorsing brengt met zich mee, dat Zondag a.s. in den landenwedstrijd tegen België zonder Paulèn zal wor den uitgekomen. De Zuid-HoU. Kampioenschappen uitgesteld De kampioenschappen van den Zuid- HoU. Athletiek Bond, die op 9 Aug. op hot terrein van D.A.C. te Delft ge houden zouden worden, zijn tot 6 Sept. uitgesteld. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. ALPHEN a. d. RIJN, 30 Juli 1926. Aangevoard 164 wagens. Ie srt 6266, 2e srt. 58—61, met R. M. 66—69, zware 72. Handel matig. Gemeentelijke Vischmarkt Gouda. Bericht van Vrijdag 31 Juli v.m. 10 uur. Aangevoerd 1 mand versche schol en 1 mand versche gullen, ver deeld in 11 partijtjes van 25 stuks schol en in 16 partijtjes van 5 stuks gblleai-de prijzen varieerdlem van i 0.85—1 voor schol en van f 0.75— 1.10 voor gullen. (DRAADLOOZE DIENST.) Men seint ons uit den Haag: Het nieuwe, door Minister Colijn, gevorm de kabinet, is aldus samengesteld: H. COLIJN, premier, Minister van Finan ciën en ad int. van Koloniën, aangezien de voor laatstgenoemde portefeuille aangezoch te in het buitenland vertoeft. Jhr. Mr. Dr. H. A. VAN KARNEBEEK, Minister van Buitenlandsche Zaken. Mr. Dr. H. SCHOKKING, Minister van Justitie. Jhr. Mr. J. D. DE GEER, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Mr. V. H. RUTGERS, Minister van Oy/ derwys. Majoor J. M. J. H. LAMBOOY, Minister van Oorlog, ad int. van Marine. Ir. M. C. E. BONGAERTS, Minister van Waterstaat. Mr. Dr, D. A. P. N. KÖOLEN, Minister van Arbeid. Van het oude kabinet zyn dus alleen ge bleven de Ministers Colyn en Van Karne- beek, alle anderen zyn vervangen. Van de nieuwe Ministers zyn als leden der Tweede Kamer gekozen: van de a.r. lyst de heeren H. Colyn, Mr. V. H. Rutgers, van de c.h. lyst de heeren Jihr. de Geer en Mr. Dr. Schokking en van de R.K.» lijsten de heeren Bongaerts en Kooien. Hunne plaats vervangers treden nu terstond de Kamer in. De benoemde Minister van Oorlog en Ma rine, de majoor van den Gen. Staf Lam- booy, maakt geen deel uit van de Kamer, doch was wel candidaat voor de R. K. Staatspartij; Minister van K/jmebeek had reeds de portefeuille van Buitenlandsche •Zaken onder het kabinet-Ruys de Beeren brouck. De heer Van Karnebeek was by do jongste verkiezingen niet candidaat gesteld. Hier volgen enkele zeer beknopte bijzon derheden omtrent de nieuwe Ministers: H. COLIJN, Minister-president was tevo ren minister van Financiën, voorzitter van het Cenjtr. Comité der a.r. partij. De premier heeft een schitterende loopbaan ach ter zich als officier bij het Indisch leger en civiel gezaghebber, werd later lid der Twee de Kamer, Minister van Oorlog, directeur der Bataafache Petroleum Mij., en vervol gens directeur te Londen der Maatschap pijen behoorende tot de Koninklijke Shell- groep, is ook hoofdredacteur van de Stan daard. Jhr. Mr. Dr. H. A. v. KARNEBEEK, Mi nister van Buitenlandsche Zaken, ook by het vorige kabinet. Promoveerde geiyktydig tot meester in de rechten en doctor in de staatswetenschap, waa 'o.a. burgemeester van 's-Gravenhage en voorzitter van de Tweede Volkenbondsvergadering. Mr. Dr. H. SCHOKKING, lid van de Tweede Kamer, Ged. van Zuid-Holland, voorzitter Christ. Hist. Unie. Is docta. in de theologie en doctor in de rechtswetenschap. Was jarenlang predikant by de Ned. Herv. Kerk. Jhr. Mr. D. J. DE GEEK, lid van de Twee de Kamer, oud-Minister, was o.a. burge meester van Arnhem. Mr. V. H. RUTGERS, lid van de Tweede Kamer, Gedeputeerde van Zuid-Holland, was o.a. burgemeester van Boskoop. J. M. J. H. LAMBOOY, Majoor van den generalen staf. Ir. M. C. E. BONGAERTS, lid van de Tweede Kamer, was ingenieur van den Ityks-Waterstaat, Lid van den Mynraad en van den Zuiderzeeraad. Mr. Dr. L>. A. P. N. KOOLEN, sedert 1920 voorzitter van de Tweede Kamer. Doc tor in de Staatswetenschap en in de rechts wetenschap, lid van de Tweede Kamer se dert 1905. Kabinetscrisis Japan. TOKIO, 31 Juli. Het Jaipanschfl ka binet ia afgetreden wegens verschil van raoening over belastingvoorstellen. De stryd in de mUnindustrie. LONDEN. 81 Juli. Zooals gemeld lebben de miijneigenaren nrodege- deeld dat zij in zullen trekken de be ëindiging der huidige ooncrettaoten. •Thans wordt gemeld, dat ook de mijnwerkers zich bereid verklaard heb ben, hun steun te verloenen aan het Regeerings onderzoek. Een nieuw arbeidsovereenkomst in de mynen. DEN HAAG. 31 Juli. De Directie van de Staats- en Particuliere mijnen heeft, naar ons wordt medegedeeld, mi een schrijven van 80 Juli aan de contra ct comm i wd o nedegedeeld dat zij de collectieve arbeidsovereenkomst d. d. 17 Odt. 1921 1 Nov. opzeggen. Do Diredtie' stelt zich voor tijdig net de vakbonden in overleg te treden over het afsluiten vpn een nieuwe col. lectieve arbeidsovereenkomst. I)e crisis in de Haagsche bouwvakken. In de hedenmorgen gehouden hooftL l>estuursvergadering van de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond is besproken de situatie die is ontstaan door het be sluit van het bea'uur der Haagsche patroons. Het hoofdbestuur heeft zich met de mogelijkheid dat de Haagsche staking er een Van buitengewoon lan gen duur zal worden volkomen ver trouwd gemaakt on nam in dit ver band hot besluit, de stakingsuitkeering voor de komende tijden met maximaal f 2.50 per week te verhoogen. De r aximum uitkeering bedroeg tot dus verre f 21 per week. Dit besluit geldt ook voor de sta kers te Utredht. WISSELKOERSEN. 30 Juli 31 Juli Officieel Londen 12.10'/,. 12.09% Berlyn 5930 59.30 Parys 11.81 11.80% Brussel 11.50% 11.47% Zwitserland 4837% 48.37% Weenen 35.12% 35.10 Kopenhagen 57.10 66.70 Stockholm 66.95 66.97% Oslo 46.05 45.70 New-York 2.49% 2.49% Niet officieel Praag 739 7.39 Milaan 9.15 9.12% Madrid 36.10 36.06 Bcursov er zicht. Up do Amsterdamrsche effectenbeurs had de ^handel een kalm verloop, maar toch ging er op verschillende afdee- lingen toch wel wat om. Rubberwaar den vorderden wederon' een groot ge deelte van de algemeene belangstelling voor zicht op. OveT heit adgemeen was de tendenz voor dezo fondsen slecht, hetgeen natuurlijk op rekening meest worden gesteld van prijsverhooging van rubber te Loudem, waar heden voor loco 3 sh. 9 p. ,per Engelsoh pond werd bedongen. Voor tabakken hoersebte een vaste stemming. In het bijzonder voor Sie- n em baft. i I I Gunstig gedisponeerd waren de sui kerwaarden naar aanleiding van de verdere kleine prijsverhooging der A merikaansche termiijnsnikerprijaen. Van de petroleumwaarden waren zoowel Koninklijke als Geeonsolideer den aan den vasten kant, maar overi gens niet veel veranderd. Scbeepvaartpapieren waren prijshou dend doch bewogen rich meerend^els op vorige prijzen. Voor Ned. Ind. aandeden bestond slechts geringe belangstefling. De Yan kee's bleven veronachtzaamd. Prolongatie 3)^—3 RADIO-TELEGRAFISCH WDERllKKK" T Verwachting Matige, zuidelijke tot zuidwestelijk© wind;, betrokken tot zwaar bewolkt. Regenbuien met kans op onweer. Laler opklarend. Aanvan kelijk iets warmer.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2