IHLET Uit het kamp van Ruurlo. PREDIKBEURTEN. Laatste Berichten. TYPISTE de Kaarsenfabriek ISNGMENSCH of JONGEDAME A. K. «I. de Haas Stoom-, Wasch- en StrijkiniMchting Firma Schmidt-Boalsums. WEES SLIM GEBRUIK GLIM meters onder elkander, dan zal dit •geens zins het geval zijn wanneer de maag ver zakt en zal dientengevolge een meer ver ticale stand van dit orgaan in het leven geroepen worden. Het spreekt van zelf, dat deze liggings verandering veelal niet zonder invloed op verschillende andere organen plaats heeft. De dikke darm, de nier (vooral de rech ter nier), de blaas (in zeer ernstige gra den van verzakking), zullen de nadeelen, welke deze verzakking te weeg brengt, niet ontkomen. Een abnormale druk wordt hier of daar vap zelf uitgeoefend en het behoeft gieen nadere toelichting, dat dit al leen groote bezwaren kan meebrengen. Zooals w\j vroeger al eens besproken heb ben, toen wy 't spijsverteringsproces be handelden, is de vraag van groote betee- kenig voor den mensoh, doch niet zooda nig, dat wij er niet buiten kunnen. Proef nemingen bij dieren en ook noodzakelijk bü den iflensch uitgevoerde operaties hebben geleerd, dat de maag niet die belangrijke rol SDeelt bij* de spijsvertering Welke men oorspronkelijk dacht, doch meer als reser voir moet worden beschouwd, alwaar de voedingsproducten vermengd met do stof fen, welke afgescheiden worden door de klieren, die in de maagwand gelegen zijn, beter voorbereid in de darm komen. Wij zullen nu den volgenden keer met elkander nagaan hoe men doorgaans komt aan een maagverzakking en welke factoren hierbij een rol spelen. Het conflict in de mijnindustrie. Het Roergebied geheel door de Franschen ontruimd. De dreigende staking in de Engelsche ko- lennijverheid is op het laatste oogenblik ver meden. De mijneigenaars hadden zich tot het laatste onverzettelijk getoond, vermoe delijk om zooveel mogelijk steun te ontvan gen, want zij legden b\j de laatste bespre kingen vooral hierop den nadruk, dat de te verleenen steun voldoende moest zijn, om de mijnen, waar het werk was stop gezet, weer in bedrijf te brengen. Eerst na 7 uren van onderhandelingen is men eindelijk tot een resultaat gekomen. Nog om 3 uur gistermiddag deelde Cook, de secretaris van den mijnwerkersbond, den waohtenden journalisten mede, dat er nog geen resultaat was bereikt en dat een ver gelijk nog niet in het zicht was. Een uur later aanvaardden de mijneige naars echter Baldwin's voorstel en spoedde deze zich naar het lagerhuis, om daar het resultaat bekend te maken, dat met luide toejuichingen door alle partijen werd be groet. Baldwin werd bij de onderhandelingen voortdurend ter zijde gestaan door den mi nister van arbeid, sir Arthur Steel Maitland en den minister voor het mijnwezen, kolonel Lane Fox, tto-wg'l op het laatste oogenblik ook WinstonvChurchill werd ontboden, die den geheelen dag met de ambtenaren van zijn departement hard had gewerkt, om de financieele gevolgen van Baldwin's voorstel len te berekenen en de regeeringsvoorstellen in een definitieven vorm te zetten. Volgens een raming zal de steun, dieivde regeering wil verleenen voor het tijdvak, dat de commissie van onderzoek haar werk zaamheden zal verrichten, dus tot het a.s. voorjaar, de schatkist op 20 mil Hoen ko men te staan, zoodat de belastingbetalers niet zoo veel reden tot blijdschap hebben. Het resultaat werd eerst zoo laat bekend, dat duizenden mijnwerkers in Schotland en Wales reeds aanstalten hadden gemaakt, om het werk neer te leggen. De dagploegen, die om 2 uur boven waren gekomen, hadden al hun werktuigen reeds meegenomen in de vaste overtuiging, dat de staking gister avond zou beginnen. De arbeidersleiders hebben daji ook ter stond overal telegrammen heen gezonden, om te melden, dat een regeling getroffen was, en de arbeiders aan het werk moesten blijven. Binnen veertien dagen, zoo deelde Minis ter Baldwin in het Lagerhuis mede, zullen thans maatregelen worden genomen om te komen tot de instelling van een koninklijke commissie van onderzoek. Waarschijnlijk zal DondewiaÉ een debat in het Lagerhuis over deze quaffstie plaats hebben. Vele leden zijn van meening, dat de plannen der regeering aan de belasting betalers schatten zullen kosten. De verlie zen van het bedrijf bedroegen in de maand Juli ongeveer 1% millioen qn men ver wacht, dat de regeering in totaal ongeveer 20 millioen aan subsidie zal moeten beta len. Men weet nog niet, of de Staat het geheele verlies van de mijnen, die er slecht voorstaan, zal hebben te betalen of dat de winsten, die in de andere mijnen worden gemaakt, in mindering zullen worden ge bracht. Een officieele verklaring zegt verder, dat de hulp, welke de regeering aan de mijn industrie zal verstrekken, den vorm van een bijslag op de loonen zal aannemen voor den duur van negen maanden, van 1 Augustus 1925 tot 1 Mei 1926. Gedurende dezen tijd zullen de looucn worden betaald p den grondslag van de overeenkomst van 1924; elke maand echter, waarin de loonen, bere kend overeenkomstig de erkende verhouding in de verdeeling tusschen loonen en win sten, lager zouden zijn dan de loonen, welke te betalen zijn naar het minimum percen tage krachtens deze overeenkomst, zal het tekort door de schatkist worden bijgepast. Dit plan volgt dezelfde richtsnoer als de loonsubsidies van 1921, doch in dit geval is vastgesteld, dat elke maand, waarin de ge raamde gemiddelde winst van het district, waarin de subsidie moet worden verstrekt, 1 sh. 3 d. per ton overschrijdt, dit surplus in mindering moet worden gebracht op het bedrag der subsidie. f Gisteravond hebben de laatste Fransche troepen het Roergebied verlaten, zoodat thans het geheele gebied, dat 2% jaar bezet is geweest, geheel vrij is. In Essen vertrok de rest van de bezet tingstroepen te half negen des morgens, plechtig werd de Fransche vlag van het ge bouw der mijnbouwvereeniging neergehaald. Hedennacht te 12 uur hield elke controle op. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De uit Polen gezette Duitschers. In het doorgangskamp te Schneidemühl bevinden zich op het oogenblik in totaal 3000 optanten uit Polen. Gemiddeld komen er dagelijks 500 a 600 aan. Zwarte pest te Ruhrort. In Ruhrort moet volgens de corr. van het „Hibld.", een geval van zwarte pest ge constateerd zijn. FKANKKJJK. Overstrooming te Luchon. Men schrijft uit Bagnères de x^uchon in de Pyreneën, dat een geweldig noodweer den nacht van 22 op 23 Juli een ramp ver oorzaakte. De waterval van Sanrouilh nam een restaurant weg, waarbij drie menschen ontkwamen. De kalme One werd zoo onstui mig, dat ze des nachts de electrische cen trale meevoerde, de Pique veranderde in een ontzettenden modderstroom, die bijna alle huizen binnendrong. BULGARIJE. Overstroomingen. Tengevolge van de onafgebroken stort regens is de stad Aitos en omgeving door groote overstroomingen geteisterd. De oogst en de wijnbergen in deze streek zijn volkomen verwoest. In de stad Aitos zelf zijn 24 huizen vernield. Eenige personen kwamen om het leven. GRIEKENLAND. De moord op Nioolaiti. Griekenland acht het Bulgaarsche antwoord op zijn protest onbevredigend. Het antwoord van Bulgarije op het Griek- sche protest naar aanleiding van den moord op den Griekschen staatsburger Nicolaiti op Bulgaarsch gebienj^ordt door de Griek- sche regeering onbevredigend geacht. Zg' zou er op aandringen, dat'er waarborgen wonden gegeven, dat de moord niet ten doel had de Grieken te terroriseeren ten einde hen te dwingen Bulgarije te verlaten. ITALIË. Een aardschok. Een telegram uit Cerignola meldt, dat een nieuwe aardschok schade aan huizen heeft toegebracht. De verschrikte bevolking heeft haar huizen verlaten en slaapt in de open lucht. BINNENLAND. Tegen het K&binet-Colqn. De besturen van C.P.H. en N.A.S. hebben beslóten een gezamenlijke pro- leftactie op touw te zetten tegen het nieuwe Kabinet-Colijn „welks voor de ut beid ersbelang en een absoluut scha delijk karakter voor deze organisaties vaststaat." Een comité wordt samen gesteld uit drie vertegenwoordigers van elk der organisatie. Voorloopig treedt L. de Visser als voorzitter en H. Sneevliet als secretaris van het comi té op. Aap N.V.V., A.N.V., V.V.H., S.D.A.P. en R.-K. Volkspartij zail ken nis gegeVen worden van het vooraf'- men op Zondag 20 September een lan delijke protestdemonstratie te beleg gen, teneinde nlsniog een gemeenschap pelijk optreden tegenover het Kabinet- Colijn afwijzend staand staande orga nismes der arbeidersklasse te verkrij gen. KERKNIEUWS. Het Kamerlid Ds. Zandt. Dg. P. Zandt te Delft, die door zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer het .predikantschap in de Herv. kerk niet kan blijven waarnemen, is aange zocht als vaste voorganger b j de Herv. Ger. evangelisatie te Zwolle. UIT DE PBHS. Wat de pers zegt over het Kabinet-Colijn. De samenstelling van liet nieuw.' kabinet besprekend', schrijft het ^Al gemeen Handelsblad": „Dat de heer Sohokking met de portefeuille van justitie zeu worden belast was tot nu toe niet vermeed. Anjders is het met den anderen m&n, wiens naam een verrassing is Ma joor Latnbooy. Majoor Lambooy is een man met bekende eigen denkbeelden. Hij heeft in het orgaan van de R. K. officieren zich gedetailleerd uitgespro ken over de mogelijkheden van onze defensie. Ten aanzien van den heer Rutgers aan onderwijs zijn wij geenszins ge rust. Deze anti-revolutioonaire afge vaardigde ia een uiterst scherpzinnig man, maar zijn eerbied voor de vrij heid van andere meeningen en opvat tingen dan de zijne is niet uitermate groot. W«j vreeaen dat wat liberaal denkt in Nederland, rich over dezen minister menigmaal zal hebben te er geren. Zijn felle partijschap maakt hem niet in de eerste plaats tot den meeat gewensohten uitvoerder van de onderwijswetten. Voor d© kunst zijn wij zoo mógelijk nog minder gerant." INGEZONDEN MEDEDEELINGBN. Uw CUIImHm of Sohaerma* niat maar aoharpT Het nieuwe Amerikaansche middel RAZORINE li verlengt den levensduur. Neemt proef. Prijs ƒ0.50. Veritrggbaar bij Uw kapper. N.V. ALG. HOLL. HANI). IND. MIJ. Denneweg 140 s Den Haag. Veel meer vertrouwen heeft het blad in den heer de Geer De bekwaam heid va de roomsch-Jtatholieike minis ters Kooien en Bongaerts staat even zeer buiten twijfel. Hulde aan dr. De Visser. Voor onderwijs een heel slechte ruil. Hot Vaderland laat zich o.m». als volgt uit „Meu heeft blijkbaar niemand voor Financiën bereCd gevonden, en de for mateur moet er dius in geslaagd zijn in den heer Lambooy iemand te vin den, die bereid is de bezuiniging van 30 millioen op het legeT, waarvan Van Dijk niet weten wilde, door te voe ren." Na hulde gebracht te hebben aan minister De Viaser, waarbij het blad zicli als volgt uit „Met hem1 gaat een Christen-staats man heen van ruimen blik, die steeds het beste voor hel Nederlandeche volk gewild heeft. Dat hij door Rutgers wordt opgevolgd, is een heel slechte ruil Wij krijgen thans als minister van Onderwijs een CalvimistiBCheni fanati cus, en zijn de dweepzieken altijd ge vaarlijk1, nergens kunnen ze meer on heil stichten dan in onderwijszaken. En dat deze mian, die de kunst uit den booze acht, aan het hoofd komt te staan van hot departement van Kun sten is een beschaming voor het land van Rembrandt. Hij is daarenboven door de wijzie waarop hij in de Ka mer den tegenstander te lijf pfeegt te gaan, alles behalve persona grai'a in de Kamer, en dus geen versterking voor het kabinet" Niet predes democratisch getint. „Wat de personen aangaat lijkt liet niet precies uemooratisch getint schrijft de „N. K. CV over de sa menstelling van liet nieuwe kabinet dal volgens het blad is „zooals kon worden verwamt'en constitutioneel. „Dat ernstig beauinigingsstreven uij de samenstelling van liet kabinet» niet het punt van uitgang geweest is, en de weifeling gebleven is, valt at da delijk af te leiden uit het zonderling gehaspel met liet departement van on derwijs. De tijd is er niet naar, om er zulke speciale departementen op na te houden. Voor een. departement van landbouw is op het oogenblik even min eenige aanleiding. Een afzonder lijk departement zou zuivere luxe? ge weest zijn, uit politieke overwegingen te voorschijn geroepen. Gelijk nu bok de handfaavrmg van liet departement van onderwijs meer aan politieken drang, dan aan zakelijke» overwegin gen te wijten schijnt. Een politiek van bescheidenheid. I)e „Maasbode" verheugt zich in haar bespreking over de samenstelling van Jiet nieuwe kabinet, over het feit dat op verblijdend voorspoedige wij ze overeenstemming was bereikt om trent bot voor de komende legislatieve periode te volgen program'. „Wat mede terstond opvalt bij be schouwing van 't nieuwe 8-tal, is, dat de Katholieke fractie aan haar poli tiek van bescheidenheid kennelijk1 heeft willen vasthouden, ten opzichte» van de verdeeling der minister-zetels: Arbeid (voor dr. Kooien), en Waterstaat (voor Ir. Bongaerts), behooren niet tot de meest prominente portefeuilles. Ze zijn als erfstukken uit heft Kabinet-Ruys te beschouwen. Dat als Dritte im Bunde de heer Lambooy optreedt, die laat ons ho pen thans met succes stellig weer een poging zal aanwenden om' de bei de defensie-departementen tot één ge heel te vereenigen (hij beheert Mari ne voorloopig ad interim), brengt eenig nieuw perspectief in de medeverant woordelijkheid der Katholieken voor het toekomstige regeeringsbeleid De terugkeer van mr. de Geer ach ter de groene tafel zal allicht door velen in den lande met instemming worden begroet. RECHTZAKEN. Het drama in Den Haag. Voor den Haagschen Kinderrechter is gis teren behandeld de zaak tegen den 16-jari- gen jongen, die een paar maanden geleden bij een twist tusschen zfjn ouders tusschen- beide kwam en bü de daaruit voortvloeiende worsteling met zg'n vader, den bouwkundige van B., wonende aan het De Constant Re- becqueplein te 's-Gravenhage, dezen met een puntzaagje in het hart stak met doode- Hjk gevolg. Aan den bekl. was ten laste ge legd opzettelüke doodslag, handeling, meer subs. dood ten gevolge hebbei o subs, culpose doodslag. Naar wy vernemen heeft het 0. M. schul digverklaring van den bekl. gevraagd we gens mishandeling den dood ten gevolge hebbende, en zgn veroordeeling tot 4 maan- Uit het kamp van Ruurlo hebben wij nog eenige kieken gekregen, die een heel typischen kjjk geven op het kampleven dezer jongelui in hun vacantietjjd. Een paar daarvan hebben wij laten reproduceeren en deze, een leuke „waterpartij" en een aardige groep in het groen drukken wij hierbij af. Onze lezers moeten maar eens goed zoeken wie hierop allemaal zijn af gebeeld. Pic-nic op een mooi plekje. Voor het 12-uurtje was alles meegenomen. Een aardige herinneringsgroep. Het bad in de Berkel. Rechts op den wal stond het „Badhuis". Links: een diepe geul in de Berkel. Een levendige frissche-kiek. Wat een pret! De leider Dr. W. Zuydam in de achterhoede. den gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De verdediger mr. Tj. de Vries conclu deerde in zijn pleidooi tot algeheele vry- spraak van den bekl. Hg voegde daaraan toe een verzoek om den bekl. onmiddellgk in vrgheid te stellen, welk verzoek echter door den Politierechter werd afgewezen. De uitspraak weid bepaald op Vrijdag a.s. STADSNIEUWS. GOUDA, 1 Augustus 1925. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Gouda op Dinsdag 4 Augustus 1925 des namiddags 7% uur. Aan de orde: Het voorstel tot benoeming van een leeraar in het vioolspel aan de Stadsmu- ziekschool. Hfet voorstel tot verlenging der tgdelgke benoeming van de leeraren aan de Am bachtsavondschool L. Boer, J, van Ham en C. W. Zanen. Het voQrstel tot het verstrekken van 2e hypotheek voor 40 arbeiderswoningen te bouwen door de finma Kool en Beekman. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan de firma Kool en Beekman. Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht ten behoeve van den aanleg eener nieuwe Israëlietische begraafplaats. Het voorstel tot vaststelling van een nieuw reglement voor het Gymnasium. Het voorstel terzake den aanleg eener particuliere straat door J. Schouten. Het voorstel terzake den aanleg eener particuliere straat door A. Verbruggen. Het voorstel tot overneming van diver se stoepen voor trottoirs. Het voorstel tot overneming van een ge deelte der Graaf van Bloisstraat van J. A. Verburg. Het voorstel betreffende het schutten door de IJsselhavensluis. Het voorstel tot bouw van een hoogspan ningsstation bü de Electrische Centrale. Het le Suppletoir Kohier Hondenbelas ting 193,5, en verder voorkomende zaken. Men verzoekt ons te melden dat wethou der Bokhoven Maandag spreekuur zal hou den van half vier tot half vüf. Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge sproken het faillissement van W. Belt, Hoogstraat 21. Tot curator is benoemd Mr. R. Rensma. Thalia-thoater. Het programma dat deze week loopt staat in het teeken van de vroolükheid, het hoofdnummer, Watt en Watt als de „Soharenslü pers" zoowel als de klucht „Fatty in het Huwelüksparadüs" geven vol op gelegenheid zich te amuseeren met het goede spel en met veel echte humor. Voor al in het hoofdnummer geven de Deenache komieken weer veel te genieten; zü verlee nen ditmaal onwillekeurig hand- en span diensten om een liefde-huichelende barori te ontmaskeren. Het „Hollandsch Nieuws" geeft een kük- je op snelheids-idiotisme waardoor een met 80 K.M. vaart rijdende automobiel over de kop sloeg, hieraan wordt toegevoegd hoe men niet en hoe men wel over de straat moet loopen, de werkzaamheden op een tabaksplantage bü Rhenen; het vischcolle- ge de Ruisehvoorn op concours bü de Haar- lemsche vischgronden; de drüfpartü van Kaagweek door de bladstilte en de verrich tingen bij het redden van drenkelingen door de Zandvoortsche Reddingsbrigade gede monstreerd. Op het tooneel treedt Tummers op die in zijn nieuwste repertoire niets dan goeds te hooren geeft. Op eenvoudige wgze zou- der zichtbare inspanning weet hü het pu bliek bü zonder te boeien. Met een tweetal eenigszins serieuze liedjes „Alleen voor de menschen" en „Hier biyf je af" heeft hij een enorm succes dóch ook de vroolijk" "liedjes: „Maagdenwee" en „Maandag komt de huisbaas" weet het publiek naar behoo ren te waardeeren. Eeïi beter humorist za gen wü in „Thalia" nimmer optreden. Het „Thalia-trio" is in izün nieuwe sa menstelling reeds uitmuntend op dreef, hetgeen thans ten gehoore wordt gebracht munt uit door keuze der nummers en door de vertolking er van. In alle opzichten een zeer aanbevelens waardig pre De heer J. van Leeuwen, leerling van den heer B. L. van Veen, Steg'nkade slaagde voor het vanwege de „Federatie" te Rot terdam gehouden practyk-examen in het Boekhouden. Besmettelüke ziekte. Ten Stadhuiize is in de afgeloopen week aangifte gedaan van een geval van rood vonk en een geval van typhus. Voorts hebben twee landbouwers aangifte gedaan van het voorkomen van mond- en klauw zeer onder hun vqe. Volksgaarkeuken. In de Volksgaarkeuken wérden irt de af- «iloopen maand verbruikt 2356 porties, af gehaald werden er 885, in totaal alcoo fcyni. De collecte v<#>r het personeel van den heer Steenland. De Goudsche padvinders, die de door hen aangekondigde collecte ten bate van het personeel van den heer Steenland, nog «iet hebben gehouden, zullen heden een beroep doen o» 3e Goudsche ingezetenen. Naai men weet heeft het personeel van den heer 3te»enland by den brand in diens houtzagerg op de Raam, alle gereedschap pen in de vligpmen zien opgaan, 't is voor de aanschaffing daarvan nat de padvinders tallen collecteeren. Scheepvaart door de Mallegataluia. Gedurende de maand Juli kwamen door dc Mallegatsluis 5038 schepen met een in houd van 408890 M', voorts 8 houtvlotten, uitmakende 61 lagen. Huktiging en afscheid van Ds. Sap. Woensdagavond heeft een comité uit de Gerof. gemeente Ds. T, Sap* voor Zün ver trek nuar Glanei brug een biyk van dank baarheid en waardeering aangeboden. Aan <Te „Standaard" ontleenen wü om trent dit afscheid het volgende: Toen Ds. Sap en familie de kerk aan den Kattensingel binnentraden, zongen de aan wezigen hem staande toe Pb. 134 3, waar na de voorz., de heer dé Bruyn, het samen zijn opende met gebed en het lezen Van een gedeelte uit Gods Woord Hierna sprak de voorzitter de familie Sap toe en zeide, dat, nu door den predikant een mülpaal is bereikt en hü naar Glancr- brug zal vertrekken, men zich gedrongen gevoelde hem een stoffelijk biyk van dank baarheid en liefde aan te bieden. Als we even terugdenken, aldus Spr., aan hetgeen de Heere heeft gedaan in de afgeloopen jaren aan de Geref. Kerk door Ds. Sap, dan is het een voorrecht dat deze predikant steeds pal mocht staan te midden van de stormen. Hü mocht altijd de krügsbanier: „Trouw aan Koning Jezus!" vasthouden. Iedereen heeft gebreken, ook een predikant, maar van Ds. Sap mogen we ook zeggen: Na de strüd wacht iKde kroon. Gü zg't altyd werkende en nooif rÏNfcende geweest. En wü weten, dat gü ook in^GJanerbrug zult j bidden wandel st catóchisa voojtstell» blgven werken. Maar wü bidden dan ook Gods zegen af dver het werk, hetgeen gü daar ginds gaat verrichten. Hierna werden de cadeaux gegeven, n.l. een haard, een enveloppe met inhoud, een wandelstok met zilveren knop (van de lisanten), schemerlamp, een ets, diende het Stadhuis, de Nieuwe Bg- belvertaling, Plateel enz. Vervolgens trad naar voren de heer B. E. J. Bik, die namens de Chr. Oranjever. en Pro Rege woorden van dank richtte tot Ds. Sap die van beide vereenigingen een reeks van jaren voorzitter was en in die functie zeer veel voor die vereenigingen heeft gedaan. Als aandenken werd een pa- rapluiebak gegeven, waarom een oranje lint was gelegd. De heer Ooms sprak namens den kerke- raad en als vriend. Hy wees er op, dat tDs. Sap ook in Gouda het middel in Gods hand is geweest tot bekeering van velen. Hierna werd gezongen Ps. 138 4. Nog voerden het woordde heeren v. d. Kley en v. d. Brugge, waarna Ds. Sap voor de heeriyke woorden hem toegesproken dankte. Wg denken, aldUB Spr., aan het woord van onzen Heiland: Na dezen zult gg' het Hg heeft in Gouda veel geleden en veel gedragen, doch nu hü hier te midden van boeders en zusters verkeert, die de tranen van zgn oogen willen drogen, kan hü ibiyde lijn. Vervolgens dankte Ds. Sap voor al de blgken van sympathie, ook in den laatsten tijd ondervonden; doch bovenal moeten wü, (aldus Spr., dank brengen aan God, Die mg' steeds heeft gesterkt en gesteund. Ten slotte sloot de voorzitter van het comité het samenzün en ging ouderling Ooms voor in dankzegging. Zondag 9 Augustus zal Ds. Sap, des avonds om half zes- in het Kerkgebouw aan de Turfmarkt afscheid van de gemeente nemen. De Kermis. Gedurende de laatste dagen moest enkele malen de hulp der poliMe iworden ingeroe pen om eenige minder ordelievende ker- misgangers aan het verstand te brengen dat kermisvieren niet be teekent ruzie maken. Het is een paar malen tot een vecht partg getojjiaen, waarby de politie hande lend optrad en de vechtenden scheidde. Het „droogleggen" heeft niet kunnen verhinderen dat lieden, die persé sterken drank wilden gebruiken, zich van een flesch voorzagen en deze op de publieke straat ledigden. Vandaag is het de laatste dag. Groote drukte, zooals in vroegere jaren, bracht de kfihnis niet. m Pleiziertocht naar Hoek van Holland. Reden maakt het personeel van de Ver- eenigde Touw- en Garenfabrieken v.h. fa. Spit de Vletter en J. B. v. Catz Zn. een boottocht naar Hoek van Holland, aan geboden door den directeur dier fabrieken, den heer C. G. Spit, ter gelegenheid van zün zilveren huweiyksfeest. Het groote gezelschap, waarbü ook tal van genoodigden waren, vertrok hedenmor gen 7 uur. Vertrokkenen en gevestigde». Vertrokken T. Zaal en gezin uit R. van Catsweg 252 naar Zeist, Steniaweg 17; Wed. W. Both uit IJssellaan 106 naar Rot- fewiam, van Heusdestraat 91; H. Slegt uit Boelekade 125 naar Veur, Dainlaan 2 F; H. ra° Schaik uit van Stramstraat 46 naar Rotterdam, J. van Effanstraat 166 boven; F. Dort land uit L. Tiendeweg 18 naar Rot terdam, Schiedamscheweg 276 II; A. W. GooHaens uit Kattensingel 57 naar 's-Gra- venhage, Laan van NieuW Oost Indië 144; Wed. B. HoogerwaïfrdVerweü uit Geusen- atraat 28 naar Waddinxveën, Wilhelmina- kade F 329; Wed. C. E. Verloop—de Wilde uit Groenendaal 108 naar Stolwijk, Goud sche weg; J. Verburg uit St. JoBephstraat 58 naar Gouderak, B 4; I. S. Hamburger uit Molenwerf 30 naar Dordrecht, Reeweg 81; A. Versluüs uit Pr. Hendrikstraat 78 naar Hazerswoude, A 186; A. A. Vingerling uit Crabethatraat 63 naar Pünacker, Geref. Pastorie; E. P. A. M. de Graaf uit Bleekers- Bingel 5 naar Amsterdam, Amstel 161; E. Weüergang uit Markt 9a naar 'a-Graven- hage, van Boetselaarlaan 188; A. Broekhui zen uit Nieuwehaven 198 naai- Rotterdam, Eben Haezerstraat 85 B; J. Verkaik uit Markt 45 naar Gouderak, B 240; C. van den Berg uit Jaagpad 57 naar Giessendam; J. Hofsteé uit Burg. Martenssingel 130 naar Groningen, Heereweg 65a; C. J. Beriün uit Krugerlaan 101 naar Batavia; A. S. Bizot uit Coornhertstraat 11 naar Zwaag no. 204; M. Dormer uit Krugerlaan 130 naar Karls ruhe; S. Meüer uit 4e Kade 46 naar Schoon hoven, Havenstraat 33; A. L. Thomassen Schellings uit Westhaven 61 naar Rotter dam, van Heusdestraat 45; T. C. MrUuelis uit B. Martenssingel 111 naar Redb^jk, Zoutmansweg 101c; J. Ouderkerk uit Dub- belebuurt 7 naar 's-Gravenhage, Gouden regenstraat 174. Gevestigden: J. A. Thüssen, win keljuffrouw, uit Goor, Kleiweg 38; J. P. Nikkel, winkelbed. uit Leiden, Wü'dstraat 4; N. Oskam uit Amsterdam, Turfmarkt 116; L. Coops, drogist uit Gorinchem, Wüdstraat 31; Wed. W. Verweg' geb. Jaspers uit Reeu- wgk, Achter Willens 2; L. Byksma, chauf feur uit Oudewater, Boelekade 125; N. C. Grootenibroer, timmermqp, uit Waddinxveen, C. Ketelstraat 68; K. J. Veenendaal, ïyn- wachter, uit Naaldwyk, F. W. Reitzstraat 7; Wed. J. Spoel geb. Paauw uit Amster dam, Kattensingel 32; H. A. Westbroek uit Stolwük, Krugerlaan 125; G. Lingen, fab. arb. uit Gouderak, Kruidenierstraat 11; H. Kuiper, filiaalhouder, uit Arnhem, L. Tien deweg 17; W. de Graaf, bleekersknecht, uit Haastrecht, Kruideniersstraat 19; J. Kruft, caféhouder, uit Utrecht, Markt 46; Wed. A. van Vliet geb. van Burik uit Kou dekerk, Nieuwehaven 209; J. Reparon uit 's-Gravenhage, IJssellaan 105; Wed. G. Vfe- ser geb. Bremmert uit Waddinxveen, Blauw- straat 8; C. Boekei, kaashandelaar uit Peur- sum, Gouwe 45boven; P. Berkenbosch, boek handelaar uit Doorn, Groenendaal 24; W. Kruit, grondwerker uit Reeuwük, Groene- weg 67; J. J. de Jong, werkman, uit Rotter dam, Kleiwegstraat 11; R. de Kok, predi kant, uit Aagtekerke, Krugerlaan 43; C. Bastinck, winkelier, uit Amsterdam, Lange Tiendeweg 13; A. Feüt, opperman uit Woer den, Peperstraat 26; T. T. Verburg, water stoker uit Jaarsveld, Vierde kade 117; T. J. van de Wüngaard, monteur, uit Woreden, Vierde Kade 116. Burgerlgke Stand. GEBOREN: 28 Juli. Elizabeth, d. van C. de Langen en J. Verburg, Q- de Boompjes 16. 29 Juli. Aaltje d. van C. Molenaar en M. D. Stoppelenburg, Jaagpad 45. 30 Juli. Henrik, z. van N. Broekhuisen en L. Bennis, IJssellaan 149. Maria, d. van L. L. Slootjes en A. M. van der Zwaluw, Boe lekade 156. Dirk Maarten, z. van J. C. Koole en M. M. Nonner, Groeneweg 23. ONDERTROUWD: 30 Juli. A. Rustwat en M. Hol. - W. G. J. de Gruül en E. Rün- hart. - H. Reuneker en C. Borst. - W. Donk en J. v. Driel. P. C. den Oudsten en A. E. van Harten. B. Kraan en M. C. Rietveld. OVERLEDEN30 Juli. Anna Antonia van Luük, wed. C. P. Clemens 80 j. 1 en 2 Aug. IVt uur. Groote Schouwburg, „t Kan verkeeren." Revue-Gezelschap Ter Hall. 1 Aug., IV» uur. Groote Schouwburg, ,,'t Kan verkeeren". Revue-Gezelschap Ter Hall. De apotheek van den heer E. Grendel, Korte Tiendeweg, ff deze week tot en met Vrüdag 7 Aug. benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKKNWOUDE. Tydens het onweder dat Donderdagavond over deze gemeente heen trok, werden op zeer korten afstand verschillende telefoon palen getroffen. Ook de telefoontoestellen werden meer of minder beschadigd, tevens werden verschillende iboomen gespleten. BODBGRAVBN. Donderdagavond heeft een vergadering pJéats gehad van Leden der Vereeniging Zifekenvoeding. Met het overiyden van den heer D. Turkenburg was het laatste Be» stuurslid heengegaan. Enkele heeren had den nu deze vergadering ibelegd, en de waarnemend voorzitter, Arts van Bruggen, zette het doel en streven van de Vereeni ging in het kort uiteen. Een reglement of statuten waren niet aanwezig, echter wél een goed bügehouden Ledenlüst, waarop ruim 100 Leden. Een voorloopig bestuur iran 5 Leden werd gekozen, dat een con cept-reglement zal samenstellen, om ter goedkeuring voor te leggen aan de Leden vergadering. Het doel zal blgven: ziekenvoeding te be vorderen aan zwakkeren, in den ruimsten zin. GOUDERAK. Tegen den veehouder P. G. B. alhier is door de gemeente-veldwachter proces-ver baal opgemaakt wégens het zonder ont heffing van de Burgemeester, doen ver- koopen en afleveren van een koe, uit een van mond- en klauwzeer beamet verklaarde veestapel.- HAASTRECHT. Het mond- en klauwzeer, dat in den voorzomer maar bü een paar landbouwers onder het vee voorkwam, begint sioh den .laatsten tüd nogal uit te breiden, bü vele boerderijen ziet men thans de bekende bil jetten aangeplakt; de ziekte is echter niet van ernstigen aard. MOORDRECHT. De uitslag van den door notaris Treur niet in Hotel de Zalm gehouden verkooping van een bouwmanswoning en diverse per- ceelen weiland te Moordrecht in het West einde is: Perc. 1 tot en met 9 kooper de heer J. Boekhorst te Waddingsveen voor 17805; perc. 10 tot en met 14 kooper de heer Verstoep, Moordrecht voor 12906. SCHOONHOVEN. De nieuwe burgemeester. Omtrent den nieuwbenoemden burgemees ter, Mr. F. L. J. E. Rambonnet, meldt de •Sch. Crt. het volgende: De heer Rambonnet werd geboren te Doornspük en is veertig jaar oud. Hü be hoort tot de Christeiyk-Historische Partij, Deheer Rambonnet is burgemeester der ge meente Rockanje sedert 1919. Tydens de mobilisatie heeft de benoemde titularis dienst gedaan als reserve eersteduitenant der veldartillerie, welke functie hü ook thans nog vervult. De heer Rambonnet deelt voorts in de Sch. Crt. het volgende omtrent zün levens loop mede: Geboren op den huize „Putten" by Elburg 19 Febr. 1885. Gymnasium bezocht te Zwol le 18981904. In de rechten gestudeerd te Leiden 19041910. Gepromoveerd te Utrecht. Particulier Landoeconoom te El- burg 1910—1914. X Aug. 1914—1 Juli 1919 gediend als res. le luitenant der Artillerie hetwelk ik thans nog ben hg' het 7e regi ment Veldartillerie. Vroegere garnizoenen Utrecht, Helder, Oldebroek, Arnhem, Woer den en Zwolle. 15 Juni 1919 benoemd tot burgemeester van Rockanje. 6 Januari 1920 gehuwd te Utrecht met mej. M. H. Heiden- rük, die 29 Maart 1925 te Rockanje onver wachts overleed. Kinderen: 2 jongens van 4% en 2 jaar. Bracht te Rockanje tot stand: Bouw Büzondere School II, boyw ambtswoning burgemeester,electrificatie der geheele ge meente, bouw 20 volkswoningen, aanleg be tonweg door de duinen naar het strand, ver bouwing raadhuis, centrale verwarming O. L. School, begin en uitbreiding van Rockan je als zeebadplaats, enz. enz. Büzonclere betrekkingen: Lid van het Da- geiyksch Bestuur der Electriciteitsmaat- schappü Voorne, Putten, Rozenburg, Cura tor van het Instituut van Onderwüs en Op voeding, gesticht door den Luitenant-Admi raal van Kinsbergen te Elburg, gecommit teerde van den Polder Oosterwolde te El burg, lid van het Bestuur der Vereen, v. Inwendige Zending ten bate der Ned. Herv. Kerk op Voorne en Putten, Voorzitter van den Raad van Toezicht, Coötf.' Boerenleen bank te Rockanje, enz. In 1923 no, 2 op de candidatenlgst voor de Prov. Staten van Zuid-Holland der Christe- ïyk Historische Unie (no. 1 werd gekozen). Zondag 2 Augustus. GOUDA. Remonstr. Kerk. Geen dienst. St. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. B. Tichelman J.Izn. te Scheveningen. 6 u. n.m. Voor Ds. Borger Prof. Dr.' G. A. v. d. Bergh van Eysinga te Santpoort. Onderwerp „Het gebed van den onweten de." Kleine Kerk, 6 u. n.m. Bs. Ottevanger te Sluipwük. Luthersche Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. H. v. Wessel te Rotterdam. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. D. Ringnalda. Kattensingel. Geen dienst. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. R. Kok. AM1MERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. Hugen- holtz. Vredeszondag. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. v. d. Spek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 2% u. v.m. Ds. Hugen- holtz uit Ammerstol. BOSKOOP. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. en 7 u. n.m. De heer v. Ginkel, g. o. te Bilthoven. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 2% u. n.m. Ds. Luyendgk te Nieuwerkerk a. d. IJssel. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. B. J. Kanis, doopen. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. Lekkerkerker uit Delft. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. de heer W. C. de Jonge, g.o. te Boskoop. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. H. A. de Geus. Remonstr. Kerk, 10 u. v.ni. Ds. Houtgast. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. G. Benes, pred. te Monster. NIEUWERKERK a. d. IJ^EL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Dg. G. Timmer te Hellevoetsluis. REEUWIJK. «ad. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. N. Luyen- I dük te Nieuwerkerk a. d. IJssel, doopen. Woensdag 5 Augustus. GOUDA. Zaal tot Heil des Volks, 7% u. n.m. Voor de Ver. Calvün, de heer W. v. Leeuwen, g.o. te Dordrecht. BEHOORZAAMHtlD Hoe kan aangekweekt worden? In het ,7rydschrift voor Ervaringiopvoed- kunde" zet dr. Hmnaker zün beschouwingen over gehoorzaanukid voort. In zün jongste artikel spreekt hy over de middelen die kunnen en mogen worden aan gewend tot het aankweeken van gehoor zaamheid en zelfbeheersching. Hü zegt o.m.: Onder deze middelen moet zeker in de al lereerste plaats worden genoemd de vaste wil, waarmede de ouders den weg, dien zg zich afgebakend hebben, blüven volgen, en alle afwg'kingen zoowel by zichzelf al» bü de kinderen tegengaan. In dezen zin worden eigenlgk twee beginselen genoemd, n.l. dat de ouders niet meer luk raak opvoeden, maar moeten te werk gaan volgens een wel overwogen plan en dat zg de uitvoering hiervan met vaste hand moeten leiden. De vaste wil is absoluut essentieel en was het bölangrühste goede beginsel van de oude Autoritaire opvoeders:, dat ten onrechte in dezen tyd is losgelaten. Hun fout was niet, dat zg met vaste hand regeerden, maar dat zü daarmede dingen eischten en doordreven die verkeerd waren, en die, indien zg slaag den, tengevolge moesten hebben, dat de per- soonlü'kheid hunner kinderen in boeien werd geslagen. Het feit echter, dat zü verkeerde of ongewenschte dingen doordreven, is geen reden om te meenen dat ook hun vastheid van wil en hun strengheid verkeerd waren. Het tegendeel is naar mün overtuiging waar. De byna absolute vrüheid, die tegen woordig door zoovele oudere aan de kinde ren wordt gelaten, moge soms voor de ont- wikkeling der persooniykheid grootere kan sen bieden, de nadeelen, die zü meebrengt, zün toch veel grooter dan dat voordeel. Dit is m.i. in die mate het geval, dat ik, indien wü slechts te kiezen hadden tusschen het oude te dwingende gezag in de opvoeding en de te groote vrijheid van tegenwoordig, niet zou aarzelen het eerste te kiezen, hoe groot de nadeelen daarvan ook gebleken zgn. De voordeelen van zoo grootè vrüheid ko men slechts tot hun recht bü een kleine min derheid van bevoorrechte individuen met een zeer gelukkigen karakteraanleg, waar- doqy zelfbeheersching en gehoorzaamheid zóó gemakkeiyk tot ontwikkeling komen, dat büna aan spontanen groei zou kunnen worden gedacht. By de groote meerderheid daarentegen voert bg'na volstrekte vrgheid tot een doorloopend toegeven aan de lagere egoïstische neigingen. De ouders, aldus vervolgt de schr., moe- ten^ verder te werk gaan volgens een wel overwogen plan en van het kind geen on juiste dingen eischen. D.w.z. wat van het kind geëischt wordt, moet gerechtvaardigd i «Ün, zoowel wegens de noodzakeiykheid daarvoor, als omdat het niet ln conflict komt met de levenseischen der zich ontwik kelende persooniykheid. Een tweede belangrijk middel tot het ver krijgen van gehoorzaamheid en zelfbeheer sching is de kinderen zöoveel mogeiyk te overtuigen van de goede redenen die men heeft voor hetgeen men van hen wil. Dit heeft vooral twee belangrijke voordeelen. In de eerste plaats dat de kinderen, indien zü daarvan overtuigd worden met meer instem ming aan den wil der oudere zullen gehoor zamen, een voordeel waarvan de waqrde door al te velen volkomen onvoldoende wordt begrepen. Het tweede groote voordeel is dat kinde ren, indien men hun regelmatig rekenschap geeft van de redenen, waarom men hun be paalde dingen gebiedt en andere verbiedt, langzamerhand leeren mede te oordeelen over hetgqen zg' doen en laten moeten en daardoor dp de allerbeste wüze worden voor bereid om, wanneer zg eenmaal zelfstandig worden, uit de kracht hunner overtuiging de zoo gewenschte zelfzucht te betrachten. Uit deze beschouwingen moet men nu niet afleiden dat ik er een voorstander van zou zün dat in ieder concreet geval, waarin de kinderen gehoorzaamheid moeten toonen, daarover eerst met hen geredeneerd wordt. Op het oogenblik, dat gehoorzaamd moet worden* verge men dit van het kind, zonder voorafgaanden uitleg. Wel is het niet altüd verkeek dien uitleg reeds op zoo'n oogen blik spontaan te geven, maar er mag m. i. geen sprake van zgn, dat de kinderen het gevoel krijgen, dat de plicht der gehoor zaamheid aflhankelük zou zün van hun be- grüpen van de motieven der ouders. Men moet in zün omgang met de kinderen steeds wanneer daarvoor de gelegenheid geschikt is, hen behandelen als denkende wezens aan wie men rekenschap behoort te geven van de eischen, die men hun stelt. Deze gelegenheid zal men bü herhaling vinden op het oogen blik zelf, dat men aan een kind iets oplegt of iets ontzegt. Ten opzichte van straffen zegt dr. Hamaker: Deze zün slechts bg' uitzondering en indien zü aan zeer bepaalde voorwaar den voldoen geschikt om gehoorzaamheid aan te kweeken. Het kind moet daarbg be grijpen, dat het doortzün wangedrag den opvoeder in de noodzakelgkheid heeft ge bracht tot straffen over te gaan. In ver band hiermee zal straf alleen moeten wor den toegepast, ingeval vap recidief, behou dens in enkele uitzonderingsgevallen, ter- wül deze nooit 'n vernederend karakter moet dragen en eigen wraaklust daarbü niet in 't spel mag zgn. Ten slotte wüst de schrijver er op, dat de aangegeven middelen om gehoorzaam heid aan te kweeken, alleen dan een groote kans hebben een goed resultaat op te leve ren, wanneer de verhoudingen in het gezin goed ijjn, De ouders moeten leven voor hun kinderen en belangstelling hébben voor hun doen en laten, voor wat hun het meest in teresseert. Zü moeten in den huis&üken kring gezelligheid vinden en zü moefcfiii zich daar volkomen op hun gemak voelen, om dat er, ik zou haast willen zeggen, rechts zekerheid heerscht, d. w. z. niet onoordeel kundig verboden wordt of standjes uitge deeld. Een gezellig hulseiyk milieu, waar in waarachtige belangstelling voor de kin deren steeds voelbaar is en tusschen allen een toon van welwillendheid en wederzüd- sche behulpzaamheid heerscht, is een nood- zakeiyke achtergrond voor het verkrijgen van gehoorzaamheid, althans voor die ge hoorzaamheid, die niet door vrees wordt af gedwongen, maar het meest geschikt is om geleideiyk in zelfbeheersching over^tfl^yayi. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. U.TRÉJCHT, 31 Juli. Aangevoerd 210 wagons, inhoudende 71.400 K.G. De prijzen waren le kw. f 52—5.'), 2e kw. f 48—51, rljksm'. I 52—60, zwaar dere f 65, allee per 50 K.Q. Handel matig. (DllAADLOOZE DIENST.) Een Hegermansfonds. AMS1EKDAM, 1 Aug. Het comité dat rich tijdens liet le ven van Heijerinans vormde oni gel den bijeoii te brengen, allereerst om hot gezin Heijermans te steunen cn bovendien ont de gelden die door Heijermans moesten worden betaald, af te doen, doolt mede, dat voor dit laatste zijn uitgegeven f 8938.37, en thans ter beschikking vam heft Heijer mans comité bleef een bedrag van f 58155.11)4. Thans is opgeriolil de slichting Herman Heijermans en zijn als beheerders daarvan» aangewezen Ferd. Wibaut, voorzitter H. Dekking lid, dr. L. Heijermans lid, P. Kleijn- veld, secretaris, M. L. Rozenberg, pen- niugmeesfter. ADVERTENTIEN. Gevraagd een typiste, met de moderne talen bekend. Brieven met afschrift getuig schriften aan alhier. 2156 is Voor eenvoudig administratief werk en typen wordt op een kantoor hier ter stede GEVRAAGD een van eenige ontwikkeling. Brieven met inlichtingen omtrent geno ten onderwg's en event, waar werkzaam, onder No. 2167, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 13 ROTTERDAM 2153 8 Arts voor Hart en Bloedvaten tot 3 September AFWEZIG TE KOOP in Rotterdam wegeqs stil gaan leven Bereid eenigen tüd te onderrichten. Br. Lett. Z. S. Z., Nügh en van Ditmar's Adv. Bur., R'dam. 2154 10 H. BREEDVELD. Groote sorteering TAFELSERVIEZEN THEE- met ONTBIJTSERVIEZEN. Alle Gero-AIpacca en Gero-Zilver artikelen. FIJNE KRISTALWAREN ■AT* Scherp concureerende prijzen. 'W HOOGSTRAAT 13 - GOUDA. De mooiste auto voor den laagsten prijs en van prima afwerking. Vraagt zonder verplichting bezichtiging en proefrit bij Spoorstraat GOUDA -

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2