iladen JDA Blad I E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15914 Dinsdag 4 Augustus 1925 65»Jaargang WEK KERK Dit blad verschijnt dagelijks behalveop Zon- en Feestdagen te FEUILLETOÜ. >1 H ïing n de NT /I De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. De onrust in Ohina. De öptanten uit Polen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEI JUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 2131 150 30 N alhier: BUITENLANDSCH NIEUWS. I dat voet ve'volgd). leC vel uit vroegeren uiten den tekst it de beroemde Lache Handel en De bedrijven der te Gouda; Kan- tda; De Uchame- irnaamate monu- worden schen. Het van scherp zou hebben CHINA. Senator Borah over China. Protesten uit Sjanghai. Sjanghai is de noodige opschudding i ioyie boog zkou naar voren en zeue ont- ver- s-ag Het is dwaas te haten: nog nimmer heeft haat het goede voortgebrhcht. Hebt gij uwe vijanden lief, weest zooats gij hen zoudt wenschen en dwingt hen door uwe liefde te zijn als gij. is alles nog eens een der naweëen den oorlog die zich wellicht niet zoo doen gevoelen, indien niet de economische oorlog tusschen beide landen de stemming in Polen onverzoenlyk had gemaakt. Hetgeen thans gebeurt kan echter de verhouding tusschen^ beide lan den slechts verscherpen. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling) N ftd ruk V er boden stand een einde te maken, succes zullen hebben. Den autoriteiten dn Schneidemühl zijn overvloedige middelen ter beschikking gesteld. Zonder te letten op de kosten kan alles worden gedaan wat noodig is voor onderdak, verpleging, steun en doorzending. Volgens den Pr. perndienst is een groote hinderpaal voor het elders in het ryk on derdak brengen der menschen, naast den woningnood, de weinige neiging van ver schillende gemeenten om den nieuwen toe vloed van menschen op te nemen. Daarom heeft minister Severing reeds op 19 Juli de regeeringspresidentcn nogmaals met nadruk er op gewezen, dat alle hinderpalert uit den weg moeten worden geruimd en dat de gemeenten de hun toegewezen optanten ook werkelijk opnemen. Andere Duitsche bladen echter, hoewel erkennend dat bij een zoo plotselinge in- strooming van ballingen wantoestanden niet konden worden vermeden, geven van de ver zorging der optanten en van de stemming onder hen wel optimistischer mededeelingen. Maar men kan zich toch wel voorstellen, dat onder deze duizenden van huis verdre venen, voor wie nu werk en onderdak moet gezocht, droeve toestanden heer- ken en over het algemeen zal alles -worden gedaan om de beide groote landen nader tot elkaar te brengen. Tot de comité-leden behooren een aantal leidende persoonlijk heden, o.a. dp vroegere rechter van het op perste bondsgerechtshof, John Clark en de missionaris en professor Sydney Gulick, die in Amerika voor een autoriteit, wat Chi- neesche zaken betreft, doorgaat. Terwijl dus bezwaarlijk kan ontkend wor den, dat het streven naar toenadering tot Ohina duidelijk aan den dag treedt, bestaat er nog steeds een zekere spanning, wat de betrekkingen met Japan aangaat, al moet gezegd worden, dat van een golf van vijan digheid ten optziohte van Japan, die zoo voor en na al eens over Amerika heeft ge slagen, op het oogenbiik niets te merken is. Dit is grootendeels te danken aan Japan zelf, dat steeds den nadruk legt op zyn vreedzame bedoelingen en geen gelegenheid verzuimt te wijzen op zjjn wil die op vrede is gericht. Zaterdag is dan de stroom Duitsche op tanten uit Plen de grens overgekomen. Volgens sommige bladen zijn de getroffen maatregelen om deze duizenden behoorlijk te ontvangen, geheel onvoldoende. Andere bladen weer schrijven anders over den toe stand in het doorgangskamp te Schneide mühl, waar den landverhuizers een tijde lijk onderdak wordt verschaft vóór de dis tributie over het rijk (volgens een bericht van het W. B. van 1 Aug. waren daar toen 7000 mannen, vrouwen en kinderen onder gebracht, terwijl er 7000 reeds naar het binnenland waren vervoerd en er nog een 6000 verwacht werden.) In een verklaring van den officieusen Pruisischen persdienst wordt erkend, dat ten gevolge van de snel le toestrooming van zoovele menschen naar één plaats daar minder gewenschte toe standen. z(jn ontstaan- De „Vorwarts” schrijft, dat de regeering natuurlijk lang van te voren maatregelen heeft getroffen, maar dat ook zij niet voorbereid was op een dergelijk optreden van de Poolsche re- Vgeering, die de heele massa inééns over de grens zet. Het blad is overigens allerminst te spreken over de toestanden in het door gangskamp, waar de optanten den eersten nacht zonder stro© en dek op den grond in de vliegloodsen van de maatschappij Alba tros moesten doorbrengen. Honderden zelfs moesten by regen en wind in goederenwag- gons of in open schuren overnachten. Het blad vergelijkt den toestand bij dien, inder tijd in de concentratiekampen in oorlogs tad. Er zjjn in het kamp twintig kinderen geboren, voor wie niets kan worden ge daan. Mazelen moeten zijn uitgebroken en tevens darm- en maagaandoeningen ten ge volge van slechte voedsel. De „Vorwarts” spreekt de verwachting uit, dat de ijlings getroffen maatregelen aan den noodtoe- F RAN KRUK. De staking bij de banken. De staking bij de Fransche banken neemt naar uit Parijs wordt gemeld nog steeds omvangryker afmetingen aan, zoowel te Parijs als in de groote provinciesteden. Een deel van het bankpersoneel heeft een manifest doen aanplakken, waanby het de bank-beambten aanraadt niet in den re- volutionnairen strik te loopen en niet tijdens de nationale consolidatieleening hun eischen door middel van staking doorgevoerd te krijgen. Sommige groote credietinstelhngen schij nen uit eigen beweging tot loonsverhoogin- gen te zjjn overgegaan. In een paar groote instellingen, waar zulks het geval is, heeft de stakingsleiding een referendum uitge schreven onder het personeel over de vraag of het zich al dan niet by de stakers zal aansluiten. De besprekingen om tot een scheidsrech terlijke oplossing te komen vorderen maar langzaam. MHILSniE (MIRANT. 65) - Toen sloeg hij een zakdoek om den ®oud van den bewusteioozen man, et trok heal stil in een zittende houding, boeide zijn polsen vast aan zijn km» en, zoodot hij was vastgemaakt in de houding die schooljongens aannemen bij hanengevechten”. Critisch bekeek hij zijn werk en een nieuw ideekrij- -gend reeg hij de laarzen van den man los, trok ze hem uit en boud de veters oin de enkels. Dat zou den man beletten met zijn schoenen te schuiven over den vloer, wanneer hij bijkwam, om1 op deze wijze een alarm signaal te geven. De binnendeur was door Jinr open gelaten, anders zou Foyle niet gewe ten hebben wat hij moest doen, want slaat nau zien gluiperen, slak het snel v»eer’ in ue scueede aan zijn gordel. Er waren mannen die niet tegen een moord opzagen en Foyle wist dat hij heel weinig kans had, wanneer ze eenmaal tot vechten kwamen. Bij he‘, eerste toeken van verzwakking zijner zijds zouden zij als een troep wolven op hem» aanvallen. Hij hield ze voor een oogenbiik in bedwang zooals oen dierentemmer zijn dieren ouder con trole houdt door onbevreesde macht ie toonen. Zij waren als een kudde schapen. Slechts twee mannen vreesde hij Ivan en Keiler. Beiden waren msumen van meer dan gewone intelli gentie en beiden hadden meer reden om dv wel te vreeaen dan de ande ren. Als een hunner het initiatief er toe nam, zou het er leelijk voor Foyle uitzien. Hij tastte naar zijn, fluitje, terwijl zij werkeloos, onzeker bleven staan. Laten wij dien hond een lesje siste een venijnige stem' die Hij tracht ons te over- DUITSCHLAND. De zoon van den ex-kroonprins. De correspondent van de „Daily Express”, lady Drummond Hay, heeft een onderhoud gehad met den gewezen Duitschen Kroon prins. Deze verklaarde dat hij gaarne het zijne zal bijdragen tot een verbond tusschen Duitschland en Engeland. Hij drukte de vrees uit, dat Europa door de gele rassen overstroomd zal worden. Tenslotte beklaag de hy zich over zijn lot, dat hij zich niet vry kan bewegen en door de wereld rond reizen. De oudste zoon van Wilhelm Jr. zal heereboer worden, hoewel hij graag soldaat was geworden. De tweede wordt koopman, de derde houtvester. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal f 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend vaa 9—6 uur. Administratie TeT. Int 82; Radactie Tel. 545. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreade tot den bezorgkrin») 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrteg; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentie® in het Zaierdagnummer 20 Lij slag op dan prijs. Liefdadigheida-adveitentitn do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel moer 0.50. Op de voorpagina 50 hoogor. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract kot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliedl Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. In veroorzaakt door het in de republikeinsche bladen voorkomend interview met Senator Borah, waarin deze de Amerikaansche Ka mers van Koophandel in China van „im perialisme” beschuldigt en verklaart, dat deze by de jongste Chineesche troebelen gevjen, Sn.._ van Keil er. bluffen. Laten wij hem» onder den trappen, jongens, hitste Ivan aan, voor uit dringend en zx>o een beweging naar den detective veroorzakend. Helden Foyle hield zijn fluitje tug- schen zijn tanden en greep den.1 zwa- ren stoel met beide handen. Toen de aanval kwam, blies hij driemaal op de bizondere wijze van lange ett korte hebben samengespannen met andere impe rialisten. Bovendien is groot opzien gebaard door de verklaring van Borah, dat hy nog ander feitenmateriaal in handen heeft, dat ingeval van publicatie de Amerikaan sche Kamers van Koophandel danig in ver legenheid zou brengen. (Een der leden van de Kamer van Koop handel verklaarde heden in een interview, dat de Kamers steeds, wanneer zulks noo dig was .geprotesteerd hebben tegen de Chineesche bandleten-terreur, onwettige be lastingen, het Chineeseh mitótairisme en mi litaire inmenging in den wettigen koop handel, hetgeen volgens hem geen imperi alisme genoemd mag worden. Ook zeide hy, is het geenszins „imperialistisch” geweest, dat wy geprotesteerd hebben tegen de „bolsjewiseering” van de Chineesche repu bliek en op Amerikaansche tusschenkomst aandrongeM^ Een ander zakenman verklaarde, dat het betreurenswaard is, dat een Amerikaansch senator dingen zegt, die hier als „officieel” beschouwd worden en in de praktijk het Amerikaansche prestige ernstig aantasten in de kustgebieden, waar de handel in Ame rikaansche producten aanzienlijke vorde ringen maakt. Hjj besloot met te verkla ren, dat de Amerikaansche Kamers van Koophandel zich op hetzelfde standpunt stellen als senator Borah, waar deze de in- integriteit der Chineesche republiek goed keurt. 'Zij zyn echter verlangend, dat de Vereenigde Staten verstandig en moedig zal optreden ten aanzien van de anti-buiten landsche bolsjewistische beweging, welke de ontwikkeling van den Westerschen han del, beschaving en democratische ideëen op het Aziatisch continent wederom «vele jaren achteruit zal zetten BELGIE. Een bijzondere plechtigheid. Zondagmorgen om 7 uur, aldus meldt de „Standaard”, heeft Z.Em. Kardinaal Mer cier in de kapel van den Carmel te Leuven graaf Claude d'Elbêe priester gewijd en te zelfdertijd zjjn schoonbroeder, graaf de Sèze, ’in de Minderbroedersorde opgenomen. De plechtigheid geschiedde in aanwezig heid van enkele leden der twee voorname families en van de ordezusters van den Car mel, deze laatsten van achter de traliën van het koor. Onder dezen bevond zich zuster Claire- Marie, de voormalige gade van graaf d’El- bée en zuster van burggraaf de Sèze. De gravin legde hare .gelofte in het klooster van den Carmel af op 29 Januari 1.1. en te zelfdertijd trad' haar gemaal in de orde der paters van Picpus. Hij heeft gansch den oorlog meegemaakt als stafofficier, vier van zijne zes broeders, die eveneens aan het front stonden, vielen op het veld van eer. Maandagmorgen heeft graaf d’Elibée zyn eerste plechtige H .Mis opgedragen in de’ kapel van den Carmel en aan de klooster zusters de H. Communie uitgereikt. In een particulier bericht, aan de „Kol. Zeitung” wordt ér op gewezen, dat de ge beurtenissen die zich den laatsten tyd in China afspelen, klaarblykelyk hebben ge leid tot een wijziging in de houding der Vereenigde State» ten opzichte van de vraagstukken, die het Verre Oosten ibetref- fe/i. Tot dusver had over het algemeen het Amerikaansche publiek weinig begrip van het Oosten, welks wezen het vreemd was; veel belangstelling legde men dan ook niet voor het Oosten aan den dag. Beperkte eco nomische kringen, die met het Oosten han del dreven, beschouwen China als een ge schikt expansiegebied, dat slechts beschouwd werd als een object voor buitenlandsche ac tiviteit, hetwelk zelf niet in staat was eigen doeleinden na te streven. Doken er al zoo voor en na vraagstukken van het Oosten op, dan waren dat met name de kwestie der immigratie en het vraagstuk der „gele” concurrentie op de arbeidsmarkt, alsmede het probleem van den evenueelen stryd om den Stillen Oceaan. Wat dit laatste denk beeld betreft, dit werd vooral gevoed door propaganda van militaire en marinekrin- gen, terwjjl een zekere sensatieliteratuur daartoe nog het hare deed. In deze opvat ting, die door de rassentegenstelling tel kens nieuw voedsel vond, is nu een omme keer ingetreden. Geloochend kan niet worden, dat den Cihi- neezen in verband met de gebeurtenissen in hun land een zekerè sympathie van Amerikaansche zyde ten deel is gevallen. Aanvankelijk waren het zekere intellectu eel© kringen, die zich aan de zijde schaar den van de „Chineesche stryders voor de vryhedd.” Daarop traden de arbeiders tfp het tooneel, die in de stakingen een weer spiegeling zagen van hun eigen sociaal streven. Tenslotte kozen financieele en handelskringen party voor de Chineezen, door den nadruk te leggen op de voordeelen die voor Amerika voortvloeiden uit het feit, dat, in tegenstelling met de Engelsche en Japansche artikelen, de Amerikaansche pro ducten niet door den boycot werden getrof fen. Al deze omstandigheden te zamen heb ben de belangstelling voor het Oosten, en met name voor China, buitengewoon doen toenemen. Terwijl men in Amerikaansche Kringen in dit verband een telkens grooter economische activiteit aan den dag legt, worden stappen gedaan om ook in geeste lijk opzicht het Chiiveesehe rijk beter door de Amerikanen te doen begrjjpen. Op groot- scheepsche wyze zyn nu maatregelen ge troffen, dat aan de John Hopkins-Universi- teit reeds in September lezingen worden gehouden, die moeten bijdragen tot verbe tering en ontwikkeling der politieke, cultu- reele en economische betrekkingen met Ohina. Nieuwe methodes ter volmaking van den berichtendienst zullen worden bespro- ue deur was van dik eigennout en hij itad veel ieveii iiDoeteu maken om ze te for&eeren. lociti deed' nij geen moeite om» zijn slappen minder luid te maken, terwijl hij de trap opklom. Hij hoopte als een habitué beschouwd te worden, lemninéte lang geaioeg om de aanwezigheid van Ivan te conttatee- ren. Als dd maar eenmaal het ge\al was, kon het hem niet schelen of ér ontdekt Werd wie hij was. Hij had geen gids noodig ooi de goedé deur te vinden, want het ram melen van geld' en de uitroepen van vete slenunm wezen hem tien weg. Hij wierp ze oipen en kwam' met vaste houding de farokamer binnen. Behal ve een snellen blik van Keiler, nam niemand nota van hem. Zij namen het als vanzelfsprekend aan dat Jim ge heel bona fide was geweest en dat hij betrouw baar” was. Hij nam een plaat» in aan het eind van de tafel dicht bij de deur, en keek schijnbaar naar het spel voor hij zelf zette. In werkelijkheid bestudeer de hij de gezichten der spelers. Hij was niet zeker of hij Ivan hier zou vinden, maar hij rekende dlat de Rus tenminste toeschouwer zou weaen, al speelde hij zeif niet mee, ajs een mid del om den tijdl te passeeren geduren de zijn vrijwillige gevangenschap. En hij had gelijk. Aan een tafeltje op eenige passen afstand was de Rus, geheel verdiept in het kaartspel. OOSTENRIJK. Ongeluk in de Tirol«che Alpen. Het plotselinge omslaan van het weer heeft Zondag in het Kaisergebergte (Tirol by de Beiersche grens) 4 slachtoffers ge- eischt. Van de toeristen ,die een groep van dat gebergte, den Wilden Kaiser bezocht haidden, werden er Zondagavond acht ver mist. Een reddingsexpeditie klom van het Stripsen-joch naar den Totenkirchl en trof daar nog vier toeristen levend aan. De an deren waren ten gevolg© van de koude en de vermoeienissen in de sneeuw omgeko men. Drie van hen lagen in de z.g. gidsen- hut. De dooden, die uit München afkomstig waren, zijn naar Kufstein overgebracht. Ook in de overige deelen van Oostenryk is gistermiddag het weer plotseling omge slagen, hetgeen met een sterke tempera- tuursveriaging ©n hevige stormen gepaard ging. De storm hield ook heden aan, zoo- dat de vliegmachine van den dienst Inns bruckWeenen niet kon vertrekken. In Pörtschach aan de Woerthereee in Karin- flix by Klagenfurt zyn vele gebouwen door den storm beschadigd. Het ontslag eener gehuwde onderwüzeres. Een gehuwde onderwyzeres te Dorset, die van het gemeentebestuur van Poole, waaronder de onderwyszaken aldaar res- sorteeren, haar ontslag had gekregen om dat zy gehuwd was, heeft dit gemeentebe stuur in rechte aangesproken. Zy verklaar de dat haar man, die bibliothecaris is, een kleiner salaris geniet dan het hare en dat haar ontslag haar dus in ernstige ongele genheid zou brengen. Zij meende, dat het besluit om haar te ontslaan om zonderlin ge en ondoorgrondelijke redenen was ge nomen. De rechter oordeelde dat het gemeente bestuur destijds een besluit heeft genomen om geen nieuwe onderwy'zeressen meer aan sLooteii^. uie het bepaalde politiesig- uaal is en sloeg den stoei met voile kracht neer op den voorsten man. Het was Keiler. De speelhuishouder viel verdoofd.' neer en de rechercheur sloeg zijwaarts met deti stoel en maakte zoo een open ruimte om zich heen. Weer gilde het fluitje en Ivan, die zijwaarts was gesprongen, greep een van de pooten van Foyle’s plomp wa pen. Dreigende gezichten stonden aan alle kanten om den rechercheur heen. Andere handen hielpen den Rus den stoel vasthouden. En nog kwam er geen hulp. Eenmaal ging de deur open en het gerimpelde, leeren ge zicht van een Chinees loerde door de kier, bekeek hH tooneel met vlug be grip en verdween. Dat was de eenige notitie van het rumoer genomen door de habitué’» van de opiumkit dp de bovenvendioping. De twee of drie klan ten die op de lage sofa’s waren nit- gestrekt, wareiF geheel onder den in vloed van het verdoovingsmiddel of te ongevoelig om zich te bekommeren om iets anders dun een aardbeving ah zelfs die ze had kunnen opwekken. Met niet veel hoop blies de chef nog maals op zijn fluitje. Een zware slag op zijn gezicht haalde zijn wang open en hij zag den kleinen roodiharigen man, die zijn boks ijzer ter hand had i genomen, zich in de menigte terug trekken. een geldstuk, cp dat oogcnbiik moeite Ivan s blik ue zijne in baasde herkenning. Er was een en de speler sfprong op, den stoel om vergooiend. Met uLlge»trekten vinger wees hij op den rechercheur. Die man hoe komt die hier nep lüj uit, met schrik in zijn stem. HOUFDSl’UK XXXVIII. Een seconde lang heerschte dood- sche stilte na Ivan’s besoliujjhging. Helden bof te ging achteruit naar de deur, een stoel achter zich aa>»tee- pend, dien hij liad gegrepen met het idee hem te georuiken in geval allen op hem aanvielen. Er ontstond een toornig gegrom onder de spelers, want hun achterdacht was snel ojjgeiwekt. Een roode gloed was op Ivan’s gelaat gekomen bij het eerste alarm1. Hij riep opgewonden iels in het Russisch ‘en vervolgde toen in het Engelsoh Hij is een rechercheur. Ik ken hem.. .Het is Foyle van Scotland Yard. Bij het woord rechercheur vermin derde het geraae een weinig. Helden Foyle, op den rug van den stoel ge leund. maakte gebruik van de stille. Ja, ik ben van de politie, gaf hij toe. Het huis is omsingeld. Het zal in uw eigen belang zijn u behoor lijk te gedragen. Zeg jij, doe dat mes weg. hoor je? Het bevel was scherp en krachtig, en de Griek in wiens hand hij bet

GC | 1925 | | pagina 1