Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. drag te koop was. Het is den organisators van de onderneming gelukt voldoende Rus sen te vinden, die ®ich in het nieuwe Pe tersburg wilden vestigen en er een stuk grond koopen. Volgens de Russische bladen te New York heeft reeds de plechtige steen legging van de eerste gemeentelijke ge bouwen van de nieuwe stad plaats gevon den. iDe plechtigheid werd ingewijd door een Te Deuni, voorgedragen door den metro poliet Platon, het hoofd van de Grieksch- Orthodoxe kerk in Amerika. Duizenden Russen uit New York en andere Amerikaan- sche steden hebben de wijding bijgewoond. Een Russisch luchteskader kruiste boven het terrein. Een troep kozakken zong er Russische volksliederen en voerde verschil lende nationale dansen uit. De stemming was goed en vol moed en hoop keerden de toekomstige inwoners van het Amerikaan- sche Petersburg naar New York terug. BINNENLAND/ Het bezoldigingsbesluit 1924. De 10%-toeslag aan gehuwde ambtenaren gehandhaafd. „De Morgen" kan aan een mede- deeling van liet Handelsblad, dat op de door de Departementen ontworpen begrooting voor 1926 op het behoud van den toeslag van 10 aangehuw de Rijksambtenaren gerekend wordt, toevoegen, dat niet alleen over 1926 de toeslag gehandhaafd blijft, doch dat de thans geldende regeling veilig zal worden gesteld tegen de mogelijkheid eener wijziging alleen bij ministerieel I besluit. Bovendien schijnt men met reden te mogen eerwachten zegt het blad!, dat de herziening van het Bezoldigingsbe sluit in ruimhanigen geest zal geschie den. Het ontwerp-Weeldebelasting. Naar Inkoop en Verkoop, het vak blad voor den handel in consumptie artikelen, bericwt, heeft de regeering besloten het artikel zoetekoek uit hel crUwerp-W eeki ©belasting te lichten. Koek was in het ontwerp net eeiug belaste bolerham-artiked, en het laten vervallen is, vodgens het bllad, vooral geschied op grond van de omstandig heid!, dat de grondstoffen voor de koek fabricage reeds door verschillende rech ten ziwaar zijn belast. Ged. Staten van Zuid-Holland. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heelt aan de Koningin machtiging gevraagd tot bet bijeenroe pen van de Staten dier provincie in een buitengewone zitting op Donder dag 3 September, 's middags 2 uur, teneinde over te gaan tot de benoe ming van twee leden van het college van Ged. Siaten, ter vervanging van de heeren mrs. V. H. Rutgers en J. Schokiking, die tengevolge van hun be noeming tot minister resp. van onder wijs, klujasten efcL wetenschappen, en van justitie hebben opgehouden lid der staten te zijnr. De wenschen van den R. K. Midden standsbond. Een adres aan den ministerraad. Het bestuur van den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond op feaeratie- ven grondslag heeft een adres aan den Ministerraad gericht van de volgende strekking I .i De K.K. Middenstandsbond dringt aan op 1. Uitbreiding vani den Rijksvoor lichtingsdienst. De Bond is er van overtuigd, dal een uitbreiding van den Rijksdienst voornoemd, aan groote groepen van middenstanders zal bijbrengen juist datgene, waaraan deze, in de huidige moeilijke economische omstandigheden het dringendst behoefte hebben bij hun zwaren strijd om het bestaan. 2. Arbeidswet au collectieve arbeids overeenkomst. a. de uitvoering en de zorg voor de naleving der Arbeidswet worde be- drijfsgewijze voor een geleidelijk toe nemend deel, uit ambtelijke handen door belanghebbende groepen van werkgevers en werknemers overgeno men b. de wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract en de mo gelijkheid tot bindend ver klaring wor de zoo opgezet, dat belanghebbende groepen daaromtrent bed'rijfsgewijze hebben te advisee ren en tevens wor den belast met de controle op de na leving der bindend verklaarde arbeids overeenkomsten c. de berechting der uit a. en b. gerezen geschillen worde onder mede werking van rechterlijke ambtenaren en bedrijfsgewijze, zij 't aanvankelijk met eemge beperking, doch geleide lijk ten volle opgedragen aan belang hebbende groepen. Met de hier onder a, b en o ver melde wenschen hebtuïii ook de bestu ren der neutrale en christelijk natio nale middenstandsorganisaties zach ac- coord verklaard. 3. Wetsontwerp tot aanvulling der zegelbelasting. De bond acht dringend gewenscht een wijziging van bovengenoemd ont werp* in dien zin, dat de heffing der belasting zooveel mogelijk wordt ver plaatst naar de bron, zulks over een - Komstig het desbetreffende advies van den middenstandBraad. 4. Personeele belasting. De bond wenscht bij invoering van da Wöt oilder punt 3 genoemd, afschaf- ling der personeele belasting op win kels, koftiehuizen enz. 5. Forensenbelasting en vliegende winkels. De bond verzoekt, dat het ontwerp,, strekkende otn op het punt van de be lastingen de gemeentewet te w ijzig eh in dien zin, dat door eeSi herziening dei forenseobelasting ook de belasting pp de vliegende winkels mogelijk wordt gemaakt, met den meesten spoed door de Staten-Generaal in behandeling wor de genomen. 5. Concurrentie loonarbeiders. Wijl groote groepen van middenstan ders in hooge mate nadeel ondervin den van de concurrentie, welke loon arbeiders huin patroon aandoen, bui ten den wettelijk geoorloofden arbeids tijd, dringt de bond1 er op aan, dat daartegen afdoende wettelijke maatre gelen worden genomen. Dr. L. A. K adem aker. De bekende redacteur van hel, Va derland, dr. L. A. Rudemaker, is in Zwitserland bij n tocht langs een pas bij Engadin, op korten afstand van Sur, een auto-oogel.uk overkomen) waar bij hij ernstig is gekwetst, zoodat Hij naar het Kreisspital is gebracht te Samaden. Sdmaden ligt niet ver van San Moritz. In den auto waren o.a. gezeten dr. L. A. Rademaker, redacteur van „Het Vaderland" te Den Haag, mevrouw Costerus-Hovy en haar 18-jarigen zoon. Dr. Rademtaker bekwami een schedel breuk en een gebroken onderarm. Ook, mevr. Costerus is ernstig gewond ten gevolge van een gecompliceerde breuk van het bekken en van een scheen been. Haar zoon bekwami een zware hersenschudding. Het Vaderland1 verneemt 'nader nog dat dr. Rademaker niet levensgevaar lijk werd gewond, men hoopi dat een algeheel herstel mogelijk zal zijn. De gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder onderwijs. Voorstel tot een andere regeling van financieering. |De heer Keerstra, administrateur ter secretarie van 's-Hertogenbosch, heeft aan de leden der Staten-Generaal een adres ge zonden waarin hy een regeling voorstelt voor de financieering van het lager onder wijs, waardoor naar zijn meening de be zwaren zouden worden opgeheven, die aan de tegenwoordige regeling verbonden zyn. Zijn systeem bevat de volgende punten: 1. Het lager onderwijs wordt bekostigd uit bijdragen van het Rijk en eventueele vrijwillige bijdragen van derden of uit be paalde fondsen. Andere overheidslichamen verleenen voor I het onderwijs geen bijdrage. Jrlet Ryk heft van de ouders en verzor gers der leerlingen een in alle gemeenten van het land gelijk schoolgeld, dat tegelijk met de Rijksinkomstenbelasting wordt in gevorderd. De gemeenten betalen aan het Rijk een deel der overblijvende onderwijskosten, be rekend naar het aantal ingezetenen. 2. De Rijksbijdrage bedoelt te zijn een vergoeding voor jaarwedden, schoolibouw, kosten van inrichting, van onderhoud, van schoonhouden, verlichting en verwarming, van leermiddelen, meubelen, biblioheken, kortom voor alle onderwijskosten. Zij wordt berekend per schoolgaand kind en is overal in het land gelijk. 3. De Rijksbijdrage wordt slechts ver leend aan vereenigdngen of combinaties, welk een aantal van minstens 10.000 leer lingen omvatten. 4. Iedere bond van scholen staat onder een hoofdbestuur, dat beslist over de wijze waarop de bijdragen zullen worden verdeeld over de vraag of een school zal worden op gericht enz. De bonden kunnen hiervoor zelf regelen stellen en bepalen, of de uitkeering van den bond aan de scholen zal geschieden byv. per leerling of op andere wijze. Een landelijke bond kan zyn bevoegdhe den by'v. voor een deel aan een provinciale afdeeling overdragen en zelf in beroep be slissen, in gevallen van schoolbouw enz. 5. De onerwijzersjaarwedden, het ver plichte aantal onderwijzeres, de leerstof enz. worden gelijk thans van Rijkswege geregeld. 6. Het openbaar onderwijs wordt gege ven door schoolcommissiën, in elke gemeen te één of meer; twee of meer gemeenten kunnen ook te zamen één commissie heb ben. Deze commissiën worden in elke gemeen te benoemd door de ouders der leerlingen van de openbare scholen; zjjn zij deswege in gebreke, dan ben oemt de gemeenteraad een commissie, zoo mogelijk uit de ouders der leerlingen van openbare scholen. Deze commissiën beheeren de scholen in de gemeente geheel afgescheiden van de financiën der gemeente. Zij vormen te zamen een bond voor het openbaar onderwijs in de provincie. Elke commissie benoemt de onderwijzers aan haar scholen; het (bestuur van den pro vincialen bond regelt verder, onder goed keuring van Ged. Staten, de wijze waarop het onderwijs aan elke school uit de rijks bijdragen enz. gefinancierd zal worden. De rijksbijdrage voor het openbaar on derwijs wordt, tot gelijk bedrag als voor het bijzonder onderwijs, aan de provinciale bonden uitgekeerd. De derde Nederlandsche Katholiekendag. Gisteren werden verschillende sec tievergaderingen gehouden. In de eerste sectie sprak prof. dr. A. J. Mulders, hoogleeraar aan het groot-seminarie te Hoeven, over „Het beschavingswerk der kloosters". In de tweede sectie sprak prof. dr. W. Mulder S.J., hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, over „recht en wet onder invloed der ka tholieke kerk in de middeleeuwen". In de derde sectie sprak pater Bon- avonture Kruitwagen O. F. M uit Woerden, over ,,het volksleven in Ne derland tijdens de katholiek georgani seerde middeleeuwen. Spr. betoogde, dat de beschaving o nier natie steunt op onze voorouders, d>e reeds vroeg den invloed van «e katholieke kerk ondergingen. Hij ging daarop na, welk verband er bestaat tusschen de katholieke kerk en de oude volksgebruiken en volksverma ken. i i In de vierde sectie hield dr. J. F. M. Sterck een rede over „het katho.i- cisme als factor van beteekenis in de Nederlandsche beschaving, ook in den tijd der onderdrukking". In de zesde sectie hield mgr. J. A S. van 9chaik te Gulemtoorg een voor dracht over de beteekenis van het ka tholicisme voor de Nedetr lands die mu ziek. |j Verder werden nog eenige neven- \ergaderingen gehouden. In de neven- vergadering der vereenigingen, aange sloten bij 't algemeen secretariaat van Geloof en Wetenschap" van den Bond van R.K. Volksuniversiteiten in Ne derland traden als sprekers op prof. dr. Gerard Brom1 uit Nijmegen en prof. dr. G. A. Boon uit Leuven. Ook de tweede zittingsdag werd ge sloten mei een algemeene vergadering welke onder leiding stond1 van mgr. prof. dr. J. H. E. J. Hoogveld uit Utrecht. In zijn openingswoord heette de voorzitter welkom den nieuw benoem - den minister van oorlog en marine, den heer Lamfoooy, (Langdurig ap plaus) Na het uitvoeren van een zangnum mer kreeg prof. dr. J Witlox hel woord voor het uitspieken van zijn rede over het onderwerp „de katho lieken, verkort in hun burgerrechten, toch oprechte vaderlanders". Pater dr. Cassianus Hentzen hield vervolgens een rede over de vrijma king en herleving van het katholieke Nederlandsche volksdeel. Spr. deelde zijn rede in drieën en behandelde ach tereenvolgens 1. hoe de toestand der roomsch-katholiek was in de eerste helft der vorige eeuw 2. hoe katho liek Nederland ontwaakte en de waar heid dat ook een katholiek Nederlan der is. veroverd werd 3. welke thans de resultaten der vrijmaking en her leving zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Fabrieksbrand te Echt. De pannenfabriek de Valk te Eent is gisteravond grootendeels" uitgebrand. De brandweer uit Roermond, die uit Venlo en die uit Maastricht wisten met hulp van de plaatselijke brandweer den brand, die omstreeks half negen was uitgebroken, meester te worden. De schade aan de dak pannenfabriek wordt geschat op 5 700.000 gulden. Stopzetting Crisissteun te Zaandam. B. en W. van Zaandam hebben be sloten den crisissteun te beëindigen en de werkloozen te verwijzen naar de organen voor armenzorg. Nieuwe personen zuilen niet meer In de steunverleemng worden opge nomen en direct naar het Burgerlijk Armbestuur worden verwezen. Voor de werkloozen, die er thans zijn, zal deze regeling over 2 maanden ingaan. In verband hiermede heeft de com missie tot steun aan werkloozen een schrijven gericht tot de werkgevers met het verzoek bij het in dienst nemen van arbeiders zooveel mogelijk de voorkeur te geven aan ingezetenen der gemeente Zaandam. Geen loonsverlaging bij Caivé te Delft. De directie van de Oliefabrieken Calé te Delft heelt in een gehouden bijeenkomst met vervegenwoordigers van het personeel.medegedeeld, dat zij besloten heeft de 5 loonsverla- g.ng, welke op 1 September a.s voor net geheele personeel zou ingaan uit te stellen. Hieraan werd nog toegevoegd, dat in elk geval dit- Jhar geen verlaging van het loon aèl „plaats hebben. Auto tegen een boom gereden. Verschillende personen licht gewond. Gistermiddag te ongeveer 3 uur is een auto uit Vltesingen, waarin 7 per sonen waren gezeten, op den Koudc- kerkschenweg, geslipt en tegen een boom gereden. Verschillende der inzittenden zijn licht gekwetst. Ondier hen bevindt zich mevrouw Mulder, de echtgenoote van een der directeuren van de Maatschap pij „Zeeland". De auto is aan de rechterzijde zwaar beschadigd. Toch kon men, daar de motor door het on geval niet geleden had, zonder hulp den terugtocht ondernemen. Deo gewonden werd direct genees kundige hulp verleend'. Een treurig ongeval. Met den trein, die 3.21 uit Deventer naar Zwolle vertrekt, is gistermiddag, naar de Zw. Ct. mértdt, een treurig ongeluk gebeurd!. Even voorbij Olst werd een jongen door den trein ge- grepco, mot het noodlottig gevolfe, dat hij, hoewel de trein onmiddellijk stop te, op slag werd1 gedood en geheel vermorzeld onder de wagens vandaan gebracht werd. De trein ondervond door dit onge val ongeveer 20 minuten vertraging. Een verkeerd schot. Maandagavond zou, op verzoek van den landbouwer Olthof bij Zenderen, gemeente Borne, diens oude hond door den subprior van het Carmedieten kloos tier te Zende.nen, pater Justinus Meulenheid, worden doodgeschoten. Na het eerste schot was de hond nog niet dood, waarom de pater vermoe delijk' het dier daarna) een slag met de kolf van rijn geweer heeft gege ven. Hierdoor ging een schot af, dat den pater in het bovenbeen trof. Ten gevolge van het hevige bloedverlies is de pater na korten tijd bezweken. De wetten van het verkeer. De regels van de orde van „De Witte Ster." Onder den veel beteeketnenden naam van „Etoile blanche", hebben tal van Zwitsersctie automobilisten .zach aan eengesloten met het doel vermanend op te tre ten tegen die autobestuur ders, die men wegens hun onbesuisd en gevaarlijk rijden met den naam „wegmisbruikers" zou kunnen betite- den. Deze au omobilistenorde van de „Witte Ster" heeft zich tot taak ge steld de navolgetnde regelen niet al leen te zullen in acht nemen, doch te vens iederen chauffeur, die de veilig- hedd van liet verkeer in gevaar brengt daaraan te onderwerpen. Hieronder volgen de bepalingen 1. Zorg steeds correct te rijden 2. Neem, zoowel tegenover het wan delend publiek, als tegen collega's autobestuurders, die beleefdheid in acht die eeil beschaafd mensch past 3. Verleen, waar en hoe dikwijls zulks noodzakelijk blijkt, daadwerken lijke hulp 4. Neem ste.ling tegen elke onvei ligheid sovertreding 5. Wijs de overtreders op de door hen gemaakte fouten en schroom nim mer ernstige gevallen aan de „Etoile blanche" te rapporteeren. Naar het Zwitsersche blad „Le Con- fédére", waaraan de Tel.- deze gege vens ontleende, mededeelt, wordt het Initiatief der vooruitstrevende Zwitser sche chauffeurs door de autoriteiten zeer toegejuicht. Een zeer gelukkig verschijnsel mag het inderdaad genoemd worden, dat ook in ons land' reeds dergelijke auto mobilisten gevonden worden, die zich, zooals bekend', onder den naam' van „Vrijwillige Verkeersingpecties" neb ben vereenlgd1. Zou het intusschen, ziegt het blad, geen aanbeveling verdienen, dat onze auto-bezitters en chauffeurs, die zich aan de betamelijkheidsregels van den weg wenschen te houden, het teeken van de Witte Ster op hun wagens doen aanbrengen Het teek'en van fatsoen en veiligheid^ Een medisch wonder. In het jongste nummer van het me disch tijdschrift „The Lancet" be schrijft een zekere dr. Williams een zonderling geval, dat hi'j met een zij ner patiënten in het ziekenhuis van Sheffield heeft meegemaakt. Een man, dte aan hevige pijnen in den onderbuik leed, werd in Januari van dit jaar in het ziekenhuis opgeno men. Een acute darmverstopping weTd geconstateerd. Men ging den man ope- reeren en na een langdurig onderzoek in de buikholte haalde men een roo- de rubberbuis te voorschijn van een centimeter dik en bijna 17% centime ter lang, welke nog geheel in goeden staat was. Bij nader onderzoek bleek, dat de patient in Augustus 1912 reeds eens voor een blindedarmontsteking was ge opereerd. Bij het wegnemen van een abces werd de rubberbuis in de buik holte achtergelaten. De patient genas toen spoedig, ging na zijn herstel weer terstond aan het werk en heeft 12% jaar zijn bezigheden kunnen verrich ten, zonder ooit de miniate last van het vreemde voorwerp in zijn buik te hebben ondervonden, of deszelfs aan wezigheid te hebben vermoed'. Ook thans is de patient weer volko men hersteld'. Het zonderlinge van het geval, zoo schrijft de arts, is wel, dat deze man gedurende 12% jaar, dat hij met de rubberbuis in zijn buik rond liep, nooit buikpijn heeft gehadi. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.35 MUnchen. Cither-ooncert. 8.10 Hilversum. Avondconcert. H. D. 0.-orkest. Solisten Annie van Beek— Ristjouw, sopraan, en Hendrik v. Beek piano. 8.20 Londen. Kamer-orkest, sopraan solo en mannenquartet- 1Manchester. Concert en liederen Aberdeen. Mo deroe Fransche componisten. Glas gow. Orkest en soli. Cardiff. Vier de concert van de Weteh. National Eisteddfod. 8.35 Zürich. Concert en voordracht. Brussel. Concert. 8.40 MUnster. Weer- en land bouw be richten. 8.50 Berlijn. Kamermuriekavond. Frankfort Concert. Münster. Opvoe ring van Die Krenzeischreiber. Daar na concert. i 1 V 9.20 München. Symphonies concert. Aberdeen. Moderne Itaiiaansohe com ponisten. Glasgow. Piano-solo 10.20 Londen. Greenwicthntiijdeein én rededeel ingen. München. Medede lingen. Berlijn Mededeelingen. frankfort. Blijspel „Der zerbrodhene tfrug." 10.50 Londen. Savoy Band. her lijn. Dansmuziek. Aberdeen. Duet- tisten. Het station Daventry 5XX 1600 M zendl uit van 6.20—9.20 het Londen- «che programma. Van 9.20—10 u. Ka mermuziek voor orkest en sopraan solo. Daarna lot 11.50 Londensdh pro- gramma. Draadlooss rede dr. Annie Besant. Woensdag 12 Augustus a.s., des na- miiddjags „om 3 uur, aal dr. Annie Be- sant op de Bestemmerberg te Ommen eett openbare voordracht houden over: „W.hy we believe in the coming of thé Wor'd'-Teacher" Deze voordracht zal draadloos wor- den ujtgezonden. ONDERWIJS. Nederiandsch Onderwijzers Genootschap. Gistermorgen is de algemeene ver gadering van het Nederlandsoh Onder wijzersgenootschap voortgezet. De- voorzitter deed verschil lende mededeelingen, o. m. dat de Belgische ver egenwoordiger, dé heer A. Versohueren, een brief van verhin dering geschreven had. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur met het amendement der af. Geldermalsen, dat luidt o.n art. 65 der wet van het Genootschap als volgt te lezen Een voorstel tot wetsherziening komt slechts dan in be handeling, wanneeT het gedaan is door het hoofdbestuur of door een afdee ling, mits in het laatste geval voor i Juni adhaesiebetuiging van ten minste 10 andere afdeel ingen is ingekomen terwijl het amendement van Gelder- malsen luidt voor 1 Juni te vervan gen door 2 maanden na het verschij nen van den beschrijvingsbrief. Ingetrokken werd' een voorstel van de aifd. Rotterdam dat beoogde in het reglement Ondersteuningsfonds, in art. 1, 19 en 20, ie schrappen de woor den „voor wie ze lijdene hun leven moeeten zorgen." De conclusies Inzake een 't.b.c.-sana- torium werden daarna in behandeling genomen. De heer De Groot, rapporteur der desbetreffende commissie, lichtte deze conclusie nader toe, er daarbij aan de hand van verschillende ingewonnen in lichtingen op wijzende, dat bij den te genwoordige achteruitgang van de on derwijzerswereld onmogelijk het kapi taal bijeengebracht zal kunnen worden Nadat eenige afgevaardigden over deze zaak het woord hadden gevoerd', wer den de conclusies aanvaard'. In behandeling kwamem thans de conclusies inzake de bevordering der vredesgedachte. Het Nederlandsoh On derwijzersgenootschap kan bij alle on derwijzers aandringen op bevordering der vredesgedachte in en buiten de school. Verder wordt in deze conclu sie gezegd, zich tot regeering te eenden met het verzoek bij de exa mens der onderwijzers te eischen be kendheid' met de voornaamste stadia uit de vredesbeweging en een vol doend aantal gevallen van arbitrage, waardoor oorlogen voorkomen worden, en voorts de regeering te verzoeken, in Nederlandsche onderwijswetten' een clausule op te nemtm, overeenkomen de met die in art. 148 der Duitsche Grondwet. Nadat de heer Schock de conclusies had toegelicht, werden deze aangeno men. Aan de orde kwam'daarna 't voorstel dei afdeeling 's-Gravenhage dat luidt: Punt 2a vafl.het program wordt aldus gewijzigd. Opneiring van heit grondsalaris in het Bezoldigingsbesluit voor burgerlij ke rijksambtenaren de gemeentabestu ren hebben het recht boven de daarin gestolde normen een bijslag te verlee nen. De afdeeling Amsterdam stelde bij amendement voor aan het voorstel-Den Haag toe te voegen ten einde de sa larissen in overeenstemmiing te bren gen met die van gelijk te stellen amb tenaren in dezelfde gemeente. Bij dit punt werd eveneens behan deld het voorstel der afdeeling Eind hoven, dat luidt De algemeene ver gadering draagt het H.B. op stappen te doen bij de regeering teneinde fe verkrijgen le. dat de wedden van het perso neel bij het 1. o. zooals die zijn vast gesteld in het Bezoldigingsbesluit 1920, zullen, worden beschouwd! als mini mum salarissen. 2e. dat gemeente en1 schoolbesturen de bevoegdheid krijgen, deze mini- mumwedden met een toelage te ver- hoogen. Beide voorstellen werden mei groote meerderheid verworpen RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 6 Aug. Hoogste stand' 760.9 Zürich. Laagste stand 749.1 te Stockholm. Verwachting Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, meeat zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. STADSNIEUWS. Donderdag 6 Augustus 1925. De Mallegatsluis. De minister van waterstaat heeft over- wegende, dat het aantal vaartuigen, dat op grond van art. 19 van het Algemeen regle ment van politie voor rivieren en Rykska- nalen recht op voorschutting heeft door.de Mallegatsluis te Gouda, zóó groot is, dat daardoor een te hinderlijk oponthoud ont staat voor de vaartuigen, welke dat^echt niet bezitten en dat een niet onbelangrijk aantal van eerstbedoelde vaartuigen ook zouden kunnen gebruik maken van de bin- nenechutting door de IJsselhavensluis te Gouda; .bepaald, dat, met ingang van 1 Septem ber a.s., aan vaartuigen, bedoeld in de laat st® zinsnede van het eerste lid van arL-19 van voornoemd reglement (d.z. vaartuigen - geregeld varende volgens afgekondigde dienstregeling tot vervoer van stukgoede ren of vee, met hunne lichters of belich ters), voorschutting door de Mallegatsluis kan worden geweigerd, indien die vaartui gen in verband met hunne afmetingen en den tyd van aankomst gebruik kunnen ma ken van de binnehschutting door de IJssel havensluis te Gouda. Een wielrijder door een auto aangereden. Gisterenmiddag toen de heer C. A. Krimpenfort zich met zjjn auto, voor zaken naar Schoonhoven begaf, heeft hij door on bekende oorzaak op den Stolwijkschen weg, naby Stohvykersluis, een stadgenoot aan-, gereden. De heer K. zag op den Stolwykschen weg een man voor zich uit fietsen, rechts - van hem reden een tweetal jongens. Uit de bewegingen die de man imaakte, meende de heer K. te moeten opmerken dat hij passeeren kon, de fiets van den man, -die blijkbaar erg nerveus was, is daarbij echter met de achterkant van de auto in aanraking gekomen, met het gevolg dat de man, zekere Verleun, wonende in de Geu- zenstraat, viel en zich bloedend aan het hoofd verwonde. De heer K. onderbrak direct zijn reis en bracht het slachtoffer van dit ongeval, met ejjn auto direct naar het van Iterson Zie kenhuis, waar hij ter verpleging werd op genomen. De kosten van opname en verple ging nam de heer K. die zeer onder den in druk van het gebeurde was, voor zjjne re kening, en hij heeft gemeend van het onge val direct de politie in kennis te moeten stellen. Goed afgeloopen. Toen gistermiddag de heer v. Dam uit Stolwijk, per fiets op weg naar Gouda, de hoek bij café Christenzen wilde omgaan, kwam juist van den anderen kant een auto aan. Door zich van zijn fiets te laten val len, voorkwam de heer v. Dam, dat hy zelf onder de auto kwam. De fiets werd echter geheel in stukken gereden. Naar Gorkum. De Goudsche H. B. S.'ers, die dezen zo mer den door den Rotterdamschen H. B. S.- Bond, onder leiding van Jan Heiser, geor- ganiseerden Stertocht naar Gorinchem mee maakten, zullen er wel belang in stellen, dat John Kloos in „Ons Orgaan", het maand blad van den R. H. B. 'S.-Bond een nabe trachting in dichtvorm schrijft, die wij hier onder laten volgen: 't Idee, dat kreeg Jan Heiser, In dat Tiel, op een soireé. In 't stadje van de bolus, Mudden bracht ie er van mee. Vijf, zes bonden zouden komen, Naar de stad van Loevestein, Om daar 's zonder punten-zorg, Met z'n allen uit te zjjn! Half negen zou men weggaan, Maar het werd weer'half tien. Kwam dat door die limonade? Of door To iz'n kiekmachien Toen de tros werd los gesmeten, Stak men zingende van iwal, Werd 't bondslied hard gezongen, Maar dietJoeb 't hardst van al. In 't midden heeft 'n troepje, Heel de tocht „klassiek" geblert. Achterin nog wat violen, Waar geen noot gehoord van werd. Voor een bon van vijftien centen, Stond je af en toe „en queue", Kreeg je van de Juf, voor-onder, 'n „Esperanto-maag-gazeus." Klokslag twaalf zag men Gorkum, Vroolijk werd aan land gestapt: Bikken ging men in de Doelen, Waar „geen" koffie werd getapt. Aten vele, gekke dingen, Zong men luid ons vroolyk lied. Doch de ster werd niet voltallig. Want twee bonden kwamen niet. En toen werd 't maar eetl dancing, 'Zong die Goudsche Joop wat voor, Vertelde van z'n zeven kinders, Stelde ze ook even voor. Heel den middag toen maar dansen, Lui, het weer, dat Was te mooi. Als je jong bent en 't is zomer, Kruip dan nimmer in 'n kooi. Halfvijf begon de huisreis, Was het „zangkoor" weer present „Zalig" hebben ze gezongen, Joebje was de dirigent. Eén zag ik z'n hartje storten, Voor 't liefste wat 'ie had. En een vroolijk „heilig" troepje, Dat veel dronk en nog meer at. En waar de tocht een einde nam? Wel, dat was hier, in Rotterdam. hedennacht in een bankgebouw hier ter stede was ingebroken, en dat een bedrag van 20.000.uit de brandkast was mede- Bij informatie bleek ons dat dit bericht geheel onjuist is, dat van een inbraak niets Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 66, de lucht was 70. Unaproxen kantongerecht. Zitting 5 Augustus 1926. Wegens fietsen zonder licht: N. M., Goü- da, f 2 s. 1 w. t. Wegens iwateren buiten urinoir: A. G., Wad.veen, f 1 s. 1 w. t. (Wegens voetbal spelen: A. H., Gouda, f 2 «..ïw.t.1, Weigens vee laten loopen op spoorwegen: A. Z., Lange R. W., f 5 s. 2 d. h. Wegens snel varen: J. v. T., Vianen, f 3 s. 2 d. h., J. v. T., Vianen, f 3 s. 2 d. h. Wegens overtr. leerpl. wet: L. H., Bè|j- schen hoek, f 8 s. 4 d. h. WegenB auto rijden op verboden weg: J. Vinkeveen, f 5 s. 2 d. h. iWegens trekdier onbeheerd laten staan: C. v. d. H., Gouderak, f 6 s. 2 d. h. Wegens loopen op een spoorweg: J. 'C. v. D„ Wad/veen, f 3 s. 2 h. Wegens bedrijf uitoefenen van muzikant: J. de G., z. ib. w., f 3 s. 2 d. h. Wegens vissohen zonder vergunning: A. V .d. V., R'dam, f 3 s. 1 d, h., hengel v. v., A. de G., R'dam, f 3 s. 1 d. h., hengel v. v., C. S., R'dam, f 3 s. 1 d. h., hengel v. v. ..'egens iprjjden van de Kuiperstraat: B. de B., Gouda, f 3 s. 1 <L h. Wegens voetbal spelen: G. J. S., Gouda, f 2 s. 1 d. h. Wegens zwemmen in de Gouwe: W. F. S., Gouda, f 1 s. 1 d. h. Wegens te snel motorrijden: B. A. K., Gouda, f 5 s. 2 d. h. Wegens te snel fietsen: J. v. L., Waar den, f 3 s. 2 d. h. iWegens auto ryden op een verboden wég: G. B., Wad.veen, f 5 s. 2 d. h. Wegens luid zingen en schreeuwen: P. D,. Zevenhuizen, f 5 s. 2 d. h. Wegens (nachtrumoer): H. V. D., Wad. veen, B. B., Zevenhuizen, f 5 s. 2 d. h. Wegensf auto rijden op een verboden weg: J. J. B., Gouda, f 5 s. 2 d. h. Wegens motorrijden zondrr licht en num- merbewijs: A. L., Zevenhuizen, 2 X f 2 s. 2 X 1 d. h. Wegens wateren buiten urinoir: L. J., Gouda, f 1 s. 1 d. h. Wegens openbare dronkenschap: C. A. v. d. B., Gouda, f 3 s. 1 d. h. Gevonden voorwerpen. Op eiken werkdag, des voormiddags tus- ochen 10 en 12 uur, zijn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeer de gevonden voorwerpen: 2 huissleutels, 1 sleuteltje, 1 Loterij-lot, i dop van een auto en 1 kindertaschje. Voorts zyn te bevragen: 1 eend b(j Stolk, Raam 225; 1 portemonnaie bij W. Blok, Boomgaardstraat 62; 1 portemonnaie bij G. v. d. Berg, R. van Catsweg 18; 1 paar handschoenen by R. Schouten, Kleiweg 61; 1 gewichtje by M. Mikkers, Vest 24; 1 kin dertaschje by G. Klomp, Derde Kade 43; 1 duimstok bij H. de Jong, Dr. ^eidsstr. 11; 1 portemonnaie bij A. de Groot, Bleekers- singel 47; 1 dop van een rijtuig bij J. Bree- dijk, Vierde Kade 47; 1 portemonnaie bij H. Vermeij, Boelekade 1; 1 taschje bij H. de Wit, St. Josephstraat 54; 1 portemonnaie met inhoud bjj J. Tybout, N. Markt 30; 1 huissleutel en een zakmes bij S. de Wit, P. C. Bothstraat 76; 1 boodschappentasch bij T. Dijkman, Lemdulsteeg 33; 1 kinderschort bij F. Izarin, Bestedelingenhuis Oosthaven; 1 portemonnaie bij J. Klein, Westhaven 29; 1 rozenkrans by G. 'Boekamp, Veerstal 8; 1 portemonnaie bij J. Boonstra, Vierde Ka de 35; 1 beursje by H. de Bok, P. C. Both straat 47; 1 handje'bij G. J. Natrop, Rrui- deniersteeg 9; 1 rozenkrans in étui bij A. Ferwerda, Markt 54; 1 duimstok by S. Bou- ters, Regentesseplantsoen 17; 1 ceintuur bij H. de-Wit, St. Josephstraat 54; 1 gewicht by C. van Groningen, Boelekad*^|^orte- monnaie met inhoud P. J. Blom, drikstraat 88; 1 jas by G. de Bruin, VerW renkost 17; 1 hondenhalsband by P- w- Kleiweg, Achter de Vischmartk 60; 1 kin derhoedje bij N. Broekhuizen, Komynsteeg 16; 1 ringetje bij A. Jongenboer, Korte Noodgodsteeg 10; 1 boodschappentasch bij T. v. d. Bas, Moordrecht; 1 zweep by P. Boer, Bloemendaal L 76; 1 huissleutel bij Magazijn de Zon; 1 pakje met inhoud bij De Wit, Boomgaardstraat 19; 1 zakje met inhoud by L. van Eyk, Chr. de Wetsstraat 12; 1 motorrijwdelstep by A. v. d. Sprong, Karnemelksloot2 vijlen bij W. Krom, Markt 2; 1 zakmes by Barneveld, Vlaming straat 30J 1 hondenhalsband bij Van Mou- rik, Kuiperstraat 22; 1 hondje bij Van den Ham, Spoorstraat 3; 1 broche by T. de Jong, Zwarteweg 32; 1 pet bij J. Pol, Dra piersteeg 8; 1 postduif by J. de Bruin, IJs- sellaan 108; 1 kinderschoen bij E. Grendel, Lethmaeetstraat 11; 1 portemonnaie met in houd bij H. Sliedrecht, Blauwstraat 7; 1 halsketting bij L. van Leeuwen, Spiering straat 10; 1 damesrijwiel by J. Papendorf, Hoogstraat 2; 1 portemonnaie by J. Panne- vis, Turfsingel 70; 1 broche bij A. Boerman Raam 199; 1 id. (defect) bjj L. Tillemans, St. Josephstraat 43; 1 aak met inhoud bij H. de Heide, Raam 318; 1 cocoslooper by Terhoven, Persynstraat 14; 1 portemonnai» by L. de Boom, Kleiwegstraat 38; 1 dame< handschoen bjj A. de Weger, B. Marten singel 73; 1 maandfcaart N. S. bij H. Spruit Zoutmansplein 32; 1 kinderportemonnaie bij D. Stubbe, Achter de Vischmarict 28; 1 motorhandschoen bjj 1% Wilier, Eraamus- straat 11; 1 broche by A.\an Hoorn, Bosch-* weg 33; 1 eiermandje Vj E. Merenberg, Gr. Floriaweg 72; 1 kindel»choentje by J. v. d.' Woude, Zeügestraat 6\ 1 portemon naie met inhoud by A. J. 80s, Turfsingel 72; 1 portemonnaie bij Magazijn de Zon; 1 broche by H. de Adel, Bockenbergstraat 60; 1 kinderportemonnaie by P. J. Kare- bijn, IJssellaan 2; 1 paar klompjes by F. v. Leeuwen, Karnemelksloot 197; 1 bankbil jet bij D. Steenwinkel, Nobelstraat 19; 2 lampenbranders by W. de Keizer, Jan Kot- tensteeg 1; 1 tasch by M. J. v. d. Berg, Raam 296; 1 dameshandschoen by C. Ver- i, N. van Goorstraat 6; 1 id. bij A. IJipe- laar, R. van Catsweg 172; 1 ceintuur bij J. Van Eewijk, Lazaruskade 16; 1 bankbiljet bij H. Driesen, Heerenstraat 174; 1 dames- portemonnaie met inhoud by J. van Loon, Sch^tetpasjraat 1; 1 portemonnaie bij Mei lof, Van Stryenstraat 20; 1 id., met inhoud bij N. van Es, Bockenbergstraat 1; 1 ring by J. Pot, Kleiweg 3; 1 ceintuur bij K. den Bleyker, Spieringstraat Ij 1 horidje by W. Berkenkamp, Pretorraplein 29. Omtrent eenige gevonden rywielbelas- tingplaatjes zijn aan het Bureau van Poli tie alhier inlichtingen te bekomen. Als verleren werd aangegeven: 2 gouden ringen, 1 gouden armband, 1 zilveren horlo ge en 1 portefeuille met inhoud. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 3 Aug.: Cornelia Johanna, d. v. T. J. Schoonderwoerd en H. Hogen- doorn, Naaierstr. 5. 4 Aug.: Jannigje, d. v. K. Venwaal en J. J. den Edel, Wilh. 42. Maria, d. v. J. van Dam en J. de Mol, Groenendaal 25. 6 Aug.: Pieter, z. G. de Bruin en P. F. Verhart, Pretoria- plein 30. GETROUWD: E Aug. H. N. J. Winter en C. M. Enhuis. A. J. de Bakker en M. Kelder. H. Janssen en E. Willemsen. C. van iHeijriingen en J. M. Grunder. T. Middelkoop en W. van Dijk. B. J. Ken- niphaas en S. H. Engelbrögt. D. Rieze- bos en G. van Wijnen. OVERLEDEN. 2 Aug.: Bartha Cornelia Bunschoten, geh. m. W. Groeweg, 64 j. Aug.: Adrianus Johannes Wijnmalen, 66 j. Jöhanes Josephus Antonius Zegers 1 j. Johanna Alida Janmaat, 2 w. 4 Aug.: Willem Rruijne, 64 j. Agenda. 6 Aug. Soc. „Ons Genoegen", Kjnderkermis. Aué- 8 uur. Soc. Ons-Genoegen, Zaal Kunstmin. Vergadéring G. V. B. De apotheek van den heer E. Grendel, Korte Tiendeweg, is déze week tot en met Vrijdag 7 Aug. beneveps den daarop vol genden nacht, geopend ha 8 uur des avonds (des nachts echter alèen voor recepten.) UIT DEN OMTREK. AMMER3TOL. Gisterenavond passeeid| aLhiej* langs den Lekdyk een gezelschap, dal in een woonwa gen huisvesting hield. -De bewoners van dezen woonwagen schenen, niet recht duiide- iyk het verschil te weten tusschen het myn en dyn, want op een gegeven oogenblik werd halt gemaakt en begon men mgj^het maaien van gras, dat bestemd was voor het voor den wagen staande paard. Zulk een diefstal op klaarlichten dag beviel den ei genaar, den heer S. S., wonende aan clen Kerkweg niet al te best. Zoo spoedig als hy kon ging hy er heen, vergezeld van den rijksveldwachter Van Zwieten. Intusschen waren de woonwagenbewoners al weer ver der gegaan, na zich eerst goed van gra.' voorzien te hebben. De eigenaar en de rijks veldwachter evenwel wisten hen spoedig te achterhalen en ondanks een heftig® woor denwisseling tusschen eigenaar en het ge zelschap, wist de heer Van Ziwieten door zyn flink optreden te bewerkstelligen dat den eigenaar een schadevergoeding werd betaald. BOSKDÓP. Bij de gehouden aanbesteding voor het bmiwen van 20 arbeiderswoningen voor de bouwvereeniging „St. Joseph" alhier, is in geschreven als volgt door de volgende lirma's: Haaksman-Hagestein te Hoek van Hol land f 64449, Ph. v. d. Most te Schiedam f 62000, W. Egdoorn te Alphen f 62999, C. Verveen te Boskoop 68490, A. Mooter te Moordrecht f 59997, A. Vreeburg te Boskoop f 57850, P. F. Boeman te Boskoop f 57250, H. Ende te Woerden f 59500, J. Voordouw te Zwammerdam f 65990. In de gehouden vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van den Nesse Pol der is benoemd tot secretards-penningmees ter de heer A. H. van Gelderen alhier. HAASTRECHT. Door den landbouwer P. C. van den Broek alhier is aangifte gedaan van het voorkomen van mond -en klauwzeer onder zyn wee. Ter secrötafie is gedeponeerd een gevon den alpaca beursje, inhoudende eenig géld. t>e uitslag van de loting vqor den dienst plicht is ads volgt: Nb. 1, P. H. Rost; no. 2, C. Verseput; No. 3, W. Doelman; No. 4, C. van Vliet; No. S^J. Vreeswijk; No. 6, C. L. Verkaik; No. 7, J. M. van Zuilen; No. 8, M. Eegdeman; No. 9, C. Rietveld. (De .Burgemeester herinnert bij openbare kennisgeving belanghebbenden er aan dat zij die bijzondere wenschen omtrent hun in lijving hébben, «ich daartoe voor 5 Septem ber a.s .ter Secretarie moeten vervoegen. Hedennacht is door de politie een zoon van den landbouwer B., gearresteerd, ver dacht iemand in Berlcenwoude gestoken te 1 hebben. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. S. V. H. IIG. Z. C. II 1—2., Giflterffvonü 8 uur spoelde G.Z.C. 11 tegen S.V.H. II. G.Z.C. stelde zich volgt op Doel Gelijne achter: G. H. de Wilde, H. van der Waal en Willigen voor Gabry, v. Essen en P. de Jong. 6.V.H. kwam met één S.V.H. haalt de bal en na eenig ge lijk opgaand spel doelpunt de Haes van S.V.H. met een wellicht houd baar schot. Daarna is de G.Z.C. aan vallend en na samenspel tusschen Ga bry en de Jj?I*g miaakt laatstgenoemde met eenurig schot een tegenpun Daarna wordt rust* gefloten met stand 1-1 Na de rust vallen beide partijen met vernieuwde meed, aan. Van Essen zwerm niet voldoende op en kon zich niet vrijmaken. Ten slotte zwom van Willigen uit de adhterhoede op en werd binnen de beruchte lijnen straf baar gehinderd. De verleende s!raf- worp werd door hem keurig in een d'o^punt omgezet. Spoedig daarop werd het einde gefloten, zoodat G.Z.C. 11 deze overwinning het afdeelings- kampioenschap behaalde. Scheidsrechter de Haaf leidde 'ot Ts genoegen hoewel hij o.i. niet voldoende iedere overtreding bestrafte. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. GOUDA, 6 Aug. Aangevoerd 212 partijen. Handel matig, le kw. f 60— 64, 2e kw. f 5358, zwaardere r.m. 68, m'. r.m'. le srt. f 63—66%, met r.m. 2e srt. f 56—61. BOTER. Red. aanvoer. Handel flauw Goe boter Weiboter f 0.99%—107%. EIEREN. Per 100 stuks f 7.50—8.25. Red. aanvoer. Handel flauw. V««markt. GOUDA, 6 Aug. Melkvee f 3^0—400 Red. aanvoer. Handel red'. Vette var kens 46 u 47 ct. per half K.G. Wei nig aanvoer. Handel vlug. Magere var kens 40 h 45 ct. per half K.G. Groote aanvoer Handel matig. Magere biggen 12—28. Groote aanvoer. Handel stug. Nuchtere kalveren f 1422. Weinig aanvoer. Hanidei red'. Graanmarkt. GOUDA, 6 Aug. Graaien. Prijshou dend. Tarwe f 15—18.ou, Rogge f 13.50 14.50, Gerst f 13.50—14.25, id. olvev. f 1516, Haver f 14—14.50, per 100 K.G. i i I i - Gemeentelijke vischmarkt Gouda 6 Aug. Aangevoerd 1 mand verschel schol i 2 manuien versohe schelvisch, /er- deeld in, 23 partijtjes van 25 stuks schol en 45 partijtjes van 10 stuks schelvisch de prijzen varieerden van f 0.400.70 voor schol en van f 0.20 —0.70 voor sdhelvischi Coop. Vereentging „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop Rozen Ophelia f 0.61, Golden Ophe lia f 0,54—0.60, Hadley f 0.82—1.25, Columbia f 0.60—0.80, Butterfly f 0.78, Mac Keiler f 0.60, Mme. Jules Bou- ché f 0.50, M. Peroet f 0.96, Marcel roozen f 0.60, Polyantharozen f 0.28, Buitenrozen f 0.43—0.49, Lilium tigrij nan 7 ct. p. tak. Diversen: Dahlia's 10 210.30, Gla diolen f 0.30—0.35, dubb. sperdieboo- nen f 0.12—0.17, enk. id. f 0.22-0.2'*, Siiijbjoonen f 0.220.26, jpep K.G., Kropsla f 1.30 per 100. 439e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 6 Augustus. Hooge prijzen: 20.000 18323. 1000 347. Prijzen van 30. 392 1287 1385 1399 1438 1572 1860 2314 2780 2821 3302 3373 3384 3958 4000 4007 4180 4448 4481 4534 4728 4960 5116 5258 8 5735 5860 5926 6002 6277 6733 6806 6857 7455 7674 7799 7921 8191 8382 8419 8542 8806 9106 9271 9416 9557 9824 10017 10223 10409 10435 10753 10909 11297 11546 11782 12028 12089 12246 12389 12491 12506 12537 12668 12899 12915 13030 13199 13438 13626 14586 15016 15663 15735 15954 16120 16044 16999 17018 17099 17685 17963 18502 18578 18612 19129 19204 19237 19260 19305 19429 19649 19676 ,19799 19878 20053 20273 waarna men echter verrassende resul taten verkreeg. Hfcar geestelijke ontwikkeling begon met het leeren van Braille-sohrift en met behulp daarvan kon men haar on derwijzen. Zij was spoedig het En- golsch en het Esperanto moester. Thans voert zij een levendige brief- wisseling met hare lijdensgenooten te Londen, San Francisco, Melbourne en Parijs, en ook mei Helene Keller die haar verscheidene vriendschappelijke brieven heeft geschreven. (DRAADLOOZE DIENST.) De staking geëindigd. HALIFAX, 6 Aug. be mijnwerkers bij de Britsch Empire mine Corpora- •tijjni werkzaam hebben met meerder heid van stemmen besloten, bet werk te hervatten op de bemtiiddielingsvoor- stellen der regeering. De mijneigena ren moeten ivog een beslisshig Disconto veria gjng van de Bank ran Engeland. LONDEN, 6 Aug. De Bank van En geland heeft haar disconto dat sinds 5 Maart 5 bedroeg verlaagd) tot 4% Koning Faisal op reis. LONDEN, 6 Aug. Uit Bagdad wordt gemold dat koning Faisal Woensdag avond uit Bagdad vertrokken is naar Europa. Hevige stormen in Zwitserland. BAZEL, 6 Aug. In Oogt-Zwitserland heb ben delaatste dagen hevige stormen gewoed. De Ryii.i8 zeer gestegen en indien er geen verbetering komt, zyn overstroomingen niet te vermijden. Het groote Duitsche luchvaartstation door brand verwoest. BERLIJN, Aug. Het groote Duit sche luchtvaartproefsLation. tex Adiers- hof is in den afgeloopen naom geheel door brand verwoest. De teraardebestelling van de slachtoffers van het auto-ongeval. AMERSFOORT, 6 Aug. Debegrafenis van de beide slachtoffers van het auto-onge val te Wageningen heeft heden alhier on der groote belangstelling plaats gehad. Op de Aig. Begraafplaats was een enorme be langstelling. De Bond v'an Boekdrukkerijen was vertegenwoordigd door de heeren Ket ting, Lid van het Hoofdbestuur en S. W. Melchior, districtsvertegenwoordlfeer van de Societeit-Vereeniging. Aan hot graf mocht niet gesproken worden. Met een mes gestoken. EINDHOVEN, 6 Aug. In den afgeloopen nacht heeft de oud-koloniaal J. F., wonen de te Woensel, zyn vrouw mishandeld door haar met een mes een steek in den hals te geven. De vrouw werd licht gewond. De man mishandelde zyn vrouw, omdat h(j haar van ontrouw verdacht. Naar gebleken is, heeft men hier te doen met een krankzinnige, die dan ook overge bracht zal worden naar een gesticht. De toestand van de vrouw is niet levens gevaarlijk. f WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Een Hongaarsohe Helene Keiler. In wetenschappelijke kringen te Boe dapest is de belangstelling opgewekt voor een geval dat veel overeenkomst vertoond met dat van Helen Keiler, hl een bliiidengesticht te Boedapest wordt een meisje verpleegd, Maxgare- be Egri, dat op vierjarigen leeftijd ten gevplge van een hersen-aandoening 't vermogen om te zien en te hoor en verloren, heeft. In den loop van twee jnar verloor zij ten overvloede het ge bruik van de spraak. De pogingen om in geestelijk contact met haar te ko men moesten in den aanvarife schip breuk lijden, daar haar tastgevoel niet ?oo ontwikkeld was, als dat bij blind geborenen het geval, te. Men moest dn» eerst haar tastgevoel ontwikkelen WISSELKOERSEN. 6 AUK- 6 Aug. Officieel. Londen 12.08% 12.08% Berlyn 59.22 59.22 Parys 11.70% 11.68 Brussel 11.24 11.15 Zwitserland 48.35 48.35 W eenen 35.10 85.10 Kopenhagen 57.20 56.70 Stockholm 66.90 66.90 Oslo 46.25 45.95 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.38 7.37 Madrid 36.— 35.90 Milaan 9.05 9.02% Beuraov er zicht. Hek publiek nam heden ten opzich te van de ellectenbeurs een zeer ge reserveerde houding aan en de han del had dientengevolge weinig te be- teekenen. Voor rubberwaarden was de animo bekoeld, hoewel de rubberprijzen te I onden zich lieden goed' konden hand haven, werden de meeste rubberfond sen wat lager ingezet, waarna zij vrij wel stationair bleven. Tabakken waren heden iets minder gunstig gedisponeerd, in zooverre de koersen van de Sumatrasoorten onder beurstijdi geleidelijk aan terug liepen In doorsnee ondergingen de noteerin gen overigens niet veel verandering. Van de petroleum|fonidsen openden Geoonsolideerden eenige procenten be neden de vorige slotprijaen, doch ver volgens konden zij zich tamelijk flink herstellen. Koninklijke golden aanvan kelijk eveneens wat lager, doch bewo gen zich binnen nauwe grenzen. De snik era Meelang was stil, de meeste soorten werden op de koersen van gisteren afgedaan. Scheepvaartpapieren wezen meeren- deels slechts geringe variaties aan. Van de aandeelen in Nederlandsche Industrieel© onderoetrtingen ontstond een flinke beweging in gewone aan deelen Jurgens. die opnieuw goe'o vraag ondervonden en dientengevolge wederom meerdere procenten wiste i te avanceeren. Yankees waren veronachtzaamd j Prolongatie 3

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2