Blad T Pillen ?en NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEII No. f5917 Vrijdag 7 Augustus 1925 65»Jaargang 5 t (Gron.) WERKERK OUDERKERKOUÜEWATER, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. :leken Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen >en Haag. zyn dagelijks geopend van 96 uur. >eer ze maar lan geschied! subsidie is FEUtLLETOM. HVordt vervolgd'). Dikwijls wordt een lucifer aangeboden in de hoop er een bosch voor terug te krijgen. der arbeiders zou den naam kameraad niet waard 'zyn geweest, wanneer 2 ij niet achter de mijnwerkers was gaan staan. zei de ander tafel trek en aambeien Wormen üe geheimzinnige verdwijning ROBERT GRELL door FRANK FROEST oad-ehel der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. 't van anaemie dan moet gij, w eten smaakt L in hebt hoofdp(jn BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIE. Een trein door brand vernield. Op de lijn BrusselNamen heeft gister nacht een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een ledige trein was van Brussel naar Arion vertrokken, om vandaar solda ten te halen, die naar Brussel terugkeer den. Door het breken eener koppeling liep een deel van den trein met de eenmaal ver kregen snelheid op de stoppende voorste wagens en verpletterde deze letterlijk. De ering, gebrek eid, duizelig- den heer Harper bezichtigde de Prins de oude kronieken, waarin de ontzettende ge beurtenissen van weleer in droge bewoor dingen staan vermeld. Zoo zag hy o.a.: „Zondag 15 October 1815. Z-M.’s schip de „Northumberland” uit Engeland hier aan gekomen, de vlag van schout-by-nacht Cockburn voerend. Aan boord bevinden zich generaal Napoleon Buoneparte en eenige personen als staatsgevangenen." Voorts las hy den tekst der proclamatie van den toen- maligen gouverneur, waarin de bevolking gewaarschuwd wordt geen pogingen te doen om den Franschen generaal behulpzaam te zyn by een eventueele ontvluchting. In een kroniek van Maart 1821 staat slechts ver meld: Zaterdag, 5. Generaal Napoleon Buoneparte overleden.” ’s Middags reed de Prins naar Longwood en bezichtigde de tombe, waaronder h$t stoffelijk overschot van Napoleon aanvan kelijk heeft gerust. Heden ten dage «iet Longwood er als een oud, somber buiten huis uit; het is de woonplaats van den Franschen consulairen agent, den heer Co lin, die tevens de conservator van de tombe is. De Prins bezichtigde het huis en was getroffen door de beperkte afmetingen van het ballingsoord van. den Keizer. Bij zyn vertrek had hy gelegenheid den desolaten toestand te zien, waarin Longwood ver keert sinds het Engelsche garnizoen is ver trokken. Het risico van den Londenschen politie-agent. De Londensche hoofdcommissaris van po litie deelt mede, dat in 1924 niet minder dan 1457 politie-agenten te Londen by de uit oefening van hun beroep werden gewond; 832 werden gewond by ongevallen. Het aan tal Londensche politie-agenten, dat inder tijd wegens bezuiniging met ongeveer 1000 werd verminderd, bedraagt thans 19.350. De hoofdcomissaris is van meening, dat deze vermindering achterwege had dienen te blij ven en dringt er op aan, dat het corps weer op de vroegere sterkte zal worden terugge bracht. 9170 HO i de zenuwen n, gezonden rige verschijnselen vergezellen. trein dérailleerde daardoor, terwyl de gas réservoirs ontploften, waardoor brand uit brak- Van de trein zyn slechts puinhoopen over gebleven .Een remmer werd gedood; het joverige treinpersoneel slaagde er in uit den trein te springen en aldus aan den dood te ontkomen. De verbinding over deze lyn tusschen Brussel en Namen is verbroken; de treinen moesten worden omgelegd. De metaalbewerkerastaking. Een compromisvoorstel. Het centrale bestuur der metaalbewer kers onderzocht een compromisvoorstel en besloot het voorstel aan een referendum onder de stakers te onderwierpen, waarvan de uitslag Dinsdag zal worden bekend ge maakt. Het onderhoud van de Schelde. Een commissie van toezicht Naar het B. T. A. uit Brussel meldt, is in een bijeenkomst op het ministerie van 1 openbare werken, waarin de ministers van arbeid en spoorwegen tegenwoordig waren, evenals hooge ambtenaren van beide de partementen, het stelsel van het onderhoud van de vaargeulen in de Schelde besproken. Besloten werd een commissie van toezicht te benoemen, onder voorzitterschap van den burgemeester van Antwerpen, waartoe ge delegeerden van de betrokken administra ties en de scheepvaart- en handelswereld zullen behooren. ENGELAND. De Prins van Wales op de St. Helena. De Prins van Wales heeft op weg van Afrika naar Zuid- Amerika St. Helena aan gedaan, waar hy een dag gebleven is. Se dert 1910, toen de Duke of Connaught het verlaten eiland bezocht, had het geen be zoek van eenig officieele persoonlijkheid meer ontvangen. Ongeveer zestig Engel- schen, hoofdzakelijk ambtenaren of perso neel van de Eastern Telegraph Cy., wonen thans nog op dit eens zoo vermaarde, doch thans vry onherbergzame eiland. De ontvangst van den Prins Was zeer sober. In een rede aan den voet van de mu ren van het kasteel, zeide de Prins dat hy met groote belangstelling een eiland had betreden, welks naam zoo welbekend is. Niet slechts omdat er de laatste bladzyden zyn geschreven van een groote, romanti sche levensgeschiedenis: de geschiedenis van den Keizer, wiens gebeente thans aan de oevers der Seine ligt,, doch tevens we gens het feit dat gedurende het tijdperk van den groei en de maritieme ontwikke ling van het Britsche Rijk, St. Helena een van de voornaamste schakels vormde in Groot-Britannië’s keten van verbindings wegen, en het een onschatbaar depot en een voorpost naar Oost-Indië is. De Prins en zyn gevolg gingen daarna het kasteel binnen ,waar thans de regee- ringabureaux en de archieven zyn geves tigd. Onder gebeide van den gouverneur, Terwyl aldus in het Lagerhuis de ver schillende sprekers hun meening uiten, kwam het in Wales bot ongeregeldheden on der de mijnwerkers. Stakende mijnwerkers toch deden een aanval op een myn, mishan delde de politie en vernielden de gebouwen. Van de 600 stakers die hieraan meededen werden er by de gevechten c.a. 100 gewond. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—-5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Ven buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op dén prijs. Lieftladigheids-adveitentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.06, elke Mgei meer 0.50. O*, de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereducM^- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomet van eoliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing hot Bureau-zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te x|jn. heen en weer in een opwelling van drift. f Jij gek, jij vervloekte gek! Waar om ben je hier gekomen? Als ze je pakken, wordt je opgehangen. Weet, je dat Ik geloof stellig dat het huis be waakt wordt- Missclden hébben ze je zien binnenkomen. Misschien is het huis thans omsingeld 1 Ik waag het erop, zei de ander koeltjes, een stoel bij de tafel trek kend. Ik moet iets riskeeren. Maar ik geloof niet dat ze mij zagen hierheen komen. Ik geloof niet dat ze mij pak ken en als ze het wel doen, zullen ze mij n et ophangen. Wat dunkt je daar van, Fairfield De oude spot was in zijn stem, maar zijn vriend, die hem nauwkeurig be keek, zag dut zijn gezicht wat mager der was geworden dat onder t vuil dat het bedekte trekken waren, die zx)rg en slapeloosheid verrieden. Fair- field had den laatsten tijd veel over Grell gedacht, maar hij had nooit kun nen vermoeden dat de opgejaagde man bij hem zou komen op klaarlichten dag bij hem zou komen, zonder een woord van waarschuwing. Wist Grell dot hij met de .politie in contact was Was hij hier gekomen, een ogejaagd. wanhopig man, om ver wijten te slingeren naar den vriend, die meedeed aan de jacht HONGARIJE. Het cocaïnemisbruik. De politie arresteerde in den afgeloopen nacht verscheidene personen, die haar reeds geruimen tijd als beruchte cocaïnehande- laars bekend waren. Het cocaïnemisbruik heeft den laaitsten tyd in de Hongaarsche hoofdstad schrik wekkende afmetingen aangenomen. De gearresteerden zyn een scheikundige, een werklooze kantoorbediende, een kellner en een werklooze apothekersbediende. VEREENIODE STATIN. Het drankverbod. Verscherpte maatregelen. Onderstaatssecretaris Andrews van het departement van financiën heeft machti ging gegeven tot de onverwijlde organisatie van een strijdmacht, die voldoende is om De toelichting, die de Engelsche regee- ring gegeven heeft by haar voorstel om de mijnindustrie te subsidieeren zegt o.a. dat naar het oordeel der regeering de steenkool industrie in de tegenwoordige omstandig heid niet in staat is de productie op zooda nige basis te handhaven, als in het belang van het land wordt vereischt. De regeering wil daarom een onderzoek beginnen ter voorbereiding van een betere economische situatie. Dat onderzoek moet vóór 1 Mei 1926 afgeloopen zyn. Inmiddels heeft de regeering s^jeun toege- zegd aan de mijnindustrie. De verdere iiy- houd van de toelichting tot het wetsont werp is aan deze steunregeling gewijd. Het volgende is er aan ontleend: Gedurende de periode, dat steun wordt verleend, zal in elk kolendistrict maande lijks 87 pCt. der netto-opbrengst, na beta ling van andere dan loononkosten, voor de loonen worden besteed. Indien de restee- rende 13 pCt. een grootere winst vertegen woordigt dan 1 shillig 3 pence (circa vyf en zeventig cent) per ton, zal dit meerdere voor de loonen worden aangewend, in min dering van de ryksbydrage. Aan de mijnwerkers zal in elk district minstens worden uitgekeerd het by de overeenkomst van 1924 vastgestelde mini mumloon. Wat dit meer bedraagt dan het bedrag, dat volgens de bovenomschreven berekening voor betaling van loonen uit de opbrengst kan worden aangewend, wordt door de regeering bijgepast en uitgekeerd aan eiken eigenaar. De steunregeling- geeft echter geen ga rantie, dat alle mynen zullen kunnen blij ven werken, of dat oude mynen kunnen worden heropend. Indien de economische positie zoodanig wordt, dat een myn, indien deze zou wer ken onder de loonsvoorwaarden der mijn eigenaars, zoa moeten worden gesloten, dan zal de regeeringssteun deze niet in staat stellen te blyven werken. 'De mogelijkheid bestaat dus niet, dat de regeering kan worden gedwongen, den last te aanvaarden, om alle mijnen open te hou den zonder aanzien der economische situa tie. Doordien zy de mijnen in de positie plaatst welke zy zouden hebben ingenomen, indien de voorstellen der mijneigenaars waren aanvaard, wordt ook een garantie verkregen tegen ongemotiveerde prijsver laging door de eigenaars. De in de overeenkomst van 1924 opge nomen bepalingen ten aanzien der kosten welke van de bruto opbrengst in mindering mogen worden gebracht, beschermt de re geering tegen berekening van kosten, die niet uit de opbrengst, doch uit het winst aandeel der mijneigenaars moet worden be streden. Bovendien zal door accountants toezicht worden gehouden. Het totaal bedrag van de G0ÜD8CHE (BRANT. De crisis in het Engelsche mijnbedrijf. De regeeringssubsidie. De optanten-quaestie. zeer onzeker. Op de basis van den toestand van 1 Augustus 1924 tot 1 Mei 1925 zou zeven en een half millioen pond sterling noodig zyn. Op de basis van de laatste en slechtste maand, namelyk Juni 1925 zouden niet minder dan vier en twintig millioen pond sterling noodig wezen. De regeering meent dat een verbetering in de Oostelyke districten niet is uitgesloten en dat daar gedurende een gedeelte der periode geen bijdrage noodig zal zijn. Daarentegen zal in de export districten een lagere opbrengst verwacht moeten worden. Deze subsidie-voorstellen zyn in het La gerhuis door tal van afgevaardigden becri- tiseerd, en het gevolg is er reeds van ge weest dat ook de Raad voor den Landbouw, die in tegenwoordigheid van den Minister van Landbouw vergaderde, op een subsidie van L 2 vpor iedere acre braak liggend land heeft aangedrongen. Minister Baldwin heeft de subsidie voor de mynen verdedigt, er is, zoo zeide hy, geen ander middel om uit de impasse te geraken. ■De regeering staat voor een groot bond genootschap van vakvereenigingsmannen, die met eën algemeen© stopzetting van den arbeid dreigden. Indien deze politiek door de geheele Arbeiderspartij werd onder steund, kon hy zich niet voorstellen hoe een con constitutioneele regeering kon bestaan. Slechts bjj een toestand van vrede kon Groot-Britannië voor zijn dichte bevolking produceeren. Hy ging als volgt voort: „In- ien wy opnieuw voor een dergelijke uitda ging komen te staan, laat mij het Huis er dan aan herinneren, dat geen minderheid in een vry land ooit de heele samenleving heeft gedwongen. Ik ben ei’ van overtuigd, dat wanneer het tijdstip zou aanbreken, dat de gemeenschap zieh zou moeten bescher men met de algeheele kracht van de regee- ring achter zich, het antwoord der gemeen schap de machten der anarchie in de gehee le wereld zou verbazen.” De premier wees er nog op dat ook de Regeering zeer ernstige bedenkingen heeft tegen subsidies tot steun hetzij van prijzen, hebzy van loonen. Wat de opmerkingen be treft dat de Regeering was gezwicht, voor de uitdaging van het bondgenootschap der vakvereeniging, zeide de premier, dat het - veel gemakkelijker was in den strijd ge jaagd te worden, dan den vrede te bewaren. By de debatten over de subsidies voerden MacDonald en Lloyd George het woord en ook de arbeidersafgevaardigde Clynes. De laatste zeide dat de arbeiders der spoorwegtransport- en andere bonden van gevoelen waren, dat de loonstandaard der mijnwerkers moet worden gehandhaafd, iwil niet hun eigen levensstandaard omlaag gaan De mijnwerkers zoutjen lafaards zyn ge weest, wanneer zy zich tegen deze loons verlagingen niet hadden verzet, en de rest flauw idee had van die mogelijke plan nen van den vluchteling 'nou hij m staat zijn ze te dwarsboomien. Er was een klein kansje dat Ivan Abramovïtoh of Condit bewogen kon den worden een verklaring af te leg gen, ofschoon die kans til heel gering was. In Amerika of Frankrijk zouden ze gedwongen kunnen worden te spre ken. In Engeland was dit ónmogelijk. Geeuwend gaf Foyle zijn pogingen oip, en zijn hoofd viel voorover op zijn lessenaar. Binnen weinige minuten was hij Vast in slaap. Hij werd gewekt door een licht tikje op zijn schouder. Green was teruggekomen. Hallo, zei de chef. Ik ben zeker ingedut. Hoe ben je opgeschoten? Green ging met zijn mager lichaam in een leuningstoel zitten. Wij hébben den Chinees gevon den. Hij klom1 door een vallluik naar het dak. Wij doorzochten het heele huis nauwkeurig, maar eerst en er na had ik een klein onderhoud met Kei ler. Het schijnt dat hij en zijn com pagnon. de Chinees, den man eenigen tijd gekend hadden voor zij hem een kamer gaven. Zij zijn oude vossen en wilden niet te veel zeggen- Hij ging nu en dan uit en meestal ’s avonds. Wij vonden niets dat betrekking had op den moord; maar heel wat om te bewijzen dat Keiler en zijn makker een vuil spel speelden. Hm. Kon je nog iets van de an- 6J) - Daar drie van zijn vrienden buiten spel waren en hij geldgebrek had, zou Grell een nieuwen uitweg moeten zoe ken. Het ©enigste resultaat dat Foyle door zijn optreden had bereikt was dat de stappen, welke hij zou doen, moeilijker waren gemaakt. Dat was alles. Het was hemi nog mogelijk de vervolging te ontkomen. De kranten met het verhaal van den inval waren reeds op straat. Welke uitwerking zou het op Grell’s plannen hebben, wanneer 'hij vernam; döt Ivan gevangen was genomen Bij een ge woon misdadiger zou Foyl© met vrij groote zekerheid' voorspeld hebben wat er zou gebeuren. Maar Grell was geen gewone misdadiger, misschien was hij alt Volstrekt niet. Ate hij maar een ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijkss geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Radactie Tel. 545. In de Duitsohe Rijksdag heeft gisteren Minister Stresemann, naar aanleiding van een interpellatie, de optanten-quaestie be handeld. De Minister gaf een overzicht van de voorgeschiedenis der aangelegenheid en deelde o.a. mede, dat bericht is ontvangen, dat de Poolsche autoriteiten aan de optan ten, die nog niet waren vertrokken, order gaf, binnen 48 uur Polen te verlaten. Daar op, aldus spr., hebben wy onverwijld dezelf de maatregelen genomen tegenover de nog in Duitschland verblijf houdende Poolsche optanten. De bespreking der interpellatie, waarby alle partijen aan het woord kwamen, ge schiedde zonder incidenten. Alle sprekers uitten den «wensch, dat den Duitschen op tanten ten spoedigste gelegenheid zon wor den gegeven zich te vestigen. De linksche sprekers verwjjten de rech terzijde de quaestie te hebben gebruikt om een actie tegen den Pruisisehen minister Se vering op touw te zetten. Zy verklaren, dat het ingrijpen van Severing onmiddellyk tot een verbetering in den enendigen toestand in het kamp van Schneidenrühl heeft geleid. Alle sprekers keurden het optreden van Polen scherp af, hetwelk zij een beschaaf den staat onwaardig noemden en uitsluitend in staat om haat te zaaien. De noodige represailles tegen Polen wor den algpmeen goedgekeurd, waarby de lin kerzijde echter verlangt, dat niet alle in Duitschland wonende Polen daardoor wor den getroffen, doch alleen de „parasieten en bloedzuigers." Onze verontwaardiging is niet gericht tegen het Poolsche volk, zoo werd verklaard, maar tegen de Poolsche regeering. Ten slotte werd een interfractioneele re solutie aangenomen, waarin tegen het op treden van Polen werd geprotesteerd. neeralachtigheid, en, hypochondrie is brochure van ’rankeitstraat 79, 1153 1« zei liet welbedAend© sdiriL, dringend I Dringend l Dringend 1 Het papier trilde in Fairfield s ban den en alleen de wenk van den be diende dal de boodschapper op ant woord wachle deed hem uit zijn ver- dooving ontwaken. Ja, ja. Laat hem> binnen. En, Ro berts, terwijl ik 'bezig ben, wil ik door niemiand of niets gestoord wor den. Vergeet dit niet 1 Als Roberts niet zoo goed getraind was, zou hij verbazing getoond heb ben bij het bevel van zijn meester. Want door de deur, dlie hij openhield scharrelde een plompe mansfiguur, met beogen rug. een baard van een week om zijn kin. zware gelapte laarzen, een manchester broek, een kaal buis ‘en een hard blauwe caehenez. Zenuw achtig wrong hij zijn pet in zijn kno kige. vuile handen, terwijl hij bij den drempel van de kamer bleef staan, tot de knecht verdwenen was. Toen sloot hij met snelle beweging de deur, richtte zich op en stapte met uitgestoken hand tot de plek, waar Fairfield stond' met onbewegelijk1, ver steend gezicht. Lamgzjaam verborg dé ander zijn handen op zijn rug en de man bleef plotseling staan. Fairfield! Toen verdween de onbewegelijkheid van Sir Ralph. Hij greep zijn bezoe ker bij den arm, schudde hem bijna deren te welen komen? Van uen por tier Neen. Zoo gesloten als een bus, behalve zij, die niets te vertellen had den. Ivan is koppig. Hij heelt Mördix laten roepen om zijn verdediging op zich te nemen. De chef wreef zijn kin. Mordix is niet al te consciënti eus- Ik vind dat wij hem voorloopig alleen van ongeoorlbofde opsluiting zullen beschuldigen tot wij zien hoe de zaken loopen. Niemand gewond, zeker De sombere trekken van den inspec teur naderden voorzoover zij daartoe in staat waren, een glimlach. Enkelen hunner zijn vrij pijnlijk, maar de dokter geloofd' dat ze allen morgen voor den rechter zullen kun nen verschijnen. Foyle rekte zich uit en stond op. Mooi. Wij zullen er ons voor het oogenblik niet langer druk voor ma-, ken. Ik voel dat een flinke nachtrust voor mij het beste zal zijn. Jij moest ook naar huis gaani en hetzelfde doen. Goeden nacht. HOOFDSTUK XXXX. Sir Ralph Fairfield kreeg een brief je, terwijl hij*aan zijn ontbijt was, en het zien van het sriirift zelfs voor hij de envelop opende deed oen rilling over zijn rug loopen. Je moet mij dadelijk ontvangen. en

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1