„Dt lliini LtdirMI" Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Gabr. dl* Raadt H.H. Zelfreparateurs! over een afstand van 100 myl van de bene- den-DetroIt tot Porthuron patrouille-dien sten te doen ten einde het smokkelen van buitenlandschen sterken drank en andere contrabande te verhinderen. De politiemacht zal over groote motor booten beschikken. BINNENLAND. l)e Katholiekendag. De Blotrede van den heer Laudy. Op den Katholiekendag heeft de heer Lauidy, hoofdredacteur van „De Tijd' de slotrede gehouden. Spreker begon met een overzicht te geven van den onUwikkelingsgaing der geschiedenis van het Katholicisme, zulks in ver band net de Nederlajitlsche bescha ving, waarna vervolgens de verhou ding tussChen Katholieken en Protes tanten werd aangeroerd. „Onze bijeenkomst aldus spr. vergajderd© niet ten oocdjeeisdag over het later geslaioht, dat de wegen uit het verleden heeft omgewend'. Want is hun natie een andere dan de onze? Willen zij het nationale leven Laten groeien uit een anderen wortel dan dien van het christelijk geloof? Neen, gij wilt het niet, evangelische mede christenen en Nederlanders. En als wij, Katholieken en Protes tanten van Nederland-, die meer dan onze tumultueus strijdende par tijen weten en onze kranten schrijven voor elkander zijn gemaakt in de volkkxmen eenheid der nationale menwoning, opnieuw tot Hem1 roepen in deze moedertaal dan zal Hij ons verstaan en wij zullen eindelijk elkan der verstaan. „Indien onze historie haar biecht belijdt, kan op haaT katholieke schuld geen barmhartigheid dauwen, tenzij door1 zelf verootmoediging wars van hooghartige gedachten over broeders, die, langer dan drie eeuwen van ons gescheiden, de slachtoffers van hunne en* onze fouten zijn geworden. Nog roept onze groote biechtspreker de Nederlandsche Paus Adriaan Vl, de edelste mond onzer nationale eer lijkheid, de ontaarding van curie en prieBter uit als de onkuische voort brengster van de vervalsohte leerlin gen want het kwaad van geestelij ken, het bederf aam ons Roomsche nol, de verrotting van het menschelijke in do Kerk is de mest geweest, waaruit zoo welig de dwalingen konden groei- on, meca culpaja, 't is onze schuld'. De versterving smoorde in de vettigheid van het weeldeleven, het misbruik van dO praebende verschuim- de in afgoderij van den buik, de cul tuur van het altaar werd» verslingerd aan de concubine waarlijk, het is onze schuld. Maar niet de zonden van ons alléén sloegen met verminking oma volk, dat zich door de geschiedenis voortsleept gewond in zijn geloof en verscheurd in zijn nationaal aderenweefsel. Neen, niet de zonden van ons alleen teiste ren de natie, want al hebt gij, Pro- testantsdhe landgenooten, de biecht afgeschaft, ook het geweten van uw geschiedenis zal in 't licht der eeuwig heid zich niet onschuldig verklaren aan het bloed dat onder ons volk is vergoten en het niet heeft verzoend. En als gij ver van de pamfletten, die den partijhaat dicteert, stil nadenkt over de stuwingen van uw drift naar den Heer, dan zult gij de schrikkelij ke onstuimigheid erkennen, waarmee gij het bederf van de kinderen hebt gewroken aan de Moeder. Wij zijn geen katholiek volk geble ven, wij zijn geen protestantsche na- tie geworden, wij hebben alle pijnen le lijden van den broedertwist. Maar hoor, de historie roept, en de geslach ten van het Nederlaindsch verleden roepen door haar stem één taal, één geloof, één Kerk, één Natie 1" Ten slotte behandelde de heer Lau dy nog de kwestie van een cultureel program, waarvan allen reeds de op zet volgens spr een afzotnde?! ijk en Katholiekendag zou vereischeni „Want het zal algemeen moeten zijn en nati onaal, en de leiding laten aan de Ka tholieke wetenschap, die bij den in gang van haar nieuw-licht-vid® atra eerbiedig groet de bekwame liberalo geestescultuur, ons door de Nederland sche üniVers'teiten in roem overgele verd. In het eerste verschiet van rijf eigen cultureele program zien wij uit de eenzaamheid, waar een monopolie ons eeuwenlang hield afgezonderd, de nieuwe hoop rijzen onzer intellectu- eele toekomst, den ontzaglijken gees- tesromp, dien wij te Nijmegen hebben gefundeerd en dien wij zoo God helpe en Neerifwidia Clatholic» 1 r— zullen afbouwen als den hoofdtempel van onze „eigen cultuur'' in een vol ledige R.-K. Universiteit." Zuid-Afrikaansche landbouwers in Nederland. Van 7 tot 14 Augustus a.s. zal een ge zelschap van ongeveer 45 Zuid-Afrikaansche landbouwers waarvan eenige met hun dames een bezoek aan Nederland bren gen, om een indruk te verkrijgen van het geen hier op land en tuinbouwgebied voor hen van beteekenis is. Deze landbouwers hebben reeds een bezoek gebracht aan En geland. Leider van dit geselschap is de heer J. P. Kleynhaus uit Pretoria, terwijl de in ons land door Zuid-Afrikaansche tentoonstel lingen reeds bekende heéren, Sir Pleter Bam en de oud-HandelscommissaHs de? Zuid-Afrikaansche Unie te Londen, A. Can- ham, de Zuid-Afrikaansche boeren op hun tocht door Nederland zullen vergezellen. Voor de ontvangst hier te lande heeft zich onder leiding van jhr. H. Loudon, voor zitter der commissie voor den Nederlandsch- Zuid-Afrikaanschen handel, een comité ge vormd, waarin zitting hebben vooraanstaan de personen op het gebied van handel, tuin bouw, landbouw, verkeerswezen enz. 'Hedenmiddag kwamen de Zuid-Afrika ners te 5 uur n.m. te VHssingen aan en werden door het gemeentebestuur ont vangen. Morgen zullen de Landbouiwbedry ven in de provincie Zeeland worden bezich tigd, waarna des avonds de reis naar Den Haag wordt voorgezet. Zondag 9 Augustus zal des v.m. 10 uur de godsdienstoefening in de Groot? Kerk te 's-Gravenhage, door het gezelschap worden bijgewoond. (Maandag 10 Augustus wordt besteed voor het bezoeken van landbouwbedrijven in Zuid-Holland terwijl het gezelschap des n.m. op het buitenverblijf „Voorlinden" on der Wassenaar door*den heer en mevr. jhr. H. Loudon een thee zal worden aangebo den, waarbij ook verschillende autoriteiten zijn uitgenoodigd. Dinsdag 11 Augustus zal het gezelschap zich naar Apeldoorn begeven. De Koningin heeft de Zuid-Afrikaansche landbouwers uitgenoodigd tot èen bezoek ten paleize Het Loo in den namiddag, welke uitnoodi- ging met groote erkentelijkheid is aanvaard en op bijzonder hoogen pry's wordt gesteld. Voor de volgende dagen staan bezoeken aan de provincies N.-Holland en Friesland op het programma. Vermoedelijk zal het gezelschap Vrijdag 14 Augustus via VHs singen naar Engeland terugkeeren. De .Indische faculteit te Utrecht. Het K. B. zal spoedig afkomen. NaaT cle Tel. verneemt, zal het K. B., houdende vergunning tot vestiging van bijzondere leersitobelem aan de Universiteit te Utrecht, binnen enkele dagen het licht ajenAlle instanties adviseerden in gumstigeav zin. Jubileum-Congres van „Het Groene Kruis" Hygiënische Volksopvoeding. Ter herdenking van het 25-jarig be staan van „Het Groene Kruis" in Ne derland word!, een nationaal congres gehouden, dat gewijd is aan de bevor dering der huiselijke en aanverwante ziekenverpleging en hygiënische volks opvoeding. Het heeft plaats op 1 en 2 September in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, Mariaplaats, ♦e Utrecht. Het eere-comiité bestaat uit de hee- ren jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, mr. P. J. M. Aalberse, de Commissarissen de-r Koningin in de elf provinciën, dr.* J. P. Fockiema An- drèae, burgemeester van Utrecht, mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-gene raal der Volksgezondheid en dr. N.M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad. De regeling van het congres is als volgt Dinsdag 1 September openingszitting in de groote Congreszaal van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen, te 3 uur nam. precies. De agen da vermeldt Herdenkingsrede, uit te spreken door den heer dr. H H. T. Bekenkamp. Uitvoering der Groene Kruis-liederen door een gemengd koor onder leid'ing van den heer Johannes Röntgen te Baarn, naar muziek en on der pianobegeleiding van den heer prof. Julius Röntgen te Bilthoven. Toe spraak van den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid. Referaat van dr J. Ph. Elias te Rot'erdam over Zuigelingeubesoherrning en zorg voor het misdeelde kind ten plattelande. een taak voor .,Het Groene Kruis" Dadelijk na afloop der eerste zitting houdt het Bestuur in de Groote Con greszaal receptie 8 uur 's avortds is er een gezellige bijeenkomst. Woensdag 2 September, 10 uur, re feraat van ds. J. Beijerman te Meppel over „Georganiseerde 4rnrenw>rg en Ziekenzorg en de plaats daarbij voor Groene en Witte Kruis". Referaat van den heer B. Si Stiel er te Hilver sum, over „Huisverzorging, een eisch van den tijd en een taak voor Witte en Groene Kruis." Derde zitting, 2 uur nam., referaat van dr. W. Beijenmani te Santpoort jver „De opleiding van Wijkverpleeg sters, mede in verband' met de huise lijke verzorging van zenuw- en ziels zieken; en zwakzinnigen." Na een excursie eene-maaltijd in hel Ïaarbeurs-Reetaurant. UIT DE PEfVS. Het nieuwe Kabinet. Vrijheidsbond en regeerinR. D e V r jj h e i d", het officieel orgaan van den Vrijheidsbond, besluit een hoofdartikel over het nieuwe kabinet: Alles bijeengenomen is er vooralsnog voor ons geen reden om dit kabinet onwel willend tegemoet te treden. Wanneer het geen agressieve partijpolitiek voert en niet neigt naar staatssocialisme, wanneer het blijft beseffen, dat de financieele en eco nomische toestand van ons land nog geens zins normaal is en dat het er de tyd waarlijk niet naar is met het geld van den Staat we der te gaan gooien geiyk in de jaren 1914- 1920 is geschied, dan zal het op onzen steun kunnen rekenen. Maar het blUve ons van het Hjf met Zondags-heiliging, verbod van Hjk- verbranding, afschaffing der Staatslotery, bioscoopcensuur voor volwassenen en andere dergeiyke z.g. Christelijke vrijheidsbeper kende maatregelen; het kome niet met plaatseiyke keuze (het stokpaardje van den heer Rutgers, waarvan gelukkig Mr. Kooien nietfi moet hebben; het ga niet verder op het onheilvolle pad van de protectie; het ver- zware de belastingen niet nog meer, maar streve naar verlichting; het dringe de vrouw niet nog verder terug van het terrein van 't publieke leven. Waar het Kabinet mocht optreden in stryd met onze beginselen, zul' len wy ons daartegen krachtig te weer stel len; maar voor opposition quand- m. m e tegen 't Kabinet bestaat voor ons geen reden; integendeel, niets zal,ons lie ver zyn dan wanneer de maatregelen, welke het voorstelt, ome instemming zullen kun nen wegdragen. Moge het Kabinet het ver trouwen, dat wy in zyn daden stellen, niet beschamen! Marine oorlog. De Nederlamuer (o.h.|) schrijlt naar aanleiding van het) roet de Kabinets formatie aan den orde gestelde vraag stuk van de departomenteii van iuar«- ne ern van oorlog „De kustverdediging van Europeeseh Nederland is een zeer belangrijk on derdeel van de taak der Koninklijke Nederlandsche Marine. Maar die taak omvat meer. liet mag toch aanbeve lenswaardig schijpen alles goed te on derzoeken alvorens onherroepelijk te komen tot een zoodanige rege.ing, b'j welke, voor dat meerdere Nederland ofhamkelijk zou worden van Ned.-In dië. Bovendien kan het ons iets te zeg gen hebben, dat in de. moeilijke jaren 19141918 de defensie-maatregelen geen bezwaar ondervoriden van den thans bes taanden toestand' twee de partementen en twee Ministers". Het blad wil over het vraagstuk op dit oogenhlik geen oordeel uitspreken, maar herinnert, behalve aan het reeds sedert 1920 bij de Tweede Kamer lig gendie wetsontwerp tot instelling van één departement van defensie, aan het a.i. hoogst belangrijke geschrift over dit onderwerp, in Januari 1921 uitge geven door de Algemieene Vereeniging van Marine-offioieretii en de Marine Vereeniging. De militaire medewerker van Het Vaderland herinnert aan de uit vroe gere publicaties bekende opvat.ingen vaiu, minister Laanbooy nopens de ma rine „Hij heeft in 1920 een belangrijk ndeel gehad in de opstelling van het defensierapport der R.-K. Staatspartij de daarin vervatte denkbeelden na- dei verdedigd in het orgaan Arka van bovengenoemde vereeniging. Tot de stellingen' van het defensie rapport behoorde o.m. De marine behoort, voor wat het gelieele personeel en het voor Indië bestemde materieel betreft, over te gaan naar het departement van kolo niën.- Het voor de Nederlandsche kust verdediging bestemde möterieel gaat over naar het departement van lands verdediging, het voor het moederland noodige marine-personeel wordt bij de weermacht hier te lande gedetacheerd en bij mobilisatie versterkt door ver lofgangers, marine-reserve en zeemili tie". ,Door geleidelijke invoering van een marine-reserve en een inheemsche zee militie voor Indië moet het personeel - vraagstuk worden opgelost 1" „Bij de oplossing van het vraagstuk omtrent een ministerie van Landsver dediging meet ate grondstelling gelden dat de titularis alleen bemoeienis heeft met de verdediging te land en te wa ter van het Rijk in Europa en dat de verdediging van Indië te land en te water geheel resorteert onder de In dische regeering en onder het depar tement van koloniën". Uit deze conclusies van het defen sie-rapport der R.K. Staatspartij blijkt, dat deze oplossing die bij de Kabi netsformatie beoogd is, wat 'betreft Marine, in de groote lijnen overeen stem! met de persoonlijke denkbeel den van den heer Lambooy. Aan zijn^ opvattingen nopens die oplossing zal het dus niet liggen, indien deze ver anderingen n et tot stand komen. Opmerking verdient, dat er nopens de samenvoeging der beide militaire departementen nog een) wetsontwerp aanhangig is. Dit betreft echter de sa menvoeging van Marine, zooals het reilt en zeilt, met Oorlog tot een de partement van defensie, waarbij kdan in het voornemen lag aan het hoofd van ieder dier departementen een di recteur-generaal te plaatsen. De voordeelen van een dergelijke samenvoeging zouden o.i. niet groot zijn en zelfs niet tegen de nadeelen opwegen. Een bewindsman, die be halve het moeilijke departement van Oorlog ook nog van dert Haag uit de Marine, met inbegrip van de Indi sche, kan bestieren aal niet licht ge vonden worden. GEMENGDE BERICHTEN. Afzetmogelijkheden Voor kunstzijde. In zake de afzetmogelijkheden voor kunstzijde schrijft men uit textidkrin- gen aan de N. R. Ct., dat dit artikel zich in hoofdzaak1 een zeer groot af zetgebied heeft verworven onder die menschen, die verlekkerd zijn op den mooi en glans van het artikel. Die glans heeft zoowel den consu ment als den speculant op kunstzijde met gretigheid doen aanvallen, en net is die glans, welke het lot nu loe mogelijk gemaakt heeft om voor kunst zijde prijzen te bedingen, welke in geen verhouding staan tot de produi tiekosten. Kunstzijde als '.extielvezel heeft, af gezien van den glans, geen voordeel boven katoen of wol kunstAjden ga ren is in natten toesta ad ontzettend onsterk het specifieke gewjoht van kunstzijde is veel ihooger dan dat van katoen of wol. De behandeling in de spoelerij, weverij en ververij()r©rla(ngt veel meer toezicht en voorzichtigheid dan die van elke andere textielvezel stof, en tot nu toe ia de prijs van dien aard, dal elke wever in zijn doek, in dien hij kunstzijde gebruikt, de hoe veelheid kunstzijde in dat doek' tot de kleinst mogelijke terugbrengt, zoodat bv. zijn doek 80 katoen en slechts 20 kunstzijde of liefst nog veelmin der kunstzijde bevat. Voor onderkleeding is kunstzijde in de zomermaanden te gebruiken, omdat dan geen of geringe eisohem aan het verwarmingsvermogen der kleeding ge steld worden, rpaar in klimaten ala het onze, is kunstzijde overigens voor onderkleeding tef eenen male onge schikt. Voor werkmansgoederen; komt kunstzijde niet in aanmerking wegens de onsterkte bij transpiratie en bij de bewassohing Zoo voortgaande zou men zeggen, kunsfeijde is dus thans een product van do mode, van verblinding en van reclame. Gedeeltelijk is dit juist, maar toch zal kunstzijde, ook volgens de meening van hen, die zeer pessimis tisch staan tegenover den ontzettemden ophef, die thaais van kunstzijde ge maakt wordt, op den duur een artikel van beeekenis blijven, doch daartoe moet in de eerste plaats de prijs in overeenstemming gebracht worden met de productiekosten. Thans nog worden er op kunstzij den-garens menopoliewinsten gemaakt, maar zeer binnenkort zal dit uit zijn, omdat de productie hand aan hand toeneemt en de vraag bij lange na daarmede geen gelijken tred houdt De kunstzijde-industrie is tot nu toe door haar enorme winsten in slaat ge steld ontzettende bedragen uit te ge ven voor proefnemingen, voor recla me, voor luxe in gebouwen, enz. enz. Het was in die industrie niet. noodig op de kleintjes te letten, bet kon er allemaal best af, want de consument betaalde het wel.' Maar de consument vraagt thans dagelijks naar beter goed voor minder geld. In kunstzijde kan echter geen textielfabrikant een goed artikel maken tegen een schappelijken prijs zoodat dan, waar het publiek aan prijs gebonden is, 't artikel slecht wordt. Dit doet echter het verbruik een ontzettende afbreuk, en men ont trekt zich aan kunstzijde omi weer te*- rug te komen op wol en katoen. Komt kunstzijde echter op 'n prijs, gelijkstaande met katoen, dan zal men ook uit /èunstzijde betrekkelijk solide kwaliteiten kunnen' maken tot voor het groote publiek schappelijke prijzen en dan pas zal kunstzijde op een vast afzetgebied kunnen rekenen. Daarvoor echter zal de prijs van het garen ze ker een 40 of 50 lager moeten zijn en zullen de dividenden zich dan wel beperken tot een behoorlijke rente van 6 tot 10 Treedt die toestand in, eerst dan zal de kunstzijdeindus trie op gezonde basis gekomen zijn. Ernstig tram-ongeluk. Een gevolg van eigen roekeloosheid. Maandagavond omstreeks 6 u. heeft op den Velperwqg te (Arnhem) een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een der betrokkenen liet leven heeft gekost. Uit de richting Arnhem reed de 16- jarige B. per rijwiel over den Velper- weg. Voor op de frame-stang za't zijn vriend, de 17-jarige J. R. Zij werden ingehaald door een mo torwagen roet bijwagen van lijn IV B. greep toen de stang van het aoh- terbalcon van den motorwagen, na tuurlijk met de bedoeling om' zich door de tram1 te laten voorttrekken. Hij was echter zijn stuur niet meer moester, tengevolge waarvan beiden kwamen te vallen. De jongjen, die op de frameslang van de fiets was geze ten, J. R., geraakte onder een der oorwielen van den bijwagen. De be- stuurdjer van de fiets viel nog juist naast de tram. Ondanks het met kracht en snelheid stoppen van den trambestuurder kon niet worden voorkomen dat J. K werd overreden. Nadat de tramwagen was opgevijzeld nam men hem op en droeg hem biu- nen in het huis van minister De Geer, waar door een dokter van het Ge meente Ziekenhuis werd geconstateerd dat de jongen inwendig ernstig was gewond. Hij overleed eenigen tijd daarna, nog ten huize van jhr. de Geer. Zijn lijk werd per ziekenauto overgebracht naar het Gemeentezie kenhuis. Zijn vriend', do 16-jarige B., kwam er goed' afhij liep ontvellingen op, en kon, na in het Gemeenteziekenhuis o zijn verbonden, naar huis gaan. RADIO-NIEUWS. Concerten ran heden. 7.50 Cardiff. Concert van do Welsh National EistedfOrd. 8 u. 5IT. Birroinghad 479 M. Lezing over Darley Egytian dynastie ttroeg, 8.20 London em Daventr/ Round the stations Binningliairo. Vocaal en instru mentaal concert. Bournemouth. The Mayfai* singers en andoren. 5ND New- Castle 403 M. A song cycle „The dawn", daarno Ierscho rauziek Aber deen en Glasgow-Oonoerten. Hamburg Reise-etindriicke aus dor Tiirkei". 8.35 De Bilt. Weerbericht. Brussel 265 M. Concert. 8.50 Berlijn. Joham Straueooivond Hamburg. „Slagaiet" Ncderduitsch dra- ma in 3 bedrijven van Vilfried Woord Munohen. Kamermuziek. Munster. Con cert. 9.05 Radio-Paris-Cdhdert. PTT Parvs Fcole Sup. 458 M Causerie over L' Hygiène sociale", daarna concert. 9.20 Londen en Daveni'ry. Een uur Russische rouzieik. Birnringhafm. Vi- vionne Chatterton on Stuart Robertron 9.50 2ZY. Manchester 378 M Con oert. 10.20 London en Daventr/. Tijdsein van Greenwich. Weer- en meluws be richten. 10.35 Londen en Davemtry „Songs and tales from' many Lands". 10.50 Hamburg. Dansnuuoiek. RECHTZAKEN. jchelyk opgegeven borgen. Voor de Botterdamsche Rechtbank hebben aich gisteren te verantwoorden gehad de 29- jange S. S. en de 23-jarige T. S„ aann,. mers te Jaarsveld, gedetineerd te Rotter dam, wegens valsehheid in geschrifte als waren die geschriften onvervalscht en echt. In of omstreeks Augustus 1924 soudeu de beklaagden in de gemeente Jaarsveld op zettelijk op een inschrijvingsbiljet tot de aanneming van het maken van een voerfil- tergebouw, buisleidingen en bijbehoorende werken op het terrein van de gemeente Am- sterdam in de gemeente Weesperkarspel, voor de sem van 189,00 de namen van T S. en S. Hoogendoorn als borgen hebben op gegeven met het oogmerk om dit valschelük op gemaakte geschrift als echt te gebrui- k<m. Beklaagde S. S. zou het voor dit ge schrift gebruikelijke formulier hebben inge vuld, terwijl beklaagde T. S. de valsche handteekeningen zou hebben gezet. Van dit geschrift zouden z(j hebben gebruik ge maakt, door het aan B. en W. van de ge- meente Amsterdam toe te zenden. Op dezelfde wijze zouden de beklaagden lyn te werk gegaan bij het aannemen van het bouwen van een school voor Christelijk Lager onderwijs op een terrein gelegen aan de Speerstraat te Amsterdam, voor reke ning van de schoolvereeniging De School met den Bijbel te Sloten en Overtoom (Oud Nieuwer Amstel), gemeente Amsterdam, voor een som van ƒ69,700. Ten slotte zouden de beklaagden in of omstreeks Januari 1926 in de gemeente Jaarsveld ojrcettelijk op de voorzijde van een wisselbrief, gedateerd Westzaan 13, Ja nuari 1925 en getrokken door de N.V. Hout handel v/h. P. Rot Czn. te Westzaan op Gebrs. S., aannemers te Jaarsveld, om op 15 April te betalen aan de Twentsche Bank te Zaandam of order de som van ƒ1801, 'oorzien van de acceptatie door Gebrs. S., >nder die acceptatie valschelyk hebben ge schreven: voor aval S. Hoogendoorn, Jaars veld, Kortland, op deze van een valsche ivalteekening voorzienen wisselbrief. De beklaagden bekenden. Verscheidene malen hebben ze inschryvingsbiljetten inge leverd, waarop de namen van Hoogendoorn en S. valschelyk als borg waren vermeld. Hoogendoorn was vroeger wel borg geweest. Ze vertelden degeiyke biljetten met valsche lyk opgegeven borgen te Delft, te Weesper karspel en te Amsterdam te hebben Jnge- "mden. Borgen zyn volgens de beklaagden niet eer van zooveel belang by eén inschryving. Mr. C. Jonker, curator in het faillisse ment van de beklaagden, heeft de verval- schingen geconstateerd. Getuige heeft de werken by het faillissement niet overgeno men, de gemeente Amsterdam heeft het werk daarna ondershands gegund. Aan passief was er 60.000, terwijl er aan betwiste vorderingen een bedrag van 130.000 was. Getuige S. Hoogendoorn zei wel eens borg voor de beklaagden te zyn geweest voor de Boerenleenbank. Deze borg was voor een totaal van 10.500. Ir. A. S. Docen uit Amsterdam heeft bij een van gemeentewege gehouden aanbeste ding in Augustus 1924 een biljet ontvangen waarop, geiyk later bleek, de namen S. Hoo gendoorn en T. S. valschelyk waren inge vuld als borgen. De oudste beklaagde is la ter by getuige gekomen, omdat, naar zijn zeggen, het biljet te laag was ingevuld. Be klaagde heeft toen op verzoek van getuige een request geteekend. Behalve beklaagde's vader zou ook de borg dit request moeten onderteekenen. Omdat evenwel, naar het zeggen van beklaagde, H. juist te Rotterdam was, heeft getuige het biljet achtergelaten. Getuige heeft later dit biljet, geteekend met de handteekening van S. Hoogendoorn, te rugontvangen. Getuige H. Rot verklaarde e'en aval-tee- kening geëischt te hebben inzake eenige hofttleveranties aan de beklaagden. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. HoHlsteyn, achtte de ten laste gelegde valsehheid in geschrifte en gebruikmaking van vervalschte geschriften driemaal ge pleegd, wettig en overtuigend bewezen. Spr. eischte tegen ieder der beklaagden een ge vangenisstraf van 1 jaar. Witte Kruis Obligaties. 300 boete subs. 20 dagen hechtenis. Het kantongerecht te 's-Gravenhage heeft litapraak gedaan in de taak van den oom- miasionnair in èffacttn J. W„ wowftds ué de Anna Paulownastraat aldaar, die terecht heeft gestaan wegens het in voorraad heb ben van 25 certificaten-obligatiesvan het Witte Kruis. Die certificaten gaven den koo- per gelegenheid mede te dingen naar pry- zen en premiën in geld en werden beschouwd als aandeel en in een loterij, volgens de Jus titie in stryd met de Loterywet 1905. \De kantonrechter veroordeelde beklaagde tot een boete van 300, subs. 20 dagen hechtenis. De eisch luidde 500 boete, subs, één maand hechtenis. Alé verdediger trad op mr. Bourlier. STADSNIEUWS. GODDA, 7 Augustus. Koninginnedag 1925. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, openbare feestelykheden plaats hebben, welke door de Commissie van openbare feesten worden georganiseerd In verband daarmede heeft deze Com missie, waarvan voorzitter is de heer G. J. J. Pot, secretaris de heer P. B. Sips, zich thans per circulaire tot een groot aantal ingezetenen gewend, met. het verzoek de Commissie in staat te stellen, deze feeste lijkheden te kunnen doen houden. Zooals reeds eerder is medegedeeld zul len o.a. op het programma voorkomen groo te Zwemwedstryden, welke door de G. Z. C. zyn uitgeschreven. Spreekbeurt Dr. I. van Iterson. Zondagmorgen 1 Ouur zal in de St. Jans- kerk optreden Dr. A. v. Iterson uit Dor drecht met het onderwerp „Vertroost wor den en vertroosten." Faillissement A. L. van dier Hoorn, Rijwielreparateur, Kuiperstraat 45, Gouda. „Handelsbelangen" ivo. 1851 bevat de cre- diteurenlyst in het faillissement A. L. van der Hoorn, Gouda. Zy telt 22 namen met een totaal .passief van 2.149.96. De baten zyn nog niet volledig bekend. De verificatievergadering zal gehouden worden op 10 Augustus a.s. des n.m. te half drie in het gebouw der Rechtbank aan de Noordsingel te Rotterdam. De approbatie van het beroep van Ds. Sap. Van gereformeerde zyde verzoekt men ons opname van het volgende: Naar aanleiding van uw berjcht omtrent approbatie van het beroep van Ds. Sap deel ik u mede dat weliswaar het beroep van ge noemde heer is geapprobeerd, doch dat in verband met twee bezwaarschriften inge komen tegen approbatie, de classis heeft besloten Ds. Sap ten opzichte van zyn le venswandel geen getuigschrift te verlee- nen, zooals aan elk ander predikant wordt gegeven. Het te geven getuigschrift of attestatie zal dan ook opzichtens verschillende te be antwoorden vragen afwijken van het gewo ne getuigschrift. Ik zou u een en ander niet hebben mede- degedeeld, indien de officieele mededeeling van de Kerkeraad in uw blad achterwege ware gebleven. Het ongeval op de Stolksche weg. Naar wy vernemen is in den toestand van de 78-jarige Verleun, die by de aanryding van de auto van de heer K. aan het hoofd werd verwond en thans in het Van Iterson- Ziekenhuis verpleegd wordt, onveranderd. Lezing Ds. Crousasz. Voor de Chr. Oranje-Vereeniging en voor de afd. Gouda van Pro Rege spreekt in Openb. Verg. in de St. Janhkerk op Woens dag 12 Aug. te 8 uur Ds. L. J. IJ. Crousasz over „Niet Vergeten." De temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Ste- delyke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 67, de lucht was 70. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van 5 Augustus 1925. 2 aardewekers, 6 pypmakers, plateel schilder, 4 drukkers, 8 letterzetters, 9 grondwerkers, 1 behanger, 12 heiers, 1 bouw kundig opzichter (volontair), 1 steenhou wer, 16 opper- en 9 timmerlieden (1 scheeps- en 2 leerlingen), 3 metselaars, 1 schilder, 1 werkt, teekenaar, 2 hulpstraatmakers, 8 ijzervlechters, 1 witwerker, 3 houtdraaiers, 1 klompen en 2 kistenmakers, 1 witter, 2 kleermakers, 3 stoffeerders, 1 kapper, 3 beitsersbeitsers, 3 schoen en 2 meubelma kers, 1 gieter (metaal), 1 scheepsklinker, 4 stokers, 3 machinisten, 1 scheepstuiger, 1 monteur, 5 blikslagers en ijzerwerkers, 2 loodgieters, en lakkers, 1 smid, 1 rywielmon teur, 2 ketelmakers (2 ged.), 2 aank. hulp monteurs, 2 electricians, 1 bankwerker, 1 hekelaar, 1 touwslager, 2 textielarbeiders, 10 suikerwerkers, 4 brood en banketbak kers, 44 sigarenmakers, 8 sorteerders, 2 plakkers, 2 tuinlui, 19 pakhuis-, 1 expedi tie-, en 12 schippersknechts, 3 reizigers, 1 zaalopzichter, 1 kellner, 2 winkel en 11 kan toorbedienden, 7 koetsiers, 4 boekhouders, 1 portier, 107 transport- en fabrieksarbei ders, 2 chauffeurs. Aanvragen van werkgevers. Te Gouda: 2 jongens 16 a 17 jaar, 1 agent provisie, strippers of stripster». Wedvlucht van postduiven. 'De Postduivenvereen. de „Snelpost" hield Zondag j.l. een onderling concours van uit Maastricht, afstand 146 K« M. iDe pry zen werden behaald als volgt: •1, 12, 17 door P. Stoppelenburg; 2, 4 door P. Rapis; 8, 15 door C. Broer; 5 door A. van Leeuwen; 6, 8 door I. sr. d. Kreke; 7, 9, 16, 18, 24 door W. Houtman; 10, 18 door G. Verwaal; 11, 14, 21, 22, 23 door J. Leef- lang; 19 door j. C. Uunen; 20 door A. de W»gw, iPe kaapryzen waren als volgt: 1 T. Stoppelenburg, 2 C. Broer, 3 I. v. d. Kreke, 4 W. Houtman, 5 G. Verwaal, 6 J. Leeflang, 7 J. C. van Uunen, 8 Wiitenburg, 9 A. de Weger, 10 G. Schuttelaar, 11 J. C. van Grieken, 12 P. van Hattum. Agenda. 7 Aug. 8 uur. Soc. Ons Genoegen, Zaal Kunstmin. Vergadering G. V. B. 12 Aug. 8 uur St. Janskerk. Openb. Verg. Chr. Oranje-Vereeniging en afd. Gouda van Pro Rege. De apotheek van den heer E. Grendel, Korte Tiendeweg, is deze week tot en met Vrydag 7 Aug. benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter aleen voor recepten.) UIT DEN OMTREK. BERKEN WO UDE. De gevolgen van een vechtparty. Woensdag jj. heeft de Zangvereeniging „Vriendschap" per autobus een reisje ge maakt naar den Haag en Scheveningen. De dag had qen allerprettigst verloop maar eindigde minder goed. Een tweetal kreeg n.m. twist om een meisje, en dit werd zoo ernstig dat het op een vechtparty uitliep, waarbij D. v. W. door B. uit Stolwyk met een mes in zyn hand werd gestoken. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen B. werd 's nachts door den gemeenteveld wachter uit zyn woning gehaald en naar hier overgebracht. Zeer vele winkeliers, middenstanders enz. hadden 1.1. Dinsdag een prys beschikbaar gesteld, in verband met de nieuwe kaas markt. Naar wy vernemen beliep het aan tal pryzen tot omstreeks 90. Voor de 2 pro ducenten, welke de verste reis hadden afge legd, om de kaasmarkt te bezoeken, was een kistje met sigaren beschikbaar gesteld. De sigaren werden afgehaald door 'n land bouwer uit Ryssen, by Almelo en een uit Avereest, bij Dedemsvaart, die resp. 140 en 146 K.M. hadden afgelegd met hun auto, alvorens op de markt te Bodegraven te staan met hun kazen OOUDRRAK. De commissie tot feestelijke herdenking van Koninginneverjaardag heeft in een ge houden vergadering besloten, alle kinderen die de lagere scholen bezoeken aan het feest te laten deelnemen, zoowel van de byzonde- re als openbare school. Met het inzamelen van gelden zal een aanvang worden ge maakt, en de commissie doet een beroep op alle kindervrienden om met milde hand te geven, waardoor de oommissie in de gele genheid zal zyn de kinderen te kunnen ont halen en een prettige dag te verschaffen. Zondag 2 Augustus hield de Postduiven- vereeniging „De Witpen" een onderling con cours vanuit Maastricht afstand 147 K.M. De pryzen werden als volgt behaald: P. Broers le, J5e 16e; P. v. d. Linden 2e, 19e, 11e, 13e, 14e, 18e, 19e, le overduif; F. D. Both 3e, 23e, 24e, 27e, 28e, 33e; C. den Braber 4e, 7e, 9e, 38e, 39e; P. Mudde 5e; A. de Groot 6e, 8e, 30e, 36e; F. v. Vliet 12e, 25e, 26e, 34e, 2e overduif; H. J. Scholten 17e, 22e, 37e; P. v. d. Berg 20e, 35e; L. de Br.'lw 21 i, 32e; j. Paiiip-ui/ 29e; J. Baas 31e, 3e overduif. Eerste duif 10-09-17, laatste 11-18-08. Kaspnjzenle P. Boers, 2e P. v. d. Lin den, 3e T. D. Both, 4e C. den Braber, Se P. Mudde, 6e A. de Groot, ,7e P. v. Vliet, 8e H. J. Soholten, 9e P. V. d. Berg, 10e L. de Bode, lie G. Palsgroaf, 12e J. Baas, 13e W. Boom, 14e C. Loendersloot, 15e F. Dont, 16e W. Loendersloot, 17e A. W. Soet, 18e P. Burger. De muziekvereeniging „Caecilia" alhier, behaalde gisteren op het nationale concours te Schoonhoven een derde prys in de tweede afdeel ing met 253 punten. HAASTRECHT. Door J. Boere en A. Lekkerkerker is ter Secretarie aangifte gedaan van het voor komen van mond- en klauwzeer onder hun vee. Donderdagmorgen werd de rondtrekken de blikslager H. uit Oudewater plotseling onwel. Hy werd binnengedragen by den schoenmaker J. S. waarna hy op advies van Dr. Hakkenberg per auto naar zyn woning "te Oudewater werd overgebracht. Door den Burgemeester wordt bij open bare kennisgeving belanghebbenden in her innering gebracht dat zy die opgeleid wenschen te worden tot ziekendrager of ziekenverpfeger zich daartoe voor 5 Sep- tember a.s. ter Secretarie kunnen melden. Burgertyke Stand. GEBOREN: Florentia Johanna d. v. L. Slootjes en van M. C. van den IJssel. OVERLEDEN: Johanna de Lange 56 j. echtgenoote van Johannes Homburg. OUDEWATER. Burgerlyke Stand. 5 Augustus. GEBOREN: Paulus Jacobus z. v. J. A. Vermey en A. M. v. d. Steegt; Jozef Anto- nius z. v. P. Merks en F. C. de Langen; Cornelia d. v. P. Breugel en M. van Bem- mel. OVERLEDENArie van Vliet 73 j. echtg. van Maria Sluys; Paulus Antonius 11 d. z. v. J. A. Vermey en A. M. v .d. Steegt. ONDERTROUWD: J. A. Verheul 24 j. en J. M. v. d. Poel 22 j.; C. Uitbeyerse 24 j. en J. van Grieken 23 j.; C. Eisvogel 48 j. en B. de Korte 33 j. nwr. In de afgeloopen maand zyn afgegeven 2 groote jachtakten. WILLIGE-LANGERAK. Ambtsjubileum. O». N .H. Bakker, predikant der Ned. Herv. Gemeente hejdecht Zondag zyn 80- jarige ambtsjubileum. De predikant werd geboren in 1868, werd candidaat in 1895. Op 4 Augustus 1895 werd hy als predikant dor Ned. Herv. Ge meente te Wijngaarden bevestigd. Na een arbeid van 4 jaren vertrok Z.Eerw. naar Wateringen, waar hy verblyf hield - van 1899 tot 1900. Zyn volgende standplaatsen Waren: Van 1900 tot 1906 te Poortvliet, 1906 tot 1910 te IJselmonde, 1910 tot 1915 te Zuilichem, 1915 tot 1919 te Schoonre- woerd, 1919 tot 1922 te Aalten. Vanaf 9 Juli 1922 tot op heden was de standplaats van Z.Eerw. te Benschop. Ds. Bakker is te- Vlens scriba van den Ring IJselstein. Voor het te houden nationaal concours "Voor muziek- en zangvereenigingen, op den 26sten Augustus a.s., hebben zich een 20- "tal vereenigingen laten inschryven. De dag zal besloten worden met een groot vuur werk. De opening zal plaats hebben op d?n 25sten 's avonds met een avondconcert. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL, De Coqipetitie-indeeling 1925-1926. l>e oompetitie voor het jaar 1925-'26 is als volgt ingedeeld Afdeteling II 2e klasse A. A.D.O., B.M.T. V.I.Ó.S., (allen den Haag), Olympia, Couicordia (Delft), C. VAL, Transvuiia, Steeds llooger, (al len Rotterdam)Herroes-D.V.S., S V. f. (beiden Schiedam). Be klasse A. Hi|linien (Haarlem), Lugd(unum, U. V.S. (beiden Lelden), Bodegraven Al phen, Celeritas, V.D.S. (bedden den Haag), D.V.C. Dellt). Be klasse C. Sdhocinhoven, Gouda, Sjl.ü D. 't Noorden, Steeds Volharden, U.D.L, U. S.C., D.C.L. (allen Rotterdam), le klasse C. W.E.S.C.O., D.R.V. (beiden Rotter dam1), do Concurrent, B.E.C. (beiden Delft)G.8.V., O.N.A., Naaldwijk (bij toelating) Reserve 2e klasse A. A.D.O. II, B.M.T. II, H.V.V. III, Quick II (allen den Haag), A.S.C. II (Leiden), Olympia II, S.V.V. II (Schie dam), U.V.V. II (Utreqht). Reserve 3o klasse A Alphen II, Lugddmum II, L.F.C. II (beiden Leiden), V.U.Q. II, H.B.S. III H.V.V. IV (allen den Haag), Concor dia II (Delft). Reserve Be klasse** B. Hermes-D.V.S. III. S.V.V. III (bei den Schiedam'), Fortuna II (Vlaiardin- gen), Gouda II, G.9.V. II, Transvalia li, Steeds Hooger III .(beiden Rotter dam) Om den Zilveren Voetbal. i, De wedstrijden om tkai Zilveren Bal worden dit jaar gehouden op 6, 13 en 20 September, op het terrein van Sparta te Rotterdam'. Ingeschreven hebben Sparta. V.O. C., Excelsior. Feijenoord, H.V.V., H. B.S., Quick, A.D.O., Haarlem, ILF.C D.H.C., en Be Quick (Grondngeai) De Belgisch-Nederl. Liefdad. wedstrijd. In verband met bet feit, dat H.V.V. deelneemt aan de Zilveren Voetbal wedstrijden en op 6 September daar voor al spelen moet, is in het Ned. Bondselttal, dat dien dag. in Antwer pen tegen het Belgtódh Bondselttal speelt. Snouck Hurgronje vervangen door Manssen (Excelsidr). WATERPOLO. Maas IIG. Z. C,' II 2—3. Gisteravond speelde 7in de zwomui- ridhting aan de Oude Plantage te Rot terdam Maas IIG.Z.C. II voor de re serve 2e klasse. In plaats van v- Es sen speelde voor G.Z.C. Anemaet mee. G.Z.C. speelde eerst met stroom mee. Maas II haalde de bal, doch deze kwam bij de Jong ter edit die echter in de handen van den keeper schoot. Dan laat de Waal een oogenblik zijn man vrij, van Klaveren geeft die Dal over aan den Rotterdamschen links voor die onhoudbaar scoort. Spoedig na het uitzwemmen plaats Gabry bij de Jong, die een goede tegeugoal maakt. De G.Z.C. trekt geregeld roet den bal naar voren. Opzwommen van de Waal ievert echter niets op. Ein delijk krijgt Anemaet een goede kans en scoort met een goed hard schot. Spoedig daarop is het rusten. Na het uit zwemmen is de Maas weer het eerst bij den bal doch de Goud- sohe achterhoede verdedigt goed en de Wilde plaatst bij Gabry, die vinnig scoort Daarna veroorzaakt de Waai een corner die bij vanRlaveroot ge plaatst wordt, die van een misverstand gebruik maakt om te scoren. De 'G.Z.C. heeft yeei last van de tegenstroom zoodat tem slotte alleen Gabry voor het Maaswloel ligt. Hoewel een der Maas-spelers wegens opstellen binnen 2 M. uit het water gestuurd werd', gelukte het de G.Z.C. niet we der te scoren, zoodat het einde kwam met een 3—2 overwinning voor de G.Z.C. De G.Z.C. speelde als team' minder dan de vorige avond' in Hillegersberg, wat voornamelijk kwam) door onbe kwaamheid met het spelen in stroo- mend water. MaasA. Z. 4—2. Doze wedstrijd werd' te Utrecht ge speeld. De Amsterdammers nemen de lei- uilig door iioogeoleyu, waarna ki. van Senus eenige iraaie kanaen verknoeit. Nadat Wilgenburg vam dichtbij in 's keepers handen neelt gescheten, be landt een goed schot vam Hoog est eyn tegen de lat. II. yan Semus ziet dan kans, na keurig samenspel met P v. Senus, om den stand op 1—1 te brem gen, met welken stand de rust aan breekt. Korten tijd na de pauze doelpunt Markus voor A. Z. door foutieve op stelling van den Rotterdamsciien doel man. 1—2. Lang duurt de vreiugde der Amsterdammers echter niet, want ids de Amsterdamsche keeper is uit- gezwommen, weet H. van Senus fraai gelijk te roake-n. I'. van Senus maakt dam aan alle onzekerheid een einde, door het derde punt voor Maas te sco ren, waarna Vam Klaveren ten slotte den stand op 42 brengt. Van te vo ren was Anthoni van A. Z. uit het water gezonden. Na afloop protesteer de A. Z tegen eem vermeende onjuis te beslissing, door scheidsrechter Den Boer gegeven. Het programma voor Zondag a.s. Kampioenschap vam Nederland. Amsterdam Hel IJG.Z.C. Promotie le klasse. Zaandam NeptwiusA. Z. Coropelitie 1ste klasse. Utrecht U.Z.C.—Maas. Reserve 1ste klasse. Utrecht U.Z.C. II—Dolfijn II. 2e- klasse A. Bergen op Zoom Juliana—S.V.H. ATHLETIEK. De Athletiekwedat rijden van 15 Aug. a.a. De athletiekwedstrijdem op Zaterdag 15 Augustus a.s. ter gelegenheid van het 20-jarig bestaam van dem Goud sdien Voetbal-Bond beloven een groot succes te wordien. Aangezien verschillend© vereenigin gen uit den omtrek mededoen, is de aanvang bepaald op 5' uur. Een vlot verloop is veraekerd, daar zich een goed corps jury-leden be schikbaar gesteld) heeft. Tot op heden schreven o.a. in „Vriendschap", Poskoop j,B© Quick", Waddinixveen; „Schoonhoven" Schoonhoven Sparta", Haastrecht „Olympia", Gouda eil „Gouda", Gou da, terwijl nog enkele andere vereeni gingen toezegging hebben gedaan. Het geheel zal zeer waarschijnlijk worden opgeluisterd door een beken de Jazz-band. LUCHTVAART. Nederlandsche vliegtuigen voor Roemenië. Het Roemeensche ministerie van oorlog heeft bericht ontvangen, dat deeer dagen uit Frankryk 29 oorlogsvliegtuigen van het Roemeensche type „Potei" naar Roemenië zullen worden afgezonden. Ook is uit Am sterdam een zending van 50 Fokker-jager vliegtuigen, type D 11, met 400 PJL-moto ren naar Boekarest onderweg. (Deze laat ste mededeeling werd door de directie der Fokker-fabriek te Amsterdam bevestigd.) LAND- m TUINBOUW. Het inspuiten van het mond- en klauwzeerserum. Dierenarts Hoefnagel geeft Ih de Vee- en Vlocschhandei eem beschrij ving van een methode, welke het mo gelijk maakt in korten tijd groote hoe veelheden mond1- en klauwzeerserum omdortiuids in te spuiten. Het toestel is eoo vinding vam prof. dr. Peter te Hamburg. Met behulp van een ballon spuit wordt tiet serum door middel van luchtdruk ingespoten. Daartoe brengt mén twee naaiden (canules) onder de huid. Deze zijn verbonden aan vrij lange slangen, zoodat de vee arts vrij van dé koe kan staan, en, indien het dier is vastgebonden, geen hulp noodig heeft. Met behulp van het toestel is het mogolijk 150 gr. serum in den tijd van één minuut in te spuiten. Het beswaar dat het tot nu toe niet mogelijk was, in korten tijd' groote aantallen markt- vee in te spuiten, vervalt geheel bij gebruik maken van dit toestel. MARKTBERICHTEN. Aardappel markt. AMSTERDAM, 7 Augustus. Zeeuwsche eigenheimers 2.75—3.15, Zeeuwsche blau we eigenheimers 2.80—3.4Ö, Zeeuwsche bonte eigenheimers 4.505.00, Hillegom- sche eigenheimers 5.00. Aanvoer 4 ladin gen. Gemeentetyke Vischmarkt, Gouda. Vrydag 7 Aug., 10 u. v.m. Aangevoerd 1 mand versche schol en 1 mand versche schelvisch, verdeeld in 13 partytjes van 20 stuks schol en ip 20 partijtjes van 10 stuks schelvisch. De pryzen varieerden van 0.90 tot 1.26 voor schol en van 0.45 tot 0.80 voor schelvisch. Kaasmarkt. ALPHEN a. d. RIJN, 6 Aug. 1925. Aan gevoerd 87 wagens, le srt. 6166, 2e srt. 56—60, met R. M; 66—69.60. Handel matig. (DRAADLOOZE DIENST.) Briand naar Londen. LONDEN, 7 Aug. Briand wordt te Lon den Maandag verwacht Hij zal met Cham berlain besprekingen houden. Keulen in October ontruimd. BERLIJN, 7 Aug. Volgens het Berl. Ta- hhh-hëhswsihsphs?» geblatt zal Keulen door de Engelschen in October worden ontruimd. De Engelschen zullen dan in Coblenz gestationeerd wor den. De Int. Kerkelijke Conferentie te Stockholm. STOCKHOLM, 7 Aug. Dertig naties wa ren vertegenwoordigd bij de opening van de conferentie van het wereldverbond ter be vordering van internationale vriendschap door de kerken. Dr. Nehemias Boynton werd gekozen tot president der conferentie. De aartsbisschop van Canterbury, die niet in staat ia de con-' fereutie by te wonen, wordt vertegenwoor digt door den Lord Bisschop van Lincoln. De secretaris-generaal SirWiUoyghty Dickinson las het rapport voor, over de werkzaamheden welke in de afgeloopen ja ren zyn verricht Staking der mijnwerkers in Amerika. SPITSBURG, 7 Aug. In de gisteren hier bijeengekomen conferentie, waar 700.000 mijnwerkers vertegenwoordigd waren, is be sloten de algemeene mijnwerkersstaking in Amerika te proclameeren. De staking zal 1 Sept. beginnen, tenzij de mijneigenaren voor dien datum met nieuwe voorstellen ko men. Een verzoek van Denemarken. Door het Deensche kabinet van BuitenL Zaken is een voorstel gezonden aan het se-, cretariaat van den Volkenbond inzake het samenstellen van een internationale bemid delingscommissie, welke in verbinding zou staan met het Internat. Hof te 's-Graven hage. Het voorstel zou besproken worden in de eerstvolgende zitting van den Volken bond. Denemarken stelt voor dat iedere bemid deling direct geschieden zal na iedere ver gadering van het Int. Hof, dat in ieder ge val een voorzitter zal benoemen, terwijl de partijen tusschen wie het geschil is begon nen, ieder een vertegenwoordiger benoe men. WISSELKOERSEN. 6 Aug. 7 Aug. Officieel. Londen 12.08ft 12.08 ft Berlyn 59.22 59.22 Parys 11.68 11.67ft Brussel 11.15 11.25 Zwitserland 48.35 48.32 ft Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 56.70 56.65 Stockholm 66.90 66.90 Oslo 45.95 45.85 New-York 2.48ft 2.48'V 0 :»t A'cK, Praag Niet officieel. 7.31 7.38 Madrid 86.90 35.90 Milaan 9.02 ft 9.04ft Beursoverzicht. Op de Anisterdamsöhe effectenbeurs was het heden de afdeeling van Nedv Industrieipapieren dae een groot ge deelte van de belangstelling voor zich opvorderde. In de allereerst© plaats ontwikkelde rich een omvangrijk© han del in aamdeelen Nederl. Kunstzijde fabriek die ex-olairo verhandeld wer den, en aan groote fluctuaties onder hevig waren. Ook in de Claim» ging veel om, en defee maakten eveneens igroote variaties mede. Vervolgens wa ren het de gewone aamdeelen Jurgens waarvoor wederom flinke vraag be- ®tond, tengevolge waarvan die een nieuw eri belangrijk koer sa vans boek ten. Voor rubberaandeel en was de animo sterk bekoeld. De meeste soor- en bewogen zich op ongeveer de koer- «en van gisteren. In tabakken ging maar weinig om, deze werden in hoofdzaak' om streeks de laagste koersen van giste- *em afgedaan. Petroleuimwaarden hadden een kalm verloop. Koninklijke en Geoonsolideer- len golden eerders iet» lager. Voor suikeraandeelen bestond) slechts weinig belangstelling. De koersen ondergingen over het algemeen niet veel verandering. De scheepvaartaifdeeling gaf slechts veinig beweging te zien. Yankees waren veronachtzaamd. Prolongatie niet genoteerd'. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 7 Augustus. Hoogste stand 765.4 te Frankfort 1 Laagste stand 751.4 te Vestmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige Zuid westelijke tot Zuidoostelijke wind. Half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Iets (Warmer. ADVERTENTIEN. STROO-, ZEEGRAS-, SPIRAAL-, en KAPOKMATRASSEN in alle maten leverbaar prima kwaliteit 9191 e t.o. Nat. Bank Het baata en wOorSaaligst adres voor Uw benoodigdheden ia en blijft toch maar Langa Tiandawag 33, GOUDA 2190 20

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2