I Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. slaagd was om kolen, die 6 pet. asch be vatten, voor 85 pet. om te zetten. "Verder verklaarde hy, dat by de proeven die te Mannheim genomen waren, de moei lijkheden van practischen aard overwon nen waren en hy voorspeld, dat de verdere ontwikkeling van zijn systeem zou bewij zen, dat de toepassing op groote schaal een veilige en eenvoudige zaak was. De Lokal Anzeiger berecht nu, naar de correspondent mededeelt, dat het proces voltooid is en dat èn de Rijksregeering èn het Pruisische gouvernement reeds toege zegd hebben, de eerste practische proefne ming financieel te zullen steunen. Inder daad wordt beweerd, dat de beide regeerin gen reeds met een groep mijneigenaren uit •Beneden-Silezië onderhandeld hebben over het onderwerp en dat alleen op formeele gronden de onderhandelingen afgesprongen zy'n. Het reeds bovengenoemde Duitsche blad schrijft, dat het ontworpen plan o.a. inhoudt, dat elk der beide regeeringen een subsidie van 1.250.000 Mk. zou verleenen. Men is van plan de proef te nemen met de kolen uit Béneden-Sflezjë, welke een groot percentage aan stof bevatten en daarom, bij de tegenwoordige overproductie, moei lijk een markt kunnen vinden. Ofschoon er nog moeilijkheden zyn met belang hebbende groepen, die het monopolie voor zich verlangen, hoopt men by de Wenzel- mijn in den loop van den aanstaanden win ter te kunnen aanvangen. Gratie verleend. Dr. Zeigner, de gewezen Saksische minis ter-president, die wegens machtsmisbruik tot 3 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, heeft thans gratie gekregen. Hy zal op 29 Augustus uit de gevangenis worden ont slagen, na de helft van zijn straf te hebben ondergaan. NANIIHL V aderlandsl iefde. De (verbannen) hertog van Orleans heeft een brief geschreven aan den hertog de Lig- nes, die in de „Éclair" er tegen op was ge komen, dat hy met zyn verbanning ver zoend zou zyn, waarin hy hem bedankt voor zyn optreden. Hy voegt daaraan toe, dat hy nog steeds ontzaglijk lijdt onder de ver banning. Hoe vaak, zoo schrijft hy, heb ik gedurende de veertig jaar, dat de verban ning nu reeds duurt, getracht door my ver dienstelijk te maken voor Frankrijk en langdurige expedities te ondernemen, te ontkomen aan die wanhopige gedachte, dat de grens voor my gesloten is. Ik heb groote verzamelingen aqp gelegd, en ik leef, als het ware, in myn musea; daar althans voel ik my een weinig dichter by Frankrijk, waarvoor al die verzamelingen bestemd zyn. Ik heb gezien hoe, dank zij de amnes tie, misdadigers en deserteurs vergunning hebben gekregen naar Frankrijk terug te keeren. Maar ik, die er my zóó zeer in zou verheugd hebben myn land te mogen die nen, en voor wien die eer en die vreugde niet waren weggelegd ik iblyf verbannen! Ik word oud in de wreede eenzaamheid van een lange verbanning. De hemel geve, dat ik, vóór ik sterf, nog het groote voorrecht zal moge hebben, myn land terug te zien! Door den vloed verrast. Vijf kinderen verdronken. Zaterdag waren 35 kinderen van een schoolvereeniging te Wattrelos in de buurt van Roubaix op het strand van Bardelot aan het baden, toen plotseling zestien hun ner door den vloed werden verrast. Hoewel onmiddellijk pogingen tot redding werden ingesteld, konden slechts 10 kinderen gered worden. Om 2 uur waren 5 lyken aange spoeld. Een oogenbiik vai\ onbedachtzaamheid De Deensche staatsraad Hanssen passeer de Vrydagavond, vergezeld van zyn echt- genoote, met den trein uit Parijs, het sta tion Luik. De trein had in Luik een onont- houd van 40 minuten en mevrouw Hanssen verwijderde zich even, terwyl zy haar echt genoot een taschje met een waarde van drie- honderdvyftig duizend francs aan juweelen in bewaring gaf. Daar het wat lang duurde voordat mevrouw terugkwam, liep haar echtgenoot haar een eindweegs tegemoet. Hy liet het taschje zoolang in den coupé lig gen. Toen 't echtpaar terugkwam, bleek het bewuste taschje met zyn kostbaren inhoud verdwenen te zyn. Op het traject Luik— Herbesthal werd de geheele trein nauwkeu rig doorzocht, doch zonder resultaat Het gestolen taechje bevatte een paarlen collier, een platina armband met kostbare steenen bfezet, een massief gouden armband, een met brillanten bezetten hanger en twee platina broches. Het wereldduur- en afstand-record ▼liegen verbeterd. De poging van de Fransche aviateurs Drouhin en Landry om het wereld-duur- record en afstandrecord te verbeteren is ge slaagd. Het oude duurrécord bedroeg 37 uur 59 min. 10 sec. en het afstandrecord, dat op naam stond van de Amerikanen Kelly en Mac Ready, 4050 K.M. Te middernacht van Zaterdag op Zondag hadden de nieuwe recprdhouders reeds 4200 K.M. afgelegd en zy hadden toeft reeds 42 upr 32 min. 37 sec. gevlogen. Dien nacht hebben zy hun ononderbroken vlucht te 2 uur 42 min. beëindigd, na 4400 K.M. te heb ben afgelegd. Zy bleven in totaal 45 uur 11 min. 59 sec. in de lucht. BINNENLAND. H. M. de Koningin naar Roermond. Naar vernomen wordt is H. M. de Konin gin Wilhelmina van plan tegen medio Oc tober een officieel bezoek aan de bisschop- stad to brengen. De nieuwe Miniater van Arbeid. Zal minister Kooien een ommekeer in den geest van het departement bren gen? De Nederlandsche Nyverheid, orgaan van het Verbond van Nederlandsche Fabrikan ten vereenigingen, wydt in een artikel „Een nieuwe Phase", enkele woorden aan het op treden van den nieuwen minister van Ar beid, Handel en Nyverheid. „Optimisme is een van de factoren, die ons steunen in onzen stryd en wy hebben er de laatste jaren een goede dosis van noodig gehad. Want zeer zwaar zyn de tyden ge weest voor de Nederlandsche industrie en nog is weinig positiefs aan te wijzen, dat duidt op het aanbreken van betere tyden. Een zeer heftige conjunctuurslag heeft de nyverheid getroffen en in haar natuurlijk pogen om den slag af te weren of om ge vallen, weer opte staan, is zy nog ernstig, belemmerd door maatregelen van een zyde, waarvan die belemmeringen allerminst had den mogen komen, n.l. van die der overheid. Juist ngèet gebied waar overheid ep indus trie elk^f raken, waar de aanraking een steun had moeten zyn, is zy een wrijving gebleken. Door goedwillende theoretici aan wier hoofd zich de Minister van Arbeid stelde, is de industrie belast met eindelooze lasten, die tydelyk den arbeiders stoffelijk voor deel brengend, het reeds beschadigde pro ductie-apparaat verder ontwrichten of het herstel tegenhielden, zoodoende de volks welvaart in haar wortel aantastend. Zwaar heeft de nyverheid tol betaald aan de leuzen van gisteren. Thans herademt zy een oogenbiik, niet omdat zy thans minder schatplichtig is dan voor kort, niet omdat eenige last van haar is afgenomen; het is het optimisme, de hoop op verbetering, ons allen eigen, dat ons even den rug doet strek ken, want wy verwelkomen een nieuwen mi nister van Arbeid, Handel en Nyverheid. Mr. Kooien heeft het ambt van minister op zich genomen en daarmede een zeer zwa re taak. Hy zal toch een omkeer moeten brengen in den geest van een ganseh de partement, van een aantal ambtenaren, die, wonend in een huis, dat zy zelf mede ge sticht en ingericht hebben, daaraan niet gaarne zyn sfeer zien ontnemen. Hier zal mr. Koolen's eerste stryd moeten zyn. Er moet in dit nog éTechts zeven jaar oude de partement een nieuwe geest worden ge bracht. Er moet het besef binnendringen, dat de nyverheid niet meer belast kan wor den, integendeel dat de lasten en kluisters haar te onzaliger ure in beminnelijke lucht hartigheid op- en aangelegd, haar moeten worden afgenomen. Men moet daar zien, dat onze industrie de concurrentie met en in het buitenland niet kan blijven voeren en reeds van talrijke markten verdreven is, dat zy niet langer gedwongen mag worden in het binnenland prijzen te vragen, die den nor malen kooper afschrikken. Men moet be grijpen, dat in een reeds dichtbewolkt land, met een reeds intensieve bodemcultuur en 'n toenemende bevolking slechts één middel bestaat om aan de steeds stygende levens- eischen te voldoen, n.l. industrieele produc tie. Dit begrip tot uitvoering te brengen, zyn departement op te voeren tot zyn na- tuurlyke taak, dat zal de zware taak zyn van mr. Kooien. Het optimisme, dat ons deze regelen deed schrijven, doet ons vertrouwen, dat de nieu we minister van Arbeid, Handel en Nyver heid den stryd zal aanvaarden tot heil van onze industrie en van allen, die daarbij be trokken zyn. 'De nieuwe minister van Koloniën. „Het Volk" heeft het sociaal-democrati sche Eerste Kamerlid Ir. Cramer, die in In- dië lid van den Volksraad is geweest, ge vraagd naar zyn meening omtrent den niéu wen Minister van Koloniën. „Een zeer innemend en vriendeiyk man noemt hy den heer Weiter. „Nourri dans ie serail", in Indië geboren en getogen, kent hy het land uitnemend. Waarmee de heer Cramer niet wil zeggen, dat hy eenig idee heeft van wat onder de inlandsche bevol king leeft, wat haar gerechtvaardigde ver langens zyn. De heer Welter is altijd amb tenaar geweest is door en door bureau craat. Maar hy is een zeer bekwaam bureau craat. „Eigenlijk is daarmee alles gezegd, wat er van den, nieuwen minister gezegd kan worden. „Politiek is hy van heel weinig beteeke- nis. Van de groote gedachtenstroomingen in de wereld weet hy niets. „Er is volgens den heer Cramer van den heer Welter in geen enkelen zin vooruit strevende polntiek te verwachten. „Verandering in politiek ,d.w.z. in gun- stigen zin, verwacht ik van den heer Wei ter niet. Door zyn relaties met Indië zal waarschynlyk de verhouding tusschen In dië en moederland wat beter worden, maar overigens gaat alles zyn oude gangetje. „Natuurlyk is hy voor tegemoetkoming aan het particulier kapitaal en voorstander van de vlootwet voor Indië." De heer Weiter ie, volgens den zegsman van ,/Het Volk", in het algemeen juist de man, die in het kabinet-Colyn past. De mi nister-president zal met hem minder last hebben dan met min. De Graaff 't geval zou kunnen zyn. De „Administratiekosten" der Rijksver zekeringsbank. De kwestie van het garantiefonds voor het 4e Int. Congres voor ongevallengeneeskunde Men herinnert zich, dat er indertijd be zwaar is gemaakt, o.a. door de Centrale Werkgevers Risicabank tegen de beschik baarstelling door de Rijksverzekeringsbank van een garantiefonds van 3000, te boeken onder „administratiekosten", voor het vier de Internationaal Congres voor' ongevallen geneeskunde en beroepsziekten, dat in Am sterdam zal worden gehouden. In Maart van dit jaar i8 daartegen ook in de Eerste Kamer ddbr den heer Heerkens Thyssen opgekomen. De Centrale Werkgevers Risi- cobank betwistte de wettigheid van derge lijke uitgaven er varen er meerdere van dien aard welke overeenkomstig de prac- tyk op de nota der risicodragers voorkomen, zonder dat deze daarmede accoord gingen. De toenmalige minister van arbeid, handel en nyverheid heeft destyds de houding van de R. V. B. verdedigd. Naar thans de R. K. Werkgever meldt, heeft het uitvoerend comité voor het con gres echter nadien afgezien van de garan tie der R. V. B. en, nu daarmede het prin- cipieele bezwaar is opgeheven, een beroep gedaan op de medewerking der werkgevers. Naar de N. R. C. nader verneemt, heeft Centraal Beheer de Risicabank thans 500P voor het garantiefonds beschikbaar gesteld; nog 2000 meer dus dan door de R. V. B. was toegezegd. Er is ook een fi- nancieele oommissie benoemd, waaruit blijkt- dat de controle op de besteding van de gel den, waarop Centraal Beheer had gestaan en waartegen bezwaar was gemaakt als zijnde een invloed oefenen op de vrijheid van het congres van de zyde der werkgevers toch is aanvaard. St. Michaël in de Kamer. Naar „De Morgen" meldt, zal de heer Bulten zich by „St. Michaël" aansluiten. De nieuwe Kamer zal dan vier Michaëlisten tellen. Als Michaëlist werden gekozen dr. Mpller en mr. Veraart, terwyl onlangs de heer van Ryzewjjk ook is toegetreden. De Staatsbegrooting voor 1926. Het Dep. van Financiën verlaten. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft de staatsbegrooting voor 1926 het Departe ment van Financiën verlaten. De „Prins Hendrik" te Dusseldorf. Het Industrievaartuig Prins .Hendrik van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart heeft Donderdag een bezoek aan de haven van Dusseldorf gebracht. Aan boord wer den de deelnemers aan den tocht begroet door burgemeester Knopp, den heer Visser, Directeur van de Verkeersvereeniging, Dr. Pohlmann, Directeur van het Havenbedrijf, Dr. Kempkens, voorzitter van de Handels kamer en den heer W .M. Dekkers, secre taris van den Nederlandschen Consul Herdt- mann, die tengevolge van ongesteldheid niet in staat was persoonlijk aan boord te ko men. Onder leiding van Dr. Pohlmann werd een tocht door de havens gemaakt. Gecon stateerd werd, dat het verkeer zeer gering is. Den laatsten tyd is eenige verbetering ingetreden en men hoopt dit jaar-de hoogte van 1905, toen ongeveer een millioen ton goederen in de haven van Dusseldorf werd veiwerkt, weer te bereiken. Aan de hand van kaarten en statische gegevens wer den de cursisten ingelicht omtrent de outil lage en het verkeer. In den laten namiddag werd een auto tocht door de stad gemaakt, welke eindig de met een bezoek aan de Kunsttentoonstel ling. Des avonds werd de Dierentuin 'bezich tigd, waarna in het restaurant van deze inrichting het gezelschap door het Gemeen tebestuur een maaltyd wer aangeboden. Het Instructievaartuig is Vrijdagmorgen naar Walsum vertrokken ter bezichtiging van de scheepswerf va de Gute Hoffnungs- huette en is Zaterdag te Wesel aangeko men. Het fascisme in Nederland. Naar „Het Volk" verneemt, is onder lei ding van jhr. Godin De Beaufort, wonende op het kasteel Maargbergen te Maarsber- gen, een vereeniging opgericht, genaamd De Eerste Nederlandsche fascisten-organi satie. Daarby hebben zich aangesloten de afdeelingen Rotterdam, 'Den Haag, Amster dam, Bussum, Naarden, Alkmaar, Tilburg, Breda en Den Bosch van het verbond van actualisten. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.20 Londen en Daventry, Tydsein van Big Ben. Weer- en Nieuwsberichten. „The 250th anniversary of the Royal Observato ry." Muziek. „The making of a receiving valve." München. Populair concert. 7.30 Hilversum. Politiebericht. 8.16 Hilversum. Concert uit het Kurhaus te Scheveningen. 8.20 Munster „Hygiëne und Reisen. Lon den en Daventry „The eastern mountains of the United States". 5 I T Birmingham (1479 M.) An hour in Devon. 5 WA Car diff (353 M.) Damesconcert 2 Z Y Man chester (378 M.) Orkest, cello, zang. 5 N O Newcastle (403 M.) Homeward Bound, a romance in three chapters 2 B D Aber deen (495 M.) Kamermuziek 5 S C Glasgow (422 M.) Tchaikowsky concert. 8.36 De Bilt. Weerbericht. Brussel (266 M.) Le Chalet, operette van Adam. 6 B. M. Bournemouth (386 M.) Orkestmuziek. 8.50 Berlyn. Concert. Hamburg. Tydge- nooten als componiste^. München. Kamer muziek. Munster. Liederenavond. 9.05 Radio Paris. Concert. Italiaansche muziek. 9.20 P. T. T. Parys, Ecole Sup. (458 M.) Concert. Londen en Daventry Militaire mu ziek. Birmingham. Kamermuziek. 9.30 Brussel. Dansmuziek. 9.40 Munster. Concert. 9.60 Londen en Daventry. Casano's octet. 10.20 Londen en Daventry. Tydsein van Greenwich. Weer- en Nieuwsberichten. 10.35 Londen en Daventry. Concert. 10.50 Hamburg. Dansmuziek. GEMENGDE BERICHTEN. Brandkast gestolen. Gisternacht is uit een kantoor aan 't Phoe- nixterrein te Haarlem een brandkast gesto len, waarin zich een bedrag van 900 be vond. De kast is geladen op een kar, die men op het terrein vond, een. paard werd er voor gespannen en met den buit werd daarop weggereden. Gisterochtend had de politie noch van de brankast, noch van paard en wagen eenig spoor gevonden. Door den trein gegrepen. Een motorrijder zwaar gewond. Terwyl de heer Macalino uit 's Bosch, werkzaam aan terrazzowerken te Oss, per motorrijwiel naar huis terugkeerde, werd hy op den onöewaakten Kortfoortschen over weg door een juist aankomenden personen trein gegrepen en een eind de spoorbaan opgeslingerd. Met gebroken beenen en een zware hoofdwonde, werd de ongelukkige in een naburig hoerde rijtje binnengebracht Na door de doctoren Beek en Wassman voor- loopig te zyn verbonden, is de heer C. per ziekenauto naar het Groot-Ziekengasthuis te 's Bosch vervoerd. Ofschoon de treinen ter plaatse, van bei de zyden tydig genoeg zyn waar te nemen, en men den heer C. nog wenkte en toeriep van den kant van den w®g, bemerkte hy, naar hy zelf tater vertelde in gedachten ver diept over zyn werkzaamheden, niets. Het motorrijwiel is geheel vernield. De getrof fenen, vader van 10 kinderen, is 43 jaar. Plotselinge dood. Gistermiddag omstreeks 2 uur is by het baden te Scheveningen een 21-jarig meisje A. L., waarschijnlijk aan hartverlamming, plotseling overleden. Een tragisch ongeval. iDe echtgenoote v.ld. heer J. S. te Hardin- veld zat Zaterdag omstreeks half 9 n.m. met haar 6-jarig dochtertje op den berm van den Merwe-dyk, toen het meisje plotseling den druk bereden weg wilde oversteken; zy week daarby uit voor een auto, komen de uit de richting Gorinchem, doch kwam daardoor terecht onder een vrachtauto die uit de tegenovergestelde richting kwam. 'Het meisje werd overreden en op slag ge dood. Den bestuurder van de vrachtauto, toe- behoorende aan een groentehandelaar te Sleeuwyk treft geen schuld Auto-ongelukken in de Haarlemmermeer. Eenige personen gewond. Naar het „Haarlem's Dagblad" meldt, is op den Sloterweg in de Haarlemmermeer een auto, waarin tiwee dames en drie heeren waren gezeten, met een snelheid van onge veer 60 K.M. de bermsloot ingereden. De inzittenden werden uit den auto geslin gerd, enkele hunner /vlogen" zelfs door de kap heen en kwamen in de moddersloot te recht. Bovendien hadden twee inzittenden vry ernstig® verwondingen opgeloopen, waarbij de dokter moest te pas komen. Vol gens bekomen inlichtingen was de bestuur der B., uit Leiden, die zelf met denschrik •vry kwam. De auto was totaal vernield en is later uit de sloot gehaald. Op den Kruisweg in dezelfde gemeente heeft nog een tweede auto-fcngeval plaats gevonden. Een groote vrachtauto van een firma uit Amsterdam werd op dien weg be stuurd door een leerling-chauffeur. Tus schen de IJweg en den IJtocht scheen de bestuurder, die onder toezicht reed, wat ze nuwachtig te worden, waardoor de auto een eindje zig-zag over den weg reed, daarna geheel omkantelde en tegen 'n boom terecht kwam, welke geheel vernield werd. De vier inzittende personen bekwamen allen min of meer ernstige verwondingen door het bre ken van de ruiten. Zy zijn door een auto, die toevallig passeerde, naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. De vrachtauto werd ook ernstig gehavend en is later door de,firma Van Kalmthout en Van Niel, uit Hoofddorp, gedemonteerd en naar Amster dam vervoerd. Het ongeluk te Ede. Aangaande het ernstige ongeluk, dat aan de Kunstzijdefabriek te Ede is gebeurd, ont- leenen wy nog de volgende bijzonderheden aan het „U. D.": De juiste oorzaak is niet vast te stellen van de ontploffing vermits de bediener van het apparaat overleden is. Vermoed wordt echter dat Fayckar, dat is de man die het toestel bediende en als het ware vermoraeld is, de zuurstof, komende uit den zuurstof- cylinder, welke daarna vermengd wordt met waterstof ,een te hoogen druk heeft laten bereiken. Anderen weer zeggen, dat het zuurstofapparaat gevallen is, waardoor de ontploffing is ontstaan. Weer anderen zeg gen dat de inmiddels overleden Duitsche loodbrander reeds gezegd moet hebben: „Als het maar geen dooden geeft vanmid dag, want de cylinder werkt niet goed." Een ontzettend geweldige ontploffing moet het geweest zyn. Enkelen van de over levenden zyn dan ook stofdoof geworden. Verschillende machines werden vernield; do stukken yzer waren door het dakraam gevlogen tot 50 meter. Al het personeel van de Kunstzijdefabriek was dan ook geweldig geschrokken. Inmid dels waren allen te Ede aanwezige dokto ren en artsen gewaarschuwd. Ook de ge neeskundige dienst uit Arnhem verleende assistentie. Naar men van ooggetuigen verneemt, moet het een verschrikkelijk schouwspel geweest zyn. De inmiddels gearriveerde politie hield de spinnerij i" het oog, opdat geen enkele ge wonde onder den voet zou geraken. De di rectie van de Kunstzijdefabriek was dan ook zoo verstandig om het personeel te ge lasten weer aan het werk te gaan, en om twee uur was het personeel weer druk aan het werk, hoewel allen vreeselyk zenuw achtig waren. Er waren op dat moment drie dooden te betreuren. Vervolgens waren er drie zwaar gewon den, die direct per auto naar het Ziekenhuis te Arnhem werden vervoerd. Ook zijn er nog omstreeks 30 lichtgewon den, waaronder met gebroken been, arm, pols, stukgeslagen tanden, beenen, enz. Ja zelfs is er een krankzinnig geworden. On der die licht gewonden bevinden zich men- schen uit Veenendaal, Wagenigen, Ren- kum, enz. Met pl.m. 100 man wordt daar gewerkt in die afdeeling, waarin 38 machines ge plaatst zijn. Naar verhouding van het aan tal menschen wat daarin werkzaam was, mag het nog een wonder heeten, dat er maar vijf dooden zyn te boeken. Droevig ongeluk in de Staatsmijn „Maurits." Zaterdagochtend geraakten de mijnarbei ders Kramers en Marcus, beiden uit Sittard, in de ondergrondsche werken der staats mijn „Maurits" onder neervallend gesteen te bedolven. Toen het na veel inspanning gelukt was, de steenen te verwijderen, ble ken beide arbeiders reeds te zijn overleden. Marcus laat een weduwe met vijf kinderen achter, Kramers was ongehuwd. Een onvoorzichtige oude dame. Zaterdag is aan den Gevers Deyootweg te 'Scheveningen ter hoogte van de Harsten- hoekstraat, de 76-jarige mevrouw M., wo nende in de Valeriusstraat te Amsterdam, door de Noord-Zuid-Hollandsche electrische tram aangereden. Door het vlugge remmen van den trambestuurder is mevr. M. er goed afgekomen. Zy kreeg alleen een schaafwond aan een der armen. Ter plaatse waar het ongeval geschiedde stopt de tram en verlaat de conducteur den wagen om te gaan zien of de weg veilig is. Dit deed ook thans de conducteur, en toen hij zag dat inefrr. M. in gezelschap van een heer en een paar kinderen de rails wilde oversteken, waarschuwde hij haar een paar maal zulks niet te doen. Ondanks deze waar schuwingen liep de oude dame toch op het tramspoor, toen de tram weer in beweging was gekomen. De conducteur snelde op de dame toe om haar van de rails te trekken; Ibeiden werden toen door de tram omver ge worpen. Doch aangezien door het snelle remmen de tram bijna op hetzelfde oogen biik tot staan werd gebracht, werden zij niet overreden. De Prix de Ilome voor een landbouwer. In een artikeltje schrijft Vincent Qleer- din aan de Msb. oa..: In Frankrijk „is de prix de Rome voor beeldhouwkunst ten deel gevallen aan een veelbelovenden jongen man, die Jonchère heet. Zyn naam heeft een verfranscht Ne- derlandsch uiterlijk. En nu hebben de kunst critici daarginds ontdekt, dat Jonchère niet enkel beeldnouwer maar ook landbouwer isGrooteverrassing in Frankrijk, waar het platteland kwynt en sterft! iJonchère is boer, omdat zyn vader óók boer was. Zyn aanleg heeft hem tevens tot beeldhouwer gemaakt, maar hij is aan zijn grond trouw gebleven. Andere beeldhouwers klagen over gebrek aan opdrachten en lijden honger. Jonchère werkt zooveel hy wil en komt in zijn stof felijk bestaan niets te kort. Hy is kunstenaar, maar hij maakt weinig ophef van zyn kunstenaarschap. Dat hy tóch den prix de Rome behaalde, wijst op meer dan liefhebberij. Een Fransch schrijver vraagt, of die Jon chère niet den waren weg volgt om er te kome? Hy geniet een zekere vrijheid en onaf hankelijkheid; hy blijft in voortdurende aan raking met de schoone natuur, de onuitspre kelijke bron voor artistieke bezieling; hy raakt niet vast in de kliekjes van de ste den Hy is een verschijnsel 1 Gelykt hy niet op die knappe arbeiders der middeleeuwen, die niet enkel hun kunst ambacht uitstekend verstonden, maar hee- le menschen waren: geen specialisten doch krachtig-veelzijdige werkers Hij is een verschijnsel misschien wel een voorbeeld in dezen naren tyd van kun- stenaarsarmoede. Zullen op den duur de kunstenaars weer gaan worden wat zy waren in de middel eeuwen, toen er minder over de kunst ge praat en beter gewerkt werd?" MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. Kaasmarkt Oudewater. 10 Aug. Aanvoer 80 partyen, 3960 stuks, 19800 K.G. Pryzen le kw. met ryksm. 5660, zonder ryksm. 54655054. 'Handel matig. AanUppelmarkt. Aardappelprijzen Amsterdam. 10 Aug. Zeeuwsche Eigenheimers 2.452.90; Zeeuwsche bl. Eigenheimers 2.403.10; Zeeuwsche bonten 5.5.50; Zeeuwsche bldbwen 4.60; Hill. Eigenheimers 5.5.50. Aanvoer 7 ladingen. Rotterdam ache Veemarkt. 10 Aug. Aanvoer 377 vette runderen, 239 wette en graskalveren, 840 varkens, 472 schapen en lammeren. Pryzen; koeien le kw. 117%120, 2e* low. 112%105, 3e kw. 95—86. Ossen le low. 116—120, 2e low. 105—d00, 3e kw. t 9080. Kalveren le kw. 165186, 2e kw. 145'126, 3e kw. 110-95. Schapen le kw. 90—95, 2e kw. 80—70, 3e kjw- 6060. Lammeren le kw. 105—lib* Varkens le kw. 9095, 2e kw. 91—88, 3« kw. 8480. Export le kw- 74—-78. STADSNIEUWS. GOUiDlA, 10 Augustus. Orgelconcert op Koninginnedag. Op de zesde of laatste orgelbespeling te geven in de Groote of St. Janskerk, door den heer H. C. de Man, zullen hunne mede werking verleenen mej., Lily Koekoek, alt te 'a-Gravenhage en de heer Abr. Best, flui tist, Den Haag. Het concert zal ditmaal te 7 uur aanvan gen. Geen spreekuur. De Inspecteur van het L .O. verzoekt ons te melden dat hy verhinderd is Woensdag a.s. spreekuur te houden. Examen lichaamsoefeningen. Te Haarlem is geslaagd voor het examen Middelbaar akte lichaamsoefeningen, de heer C. van Vreumingen, alhier. Een binnenbrandje. Gistermiddag werd bij de familie B. aan de Bleekerssingel een begin van brand ge constateerd, dat echter spoedig met hulp van eenige voorbijgangers, iwerd gebluscht. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeen-: te Gouda brengen ter openbare kennis, dat op 8 Augustus 1925 by hen is ingekomen een verzoekschrift van Jan Huisman, van (beroep verlofhouder, wonende te Gouda, orh verlof voor den verkoop van alcoholhouden den drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoor- en bovenvoor- localiteit en de serre van het perceel Zout manstraat no. 18 aldaar; dat binnen twee weken na de dagteekenig dezer bekendma king een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren kan inbrengen. Weer een auto van den dijk geraakt. Hedenmorgen reed de heer de Gr. uit Ameide met zijn 14-jarig zoontje in zyn Chevrolet-vrachtauto met een flink gan getje over den Haastrechtschen dijk. Op den weg zag hy een groepje wiel rijders bezig een band te repareeren, en naar hy rqeende kon hij gemakkelijk langs hen heen rijden. Hierbij reed de auto echter op de uiterste rand van den berm, en ge raakte blijkbaar juist op de plaats waar de weg vol mul zand is van den dijk. Het jon getje kwam onder de auto terecht, de vader ér naast, de laatste kwam er vrij goed af, klaagde in het van Iterson-ziekenhuis, waarheen hy met zyn zoontje werd overge bracht, alleen over pijn in den rug. De jon gen kwam er slechter af. Hy bekwam een ernstige beenbreuk, en andere verwondin gen, Indien er ervenwel geen complicaties zich voordoen, achte men zijn toestand niet levensgevaarlijk. Stagnatie Watervoorziening. Hedenmorgen is er gedurende eenigen tijd stagnatie geweest in de watervoorzie ning, waarvan in vele bedrijven en in par ticuliere woningen direct last en ongemak is ondervonden. Vanmorgen moest van een der twee hoofd leidingen, door welke, het water vanaf den Watertoren naar de stad wordt gevoerd, den afsluiter worden nagezien. Daarom moest de watervoorziening gedurende dit onderzoek door één hoofdleiding plaats hebben. Het is gebleken dat door dezen verminderden watertoevoer en een blijk baar grooter verbruik dan het normale, het geen op Maandag zeer verklaarbaar is, een deel van de stad geheel of nagenoeg geheel van water verstoken is gebleven. De toevallige omstandigheid dat de tele fonische verhouding tusschen de stad en den Watertoren gestoord was hedenmorgen, was oorzaak dat men aan den Watertoren lan ger onkundig bleef van de ontstane stagna tie, dan anders het geval zou zyn geweest. Zoodra het bericht daarvan aan den Water toren inkwam, is direct de tweede hoofdlei ding wederom in dienst gesteld en was het euvel verholpen. Het slachtoffer overleden. Zaterdag is in het van Iterson Ziekenhuis overleden de 73-jarige Verleun, die vorige week op den StoLwykschen weg fietste en daar in aanraking is gekomen met den auto, bestuurd door den heer Krimpenfort, waarbij hij ernstig aan het hoofd werd verwond. 25-jarig Priesterfeest van Deken P. H. Wytenburg. Naar wy vernemen zal de ZeerEerw. heer P. H. Wjjtenburg, Deken en Pastoor der R. K. Kerk van H. Maria Hemelvaart aan den Kleiweg op Zaterdag 15 Aug. a.s. dén dag herdenken waarop ZijnEerw. tot Pries ter werd gewijd. Deze gedenkdag zal tot een grootschen feestdag worden gemaakt. Deken Wjjten burg die momenteel buiten de stad ver toeft, zal op zyn feestdag op glorieuse wij ze binnen Gouda terugkeeren. Het moet in de bedoeliiig liggen ZynEerwaarde Zater dagavond feestelijk in te halen, waarvoor een met 4 paarden bespannen rijtuig hem bij den ingang der gemeente aan de Wach telstraat aal opwachten om-den jubilaris naar de Kerk aan den Kleiweg te brengen. Bij de Kleiwëgbrug zullen 150 bruidjes en edelknapen ZynEerwaarde tegemoet treden en hem op zyn verderen tocht naar de Kefrk vergezellen, terwyl zy den te volgen weg met bloemen zullen' bestrooien. Een mu ziekkorps zal vanaf den torentrans der Klei weg-Kerk den jubilaris daarby een feest poet bregen. Gedurende dezen tocht zal de Kleiweg voor alle verkeer worden afgeslo ten. In de Kerk zal een plechtige gedenk- dienst worden gehouden, waarna in de zitol Concordia" der R. K. Leesvereeniging een oratorium en tableaux-vivants zullen wor den opgevoerd. Naar wy vernemen zullen den jubilaris verschillende geschenken wor den aangeboden. Ook is een inzameling ge houden waarvan de gelden bestemd zyn voor restauratie van het inwendige van het kerkgebouw. Zaterdagavond aal de toren der Kleiweg- kerk geheel eiectrisch worden verlicht, het geen zeker een fantastisch schouwspel zal opleveren. De uitvoering daarvan is opge dragen aan de firma M. M. van Loon, al hier. Benoeming. Vanwege het Departement van Land- )>ouw, Nyverheid en Handel is onze oud stadgenoot, de heer F. C. Kraneveld, vee arts in Ned. Oost-Indië, belast met de waar neming der betrekking van leeraar by de Veeartsenschool te Buitenzorg. Wedvlucht van duiven. De Ver. „De Blauwe Doffer" hield een Zondag een onderling concoürs vauit Mons (België) afstand 181 K.M. De duiven 'bereikten hunne hokken als volgt: 1, 12, 19, G. L. Hammer Jr.; 2, 8, C. de Jong; 3, 5*, .9, 15, D. C. Brem; 4, 10, C. M. iHolthuysen; 6, 7, Gebr. de Waal; 11, 14, 16, J. F. Scharleman; 18, C. Blom; 17, 18, 20, P. M. Baks. De eerste duif kwam aan te 12.13.10, de laatste duif te 12.68.53. De temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 üür 68, de lucht was 70. Agenda. 12 Aug. 8 uur St. Janskerk. Openb. Verg. Chr. Oranje-Vereeniging en afd. Gouda van Pro Rege. 15 Aug. Hollandia Markt 7% uur njn. ISoirée Dansante Toeristenclub, Gouda. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrijdag 14 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avortds (des nachts echter alleen voor recepten. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Voor het gedenkteeken, dat de Nieuw- veen op het graf van wijlen dominee V. d. Broek zal worden geplaatst, is uit onze ge meente ongeveer 15 bijeengebracht. MOORDRECHT. De heer G. K. Timmermans G.Kzn., al hier, is gekozen tot Hoofd ingeland, plaats vervanger van Sohieland. Mej. Paulusse alhier, slaagde voor het examen Fransch en letterkunde Middelbaar Onderwijs, akte A. REEUWIJK. De schietwedstrijden, die om de vochtig heid der patronen moesten worden gestaakt, zijn thans uitstekend geslaagd. By deze wedstrijden waren aanwezig de heer Val- ckenier de Greve, voorzitter van het gewes telijk Landstormverbond, luitenant Van Mechelen, benovens de Burgemeester der gemeente Reeuwijk, de heer L. J. Lucassen, en wethouder L. P. van Leeuwen. De heer Valokenier de Greve, die een, afzonderlijke prys voor deze» wedstrijd heeft beschikbaar gesteld, hield een toespraak tot de leden, wagrbij hij den wensch- uitsprak, dat allen zullen medewerken om den Landstormdag op 22 Augustus a.s. alhier uitstekend te doep slagen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 9 Augustus 1925. Nederlaagwedatrjjden „Sparta", Haastrecht Sparta I Gouda II 54 Sparta IIVriendschap II 15 Seriewedstrijden „Be Quick", Waddinxveen Waddinxveen I'Alphen III 22 hy loten door Alphen gewonnen. O. N. A. Ill—Alplhia I 0—4 Gouda VAlphia III 10 V riendschappeljjk. Gouda: GoudaB. M. T16 Delft: Delftsche Scheidsr.Goudsche Scheidsr11 Bij loting kwamen de Goudsche Scheidsr. in het bezit van een bronzen beeld. Gouda: Olympia comb.—Bodegraven I 02 Bodegraven: Bodegr. IllO.N.A. V 21 Gouda—B. M. T. 1—5. Nadat scheidsrechter Gersie een inleiding over de nieuwe spelregels gehouden had, werd er om kwart over twee begonnen. Bei den tellen 2 invallers. Gouda is direct al in den aanval, en eenige schoten worden op het B. M. T.-doel gelost, doch de keeper der gasten is in goede condidtie. Na ongeveer een uur neemt B. M. T. de leiding uit een kopbal van haar middenvoor, als Boere in eigen doel slaat. 01. Een schot van Schou ten swheert de Jat. Enkele corners op het Bi M. T.-doel leveren niets op. Onze stad- genooten hebben geen geluk als Groene- woud,, Spee en Horneman tegen de lat schie ten. Rust 01. Na de rust is B. M. T. het eerst in den aanval en doelpunt tweemaal (08). Gouda scoort dan uit een pepalty, wegens hands (13). Van een mzinlrinfc in de Göttda-ach- terhoede maken de Hagenaars gebruik en voeren den stand op tot 15. Spoedig bier- op is het oinde en heeft B. M. T. geflatteerd gewonnen. De nieuwe linksbinnen P. Schou ten bleek een goede aanwinst te zijn in de voorhoede. Scheidsrechter Gersie leidde tot iéders ge noegen. Olympia comb.Bodegraven 02. Deze ontmoeting was bet aankijken nau welijks waard. De com. gaf vooral voor rust een slechte partij voetbal te zien. Bodegra ven nam de leiding met een kopbal, terwyl het tweede doelpunt ontstond uit een fout van Schotborgh. Even voor rust schopte van Kersen een penalty naést. Na rust was de combinatie wel in de meerderheid, doch doeP punten bleven uit Weinig toeschouwers woonden dezen wedstrijd by. Wat de nieu we spelregel ten opzichte van den buiten spelregel betreft, we gelooven wel, dat de scheidsrechter vooral een gemakkelijker taak krygt. Zyn de spelers eenmaal aan den gewijzigden regel gewoon, dan zal het spel ook wel vlotter en Jevendiger worden. WATERPOLO. De Waterpolo-uitslagen. Kampioenschap van Nederland, lste klasse. Amsterdam: Het YG. Z. C. I. 52 Promotiewedstrijd tweede klasse Dames. Amsterdam: Het Y IS. V. H. I 41 Voor de competitie, lste klasse. Utrecht: U. Z. C. I—Miaas I 3—2 Res. lste klasse. Utrecht: U. Z. C. II-nDolfijn II 0—1 De Y-dames in de eerste klasse. In den gisterenmiddag in Obelt gespeel den promotiewedstrijd slaagden de Y-dames er in S. V. H. uit Hillegersberg met 41 te slaan. Met de rust was de stand 11, na dat Hillegersberg eerst de leiding had ge nomen. Door dezen uitslag is het Y gepromoveerd naar de eerste klasse dames. Deze damesploeg speelde .eerst twee sei zoenen in de competitie. Om 's lands kampioenschap. Het IJ slaat de G. Z. C. met 5—2. Gisteren heeft fn de Zweminrichting Obelt te Amsterdam de ontmoeting plaats gehad tusschen de kampioenen van de af. A het IJ en B de Goudsche Zwembclub. Van den wedstrijd, die te half zes aan ving, konden wy reeds even na 6 uur den Uitslag aan ons bureau publiceeren. Wy meldden toen dat nadat de rust was inge gaan met 21 voor het 'IJ, de eindstand kwam met 5—2 voor het IJ, Omtrent deiien wedstrijd kunnen wy nog het volgende melden' De Goudsche waterpoloploeg is gister met pen nederlaag huiswaarts gekomen. Het IJ dat jarenlang de supprematie op zwemge- bied voerde, heeft ook ditmaal getoond dat zyn poloteam nog steeds het sterkste is van het land. Want voor alles fy gezegd: De Amster dammers hebben de zege verdiend. Mis schien ware 5—4 of 6—4 béter uitslag ge wéést, vast fjtaat dat de Amsterdammers beter speelden dan de Gouwenaars, sneller ten- eerste, zeer tactisch en technisch zeker niet minder. Het is misschien voor velen een teleurstel ling geweest dat de Goudsche „keien", die 'volgens ieder Gouwenaar zoo goed spelen en schier niet te slaan waren, verloren heb ben. Maar chauvinisme speelt menigeen par ten en overschattifig is altijd 'fout. Gouda heeft een heel goed polozevental, maar la ten wy sportief en fair erkennen dat Het IJ toch nog iets beter ïb. Men stare zich niet blind op groote overwinningen en individu- eele prestaties. Er is maar een vraag: Hoe speelt de p 1 o e g der G. Z. C. En dan is daarop maar één antwoord: Stevig, primi tief een beetje, maar niet fyn van tactiek. In een prettige en eerlyké pfcrtij hebben onze stadgenooten het oirthfrspit gedolven. Geen Belgische trucs werdeb ten beste ge geven, 't liep vtot en zondef wanklank. Het beste bewys is wel dat de geheele wedstrijd slechts 25% minuut geduutd heeft. Veel fouten zyn er dus niet gemaakt. Wy moeten eerlyk zeggen dat de G. Z. C. wel eens pittiger speelde. Vooral Bokhoven maakte soms den indruk het niet enthousiast genoeg op te vatten. De nederlaag is echter o.i. het meest te wijten aan de achtej-linie, waar de Goud sche vleugelspelers een geweldig zware taak tegen van Si lfhout en Kohier hadden. Deze vlugge knapen hebben het IJ de overwinning bezorgd, want G. Bohlander werd door den Boer vry wei gevaarloos ge maakt. Het is Smit noch Ruiters kwalijk te nemen dat zy soms de snplle IJ-yleugels niet konden houden. Daay w^ren zy niet snel genoeg voor. De 3e en de 5e goal ont stonden echter door fouten. In de Goudsche voorhoede heeft IJsselstijn twee fraaie doelpunten gemaakt. De bewa king van Corfclever was echter zoodanig dat de Goudsche midvoor zich soms niet roeren kon. Hy had zeker twee strafworpen moeten hebben in plaats van vrye worpen. Van der Ree, speciaal uit Bremen overgekomen, heeft een goede partij gespeeld, hard ge werkt en met overleg gehandeld. Bokhoven speelde niet slecht maar hij kan veel beter. Verwonderlijk was het onzuivere plaatsert der Gouwenaars, iets wat anders hun kracht •Slop tenslotte hield wat er te houden was en had aun de vy'f doelpunten geen schuld. Rest nog de scheidsrechter. Men kan dik wijls hooren in sportkringen: „We verloren, want de scheidsrechter was zoo slecht!" Oita een nederlaag te excuseeren is dat een veel gebruikte phrase. Daarom aarzelen wy ook om iets ten nadeel e van den arbiter te zeg gen. 't Heeft zoo gauw den Schijn van: één moet het zwarte schaap zijn. Wfl zouden echter ook by een Goudsche overwinning dit gèzegd hebben: de leiding was slapjes en de scheidsrechter heeft eenige kapitale fou ten gemaakt. Hy heeft ten eerste het IJ een onverdiende strafworp bezorgd, ten tweede er aan IJsselstijn twee onthouden en ten derde «enige vrye worpen uitgedeeld voor imaginaire fouten, terwyj bij voor werke lijke fouten soms piet floot. Wij vonden hem géén leider voor een dergelijke belangrijke party. Pe wedstrijd. Ten aanschouwe van een groote massa, mensöhen, waaronder èen 59-tal Góuwenaars stelden onder leiding van deh heer Van Tee- selingh de ploegen zieh als volgt op: Slop. Ruiters, Den Boer, Smit. Van der Ree, Usselstyq, Bokhoven. Köhler, G. Bohlander, van Silfbout W. Bohlander, Cortlever, J. Bohlander Struis. Hét begin ia vo«r de Gouwenaars. IJssel- styn schiet eenmaal over en eenmaal in Strujjs' handen. De eerste minuten zijn vol nerveuse spanning. H«t is. goed gezien van de G. Z. C. om van der Ree op de helft te leggen. Het eerste doelpunt was daar een gevolg van toen Smit naar Van der Ree speelde en deze keurig by IJsselstijn plaat ste. Een snelle beweging Gouda leidt (0-1). Lang duurt de vreugde niet By een duel tusschen Köhler en Ruiters laat de eerste zich listiglijk zinken. De scheidsrechter, in de overtuiging dat Ruiters hem onderduwt, geeft een strafworp (11). Het spel verplaatst zich vlug. Beurtelings zyn beide doelen int gevaar. Slop moet eeni ge malen handelend optreden om schoten van Van Silfhout en Bohlander te stoppen. Strujjs verwerkt een schot van Bokhoven naar behooren. Als J. Bohlander naar z'n broer Gé plaatst, krijgt deze een vrye worp te nemen. Köhler komt alleen voor open doel. Een schot in de hoek dat volgt brengt de stand op 2—1. Nog eenige malen zwerft de bal voor of naar het Goudsche doel, waar hy, tengevol ge van minder goed plaatsen der drie ach terspelers, eenige malen terugkomt. De eer ste helft is spoedig om (13 minuten). Dire<$ na 't uitzwemmen lost G. Bohlan der een ver schot dat Slop naar behooren stopt. K/rachtige G. Z. C. aanvallen vol gen. Cortlever en IJsselstyn hebben 't nog al eens te kwaad en eenige vrije worpen volgen. Een van deze gaat naar Van der Ree, die tegen de paal schiet. Een schot van IJsselstijn houdt Struys, maar hjj bezwijkt even later voor een harde klei van den mid voor. Het is weer gelijk (2—2). Eenige malen gaat de bal heen en weer. Een hard schot van Bohlander stompt Slop in extremis, nog juist corner. Deze wordt door Van Silfhout genomen en de bal be landt by G. Bohlander, die op dat moment handig en hard, via de paal het IJ de lei ding hergeeft. Een nieuw Goudsch offensief volgt Weer krygt IJsselstijn voor een opzettelijke fout van Corelever binnen de 4 M.-lyn een vrije worp i. p. w. een strafworp en Bokhoven, naar wien hij speelt, schiet tegen de paal. Dah komt er een mooi doelpunt als Van Silfhout een snelle rush onderneemt. Smit kan hem niet bijhouden en alleen voor doel heeft de IJ-man geen moeite om er 4—2 van te maken. Nog niet verloren, maar met wankelend zelfvertrouwen, zwemmen de Gouwenaars weer uit. Struijs houdt een hard schot van Bokhoven een contra-aanval volgt. Er wordt eventjes snel gecombineerd... en Van Silfhout krijgt een mooie kans om met een hard schot nummer 5 te maken. Nadat Slop nog eenige ballen .gestopt heeft, waarvan een ten koste vdn een corner, probeert Bokhoven 't nog eens met een schot achterom, dat keihard tegen de lat vliegt. Geen geluk. Even voor het eipde weer een duel tusschen IJsselstijn en Cortlever. De Gouwenaar draait even om, ora in de goede positie te komen...- een schot... en even voordat de bal in het net vliegt klinkt het fluitje: Bal onder water. Nog eenige Goudsche aanvallen volgen dan komt het eind met 52. Verder commentaar zullen wy niet ge ven. Wel gelooven wy dat de Amsterdam mers in Gouda een harden dobber zullen krij gen. (DRAADI.OOZE DIENST.) De Sovjetpropaganda in Engeland. LONDEN, 10 Aug. Naar aanleiding van een publicatie in de Daily Mail, betreffende pogingen van agenten der Sovjet Regeering om propaganda-lectuur te verspreiden, in de Britsche militaire cetatYa's is door Scot land Yard 'n onderzoek ingesteld, v.n. in de voorsteden van Londen. Pamfletten gelyk aan die welke de vorige week onder de troe pen te Aldershot werden verspreid, zouden zyn gevonden. De detectives trachten een vrouw op té sporen, van wie men reden heeft aan te nemen dat zy onrust tracht te stoken onder de Britsche soldaten. Het is bekend dat de pamfletten reeds gecirculeerd hebben in het arsenaal van Woolwich. Een handelsverdrag tusschen Tsjecho- Slowakyé en Turkije. PRAAG, 10 Aug. Naar de Prager Presse meldt hebben op het oogenbiik besprekin gen plaats welke het tot stand komen van een voorloopig handelsverdrag tusschen Tsjecho-Slowakye en Turkije ten doel heb ben. Dezer dagen zal de Turksche Minister van Handel te Praag aankomen om de on-, derhandelingen tot een resultaat te brengen. Een orkaan boven Rozendaal. lp den afgeloopen nacht heeft zich boven Z.-W. Noord-Brabant een hevig onweder ontlast, dat op sommige plaatsen in een or kaan overging, gepaard gaande met hevigé hagelslag. Volgens hedenmorgen door ons uit Rozendaal ontvangen berichten kwam gisteravond tegen 10 uur, uit de richting van Bergen op Zoom een onweder opzetten, nu en dan flitsten bliksemstralen in Weste lijke richting door het luchtruim. Donder slagen werd niet gehoord. Langzamerhand naderde het onweder en tegen 12 uur he dennacht leek het of de hemel voortdurend in vuurgloed stond. De donderslagen, vol gen onmiddellyk op de bliksemflitsen, onder angstwekkende stilte was de donder losge barsten en toen het* onweder woedde, brak tegelijkertijd een wervelstorm los, gepaard gaande met hevigen hagelslag. Het onwe der zette zich voort in Noord-N.-Oostelij ke richting. Groote hagelsteenen, men zegt als kipeieren, vielen in en om Roozendaal neer. De schade die werd aangericht is bui tengewoon groot. Honderdduizenden ven sterruiten zijn vernield, ongeveer 900 straatlantaarns zijn defect gerankt, zoodat hedenavond de straatverlichting slechts in zeer beperkte mate en alléén op de drukste punten in orde zal kunnen zjjn gemaakt. Broeikassen werden vernield. iDe stations overdekking, die van glas is vervaardigd, werd over de geheele lengte verwoest. In de douanezaal van het station werd groote schade aangericht, terwyi honderden fabrie- kenwerkplaatsen en partioulier« huizen ernstig werden beschadigd. Ook in Wouw, onder Gastel en Hoeven is groote schade aangericht. In Wouw b»v. zijn alle ruiten die aan de windaijde lagen ver nield, vooral het Raadhuis en het Klooster hebben belangrijke schade geleden. Opmerkelijk is dat op sommige plaatsen direct grenzende aan straten waar groote schade werd aangericht geen enkele ruit vernield werd. Voor zoover wy kunnen na gaan, zyn nergens menschenlevens te be treuren- Uit Rozendaal wordt later nog ge meld, dat de schade in de stad buitenge woon groot if. Hoewel zjj nog niet valt te beramen, zoa, wij volgens inlichtingen die het Dagblad de /Grondiwet" kreeg zeker 100.000 bedragen. Een voortvluchtig gemeente-ontvanger. HAl&MiiLEN, 10 Aug. Sinds Vrijdag j»I. is uit dé gemeente Harmeien, de gemeen te-ontvanger, de heer J. v. D. verdwenen, v ïydagnacht hebben de burgemeester, de heer '1'. Eisen en de politie alle hotels van Utrecht afgezocht om hem te vinden, daar bekend was dat hy zich daarheen had be geven. Het onderzoek leverde echter geen resultaat op. Zaterdagochtend ontving de burgemeester van den veortvluchtigen ge meente-ontvanger een schrijven uit Rotter dam, waarin hy schreef dat hy zelfmoord zou plegen, omdat hy zich in moeilijkbeden bevond. Hy had gespeculeerd en om te dek ken had hjj zich vergrepen aan de gemeen tekas. Nadien is gebleken, dat hy van het deposito, dat de gélüeente bij een bank heeft, en waarvan de ontvanger alleen gel den kon afnemen met machtiging van den burgemeester, een bedrag van 12000 heeft opgenomen, door middel van een valsChe machtiging, met valsche handteekening van den burgemeester. Met dit bedrag is hy er vandoor gegaan en in verband met de valsche handteekening wordt betwijfeld of zyn verhaal van zelfmoord wel geloof waardig is. Zyn Bignalement is naar bin nen- en buitenland verspreid, en zyn aan houding is verzocht. Uit een raam gesprongen. MAASTRICHT, 10 Aug. Zondagavond laat werd zekere H. door de politie aange houden, wegens dronkenschap. *11 ij verzette zich hevig tegen zyn arrestatieen wist zich los te rukken. Hy vluchte zyn woning bin nen, gelegen aan het Waterpoortje. Zich achtervolgd wanende sprong hy uit het 8 Meter hooge venster. Met bloedende wonden werd hy opgenomen. Na door don genees kundigen dienst verbonden te cyn, werd hij in arrest gestéld. Een, bijzondere onderscheiding. Naar wjj vernemen heeft de ltoyal Col lege of Physicians of Londen de Baly me daille vefieend aan Prof. Dr. R. Magnes, hoogleeraar aan <le Rijksuniversiteit te Utrecht. De geschiedenis der geneeskunde. Naar wjj vernemen zal het 6e Int- Con gres voor geschiedenis der Geneeskunde de laatste week van Juli 1927 te Leiden ge houden worden, onder voorzitterschap van Dr. J. G, de Lint uit 's-Gravenhage. WISSELKOERSEN. 7 Aug. 10 Aug. Officieel. Londen 12.08% 12.07% Berlijn 59.22 69.19 Parijs 11.67% 11.62% Brussel 11.25 11.25 Zwitserlad 48.32% 48.29 Weenen 35.10 36.07% Kopenhagen 56.66 56.62% Stockholm 66.90 66.90 Oslo 45.85 46.67% New-York 2.48"/ m 2.48% Niet officieel Praag IMS 7.37% Madrid 35.90 35.87% Milaan 9.04% 8.92% Beursoverzacht. De handel op de Ainsterdamsche beurs was heden over het algemeen van matige proporties. Kubberfondsen lagen zwak in de markt, als gevolg van de daling der rub-» berpryzen. Op de afdeeling Ned. industrie papieren kern merkten de gewone aandee- len Jurgens zich door een scherpe inzin king, waardoor zy verscheidene procenten beneden het slot van de laatst* noteeringen kwamen. Aandeelen Kunstzijde waren aan eenig aanbod onderhavig. Tabakken trok ken slechts matige belangstelling. De Su- matrasoorten golden iets lager. Van de olie aandeelen bewogen geconsolideerden zich bij zeer kalme handel op ongeveer de vori ge prijzen. Koninklijke werden iets bene den de prijzen van Vrijdag verhandeld. Voor suikerwaarden was slechts weinig interes se. De scheepsvaartmarkt was stil. Op de Amerikaansche afdeeling vonden alleen in gewon^ Wabash nu en dan bescheiden om zetten plaats. Prolongatie 3 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICU'I Hoogste stand 764.8 te Dantzig. Laagste stand 746.3 te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matig® wjb11. meest uit W. richtingen, meest half 'of zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog eenige regen of onweder, weinig verandering in temperatuur. Licht op: 10-tl Aug. 8.05 n m —5 07 v'.m

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2