E >RES KEN jg'. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BB* Jaargang MO. 15820 Dinsdag II Augustus 1825 Kieken i Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen <82 SO iDe Engelschen wisten de herziening Azlsinn 4* zx ly II' '-York een pennouder oip en speelde er lucil- blik wilue hij zien niet veruiepeii in jfe/ FEUILLETON. (Wordt vervolgd). Het beste surrogaat voor talent is... een kruiwagen. alleen. naar l De dien mis- "Voedzaam •ch verpakt nel~ 7 EN Hedenmorgen werd «Minister Briand ver gezeld van Berthelot en Fromageot, te Lon den verwacht voor de besprekingen niet Baldwin en Chamberlain over het antwoord aan Duitschland nopens het veiligheklspact. Het meeningsverschil tusschen Frankrijken Engeland betreft nog steeds in de eerste plaat de onvoorwaardelijke toetreding van Duitschland tot den Volkenbond en de vraag, of Frankrijk te allen tijde het recht zal hebben zijn bondgenooten, Polen en Tsjecho-Slowakjje, te hulp te komen in ge val van een conflict met Duitschland. Men hoopt, dat de besprekingen Donder dag kunnen eindigen, doch het is mogelijk - dat zij van langer duur zullen zyn. In elk '•geval zal minister Chamberlain Donderdag in een Kabinetsraad rapport over de onder- handelingen uitbrengen. De quaestie van Frankrijk’s schulden aan Engeland zal naar men zegt, ditmaal niet ter sprake komen, doch eerst als Caillaux gelegenheid zal hebben zelf naar Londen te komen. van 'Wat Syrië aan een ongaarne in Marokl woord, ger schellen stond hij voor de stijve gestalte van Roberts. De bediende uitte een lichte kreet van verbazing, toen hij den bezoeker zag. Sir Ralph is uit, mijnheer sta- 'JS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad r week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt 'artaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De crisis in den mijnbouw van liet Ruhrgebied. Vrees voor een catastrofe. Reeds meermalen is er van alle kanten op gewezen, dat de mijnbouw van het Ruhr gebied al evenzeer als die in alle landen te lyden heeft van de crisis, die over de ge- v.»..»... ...w. ..- a—a o- -- heele wereld deze industrie teistert, sinds weging der Drusen uit, hier ook zouden de de kool, onder don druk der omstandighe- draden samenkomen van de conspiraties tot vermoording van den vroegeren commissa- ris-generaal Gourand. Sinds eenigen tyd heeft Abdallah een geheimen agent van Faisal tot minister, die een verbitterde te genstander van den Franschen invloed is. Deze heeft bovenal de hand in de ontwikke ling der gebeurtenissen bij de Drusen. Men ziet uit het bovenstaande, dat de Fransche rechtsche kranten geen blad voor te dringen op hervormingen teneinde een catastrofe te voorkomen. Betoogd wordt, dat zoowel de binnen- als de buitenladsche markten zeer gedrukt zyn, dat de onderne mers gebrek aan bedrijfskapitaal hebben, en dat Duitschland's concurrentiemogelijk heden dagelijks verminderen. Dit resultaat wordt toegeschreven, aan de verkorting van den arbeidsdag, de hooger bedragen voor sociale verzekering, ziware belasting ontstij ging der productiekosten. De conclusie luidt, dat, wil men de an nuïteiten volgens het plan-Dawes werke lijk betalen, -ten spoedigste de arbeidsinten siteit opgevoerd moet worden tot de hoog te van voor den oorlog, en dat een einde moet komen aan de belemmeringen, welke de onwikkeling van het bedrijf in den weg staan. Een. politiek complot ontdekt. Een mislukte ontvoering van een dagblad uitgever. De politiedirectie deelt mede, dat zij op het spoor is gekomen van een politiek com plot. Door verraad, was haar bekend ge worden, dat Zaterdagavond 1.1. de uitgever van de „Neue Saarkurier”, dr. Schöttler, zou worden ontvoerd. Diens woning werd daar om door rechercheurs bewaakt. Om 9 uur drongen vijf jongelieden het huis binnen, die daarop werden gearresteerd. Men vond op hen eierhandgranaten, twee bommen, een pistool en een lont. Verder levensmiddelen voor de reis naar München. De ontvoering naar München zou geschieden in dr. Schott lers particuliere auto. Heden ztfn opnieuw twee medeplichtigen in hechtenis genomen. Uit gevonden papieren blykt, dat de ze ven aangehouden personen leden zyn van de „Oberlandbund”, „Wehrwolf” en de jeugd groep der D.-nat. volkspartij. By huiszoe kingen is zeer bezwarend materiaal in be slag genomen. De gearresteerden zeiden te handelen jn opdracht van een gep. kapitein te München, Rudolf Oesterreich genaamd. Dr. Schöttler zou worden ontvoerd om voor een veemge richt te worden gedaagd. Hoover eeredoctor van Kiel. De Duitsche gezant te Washington, baron von Maltzahn, heeft aan den vroegeren Amerikaanschen minister van handel, Hoo ver, het diploma overhandigd van doctor h. c. der universiteit van Kiel wegens de dien sten door hem bewezen by het herstel van normale toestanden in Duitschland. De Duurte in Duitschland. Het oordeel van Schacht over de oorzaken. Volgens een bericht vap het Berliner Ta- geblatt heeft dr. Schacht, de president van de rijksbank, aan de centrale vereeniging der Duitsche kleinhandelaars zyn meening meegedeeld over de toenemende duurte van de goederen. Volgens hem zyn tydens de inflatie een reeks overtollige tusschenper- sonen in het goederenverkeer ingedrongen, die tot nog toe niet daaruit verwijderd kon den worden, die echter op den duur, onder den drang der kapitaalschaarschte, niet le vensvatbaar zullen blijken. De afstand tus schen de productie- en de consumptieprijzen, die voor de meeste artikelen de verhouding van vóór den oorlog overtreft, moet achter ook aan de hooge belastingen, vrachten, so ciale lasten en hoogen rentevoet toegeschre ven worden. Treinbotsingen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft naar de Tel. meldt, op het traject Re- gensburg-Hof, tusschen de stations Wem- berg en Luhe (ten Z. van Weiden) een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. De D-trein München-Berljjn, met terugkeerende vacantiereizigers, liep omstreeks midder nacht op een goederentrein, die voor den D- trein uitreed. De botsing was zoo hevig, dat 20 wagons van den goederentrein uit de rails vlogen en ten deele vernield werden. De locomotief van den D-trein ontspoorde eveneens. De postwagen en twee personen wagens werden omvergeworpen. Onder de passagiers van den D-trein ontstond een paniek. Twee personen werden by het on geluk gedood. Talrijke anderen liepen ver-’ wondingen .op, waarvan sommige van ern- stigen aard. By een botsing tusschen goederentreinen aan het station Babischau bij Goerlitz (Si- lezië) zyn 2 personen gedood en 8 zwaar gewond De materieele schade is zeer groot. BELQIE. Prijsverhooging der dagbladen. De Belgische minister voor de spoorwe gen, posterijen en telegrafie heeft, volgens de Tel., deaer dagen de directeuren der Brusselsche en provinciale bladen bijeenge roepen. De minister heeft hurt onder het oog gebracht, dat de exploitatie der poste ryen een tekort oplevert en dat hem door den ministerraad is opgedragen een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden, waardoor de begroeting voor genoemden dienst weder in evenwicht kan worden ge bracht. De minister heeft aan de directeu ren der bladen medegedeeld, dat het niet langer mogelyk is, het verzenden der dag bladen tegen het één centime tarief te doen geschieden. Dit tarief werd ondanks den oorlog en ondanks de verhoogde exploitatie kosten der posterijen gehandhaafd. Dooi den minister is dan ook aangekondigd, dat het porto voor dagbladen met ingang van 1 Januari 1926 van één op twee centimes zal worden gebracht. In verband daarmede hebben de dagbladdirecteuren besloten, den prys hunner dagbladen van vijftien op twin tig centimes te verhoogen, eveneens met in gang van 1 Januari a.s. De prijs der abon nementen zal met vier of vyf francs per jaar worden verhoogd. Op het oogenblik kosten alle dagbladen in Brussel nog vyf- tjen centimes, met uitzondering van het so cialistische dagblad „Le Peuple”, dat tegen twintig centimes wordt verkocht. De Engelschen wisten de herziening van het verdrag van 1916 gedaan te krijgen en scheidden Palestina van Syrië. Zy benoem den Faisal tot koning van Bagdad, nadat zjj hem vooraf Damascus trachtten op te dringen. Zy riepen een Transjordaanschen staat in het leven onder het bewind van een anderen zoon van Hoessein, den emir Ab dallah. Van hier nu ging de opstandige be- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin®) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1 55, elke regel meer f 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pitje. Liefdadigheids-advei-tentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot seer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. i, neerslachtigheid, en, hypochondrie is brochure van •'ranke^straat 79, 1153 18 A BON N EMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.90, per w». Franco per post per kwa_'. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int.. 82; Redactie Tel. 545. De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. den veelal meer en meer als bron van licht en beweegkracht overal vervangen wordt door andere elementen (waterkracht, olie). De productie is niet boven die van ’14 ge stegen, maar de afzet is vermindeixl, daal de behoefte eraan afneemt. Thans heeft de mijnindustrie aan den rykskanselier weer een memorandum ge zonden, om te wijzen op den kritieken toe stand in het «Duitsche mijnbedrijf en om aan tien mond nemen en onder deze omstandig heden is het dan ook verklaarbaar, dat zij opmerken, dat er voor Frankryk alle aan leiding is krachtig op te treden, voordat het te laat is. Minister Briand naar Londen. De strijd in Marokko. Fransche moeilijkheden in Syrië. heeft te kampen, maakt uitvoerig gewag van de bezorgdheid, die vooral in Fransche rechtsche kringen heerscht, omdat pasja El Atrach, die den opstand tegen Sueida leidde, verscheidene vliegtuigen, kanonnen, enz. heeft buitgemaakt. Tot overmaat van ramp zijn de Drusen, evenals de Riffynen, uitmuntende krijgslieden, hetgeen reeds bleek gedurende de conflicten met de Katho lieke Maronieten, een Christelijke secte in Syrië, in 1860, toen de eerste Syrische expe ditie der Franschen plaats had. Het zyn dezelfde stammen, die voor het Syrische mandaat van Frankrijk de onrustigste ele menten zijn. De jongste gebeurtenissen worden dan ook in verbalid gebracht met deze beweging, die al maanden lang in ge heel Syrië viel vast te stellen. Ja, dat weet ik, zei de recher cheur vriéndelijk. Ik kom niet hier om Sir Ralph te spreken, maar u. U weet wje ik ben. Wilt u mij binnen laten Hij liep de woning binnen en ging naar de zitkamer. Roberts volgde vlak achter hem. De man was blijkbaar zeer zenuwachtig. Foyle ging zitten. Nu vriend, je behoeft niet angstig te zijn. Je meester komt in den eer sten tijd niet terug. Je bent vanmor gen aan mijn bureau geweest en bent vertrokken voor ik terug was. Ik ben hier gekomen om te vernemen welk belangrijk nieuws je voor mij hebt. Roberts ging van zijn eenen voet op zijn anderen staan en wreef zenuw achtig in zijn handen. Zijn blik ont week dien van den rechercheur. Het was een vergissing, stamelde hij onvast.. Ik... ik... Zoo gaat het niet vriendje, zei Foyle brusk. Je weet iets dat van be lang voor mij is. Sir Ralph heeft je bevolen je mond te houden. Maar je zult het mij verMlen vjoor een van ons beiden de kamer verlaat. Je moet nu spreken. Bedenk maar geen leu gen. Zijn afgemeten toon miste ajijn uit werking niet. Roberts beheerschte zich. Van de meer of minder als officieus te beschouwen bladen, vraagt vooral aandacht wat de Temps over de gebeurtenissen van Djebel-Druse te berde brengt. Het blad maakt de opmerking, dat Frankrijk in Ma rokko een harden defensieven kolonialen oorlog heeft te voeren, die een groot effec tief vereischt en krachtige materieele hulp bronnen; Frankryk beschikt slechts, aldus de Temps, ter verzekering van de veilig heid der andere, onder zyn gezag, bescher ming of invloed geplaatste, gebieden over een minimum van militaire middelen. Zoo doende moet er op het oogenblik front worden gemaakt naar twee zijden: het pres tige in den Levant moet worden verdedigd op hetzelfde oogenblik, dat Frankrijk vecht voor zijn hegemonie in Noord-Afrika. De Djebel-Druse vormt een staat, waar van de onafhankelijkheid plechtiglijk is er kend en het gebied is moeilyk in de hand te houden, zoodat er telkens weer opstanden zyn te duchten. De rooverjj is er een voort durend heerschend kwaad en onder deze omstandigheden hebben de Franschen by de tenuitvoerlegging van hun taak onder de bescherming van den Volkenbond or de te scheppen in het gebied en den bloei van het land te doen toenemen telkens met groote moeilijkheden te kampen. Aan den anderen kant is het nabijgelegen Trans- jordanië een voortdurende haard van anti- Fransche complotten en konkelarijen en een uitgangspunt van strooptochten in de man- daatsgebieden. Aan het slot van het artikel stelt de Temps de vraag, of sinds enkele maanden wel alles is gedaan ter bevorde ring van de materieel en moreele orde, die in de mandaatsgebieden heerschte. CENTS Een nieuwe Fransch-Spaansche conferen tie is er, volgehs berichten uit Parys in voorbereiding. Maarschalk Petain heeft toch van den Spaanschen dictator inzake de actie tegen de Rifkabylen weinig verkregen, gezien het feit dat de gesloten conventies tamelijk vaag zijn. Spanje be waakt zyn rechten in het Rifgebied, doch laat de Franschen pogingen doen om Abd- el-Krim te verpletteren, of met hem tot overeenstemming te komen. Het wil pro- fiteeren van de Fransche operaties, zonder deze zelf ernstig en zonder het geringste offer te steunen. De Fransche diplomaten geven uiting aan de meening, dat het pro- tectoraatsrecht in het Rifgebied Spanje zou moeten dwingen, daar de orde te handha ven, en het zelfs aansprakelijk zou stellen voor de invallen der Riffynen in het door Frankryk beschermd gebied, doch dit ar gument laat de Spanjaarden onverschillig. Priifto de Rivera heeft opgemerkt dat de Franschen hun grenzen maar moeten bewa ken togen invallen. Men vreest in Parijs dan ook moeilijkheden met Spanje, wanneer het oogenblik komt dat de vredesvoorwaarden voor Marokko nauwkeurig zullen moeten worden opgesteld. Voorts iwordt nog gemeld, dat Abd-el- Krim, te kennen heeft gegeven dat hij wel met Frankrijk en Spanje wil onderhandelen, maar alleen indien de onafhankelijkheid het Rif wordt erkend. de Fransche moeilijkheden in betreft, een bericht uit Parijs de Deutsche Allgemeine Zedtung blad derhalve, dat stellig niet ziet, dat Frankryk behalve rko ook in Syrië met moeilijkheden In genoemde Fransche kringen steekt men het nauwelijks onder stoelen en ban ken, dat de agitatie weer door de Engel schen wordt gevoed en in dit verband brengt men in herinering, dat het in 1860 de En- gelsche agent Moore was, die vooral de aanstichter was van de moordpartij onder de Katholieke stammen, bij wie de Fran schen hun invloed wisten te vestigen. En nu aldus beschuldigt men de Engelschen begint de geschiedenis opnieuw; nu, even als ten tijde van Napoleon III, willen de Engelschen de eenige meesters in het Oos ten zijn. Zij hebben er slechts in toegestemd aan Frankrijk Syrië te lateni, omdat zy aldus de gedachtengang der Bedoelde Fran schen niet anders konden: het verdrag van SykeslPiedt in 1916 was nog niet on- derteekend, of men schond het te Londen al weer en intrigueerde met de Arabieren tegen Frankrijk. Het sluiten van den vrede maakte aan de Engelsche heerschappij een einde, schuil gaande achter de ambities van de heerschappij der familie Hoessein. tig mee. De man, die wel begreep a at zijn nieuws belangrijk was, was iet wat teleurgesteld. Zoo, 2200, zei de chef. Wat is er gebeurd Sir dalph vroeg u te spreken en werd bij den anderen man in de wacht kamer gelaten. Ze schenen beiden iet wat verschrikt en de eerste liet zijn lip hangen. Zoo, ben je hier, zegt Sir Ralph een beetje boos. Ja, mijnheer zegt de ander en hij werd nijdig. Dit is mijn knecht, zegt Sir Ralph lot mij, ik zou graag een woordje met hem alleen spreken, als u het goedvindt. Natuurlijk liet ik ze alleen. Na een kwartier kwamen zij naar buiten en Sir Ralph vertelde mij dat er ’n klein misverstand was geweest en dat geen van beiden u wenschten te spre ken. Dank je, Shopten, zei de chef én liet zijn hoofd op zijn hand rusten. Vraag Mr. Green of hij een oogen blik je bij mij wil komen. In den tijd, dlie verliep voor de hooWinspecteur kwam, dacht Foyle snel na. Het onderzoek van een mis daad brengt altijd' onverwachte dingen en dit scheen hem wel belangrijk toe. Het was duidelijk voor hem dat een man naar Scotland Yard1 was geko men om eenige informatie te geven en dat Sir Ralph Fairfield in gloeien de haast was gevolgd om den man den mond te snoeren. Voor het oogen- houdt. Houd hem' vast tot ik terug ben. melde hij. Ik ga eens met dien knecht spreken. Als je hem niet aan de telefoon kunt krijgen, moet je er zelf heengaan en hem hoe dan ook de deur uitkrijgen. Ik heb een f linken man noodig, dien hij? niet kent, om met mij naar de Al bany te gaan. Geef mij de kans daar heen te gaan voor je opbelt. Best, mijnheer, Maxwell is vrij. Ik znl hem zeggen dat ik hem' noodig heb. Na een kwartier was Maxwell, een niet in het oogvallend, goed gekjeed man, op zijn post on slenterde heen en weer waar hij allen kon zien, die de Albany in of uitgingen. Foyle zelf was niet zichtbaar, maar hij kon zijn ondergeschikte zien. Tien minuten ver liepen. De goed- gekleed© detective liet den stok, dien hij in zijn vingers heen en weer zwaaide, valllen en Foy le wist dal Sir Ralph in het lokaas had gehapt. Nu moest hit alleen nog mioar weten of de knecht nog in de vertrekken was. Lang genoeg wachtend dat Fairfield, op behoorlijken afstand was gekomen, werd Foyle door de lift naar Fair field’s vertrekken gebracht. Zijn eer ste druk op de schel bleef onbeant- rd1, maar bij een tweede en lan- schellen - - van •de motieven van (leni bairpnet. kwestie was, wie was de man, hij had meegenomen Zou die scihien iets weten Het moest iemand zijn die intiem met den baronet be kend was, waarschijnlijk iemand, die bij hem woonde. Er was slechts een man de kneoht. De lijn der redeneering werd dui delijker. Wat zou een knecht weten, dat zijn meesier, blijkbaar zoo belang rijk vindt Fairfield had misschien oen brief van Greil ontvaaigen, maar als hij niet wilde dat de politie daar iets van wist, zou hij niet zoo slordig geweest zijn hem te laten liggen op een piaa.s waar zijn knecht hemi zou zien. De tweede oplossing was waar schijnlijker Stel dat Grell Fairfield een bezoek had gebracht en de knecht hem had herkend Foyle werd niet afgeleid door theo rieën. Hij wist dat de meest vernufti ge gevolgtrekkingen vaak tot misluk king leiden. Maar in dit geval kon hij niets verliezen door de zaak aan een proef te onderwerpen. Hij had nog niet zijn hoed af gezet of zijn jas uit getrokken. en toen Green binnenkwam was hij gereed zijn plan uit te voe ren. Met weinig woorden had hij ver teld wat er was gebeurd en tot welke conclusies hij was gekomen. Ik wou, Green, zei hij, dat je Fairfield opbelt en hem onder het een of andere voorwendsel uit den weg 71) - Er is een man geweest om' u te spreken, mijnheer, zei hij. Hij wei gerde zijn naami op te geven maar hij zei dat hij u iets belangrijks te ver tellen had, iets dat hij alleen u wilde zeggen. Hij wilde er niet van hooren iemand anders te spreken. Ja, dat spreekt vanzelf. Ze heb ben allemaal beHamgrijk nieuws en ze willen mij allemaal persoonlijk spre ken of anders den1 commissaris. Wel, waar is hij, Shapton? Laat hem bij mij komen. Dat kan ik niet. Hij is wegge gaan, mijnheer. Hij heeft hier een half uur ongeveer op u gewacht en is toen meegenomen door Sir Ralph Fair- field. Als hij niet getraind was geweest zijn gevoelens te verbergen, zou Foyle aijn opgesprongen. Nu nam hij slechts (.(II IISCIIE COURANT. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU 'VERKERK >UDERKERK„ OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1