O MALAX Demonstratie Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam Gratis Batikkes en Verven. SCANDINAVIË. Noodweer. Zondagnacht en gisteren zyn over een groot gedeelte des lands hevige onweers- stormen met zware hagelbuien losgebar sten, gevolgd door een wolkbreuk. Talr^ke boerderijen z|jn door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Het telegraaf- en te lefoonverkeer waren geruimen t|jd volko men gestoord. Voor zoover tot dusver be kend is valt er tengevolge van het nood weer één menschenleven te betreuren. FRANKRIJK. Een ramp te Hardelet. Aan het strand te Hardelet b|j Boulogne heeft zich Zaterdag een vreeselyk ongeluk afgespeeld. Dertig kinderen toch die aan het strand speelden werden door de golven mee gesleept. Zaterdag laat in den middag en Zondag ochtend hebben zich de meest hartverscheu rende tooneelen plaats gegrepen, toen de ouders die van de ramp gehoord hadden, uit Wattrelos te Boulogne aankwamen. By tien kinderen kon men na een krachts inspanning van drie uren de levensgeesten weer opwekken. Omtrent de toedracht van het onheil ver keert men niet langer in het duister en alle lezingen stemmen overeen. De kinderen heb ben bewaakt, op een zandheuveltje op het strand gespeeld en een deel ging met twee der begeleidende geestelijken „pootjebaden". Toen bemerkten de geestelijken dat de vloed langzaam kwam opzetten en zy gaven daar om bevel om naar de duinen terug te kee- ren. Een zware ondergolf omringde het heu veltje met water en enkele kinderen wildén toen inplaats van de zandbank af te loopen, den kortsten weg naar de duinen nemen. Zij stoeiden de geul in, waarby enkelen grond verloren en zich aan de anderen vastklem den. Door het geschreeuw en de verwarring ontstond een paniek en alle kinderen storm den daarop, niet langer naar de bevelen luis terend, door de geul naar het stand. Z|j werden echter door een nieuwe golf door- eengeworpen en verkeerden daarop onmid dellijk in gevaar. De geestelijken en enkele personen op het strand hebben eenige kin deren kunnen redden, die echter reeds bui ten bewustzyn waren. De kinderen, die op het strand gebleven waren, vergrooten in hun schrik de paniek en vluchtten uiteen. 's Middags spoelden eerst zes, toen nog twee lykjes aan, welk aantal in den avond en in den nacht tot 13 steeg. Er is onmiddellijk een gerechtelijk onder zoek ingesteld, doch alle meeningen komen overeen, dat men hier geheel met een nood- lottigen samenloop vart omstandigheden, die de paniek deden uitbreken, te doen heeft. OOSTENRIJK. Ex-keizerin Zita en de film. Eenige dagen geleden heeft een gerucht de ronde gedaan dat keizerin Zita voor de film zou gaan spelen. Keizerin Zita beves tigt uit San Sebastiaan dit bericht, dat zy om financieel e redenen dit besluit heeft ge nomen. Zy heeft namelyk het aanbod van een Amerikaansche filmonderneming geac cepteerd en zal de hoofdrol vervullen in een film, die het noodlot van het huis Habsburg in beeld brengt In deze film wil zy aan het publiek duidelyk malden, dat het huis Habs burg geen schuld aan den wereldoorlog treft doch dat deze werd veroorzaakt door om standigheden, die buiten de macht van den enkeling liggen.In verband met de opnamen heeft keizerin Zita reeds toestemming ver zocht, Oostenrijk en Hongarije te mogen binnenkomen. BINNENLAND. Het bezoek der Z.-Afrikaansche boeren. De Zuid-Afrikaansche landbouwers, die ons land bezoeken, z|jn Zaterdagmorgen van Vlissingen naar Goes gereisd. Met 14 particuliere auto's werd daarna afgereden over 's-Gravenpolder naar Bieze- linge en ging het naar de hofstede van den heer P. Scheele onder Biezelinge, waar de auto's werden verlaten. Op den dorschvloer had de officieele ver welkoming plaats door de landbouw-Maat- jchappy, die zeide haar gasten welkom tt heeten als verwant volk. De woordvoerder, de heer Dieleman, herinnerde er aan hoe de Hollanders zich in Zuid-Afrika vereenigd hebben met de uitgeweken Franschen tot éSn krachtig volk. In Zeeland is hetzelfde gebeurd; evenals in Zuid-Afrika vindt men er vele Fransche namen, de twee stammen groeiden tot een volk, een in geloof, een in rustigen eerbied voor de wet, maar vooral met een gevoel voor vrijheid. Spr. wees verder o.a. op de overeenkomst van taal, vooral met het Zeeuwsch en op de sympathie die daarvan het gevolg is. De heer Kleynhans, leider van het gezel schap, zeide beter in goed Afrikaansch dan slecht Hollandsch te willen spreken. Na mens de gasten dankte hy voor de aange name woorden. Vervolgens begaf men zich naar de weide achter de hofstede, waar pracht-exemplaren van het Nederlandsch-Belgisch trekpaard van verschillende eigenaren uit de omge ving waren opgesteld. Vooral ook het voor brengen van 3 vierspannen merries trok groote bewondering. Nadat foto's waren gemaakt, werd de reis voortgezet over Biezelinge, Kapelle, weer door Schore en langs Kruiningen naar Ier- seke en verder over Wemeldinge en Kloe- tinge naar Goes. Zondag woonde het gezelschap een gods dienstoefening by te 's-Gravenhage. Gis termorgen werd de Coöperatieve Kunst- mestfabriek te Vlaardingen bezocht, ge bruikte men het noenmaal te Rotterdam en bezichtigde gistermiddag den modelstal „De Vaan" te Hilligersberg. Per electrischen trein van 3 uur 25 vertrok men uit Rotter dam naar de halte Renbaan. Van hier be- gaven de landbouwers zich naar het buitsen I van Jhr. H. Loudon, voorzitter van het Co- j mité van Ontvangst, Huize Voorlinden, waar I de heer Loudon hen toesprak. Gisteravond werden in het Kurhaus de Zuid-Afrikaansche landbouwers door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. de Geer, ontvangen. De A. N. W. R-feesten in Maastricht. De deelnemers aan den A. N. W. B.-bonds- dag, die dit jaar te Maastricht gehouden wordt, kwamen Zaterdag te Roermond aan. Er werd doorgestoomd naar S wal men, waar na een bezoek werd gebracht aan het zeer bezienswaardige kerkje te Asselt. Op kas teel Hillenraad werd door graaf en gravin Wolff Metternich een thee aangeboden. Te Maastricht vereenigde men zien 's avonds aan een gemeenschappelijk diner. Hierna I had de algemeene vergadering plaats in de groote hal van het stadhuis. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De aftredende leden der balans-commissie wer den herkozen. Een concert op het Vrythof en de vertoo ning van de A. N. W. B.-film besloten, den dag. Zondag werd te Gronsveld de 3000ste bondswegwyzer met zekere plechtigheid onthuld, waarbij ook de commissaris der Ko ningin in Limburg, baron Van Hövell tot Westerflier aanwezig was. De voorzitter, de heer E. Bergsma, hield daarby een rede, waarin h|j wees op het nut tige werk door den A. N. W. B. voor het toerisme te land en te water verricht. „Het werk der wegwijzers", zeide spr., „dat ziet toch iedereen, dus kent het ook elkeen! Maar als ge allen wist hoe syste matisch, hoe nauwkeurig dit systeem der bewegcyfering is toegepast, hoe van Eys- den tot Delfzijl, van Sas van Gent tot Nieu- wediep, van Rotterdam tot Oldenzaal, weg wijzer na wegwyzer op elkaar aansluit, naar elkaar verwijst, in meters nauwkeurig de afstanden aangeeft, voortdurend op nieuwe wegen, op betere verbindingen bijgewerkt wordt... wanneer geheel het nauwgezet ge volgd systeem u duidelyk wordt, dan ryst het nut, dat ons werk voor u afwerpen kan, dan zal, hoop ik, b|j den buitenstaander waardeering ontkieïnen voor dit groote werk en by de leden de liefde groeien voor I hun bond, die in dezen arbeid opnieuw toon de, dat in een klein land groote dingen kun nen worden gedaan." 's Avonds bood het gemeentebestuur van Maastricht den deelnemers een maaltijd aan in de redoutezalen, waarna een concert in het Stadspark volgde. De onderscheiding van prof. Van der Aa. De Londensche medewerker van de „Man chester Guardian" herinnert er aan, dat on langs, toen de Poolsche staatsman-musicus Paderewski door den Koning van Engeland tot Honorary Knight Commander of the Or der of the British Empire werd verheven, ten onrechte de gevolgtrekking werd ge maakt, dat Paiderewski voortaan Sir Ignace Paderewski zou heeten. Dit was niet het geval, daar de onderscheiding geenszins het Engelsche Sir-schap met zich brengt. Dezelfde onderscheiding is thans den Ne- derlandschen hoogleeraar, prof. dr. Simon van der Aa,ten deel gevallen in zyn hoeda nigheid van secretaris-generaal van het In ternationaal Congres voor het Gevangenis wezen, dat thans te Londen vergadert. De medewerker van het Manchester blad vindt het opmerkelijk, dat de mededeeling dezer onderscheiding door den Minister van bin nenlandsche zaken is gedaan aan het feest maal, hetwelk de regeering den gedelegeer den ten congresse heeft aangeboden. Dit is iets ongewoons en het mag wellicht worden beschouwd als een teeken van de bijzonder nauwe betrekkingen, die tusschen den mi nister van binnenlandsche zaken en den Ko ning bestaan. In egn vroegere periode der geschiedenis was de minister van binnen landsche zaken inderdaad de staatssecreta ris, d. w. z. de secretaris van den Koning. Een gemeente van 1000 zielen. Kan de burgemeester alleen alles af7 De ambtenaar ter secretarie te Wydenes heeft ontslag aangevraagd en de gemeente raad is nu van oordeel, dat de burgemees ter, die tevens gemeente-secretaris is, in deze tyden het werk alleen af kan. In een gemeente van nog geen 1000 zielen is niet naast den secretaris nog werk voor een ambtenaar ter secretarie. Het bestuur van den Nederlandschen bond van gemeentesecretarissen is echter van een andere meening en heeft nu aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland verzocht, het raadsbesluit ter vernietiging voor te dragen aan de Kroon wegens strijdigheid met het algemeen belang. De arbitrageclausules in handelstrsctaien. Nederland ratificeert. Uit Genève wordt gemeld dat het proces verbaal der ratificatie door de Nederland- sche regeering van het protocol betreffende de arbitrageclausules in handelscontracten bij het secretariaat van den Volkenbond is gedeponeerd. Het aantal ontvangen ratifi caties bedraagt thans negen. Men weet dat het voornaamste doel van het protocol in quaestie is, in de contracteerende landen de geldigheid te verzekeren van de clausules, die ,in het bizonder in de handelscontracten, gesloten tusschen onderdanen van de ver schillende landen, arbitrage kunnen inroe pen ingeval van geschillen, die uit de uit voering der contraeten kunnen voortkomen. Prof. Dr. D. van Os. B|j K, B. is benoemd aan de Rijksuniver siteit te Groningen, in de faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de artseny-bereidkunde en toxicologie, to( gewoon hoogleeraar dr. D. \4m Os, te Am sterdam. GEMENGDE BERICHTEN. Zwaar onweer boven het Oosten des lands. Gistermiddag heeft boven het Oosten des lands zwaar noodweer gewoed en is de blik sem in verschillende huizen ingeslagen. Zoo is in Oldenzaal de koeltoren der fir ma GeldermaA door den bliksem getroffen en vernield, twee huizen werden door het hemellicht getroffen en zijn afgebrand; in tal van huizen sloeg de bliksem in en was de materiele schade heel groot. Het elec- trisch licht in de stad werd gestoord. Boven Hengelo ontlastte zich ook een ontzettend noodweer. Een zeer groot aantal zware boomen werd door den bliksem ge troffen of door den orkaan ontworteld. En kele straten z|jn door de getroffen boomen geheel versperd. Talrijke schoorsteenen en honderden pannen werden van de daken ge slingerd. Tijdens het noodweer is de groote opslag plaats van hout van de houtzagerij Wesse- link over de Enschedeschen straatweg ge slagen. Twee wagons hout z|jn uit de rails geslagen. Het autoverkeer met de naburige plaatsen staat stil. Boven Doetiychem ontlastte zich eveneens een hevig onweer, gepaard met een orkaan. De motorenfabriek „De Vyf" werd totaal vernield. Ook aan het spoorsta tion is alles ontredderd; geladen veewagens sloegen om. Alle verbindingen aaar buiten z|jn verbroken. Op het tentoonstellingsterrein te Didam Bloegen op één na alle tenten om. In Groningen sloeg de bliksem in in tal van boerderijen, o.a. in die van den heer K. de Boer te Aduard. De bliksem ging hier aan de voorzijde binnen en kwam er aan de achterzijde weer uit. De boer en zyn knecht werden tegen den grond geslagen. De schuur met hooi vatte weldra vlam en brandde geheel uit. Het voorhuis kon be houden bl|jven. Ook in de boerderij van den heer K. de Wit te Oosterhoogebrug hield het onweder geducht huis. Ook hier brandde de schuur met hooi geheel af. Tevens werd het voor huis aangetast. Het achterhuis schijnt be houden te kunnen blyven. Persoonlijke on gelukken kwamen tot dusverre gelukkig niet voor. Een hevig onweder, vergezeld van zwaren 'hagelslag en een windhoos, heeft geweldige verwoestingen aangericht in de streek, die bgrensd wordt door de. gemeente Oisterwyk, Boxtel, Esch en Vucht. De bui bereikte haar hoogtepunt tegen omstreeks half zes gister middag. Langs den spoorweg van Vucht naar Boxtel werden tientallen telegraafpa len omvergeworpen. De boemeltrein uit VBosch werd daarom over Tilburg geleid. Spoedig werd met het opruimingswerk be gonnen, zoodat de sneltrein uit Amsterdam van 5,07 met een kleine vertraging te Eind hoven aankwam. In het station Boxtel z|jn tal van ruiten stukgeslagen, zoo oolc van vele huizen in die 'gemeente. Langs den spoorweg ziet men een treurig beeld van verwoesten oogst, vernielde daken en boer derijen, omgewaaide vrucht- en andere boo men, terwyl groote massa's vruchten van de nog staande gebleven boomen zyn afge slagen. Het noodweer ging van een inkt zwarte duisternis vergezeld. De schade is allerwegen aanzienlijk. Uit Nijmegen wordt ons geseind dat ook aldaar het onweder heeft gewoed. In de stad zelf is geen bijzondere schade aangericht, doch de omgeving heeft veel van het nood weer te lijden gehad. Het electrische tram verkeer van Nymegen naar Beek is ge stremd, daar het electrisch net vernield is. De dienst wordt onderhouden met autobus sen, van de langs de weg staande huizen z|jn vele daken afgewaaid, terwyl vele boo men zijn ontworteld. In Heumen Malden zyn zes huizen inge stort, de bewoners waren niet verzekerd, de gemeenteraad van Heumen Malden komt hedenmiddag in spoedvergadering b|jeen om te beraadslagen over de te verleenen hulp. Ook in Uden zijn verschillende daken af gewaaid. Voor zoover bekend zyn nergens menschenlevens te betreuren. Met Keker- dam was hedenmorgen geen verbinding te krijgen. De door het noodweer te Oldenzaal aan gerichte schade wordt op ongeveer 100.000 geschat. Uit Groenlo wordt ons geseind dat het noodweer daar betrekkelijk weinig schade heeft aangericht. Een cycloon boven Borculo. Een der correspondenten van het Pers bureau Vas Diaz seint nader: Ik ben zoo juist teruggekeerd van Borcu lo, welke plaats gisteravond door een cy cloon geteisterd is. Zeker mag van een cy cloon gesproken worden, want er is in Bor culo geen enkel huis dat niet geleden heeft. Het grootste gedeelte is ingestort of omver- gewaaid. De cycloon woedde slechts kort, het schynt dat h|j zich uit het Zuiden naar het noorden heeft voorgeplant en dat Bor culo het ergst van alle plaatsen heeft ge leden. De weg die de orkaanwind heeft ge nomen, schynt te loopen van Noord-Lim burg langs de grens over Babebrich, Nieuw- d|jk, Kilder, langs Doetinchem, Ruurlo, Bor culo en verder langs het Noorden over Nee- de. Langs dezen geheelen weg is groote schade aangericht. Overal zyn huizen om ver gewaaid, daken weggeslagen of ruiten vernield. In Borculo zelf is de verwoesting het grootst. Hedenmorgen waren militairen en politie bezig met het opruimingswerk, en het onderdak brengen van gewonden en dakloozen. Het staat vast dat in Borculo 3 personen onder het neervallende puin zyn bedolven en gedood. Het zijn de 30-jarige gehuwde A. M. Nieuwenhuys, de 69-jarige Ed. Bukshoven en de 12-jarige A. Grooters. Verder z|jn nog ongeveer 100 personen ge- Wond, van wie een achttal ernstig. Officieren van gezondheid en burgerart sen helpen de gewonden. De branden waren hedenmorgen allen ge- bluscht. De streek tusschen Grave en Uden door een ramp getroffen. Men seinde hedemorgen uit Grave: Die streek tusschen Uden en Grave is gis teravond tusschen 7 en 8 uur door leen ramp getroffen. Een ongekend noodweer heeft boven deze streek gewoed, dat vreeselyke vehvoestin- gen heeft aangericht. Tegen 7 tiur was de streek bijna in duis ternis gehuld, toen brak een verschrikke lijk onweder los, gevolgd door eeji gewel dige regen. Tydens het onweer woledde een cycloon, welke ondanks den korten tyd en den- duur ontzettende verwoestingen heeft aangericht. In het dorp Uden is het aantal verwoeste huizen zeer groot en wel 40, waaronder ook pas nieuw gebouwde huizen zyn weg gevaagd. Sommige huizen z|jn geheel ver dwenen, daken werden tot op grooten af stand door den storm meegenomen. De cycloon is Juist over Grave gegaan, waar allen het vreeselyk onweer in angstig af wachten medemaakten. Zeer ernstig zyn het dorpje Zeelhnd ge troffen en Graspeel, Trent en Oventje. In het eerste dorp is de kerktoren weggesla gen, het dak van het stevig gebouwde klooster van de paters dat b|j de Kerk staat werd weggeslingerd. Een school met onder- wyzerswoning, niet lang geleden gebouwd werd in elkaar gedrukt. Meer dan 2Q huizen in het kleine plaatsje z|jn verwoest. Geheele lanen zijn verdwenen, alle boomen afge knapt of ontwortelt. Het staat vast flat het aantal dooden in deze streek minstens 6 be draagt. Bekend is dat onder de vallende steenen een 17-jarige jongén en een 12-ja- rig meisje werden gedood. De windkracht was zoo sterk dat een vrachtauto op weg naar Uden werd opge nomen en neergeslagen. De chauffeur die de auto bestuurde is ernstig gewond en stervende. De ramp die deze streek heeft getroffen, is een catastrofe gelyk. De schade is buitengewoon groot. Menschen door den bliksem getroffen. Gistermiddag omstreeks half 6 is de 15- jarige boerenarbeider L. v. H., wonende aan den Kralingscheweg te Rotterdam, by werk zaamheden in het veld, door den bliksem ge troffen en gedood. Tydens het onweer, dat in den nacht van Zondag op Maandag boven 's-Gravenzande woedde, is het achttien-jarige meisje H. v. d. B. door den bliksem getroffen. Haar jon gere broertje sloeg bewusteloos neer en werd t|jdel|j'k verlamd. Zyn toestand is thans gunstig. Het noodweer van gisteren. Het Persbureau Vas Diaz ontving op zijn vefzoek van de Directie van het Kon. Met. Instituut de Bildt de volgende mededeeling: De zware onweersbuien, met orkaanvla gen, die van Zondagavond tot Maandag avond op verschillende plaatsen hier te lan de voorkwamen, vallen samen met uitloo- pers van een depressie in het Noord-Westen die men als onweerszaccen aanduidt en die op de weerkaartjes van ochtend, middag en avond van 10 Aug. grimmige vormen aan namen, zonder dat daaruit echten zoó he vige verschijnselen konden worden vermoed. Opvallend was te de Bildt een buitengewoon aantal bliksemflitsen tusschen half elf Zon dagavond en half twee 's nachts, waarvan er byna geen de aarde bereikte. Hoe plaatselijk de hevige verschijnselen zyn geweest blijkt wel uit het feit dat te de Bildt, ofschoon daar ook Maandagavond te 6 uur een pikzwarte lucht opviel, slechts een winstand van 10 Meter per seconde (windkracht 5) voorkwam, gevolgd door een piasbui van 10 m.M. in ruim 5 min. De barometerstand is echter in den mid dag hier te lande snel en onregelmatig ge daald, zoodat zich tegen 7 uur een kern van 755 m.M. boven het midden en Noorden had gevormd. Het is waarschynlyk aan een van die onregelmatigheden te w|jten, dat in het Oosten, waar overdag geen hoogere tempe ratuur was voorgekomen, en in het midden en Westen een zoo hevige vlaag kon op treden. Nadere berichten moeten worden afge wacht eer de oorzaak kan worden vastge steld. Aanvaring op de Maas. Een motorboot omgeslagen. Gisteravond heeft op de Maas, ter hoog te van de stoomhoutzagery van de Gebr. Hulsinga onder de gemeente IJsselmonde een ernstig ongeluk plaats gehad. Ongeveer 80 Meter uit den wal kwam de vrachtboot „Koopvaart VIII" (kapitein P; Balmaker) uit Gendringen in aanvaring met de motorboot „Wilhelm II" (schipper S. Wolf, alhier). De oorzaak van dit ongeluk was, dat de motorboot, die aan stuurboord langs het, op stroom liggende sleepschip Junior 19" had gelegen, vóór dit schip omdraaide. Ter zelf- der tyd kwam de vrachtboot „Koopvaart VIII" langs de Junior". De schipper van de „Wilhelm II" zag op dit oogenblik geen kans meer, om een aanvaring te voorkomen. H(j liet den motor nog met volle kracht achteruit slaan, doch de vrachtboot was reeds te dichtbij en pakte de „Wilhelm II" op ongeveer 1% Meter van den achterste ven. De motorboot sloeg om en zonk onmid dellijk. De beide opvarenden, de schipper Wolf en de kapitein van de Junior 19", de 31-jarige N. B. Wijngaarden, geraakten te water. Wolf kon spoedig gered worden "door een schipper, die dadelijk met een roeiboot ter plaatse was. Wijngaarden echter ver dween in de diepte. Vermoedelijk is h|j on- derde motorboot geraakt en daarna met den stroom meegevoerd. Z|jn vrouw, die zich op de .Junior" bevond, zag haar man voor haar oogen verdrinken. Diploma beiaardier. De heer F. Timmermans, stadsbeiaardier te Rotterdam, heeft het diploma met onder scheiding der beiaardschool te Mechelen verworven. De heer Timmermans is de eer ste Nederlandsche beiaardier, die dit diplo ma verwierf. Aan bekomen brandwonden overleden. In het Wernershof te Leiden is gistermid dag het 2-jarige dochtertje van den koop man A. Schlagwein uit een kinderwagen op een daarnaast staande pot met koffie geval len. Met hevige brandwonden is het kindje naar het Academisch ziekenhuis gebracht, waar het vannachtaan de gevolgen is over leden. Tusschen twee auto's bekneld geraakt. Te Sassenheim z|jn op den straatweg de melkslyter S., die daar met zyn wagen reed, en zekere B. tusschen twee elkaar passee- rende auto's geraakt, met ernstige verwon dingen naar het St. Bernardus gesticht overgebracht. Verboden te zwemmen! De voorgenomen zwemproeven te Nijme gen zyn Zondag niet doorgegaan doordat de Nymeegsche politie op het laatste oogenblik een spaak in het wiel heeft gestoken. Tegen half drie waren honderden belang stellenden te zamen gestroomd aan de oevers van het voltooide vak van het in aan leg zijnde Maas-Waalkanaal, gelegen tus schen den Graafschen weg en Hatert. De heer C. J. J. Königs, d.e bekende sport- leeraar, die het initiatief tot deze zwemproe ven had genomen, had tenten doen opslaan, waar de zwemmers zich konden verkleedea. Voorts was bepaald, dat iedere zwemmer of zwemster by het te water gaan of uit het - water komen een badmantel of jas moest uit- resp. aantrekken. Het aantal deelnemers was tot 70 ge groeid. Het weer was voor zwemmen ideaal en het water prachtig. Onder de aanwezigen waren echter vier veldwachters der gemeente Nymegen, die meedeelden, dat tegen een ieder, die te wa ter ging, procesverbaal zou worden opge maakt. De Nymeegsche politie stelt zich op het standpunt, dat het artikel der politie-veror- dening, volgens hetwelk buiten de gemeen telijke zweminrichtingen nergens in de ge meente mag worden gezwommen, ook van toepassing is op de voltooide vakken van het Waas-Waalkanaal onder de gemeente. De zoons van het Eerste Kamerlid Dob- belman en eenige vrienden begaven zich, na dat de zwemproeven waren afgelast, toch te water en lieten zich, na een half uur lahg te hebben gezwommen, bekeuren, ten einde een uitspraak tot in hoogste instantie in deze kwestie uit te lokken. Nog eens de fietsmand. Zondag fietste „Moeder" met haar vijf jarig kindje achter zich in een mandje van Amsterdam naar 'tGooi. Op de brug over het Merwedekanaal te Weesperkarspel viel. de kleine uit 't mandje in het kanaal. Een paar fietsers sprongen te water en brachten het kind aan wal. Nadat het van droge kleertjes voorzien was, werd de reis ver volgd. De verdronken schipper en zijn zoon aangespoeld. Nadat Zaterdagmiddag het l|jk van den verdronken zoon uit zee te Lem mer was binnengebracht, is Zaterdag avond door een Lemster visscher het l|jk binnengebracht van den j.l. Maandag op zee over boord geslagen en verdronken schipper P. H. Jansen. JBeide l|jken z|jn naar de Alg. Begraafplaats vervoerd. Een tragisch ongeval nabij Oostburg. Onder de gemeente Wpteriandskerkje in den „Blondrok" naby Oostburg waren Za terdagnamiddag de 15-jarige schildersknecht A. de Hullu en het 9-jarig zoontje van den schilder De Bliek, wonende te Schoondyke, bezig met zich te vermaken in een visschers- bak. Toen deze een eindje van den kant was, werd het 9-jarige jongetje bang en sprong van den bak in het water, waarop de 16-jarige mede in het water sprong om hem te redden. Op het hulpgeroepjchoot de vader, die daar in de buurt aan het schil- J deren was, toe en sprong eveneens te wa ter. Hy kon evenwel alleen zyn zoontje red den. De pogingen door hem in het werk ge steld om zyn knechtje te redden, waren vruchteloos. Eenige oqgenblikken nadien werd deze ook opgehaald, maar de levens geesten waren toen geweken, 't Lykje van den verdronken jongen werd des avond» naar Schoondyke vervoerd. De brutale inbraak te Haarlem. De brandkast gevonden. Een inbreker gepakt. De Haarlemsche recherche is er reeds in geslaagd de inbraak tot klaarheid te bren gen b|j de American Petr. Comp. op het Phoenixterrein te Haarlem, waarby de brandkast met ongeveer 900 inhoud met paard en wagen werd weggevoerd. Zater dagmiddag werden paard en wagen gevon den in de Bauvesteeg te Haarlem. De re cherche zocht den omtrek af en ontdekte de brandkast in een varkenshok in den Waar- derpolder. Ze was nog ongeopend. Vermoe dende dat de dieven wel zouden terugkee- ren om de kast open te breken, stelde de politie zich verdekt op. Zaterdagnacht 1 uur naderden twee onbekenden de schuur, zoch ten den omtrek af en gingen daarop binnen. Daar overviel hen de recherche. Een wor steling ontstond. Een der onbekenden, die later bleek J. K. uit Haarlem te z|jn, had een revolver in de hand. Hy werd echter over meesterd. De andere ontvluchtte en werd nageeet door de politie, onder leiding van den inspecteur Swart, die daarvoor tot aan den hals door sloten, waadde. De vluchteling ontkwam, doch z|jn naam is bekend. De in houd van de brandkast werd onaangetast teruggevonden. STADSNIEUWS. GOUlDtA, 11 Augustus. Het uitbreidingsplan. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een nieuw plan van uitbreiding als be doeld in artikel 31 der Woningwet, voor deze gemeente ontworpen door den heer W. T. G. Schaap, Ingenieur te Arnhem, door den ontwerper reeds nader toegelicht. iDit plan heeft ter voldoening aan het voorschrift vervat in artikel 31, 4e lid, der Woningwet vanaf 8 Juli j.l. op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage gele gen en kan mitsdien thans worden vastge steld. De commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken en de Gezondheids commissie zyn blykens hare adviezen van 15 Juni j.l. no. 42 en 19 Mei jJ. no. 26B van meening, dat vaststelling van het plan, zoo als het thans heeft ter visie gelegen, aan beveling verdient. Onder mededeeling dat B. en W. de met dit nieuwe uitbreidingsplan verband hou dende bescheiden voor den Raad hebben ter visie gelegd, stellen zy voor tot vaststelling van dit otwerpplan over te gaan. Indien den Raad daartoe besluit, komen te vervallen zijne besluiten van 27 Maart 191)8, zooals drit nader is gewijzigd, tot vast stelling van een uitbreidingsplan voor deze gemeente, en van 24 September 1909, zoo als dit nader werd gewijzigd, tot het 1 eg ge van bouwverbod op verschillende in eerstgemeld besluit opgenomen gronden. iHet leggen van een nieuw bouwverbod, overeenkomstig artikel 30 der Woningwet, komt B. en W. althans voorloopig, overbo dig "voor, nu het in 1921 gewijzigd artikel 5 der Woningwet het uitbreidingsplan sanctionneert. Een andere afwijking van vroegere plan nen is de mogelijkheid aan B. en W. de be voegdheid te verleenen om: a. de grens of de richting van een straat, gracht of plein op eenig onderdeel nader vast te stellen, wanneer by defini tieve uitmeting bl|jkt, dat eenige afwijking noodzakelijk is.; b. de soort der bebouwing op eenig on derdeel nader vast te stellen; c. de op eenig onderdeel in het plan op genomen voortuinen te doen vervallen. De by K. B. van 16 Juni 1924, S. 291 in artikel 11 van het Woningbesluit gebrach te wijziging, heeft deze mogelijkheid ge opend, de genoemde afwijkingen evenwel aan nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten onderwerpend. Zy hébben deze bevoegdheid in het con cept-besluit opgenomen, omdat zy punten van ondergeschikt belang betreft en by voorkomende spoedeischende gelegenheden kan opheffen het bezwaar van b|j raads besluit tot deze kleine wijziging te moeten overgaan. Tenslotte deelen B. en W. den Raad mede, dat het besluit tot vaststelling van een plan van uitbreiding ingevolge wettel|jk voor schrift aan de goedkeuring van Gedepu teerde Stateil is onderwerpen. De bliksem in een hooiberg geslagen. Gisterenmiddag tydens het hevig onweer, waarmee gepaard ging een geweldige slag regen, is de bliksem geslagen in den hooi-, berg van den landbouwer G. Rynsburger in Bloemendaal naby Gouda. De hooiberg, waarvan de houten stutten door het hemelvuur als het ware afknapten, stond in een oogwenk in brand, maar deze brand kon door de bewoners zelve met em mers water worden gebluscht, b|j welk blus- schingswerk de hevige regen goed mee werkte. De heer Rynsburger meende dan ook dat het daaraan ongetwijfeld te danken is ,dat de vlammen niet zyn overgeslagen naar de woning en de andere gebouwen, de brand dus alleen beperkt bleef tot den hooi berg, terwijl ook niet in het minst hiertoe hebben bijgedragen de waakhond van den bewoner, die, zoodra het vuur in de berg sloeg, geweldig tekeer ging en daardoor de dienstbode, die zich buiten bevond, waar schuwde, die direct allen naar buiten riep en /mede aan het blusschen toog. Een Boomklever in het Park. Zondagmorgen werd in het Van Bergen IJzendoornpark door een der leden van de G. O. C. „Hirundo" een Boomklever, ook wel Blauwspecht genoemd, gesignaleerd, 't Is een in onze omgeving slechts weinig voorkomende vogelsoort. Zoo nu en dan, vooral in het najaar, hoewel ook een enke len maal in den zomer, z|jn hier exemplaren waargenomen. De Boomklever is een vrij veelvuldige broedvogel in onze oostelijke provincies, die na den broedtijd zich ook in andere streken van ons land op zyn zwerf tochten vertoont, dikwijls in gezelschap van Meezen. 't Is een betrekkelijk klein vogel tje, ongeveer ter grootte van êen Musch, met een vr|j langen stevigefl snavel, die b|j 't zoeken naar het, vooral uit insecten bestaande, voedsel goed te pas komt. H|j is buitengewoon mooi gekleurd en valt daar door onmiddellijk op. Op den rug is h|j blauwachtig, buik en .borst z|jn roestkleu rig, keel en wangen witachtig. Van den snavel tot ver achter het oog loopt een zwartbruine streep, die scherp en helder afsteekt tegen de lichtere kleuren van boven- en onderdeelen. 't Mag wel bekend verondersteld worden, dat 't een eigenaar digheid van dezen vogel is, dat hy met den kop naar beneden een boomstam kan afloo- pen, waartoe geen enkele andere vogel In staat is; h|j maakt daarbij kleine spronge tjes, waarbij hij zich met den eenen voet van boven vasthoudt en met den anderen van onderen steunt. Bij eiken sprong moet h|j 't lichaam daarby zijwaarts draaien; z'n korten staart veroorzaakt hem daarby wei nig last. Z'n naam ontleend dit vogeltje aan zijn gewoonte de nestholte met leem, tot op een kleine opening na, dicht te metselen. H|j heeft een heel aardig geluidje, dat moeilijk is weer te geven en volgens Thysse te ver gelijken is met het borrelen van zeepsop! Zoo nu en dan laat hy ook een helder tèrrrrrrr hooren. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer Joh. Fabriaan geeft op Donderdag 13 Augustus des avonds 8 uur in het Hout manplantsoen wederom een Volksconcert. Het programma luidt aldus: 1. Colonel Bogey, Marsch J. Alford. 2. Ouverture „Les deuse Aveugles", Mehul. 3. Immer oder Nimmer, Valse, Waldteufel. 4. Grande „Suite-Ballet", Fr. Poy. 5. „La Fete St. Cecile", Fantaisie, F. Schweinsberg. 6. Gavotte, Clementine, M. Lecoco. 7. Fantaisie „Carmen", G. Bizet. 8. .Gastaldo", Marsch, R. Novacek. Beleefd wordt verzocht niet te loopen tij dens de uitvoering der muziek. Een goedkoope trein naar Breda. De Ned. Spoorwegen zullen op Donder dag 20 Augustus a.s. wederom een goed koope trein laten loopen naar Breda en terug. De prijzen voor de heen- en terug reis bedragen voor de 2e klasse slechts 3.— voor de 3é klasse 2.—. De verkoop der plaatskaarten, tot een be perkt aantal, vangt reeds Donderdag 13 Augustus aan en eindigt Woensdag 19 Au gustus ten 3 uur namiddag of vroeger, in dien het vastgestelde aantal zal zyn uitge- geveïi. De trein vertrekt te 7.44, terug te 7.45 van Breda Op Dinsdag 18 Augustus loopt ook weer een goedkoope trein naar Arnhem en Nij megen. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen w|j naar de betreffende advertentie. De violist J. Starrenburg. De nieuw benoemde leeraar aan de Stads- muziekschool de heer J. Starrenburg is hedenavond solist op het populaire concert in het Kurhaus in Scheveningen, dat gedi rigeerd wordt door Leo Ruygnok, en speelt het vioolconcert g.-moll van Max Bruch. Uitslag veiling gehouden door Notaris J. Koeman. B|j de gisteravond door Notaris J. Koe man te Haastrecht gehouden verknoping van het Huis ('boven- en benedemvoing) aan de Kattensingel no. 4844 alhier Is kooper geworden de heer B. de Jong voor 9900. De Raad van Arbeid'. Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Rpndel en Nyverheid is de volgen de wijzigingen gebracht in de samenstel ling van den Raad van Arbeid te Utrecht waaronder Gouda resorteert. Aangewezen wordt te Utrecht als .verk- gever-lid G. W C. van Dort Kroon, land bouwer, Huize Beukenhof, te Waddinxvcen; als plaatsvervangend werkgever-lid G. den Hoed, landbouwer, te Bergambacht; als arbeider-lid W. J. de Rqtte F. W. Reitz- straat 51/ Gouda; als plaatsvervangend- arbeider-lid P. H. Vleggeert, Dorpstraat 131, Gouderak. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Gouda brengen ter openbare ken nis, dat op 10 Augustus 1925 bij hen is in gekomen een verzoekschrift van Nolbertus Antonius den Edel, van beroep sigarenhan delaar, wonende te Gouda om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank voor gebruik ter plaatse van verkoop inde benedenlocaliteit van het perceel Kleiweg straat no. 6 aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren inbrengen. Congres voor Beiaardkunst. Op 14, 15 en 16 Aug. a.s. zal te 's-Herto- genbosch een internationaal congres voor beiaardkunst worden gehouden,waaraan te vens -verbonden zal z|jn een tentoonstelling van voorwerpen, geschriften enz. op het ge bied van klokkenspel. Onze stadsklokkenist, de heer G. van Zuylen, zal het congres bij wonen als vertegenwoordiger der gemeente Gouda. De temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichtig was hedenmiddag 2 uur 68, de lucht was 67. Opdracht van werk. Aan de N. V. 'Aanneming M|j. v.h. Zanen eft Verstoep is opgedragen het afdammen van de groote Havensluis te Schoonhoven voor de som van- 1965. Afscheid Ds. Sap. Ds. T. Sap heeft Zondag van zyn gemeen te, die hy 25 jaar heeft gediend, afscheid genomen. Des morgens sprak hy in de Sin gelkerk naar aanleiding van Zacharias I, 1—6; des avonds in de Turfmarktkerk naar aanleiding van Johannes XIV vs. 4. Ds. Sap richtte woorden van afscheid tot z|jn ge meente, waarna de scheidende leéraar werd toegesproken door ds. L. E. Smilde van Haastrecht, scriba der laatstgehouden clas sical vergadering en den heer B. Rietveld, ouderling, namens den kerkeraad. Des middags nam ds. Sap afscheid van de Gereformeerde Kerken te Reeuwyk en Stompw|jk, waardoor hy bij vacatures.ge durende 25 jaar als consulent was opgetre den. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den R. v. A. te Utrecht met in begrip van den voormal igen R. v. A. te Gouda wordt meegedeeld dat tot 1 Juli 1925 werden toegekend: 498 invaliditeils- renten tot een totaal jaarbedrag van 82318,34; 2652 ouderdomsrenten tot een totaal jaarbedrag van 393952 312 wedu- wenrenten tot een totaal jaarbedrag van 56000.92; 409 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 74822.02; Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging werd toegestaan in 706 gevallen; observatie geschiedde in 34 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid: Toegekend werden tot op 1 Juli 1925: 9578 invalid!teitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 1622913J0; 4926 ouderdoms rente tot een totaal jaarbedrag v. 6684678; 4985 weduwenrenten tot een totaal jaarbe drag van 878831,72; 6877 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van f 1254603,22. Uitkeering aan gezinsleden van in Ver pleging opgenomen verzekerden geschiedde 18 maal tot een totaal jaarbedrag van 1664.82. Geneeskundige behandelingen (of) ver pleging werd toegestaan in 13874 gevallen; observatie geschiedde in 1126 gevallen. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding voor het ophoogen en vergrooten van kolenparken voor de Gemeente-lichtfabrieken hebben ingeschreven de heeren A. Fokkers Voor 2868.N. V. vJi. Zanen en Verstoep voor 2289.E. Sanders voor 2143. J. Dessing voor 1940.en J. Overkamp voor 1761.—. De gunning geschiedt later. De wedvlucht van de Goudsche Concoursclub. Op 2 Aug. hield de Ckftxkche Concours club- weder haar jaarlyksche liefdadigheids wedvlucht ten bate der Tuberculosebestrij ding. Vogr dit concours waren 705 duiven ingeschreven, waardoor ongeveer een saldo van 175,zal kunen worden afgedragen aan de Ver. ter bestrijding der Tuberculose afd .Gouda. Beschikbaar waren gesteld pl.m. 100 eere- pryzen door liefhebbers ea mildadige stads- genooten bijeengebracht, Waarvoor het co mité zeer dankbaar was, daar hen dit in staat stelde deze vlucht zoo prachtig te doen slagen. De duiven werden gelost te Maastricht om 7 uur v.m. De eerste prijswinnaar ar riveerde te 9 uur 46 min. 33 sec. De laatste 10 uur 38 min. 9 sec. De prijzen werden behaald als volgt: J. Brenkman 1, 65, 86, 87, 128; G. Brenkman 2, 15, 19, 105; J. J. Lakèrveld 3, 79, 95, 10Ö; H. Snoek 4, 20, 27, 29, 127; L. H. Kuys 5, 23, 33, 40; F. de Jong 6, 63-; G. L. Hammer 7; Chr. Gouka 8; W. v. Delft 9; C. H. Klis 10; W. Molenaar 11, 39, 44, 47, 49, 56, 57, 124; H. L. Tom 12, 55, 102; J. Blom 13; W. J. Rietveld 14, 52; P. J. Boot 16, 126; G. Vooys 17, 62; B. v. Waas 18, 71; D. J. de Jong 21, 68, 134; J. v. d. Valk 22, 106, 113} P. M. Baks 24, 83 94; L. de Bruin 25, 36, 42, 73; A. Schouten 26, 84; A. de Mooy 28, 37, 103; H. Lakerveld 30; C. J. Wab- bjjn 31; J. Wassenaar 32, 77, 96; J. Annaars 34, 97; A. v. d. Pool 35, 114; M. Dykmaff 38; W. Spruit 41; S. v. E|jk 43; A. v. Ree den 45; A. G. Vooys 46, 132; T. D. Both 48; L. W. Veen 50; A. Postmus 51; C. Broer 53; J. A. v. d. Valk 54; J. v. d. Pool 59; A. v. Leeuwen 60; J. F. Signer 63; A. Eist 64, 70, 109; C. de Braber 66; H. Se venhoven 67, 130; A. W. Bunik 68; D. Kraaijenbrink 69; P. Koek 72, 99, 122, 09; A. v. Setten 74; A. Roedólf 75; Joh. v. Tok 76; N. Swart 78; C. Kuys 80; A. de Groot 81, 104; H. Verbrugg® 82; B. Prang 85, 131; J. J. v. d. Spelt 88; J. A. Bron 89; A. Schouten 90, 91; A. Cabout 92; G. Hogehelst 93; G. v. d. Kaa 98; A. v. Vliet 101; A. Spee 107; J. v. d'. Kreke 108; J. Suynenburg 110; E. Lammertse 111, 112; P. Nuvelsteyn 116; H. Vet 116; W. Houtman 117; A. de Jong 118; J. den Haag 119; W. Wilschut 120; G. L. Ferwerda 121; W. Jansen 123; C. J. v. d. Kley 126; A. jBruistens 133; P. C. den Oudsten 135; P. v. d. Linden 136. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 8 Aug.: Margaretha Maria d. v. A. H. van der Wolfen en C. Th. Gud- de, Kleiweg 74. 9 Aug.:'Johannes z. v. W. Plak en M, P. Doggenaar, Peperstraat 28. 10 Aug.: Bertus z. y. F. Hemminga van Leeuwen en W. S. Jongeeel, woon wagen. Martina Maria d. v. H. L. van Vliet en E. Pees, F\uw. singel 105. I 6 Aug.: Cornelia, d. v. G. Verblaauw en J. A. Zwakhals, N. Haven 188. 7 Aug.: Dirk, Johanes z. v. J. W. Starreveld en M. Zirkzee, A. Vlackstr. 8. GETROUWD: 10 Aug.: P. van der Pol en H. M. F. Sohrave. 11 Aug.: W. de Mol en A. E. Nort. OVERLEDEN: 9 Aug.: Maria Cornelia Spruyt 74 Agenda. 12 Aug. 8 uur St. Janskerk. Opehb. Verg. Chr. Oranje-Vereeniging en afd. Gouda van Pro Rege. 15 Aug. Hollandia Markt; 7% uur njn. ISoirée Dansante Toeristenclub, Gouda. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrydag 14 Augustus, benevens den daarop volgenden hacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor rpcepten. UIT DEN OMTREK. boskoop. Door het prov. bestuur van Zuid-Holland werd de vernieuwing en verhooging van de Gouwekade in de Ridderbuurt alhier opge dragen aan den heer J. Loef, aannemer al hier, voor 13.100. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Petrus Alphotvsus, z. v. P. A?.- Roels en M. C. Guldemond. Jacoba Maria d. v. J .J. Grootendorst en J- M. Loef. Hübertus Teunis z. v. J. Z. Lapair en M. v. Leeuwe. Nicolaas z. v. A. v. Wjjk en G. Hoogendoorn. \Villem Jan z. v. KI. v. d. Willik en D. Oostrum. ONDERTROUWD: H. Stolk en J. B. G. de Vries. .GETROUWD: A. J. v. Gemeren 26 j. en P. v. Oyen 27 j. OUDE WATER. Tot predikant b|j de Ned. Herv. Gemeen te is beroepen De. J. C. v. Apeldoorn te Voorthuizen. SCHOONHOVEN. De installatie van burgemeester Kambonnet. In een speciaal daartoe belegde vergade ring van den gemeenteraad op gistermid dag is mr. F. L. J. E. R&mbonnet geïnstal leerd als burgemeester van deze gemeente. Na het voorlezen van het Kon. besluit der benoeming werd de nieuwe burgemees ter door wethouder G. J. Nièkerk en den heer A. Boogaart, gemeente-secretaris, bin nengeleid. Wethouder H. A. Schreuder bood nameWÉahet gemeentebestuur z|jn geiuk- wenscnen aan en heette den nieuwen burge meester welkom. Nadat mr. Kambonnet de ambtsketen was omgehangen, nam h|j den voorzitters zetel in. Toen spraken nog wethouder Nie- kerk en de heer C. van Wóllemawaard als oudste raadslid namens den raad. De burgemeester dankte voor de tot hem gerichte woorden. Daarna richtte hij het woord tot de raadsleden, den gemeente secretaris, de gemeente-ambtenaren, de po litie en de aanwezigen uit de burgerij, en riep allej medewerking in ter behartiging van de gemeentebelangen. Na de thee hield hy ten raadhuize een receptie. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. 11 Augustus. Aangevoerd 281 partijen, waarvan 264 met rijksm. 11891 suks, 95128 K.G. 827 Goudsche kaas met ryksm. Ie soort 64 70, 2e soort 64—62, zonder r|jksm. 53 62. Handel vlug. Itotterdamsche Veemarkt. Dinsdag 11 Aug. 1925. Aanvoer: 194 paarden, 63 veulens, 683 magere runderen, 586 vette runderen, 632 vette graskalveren, 400 nuchtere kalveren, 108 schapen of lam meren, 31 varkens, 293 biggen, 7 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le kw. 1.151.22', 2e kw. 1.05—0.95, 3e kw. 0.85—0.76; Stieren le kw. 1.001.05, 2e kw. 0.90 0.80, 3e kw. 0.700.60; Kalveren le kw. 1.70—1.90, 2e kw. 1.60—1.26, 3e kw. 1.10—0V90. Mielkkoeien 196—380; Kalfkoeien 200 —395; Stieren 175—366; Pinken 150— 175; Vaarzen 160185; Werkpaarden 100300; Slachtpaarden 90165, Hit ten 95175; Nuchtere kalveren 1621; Fokkalveren 17—30; Biggen 9-^20, Overloopers 1837. Nuchtere kalveren handel en aanvoer ma tig; biggen en overloopers handel redelijk, pryzen iets teruggaande; paarden handel in slachtpaarden redelijk, werkpaarden ma tig. Vet vee en vette kalveren handel rere- l|jk, 2e en 3e kw. afwijkende pryzen, ma tigen handel. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Om het Kampioenschap. G. Z. C^—Het LI. Zondag a.s, 16 Augustus wordt de kam pioenswedstrijd G. Z. C.Het IJ gespeeld in de Sted. Zweminrichting. Tevoren speelt de G. Z. C. IIL. Z. C. II. VOETBAL. Wedstrijden tusschen keur-elftallen. Op 20 Sept. a.s. Naar de Sportkroniek meldt, zullen op 20 Sept. a.s. op het veld van U. V. V. wedstrij den gehouden worden tusschen 4 keur-elf- tallen, waarvoor 44 spelers gekozen wor den, die eventueel voor een plaats in het Ned. Elftal in aanmerking komen. RADIO-NIEUWS. Conêerten van heden. 7 u. 30. Hilversum Politiebericht. 7. u. 35. Miinchen .Populair concert. 8. u. Manchester. Voordracht. 8 u. 10. Hilversum. Programma van de Chr. Radiovereeniging. 8 u. 20. Frankfort. Uitzending van het s.s. „Miinchen" van de Norddeutsche Lloyd op reis naar het Noorden. Londen en alle overige Eng. stations, uitgezonderde Da- ventry. Concert. Miinster. Voordrachten en mededeelingen. 10 u. 35. Londen. „Savoy-band". Glas gow. Dansmuziek. Het station Daventry (5 XX 1600 m.) zendt uit: 6 u. 208 u. 20 het program ma valt Londen. 8 u. 20 tot 10 u. 20. Zang en voordracht. Orkest. Van 10 u. 20—11 u.. 50. Londensch programma. (DRAADLOOZE DIENST.-) Minister v. d. Velde naar Engeland. BRUSSEL, U Aug. De Peuple meldt dat Minister v. d. Velde aan het einde van deze maand naar Londen zal gaan, tot het hou den van besprekingen met Chamberlain. Het aanbod van werkgevers verworpen. BRUSSEL, 11 Aug. De meerderheid der metaalarbeiders verwierp het aanbod der werkgevers. De staking wordt voortgezet. De Néderlandsche scheepswerven. LONDEN, 11 Aug. De berichten dat de Ned. scheepswerven voornemens zijn haar concurrentie, door welke zy verscheidene or ders kregen, die anders by Britsche firma's zouden zijn geplaatst, nog zouden verscher pen, worden bevestigt, door het bericht, dat op het oogenblikbesprekingen worden ge voerd tusschen scheepswerven en financieeie belanghebbenden in'Duitschland en Neder land. De firma Wilton te Rotterdam, wel licht de ernstigste individueele concurrent van de Britsche scheepsbouw-industrieon derhandelt over den aankoop van de Reiher- steigwerf te Hamburg op drie na de groot ste scheepswerf in Duitschland. De koop som zou 4 millioen goudmark bedragen. Met betrekking tot het verkrijgen van or ders door de Ned. scheepswerven wordt ver nomen dat deze geen voldoende winstmarge laten. Groote warmte in Berlijn. BERLIJN, 11 Aug. Het was gisteren den warmsten dag sinds 225 jaar. De tempera tuur steeg tot 35 gr. in de schaduw. De hitte werd afgebrok^i door hevige onweders. Een cycloon boven Duitschland. BERLIJN, 11 Aug. Een vreeselyke cyj- cloon woedde in den afgeloopen nacht, langs de Noordelijke Duitsche kust. Groote scha de werd aangericht en een groot aantal per sonen werd gedood. Door een instortende muur gedood. RUURLO, 11 Aug. In de buurtschap Int- broek, is gisteravond tijdens het noodweer de vrouw Dykman onder een neerstortende muur geraak en gedood. Overstroomjng in Apeldoorn. APELDOORN, 11 Aug. Tijdens een kort onweder ontlastte zich gistermiddag onge veer 6 uur een geweldige stortbui over onze gemeente, die vele straten en lanen met aan grenzende perceelen onder water xette. Zoo stond de Loolaan over een paar hoaderd meter blank. Het water ging hier over heen naar den lager gelegen Daendelsweg, die ook het water van den Looschenweg ont ving, waardoor op de Dandelsweg ongeveer 75 c.M.water stond en de bewoners tot 10 uuh 's avonds hun erf niet konden ver laten. Een tegenspraak. AMSTERDAM, 11 Aug. V. D. Van ver schillende zyden bereikte ons het bericht dat gisteravond tydens een hevigen storm in dei» Achterhoek een vliegtuig zou zyn neergestort, waarbij twee inzittenden zou den zyn gedood. Dit bericht is absoluut on juist Er wordt geen enkel vliegtuig ver mist. Slechts heeft een vliegtuig van den dienst KopenhagenAmsterdam een lan ding gemaakt nab|j Harderwijk, omdat de bestuurder het raadzaam achtte de reis niet verder voort te zetten. Het vliegtuig is evenwel hedenmorgen weer opgestegen en te Amsterdam aange komen. WISSELKOERSEN. 10 Aug. 11 Aug. Officieel. Londen 12.07% 12.08% 3erl|jn 59.19 69.20 Parijs 11.62% 11.66% Brussel 11.25 11-26 Zwitserland 48.29 48.30 Weenen 36.07% 35.10 Kopenhagen 56.62% 67.07% Stockholm 66.90 66.90 Jslo 45.67% 46.06 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel Praag 7.37% 7.33 Madrid 38.87% 35.90 Milaan 8.92% 9.01 Beursoverzicht. Nadat geruimen tyd achtereen de notee ringen voor rubber te Londen daalden kwam hedenochtend een verhooging van 1% pet. tot stand, welke verbetering in den loop van den dag verder accentueerden. De markt in rubberaandeelen ondervond hiervan den. te rugslag, waardoor aamdeeien Amsterdam rubber reeds dadel|jk ruim 6 hooger dan gisteren nabeurs openden. Tijdens de beurs had een lichte reactie plaats, welke spoedig door een herstel werd gevolgd. Belangrijke omzetten vonden plaats in aandeelen Kon. olie, die bij voortdurend ruim 6 beneden gisteren daalden. In de suikerafdeeling wa ren aandeelen Koloniale bank iets luier, terwyl de overige aandeelen nagenoeg on veranderd waren. Hetzelfde was het geval met tabakken. Alleen Senembah iets bene den gister. De scheepvaartaandeelen met zeer geringen handel eerder aangeboden. Onder de industrieele waarden, waren gewo ne aandeelen Jurgens iets beter, terwijl obligaties Jurgens fractioneel lager waren. Aandeelen Kunstzijdefabriek iets luier. Prolongatie 3Vi RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT t 11 Augustus 1925. Hoogste stand 767.3 te Biaritz. Laagste stand 750.6 te Lerwich. Verwachting: Matige tot zwakke Zuiden tot Westen wind. Meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschynlyk eenige regen of onweer. Licht op: 11-12 Aug. 9.03 n.nv.—5.08 v.m. ADVERTENTIEN. as WOENSDAG 12 AUGUSTUS e.k. in Hotel WELGELEGEN, Spoorstraat 10, GOUDA, van lOVa 'tot 12Vi «n van 2 tot 5 u. MALAX verft alles en is tevens een batik- stofverl waarmede men naar eigen smaak boekomslagen, kleedjes, lampekappen, enz. enz. kan batikken. MALAX vereischt geen ingewikkelde be handeling. Iedereen kan na bijwoning van deze de monstratie zelf batikken. Vergeet niet deze leerzame demonstratie b|j te wonen. KOMT ALLEN. TOEGANG VRIJ. Wij batikken GRATIS met MALAX in enkele minuten een door U mede te brengen kleine lap zijde.*' MALAX is verkrijgbaar b|j: ANTON COOPS, drogist, Gouda. i v

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2