r aden !T en Uien tEN RES NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, «i*. no. FS82I Woensdag 12 Augustus I82S 85* Jaargang OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen (Gron.) G. e AR T SE Da onderhandelingen tussehen Briand an Obnmbarlain. 199 80 Een ir ze maar i geschiedt BUITENLANDSCH NIEUWS. wanneer Duitschland vooraf 'on- i dat IG r t ng, gebrek I, duizelig- aambeieu Wormen ng de FEUiLLETOB, De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling)». Nadmk Verboden DUITSCHLAND. Een hoogleeraar vermoord. Professor Rosen, hoogleeraar aan de uni- versiteit van Breslau, broeder van den ge wezen minister dr. Rosen, is .Zondag in ayn villa vermoord. Een schoenmaker, die in hetzelfde huis woonde, is eveneens dood in zijn woning gevonden. Uit het onderzoek In Parijs verwekken de al te gunstige be richten over den loop der besprekingen eenige ongerustheid. Nu de zaken zoo vlot loopen, is men zeer ongeduldig te verne men, wie de grootste concessies doet, Bri- and of Chamberlain. Overigens vreest men voor ontevredenheid te Brussel en te Rome, die wantrouwen aan den dag zullen leg gen. Men zou nog de toestemming van Bel gië en Italië moeten verkrijgen alvorens het antwoord naar Duitschland te verzenden. De procedure zal wel worden bespoedigd, doch men twijfelt nog of dit antwoord het karakter kan hebben van een indrukwek kende intergeallieerde démarche zonder vage formules en in staat zal zijn, op Duitschland voldoende indruk te maken. voorwaardeltfk tot den Volkenbond toe treedt. Het Foreign Office stelt zich te de zer zake op hetzelfde standpunt, dat ook werd ingenomen in de Fransche nota van 16 Juni en is het met de Quai d’Orsay eens, dat de Duitsche eischen moeten worden ver worpen, met uitzondering der zuiver mili taire verplichtingen, waartegen Duitsch land zyn bezwaren en protesten, nadat het lid is geworden, bij den Öond zelf kan in dienen. Volgens Reuter hadden de besprekingen tussehen de twee ministers een bevredigend verloop, en Reuter vernam dat het antwoord aan Duitschland ofschoon het in ’t Fransch is opgesteld, met voorkennis en goedkeuring van de Britsche regeering zal worden ver zonden. Het voorgenomen veiligheidspact werd eveneens besproken. In goedingeliehte kringen te Londen heerscht, volgens Reuter, optimisme over de waarschijnlijke resultaten van de besprekingen. Men hoopt dat de nota, die wordt ontworpen, de periode van schrifte lijke gedachtenwisseling za! verkorten en de dezen geest, dat Frankrijk het recht blijft behouden onmiddellijk dwangmaatregelen toe te passen, echter alleen bij bepaalde flagrante schendingen van het scheidsrech terlijk verdrag door Duitschland en onder omstandigheden, die precies moeten worden vastgesteld en nog in bizonderheden ge preciseerd. In alle andere gevallen noch tans dient de Volkenbond een beslissing te nemen. Mensohen wien alles gelukt, zijn meestal onuitstaanbare wezens. De ineelvoorziening van Berlijn in gevaar. Ui tal ui ting van de arbeiden. Sinds eenigen tijd, zoo meldt het W. B., hadden partieele stakingen plaats in de Ber- lijnsche meelfabrieken. Gisteren werd weer gestaakt. De vereeniging van meelfabrikan ten heeft daarop verklaard, dat als heden middag de betrokken arbeiders niet het werk hervatten, able arbeiders der Berljjn- sche meelfabrieken zouden worden ontsla gen. Hetgeen inderdaad geschied is. Noadweec Geheel Noord-Duitschland is gisteren door zware onweders geteisterd die boven de pro vincie Sleeswijk-Holstein den vorm van een cycloon aannamen. Een Wolffbericht meldt nog, dat in vele plaatsen boerderijen, huizen, enz door den bliksem getroffen en in de asch zijn gelegd. Te Uetersen zijn vele personen gewond. Een knaap werd door het instorten van een fa brieksschoorsteen in zijn woning gedood. De crisis in het Ruhrgebied. Te Essen, Unna, Gladbeck en Homburg zijn tengevolge van het stopzetten van be drijven wederom 4000 arbeiders en geëm ployeerden ontslagen. Fabrieksbranden. In den afgeloopen nacht is de Wurzener papierfabriek van Heinrich Veda te Wur- zen totaal afgebrand. Alleen de muren staan nog overeind. De oorzaak is zelfont branding. De schade wordt op millioen M. geschat. In Wiesbaden is brand ontstaan in een filmfabriek, gevolgd door een ontploffing. De directeur en vier vrouwen verbrandden. ENGELAND. Een monsterbanket. De hertog van Connaught, grootmeester der Engelsche vrijmetselaars heeft in de Olympia-liall te Londen een banket gepre sideerd, waaraan niet minder dan 7554 per sonen aanzaten. Om eenigszins een voorstelling omtrent den omvang van dit feest te geven publi- ceeren de Engelsche bladen de volgende bij zonderheden. De tafels hadden by elkaar een lengte van niet minder dan 8 K.M. Er waren 1800 vrouwelijke bedienden. Gebruikt werden 100.000 messen, vorken en lepels, 50.000 borden en 30.000 glazen. 'De hertog van York en graaf Lascelle* behoorden onder de eeregasten. Internationale samenwerking. Het gevangeniscongres. Het internationaal congres op het gebied van het gevangeniswezen heeft volgens een Reuterbericht uit Londen zijn zittingen be ëindigd met de aanneming van een aantal resoluties, die vragen dat de rechters zich op de hoogte stellen van het karakter en de antecedenten der misdadigers en de keus hebben tussehen straffen. Zij, die van plan zijn magistraat te worden, zouden verplicht de reden van deze dubbele misdaad kon zijn geweest. De huishoudster van de professor beweerde, dat een paar mannen de woning waren binnengedrongen onder voorwendsel, dat zij agenten van politie waren en den professor moesten spreken, daar hij «ijn be lasting niet had betaald. De huishoudster vluchtte, nadat de mannen waren binnen gekomen naar een kleinen stal en werd daar door de politie gevonden. De politie meende intusschen goede reden te hebben tot de arrestatie der 54-jarige huishoudstei over te gaan. Prof. Rusen, die ongeveer 60 jaar oud en leidei van het botanische in stituut te Breslau was, had de dochter van zyn huishoudster geadopteerd. Het jonge meisje was korten tijd geleden gehuwd. Men vermoedt nu, dat de huishoudster den moord heeft gepleegd, teneinde haar doch ter in het bezit van de erfenis te stellen. het bezoek van Grejl dienstig gemaakt werd aan het onderzoek van de zaak. Dat stond niet in het oon’ract met Foyle. Schuldig ofl onschuldig, zijn riend had hem vertrouwd en dat ver touwen te misbruiken om hem op te sporen, zou op verraad lijken. Onge twijfeld wist Foyle iets. Hij vroeg zichzelf af hoeveel. Hij beantwoordde den groet van zijn gast. Altijd blij u te zien, Mr. Foyle, ofschoon ik vrees dat er wat mij be treft, geen nieuws is. Ik zie dat mijn knecht het u gonakkelijk heeft ge maakt Er heeft ergens een vergissing F laats gevonden. Ik ben naar Scotland Yard geweest om op u te wachten. Zijn hoofd was in de schaduw en Foyle kon zijn gezicht niet zien. Hij was niet zeker of de woorden een uit daging waren en hij mq-akte een lich te beweging met zijn hand. Dat is jammer, zei hij. De din gen zijn op de een of andere wijze in de war geloopen. O, ja. wij hebben een uur geleden bijna de hand gelegd op uw vriend Grell Ofschoon hij kalm' in liet vuur keek, ontging het hem niet dat de baronet een kleine beweging van schrik maak te. En het was geen geveinsde schrik Fairfield begreep niets van de indi recte wijze van aanvallen. (Wor4t vervolgd). GUI IkSIIIE COIRAM. Met betrekking tot het antwoord zooals het door Frankrijk was opgesteld en waar over de besprekingen thans gevoerd wor den, werd door Fransche bladen reeds een officieus communiqué gepubliceerd dat wel van het Quai d’Orsay afkomstig zal zjjn en uit dezen hoofde van groot gewicht is. Dit communiqué laat uitkomen, dat het Fransche antwoord er zich toe zal beper ken, eal worden enkele Duitsche opvattingen gerectificeerd, de regeering te Berlijn ervan in kennis te stellen, dat Frankrijk het tijd stip voor rechtstreeksche onderhandelingen aangebroken acht.'Dienovereenkomstig zou dan de Duitsche regeering worden uitge- noodigd op een nog nader vast te stellen tijdstip directe besprekingen met de kabi netten der verbonden mogendheden te be ginnen. De gezamenlijke tekst, die het uit vloeisel zou zijn van de algeheele over eenstemming tussehen Briand en Chamber- lain, „zou dan moeten dienen als bespre- kingsbasis voor de onderhandelingen met Duitschland en den grondslag moeten vor men van het diplomatieke instrument, dat de definitieve regeling der veiUgheidskwes- zal brengen.” Omtrent het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond, geeft het communiqué te kennen; dat Duitschland, «onder dat het principieel het door de geallieerden geëisch- te lidmaatschap van den Bond van de hand wijst, de aanvaarding der verplichtingen, welke uit het volkenbondsverdrag voort vloeien, afhankelijk heeft gesteld van voor behouden en de reserves heeft gehand haafd, die het heeft gemaakt blijkens vroe gere mededeelingen aan den Volkenbonds raad. De geallieerden blijven het standpunt innemen, dat alleen overeenstemming om trent het veiligheidsverdrag bereikt kan worden, wanneer Duitschland vooraf 'on- van 2 De rechercheur blies naar de zoldering. Je schijnt vrij zeker van jezelf. Ik geloof dat je je hebt vergist, maar wij zullen de zaak grondig onderzoeken en je zult krijgen wat je informatie waard is. Hoe lang was die vent bij je meester Ik weet het niet. Ik heb hem niet zien weggaan. Hij was er zoowat tien minuten toen ik wegging om u de zaak mee te deelen. Mooi. Nu zal ik hier wachten tot je meester ‘erug is Je kunt ontken nen dat ik je heb ondervraagd, of dat je mij iets hebt verteld, als je daar lust in hebt. Ik zal je nief verklap pen. Waar is de telefoon Met een zucht van verlichting bracht de knecht Foyle naar een binnenkamer De vertegenwoordigers van de mijn eigenaars en de mijnwerkers hebben giste re!' afzonderlek ve’gaderd ter bespreking van den toestand. Waarschijnlijk zu'.’en buide partijen morgen een bespreking heb ben met den minister voor het mijnwezen. Tussehen den secretaris van den Myn- werkersbond Cook en Ramsay MacDonald is het tot een ernstig conflict gekomen. Cook verklaarde in een interview, dat de \akbeweging haar handen al vol genoeg had met den strijd tegen het georganiseerde kapitalisme dan dat zij gesteld zou zijn op aanvallen van mensohen, die zich leiders der arbeiders noemen. MacDonald heeft door Zijn aanvallen op de leiders der vak beweging veel schade berokkend, zeide hij. Blijkbaar is hij naijverig op onze successen. Het ié echter te hopen dat de arbeiders thans «uilen inzien, aan welke zijde hun ware vrienden te vinden zijn. Het is niet vol doende bij verkiezingscampagnes groote woorden te gebruiken, een crisis als die der afgeloopen weken is eerst de proef op de som. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omatreken (baboorende tot den bergkring) 1—5 regale 1.30, elke regel moor ƒ0.25. Van buiten Gouda en don beaorgkring. 15 regels 155, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het ZMaxdagmunmer 20 bijslag op den prijs. Lieldadifheido-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke mgei meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen Hj contract tot seer goreduceor- den prjjs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst vaa soiled* Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zjjn ingofromon, teneinde van opname verzekerd te zjjn. HOOFDSTUK XXXXIÏ. Behalve dat zijn, adem wat sneller ging gaf Fairfield vgeen teeken van den schrik welken de aanwezihei i van Weldon Foyle hem veroorzaakte. Dat net verzoek naar Scotland Yard te komen een voorwendsel was geweest om hem het huis uit te krijgen, bleek thans duidelijk De eenige vraag was echter of Roberts den rechercheur iets gedurende zijn afwezigheid had ver teld. Het was absoluut ónmogelijk, 72) - Best, mijnheer, ik zal u vertellen waarvoor ik kwam'. U bent een gen tleman en zal mijn schade niet ver langen. Sir Ralpii beent beloofd het goed met mij te maken, als ik mijn nrond hield. Het behoort niét tot den plicht van een rechercheur zijn persoonlijke ge voelens bij zijn business te laten spre ken. Foyle’s minachting voor n man. die bereid was zijn meesters vertrou wen te verraden, loste zich op in zijn tevredenheid zoo gemakkdlijk zijn doel te bereiken. Dat komt in orde, antwoordde naar ge- mededee- hij. Je zult betaald worden l®ng van de waarde van ie ling. Dan is het dit, mijnheer stieA Roberts uit. Mr Grell, van wien u dacht dat hij dood Is leeft Hij is en wees op het instrument. Eenige seconden waren voldoende om den chef in verbinding te stellen met Green en .met snelle, zachte stem vertelde deze hem welke list hjj had gebru’kt om Sir Ralph buitenshuis te h jo* ten Zal ik hem maar laten gaan? Ki Green. Zijn superieur gaf een toestemmend antwoord. Toen Sir Ralph Fairfield naar 4m kamers terugkeerde, vond hij Helden Foyle voor het vuur attend, verdiept in een krant en zijn voeten uitgesfrekt naar den v rooi ijken gloed. Goeden morgen, Sir Ralph, zei de detective, opstaande. Ik kwam even binnen!oopen. daar ik toch in de buurt was, om u te vertellen hoe on ze zake» gingen, en om te zien of u ook wat nieuws had. een uur of twee geleien hierheen ge komen en is een hèelen tijd bij Sir Ralph gebleven. Och? De rechercheur glimlachte ongelQO- vlg en. een sigarenkoker openknip pend. sneed' hij het puntje van een sigaar af en stak langzaam een lucifer aan. Je hebt een dwaas idee in je hoofd gehaafti. Ik vermoei dat je je door de een of 'andere toevallige ge lijkenis hebt laten misleiden. Het was Mr. Grell. zelf, ik zeg het u, beweerde de knecht ernstig, ken ik hem dan niet Hij was armoe dig gekleed en had zijn snor afge schoren, maar ik ben zeker van mijn zaak. Hij kwam boven met de lift, le vensgroot, met een briefje voop Sir Ralph. Ik heb in het eerst niet zoo op hem gelet, omdat ik dacht dat het een gewone kruier was. Maar toen Sir Ralph mij zei hemi binnen te laten, keek ik hem eens goed aan. Ik. wist nat ik hem al vroeger had gezien, maar de verandering, die met hem had plaats gehad, bracht mij een oogenblik van de wijs. Pas. nalat v hem met Sir Ralph alleen had gela ten, kreeg ik een bliksemsnelle inge ving. Ik wist dat er een belooniflg was uitgeloofd in verband met den moord em ik ben dadelijk naar u toe gegaan. Als u thuis geweest was zou Een Fransch communiqué. De toestand in de mijnindustrie. conflict tussehen Cook en MacDonald. opening van de feitelyke onderhandelingen zal verhaasten. De Frankfurter Zeitung, die ook melding maakt van bovenweergegeven communiqué, vat den toestand in verband met deze Fran sche mededeeling en wat het blad zelf te weten kwam, als volgt samen: De Fransche regeering heeft voorgoed haar verzet tegen een internationale confe rentie, waaraan ook Duitschland deelneemt, opgegeven. Het Fransche antwoord, dat be gin der volgende week te jterlyn kan wor den overhandigd, als Chaq|iberlain en Bri and het eens worden zal een directe uit- noodiging aan het adres ijer Duitsche re- geering bevatten om rechtstreeksche, d.w.z. mondelinge, onderhandelingen in te leiden. Als tydstip voor het houden der conferen tie wordt einde September of de eerste helft van October genoemd. Wat het Duitsche voorbehoud betreft met betrekking tot artikel 16 van het volken- bondsverdrag zal het Fransche antwoord volkomen in overeenstemming met Enge land wel-is-waar vasthouden aan den eisch, dat Duitschland onvoorwaardelijk lid van den Volkenbond moet worden, maar de Duitsche regeerig in werkelijkheid vry la ten haar bezwaren en reserves te Genève kenbaar te maken tegen de militaire ver plichtingen, die uit artikel 16 ^oortvloeien. Inzake de waarborging doéX Frankrijk van de oostelyke scheidsrechterlijke verdra gen zyn Frankrijk en Engeland het nog niet eens kunnen worden. Het Foreign Of fice heeft zich aangesloten by de Duitsche argumentatie, dat Frankrijk in het Oosten niet tegelijk party en scheidsrechter kan zyn, terwijl de Quai d’Orsay voor Frank- *bleek terstond, dat diefstal in geen geval rijk in het geval van een conflict in het Oosten nog steeds het recht opeischt spontaan tusschenbeide te komen en den Volkenbond hierby op zy te schuiven. De correspondent van de Petit Parisien, die goede betrekkingen onderhoudt met het Fransche gezantschap te Londen, interpre teert het communiqué in dien zin, dat men het waarschijnlijk eens zal worden over een formule, die Polen en Tsjecho-Slowakye den onmiddellijken steun van Frankrijk waarborgt, wanneer men heeft te doen met zeer besliste verdragsschendingen. Ook wat de automatische sancties be treft, ten aanzien waarvan de wisseling van nota’s tussehen Parijs en Londen tot dus ver nog geen overeenstemming tot jtftnd heeft gebracht, zodden volgens denzelfden correspondent der Petit Parisien de beide regeeringen aansturen cp een vergelijk in /De Fransche Minister Briand, heeft gis teren in Londen een onderhoud gehad met oen koning, en vervolgens besprekingen ge voerd met Minister Chamberlain. Van de besprekingen die 'geruimen tijd duurden, zullen geen communiqué’s worden uitgege ven. De bladen vernemen echter, dat het doel van de onderhandelingen tweeledig is; n.l. de opstelling van het antwoord aan Duitsch land en de besprekingen van het door Frankrijk opgestelde ontwerp voor het vei- ligheidspact. Van Engelsche zy'de werd nogmaals ver klaard, dat de Britsche regeering de voor stellen, die in Februari werden gedaan, heeft aangegrepen als een gelegenheid om Engeland’s bereidwilligheid te toonen om mede te werken aan de beveiliging van West-Europa en tevens de rechtmatige W€1)- schen van Frankrijk te bevredigen. Beide regeeringen zijn het er over eens, dat het antwoord aan Duitschland zoo spoedig mo gelijk dient te worden verzonden, en zij ho pen dat het niet moeilijk zal vallen het eens te worden over den tekst van dit antwoord. Deze tekst zal geheim wonden gehouden toe na de overhandiging van de nota te Berlijn. Wat het ontwerp voor het pact betreft, bestaat er thans een toenadering tussehen do Fransche en de Engelsche regeering, maar de vraag waar het thans voornamelijk om gaat is, in hoeverre de Britsche regee ring, met het oog op de openbare meening in het land, de voorstellen van Frankrijk kan aanvaarden. Engeland blijft nog steeds van meening, dat de regeling zich tot het Rijnland dient te beperken. Het is mogelyk, dat ook de moeilijkheden in Syrië en in Marokko tijdens ’t bezoek van Briand ter sprake zullen komen, en in tegenstelling tot de eerder gepubliceerde be richten verluidt thans, dat wellicht na be ëindiging der andere bespiekingen ook nog de quaestie der schulden zal worden behan deld. In elk geval zal Briand vandaag met verschillende Britsche ministers besprekin gen voeren. ik u dit alles toen verteld' hebbert, maar Sir Ralph kwam mij achterna en beloofde mij, mij goed te betalen als ik mijn mond hield. Maar recht is recht, mijnheer en ik hoop dat u' je best voor mij zult doen. Want ik wil er een eed op doen dat de man Ro bert Greil was. Foyle luisterde met een kalm1 onbe wegelijk gezicht. Zijn veronderstellin gen waren Juist geweept. Het zou nood- zakelijk zijn Roberts te beletten het nieuws rond te bazuinen en om- die reden was het noodig het belangrijke zijn mededeeling te ontkennen, -p.—hut*5^1? p": blies een rookwolk ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad pei kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt- Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA l.y unze agenten en loopers, den boekliandel en de postkante! en. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend vaa 96 uur. Administratie lel. Int. 82; Redactie Tel. 545. JC3 u

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1