BouwBiaeswonino gaat niet door, laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. moeten worden cursussen over psychologie, sociologie, gerechtelijke psychiatrie en pe nologie te loopen. Andere resoluties bepeli- ten de wenschelijkheid van behandeling van abnormale en gevaarlijke volwassenen in niet-poenale instituten en de oprichting van instituten voor geestelijke hygiëne. Het vol gernle vyfjaariyksche congres zal te Praag plaats hebben. Een gedenksteen voor Scott en Whymper. De Britschè dzaadlooee dienst maakt melding van de onthulling van twee gedenk- teekenen, aan twee groote Britten gewijd. Het eerste is een gedenkteeken dat in üe- vonport is opgericht ter nagedachtenis van kapitein Scott en zijn vier gezellen, die 13 jaar geleden bij een Noorpool-expeditie om kwamen. Devonport is Scott's geboorte plaats. Het gedenkteeken ziet uit over de baai van Plymouth en draagt de namen van Scott's kameraden: kapitein Cates, dr. Wil son, luitenant Bowers en de onderofficier Evans. Eveneens is de tekst van Scott' laatste bericht vermeld: „Zouden wij leven, dan zou ik veel te verhalen hebben over het uithoudingsvermogen en den moed mijner kameraden, die het hart van eiken Engelsch- man goed zouden hebben gedaan." Het andere gedenkteeken vtfordt in Zer- matt, in Zwitserland, onthuld. Het is een herinnering aan Edward Whymper, den Britschen Alpenist, die 60 jaar geleden voor het eerst den Matterhorn heeft bestegen. ITALIË. Een auto in een ravijn gestort. De „Corriere d'Italia" verneemt uit Par ma, dat een automobiel met achttien per sonen by Monchio in een ravyn stortte, met het gevolg, dat vier personen werden ge dood en verscheidene gewond, terwijl vier passagiers nog niet zijn teruggevonden. RUSLAND. Treedt Tajitajerin af 7 Uit Reval wordt gemeld, dat Tsjitsjerin, die naar verluidt een tyd lang ziek is ge weest, zijn ontslag heeft aangevraagd als commissaris voor buitenlandsche aangele genheden. Karachan, de sovjet-gezant te Peking, wordt als zyn opvolger genoemd. BINNENLAND. H. M. de Koningin ontvangt de Zuid- Afrikaners. Een thee op het Loo. Gisteren heeft H. M. de Koningin ten pa- leize Het Loo het gezelschap Zuid-Afri- kaansche landbouwers ontvangen, dat thans ons land een bezoek brengt. De gasten werden door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer aan den trein van 12.42 verwelkomd. Ook zorgde deze voor het vervoer per autobus naar Hotel Bloemink, waar de hoeren afstapten. Van daar wandelden zij naar het Paleis. Na ontvangst door H. M. de Koningin, die zich minzaam met de gasten onderhidld, werd de thee aangeboden. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. De Koninklijke familie en gevolg zullen zich op Maandag 7 September terstond na aankomst te Leeuwarden met den trein van 10 -u. 39 v.m. per auto over Veenwouden en Dokkum naar Wierum begeven, waar op den zeedijk van de gemeente Westdonge- radeel een oogenblik zal worden vertoefd. Daarop wordt naar Holwerd gereden, waar H. M. zich naar Ameland inscheept. Gedu rende het verblijf op dit eiland, dat zal du ren tot den volgenden namiddag, zullen alle dorpen, het waterschap „De Grieën" en het in voorbereiding zijnde waterschap „De Bu- rumer Grieën" worden bezocth. In den namiddag van 8 September aan den vasten wal teruggekeerd, begeeft H. M. zich per auto via Ferwerd en Stiens naar Leeuwarden. De aankomst aldaar is bepaald op omstreeks half vier. Ruim een uur later ontvangst ten Stadhuize. Vervolgens een défilé op het Zaailand. Vandaar rijdt de ko- ninkjijke stoet llangs den Noordersingel om de in dien singel liggende gepavoiseerde Leeuwarder jachbvloot in oogenschouw te Den volgenden morgen is er een kinder aubade, vervolgens een rijtoer door de stad. Omstreeks 1 uur vertrekt de Koninklijke familie naar Sneek ter bijwoning van de herdenkingsfeesten. De dag wordt besloten met een boottocht op het Sneekermeer. Deze eindigt bij Oudeschouw, vanwaar H. M. zich per auto naar het station Akkrum begeeft, waar de Koninklijke trein voor Het Loo ge reed zal staan. Steun aan mobilisatie-slachtoffers. De minister van oorlog heeft tLd. 3 Augus tus' aan den voorzitter der Kamer een brief gericht betreffende de wyze van steunver lening aan de z.gg. mobilisatie-slachtoffers. In dezen brief wordt medgedeeld, dat bij de toepassing van de steunverleening, voor de vaststelling van het bedrag, dat zou wor den toegekend, rekening werd gehouden met de mate van maatschappelijke hulpbehoe- veftdheid, terwjjl de mogelijkheid werd ge opend sUp» toe te kennen aan degenen, die zjjdr-Sëldelijke offers hadden moeten ge troosten voor de verpleging of verzorging van de gewezen militairen, die sindsdien waren overleden. De uitkeeringen bedroegen 1300, 1000, 800, 600, J) 400, 200 of 100. Nadat op dille verzoeken om steun een beslissing wsfe genomen, kwamen reclames in en werd éen commissie (van nader ad vies) ingestéld, wier taak bestond in het onderzoeken l van de ingekomen klachten. Aan de adviezen der commissie werd steeds gevolg gegeven. Toen de werkaamheden der commissie nagenoeg waren geëindigd, werd zij ontbonden en werd de verdere afwikke ling der werkzaamheden opgedragen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. Omtrent de voorwaarden, bedrag en duur van de bedoelde steunverleening aan z.g. mobilisatie-slachtoffers wordt nog het vol gende medegedeeld: Voor herhaalden steun kunnen die gewe zen militairen in aanmerking komen, van wie de commissie bovenbedoeld voor steun verleening adviseerde, zoomede, van wie dien is gebleken, dat zjj in overeènkomsti- ge omstandigheden verkeerden. De toe te kennen bedragen varieeren tus schen 200 en 300 's jaars, afhankelijk van de mate van invaliditeit en de maat schappelijke hulpbehoevendheid; in het mee rendeel der gevallen wordt laatstgenoemd bedrag toegekend. Het ligt in de bedoeling aan belangheb benden teflkenjare op overeenkomstige wijze steun te verleenen, nadat het naar hun phy- sieken en financieelen toestand ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat verdere on dersteuning gewettigd is. In buitengewone gevallen zal op overeen komstige wijze eveneens bij herhaling steun worden verleend aan de weduwen van de z.g. mobilisatie-slachtoffers. In totaal werden ten laste van de dienst jaren 1921, 1922, 1923 en 1924 respect, de volgende bedragen toegekend: dienstjaar 1921 ƒ957.297.05, dienstjaar 1922 184.178.25, dienstjaar 1923 33.601.20, dienstjaar 1924 29.500. De minister heeft de Kamer voorts doen toekomen een opgave betreffende den ver leenden steun aan de door den heer K. ter liaan, tijdens de mondlinge behandeling der oorlogsbegrooting 1925 genoemde personen. GEMENGDE BERICHTEN. Het noodweer boven ons land. De verwoesting van Borcuk». In aansluiting op hetgeen wy reeds meld den over de verwoesting van Borculo, verne men wy nog nader, dat de windhoos, vrijwel het geheele stadje heeft vernield. Toen het noodweer kwam opzetten over den Achterhoek, heeft Borculo vermoedelijk den zwaarsten druk te doorstaan gekregen van een typhoon, die in luttele minuten het stadje tot een puinhoop maakte en geen huis ongerept liet. De beide torens zijn om geworpen en tot gruis geslagen. De huizen liggen omver, een fabriek is verbrand. Het is, zooals de burgemeester van dit nu ongelukkigste aller oorden, jhr. De Muralt zei: „Ik heb gezien hoe Lier in Bel gië er uit zag toen het zevenmaal was ge bombardeerd door de Duitschers, maar dit erger, veel erger." Ontzetting greep ieder aan, zoo zegt de correspondent van de N. R. Crt. wie de ver woesting ziet. Een zoeklicht van de brand weer bescheen de puinhoopen, waartusschen half wezenloos de bewoners rond liepen. Wy hebben van hen met moeite kunnen verne men,hoehet verschrikkelijke feit is losgeko men. Zy spraken van een snel vallende, die pe duisternis, hevig onweer, even een wind- gehuil, en dan opeens een windzuiging, als nooit gekend. Uit verschillende gegevens valt op te maken, dat de wervelstorm zich heeft bewogen van West tot Oost, want men hoorde het donderend geraas der instortin gen van huizen, het eerst aan de Westzijde der stad, en toen het daar reeds stil was, hield dat geraas in het Oosten nog aan. Wel licht heeft het feit, dat voor de bui zoo ve len in de huizen vluchtten, talrijke men- schen van den dood gered. Er zyn nu wel vele gewonden, van wie verscheidene ern stig getroffen, maar gelukkig weinig doo- den. Jhr. De Muralt verklaarde in zyn woning te zyn geweest, toen de ramp plaats greep, wakend by zyn echtgenoote, die ziek te bed lag. Hy beschrijft het geweld van den or kaan als overeenkomende met een typhoon, die nog het meest de nauwe straten der stad teisterde. Een geweldig oorverdoovend gekraak maakte hem duidelijk, wat er ge beurde. Wie de verwoesting aan en om zyn huis aangericht, ziet, begrijpt welk een angst ook hy heeft uitgestaan. Thans leidt de burgemeester het reddingswerk, waarbij zijn wetenschappelijke kennis als ingenieui» hem goed te pas komt. Hy heeft direct ge daan wat noodig was; seinde de regeering om hulp en vroeg 500 militairen aan om van zyn gemeente te redden wat er nog te redden is. Hy requireerde brood en andere voedingsmiddelen van elders voor zyn van alles beroofde gemeentenaren. Burgemees ters van omliggende gemeenten, n.l. de heer Wittewaal, burgemeester van Lochem, de heer Mulder, loco-burgemeester van Zutpen, de dokters uit Laren, Ten Bokkel Huinink en Plantenga, de Zutphensche dokters Bijl, Franken en Siemens en een wijkverpleeg ster uit Zutphen snelden toe en gaven hulp aan de arme getroffenen met hun pijnlijke wonden. Reeds kwam baron van Geen naar Borculo om namens de Koningin informaties in te winnen en vermoedelijk komt H. M. zelf ook Borculo bezoeken. De burgemeester verklaarde dat hier, wat ook gebeurde, het ryk moet ingrijpen om hulp te bieden, de materieele schade schat te hy op 4 millioen gulden. Van de 5000 in woners, die het nyvere stadje telde, zyn er zeker 2000 volstrekt dakloos. De anderen wonen nog in de puinen. Hier zal, zei hy, het rijk moeten betalen, met of zonder een naarnaast werkende landelijke steunactie. Want de bevolking van Borculo zelf is door de ramp geruineerd. De inwoners, die den nacht grootendeels in de buitenlucht door gebracht hebben, moeten, zoo zei de burge meester, in een half jaar een nieuwe stad hebbén en dat kan, als de regeering niet talmt met het beschikbaar stellen van de noodige middelen. Reeds kwam een groep Borculo'ers bijeen in het gemeentehuis, offlaltnans in een nog behouden gebleven deelyr van, om onder leiding van burgemeester de Muralt een co mité te stichten tot regeling van het red dingswerk. Dan zal men ook de hulp van goede menschen vragen, die de Borculoache kinderen willen opnemen. Spontaan nanten velen al kinderen op. Hun hart was goed voor buitenlandsche kinderen, die geen dak meer boven het hoofd hadden; ze zyn nu bereid de getroffen lantigenootjes te ver zorgen. Velen van de inwoners ziet men op straat als versuft rondloopen; ze zeggen niet veel, ze kunnen het nog niet. Ze zeggen wel later op straat te zijn gevlucht, maar van goed weten wat er voorviel is weinig sprake. En kelen waren erger dan wezenloos; een man gaf teekenen van krankzinnigheid na het gebeurde en is weggebracht. Anderen zyn nog geheel van de kook. De puinhoopen zyn enorm. Het grootste gedeelte van de bevolking heeft de tegenwoordigheid van geest gehad onmiddellijk hun huizen te verlaten. Daar aan is het te danken, dat de ontzettende ramp zoo betrekkelijk weinig slachtoffers geëischt heeft. Omtrent hetgeen precies geschied is, ver nam het blad nog dat even voor 7 uur een angstwekkende windstilte intrad, terwijl de wolkenVich in loodzwart kleurden- Het was drukkend zoel en het werd geheel donker. In het westen van het stadje plotseling een hevige wervelwind, die voortdurend in he vigheid toenam. Een vreeselyk windgehuil en geloei, zoo als men nog nimmer gehoord had, steeg op, onmiddellijk gevolgd door een ontzettend gekraak en oorverdoovend lawaai van stortend gesteente, vallende dakpannen en neerslaande boomen. De typhoon verspreid de zich door de nauwe hoofdstraat, alles met zichnneesleepend en wegvagend in oostelijke richting. Toen men reeds in het westelijk gedeelte van de plaats alleen nog den in stroomen neergutsenden regen en den knet terenden hagel hoorde, vernam men nog steeds in de verte het loeien van den or kaan in het overige gedeelte van Borculo. Toen wy ik met een kind van een jaar op den arm en my'n vrouw met een 4-jarig meisje aan de hand uit ons huis vlucht ten", vertelde een bewoner van 't voorma lige Borculo, „zagen we reeds den geheelen kerktoren in balken en splinters op den grond liggen, terwijl dakpannen en steenen van de instortende huizen ons om de ooren vlogen. Alles moet zich in enkele seconden tijd dat wy naar beneden vlogen, heb ben afgespeeld." Vele inwoners zyn door den schrik be vangen. Zy antwoorden wezenloos op ge- de vragen, vertellen alleen, dat de stra ten reeds bezaaid waren met puin en pan nen, toen zy hun woning ontvluchtten. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten. Het huisraad is onbeheerd achtergelaten. De lange dorp straat is wel het ergst geteisterd. De straat is een ruïne; huis aan huis zyn de boven verdiepingen ingestort of de daken afge slagen. Balcons werden afgerukt en liggen tusschen het puin. Een wieg lag aan den kant van den weg. De palen der electrische centrale zyn afgeknapt of omgebogen. In een café was de zolder naar beneden gekomen. Een meubelwinkel vertoonde een totale verwoesting; er was blijkbaar niets heel gebleven dan een tweetal luie stoelen, waai op de eigenaar zich behagel ijk op straat had uitgestrekt. Alleen een uithangbord was het bewys dat iets verder eens een fietsen winkel was geweest. Het interieur vertoonde slechts eenige yzergeraamten, waartusschen geheel gaaf, eenige fietslantaarns lagen. Flarden van gordijnen wapperden uit de ruitlooze ramen, waarvan kozijnen waren meegesleurd. Beddegoed hing in wanorde uit de daklooze zolderverdiepingen. Van een heerenkleedingmaga'zyn was het bovenste gedeelte totaal vernield. De winkel zelf was herschapen in een chaos; alleen hingen er nog onberoerd een rijtje keurige overhem den geprijsd en wel, als een tarting van de woeste elementen. Hoezeer de typhoon heeft huisgehouden blijkt wel uit 't feit, dat men in een sloot zilveren trekpotten drijvende heeft gevon den, afkomstig van een 40 meter verder in het dorp gelegen zilverwinkel. Ook het huis van den burgemeester jhr. de Muralt is geteisterd. Vooral daar in de buurt is ernstig huisgehouden. Zware boo zy n er ontworteld en versperren in dichte rijen den weg. Tuinen en te velde staande gewassen zyn een prooi der élé menten geworden. De spoortrein in Ruur- lo-Borculo is uit de rails gerukt; persoon lijke ongelukken zijn echter niet voorgeko- In de buurt van het tramstation is het een ware woestenij. Het hotel Het Wa pen van Borculo levert met zyn kapot ge- slag<n ruiten en vernield dak een triest beeld, terwijl alle boomen er van hun krui nen beioofd zyn en slechts hun naakte stam men ten hemel strekken. Ondanks de vree- selyke ramp, die voor Borculo, zoo er niet uit het geheele land geholpen wordt, den ondergang beteekent, dragen de bewoners hun lot gelaten. Er zal hard gewerkt moe ten worden aan den wederopbouw. Volgens het Corr. Bureau is by het depar tement van Financiën een telegram ingeko men van den burgemeester van Borculo, waarin bericht werd, dat een hevige cycloon een groot gedeelte van Borculo verwoest had en dringend om militaire hulp werd ge vraagd. Het departement werd doorgege ven aan het departement van oorlog, en om vijf uur werd de commandant van het re giment genietroepen, dat zich te Utrecht bevond gealarmeerd, zich met den meesten d naar het kamp van Zeist te begeven, vanwaar reeds te acht uur driehonderd man naar Borculo konden vertrekken. Later zijn per extra trein 200 man gedirigeerd naar 't dorpje Zeeland bij Uden in Noord-Bra bant, waar de cycloon eveneens groote scha ad aangericht. De bliksem in het Stadhuis van Zwolle geslagen. Boven Zwolle en omgeving heeft het nood weer eveneens hevig gewoed. Omstreeks half zeven kwam een roetzwarte wolk zeer plotseling uit het Westen opzetten, en bin nen eenige minuten werd het zoo donker, dat men geen meter voor zich uit kon zien. Ongekende zware regens striemden neer en herschiepen in een ommezien de straten in v,ijvers. De regen ging gepaard met enor me windstooten van zeer grooteft druk. De bliksem sloeg in het stadhuis, groote stuk ken werden uit het dak gerukt en de stort regens overstroomden het oud-archief. De trouwzaal stond blank, van het nabyzijnde politiebureau kwam een aantal agenten te hulp, terwijl het secretarie-personeel de boe ken en stukken van het archief in andere vertrekken in veiligheid bracht. Van een groote schuur op het terrein van de ge meentereiniging werd een deel van het dak weggerukt, het zinken dak van een nieuwe auto-garage op hetzelfde terrein werd ver bogen. Een groote, met pannen gedekte loods van de gemeente aan de Stadsgracht werd over de geheele breedte van den naast gelegen weg gedrukt en tot een ruiïne ge maakt. Op het daarbij gelegen woonwagen- park werden twee woonwagens omverge worpen en totaal vernield. Tal van boomen werden neergelegd, of braken in tweeën. Tijdens het noodwëer kwamen uit de boo men op de pleinen vele vogels naar bene den, meest jonge dieren. In de portiek van het huis van een boekhandelaar aan de Melkmarkt werden manden neergezet waar voorbijgangers de diertjes in neer konden leggen, in korten tijd waren er meer dan tweehonderd. In de omgeving woeien boo men over de wegen. Het was zoo donker, dat auto's de lichten opdraaiden en deson danks durfden zij niet doorrijden. In Staphorst lagen groote eiken en een groote dorschmachine over den weg. De boe ren moesten ze wegruimen, voor de auto's hun weg konden vervolgen. Niemand her innert zich ooit op klaarlichten dag een dergelijke duisternis te hebben meegemaakt. Wat de ramp in Noord-Brabant betreft. De burgemeester van Zeeland, de heer J. W. Doedens, schatte het aantal verwoeste woningen hier op 55, d.w.z. verdeeld over de gemeenten Zeeland, Uden, Vlas, Peel, Langeboom en Drent. De schade wordt geschat op 300.000 en ook hier is een hulpcomtié opgericht, waar van de burgemeester voorzitter, en da ge meente-secretaris, secretaris is, terwijl ver der het hoofd der school, de heer Helder, Dr. Jansen, en het lid der Provinciale Sta ten voor Noord-Brabant, de heer J. van der Ven, zitting hebben genomen. De burge meester deelde mede, dat hy voor de velen in zyn gemeente, die van alles zyn beroofd, den steun van velen in den lande zal be hoeven. Daarnaast rekent hy op hulp ^an het Nationaal Comité en van den Staat. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie N.-Brabant, de heer Baron van Voorst tot Voorst, maakte ra gezelschap van den burgemeester een zeer uitgebreiden tocht langs de verwoeste boerderijen. Zooals reeds gemeld zyn hier twee doo- den te betreuren. Het zyn de 15-jarige doch ter van den heer A. Malden en de zoon van den heer J. van den Heuvel, terwyl de broer van het overleden meisje zeer ernstig werd gewond. Verder bekwamen vier personen hier vry ernstige verwondingen en werden talloozen minder ernstig gewond. Angstige oogjenblikken in een trein. Hoe de passagiers te Borculo kwamen. Een der passagiers, die in den ontspoor den trein naar Borculo zat, heeft aan „Het Vaderland" nog het volgende meegedeeld: Trein 6.68 die uit Neede naar Borculo moest vertrekken, is even voorby Haarlo ontspoord. Door den plotseling opkomenden storm, die zich tot een orkaan ontwikkelde, stoomde de trein 'langzaam op. Plotseling sloeg de bliksem in een zwaren eik, vlak langs de lyn. Deze viel vlak voor de loco motief neer, waardoor de locomotief ont spoorde. Een geluk was, dat de trein, die onmoge- lyk tegen den orkaan op kon komen, slechts langzaam reed. De locomotief viel om, de stoker sprong er tydig af. De machinist kon dit echter niet meer. Hy kon echter door een ruit in te slaan ongedeerd uit de machi ne komen. Een personenrytuig derde klas, dat Vlak achter de locomotief was, kantelde, doch bleef hangen. Van het rytuig 2e klas werd het voorbalcon ingedrukt. Het noodweer was om dien tyd ontzet tend. Zware donderslagen en bliksemflitsen volgden elkaar angstwekkend snel op. Het werd aardedonker. Gelukkig waren er niet veel menschen in den trein. Niemand werd gekwetst of gedood. Het personeel van den trein kwam onmiddellyk een onderzoek daar naar instellen. Het noodweer hield aan, doch wy begre pen in onzen angst, dat de vliegende storm het onweer spoedig zou uiteengejaagd heb ben. Dit gebeurde gelukkig. Met 5 minuten klaarde het weer iets op. Wy moesten den trein uit en te voet langs de baan naar Borculo zien te komen. By Ruurlo zagen wh' de zware en minder zware boomen te halver hoogte afgeknapt. Hon derden boomen zyn gevallen of ontworteld. Doch dit is niet het ergste. Langs de lyn zagen wy, dat boerdery op boerdery bescha digd was, en al klimmend over hekken en over gevallen boomen en omgevallen tele foon- en telegraafpalen langs de ïy'n Bor culo naderend, zagen wy dat het vreeselyk was, zooals de orkaan en de bliksem hadden huisgehouden. Een seinwachtershuis was geheel van zyn betonnen vloer geslagen. De seinwachter en zyn vrouw hadden zich gered door plat op den grond te gaan liggen. Slechts de kolen bak was biyven staan. Te Borculo komend heersehte daar groote ontsteltenis, allereerst onder de reizigers die op onzen trein wachtten. De bovenver dieping van het station was geheel in elkaar geslagen. Beneden geiyicvloers was alles door elkaar gegooid, lessenaars dooreen enz. Het bleek eén vreeseiyke toestand te zyn. De op den trein wachtende passagiers hadden verschrikkelyke oogenblikken door leefd. Een paar wagons die op dood spoor stonden, waren door den wind op een der stootblokken gegooid. Wat burgemeester De Muralt vertelde. De burgemeester vertelde gisteren aan den redacteur „Onder de Menschen" der N R. Ct. het volgende: „De stad Borculo bestaat uit vier kerke- lyke gemeenten met vier kerken: Gelselaar Gcesteren, Haarloo en Borculo. Zy tellen té zamen vyfduizend inwoners. De buurtschap pen hebben weinig geleden. Het ontstellend natuurverschynsel deed my denken aan de Japansche taifoon een zware onweers bui, een duisternis, zoo zwart, dat overal het electrische licht werd aangestoken. „Toen zag ik een violettig schynsel. Ik hoorde het aankomen, als brullende. My'n huis werd er grootendeels door vernield. De bekende groote boomen in myn tuin, waar dertig menschen onder konden zitten, wer den versplinterd in enkele seconden, er, toen het om ons heen al weer stil was hoorde ik als wegrollenden donder het in' stortep van myn stad. „Met een ongekende snelheid wervelde de cycloon voort, nam den toren van de Rooni- sche kerk op en zette hem weg, kneep de Romaansche kqrk op de markt in puin, en liet geen enkel huis ongedeferd, zoodat het nu overal tusschen die nog staangebleven muren binnenregent. „iHouden wy nog een regenperiode, dan is aanstonds een algemeene verplaatsing van de dakloozen onvermydelyk. Maar in ieder geval moet van alle kanten financi- eele steun aanstonds binnenkomen om het onheil niet tot het uiterste to laten voort duren. In een korte toespraak tot de nota belen heb ik vandaag gezegd, dat de re geering zeer zeker myn zoo zwaar getrof fen gemeentenaren tegemoet zou treden* naar billijkheid, zonder onderscheid an rang of stand, omdat allen even zwaar getroffen zyn en er van verzekering tegen deze ramp geen sprake kan wezen. Dit plaatselijke leed zal nationaal gedragen worden door den Staat en door particulieren. üfficieele hulp. Medegedeeld wordt verder dat dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezond heidsraad en dr. J. Th. Terburg Jr., hoofd inspecteur van de volksgezondheid te Den Haag, naar Borculo zyn gegaan en dat transportcolonnes van het Roode Kruis uit Hengelo en Lochem met materiaal naar de geteisterde streek vertrokken zyn. Voorts kunnen wy nog mededeelen, dat de kringcommissaris van het Roode Kruis te Hengelo, dr. Ten Cate, zich eveneens naar Borculo heeft begeven, om aldaar de hulp actie te leiden. In deze wordt samengewerkt tusschei vereenigingen „Het Oranjekruis" af het „Roode Kruis", hetgeen ook alXuaaruit blykt, dat dr. Josephus Jitta, h/halve be stuurslid van het Roode Kruyfjook onder voorzitter is van het Oranje-Hu-uis. Het Bestuur van het Nep R. K. Huisves- tings-Comité zend ons dsn volgenden op roep: Het Ned. R. K. Huijfastings-Comité, cen traal bureau te 's-Hertogenbosch, heeft be sloten in verband met de stormramp deel te nemen aan de hulpverleening. Het heeft aan zyn voornaamste comité's, gevestigt in de nabyheid der geteisterde streken, tele grafisch verzocht maatregelen te nemen voor het onderbrengen van dakloozen, voor zoover die onderbrenging noodzakelyk zal blyken te zyn. Het verzoekt Comité's die voor onderbrenging in aanmerking komen zich op het ontvangen van dakloozen voor bereid te houden. Het Centraal bureau heeft zich reeds met verschillende autoriteiten in verbinding gebracht en verzoekt aan Ge- meentelyke en geestelyke autoriteiten tele grafisch mededeeling, wanneer in hun ge meente dakloozen, die onderbrenging behoe ven kunnen komen. Ii) afwachting van de samenstelling van een groot Landelyk Comité, dat de on- middeliyke" hulpverleening zal organiseeren, zal het R. K. Huisvesting-Comité giften voor de geteisterde streken in ontvangst ne men, en noodigt het door deze al zyn af- deelingen van het land uit voor dit doel gel den in te zamelen. Het bestuur van het R. K, Huisvestings comité heeft besloten zelf een bedrag van 1000.beschikbaar te stellen, voor onirtid- dellyke hulpverleening in Oosteiyk Noord- Brabant en een gelyk bedrag voor hulpver leening in de streken van Borculo enz. Giften kunnen gezonden worden aan de plaatseiyke afdeelingen of den penning meester te Den Bosch. In Amsterdam heeft zich verder een «o- mité gevormd, voor het meerendeel bestaan de uit handelsreizigers en zakenmenschen, hetwelk zich voorstelt een steunactie te or ganiseeren ten behoeve van de slachtoffers van de verwoesting, welke door den orkaan werd aangericht. Dit eomité doet een beroep op ieder, die dekens, jyfgoederen enz. te misseA heeft of giften in geld wenscht te geven, terwyi het zich tevens in verbinding zal stellen met de autoriteiten van verschil lende gemeenten om vergunning te verkrij gen tot het houden van collectes. Een inzameling. De directeur van het Hotel Groot Badhuis te Zantvoort,*de heer Gunters, hield gis terenavond tjjdens het diner onder de gui ten van zyn hotel een inzameling voor de slachtoffers van de stormramp in Oost-Ne derland. In totaal wérd 1152.90 géófferd. De Burgemeester van Utrecht nam reeds het initiatief /voor een steunactie. Hy heeft een circulaire doen uitgaan, gericht aan verschillende vooraanstaande ingezetenen met het verzoek zitting te willen nemen in een comité, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor steun aan het geteisterde Borculo. Dit oomité komt vanmiddag op het stadhuis in vergadering byeen. Hevig onweer boven Aalsmeer. Wel niet in die mate als Borculo en om geving en tal van andere plaatsen, hadden toch ook in vele andere gemeenten onge lukken en branden plaats als gevolg van het hevig onweer. Zoo sloeg in Aalsmeer de blikBem in een hooge schoorsteenpyp op de kweekery van den heer T. te Aalsmeer Oost. Tot op een paar meter boven den grond werd deze schoorsteen geheel vaneen gespleten. Op-het land van den landbouwer J. B., in den Zuider Legmeèrpolder, werd de 61-ja- rige arbeider Van O., die achter den ploeg liep, door den bliksem getroffen en op slag gedood. De botter V.D. 125 (schipper P. Bond), is nabij Marken door den bliksem ge troffen. Het bovengedeelte van den mast werd vernield, terwyl beneden den boeg eeq gat in het vaartuig werd geslagen. Door aanhoudend pompen wist men den botter dry.vende te houden. Te Blaricum sloeg de bliksem in de oude boerdery van H. Vos. De woning brandde tot den grond toe af. Het huis was laag, de inboedels niet verzekerd. Te Mirns (Gaasterland) werd het 6-jarig zoontje van den visscher Pol dooi den bliksem getroffen. Het ventje werd be wusteloos maar lcwam korten tyd daarna weer bij en sedert is zyn toestand bevredi gend. Ook boven Z u i d-D o s t-D rente heeft zich een vreeselyk onweer ontlast. Te Nieuw-Amsterdam sloeg de bliksem op een drietal plaatsen in, zondèr brand te veroor zaken. Te Veenoord werd de woning van den heer D. getroffen en door de vlammen vernield. Te Zuid-Sleen en Noord-Slèen wer den een viertal koeien en een paard in de weide getroffen en gedood. Rondom Neede, zoo meldt de „Zut phensche Courant", waren de wegen overal bezaaid piet takken. Bij rytjes lagen de boomen over den weg. Ook in deze plaats heeft de windhoos ge weldig huisgehouden. Naar schatting zyn minstens 25 huizen en .schuren zwaar be schadigd, doordat het dak geheel of gedeel telijk vernield was. Verder zijn 100 huizen licht beschadigd, al is het dan maar dat daar pannen uitwoeien waardoor groote vierkante gaten ontstonden. Tal van boo men zyn ontworteld. In heele ryen liggen zy op de hekken of tegen de huizen waar door de daken groote schade leden. Slechts een paar menschen werden gewond. De burgemeester, de heer S. K. Haitsma Muiier was met de beide wethouders, de heeren Ter Weeme en Te Vaanholt en den' gemeente-opzichter, den heer Van der Vel den, naar Apeldoorn om daar een oefening bjj te wonen van brandspuiten met het oog op de aanschaffing van een mdtorspuit te Neede. Eerst om twaalf uur keerden zy te rug, de trein kon niet verder dan halfweg BorculoNeede doordat de telegraafpalen over den weg l$gen. Inmiddels had het oudste Raadslid, de heer Assink, met den wachtmeester der marechaussee voorloopi- ge maatregelen genomen om het verkeer in het dorp en de openbare veiligheid te re gelen met het oog op den nacht. Want door de omgevallen boomen op de wegen was het electrisch net totaal uitgeschakeld. Totaal waren in Neede en den omtrek een lOOtal yzeren palen van de electrische lei ding omgewaaid. Omtrent de hevigheid van den orkaan lezen wy o.a. nog, dat de auto van den heer Schlosser te Borculo, door de hoos werd op genomen en 15 meter verder tegen de brug werd gekwakt, waardoor de auto nagenoeg geheel werd vernield. De inzittenden, de on- derwyzer de heer Bansema, een logé en een neef van den eigenaar, werden evenals de heer Schlosser zelf, gewond. De heer Wennink Meule, wonende aan den Lochemschen weg, zat om half zeven met zyn huisgezin in de keuken het avond maal te gebruiken. Plotseling, zoo vertelde hy ons, deed eén geweldige windstoot het huis dreunen. Ramen en deuren sloegen open, het glas was opeens uit de vensters geslagen. De bewoner, zy'n vrouw en twee kinderen werden door den winddruk dooi de deur naar een ander vertrek geslingerd en door de ramen naar buiten, in den tuin. Daarby werd de vrouw ernstig aan het hoofd gewond door glasscherven; hevig bloedend werd zy opgenomen en by buren binnengebracht, waar haar spoedig genees kundige hulp werd verleend. H. M. DÉ KONINGIN MET PRINSES JULIANA NAAR BORCULO. DEN HAAG, 12 Aug. De Koningin is he denmorgen te 8 uur met Prinses Juliana per auto naar Borculo vertrokken om de ramp in oogenschouw te nemen. De burgemeester van Borculo in den Haag. DEN HAAG, 12 Aug. Dp burgemeester van Borculo, Jhr. de Muralt, bevond- zich Heden in den Haag, om met de Regeering overleg te plegen, over de wyze, waarop de schade die door den ramp geleden is, kan worden hersteld. Het standpunt van den burgemeester Is dat het Ryk den wederop bouw geheel zal hebben te bekostigen, met den particulieren steun zal dan moeten wor den voorzien in de vergoeding voor bedryfs- schade en de vernieling va^ het huisraad. De burgemeester bezocht ook den Minis ter van Oorlog om hem dank te zeggen voor de snelle hulpverleening en tevens om hem td spreken over maatregelen tot spoedig htwtèl van dan gestoorden telefoondienst. De burgemeester had om half één een onderhoud met den Minister van Binnen- landsche Zaken betreffende steunverleening aan de inwonere van Borculo en den weder opbouw der verwoeste gemeente. De w.n. burgemeester van Amsterdam heeft den loco-burgemeester van Borculo telefonisch gevraagd of steun der gemeen te Amsterdam in den vorm van huisvesting van kinderen, toezending van technische hulpkrachten of van hulpmiddelen enz. wel kom zouden zyn. Hierop is geantwoord, dat na verleening van geldelyken steun, uitgaande van het Nederlandsche Volk afzonderlyke hulp in anderen vorm niet vereischt wordt. Slechte „consumptie". By een gezelschap Amsterdamsche wiel- ryders, die Zondag in den omtrek van Bus- sum vertoefden, vertoonden zich, zoo meldt het Hdbl., na het gebruik van ververschin- gen in verschillende inrichtingen verschyn- selen van vergiftiging. Op het kinder-sana torium Hoog Blaricum, waar ze zich om hulp vervoegden, werden ze naar de Ma- jella-stichting te Bussum verwezen, welke ze met moeite bereikten. Daar achtte dr. Wel ten opneming van twee dames en een heer noodzakelyk. De toestand, die zich Zon dag zeer ernstig deed aanzien, was gister ochtend iets beter. Gevoigeh van een kinderspelletje. Zondagmiddag is een dubbele woning aan den Zwarteweg in Oldebroek, bewoond door vier gezinnen en toebehoorende aan R. Len der en A. van der Hjull, geheel afgebrand. Slechts een deel der inboedels kon gered worden. De brand kwam aan in den hooiberg en is ontstaan doordat kinderen een lucifer by het hooi hielden. Een moedige jonge dame. Zondag geraakte een winkelbediende uit Middelburg onder Koudekerke, aan het strand, in een put en verdronk. By dit ongeval verkeerde nog een drietal jonge dames in gevaar. Aan de 16-jarige Cor Schryver uit Kott^jam, welke jonge dame zich ook ter plaatse bevond en die een goed zwemster is mocht het gelukken drie andere meisjes aan het strand te brengen. Een dezer, de verloofde van den verdronken jongen man, was reeds buiten kennis, zoo dat op haar kunstmatige ademhaling moest wordentoegepast. Mjaandag was haar toe stand bevredigend. Van een dak gevallen. Te Hilversum is Maandag in de Heeren straat de 19-jarige loodgieter, Berg, met een ladder van het dak van een perceel van 10 Meter hoogte op straat gevallen. De onge lukkige werd ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.50 München: „Wie das Miinchner Bier ent- steht." 7.60 Glasgow. Muziek. 7.65 Aberdeen, „Don Quixote" door Rev. E. Geresford Cooke. 8.05 Hilversum. Uitzending van de voor dracht door mevr. Dr. A. Besant Why we believe in the coming of the world- teacher." 8.20 Londen en Daventry, 5 I T Birming ham (479 M.), 6 B. M. Bournemouth («86 M.), 2 Z Y Manchester (378 M.) en 5 N O Newcasle 403 M. Concerten. Hamburg. Neue Abenteuer aus dem Liebeslegen in der Natuur. 8.35 De Bilt. Weerbericht. Brussel Frag menten uit „Mireille", opera von Gou nod. 8.50 Berlyn, Populaire avond. Münster. Lie deren van geliefde componisten. 9.05 Londen en Daventry. „Wow-wow", too- neqlstuk van Basil Charlton. Radio-Pa ris. Fragmenten van „La Navarraise" (Massenet). 9.20 München. „Die Tante schlaft", zang- spefl in 1 bedryf. PTT Parys, Ecole Sup. (458 M.) Concert. 9.40 Münster „Des Ballett in der Oper". 1020. Lónden en Daventry. Tydsein van Greenwich. Weer- en Nieuwsberichten. München. Dansmuziek. Münster. Wal- senavond. 10.35 Londen en Daventry „The week's fea ture". Sapelnikoff. Piano-recital. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 12 Aug. Aangevoerd 385 partyen. Prys Goudsche kaas le srt. 60 66, 2e srt. 5458, met Ryksmerk le srt. 6268, 2e srt. 5761, zware met Ryks merk 71. Handel vlug. Aardappslnarkt Aouterdaa. 12 Aug. Zeeuwsche Eigenheimers 2.352.75. Zeeuwsche blauwe Eigenheimers 2.303. Zeeuwsche bonten 4.254.60. Zeeuwsche blauwen 3.603.75. Aanvoer 5 ladingen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Om het Kampioenschap. G. Z. C.—Het IJ. Zondag a.s. 16 Augustus wordt de kam pioenswedstrijd G. Z. C.>Het IJ gespeeld in de Sted. Zweminrichting. Tevoren speelt de G. Z. C. IIL. Z. C. II. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) Zwemmen. Arne Borg verbetert het record van Weiamuller. De beroemde Zweedsche zwemmer Arne Borg, behaalde gisteren te Gothenburg een nieuw record, door 400 yards te zwemmen in 4 min. 37'/„ sec., waardoor hy het re cord van Weiamuller heeft verbeterd met 2.9 sec STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Augustus. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda, gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met by lagen van C. van Onselen, Onder de Boompjes 11, te Gouda, om vergunning tot het oprichten eener meubelmakery door het plaatsen en in werking brengen van een electromotor van 3 PJt., voor het in be weging brengen der benoodigde machines, in het perceel gelegen Lazaruskade no. 17, kadastraal bekend Sectie E. no. 2100; en van E. de Jong en L. van Ringelen- 8teyn, beiden te Gouda, resp. wonende 3e Kade no. 56 en Achter de Vischmarkt no. 46, om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor houtbewerking en het daarin plaatsen van 3 electromotoren, n.l. 1 van 4, 1 van 3 en. 1 van 2 P.K., voor het in beweging brengen der benoodigde machines in het perceel gelegen Turfmarkt no. 119, kadastraal bekend Sectio B. ne. 647. Op Dinsdag den 26 Augustus 1925, des namiddags ten 2 ure is op het Raadhuis ge legenheid om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en gedurende 3 dagen vóór dien dag kan op de Secretarie der Gemeente van de fêr zake ingekomen schrifturen worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd izyn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner l^n zyn verschenen ten einde hunne be- mondeling toe te lichten. Examen Fransch L. O. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Fransch L. O. de heer J. W. Bertels, alhier. Vreemdelingenverkeer in Gouda. Men schryft ons: Naar aanleiding van een artikel in de N. Z. H. „Alarm voor den Goudschen Midden stand" had in hotel „De 2alm" een byeen- komst plaats van de drie besturen der Goud sche Middenstandsvereenigingen, op welke bijeenkomst genoemd artikel het onderwerp der besprekingen vormde. De byeenkomst, belegd op initiatief der Goudsche Winkeliersvereeniging en deswe ge gepresideerd door den heer B. Rietveld, werd op uitnoodiging mede bygewoond door den heer P. Hilfman, directeur van het bu- rean van Advies voor den Middenstand te 's-Gravenhage en door den schryver van het artikel. Het resultaat der byeenkomst was, dat werd opgericht een vereeniging tot bevor dering van vreemdelingenverkeer, bestaan de uit de besturen der Middenstandsvereeni gingen „De Hanze", de „Goudsche Winke liersvereniging" en de „Christelyke Mid- denstandsvereeniging". ,Ter nadere constitutie der vereeniging, regeling inzake het lidmaatschap enz. werd een commissie benoemd/bestaande uit de heeren M. W. G. M. van Loon (Hanze), Balt A. de Jong (Goudsche Winkeliersvereeni- ging) en C. Noordegraaf (Chr. Midden- standsvereeniging)' Deze commissie zal zich o.a. wenden tot de Nederl. Vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer. Openbare vergadering van de Chr. pranje- Ver. en de afd. Gouda van „Pro Rege". Hedenavond houdt de Chr. Oranje Ver eeniging en de afd. Gouda van de Vereeni ging „Pro Rege" naar men weet een open bare vergadering in de Luthersche Kerk, waar Ds. L. J. S. Crousasz zal spreken. De avond zaïl worden opgeluisterd door zang en orgelspel en wel van de dames Bertha Markus, sopraan, M. SchoutenDe Voogt, mezzo-sopraan en A. Faay, alt, en de heer B. E. J. Bik, orgel. Voor de slachtoffers van de ramp in Gelderland en Noord-Brabant. Naar wy vernemen heeft men op Gemeen tewerken hedenmorgen direct het sympa thieke plan opgevat, gelden te doen inza melen voor de slachtoffers van den ramp in Gelderland en Noord-Brabant. Temperatuur van het water. De temperatuur van het wtfter in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 68, de lucht was 70. Rykspostapaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Gouda en zyne by- en hulppostkan toren in de maand Juli 1925. Aan bovengenoemde kantoren werd, in de loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 87354«9 en terugbetaald 65609,64 Derhalve meer ingelegd .dan terugbetaald 21744,75 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 76. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 2150. en afgeschreven 3000. Derhalve minder in- dan afge schreven 850. Hieronder 6 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 103 formu lieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent (Schoolsparen). Agenda. 12 Aug. 6 uur Luth. Kerk. Openb. Verg. Chr. Oranje-Vereeniging en afd. Gouda van Pro Rege. 15 Aug. Hollandia Markt 7tt uur n.m. ISoirée Dansante Toeristenclub, Gouda. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vry dag 14 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten, UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Het bouwen van 26 arbeiderswoningen voor de vereeniging „Patrimonium" te Bos koop is opgedragen aan de laagste inschry- vers de heeren Haaksman ten Hagestein te Hoek van Holland voor 72.877. OUDBWATKH. Gemeerttevergoeding van schoolmeubelen op Bizondere Scholen. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben behandeld een beroep van het R. K. Kerk bestuur der parochie van den H. Francis- cus van Assisië alhier tegen een besluit van den raad dezer gemeente van 27 April 1905, waarby vergoeding als bedoeld in art. 84 der wet voor aanschaffing van schoolmeu- belen werd geweigerd. De gemeenteraad overwoog, dat wel vergoeding kon gegeven worden voor zoover die meubelen waren aangeschaft na 1 Januari 1923. Voor die, vóór dien datum aangeschaft, weigerde de raad vergoeding op .grond van de wet van 13 Februari 1923, waarby eerst werd be paald, dat ook voor school meubelen ver goeding kan worden gegeven. Het school bestuur was tegen deze beslissing in be roep gekomen, doch had bericht van ver hindering gezonden, zoodat het beroep niet mondeling werd toegelicht. Het gemeente bestuur dezer gemeente was vertegenwoor digd door den gemeente-secretaris, den heer A. W. den Boer. Rapporteur was mr. A. de Wilde. De beslissing van het college volgt later. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Schoonhoven. Door het Kantongerecht te Schoonhoven zyn o.a. veroordeeld: Wegens overtr. M. R. W. en Art. 435 W. v. S.: G. J. O. te Gouda, le 1 subs. 1 week tuchtschool, 2e 10 subs. 1 week tuchtschool; W. J. O. te Gouda, le 3 subs. 3 d.; 2e 10 subs. 10 d. Wegens overtr. der Pol. Verord. te Haas trecht: L. G. P. te Rotterdam: Vernietiging van het vonnis <j.d. 19 Juni 1925, weder rechtdoende, veroordeeld tot 6 subs. 5 d.; E. D. L. S. te Rotterdam, 10 subs. 6 d.; E. D. L. S. te Rotterdam 10 subs. 4 d.; H. O. te Rotterdam, T. v. B. te Lopik, H. C. te Benschop, W. van D. te Lekkerkerk, B. H. J. H., J. R., beiden te Rotterdam, ieder 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. van het Rynvaart Pol. Re glement: M. M. te Gouderak, 40 francs subs. 3 d. Wegens overtr. der Pol. Verord. te Krim pen a. d. IJssel: C. A. te Gouda 4 subs. 2 d.; C. v. D. te Gouda 10 subs. 2 d. Wegens overtr. van Art. 425 W. v. S.: O. E. K. te Stolwyk 10 subs. 5 d., met toewyzingvan de civiele vordering ad 5. Wegens overtr. van art. 460 W. van S.: A. H. te Jaarsveld 3 subs. 1 d. Wegens overtr. der Visscherywet: C. H. te Gouda 5 subs. 2 d., met verb, verkl. der inbeslaggenomen hengel. Wegens overtr. van het Motor- en Rijwiel Regl. te Bergambacht: M. S. te Ouderkerk a. d. IJssel 4 subs. 2 d. Wegens overtr. van het Visscheryregl. en Art. 435 W. v. S.: A. v. d. B. te Gouda, resp. 2 subs. 2 d., 4 subs. 4 d., met verb, van de inbeslaggenomen zetiynen. Wegens overtr. der Verkeersverord. te Bergambacht: T. B. te Lekkerkerk 5 subs. 2d. Wegens overtr. der Alg. Pol. Verord. te Lekkerkerk: C. O. te Ouderkerk a. d. IJs sel, C. v. V. te Krimpen a. d. Lek, K. de B. te Lekkerkerk, J. de O. te Nieuw-Lekker- land, ieder 10 subs. subs. 2 d.; C. K. te Gouda 4 sübs. 2 d. (DRAADLOOZE DIENST.) Battlyng Siki het verblyf in Amerika ontzegd. lUit New-York wordt gemeld dat de im migratie commissie bevolen heeft dat Battlyng Siki de Senegaleesche bokser bin nen 30 dagen uit Amerika naar Frankryk moet vertrekken. Disconto-verhooging van de Poolsche Bank. BIERLIJN, 12 Aug. De bladen melden dat de Poolsche Bank het disconto met 2 heeft verhoogd. Uitgewezen. LONDEN, 12 Aug. De Minister van Bui tenlandsche Zaken heeft de uitwy'zing uit Engeland bevolen van 5 dansers behoorende tot het Russisch Diaghiloff ballet. Deze maatregel is genomen in verband met het overschryden der verkregen toestemming voor een toer door de provincie. Stresenuum naar Genève? De Westminster Gazette verwacht, dat tengevolge van het onderhoud tusschen Briand en Chamberlain Stresemann zal wor den uitgenoodigd te Genève te komen Hevig onweer. Het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland Is gistermiddag opnieuw getroffen door he vige onweersbuien, die vooral in Great Yar mouth en verder langs de kust tot Grimsby groote verwoestingen hebben aangericht. Overeenstemming bereikt. PARIJS, 12 Aug. Briand en Chamberlain zyn tot overeenstemming gekomen, omtrent den inhoud van het antwoord aan Duitsch- land op de nota van 20 Juli. De nota is naar gemeld wordt in verzoenenden geest gesteld, en zal het voorstel bevatten dat de meeste problemen zullen worden besproken op een spoedig te houden conferentie van Geallieerde en Duitache Ministers van Bui tenlandsche Zaken. Pest in Griekenland. PRAAG, 12 Aug. De Joego-Slavischs Re geering heeft de sluiting van de Grieksche grens gelaat in verband met het publlceeren van pestgevallen. Brand in de „Volendam". Hedenmorgen half acht zou het s.s. „Vo lendam" van de Holland-Atnerika-iyn naar New-York vertrekken. De passagiers waren gisteravond reeds aan boord gegaan. Enke le uren voor het vertrek werd brand ont dekt in ruim 4, waarin geladen waren par tyen speelgoed, lompen, ryst en koffie. Ver- moedelyk was door broeiing der lompen het vuur ontstaan. Met een slang op de eigen leiding werd het ruim vol atoomgezet. De lading moest worden gelost, om na te gaan of zich hier of daar nog vuur bevond. Tengevolge hier van is het vertrek 1 dag uitgesteld, zoo dat het schip eerst morgenochtend vertrekt. LAND- BN TUINBOUW. Al gem. Ned. Zuivelbond. Blykens het in druk verschenen jaarver slag van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond over 1924 waren op 1 Januari 1925 by den F.N-Z. aangesloten 435 fabrie ken, welke in 1924 of 1923/1924 gezamen lijk 1.630.989.249 K.G. melk verwerkten. Het aantal aangesloten bedrijven bedroeg het vorige jaar 438, zoodat dit met 8 is te ruggegaan. Het ledental van den Bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland veiminderde met 3, dat van den Z.NJ5. met 2 en dat van den Groninger Zuivedbondmet 1. Daartegenover staat een toeneming in den GelderschOverysselschen ^«n Drent- schen en den Brabantschen Bond elk met 1 lid. Niettegenstaande den achteruitgang in het aantal aangesloten fabrieken ging, al dus het verslag, de hoeveelheid verwerkte melk belangryk vooruit. De totale hoeveel heid steeg van 1.453.678.440 K.G. tot 1.630.989.249 KjG. of ruim 12 pCt. Het be- langi-ykst bedroegen hiertoe by de bonden in Gelderland-Overyssel, Drenthe en Bra bant, dan volgen Friesland, de N.Z-Z. en bond heeft slechtB een kl^pie verhooging, terwijl Noord-Holland zelfs een verlaging van 1 millioen K.G. heeft te boeken. De hoeveelheid verwerkte melk per fa briek steeg dit jaar tot byna 3.75 millioen K.G. en is daarmee reeds meer dan 1 mil lioen K.G. boven 1901, toen dit cUfer 2.73 piillioen K.G. was. WISSELKOERSEN. 11 Aug. 12 Aug. Officieel. Londen 12.0814 12.08% Berlyn 59.20 59.19% Parys 11.60% 11.60 Brussel 11.25 11.20 Zwitserland 48.30 48.80 Weenen 35.10 86.07% Kopenhagen 57.07% 67.15 Stockholm 66.90 66.87% Oslo 46.05 46.15 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.33 7.87 Madrid 35.90 35.90 Milaan 9.01 8.96 Beursoverracht. Op de Amsterdamsche beurs, waren het vandaag de oliewaarden, die een groot ge deelte van de aandacht vroegen. Koninklyke die de laatste dagen reeds geregeld aan de .markt werden gebracht, waren ook thans aangeboden, tengevolge waarvan zy op nieuw meerdere procenten verloren. De da ling werd in- de hand gewerkt door verla ging der pry*en voor ruwe petroleum, in de Ver. Staten Geconsolideerdwerden in overeenstemming met het hoofdfonds lager genoteerd. De handel in rubberwaarden was van ma tige proporties. De meeste soorten bewogen zich binnen nauwe grenzen. In de ochtend uren hadden de rubberpryzen een verlaging ondergaan doch later op den dag, liepen die weer eenigsasins omhoog, hetgeen de aandeelenmarkt een stimulans verleende. Van de Ned. Industriepapieren bleven de gewone aandeelen Jurgens tamelijk goed op peil. Kunstzyde aandeelen weinig veranderd, doch toch eerder iets aangeboden. Tabakken bewogen zich op ongeveer de vorige pryzen. Suikerfondsen in enkele gevallen iets lager. Scheepvaarten stil. Van Amerikanen ging alleen iets om in gewone Wabash, die vast gestemd waren. Prolongatie 3% c/r. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Radio Telegr. Weerbericht. (Hoogste stand 767,2 te Clermont. Laagste stand 749.4 te Stornoway. Verwachting: Matige tot zwakke zuid westen wind. Half tot zwaar bewolkt. Wei nig of geen regen. Iets warmer. ADVERTENTIEN. De tegen 20 en 27 Augustus 1925 aangekondigde verkooping van de A nummer 62, met WEI- en HOOI LAND onder GOUDERAK, polder Kattendyksblok, wegens verkoop uit de hand. Notaris J. VAN DER LEEDEN 2233 20 te Ouderkerk a. d. IJssel.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2