aden UDA Uien 5 j E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. f5822 Donderdag !3^Augustus 1925 85»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 3n Gron.) T eken eersiachtigheid, hypochondrie BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene OON alhier: BUITENLANDSCH NIEUWS. CENTS 412 50 De Duitsche Rijksdag heelt gisteren het r ze maar geschied» Was ROO. 2002 80 (Wordt vervolgd). aambeien Wonnen van ver vel uit vjoegeren uitac den tekst H de beroemde 'g Ie ig, gebrek duizelig- yeJzaam verpakt FEUILLETOB. De geheimzinnige verdwijning ven ROBERT GRELL door FRANK FROEST oud-ohef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde, vertaling) Nadruk Verboden. brochure van ikenstraat 79, 1153 18 een Fransch communiqué tot volledige over- eenstemming geleid, ten aanzien van hét antwoord aan Duitschland. ache Handel en De bedrijven der te Gouda; Kun- da; De Uchame- rnaataate monu- verschenen was, echter het op den tuin uit-" komend open venster met een daaruit han gende lijn van gordijnen en beddelakens. De beambten haastten zich naar den tuin en zochten daar alles na, toen plotseling de huishoudster in nachtgewaad uit een groot konijnenhok te voorschijn kwam. Zij vertelde aan de politie, dat tegen 1 uur 'u nachts hard op de deur was geklopt en dat een man had geroepen: „Doe open, hier is politie, u hebt uw belasting niet betaald". Daarop had zij geantwoord, dat men dan bij mijnheer moest zijn, maar toen zij hoor- l de, dat een paneel wftd ingeslagen, had zij in allerijl het touw geknoopt, eenige kus sens naar beneden in den tuin geworpen en zich daarop laten vallen. Uit vrees was zij vervolgens in het konijnenhok gekropen. Reeds van den aanvang af betwijfelde men de juistheid van dit verhaal. Het touw kon onmogelijk in een paar minuten ge knoopt zijn, daar moest volgens de politie minstens een half uur aan gewerkt zijn. Ook het kruipen in het konijnenhok werd vreemd gevolgen. Waarom liep de huis houdster niet de straat op? Het dienst meisje heeft verder van de woordenwisse ling niets gehoord, zij zou wel een mannen stem hebben gehoord die riep: „Opendoen, anders .schieten we”. De ontruiming van Dusseldorf. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat de ge zinnen der Fransche bezettingsautoriteiten mededeel ing hebben ontvangen, dat zij tus- schen 18 #n 20 Aug. de stad moeten verla ten. Op 21 Aug. begint de ontruiming door de bezettingstroepen. Op 28 Aug. zal de stad geheel zijn ontruimd. Het communiqué zegt verder dat een ge dachtenwisseling plaats had over het vei- ligheidspact, maar dat dit pact niet defi nitief kan worde* geformuleerd, alvorens een conferentie zal hebben plaats gehad van alle belanghebbende partijen. De thans ge voerde besprekingen hebben echter het tijd stip, waarop deze conferentie zal kunnen plaats hebben, belangrijk nader gebracht. De Londensche avondbladen trachten dit communiqué, dat zij weinig zeggend noe men, aan te vullen door nogmaals den na druk te leggen op de verschillen tusschen het Fransche en het Engel sche standpunt. De „Evening News” zegt, dat de voor naamste vraag voor Engeland blijft, onder welke omstandigheden de garantie-verplich- tingen ten aanzien van de bestaande gren zen in het Westen in werking zullen treden. Frankrijk wenscht nauwkeurig te omschrij ven, in welk geval Engeland automatisch genoodzaakt zal zijn, zijn verplichtingen na te komen. Engeland wil zich echter tot geen enkele verplichting binden, die automatisch van kracht zou worden. In Frankrijk acht men den toestand in Syrië ernstiger dan aanvankelijk werd ge meld. Dit maakt men ook op uit het feit, dat Painlevé een bezoek heeft gebracht aan Herriot, die op het oogenblik ip een bad plaats vertoeft. Painlevé heeft tegenover de journalisten verklaard, dat hij met Herriot heeft geconfereerd over de binnenlandsdhe en buitenlandsche politiek. Men gelooft dat De meeste menschen zien in de wereld geschiedenis niet veel meer dan-een op eenvolging van veldslagen omdat zij tot dusver den strijd als het voornaamste deel van het leven beschouwden. Een officieel comm, over Marokko zegt, dat het eerste gedèelte van/n operatie als 't begin van een krachtige samenwerking tus schen de Franschen en Spanjaarden volledig succes heeft gehad. Kolonel Freydenberg be zocht generaal Riquelm, wien hij dank be tuigde voor de doeltreffende medewerking der Spanjaarden. De twee chefs zonden een telegram van gelukwensch aan maarschalk Lyautey, generaal Naulip en Primo de Ri vera. De Spanjaarden zullen hun medewer king aan de operatie voorzetten totdat de Franschen hun doelen hebben bereikt. Volgens de Fransche bladen moet de bo de van de Rifs naar Primo de' Rivera wel een mandaat hebben gehad, maar Frankrijk en Spanje zouden niet kunnen ingaan op de mededeeling van Abd-el-Krim. Het politieke statuut van Marokko is vastgesteld by in ternationaal verdrag. De beide landen zyn niet van plan met Ab-el-Krim een discussie te openen over de onafhankelijkheid van het Rif. Volgens de Matin zien Frankrijk en Spanje in de mededeeling van Ab-el-Krim een nieuw bewijs van zijn hardnekkig ne- geeren van hun vredesvoorwaarden. De Ex celsior constateert, dat door toedoen van Abd-el-Krim de vredesvoorwaarden lang zamerhand niet me^in overeenstemming z|jn met den toestand. Volgens het blad zou binnenkort een ultimatum aan de leider der Rifs worden gezonden, die den tijd voor cle mentie heeft laten verstrijken en eenvoudig 73) - - Wat stamelde hij. Hebt u hem bijna gearresteerd1 et was luk raak, zei Foyle lang zaam. Eenlgen van onze mannen wa ren hem' op het spoor gekomen en volgden hem tot hij hier was. Ze heb ben hem niet hier vandaan zien ko men. - Wilt u hiermee zeggen dat Grell hier is geweest vandaag hier vroeg Fairfield, de zaak zoo spoedig mogeiijk aan pakkend. Dat doe ik, zei Foyle rustig. Buiten mijn voorkennis Helden Foyle schudde zijn hoofd, zijn handen in zijn jaszakken ste kend, keek hij den baronet vlak in het gezicht. tariefontwerp in derde lezing aangenomen. De sociaal-democraten waren in deze zit ting niet tegenwoordig. Alleen Hermann Muller en Dittman, klaarblijkelijk door de fractie als „luisterposten” opgesteld, zaten zwygend op hun plaatsen. De communisten waren wel verschenen, maar zij verlieten, nadat hun leider Konen nog eens in de scherpste bewoordingen te gen de kneveling van de oppositie door de coalitiepartijen geprotesteerd had, onder „foei"-geroep en met driewerf „hoezee” voor de communistische Internationale de monstratief de zaal. De derde oppositie-partjj, de democraten, bleven wel is waar tot het laatst in de zaal, maar bij wijze van protest namen zij even als Maandag niet aan de stemming <Ull. Nadat het wetsontwerp in derde lezing was aangenomen, werden de overige punten van de agenda, onder welke de handelsver- dragen met Amerika en Engeland alsmede ^et amnestie-ontwerp, met spoed behandeld. In den loop van het debat kwam het nog tot een scherpe „uiteenzetting” tusschen den Duitsch-völkischen leider Von Grafe en mi nister Stresemann, maar de meeste volks vertegenwoordigers waren al zoozeer in va- cantiestemming, dat men zich van het in cidentje niets aantrok, en om kwart over vijven kon president Löbe ten slotte de zit ting sluiten en ging de rjjksdag op reees. Het Seniorenconvent heeft besloten, dat de vacantie tot half November zal duren, tenzij de buitenlandsch-politieke toestand (het Veiligheidspact) het noodzakelyk mocht maken den Rijksdag vroeger bijeen te roepen. De „Evening Standard” uit zich veel scherper. „Het is Frankrijk’s doel”, zqgt het blad, „een krachtige natie van 70 mil- lioen menschen tot blijvende machteloosheid te doemen, terwijl Duitschland tracht aan dit dwangbuis van militaire overheersching en diplomatieke omsingeling te ontkomen. Frankrijk gevoelt, dat zjjn positie in Euro pa kunstmatig is en dat het met zyn ge ringe bevolking voor de toekomst voortdu rend moet vreezen weer te verliezen wat het thans heeft gewonnen. Engeland wenscht zich slechts te verplichten tot garanties voor het Westelijke, doch niet voor de Oostelijke grenzen.Jjlet zal echter moeilijk vallen, al is het dan maar op papier, een formule te vinden, waarbij Engeland den status qao in het Westen waarborgt, terwijl net de vrij heid behoudt by conflicten in het Oosten neutraal te blijven. Een dergelijke beperking is in de praktijk niet mogelijk. Indien een oorlog uitbreekt tusschen Duitschland en Frankryks bondgenooten in het Oosten, zal Frankrijk daarin onmiddellyk worden be trokken, en daarmee zou reeds de quaestie van den status quo in het Westen aan de orde z(jn. Op het oogenblik is Frankrijk zonder het te hebben gewild in twee kolo niale oorlogen betrokken. Dit zal Engeland te denken geven, en geen enkele Britsche regeering kan een regeling onderteekenen, waarbij een vry volk zich zou verplichten, zijn bloed en zyn geld te offeren voor een De Rijkspresident te München. President von Hindenburg is gisteren in gezelschap van zyn zoon, majoor von Hin denburg, staatssecretaris dr. Meissner en den Beierschen gezant te Berlyn, te Mün chen aangekomen, tot bijwoning van de feesten ter eere van de grondwet van Weimar waar hy door den minister-presi dent van den Beierschen landdag, den bur gemeester van München en verschillende andere autoriteiten op het station werd be groet. Hindenburg inspecteerde de eere- wacht, die op het station was opgesteld. Overal was rykelyk gevlagd. Von Hin denburg begaf zich naar de ambtswoning van den minister-president in de Koning straat en werd op zyn tocht door de tjok volle straten door de menigte geestdriftig toegejuicht. In de ambtswoning van den minister-president ontving Von Hinden burg reeds verschillende afvaardigingen, o. a. van de Münchensche studenten, wier woordvoeder Hindenburg verzekerde, dat hy 'op de medewerking van de studeerende jongelingschap kan rekenen bjf'zyn werk pm de eenheid van het groote Duitjche ryk te bewaren. ENGELAND. De Valera weer op het politieke tooneel. Volgens berichten uit Ierland houdt De Valera zich weer met de politiek bezig. Hy heeft verklaard, dat de grondwet van den Vrijstaat moet worden afgeschaft en dat rechtstreeks op een republiek moet worden aangestuurd. Men weet nog niet in hoe verre deze uitlatingen weerklank vinden bij de republikeinen, maar het officieele or gaan van Sinn Fein verklaart, dat aan De Valera’s betoog niet al te veel beteeksnL moet worden gehecht. als rebel zal worden behandeld. De Echo de Paris weet al te vertellen, dat een mobiele legergroep geconcentreerd zal worden achter het front. Het leger zal voor zien zijn van machtige strijdmiddelen, o.a. van een nieuw mitrailleurgeweer van ge duchte kracht. DUITSCHLAND. De moord op professor Rosen. Het verhaal van de huishoudster. fn verband met den moord op- professor Rosen, (broeder van den gewezen Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken), en den huisknecht, welke m'oord zooals men weet in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats had, is de huishoudster van den pro fessor, Früulein Neumann, gearresteerd. De politie negunt aan, dat de mededeelin- gen van de huishoudster, dat inbrekers den moord hebben begaan, terwyl »y zich uit vrees in haar kamer opsloot om daaruit la ter door het venster te vluchten, onwaar i •zyn. Er zouden andere motieven in het spel zyn geweest. Omtrent de toedracht van den dubbelen moord kan intusschen nog het volgende ge meld worden. In de villa van professor Ro- sen bevonden zich in den bewusten nacht, behalve de professor, ook de huisknecht Stock, de huishoudster Neumann en een dienstmeisje. Toen de jonge Stock thuis kwam, viel het hemop, dat er licht op de eerste étage was, terwijl twee anders gesloten deuren nu wyd open stonden. Op de benedenver dieping heerschte een zekere wanorde. Naar boven gaande, zagen Stock Jr. en zyn vrouw dat een paneel uit de <leur was gebroken, die naar de kamers van de huishoudster f poerde. Ook in hup eigen woning hadden veranderingen plaats gehad: een kast was verplaatst en een waschmand stond mid- den in de kamer. Stock dacht onmiddellyk aan in brekers en bem^rkté in de duister- nis niet, dat zyn vader dood op bed lag. Hij ging dezen daarom zoeken en vond toen het lyk van zyn vader, alsmede dat van den professor. Van de huishoudster was geen spoor te ontdekken, zoorlat men aanvankelijk vrees- de, dat zy ook vermoord was. In haar slaapkamer zag de politie, die intusschen^ ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin®) 1—5 regels ƒ1.30, elke regol meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den boMorgkring: 15 regels 1 55, elke regel meer 0.80. Advertenties in het Zaterdagnummer 20 S> bijslag op den prjja. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels /2.05, elke r«el meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract kot zeer gereduceer- den pry’s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tóaschenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agente® en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. De besprekingen tusschtn Briand en Chamberlain. Een Fransch communiqué- Mede deetingen over Marokko en Syrië in in den Fransch n Ministerraad. zaak, die noch het hart noch het verstand van dat volk raakt.” Naar verluidt zal de nota over vier of vyf dagen, zoodra zy definitief zal zjjn opge steld, naar Duitschland worden gezonden. Volgens een Reutertelegram zullen er verdere besprekingen plaats hebben, waar aan België en Duitschland zullen deelnemen, alvorens een definitief pact wordt gesloten. Briand wees.op de beteekenis van persoon lijke ontmoetingen tusschen de staatslieden, bijgestaan door juristen, waardoor in en kele uren ty'ds belangrijke beslissingen vol gens algemeene richtsnoeren konden wor den verkregen. hy de* president van de Kamer heeft ge raadpleegd over de concessies, die Briand te Londen heeft gedaan en ook qrer de slechte berichten uit Syrië. De eerste berichten, die de publieke mea ning zoo in beroering brachten, spraken van tweehonderd dooden, doch thans wordt er kend dat het aantal dooden of vermisten achthonderd bedraagt en daar de hoofdstad der Drusen nog steeds belegerd wordt?, zyn vqrsterkingstroepen ej^ Sientengevolge uit gaven noodzakelijk. Painlevé heeft overi gens bevestigd, dat maarschalk Pétain naar Marokko terugkeert, waar de militaire toe stand weliswaar is verbeterd, maar waar de aanwezigheid van .Pétain toch van nut zal zyn. Het spreekt vanzelf, dat deze feiten leven dig worden besproken. Ook in den Ministerraad heeft Painlevé bevestigd het bericht dat maarschalk Pé tain naar Marokko terugkeert om zich te overtuigen xvan de genomen maatregelen. Painlevé deed mededeeling van de aankomst van een officieele koerier met nadere be richten van generaal Sarrail, en verklaar de daar dat het werkelijke cijfer der Fran sche verliezen in de DjebeLDrusen waar schijnlijk veel kleiner is dan het cyfer van achthonderd dooden, gewonden, gevangenen en vermisten, dat werd opgegeven. De post te Soëeida is thans nog omsingeld, doch zy bezit voor 49 dagen proviand en ammuni tie, terwijl het in de bedoeling ligt, haar te hulp te komen. De besprekingen te Londen gehouden tus schen de Ministers Briand en Chamberlain zjjn gisteren beëindigd en hebben blijkens ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.18, met Zondagsblad f 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA hij onze agenten en loopers,'den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. zoeken. Het was iemand, die een hoo gs positie innam' in de maatschappij eu in handen gevallen was van bruid schatters. Hij wilde dat wij er legen zouden optreden, maar hij weigerde absoluut in de getuigenbank te ver- bchijnen om getuigenis af te leggen Ik drong bij hem aan, bewees hem dat dit de eenige weg was om ze van iets te beschuldigen. Het zal mijn on dergang zijn, verklaarde hij. Is er geen andere manier om ér een eind aan te maken Ik antwoordde dat wij hulpeloos waren. Wat kan ik doen diep hij uit. Is datgene, waarvan ze u beschuldigen toaar? vroeg1 ik. Hij kreeg een kleur ert gaf toe dat hel zoo was. Welnu zei ik, wanneer u mijn raad vraagt als mensoh en niet als officieel persoon, dat zou ik een ongelïik krijgen. Maar hij wilde nid naar mijn raad luisteren, eindigde hi» met een scherpen blik op den baro net, die de bedoeling best begreep. Ik heb een uitweg voorgesteld, gaf de baronet aarzelend toe. Hij wil de er niet van hooren. Grell is eer» lafaard. Hij zei niet waarheen hij ging toen hij u verliet Neen. Foyle nam zijn hoed. Er was niets van eenig belang moer te verkrijgen door het gesprek voort te zetten. G0I IIStlIE COURANT gen re spreken, zei Foyle met een iiaite buiging, of te profiteeren van de goedwilligheid waarmee u ons tot nu oe ter wille zijt geweest. Het spreekt vanzelf, dat u niet hebt kwi jnen voorzien, dat Mr. Grell bij u zou komen, en u wilt natuurlijk zijn ver trouwen niet schenden. Maar wij we ten nu reeds dat hij u hier een be zoek heeft gebracht, hier is d'us geen sprake van misbruik van vertrouwenf Het eenige dat ik u vraag is dat u de zaak zou willen vereenvoudi'en door mij te vertellen wat er tijdens uw onderhoud plaats vond. Misschien bent u vergeten, sir Ralph, dat er straf op staat, wanneer men iemand helpt ontsnappen door hem geld te leenen of op andere wijze. Dit is al leen. een inlichting. Het is geen be dreiging. Dank u, zei de ander. Het zou voor mij geen verschil maken, of bet een bedreiging is of niet Een oogenblik bleef hij in gepeins verdiept. Het feit dat Grell het buis w»as binnengekomen efi blijkbaar vei lig was weggegaan, Jfad hem doen ge- looven, dat de politie niets wist vrn het bezoek en dat het eenige gevaar van het onderhoud lag in het verraad door Roberts. Als de rechercheurs werkelijk den vluchteling zoo dicht'op de hielen hadden geweten als Foyle k zei, dan kon het ook geen kwaad' de waarheid te vertellen. I Heeft Roberts met u gesproken vroeg hij plotse.ing. Roberts herhaalde de chef met een frons van verbazing. O, ja, hlj is uw knecht. Ik héb hem een of twee dingen gevraagd, maar hij scheen mij niet te begrijpen. Het antwoord was zoo snel en zoo natuurlijk gegeven, dat het weinigje achterdocht dat in Fairfield’s geest was overgebleven, verdween. Hij haalde zijn schouders op. Welnu, ik wil wel erkennen, dat Grell mij een bezoek heeft gebracht. Het eenige dat hij verlangde was geld- Hij bezit zoowat niets meer en bet optreden van uw mannen heeft hem blijkbaar zenuwaditig gemaakt. Hebt u hem geld gegeven Fairfield schudde het hoofd. Neen, ik heb absoluut geweigerd tenzij hij uit zijn verborgenheid te voorschijn kwam en trachtte zijn ge drag te rechtvaardigen. Daarna ging hij heen. Hij is hier tusschen twintig minuten en een .half uur geweest. I e rechercheur speelde met zijn horlogeketting. Ja, ja, ik zie niet in dat u an ders gedaan kon hebben. Ik vermoed, dat u hem geen idee aan de hand hebt gedaan Welk idee? Zacht over zijn kin strijkend, ant woordde de detective op kalmentoon: Onlangs kwam mij een man op- uat wilde ik juist weten, het buiten uw voorkennis Fairfield onhnoette dien onderzoe kenden biihi vastberaden. Er was een zweem* van hoogmoed in den toon waarop hij antwoordde Bedoelt u hiermee, dat ik hem verborgen heb? Als Foyle niet zeker van zijn zaak v.as geweest, had het optreden uen baronet hem, kunnen doen moeden, dat hij zich vergiste. Nu éch ter deed hij alsof hij hel ontwijkende antwoord niet had opgelet. Het voor naamste was te weten te komen, of hij den vlucb eling van geld had voor zien en of deze iets van zijn plannen l.ad verteld. Ik ben heel zeker dat u pas kort geleden met hem hebt gesproken, zei hij. Ik dacht dat u alles zoudt doen om ons te helpen dit geheim op te helderen. Waarom ontkent u zulk een vaststaand feit Sir Ralph klemde de tanden op el kaar. Het was duidelijk dat Foyle ze ker van zijn zaak was, dat het niet langer n ©gelijk was hem zand in de oogen te strooien. Welnu vroeg hij ijskoudIk geloof dat ik niet geheel uw gekochte spion bien, Mr. Foyle. Ook bij mij heeft dit zijn grenzen. Ik zou gaarne meester willen blijven van mijneigun Ik zal de laatate zijn om dit te-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1