Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam TSJECH0-3L0WAKIJE. Het noodweer. Een hevige storm, die hier en daar het 'karakter van een wervelstorm aannam,heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag in het district Reichenberg en in dat van Gla- blonz groote verwoestingen aangericht. On telbare daken werden van de huizen ge worpen, de boomen in uitgestrekte bosch- gebieden ontworteld, telefoonleidingen ver nield. Vele personen werden gewond. De ergste verwoestingen werden aangericht te Proschwitz, waar het textielbedrijf moest worden stopgezet en in het plaatsje Katzen- loch bij Gablonz, waar een groot aantal h'iuzen werden verwoest. JAPAN. De vlootbouw. Naar gemeld wordt is het Japansche mi nisterie van marine voornemens gedurende de eerstvolgende vijf jaar te bouwen vier kruisers van elk 10.000 ton; 20 eerste-klas torpedobootjagers ;fcwee speciale dienstboo- ten en drie kanonneerbooten, ter vervanging der schepen, die in 1928 zullen zijn ver ouderd. Een definitieve beslissing*is nog niet genomen. BINNENLAND. Het Rijksinkoopbureau. De Middenstandgraad, die uit zijn midden een commissie had benoemd, welke opdracht had een onderzoek in te stellen naar de ges tie van het Rijksinkoopbureau is daarbij, zoo zegt het Hbld. tot interessante conclu sies gekomen. De commissie die van de zijde van den minister de grootst mogelijke medewerking verkreeg ontving van den minister twee staten, bevattende conclusies, waartoe de accountantsdienst van 's Ryks directe belas tingen was gekomen omtrent de besparin gen, die het'Rijksinkoopbureau in het jaar 1924 zou hebben verkregen. De omzet van het bureau bedroeg in dat jaar ruim 4 millioen. De berekende bespa ring op winkelartikelen bedroeg 148,700, die op de grossiersartikelen 332,400, ter wijl van een aantal artikelen onbekend is, welke besparingen daarop zijn verkregen. De exploitatiekosten van het bureau be droegen ruim 120.000. De minister merk te daarbij op, dat het accountantsrapport zelf een aantal namen van firma's bevatte, benevens gegevens omtrent omzet-premies enz., welke uit den aard der zaak niet voor publicatie geschikt zijn. Mocht de Raad in- tusschen prijs stellen op kennisneming, dan was de minister bereid aan een door den Raad aan te wijzen onpartijdig persoon'in- zage van het rapport te verleenen, onder waarborg dat van deze gegevens geen an der gebruik zou worden gemaakt, dan om de conclusies van den accountantsdienst te eontroleeren. De Raad berichtte den minis ter toen, dat op kennisneming van het rap port van den rijksaccountantsdienst werd prijs gesteld en de door den minister ge stelde voorwaarde werd geaccepteerd. De Middenstandsraad heeft zich daarna tot d«n accountant E. van Dien gewend, die zich toen geheel belangeloos ter beschik king van den Raad heeft gesteld, teneinde, op de door den minister gestelde voorwaar den, het rapport van den rijksaccountants dienst na te gaan en zijn conclusies aan Öen Raad mede te deelen. In zijn rapport aan den Raad komt de heer Van Dien nu tot de volgende conclusies: a. Indien vroeger door het Rijk op de meest onoordeelkundige wijze zou zijn aangekocht, indien de gegevens van het rapport juist zijn en indien men niet let op het bevorderen van het verbruik door de gestie van het Rijksinkoopbureau, dan zou men-in de artikelen van de „winkel- groep" bruto .zyn bespaard 148,700. Dit bedrag, verminderd met de in het xap- port genoemde exploitatiekosten ad 120,013.64 en met het bedrag dat het Rijk derft aan belastingen, nu vroegere leveranciers de winsten op leveringen aan het Rijk derven, zou dan als, netto-bespa ring kunnen worden aangemerkt. b. De in de „grossiersgroep"' genoem de besparing van 332,400 j« 200 onvol ledig gedocumenteerd, en onder zoovee' voorbehoud genoemd, dat niet mag wor den gezegd, dat uit een accountantsrap- portblijkt, dat dez& of eenige andere be sparing is verkregen. c. Het is geenszins uitgesloten, dat de gestie van het Rijksinkoopbureau, in artikelen waarin groote prijsfuctuaties of voorraadarisico's t^jn, somtijds eer na deel dan voordeel heeft veroorzaakt. iDeze conclusies van een onpartijdiger derde zijn, zoo zegt het „Hbld.", vrijwel vernietigend voor de gestie van het Rijks inkoopbureau, althans voor de wijze waar op het resultaten van zijn gestie meende te mogen berekenen, en het blad vraagt, wel ke consequenties cfc minister daaruit meent te moeten trekken. Minister Colyn hpeft in dertijd zijn volle medewerking aan de com missie uit den Middenstandsraad toegezegd, klaatbljjkelijk wijl hijzelf mede prijs stelde op een objectief onderzoek naar de be staansreden van het Rijksinkoopbureau. Hij moet het onderzoek objectief genoeg ge acht hebben, anders zou hij ws^bezwaar ge maakt hebben tegen de keuze van den ac countant door den Raad. Nu diens rapport zoo bijster ongunstig voor het Rijksinkoop- kantoor is uitgevallen, moeten er toch ande re stappen op volgen. Directie van Publieke Werken te Amsterdam Dir. Bos met pensioen. De Directeur van den dienst der Publie ke Werkeif te Amsterdam, de heer A. W. Bos c.i., zal wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, in de maand October a. s. eervol ontslag uit den gemeen tedienst vragen, en nadat hem het ge vraagd ontslag zal zijn verleend, zich ver gezeld van zijn echtgenoote naar Neder- landsch-Indië te begeven. Mr. Aaiberse en „Het Centrum." Naar „Het Centrum" meldt, heeft oud minister Aaiberse thans het aanbod van de Centrumdirectie aangenomen om een plaats in de hoofdredactie van genoemd blad in te nemen. Mr. AaLberse stelt zich voor tegen 15 Augustus a.s. zijn functie te aanvaar den. Dr. J. F. torstens. Te Breda is in den ouderdom van 75 jaren overleden dr. J.. F. Corstens, archivaris der gemeente Breda, oud-curator van het Ste delijk Gymnasium. Nachtarbeid voor bakkers. By beschikking van den Minister van Arbeid, H. en N. is vergund, dat in brood- bakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van den feestdag van Maria Hemelvaart op Zaterdag 16 Augus tus a.s. geen arbeid wordt verricht: I. door hoofden of bestuurders en bakkersgezellen bakkersarbeid wordt verricht op Vrijdag 14 Augustus a.8. van 12 uur middernacht af, met dien verstande, dat, voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergunning als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeids wet 1919, is verleend, reeds op heden 13 Augustus a.s. om 10 uur des namiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevan gen II. de werktijd dieibakkersgezellen, die op Donderdag 13 Augustus as..*tusschen 10 uur des namiddags en 12 uur midder nacht voorarbeid verrichten, op dien dag ten hoogste 10 uren bedraagt en de werktijd dier bakkersgezellen, die op Vrijdag 14 Au gustus a.s. tusschen 12 uur middernacht en 6 uur des" voormiddags bakkersarbeid ver richten, op dien dag eveneens ten hoogste 10 uren bedraagt, met dien verstande, dat eenzelfde gezel slechts op één dier dagen langer dan 8 uren mag werken, tenzij als dan gebruik wordt gemaakt van het bepaal de by art. 36, tweede lid, onder b der Ar-* beidswet 1919 (vouponboekje). Hoofden of bestuurders worden eraan her innerd, dat: lo. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, uit een naast de arbeidstijd opgehangen geschrift op duide lijke wijze moet blijken, hoe de werkuren over de verschillende dagén dier week wor den verdeeld; 2o. aan een bakkersgezel, die tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des vooripiddags bakkersarbeid verricht, on middellijk vóór den aanvang van zijn arbeid die geheel of gedeeltelijk tusschen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren moet worden gegeven. S. D. A. P. en N. V. V* Het dagelyksch bestuur van de S. D. A. P. merkt, naar aanleiding van een mede- deeling van het dagelyksch bestuur van het Ned. Verb. v. Vakvereenigingen, volgens welke mededeeling dit laatste bestuur zijn standpunt in de bekende congreskwestie „volkomen handhaaft", in Het Volk op, dat het thans in September te houden gemeen schappelijk congres, niet is „het" congres, dat eerst door het N. 'V. V. was uitgeschre ven en waaraan het bestuur der S. D. A. P. de deelneming had moeten afwijzen. In het nu te houden gemeenschappelijk congres, vervolgt het dagelyksch, bestuur der S. D. A. P., zal immers geen sprake zyn van een nieuw op te «tellen „Program van den Arbeid", doch alleen van ondersteuning en onderstreeping van eenige voorname ge meenschappelijke eischen, die alle reed stonden op het verkiezingsprogram van de S. D. A. P. De mededeeling, dqt het dage lyksch bestuur van het N- V. V. zyn_stand- punt handhaaft, is dus praktisch niet juist. GEMENGDE BERICHTEN. De stormramp in Gelderland en Noord-Brabant. De Koningin in Borculo. iD« Koningin en Prinses Juliana, met ge volg in auto's uit Apeldoorn gearriveerd, hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan Borculo. Zy werden ontvangen doon Borculo's gemeentebestuur in het ontred- dend gemeentehuis en gingen toen te voet de bouwvallen der stad en het opruimings^ werk van de genietroepen bezichtigen. Het aantal toeschouwers was overgroot. Om 12 uur hebben zy in den eetwagen van den trein, die afgehaakt was aan het station te Lochem het noenmaal gebruikt. tDaarna hebben H. M. en de Prinses een be zoek gebracht aan de patiënten in bet zie kenhuis te Lochem en vervolgens bezochten zy ook de gewonden, die ondergebracht zijn te Zutphen en Deventer. Te Deventer was prinses Juliana niet bij haar moeder. Zij was na het bezoek aan Lochem naar Apel doorn gegaan. De Koningin werd in het ziekenhuis te Deventer ontvangen door den directeur, die haar geleidde naar de drie Borculosche pa tiënten, hier verpleegd, n.l. twee whmwen en één man. Daarbij was een echtpaar, waar van de vrouw wegens, een beenfractuur, do man wegens een gebroken arm wordt ver pleegd. Van de andere patiënten is even pens een been gebroken. De Koningin in formeerde naar de familieomstandigheden der patiënten en naar de omstandigheden, waaronder *\j door de ramp werden getrof fen. Zy scheidde 'van de patiënten met een handdruk. Daarna begaf H. if. zich naar de twee Borculosche patiënten in het St. Jozefsge sticht. Zy werd daar ontvangen door den loco-burgemeester, wethouder Krooshof, en dooT den wn. commi'ssaris van politie in specteur Wuyster. Ook hier onderhield H. M. zich met de patiënten. Daarna vertrok zjj weder per auto. In het gevolg van H. M. bevonden rich baron van Geen en baron van Heemstra, commissaris der. Koningin in Gelderland. De minister van binnenland3che zaken en landbouw, jhr. mr. de Geer, zal zich van daag naar Borculo begeven. Een nationaal steuncomité. Door bemiddeling van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is opge richt een nationaal steuncomité tot leniging van den nood in de geteisterde strekfen. Le den van het comité zyn de heeren dr. C. J. K. van Aalst, president-directeur van de Nederl. Handel-Maatschappy, te Amster dam; S. van den Berg Jr., lid van de Eer ste Kamer, te Wassenaar; jhr. S. van Cit- ters, oud-commissaris der Koningin in Gel derland te Brummen; mr. D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State te<$s-Graven- hage; mr. Abr. van der Hoeven, luKvan de Eerste Kamer, te Rotterdam; dr. N. M. Jo- sephus Jitta, vice-voorzitter van het ©ranje Kruis, te 's-Gravenhage; jhr? H. Loudjon, te Wassenaar', mr. F. A. C. graaf van Üynden van Sandenburg, oud-commissaris dér Ko ningin in Utrecht, te 's-Gravenhaèe; mr. W. A. Mees, te Rotterdam; mgr. drTNw. H. Nolens, minister van Staat, lid vari de Twee de Kamer, te 's-Gravenhage; F. J. M. van Ogtrop, te Amsterdam; jhr. J. H. Roëll, vice-voorzitter van het Nederiandsche Roo- de Kruis te 's-Gravenhage, en F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam. Een eere-comité zal worden gevormd. Een comité te Arnhem. Op aanstichting van den burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, is te Arnhem een plaatselyk comité voor steunverleening op gericht, waarvan de commissaris der Ko ningin, mr. S. baron van Heemstra, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. In een gisteren ten gemeentehuize gehou den vergadering is een sub-commissie be noemd, die een algemeene geldinzameling zal organiseeren. Een comité voor kinderhulp te Zwolle. Te Zwolle heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de dames TeilegenKolff- schoten, de NieKeuning en Jorritsma Roes, met het doel kinderen uit Borculo ty- delyk in Zwolle te huisvesten en voor die kinderen kleeren in te zamelen. Ook te Gorinchem een comité opgericht. Het gemeentebestuur van Gorinchem heeft het initiatief genomen tot de vorming van een comité tot steun verleening aan de slachtoffers van den storm. Een collecte in den Haag. De collecte ten bate van de slachtoffers van de ramp te Borculo gistermiddag door de vereeniging van winkeliers in de Archi- pelwyk te 's-Gravenhage georganiseerd, heeft 1932.46% Opgebracht. Voorts is een vrachtauto vol kleeren, schoeisel enz. bij een gezameld. De opbrengst zal worden af gedragen aan den burgemeester van Bor culo, jhr. de Mura'lt. Gisteravond is in het Scala-theater een collecte gehouden tot leniging van den nood te Borculo. De opbrengst was 381.40. Hulp van de' Ned. Spoorwegen. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft welwillend een goederenwagon van 10.000 ton beschikbaar gesteld voor het ver voer van de kleederen, levensmiddelen enz. welke door de winkeliersvereeniging in de Archipelwyk voor de slachtoffers van de ramp te Borculo zyn bijeengebracht. In dienzelfden wagon worden verzonden 22 kisten met beschuit en kóek, 200 K.G. suiker, 400 K.G. meel, 700 K.G. aardappe len, 500 K.G. ryst, blikken busgroenten en blikken met ham, spek en erwten en nog een groote party levensmiddelen. Een en ander zou gisteravond nog naar Zutphen vervoerd worden en vanochtend te Borculo aankomen. Er is nog toezegging gedaan van een party levensmiddelen, die later zal worden verzonden. Uit Éaag-Keppel schrijft men over de verwoesting in Borculo aan de N. R. Crt. nog het volgende: De belangstelling voor het jammerlijk verwoeste stadje blyft enorm. Gisterochtend voor 10 uur waren weer r^eds meer dan 100 volgepropte auto's uit alle deelen van ons land, zelfs uit Zeeland, den grooten weg van Hummelo gepasseerd. Een eindelooze file is voor den ingang van het stadje op gesteld. Marechaussees handhaven uitste kend de orde; alleen in de nieuwe buiten wijken, die ook schrikkelijk geleden heb ben, worden de kijkers vrygeüaten; in het stadje zelf mag niemand zonder verlofbrief je van den burgemeester binnen. De burgemeester, jhr. de Muralt, is giste ren, zooals bekend, naar Den Haag vertrok ken om te confereeren, na gisterochtend de Koningin te hebben rondgeleid. Gelukkig is het weer ten goede gekeerd; een stralende zomerdag op de witte zands wegen is het gloeiend heet maakt.Jiet geheel iets minder luguber dan het Dinsdag was, toen de stortregens de geteisterde dak- loozen nog meer kwamen kwellen. Bewonderenswaardig is het wat de genie troepen in vier en twintig uur verricht heb ben. De straten zyn weer begaanbaar; ont wortelde boomen, omgevallen palen van te lefoon en eloctrisch licht zyn opgeruimd; het puin en de dakpannen zyn opgehoopt en van alle kanten ryden koerenwagens' toK geladen met dakpatmen en planden aan. Overal wordt al getimmerd; iedereen is in de weer om van de ruïnes te maken wat er nog van te maken is. Dicht by het gemeentehuis zijn zes mi litaire keukenwagens uit Utrecht geplaatst. De sergeant toonde ons de reusachtige ke tels met aardappelen en ballen gehakt, die straks de moegewerkte geniesoldaten sma ken zullen. Op het gemeentehuis verrichten de dok toren vah het Groene en het Roode Kruis hun werk. Enorme hoeveelheden verband middelen zija bijeengebracht. De pleegzus ter daar verzekerde ons dat het met de ge wonden goed gaat; de zwaar gekwetsten zyn allen naar Deventer gebracht en van daar had men gistermiddag geruststellende berichten ontvangen. De voorziening van voedsel marcheert; er zyn voorraden brood en boter gekomen, zoodat ieder wat krijgen kan. Eenige commisseleden zijn bezig, de op brengst van de straatcollecte te tellen. In gewone omstandigheden zou het een heel be drag zyn, maar nu is het nog maar een druppel in den emmer. Ach, zegt een van de heeren, zet u het toch nog eens in de cou rant dat hier zoo ontzettend geleden wordt en dat er zoo onnoemelijk veel noodig is. Want de schadeschatting van 4 millioen is vast te laag; zij zal volgens deskundigen- wel 6 millioen bedragen. Met een smartelijk gelaat staat rector Kempers van het Leogesticht voor verwaar loosde kinderen; het gesticht waar onge veer 100 stumpers een liefderijk tehuis had den, is schrikkelijk gehavend. Er zijn geen bedden meer voor de kinderen, er is geen beddegoed, er is niets meer. De boerderij van het gesticht ligt in puin. Van 3 H.A wandelbosch, waar de kinderen hun speel plaatsen hadden, staan nog 9 boomen over eind. De oogst is verwoest, maar zegt de geestelijke Goddank zyn wy er allen goed afgekomen. Slechts één van de verpleegde kinderen had een diepe hoofdwond, de rest is ongedeerd gebleven. Als een bewys voor de ongekende kracht van den orkaan wyst de geestelijke ons op een totaal weggeslagen binnenmuur van het gesticht en hy beschrijft ons nogmaals de verschrikkingen van het noodweer. Don der was er niet, maar het vuur sloeg door de gangen, zoodat de kinderen zich in doods angst om den pleegvader verdrongen. De Burgemeester Bloemestraat hoe lief moet die er uit gezien hebben met al die keurige huisjes met voortuintjes waar de fuccia's, de goudsbloemen en de zinnia's weelderig bloeiden. Nu ligt alles vertrapt en de huizen zijn verwoest Ik ga even kyken by het echtpaar Snel; er staan nog vier muren van ander hal ven meter hoog, dat is al. Het huisraad: stoelen, tafels, bedden, ligt meters ver op het veld achter het huis geslingerd. De bewoners werden door den wervelwind op de weide gejaagd en daar neergesmakt. Met smart in de oogen zegt de eigenaar van het sigarenmagazijn Vorstenlanden: Ik ben alles kwiet, ik heb niets, heelemaal mets meer. Wat moet er van ons terecht komen! De geheele winkel en het woonhuis zyn een ravage; stoelen, tafels, kasten, alles ligt on der het puin in splinters. Zooals gezegd: de genie doet wonderen. Brokken muur van de Protestantsche kerk zyn omgehaald, de puinhoopen zyn opge redderd, zoodat er al meer orde in den chaos is gebracht. Bleek, o^steld staat de pastoor voor het hek van de eveneens zeer gehavende katho lieke kerk. De muren hebben het gehouden, maar de gewelven zyn totaal gescheurd en staan op invallen. Ik durf 't u niet laten zién, zegt de vriendelijke geestelijke, het is levensgevaarlijk om de kerk binnen te gaan. Wezenloos nog van de schfik staande de vrouwen by elkaar. De manAen zijn overal bezig, timmeren planken voor de vensters, spannen zoo goed en zoo kwaad als het gaat zeilen en dekens om tenminste vannacht voor het ergste beschut te zijn. Tot spreken krijgt men de ongelukkigen moeilijk; ze staan met verwoeste gezichten naar de rui nes te kijken. Het is net een bange droom, zegt een vfbuwtje, en zy voegt eraan toe: Ik kan het nog niet vattèn dat ik niéts, niets meer bezit, dat alles vernield is. En daarbuiten het stadje is het een niet te beschrijven drukte. In de buurt van het Witte Huis is het stil vergeleken by hier, waar de menschen voetje voor voetje voort- schuifelen, terwyl alle rijtuigen en auto's aan de kanten staan. Alleen de kinderen be ginnen alweer de leutigheid erin te bren gen. By de kerk te Ruurlo is een reusachtige boom omgegaan en met de kruin op-een huisje terecht gekomen. Van het dak is niets meer over. Auto's kuitnen er nog net on derdoor ryden en dan roepen de kinderen: Hjoera voor de Ruurlosche eerepoort! Intusschen is iedereen dankbaar dat het weer zich goed houdt. Er kan nu tenminste met alle kracht gewerkt worden en onze brave soldaten schijnen van geen vermoeid heid te weten. Morgen hoopt men alweer een eind verder te zyn. De verwoesting van de kerk te Langenboom. Van de vele verhalen en beschrijvingen van de ramp door den cycloon veroorzaakt nemen we nog uit een verslag in de Maasb. over wat den pater van de kerk te Langen boom is wedervaren. Om elf uur Maandagmorgen waren de wei£üieden van den aannemer Braam uit Nymegen met spiksplinternieuw materiaal in Langenboom gekomen om in de kerk een stelling te aetten. Want de kerk van Langenboom, de trots en de glorie van de eenvoudige Langen- boomers, zou geheel nieuw gepolychromeerd worden, en alle vensters zouden vernteuWd Jworden met gebrandschilderde ramen. Precies zes uur was de pate* met nog 5 man in de kerk om de eerste werkzaam heden te bespreken. Toen stond de pater in het priesterkoor en keek door de open kerkdeuren naar bui ten. Hij zag een geweldig zwarte lucht, die als een dreigend fantoom naar de kerk kwam toegeschoven. De pater, die in Chili is geweest, kreeg opeens den indruk van een Zuid-Amerikaan- schen tornado. J „Broedér Marcus, doe de deuren (oei riep hy tot den broeder-koster die juist de kerk kwam binnengeloopen. Op hetzelfde mo ment werd de versoberde kerk hel blauw verlicht. Hat was alsof de bliksem insloeg, maar er volgde geen knetterende slag, 1»»^ •r floot een helsch gehuil. „Vlucht mannen! vlucht, de kerk valt ia!" was het eenige, wat praeses Wennekendonk nog roepen kon. De zes mannen drongen naar de deur van de sacristie, die reeds ont wricht, niet meer te openen was. Met een bovenmenschelyke kracht zette pater prae ses zyn reuzenfiguur tegen de sacrisfiedeur mi bonsde de paneelen uit elkaar. Zoo kwa men ze in den kloostergang, waar een wie lende zandhoos alle uitzicht onmogelyk maakte. De mannen grepen elkaar vast, om dat zy dachten in den grond verzwolgen te worden. Alles duurde een, twee minuten misschien. Toen zakte de zandhoos neer en konden ze 'elkaar weer^jjen. De kerk lag in puin, de paters en de wkrklieden zaten vol met scherven van glas en stukken puin, maar wonder boven wonder bleek niemand ge wond, BroederyMarcus, die door de open kerkdeuren nk&r buiten was gevlucht, werd door den weiVelorkaan opgenomen en eeni ge meters ver in den tuin neergeworpen. Maar terwyl hy door de lucht zweefde zag hU hoe de toren van de kerk door de lucht werd geslagen en twintig meters ver in een tuin werd neergeworpen. Van het klooster waren alle ramen stuk geslagen, uit hun sponningen gelicht, muren waren doorboord en deuren weggeblazen, de vloerzeilen opgeblazen. Het was als had een ontzettende ontploffing het oude hech te huis opgeblazen. De kloosterbewoners, uit hun rustige stü- die opgeschrikt, wisten niet wait er gebeur de. Buiten zagen zy de boomen als lucifers afknappen, de groene kruineh gierden door de lucht. Geel-zwarte wolken draaiden in een wieling om het huis. Drie minuten la ter scheen de zon, praalde een wonderachoo- ne regenboog aan de lucht en heel laag over de stille Maas bromde angstig een vlieg machine. Het moment'van ontzettende ver schrikking was voorby. Het klooster kaa mogeiyk gerestaureerd worden, al is voor het oogenblik geen kamer bewoonbaar. De kerk is onherstelbaar verwoest, is één puinhoop. Met weemoed keek pater praeses naar zyn dierbare kerk, die hy juist wilde ..beginnen te verfraaien en in een moment van felgeschokte zielsroeping snikte hij: „Hoe kan Onze Lieve Heer zelf zóó Zyn ruiten ingooien I" Mevrouw Katherine Tingley. Mevr. Katherine Tingley, leidsvrouw van de Universeele Broederschap en het Theo- sophiseh Genootschap (internationaal hoofd kwartier Point Loma, Ca., V. S. A.), ver toeft sinds eenigep tyd andermaal in Euro pa, Van Zweden, welk land zy bezocht in verband met de vestiging van de Raja Yoga Zomerschool op het eiland Visinsö, ging z(j naar Beieren, waar zy thans gedurende eeni ge weken de gast is van een voorname Duit- sche familie. Begin September gaat mevr. Tingley naar Parys om het 24ste Wereld-Congres voor den Vrede, dat in de eerste week van Sep tember aldaar wordt gehouden, by te wo nen, waartoe zy als afgevaardigde van het Parlement voor Vrede en Universeele Broe derschap is uitgenoodigd. Haar vergezellaf prof. dr. Oswald Siren (Stockholm), bekend kunstcriticus en autoriteit op het gebied van Chineesche kunst en archaeologie, dr. Kolf Hoffmann, vice-president en stichter van de Internationale Academie voor Wysbegeer- te, en diens echtgenoote, en vermoedelijk kol. Arthur Conger en kol. William C. Gil bert, die beiden na den wapenstilstand bo- langryken arbeid voor den wederopbouw van Duitschland verrichtten en door hunne rechtvaardigheidszin en welwillendheid de harten van vele Duitschers wonnen. Waar- schynlyk zullen bovendien in mevr. Ting- ley's gezelschap zyn: mevr. Neresheimer, de heeren Iverson L. Harris en Lars Eek en mogelyk nog twéé jonge Raja Yoga stu denten. Na haar verblyf te Parys is het mevr. Tingley's plan enkele dagen in ons land ie komen, waar zy in Den Haag, vermoedeiyk op den 9en September a.s., een rede zal hou den. Motorongeluk. Tengevolge van het spripgen van een voorband van een motorfiets, zyn op den Ryksweg tusschen Blerick en Baarlo, de beide beryders, een heer en een dame, af geworpen jen zeer ernstig gewond. Door een auto overreden en gedood. Gisteravond is te Hardinxveld een droe vig ongeluk gebeurd. Terwyl twee auto's elkaar passeerden, wilde het 6-jarig doch tertje van den heer S. overloopen. Hoogat- waarschyniyk den anderen auto niet gezien hebbende, wachtte het kind tot de eene was gepasseerd en werd toen door den anderen gegrepen. Het was onmiddeliyk dood. Een auto-ongeluk in Hongarije. Een Nederlander gewond. Een N. T. A.-telegram uit Salzburg meldt dat Dinsdag by Stgilgen een auto, die op tfeg was van Salzburg naar Ischl, waar* sfchynlyk tengevolge van het weigeren van de remmen, over een berm is gereden. De wagen vloog twee malen over den kop; de inzittenden kwamen onder het voertuig te liggen. De eigenaar bleek te zyn dr. A. A Boonacker uit Groningen, die zwaar gewond was. Zy» vrouw en de chauffeur bleven on gedeerd. Onwettige loting voor de militie? Eén lot minder dan het aantal lotelingen. By de loting voor den dienstplicht natio nale militie), Maandagochtend ten raadhui- ze te Gorinchem, waren 68 lo telingen. Toen de laatste aan de beurt kwam om te trek ken, was er géén lot meer in de glazen kom. Latér werd by den loteling thuis door een ambtenaar ter secretarie, een let no' 16, gebracht De minister van justitie is fnét het gW* in kennis gesteld. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Augustus. Openbare vergadering Chr. Oranjevereen. en Vereen. Pro Rege. Gisterenavond werd in de Ev. Luth. Kerk een openbare vergadering gehouden uit gaande van de Chr. Oranjevereen. afd. Gou da en van de afd. „Burger Pro Rege". Na opening werd door Ds. J. S. Crousasz Ned. Herv. perd. te Stryen, het onderwerp „Niet Vergeten" behandeld naar aanleiding van Psalm 137 56: „Indien ik u vergete, 0 Jerusalem! zoo vergete myn rechterhand zich zelve! ,yMyne tong kleve aan myn gehemelte, 10U ik aan u niet gedenken; zou ik Jerusa lem niet verheffe boven het hoogste myner biydschap." Hy teekende in een bezielende rede de overeenkomst van het Nederl andshe en het Joodsche volk met betrekking tot het niet vergeten van land en vorstenhuis. Ds. T. Sap, die tot nu toe de krachtige voorzitter van de Ohr. Oranjevereen. afd. Gouda ,en tot 8 Juli j.l. de energieke praeses van de afd. „Burger Pro Rege" geweest was, nam met een harteiyk woord afscheid, van de afd. waarna hy door den nieuwen voorzitter van „Pro Rege" den heer B. E. J. Bik toegesprdken en. hem aan 't einde van de vergadering door de* aaniwezigen Ps. 134 3 toegezongen werd. Het spreken werd afgewisseld door het zingen van de dames- mej. Bertha Markus, sopraan; mevr. M. Schouten-de Voort, mez- zo-sopr. en mej. A. Faay, alt, die op voor- treffelijke wyae het „In Sternennacht" van Peter Cornelius (voor sopr. en mezzo-sopr. ,^$>nntagsmorgen" van Mendelsohn (voor sopr. en alt), „Terzett du Engel aus El las" van Mendelsohn, „Gebet van Hauptmann", /Caudate PuerP van Mendelsohn (deze laatste drie ,yoor sopr., mezzosopr. en alt) vertolkten; en door het orgelspel van den heer B. E. J. Bik, die op verdienstèiyke wijze een Fantaisie over „Wien Neerlandsch Bloed" van Jb. Hooft; de „Hymne Oéleste" van C. J. Grey, een ,/Offertoire van Lefé- bure Wely" en het „Halleluja" van Hfin- del, voordroeg. Een eerste prijs behaald. Onze stadgenoot de heer H. J. de Beun behaalde op het gisteren (Woensdag) ge houden concours te Overschie met de Man- nenzangvereeniging „Zanglust" uit Lek- kerkerk een len prys. De Jury bestond uit de heeren B. Dia mant, Rotterdam; W. F. Kools, Rotterdam en Louis Boer, den Haag, kapelmeester van de Gren. en Jagers. Examen Fransch L. O. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Fransch 1. 0. mej. A. P. C. van Eyk, alhier. wijt slag aangevraagd. By den GAneenteraad van Rotterdam Is ingekomen 'p verzoek van onzen stadgenoot Dr. J. Smitl om ontslag als leeraar in de natuurkunde -cosmografie en wit- en werk tuigkunde aan de le H. B. S. met 5-jarigen cursus, mey ingang van 1 Oct. a.s. /Beroep aangenomen. Onze outt-stadgenoot Ds. S. F. H. J. Ber- kelbach va* der Sprenkel pred. bij de Ned'. Herv. Kerk te Haarlei^ heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam aangenomen. Wedvlucht Postduiven. Zondag 9 Aug. werd door de Postduiven vereniging het Westen een concours ge houden van uit Mons, ^België, afstand 181 K.M., waaraan tevens eën T. B. C.-vlucht verbonden was. Hiervoor vtoren ingeschre ven 155 duiven, voor iedere duif werd 12 ct. gestort, zoodat een bedrag van 18.60 aan genoemde T. B. C. vereeniging zai worden afgedragen. Verschillende eere-pryzen wa ren door belangstellend geschonken, waar voor het bestuur by deze hartelyk dankt, in het by zonder de heer Berkouwer, die een half mud beste aardappelen beschikbaar stelde, als reclame zeide hy erby, dat hy hoopte dat de winnaar van deze aardappelen er van zou mogen smullen. Dé* eerste prys werd behaald door G. Grandia, 2e A Harreman, 3« C. J. de Bruyn, 4e B. Stolk, 6e C. P. J. Boer, 6e G. M. de Bruin, 7e P. Kersbergen, 8e L. Steenwinkel, 9e B. Wout, 10e J. Aret, lie P. Hulleman, 12e C. A. M. Spruyt, 13e D. Stubbe, 14e J. v. Loon, 15e J. H. Rietveld, 16e li v. Duu- ren, 17e C. Laurier. De tweede getoonde vielen ten deel aan G. Grandia, C. J. de Bruy'n, G. M. de Bruin en C. P. J. Boer. De le duif kwam aan te 12.28, de laatste 12.44,26. De verdere uitslag ia als volgt: G. Gran dia 1, 10, 11, 18, 19, 31, 37, 61; A Harre man 2, 33, 63; C. J. d. Bruyn 3, 8,12, 24, 34; B. Stolk 4, JH, 26, 29, 43, 44; J. Aret 5, 23; C. P. J. Boer 6, 13, 17, 27, 35, 42, 49, 50, 52, 55; G. M. de Bruin 7, 9; P. Kersbergen 14, 28, 40; L. Steen winkel 15, 20, 22; B. Wout 16, 38; P. Hulleman 26, 66; C. A. M. Spruijt 30, 32, 39; D. Stubbe 36, 45, .46; J. v. Loon 41, 471 J. H. Rietveld 48; L. van Duuren 54 en C. Laurier 57. De wedstryd had een allerprettigBt ver loop. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend aan H. A. Jon ge boer, K^orte Noodgod- steeg 10 te Gouda, en zyne rechfcverkry gen- den tot het uitbreiden zh'ner bestaande meu- belmakery en het daarin plaatsen en in wer king brengen van een electromotor van 2 P.K. en een gëcombineerde lint-zaagmachi ne, in het perceel plaatseljjk gemerkt Kor te Noodgod steeg 10, kadastraal bekend ge- weent© Gouda, Sectie D. no. 566; en pan J. P. Mul, Korte Tiendeweg no. 4 te Gouda, en zy'ne rechtverkrygenden tot het oprichten van een Stoomververö en che mische wasschery, met plaatsing daarin van een centrifuge, welke in beweging gebracht zal worden door een electromotor van 2 P.K., aöhten het perceel plaatselyk gemerkt Korte Tiendeweg 13, kadastraal bekend ge meente Gouda Sectie C. no. 2892; behou dens 't recht van belanghebbende (n) tot 't instellen van beroep binnen 14 dagen by H'. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hü%ie iet beroep instelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het gemeen tebestuur en (by deurwaardersexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Gevonden voorwerpen. Op eiken werkdag, des voormiddags tus schen 10 en twaalf uur zyn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeer de gevonden voorwerpen: 5 Huissleutels, 1 ryzweep, eenig geld en een manteltje. Voorts zyn te bevragen: 1 kinderportemonnaie by W. van Leeu wen, F. W. Reitzstraat 17; 1 parapluie by J. H. Hoek, Derde Kade; 2 mappen schryf- papier by R. Kempers, IJssellaan 181; 1 directoir by M. van Zutphen, Kattensingei J7;.l katje by C. B- Groenendaal, Kleiweg 112; 1 horlogeketting by J. Mulder, P. C. Bothstraat 69; 1 colliertje by H. Kuyten, Blauwstraat; 1 zakdoek by L. de Boom, Kleiwegstraat 38; 1 handtasch m. inhoud by iH. Boon, fi. v. Catsweg 148; 1 dames- taschje m. inhoud, Bureau van Politie; 1 Brief by J. van Elk, Karnemelksloot 117^ 1 Jongenspet by A. Sluyter, Walensteeg 11; 1 hond by B. Meyer, St. Jozéphstraat 38; 1 Kerkboekje by M. J. v. d. Berg, Raam 296; 1 badcostuum enz. by Wed. de Vries, Boelekade 79; 1 handtasch je bij M. Verwey, St. Jozéphstraat 66; 1 manteltje by N. van der iBerg, R. van Catsweg 178; 1 rozen krans by Zeverboom R. van Catsweg 186; 1 brohce by Fa. de Jager, Gouwe 183; 1 bril by D. Hey, Tuinstraat 31; 1 ceintuur by A. Schouten, Zeugestraat 68; 1 regen jas by E. van Dam, W. Tombecgstraat 1; 1 ring by N. de hoop, eGuzenstraat 8, 1 armbandje by Lunenberg, Bur. van Politie; 1 gedeelte van een rywielbel by P. Holt- huizen, L. DwarsBtrapt 10; 1 schryfhaak by A. v. d. Heuvel, Keizerstraat 34; 1 broche by J. S. Vogelenzangde Jong, Krimpen a.d. IJsel; 1 rywielpomp by Hoo- geveen, Kattensingei 70; 1 hond by J. de Riet, Vest 25; 1 geldstuk by M. Bredie, R. van Catsweg 54; 1 gebedenboekje by M. J. v .d. Berg, Raam 296; 1 kruiwagen by M. M. Belortje L. Tiendeweg 6; 1 grys zakje met inhoud by mej. P|ak/Goudkade 4. Als verloren werden aangegeven: 1 enveloppe met geld en een portemon- naie met geld. Omtrent eenige gevonden ry,wielbelas- tingplaatjes zyn aan het Bureau van Poli tie alhier inlichtingen te bekomen. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van Woensdag 12 Aug. wer- 'tiéh veroordeèld: Wegens loopen in hooiland: M. A. Gouda, f 1 s. 1 w. t. Wegens visschen zonder vergunning: G. H. v. B., Rotterdam, f 4 s. 2 w. t., verb, hen- gel. ■Wegens Pol. verord.: M. G. S., Gouda, f 1 s. 1 w. t. en A. H., Gouda, f 1 s. 1 w. t. Wegens fyden op hondenkar: J. S. Haastrecht, f 2 s. 1 w. f. (Wegens overtr. Pol. verord.: E. de B., Gouda, f 2 s. 1 w. t., A. C. W., Gouda, f 3 s. 1 d. h., J. B., Gouda, f 2 s. 2 d. h. Wegens bek. Waterschap, Woerden: f 4 s. 2 d. h., A. d. V., Gouda, f 4 s. 2 d. h. Wegens mOtorkenteeken besluit: G. J. H., Zevenhuizen, f 6 s. 3 d. h. Wegens visscherywet: J. v. d. M., Gouda, f 8 8. 4 d. h., verb, zetlynen. Wegens trekhondenwet: C. v. W., Gouda, f 3 s. 1 d. h. Wegens visscherywet: H. L., Rotterdam, f 4 s. 2 d. h., verf), hengel. (W. A-. d. W. Delft, f 5 s. 2 d. h., v. v. zet lynen. Wegens Pol. verord.: N. B., 's-Hertogen- bosch, f 3 s. 1 d. h., H. W. S., zwervende, f 3 >s. 1 d. h. Wegens loopen hooiland: Q. v. L., Reeu- wiik, f 3 s. 1 d. h- Wegens «vertr. kiesw.^W. G. vH. B.-<vd. W„ H .A. v. d. B.-d. G„ A^v. d- B.-K., P. M. v. d. B.-K., M. E.-M., E. H.-V., G. v. d. H. N. d. P.-V., J. P., M. P.-w. d. H., G. de R.-w. O., G. S. M.' d. W.-B., P. d. J.-V., allen te Moordrecht, f 0.60 a. 1 d. h. Wegens overtr. motor- en ryw. web: G. Th. H., f 5 s. 3 d. h., G. A. v. d. T., Rpeu- wyk, f 3 s. 1 d. h. Wagens, overtr. Art. 453: G. G., Gouda, f 5 a. 2 h., M. W. K., Gouda, f 2 s. 1 d. h., B. S., Gouda, f 6 8. 2 d. h., H. L. H., Gouda, f 5 s. 2 H. h. Wegens motor- en ryw. wet: H. V. te Reeuwyk, f 3 s. 1 d. h., K. V., Reeuwyk, f 3 s. 1 d, h. Wegens ari^453: G. v, d. L., Gouda, f l s. 1 d. h. Wegens visscherywet: P. A., Zwammer- dam, f 1 Od. s. 6 d. h., verb, schakels. Wegens motor, ryw. wet: A. P. te Moor drecht, f 3 s. A d. h'., H. P. te Moordrecht, f 3 s. 1 d. h„ C. D. S.', Capelle a. d. IJsel, f 3 s. 1 d. h. Wegens visscherywet: J. Z., f 3 8. 1 d. h., v.v. hengel. Burgerlijke Stand. t> GEBOREN: 9 Augustus: Jacob z. v. A. Ouwerkerk en A. M. L. Vink, St. Joseph- straat 62. 10 Augustus: Roelof z. v. A. J. Schoonderwoerd en M. den Haagft Komyn- steeg 29. 12 Augustus: Clara Geertje d. v. K. van Dyk en M. de Waal. GETROUWD: 12 Augustus: G. *N. Cas- telein en W. A. Rietveld. J. J. Bredie en M. J. Ru¥fel8. A. Rustwat en M. Mol. W. Donk en J. van Driel. P. C. den Oud sten en A .E. van Harten. B. Kraan en M. C. Rietveld. W. G. J. de Gruyi en E. Rynhart. OVERLEDEN: 9 Augustus: Petrus Adri- anus van der Wolf 19 j. 10 Augustus: Maria Johanna Kielliger 9 j. Giliam Al- bertus van Leest 20 j. Klaas Verleun 72 j. Agenda. 15 Aug. Hollandia Markt 7% uur njn. 'Soiree Dansante Toeristenclub, Gouda. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrydag 14 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Tot predikant by de Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. J. A. Gunning te Lage Vuur- sche. Zondag 9 A*fc. hield de Postduivenver- eeniging „D« Witpen" een onderling con cours vanuit iMons 181 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: T. D. Both le, 6e, 9e, 19e, 29e, 3e over- duif; C. den Braber 2e, 3e, 28e, 30e; L. Se Bode 4e, 24e; J. Baas 5e, le ©verduif; P. v. d. Linden 7e, 15e, 17e, 18e, 25e; F. Donk 8e; C. Lonedrsloo» 10e; P. Mudde lie; L. Boers 12e, 2e ©verduif; W. Loendersloot 13e; P. v. d. eBrg 14e, 23e; A. de Groot 16e; G. Palagraaf 20e, 21e, 26e; H. J. Scholten 22e; F. v. Vliet 27e. Aankomst eerste duif 12.08.22, laatste 1.13.37. Eereprys geschonken door den heer Both werd gewonnen door C. den Braber met 2e prys. Eereprys geschonken door den heer Cabout werd gewonnen door W. Loerf- dersloot met de eerste aangewezen duif. MOORDRECHT. Tot predikant by de Ned. Herv. Gemeen te is beroepen Ds. B. NiWwburg em. pred. te Boskoop. ©■ubileum Pastoer Albers. Het v^rtig-jarig juibileum van den Zeer Eerw. heer Pastoor H. Albers, zal door de R. K. Parochie alhier met grooten luister gevierd worden. De Pastoor, die zeer be mind is by zyn parochianen, door zyn wel willendheid en zyn goedhartigen aanleg, wordt Vrydagaivond met den trein van 6.44 ,uur aan het Station alhier ingehaald, waar- by de Muziekvereeniging „TXJ.A.GE.N.O." medewerking verleent. De ZecrEerw. heer Albers wordt dan geleid naar het Zuster huis en vandaar naar de kerk, waar een plechtig Lof zal plaats hebben. Zaterdagmorgen te 10 uur vindt een plechtige Hoogmis plaats met assistentie. In dezen dienst zal de jubilaris de feestrede houden. Des middags recipieert Pastoor Al bers, welke receptie, daar twyfelen we niet aan, zeer druk bezocht aal zyn. Des avonds vindt in het gebouw van de St. Jozefgezel- lenvereeniging een feestavond plaats. Gok Zondag hebben kerkelijke plechtig heden plaats en 's-avonds,<pyeneens uitvoe ring in het R. K. Vereenigihgsgebouw. 's-Maandags hebben f-se^telykheden voor de kinderen plaats. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. VYedstrydeu om de kampioenschappen van den Z. H. A. B. Op het programma van de te Delft op 6 Sept. a.s.te houden jithletiekwedstryden staan de volgende nummers om de kam pioenschappen van den Z. H. A. B.: 100 M., 400 M.,-800 M, en 1500 M. hardloopen, ver springen met aanloop, 3000 M. relais, 4 X 100 M. estafette. Voor dames worden de volgende kam- pioenschapswedstryden gehouden: ver-» en hoogspringen met aanloop, 80 M. hardloo pen; bovendien staat op het programma 4 X 80 M. estafette. De juniores wedstryden omvatten de vol gende nummers: 80 M. hardloopen, ver- en hoogspringen met aanloop en 4 X 80 M. estafette. 1 ZWEMMEN. Drie records. De Zweedsche zwemmer Arne Borg be haalde gisteren drie nieuwe records, door 1600 Meter te zwemmen in 21 min. 41.3 sec., 880 yards in 10 min. 32 sec. en 1000 Meter in 13 min. 15 sec. 4 FINANCMBLR lljMCHTBN. N. V. Kaashandel Maatschappy „Gouda". Dividend 5 In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders werd de ba lans, verlies- en winstrekening en winstver- deeling goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van directie en commissarissen werd het dividend be paald op 5 Tot commissaris werd in de plaats van den heer I. IJssel de Schepper, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer J. van Kranenburg te Gouda. Aan het jaarverslag der Directie wordt het volgende ontleend: Tot ons genoegen kunnen wy mededee- len, dat de resultaten van het afgeloopen jaar, alles in aanmerking genomen, bevre digend zyn geweest en wy met het voorstel kunnen komen dit jaar weder aah te vangen met het uitkeeren van een dividend. Het bedryfsresultaat stelt ons voorts in staat opnieuw een begin te maken met het creëeren van een Reserve. By beschouwing van de behaalde resulta ten brengen wy onder de aandacht, dat wy dit jaar wederom een bedrag van 25.821 op ons aandeelen-bezit in andere vennoot schappen r hebben afgeschreven, hetgeen noodzakeiyk was door den verderen ongun- stigen gang van zaken der firma Harmens Bros Co. Ltd .te Londen. Ons aandeelen- bezit in deze firma hebben wy thana ge heel afgeschreven. Ook op de gebouwen hebben dit jaar we derom de gebruikelyke afschry vingen plaats gevonden. Als toelichting op den post inventaris wordt medegedeeld, dat dit bedrag hooger is dan verleden jaar wegens aanschaffing van machinerieën tot uitbreiding van ons be- dryf. Hoewel deze machinerieën eerst kor ten tyd in gebruik zyn gesteld, hebben wy gemeend hierop ruim te moeten afschry ven. Op de balans per 30 April 1924 kwam nog voor een bedrag van 24.324 dubieuze debiteuren, waartegen geen reserve was op gevoerd. Het doet ons genoegen te kunnen berichten, dat de verwachting, uitgesproken in ons vorig verslag, ten volle bewaarheid j,s geworden, aangezien zelf meer dan be doeld bedrag in den loop van dit boekjaar is binnengekomen, terwyl wy op onze oude Duitsche vorderingen nog geregeld betalin gen ontvangen. We hebben dezen post daarom dit jaar pro memorie met 1 opgevoerd. De kaasverkoopcombinatie „Noord-Hol- land-Gouda" -werkte tot beiderzydsche te vredenheid en werd voortgezet. Het resultaat der kistenfabriek was even eens alleszins behoorlyk. Ofschoon het winstcyfer een hooger uit- keering mogelyk maakt, gelooven commis sarissen toch te moeten voorstellen het di vidend op niet meer dan 5 te bepalen en het overige gedeelte van de winst, dat aan aandeelhouders zou kunnen worden uitge- kerrd te bestemmen tot vorming van een reserve. Blykens de balans staan de gebouwen en terreinen na 24.301.32 afschry ving, op 722.000.— (v. j. 736.000.—); inventaris 148.000.— (v. j1f 129.000.—); motorboo ten 27.000.(v. j. 30.000); inventaris kistenfabriek 9000.— (v. j. 5000.—); meubilair 11.000. Aandeelen in andere vennootschappen, na afschryving van 25.821.72, 300.676.— (v. j. 826.496). Voorraden 1.072.957.— (v. j. 950.102.—). Dubieuse debiteuren f 1 (v. j. 24.324.—). Debiteuren 841.640.— (v. j. 932.096.—). Postgiro 3632.—, div. banken 3911.—, kas 10.150. Totaal 3.149.967.— (v. j. 3.177.504. Aandeelenkapitaal 2.000.000.extra reserve 44.997.onbetaald dividend 200.deposito crediteuren 331.323. (v. j. 213.534), crediteuren 481.826. kassier 112.988.—; winst 151.889.— b(j onverdeelde winst Ao Po' 27.243.—, totaal winst 178.638.—. .if RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 5.30 Hilversum, 1050 M., Hilversumsche Draadlooze Omroep. Vooravond-con cert door het H. D. O.-orkest onder leiding van Francois H. Lupgens. 7.20 Londen, Daventry, 365 M. 2 LO en 1600 M. 5 XX, tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. '8.10 'Hilversum, 1050 M., Hilversumsche Draadlooze Omroep. Avondconcert met medewerking van Annie Hof man, mezzo-sopraan. Gerhard Leen- dérs, bas. Het H. D. O.-orkest onder leiding van Francois Lupgens. 8.20 Londen,Daventry, 365 M. 2 LO en 1600 M. 5 XX, kamermuziek. Beatrice Harrison, solo-violoncel. O.a. Sara bande, Handel, Pavane, Saint-Saëns. Birmingham 279 M. 5 IT, orkest. Ouverture Martha, Flotow. Aber deen, 496 M. 2BD, Scandinavische avond. 8.50 Munster, 410 M., concert. 9.05 Parys, 1790 M. SFR, concert met me dewerking van solisten. 9.20 Daventry, 1600 M. 5 XX, een strand- uurtje van de Wellington Pier v. Great Yarmouth. 10.50 Londen,-Daventry, 365 M. 2 LO en 1600 M. 5 XG, Savoy Orpheans and Savoy Havana Band. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. AUPHEN a. d% RIJN, 18 Aug. 1925. Aangevoerd 101 wagens, le srt. 6466, 2e srt. 5863, met R. M. 67—70, Zware 72. Leidsche kaas 5560. Handel vlug. Coöp. Ver. „De Boskoopsche Veiling". 13 Aug. Rozen: Ophelia Sf—31, Gol den Ophelia 3040, Hadley 100110, Co lumbia "5977, Butterfly 35, Mimé Jules Bouché 30, Cl. Perner 96100, Marcel Royer 43, ^olyantharozen 68 Buitenrozen 10—20; Diversen: Dahlia's 1725, Gladio len 1016, Violieren 32, Anjers 18, enkele pricesseboonen 2023, dubbele pricesseboo- nen 10 per K.G.; Snyboonen 1121. Kaasmarkt. GOUOA, H8 Aug. 1925. Aangevoerd 182 partyen. Handel vlug. le kw 6264, 2e kw. 6460; Zwaardere Ryksm. 71, met Ryksm. le srt. 6568. BOTER: Redelyke aanvoer, handel rede- lijk. Weiboter I.0W.I6. EIEREN: Redelüjtlèfaanvoer, handel vlug. 8.50—9.25 per 100 stuks. Veemarkt. GOUiÖA, 13 Aug. 1925. Melkvee rede lijke aanvoer, handel redelijk, 300386; Vette varkens weinig aanvoer, handel vlug, 0.450.47 per half K.G.; Magere varkens groote aanvoer, handel matig, 0.400.45 per half K.G.;Magere biggen groote aan voer, handel stug, 1520 per stuk; Nuch tere kalveren weinig aanvoer, handel rede lijk *2—22. Graanmarkt. GOUDA, 18 Aug. 1925. De kwaliteit van het nieuwe gewas valt,niet mee. Tarwe 14-—15.25, Rogge 12—18, Gerst 13.75— 14.56, id. chev. 1516, Erwten 1418, alles nieuwe oogst en per 100 K.G. (DRAADLOOZE DIENST.) Revolutie in Syrië. LONDEN, 13 Aug. Uit Constantinopel wordt geseind dat volgens berichten uit Adana de revolutie der Drusen 'zich uit breidt. De ^ran8cb%v autoriteiten vreezen voor een opstand der naburige stammen. Een bataljon van 500 Armeensche vrywil- ligers is verslagen. De winkels van Damas cus zyn gesloten, door de inwoners is om wapenen gevraagdter verdediging van de stad, hetgeen de Franschen weigerden. Een Turksch detachement over de grens van Penië. LONDEN, 13 Aug. Een Turksch detache ment heeft de grena overschreden en Per zisch gebied bezet. De Perzische Regeering heeft te Angora geprotesteerd. Vulkanische uitbarsting. IGNDEN, 13 Aug. Uit Athene wordt ge seind dat de vulkaan op het eiland Santorin, welke sinds 1886 gebluscht was, plotseling kolommen rook en later vlammen en stee- nen heeft uitgeworpen. De erupties duurden gisteren voort, de inwoners zyn door een pa niek bevangen. Een ongeval by de Philipsfabrieken. EINDHOVEN, 13 Aug. Hedenmorgen omstreeks half twaalf waren een vyftal- werkReden van de nieuwe papierfabriek van Philips lin het Philipsdorp bezig mei het ophyschen>van een zware lange balk. Plotseling viel deze naar beneden. De werk man S. werd getroffen en met een ernstige vleeschwonde aan het been naar de Polikli niek overgebracht. De andere vier arbeiders werden licht gewond. De telefoonverbinding met Borculo gedeeltelyk hersteld. ENiSOH'ElDE, 13 Aug. Volgens hier ont vangen berichten is de telefoon en telegr. verbinding met Borculo weer gedeeltelyk hersteld. Voor de gezinnen die geen onder komen meer hebberf", zullen noodwoningen worden gebouwd. Een oproep om steun. ARNHEM, 13 Aug. Een cycloon heeft in een gedeelte van Gelderland, en in het by- zonder in het stadje Borculo op ontzettende de wyze huisgehouden. Meenden wij tot op heden dat dit soort rampen hier niet kon voorkomen, de geweldige verwoesting door dezen heftigen storm in enkele gedeelten van den Achterhoek teweeggebracht, heeft anders uitgewezen. Heele verdiepingen van huizen zyn weggevaagd, torens afgerukt en op de omgeving in puin geworpen. Ontzet tend is er geleden door den korten tyd waar in zich het vernielingsproces heeft voltrok ken, in het byzonder financieel. Landgenooten, onlangs, toen door weige ring van rykssteun de financiering van de Olympische Spelen in hoofdzaak aan het part. initiatief is overgelaten, is ggebleken hoe spoedig met ernstigen wil een millioen Is by een te brengen. Hier is niet een maar meerdere millioe- nen noodig, om de getroffenen althans èenigermate schadeloos te stellen, voor het geen de losgebroken elementen hen hebben ontnomen. Bepaal daarna uw gift. Voor het Centraal Comité in Gelderland, Mr. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland. WISSELKOERSEN. 12 Aug. 13 Aug. Officieel. 12.08% 12.07% 59.19% 59.17% 11.60 11.61 11.20 11.21% 48.30 48.30 35.07% 35.05 67.15 66.87% £6.87% 66.86 46.16 46.— 2.48% 2.48% Niet officieel. 7.37 7.37% 36.90 35.77% 8.96 8.96 Beiuraoverridit. De effectenbeurs hiad vandaag een kalip verloop, op geen enkele afdeeling ging iets van beteekenis om. Zelfs in rubberfondsen vonden slechts bescheiden omzetten plaats, en de meeste soorten bewogen zich binnen beperkte grenzen. Amsterdam rubbers wer den op een eenigszins hooger koerspqil in gezet, liependaarna even terug, doch bleven vervolgens stationair. Oliewaarden liepes\ onder beurstijd langzaam terug, doch het gemiddelde niveau onderging ten opzichte van gisteren weinig verandering. Suiker fondsen lagen wat zwakker in de markt. H. V. A. kwamen opnieuw iets lager te lig gen, hetgeen natuurlyk op rekening moet worden gesteld van de verdere daling der suikerprijzen. Tabakken op ongevéer de vorige koersen verhandeld. Van de Ned. Industrieelen golden de ge- o wone aandeelen Jurgens eenier iets lager. De aandeelen in Kunstzyde-ondernemingen waren klaarbiykeiyk aan eenig aanbod on derhevig. Scheepvaartpapieren verwaarloosd. Van Amrikanen ontwikkelde zich nog al wat be weging in gewone Wabash, die gevraagd waren en zich verder in koers wisten te ver heffen. Prolongatie 4 RADIO-TELEGRAFISCH WEEUHKUH 1 Hoogste stand 768.3 te Frankfort. Laagste stand 756.7 te Seydisfjord. Verwachting: Zwakke totmatige Zuide- ïyke tot Zuid-Westeiyke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig*-'of geen neerslag. Iets warmer. Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid Milaan

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2