Afsluiting Waterleiding. A. FOKKERS, Fluweelemsingel 77. Telefoon 686 y Tweede meisje na een uur hedennacht PREMMBBUIèTEN. Laatste Berichten. gezellig tehuis aangeboden Wegéns jnoodzakelijke reparatie aan de'hoofdleiding zal de waterleiding eenigen tijd worden AFGESLOTEN. Jalouziën Markiezen en Rolluiken dan tot dusverre en springt zynT»enedendeel in klokken of in plooispleten ait, op diverse gelijkmatige afstanden. Men verwacht, dat er wederom veel ge garneerd zal worden met ruiten op effen stoffen, dat de mouwen zich iets zullen ver nauwen en de kragen zich beduidend zullen versmallen. Men ziet een overvloed van zak- vormen tegemoet, rechte insteekzakkeu en groote opgezette; met bont afgezette en met lint omlijste zakken. Als herfstnouvlau- té aan de costumes wordt de verwachting gericht op druk-gegarneerde heup-contou ren. De heupen in 't loopend seizoen zoo eenvoudig en glad worden vermoedelijk tot middelpunt van een rondgaande opleg- Da strijd ii Een belangrijke verklaring van Paii Amerika. De commissie van 01 Alvorens uit Parijs te vertrekken voor een week-end van drie dagen, deed Pain- levé aan de pers de volgende mededeeling nopens de onderhandelingen betreffende Marokko: „Daar afgezanten den wensch van Abd- el-Krim hebben bevestigd om het bloed vergieten te staken, zijn de regeeringen van Frankrijk en Spanje tot overeenstemming gekomen nopens de voorwaarden voor een rechtvaardigen en duurzamen vrede in Ma rokko. Ofschoon Abd-el-Krim tot nog toe heeft gemeend, van de hem door gevol machtigde afgezanten ter beschikking ge stelde voorwaarden geen kennis te moeten nemen ,is hij er zeer wel mee bekend. Hij weet, dat de essentieel clausule daaruit overeenstemt met den wil van de vertegen woordigers van het Fransche volk, n.l. aan de Rifstammen en de Djebalar's bestuurs-, economische en politieke autonomie te waarborgen binnen het kader van de ver dragen, d.w.z. onder voorbehoud, dat zij de souvereiniteit van den sultan en de verte genwoordiging van het kalifaat erkennen. Totnogtoe wenden de afgezanten, die zon der welomschreven mandaat van Abd-el- Krim komend ^beweerden uit zijn naam te spreken en zijn gedachten te kennen, zich afzonderlijk nu eens tot Fransche ambtena ren, dan weer tot Primo de Rivera en be vestigden allen eenstemmig, dat Abd-el- Krim, voordat hij tot eenige onderhandeling overgaat, bij voorbaat erkenning eischt van de volkomen onafhankelijkheid van het Rif, een voorwaarde, die in strijd is met de in ternationale verdragen en verbintenissen, waarvan Frankrijk en Spanje zich tegen over de mogendheden niet zouden kunnen ontslaan, een voorwaarde, waarvan de aan vaarding onmiddellijk en op gevaarlijke wij ze de heele Marokkaarische 'quaedtie zou heropenen. De Fransche regeering is zich ervan bewust, alles te hebben gedaan in overeenstemming met den wil des volksom het bloed der soldaten te besparen doch de Fransche edelmoedigheid zou niet de grens kunnen overschrijden, waarbuiten zij mor gen gevaren zou teweegbrengen, veel groo- ter dan die van vandaag. Onderhandelingen en pourparlers zullen geen oogenblik ver traging brengen in de voorbereiding van de militaire operaties en het uitzenden van troepenmachten, bekwaam om den aanval, waarvan de Franschen het slachtoffer wer den, te pareeren. Frankrijk is een keer te meer tot de grenzen van bet mogelijke ge gaan om Marokko den vrede terug te bren gen .alvorens zijn kracht te ontplooien. De Riffynen moeten kiezen tusschen den vrede en den oorlog# BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De crisis in -het Stinnes-concern. Over de crisis in het Stinnes-concern en de quaestie tusschen cte Duitsche banken gerezen, lezen wjj in het „Hbld." nog het volgende: De crisis in het Stannes-concern is in hoofdzaak gelegen in de oneenigheid tus schen Hugo Stinnes Jr. en zijn ouderen broeder dr. Edmund Stinnes, welke laatste zijn positie in het concern heeft moeten op geven, maar hiervoor schadeloos werd ge steld door overdracht van de automobiel- en andere belangen, alsmede door een uitkee- ring in geid, welke hem uit den Stinnesboe- del was toegezegd. Feitelijk heeft dr. Edmund Stinnes hier door zijn aandeel voor het losbarsten van de bui in veiligheid kunnen stellen, aanne mende althans, dat de toegezegde uitkee- rmg op tyd zou zyn bewerkstelligd. Zijner zijds zou hij er in elk geval ook niet zonder kleerscheuren zijn afgekomen. Hij heeft b.v. de controle over de Nordstern aan een bui- tenlandsche groep moeten overdragen ter afwikkeling van schulden. Maar in elk ge val is hij in het bezit gebleven van <te groo te automobielfabrieken en van een belang rijke vordering op den boedel van Stinnes. Nu meer en meer blijkt dat die boedel op een sterke proef zal worden gesteld, ter voldoening van de voorschotten van het banksyndicaat, is er een conflict van belan gen ontstaan tusschen de banken, die zich een onbeperkt recht van beschikking over den boedel van het Stinnes-concern heb ben verzekerd, en dr. Edmund Stinnes, die preferentieele rechten heeft op een deel van dezen boedel. Het bankconsortium heeft dr. Edmund Stinnes trachten te bewegen, van zijn recht tot voorkeur afstand te doen op grond van het feit, dat zijn aandeel in dertijd is vastgesteld, met het oog op ver wachtingen omtrent het resultaat van de eind-afwikkeling, welke verwachtingen in middels veel te gunstig zijn gebleken. Ed mund Stinnes heeft zich in principe ver klaard, tot zulk een regeling mede te wer ken, op voorwaarde, dat de banken hem de uoodige voorschotten zouden Verleenen vóór garneering, 't zy borduurwerk, soutachee- ring of plooitjes-versiering. Het schijnt, dat, niettegenstaande het be klag van vele élégante vrouwen der Haute- Volée Parisienne, over de gladheid der ja- ponbovendeelen, derzelver effenheid no$ ge handhaafd blijft. Dit voorschrift komt te goed overeen met de verwachting der ju weliers. Deze koesteren namelijk den wensch dat de vrouwen zich zullen blijven bepalen tot het dragen van kostbare juweelen in halssieraden en brochettes en dat dok de snoeren kostbare paarlen, welke zoo goed uitkomen op effen lijfjes, vooralsnog niet door kleeding-garneering verdrongen zullen worden. GRACE ALLAN. i Marokko. evé. De Belgische schuld aan lerzoek inzake het mijnbedrijf. Volgens berichten uit Washington zjjn de' besprekingen over de Belgische schuld aan Amerika opgeschorst. Amerika heeft gewei gerd op de voorstellen van België in te gaan. Wel zou Amerika bereid zijn reke ning te houden met den financieelen toe stand van zijn debiteur voor het geval dat België in sommige jaren niet het 'geheele verschuldigde bedrag zou kunnen betalen. De Belgische gedelegeerden hebben te Brus sel nieuwe instructies gevraagd. De Amerikaansche commissie heeft ook nieuwe voorstellen tot consolideering van de schuld aan de Belgische afgevaardigden gedaan, maar men verklaart, dat de nieuwe instructies, daarover in te winnen, de ver traging veroorzaken. De Belgische delega tie wil een verschillende behandeling ver krijgen voor de verplichting van teruggave van de leveringen voor de ravitailleering gedurende den oorlog, welke verplichting trouwens ,naar men meent, volgens de ver bintenissen, indertijd door president Wilson aangegaan, op Duitschland rust. De Ame rikaansche commissie wil daarmee echter geen rekening houden. Bij de in Londen gehouden besprekingen tusschen minister Baldwin en het bestuur van de mijnwerkersfederatie, heeft de mi nister afgewezen den eisch der mijnwerkers om eigen vertegenwoordigers in de regee- ringscommissie van onderzoek aan te wij zen. De regeering heeft, zoo zei hij, een volko men onpartijdig en beslissend rapport noo- dig zoodat de commissie geheel onbevoor oordeeld diende te zijn. Wel konden de mijnwerkers deskundigen aanwijzen als toe hoorders, die het recht zouden hebben vra gen te stellen aan getuigen, die door de commissie worden gehoord, op dezelfde wij ze als dit bij een gewoon proces door ad vocaten geschiedt. Het staat nog niet vost, of de mijnwerkers voor deze functie perso nen uit hun midden of juridische deskundi gen zullen aanwezen, doch eenige dagen ge leden verluidde reeds, dat zij wenschten, zich door den juridischen adviseur van het algemeen vakverbond, Sir Henry Slesser, den vroegeren procureur-generaal van de Labour-regeering, te laten vertegenwoordi gen. Het hoofdbestuur der mijnwerkers is blijkbaar zeer teleurgesteld over deze wei gering, ofschoon de regeering alle andere wenschen van de mijnwerkers reeds had in gewilligd. Oip 19 Augustus a.s. heeft de bijeenkomst van de gedelegeerden der mijnwerkers uit alle districten plaats, welke wordt vooraf gegaan door een vergadering van het alge meen bestuur der federatie. zijn eigen schulden aan Stinnes-onderne- mingen, die geleidelijk zullen vervallen. Overeenstemming hierover is niet verkre gen. Ten einde pressie op dr. Ednpund Stin nes uit te oefenen, hebben de banken thans hun credtetverieening aan de Aga, de groo te automobielfabriek van Edmund Stinnes, opgezegd. Haar accepten worden niet meer door de banken genomen. Zeifs wis sels van cliënten worden niet meer verdis conteerd. De Aga, die juist bezig ia met een kostbare verbouwing, ten einde een Amerikaansche fabricatie-methodë in te voeren, is thans niet meer in staat, om zich de noodige middelen te verschaffen, voor het voortzetten van haar bedryf, hetwelk 500 automobielen per ..maand prq^uceert, en rechtstreeks werk geeft aan 2000 arbeiders. Dr. Stinnes heeft zich thans tot de Prui sische regeering gewend. Hy wyst er op, dat c.a. 8000 families direct of indirect bij zijn bedryf -zyn betrokken en broodeloos zullen worden, indien het moet worden stop gezet. De bankschulden van de Aga bedra gen niet meer dan de omzet van 14 dagen. Hy vraagt thans van de Pruisische regee ring een credlet van 3 millioen Mark, ver zekerd door goederenvoorraden ter waarde van 6 h 7 millioen Mark, welk verzoek- door de arbeiders wordt gesteund. Reeds verle den week kon de uitbetaling van het loon slechts plaats vinden met behulp van gel den, die van particulieren waren geleend. Het zal wel van het verdere verloop van het conflict tusschen het bankconsortium en dr. Edmund Stinnes en van de vraag, ot de Pruisische regeering al of niet interve nieert, afhangen, hoe de Stinnesliquidatie verder voor de banken verloopt. De ontruiming^an Dusseldorp. Het gemeentebestuur van Dusseldorp heeft de mededeeling ontvangen; dat de ont ruiming van de stad in den avond van 25 Augustus voltooid zal zvjn. FRANKRIJK. Een kolenschip gezonken. Elf vermisten. Een Fransch kolenschip is, „Saint Mard" genaamd, uit Cardiff komende, in de buurt van Quessant gezonken. Elf opvarenden worden vermist. Weer een trein gederailleerd. Tengevolge van een verkeerden wissel stand is de express van Dieppe in het sta tion van Pontoise gederailleerd. Zes passa giers werden licht gewond. OOSTENRIJK. Mgr. dr. Seipel kardinaal7 Volgens een part, telegram.. S# aan de Frankfurter Zeitung zou mgr. dr. Seipelyde vroegere Oostenryksche bondskan selier benoemd worden in het kardinaalscol lege te Rome. Hy zou er de kardinaal der Duitsche landen worden. Het bezoek dat Seipel eergisteren te Pa- rys P&inlevé, den Franschen minister-presi dent, gebracht heeft, had ten doel aan de Fransche regeering te doen weten, dat hy zyn nieuwetaak niet in anti-Franschen geest of in een geest tegen de vredesverdragen in dacht op te vatten. Spoorwegongeluk. Naar uit Graz gemeld wordt, is gisteren ongeveer te middernacht naby Mtirzzusch- lag in het Mürzdal, een sneltrein op een goederentrein geloopen. Er werden 30 per sonen gewond. Het gerucht heeft de ronde gedaan, dat de commissaris-generaal van den Volken bond, mr. Zimmerman, by het spoorwegon geluk zou zjjn gekwetst. Een telegram van het Weener Korr.-bu- reau meldt, dat de heer Zimmerman onge deerd is en dat hy zich zelfs niet in den trein heeft bevonden. SPANJE. Een liefdesroman. Dezer dagen hield voor het Grand Sardi- nero Hotel in Santander, de mondaine Spaansche badplaats, een fraaie luxe-auto stil, welke door een ryken, jongen sports man uit Porto Rico werd bestuurd. Onmid dellijk daarop snelde een jong meisje dè hal van het hotel uit, sprong in de auto en reed weg. Zy was echter haar gouvernante niet vlug genoeg af, die het hotel uitstormde, luid roepend: Help, help. zè wordt ontvoerd! Een politie-agent snelde toe, reed in een taxi de auto achterna, die juist voor '«en kerk stopte. Het paartje iwerd naar het po- litieburau meegenomen, waar bleek dat het zich in alleryl wiide laten trouwen. De ouders van het meisje verklaarden tegen het hu\velyk gekant te zyn; zij stuur den hun dochter naar haar kamer, terwyl de jonge man zoolang in arrest bleef. Edoch, de beide gelieven zullen elkaar toch spoedig krygen, daar anders een der gelijke gebeurtenis, ook al is het meisje nog zoo kort van haar ouders weg geweest, toch een blaam op haar reputatie zou wer pen. VEBEKNIGDE STATEN. De dreigende mijnwerkersstaking. Wanneer het inderdaad den len Septem ber tot een staking in de Amerikaansche anthracietmynen>" komt, bestaat er alie kans, dat het conflict zich tot de bitumi- neuse kolenmijnen zal uitbreiden, daar de Amerikaansche Mjjnwerkersbond heeft be sloten te eischen, dat elke regeeringsbemid- deling in het conflict in de anthraciet- industrie eveneens zal leiden tot een her ziening van de z.g. Jacksonville-overeen- komst voor de bitumineu.se kolenmjjnen. Deze overeenkomst, welke in Februari 1924 door het persoonlijk streven van Hoover, den toenmaligen minister van handel, in Jasksonville (Florida) tot stand kwam, her nieuwde voor den, tyd van drie jaren de be staande loonschaal voor de steenkolenin- dustrie, welke nog het op het peil van oor logstijd was. Zy omvatte 600.000 arbeiders, wier leiders zich thans by de' 155.000 anthra- cietarbeiders wenschen aan te sluiten, op grond van de bewering, dat het afbreken der onderhandelingen in het anfchracietbe- dryf hun van de belofte ontheft, welke zy den mijneigenaars hebben gedaan om de problemen van de anthraciet en de steen kool van elkaar gescheiden te houden. Nu het Conflict in de anthracietmynen het on derwerp eener regeeringebemiddeling uit maakt, dient de regeering eveneens kennis te nemen van de door de eigenaren der bi tujnineuse kolenmijnen 'beoogde loonsverla ging. -s BINNENLAND. Veeartsenykundige Hoogeschool. Bjj Kon. besluit van 11 Augustus is, met ingang van 1 September, aan dr. J. Poels, te Utrecht? op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend alè buitengewoon hoogleeraar aan de Veeartsenykundige Hoogeschool te Uttecht, onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten Provinciale Staten van Zuid-Holland. Bjj Kon. besluit van 11 Augustus is aan tien commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provin cie in buitengewone zitting op Donderdag 3 September 1925. Het nieuwe bankbiljet van 10. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zy morgen een nieuw model biljet van 10 in omloop zal brengen. De voorzjjde wordt omlyst door een in blauwe kleur gedrukten rand van kleine ro zetten en is door een verticale lijn derzelfde rozetten in twee vakken verdeeld. Van deze vakken is het linkervak, hetwelk iets meer 'dan gedeelte van het biljet beslaat» on bedrukt gelaten. Hierin is het watermerk geplaatst, hetwelk een zeilend scheepje voorstelt. Het rechtervak is in blauwe kleur gedrukt en vertoont den volgenden, gegra-^ veerden tekst: DE NEDERLANDSCHE BANK BETAALT AAN TOONDER WEN GULDEN. De President, De Secretaris, terwjjl in de vier hoeken van dit vak het cjjfer 10 voorkomt, naar de binnenzijde fff- gelijst door randen van dezelfde rozetten als bovengenoemd. De ondeizjjde van dit ge deelte van het biljet wordt ingenomen door de gegraveerde afbeelding van een vrouw in Zeeuwsche klederdracht, welke geplaatst is tegen een gegmllocheerden, donkeren ach tergrond, waarop in regelmatige herhaling het Romeinsche cjjfer X zichtbaar is. De ruimte rondom de ovengenoemde teks is opgevuld met motieven, welke aan de vruchten en bladeren van den oranje-ap pel zjjn ontleend. De keerzyde van het biljet vertoont links een in een rechthoek geplaatst rozet, opge bouwd uit stervormige, bruine en blauwe lijnfiguren. In de hoeken van den rechthoek is het cjjfer 10 aangebracht in paarse kleur op een meerkleurigen achtergrond. Ter weerszijden van de opzet is in verti cale richting artikel 232 van het Wetboek van Strafrecht in kleine, paarse letters af gedrukt. Een ondergrond van fjjne slinger- ljjnen, die te zamen een straalsgewijze, van de rozet uitgaande meerkleurige figuur vormen, draagtlinks en rechts van de rozet in verticale richting het woord „Amster dam" en daaronder den datum van het biljet. Boven en onder de rozet zyn op denzelf den ondergrond de serieletters en het num mer van het biljet aangebracht. Het geheel is gevat in een met kleine ro zetten opgevulden rand, die zich op het rechtergedeelte voortzet als een rechthoeki ge ljjst om het watermerk. De ruimte voor het watermerk is ook aan de keerzjjde onbedrukt gelaten. Boven en onder het watermerk is in een kleiner letter en cjjfertype nogmaals de serie-aanduiding en de nummering van het biljet aange bracht De biljetten zjjn gedrukt op aan alle zjj- den recht afgesneden papier van ongeveer 17 bjj 10 om en worden ter voorzjjde voor zien van den stempel der handteekening van den president en den secretaris. De biljetten zjjn gedateerd van 1 Maart 1924 af. De toepassing der Zegelwet. Verscheidene zakenlieden gedupeerd. Een veertigtal zakenlieden te Haarlem hebben volgens de O. H. Crt. van den Ont vanger der Registratie een aanschrijving ontvangen, vermeldende dat bjj hen over treding van de Zegelwét was geconstateerd en dat de betreffende persoon of firma werd verplicht een boete te betalen van 100 voor iedere 0.25 die te weinig aan zegelrecht betaald waren. Het verzuim door deze lieden gepleegd, berust op artikel 40 f 2 der Zegelwet 1917, waarvan de tekst luidt; „Aan een vast recht vun 25 cent zjjn on derworpen de hier te lande opgemaakte, af zonderlijk of in registers gestelde bewijzen van ontvang van vervoerde goederen, afge geven door of voor hem, aan wien de goede ren verzonden of geleverd zijn, daaronder begrepen alle andere stukken, welke be stemd zyn om de ontvangst van het vervoer de tê staven." „Genoemde stukken zyn aan dit zegel recht onderworpen, onverschillig in welken vorm zy zyn opgemaakt, ai was het in dien van bericht of brief, zelfs als deze stukken wegens niet onderteekening of om andere redenen in rechten niet kunnen dienen tot schriftelijk bewjjs." Zegelrecht ist volgens deze wet echter niet verschuldigd voor de bewijzen van ontvangst van vervoerde goederen, als de aan de ver voerders of expediteurs verschuldigde vracht minder dan tien gulden bedraagt en daarvan uit het stuk blijkt. Hieruit blijkt dus, dat het zegelrecht van 0.25 betaald moet worden, wanneer men een ontvanbewys teekent van een zending, die meer dan 10 aan vervoer gekost heeft. Het zal misschien niet dagelijks voorkomen dat men een zoo groote zending ontvangt, maar wanneer dit gebeurt, gelooven wy', dat slechts zelden by het teekenen van ont vang t een zegel van 0.25 geplakt wordt, waarop men zyn handteekening stelt. Het geheele verzuim komt voort uit onbekend heid met de wet, en men moet dan ook re kening houden met het feit, dat het verzuim geheel te goeder trouw gepleegd is. Men heeft aan het registratiekantoor dan ook verzekerd, dat hoogstwaarschijnlijk de boe te van 100 die op de overtreding gesteld is volgens art. 40 i der Zegelwet 1917, niet zal worden geheven en dat men zich tevre den zal stellen met de heffing van de ver schuldigde kwartjes. Niettemin zal men in den vervolge met dit' feit rekening dienen te houden, daar men anders stellig moeilijkheden ondervindt. Men brenge dus zyn personeel of huisgenoo- ten van deze wetsbepaling op de hoogte. Wanneer de zending franco verzonden is en men dus het bedrag der vervoerkosten niet weet, dient men zich evenzeer daarvan te vergewissen, want als onderteekenaar van het ontvangbewijs is men voor*de verschul digde rechten aansprakelijk. r j* GEMENGDE BERICHTEN. Als poes in 't nauw zit We lezen in de „Meppeler Ct." uit Dwin- geloo: „Tc Bin bliede Haarm, da'j d'r weeir bit", zei de vrouw op half fluisterenden toon, toen haar man de deur binnen kwam. „Tc Bin bliede, da'j d'r weeir bint", en bevende van angst vervolgde zjj„Tc gleuve, dat er 'n keeipel bjj oons op de zolder is." „Dan zaTc iea kieken", zei Harm en be gaf zich naar het achterhuis. ,yPas op jonge, veurzichtig in 't kan wel "n inbreker en gauwdief wezen en idee luu bint tot alles in staat en neet te vertrou wen." Harm klom vyjörzichtig de ladder op naar boven en toen hjj ter hoogte van den zolder was, zag hjj daar in het halfduister geen kerel, maar wel een vreemd monster, dat zich al heen en weer scheen te rollen en soms met een spropg een, eind verder kiwam, om dan opnieuw te rollen en allerlei gri massen te maken. Wat 't was, wist Harm niet direct, maar daar 't hem niet zoo erg gevaarljjk toe leek, besloot hy eens -wat van naderbjj toe te zien en bpmerkte toen, dat het de kat was, maar in een zeer deer- niswaardigen toestand. Zij scheen in een grooten kluwen hooi veranderd te zyn en Harm had heel iwat moeite haar te verlos sen van die hooipels. iHoe 't gekomen was? Vermoedelijk op de volgende wjjze: iDe koe van Harm had op stal veel last van vliegen en daarom hing Ilarm een paar vliegenvangers naast zijn koe in den stil. Poes is met diedingen gaan spelen, net zoo lang tot ze naar beneden kwamen en zich om het poeselichaam slingerden. Dood verlegen sprong de kat op het pas gewonnen hooi, in de hoop zich te kunnen bevrijden van de kleverige massa, maar nu werd het nog veel erger, want het hooi kleefde natuurlijk aan de ljjm vast en na eenig heen en weer rollen leek de poes wel één 1 wende hooibol. Ze slaagde er nog met moeite in, om van het hooi op den zolder te springen en zal evenals de vrouw „wel bliede waest hebben, dat Haarm d'r weeir was", ,,'t Is nog baest ©ffeloopen" zei de vrouw, „want now mus dat de koo ies over komen wezen in plaese van de katte, dee was vaeste deuir de zolder hen in de keuke terechte komen." E«n verzoek aan Hoofden van Scholen en Onderwijzers. Geljjk bekend is, viert den len Sepcemoer a.h. „Het Groene Kruis" te Utrecht zyn 25- jarig bestaan. In de eerste vergadering van het feeste- iyke congres zal een koor eenige liedereu zingen, door Julius Röntgen op muziek ge steld. Daartoe behoort ook een kinderlied op de wyze van het algemeen geliefde lied je van de Zilvervloot. Het Groene Kruis zou wenschen, dat alle hoofden van scholen en onderwijzers wilden besluiten, op den feest dag, althans één hunner klassen dat liedje te laten zingen, by voorkeur in den namid dag, omdat het dan (te 4 uur) in het con gres ook gezongen wordt. De tekst luidt als volgt: Heb je van het Groene Kruis wel gehoord, Dat Kruis van zooveel liefde? Dat zorgde voor ons al vóór de geboort En streed tegen wat ons griefde. Dat Kruis, f Dat Kruis, Ontstond in een dorpshuis, Maar is door liefde groot, Maar is door liefdd groot, En strijdt voor ons met ziekt' en dood. En strydt voor ons met ziekt' en dood. Of heeft dat Groene Kruis onze moeders - niet geleerd Hoe of ze voor ons zorgen zouden? En heeft het zich niet altijd dapper ge- geweprd En menig kind behouden? Dat Kruis, Dat Kruis, Ontstond in een dorpshuis, Maar is door liefde groot, •Maar is door liefde groot, En strydt voor ons met ziekt' en dood. En strydt voor ons met ziekt' en dood. En zullen wy nu later dat Kruis vergeten gaan, Dat ons allerminst heeft vergeten? Of zullen wy het dapper ter zyde gaan staan, Het dienen naar ons beste weten? Wel ja, Wel ja, Dat Kruis, dat gaai^ üty na, Dat maken wjj eens groot, Dat maken wij eens groot, En stryden mee met ziekt' en dood. En strijden mee met ziekt' en dood. Het Bestuur der Algemeen Nederland sche Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft daarom tot alle hoofden van scho'en en on derwijzers in Nederland het verzoek gericht dit te willen doen. En indien zy bovendien zoo goed «ouden willen zjjn, de kinderen daarbij een en ander over den aard, de werk wijze en de geschiedenis van het Groene Kruis te vertellen, hebben zjj «ich slechts schriftelijk te wenden tot het Centraal Bu reau der A. N. V. Het Groene Kruis, Oude gracht 35 te Utrecht, en zal dit hun gaarne en franco een kort overzicht daarvan toe zenden. Wsnktn vaar uw hall. Een nieuwe koekenpan bakt niet erg prettig. Om onze flian direct goed te krij gen, doen wjj er een scheutje bak- of sla olie in en een flinke hand vol aardappel schillen. Een minuut of tien flink laten bakken, dan het er uit gooien, de pan <>P het vuur zetten met wat zout erin; als he zout goed warm is, met wat oude kranten uitvegen, vooral geen water de eerste keer gebruiken. «Ook bjj aardappelen schillen of schrap pen kunnep wjj schoone handen houden, door onder water in de bak ze te schil en zorgen, dat ons aardappelmesje ook bljjft. Een handvol soda door het water doea waarin de te schrappen aardappelen st«^ helpt ook goed en aan den smaak v» aardappelen doet het er niets toe. y Hoeden of mantels van pluche of fto*"? die nat zijn geregend, vegen wy nooi schud ze goed uit en dan stil laten dro*^ Zijn ze erg vuil neem ze dan af met spons in terpentijn gedrenkt GROOTE SCHOUWBURG - GOUDA Direct. Frits Kleinbloesem Tel. 80 Woensdag 19 Aug. 8 uur slechts een buitengewone avond van vroolijke kunst NAP DE LA MAR FTENTJE DE LA MAR MARGIE MORRIS Liedjes en Monologen Engelsch- lloUanrischo Liedjes en één-acters. FIENTJE DE LA MAR zal o. a. voordragen „CYCLOP N" Van de netto-ontvangsten, wordt een gedeelte afgedragen aan het NATIONAAL COMITÉ - voor de slachtoffers van de door de Cycloon geteisterde streken i. o. land. Prijzen der plaatsen: Loge on Stalles 2.—,'Leden 1.50. Balcon 1.26, l«eden 1.—, Galery 0.60, pl. 10 Sted. Belasting en 10 Auteursr. Plaatsbespreking vanaf Maandag 17 Augustus, dagelyks van 10—3 uur. STADSNIEUWS. Geref. Kerk. In de classicale vergadering van de Geref. Kerk, gehouden op 11 Aug. j.l. is benoemd tot consulent voor Gouda Ds. D. Scheele, voor Nieuwerkerk a. d. IJssel Ds. H. W. Telderhof, voor Moordrecht Ds. J. v. d. Sluis. De ontslagaanvrage van Notaris Montijn. Bjj K. B. van 13 dezer, no. 26, is nader be paald, dat het aan Notaris Montjjn te Gou da op diens verzoek verleende eervol ont slag uit die betrekking eerst zal ingaan op den dag dat zjjn opvolger als Notaris te Gouda zal zjjn beëedigd. „Door oefening Kunst". De Mannenzangvereeniging „Door oefe ning Kunst" geeft morgenavond een concert iH den tuin van de Soc. Ons Genoegen. Handelscursus. Inschrijving van leerlingen. De directeur van den Handelscursus te Gouda, maakt bekend, dat hjj op Vrjjdag 4 September a.s., des avonds van 7%9 uur, in het gebouw der school in het Paradjjs, zal zitting houden voor de inschryving van nieuwe leerlingen. Mond- en klauwzeer. Ten stadhuize is in de afgeloopen week aangifte gedaan door een landbouwer hier ter stede van het voorkomen van een geval van mond- en klauwzeer onder zyn vee. De Landdag van den Bijz. Vryw. Landstorm voor het Landstormverband Gouda. Wjj ontvingen het programma van de op Zaterdag 22 Augustus a.s. door de Bjjz. Vrjjw. Landstorm voor het Landstormver band Gouda te houden Landdag te Reeu- wyk. Voor dezen Landdag is bljjkens dit pro gramma een eere-comité samengesteld be staande uit de heeren: H. Coljjn, Minister van financiën; Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Binnenland- sche Zaken en Landhodw; J. M. J. H. Lam- booy, Minister vaA)orlog; J. J. C. van Dyk, lid van de Tweede Kamer der Stat. Gen., Oud-Minister van Oorlog; E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; L. F. Duy- maer van Twist, Voorzitter van de Natio- nale Landstorm-Commissie. Lid van dq Tweede Kamer der Staten-Generaal; Dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer der Stat. Gen.; Mr. A. G. A, Ridder van Rap- pard, lid der Tweede Kamer der Staten-Ge neraal; J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal; G. Fris, Generaal-Majoor, Inspecteur v. d. Vrjj- willigen Landstorm; U. J. Mys, Burgemees ter van Gouda; L. J. Lucasse, Burgemeester van Reeuwjjk; H. Wynaendts, Luitenant- Kolonel, Commandant van het Landstorm korps „Mótordienst"; F. L. G. d'Aumerie, Notaris, Scheveningen; p. Wytenburg, De ken van Gouda; W. Veder, Gereformeerd Predikant te .Waddinxveen; W. Hoyng, In dustrieel, Gouda. Het Uitvoerend Comité (kenbaar aan Blauw-Wit strikje met zilveren kwastje), bestaat uit de, heeren: H. N. Valekenier de Greeve, Voorzitter; J. van Mechelen, Secretaris; J. Dercksen H.Mzn., L. F. X. Aders, L. J. Lucasse, B. ten Broecke Hoekstra, kapitein v. d. Motor- dienst, G. H. Brüggemann, Res. Kap. Spe ciale Diensten, G. F. W. v. d. Velde, Dr. D. A. IJsselstyn, Mr. J. J. Montjjn, W. J. Pluym, le Luit. Militaire Administratie, C. de Ruiter, A. v. d. Berge, N. Bontebal. Het programma luidt als volgt: 9.30 Opening door den Weledelgeboren heer H. N. Valckenier de Greeve, Voorzitter van de Gewesteljjjjke Landstorm Commissie „Gouda". 9.45. Aanvang schietwedstrijden, (welke voortduren tot alle schutters hebben gescho ten). 10.30. Aanvang sportwedstrijden- ^11.45. Aankomst der Watervliegtuigen. 12.00. Aanvang der Motorwedstrijden met «hindernissen. I,002.00. Pauze. 2.00. Demonstratie der Watervliegtuigen. 3.00. Roeiwedstrjjden. 4.30. Water-polowedstryd. 6.00. Uitdeelinjf der prjjzen door den Voorzitter der Gewestelijke Landstorm Commissie, voorafgegaan door een rede van den Hoogedelgestrengen Heer L. F. Duy- maer van Twist, Voorzitter van de-Natio nale Landstorm Commissie, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De uitreiking der prjjzen eu de rede van den heer L. F. Duymaer van Twist zullen plaats vinden in de groote tent op het ter rein aan de plassen. De sportwedstrijden worden gehouden op de terreinenlangs de Reeuwijksche plassen, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den heer d'Atfmerie. Voor de schietwedstrijden, welke gehou den worden op het terrein van den heer van Os, gelegen in de onmiddellijke nabij heid van de Reeuwijksche Brug, zjjn een wisselbeker, medailles en kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld, voor de sportwedstrij den bestaan de pry zen uit kunstvoorwer pen. Het motorrijden met hindernissen zal plaats hebben in de d'Aumerielaan langs de plassen, de prjjzen^ hiervoor zijn medailles en kunstvoorwerpen, voor de roeiwedstrjj den op de Reeuwijksche 'plassen zjjn eveneens medailles en kunstvoorwerpen be schikbaar gesteld. Thalia Theater. Het hoofdnummer „Het Geheime Com- manda" is een groot melodrama van 'den coAtra-spionnagedienst aan het Panamaka naal. De held van dit boeiend filmwerk, De catur, kapitein bjj de Amerikaansche mari ne, is de ontwerper van de verdedigings plannen en dus volkomen bekend met de lig ging van de mijnenvelden, hjj moet de ge heimen van de spionnen zien te ontsluieren. Hoe moeielyk en gevaarlijk die taak, zoowel te laad als ter zee, is geven de acht acten te aanschouwen. Aan dit prachtig en boeiend filmwerk heeft de Amerikaansche marine bljjkbaar medewerking verleend. De film is helder van foto en het spel is uit muntend. „Dodo als matroos" is de titel van een koddige 2 acter. Dodo weet door zyn manier van doen een komisch effect te bereiken dat tot lachen dwingt. Het scenario zit behoor lijk in elkaar, is een aaneenschakeling van zotternijen maar kostelijke scènes zjjn er by, onbedaarlijk wordt er om gelachen. Het „Hollandsch Nieuws" vangt aan met de portretten van het nieuwe Kabinet, ver volgens de te waterlating van een onder zeeër O 10, de zeilwedstrijden van den „ko ninklijke,, op de Zuiderzee (pracht-opna- men), kinderfeest in de Haagsche Dier gaarde ter gelegenheid van den jaardag der Koningin-Moeder; bezoek aan Baarn door een Engelsch muziekkorps van het Leger des Heils, de schoonmaak van sjalotjes te Dofdrecht voor een conservenfabriek en va- cantiescholen te Amsterdam. Op het tooneel optreden van Djenana, een prachtvol lichteffect nummer. Het muzikale gedeelte van dit programma wordt door het Thalia-trio op lofwaardige fwjjze verzorgd. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 11 Augustus: Hendrika Cor nelia, d. v. G. van Veen en A. W.'Spoor, Naaierstr. 20. ONDERTROUWD: 18 Augustus: H. Mik kers en A. Zorg. T. C. van Duivenbode en E. C. van Vliet. H. Mokveld en H. Q. M. Dongelmans. A. H. A. Verwy en P. J. van der Draaajj. P. Rapis en J. Hersche. P. J. van Lingen en G. Groeneweg. P. van Willigen en .G- de Jong. E. Antheu- nis en E. Verburg. M. Ravestyn en S. Schouten. E. S. Stibbe en B. Cats. J. J. Hille en M. Visser. OVERLEDEN: Geene. Agenda. 15 Aug. Hollandia Markt 7% uur n-m. 'Soirée Dansante Toeristenclub, Gouda. 15 Aug. 3 uur. Gouderak, gemeenteraad. 22 Aug. Reeuwjjk, Landstormdag. Vlieg- demonstraties op de Reewjjksche plassen. De apotheek van de firma Wejjer, Gouwe 131, is deze week tot en met Vrjjdag 21 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. A. Hoogenboezem, C. L. van Willenswaard, Hugo Scheer, W. Hoojjkaas, G. Bouwmees ter Sr., J. W. Peerboite, G. van Os van den Abeelen, J. A. P. M. ten Dam, L. H. T. J. Stekelenburg, Ds. J. van der Spek, Pastoor W. C. Albers, Ds. J. C. Aaiders, Ds. H. I. Mispelblom Bejjer, L. Stokvis en Dg. W. Deur uitgenoodigd om in het Comité zitting te nemen. ZONDAG 16 AUGUSTUS. GOUDA. Remonstr. Kerk, lOMi u. v.m., Ds. P. D. Tjalsma. Collecte voor de slachtoffers van de stormramp. St. Janskerk, 10 u. v.m., Ds. M. Ottevan- ger, pred. te Sluipwijk. Luthersche Kerk, 10 u. v.m., Ds. Th. Schar- ten van Nijmegen. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m., Ds. W. L. Korfker van Barneveld; 5% u. n.m., Ds. J. van Houten van Nieuw Vennep. Kattensingel, 10 u. v.m.r Ds. J. van Hen ten; 5% u. n.m., Dfe. W. L. Korfker. Geref. Gem., Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% n.m., Preeklezen. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m., Ds. Hugenholtz BERXENWOUDE. Ned. Henr. Kerk, 7 u. n.th., Ds. B. J. Kanis te Stolwjjk. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m., Ds. J. v. d. Spek te Schoonhoven. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk 10 u. v.m. en 7 u. n.m., de heer Veltman, G. O. te Asperen. 2% u. n.m., Ds. v. d. Heijden te Lek- kerkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m., Ds. Boers van- Abbekerk. Ger«£. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m., Ds. Stolk Brielsch-Nieuwland. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. en 6% u. n.m., Ds. J. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m., Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 10 u. v.m., de heer A. Scherpenzeel G. O. te Bunink. HEKENÏDiORP. Ned. Herv. Kerk 10 u. v.m., Ds. J. IJzen- brand te ter Heiden en Zee. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m., Ds. v. d. Vegte Em. Pred. te Den Haag. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk 1 Ou. v.m. en 7 u. n.m., Ds. A. J. Hoeksema te Willige Langerak. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk 9% u. v.m. en 6% n.m., de heer I. Baas G. O. te Hillegom. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m., de heer C. Mul ler G. 0- te Bodegraven. WOENSDAG 19 Aug., 7% Wryn. GOUDA. Zaal Tot Heil des Volksv. d. Ver. Calvin, Ds. Keek te Garderen. UIT DEN OMTREK. SCHOONHOVEN. Morgen is het 40 jaren geleden, dat pastoor W. C. C. Albers tot priester werd ge wjj d. Door de parochianen wordt dit feit op luisterryke wyze herdacht. Gisteravond te 6.44 is de jubilaris door het feestcomité van het station afgehaald en met muziek van de R.K. Fanfare naar het Zusterhuis geleid. Daarna had te 7 uur de plechtige ontvangst plaats in de kerk en wordt den jubilaris een fe jstgeschenk aan geboden. Te 8.1Ó werd pastoor Alberts een serenadegebracht. Hec enochtend werd nadat door den jubilaris d gedragen, de Priesterca itate van Elb. Franssen uitgevoerd door iet zangkoor der parochiekerk. Van 1.30 tot 2 uur n.m. houdt de jubilaris receptie. Zaten agavond en Zon dagavond wordt pastoor A bers door de pa rochianen gehuldigd in he R.K. Vereen i- gingsgebouw, opgeluisterd door muziek zang en de vertooning an het drama „Triomf des Kruises", an Fr. X. PT D. Duynstee. Zondagochtend na de hoogmis nogmaals uitvoering van d i Priestercantate. Maandagmorgen wordt eei kinderfeest ge geven in het Vereenigingsf ebouw. Voor de slachtoffers v tn den storm. Burg. en Weth. hebben het initiatief ge nomen tot vorming van een comité tot steunverleening aan de sla rhtoffers van den storm. Daartoe hebben zl de heeren J. Kortland, J. Groesbeek, J. A. P. de Bruyn, hoogmis is op- ONS PLUIMVEE. Sprokkels uit de praktyk. Dé tjjd is wederom aangebroken dat de overjarige hoenders in den rui zyn of ko men, wat zeggen wil dat zjj gedurende dien tjjd recht hebben op eene buitengewone verzorging. Defce meening is nog lang niet tot alle hoerwlerhouders doorgedrongen, is nog lang geen gemeen goed en een axio ma, want tal van hen die uit eigen eieren kuikens doen uitbroeden ter vervanging van de hoenders, welke zjj jaarlijks opruimen (dat zjjn dus nog lang geen fokkers), be schouwen den rui alleen uit het oogpunt dat de hoenders dan ophouden te leggen, derhalve een schadepost worden. Van ver andering van voeding of voedingswijze om de hoenders vlug en goed door den rui te helpen, Is geen sprake, integendeel, sommi ge hoenderhouders laten, onder voorwend sel, „dat zij toch niet leggen", het by- en krachtvoer blijven toedienen alleen in de hoop dat zij dan \yederom spoedig aan den leg zullen gaan, niet begrijpende dat dan de eieren, welke «ij noodig zullen hebben in de komende broedperiode niet meer van goede samenstelling kunnen «jjn en der halve tal van teleurstellingen «uilen geven. Zjj geven er zich geen rekenschap van dat op dergelijke dieren hun hoenderbedryf jaarlijks verder wordt opgebouwd, zoodat het gehalte van hunne hoenders telkens mirfder wordt. Men dient dus alles in het werk te stellen om de ruiende hoenders tegen de a.s, broedperiode in de meest gun stigste conditie te hebben. Die overjarige hoenders kunnen zijn: lë. enkel^ hanen en enkele hennen (meerjari ge) welk het afgeloopen broedseizoen bljj- ken hebben gegeven buitengewone eigen schappen te hebben, zoodat de fokkers die dieren alsnog een broedperiode wenschen aan te houden; 2e. de 1%-jarige hennen dus broed voorjaar 1923 welke gedu rende den eersten leg blyken gaven goede en regelmatige legsters te .«jjn en vermoe delijk geschikt zullen zjjn in de a.B. folope- riode als fokdieren gebruikt te worden. Vermoedelijk, omdat het laatste onderzoek d.i. tegen het begin der fokperiode zal moeten uitmaken of zjj daarvoor wer kelijk in aanmerkig komen. •Onnoodig te zeggen dat de'hanen en hen nen gedurende den ruitijd en den daarop volgenden rusttjjd gescheiden gehuisvest worden. Hoewel de rui geen ziektetoestand is, doch een gewoon, elk jaar, terugkomend verschijnsel, dient men daaromtrent toch niet te licht te denken, omdat het vele die ren duchtig kan aanpakken. Men moet in aanmerking nemen, dat tie meeste dieren een legtyd van nagenoeg een jaar achter den rug hebben, zoodat er redenen genoeg zjjn in dien tjjd aan lichaamskrachten te hebben ingeboet. Dit fs ook een reden om alle dieren en vooral die exemplaren welke een langen ruitjjd hadden dus niet zoo boater sterk blijken te zjjn aan een zeer streng onderzoek aan den lijve te onder" werpen, vóór aleer zij voor de fokkery be stemd worden. De buitengewone verzorging dient te be staan, le. uit een oordeelkundige huisves ting een tochtvrij nachthok, voldoende groot voor het aantal hoenders «lat daarin moet overnachten, goed geventileerd en uitèrst zindelijk gehouden, iwaaraan verbon den is een scharrelplaats of wel een dag- hok, gevrijwaard tegen invallenden wind en regen, met veel licht en zooveel mogelijk zonneschijn. In dat daghok moeten «y opge sloten worden gehouden, wanneer het weder niet zoodanig is dat het verblijf buiten het hok beter voor hen. is. In dat daghok moet derhalve voldoend! bodemruimte zijn, be legd met een dikken laag schoon en droog strooisel. Hebben de hoenders de beschik1- king over een geheel vrijen uitloop, dan Is het aan te bevelen de dieren daarvan te la ten genieten, indien het weer h«t toelaat, al was het slechts voor oenkei e uren, zoo dat zy in staat zijn datgene tot zich te nemen, waaraan zij behoefte hebben. Zulke dagen zyn, evenwel, in den regel op de vin gers te tellen. 2e. Een buitengewone voeding. De hoenders moeten in staat worden ge steld, zoo spoedig mogelijk wederom in het bezit te komen van een nieuw vederkleed, omdat zy gedurende de wisseling zeer ge voelig zyn voor koude, tocht, nattigheid en temperatuursverschillen. De rui za! verge- iclijkt worden wanneer «le raad i8 op gevolgd, gegeven In een artikel in één «Ier vorige nrs. van dit blad, om die dieren reeds in Juli en daaropvolgende maanden in het bijvoer wat lijnzaad of ljjnmeel te ge ven en een meer eiwit ep volhoudend bij voer te verstrekken om aan eene eventueel e legmoeheid tegemoet te komen. De hulpmiddelen om «le hoen«lers door den rui te helpen zijn talrijk, doch eene groote plaats neemt in het gr«»envoer volop te verstrekken, maar veiwch en sappig (klaver, brandnetels, sla, haverspruiten enz.); daarna gmalen versche beenderen, vetkanen, garnalen, visch- en vleeschmeel ver«ler lijnmeel, zaden van de zonnebloem, hennepzaad .haver, mais, gerst, tarwe, zwa vel bloem, ijzervitriool in het drinkwater, melk, grit, scheipen, houtskool enz. enz. Op deze wijze behandeld, kunnen «le fok dieren zich geheel herstellen. INGEZONDEN. f Buiten verantwoordelijkheid der Red De Haastrechtsche dijk. Men schrijft ons uit Haastrecht: Het zal niet alleen rojkdom deze gemeen te, doch wel zoo langzamerhand in het ge heele land bekend zijn geworden in welken toestand de Zuider-IJsseldyk van Haast recht naar Oudewater verkeert. Iedere week toch komen hier auto-ongevallen voor, ge lukkig tot nog toe zonder doodelyken af loop, hoeveel personen hier in de laatste paar jaar min of meer ernstige verwondin gen opliepen is niet meer te tellen. Boven dien verzakken er nog vaak auto's, die door eigenkracht of met hulp van omwonende landbouwers op den dijk geholpen worden, zonder dat4Maarvan in de couranten mel ding gemaakt wordt. We kunnen gerust zeggen dat wekelijks gemiddeld twee auto ongevallen voorkomen e® dan vrywel steeds op dezelfde plaatsen. Voor hen die den weg kennen is zulks geen wonder, want de djjkbreedte bedraagt op die plaatsen niet meer dan 2.80 M. tot 8 M. Bovendien loopt de dijk nagenoeg loodrecht naar beneden, zoodat 2 gewone «uto's eljcaar tenauwernood kunnen passee- ren. Even onder de djjkskruin staat nog een hooge heg, die den indruk wekt alsof de berm wel eenige ruimte voor uithalen toelaat, wat men pas bemerkt dat niet het geval is, als het te laat is. Gelukkig voor velen stahn er nog stevige palen van het electrisch net, die reeds verscheidene auto's voor omkantelen hebben behoed. Wij kunnen ons voorstellen «lat de toe stand van den weg te wenschen overlaat, als we nagaan dat er eerst een kabel voor het telefoonnet en daarna aan de andere zijde een waterleidingbuis is doorgelegd, maar dat hier door het toexichthebbende dijkcollege of andere autoriteiten niet wordt ingegrepen, blijft ons een raadsel. Binnen kort zal de «Hjk ten derde male worden opgegraven om er weer een kabel in te brengen en wy vragen <ms angstig af, wat voor treurige ongevallen dat weer zal ten gevolge hebben. Naar onze meening laat ook het onder houd van den weg zelf wel een en ander te wenschen over. Op verschillende plaatsen is hy geheel uitgereden en komen er gevaar- ïyke gaten en sporen in voor. De kanten zyn afgebrokkeld en de plaats waar een maal een auto Is verzakt geweest, wordt en blijft dubbel gevaarlijk, omdat daar het ry- vlak zooveel smaller is geworden. Voor enkele jaren is de dyk van Haast recht naar Gouda een flink stuk verbreed en dit heeft werkelyk een verbetering ge bracht. Toen nu de gemeente Haastrecht in hét vorig jaar een aanzieniyk bedrag moeét betalen om de waterleidingbuizen in den dyk te mogen leggen, (we meenen zelf 6000.benevens een zeker bedrag voor het jaariyks<4l onderhoud) dacht Iedereen dat nu wel meteen de dijk verbeterd zou worden, maar het eenige wat ze zagen wa? een laagje opgebracht grint, dat al lang weer verdwenen is. We hopen dat het bovenstaande onder de aandacht van de bevoegde personen komt, eu dat door hun spoedig ingrijpen ernstige «meelokken op genoemden weg worden voorkomen, terwjjl andore bladen beleefd worden verzocht «lit sshrljven of althans de strekking daarvan te willen overnemen. Epn ÊpWper van Haastrecht. MARKraKKKMTEN. Kaasmarkt. UTRECHT, 14 Aug. 1926. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 136 wagens Kaas, inhoudende: 42.160 K.G. De pryzen waren: le kwaliteit ƒ5355; 2e kwaliteit ƒ50—62; Ryksmerk ƒ52—60; zwaardere tot 64, alles per 50 K.G. Handel vlug. (DRAADI.OOZE DIENST.) Generaal Shu in Amsterdam. AMSTERDAM, 16 Aug. Hedenmorgen ar riveerde hier ter stede Generaal Shu met gevolg. Hy werd ten stadhuize door den Burgemeester ontvangen. Daarna had een bezoek plaats aan de firma Asscher. Na het noenmaal werd door het Noordzeekanaal naar IJmuiden gevaren ter bezichtiging van de sluiswerken. Ken gift van het Amerikaansche Koode Kruis voor den nood in de geteisterde gebieden. •DIEN HAAG, 16 Aug. Het Amerikaan sche Roode Kruis heeft aan het Hoofdbe stuur van het Ned. Ro<xic Kruis, telegra fisch van zyn groote Sympathie in de storm ramp blijk, gegeven, onder mede«leeling 10.000 do'lar over te maken, voor «le leni ging van «len nood in de geteisterde gebie- «len. Het 'Prov. Watersnood Comité in Zeeland heeft een bedrag van f 3000 beschikbaar gesteld voor het Oranje Kruis ten bate voor de noodlydenden in Borculo, Zeelaiwl en an dere plaatsen. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBKRICl IT 15 Aug. Hoogste stand 773 te Malinhead en Black- sod. Laagste stand 754,9 te Abisko. V erwachting Meest matige noorden tot noord-oosten wind, zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen neerslag. ADVERTENTIEN. By NETTE FAMILIE wordt met uitstekend pension voor Leerling(e) H.B.S. of Gymnasium te Gouda of voor JONGE DAME, h. b. b. h. h. Brieven onder no. 2261 bureau Goudsche Courant Markt 3.1. 12 gevraagd te ROTTERDAM in klein gezin. Brieven aan MeVr. v. d. Worm, Hil versum, JPerlkamplaan 18. 2263 10 «f f 2265 40 DE DIRECTIE. JE ADRES VOOR

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2