sVJW AsVsI AWW i 9 91 Ji p No. !S92B Dit blad verse I 1 9 S |g g. S/ S- 9 RADIO-NIEUWS. 9 ONZE KOLONIËN. bezig SPORT EN WEDSTRIJDEN. FEUILXI behoorlijken stand te kunnen vesti- 76) land, j had G nieuw IJERGAMBACJ WERKERS Reserve L.Z.C. II. Amsterdam: Reserve eerste klasse A.Z. II Dolfyn II, 2—0. WATERPOLO. De competitie. Het programma voor Zondagmiddag luidt als volgt: Kampioenschap van Nederland: Gouda: G.Z.C. I—Y I. 2e klasse. Gouda: G.Z.C. II verschijnselen voor in de kersenboomgaar den onder die gemeente. Bbomen*van 8 10 jaar, in fleurigen opbloei, worden van bo venaf door een dorheid aangetast, welk ver schijnsel zich in benedenwaartsche richting op de boomen voortzet. witte tanden. Vele ‘’'het einde een pin, paal of een muur En nu ten slotte: moet-deze verbijste rende prediking door het opdrukken der - martelaarskroon tot een gevreesde en dus gevaarlijke ketterij worden gestempeld? Het zou de dwaasheid zelve zijn. Laat ons de vrijheid ook der onvervalsch- te Hegeliaansche Bollandisten in onze va- derlandsche kerk eerbiedigen. Men gunne echter tevens aari eenvoudi ge Christen-gploovigen de vrijheid, om het voedsel voor hunne ziel elders te zoeken. ken noodig zijn. Voor de werklóozen worden op de plaatsen barakken opgericht. Maandag a.s. zal het bureau zijn werkzaamheden reeds VOETBAL. Programma Zondag 16 Aug. 1925. Seriewedstryden „Be Quick” Waddingsveen. B. Vriendschap 2—Bodegraven 8. A. Gouda 3Alphen 3. Verliezer BAlphia 3. Verliezer A—O.N.A. 3. Vriendschappelijk. O.N.A. I—S.I.O.D. I. 3e klasse N.V.B. Rotterdam. Voor deze wedstrijd is door een Dona teur van „S.I.O.D. een beker disponibel ge- ‘steld. abonnement» per kwartaal 2.90, Franco per post per Abannementen wo bij onze agenten en Onze bureaux zijl Radactie Tel. 546. Assistent vermoord. W\j lezen in de „Deli Ct.” van 16 Juli: Weder heeft de arbeid in de cultures en een conflict tusschen een assistent en een arbeider geleid tot den dood van een assis tent. Het is de 23-jarige assistent Bussink, die op de onderneming Besar Maligas van de Amalgated Rubber Est. Ltd. irf Batoe Bakra door een Javaanschen koelie onver hoeds werd aangevallen en daarbij derma te verwond is, dat hij aan de gevolgen van de toegebrachte slagen gisteravond in het hospitaal te Lima Poeloe is overleden. Dit zoo droevig geëindigde kebondrama had een voorspel, dat den 6den dezer voor- GEMENGDE BERICHTEN. De stormramp in Borculo. Een mededeeling van het huisvestings comité. Het huisvestingscomité van Borculo be richt Wy werden diep ii door de buitengewone zettende Zoowat tien m laximteter onder het builen kwam', vroeg naar Kingston kon t En ze beval mij te Surreykant van Putti ze daar een vriend Hij stond «laar al oj Wat soort van Een raar heer, als een werkman. 1 raar geval, mnar h< aan en ladies hebbe im allen.' Ze zei nie kon hooren, maar zi raampje en wenkte in het rijtuig en wi hielden stil voor eer Kingston en de man De geheimzinnig van ROBER' doo FRANK F oud-chef der Recherc (Geautoriseerde Na De geheimen van ht onpeilbaar. Een vallei de raadselen, die het l menschenkind te geve. op^i van opbojiw zjjn werkzaamheden rfeeds aanvangen. Ryks-ingenieur Westerhout zal tot direc teur van het bureau benoemd worden, ter wijl het noodige technische rijkspersoneel hem zal worden toegevoegd. Steeds meer wordt Borculo de groote at tractie voor de omgeving en logeergasten uit Gelderland. Met vrachtauto’s en groote jaiv-pleiziers worden goedkoope tochten ge organiseerd. Overallangs de wegen verrij zen, als ware het kermis, tenten, waar men versnaperingen enz. verkoopt. Vooral Zon dag a.s. wordt een enorm aantal kijkers ver wacht, waarvoor men nu reeds maatregelen treft, vooral, daar de stad open zal zijn. Gisteren is bij de drukte een man door een auto aangereden. Hij brak ^en been» Zelfs per vliegtuig komt men de verwoes- ting aanschouwen. Herhaaldelijk cirkelen vliegtuigen boven de puinhopen. De herbouw van de Ned. Herv. kerk. De predikanten willen de kosten dragen. Gemeld wordt: In de overtuiging, dat de .regering de particuliere Ijefdadigheid bij de- leniging van den nood te Borculo tot steun van de verschillende maatschappelijke groe pen en organen, niet zal kunnen missen, zal het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Predikanten een beroep doen op de predi kanten om te zamen de kosten te dragen van den herbouw der pastorie en de vergoe ding van de schade, geleden door hun ambt genoot te Borculo. Van een en ander zal officieel kennis ge- geven worden aan de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk en aan het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland. Een griezelige vondst. Te Middelburg is men bezig een ouden Jdy'k, die geen4 dienst meer doet, af te gra- «veh om den grond te gebruiken bij den aan leg van een nieuwen dam over de vest. Bij dit graafwerk is men gestooten op een aan- Hst Ik Meende men aanvank van de veiligheid, tha Duitschland zou worder nitief geregeld zou wo lichte kringen in Londe re meening zich toeged IBriand heeft verklaa gewenscht acht spoedig houden en hy heeft zei’ ven dat hij in het gehet gelijke conferentie ven Aan den anderen kaï land dat deze conferen geljjk zal worden gehot zich te Berlijn thans o Pact ongerust te maken sche politici zijn tan m zooala het in groote 1 ontworpen, van eehztfd zjjn. Indien Engeland omstandigheid van -een kingtreden <an zijn ver ren, doch de beslissing ris aanwezig is in ieder aan zjjn parlement of i zal het wel nooit zoovt land ooit voor Duitechl neemt, terwijl het F moeilijk zal vallen zijn te bewegen. Auto-ongeluk. Gisteravond omstreeks half 9 is onder de gemeente Heeze op den provinicalen w®g king een auto-ongeluk gebeurd. Drie heeren uit 8-5 Roermond hadden een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. Achter Heeze lag op den weg een groote steen, waarover een der wielen uitgleed, met het gevolg, dat de bestuurder van den atfto' de macht over het stuur verloor en de auto in vliegenden vaart tegen een boom reed. De inzittenden werden uit den wagen geslingerd door de voorruiten heen en kregen verwondingen aan hoofd en handen. De heer A. Zeégers, reiziger te Roermond, die den wagen had bestuurd, was er het ergst aan toe; de beide anderen, onder wie de heer M. Houben, wa ren maar licht verwond. Alle drie werden onder geneeskundige behandeling «gesteld van ’r. Kwisthout te Heeze, die het eerste v'.rabnd legde, waarna zij per auto naar Roermond werden ovérgebracht. Do auto is totaal vernfeld. Ziekte in kersenboomen. Men schrijft aan de „Tyd”: Het is bekend, dat hier te lande duizend tallen iepenboomen aan de zoogenaamde „iepziekte” zyn te gronde gegaan. Nog voortdurend moeten massa’s dezer boomen vroegtijdig worden gerooid, ten doode ge doemd als zij zijn door deze verraderlijke boomenkwaal. Naar thans uit Mierlo (N.- B.) wordt gemeld, tfoen zich soortgelijke ford Davies. Het Octet: „Judex” from „Life and Death”, Gounod. Hilvers. Dr. Omr., 1050 M. 3.00 Aansluiting van het Kurhaus, Sche- veningen, Matinee. Het Residentie Orkest onder leiding van Ignaz Neumark. Soliste: Denise Cassutto. Programma: 1. Ouverture „Die dlebische Elster”, G. Roshini; 2. Bal letmuziek uit „Prometheus”, L. v. Beetho ven; 3. a) Recitativ en Aria uit „Pena Ti- rflnna”, G. H. HMndel; b) Gesang Weyla’s, H. Wolf; c) Aufenthalti, F. Schubert; d) Van 't Wiegsken in ’t Graf, C. v. Rennes. Met pianobegeleiding. Aan den vleugel: Frans Andreoli. Denise Cassuto. Pauze. 4. Suite L’Arlésienne No. 1; a) Prélude; b) Menlietto; c) Adagietto; d) Carillon; 5. Huldigingsmarsch uit „Sigurd Jorsalfar”, E. Grieg. 8.15 Aansnlting van het Kurhaus, Sche- veningen .Solistenconcert onder leiding van Prof. Georg Schnéevoigt. Solisten: Sophie Haase en Sam Swaap. Programma: 1. Ou verture „Cyrano de Bergerac”, Sr. Johan Wagenaar; 2. Vioolconcert DiDur Op. 77, J. Brahms; a) Allegro non troppo; b) Ada gio; ‘c) Allegro giocoso, ma non troppo. Sam Swaap. aPuze. 3. Erzahlung aus den Skaren Symphonische Dichtung Op. 20), Hugo Alfvén; 4 a) Récit et Air de Lia; b) Phidylé, Sophie Haase, H. Duparc; 5. Un- garische Rhapsodie F. Dur (An Hans von Bülow), Fr. Liszt. nemen; mijn vurige gebeden waren onver hoord gebleven, ik wilde niet langer bidden en het arme, kleine kindje, dat toch waar lijk geen schuld had, kon ik niet in mjjn tegenwoordigheid dulden. Je tante ontferm de zich over je, mijn dochtertje, en ik kan haar nooit genoeg dankbaar zjjn voor al de liefde en de zorg, die zij je gegeven heeft.” Weer hing een oogenblik van stilte in het kleine, gezellige vertrek, toen waagde Trude „iMaar wat deedt u zelf dan, Vader?” „Ik ging op reis.” „O ja, dat heeft Tante mij verteld.” „Ik wilde weg uit de stad, uit het land, ^||ar ik eenmaal zoo gelukkig was geweest, maar later zoo grenzeloos ongelukkig en verbitterd was geworden.” „En ik dacht...” „Dat ik vèrweg, in het vreemde 1 waarheen myn avontuurlijke reis my gevoerd, gestorven was, nietwaar?” „Ja, dat dacht ik.” „En ik ook, kindlief,” viel de goede vrouw in, die zich .het lot van het eenzame kindje had aangetrokken. „Hoe kwam dat dan zoo?” „Ik las het in de courant en apngezien ik sinds dat bericht nooit meer ifets van je Vader hoorde, moest ik wel aannemen, dat hij het was, die by een mijnramp in Zuid- Afrika het leven verloor.” „Was u in Zuid-Afrika, Vader?” „Ja zeker en zelfs by de mynramp, waarover je Tante sprak, maar dat cou rantenbericht berustte op een vergissing; tegelijk met een kameraad werd ik uit de ingestorte mijn gehaald, maar... hy was dood en ik alleen maar gewond; ons beider namen moeten in het verslag, dat in de bla- I brengen, den verscheen, verwisseld zjjn.” i „Maal- waarom dat bericht ,dan niet te- gen gesproken?” „Ik leefde nog alty’d in de verkeerde, bit tere stemming, waarin ik het vaderland verlaten had, ik was onverschillig voor al wat met myn verleden in verband stond, ik zag geen'epkele reden, waarom ik mijn fa milieleden beter inlichten zou. Zy hielden my voor dood. Goed! Ik was dood voor allen! Na een langentijd “van tobben en hard werken begon het mij goed te gaan. Langzamerhand ontwaakten betere gevoe lens in my, ikke«|>xle terug op den weg, dien ik eenmaal in oproerigheid had verlaten en tegelijk met dat betere in my, leefde ook verlangen naar myn kind in my op. Ik kan niet meer begrijpen, hoe ik er ooit toe ge komen was, haat tegen het onschuldige schepseltje te koesteren; ik deed mijzelf de heftigste verwijten. Eindelijk werd het ver langen in my zoo machtig, dat het my te- rugdreef naar het vaderland. Het kostte my weinig moeite, uit te vinden, waar myn schoonzuster met haar toevertrouwde kind zich bevond, maar... ik durfde het huis niet naderen; ik had zoo zwaar tegen die twee gezondigd. Ik zwierf in de buurt rond en smaakte het geluk, myn kind, tot een lief tallige jonkvrouw opgegroeid, meerdere malen van aangezicht tot aangezicht-te aanschouwen. Maar ik bemerkte, dat onze jonge vriend hier my met booze oogen be gon aan te zien; ik vreesde, dat hy, hoe ongerijmd die veronderstelling ook was, in my een mededinger zou zien naar de gunst van zijn verloofde en ik begreep, dat ik info'n kind niet in een scheeve positie mocht DAMRUBRIEK. Onder redactie van 'de^amclub „Gouda”, Secretaris Steynkade 27, lokaal der club Markt 49. De oplossing zil worden vermeld Zater dag 29 Aug. Probleem No. 271. Hg H ag MO .wto? fwZi 'brfw. vm. i o o o o o Zwart schyven op 1, 2, 6, 8, 10/15, 17, 20/24, 29. Wit schyven op 25, 26, 34/38, 40/44, 46, 49, 50. Vliegongeluk bij Zandvoort? Gistermorgen ongeveer 10 uur werd door badgasten te Zandvoort eèn vliegtuig boven zee opgemerkt, dat, gaande in de richting van het strand, plotseling in zee dook en verdween. Men waardWiuwde de politie, die onmiddellijk op onderzoek uitging en die afgaande op aanwijzingen constateerde, dat het vliegtuig gezonken was in zee tegen over het tentenstrand aan het zuidelijke einde van den zuider boulevard. De com missaris van politie ginAmet een boot van de reddingsbrigade in Zee, terwyl de in specteur van politie te paard het strand af ging, omdat inmiddels bericht was geko men, dat anderhalf uur ten zuiden van het zuiderstrand door een vliegtuig een nood landing was gemaakt. Dit laatste bericht bleek niet juist te zijn. De „boot van den commissaris van politie’zocht intusschen in zee op de aangegeven plek, maar kon geen spoor van een vliegtuig ontdekken. Inmid dels werd ook gemeld, dat uit IJmuiden twee torpedoboöten zouden zyn 'Vertrok ken, om hulp te verleenen. JDit bleek ech ter niet juist te zyn. Toen de boot, waarin de commissaris van politie zat, ruim te 12 uur op het strand^ was teruggekeerd, bleek, dat nog niets van een vliegtuig was gevon den. De boot van den commissaris van po litie is ongeveer 20 K.M. in zee gegaan en het leek van het strand af inderdaad, of op zee een vliegtuig dreef. Pit bleek echter niet juist te zyn. De politie heeft daarna Schiphol en De Kooi opgeheld, om nadere berichten. Tot bü toe is echter van dien kant geen berieft ontvangen. Nadere be richten omtrent de juistheid van een vlieg ongeluk kunnen dus niet met zekerheid Worden gegeven. over my te zullen oordeelen,’ nietwaar?” „Zeker, vader!” antwoordde Trude, die den ongewonen vadernaam niet dan aarze lend uitsyrak. „En zy wil my de jarenlange veronacht zaming van haar lief persoontje vergeven!” Trude knikte. „Welnu dan! Ik trouwde met Trade’s moeder, toen ik al zesen-dertig jaren telde; z.jj was nog maar twintig en het liefste schepseltje, waarop ooit myn oogen had den genist. Jij bent haar evenbeeld, mynö kind, maar gelukkig zie je er gezonder, fleuriger uit dan zy. Myn Elise geleek een wondermooie, maar teere bloem, die by den eersten storm, die aan haar stengel rukte, dreigde af te breken.” De verteller zweeg even .vervolgde dan: „Ik had haar innig lief en deed alles, wat in myn vermogen was, om haar leven licht en zonnig te maken,en haar te bespa ren wat haar gezondheid zou kunnen schaden. Toen wy een half jaar getrouwd waren, vertelde zy my, met een geluks- glans in haar zachte oogen, dat zy moeder worden zou; zy dacht niet anders dan dat ik even verheugd zou zyn als zy, maar zy vergiste zich, ik was niet bly. Ik vreesde voor haar leven, zy was zoo teer en kon zoo weinig verdragen en... vergeef het my, myn kind... ik haatte het kindje, dat ge vaar meebracht voor de vrouw, die ik zoo zeer beminde. Myn ergste vrees werd be waarheid, myn lieve vrouw stierf, zy had levenskracht afgestaan aan het kleine schepseltje, dat zy niet zou zien opgroeien. Ik was een gebroken man, ik was in op stand tegen God en was te weerspannig, om myn godsdienstplichten langer waar te tal geraamten, althans gedeelten van ge raamten, vooral .hoofden. En rond deze doodshoofden zitten meest zware Ijzeren kettingen met schakels van verschillende grootte. Men vermoedt, dat de kettingen da- teeren uit\den tyd dat ze nog met de hand werden gemaakt. Verschillende doodshoof den bevatten\jpg moyie kettingen verterenen aan' die vermoedelyk iHxeen is bevestiget geweea. Het deel der gemeente waar de dyk zich bevindt, moet vroeger den naam van gal genveld hebben gehad, en dit zal er ook wel op wyzen, dat het zeer vermoedelyk met den dood gestraften zyn, die in een massa graf zyn begraven. De wyze waarop de ly- ken liggen, doet veronderstellen, dat men ze maar (inks en rechts door en over elkaar heeft gelegd en er is dan ook tot nu toe geen geheel geraamte gevonden. Het graaf werk ter plaatse zal nog worden voortge zet. Door het inspuiten van zoutoplossing ver beterde zyn toestand eenigsfins, doch de hersenen bleken zoo ernstig aangedaan, dat er weinig kans op behoud bestond on gisteren, na operatief ingrypen, is de jon geman aan de gevolgen der mishandeling overleden. De Jonge Bussink, 23 jaar oud, was, eerst 'een jaar in Indië. Hy was eerst op jfva ge weest en had daar zyn militaire dienstplicht vervuld, daarna was hy korten tyd op een andere kabon ter Oostkust werkzaam en sedert ruim 6 maanden op Besar Maligas. Hy was afkomstig’^uit Delden (Overysel), waar zyn familie op de hoogte gesteld werd van het jammerlyk einde van hun zoon. Hij was ongehuwd en stond in zyn omgeving gunstig bekend. Concerten van heden. 5 u. 30. Hilversum. H. D. O.-concert. 5 u. 40. Hambui*g. Scheepvaartberichten. 6 u. 10. Berlyn. Concert. 6 £0. Londen. Kindervertellingen. Frankfort. Kinderuurtje. Hamburg. Con cert. Brussel. Mededeelingen. 6 u. 50. Aberdeen. Orkest. 7 u. 20. Londen. Tydsein van Big Ben, weer-, nieuwsberichten, voordrachten, mu ziek. Zürich. Nieuws- en weerberichten, Klokkengelui. Gemengd programma. 7 u. 30. Hilversum. Politiebericht. 8 u. 20. Londen. Orkest. Manchester. „Dancers’ memories Night”. Cardiff. Cencert. Zang en voordrachten. Birming ham. Vocaalen instrumentaal concert. Aberdeen. Zang, voordracht. Bourne mouth. Een reis om de wereld in een zeil schip. Glasgow. Orkest en zang. Mün ster. Liederen. 8 u. 35. Brussel. Concert. Zurich. Con cert. 8 u. 50. Berlyn. Joh. Strauss-avond. Frankfort. Kamermuziek. Hamburg. Or- kest, solisten. Parijs. Mededeelingen. Bournemouth. Militaire Taptoe. Daarna zang. 9 u. 5. Parys. Gala-concert. München. Liszt-avond. 9 u. 20. Brussel,. Nieuwsberichten, voor drachten. Glasgow. Dansmuziek. Lon- den. Revue, muziek. 9 u. 30. Brussel. Herdenking 75sten ver jaardag Güyfde Maupassant. 9 u. 35. ^Wfister. Concert. 9 u. 50. Frankfort. Weer- en nieuwsbe richten. 10 u. 10. Zürich. Laatste mededeelingen en concert. 10 u. 20. Londen. Greenwich-tydsein en weerbericht. Voordraoht. Brussel. Nieuws. Berlyn. Mededeelingen. viel. Toen kreeg de assistent, die in een to- Frankfort. Gemengd programma. Mün chen* Mededeelingen. 10 u. 35. Londen. Savoy-band. Glasgow. Dansmuziek. 10 u. 50. Hamburg. Dansmuziek^ Mün chen. concert. Het station Daventry (5 XX, 1600 m), zendt uit: 6 u. 208 u. 20, programma Lon den; 8 u. 2010 u. 20: programma van Bir mingham, en 10 u. 20—12 u. 20: program ma Londen. Zondag 16 Augustus. Radio Parys 1750 M, 1.05 Concert Lucien Paris, met medewer- van M. Roland Renoir, zang. 8.50 Uitslagen dep rennen; Havas-pers- bericht. Daventry 1600 M. A 4.20 Mary "Foster: ▼The Convalescent's Ode to Hope”, Wolf; „Farewell”, Wolf. H. Heyner: „Marishka”, Korbay; „A Song My Mother Taught Me”, K. Bendl. Het Quar tet: „Melody”, Sinding; „Coquette”, Chig- nell. Mavis Bennett „Damon”, Max Stran ge; „Spring Morning”, Lane Wilson. Bar rington Hooper; „An Eriskay Love Lilt”, Kennedy-Fiaser; „Sir Giles’ War Song” (from „F«mr Songs of Chivalry”), Julius Harrisohn. Beatrice Eveline: Meditation from „Thais”, Massenet. Mary Foster: „Wilt Thou Take Vengeance?” („King Saul”), Parry. Herbert’’Heyner: „It is Enough” („Eliyah”), Mendelssohn. Het Quartet: Popular Operatic Melodies. Mavis Dennett: „Maman Dites Moi”, „Jeunes Fil- lettes", Weckerlin. 5.20 Mary Foster: „To Music”. 8.50 Hymn, „Praise, My Soul, the King of Heaven” (A. and M., No. 298). 9.2ftrCasano’s Octet. John Buckley (Ba riton), Isobel Gray (Piano). 10.35 Het Octet: „Soupir”, Bemberg; LL.es Roses d’Lspahan”, Gabriel Fauré. John feuckley: „II Lacerato Spirito” („Simon feoccanegra”, JVeixlitf,The Lute Player", Graham Peel; „When Childer Plays”,‘Wal- Probleem No. 272. Zwart schyven op 2, 4, 6/9, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 22, 24, 27. Wit schyven op 25, 26, 30, 31, 34/37, 40, 41, 43, 45/49. Oplossing van probleem. No. 267. Wit speelt 33—29, 32—28, 35—30, 30—24, 42—38, 37 10, 31 4. Oplossing van Problem No. 268. Wit speelt 46—41, 31—27, 84^-29, 23 3 15. in he£ hart getroffen ie deelneming in de ont- ramp, die ons stadje trof. Wij mochten honderden brieven ontvangen met aanbiedingen om kinderen en dakloocen een onderdak te bezorgen. Maar de toestand is op het oogenblik zoo, dat de menschen zich liever redden in de treurigste omstandig heden dan zich scheiden van hun kinderen. Alle plaatsen zijn hun goed genoeg. Er wordt trouwens haast gemaakt met het in- f richten van noodwoningen. Wij verzoeken dus geen aanvragen meer te doen om opneming van kinderen. Men zal begrijpen, dat wij hoogst*dankbaar zijn voor alle bewijzen van deelneming. Dit verzoek beteekent niet, dat de nood gele nigd is; die wordt elk oogenblik erger, om dat nu pas de menschen tot bezinning ko men en inzien, wat zy verloren hebben. Wy houden ons dan ook aanbevolen voor alle ‘financieelen steun. In Borculo zij nog 400 militairen bezig met het opruimingswerk. Men is nu bezig met groote tractors het houten gestel van de Protestanische Kerk omlaag te rukken, en gevaarlijke brokken muur op te ruimen. Ook het groote houten dak van de tweede school is losgewerkt. Met den dag kry’gt de stad nu een bewoonbaarder aanzien. Voor het opruimingswerk zullen echter nog we- „Neen, ik heb te werken, maar morgen middag kom ik je afhalen voor je eerste wandeling na je kort huis-arrest.” Den volgenden middag bij het betreden van de welbekende kamer, wair hy zyn verloofde wachtende wist, bleef Anton M0'- ders plotseling roerloos in de deur-opening staan en'vroeg zich af, of hij waakte of droomde. Hetkostte hem moeite, zijn oogen te ge- looven, zoo wonderlijk scheen hem het too- neeltje toe, waarop hij ze gevestigd hield. Op de sofa zat, met Trude’s hand in de zy’ne, de deftige, oude heer, die den vori- gen dag zyn verwonderde verontwaardi ging had gaande 'g^aakt en Trade keek met ietwat schuwe vertrouwelijkheid op naar het wit-gebaarde gelaat, waarover een uitdrukking van ontroering oplichtte. By het »ien van haar verloofde stond het meisje op en liep naar hem toe; zyn hand vattend, vertelde zij: „Die heer is mijn vader, Anton.” Hy vond niet dadelyk woonden en zij ver volgde: „Kom by ons zitten, dan kun je luiste ren naar de geschiedenis, die myn... m(jn vader juist wilde verhalen.” Nu stond ook de oude heer op en reikte den jongen man de hand, waarin deze na een lichte aarzeling de zijne legde; weldra zaten zy om de kleine sofa-tafel geschaard en drie paar oogen hingen in gespannen verwachting aan het gelaat van den ouden heer, die begon: „De biecht, die ik moet afleggen, valt mij niet gemakelyk, want ik moet dingen vertellen, die niet in mijn voordeel pleiten; mijn dochter heeft my echter beloofd, zacht taql een jaar in Indië, waarvan ruim 6 maaiden op Besar Maligas, als jong assis tent een pléeg vrouwen onder zich had. een kleine kwestie met een dier vrouwen over het laten roepen van een mandoer, waai by de vrouw een standje én c*n klap kreeg. Een klap met de hand om hetmoofd, die van geen beteekenis was. Den volgenden morgen werd de assistent door den Javaanschen man dier vrouw op een plantweg, toen de assistent daar per rijwiel passeerde, van achteren een hevigen slag met een zwaren parang van méér dan een halve meter lengte, in zyn nek toege bracht. De slag kwam geweldig aan, zoodat de ruggegraat en het raggemerg bescha digd werden ep de assistent met een smak pp den grond viel, waarbij hij bovendien zyn linkerarm brak. Daarop heeft de moor denaar het wapen andermaal opgeheven en volgens de reconstructie van het gebeur de uit de omstandigheden een tweede houw toegebracht, die de deerlijk verwon de, ter aarde liggende assistent met zijn rechterarm ^heeft af geweerd, die daardooor bloedend verwond werd. Een derde houw echter trof hem nog di'ger dwars over het hoofd, waardoor de schedelfractuur werd veroorzaakt en de hersenen, o.a. het spraak centrum, werden getroffen .terwijl daarop nog een viere houw volgde over het gelaat, zoodat de onderkaak aan den linkerkant doorgeslagen werd. Bovendien kreeg hij nog enkele lichtere houwen in totaal acht r— op zijn lichaam. Aldus toegetakeld liet de moordenaar zijn slachtoffer in zijn bloed badend op den plantweg liggen, waar hy waarschijnlijk een 20 minuten later door een collega wérd gevonden, die hem naar het emplacement en verder naar het hospitaal vervoerde. Daar bleek zijn toestand dadelijk zeer ge vaarlijk te zijn, zoowel door de,hoogst ern stige hoofdwonden, waardoor zijn spraak vermogen verlamd was, als door het ont zettende bloedverlies. ,Wat de Fransche f Koninkrijk betreft, bli niet ingeslaagd met Ch; handelingen te komen. Briand is althans wi troost weer naar Pary Belgen;bevinden zich ir genover Amerika, dal geldschieter in den oor oorlog eischte millioen< kwamen er, van ove Maar nu nu zal er e rugbetaling dienen te dat punt komt aan de dat allerongelukkigst is Belgische financiën i geur en maneschijn, ei politieke en economist bepaald van dien aard, nenland vertrouwen ii dat de Belgische franc den ontegenzeglijk kna nis, die er zelfs in slaaf grooting te krijgen 1 ondanks dit alles niet k zelfde niveau blijft staa den financieelen toest zulk een tijd heeft de een commissie naar W om eens over de afloss gaan praten. Men weel taat de onderhandel in; men. is niet tot overeei over verschillende bela de besprekingen zijn g Ik vatte moed en... ik ben dank baar voor dien moed, want mijn lief kind en myn goede schoonzuster hebben my ver geven en mij in genade aangenomen. Laten we nu niet meer over my spreken; langza merhand zal ik wel uitvoeriger van al myn ondervindingen vertellen. ,Zeg mij eens, Anton ik mag je immers wel by je voor naam noemen bestaan er al trouwplan nen?” „Helaas riog niet!" „Waarom niet?” „Omdat... omdat ik geen geld heb, om mij op behoorlijken stand te kunnen vesti gen.” „Maar Trude heeft toch geld!” „Welneen, zij...” „Ik vergat te vertellen, dat ik in den vreemde rijk geworden ben, rijk genoeg, om mijn kind alles te kunnen geven, wat haar hartje maar begeert. Dus, als het ook haar wensch is, om...” Hij kon niet verder spreken ,want twee armen werden om zyn hals geslagen en een blazend gezichtje verborg zich tegen zyn langen, witten baard. Eindelyk hief het meisje haar hoofd op en keek met stralende oogen haar verloof de aan. „Zeg je nu nog, dat er geen wonderen meer gebeuren?” vroeg zij. „Is het geen verrukkelijk wonder, dat ik nu een vader heb, die niet met een enkel woord al de wolken aan onzen toekomst- heuvel wegvaagt?” En hij gaf haar dadelyk gelijk!

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 4