T ’illen RES CEN ;en NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN >>ERG AMBACHT, BERKEN WOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl) VERKERK ’UDERKERK, OUDEWAfER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, W ABDI NX VEEN, 'ZEVENHUIZEN, en». Mo. 15928 Dinsdag 18 Augustus 1925 95s Jaargang verkerk Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen (Gron.) r -H Ij a.—. 2214 40 m Haag. BUITENI.ANDSCH NIEUWS. -York er ze maar (Wordt vervolffd). »j Men van tusschen ontbreekt, Hel mijn ring, gebrek id, duizelig- n aambeien Wonnen FEIHLLETOB, De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROE3T ouil-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. m er vallen da- heeft, wanneer g zyt of zenuw- iveg een s’.acht- meer! Daaium is het kostelijke Zij verhoogt uw eeft u dat opge- pndheid behoort. Hat vraagstuk van de veiligheid. De quaestie der Intergeallieerde schulden. eisch, n.l. Fransche interventie in geval van een Duitschen aanval op Polen, heeft opgegeven en ervan heeft afgezien Frankrijk aan den Weichsel te verdedigen. Indien een interventie door Frankrijk moet afhangen van de goedkeuring van den Vol kenbond, zoo meent men, dan is zij feitelyk afgedaan, al houdt men dan in schyn nog vast aan de papieren regelingen. (.(H IISIIHE Ulllli NT. Hadde ik al de schatten van de wereld, ik Oaf ze voor een kinderhertei geren, ik! Ouido Oezelle. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 vent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82- Radactie Tel. 546. DUITSCHLAND. De crisis in het Stinnes Concern. De gebeurtenissen bij de Aga Automobil- fabriek blijven in het middelpunt van de be langstelling. Niet alleen als gevolg van het sensationeele geschenk van twee millioen mark aandeelen aan de arbeiders, maar in hoofdzaak omdat de verdere verloop van zaken by de Aga een beslissenden invloed zal oefenen op het lot van de overige tot het Edmund Stinnes-concern behoorende ondernemingen. Men heeft hier te doen met een strijd tusschen het nog kort geleden oppermach tig industriekapitaal eenerzyds en het bank kapitaal anderzyds, een strijd waarin, naar het séhljtit, het bankkapitaal de volle dige ovemvinnirïg>s%al behalen. De groote banken houden voet Ïïy stuk en blijven per tinent Weigeren dr. Edmund Stinnes ook maar qén cent crediet te verleenen. Als het hem niet gelukt zich van andere zijde geld te verschaffen, kan het niet anders of het moet met de Aga spaak loopen. Of het per- coneel de twee millioen mark aandeelen zal aannemen, is nog de vraag. Men krtfigt den indruk, dat de arbeiders er eenigszins hui verig voor zijn, daar niemand weet welke rechten en plichten met de aanvaarding van het millioenengeschenk verbonden zullen zyn. Dit neemt niet weg, dat de royale ges te van’ Stinnes psychologisch een zeer gun stige uitwerking heeft gehad. Allé arbei ders en alle employés leggen een voorbeel dige solidariteit met .Stinnes aan den dag, al hebben zij tot dusver eerst 40 50 van het weekloon van verleden week uitbe- taaJd gekregen. Stinnes hoopte vandaag nog 15 te kunnen betalen, daartoe in staat gesteld door een fabrikant in West-Duitsch- land, die hem per aangeteekenden .brief 6000 Mark toezond, by wijze van renteloos voor schot. De fabrikant verklaart, dat hy gee- nerlei persoonlijke betrekkingen met de fa milie Stinnes onderhoudt, maar dat zyn aanbod slechts bedoeld is als een onder steuning van het Stinnes-concern in zijn strijd tegen het bankkapitaal. Naar de „Frankfurter Zeitung” meldt, zyn er Amerikaansche belangstellenden, die bereid zouden zyn de Aga over te nemen. Zy reflecteeren op de aandeelen en daar mede op de geheele fabriek. Deze Ameri- kaansche groep zou niet alleen het bedrijf gaande willen houden en de fabriek verder financieren, doch haar ook nog verder uit breiden. De directie van de Aga heeft reeds eenige maanden geleden contact met Ame rika gezocht door de Duitsceh vertegen woordiging voor de .Studebaker-automobie- len op zich te nemen. Men mompelt, dat de Studebaker-fahriek de firma zou zyn, die het oog op de Aga heeft laten vallen. Generaal Ludendorff te Schneidemühl. Generaal Ludendorff vestigt de aandacht weer eens op zich door zyn bezoek aan het n geschiedt „De Soir” bevestigt dit bericht, en zegt dat de onderhandelingen met de V. S. no pens de schulden, wel verre van op hel doode punt te zijn gekomen, tot een goed einde schijnen te zullen komen. Als Coolid ge de in beginsel vastgestelde schikkingen goedkeurt, kan men zeggen, dat België de voorwaarden zal verkrijgen, die zyn afge vaardigden verdedigd hebben. Reuter schryft dat Coolidge gedurende twee uien confereerde over de onderhande lingen met België met den minister van fi nanciën Mellon en Smoot van de commissie voor de fundeering der schuld. Na afloop werd een officieele verklaring gepubliceerd, volgens welke er bevredigende vordering zou zyn gemaakt en de zaak niet op het doode punt is gekomen. De conferentie komt van daag weer bijeen; naar verwacht wordt, zal men dan tot een definitieve regeling ko men. De Belgische gedelegeerden vertrek ken Zaterdag. In de Poolsche hoofdstad Warschau, is de stemming niet al te best, en \vordt naar ge lang van het binnenkomen van de berichten uit Londen over de besprekingen tusschen Briand en Chamberlain steeds pessimisti scher. Er werd gesproken van een capitula tie van Briand inzake Frankryk’s waar borging van de Poolsche westgrenzen. Men sprak ook van een nederlaag van de Pool sche diplomatie en had weinig hoop, dat het onderhoud tusschen Skrynski en Briand den toestand nog in de richting van de Poolsche wenschen zou kunnen redden. De democratische pers constateert, dat de vei- ligheidsquaestie zich in ongunstigen zin voor Polen ontwikkelt en de Fransche wensch van millitaire hulprverleening aan Polen zonder spéciaal besluit van den Vol kenbond blijkbaar niet kan worden doorge zet. Ook Polen’s kans om tegelijk met Duitschland een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond te krygen, waar op thans opnieuw wordt aangedrongen, ach ten deze bladen uiterst gering. Niet eens voor een niet-permanenten zetel acht men de kansen goed. De stemming van deze bladen is zoo pessimistisch, dat zij het pu bliek waarschuwen tegen een paniek en er aan- herinneren, dat ten slotte het lot van een volk in eigen hand berust. Ook de lei dende nationaaldemocratische bidden stel len vast, dat Briand den belangrijksten optantenkamp te Schneidemühl, waar hy den uit Polen gekomen Duitschers, die toch al niet in al te rooskleurige stemming zyn, een hartig woordje heeft toegesproken. Zoo heeft generaal Ludendorff o.in. ge zegd, dat het.zwart-rood-goud weer nieuwe schande bij de oude schuld heeft gevoegd. De schande van Schneidemühl moet in de geschiedenis voortleven als teeken van den diepgevallen toestand, zooals Duitschland tot dusver niet bereikte. In Berlijn slaapt iedereen, de gezant Rauscher is met verlof, de Duitsche rijksdag neemt jammerlijke be sluiten, de Pruisische landdag doet alsof dit alles hem niets aangaat. Maar, men maakt zich te Berlyn gereed voor het vieren van de grondwetfeesten. Voor de bannelingen wordt niets gedaan, tegen Polen geen daad. De Barmats krijgen geld, de vijand krygt geld, het Duitsche bedrijfsleven helpt de Joden, maar voor martelaren van het Duit sche bloed en den Duitschen stam is geen geld. „iDe Vorwarts” vraagt zich af, of niet de aanbidders vap het anciem regiem een gevoel van schaamte krijgen bij de gedach te, dat deze Ludendorff eens met vrijwel onbeperkte machtsvolkomenheid over de weermacht en het vaderland te beschikken hacl. Een man met zulk een beperkte ken nis ,met zulk een gebrek aan politiek in zicht heeft jaren lang als de heros van de „Duitsche Vaderlandsche party” kunnen gelden. „De democratie laat den grooten man nu maar praten. Hij is ongevaarlijk en bla meert met zijn aanvallen op de D. nationa le regeering en de republikeinsche kleuren in de eerste plaats zichzelf. En daaraan valt niet veel meer te blameeren.” BELGIE. Het ontslag van den burgemeester van Aalst. herinnert zich, dat bij de viering den Gulden Sporenslag, Juli j.L, de waarnemende burgemeester van Aalst, tevens Kamerlid voor de Frontparty, de heer Opdenbosch, de nationale vlag van het stadhuis haalde en er de zwart-gele der Vlaamsche Fronters voor in de plaats stel de. Naar aanleiding van dit optreden werd hy door den minister van binnenlandsche zaken van zijn functie optheven. Zondag is door ongeveer 3000 Vlaamsche extremisten tegen dit ontslag geprotesteerd Een groote stoet trok door de straten, met opschriften als: „Vlamingen, vraagt niet om uw rechten, neemt ze.” FRANKRIJK. De staking bij de banken. ...De nationale raad d»r stakende bankbe dienden heeft besloten een delegatie te zen den naar de verschillende parlementaire lei ders met de vraag om van de regeering de onmiddellijke byeenroeping der Kamers te eischen. Een dergelyke onverwachte buiten sporige eisch zou een uiting van grootheids- Pinker.ou heo ik zijn geschiedenis op gespoord gedurende de laatste vijfen twintig jaar. Hij heelt de hand gehau in heel wal vreemde dingen in den tijd voor hij milllonair was. Er zijn hiaten, die wij niet kunnen aanvullen, dat spreekt vanzelf, maar wij zijn toch vrij goed op de hoogte. Eén ding pleit voor hom. Ofschoon hij in alle hoeken van de wereld1 schurken heeft gekend, is hij nooit betrokken geweest in vui le zaken. En daar hij een of twee po litieke missies heeft uitgevoerd voor de Vereenigde Staten, veronderstel ik dat hij enkele van die menschen moest leeren kennen. Morgen ot overmorgen verwacht ik het raipport omtrent Ivan Abramovitch en Condit. Dat alles zal helpen ofschoon de betrekking tot den moord misschien indirect is. Je spreekt in gelijkenissen als een detective uit een boek, zei Thorn ton met een drift, die zijn glimlach nauwelijks kon verbergen. Maar ik weet, dat je je eigen weg gaat, als je niet te duidelijk wenscht te worden. Wat dunkt je van het verbrande pa pier Is het belangrijk Het zou het geweest zijn als ik ■iet had kunnen redden, zei derecher! cheur spijtig. Nu edhter kan het niet nis bewijs voor het gerecht dienen, want ze hebben alleen maar mijn woord! er voor. Ik ben er druk mee bezig, maar ik ben niet zeker dat ik het geheel zooals het was kan invul- Volgens berichten uit Parys, is men daar niet erg te spreken over de moeilijkheden bij de Belgisch-Amerikaansche finantieële besprekingen, die als het ware het voor spel zijn van de a.s. onderhandelingen met Washington over de Fransche schuld, en zij iDe diplomatieke meediwerker van de „Daily Telegraph” verneepit omtrent deze aangelegenheid dat twee verschillende for- muleeringen voor de regeling der arbitrage tusschen Duitschland en Polen eenerzyds en Duitschland en Tsjecho-Slowakije ander zijds, besproken zyn. De eerste formulee- rin komt hierop neer, dat het Poolsch- Duitsch verdrag niet onder den individuee- len waarborg van Frankrijk, doch onder de algemeene waarborging van den Volken bondsraad moet worden geplaatst. In ieder geval moeten, wanneer de Volkenbond Duitschland aanwyst als het land, dat Po len heeft aangevallen, Frankrijk samen met Tsjecho-Slowakye en andere landen, als mandaathouder van den Volkenbond met de noodige militaire stappen tegen Duitsch land toevertrouwd worden. In dit geval zal Frankrijk derhalve het gedemilitariseerde Rynland slechts met toestemming van den Volkenbond passeeren. Indien echter de Vol kenbond ten gunste van Duitschland zou beslissen, zou het voor den Volkenbond moeilik zyn, een mandaathouder voor stap pen tegen Polen te vinden. De tweede formule zou het ingeval van een conflict aan Engeland zelf overlaten, de feiten te onderzoeken en te belissen, of Frankrijk al dan niet het recht had, door de gedemilitariseerde zone té gaan. Aan gezien echter een gedemilitariseerende zone tusschen Duitschland en Po len ontbreekt, zou het in ieder geval moeilijker zyn, uit te maken wie de aanvaller is dan in West-JEuropa. Het ware evenwel mogelijk, ook tusschen Polen en Duitschland een dergelyke zone in het le ven te roepen. De groote moeilijkheid voor Engeland bestaat dan hierin, dat wanneer Frankrijk, met Engeland vereenigd, door Rijnland is opgemarcheerd om Polen te hulp te komen, het lastig ware niet te interveni- eeren zoo de Duitschers, wanneer zij de Franschp krijgsmacht terugwerpen, even eens door Rijnland mqrcheeren. Daardoor zou Engeland bij een zuiver Oost-Euro- peesch conflict nochtans automatisch in een oorlog worden gewikkeld. 77) --- Je bent anders niet iemand, die to goed van vertrouwen is, Foyle, ver klaarde hij. Ben je heel zeker, dat je tegen dien tijd Grell gevangen hebt? Ik heb tot nu toe je gang laten gaan, maar wees om ’s hemelswil voorzich tig. Je moogt je niet vergissen voornamelijk met een man van Grell’s positie. Heldon Foyle haalde zijn schouders bp. Dat hangt heelemaal af van een idee dat ik heb, mijnheer. Ik ben be reid alle verantwoordelijkheid op mij te nemen. Je bent dus nog altijd overtuigd Jat Grell schuldig is Ik ben overtuigd dat hij alles omtrent den moord weet, antwoordde Foyl« dubbelzinnig. Met de hulp van Hij had niets gezegd van het voor val me1, het vloeipapier, want het kon gebeuren dat hij zijn eigen zin wilde volgen zelfs binnen de murei\ van Scotland Yard. Hij wilde niets vertel en voor hij volmaakt zeker was. In zijn eigen kamer opende hij de groote brandkast, die daar stond tusschen de iwee ramen en hei rolletje, daii hij ui l ady Eileen’s lessenaar had genomen, eruit nemend, bekeek hij het meteen humoristisch en glimlach onn zijn mond hoeken. Eens hield hij het voor den spiegel en het woord „Buujghley” werd duidelijk weerkaatst. Dat is voldoende, mömpelde hij en het weer in de safe leggend, sloeg hij de zware deur dicht. De puzzle, waarmee hij het crimi neel onderzode had vergeleken, was niet zoo verward als ze geweest was. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin*) 15 regels 1.36, elke regal meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgfcring: 1—5 regels 1 55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnuxnmer 20 Lyelag op den prijs. Liefdadigheida-adveitentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regale ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot «eer gereducaer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tueechenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing kan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te. zjjn. Niet voor Vrijdag of Zaterdag zal naar men verwacht het antwoord van de gealli eerden aan Duitschland worden medege deeld. Deze vertraging vindt zyn oorzaak in het feit dat het advies van België en Ita lië nog niet binnen is. De publicatie van het stuk zal dan waarschijnlijk den volgen den dag plaats hebben. In goed ingelichte kringen te Londen is men van meening, dat het voor Duitschland nog niet te laat is om zich vóór de a.s. ver gadering van den Volkenbond voor het lid maatschap aan te melden, mits dit zeer spoedig geschiedt. In elk geval dient Duitschland dan echter te hebben voldaan aan de eischen der geallieerden nopens de ontwapening. In deze is Duitschland op den goeden weg, doch er schynen thans nieuwe moeilijkheden te zyn gerezen tengevolge van het feit dat Frankryk aan Polen me- dedeeling heeft gedaan van de resultaten der besprekingen te Londen. Duitschland is n.l. van oordeel, dat Polen met de rege ling ten aanzien van de grenzen in het Westen niets te maken heeft. Over hot algemeen verwacht men, dat de overhandiging van de nota te Berlyn ge volgd zal worden door besprekingen, die waarschijnlijk langs diplomatieken wegzui len plaats hebben; daarna zou Chamber- lain voor de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond te Genève een bespreking hebben met Briand en Vandeiwelde. werd dooasbleeK en bekende dut hij de letters luid nagemaakt, het gelu ontvreemd en een week lang aan den boemel was geweeet, terwijl hij voor gaf bij een tante te logeeren. was chance dat ik het idee in hoofd kreeg door het kijken naar die potlood en. Heb je vandiaag ook naar blau we potlooden gekeken? vroeg Thorn ton vol belangstelling. Iets van dien aard, gaf Foyle 'glimlachend toe en voor hij venter on dervraagd kon worden was hij ver dwenen. Hij had niets gezegd ten. Maar in ons beroep moei men al tijd op chance reKeneu. IK herinner mij een geval van valsciiheid in ge schrifte. me souche van een belaal- boek wees 100 pond sterling aan, waarvoor hij niet in de boeken van de bank was gecrediteerd. De kassier wist zeker, dal. zijn niaamiiptter met blauw potlood op de souche geschre ven, echt waren. Toch was hij even zeker dat hij het geld niet had ont vangen. De koopman was zeker dat hij het geld had gezonden. Zoo stond de zaak. Ik wist niet wat te doen. Op een dag merkte ik een klein kantoor- boekwinkeltje op, dicht bij het kan toor van den koopman. In de etalage lageni eenige bHauwe potljpoden. Ik liep ér in, komt wat en zei zoo langs mijn neus weg. dat ik niet gedacht had dat hier vraag naar die blauwe potlooden zou zijn. O, de schooljon gens koopen ze, zei de oude vrouw die mij hielp. De zoon van den ouden X, aan de overzij, heeft er een half dozijn tegelijk gekocht. Ik ging naar de school van dien jongen en sprak met een van de onderwijzers. Hij er kende dat de jongen buitengewoon knap in het teekenen was. Ik begin licht te zien en laat de jongen dus uit de klas naar een kamer roepen Vertel mij eens, mijn jongen, zei ik wat heb je gedaan met het geld dat je op dien of dien dag van je vader hebt gestolen De bluf had effect. Hij Een oï twee stukken van de prent be gonnen in elkaar te passen, ofschoon er weer andere waren, die geen pun- ten van contact schenen te hebben, foyle haalde het dossier van de zaak voor den dag en herlas de bewijzen, welke hij had verzameld. Hij kende het van buiten, maar kon nooit zekev genoeg zijn, dat hij niet iets over het hoofd had gezien. Hij was lüermiee be zig, toen Mr. Fred Trevelyan werd aangediend. Fred Trevetyan Wie is dat vroeg hij werktüigelijk, terwijl zijn hersens üog steeds bezig waren met het probleem dat hij trachtte op te lossen. Dien naam heeft hij gegeven, mijnheer, antwoordde de klerk, die den rang had van brigadier der re- cherdho. Ik zou hem Dutch Fred noe men. O, ik was verstrooid. Laat bin nen. Er was niets van het gewone uiter- ijk van een misdadiger aan Freddy, toen hij de kamer binnentrad, een glimmenden hoogen hoed naar-de laat ste mode onder den arm1 dragend. Zijn morgencostuum was onberispelijk van coupe. De plooien van zijn broek als een "iniaal getrokken. Grijze slobkou- ■;cn bedekten gedeeltelijk' zijm glan zend© schoenen. dus moeten aanduideix in welke mate de Amerikanen geneigd zyn den economischen toestand hunner Europeesche debiteuren te beschouwen en hun faciliteiten te ver schaffen. De Amerikanen vinden, dat de Belgen te veel uitgaven en hun schulden zouden kunnen betalen, wanneer zy zich niet ruineerden om een buitensporige strijd macht op de been te houden. Men weet in Parys, dat ’t zelfde argument tegen de Fran schen zal worden gebruikt en reeds pro testeert de Parijsche pers tegen een derge lyke inmenging in het politieke leven van den Franschen staat, doch zy erkent de noodzakelijkheid om een betalingsplan voor te bereiden, gebaseerd op buitengewone be zuinigingen. J)e „Echo de Paris” (beklaagt er zich over, dat de Ver. Staten zich aanmatigen de politiek hunner debiteurenstaten te con- troleeren. Hun prétenties zyn tegenover Frankryk nog grooter dan tegenover Bel gië. Alle maatregelen, die worden genomen ter verzekering van de Fransche veiligheid gaan in Amerika door voor kostbare im perialistische uitingen. Volgende „Evening Standard” zyn de Ver. Staten echter voornemens België een gunstige regeling voor zjjn schulden toe te staan. De Amerikaansche minister van fi nanciën Mellon, die vandaag te Plymouth (in den staat Vermout) een bespreking heeft met Coolidge, zal daarop by den pre sident aandringen, uln elk geval, zegt het blad, staat het echtft; vast, dat indien deze regeling wordt toegéstaan, de regeering der Vereenigde Staten bekend zal maken, dat Frankryk eik Italië niet ,op leen dergelyke behandeling kunnen rekenen, daar voor België alleen een uitzondering wordt ge maakt.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1