lad. LDA Tl g## I k/z/ I E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho. 15928 Donderdag 20 Augustus 1925 65"Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen javand Be HEID maanden de be- achtpillen ichitstoename ver en ®Ün teer ver en eetlust en doen 'erbetering onder baar b« de Firm* fdsteeg 7, Rotter- d. 4538. Prijs P«r .50. Per 6 doe«j«* na ontvangst van >or porto of o**®1 De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. I -- BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OU DE WATER, REEUWLIK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, en*. ÊN- of !N PLAAG De regeling der Belgische schuld nan de V. S. A I pond i terug 2229 DON alhier: ons een ze (Wordt vervolgd). Onbeschaamd is hij die het aan ande ren overlaat, zich over hem te schamen. de vel uit vroegeren uiten den tekst it de beroemde ische Handel en De bedrijven der te Gouda; Kun- ida; De lichame- maamstc .monu- JOPS, Wtjdrtraat; Fa. J. C. LAN- saingel. FEUiLUETOB, door FRANK FR0E8T oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. zei hij op meening I winkels. Zal ik een nauwkeurig ver- I Jag voor u opschrijven ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bohoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den becorgfcring: 15 regels ƒ155, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefidadigheids-adveitentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 1—4 regels ƒ2.06, elke w«el meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot aeer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuasebenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan bot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. GOHBSCHE ld LIIANT. plaats van de gouverneurs van zeven een- i trale provincies, waar de invloed van Woe Pei Foe nog steeds zeer groot is. Een bericht dat de generaal Tsjang-tso- lin moet zijn overleden, wordt tot nu toe niet bevestigd. Trouwens met dergeiyke overlijdensberichten moet men altoos voor zichtig zijn, vooral als ze uit China komen. Koevele malen hebben we niet de veze kering gekregen, dat Sun Yat Sen nu toch werkelijk dood was, terwijl de man nog springlevend bleek te zyn? Het is dan ook lang niet uitgesloten, dat dit overlijdensbe richt niet is vrij te pleiten van eenige En- gelsch-Ametikaansche tendenz. Maar éls het inderdaad waar is, dan zijn de gevol gen Van dezen dood nog niet te beramen, daar Tsjang-tso-lin als oppermachtig heer- scher in Mandsjoerije, in zijn politieke op vattingen dicht by Japan stond, en dus een krachtig tegenwicht vormde tegen de vjj- andige stemming jegens Japan en Enge land, al was hy ook voorstander van de vrü- making van China van de vreemdelingen. Zoo dat tegenwicht inderdaad is weggeval len -- BUITENLANpSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De looneischen van het spoorwegpersoneel. In Berlyn zyn de onderhandelingen tus- schen de Duitsche ryksspoorwegmaatschap- py en de organisatie van het spoorwegper soneel over de geëischte loonsverhooging van 12 pf. per uur begonnety. (Men verwacht dat het wat toeten in de aarde hébben zal om tot overeenstemming te komen, daar de maatschappy wel tot concessies bereid is, maar in geen geval een verhooging van 12 pf. per uur kan toestaan, daar dit haar uitgaven met 150 a 200 mil- lioen mark per jaar zou doen sty'gen. Anderzijds zyn de arbeiders niet bereid met een verhooging van minder dan 12 pf. genoegen te nemen. Zij verdienen op het oogenblik 50 tot 70 pf. per uur, terwyl de arbeiders in aanverwante particuliere be drijven gemiddeld 85 pf. per uur verdie nen. De ontevredenheid onder het perso neel is dan ook zeer groot en men vreest dat, als de maatschappy niet toegeeft, par- tieele stakingen onvermijdelijk zullen zyn. Het zyn trouwens niet alleen de spoor wegarbeiders die ontevreden zyn, de onte vredenheid is algemeen en waarlijk niet zonder redenen! Want in den laatsten tyd gaat er geen dag voorby zonder dat de prijs van een of ander levensmiddel of ge bruiksartikel wordt verhoogd. De nieuwe invoerrechten werpen hun schaduwen reeds vooruit. De ryksregeering heeft een groot- scheepsche actie aangekondigd, teneinde de kosten van levensonderhoud te verlagen, In een onderhoud met den socialistischen leider Boncour, die deel zal aitmaken van de Fransche delegatie naar Genève, heeft Minister Painlevé langdurig de quaestie van Duitschlands intreding tot den Volken bond besproken. Volgens de meening van Painlevé is het twijfelachtig of Duitschland in September toelating zal vragen, maar er zullen zéker te Genève officieuze bespre kingen achter de schermen worden gehou den over de mogelyke voorwaarden van deze toelating. Engeland is het thans vol komen met Frankryk eens over de onmo gelijkheid van aanvaarding der reserves, door Stresemann geformuleerd nopens de deelneming door Duitschland aan even- tueele militaire sancties, welke de Volken bond zou kunnen gelasten. Bovendien zal de Fransche delegatie de voorstellen ter zijde moeten stellen om Duitschland in beginsel toe te laten en alleen de definitieve uitvoe ring der maatregelen van ontwapening at te wachten. De Fransche delegatie zal in tegendeel het voorstel steunen om een bui tengewone vergadering van den Volken bond by een te roepen om Duitschland toe te laten als het voldaan zal hebben aan zyn internationale verplichtingen. Aldus zal het groote ongerief worden vermeden, dat men een heel jaar, tot September 1926, zal moe ten wachten om de quaestie der toelating te regelen, waarvan de verwezenlijking van het veiligheidspact afhangt. Keu Zij stond oip en bleet met een arm rustend op den schoorsteemnantei op hem neer zien. Laten wij zeer openlijk met el kander spreien. ik ben slechts een ni’eisje en kan niet geheel alle listen van uw werk volgen. Wij zijn werkelijk niet zulke v reeselijke nnenschen, zei hij glimla chend. Wij trachten onaangenaam werk zoo weinig onaangenaam mogelijk te maken. Zooals u zegt, u bent maar een meisje en, ofschoon misschien bui tengewoon verstandig, bent u, neem mij niet kwalijk, een weinig geneigd uw opwellingen uw verstand te laten beheerschen. Meer dan eens heb ik getracht u raad e geven zooals ik1 het mijn eigen dochter zou doen. Welnu, hier is nog een raad. Vertelt u mij precies wat u hebt gedaan tussohen den tijd waarop u vanmorgen bent uitgegaan en den tijd, waarop u terug 1 wam wien u hebt ontmoet en waarheen u bent gegaan. Wilt u dat doen 7 Het tikken van het kleine klokje op den schoorsteen klonk luid. Vol be langstelling keek Eileen naar de pun ten van haar laarsjes. Toen lachte zij U bent een vreeselijk achterdoch tig man. Als het u interesseert, dan zal ik het u vertel’!en. Tk ben naar de bank gegaan en daarvandaan nam ik een auto naar mijn naaister, waar ik een rekening betaalde en een nieuwe japon paste. Ik ging heen en deed eenige boodschappen in verschillende dJMtid ofmaeu •I gebruik vu: RATTEN- RCIF. e vohnaakt- gemakke- mier «hii van gevaarlijke ;<»nen. lid •men uif- in tin ua< ht :paste, vuud Ie ratten ut dat hij het ei lig, zeker, thane eu proef. tn 90 r/«A toopt bat. l«. Dan Haag. r noth., Perth. I ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie TeL Int 82; Redactie Tel. 545. ueiijK. IK vuuu net van belang u zoo spoedig mogehjA le spreken. Zij Keek hem lustig aan. Het spijt mij dat ik uit was toen u vanmorgen kwam*. Als ik het gewe ten iiaü, zou ik u gewacht hebben. De reeherciaeur bewonderde de ma nier waarop hel meisje zich in die moetdjke omstandigheden gedroeg. Zij sprak zoo onverschillig mogelijk en toch wist hij dat ze volmaakt op naar hoede was. Hij streek met zijn hand over den bol van zijn hoed. Soms is een onderhoud met iemands bankier iets, dat niet uitge steld kan worden, zei hij luchtig. lEen lichte kleur brandde op elk harer wangen en zij wierp een snel len blik op don rechercheur. Dat was een zijaanval, dien zij niet had ver wacht. Mijn bankiers loog zij oogen- blikkelijk, ik’ ben niet bij mijn ban kiers geweest. Vergeef mij, zei hij op koelen toon. Ik was in de meening dat u hadt hm dat u een cheque voor 200 hadt ingewisseld. Z!j trachtte -een nieuw gevoel van onrust onder een glimlach te verber gen. En als ik dit nu eens had ge daan vroeg zij uitdagend. Dan is dat een zaak, die mij alleen aangaat, Mr. Foyle. U bent toch waarschijnlijk niet gekomen om mij een verhoor af te nemen omtrent mijn verkwisting Gedeeltelijk, weerde hij af. Zul len wij openlijk met elkander spre- fist geworden is, behoorde tot de sprekers. De kampe» te Chevreuse zyn een uitvloei sel van de verzoeningsweek, die indertyd te Utrecht gehouden. De gedachte, om de voormalige vijanden in persoonlyyke aanra king bijeen te brengen, is gepropageerd in Frankryk door een Nederlandsche meisje- studente. Onder de meest geestdriftigen be hoorden de Amerikanen, die gouden bergen beloofden en zich in 1928 de stichting van een Wereld jeugdbond te Genève voorstel - den. De leiding berust by dr. Dumesuil, de lei der van Le Mouvement Pacifique Crétien en redacteur van L’Uuniversel en bij dr. De- marquette, theosoof «n stichter van de ver- eeniging Le Trait d’Union, die op het ter rein by zyn zomerhuisje te Chevreuse gast vrijheid aan het kamp biedt. Huwelijken en echtscheidingen. Beider aantal vermindert. Een veertigtal jaren geleden waren de huiwelyksbanden in Frankryk blijkbaar hechter dan thans. Men dacht weliswaar aan echtscheiding, want in 1885 b.v. zijn er 4123 huwelijken ontbonden. Doch dit cyfer is toch niet met dat der moderne tyden te vergelijken, daar het vorig jaar het aan tal niet meer of minder dan 21.053 betlïóeg! Het record werd in 1921 geslagen, toen de gedemobiliseerde echtgenooten van ’t front terugkeerden en een „nieuw leven” wilden beginnen. Bjjna 33.00 huwelyken, die het- zy de eerste stormen reeds lange jaren ge leden goed hadden doorstaan, hetay pas in den bewogen oorlogstyd, tijdens een kort verlof van een gemobiliseerde, waren geslo ten, werden zonder meer ontbonden. Sedert dit ongelukkige jaar 1921 is dus het aantal echtscheidingen verminderd, he laas echter niet omdat de echtgenooten het beter mat elkaar konden vinden, maar veel eer omdat het aantal huwelyken zoo sterk verminderd is. Terwyl er in 1920 623.869 huwelyken werden gesloten, is dit aantal in 1924 tot 344.923 teruggeloopen. Zoodat men thans één echtscheiding op elke 17 huwely ken te boeken heeft. Thans zou er eigenlyk nog een statistiek moeten worden gemaakt, welke ons inlicht of degenen, die gescheiden zyn, in hun nieuw huwelyk of in hun herwonnen vry- heid gelukkiger zyn dan eertijds! Een Wereldcongres voor den vrede. De internationale vredesbeweging. Van 1 tot 6 September zal in de Sorbonne te Parys het 14e Congrès Universe! de la Paix worden gehouden. In 1922 had het in Londen, in 1924 in Berlyn p'aats. Tal van irternationale en nat’onale vredesorganisa- t es, zooals de Internationale Unie van Volkenbondsvereeniglngen, het Europeesch CaiUaux naar Londen. De toetreding van Duitschland tot den Volken bond. De anti-Britsche maatregelen te Kanton. De Belgische Minister van Financiën heeft in een interview bevestigd, dat er in derdaad een regeling is getroffen met de Ver. Staten omtrent de Bifgische schuld. Eigenlyk zijn er twee schikkingen getrof fen voor de betaling der Belgische schuld aan de V. S., zoodanig, dat de oorlogsscha den ten bedrage van 171 millioen dollars in 62 jaar moeten worden betaald, zonder dat er een sou rente voor behoeft te worden be taald. Hei eerste jaar moet 500.000 dollars worden betaald, het daaropvolgende 900.000 en zoo vervolgens tot van het achtste jaar af elk jaar 2.900.000 dollar moet betaald worden. De schuld van na den oorlog zal met de rente totaal 246 millioen bedragen, eveneens in 62 jaar te betalen. Als men, al dus de minister, samentelt wat wy te beta len hebben voor de oorlogsschuld en voor de schuld van na den oorlog, dan zullen wij het eerste jaar 3.840.000 dollar moeten be talen, het tweede 4.100.000, het derde 4.700.000, het vierde 6.450.000 en zoo ver volgens. Van het elfde jaar af zullen wy jaarlyks 12.672.000 dollars moeten betalen. Wat de oorlogsschuld betreft, deze zal volgens den minister gecompenseerd worden door de sommen, te innen op grond van art. 4 van het accoord van Parys met betrek king tot het plan-Dawes. Ten aanzien van de schuld van na den oorlog deed de minis ter opmerken, dat de jaarlyksche last niet zoodanig zal zyn, dat het evenwicht der be groeting er ernstig door in de war wordt gebracht. De begrooting voor de openbare schuld zal er niet gevoelig door getroffen worden. Tot 1935 zal er een langzame pro gressie zyn, maar dan begint een degressie. De minister was van oordeel, dat het een schikking van „fair play” was, dat België zich krachtig moet inspannen om er aan te voldoen, maar dat zyn betalingsvermogen België in staat zal stellen, mits het er in toestemt te arbeiden, om met eere die moei lijkheden te .boven te komen, Hy is van meening, dat het crediet van het land zoo wel in het binnen- als het buitenland ver sterkt zal worden door de getroffen rege ling. 79) - Zjj had) eerbied) voor zijn dotomCht gekregen en vreesde, dat hij gevolg trekkingen, niet te ver van de waar heid, zou maken, als aij hem- een on derhoud .weigerde. Bovendien, vroeg zij zichzelf af, wat zou zij te vreesoen hebben Grell was veilig verdwenen en zij wist zeker dat zich zich niet z»ï> verraden. Precies om zes uur bracht de lakei haar een kaartje. Zijn houten gezicht deed wets blijken van het feit dat hij een oogenblik? te voren Foyle had toe-» gefluisterd - ZM scheen nog all in haar schik nijnheer, toen zij thuis kwam heeft al dien tijd1 alleen gezeten. IToeta werd' Foyle aangediend halm en onverstoorbaar, alsof hij al leen maar een beieefdheidsvisite kwam maken. Ijskoud beantwoordde zij zijn buiging. Ik hoop dat mijn bezoek u nflt derangeert, Lady Eilêen, zei hij vrlen- De door de Chineesche regeering uitge vaardigde bepalingen nopens de kustvaart hebben in Engeland groot opzien gewekt. By afwezigheid van minister Chamberlain heeft het Foreign Office aan den Britschen consul-generaal te Hongkong om inlichtin gen gevraagd, ten einde te weten te komen of de gemelde byzonderheden inderdaad juist zyn. De Britsche regeering wenscht in geen geval tot krachtige maatregelen over te gaan, voor zy weet wie voor dezen stap verantwoordelijk is. Daarbij komt, dat de mogelykheid niet is uitgesloten, dat China door deze maatregelen tracht aan te sturen op het verbreken der diplomatieke betrek kingen, teneinde een onderzoek naar de ge beurtenissen te Sjanghai te voorkomen. Chi na heeft thans naar verluidt definitief ge weigerd een vertegenwoordiger te benoe men in de gemengde commissie, die dit on derzoek zou instellen. Inmiddels worden uit China nieuwe mili taire acties gemeld. Generaal Feng zou thans samenwerken met Kanton en met den sovjetgezant. Een troepenmacht is van Kanton naar de provincie Honan vertrok ken waarschijnlijk om te trachten deze pro vincie tot aansluiting by Kanton te bewe- Zondag zal naar reeds bekend is Caillaux naar Londen vertrekken en alleen verge zeld door den inspecteur der financiën, ver scheiden dagen te Londen doorbrengen om te spreken over de schulden en tal van fi- nancieele en economische vraagstukken. De mogelykheid van een spoedigen terugkeer naar Londen van de Fransche deskundigen is geenszins onder de oogen gezien. Er is nog niets definitiefs tesloten no pens dés onderhandelingen met de V. S. en de personen belast met het voeren daarvan. I Ik zuu die bel niet aanrakeo, als ik u was, zei hij barsch. Het aal voor ons beiden beier zijn als ik netgeen I ik te zeggen heb alleen in uw bijzijn vertel. De beslistheid in zijn toon hield haar hand tegen, die halverwege den schelknop was. Weifelend bleef zij staan en eindelijk liet zij haar hand zakken. Foyie trad op haar toe, legde zacht zijn hand op haar schouder en dwong haar plaats te nemen. Zij was toch ten slotte met al haar schoonheid en verstand slechts een afgedwaald kind. Haar oogen on Ier vroegen hem en haar lippen trilden. Komaan, zei bij streng. Vertel mij of uw vader de cheque heeft ge- teekend, welke u hebt ingewisseld, of dat u zelf uw ha-ndteekening er onder hebt geziet. Zwijgend bewoog zij haar lippen en de kamer scheen om haar rond te draaien. Hoeveel zelfbehecrsohing zij tot nu oe had getoond thans was ze geheel krachteloos. Zij bedekte haar gelaat met haar handen en haar ten gen figuurtje sohiïlde van ingehon len snikken. Foyle wachtte geduldig tot e uitbarsting v.orbij was PlotseLng sprong zij op en stond met gebalde vuisten tégenover hem Ja. ik heb ze ge'eekend, siste zij. Vader was uit en ik had ’t geld dadelijlo noodi? Het zal them» niet kun nen schelen hij had 71e mij gege ven als hij 'huis was geweest. gen. Tegelijkertijd heeft een conferentie maar hiervan bemerkt men tot dusver niets, roemrijke militaire loopbaan overtuigd paci- integendeel, de laatate dagen zyn b.v. de 1 vleeschpryzen in Berlyn onrustbarend ge- stegen en ook vandaag weer zyn er aanzien- lyke verhoogingen genoteerd. BELGIK Van ingenieur tot kellner. De „Nation Beige” vertelt als staaltje van den tegenwoordigen maatschappelyken stryjd der gestudeerden, dat een Brusselaar, die de tentoonstelling van decoratieve kunst te Parys bezocht, in een der restaurants aldaar een vroegeren kennis aantrof, die kellner was geworden. Deze „kellner” ech ter was werktuigkundig ingenieur geweest, doch had als nauwgezet wiskundige opge merkt, dat zyn salaris van ingenieur veel minder bedroeg dan het totaal van de door een kellner opgehaalde fooien. iNa zyn berekening volgens de strengste regelen der arithmetiek te hebben nagezien en goed bevonden, was hy dan ook haastig kellner geworden! In Nederland zyn er, helaas, ook verschei- denen, die desie berekening hebben moeten maken en tot dezelfde slotsom gekomen zijn De wederopstanding van Roesselaere. Zondag j.l. heeft Roesselaere het feesV ner herleving met luister gevierd. Na zeven 'jaren van bouwen is het Vlaamsche stede ke, waaraan de naam van pastoor Verriest voor altoos is verbonden, uit zijn ruïne her rezen. De feesten, die reeds geruimen tijd gele den zijn begonnen, zyn thans besloten met de opening van drie tentoonstellingen: een industrietentoonstelling ,een tentoonstelling van toegepaste kunst en eene van Roesse laere in het verleden. Minister Vandevyvere opende deze tentoonstelling. Tal van volksfeesten, optochten en zang uitvoeringen verhoogden de feestvreugde. FRANKRIJK. V erbroederin gscon gres. Te Chevreuse by Parijs is het tweede in ternationaal verbroederingskamp gehouden, waaraan vertegenwoordigers van dertien verschillende nationaliteiten hebben deelge nomen. Nederlanders waren er in grooten getale, evenveel als Duitschers, Engelschen en Franschen. Verscheiden Amerikanen wa ren alleen voor dit kamp overgekomen. Ver der waren er eenige Belgen en Zwitsers en één Italiaan, één Noor, één Deen, één Chi nees, één Hindoe en één inboorling van Madagaskar. Tot de sprekers in het kamp behoorde o.a. de jonge Franscbe dichter Benoist Méchin, de boezemvriend Van clen Duitschen dichter Fritz van Unruh. Méchin heeft de werken van von Unruh vertaald en uitgegeven. Ook de oude generaal Percin, die na een Als het de bedoeling van den de tective was geweest haar een reeks leugens te ontlokken, had hij dit ge- makkelijk kunnen dhen. Mfiar zulk een optreden had1 geen doel. Met licht schouderophalen ontrtfbelte hij haar onschuldiigen blik. Dit is alleen maar dwaasheid, Lady Eileen. Ik wil u de gelegenheid geven eerlijk to vertellen wait er ge beurd is sedert 'u vanmorgen Ro'bart Grell’s brief ontving. U weet dat het verhaal van die naaister in duigen zou vallen, zoodra wij een onderzoek1 daar naar insteldfen. Ik moet mij dus verdedigen? zei zij plotseling. Hij knikte en keek vast naar verand’erdri uitdrukking op haar zicht. Ik heb niets gedaan dat u het recht geeft mij te ondervragen, ver volgde zij uitdagend. En ik ben me1 van plan mij aan meer vragen te on derwerpen. Goeden morgen, U kunt den weg naar buiten wel vinden7 Met een hand nam zij haar rok op en met hoog opgeheven kin wilde zij de kamer verlaten. Zij was bang dat zijn slim, anudringend vragen haar ten slotte onvoorzichtige uitdrukkingen kon doen gebruiken. Hij had voor haar de deur bereikt en stond nu met zijn rug er tegen geleund, met gekruiste bee- nen en over elkaar geslagen armen. Zij Weef eensklaps staan en hij raad de haar bedoeling.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1