Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Bureau der Carnegie schenking, de Ligue Internationale des Droits de '.'Homme, als mede tal van politieke, volkenrechtelijke en feministische vereemgingen zul.cn /erte- j^enwoordlgd zijn. Reeds uit Frankrijk al leen zullen ongeveer 45 vereenigitigen (o.a. de Association de la Paix* par le Droit, de Fransche groep der Parlemer.tm ro Unie, enz.) gedelegeerden zenden. Het congres zal door minister-president Pain levé worden geopend, terwijl Herriot, voorzitter der Kamer, en Loebe, voorzitter van den Duitschen Rijksdag, het woord zul len voeren. Op de agenda der beraadslagin gen staan* het Protocol van Genève dat op de Vergadering van den Volkenbond te Genève ,die 7 September opent, zal worden besproken), de Veiligheid, de Ontwapening, de economische organisatie van den vrede en pacifistische propaganda onder de jeugd. eHt Organisatie Comité, dat Charles Richet, \id van de Academie des Sciences, tot president heeft, telt Charles Gide, Jou- haux, Victor Basch, de oud-minister Fran cois Albert, Justin Godart, Violette, alsme de mevr. Ajvril de Sainte-Croix tot leden. Secretaris-generaal van het comité is de heer Lucien Le Foyer, 43 Rue du Faubourg Sain-Honoré, Par\js. Ongelukken in de Fransche Alpen. Gedurende de laatste dagen hebben in de Fransche Alpen verscheidene ongevallen plaats gevonden. Drie personen van een gezélschap van zes Franschen, die van Grenoble waren getrokken om te trachten een 11000 voet hoogen top van de La Meije-groep in de na bijheid te bereiken, zyn om het leven ge komen. Zy stegen geaamelyk en hadden byna het doel bereikt, toen hun bij het pas- seeren van een gietscher een ongeluk over kwam. Twee van hen vielen, tengevolge waarvan het touw brak, daarop stortten drie der toeristen naar beneden en werden gedood. De bekende Fransche schrijfster Madime. Deckmay, werd gedood bij een val tijdens een tocht naar den kleinen Montblanc in Savoye. Een andere bergklimster, mevroujw Hoch- stadtler, werd gedood bij een val in de Zwitsersche Alpen, nabij Kandersteg, in het kanton Bern. Een luipaard in het Bois de Boulogne. 30 politie-agent en en een neger ter jacht uitgetrokken. In, den Parijschen dierentuin wa» een paar dagen geleden een nieuwe aanwinst gearriveerd, een kolossale lui paard. Zyn kooi was nog niet geheel klaar en daarom had men hem zoolang in zijn houten verzendhok gelaten: het was maar een kwestie van een of twee nachten. He laas, het duurde zelfs nog geen enkelen nacht. Reeds den eersten ochtend van zijn onvrijwillig verblijf bleek het roofdier ver dwenen te zijn. Het had een der houten spijlen van de traliedeur doorgeknaagd had zich daarna kattengewijs door de inderdaad nog zeer nauwe opening gewrongen, en was daarna met groote sprongen, de sporen wa ren nog zichtbaar op den natten grond, de vrijheid tegemoet gesneld. Onmiddellijk na de ontdekking werd de dierentuin afgeslo ten en een drijfjacht gehouden, zulks onder aanvoering van den neger-begeleider der zending roofdieren. In den tuin was het dier echter niet meer, zoodat de jagers grooter terrein moesten opzoeken. En het Bois de Boulogne is uitgestrekt. Drie dagen heeft men jacht op het dier gemaakt, en ten slotte heeft Zizi het leven moeten laten. De directeur van een school aan den boulevard, Leannes, ontdekte het dier opeens in den tuin. Hy waarschuwde dadelijk den politiepost tegenover de school en een aantal gendar mes met geweren gewapend, schoot den luipaard dood. Hy zal nog drie dagen in den Jardin ten toon worden gesteld. RUSLAND. Wijzigingen bij de Sovjetvertegenwoordi- ging in Engeland. De commissie, welke doorde sovjet-regee ring naar Engeland werd gezonden om een onderzoek naar de toestanden in dit land in te stellen en in het bijzonder om na te gaan of de vertegenwoordigers van de Russische regeering in de legatie en de handelsbu- reaux als goede communisten konden wor den beschouwd, is thans te Moskou terug gekeerd. Haar rapport is vermoedelijk niet erg gunstig, want vele veranderingen in het personeel worden aangekondigd. De gezan- schapsraad der Russische legatie te Londen, Berzin, wordt naar Weenen overgeplaatst. Zijn opvolger te Londen wordt Rosenholz, die te Moskou beschouwd wordt als een bui tengewoon handig organisator van complot- ten. Verder zal een nieuwe functie worden ingesteld, die van adviseur der legatie, waarmede Khlopliankin zal worden belast. VERBHNIQDE STATEN. Een ketelontploffing op een pleizierboot. Tengevolge van het springen van den ke tel aan boord van een pleizierboot werden gisterenavond 23 personen gedood en 75 gewond, waarvan 10 levensgevaarlijk. Het meerendeel der slachtoffers zijn arbeiders van een garenfabriek te Pawturket. De on gelukken waren het gevolg van het ont snappen van stoom. De ontpolffingr had plotseling plaats toen het schip na het uitstapje aan het eind van den dag te Pawtucket terugkeerde. Geloofd wordt dat de ontploffing het gevolg is van gebrekkige ketels. Direct nadat het onge luk had plaats gehad, snelden marinesloe pen en torpedojagers te hulp en namen de met zware brandwonden bedekte passa giers over, die zij naar het marinehospitaal brachten. JAPAN. Waarschijnlijk geen legermanoeuvres. Uit Tokio wordt gemeld dat, terwijl de Japansche vlootmanoeuvres dit jaar zeer omvangrijk zullen zyn, de legermanoeuvres waarschijnlijk, ter wille van de bezui niging, niet zullen worden gehouden. BINNENLAND. De Kamerzetels der Ministers. Naar het Haagsohe Correspondentie- Bureau verneemt, zullen de ministers, die bij de jongste verkiezingen tot Ka merlid waren benoemd, hun geloofs brieven nier. inzenden. Aangezien voigens de Kieswet deze inzending moet plaats hebben binnen twee maanden na hun benoemd-ver klaring, zal in begin September de voorzitter van het Centraal Stembu reau in hun plaats opvolgers moeien aanwijzen. Intrekking crisiswetten. Ingediend is een wetsontwerp tot intrekking van verschalende crisis- wetten. De winterdienat bij de Spoorwegen. De winterdienstregeling bij do Ne- derlandsche Spoorwegen zal 4 October in werking treden. Handelsverdrag Nederland—Hongarije. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 9 December 1924 te 's-Gra- venhage tusschen Nederland- en Hongarije gesloten handelsverdrag met daarbij be- hoorend protocol. Ten aanzien van de vraag, door sommige leden gesteld met betrekking tot de verhou ding op het gebied der handelspolitiek tus schen Nederland en Duitschland, deelt de regeering mee, dat, toen geruimen tyd ge leden berichten inkwamen, omtrent de voor nemens der Duitsche regeering ten aanzien van de wijziging van het tarief van invoer recht», met de Duitsche regeering bespre kingen werden ingeleid ter aanvulling van het bestaande verdrag van handel en scheep vaart, den 31en Dec. 1851 tusschen Neder land en Pruisen gesloten, zooals dat gewij zigd is bij het verdrag van 3 Juni 1923." De zekerheid, dat de Nederlandsche pro ducten in geen enkel opzicht eullen worden achtergesteld by de overeenkomstige pro ducten uit andere landen, zoude kunnen worden verkregen door het verdrag van 1861 aan te vullen met een bepaling, welke aan Nederland de behandeling op den voet van rechtstreeksche en onvoorwaardelijke meestbegunstiging zoude toekennen. Aangezien sommige leden met bevreem ding kennis hebben genomen van het aan het verdrag toegevoegde protocol, betrek king hebbende op de voordeelen, die inge volge het verdrag van Trianon aan de ge allieerde en geassocieerde mogendheden worden voorbehouden, wyst de regeering erop, dat bedoeld protocol geenszins beoogt het principe der onvoorwaardelijke meest begunstiging, waarop Nederland aanspraak zal kunnen doen gelden, inbreuk te maken. De regeering kan niet toegeven, dat dit ver drag en soortgelijke verdragen, voor ons land weinig practische beteekenis hebben. In de practijk zou het ontbreken van een verdrag Nederland op één lijn stellen met die landen, welker goederen volgens het hoogste tarief van invoerrechten kunnen worden belast. De Min. van Binnenlandsche Zaken geeft naar aanleiding van een desbetreffende vraag, de verzekering, dat de belangen van de Nederlandsche houders van Hongaarsche fondsen zijn volle belangstelling hebben en dat, zoo zich daartoe aanleiding mocht voordoen, de noodige verdere stappen ter bescherming dier belangen zullen worden gedaan. Do 'bijoenkonitót van gezondheids commissies zal plaats hebben op Za terdag 12 Se-pt. a.s., aanvangende des v.i». ten 11 ure in de vergaderzaal van den Dierentuin te 's-tiravemiiage. De vergadering zal worden geleid'door den beer uit. A. Tak, voorzatter der 's-Gravenliaagesahö Gezondheidscom missie. In de ochtendvergadering zal be sproken worden een ipian tot stichting van een permanent centraal bureau uit de gezoncheidsoommiss e. In de mid dagvergadering zal een deel van net rapport der commissie tot vereenvou diging en ineenvoeging van medische rijksdiens' en, dat betrokking heelt op „toezicht o de ziekenfondsen door de gezjondheidscomimissie" behandeld wor den. De 13e Jaarbeurs. De 13e Nederlandsche Jaarbeurs, die van 8 tot en met 17 September te Utrecht wordt gehouden, belooft we der belangrijk: te worden. Behalve de gewone groepen, die van deni aan vang af ter beurze aanwezig zijn ge weest, zul'en op de a s. najaarsbeurs gevormd worden een speciale Meubel beurs (op de 5e verdieping van liet Jaarbeurs ebouw) en een afzonderlij ke groep Machinerie'm en Werktuigen voor de Zui velindustrie (in een speci aal daarvoor gebouwd Paviljoen op het terrein Vredenburg). Van de Directie der Nederlandsche Spoorwegei is wedterom fact'iteit ver kregen, waardoor ook aan houders van ééndaogsche toegangsbewijzen 50 reductie op den prijs van het te rugreisbiljet wordt verleend. Tot 1 September is de gelegenheid opengesteld voor het aanvragen zoo wel van driedaagsche toegangskaarten ad f 1.40 als van dagkaarten ad f 1. Beide soorten van toegangsbewijzen geven redht op een reductie van 50 bij het nemen van een gewone enkele reiskaart naar Utrecht, op den prijs van het terugreisbiljet, voor de drie- daagsche kaarten slechts éénmaal. De kaarten zrijn persoonlijk en worden op naam gesteld. Echter kan één persoon meerdere kaarten te zajnen name aan vragen. Studiereis. De zes jongelui, die oonJorm het ptón-Deterd'iiig een studiereis naar ln- dië maken, zijn, volgens een Arieta- telegram, j.l. Vrijdag te Medan gear riveerd. Zij hebben sledhts Port-Said aangedaan De jongelui logeerden in het logeergebouw van de Deli-Maat- schappij. Zij btefrichtfgden op Medan de instituten en die stichtingen van de cultures en de planters'vereenigingen, de havenwerken van Zelawah, twee tabaks-ondernemingen, een moskee, het laboratorium', 'het hospitaal en 't ïeugd- werd dor Senembah-Maatschappij. Maandag daarop zijn zij naar Java vertrokken. De heer Vorstman, die de leiding van het gezelschap heeft, verzekerde, dat voortaan jaarlijks tien groepen van zes jongelui tusscben ,18 en 24 jaar zullen worden uitgezonden. Nationale Grotiusnherdenking te Delft. Sprekers de heeren Dresselhuys en Treuh. Het comité voor de. Nationale Gro- tius-herdenking, die op Vrijdag 28 Aug. p in het koor der Nieuwe kerk te Delft zal plaats vinden, heed de heeren mr. H. C. Dresselhuys, lid-der Tweede Kamer, oud-secretaris-generaal van het departement van justitie en voorzitter van de centrale organisatie voor een duurzamen vrede, en prot. mr. M. W. F. Treub, voorzitter van de V ereeniging voor Volkenbond en Vrede, oud-voorzitter van de Union des Associations pour la Société deg Nations, bereid gevonden om als spre^ kers bij de herdenking op te treden. De herdenking zal des namiddags te half drie aanvangen. GEMENGDE BERICHTEN. De Stormramp- Inzameling bij posterijen en telegrafie. De uirëc'tuui-fceii/eiaal der pesterijen en telegrane heelt onderstaande dienst order aan net personeel doen uitrei ken Nu de stormschade van 1925 het noo- d'g maakl, dat van alle zijden hulp wordt ver.eend, is de vraag overwo gen, of de administratie haar bemid deling zal verleenen, oirn op eenvoudi ge wijze aan de ambtenaren van het bedrijf gelegenheid te geven, een bij drage af te zonderen tot leniging van den nood in Gelderland' en Noord- Brabant. Het wordt o£ prijs gesteld, dat door een der vakorganisaties verzocht is, dat een© medewerking in deze door de administratie zou plaats vinden, om dat hierdoor ondubbelzinnig de bereid heid van de zijde van het personeel om bijdragen te geven aan den dag trad. Do hoofden van dienst worden mits- diien uitgenoodigd, hunne bemiddel in bij bet inzamelen van de bijdragen te verleenen, die de onder hen ressor- teeronde ambtenaren voor dit doel wenschen af le staan. Deze verzame ling vindt, voor zoover de bijdragen niet reeds eerder ter hand zijn ge steld, en voor de week- èn voor de maand betalers plaats op den eerstko mend©!! dag, waarop de traktemen ten en loonen worden uitbetaald. Do geïnde bijdragen zijn voor 5 September a.s. te storten op postreke ning 45100, van het Staatsbedrijf. Op het s ortingsbiljet is in rood' te ver melden „Stormramp 1925". De inge komen gelden zullen worden afgedra gen aan het bereids gevormde' natio naal steuncomité. De vakorganisatie, de C. B. P. T. T., heeft in bovenstaande dienstorder aan leiding gevonden aan baar 125 afiee- lingen in den lande een speciale cir culaire te zenden, waarin deze steun beweging, in overeenstemming met een reeds genomen besluit, warm, wordt aanbevolen. In Duitschland. In ilen gemeenteraad van Frankfort a. d. Main hebben verscheidene leden gesproken legen Itet voorstel van het gemeentebestuur om 10.000 Mark be schikbaar le stelen tot leniging van den nood in Oost Nederland, door den storm veroorzaakt zij motiveerden hun standpunt met te zeggen dat Duitschland een arm volk is. Het voorstel is voor nader onderzoek naar een oon missie verwezen. Op initim'ief van de Nederlandsche Kaïnier van Kooplhandel in Duitsch land heeft te Hamburg op het consu laat een lies preking plaats gehad, over een hul pad ie voor de ramp te Borcu- lo. Er werd een comité van landge- nooten gevormd, dat bij de Nederlan ders te Hamburg zal collecteeren. Aan consul-generaal Flaes. die met verlof in Nederland vertoeft, zal het eere voorzitterschap van dat eotw'té worden aangeboden. Besloten werd', door mid del van de pers de HairtbuTgsehe be volking op te wekken eveneens te helpen. Ernstig auto-ongeval. Gistermorgen te kwart voor tien is op de Stadhouderslaan in den Haag een érnstig ongeluk gebeurd. De ehaufteur van een taxi trachtte voor een hond ui.t te wijken, maar, vermoedelijk door het te snel dtaaien, sprong de rechtervoorband, tengevolge waarvan de tuxi tegen, een paal van de bovenleiding dor H.T.M. gereden is. De hond kwam daarbij onder de taxi en werd' doodgereden. De chauffeur, v. G. van den Nie- boerweg werd met een groote hoofd wond! opgenomen en door den G. G. D. naar den Centralen Post gebracht, watfT hij verbonden, is. Hij kon daar na naar huis vervoerd1 worden. De passagier in de auto was er ern stiger aan toe. Bij de botsing liep hij een ernstige suijwo d aan het gezicht en een slagaderwowd aan den linker pols op. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De taxi is zwaar beschadigd1. Autobus In een sloot. De passagiers gered. Gisteravond is een autobus der on derneming Vitesse" op weg van Til burg naar Hilvaren/bieek, ter hoogte van de fabriek van die firma' v. Doorn op den Broekhovensoheweg aldaar in hotsiing gekomen met een vrachtauto der firma Van Eindhoven. De autobus kantelde tengevolge van de botsing In een sloot. De passagiers waarvan allen schrammen bekwamen, konden door het achterportier den auto verlaten. Mej. H. uit Hilvarenbeek kreeg een kaakfractuur. Een ander raakte zooda nig overstuur, dat zij per ziekenauto naar huis moest worden gebracht. De autobus werd ernstig beschadigd. Verblindende autolichten. Drie auto-passagiers gewond. Maandagavond is op den Utreciht- schen weg een van Utrecht komende auto, waarin behalve de bestuurders twee passagiers zaten, in de Bildtsche Grift terecht gekomen. De auto moest voor eenzelfden wagen, welke uit de richting Zeist kwam, naar rechts uit wijken. Tengevolge van de verblin-, dende verlichting botste de auto tegen een paal der electrische geleiding, die afknapte, znodat de auto omsloeg, en in de Bildtsche Grift terecht kwam. De drie inzittenden werden allen gewond. Na verbonden te zijn werden zij naar de Rijkskliniek 'te Utrecht ver voerd'. Een obstinate zwemster. Len m.tsme oanue, die waarschijn lijk ii.et w lal, hoe gevaarlijk1 het is om roiwl cue pieren te zwemmen \n zee, hau zich uezer uagen bij cl© jJcneve- ningsche haven in zee begeven en was iaurgs het Volnszeebad tol vlak bij net Wandelnooid' gezwommen, vertelt het ,,Vad." Zooals be..end>, is 't hij alge meen© po.itieverordening verboden op die plaa:s te baden of te zwemmen. Personeel van het Volkszeebad waar schuwde ie name dan ook het spelle tje niet voort te zetten Ai de politie moest er aan te ,pas komen om de or de op hel sbranJ te herstellen. De dame weigerde echter aan verzoek èn bevel te voldoen. Ze kwam aan het strand en sloot d© ooren voor elke vriendelijke aanw jzing, die de politie haar gal. Daarop werd besloten haar mede te nemen naar het bureau om dat ze zich in woord en daad verzette tegen liet opmaken van een procesver baal en tiaar arrestatie. Int optocht ging het over den boulevard. Honder den menschen lieppn mee. Op het po litiebureau gekomen, nam de hoofdin specteur de zaak in handen en over reedde de dam© zich nu niet langer obsl naat te toonen. In de badkamer werd haar een warme douche gegeven en een agent werd1 uitgezonden om naar kleeren op te halen. Toen ver zette zij 'zi"ih niet langer tegen het op maken van een procesverbaal en na/iat zij het politiebureau gekalmeerd' ver liet, dankte zij chef en personeel voor de vriendelijk© behandeling. Nederlander te Brussel beroofd. Den Nederiaiwier OtjO Wasse uit Waddingsveen is in een hotel nabij het Noor,; er stadion te Brussel, een brieventascli met 600 gulden en 100 francs ontstolen. Hij was op reis voot zijn pleizier. Berooving te Rotterdam. Zaterdagavond is een Amerikaan in pand 7 aan het Weenaplein te Rotter dam beroofd van 700 dollar. De man verklaarde bij de politie, dat hij den geheel en winter hard had gewerkt en dat hij nu bezig was, zijn verdiende geld te besteden aan een reis rond de wereld. Den eersten, dag den beste, dat hij te Rotterdam vertoefde, maakte hij echter reeds met de berucht© Rot- terdiamscbe beroofsters kennis en de Amerikaan zal ongetwijfeld' geen pret- tigen indruk hebben gekregen van on ze havenstad. Een nachtwaker werd in een pand aan den Dubbelen Gang beroofd van f 4.50. In verband daarmee is een vrouw in bewaring geateld. Uit het venster gevallen. De 10-jarige J. B. was gistermiddag op de tweede verdieping van de ouder lijke woning in de Aleidisstraat in Rotterdam liet raam; van de keuken aan het zeemen. De jongen stond daartoe op de kozijndrempel. Hij ver loor op een gegeven oogenblik het evenwicht en stortte van ongeveer 6 meter hoogte naar omlaag. Hij kwam terecht op den glazen lantaarn van een werkplaats, achter de beneden*©, ning daarin bleef hyLj (hangen zijn neus werd totaal gespleten, terwijl bij bovendfien etnstig© snijwouden bovon het oog en aan hpt linkerbeen be kwam. f *j§ RAyfto-mEuw$. Conaferten van heden. 7.20 Londelh en Daventry. Tijdsein van Big Beijf. Weer- en Nieuwsberich- teli. Marktprijzen voor landbouwers Landbouw■lepi. Muziek. „Emtertai! ners in tli^mdidile-ages." Munchen. Populair cHcert. 8.20 LoiBhi 2ZIJ Manchester 378 M. 5Nö?Neweastle 403 M. 2Bü Aberdeen 4|ö M. en Glasgow concer ten. Da v t il try Radio Radiance Revue 5IT Birmingham 479 M. Een uur met Gounod. 8.35 De Bilt. Weerbericht. - Qrus- sel. Concert. Lichte muziek. 8.50 Berlijn. Concert. Munster. Liederenavond'. 9 u. Daventry. Een half uur van de kade Folkestone. 9.0') Radio-Paris Concert. ftam. burg. Jessel-avond. Munchen. Duel tenavofld. 9.20 PTT Parijs Eool© Sup. 458 M. Cineman.'euws. Causerie over Nolière! Opvoering van de voornaamste toonen letn uit „Les femmies savantes." 9.80 Brussel, Danssoirée. 9.35 Munster. Muziek van Puccini. Parijs Petit Parisien 845 M. Con cert. 10 20 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich. Weer- en Nieuwsbe richten. De golf lengte-kwestie. Op 31 Aug. a.s. zullen, te midder nacht alle lot) diraadlooze telefonieeta- tions van Europa eèn programma van. twee uur uitzenden, om tie 'regeling der golflengte, voorgesteld door de In ternationale Broadcasting Unie te (je- nève te onderzoeken. De resultaten zullen op een op 21 en 22 Sept. te Genève le noudeo conferentie worden besproken, alvorens een definitief sche ma aan de regieringen zal worden voorgelegd. LUCHTVAART. De directie der Nederlandsche We- reldverkeei-Maatschappij deelt mede, dat van 17 dezer af een luchtsnel- dienst tusschen Mpnclien, Amsterdam en Londen geopend is, in samenwer king met de Europa Union en Impe rial Airways Ltd. Vertrek Münohen 8 uur v.m., ahnlcoirst Amsterdam' 2.50 u. n.m., aankomst Londen 6.45 uur n.m. Vertrek Londep 8. uur v.m., aankomst Amsterdam' 11.20 uur, aankomst Mün ohen 6 uur n.m. Op deze vlucht van 1000 K.M. worden slechts tusschenlan- dingen ie Amsterdam', Essen en Frank fort a.d. Main gemaakt. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Kort HaarlemNeptunus. 0-3. Gisieravou i speeki© een ental van Korl-Huaiiemi, waarin ©eii-ge oud-voed bal lees meespeelueni, een weu6trijd te gen Neptunus, onder Jeiding van scheidsrechter WSanders. Le uitslag was 80 in t voordeel van Neptunus. Er was veel belangstelling. Ginder de toeschouwers van deze wedstrijd werd door het bestuur van de G.A. en V.V. „Sparia" een circu laire verspreid waarin wordt opge- wekt tot ueelnamo aan een gezamen- 1 lijk© aolie tot het verkrijgen van een geschikt terrein, detzij van Gemeente wege, hetzij langs anderen weg. Serie-wedstryden „Olympia." Op het Sportterrein zullen Zondag 23 en Zoniag 30 Aug. d© wedstrijden om den zi,veren „Olympiabeker ge speeld worden. Voor d© seriewedstrij- den h©bben ingeschreven, bebaive Olympia zelf, Concordia, Delft, Her- mes-D.VS, Schiedam en D. 0. 8-, Utrecht. Zondag 23, halt twee, speelt Het- tr.es-D.V S. en D.O.S., om half vier Olympia en Concordia. De Olympia-beker is momenteel in het bezit van Olympia zelf. ZWEMMEN. Over het Kanaal. Dé achttienjarige) AanjerLklaaiisohe zwemster Gertrude Ederle is gister morgen te 7 uur bij Kaap Griz Net te water gegaan, begeleid door een boot met ruim 50 van haai; landslie den. aan boord', en die bovendien voor zien was van een radio-installatie om ieder uur berichten uit te zendien- ln den aanvang zwom' mejuffrouw Ederle uitmuntend en in zes uur tijds had iij den halvén afstand1 afgelegd. Toen be- on een zware zee op te zetten, waar- .tegen ze nog 3 uur gekampt heeft, om ten slotte op 7 mijl uit <1© Engelsche kust door den Kanaalzwemmer Bur gess aan boord' goheschen te worden- RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 766 te Jan Mayen. Laagste stand 754.6 te Hernoesand- Verwachting: Zwakke tot matige veran derlijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken- Waarschijnlijk regen of onweersbuien. Zelfde temperatuur. STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Augustus. Hinderwet. Burgemeester en. Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen Van de,N. V. Edmund Brinkman's Manu- facturenliandel en Confectiefabriek „Gou da" te Gouda, Peperstraat Nos. 7-9-11, om vergunning tot het oprichten van een fa briek voor het vervaardigen van werkmans- kleeding en het plaatsen daarin van 4 elec- tromotoren, n.l. 2 van 1% ten 2 van V» P.K., in de perceel (en) gelegen Peperstraat Nos. 146'148, kadastraal bekend Sectie D no. 632—633; Dat op Dinsdag den len September 1925, des namiddags Je" 2 ure °P het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dtrt gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. (De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner leden zijn verschenen ten einde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. Opbrengst Collecte Stormramp 1925. Het Comité deelt ons mede, dat op Woensdag is afgedragen aan den penning meester: Collecte jubileum echtpaar San ders Israëlitisch gesticht 26.—, Collecte concert „De Pionier" 25.19 en door A. D. v. H. 10.—. Het Comité is voornemens lederen avond de giften aan de couranten op te geven. Voor de stormramp in Borculo. Naar wy vernemen is in het Israëlitische Tehuis aan de Oosthaven alhier, Dinsdag middag tijdens het feest ter eere van de twee gouden echtparen gecollecteerd voor de stormramp in Borculo. Een bedrag van 26.werd opgehaald, welk bedrag is af gedragen aan den heer A, Dortland pen ningmeester van het Goudsche Comité. Koninginneifeest. De Commissie voor Openbare Feesten heeft ook voor dit jaar een programma van feestelijkheden voor 31 Augustus a.s. samengesteld. Zooals gebruikelyyk is op dit program een belangrijk deel ingeruimd voor de jeugd, die zich in de morgenuren met verschillende spelen en wedstrijden zal kunnen vermaken, terwijl ln de namiddag uren wel alle belangstelling zal worden ge trokken naar de Bleekerssingel, waar na tionale zwemwedstrijden zullen plaats heb ben. Ook voor een avondprogramma heeft de Commissie zorg gedragen, waaromtrent nog nadere mededeelingen zullen worden ge daan. Om een dergelijk feest te kunnen houden is natuurlijk geld' nöodig.' De Commissie zond daarom aan hen, dié naar haar mee ning met haar werjc sympathiseerden, een uitnoodiging om door het beschikbaar stel len eener bijdrage de feesten mogelijk te maken. Wie deze uitnoodiging niet mocht hebben ontvangen, kan deze nog direct op aanvraag worden toegezonden door den penningmeester, den heer J. Ren^man Kat- tensingel 33. Velen zonden reeds hun gewaardeerde bijdragen in, anderen deden zulks nog niet. Wie dit nog naliet wordt vriendelijk ver zocht den penningmeester der Feestcommis sie alsnog spoedig met een bijdrage te ver blijden. Versiering en verlichting van Kleiweg en Hoogstraat. De Büurtvereeniging de „Eendracht" be richt ons dat op 31 Augustus, Koninginne dag, Kleiweg en Hoogstraat wederom ver licht en versierd zullen worden. De buitengewone avond van vroolijke kunst is niet doorgegaan. De tegen gisteravond door den directeur van den Schouwburg aangekondigde buiten gewone avond van vroolijke kunst is niet doorgegaan. Eenige uren voor den aanvang.ontving de heer Kleinbloesem van Nap de la Mar be richt dat hy plotteling verhinderd was. Examen Hoogduitsche taal L. O. m Voor het examen Hoogduitsche taal L. O. is geslaagd te 's-Gravenhage de heer Ti G. Zylstra alhier. Gefclaagd voor Staatsexamen. Onze stadgenoot, de heer B. E. J. Bik, is geslaagd voor het staatsexamen tot toe lating aan de Universiteit voor diploma A. Benoeming. Onze oud-stadgenoot de heer J. A. v. d. Weyden, onderwijzer aan de St Bavoschool te Rotterdam is met ingang yan 1 Sept. be noemd tot hoofd van de school aan de Sik kelstraat aldaar. Opdracht van werk. Bij onderhandsohe aanbesteding is aan de N. V. tot Aanneming van Werken voorheen H. J. Nederhorst alhier opgedragen, het vergrooten van het Fabrieksgebouw en het maken van een fundeeriag voor een Hysch- bok voor rekening van de N. V. Goudsche Machinefabriek Dir. de heer J. G. Hupkes alhier. De landstormdag in Reeuwijk. De gewestelijke landstormcommissie ver zoekt ons er de aandacht van belangstellen den op te vestigen dat niet alleen genoodig- den toegang hebben op het terrein waar de wedstrijden gehouden zullen worden, maar dat dok niet-genooddgden tegen matigen prjjs een toegangskaart kunnen bekomen. D«t Barbier von Bagdad. Naar de A. Crt. meldt, zal op Zondag 6 Sept. in Arnhem 'n opvoering plaats hebben van der Barbier von Bagdad, komische opera in twee akten van Peter Cornelius. 'Zooals bekend is zyn van dit werk wel uitvoeringen gegeven in concertvorm, om dat naar men beweerd heeft, het werk door de muzikale illustratie, welke inderdaad zeer bijzonder is, niet zou zij» te spelen. Arnhem zal het voorrecht TiêSien het werk te zien spelen, hetgeen dan het eerst in Nederland zal zyn. VT Het geheel zal staan onder leiding van onze oud-stadgenoot Piet Versloot, den di rigent van de Kon. Mannenzangvereeniging Aurora, terwijl door Louis v. Gasteren uit Amsterdam de regie zal worden verzorgd en de begeleiding door de Arnhemsche Or kest Vereeniging. De opvoering zal plaats hebben in het Openluchttheater, des namiddags, hetgeen 't werk zal ten goede komen, omdat de han deling uitwijst dat de scène overdag plaats heeft. Waarschuwing. •De Commissaris van Politie te Zandvoort waarschuwt een ieder geen goederen af te geven aan of handelsrelaties aan te knoo- pen met Johan de Schaaf, geb. te Amster dam 17 Maart 1899 koopman, laatst wonen de Vechtstraat 26 te Amsterdam en Mathijs Wolf geb. te 's Gravenhage 18 Juni 1880, handelsagent, laatst wonende Meerhuizen- straat 4 te Amsterdam, welke personen thans woonachtig zijn aan het adres: Bou levard de Fravange No. 15 te Zandvoort al vorens inlichtingen by de Comm. v. Pol te hebben ingewonnen. De brig.-comm. der Kon. Mar. te Tilburg deelt mede dat door hem in de maand Juli 1925 te Tilburg drie valsche guldens zyn in beslag genomen, die aldaar in betaling zyn gegeven. De valschheid is gebleken door een deskundig onderzoek aan de Rijksmunt. De valsche guldens zyn alle van het jaar 1923 en vrij spoedig te herkennen al zyn ze zeer goed nagemaakt, eerstetns omdat zy veraijverd zy en verder omdat de verhoog de deelen vooral de beeltenis van H. M. de Koningin spoedig een lood of tinkleurig aanschijn geven en het randschrift er flau wer in is aangebracht. Spreekbeurt Kleine Kerk. Men verzoekt ons te berichten dat Zon dagmorgen in de Kleine Kerk zal optreden in de vacantied^nst van Ds. Borger, mr. Zillinger Mojenaar van Dordrecht, met ba* onderwerp „Het wonen Gods by de men schen." Zondag 30 Augustus zal in de St. Jans- kerk om 6 uur optreden eveneens voor Ds. Borger, Ds. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 69, de lucht was 68. Kantongerecht, ln de zitting van 19 Augustus werden veroordeeld wegens: voetbal gespeeld: E. 'S., Gouda 3 subs. 1 w. tr rijwiel op trottoir: L. J. R., Gouda, S. L. de W., id., ieder 3 subs. 1 w. t.; voetbal gespeeld: G. V„ Gouda, 3 subs. 1 d. h.; overtr. Arbeidswet: O. H. A. M., Wad- dinxveen, 3 subs. 2 d. h.; auto zonder achterlicht: A. W., Rotter dam, 4 subs. 2 d. h.; straatschenderij: L. H., A. S., F. S., allen te Reeuwyk, ieder tot 10 subs. 2 d. h., C. J. H., Reeuiwyk, vrijspraak; met auto het verkeer belemmerd: W. H. Waddinxveen, 40 subs. 20 d. h., civiele vordering ad ƒ20.75 toegewezen; met rijwiel het verkeer belemmerd: H. M., Alphen a. d. R., ƒ50 subs. 25 d. h.; in den trein zofider plaatsbewijs: D. K., den Haag, 4 subs. 2 d. h.; op Zondag gevischt te Hekendorp: C. L., Oudewater, 2 subs. 1 d. h.; met woonwagen gestaan op verboden terrein: J. K., Waddinxveen, 2 x ƒ0.50 subs. 2 x 1 d .h.; visschen zonder vergunning: P. de V„ Rotterdam, ƒ3 subs. 1 d. h., hengel v. v.; auto zonder achterlicht: R. K., Gouda, 1 subs. 1 d. h.; op Zondag visschen te Hekendorp: Th. S., den Haag, 2 subs. 1 d. h.; niet gestemd: H. v. B., M. v. B-v. d. S., J. de B.—R., R. B.v. E., A. C. v. D., A. v. D.w. E>r-L. v. D.—v. J., A. v. D.—JL., B. v. D., A.D.'B., A. H.-B., C. H., P. H.— G., J. K., J. L. K., M. M. O.iD., P. P., N. P.—(P., G. v. R.—P., C. S.—w. D„ M. V.— D., T. v. V., allen te Gouderak, P. V., 's-Gra- vezande, ieder tot ƒ0.50 subs. 1 d- h.; openbare dronkenschap: J. P., Gouda, 6 subs. 3 d. h.; auto gereden op verboden weg: J. M; v. d. B., Rhenen, ƒ3 subs. ld. h.; M. P., Er- raelo, ƒ5 subs. 2 d. h.; rijwiel z. licht: Th. L., Gouda, 3 subs. 2 d. h.; met motorrijtuig op verboden weg: W. W„ Amsterdam, 2 subs. 1 d. h.; rijwiel z. licht: W. G., Moordrecht, 3 subs. 1 d- h.; op hooiland gejoopen: T. S.f C. A. M. de K., J. P. S., H. P., allen ten Gouda, ieder tot ƒ2 subs. 1 d. h. Burgerlijke Stand. GtEIBORiEN: 15 Aug.: Cornells, z. v. L. Joosten en A. E. van den Bos, Crabethstr. 59. 16 Aug. Johanna Maria Francisca, d v. P. Bloemers en A. K. C. Breedendick, woonwagen Krugerlaan. 17 Aug. Her man, z. v. H. T. Arends en G. J. van Hoff, L. Tiendeweg 59. GETROUWD: 19 Aufc«v?- Ham en K- p" Leeflang. H. Reuneker en C. Borst. A. A. Vergeer en J. P. Schoonderwoerd. J. Verduijn en H. Akerboom. C. Groot en B. G. Akkerman. Agenda 22 Aug. 9 uur, Zaal Concordia. Cabaret avond Tooneelvereeniging „Thalia". 22 Aug. Reeuwyk, Landstormdag. Vlieg- demonstraties op de Reewyksche plassen. De apotheek van de firma Wey er/Gouwe 131, is deze week tot en met Vrijdag 21 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Woensdagavond vergaderde ten Raadhui- ze het steuncomité om de uitkomsten vast to stellen van de- collecte ten bate van de slachtoffers van den stormramp. De collec te heeft opgebracht 343.22 wat voor een kleine gemeente zeker bevredigend mag worden genoemd. Aan het einde der verga dering bracht de Burgemeester de inwoners en de leden van het steuncomité dank voor hetgeen zy in het belang der getroffenen hebben gedaan. BOSKOOP. De alhier gehouden collecte voor den stormramp heeft opgebracht 2.245,89%. HEKENDORP. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in het stationsgebouwtje van de spoor weghalte alhier ingebroken door verbrijze ling van een ruit. Niets" werd vermist, daar de kas des avonds meegenomen werd. Van deze inbraak wordt verdacht, de arrestant die dienzelfden nacht te Oudewater uitbrak. KRIMPEN a. <L IJSSEL. Zaterdagmiddag had vanwege de Roei- en Zeilvereeniging „Hollandsche IJssel" alhier een zeilwe4stryd plaats v©n P. van den Ak ker te Kralingsche Veer tot Café „Schoon zicht" te Lekkerkerk. Ook werd weer om een wisselbeker gevaren, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door enkele liefhebbers en welke het eigendom kan worden, door hem 3 maal achtereen of 4 maal in totaal te winnen. Voor kleine booten waren 5 deel nemers. De prijswinnaars waren: le prijs Lida, van Gebr. van Schelven alhier, tevens winnaar van den wisselbeker; 2e prijs Eli zabeth, van J. Trouwborst alhièr; 3e prijs Lizabeth, van W. Breedveld te Krimpen aan de Lek. Kleine scherpe jachten (8 deelne mers): le prijs Nel van R. van Gemerden te Slikkerveer, 2e prys: Jaap, van H. Vr- gelenzang alhier. Sloepen (2 deelnemers): Prys gewonnen door J. Hagendjjk te Ca- pelle a.d. IJssel. Hollandsche booten (2 deel nemers): Prijs gewonnen door Elsje, van C. de Jong alhier. Hollandsche booten (2 deel nemers): Prjjs gewonnen door Annie, van O. E. Muller Krimpen a.d. Lek. Groote Hollana.'-che booten (2-deelnemers)Prijs gewonnen door Hendrik», van W. van Schel ven Sr. alhier. Kiel -en middenzwaardsche- pen (2 deelnemers): Prys gewonnen door Alabama, van Gebr. Meennens te Rotter dam, terwijl aan Spiea van Gerh. Deich- man te Hilligersberg troostprijs werd toegekend. In de A.B.C. Klassen, welke op tyd moes ten varen, werd de le prijs niet verdiend, doch de 2e prijs toegekend aan W 3 Jux, van Gebr. de Maar te Rotterdam. Bij Kon. Besluit van 31 Juli j.l. is gehand haafd het besluit van Burgemeester en Wet houders dezer Gemeente, waarbij »an de N.V. Hollandsche Industrie- en Handels maatschappij te 's-Gravenhage, geweigerd op het terrein alhier bekend onder den naam „werf Otto", een munitie-opslagplaats te mogen oprichten. Deze beslissing is geno men, naar aanleiding van het by de Konin gin ingestelde beroep door genoemde Mij. MOORDRECHT. De raad dezer gemeente is byeen ge weest om te bespreken hoe onze gemeente hulp kan verleenen aan de zwaargetroffe- nen in Borculo en omstreken. Na eenige be sprekingen is men overgegaan tot het op richten van een steuncomité, waarvan de burgemeester tot voorzitter en de beide wethouders met de leden van den raad tot leden van dit comité zyn benoemd. Het ligt in de bedoeling van het cpmité, om de ingzetenen te bezoeken en te trachten gelden in te zamelen voor deze ongelukkige slachtoffers, die in enkele minuten tyd van have en goed beroofd werden, watf met noesten arbeid was bijeengebracht. De ingekomen gelden zullen worden af gedragen aan het Nationaal Steuncomité, terwijl de opbrengst van de ingekomen gel den in dit blad zal worden medegedeeld. De hëer Schoones, stationschef alhier, wordt met ingang van 3 Sept. a.s. overge plaatst naar Vlaardmgen, NIEUWKOOP. De gemeenteraad heeft met 6 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van de c.-h. en de a.-r. kiesvereeniging tot het opnemen van een bepaling in de politie verordening tot verplichte sluiting der win kels1 op Zondag. Aangeboden werd de gemeenterekening dienst 1924. De ontvangsten hebben bedra gen 87,105, de uitgaven 82,606. Bij de rondvraag vroeg de heer Stam of het niet tijd wordt om tot het aanleggen van een 'drinkwaterleiding te besluiten. De burgemeester juichte het denkbeeld toe. Reeds meermalen is hierover gesproken o.a. het vorig jaar in een gecombineerde vergadering met het gemeentebestuur van Nieuwveen. Met het oog op de groote kos ten is het evenwel d© vraag, of er iets van zal kunnen komen. In elk geval zal deze aangelegenheid nog eens worden overwo gen. OVBMUNU m. 4L LMML. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Hoofdakte de heer P. J. N. Vissen alhier. RECHTZAKEN. Verlating van een hulpbehoevende. Voor het kantongerecht te Deventer heb ben terecht gestaan een landbouwer uit bathmen en diens vrouw, benevens een kleermaker uit Okkenbroek en diens vrouw, omdat zy op 12 Juli j.l., toen te Bathmen een 8-jarig knaapje in de Schipbeek te wa ter geraakte, geen enkele poging hebben gedaan tot redding, waardoor de jongen is verdronken. Het water was ter plaatse slechts 1.30 meter diep en het kind lag slechts 1% meter van den wal. De eene beklaagde vertelde, dat hij niet in het water had durven gaan, omdat hy nog nooit daarin was geweest. Hij beweer de, dat, al was het zyn eigen kind geweest, hy nog niet te water zou zyn gegaan. Een andere beklaagde verontschuldigde zich op soortgelijke wijze. Nog een ander zei, niets te hebben ge daan aan de redding omdat hy een houten been heeft. De ambtenaar v"an het O.M. sprak zyn verontwaardiging uit over het laffe gedrag van de beklaagden, die een kind voor hun oogen lieten verdrinken. Hy begreep niet, dat de vrouwen der beklaagden hun man nen niet in het waéfer hebben gejaagd tot redding. Hy eischte tegen de beide vrou wen en tegen den kleermaker, die een hou ten been heeft, een boete van 25. Tegen den landbouwer vorderde hij 14 dagen hech tenis. De kwestie te Ameide, voor het Kantongerecht te Gorinctiem. Voor het Kantongevecht te Gorinchem is behandelt de bekende kwestie van Ameide. De toedracht der zaak brenge» wy hieron der nog eens in herinnering. Op 27 Januari j.l. rederi P. A. M. S. en diens vriend J. v. O., uit Schoonhoven, met hun auto op den Lekdjjk, nabij Tienhoven. Zy zouden onder den invloed van alcohol geweest zyn. Het voertuig slingerde over den weg, ten' gevol ge van een defect aan de stuurinrichting, waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Zoo werd het op de zitting van dit gerecht op 2 Juni j.l. Ver klaard door den vqprnaamsten getuige Krijn Vroon, nachtwaker te Ameide. De behandeling der zaak moest toen geschorst worden, omdat de getuige H. D. van mein eed vevdacht werd. Zijn verklaring klopte n.l. niet met het proces-verbaal, door den majoor van de ryksveldwacht opgemaakt In Dordrecht werd get. H. D. echter weer op vrije voeten gesteld. Thans verklaarde cfe automobiel hande laar C. F. v. M., Ce Gorinchem, als deskun- kundige, dat z. i. een defect aan de stuur inrichting niet altyd gevaarlijk behoeft te zijn, wanneer men kalm rydt «De ambtenaar van het O. M. mr. Deelen, nam hierna zyn requisitor, Spr. zeide geen sterk bewijs naar voren te kunnen brengen, doordat één der kroongetuigen gefaald heeft. Dat deed i. i. echter niets" af, want er was nog een andere get. in den persoon van den veelbesproken Krijn Vroon. Spr. was er van overtuigd, dat deze simpele landman, die door velen als eén marionet behandeld is, de waarheid gezegd heeft. Een behoedzaam chauffeur, die weet dat zijn stuurinrichting defect is, is verplicht, zeide spreker, naar een hersteller te gaan. Spr. wenschte rekening te houden met het feit, dat bekl. gunstig bekend staat en nog nooit met den rechter in aanraking kwam, en eischte daarom 100 boete subs, een maand hechtenis. Mr. Vonkenberg, die als verdediger op trad, pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. 439e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 20 Augustus. Hooge prijzen. 1000 no. 17372. Prijzen van 45. 47 424 661 853 1461 1609 1747 1987 2060 2266 2912 3120 3133 3322 3483 3507 3534 3579 3707 3836 3921 3401 4593 4660 4897 4961 5138 5400 5833 6061 6062 62?9 7061 7161 7280 8371 8816 8894 9000 9047 9200 9235 9408 9601 9688 9977 9978 10016 10243 10545 10634 10667 10734 10741 11091 11659 11783 11850 11858 12249 12469 12617 12739 12754 12990 13229 13329 13388 13564 13784 15176 16538 15757 16113" 16467 16727 16758 16822 16960 16978 17096 17268 17310 17634 17910 18015 18184 18339 18513 18625 18857 1910Q 19177 19493 19501 20040 20126 20238 20316 MARKTBERICHTEN. GOUDA, 20 Augustus. Granen, gedrukte stemming. Tarwe 13.50—15, Rogge 12.25—13, Gerat 13—14, Gerst chev. 14—<15.50, Erwten 1418 per 100 Ko. Kaasmarkt. Kaas: Aangevoerd 242 partyen. Handel matig. le kw. 6265, 2e kw. 55—60, zwaar dere rijksm. 71, met ryksm. le soort 65/ 68, met rijksm. 2e soort 5863. Boter: Aanvoer en handel redelijk. Weiboter 105—115. t Veemarkt. Melkvee: Aanvoer en handel redelijk. Vetté Varkens: Aanvoer en handel red. 44 46 ct. per KG. Magere Varkens: Aanvoer en handel red. 40 h 43 ct. per K.G. 'Magere Biggen: Aanvoer red. handel stug. 15 h 25 per stuk. Nuchtere Kalveren: Aanvoer minder, handel matig. 14 a 22. Eieren: Groote aanvoer, handel matig, per 100 stuks 7.50 i 8.50. Gemeentelijke Vischmarkt Gouda. 20 Augustus. Aangevoerd 1 mand versche schol en 1 mand versche gullen. Verdeeld in 17 par tijtjes van 20 stuks schol en ln 24 partijtjes van 5 stuks gullen. De pryzen varieerden van 0.60—0.75 voor schol en van f 0.200.70 voor gullen. Coöp. Ver. „De Roskoopeche Veiling". Rozen: Ophelia 32—45, Golden Ophelia 43—54, Hadley 98—143, Columbia 40, But terfly 3843, Mac Kellenr 70, Kaiserin Aug Victoria 35, Mme, Jules Bouché 43, A. Per- net 98—110. Diversen: Dahlia's 625, Gladiolen 7— 14, Lathyrus 2, Anjers 24. Enkele. Princ. boonen 1419, dubbele alles per K.G. Perzikken 917 p. st. (DRAADLOOZE DIENST.) De strijd in Marokko. PARIJS, 20 Aug. Een officieel communi qué uit Marokko meldt dat het geheele ge bied van Tsoul van vijanden is gezuiverd. De meerderheid der opstandige stammen, vraagt onvoorwaardelijke onderwerping. PARIJS, 20 Aug. Officieel wordt gemeld dat Spanje en Frankrijk van meening zyn, dat er op het oogebnlik weinig kans op vrede in Marokko bestaat. De Fransche en Spaansche vertegenwoordigers» die meer dan 1 maand te Melilla gewacht hebben op mededeelingen van Abd-el-Krim zijn terug geroepen, daar Abd-el-Krim niet geant woord heeft op de hem gestelde voorwaar den noch te kennen heeft gegeven dat hij vredesonderhandelingen wenscht. De publicatie hiervan wordt beschouwd als een laatste kans voor Abd-el-Krim om onderhandelingen te openen. De Alg. Chr. Conferentie geopend. STOCKHOLM, 20 Aug. De Alg. Chr. conferentie van leven en werken werd gis teren geopend. Min. Stresemann naar Beriyn. BiERLIJN, 20 Aug< Minister Stresemann heeft zijn verlof onderbroken en keerde in verband met de a.s. overhandiging van de Fransche antwoordnota naar Berlijn terug. De Belgische schulden. r BRUSSEL, 20 Aug. Ofschoon Minister Jansen zich tevreden en optimistisch, uit liet over de met Amerika gesloten over eenkomst inzake de schulden, moet opge merkt worden, dat de betaling daarvan eon groote last zal leggen op de schouders der Belgische belasting-betalers. De aanneming door het Belgische Parlement zal «iet' vi°t gaan. De bestuursvergadering van het I. V. V. AMiSTERiDAlM. In de op 17 Aug. onder voorzitterschap van Purcell gehouden-be- stuurszitting van het Int. V. V., werd na een kort discussie eenstemmig besloten in overeenstemming met het voorstel van den generalen Raad, van het Eng. Vakverbond de eerstvolgende zitting van den generalen Raad van het I. V. V. die o.a. ook de quaestie AmsterdamJMoskou zal bespreken niet in October maar eerst in December te houden. WISSELKOERSEN. 19 Aug. 20Aug. Officieel. Londen 12.06% 12.06 Beriyn 59.10 59.10 Parys 11.67 11.64% Brussel 11.27% 11.27% Zwitserland 48.17% 48.17% Weenen 35.06 35.05 Kopenhagen 57.15 57.20 Stockholm 66.80 66.80 Oslo 46.17% 46.25 New-York 2.48% 2.48% 'Niet Officieel. Praag 7.37% 7.37 Madrid 35.80 35.77% Milaan 9.— 8.97 Beursover zicht. Op de beurs was heden de affaire tot besoheiden proporties ingekrompen. De cultuurafdeeling had de meeste be langstelling en H.V.A. die opnieuw op een verhoogd koerspeil openden lie pen later op den mitldlag iets terug. De overige soorten alsmede aandeelen Ind. Cultuitrbamken waren in doorsnee niet veel veranderd'. In rubber waarden ging maar weinig om en de koersen verschilden over het algemeen maar weinig mei die van gisteren. Van de Ned. ind. papieren waren de gewone aandeelen Jurgens en de aandeelen Knnstxijdeonderno- mingen prijshoudend. Oliewaarden ie's beter gèdisponeevd doch de noteeringen vpor Konkik1 .ijk© en Geoon.sol ideerclen waren daarom nog niet veel hooger. Tabakken hadden een zeer kalme markt en bewogen zilh o© de vorige prijzen. De scheepvaartmarkt was stil. Op de mijnaf'eeling was de beweging in algemeene exploraties grootendeels tot staan gekomen. Van de Amterikaansohe waarden tra den gewone Wabasih weer op oen voooirgrond en gedurende het beurs- verloop trokken die ge'eidelljk aan. Prolong* t'e 3lA

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2