NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berk enw oude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu [OVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No 15030. Zaterdag 22 Augustus 1025 65 Jaargang EERSTE BLAD. van 1771 r<-( AIW60M SLIM GLIM 43 voor 6 WERKERS OUDERKERKOUDEWATER, REEUWLTK, SCHOO] i - v Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Srool leken •rt daa •kt <faa b.d.rf y Dit nummer bestaat uit twee bladen. 4.50 0.05 id 21.25 - 1.59 - 20.53 - 1.48 43.62 9. 3807 50 I 150 pond 1.05 70 5.62 15 U drek. (Wordt vervolgd). 2278 0.40 per m. 0.80 per m. 0.20 per m. «rij te Beam Ml* F. ten Cato, Drie rywielplaatjes Ook dit gezin, 0.60 per m. 1.20 per nt. 0.30 per m. STHODEN, 1--' MEN LICHAMK- JJKE EEEKTKN. Op llch tzinnigheid volgt zw aar moedigheid. Suiker Suikerwerk, koekjes Chocolade Cacao Rund- en Kalfsvleesch Rund'vet Bier Gedistilleerd Zout Zoute visch enz. Thee 125 25 f 68.50 - 6.87 2.— 4.50 0.81 0.81 0.08 6.17 0.62 0.27 0.07 0.25 dom Green ook leek b’j kennismaking, werkte de hooidinspeoteur gewoonlijk met bui- ware ge- 25 20 1 aan belasting zit 20.25 3.75 - 0.90 - 3:53 - 456 Hter 2% o» FEUiLLETOB. De ieheimzinnitfe verdwijning ROBERT GRELL. door- FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nedruk Verboden. Petroleum Tabak Specerijen Krenten en rozijnen Knoopen, garens, enz. Lucifers Emailwerk Rubber, fiets band enz. 25 jon< DEN HAAG Credieten en Procesrisico. 2160 40 neerslachtigheid, i, hypochondrie brochure van ankenstraat 79, 1153 18 doordringende regen tegen het wind scherm spatte. Weldra vergrootte Mal ley de snelheid en hoewel die grooter was dan de geoorloofde grens, maaate Green geen aanmerkingen. Hoe stijf en J-- oppervlakkige want het is buiten twijfel dat met .lagei entreegelden de opkomst van het poblit grooter was geweest, zoodat het doel deze feesten beter ware bereikt. Het komt herhaalde! ijk voor dat in plaats van winst een tekort wordt bericht en dat de gemeente één der oorzaken is van dit tekort omdat zij een deel der in komsten in de wacht sleepte en den toeloop van het publiek bovendien verkleinde. Men vraagt zich toch af wat het gemeentebe stuur bezielt met een dergelijke handelwij ze, die rechtstreeks in het nadeel is van het geestelijk en stoffelijk welzijn der bur gerij. Het zwemmen om ons daar eens toe te bepalen is een dringende eisch voor de geheele bevolking. Hoe zeer die klimt wyzen de cy'fers uit Zondag j.l. pas seerde de honderdduizendste zwemmer de controle van het Zuiderbad, Maandag het honderdduizendste het Kurhausbad, ter wijl het Volkszeebad al ver over dit cijfer heen is. Om nog meer de aandacht op deze nuttige sport te vestigen organiseert men een zwemdemonstratie en de gemeente be nadeelt die. Over het financieel beleid van ons ge meentebestuur zyn wij nimmer in de wol ken geweest. Met veel minder geld meer te bereiken en vóór alles dient streefd te worden naar beperking der uit gaven. Hoe meer men in die richting be- 81) - De toestand was uiterst grappig in Green's oogen. De agent deed niets meer dan zijn plicht, dinar hij binnen was geroepen, maar de opgeblazen heid van zijn optreden bewees dat hij nog pas heel, heel kort in dienst was. Kalm zwijgend voelde dei rechercheur in zijn zak naar zijn legimitatiebiljet, dat de vergissing zou ophelderen. Een oegenblik later zocht hij wild in al zijn zakken zonder eenig succes. Voor den eersten keer in zijn leven scheen 1*ij zoo zorgeloos geweest te zijn het thuis te laten. Hij haalde een aantal enveloppen te voorschijn, waarop stond „Hoofdin- 'Uiecteur Green, Scotland Yard, 8.W.”, maar die «Mime blik van den agent werd: verstefltt door een knip- °ogje. Green had nooit officieele do- ADYERTENTIEPRUS: Uit Gouda «a omrtreken (bahoorende tot den bowrgkrii»).- 15 regeta /L80, aike regal maar f 0.25. Van buiten Gouda en dan basorgkring: 1—5 regeto f 1 55, alko regal maar /0.80. Advertentie» in hot Zatendagnummer 20 bjjslag op dan prijs. Liefdadighaido-advartenUim da helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENj 1-4 regale /2.06, aike r*«ai meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bty contract tot neer gereduceer- den prijs. Gixfctc lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomet van Bolled* Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing •an bat Bureau zjja ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. liOIINJIE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2£5, par week 17 cent, mot Zendageblad per kwartaalJF2.ro, per* week 22 P» E*cMedt Abonnementen worden dagelijke aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel «n de poetkantozen. Onze bureaux zijn dagoHks geopend van 9—uur. Admbüetantie Tel. Int. 82; Redactie TeL 541. ting en de belasting op de openbare ver makelijkheden. De eerste is thans door den raad afgeschaft. Bespotteljjker belasting is haast niet denkbaar omdat de grondslag ervoor het in-dienst-hebben van arbeiders boven 17 jaar natuurlijk niets beteekentals maatstaf voor welvaart van den werk gever. De belasting op de openbare vermake lijkheden, die een acht ton ’sjaars op brengt, heeft allerminst onze sympathie en vooral de dolzinnige wjjze waarop die ge heven wordt, maakt dat nog minder. Een typisch staaltje hebben wij daarvan verleden week nog gezien, In het groote zwembad in het Zuiderpark werd het eer ste zwemfeest gegeven. De kosten van een dergeljjk feest zijn zeer hoog en het ligt dus voor de hand, dat men van hen, die ko men kyken een entrée vraagt. Het doel van een dergelijk feest is propaganda voor de zweminrichting, die geheel met geld der gemeente gefinancieerd wordt. De fiscus komt er bij niet om een deel der ^winst** op te slokken, want die is er natuurlijk niet maar om 15 van de bruto ontvangst weg te stelen. Men benadeelt hier dus lo. eqfi gemeentelijke instelling die voor huur een zeker percentage van de opbrengst kreeg, 2o. de propaganda voor het zwemmen, 3o. de kas eener vereeniging die zich die proe paganda ten doel stelt. Van de betrekkelijk geringe opbrengst dezer belasting moet nog weer een bedrag aan administratie kosten af, zoodat er weinig overblijft. Hier schaadde de overheid opzettelijk en doelbewust een zeer groot algemeen belang _are jliek van ÖR1BVBN UIT DK HOTSTAD. DiOOLXXVin. 1 Wanneer bij de jaarlijksche begrooting van de gemeentefinanciën alle onderdeden van den overheidsdienst nog eens de revue passeeren krijgen wij een aardig overzicht van de onderlinge verhoudingen der diver se onderdeden van dien dienst. Het finan cieel beleid van het gemeentebestuur van den Haag heet voorzichtig d. w. z. men verlaagt de belastingen niet. Verder gaat die voorzichtigheid niet en om deze deugd "vooral goed te doen uitkomen laat men ten opzichte van de financiën een eenigazins pessimistische sombere toon hooren. Daar uit moet dan blijken, dat men op alle mo gelijkheden bedacht is en met omzichtig heid handelt. Het is niet doenlijk alle onderdeden eens op den keper te beschouwen, maar op en kele merkwaardigheden moet eens gewezen worden omdat ze zoo karakteristiek zijn voor het overheidswerk. De belastingen brengen jaarlijks 18% millioen gulden op, Waarvan de inkomstenbelasting er elf mil lioen levert, inderdaad een niet-onaanzlen- lijk bedrag. Dank zij een onbeduidende ver laging die is aangebracht is de opbrengst dezer belasting met drie ton verlaagd. Eenigazins met schrik ontiwaart men bij de uitgaven dat drie posten te zamen meer dan dit gansche bedrag opslokken. Aan onderwijs betaalt den Haag 8% millioen uit, aan armenzorg en werklooze-onder- steuning 4 millioen, zoodat de gansche op brengst der inkomstenbelasting plus nog een half millioen gulden noodig is om deze drie posten te dekken. Het is inderdaad geen peulschilletje dat wordt uitgekeerd aan hen die in het geheel friet of niet ge heel de kosten van het levensonderhoud van zich en hun gezin betalen of betalen kun nen. Zij die dus geen kinderen hebben en In hun eigen onderhoud voorzien, betalen meer dan het volle bedrag hunner inkom stenbelasting voor steun aan anderen. Hoe men met die cijfers voor oogen nog durft te denken aan een speciale vrijgezellenbe lasting, is wel heel kras. Als men het lijstje der belastingen die geheven worden eens nagaat krygt men ook de merkwaardigste gevallen te zien- Behalve dus de inkomstenbelasting die ai reeds hooger is naarmate het inkomen stijgt, hebben wij de opcenten. Op de grondbelasting, de personeele belasting, de dividend- en tantièmebelasting en de ver mogensbelasting. Men ziet, dat deze vier belastingen niets zijn dan een herhaling van de inkomstenbelasting en drukken op een bepaalde wijze van besteding van zijn inkomen of een bepaalden vorm van inkom sten. Wie toevallig zijn geld vastlegde In een eigen huis, wie er prijs opstelt zUn huis iets beter in te richten wordt daar voor gestraft met grond- en personeele belasting. Tenslotte is er de zakelijke bedrijfsbelas- Da balaallnian dia man nlat zint. iMorio, een der rijkste boeren, stond op en sprak: „Het publiek belang vraagt ons niet, om de rijken veel te laten betalen, want dan worden de rijken minder rijk en de armen nog armer. De armen leven door het kapitaal van de rijken. Als wij van ieder inwoner een kleine bijdrage vragen, zullen we in de behoeften der schatkist kunnen voorzien, en dan behoeven iwe geen onder zoek naar het vermogen en het inkomen van onze medeburgers in te stellen, een onderzoek, dat zoo moeilijk en bovendien vaak zoo grievend is. Er is maar één ding vast en zeker. Ieder mensch eet en drinkt. Welnu, hef van de burgers .belasting in evenredigheid van wat ze op die wijze verteren. Dat is wijs en rechtvaardig.” Zoo sprak Morio onder het algemeene ap plaus der ouden. ,Jk verzoek, dat deze redevoering op de steenen tafelen worde gegrifd”, sprak Bul loch. „Zij is nog voor de verre toekomst uit gesproken over vijftien of twintig eeu wen zullen de wijzen der Pinguins niet an ders spreken." [Zoo spotte Anatole France in ,,1’Ile des Pinguins” fijntjes met de accijnzen. Inder daad, deze belastingwetten hebben de eeu wen getrotseerd, ook in Nederland. Zoo tusschen 1893 en 1914 hebben ze even ge kwijnd, thans schitteren ze weer in volle kleurenpracht. Wat betaalt een Nederlander aan accijn zen of invoerrechten? Dat is niet zoo gemakkelijk na te gaan; men moet daartoe de huishoudboekjes op slaan. Huishoudboekjes van welgestelder echter worden niet publiek, we moeten ons zoo schrijft de D.crt. aan wien We dit ,ont- leenen, beperken tot die der minder gegoe-’ den. Voor ons ligt een overdruk uit het maand schrift van het steeds welwillende centraal bureau voor statistiek (jaargang 1925, afl. 5), waarin een staatje der uitgaven per week van een gemiddelden arbeider in 1921. Deze gemiddelde arbeider, statistisch ge noemd een „gezinseenheid”, is geconstru eerd uit de gegevens over 24 gezinnen. We werken die gegevens om tot de uitgaven per jaar van een normaal gezin (dit gesteld op vier, zooals het statistisch bureau der gemeente Amsterdam doet) en halen er uit deze tengewoon enthousiasme en vasthou dendheid. Zooals Foyle al had» gezegd, hij was zoo vasthoudend als een bul dog. Hij was vastbesloten Grell ie pakken, als menschel ijk vernuft en volharding het konden bewerkstelli gen. En het prikkelde hem» dat de an der hete zooveel voor was. De schemering was gevallen voor zij Haslemere inreden, alleen stilstaande om hun weg te vragen naar het poli tiebureau. Hoe kort hun rit ook as geweest, ze waren beiden in merg en been kil geworden en hun overjassen waren doortrokken van den regen. Er was echter geen sprake van rust ne men. Een man rende bootshooftls het politiebureau uit. alsof hij daar op hen had gewacht. Mr. Green vroeg hij. Dat ia mijn naam. antwoordde de hoofdinspecteur. Geslacihtsaccjjns Recht op thee Suikeraccijns in de chocolade enz., minstens Tabaksaccijns Wanneer het gemiddelde arbeidersgezin een inkomen van Kv. 1500 had, wordt dit al een belasting van drie en een half per cent. Intusschen, in werkelijkheid wordt veel meer betaald. De budgetten van ’t centraal bureau, evenals die van Amsterdam, worden uit den aard der zaak niet opgemaakt ter wille van de belastingwetenschap. Het ware integen deel «eer te wenschen, dat deze zelve nog vaker van den wetenschappelijken Olympus* naar de praktijk afdaalde, en gewone bud getten van den kleinen man ging napluizen. - Zoo komen in de budgets van ’t centraal 'bureau een aantal artikelen, die voor een belastingsnuffelaar interessant «jjn: kren ten en rozijnen b.v., rubber, emaillewerk, lucifers, zout niet tot hun recht. Waren die op 4e diepen, dan zouden er nog eenige»gul- dens op te tellen zijn. Vervolgens mag er nog wel eens op ge wezen worden, dat de gezinnen, die hun huishoudboekjes voor de ambtenaren der statistiek hebben opengelegd, blijkbaar be staan uit matige menschen, die den hande laar in gedistilleerd bijna altijd voorbijgaan en die zuinig zijn met sigaren. In „Het Volk” echter hebben belasting ambtenaren uittreksels uit twee arbeiders- budgets gegeven, die speciaal naar hun aan wijzingen waren samengesteld. We nemerf het minst sterk sprekende' over. Door een gezin van 4 personen, vier reëêle personen, wel te verstaan, dus b.v. te stellen op 3,5 statistische personen, werd per jaar verbruikt: hoeveel- waarde waarih heid Waarbij nog komen: dat, geen gedistilleerd, bier, tabak of sigarew op zijn huishoud boekje heeft staan, hoort tot de menschen, di« de ontvanger der accijnzen niet zoo be leefd groet als betere en vastere Wanten. Stellen we, dat de nian een borrel per dag plus een Hter bier per week dronk (en zoo zullen er nog wel tienduizenden zijn) dan kwam er nog vijftig gulden, ongeveer, aan accijns bij. Dan iwordt van het inkomen van 1500 ruim zes percent 'betaald aan on zichtbare belastingen, waarvan men nooit een aanslagbiljet te zien krijgt. Dit dan neg ongerekend den tabaksaccijns. Een inkomen van 1W0, zeiden wij. Maar we zijn ’t nu toch in Niklerland langzamer hand eens geworden, dat ons heele belas tingstelsel op heffing naar draagkracht moet zijn gericht. Niemand minder dan mr. dr. Sinnighe Damtsé betoogt dat in zijn in leiding op de inkorntgenbelasting. Daaruit volgt, dat van zeker bedrag, laat ons zeggen: de eerste duizend gulden, van ieder inkomen, eigeniyV'geen cent belasting mag worden geheven. Bekyken we nu de gegevens van den ar beider in „Het Volk’1 nader, dan wordt van z(jn belastbaar inkomen (zooals we het dus moeten zien) van 500 niet minder dan twintig percent aan onzichtbare belastingen geheven. Uit ’t voorgaande blijkt, dat wij allen, rustig levend, ons kopje thee drinkend, ons biefstukje etend, een das strikkend, een hoed of een overhemd koopend, in ’n ver borgen als kaboutertjes die ’s nachts het werk afmaken, met guldens bij guldens of centen bij centen de schatkist helpen vullen. W(j allen doen in stilte wel. En de staat neemt zwijgend aan, van groot en klein, zonder aanzien des persoons. Want al deze accijnzen en invoerrechten, thans samen 189 millioen, houden met de draagkracht absoluut geen rekening. De we duwe uit de arbeidersklasse met acht kin deren betaalt er mogelyk meer in dan een ongehuwd (mits rustig levend) millionnair. Zoo is dan ons tegenwoordig belastingstel - sel nog tamelijk ver van de ethica verwij derd, hoe goed of sommige deelen er van geconstrueerd mogen zijn. Het geheele gebouw is niet in stijl; er zitten oude en nieuwe elementen door el kaar in, en sommige pijlers dragen te veel. verscholen zitten als oorwormen onder de bloemen, moesten matig geschat worden, omdat men ze nu eenmaal uit gebrek aan gegeven niet precies kan berekenen. Zoo is van den eerstgenoemden post wel rundvleesch, maar niet varkensvleesch be last. De fiscus heft nu over deze uitgaven: 7 7.20 - 32.— - 4.50 Kunwij.en bij zacih, behalve waiwieer Let strikt noodig was. Dat helpt niet, mannetje, aei de agent als iemand, die goed op de koogte is van de manieren der misda digers. Dat lukt bij mij niet. Je hebt die adressen best zelf kunnen schrij ven. Je zult mee moeten. Als de brieven al geen indruk ge maakt hadden, wist Green zeker dat een visitekaartje Al even weinig suc ces zou hebben. Daar hij het plan had in elk geval naar het politiebureau te gaan, hinderde het niet veel. Best, mannetje, zei hij bevelend. Ik wil den inspecteur hier spreken. Laat e<en rijtuig voorkomen. Brutaaltje, hé fluisterde de agent den kleermaker toe. Heb je gezien hoe hij mij tradit)te te overbluffen Ga even kijken of u een rijtuig kunt vinden. Ik zal een oogje op hem! hou den. Zoo gebeurde het dat een hoogge plaatst ambtenaa^ van de Recherche een politiebureau in een klein plaatsje bereikte onder geleide van een. janr gen agent, wiens opgeblazen trots wel dra veranderd' werdl in vreeselijken schrik toen de inspecteur der recher che, die tegen den hoogen lessenaar leunde en sprak knot den brigadier van het posthuis, haastig den verdach te tegemoet liep. Er is vfln het hoofdkwartier ge- O smg uit en keerde zich toen, na de telefoon aan de haak gehangen te heb ben, naar Malley. Di: laatste bericht bewijst dat hij een goeden voorsprong heeft. Een uur geleden is hij door Haslemere gere- dep. Kunt u zelf meegaan of hebt u ’n fffnken man, die u mij kunt leenen? Dat is in orde, mijnheer, was het antwoord. Mr. Foyle zei dat ik met u moest gaan in geval u mij noo dig hadt. r— Mooi. Wij moeten ergens ’n goe de auto zien op te diepen. Zorgt u ervoor. Wij zullen aan het politiebu reau te Haslemere hooren of er nieuws is. Misschien is de man nu al aangehouden. Malley sprak reeds door de telefoon Een oogenblik hield hij op. Zullen wij een chauffeur noodig hebben, mijnheer Ik kan wel chauf- feereji, als u wii. Des te beter. Laat ae zoo spoe dig mogelijk met den wagen hier ko men. Het zal best ^ijn veel benzine mee te nemen. j Het duurde tien minuten of een kwartier voor de auto aan het politie bureau was. Malley ging op de chauf feursplaats zitten en Green trok zijn lang lichaam) naast hem' omhoog. Met een ruk vlogen zij vooruit en waren binnen weinig tijd op dien breeden Portsmouth Road, terwijl een fijne, Uitgaven Vleesch en vleeschwaren 158. Suiker 64.50 Koffie, thee en cacao 48.90 Chocolade, suikerwerk 27. Tabak en sigaren 42.50 iDe bedragen aan belasting, die in de pryzen van de hier uitgestalde artikelen telejoneerd dat ik u hier zou ontmoe ten, mijnheer. Er zijn een of twee berichten voor u gekomen.' De mond van den agent ging open. Is die man die mijnheer van de Yard? hijgde hij. De rechercheur staarde van Green naar den agent en van den agent naar Green. Een idee van hetgeen gebeurd was, kwam in hem' op. Wat drommel...., begon hij, maar de Hoofd inspecteur viel hem in de rede. Dat is all right, zei hij. Ik was zoo zorgeloos mijn legimitatiebewijs te vergeten en deze jonge man heeft een kleine vergissing begaan. Trek het je maar niet pan, mijn jongen. Mfiar maak je een volgenden keer niet zoo druk in een twijfelachtig geval. Ga nu naar je wijk terug en geef den man dit. Eenige sovereigns rammelden. Nu, Mr. Malley, zou ik gaarne die berichten weten, en Mr. Foyle te lefoneer en. Hij volgde Mr. Mahej’ naar een bin nenkamer en(i de man overhaindigde hem een paar berichten, die uit Scot land Yard getelefoneerd' waren, en een gezonden door Foyle, onmiddelijk na zijn gesprek met Dutch Freddy, een naplvwkeurige beschrijving gevend' van de auto. Green bracht per telefoon zijn ver-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1