r MEUVVS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 15931 Maandag 24 Augustus 1925 65* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ----- 1 BERGAMBACHT, BERKENMOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOF. RU AP EI,LR, NLEU WERKERS OUDERKERK» OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVF.EN, ZEVENHUIZEN, 4* DNIEN. BUITENLANDSCH NIEUWS. 278. '23, 26/28, 31, 33, 274. I, 8, 10/16, 17, 19, 27, 28, 30, 32/36, (Wordt vervolgd). ren, dat één werke- r meer kan betee- mschen met een di gged inziet, dan zal en de overproduc- m. RIEK. Damclub „Gouda".. lokaal der club Belgische vlieger, ons land woonde, itus met een klein i vertrokken met en en Rusland, iet ongeval by de torman. geëischt, tegen de >ns 18 jaar. meldt uit Batavia ;itie in zyn requisi- houden met het rader, jegens vrouw iet kampongnülieu, den, tegen de moe- m "Willem 18 jaar, zes jaar gevange- FEUILLETOM, De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. Ook hij, op wien voortdurend en alge meen gescholden wordt, is populair. em No. 269. -26, 26 19, 32— em No. 270. -30, 33 24, 34— 4, 5, 7, 9/15, 17, dingen zullen door Abd-el-<Krim slechts dan worden aangenomen, wanneer zij door haar inhoud het bewijs leveren, dat de opstel lers ervan bereid zijn de thans in Marokko ontstane situatie in militair en politiek op zicht op de juiste waarde te schatten. Abd- el-Krim is op het oogenblik meester in Ma rokko en kan op de trouw van alle stam men rekenen. desnoods. r thans reeds velen trsakte. Hoe zal het zijn nu de examens den weer vergroot Da strijd in Marokko. De Britsch-Chineesche onderhandelingen afgebroken. Abd-el-Krim, de werkelijke heerscher in het Riffgebied staat den laatsten tijd wel in het teeken van de belangstelling. Over dezen Noord-Afrikaanschen veldheer, die zoo de bijzondere aandacht op zich wist te. vestigen, en diq Spanje en Frankrijk zooveel moeite geeft, een niet te gering te schat ten tegenstander is, is dezer dagen in de Voss. Zeitung een heel interessant artikel geschreven door een niet met name ge noemden, vooraanstaanden Europeeschen deskundige op het gebied van het Marok- kaansche vraagstuk. Hij begint met vast te stellen, dat Abd- el-Krim één der best geschoolden en één der modernst aangelegde Oosterlingen is. Geen Ghandi, Das of Rabindranath Tagore, om van de half-ontwikkelde Turksche en Egyptische intellectueelen maar heelemaal te zwijgen, hebben zich zoozeer met de tech nische grondslagen van de Westersche be schaving volkomen vertrouwd gemaakt als Abd-el-Krim het heeft gedaan. Als jongen van drie jaar verliet de geniale Marokkaan zijn vaderlandsch millieu en hij heeft een volstrekt West-Europeesche opvoeding ge- noten, die hem in staat stelde op de Spaan- sche militaire academie en aan de Sorbon ne zijn militaire en wetenschappelijke stu die met groot succes te voltooien. Ondanks zijn Spaansche opvoeding was Abd-el-Krim van der jeugd af aan met een feilen haat tegen Spanje bezield, terwijl zijn gevoelens ten opzichte van Frankrijk, Engeland en Amerika laat ons zeggen neutraler 1 waren getint. De leerling der Madridsche militaire academie heeft zich klaarblijkelijk vroegtijdig ten doel gesteld in de eerste plaats de Spanjaarden uit Marokko te ver drijven. Om het Spaansche bestuurs- en ko loniale systeem uit eigen’ aanschouwing te leeren kennen, wist de jonge Marokkaan na afloop zyner studiën een betrekking te krijgen in het Spaansche kolonale bestuur van Noord-Afrika, die hij jaren lang waar- nam onder een valschen naam. De Deutsche Allgemeine Zeitung. Stinnes verkoopt de krant. iDe tot het Hugo Stinnes-concem behoo- rende Deutsche Allgemeine Zeitung is ver kocht en wel aan een consortium onder lei ding van een zekeren dr. August Weber en den groothandelaar in papier Salinger van de firma Salinger Lippmann. Men neemt aan, dat deze beide heeren slechts de stroo- mannen zijn van den eigenlijken kooper, die zich voorloopig nog op den achtergrond wil houdep. Wie in werkelijkheid achter het consortium staat en welke politieke betee- kenis er aan den verkoop van het blad valt toe te kennen, heeft men tot dusver nog niet kunnen vaststellen. Andermaal duikt het vroeger al eens tegengesproken gerucht op, dat de Pruisische regeering er bij be trokken zou zijn. Het is nog niet geheel duidelijk of men ditmaal aan het gerucht meer geloof mag hechten dan de vorige nachtelijke on- weer gingen zij verder, lien minuten later reed weer een wielrijder, woest trappend, binnen den lichtkring ge worpen door hun voor lampen. Een ge roep deed hem) stilstaan en Green vroeg hem iets4 verklarend wie hij was. Wij hebben hem1 gevonden, mijn heer, riep de man opgewonden. De wagen is in een laan aan de verste zijde van het kleine (Dorpje Daleburst, een mijl verder op. Hij was in een sloot gereden en daar achtergelaten. die bu- Nadat hij het eerste succes op de ^Span jaarden had behaald, wérd, gelijk de schrij ver opmerkt, Poncaré „hellhörig” en meen de deze den Marokkaanschen leider van de Fransche invloedssfeer verre te kunnen hou den door hem de vrije -beschikking te geven over de productie der Creuzot-fabrieken. Tot op het oogenblik der regeeringswisse- ling in Frankrijk had Abd-el-Krim gelegen heid zich op grond van overeenkomsten op langen termijn hoewel hy zich reeds uit Spaansche bronnen voldoende had voorzien nogmaals zoo schitterend mogelijk te wapenen. Speciale wapens ter bestrijding van vliegtuigen wilde Abd-el-Krim door een agent in Engeland laten koopen. Van dezen koop is echter niets gekomen, om dat de Engelsche regeering aan de betref fende fabrieken den uitvoer van wapens en munitie had verboden, daat men in Enge land op de groote politieke draagwijdte der Marokkaansche opstandige -beweging en de politieke en militaire bekwaamheden van den leider een beteren kyk had. Frankrijk heeft met zyn wapenleverin- gen echter de factie van Abdel Krim tegen de Fransche invloedssfeer niet kunnen ver hinderen. Evenmin zal Engeland, naar de schrijver van oordeel is, op den duur door zijn verzet tegen het leggen van een ster ker garnizoen in Tanger een optreden van Abd-el-Krim in de z.g. internationale zone kunnen voorkomen. Abd-el-Krim heeft zich tegenover verschillende persoonlijkheden uitgelaten in dezen zin, dat hy momenteel door zijn strijd tegen Spanje en Frankrijk een voldoend groote taak op zich genomen heeft en het probleem-Tanger voorloopig laat rusten. De Marokkaan legde er even wel den nadruk op, dat hy Tanger als een wezenlijk deel van een onafhankelijken Ma rokkaanschen staat beschouwde. clementie voor de k voor Agatha. bij Batavia. ti vernield. op Pasar Tjiplak r kampongblokkeu waaronder steenen ers werden in hun errast. Geruchten deren worden ver- »n raming van de mmogelyk. ART. ■kende vlieger irleden. nfabriek heeft uit legram ontvangen: C O tegen hoog- olgen. Raparlier ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 646. sn vermeld Zater- De schrijver schetst dan, dat Abd-el-Krim de kennis, welke hy op deze wy’ze verwierf, later gebruikte ten behoeve van de opstan dige beweging, die hij na jarenlangen, yve- rigen arbeid voorbereidde. Niets is belache lijker, aldus lezen wij in het artikel, dan te beweren, dat Abd-el-Krim werklooze jon ge militairen uit Duitschland en wapens uit Duitsche fabrieken moest (betrekken om zyn opstandige beweging te organiseeren. Abd- el-Krim, een geestelijke persoonlijkheid, die in den wereldoorlog wegens zyn goede op leiding in staat kon zijn geweest aan het hoofd te staan van een generalen staf van een Duitsch of Fransch leger, behoefde geen militaire gelukzoekers aan zich te ver binden. Drie vier jaar geleden begon Abd- el-Krim de wapens voor zijn expeditie te verzamelen. De corrupte gezindheid der DUITSCHLAND. De concessies-Mannesmann in Marokko. Het bericht, dat de gebroeders Mannes mann met een Engelsch-AjRerikaansch con cern onderhandelen over verkoop van hun mijnen en landertfn in het Rifgebied, wordt volgens een part, bericht aan de N.R.Crt. bevestigd. Volgens Duitsche bladen zyn de eerste inlichtingen aangaande deze onder- handelingen door een indiscretie van de Fransche spionnage bekend geworden. De onderhandelingen zijn intusschen nog niet geëindigd, wat niet te verbazen is, gezien de beteekenis van het object. Het Marok- kaansch bezit der ge.br. Mannesmann om vat meer dan 1500 concessies voor ijzer-, koper-, zink- en zwavelmynen en voorts landeryen, die uitgestrekter zijn dan het gebied van mertigen Europeeschen staat. De waarde van het bezit wordt op onge veer* 250 miïlioen goudmark geschat. iDe B. Z. am Mittag bevat nog de volgen de bijzonderheden: De zes gebroeders Mannesmann, wier naam in de geschiedenis der moderne techniek een zoo belangrijke rol heeft ge speeld, hadden in het begin van deze eeuw het plan opgevat in Noord Afrika een ko loniaal rijk te stichten. Reinhard Mannes- mdnn ,de oudste der broeders, bracht op zijn huwelijksreis ook een bezoek aan Ma rokko. Reinhard Mannesmann, die erin ge slaagd was ijzer te cementeeren, hetgeen van de grootste beteekenis was voor de fabricage van pantserstaal, zag onmiddel- vooruitaioht van een deraoekingstocht, in wind e|n regen lokte hem niet aan. Maar er scheen niets aan te doen. Wel bedankt, zei hij. Wij zullen uitkijken naar uw mannen. Vooruit, Mr. Malley. En zij gleden weer voort in de duis ternis. Het lijkt te veel ap het zoeken van een naald in een hooiberg om naar mijn zin te zijn, klaagde hij toen ze eenmaal buiten' de stad waren. Die wagen kan een van de vijftig zijwe gen zijn ingeslagen. Hoe het ook zij, wij zullen naar Petersfield gaan en zien of wij daar meer geluk hebben. Rijd wat langzamer. Spoed helpt ons nu niet veel. Weldra beschenen hun aoetyleenlan- taarns een in cape gehulden agent, die op het midden van den weg stond, met een arm wuivend dat ze zouden stilhouden. Zij konden zijn fiets op bet gras zien liggen. Terwijl zij stop ten kwam .hij naar voren en naar het nummer op den kap kijkend', keek hij de beide rechercheurs onderzoekend aan. Het is all right, zei Malley. Wij zijn niet de mannen, die ge zoekt. Wij komen uit Londen en zoeken denzelf- deu man. Tevreden gesteld ging de agent ach- teru’t met een korten groet en een „Neem me niet kwalijk heeren” en Ten aanzien van één zaak, aldus de schrij ver, dient men zich niet te vergissen. De In geestelijk opzicht Westersch zich oriëntee- rende Abd-el-Krim'weet héél, héél precies, hoe gunstig ayn toestand is. Vredesa^nbie- Een Reuter-telegram meldt dat de on derhandelingen tusschen den Britschen Consubgeneraal en den Chineeschen com missaris voor Buitenlandsche aangelegen heden over de verdediging der concessie en de samenwerking met de Chineesche poli tie op dat gebied, zyn afgebroken. De com missaris diende een eisch tot schadeloos stelling van 7500 pond sterling in voor de dooden en gewonden bij de onlusten van 11 Jüni. De consul-generaal verliet daarop de vergaderkamer, waarmede het onderhoud plotseling geëindigd was. Terwyl zij schijnbaar op vriendschappelijke wy'ze een regeling van de incidenten te Harikau be spreken, zouden de Chineesche autoriteiten, naar beweerd wordt, officieel aan de Chi neesche Kamer van Koophandel last heb ben gegeven, den boycot van den Britschen handel intensiever door te voeren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda sa omstreken (beftoorende tot den beporgkrii^): 16 regels 1-30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en dan bezoigkring: 1—6 regels 1 56, e&e regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 tfc bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advtttentiën de helft ran den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regels ƒ2.05, elke r^el ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot «eer gereduceer- den prjjs. Groote lettere eo randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xjjn. fiOüDSCHE IIIIHIW. Spaansche soldateska in Marokko deed zijn eerste wapenbron vloeien. Abd-el-Krim verschafte een jaar lang honderden hande laren ,die tusschen zijn opslagplaatsen van materiaal en het Spaansche kustgarnizoen heen en weer trokken, werk. Deze hande laren hebben van de Spaansche soldaten en ambtenaren der intendance belangrijke wa- penvoorraden gekocht. Deze laatsten ont vingen hiervoor hetzy geld, hetzij vergoe ding in natura, hetzij „kleine meisjes." De ze wapenvoorraden, die Abd-el-Krim had verworven, voordat hijSpaansche soldaten in grooteren getale gevangen nam, waren alleen al, gelijk hij mededeelde aan een stu dievriend uit zyn Paryschen tijd, voldoende voor een driejarige oorlogsvoering. lyk, dat er een groote toekomst in het Ma rokkaansche gebied schuilde. Op zijn eer ste bezoek volgden verschillende andere reizen en weldra trokken heele scharen in genieurs in opdracht van Mannesmann door Marokko. Alfred Mannesmann ondernam in Marok- kaansche kleederdracht tochten naar de stammen, die voordien in onmin met de buitenwereld geleefd hadden en slaagde er spoedig in met deze stammen vriendschap te sluiten. In het noorden telde hij Raisoeb spoedig tot zyn vrienden en ook met den pretendent El Hiba» te Turandot sloot hij vriendschap, welke duurde tot El Hiba op een oogenblik van geldgebrek Alfred en Reinhard Mannesmann gevangen liet ne men om in het beeit te komen van een hoog losgeld. De gebroeders Mannesmann lieten zich echter door dergelyke voorvallen niet afschrikken. Modelboerderijen werden op gericht, vee en schapen gefokt, handels- ondememingen gesticht en mijnen ont gonnen. Twee der broers zyn gestorven in Marokko. Reihard Mannesmann overleed ir. Juli 1913 op zyn boerderij naby Saffi aan de gevolgen van bloedvergiftiging en Otto Mannesmann werd het slachtoffer van den oorlog. Hij had na proclameering van den heiligen oorlog met de hem trouw gebleven Arabieren maanden lang strijd, gevoerd tegen een Fransche overmacht. Door verraad kwam hij om het leven. Zyn getrouwe Arabieren verborgen zijn lijk, waarschuwden Spaansche vrienden der fa milie Mannesmann en beloofden ervoor te zullen zorgen, dat het lijk naar Europa gebracht zou worden. Over Spanje was dat ónmogelijk, dus werd het lijk door Algiers, Tunis en Tri poli naar de Egyptische grens gébracht. Daar namen Bedoeïnen het lyk in ont vangst om ondanks de waakzaamheid der Engel schen aan het Suezkanaal aan de Turksch-Duitsche voorposten over te geven. Van de zes broers zijn er thans nog twee in leven, Karei en Alfred. at geslaagde onder- 2-jarige schoolprak- om examen voor eggen. Jonge men maar geen betrek- n bezigheid te heb- zouden willen gaan dien eisch tegenge- >f het goed zou zijn, ispensatie zou kun- roege, dat een voor worden behaald op annis, waarbij dan itief te maken, een ge schoolpractyk op (gebracht. sd zyn, als men zoo in te zien, dat de loma’s vermindert (bezitters en dat en meer kans op lomisten”. tering voor vlotte el uit den lof waar den over hen, die in en beginnen op te Een nader bericht meldt, dat de nieuwe eigenaar van plan is de richting van het blad niet te wijzigen. De tyhueepjdemie. De typhusepidemie heeft zich te Hanau verder uitgebreid, zoodat er thans 90 per sonen ziek en 9 reeds overleden zijn. Ook in de buurt van Regensburg bij Hersfeld zijn typhusgevallen geconstateerd en is een kind reeds aan typhus overleden, De Ham- burgsche overheid heeft te Altona en om geving een onderzoek naar de omstandig heden doen instellen, waaronder melk wordt gewonnen. Daarbij is gebleken, dat in ruim 20 van de 100 gevallen er reden tot klach ten bestonden. Vervalsching van melk met water kwam herhaaldelijk voor, soms was er zelfs 32 water bijgevoegd. Ook de zindelijkheid laat veel te wenschen over. Feestelijkheden te Friedrichshaven. De feestelijkhec^n te Friedrichshafen ter herdenking van den dag, waarop 25 jaar geleden het eerste door graaf Zeppelin ge bouwde luchtschip een tocht ondernam, zijn gisteren begonnen. In tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers stegen eerst 7 'vrije ballons op. Een dezer ballons was een copie van den ballon, waarmede graaf Zep pelin den tocht naar Spitsbergen maakte. De 7 ballons, die alle in de groote halle der Zeppelinwerken gevuld waren, stegen zon der moeite op en verdwenen weldra in Noordelijke richting. Zaterdagmiddag waren de vele autoriteiten, die ter gelegenheid van de feestelijkheden te Friedrichhafen vertoeven, de gasten van het bestuur der gemeente. Aan den feest- disch zaten o.a. aan de heeren Kröhne, ryksminister van verkeerswezen, Löbe, voorzitter van den Rijksdag, Hellpach, staatspresident van Baden, dr. Eokener, graaf Ferdinand von- Zeppelin. Dr. Eckener hield een toespraak, waarin hy wees op de moeilijkheden, waarmede de Duitsche luchtscheepvaart te kampen heeft. De toekomst is voor de Zeppelinfabrieken nog steeds zeer somber. De angst, die de buren voor Duitschland hebben, heeft hen bewogen onzinnige maatregelen tegen Duitschland te treffen. De Zeppelins zijn geen oorlogswapens, maar werktuigen In dienst van den vrede en de beschaving. Spreker protesteerde tegen de in het ver drag van Versailles opgenomen bepalingen heen. Toen stapte hij in den wagen zetlf en begon een nauwkeurig onder zoek van kleeden en kussens. Het cn- derzoek was slechts ©e>n kwestie van gewoonte en bracht niets aan hel licht. Hij stapte uit en wees op eeni- ge voetsporen. N«g iemand hier geweest, betnl- ve gij tweeën vroeg hij. Hier drukt beiden uw rechter voet in den week en grond. Mooi zoo. Hij bekeek de voetstappen een tijd je vol belangstelling en volgde toen een reeks voetstappen!, die door de laan leidden. Onae mijnheer liep vrij hard, merkte Green op. Zie hoe duidelijk zijn hak- en teensporen uitkomen, tei- wijl de rest van den indruk verward is. Hallo! Wat is dat? De weg eindigde plotseling in een ruiterpad, dat blijkbaar naar ’t diepst van het IxjsCli leidde, en de voetspo ren waren hoe langer hoe onduidelij ker geworden daar de grond met af gevallen bladeren was bedekt. Toen Green sprak, hadden 0e geheel opge- houdten en hij wierp het licht om zich heen bij rijn pogingen ae terug te vinden. Toen aag hij iets hangen aan een hagedoom, en voorzichtig nam bij er een stukje bruine wol af. Ei is geen spoor van den man, erin was. Ik rijd juist naar het reau om rapport uit te brengen. Geen haast bij het rapport, zei Green. Ga met ons terug en wijs ons waar de wagen is. Ik neem alle ver antwoordelijkheid op mij. Zij reden voort met een vaart, die de wielrijder kon bijhouden en reden weldra, een scherpe bocht naar rechts mekend, over een snnallen weg, be groeid met gras en geflankeerd! door een met bosch begroeid land een ongeloofelijke eentonige, verlaten plek. De wagen hobbelde en rolde over spleten en hoogten en Green tikte zijn makker op den arm en liet hemi stil houden. Wij zullen sneller en veiliger vooruit komen als wij loopen, zei hij en sprong stijf op den grond. Malley volgde rijn voorbeeld en sloeg krachtig met rijn armen tegen maal. Zeker is, dat de Pruisische regeering zich niet financieel bij het blad heeft ge ïnteresseerd. Het schynt echter niet uitgesloten, dat zy met het be doelde consortium een overeenkomst heeft gesloten, waardoor de Deutsche All gemeine Zeitung langs een omwegje offi cieus orgaan en spreekbuis van de Pruisi sche regeering zou worden. Men herinnert zich, dat het blad vroeger, vóór het door Stinnes werd gekocht, onder den titel Nord- deutsche Allgemeine Zeitung het officieus orgaan van de ryksregeering was. 82) -- Er is ons getelefoneerd’ door de Yard en ook' door het Hampshire Bu reau te Petersfield. Er is niets gezien van de auto, die u moet hébben se dert die hier is gepasseerd, schijn baar op weg naar Petersfield. Wij wisten niet dat u de auto tegengehou den wilde hebben voor het te laat was, maar onze fietswacht herinnert ach ze te hebben zien, voorbijgaan. Tien minuten later kregen wij bericht. Zoowel Petersfield als Midhurst heb ben mannen uitgebet om ze af te wachten. Zonder resultaat. De wagen schijnt van de aarde verdwenen te zijn. Waarschijnlijk ailt u eenige van onae fietsers ontmoeten als u verder rijdt. Wij hebben de rijwegen afge zocht. Green onderdnirte een vloek. Het zijn lichaam o<n wat warmte te bren gen in zijn krampachtig lichaam'. Wij zullen een van de voorlan- taarns meeneinen, zei Green. Hemel, wat is het hier modderig. Him schoenen maakten een zacht, zuigend geluid terwijl zij voortliepen onder de donkere schaduwen der hoo rnen. Het spoor van den anderen wa gen was duidelijk gegroefd) in den zaöhten grond. En hier en daar wa ren voetsporen, pas gemaakt, welke de dirie mannen op Green’s bevel niet uit- wischten, door aan den kant van den weg te loopen. De wielsporen eindig- den plotseling bij ben kleine bocht, waar zij den wagen zelf vonden. Hij. stond met een scherpen hoek met een van de voorwielen in de) ondiepe sloot. Alle lichten waren gedoofd' en de ach terzijde van den wagen met het num mer stak hélder af tegen, den donke len achtergrond bij het adyteleen licht dat Malley droeg. Wie is daar? gromde een hee- sche stem en een brigadier van poli tie stapte in den lichtkring. Het is alii right, brigadier, zei de man, die als gids dienst deed voor de beide rechercheurs. Het zijn twee heeren uit Londen, die de aaak be handelen. Ik heb ze ontmoet en hier heen gebracht. De hoofdinspecteur had1 de lamp uit Malley’s handen genomen en rij wierp 1 haar lidht orp den grond om de wagen

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1