rr I te; Pillen 'RES KEN Blad r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoudk, bodegraven, boskoop, gouderak,' haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERS OUDERKERK, OU DEW ATER, REEUWDK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXV EEN, ZEVENHUIZEN, en*. £en 1A1JW nouo* Ho. 15938 Dinsdag 25 Augustus 1925 85a Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks Jiehalve op Zon- en Feestdagen i (Gron.) G. 1 e m FEUILLETOa. MUW6ÖM '1 i Lijsten 4 -> voor cents X l0M. o. eer ze maar An geschiedt i van maande zijn ÖUFTBNLANDSCH NIEUWS. een een (Wordt vervoVjd) Dalehurst Grange genaamd, ■l I f. <1 I en aambeien Wonnen nadat en kerjj te Baarn ztfn F. ten Cate, Spe ll 4« druk, f IM er lit ETHODEN, □HEN LICHAME LIJKE ZIEKTEN. 1OI II baarlijk te onderzoeken. Ik veronderstel dat er het of andere huis op het land is? vroeg fiOUWHE 101 lil\T. sring, gebrek eid, duizelig- L» Ik ook niet, stemde Foyle toe. Hel moet op een andere manier ge- De geheimzinnige verdwijning ven ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. •hi Am DKNKMAMKBN. Kankerbestrijding. In een gisteren gehouden bijeenkomst heeft het uitvoerend comité van het Deen- sche Radium-fonds met algemeene stemmen besloten om samen te werken met het kan- kercomité van het Deensch geneeskundig genootschap in den strijd tegen kanker. ïn de eerste plaats wil men een bond vormen voor kankerbestrijding, zooals er reeds be staan in Amerika, Duitschland, België en Frankrijk. 57» 10 >d» prijacn. maar te bereiken langs glooiende vel den en me. een achter-uilgang in het bosoh. Het zou heel gemakkelijk zijn voor iemand op te letten wanneer een man aan den vóórkant het huis bin* nen kwam en dan zelf in het kreupel hout te verdwijnen. Malley is er heen De onderhandel ingen te Londen tusschen de Ministers Caillaux en Churchill hebben gistermorgen geruimen tijd geduurd. De Fraqsche gezant, die Minister Cail laux naar het departement van Financiën vergezelde, woonde het onderhoud niet bij, evenmin als de secretarissen. Des namid dags werd de bespreking voortgezet. De beide Ministers zullen vandaag en Woens dag opnieuw bijeenkomen. Woensdag hoopt Caillaux naar Frankrijk te kunnen terug- keeren om Donderdag aan het Fransche ka binet rapport te kunnen uitbrengen. Beslo ten werd, geen mededeelingen aan de pers te verstrekken, alvorens men tot eenig re sultaat zal zijn gekomen. Hedenavond geeft de Fransche gezant een diner, waaraan ook Minister Churchill is uitgenoodigd. De Londensche avondbladen melden dat Caillaux thans heeft aangeboden, dat Frankrijk jaarlijks 10 millioen zal beta len, terwijl Engeland bij zijn eisch van 20 millioen volhardt. Caillaux die met Churchill tot kwart vóór eenen confereerde, verklaarde na af loop van het onderhoud dat zij onder vier oogen het vraagstuk der schulden in het algemeen hebben behandeld en dat de eer ste bespreking op de meest hartejijke wijze plaats had. Ook het Britsche departement van Financiën deed het hartelijk karakter van het onderhoud uitkomen. „Böse Lfute haben keine Lieder", maar Ihéél dikwijls wèl een granwfoonl Foyle. Ja, ik ben er nog niet heen ge weest, maar men heeft mij verteld dut het een groot uiitgestrekt gebouw is, Dalehurst Grange genaamd, alleen uit. De chef stak een sigaar op hij den hoorn had opgehangen warmde peinzend zijn voeten voor het vuur. Toen stond1 hij op, raadpleegde een spoorboekje en ziende dat Dale- hurst geen spoorwegstation hadi, nam hij in plaats daarvan een atlas. Hier vond hij’dat het dorp vier mijlen van Deepnook was en het spoorboekje nog maals opslaande, zag hij dat hij het laatste plaatsje kon bereiken in een paar uren van Waterloo af. 'voor hij dien avond naar bed ging pakte hij het handtaschje dat hem bij de meeste tochten over den heelen aardbol heen, had vergezeld. Andere dingen dan klecren vonden n plaats je in de ruimte, o.a, een breekijzer, wat stopverf en een glazenmakers dia mant. De chef had een idee dat meer uitwerking zou hebben dan een bevel tot inhechtenisneming. Maar toen hij het slot omdraaide, begreep hij dat de moeite wellke zoo wel Green als hijzelf deden, vergeefsch zou kunnen zijn. Er was een moge lijkheid dat liet een valsch spoor zou wezen dat Grell het heele ding had opgezet om hen op een dwaalspoor te brengen en door de muzen van het net was gegleden, dat om de bruine auto was gespannen. Deze gedachte spoorde Foyie aan naar het hoofd kwartier Ie telefoneeren om ’n nieuw bevel uit te vaardigen, de politie van alle havens te waarsbhuwen. Hij was van nieening dat men zoo weinig mo gelijk aan het toeval moest overlaten. De nachtploeg was nog aan ’t werk, toen hij den volgenden morgen Scot land Yard bereikte. De inspecteur der recherche keek naar een oorpulonten man, gekleed in een Norfolk pak. een bruine, korte rijbroek en zware laar zen, die over den gang stampten. Het haar, de snor en de wenkbrauwen van den indringer waren gitzwart en een weinig gebruik van de schaar en kam ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81. GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—8 uur. Administratie TaL Int. 82; Radactie Tel. 545. Da beaprakingen tuaaohan Caillaux an Churchill. Een aanslag op de Britsch^tjscheepvaart. Dr. Wirth uit de Centrum- party getreden. ming heerscht, zou het in beginsel niet ón mogelijk zijn, dat de officieele regeeringte Peking zich by het Kanton aansluit. Merkwaardig is het inmiddels, dat de Britsche scheepvaart plotseling ook op an dere wijze met moeilijkheden krijgt te kam pen .Terstond, nadat de boycot tegen de Britsche schepen door Kanton was afge- kondigd, brak er staking uit op verschil lende Engelsche schepen, die momenteel in Australische havens liggen. Het begin der werkneerlegging viel vast te stellen te Sid ney, waar de manschappen van verscheide ne vaartuigen een beslissing namen in de zen zin, dat de equipages van alle Engel- sche schepen, die op het oogenblik in ha vens van Australië vertoeven, tot staking dienen te overgaan. Als reden van de werk neerlegging wordt opgegeven dat dezer da gen het maandloon der zeelieden met een pond is verminderd. Een feit is ondertus- ichen, dat de staking al tot tal van Britsche vaartuigen is overgeslagen. Melbourne, Adelaide Brisbane moeten reeds door de stakingskoorts zijn aangetast. „De communisten hebben hier de hand in het spel.” Aldus is de opvatting van kapi talistische Engelsche bladen, die misschien de plank niet al te ver misslaan en bewe ren, dat er door bolsjewisten een complot op touw is gewet, teneinde te trachten In heel het Britsche rijk in Indië, Canada, Zuid-Afrika, Australië, enz. de Engel- ADVKRTENTIEPRUS: Uit Gpwda m omrtrakcu (bdtoorende tot dm beaorffcrii*) 1—5 regeds f 1.38, elke regal meer ƒ0.25. Van buiten Gouda m dan beturgkring: 15 regels /1>55, «Uw regel meer ƒ0.80. Advertentië» in het Zaterdagnummer 20 fe de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën m ingezonden mededeelingen bg contract tot aeer gereduceer de» prijs. Groote letters m randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertmtiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. gegaan om to zien hoe de boel eruit ziet. Wij zullen een gerechtelijk bevel moeten hebben ohm het landgoed, te betreden, naar ik geloof niet dat het iets zou helpen. Ik ook niet, stemde Foyie en borstel hadden het voorkomen van den chef evenzeer veranderd, als de kleeren zijn figuur veranderd hadden. Hij hield niet van vermommingen. Valsobe baarden en pruiken hadden altijd neiging scheef te gaan zitten op kritieke oog en blikken. Hij knikte den inspecteur geruststellend toe en zette zijn handkoffertje op den vloer. Het is all right. Ik ben zeer le kei Helden Foyle. Ik denk er over een paar dagen verandering van lucht te nemen, was de eenige verklaring, Ik will alleen nuiair even mijn brieven door loepen en den trein van negen tien van Waterloo pakken. Ik zal een briefje hier laten voor Mr. Mainland, die mij zal vervangen, terwijl ik af wezig ben. Rustig doorliep hij de drukke mor- gencorrespondentie, schreef hier en daar met potlood' iets op den rand en legde ze toen hij klaar was in mand jes, dio op tafel gerangschikt waren. Precies om kwart voor negenen druk te hij op een bel en gaf eenige korte instructies. Toen, zijn tasch je dragend liep hij de stoep aan de voorzijde af on liep vlug langs den oever van de Theems Terwijl hij over Hungerford Bridge stapte sneed een scherpe wind over de rivier on hij rilde, hoe warm hij ook was gekleed. I de Heilige Maagd zou zyn toegesproken, hetgeen Lourdes tot op den huldigen dag tot een der grootste bedevaartplaatsen der wereld heeft gemaakt. Pierre-Bemard, die thans 66 jaar oud Is, is de jongste der familie Soubirous. Zijn zuster Bernadette stierf in 1879, 35 jaar oud, in een klooster in Nevers. Hij was nog zeer jong tgen Bernadette naar het kloos ter ging, doch hy bezit nog twee brieven van haar uit 1876 en 1878, In Juni 1.1., toen de zaligspreking plaats had, is Pierre-Bemard door den Paus in audiëntie ontvangen. Een Berlynsch modehuis failliet. Het bekende Parijsche modehuis Drecoll in Berlijn heeft zijn betalingen moeten sta ken. De 74-jarige baron Chr. von Drecoll, die sinds lange jaren aan het hoofd van de zaak stond, is in Berlijnsche aristocratische kringen een zeer bekende persoonlijkheid. Hy stamt uit een Fransche emigranten familie, die zich na de Fransche revolutie te Hamburg had gevestigd. Baron Dtecoll begon zijn loopbaan als officier bij de Uhlanen. Hy voelde echter meer voor het modevak en opende voor den oorlog zaken te Weenen, Parijs, New-York en Berlijn. Kort voor het uitbreken van den oorlog had hij zyn Parjjsche en zyn Weensche zaak aan een Engelsche vennootschap verkocht. Daarna had hy zich te Berlyn gevestigd, waar hij de leverancier van de Duitsche hofkringen werd. Hy heeft de bruidsjapon nen van alle Duitsche prinsessen geleverd en ook van de tegenwoordige echtgenoot© van den gewezen keizer. Tot het bankroet der firma heeft in de eerste plaats de wanbetaling der klanten aanleiding gegeven. Drecoll cliënten principieel nooit. ENGELAND. Een studiereis. Kolonel Etherton, die met de luchtverde- diging van Londen belast is, zal binnen kort naar het continent vertrekken, om per motorrywiel een reis te maken, die een lengte van 3000 mylen beslaat, voor het bestudeeren van verschillende economische vraagstukken. Hy interesseert zich vooral voor de mogelijkheid om uit steenkool ben zine te distilleeren. Hij zal daarom in de eerste plaats een bezoek brengen aan Tsjecho-Slowakye, omdat de bruinkool van dat land het meest geschikt is voor dit procédé. DUITSCHLAND. Een wolkbreuk. Gisternacht is de streek van Konzell in Neder-Beieren door een wolkbreuk geteis terd. Tusschen Konzell en Haibach heeft de stortregen den grond onder de spoorweg- rails weggespoeld, zoodat passagiers uit een spoortrein de reis naar Konzell verder te voet moesten afleggen. De molen bij Kdnzell is geheel overstroomd en de eige naar van de molen, vader van vyf kinde ren, is door het binnenstortende water ge grepen en meegesleurd. Men heeft tot dus ver geen spoor van hem teruggevonden. Het geheele dal Jykt een meer; het spoor wegverkeer is gestremd. Autobus in een ravfjn gestort. Twee dooden en tien gewonden. .Bij het Elz-dal heeft gisteren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een autobus, die op weg was van Dusseldorp naar den Moesel en voor talryke andere autobussen moest uitwyken, is daarbij in een ravyn HOOFDSTUK XXXXVI. Het was naar Heldon Foyle’s huis eu nie»t naar SoollaiadJ Y ardi dat Green telefoneeruie. Gelkeedi in een licht blauwe kamerjapon luisterde de cheï, miet eenige weinig aeggende uitroepen tot rijn collega geëindigd.1 had. Op eigen grond, he zei hij ten laatste. Wat dunkt je ervan, Green Is het waar of heeft hij dit maar ge daan om ons op een dwaalspoor te spoor te- alsof hij autospoor leiden en is op rijn eigen rug gekeerd Het lijkt wel het erop gezet had ons dit te laten vinden. Green was het niet eens. Het was ee>n verlaten blinde weg, jaren geleden voor houthakkers ge maakt. Het was slechts door toeval dat een politie-brigadier het vond. Mis schien heeft ihij den wagen daar gela ten, het plan hebbend' er terug te ko men o hem te gelegenertijdi te ha len. En dit is een ideale plaats voor iemand, die niet gevonden wil wor den. Er zouden duizend' mannen noo- dig zijn om het bosoh «enigszins he- sche scheepvaart te verlammen. Hoe dit ook zij, het trekt de aandacht, dat ineens ook in het eigenlijke Europeesche, Enge land een stading van zeelieden is uitgebro ken, al heeft de vakbond daartoe heelemaal geen order gegeven. Te Londen is, al schjjnt volgens de laatste optimistische berichten de staking aldaar te verloopen, in de haven al heel wat ongerief veroorzaakt en ook in andere Engelsche havens weigerde het per soneel, vooral der op Australië varende booten, te werken. De werkwilligen worden bovendien door de posten op nog al krasse wy’ze geïntimideerd. Havelock Wilson, de voorzitter van den Britschen nationalen bond van zeelieden, die op de bijeenkomst van zeelieden te Sidney Donderdagnacht voor een verrader der arbiedersklasse is uitgemaakt, aanvaardt de verantwoordelijk heid der stakingsbeweging geeipfcins en keurt haar zelfs ten strengste af. Dat de actie inderdaad van bolsjewistischen oor sprong is, zooals de kapitalistische Engel sche bladen meenen te moeten opmerken, wint aan waarschijnlijkheid, daar ook Ha velock Wilson ronduit als zyn meening heeft uitgesproken, dat de communisten de bewe ging hebben georganiseerd. Volgens hem hebben zy al een paar weken lang een- krachtige propaganda in de havens ge voerd met het thans merkbare resultaat. Men dient nu af te wachten, of de commu nisten op den duur vat genoeg hebben op de zeelieden om hen er toe te brengen by de staking te volharden en deze de blijk baar door de bolsjewisten nagestreefde uit breiding te doen ondergaan. In Duitschland heeft groot opzien ge baard een besluit van Dr. Wirth, de oud- Rykskanselier, om uit de centrumfraetie te treden, wegens haar houding in de be lasting- en invoerrechten-aangelegenheid (waarin zy met rechts vóór stemde). Men vraagt zich af, of deze «tap van dr. Wirth tactisch en verstandig is geweest, want door zyn uittreden verzwakt hy den lin kervleugel van de fractie en als zyn voor beeld navolging mocht vinden wat ge zien de ontstemming onder de links ge oriënteerde fractieleden geenszins is uit gesloten zou het linksche element in de fractie nog meer in den hoek worden ge drukt dan thans reeds het gerval is. Verschillende bladen spreken reeds de mogelijkheid, dat de geheele linkervku- gel zich en bloc zou kunnen afscheiden en een eigen democratische Centrumfraetie zou kunnen vormen, wat dan onherroepelijk een scheuring in de party tengevolge zou hebben. Wy gejooven niet, dat het zoover komen zal. De partijdiscipline in het Cen trum is buitengewoon sterk en heeft de laatste jaren al zooveel krachtproeven doorstaan, dat men nauwelijks kan aanne- men, dat zy thans op eens bezwyken zou. Dr. Marx, die eveneens tot den linker vleugel van de Centrumfraetie behoort, is reeds doende om dr. Wirth te bewegen op zijn besluit terug te komen en in Centrura kringen acht men het niet onwaarschijnlijk dat dit den uiterst tactischen bemiddelaar, die Marx gedurende zijn kansel ierschap ge bleken is fe zyn, wel zaï gelukken. Naast de belangstelling van deze bespre kingen, wyden de Britsche bladen thans haar aandacht aan de aanslag op de Brit sche scheepvaart. De Engelschen toch voelen zich op het oogenblik opnieuw bedreigd door de Rus- sen, wien zy voor de voeten^wierpen een aanslag te plegen op de Britsche scheep vaart, die voor het leven en welzijn van Groot-Britannie van zoo uiterst groot be lang is. Nu zyn er inderdaad talryke tee ltenen, die het Britsche verwijt .schijnen te bevestigen. Men denke in de allereerste plaats aan de verordeningen van de revo lutionaire ,roode, regeering te Kanton, waarby het behalve aan de Japanners, aan de Engelschen is verboden Kantonneesche havens aan te doen. Hierdoor lijd»n Engel sche handels- en scheepvaartkringen een onnoemelijke schade en van deze zijde wordt dan ook al aandrang uitgeoefend de waar- schuwingen van Kanton in den wind te k slaan en wordt reeds voorgesteld de Brit sche koopvaardijschepen bij hun reis naar de havens van het gebied, waar de rooden de baas zyn door oorlogsvaartuigen te laten escorteeren. Tot dusver is de Engelsche re geering hiertoe nog niet overgegaan, daar, door aldus te handelen, een ernstige bot sing niet uitgesloten is en omdat er in ge heel China toch al een anti-Engeïsche stem- gestort. Hierbij bleef zij op een diepte van circa twintig meter hangen. Twee personen zijn gedood en een tien tal zwaar gewond, onder wie de chauffeur. Opstootjes te Gelsenkirchen. De afdeeling Gelsenkirchen van de Wehr- wolf had in aansluiting aan een vaandeluit- reiking een Deutschen Tag georganiseerd, waarvoor de belangstelling van de zyde der bevolking zeer groot was. De optocht, waar aan ongeveer 7000 personen deelnamen, werd systematisch door communistische af- deelingen gestoord. By de gevechten vielen van communistische zijde revolverschoten zeven leden van de nationaal-socialisten werden, ten deele zwaar, gewond. 'De poli tie arresteerde ongeveer 30 leden van den Roten Frontkampferbund, op wie wapenen werden gevonden. De rest van den dag ver liep ponder stoornis. BELGIK De godsdienstwaanzin in <le Kongo. Het B. T. A. meldt uit Brussel, dat het ministerie van koloniën een telegram uit Elisabethville heeft ontvangen, waarin een Reuter-telegram over het vijftigtal moor den dat godsdienstige fanatici hebben ge pleegd op inlanders in Sakanja (Kongo), die weigerden bekeerd te worden, wordt be vestigd. De voornaamste fanaticus zou een uit Noord-Rhodesië afkomstige Baptist zyn, die uit zijn land vluchtte en over de Kon- goleesche grens kwam. In een gevecht met de jnlandsche politie werd een agent gedood. De drukkersstaking. De Christelijke Vereeniging van Arbei ders uit de Boekbedrijven heeft het com- promis-voorstel van de nationale gemengde commissie aangenomen, waarby fr. 9.50 per week loonsverhooging wordt verleend. De socialistisch-gezinde Vereeniging van Typo grafen weigert evenwel het voorstel te aanvaarden, zoolang het beginsel der ver- hooging met fr. 12.50 per week voor allo Vakken van het boekbedrijf niet in de over eenkomst wordt opgenomen. Het werk in het drukkerij-bedrijf zal dus slechts gedeel telijk worden hervat. FRANKRIJK. Nieuwe postzegels in Frankrijk. De directie der Fransche posterijen deelt, mede, dat zy de kleur der zegels zal wijzi gen en twee nieuwe zegels vhn 80 centimen en 1 frank 5 centimen zal invoeren voor de aangeteekende brieven. Het zegel van 1 frank zal in blauw worden gedrukt, dat van 60 centimen in rood en van 20 centi men in groen, overeenkomstig de interna tionale voorschriften. Lourdes. Een medewerker van de „Echo de Pa ris” heeft in Lourdes Pierre-Bernard Sou birous opgezocht, den broer van Berna dette Soubirous, het godvruchtige meisje, dat, naar haar zeggen, een paar malen door ctaan worden. Jo hebt zieker de poli tie in het graafschap gevraagd een onderaoek in to stellen en de stations in het rond te laten bewaken AU right. Behandel de aaak zooals je zelf goed dunkt en als jij of Malley mij riet, doet dan also! ge mij niet her kent. Geef mij nu je adres en breng als gewoonlijk aan de Yard rapport 83) r— Ik geloof, dat wij voor valavond |daar zijn, zei hij. Hij heeft den weg verlaten en is het bosoh ingegaan. Wij zullen terugkeeren, Malle)/ en tracht ten hier in de nabijheid een kamer te vinden om er te slapen. Dan kunnen wij bij daglicht verder gaan. Maar het eerst van alles moeten wij de Yard telefoneeren. Zeg, brigadier, weet je ook op wiens grond' wij rijn? ->- Ik ben er niet zieker van, brom de de .politieman- Vroeger was hij van kolonel Sawfordl, maar ik geloof dat }»ij het landgoed beeft verkocht aan dien man, die onlangs in Londen is vennoord. Heette hij niet Grell? Zoo, zoo Dank je wel, briga dier. Ga mee, Malley. Misschien vin den wij het dorpspostkantoor en kun nen wij de telefoon gebruiken.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1