Blad RES KEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No* 15933 Woensdag 26 Augustus 1925 WERKERS OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVREN, ZEVENHUIZEN, pn> Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen G. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GO U DE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N1EU tel BUITBNLANDSCH NIEUWS. I Donderdag naar Parijs iel een zoe- oen had GOlIffllE COIBANT Md D.DJ). cte genezen, die U en last maakt. Die nken dat branded' verdwijnen. Vete einde raad waren, 3. reeds genezen, ir baat bij vinden. 3 SO (proefflacoa krachtige D.D.D.- BH apotheken bedragen zal vergen, laten de Engelschen uitkomen, dat zij gaaaoe clement zouden zijn, maar aan Amerika jaarlijks eveneens groote bedragen moeten afdragen. Boven dien heeft Engeland met een geweldige werkloosheid te kampen, terwijl de handel en industrie er eveneens slecht voor staan. Beide landen doen hun best om hun positie zoo slecht mogelijk voor te stellen, het eene om jaarlijks zooveel mogelyk te ont vangen, het andere om jaarlijks zoo wei nig mogelijk te betalen. Gezien deze ge zindheid, mag worden aangenomen, dat ae liquidatie der schuldenkwesties, die begon met de betaling van Engeland aan Ameri ka en die werd gevolgd door de regeling van de delging der Belgische schuld aan de Ver. St., vooreerst nog geen voortgang van beteekenis zal vinden. Nooit zal ons de wagen der tijden ontdragen, 't Sieraad en den rijkdom der edele ziel; de deugd zal gedurerf^ Schoon ratsen en muren en torens en al dat maar vallen kan viel. Guido Oezelle. FEUILLETON, Öe geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL door FRANK FROEST oud-chet der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling) Nadruk Verboden. er nog iemand Nou, ze hebben de meeste dienden ontslagen. Ik geloof dat het voor- van de mooiste oudeiwetsche hotels in Enge land. Foyle drukte zijn gids een shil ling in de hand en schreef in het re gister zijn naam als „Alfred Framp ton Londen.” Lokale praatjes dienen vaak den man. die weet langs welke wegen hij ze meet leiden. De chef vond dat een uur of twee profijtelijk in de gelag kamer kon worden doorgebracht, waar een half dozijn mannen aan een klei ne tafel zaten voor een reusaohtgen open haard /Hij bestelde wat te drin ken en ging apart zitten, rekenend cp hun provinciale nieuwsgierigheid om hem aanstonds in het gesprek te be trekken. Toen de lunch, die hij tegen een had besteld gereed' was. kwam zijn gewoonte om met menschen om te gaan heir goed te pas. Mr. „Framp ton uit Londen” had voor a’len een rondje betaald, had een half dozijn goede moppen verteld, gelachen om' een twintigtal slechte, vele onschuldi ge vragen gedaan en op handige wij ze den indnik gegeven dat hij Londensche zakenman was, rust kend voor een naar weken na tijd van. overwerken. Bovendien met het treurspel. Hij kwam altijd'aan dit station aan, wanneer hij uit Lon den kwam ofschoon dat ‘niet heel vaak was jammer genoeg. Hij was een aardige mijnheer, ofschoon enke le menschen hier in de buurt beweer den dat hij niet wat men noemt lijn gezelschap was omdat hij een Ameri kaan was. Maar ik vond hem' altijd royaal en gul. En te denken dal hij nou van kant gemaakt is I Mijn, vrouw aegt dat ze bang is naar bed te gaan voor ik met mijn werk klaar ben. Die moord is een groote schok voor ons geweest. Hij sprailr met plechtig hoofdschud den, alsof hij dagelijks bang was zelf vermoord te worden. Je wacht zieker tot de laatste trein gepasseerd is? vroeg Foyle luchtig. Ja mijnheer. De trein van tien— negen. Zooals ik zei, met die moor den en dingen Is de Grange gesloten, of woont ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad sr kwartaal ƒ2.90, per^wedt 22 ^nt, overigj^r^de^bezorging per looper geschiedt Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tal. 545. zelfstandig onderzoek der omstandigheden, automatisch duidelijk was geworden, wie de feiteljke verstoorder van den vrede was. De nota stelt voor het beginsel van arbitrage voor zuiver politieke aangelegen heden uit te breiden tot de regeling van iedere mogelijke oorzaak van conflict. Wat betreft den wensch van Duitschland slechts tot den Volkenbond toe te treden op voorwaarde van definitieve ontheffing van de verplichtinggen van art. 16 van het Convenent verwijst de nota naar de brief wisseling reeds gevoerd tusséhen Duitsch land en tot den Volkenbond behoorende mo gendheden; er wordt aan toegevoegd dat alleen de Volkenbond bevoegd is te beslis sen of Duitschland na zijn toetreding, van een der bepalingen kan worden vrygestela. Ofschoon zij geen uitnoodiging bevat voor een conferentie, noodigt dè nota wel uit tot een voortzetting der onderhandelin- gen, waaruit kan worden afgeleid, dat de wisseling van nota’s als geëindigd dient te worden beschouwd. ADVERTENTIEPRIJS Uit Gouda ea omrtNken (bahooronde tot d® basorgfcriag): 1—5 regels f 1.30, elk» regal maar f 0.25. V<aa buiten Gouda en dan bezo«gkring: 15 regels 1 55, elk» regel meer 0.80. Ativertentiën in het Zatendagnummer 20 beslag op den prijs. Uefidadighaida-adwrtentikn da helft van den prijs. INGEZONDEN MEDKDEKLINGEN» 1—4 regel» ƒ2.06, alke N«e< maar f 0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingezonden mededelingen bty contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomet van soliede Roelrhan- delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 84) - Een van zijn eigen mannen passeer de hem zonder hem te herkennen en de chef glimladite. Hij had nog vijf minuten over, toen hij ih den hoek van een rookcoupé plaats nam en zich met eenige och- lendbladen voorbereidde op zijn reis. Maar hij las zeer weinig. Er was meer dat zijn geest bezighield en toen de frein uit Waterloo station, gleed, wierp M de tijdschriften opzij, sloeg zijn knieën over elkaar, blies een rook wolk in de lucht, en maakte met een gouden potloodje eenige aanteekenin- gon op een visitekaartje. Londen gleed en een laag vliegend aëoplane kwam in zijn gezichtslijn terwijl zij delen. Eventueel kunnen poppenkleeren zoo luidt het in deze instructie afzon derlek of gezamenlijk voor het invoerrecht worden aangegeven, maar in het laatste ge val mogen er geen kleertjes onder vallen, waarvoor geen recht verschuldigd is. Zelfs gordijntjes in poppenhuizen ontkomen niet aan het spiedend oog van den fiscus. Ook moeten zjde-rechten betaald worden van zjjden snorharen van katjes op gebor duurde zakdoekjes, van eventueele zijden draden in elastiekjes van sigarettenkokers, van het zijden kwastje van een balboekpot- loodje enz. Terecht stelt dan ook de ^West minster Gazette” de vraag wat de op brengst der rechten is vergeleken by de kosten van onderzoek en inning. De Duitsche mijneigenaars en de Engelsche subsidieregeling. De Berlynsche correspondent van de „Manch. Guard.” wyst erop, dat, hoewel er weinig openlijk over gezegd wordt, de houding van de Britsche regeering om een tjjdelijke subsidie të geven aan den mijn bouw, allerminst de sympathie heeft van de Duitsche mijneigenaars en kapitalisten, die voor reactie er van op hun eigen mijnwer kers vreezen. De Duitschers gelooven, dat de verstrekking van subsidie den strijd niet heeft opgelost, doch slechts verschoven. In de laatste mededeeling van de Diskonto Gesellschaft, waarin de Duitsche myncri- sis wordt besproken, wordt gezegd, dat „het vraagstuk hoe de huidige crisis in het Ruhrgebied kan worden beëindigd, niet Is opgelost. Een subsidieering van Engelsche mijnen kan gecn*blijvenden vrede brengen en de wereldkolencrisis kan alleen worden overwonnen door «en verdeeling van de Europeesche kolenproductie, kolenproduceerende landen DUITSCHLAND. Vrouwenarbeid in textielfabrieken. De Berlynsche arts dr. Hirsch heeft een onderzoek ingesteld naar de gevolgen, die de arbeid van vrouwen in textielfabrieken heeft op de zwangerschap, de geboorte en het zoogtydperk. In Duitschland zyn 500.000 vrouwelyke textielarbeidsters; 200.000 zyn gehuwd. Van deze 200.000 vrou wen zjjn 10.000 jaarljjks zwanger. Miskra men komen zeer veel voor; by vrouwen aan de spinmachine zestien maal meer, by vrouwen aan weefgetouwen zes maal meer dan by vrouwen uit de textieldistricten, die niet in de fabriek werken. By de geheele bevolking der textieldistry^en komen twee maal meer miskramen voor dan by de be volking van het overige Duitschland. Slechts 30 7o der geboorten verliep normaal; vol gens dr .Hirsch komt dit, doordien de vrou wen, die al in de fabriek komen gedurende de puberteit, als hun beqndergestel nog groeit, heel vaak een te nauw bekken heb ben. De meeste textielarbeidsters zyn afge leefd als ze veertig jaar zy’n. De Berlynsche medische vereeniging, waaraan dr. Hirsch zyn resultaten meedeel de, besloot aan het afgevaardigdenhuis te vragen om verbeteringen in werktyd en werkgelegenheid verplichtend te stellen voor zwangere vrouwen. BELGIE. Een socialistisch onder wijscongres. Te Brussel is het internationaal congres van socialistische onderwijskrachten aange vangen. Het wordt by gewoond door gedele geerden uit Franrkyk, Engeland, Duitsch land, Italië, Rusland, Zuid-Slavië, Oosten rijk .Portugal en België. Een motie van sympathie met de stakers in de metaal- en boekdruknyverheid in België en het bank bedrijf in Frankryk werd eenparig goed gekeurd, waarna het verslag werd uitge bracht over de quaestie van het k’asse-on- derwijs, zooals dit in Rusland en Duitsch land wordt gehuldigd, of het absoluut neu- lüj wat kennis opgedaan omtrent den toestand der omgeving en bekenden gekregen, die nuttig voor hem konden zijn. Men kon nooit welen 1 ’s Middags zag men hem wandelch door de sO.iilderachtige omstreken, met haar heuvels en beboschte dalen. Hij liep rond als iemand, die den tijd had en wiens eenig doel was de omstre ken te loeren kennen. Eens bleef hij staan om oen praatje te houden met een steenklopper bij den zoom van het boseb eens leidde hij een kop pig paard van een boer met den wa gen lapgs een rangeetrniaehine. Bij beide gelegenheden slaagde hij erin heel wat inlichtingen te geven omtrent zichzelf en de redenen, waarom hij in dit deel van het land was. De beste manlier om buurpraatjes den kop in te drukken, is ze voedsel te geven. Dat die inlichtingen valsch waren deed er niet toe. Men zou gissingen maken om trent een gehedmainnigen. in zichzelf geleerden vreemdeling de vriende lijke business man uit Londen, die graag een praatje hield, zou niet licht argwaan opwekken. Vroeger of later zou Grell. als hij in de buurt was, vernemen dat Green en Malley er waren. Zijn aandacht zou gevestigd blijven op hetgeen zij deden Foyle, die op eigen gelegenheid han delde, keek uit naar een opening om van achteren aan te vallen (Wordt vervolgd). van De leidende moeten by overeenkomst het aanbod naar de vraag re gelen.** Volgens de heerschende meening nu wordt deze beweging in de richting van in ternationale productie in gevaar gebracht door de Britsche subsidie, welke, naar men vreest, zal leiden tot nationalisatie. De te rugslag van nationalisatie in Engeland op Duitschland zou zeer groot zyn. De Duit sche mijneigenaren vreezen, dat het voor beeld spoedig zou gevolgd worden. SWITURLAND. Bekend bergbestijgster gedood. Uit Zermatt wordt aan de Duitsche bla den gemeld, dat op het Weisshorn een ern stig bergongeluk heeft plaats gehad. Een gezelschap bestaande uit mevr. Roll uit Frankfort a. M. en de heeren dr. Pfann en Trier hadden het Weisshorn bestegen. By de daling kwam het gezelschap in een la wine. Mevr. Roll, een bekend bergbestijg ster werd gedood, terwijl dr. Pfann een dubbele schedelbreuk bekwam. De heer Trier ontkwam op wonderlijke wijze aan den dood. Mevr. Eleonore RollHasenclever is een zeer bekend onverschrokken bergbestyg- vorigen avond Decpnook had verlaten, had hij dit ni;et gedaan van Deepnok uit, waar hij beslist herkend zou zijn. De kruier praatte nog toen zij on der de takken kwamen van een reus- rchtigen kastanjeboom, die plein beschaduwde van een Het Franaoha antwoord aan Duiteohland. Caillaux te Londen. Gisteren heeft dan toch werkelijk De Margerie, de Fransche gezant te Berlijn, de antwoord-nota van Briand inzake de Duitsche veiligheidsvoorstellen te Berlijn aan de Duitsche autoriteiten doen toeko men. De overhandiging der nota, die al een dag of wat in het bezit van De Margerie was, zou aanvankelijk eerder zijn geschied, maar het schijnt, dat Italiaansche bezwaren een vertraging in het leven hebben geroe pen. Inmiddels zal met de openbaarmaking van het document, daar de Fransche re geering hierop stond welke reden cehter is nog niet bekend nog tot Vrij dag worden gewacht. Het Duitsche depar tement van buiten!andsche zaken is begrij pelijkerwijze de nota gisteren dadelijk gaan vertalen en het schijnt, dat zy vandaag een onderwerp van bespreking zal uitma ken in den kabinetsraad. Over den inhoud der Fransche beschei den is natuurlijk officieel nog niets bekend. Volgens sommige berichten is Frankrijks standpunt ongewijzigd en blijft dit land vasthouden aan de onaantastbaarheid van *t verdrag van Versailles, terwijl het tevens het garandeeren door Frankrijk van de grenzen in h^et Oosten verdedigt en erop blijft aandringen, dat Duitschland lid wordt van den Volkenbond, zonder dat dit land aparte voorwaarden mag stellen. Andere berichten leggen meer den nadruk op de tegemoetkomendheid, die tot uiting zou ko men in Briand’s nota, waarin, naar het heet, op vriéndelijke wijze Duitschland» be zwaren tegen de Fransche pactvoorstellen worden ontzenuwd. Volgens de Duitsche avondbladen tracht de nota de Duitsche achterdocht ten aan zien van de pact-voorstellen, door Frankrijk aanvaardt, uit den weg te ruimen, doch wijkt niet belangrijk af van het Fransche standpunt gely'k dit tot dusver was en tracht het in harmonie te brengen met hei standpunt der Duitsche regeering. Zij be pleit het beginsel van de onschendbaarheid van bestaande verdragen, den Franschen waarborg van de oostelijke grenzen en de onvoorwaardelyke toetreding van Duitsch land tot den Volkenbond. Er wordt even wel op gewezen, dat de politieke gevolgen, die daaruit kunnen voortvloeien vrijwel on beduidend zyn en zonder gevaar voor Duitschland. Uiteengezet wordt, dat de vredesverdragen ongewijzigd moeten blij ven, daar het verdrag van Versailles aan Frankrijk niet alleen rechten geeft maar x>ok verplichtingen oplegd. Nopens de aan spraak van Frankrijk om de oostelyke gren zen van Duitschland te waarborgen en te zelfdertijd als arbiter op te treden in het geval van mogelyke oneenigheid, zet de nota uitvoerig uiteen, dat dit bericht van een waarborg in verreweg de meeste geval len niet van kracht kan worden. Dit zou slechts het geval zyn wanneer het, na een trale onderwijs, waarvan de Belgen en Ne derlanders voorstanders zijn. Het conflict in de metaalnijverheid. Naar alle waarschijnlijkheid komt wel dra een einde aan het groote conflict in de metaalnijverheid. Er bestaat inderdaad eenige zekerheid, dat de patroons het so cialistisch bemiddelingsvoorstel zullen aan vaarden. Weliswaar moeten de stakers zich tegen hedennacht over het voorstel uitspre ken alvorens het wordt onderworpen aan het oordeel der patroons, maar de goed keuring der arbeiders laat nauwelijks twij fel. Het voorstel der socialistische centrale behelst, dat een loonsvermindering van 214 percent zal worden toegepast gedurende de eerste zes dagen na de werkhervatting, daarna worden de loonen op het peil van vóór de staking teruggebracht en gestabili seerd tot einde M^art 1926. In Maart 1926 bepaalt een yergddering van de nationale gemengde commissi de nieuwe loonsvoor waarden met ingang van 1 April. Het werk zou nu 31 Augustus worden hervat Er zou den geen strafmaatregelen worden geno men tegen de staker!, die echter slechts naar gelang van de behoeften van het be drijf, maar allen binnen de acht dagen, weer in dienst zouden genomen worden. Vooraf moeten dus de gewesteiyke sta- kingscomtié's zich over het voorstel uit spreken. Het comité van Charleroi heeft zich eenparig by het voorstel aangesloten. De stakingsafgevaardigden van de Borina- ge verklaarden zich met 160 stemmen voor en 34 tegen aanvaarding van het voorstel. Voor Groot-Brussel werd na levendige be spreking besloten tot een referendum on der de stakers zelf, die met 62.2 percent het voorstel goedkeurden. ENGELAND. De zegeningen van het zijderecht. De pas ingevoerde rechten op zyde be zorgen den betrokken ambtenaren heel wat werk en den betrokken importeurs heel wat ergernis. Zoo wordt by he£ in voerenpoppen angstvallig nagegaan of er niet een draadje zijde zit aan de kleedij van het stuk speelgoed. Trouwens, op het stuk van invoerrechten schynen de douane-ambtenaren een voorkeur voor ^pop pen te hebben. Zoo hebben ze eens uitge maakt, dat poppenoogen, als zy’nde van glas, aan invoerrecht onderhevig waren. Een koopman uit de City kreeg dezer da gen ambtshalve bericht omtrent de vraag of een door hem achtergelaten poppenkop een rosetje van een poppenjurk onder de zyderechten vielen. Minutieus werd in dit officieele stuk uiteengezet, hoe het stond ten aanzien van het invoerrecht met het lintje in *t haar van den poppekop, terwijl er aan werd toegevoegd dat het haar en de oogharen van dezen kop vry uit- of liever ingingen Er is zelfs een speciale instructie gemaakt voor de ambtenaren, hoe ze ten aanzien van poppen en poppenkleeren moeten han- toen Mr. Grell het landgoed had ge kocht, dat Bi.l Elles hij is de smid tegen me zei Hij verdiejpte .zidh ,in langdradige herinneringen, waarnaar Foyle ma^r «w, «i ««o net uraar ^alf luisterde. Hii had alles vernomen (stand in contact te stellen wilde weten. Als Grell den Omtrent de onderhandelingen tusschen de Ministers Caillaux en Churchill te Lon den doen allerlei geruchten de ronde, <i.a. verluidt, dat Caillaux zou trachten dg-jDa- wes-obligatiën in Engeland, te verdïscon- teeren en dat hy zich bereid heeft ver klaard, de jaarlijksche betalingen van Frankrijk tot 12 millioen te verhoogen. In een interview tot de journalisten liet Caillaux zich aldus uit dat hij opnieuw ge poogd had een toenadering tusschen het Britsche en het Fransche standpunt tot stand te brengen. Toen hem werd gevraagd, of hij hoop had dat overeenstemming zou worden be reikt, antwoordde hy: „Er zal geen over eenstemming worden verkregen. Ik zal naar Parys gaan met nieuwe voorstellen en rny’n collega’s vragfen: beky’k ze eens. Dat is alles.” Caillaux keert terug. Men zou zoo zeggen dat dit niet wyst op groote toenadering. Vol gets geruchten heeft Caillaux voor- löopig als jaarlyksche afbetaling slechts de helft aangeboden van hetgeen Churchill vroeg. Dit wy’st op een nog al aanmerkelijk uiteenloopen der standpunten.- In het gun stigste geval zal vermoedelijk alleen over eenstemming worden bereikt omtrent be paalde principes, terwijl de definitieve re geling alsmede schikkingen omtrent de be taalwijze waarschijnlyk pas naderhand zul len worden getroffen, nadat de deskundi gen van den crediteur- en debiteur-staat verschillende voorstellen nader hebben over wogen. Terwijl de Franschen beweren, dat zy niet al te veel kunnen betalen, ook al niet, omdat een regeling van de schulden met Amerika te zy’ner tyd eveneens groote Vveybridge passeerden. De open vel den maaklcji plaats voor weer begroei de streken en hij stak aijn potlood weer in zijn aak, toen zij Deepnook Linnen reden. Een eenzame kruier kwam aanslol- fen om zijn taschje aan te nemen. Foyle stak het hem toe. Is hier een goed hotel? vroeg hij. Er is de- Anchor, mijnheer, ant woordde de kruier. Het is een zeld zaam goed huis en ze zeggen dat Lord Nelson er eens gelogeerd heelt, ze hebben het niet druk in dezen tijd van het jaar. Slechts een of twee auto mobilisten logeeren er. 0 Wat goed genoeg was voor Nel son, is goed genoeg voor mij. Is het ver of kan je de tasch erheen dragen? De kruier haastte zich den heer ge rust te stellen. Het was nauwelijks 8 minuten loopen. Zou hij mogen vra gen of de heer lang dacht te blijven? Foyle wist het niet zeker. Dat hing ervan af hoe hij de streek en ’t weer vond. Zeg eens. vervolgde hij nueit het voorkomen van iemand-, die half en half nieuwsgierig wa», had niet Mr. Grell die in Londen vermoord is, hier in de buurt een landgoed Dalehurst of zooiets Ik veronderstel dat je hem nooit hebt gezien? Dat heb ik wel, beweerde de kruiei begeerig zich, al was het maar op een afstand in oonta be- er nog alleen de huishoudster is en een meid en de tur’nman. Ik herinner mij 1 1 ge-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1