Had RES ’illen KEN 1G. ;en NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15934 Donderdag 27 Augustus 1825 95* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen (Gron.) I AO60. Op I L $r ze maar FEUILLETOH. 1 CENTS (Wordt vervolgd). Roeping gevoelen is het hooren van een roepstem die niet van buiten komt en toch tot ons spreekt met groote overtuiging. yoeJzaam h verpakt De geheimzinnige verdwijning ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. M den beaorgkiing) ea dan haaaigfrring: iwdwnwnmn» 20 ft •ing, gebrek ld,- duizelig- n aambeien Wormen geschieden) en deelt mede de uitnoodiging te aanvaarden. Als haar vertegenwoordi ger op die juridische conferentie heeft z\J Ministerialdirektor dr. Gaus van het depar tement van buitenlandsche zaken aangewe zen, die morgen naar Londen zal vertrek ken. De conferentie begint waarschijnlijk reeds Maandag a.s. Hr is thans een pauze in de politieke be handeling van de veïligheidsquapstie inge treden, waarvan de rijkskanselier dr. Lu ther gebruik maakt om morgen met vacan- tie te gaan. HUÏTBNLAND8CH NIBUW8. DUITSCHLAND. De conflicten in de bouwvakken, hij de post en in het havenbedrijf. De werkgeversorganisaties in het bouw bedrijf hebben thans definitief besloten het geheele personeel op 2 September a.s. te ontslaan. Naar men weet, waren de werk gevers aanvankelijk voornemens de alge-’ meene uitsluiting reeds morgen te laten In gaan. De bouwvakarbeiders hebben dus vijf dagen uitstel van executie gekregen. Men hoopt, dat het in deze vijf dagen gelukken zal een overeenstemming tusschen de beide partijen tot stand te brengen. Ook het personeel van de posteryen heeft tegen 31 Augustus de bestaande loonover- eenkomst opgezegd en eischt evenals het spoorwegpersoneel een loonsverhooging van 12 pf. per uur. Vandaag beginnen de des betreffende onderhandelingen. Het loonconflict in de Hamburger haven is middelerwijl bijgelegd, zoodat de drei gende staking voorkomen is. Van 1 Sep tember af zullen de Hamburgsche boot werkers een loonsverhooging van 50 pf. per Belgen de door hen afgelegde belofte ge stand hebben gedaam De Duitsche nationa listen, die steeds fel hebben geageerd tegen de politiek van Rathenau en Wirth, van Marx en Stresemann, omdat deze 'n vervul- lingspolitiek voerden, zyn door de gebeurte nissen in het ongelijk gesteld. Immers: de Duitsch-nationalen en Völkischen, hebben steeds beweerd, dat het geen zier hielp, wanneer de Duitschers al hun best deden de verplichtingen, die zij op op zich hadden ge nomen, na te komen; h.i. zouden de Fran- schen en Belgen wel steeds opnieuw ’n stok weten te vinden om den Duitschen hond te slaan. Deze voorspellingen zyn nu eensniet uitgekomen en de Franschen en Belgen hebben metterdaad aangetoond ook by machte te zyn het recht te eerbiedigen. Door deze ontruiming wordt dan ook een veel prettiger sfeer geschapen en deze is juist noodig, nu ongetwijfeld binnen afzienbaren tyd de mondelinge besprekingen tusschen Duitschland en de betrokken staten zullen beginnen over het probleem der veiligheid. Dat een dergelyke, vurig door Duitschland begeerde, conferentie inderdaad zal worden gehouden, is thans zoo goed als zeker. Want moge Briand’s jongste nota al geen for- meele invitatie tot een dergelyke bijeen komst inhouden, nochtans wordt er in te verstaan gegeven, dat het wenschelijk is, dat er een einde komt aan de wisseling van nota's inzake de kwestie van het waarborg- verdrag en dat er een aanvang wordt ge maakt met eigenlijke onderhandelingen. Dit „eigenlijke” kan niet anders worden ver taald dan door „directe, mondelinge”. De Fransche nota, waarvan algemeen de wel willende toon wordt geroemd, mag dan ook buiten kyf als een vooruitgang worden be schouwd. Eindelijk zeg hij een epen ruimte voor rich en binnen korten tijd vie hij op zijn knieën op een boeohraijd en keek naar beneden naar een ouder- wetsch gebouw^ vanwaaruit scihoor- steenrook langzaam, opsteeg. Tusschen hem en het huis liep een weide hon derd yard in sclhuine richting, en de achterkant van het huis werd begrens I door een. onregelmatige» boomgaard. Jammer dat ik niet •en veldkij ker heb meegenomen, mompelde Foy le, terwijl zijn blik over de plek glee'. Ik kan niet zeggen hoe die ramen mei de tullen gordijnen rijn vastgemaakt Ik geiloof dat ik het mij even goed ge- makkelijk kan maken. Spoedig vond hij een groeten eik en in een gespleten tak, twintig voet bo ven den grond vond' hij een gemakFe. lijk zitje, vanwaar hij het huis kon bespieden zonder veel gevaar te loe pen zeil gezien te worden. Onbewege lijk ais een standbeeld bleef hij tot lang nadat de schemering was geval len en een vast licftit verscheen voor een der ramen. Het was tien uur en het lidit was verdwenen toen hij zach tjes op den grond sprong en met snel le stappen de weide naar den boom gaard) begon over te steken. Onder de vruchtboomem bewoog de rechercheur zich langzamer en hield zijn stolt voor zich uit, zachtjes op den grond tikkend' alsof hij blind was. Hij had nog geen half dozijn etappen ge- Het Frensohe antwoord inzake het veilighaidapaot. De besprekingen tusschen Caillaux en Churchill. De ontruiming van het Duitsche gebied. Het Fransche antwoord op de Duitsche nota van 20 Juli over de quaestie der vei ligheid is gisteravond gepubliceerd. Ten aanzien van de bewering der Duit sche regeering, dat de overeenkomst inza ke het Rijnland en de vredesverdragen even tueel kunnen worden gewijzigd, iegt ’t ant woord, dat *t Convenent van den Volkenbond in de eerste plaats is gebasseerd op de nauw gezette inachtneming van'de bestaande ver dragen en dat de daarin vervatte rechten der geallieerden niet mogen worden ver zwakt. Het antwoord merkt met voldoening op, dat de Duitsche regeering het sluiten van een veiligheidspact niet ondergeschikt maakt aan de wijziging Van de bepalingen der vredesverdragen. De geallieerden zijn ervan overtuigd, dat het lidmaatschap van den Volkenbond Duitschland het meest doel treffend middel aan de hand zou doen om zyn verlangens aan de orde te stellen. Het toetreden van Duitschland tot den Volken bond is, gaat het antwoord verder, de eeni- ge solide grondslag voor een wederkeerigen waarborg en een Europeesche overeenkomst. De nota zegt, dat de door Duitschland opgesomde reserves wat betreft de voorge stelde arbitrageverdragen tusschen Duitsch land, Frankrijk, België, enz., hun doeltref fendheid zouden schaden, daar het doel der geallieerden is, het opnieuw nemen van zijn toevlucht tot geweld onmogelijk te maken, weshalve gedwongen arbitrage onontbeerlijk is. Tenslotte heeft Frankrijk, evenals zijn bondgenooten, een open oog voor de moei lijkheden en het oponthoud, voortspruitend uit de wisseling van nota’s over zulke deli cate vraagstukken, en noodigt de Duitsche regeering daarom uit, in onderhandelingen te treden, die naar zij ernstig vertrouwt, het sluiten van een definitief verdrag tot resultaat zal hebben. Een Wolf-bericht bevat nog de volgende bijzonderheden uit den inhoud der nota. De JYansche regeering constateert met genoegen de overeenstemming in opvattin gen tusschen beide regeeringen, die er op gelijke wijze naar streven den vrede van Europa te zien gebaseerd op een goede ver standhouding, welke den volken de ontbre kende waarborgen voor hun veiligheid ver schaft. (Naar aanleiding van de Duitsche opmer king, dat de mogelijkheid bestaat de be staande verdragen door middel eener over eenkomst te doen aanpassen bij de nieuwe toestanden, verklaart Frankrijk zich zeer wel bewust te zjjn van den inhoud der m de Duitsche nota aangeduide verdragsbepa lingen en het is niet voornemens zich aan eenigerlei bepaling van het Volkenbond- convenant te onttrekken. Inzake den Volkenbond verwijzen de ge allieerden naar hun vroegere verklaringen fiOUDSCHE COURANT. n geschiedt teur voorbij was, zette Foyle zijn wan deling voort. Het kostte hem weinig moeite den weg te vinden, waar de auto was ach ter gelaten. De voChtlige grond ver toonde nog steeds de wagensporen en er was slechts een blik noodig om te doen zien dat _de wagen maar eem- ge uren te voren wag weggehaall. l’i liep voort tot hij kwam' aan de plek waar Green het stukje bruin laken bad gevonden, wat nog al gemakkeB )k te vinden was, want de Voetstappen van Green en de andere politieman nen, die het spoor hadden gevolgd, eindigden hier even plotseling als die van Grell gedaan hadden. Hier haalde hij een klein compas uit zijn Vestzak en op een veer druk kend maakte hij de naald los. 'Poen die tot rust kwam', schoof hij de ha- zelboschjös uiteen eh verdween tus schen het kreupelhout. Nu en dan raadpleegde hij het kon pas, terwijl hij langzaam voortliep natte takken hem in het gezicht raakten en tegen zijn kleeren sloegen. Een klein eind je van den weg werd) hem gemakkelijk gemaakt door een houtvesterspadi, maar ten slotte was hij gedwongen dit op te geven en naar het wildere gedeelte van het bosöh te trekken. Hij maakte een omweg, die naar hij hoopte hem' naair den achter- -w kant van Dalehurst Grange zou bren- het kleine kerkhof. Toen de inspect'gen. 85) - Hij slenterde door Dalehurst, in het kleine baaartje wat tabak koopend en naar meer praatjes luisterend. In de dorpsbazar is onveranderlijk 't brand punt over de buurpraatjesEen spraak zame oude dame praatte lang en breed met den vriendelijken vreemde en toen de chef buiten kwam1 was hij zeker dat Green en zij, die hem» geholpen hadden het stilzwijgen hadden be waard omtrent hetgeen' den vorigen avond was gebeurd. Toen Foyle voortliep zag hij ’n man 8»®1 in zijn richting komen en her kende Malley. Plotseling keerde Foy le hem den rug toe, leunde met zijn ar men op een lagen, steenen muur en scheen verdiept in het beschouwen van_ Naar gemeld wordt, heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn Maandag j.l. tege lijk met de Fransche antwoordnota ook twee uitnoodigingen aan dr. Stresemann overhandigd. Een dezer heeft betrekking op een conferentie van juridische deskun digen uit Engeland, Frankrijk, België en Duitschland, welke de volgende week te Londen zullen bijeenkomen ten einde de juridische quaestie, die met het veiligheids pact samenhangt, informatorisch te be spreken. Deze juridische conferentie is in zekeren zin te beschouwen als een soort van voorbereiding voor een tweede confe rentie, die eerst later op een nog niet vast gestelde plaats en datum bijeen zal ko men. Aan deze tweede conferentie, waarop de politieke zijde van de veiligheidsquaestie zal worden behandeld, zullen de ministers van buitenlandsche zaken van de vier bo vengenoemde landen deelnemen. 'De Duitsche regeering heeft reeds haar antwoord naar Parijs verzonden. Zij be vestigt daarin de ontvangst van <le nota (zonder daarop verder in te gaan, daar dit op de komende conferenties mondeling za! dag krygen, waardoor hun dagloon tot 7-20 mark stijgt. Zij hadden een loon van 8.40 mark per dag geeischt. ■MM Het Koninklijk paar op reis. Het Belgisch vorstelijk paar vertrekt morgen naar Marseille, met bestemming Indië. Tengevolge van deze reis worden de feesten ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Kon. echtpaar afgelast. Naar het gerucht gaat vertrekken de vor sten, daar de socialistische ministers af- keerig zyn van officieele deelneming aan gemelde feestelijkheden. Betoogingen en tegenbetoogingen in Aalst. Het vlagincident. In Aafst wordt nog steeds betoogd, naar aanleiding van het geval-Opdenbosch, den waarnemend burgemeester, die, naar men zich herinnert, bij de herdenking van den Guldensporenslag de Belgische vlag van het stadhuis haalde en er de Vlaamsche vlag voor in de plaats hing. Hy werd dien tengevolge door den minister van binnen- landsche zaken van zyn functie ontheven en de gematigde Vlaamsche senator Mey- ersoen, oud-minister van arbeid, werd tot burgemeester benoemd. Zondag voor acht dagen protesteerden de Fronters tegen het ontslag van Opden bosch en by die gelegenheid werd de Bel gische vlag, na afloop der betooging, op zettelijk door den modder gesleurd en ver trapt. Dit werd door vele van de bewoners van Aalst als een grove beleediging be schouwd tegen den Belgischen staat en zij besloten op hun beurt hiertegen te protes- •teeren. Op verzoek van den nieuwen bur gemeester hingen zij Zondag j.l. de Belgi sche driekleur uit hun huizen, waardoor de stad een feestelijk aaneien kreeg. Zeer velen hadden aan den oproep van den bur gemeester gehoor gegeven. Intusschen heeft het socialistisch Kamer lid voor Aalst, de heer Nichels, zijn voor nemen aangekondigd omi de regeering te interpelleeren over de benoeming van Se nator Meyersoen geen inwoner van Aalst, tot burgemeester, ofschoon de gemeente raad van Aalst met twaalf tegen negen stemmen den wensch had uitgedrukt, een burgemeester uit de katholieke groep van den gemeenteraad benoemd te zien, welke met baar tien leden de sterkste is. 1TAUS. Boos weer. In de provincie Toscane, vooral in het gebied tusschen Florence en Liverno, heeft zeer slecht weer gewoed. Bliksem en hagel slag hebben veel schade aangericht. Te Roccastrada zyn verschillende huizen inge stort en tal van personen gewond. Te Mon- tepescali is schade aan het spoorwegsta tion toegebracht. Voorts is de spoorlijn <>P verschillende punten beschadigd en zyn te lefoon en telegraaflijnen gestoord. straal door het vertrek vallen. Het waa gemeubeld als een zitkamer, maar ej was geen enkele reden het nauw keurig te onderzoeken. Foyle rukte de deur open en kwam 'in een portaal met een dikken looper, die het uit trekken van zijn schoenen bijna over bodig maakte. De eene deur na de andere opende hij eai keek er in met behulp van zijn electrischen lantaarn. Hij was thans gekomen aan een mooie eiken trap en had nu een vrij nauwkeurig plan van de benedenverdieping in zijn hoofd. De* bovenkamers eistdliten meer voor zichtigheid, want daar konden de dienst boden slapen. De eerste deur welke Foylet pro beerde nadat hij ‘boven was gekomen, was gesloten. Zijn oor tegen het sleu telgat drukkend, hoorde hij de diepe regelmatige ademhaling van iemand. Tweemaal probeerde hij vonder succes een sleutel. Bij de derde poging week het s.ou. Hij duwde de deur open en er voJgde een slag, toen een stoel, die achter de deur was geplaatst, omge gooid werd. Een vrouw gilde en Foyle trok zich terug in de schaduw van de trapleu ning, zijn noodlot vervloekend. Toen kwam het geluid van vlugge voetstap pen. De besprekingen tusschen Churchill en Canlaux, welke laatste Donderdagochtend weer naar Parijs terugkeert, zyn ook giste ren voortgezet. Overeenkomstig de instruc tie van zijn regeering kon Caillaux niet meer aanbieden dan 10 njillioen per jaar, terwjjl Churchill bleef vasthouden aan den eisch, dat Frankrijk uit eigen zak 14 mil- lioen zou betalen. Een^jnoeilykheid schijnt ook te zyn, dat Frankrijk een deel van het verschuldigde wil afdoen door een gedeelte.' van zijn aanspraken op Duitschland aan Engeland over te dragen. De Britsche re geering wenscht echter in geen geval haar aanspraken op Duitschland te vergrooten, ofschoon zij wellicht niet ongeneigd zou zijn, een deel van de Dawes-obligaties in betaling aan te nemen, wanneer Frankrijk die zal hebben verzilverd. Gistermorgen werd, terwijl Caillaux een wandeling maakte, onverwacht een bijeen komst van het Britsche kabinet belegd, waartoe alle ministers, die zich in of naby Londen bevonden, werden uitgenoodigd. Aan dezen kabinetsraad, die ónder voorzitter schap van Chamberlain werd gehouden, na men 12 ministers deel, o.w. Churchill, Lord Birkenhead, minister Joynson Hicks en mi nister Cunliffe-Lister. Daarna werd Caillaux uitgenoodigd tot een bespreking met Churchill, welke te 314 uur aanving. Na deze bespreking telefoneer de Caillaux langen tyd met Parijs, waar morgen een ministerraad zal worden gehou den. Vervolgens had de Fransche minister nogmaals besprekingen met Montagu Nor man McKenna, terwijl hij daarna opnieuw Churchill zou ontmoeten. Ofschoon ook verder omtrent de bespre kingen tusschen beide ministers niets offi cieel bekend is geworden, gelooft men toch, dat zy eenig resultaat hebben opgeleverd. Terwijl de Londensche financieele bespre kingen plaats hadden, heeft de verdere liqui datie plaats gehad van de bezetting door de geallieerden van verschillende Duitsche ge bieden. Dusseldorp, Duisburg en Ruhrort, de drie zoogenaamde sanctiesteden, zyn nu door de Franschen en Belgen, nadat zij vier en een half jaar waren bezet, voorgoed ver laten en het Duitsche gezag is er dus vol komen hersteld. Deze stap zal stellig in Duitsche kringen een goeden indruk ma ken, omdat hy bewijst, dat de Franschen en ABONNEMENTSPRIJS» per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abennementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Radactie Tel. 545. daan toen de stok iets aanraakte, dat ongeveer een voet boven den grond was gespannen. Bukkend tastte' hij rond in het donker. Een touw, mompelde hij. Ik ben benieuwd of dit de eenige voorzorgs maatregel is tegen inbrekers of En over den hinderpaal heenstap pend ging hij voorzliohtig tastend ver der. Nog tweemaal vond hij touwen over het gras gespannen, zoodot oen niet op zijn hoede zijnde indringer ge- allen zou zijn, maar zijn voorzichtig heid stelde hem1 in staat dit voor komen. De muren van het huis doken voor hem op. Hij stapte naar het dichtstbij zijnde raam en probeerde de sluiting. Het was vast gesloten en hij kon ook niet inzien. Foyle voelde niet veel voor het toéval en hij was graag ze ker geweest van de ligging van het huis. Maar onder de gegeven omstan digheden was het eene raam zoo goed als bet andere. Hij werkte handig een poosje met een glazenmakers diamant en het gelukte hem' eindelijk een ner ruiten uit te snijden. Toen stak hij zijn hand door de opening en maakte den grendel los. Het raam1 vloog open en de dief ging snel op het gras er onder zitten en trok zijn schoenen uit. Na nogmaals twee minuten was hij binnen het huis en een éledrischen lantaarn uit den wijden aak van rijn I buk halend, liet hij een dunnen licht en zy herhalen, dat ha. (Duitschlands toe treding volgens den norm van het gemeene recht de grondslag blyft voor elke over eenstemming nopens de veiligheid. Ten aanzien van de portee der arbitra- ge-verdragen, die tusschen Duitschland en zijn buurstaten zouden moeten worden ge sloten, heeft Duitschland reserves ge maakt, die het obligatoire karakter dezer verdragen zouden beperken. Deze beperkte arbitrageverdragen zouden echter vredes- waarborgen zonder voldoende waarde zjjn. Wat wy wenschen is, dat elke nieuwe ge bruikmaking van geweld door een voor allé gevallen geldende verplichte vreedzame regeling onmogelyk wordt gemaakt. Het schynt niet onmogelyk bepalingen te for- muleeren omtrent het functioneeren der waarborgen, de wyze van schending der bepalingen, de omstandigheden van het ge val, de snelheid van optreden. Men zou kunnen onderzoeken, of het niet mogelyk zou zjjn middelen te vinden om de onpar tijdigheid der opvattingen te verzekeren, zonder de snelheid van het optreden te beïn vloeden. Aan een radiogram uit Londen ontlee- nen wij nog de volgende passage, welke daarin letterlijk wordt aangehaald: „Door een zekere quaestie, welke in het Fransche antwoord van 16 Juni wordt opgeworpen, stilzwijgend voorbij te gaan, wenscht de Duitsche regeering klaarblijkelijk te ken- nen te geven, dat zy daartegen in beginsel geen bezwaar heeft, maar dat zy zich slechts het recht wenscht voor te behouden om over de bizonderhedën in discussie te treden.” ADVRRTHNTIfiPMMk UÜ Gooda M> «MtMiMB (Mkxwato 1—5 regris flM, «ito wgri neer 025. V«D boiten Grak 1-5 xvgete rib» mMr ƒ030. ia hri bjjslag op dan pz^a. LieMiiiii^Jirirh admlantMn do hrifk van dan INGEZONDEN MEDED8HMMGKN» 1—4 w«ria W de voorpagina 58 hoogar. Gewone advertentiën en ingeaeoden maderiaellngan h# ountiari kot eeer gareducaer- den prijs. Groote letters en randen worden berriomd naar ptaatarulmte. Advertentie» kunnen worden ingezonden door tiiaachenkonait fan «oliede Haakhss- delaren, Advertentiebureau* en onze Agnotaa an moeten daa^i rtór da plaatehyr aan het Bureau zijn ingrioomen, teneinde van opname varaekasd te ijjn* k I I 1

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1