n Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Ameland. Lit het programma voor het bezoek van de Koninklijke familie aan Ame land op Maandag 7 September deelt de Leeuw. Ct. het volgende mee Ongeveer halfdrie komt de Wadden zee met de Koningin* Prins Hendrik en Prinses Juliana aan boord voorde pier bij Nes. De reddingboot van Nes zal zióh vooraf een eind in zee bege ven om het schip tegemoet te varen Op de pier geven schoolkinderen een aubade, waarna de Koninklijke fami lie zich naar Nes begeeft, waar in de raadszaal de offieieele begroeting door l.et gemeentebestuur plaats vindt. Ver volgens wordt naar Hollum gereden waar kinderen van de bijzondere en openbare school zanguitvoeringen ge ven en de reddingboot, met paarden bespannen, staat opgesteld. Na een beeoek aan den dijk bij de Hollumer reede wordt H- M. door het water schap de Grileen een thee aangeboden in de Zwadn te Hollum. Vervolgens woeden nog Ballum en Buren betzodit, waar kinderen weder om zanguitvoeringen geven, terwijl in Ballum de grafsteen der Camming ha» bezichtigd zal worden 's Avonds wordt er te Nes een mu ziekuitvoering gegeven en een vuur- wenc afgestoken. Prijsvraag handleiding Directe Belastingen. De Minister van Financiën heeft be sloten over te gaan tot de uitgave van eene handleijjing voor de ambtenaren van den acieven dienst wat betreft de invordering der directe belastingen. Ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die met de samenstelling van defce handleiding wenschen te worden belast, zullen uiterlijk 1 October a.s. door tusschen- komst van hun inspecteur eene proe ve van bewerking, ongeveer ter groo- te van 2 vellen (8 bladzijden)- z.gn formaatpapier, aan de afdeeling Per soneel van het Departement inzenden. Het werk moet. worden samengesteld in een beknopten, bevattelijk en vorm. met gebjruiklmiaMng van de spelling van de Vries en te Winkel. Het mag niet eene opsomming en letterlijke overneming van den tekst der wet zijn, maar wel dienen de artikelen enz. van wet of voorschrift, waarin het behan delde is te vinden, zooveel mogelijk in eene noot onder aan de bladzijde te worden aangehaalld. Voior de aamenstelling van de hand leiding wordt een prijs van f 200 toe gekend, mits het ontwerp aan het doel beantwoordt en tot de uitgave kan worden overgegaan, al of niet na om werking of aanvulling door den inzen der. De nationale Grotiusherdenking. De Koningin-Moeder zal op Vrijdag 28 dezer de plechtigheid der Nationa le Grotius-herdenking 1925 in de Nieu we Kerk te Delft bijwonen Het gevolg zal bestaan uit barones se van Ittersum, 1ste hofdame, jhr. Schimtoelpennindc, groot-officier ter be schikking van H. M. en graaf van Lim burg Stirum. khmerheer. G. J. D. C. Goedhart. Naar ,,De Rotterdammer" meldt is de heer G. J. D. C. Goedhart, direc teur der Stenografische Inrichting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voornemens onn, wegens ziekte pensioen aan te vragen met ingang van 1 Nov. a.s. De heer Goedhart, die ruitw 50 dienstjaren heeft, was aanvankelijk voornemens in dienst te blijven tot hij den 70-jarigen leeftijd bereikt had. De exploitatierekening der P. T. T. Over 1924 een batig saldo van 5.6 millioen. Naar men verneemt, sluit de exploi tatierekening van de Post en Telegra fie over 1924 voor het eerst sinds 1916 wederom met een voordeelig saldo en wei van rond 5.6 millioen gulden. Prof. dr. E. S. Tjaden Modderman, f Te 's-Gravenhag© is in den ouder dom van 93 jaar overleden de heer prof. dr. R. S. Tjaden Modderman, oud-hoogleeraar in de chemie aan de rijksuniversiteit te Groningen. De ter aardebestelling zal Zaterdag plaats hebben. Plaats en uur zijn nog met bepaald. Het conflict in de metaalindustrie. Naar het Hand. verneemt, staat het nog niet vast, dat neutrale en oonfes- sioneele arbeidersorganisaties in de metaal-industrie bereid zullen zijn met den Metaal bond in onderhandeling te treden over een oplossing van bet Rot- terdamsche conflict, als de moderne bond niet aan de onderhandelingen zou deelnemen. In de kringen der neutralen stelt men zich op het standpunt, dat ten aanzien van de staking bij de De Nieuwe Waterweg en de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij de vier organisaties steeds hebben samenge werkt. Vefechil van inzicht bestaat al leen over het standpunt, dat moet wor den ingenomem tegenover de over- werkvergunningen in het algemeen, maar deze kwestie staat feitelijk bui ten het Rotterdamsche conflict. Niet onwaarschijnlijk is het daarom, dat de ïeutrale on conjfessioneele organisaties alvorens den Metaalbond te antwoor den. eerst nog met de modernen zul len confereer en. Van de zijde der neutralen merkte men ofis nog op, aldus het blad dal in het Rotterdamsehe conflict de mo dernen den meeaten invloed hebben en dat een oplossing buiten hen om op practische moeilijkheden zon stui ten. Vanwege den modernen bond wordt aan Het Volk meegedeeld dat, nadat oorspronkelijk een conferentie met den rijksbemiddelaar c*p Vrijdag was va-t gesteld, thans vanwege den bemidde laar bericht is ontvangen, dat bedoel de conferentie niet zal gehouden wor den. Minister Weiter. Een Anetatelegran» uit Batavia deelt mede dat de landvoogd een afscheids maaltijd heeft gegeven aan den heer Weiter, waaraan zeventig personen aanzaten. De landvoogd hield een tafelrede, waarin hij zeide door een driejarig vertrouwde samenwerking met den heer Weiter beter dan anderen te kun nen beoordeelen hoezeer de aanstaan de minister door zijn begaafdheden, groote werkkracht en tact in staat zal zijn ook op 't Plein in het belang van Indiö en de bevolking werkzaam te zijn. De heer Weiter werkte krachtig mee tot het doordringen van het be sef, dat bezuiniging een eisdh des tijds was, waaraan onverbiddelijk mbest worden voldaan. Dat is nu voorbij. Financieele zorgen zullen minister Wei ter niet meer kwellen, wat echter geen reden is tot wilde uitgaven, die door den bodem van de schatkist heen naar het moeras voeren. De landvoogd ie overtuigd, da1 de minister de door den Volksraad genomen maatregel en werken voor de economische ontwik keling van land en volk in zijn be- grooting zou overnemen en met warm te en overtuiging in de beide Katners der Staten-Generaal verdedigen. Het ia van groot belang, dat de nieuwe minister de Indische toestanden kent. Dit Zal een goede verhouding en een werkelijk hartelijke samenwerking tus- sehen minister en landvoogd bevorde ren. 's Heeren Welters adviezen too- nen aan, dat h'j aangaande 's lands positie ten aanzien van de stroomi ti ger en bewegingen van de bevolking het standpunt der Indische régeering van de laatste jaren heeft ingenomen. De landvoogd eindigde met den wensch dat het den heer Weiter gegeven moge zijn, zeer veel in het belang van In- die en van de bevolking tot stand te brengen. De heer Weiter uitte in zijn dank woord groote liefde voor land en vo'k waarvan het scheiden hem zwaar viel. Hij hoopte in zijn nieuwe positie te kunnen medewerken aan de geestelij ke en meatsdhafppelijke opheffing van de bevolking en eindigde zijn rede met een beroep op den steun van den landvoogd bij het geraken tot een har monieus» samenwerking en voorlich ting, ook na 's landvoogd's aftreden. De feesten te Hoogeveen. De feesten der stad Hoogeveer trok ken op den derden dag buitengewoon veel belangstelling. Per trein en per auto kwamen duizenden naar Hooge- veen. Hedenmorgen te half één is Prins Hendrik te Hoogeveen aangekomen. Voor het stadhuis werd hij verwel komd door muziek van ihet Haagsche muziekkorps. Bij de ontvangst ïen stad'huize door den burgemeester, werd den Prins een zilveren herinnerings- medaillo aangeboden, alsmede een al bum met penfteekewingen, vervaardigt door den schilder van der Boon uit Rolde. Prins Hendrik beantwoordde de toe spraak van den burgemeester en bracht daarbij de bijzondere gelukwenschen van H. M. de Koningin aan de stad over. Nadat de eerewijn was rondgediend werd een bezoek gebracht aan de eoöp. Stoomzui vel fabriekDirecteur H Bouwsema Hier werd de Prins ont vangen en rondgeleid door den heer H. Schelhaas, voorzitter der Coöpera tie. Ook werd een bezoek gebracht aan het kinderherstellingsoord het Noorderhuis". Nederland uitgenoodigd op een conferentie betreffende de Chineesche invoerrechten. iDe Chineesche tydelyke zaakgelastigde heeft namens de Chineesche Regeering de Nederlandsche Regeering uitgenoodigd tot deelneming aan een conferentie betreffen de de Chineesche invoerrachten welke 26 October a.8. te Peking geopend aal worden en een uitvloeisel is van het op 6 Februari 1922 te Washington tusschen de Vereenig- de Staten van Amerika, België, het Brit- sche Rijk, China, Italië, Japan, Nederland en Portugal gesloten verdrag. Christelijk Nationale Werkmansbond. Gisteren is te Utrecht de 31© jaar- lijksche vergadering begonnen van den Christelijk' Netiomaleu Werkmansbond onder voorzitterschap van den heer P. J. Nahuisen uit Utrecht. x Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental 11 646 bedraagt (o. w. 138 vrouwen), verdeeld over 163 afdeelm- gen. De rekening van ontvangsten en uit gaven sluit met f 15.100, met een sal do van f 2841. Hel vermogen van den bond is tot f 9818 gestegen. De begrootmg werd vastgesteld tot een bedrag van f 11.700 aan ontvang sten en uitgaven Uit het verslag van bet fonds uit keering bij overlijden bleek dat bet aantal deelnemers bedraagt 21.768 met een verzekerd kapitaal van f 1.713.111 Het vermogen bedraagt f 307.701. Het aantal weduwen dat uiltkeering genoot bedraagt 401. In totaal is aan wedu wen f 84.988 uitgekeerd. Alle verslagen werden goedgekeurd. Besloten werd een telegram van hul de aan de IKoningin te zenden. De heer Kruithof herinnerde eraan, dat de bond steeds naast het vakver bond heeft voortgeleefd. Hij sprak de hoop uit dat daarin veroudering zal komen. Vervolgens hield de heer Joh. van Meggelem uit Rotterdam1 een referaat over De Ned. Herv. kerk, de Chr. Nat. Werkmansbond en het opkomend geslacht. Na uitvoerige besprekingen werd be sloten dit onderwerp in het bondsor gaan te behandelen en dat aan predi kanten, kerkeraadsleden en jongelings- vereenigingen toe te zenden. Na afdoening van eenige huishoude lijke zaken werd de vergadering ver daagd. Christ. Geref. Jongeiingsvereenigingen. Gisteren heeft te Utrecht de jaar lijk- sche bondsdag plaats gehad van de Christ. Geref. Jongeiingsvereenigingen Ln Nederland onder voorzitterschap v^n ds>. A. M. Berkhoff,, predikant te Am sterdam. Vertegenwoordigd' waren 46 vereeni- gingen. Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar ztes vereenigingen zijn toegetreden, zoodat het ledental thans 850 bedraagt. Omtrent de toestand' van den bond en zijn afdeelingen worden in het verslag gunstige mededeelingen gedaan. De ontvangsten bediroegen f 423, de ui'gaVen f 411. De inkomsten eti uit gaven van het bondsorgaan sloten met een bedrag vatn f 3343.93. De verslagen werden goedgekeurd. Tot leden van het bondsbestuur wer den herkozen de heeren ds. A, M. Berkhoff, ds. L. H. v. d. Meiden en K. van Dongen. Besloten word:, den bondsdag vast te stellen op den tweeden Woensdag in Augustus. Aangenomen werd een, Voorstel, f 800 uit liet Luctorfonds te bestem men voor vergrooting van het bonds orgaan. Vervolgens hield ds. G. Wisse uit Utrecht een referaat over Tijdgeloof of zalig makendw g efcoof en geloofsverze- kerdheid. Crematie H. H. van Kol. Op West er veld' heeft gistermiddag de verassching plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer H. H. van Kol, oudd'd der Eerste1 en Twee de Kamer. De belangstelling was buitengewoon groot. Voor den stoet uit gingen vele deputaties met banieren, waaronder de partijvlag der S.D.A.P., die door den partijsecretaris, den heer W. Drop, gedragen werd. Tweebaren met bloem- sl ukken, waaronder er waren van de S.D.A.P. en de Socialistische Interna tionale te Londen, werden voor de stoet uitgedragen. Onder de aanwezigen waren de le den der Eerste Kamer mr. H. Stingen- berg, prof. mr. D. van Emfoden, J. M. Lindeyer en ir. G. C. Cramer, de leden der Tweede Kamer nw. G. W. Sannes, R. Stenhuis, W. v. d. Sluis en P. Hiemetra namens dè Belgische socialistische partij waren er minister Wouters, de lieer Fiscther, afgevaar digde van Brussel, en de heer Mar el Verder merkten wij op de heeren A. W Michels, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, J. A. van Zutphen, J. F. van Zadelhoff, J. H. Beigmeyer, Ed. Polak, wethouder van Ams^-duni, M. A. Reinalda, wethouder van Haar lem, e.a. Nadat de kist op de katafuln was geplaatst, nam de voorzitter van het partijbestuur deT S.D.A.P., de heer W. H. Vliegen, het woord. Hij zeide dat men hier stond- bij het stoffelijk overschot van hem', die in 1871 het communistische manfifiest onder teek en- de, hoewel hij geen proletariër wa<j, geen ketenen te verliezen' en geen slof- felijke dingen te winnen had. Als jong, idealistisch student voelde hij zich tot de socialistisuhe beweging aan getrokken en hij is haar 55 jaar ïan? trouw gebleven als een strijder in het eerste gelid. Spr. bracht hulde aan het onverwoestbaar idealisme van den trouwen strijder met het echt-miensche- lijk karakter. Minister Wouters sprak in 't Fransch -namens de Belgische Socialistische Partij. Hij schetste de be teekenis van van Kol ook voor de partij in Belgi waar zijn naam hoog vereerd wordt. Van Ko-1 was niet alleen bekend in Brussel, maar ook in de Borinage, waar hij de mijjnwericers herhaaldelijk steunde bij hun strijd, in de Arden nen en in Vlaanderen. Ir. G. Chr. Cramer sprak namens de soc.-dem. fractie van Eerste Kamer- leden en- namens de Indische Soc.- Dem. Partij. Namens het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen sprak de heer R. Slenhuis, die van Kol roemde om zijn pioniersarbeid voor het socialisme. De heer Voogdgeest sprak namens de Twentsche arbeiders. Daarna daalde de kist onder de to nen van Aan u strijders, waarna de schoonzoon, ir M. E. H. Schaank, dankte voor de groot© belangstelling. De extra-uitkeering aan Ambtenaren. Bij gek'genLield van de audiëntie door den Minister van Waterstaat ver leend aan het bestuur van den Ned. F oderat iev «n Boud van personeel in openbaren dienst informeerde het te- ueTatie-bestuur tevens bij den minis ter, hoe de rogeering stond tegenover u©n reeds eerder door de Federalie ingedienden eisah van een maand ex tra salaris met een minkmimi van f 100 en of het bericht in „Het Volle" dat de regeering aan het departement van Finandiëtn opdracht heeft gegeven na 'te ghan oi een maand) dan wel twee weken extra salaris kan worden uitgekeerd als een bedrag Ineens juist was. De minister kon, naar „Het Volk" nueldt, op de eerste vraag geen beves tigend antwoord geven, terwijl hij ver klaarde dat hem van een opdracht aan het departement van Financien niets bekend was. LUCHTVAART. Vermiste vliegtuigen. iDe van Lenchars naar Bircham Newton bestemde vliegtuigen J. 7419 en J. 7564 worden elk met vyf man aan boord ver mist. Den schepen is draadloos verzocht scherp uit te zien paar de vermiste machi nes. Vliegtuig met passagiers in het Kanaal gestort 7 Een Reutertelégram uit Londen meldt, dat een vliegtuig, een Britsch militair vliegtuig, in het Kanaal gestort is, eenige mijlen van het Deal-lichtschip. De uit twee personen bestaande bemanning is gered. GEMENGDE BERICHTEN. Een inbraak te Arnhem. De dader nog niet gepakt. TfcrwijL do bewoners buitenslands vertoefden, is ingebroken in ©en per ceel a*m den Amsterdamscheji weg te Arnhem. Do dader heeft zich tot de woning toegang verschaft door het openbreken van de achterdeur. Op zijn gemak heeft hij een der vertrekken van het perceel onderzocht en daar allee over hoop gehaald. De dief is vertrokken met medene ming van een belangrijken buit aa.; gouden en zilveren, sieraden, tafelzil ver, een twee persoon» matras en twee wollen dekens. Het blijkt dus, dat hij allen tijd heeft gehad. Den dag na de inbraak bemerkte een knecht, die geregeld het huis in specteerde, de inbraak. Ook den vori- gen dag was hij nog komen zien of alles in orde was en had1 toen niets bijzonders ontdekt. De inbraak is dus in den nacht gepleegd. Bij onderzoek is de politie gebleken dat d-e inbraak gepleegd- is door een zekeren Pieter S., een Arnhemmer, die een goede bekende van de poli tie is. '0 S. is echter voortvluchtig het is tot dusver nog niet gelukt om hem' op te sporen. De bewoners van het perceel aan den AmsterdamBchen weg zijn gewaar schuwd en zijn dezer dagen terugge keerd. Van de locomotief gevallen. De laatste trein uit Gelderland, die te Haaksbergen 's avonds omi halftien aankomt, arriveerde gisteravond' ruim een half uur te laat. Het bleek, dat de machinist ter hoogte van de halte Rietmole plotseling den stoker had ge mist. Deze was van de locomotief ge vallen en na eenigam tijd' zoekeos ge vonden met een ernstige hoofdwonde Hij is naar Needo overgebracht en daar vanmorgen geopereerd. Zijn toe stand schijnt niet levensgevaarlijk té zijn. Het ongeluk bij Kamperveen. Omtrent het auto-ongeluk op den weg van Kampen naar Wezeip, onder de gemeente Kamperveen, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld Dinsdag was in Kampen de heer F. Th. Pahud de Mortanges in het huwe lijk getreden met mejuffrouw van Has selt, wier ouders daar een buiten heb ben. De heer Pahud de Martange», de broer van den jonggehuwde, te Arn hem woonachtig, keerde Woensdag per auto met zijn vrouw en den heer Wi chers Wiersm», uit Velp, aan wien de auto behoort, naar Arnhem terug, waar hi4 sedert kort woont, en aan 't hoofd van de Arnhemschef passementsfabnok der firma A. v. d'. Pot staat. De heer Wichers Wiersma zat met mevrouw Pahud voor in den wagen de heer Pahud zelf was met de kof fers achter in den auto gezeten. Ter hoogte van Kamperveen moest de auto uitwijken voor een honden kar, waardoor de auto rechts van den weg kwam te rijden. Toen de heer Wichers den wagen weder midden op den weg wilde hebben, weigerde de stuurinrichting. De( auto vloog toen eerst tegen een hposn op en sloeg daarna over den kop in een sloot i>« heer Pahud een broer van den be- kenden cavaterie-ofticier geraakte onder den auto en werd, zooals Wl. reeds berichtten, gedood. Het duurde geruimen tijd voor men hem van ouder den wagen te voor schijn had gehaald. De levensgeesten waren toen helaas reeds geweken De heer Wichers en de echtgenoote van het slachtoffer werden, naar men weet, licht gekwetst. De maréchaussee te Wezep heeft in deze zaak een onderzoek ingesteld en verschillende personen gehoord. Moeilijkheden in het Haagsche taxibedrijf. Een dreigende staking in verband met ingevoerde loonsverlaging. Naar het Haagsche Volk verneemt hebben ae weringevers in het taxibe drijf aan hun chauffeuns medegedeeld dat zij door B. en W. verplicht zijn' per 1 September die taxi-tarieven tè verlagen van f 0-33 tot f 0.25 per K.M in verband hiermede zeggen zij ge' noodzaakt te zijn, do loonen hunner werknemers te verlagen of tot r 12 per week plus 5 provisie van dé wa gen-opbrengst, of tot f iö zonder pro visie. Gisternacht hebben do chauffeurs een druk bezochte vergadering gehad die met beslistheid de voorstellen der werkgevers van de hand heeft gewe zen. Het bestuur werd opgedragen te trachten, door middel van onderhande- len r et de werkgevers en het col ie, e van B. en W. de kwestie op te los sen. Mocht deze poging evenwel geen succes hebben dan moest, meende men het werk worden neergelegd. rechtzaken! De zaak-Muylwijk. Behandeling voor de rechtbank op 22 Sept. Omtrent de zaak van den makelaar Mutjlwyk, die verdacht wordt den koopman Busch in een perceel aan den Overtoom van het leven te hebben beroofd, wordt thans gemeld, dat de behandeling op 22 Septem ber Voor de Amsterdamsche Rechtbank zal plaats vinden. Als verdediger van beklaagde zal optre den mr. Alfred Levy. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.20 Londen, Davemtry 365 M. 2L0 en 1600 M 5XX. Tijdsein van da Big Ben. Weerbericht. Nieuws. 8.10 Hilversum. Solist en-concert, B. D. 0. Orkest. Solisten Evert Miede* ma, tenor. Henri Angenent, bariton. 8.20 Londen 30 j M. 2LO. Kamer con cert. Nellie Walker, sopraan, The Mo dern Trio MehJal, viool, Manucci, oello, Krish, piano. PoöBio. Bir mingham 479 M. 5IT. Een uur van de Groote Opera. The Station Orchestra. Joan Maxwell, sopraan, James Howell, bas. Cardiff 353 M. 5WA. 'Phe Koy- al A'r Force Band'. Manches.er 878 M. 2ZIJ. Maryan '.Eïmor, sopraan, Syd ney Golthaim, tenor, Charles Penrose en Billie Grey, voordrachtskunstenaar. Het ,,2ZIJ"-orkest. Aberdeen 595 M. 2BD. Russisch Programma. Lilian Fairney, mezzo-sopraan, Parry Jones, tenor. The Wireless Orchestra. l)a- ventry 1600 M. 5XX. Een internatio naal programmaSilvio Sideli, bariton. The Wireless Orchestra. 8.50 Glasgow 422 M. 5SC. The Roos ters Concert Party. Arthur Mack- ness, tenc^, Septijwus Hunt, hapriton, Percy Merrimiam, voordrachtskunstenaar William Mack, humorist, George Wes tern, pianist ©n voordrachtskunstenaar. The Station Orchestra. 9.20 Parifo 1780 M. SFR. Concert. 9.20 Londen 365 M. 2LO. Opera muziek- Fragmenten. Eda Bennie, so praan, HaraCe Vincent, tenor. The Wi- Toless Orchestra het Koor. Birming- han 479 M. 5IT. Een uur komische opera Daventry 1600 M. 5XX Emi- lio Columbo's Band. 9.45 Cardiff 353 M. 5WA- The Fog in the Bog. Het zesde avontuur van Desmond, Tim en Podge, door Ivor Herbert Mc. Lure. 10.20 Londen, Daventry 365 M. 2LO en 1600 M. 5XX. Tijdsein van Green wich. Weerbericht. Nieuws. (Ook van uit de andere Engelsohe stations). 10.50 The Savoy Orpheans and The Savoy Havana Band'. (Ook van uit de andere Engelsohe stations.) KERKNIE UW8. Remonstrantsche Gemeente. Vacature da. W. J. Wegerif. Door het bestuur van de Remon strants ch Gereformeerde gemeente te Dordrecht is in de vacature ds. W. J- Weger if het volgende alphabetiscbe vierial samengesteld. Ds. J. Beijennan, Meppel ds. L. B Houtgast, Boekoop ds. R. Miede- man, Amersfoort ds. H. J. Mispel- blom Beijer, Schoonhoven, allen voor gangers bij de Remonstramitsche Broe derschap. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 769.0 te Clenniont. Laagste stan 747.6 te Akurey. Verwachting Zwakke tot matige zuiden tot zuidwesten wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets wartner. licht op. 07-28 Aug. 8.80 B.*.—8.88 fM STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Augustus. Comité Stormramp 1925. De ptand der giften was Woensdagmorgen 5.042.87% Woensdag ontvangen (ljjst- collecte) - 104.— Totaal 5.146.87% Collecte Koninginnedag. Dames en heeren boven den 16-jarigen leeftijd, die bereid rijn het Comité „Storm ramp 1926" te Gouda by ryne collectes op Koninginnedag behulpzaam te zijn, worden beleefd verzocht voor Vrijdag 28 Augustus as.., des namiddags 5 uur hun naam op te geven ten Stadhuize, Kamer 6. De Stormramp in Beeld. De Uitg. Mij. „De Branding", Booth- straat te Utrecht heeft een album uitge geven dat vele bijzonderheden en fraaie foto's bevat van de ramp, die zulke groote verwoestingen in het oosten van. ons land heeft aangericht. De afbeeldingen hierin opgenomen toonen duidelijk aan van wel ken ontzaggelijken omvang deze ramp ls. Het album is uitgegeven met het doel steun te verleenen aan de geteisterde streken; van elk ex. dat wordt verkocht de prijs bedraagt 0.90 wordt 0.50 af gedragen aan de plaatselijke steuncomité's. Wellicht wil het plaatselijk steuncomité zich met den verkoop hiervan belasten. De winkels op Koninginnedag tot elf uur geopend. Burgemeester en Wethouders brengen, blijkens achterstaande advertentie, ter ken nis dat voor Maandag 31 Augustus a.s. ontheffing wordt verleend van de verbods bepaling der verordening op de winkelslui ting. De post op 31 Aug. Naar de Directeur van het P. T. T.-kan- toor ons mededeelt, zal de dienst van het kantoor Gouda op Maandag 31 Augustus a.s. als volgt zyn: De dienst zal zijn opengesteld tot des middags 2 uur als op gewone werkdagen. Busrechthouders kunnen echter evenals op gewone werkdagen hun post afhalen. De 3e brievenpost en 2e pakketpostbe stelling vervallen, terwijl de 5e lichting der bijbussen niet wordt uitgevoerd. Kennisgeving van den Reinigingsdienst. De Directeur vap den Gem. Reinigings dienst deelt mede dat in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin op Maan dag 31 dezer de ophaaldienst dien dag niet zal werken. In de plaats van Maandag zal daarom Din «lag d.o.v. het huisvuil worden opge haald. Chr. Jeugddienst Landdag. By het Comité van den Jeugd Landdag welke 12 Sept. e.k. gehouden zal worden, kwam dezer dagen toezegging in van me dewerking van twee heeren n.l. Ds. Visser van Rotterdam en Zendeling Bodaan van de Utr. Zend. vereen, eveneens van Rotter dam. Met deze twee sprekers is thans de lijst voltallig. A.s. Zaterdagmiddag 29 Aug., wederom een propaganda fietstocht, nu naar Oude water. Allen die een fiets hebben, worden tot deelneming opgewekt; ook HJI. Auto mobilisten met hun auto's zyn welkom. De tocht vangt aan, evenals de vorige week, om 3 uur op de Nieuwe Markt. Vergadering E. H. b. 0„ afd. Gouda. In het gebouw „Daniël" heeft gisteravond een ledenvergadering plaats gehad van de Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken. Nadat de voorzitter, de heer Dekker, de vergadering had geopend en de notulen wa ren goedgekeürd, bracht de penningmeester zyn driemaandelijks verslag uit. Het ver slag word goedgekeurd. Tot bestuurslid werd gekozen in de vaca ture F. de Jong, de heer G. J. Natrop. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormaJigen Raad van Arbeid te Gouda. Tot op 1 Augustus 1925 werden toege kend; 503 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 83454.80 2677 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 397748.318 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 56154.54 414 weazenrenten tot een totaal jaarbedrag van 75H4.16.Geneeskundige behande ling en (of) verpleging werd toegestaan in 717 gevallen, observatie geschiedde in 84 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid tezamen: Tot op 1 Augustus 1926 werden toege kend: 9974 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 1694569.50 45339 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 6746116.—; 6063 weduwenrenten tot «en totaal jaarbedrag van f 893421.62 6981 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 1274884.26. Uitkeeringen aan gezinsleden van in verpleging opgenomen verzekerden hadden plaats in 11 gevallen tot een totaar jaarbedrag van 1427.68.— Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging werd toegestaan in 14201 gevallen; observatie geschiedde in 1132 gevallen. Een niet alledaagsche gebeurtenis. Een niet alledaagsche gebeurtenis had hedenmorgen op de Nieuwe Markt plaats. Daar toch schonk een zeug het leven aan een 10-tal biggetjes. De moeder en haar kroost werden door den eigenaar spoedig verkocht aan een landbouwer die het .dier, voorzichtig op een wagen laadde en d^e kleine biggetjes in een wand stopte en naar huis bracht. Schietwedstrijden Volksweerbaarheid. De Vereeniging Volksweerbaarheid ver boekt ons mede te deelen dat Zondag op het Schietterrein schietwedstrijden gehou den zullen worden, aanvangende te 10 uur morgana. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 66, de lucht was 62. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 26 Augustus werden veroordeeld: Wegens fietsen zonder licht: P. P. H. M. Q-> Gouda; R. W. S. Gouda; J. v. V., Oude water; N. G., Hekendorp; J. J. de W., He kendorp; W. J. V., Hekendorp; G. J. d. B., Lopik; G. T., Gouda; B. V., Hazerswoude; A .M. K., Hekendorp; A. J., Hekendorp; R. K., Snelrewaard, allen voor 3 s. 1 d. h. Wegen auto rijden op verboden weg: J. v. d. K., Leiden en J. W. K., Woubmgge voor 5 8. 2 d. h. Wegens overtreding visscherijwet: J. v. d. H., Gouda voor 1.50 s. 1 d. h., terug gave hengel. Wegens openbare dronkenschap: P. H., Gouda voor 6 s. 3 d. h.; S. K. H., Gouda, 8 s. 4 d. h., voorw. proeftijd 1 jaarJ. J. G„ Gouda, 6 s. 3 d. h.; D. M., Oldenzaal, P. J., z. v. w.; M. v. Z., Woerden; C. F., Zierikzee allen voor 6 s. 3 d. h. Wegens niet stemmen: A. S., C. A. S.JR., C. S„ A. S., M. R.-K., T. V. S., L. S. C. V.- B., M. V., M. U.-S., C. S.-de K., T. S., T. S.- R., C. v. V.-S., M. C. v. V.-S., C. S.-P., J. v. d. V., J. V. H., C. V.-v. H., T. V^B., K. de W.-v. V., W. de W..M. de W.-H., P. Z.-S., E. Z.-lB., A. v. d. B., W. E. v. d. B.^R., A. A.-A., C. B., M. B.-v. V., L. B., J. B., G. v. E., G. A. v. E.-B., C. v. G., J. G.-de L., M. G., J. v. H.-B., G. v. H., R. v. H.-B., N. de H.-U., P. H., D. K.-de R., D. C. K., L. K.-B., L. K.-v. D., A. K.-V., H. K., J. K„ J. K..-M., T. KL-v. H-, W. M.-B., M. M.-v. H., P. N.-P., C. O.-^S., C. W. R., G. G. R.-R. S., J. R., A. V., J. V.-V., P. V., S. V.-v. d. E.f W. V., M. V.-H., A. 0., H. J. 0.-43., J. M., C- M.-Vt, J. J. J., S. T., W. V.-v. V., K. v. d. B.-L., S. C. B.-da W., A. D., L. v. E.-v. d. B., J. v. H.-P., M. H. V.-v. E. S.J)., H. V.hS., C. v. d. W.-N., M. W.-T., J. v. *d. V.-J., J. R.-M., A. M.-R., J. R.-V., M. M.^D., C. v. E.-H., J. J.-tB., allen te Nieuwerkerk voor 50 ct. s. 1 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 26 Aug.: Johanna, Wilhel- mina, d. v, J. W. E Vermejj en J. W. van Ommen, St. Josephstraat 19. Wilhelmi- ria, d. v. P. J. Ferwerda en G. den Edel, Kanaalstraat 13. Marie, z. v. H. Furrer en G. W. van Rijn, Coornhertstraat 20. GETROUWD: 26 Aug.: H. Mokveld en H. Q. M. Dongelmans. M. Ravestyn en S. Schouten. P. Rapis en J. Hersche. T. C. van Duivenbode en E. C. van Vliet. J. J. Hille en M. Visser. -P. J. van Lin- gen en G. Groeneweg. E JS. Stibbe en B. Cats. P. van Willigen en G. de Jong. E. C. Antheunis en E. Verburg. Agenda 27 Aug. 8% uur Hotel de Zalm, jaarverga dering Alg. Centr. Middenstandsbond, kantoor Gouda. 28 Aug. 10% uur Haastrecht Gemeenteraad. 29 Aug. Soc. Ons Genoegen, zaal Kunstmin Bal met attracties te geven door den heer M. van Tijn. UIT DEN OMTREK. ALPBSN AAN DSN RUM. Lsndbouwhuishoudschool. Op 2 Sept a.s. zaQ alhier de offieieele opening plaats hebben van de Landbouw- huishoudschool. BOSKOOP. Gemeenteraad. hl de Dinsdag gehouden zitting van den Gemeenteraad waren met den Voorzitter de heer P. A. Colyn, tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opende de vergadering en stelde aan de orde punt 2 der agenda: aan bieding door B. en W. voor onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw-benoemde raadslid, den heer P. D. Noest. De Voorzitter stelde voor om tot leden der Commissie, voor het onderzoek der ge loofsbrieven te benoemen de heeren Spruyt, Boekraad en Loef. Hiertoe werd besloten. Na een korte afwezigheid der benoemde commissie deelde de heer Loef mede, dat de commissie de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid had onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd besloten. De heeren Spruyt en Boekraad leidden vervolgens het nieuwbenoemde lid binnen. De Voorzitter sprak de heer Noest toe. Het is voor U de tweede maal, dat gij uw intrede doet in den Raad der gemeente Bos koop. Het is my een genoegen U met deze wederverschijning geluk te wenschen. Was het voortwee jaar, toen gij afscheid naamt van den Raad, een verre van aangenamer tijd van bezuiniging en inkrimping op bijna elk terrein van de gemeentelijke zorg, thans heeft het er den schijn van dat een periode van bloei is aangebroken, zoodat wy weer iets ruimer kunnen ademhalen. Het heeft zoo zeide ik, den schijn van opbloei, maar zelfs indien waar is wat wij van harte ho pen, dat de schijn hier niet bedriegt, ook dan nog is het betrachten van de uiterste voor zichtigheid bij de behandeling der gemeen telijke vraagstukken niet minder, ja mis schien nog meer nooddg dan in tijden van druk. Wij vertrouwen dat die voorzichtigheid bij U wordt gevonden en dat gij bij het be palen van uw stem steeds rekening houden zult met wat bereikbaar is, opdat zoo ook Uw arbeid dienstbaar worden aan het wel zijn van heel onze gemeente. De heer Noest legde hierna de vereischte beloften af. De Voorzitter sprak vervolgens eenige woorden van dank en afscheid tot het afge treden lid, de heer Verkade. De notulen van de vergaderingen van 12 Juni en 18 Juli 1925 werden vervolgens overeenkomstig concept vastgesteld. Ingekomen was o.a. een adres d.d. 24 Juli 1925 van het Bestuur der Vereeniging van Sigarenwinkeliers voor Gouda en omstre ken, houdende verzoek zoodanige maatrege len te treffen, dat de sigarenwinkeliers in jdese gemeente worden beschermd tegen een 4n dat adres nader aangeduiden ongewensch- ten vorm van concurrentie. Zal worden behandeld bij de herziening der Algemeene Politieverordening. Pe heer Spruijt deelde mede, dat hij na gegaan heeft, in hoeverre er na winkelslui ting in café's sigaren en sigaretten verkocht worden en is tot de conclusie gekomen dat dit heel weinig is. In verband hiermede is het dan z.j. ook niet aoodig de gevraagde maatregelen te treffen. B. en W. deelden mede: a. dat de bouw van 26 woningen door „Patrimonium's Woningstichting" alhier, met hun goedkeuring, is opgedragen aan de firma Haaksma en Hagesteyn, aannemers te Hoek van Holland, voor de som van 72.877.14, welke som bUjft beneden het be drag, dat als maximum door de gemeente voor dezen bouw is toegestaan. b. dat de bouw van 20 woningen door de Bouwvereeniging „St. Joseph" alhier, in dien het onderzoek naar de soliditeit der borgen geen beswaren oplevert, met hun goedkeuring zal worden ongedragen aan den heer A. Voordouw, aannemer te Zwammer- dam, voor de som van 52.750.welke som het door de gemeente als maximum voor dezen bouw toegestane bedrag niet, overschrijdt c. dat de bouw van 20 woningen door de Bouwvereeniging „Onze Woning" alhier, in dien het onderzoek naar de soliditeit der borgen geen bezwaren oplevert, met hunne goedkeuring zal worden Opgedragen aan de firma Vergunst-Daudig en Co. te Lisse,1 voor de som van 54.990..welke som het door de gemeente als maximum voor dezen bouw toegestane bedrag met 21.over schrijdt,hetgeen h.i. geen bezwaar oplevert, ook omdat deze Vereeniging in hare be groeting een ruimen post voor „onvoor ziene uitgaven" heeft opgenomen. Het voorstel van B. en W. tot het tref fen van een dading met den Staat der Ne derlanden voor de vordering op de N.V. Cen traal Verrekenkantoor van Brandstoffen werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en'W. om te besluiten tot onder- handsehe verhuring van de woning, plaat selijk gemerkt, Kerkstraat no. 12 aan D. Wijnbeek. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om te besluiten tot wijziging van de overeenkomst met het be stuur der Vereeniging tot Stichting en In standhouding van Chr. Ned. Herv. Scholen aangegiaan, betreffende het ter beschikking stellen van het gemeentelijk schoolgebouw aan de Achterkade. De heer Spruijt vroeg verschillende ia- lichtingen. O.a. of het juist is, dat het Be stuur indertijd de concierge op een salaris van 300.heeft aangesteld, terwijl het nu niet meer bereid is deze kosten te dragen. De Voorzitter deelde mede, dat de 3Q0 belooning van den concierge niet buiten B. «en W. is omgegaan. Het is vastgelegd in het contract. Over het oude contract zijn destijds heel wat besprekingen gevoerd. Over deze besprekingen zijn verschillende /personen gehoord, die hieraan hebben deel genomen. Allen kwamen hierin vrijwel over een, dat door het Schoolbestuur er op aan gedrongen is om de 300.r— belooning vast te leggen in het contracj. Met betrekking tot dit punt hebben, er zich geen wijzigin gen in de Lager Onderwijswet voorgedaan. Het bestuur is echter van meening, dat het contract in strijd is met de wet en heeft' van haar recht van opzegging gebruik ge maakt. Een nieuwe regeling is ontworpen, die voor de gemeente geen meerdere kosten met 'zich zal brengen. De kwestie die overblijft, is, hoe het nu met de belooning van den concierge moet gaan. Het Schoolbestuur weigert voort te gaan met 300.per jaar aan hem te betalen. Ook is het niet bereid de helft d/er belooning te vergoeden, terwijl de Gemeente de andere helft dan voor haar rekening neemt. Spr. wil dit allereerst vaststellen, dat de gemeente geen verplichtingen aan van der Kraats heeft. Doch B. en W. zijn van mee ting, dat van der Kraats, de concierge, de •dupe van de opzegging van het contract niet mag worden. Daarom hebben zij voor gesteld -de 300.loonderving voor reke ning der Gemeente te nemen. De financieele Commissie maakte hiertegen bezwaar en stelde voor 150.vergoeding per jaar voor loonderving aan van der Kraats toe te kennen. B. en W. hebben dit voorstel van de Financieele Commissie overgenomen. De heer Nijhof, die lid van het Schoolbe stuur is, zeide, by het opmakken van het oude contract niet in het Schoolbestuur te heb ben gezeten. Het contract is altijd in stryd met de wet geweest, waarvan het School bestuur de dupe is geworden. Ook de andere Söhoolbesturenwaren hiervan de dupe, door dat de exploitatiekosten zeer laag waren en de kosten der exploitatie in verband met samengaan der O. L. School, zoodoende in- tvloed uitoefenden op de gemeentelijke uit keeringen. Ook heeft het gemeentebestuur indertijd aangedrongen op opname van de clausule in het contract, dat 300.— aan van der Kraats zou wor<Jen toegekend. Onmiddellijk hieldhiermede verband een algemeene sala- risverhooging. Van der Kraats is in verhou ding toen van gemeentewege niet zoo ver hoogd als andere gemeente-ambtenaren, om- ,dat rekening werd gehoudön mt de 300, welke hem vanwege het schoolbestuur zou- •den wonden toegekend. Na een langdurige discussie stelde de heer iVam der Wolf voor om aan van der Kraats ■meerder werk op te dragen en hem een doonsverhooging van 300.— toe te kennen. Dit voorstel werd verworpen. Het voorstel van B. en W. om hem 150 •verhooging toe te kennen werd aangeno men. Het voorstel tot wijziging van het con tract, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om te beslui ten tot onderhandsche verhuring van een perceel boomkweekeryland aan E. Worst werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. om, met intrekking in zoo verre van het raadsbesluit van 12 Juni 1925„ te besluiten tot nadere vaststelling van de door de Bouwvereenigingen verschuldigde annuïteiten van uit de gemeentekas te ver leenen voorschotten. Het voorstel van B. en W. om te beslui ten tot het geven van namen Emmakade ïen Oranjestraat aan op het gemeentelijk bouwterrein aan de Zuidkade aan te leggen straten, werd aangenomen. 'De rekening en verantwoording over het jaar 1924 van de Gasfabriek en Waterlei ding, welke door B. en W. werden aangebo den, werden gesteld in handen van de Com missie voor het nazien deT rekeningen. Vervolgens werd besloten om uit de ge meentekas gelden toe te staan aan het R. K. Kerkbestuur, welke noodig zyn voor de eerste inrichting eener school voor uitge breid lager onderwijs. Het voorstel van B. en W. om te besluiten tot verlenging van den termijn, gesteld voor de ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen, Ridderbuurt 26 en 27 werd aan genomen. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat heden de gemeente-rekening is klaargeko men. In verband hiermede stelde hy namens B. en W. voor, deze te stellen in handen van de Commissie voor het nazien der rekenin gen, ter fine van rapport Hiertoe werd be sloten. Vervolgens werden uitgeloot 3 obligaties k f 500.tw. de nummers 85, 97 en 6 en 1 obligatie k f 100, t.w. nummer 110, van de leening, oorspronkelijk groot 64000. Het voorstel van B. en W. om te besluiten tot aankoop van een huis met schuurtje van den heer A. H. de Jong te 's-Gravenhage, werd aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om onteigening ten algemeene nutte aan te vragen van twee schuurtjes aan de Achterkade. Na een langdurige discussie werd ver volgens besloten om onteigening ten alge- meenen nutte aan te vragen, terwijl B. en W. voorts de bevoegdheid krygen om het schuurtje van den heer Houtman aan te koopen voor een som met een maximum van 2500.—. Hierha werd de vergadering geschorst om over te gaan in geheime zitting. Na heropening der zitting werd besloten tot aankoop van een stuk land van den heer N. Mesman aan de Boezemkade voor de som van 2000.De bedoeling is om dit land tiz.t. te gebruiken voor verbindingsweg van het gemeentelijk bouwterrein aan de Zuid kade naar het te bouwen spoorwegstation. Vervolgens wordt vastgesteld het concept besluit, strekkende tot veriiaal van de helft van de inkoopsom voor tljdelyke dienstjaren vergolden voor 1 Juli 1925 op de betrokken ambtenaren. De heer Noest wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Thans was aan de orde een algemeene herziening der Politieverordening. De bepalingen, die in de oude verordening Voorkwamen en waarvan de naleving by- *ans toch niet verzekerd kon worden, zijn «geschrapt t De heer Loef bepleitte opname van een artikel, waarby het verboden wordt met twee personen een fiets te beryden. Dit voorstel vond echter geen steun. B(j de behandeling van het betrekkelijk artikel over het venten werd allerwege aangedrongen op een streng toezicht op yerkapte bedelarij, hetwelk den laatsten tijd sterk istoegenomen. Bij het artikel betreffende het zwemmen jn openbare wateren, werd eenerzij ds op een algeheel vrijgeven aangedrongen, terwijl anderzijds werd aangedrongen op een zeer beperkte toelating van hét zwemmen in openbare wateren. Het voorstel van B. en W. een compromis tussdhen deze uitersten, is vervolgens aan genomen. By de bepalingen betreffende de winkel sluiting stelde de heer Spruijt voor ook de koopers bij overtreding van de winkelslui ting strafbaar te stellen. Dit voorstel ondervond echter bestrijding, waarop het tenslotte na eenheftige discus sie werd verworpen. Na nog eenige onbelangrijke besprekingen werd de concept-politieverordening, behou dens enkele wijzigingen, aangenomen. Bij de rondvraag kwam nog in debat de gedragslijn van het Bestuur van het Sport terrein, welk Bestuur aan enkele anarchis tische groepen uit Amsterdam vregunning heeft gegeven om op a.s. Zondag van het ^Sportterrein gebruik te mogen maken. Daarbij bleek echter, dat het Bestuur van het Sporterrein eenigtszins om den tuin was geleid, waardoor de vergunning gegeven was. mm De uitslag van de loting op 25 Augustus gehouden is als volgt: A.Verkaik 1, T. Oskam 2, J. G. M. v. d. Helm 3, C. J. de Vries 4, W. Anker 5, J. Verburg 6, W. J. Aartsen 7, A. van Dam 8, J. W. de Mik 9, P. Gelderblom 10, A. Nat zijl 11, G. Verburg 12, W. Loeve 13, P. Bon- gers 14, M. van Dam 15, H. van Zanten 16, J. M. Huisman 17, C. Burger 18. WAARDER. By Kon. Besl. is met ingang van 1 Sep tember wederom benoemd tot burge meester der gemeente Rietveld, Waarder en Barwoutswaarder P. J. Brunt. WADDINXYRRN. Bij de door den heer P. D. Stuurman, ar chitect alhier, gehouden aanbesteding voor den bouw van een villa voor den heer G. 'van Dort Kroon alhier, werd laagste in- schrijyer de heer A. den Ouden, aanjiemer te Moercapelle, voor de som van 19870. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. GOUDA, 27 Aug. Aangevoerd 203 partijen. Ha«d©l matig. Ie ka. f 62— 65, 2e kw. f 54—60, zwaardere r.m. 72, met r.m le srt. 6568, met r.m. 2e srt. f 57—63. BOTER. Weiboter f 1.05—1.15. Red. aanvoer. Handel vlug. EIEREN. Per 100 stuks I 8.00—8.50. Groote aanvoer. Handel vlug. Graaimarklt. GOUDA, 27 Aug. Granen: Kalm gestemd. Tarwe 13.25.14.75, Rogge f 12—12.75, Gerst 13'13.75, Gerst chev. 14.25 15.60, Erwten 13.75—18, per 100 Ko. V—markt. GOUDA, 27 Aug. Melkvee 325 425. Goede aanvoer. Handel vlug. Vet te varkens 43 45 ct. per half- K-G. Groote aanvoer. Handel matig. Magere varkens 40 43 ot. per half K-G. Red aanv. Handielfmatig. Magere biggen f15—23. Red aanv Handel stug. Vette schapen f 35—28. Red. aanvoer. Han del stug. Zoog-.am«nereti f 32—36. Red. aanvoer. Handel stug Nudhtere kalve ren f 12—22. Weinig aanvoer. Handel vlug. Gemeentelijke Vischmarkt, Gouda. 27 Aug. Openbare vischafslag, op Donderdag te 16 uur vjn. Aangevoerd 1 mand versche schelvisch, verdeeld in 21 partijtjes van 10 stuks. De prijzen varieerden van 0.40 tot 0.60. (DKAADLOOZB DIENST.) Caillaux terug naar Parijs. LONDEN, 27 Aug. De Fransche Minister van Financiën Caillaux is hedenmorgen' naar Parys teruggekeerd. Voor zyn vertrek zeide Caillaux op dé; Fransche Ambassade tot de Socialisten dat zijn verzoek om een gedeeltelijk mora torium tot 1930 door Churchill is toege staan. J)e Times gelooft dat een oplossing veel naderbij gebracht is en er wordt verwacht dat de onderhandelingen spoedig hervat zullen worden. Het blad acht het belangrijk dat geen groote re betalingen in verhouding aan de Vereenigde Staten door Frankrijk zullen worden gedaan. /De Manch Guardian gelooft dat Caill- laux alle reden heeft tevreden te zijn. De Daily Express zegt dat Engeland op nieuw een zeer zwaar offer brengt, dat de natie niet kan dragen. Het blad zegt dat Brittannië niet in staat is de rol te spelen van een ryken oom op de wereld. De Morning Post .meent, dat de geheel® schuldenkwestie verbeterd is en dat eene algemeene opleving van Europa het gevolg kan zijn door dit aanbod van Churchill. De nobelprifzen. STOCKHOLM, 28 Aug. Elk d«r 5 nobel prijzen van dit jaar aal ongevper 118.165 kronen groot zijn. Het is tlians de 25ste koer dat de Zweed ache no- belprijzen zulleai worden toegekend. Van 1901 tot 1924 #jn verdeeld 13.866.670 kronen. Het nobel fonds be- draagt than» 30.626.597 kronen. Gedu rende deooe 24 jaren zijn de nobelprij. zen n^ar de volgend© landen gegaan 26 prijzen naar Duits chianti, 21 Frankrijk, 14 Engeland, 9 Amerika, 7 Zweden, 6 Denemarken, 6 N«ed!erland, 5 Zwitserland, 4 Oostenrijk, 4 België, 4 Noorwegen, 4 Italië. 3 Spanje, 2 Polen, 1 Rusland en 1 naar IndUü. De moeilijkheden der Franschen in Syrië. Fransche tegenslagen. Volgens een bericht uit Jeruzalem hebben na een hevig gevecht met de Drusen de Franschen Kirbet-el-Crhazali met zware ver liezen ontruimd. Een andere Fransche ko- lonne is met zware verliezen gedwongen een sterke positie bij Ezra te ontruimen. De loting te Gorinchem vernietigd. By de loting voor de nationale militie, die op 10 dezer te Gorinchem ten raad huize plaats had, bleek zooals wij onlangs meldden voor den laatsten loteling geen lot meer in de kom aartwezig te zijn. Later is dezen loteling no. 16 ter hand gesteld en op dat nummer werd hy ingeschreven. De loteling protesteerde en 41 lotelingen met hem. Dit zeldzaam voorkomende geval heeft het gevolg, dat de'Commissaris der Ko ningin uitspraak gedaan heeft vernieti ging van deze loting. Er zal dus opnieuw geloot moeten worden. feen „strop" voor degenen die hooge nummers haHden getrokken- WISSELKOERSEN. 26 Aug. 27 Aug. Officieel. Londen 12.05% 12.06% Berlijn 59.06% 59.08 Parys 11.59 11.68 Brussel 11-21% 1124 Zwitserland 48.10 48.12% Weenen 35.— 35.— Kopenhagen 60.80 61.45 Stockholm 66.70 66.70 Oslo 48.22% 49.10 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.36 727 Madrid 86.77% 35.72% Milaan 9.24 9.24 Beur—verzicht. ,Het zakenverkeer was vandaag van ge ringen omvang. In rubberfondsen ging nog al wat om. Nadat deze in vaste houding wa ren ingezet, liepen die me eren deels in koers iterug, vooral Amsterdamrubbers waren klaarblijkelijk nogal aan aanbod onderhevig. Op de olieafdeeling bewogen Koninklijke ,zich v.n.l. op of even beneden de laagste prijzen van gisteren. Tabakken hadden een kalme markt en be toonden zich pryhoudend, doch de noteerin gen die tot stand kwamen verschilden toch «iet veel met die van gisteren. Suikerwaarden en Indische cultuurbanken bleven over het algemeen tamelijk goed op d>eil, doch de handel in deze fondsen was onbeteekenend. Scheepvaartpapieren bijna geheel veron achtzaamd. Van de Ned. Ind. kenmerkten zich de aandeel en Jurgens door een plotse ling en vrij groote koereverhooging. In Int. Coat. rubber was de affaire af genomen en de koers onderging tegel ijker- tijd een verlaging. Ook gewone Wabash gol- vden iets lager. Prolongatie 8%

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2