Had. it ?illen jen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. f5035 Vrijdag 28 Augustus 1828 85* Jaargang ♦- r Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen (Gron.) FEUILLETOB. BERGAMBACHT, BERKENWOÜDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, QUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. QUDEWATEK, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, rieken JX kwartaal ƒ2.90, eer ze maar MM de i hij vriéndelijk. 5 ■n aambeien "Wormen 86) - De chef richtte zich op en zijn spie ren strekten zich toen een man kwam aanloopen. Een licht vlamde op, toen Ook de beste hervormingen zijn als kinderkleeding; die wordt met zorg aan gemeten en past toch al heel gauw niet meer. en en an ders, nadat vyf kinderen uit het water wa ren gehaald, dat er geen meer ontbraken, terwtfl «r ’«avonds nog tien lüken warden gevonden. iet' PBANKRNK. De verdronken schoolkinderen hij Boulogne. Men herinnert zich dat enkele weken ge leden een aantal schoolknapen van een R. K. vacantiekolonie uit Rijssel, die in Bou logne gingen baden, door een vloedgolf wer den verrast, zoodat er eenige verdronken. De leider dezer kolonte, pastoor de la Porte, is door den rechter van instructie verhoord en in staat van beschuldiging gesteld wegens het veroorzaken van dood door on voorzichtigheid. Hy zal voor de rechtbank te Boulogne terechtstaan. De aanklacht is gegrond op de "volgende feiten', lo. wist iedereen dat de plaats, waar de kinderen gingen baden, by zonder ge vaarlijk was; 2o. waren drie geleiders te weinig voor het toezicht over twintig ba dende jongens; 3o. verzekerden deze gelei- ring, gebrek sid, duizelig- an geschiedt BVÏTENLAND9CH NIEUWS. OOSTENRIJK. Franz Conrad von Hötzendorf overleden. Gemeld wordt uit Mergentheim, dat de Oostenryksche veldmaarschalk, overste Franz Conrad von Hötzendorf, gistermid dag om 5 uur in den ouderdom van 73 jaar plotseling overleden is. Graaf Franz Conrad von Hötzendorf werd 11 November 1852 te Penzing by Weenen als zoon van den overste Franz Conrad von Hötzendorf geboren. Hy pam aan verschei dene veldslagen deel en jubiiceerde werken op strategisch gebied. Verschillende hooge ridderorden werden hem toegekend. De tiding van het overlijden van den Oostenrykschen kolonel-veldmaarschalk Konrad von Hötzendorf verplaatst de ge dachte plotseling uit de, geleidelijk aan mil der wordende atmosfeer van den na-oorlog- schen tyd zooals die thans ontstaan is, nu voor ’t eerst, vroegere vrienden en vyanden éls gelyken zuilen gaan beraadslagen over de beste methode om, in aller belang, tot de zoo noodzakelyke toenadering te komen naar de periode in de wereldgeschiedenis, waarin de omstandigheden de volken in den ■wereldoorlog dreven. De oorlog, die den chaos schiep, waaruit de wereld zich thans weer met moeite naar boven tracht te werken. Dit heengaan brengt ons weer die ge- weldig-spannende dagen van Juli 1914 te binnen, toen de gebeurtenissen zoo snel op elkaar volgden, dat aan een tegenhouden van den aan het rollen gebrachten steen geen denken was. De moord op den Oosten- rijkschen aartshertog werd de onmiddellijke aanleiding met het voor den samenhang en het voortbestaan van de Oostenrijk-Hon- gaarsche monarchie volgens het oordeel der Oostenryksche machthebbers te gevaarlijk wordende Servië moest thans worden afge rekend. Een afrekening, waartoe de thans De aandacht der Engelsche bladen is nog steeds in beslag genomen door de on- derhandeling en over de schuldregeling met Frankrijk, zoodat zij zich over de Fran- sche antwoordnota nog met terughouding uitlaten. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph wyst in het bizonder op den verzoeningsgezinden toon der nota. Over den indruk, dien de gister gepubli ceerde Fransche nota in toonaangevende Duitsche kringen heeft gemaakt, kan het volgende worden gemeld: De opvatting, die aan het slot der Fran sche nota tot uitdrukking komt, dat het geen zin zou hebban de wisseling van no ta’s verder voort te zetten, wordt ook dool de Duitsche regeering gedeeld. Daarom zal Duitschland er voorioopig van afzien het standpunt, in zijn nota van 20 Juli ontwik keld, verder toe te lichten. De Duitsche no ta van 20 Juli beperkte er zich toe, zooals bekend is, om het standpunt der Duitsche regeering ten opzichte van enkele principi- eele vragen uiteen te zetten, terwy’l de re geering zich voorbehield haar standpunt ten opzichte van verschillende afzonderlij ke vraagstukken nader te bepalen. De op vatting in de Fransche nota, alsof in be doelde Duitsche nota alle principieele vra gen reeds volledig behandeld zyn, is des niet geheel juist, terwijl ook enkele afzon derlijke vraagstukken ten deele een princi pieele betéekenis hebben en dus niet als on dergeschikte vraagstukken kunnen gelden. In het tegenwoordige stadium acht de Duitsche regering het echter niet gewenscht het geheele complex der vraagstukken nog- overleden Oostenrijksche chef van den ge- neralen staf reeds veel eerder had willen overgaan, in de overtuiging, dat in een pre- ventieven oorlog de eenige redding lag. Her- haaldelyk heeft hy dan ook in die richting keizer Franz Joseph geadviseerd, zooals hy zelf in zyn memoires, welke? voltooiing de dood hem thans heeft belet, te kennen geeft. Met den aartshertog-troonopvolger FranS Ferdinand, wien hy zyn benoeming tot chef van den stad dankte, ijverde hy, gedreven door zyn groote bezorgdheid voor het voort bestaan van de monarchie, steeds voor ver betering van de gevechtskracht van het le ger. Niet het minst, omdat htf twijfelde aan de betrouwbaarheid van den Italiaanschen bondgenoot, wanneer het zoo straks van woorden tot daden zou moeten komen, zoo dat hy dan ook in de jaren, toen Italië door den oorlog in Tripolis de handen niet vry had, tot een preventieven oorlog tegen dat land aanzette. De minister van buiten- landsche zaken, graaf Aerenthal, gaf daar- aanniet toe, omdat deze aan den bond vast hield. Tijdens een groot deel van den wereldoor log is Konrad von Hjötaendorf chef van den genpralen staf gebleven, in welke positie hy herhaaldelyk met de Duitsche bondgenooten in conflict kwam over de verdeeling van de strijdkrachten over de fronten, terwijl dezen niet altyd even tevreden waren over de zelf standige Oostenryksche praestaties. Na het overlijden van den ouden keizer kwam het ook meermalen tot wrijving met diens opvolger, keizer Karl, hetgeen in Maart 1917 leidde tot het aftreden van den chef van den staf, die het bevel op zich nam over de troepen in Tirol; na het echec van het offensief in Juni 1918 was de rol van Konrad van Hötzendorf geheel uitgespeeld. Uit zyn verschillende geschriften, die ook in het buitenland veel waardeering vinden, spreekt vooral de kundige militaire vakman, die echter ook de politieke vraagstukken van dat eenzijdig standpunt pleegt te be kijken. Konrad von Hötzendorf is 73 jaar oud ge worden. GOIDSCHE CHIIRAW. Krassin uitgefloten. Kraszin, de Russische Sovjet-gezant te Parjjs, brengt als een echte „bourgeois” zyn vacantie in Villers-sur-Mer door. Toen hy dezer dagen na zyn bad met zijn fami lie een aperitif gebruikte, werd hy door een aantal badgasten omringd, die hem uit jouwden en riepen: „Leve Georgië, weg met Krassin.” 'Hy was verplicht het terras van het kof fiehuis te verlaten. ITALIK. De moordenaars van Matteotti geamnestieerd. Volgens de /Oeuvre” heeft het Ho^ge Gerechtshof te Rome beslist dat de jongste amnestiewet, die ter gelegenheid van den 25en jaardag varf de regeering van Ko- ning Emmanuel door dezen werd getee- kend, ook van toepassing is op Amerigo Dumini en iCesare Rossi, die beiden by den moord op het socialistisch Kamerlid Mat teotti waren betrokken. Dumini was een van de leiders der fas cisten, die gearresteerd werd toen hy zich gereed maakte de grens te overschrijden. In zyn valies werden verschillende voor werpen aangetroffen, die aan Matteotti hadden toebehoord. Rossi, destijds direc teur aan het ministerie van buitenlandsche zaken, meldde zich zelf bij de politie aan. V8RB8NIODE 8TATBN. Chin^ezen-relletjes. Woensdagochtend is opnieuw in verschil lende Amerikaansche steden onder de Chi- neezen een gevecht ontstaan. De aanleiding hiertoe was de begrafenis van Lee Koe Jing, den burgemeester van de Chineesche wyk te New-York, die aansprakelijk geacht wordt voor den onlangs gesloten wapenstil stand tusschen de Hip Sing Tong en de On Leon Tong. Te Chicago, Boston, New-York en Washington is het tot botsingen geko men. De politie heeft een samenzwering ontdekt tegen het leven van drie leiders van de Hip Sing Tong. Nader wordt uit New-York d.d. 27 Aug. gemeld, dat uitgebreide politiemaatregelen in byna alle groote steden van het Oosten en midden-Westen zyn genomen ten einde de relletjes onder de Chineezen waarbij reeds vier slachtoffers gevallen zijn, te onderdruk ken. In de laatste 24 uur zyn echter te New-York, Chicago, Minneapolis en Pitss- burgh weer aanhangers van de Tong-par ty vermoord. DUIT8OHLAND. De strijd tegen de duurte. De regeering aal thans, na eerst met den groothandel overleg te hebben ge pleegd, ook met de vertegenwoordigers, van grossiers en van den kleinhandel bespre kingen voeren om het prijspeil te drukken. hij op «GreU’s toon grinnikte inwen-^ dig. toen hij de beleefde aanbipding riet te kunnen schelen. Zijn zclfbe- heersching was v onderbaar. Foyle ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zonda^blad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. F ranco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA» by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur, Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Do Duit scha weiligheidavooratellen. Een officieuse Duitsche uiteenzetting. maals aan de orde te stellen, te meer daar voor een groot gedeelte der te behandelen vraagstukken het definitieve standpunt der geallieerde regeeringen nog niet bekend Is. Wat de kwestie van het te sluiten veilig- I heidspact voor het Westen betreft, wordt opgemerkt, dat in het Duitsche memoran dum geen bepaalde oplossing door Duitsch land is voorgesteld, doch alleen verschil lende mogelijkheden voor een oplossing ter overweging zyn aangeboden. De Fransche nota van 16 Juni bepaalde er zich toe de Duitsche voorstellen te herhalen, zonder dat echter bleek, welke van de verschillen de mogelijkheden voor de geallieerden in aanmerking komt. In overeenstemming hier mede is het denkbeeld, door de geallieer den ter kennis van de Duitsche regeering gebracht, om een Duitschen juridischen deskundige af te vaardigen voor informa- torische besprekingen, waarbij in het bi zonder de opvattingen der geallieerden zul len moeten blijken. Reeds vroeger is het denkbeeld van een juridische conferentie geopperd. Volgens de eerste uitlatingen daarover in de*pers ontstond de indruk, alsof deze besprekingen ertoe zouden moe ten dienen om een ontwerpverdrag uit te werken. In desen vorm was het denkbeeld voor de Duitsche regeering onaannemelijk, aangezien by de opstelling van een ont werp verschillende politieke vraagstukken betrokken zouden zijn, waarover zonder een beslissing en zonder de medewerking van de verschillende ressorts, die de poli tieke verantwoordelijkheid dragen, niet beraadslaagd kan worden. Daarentegen heeft de Duitsche regeering geen bezwaar om een uitnoodiging aan te nemen voor een bespreking, waarbij inlichtingen kun nen worden verkregen over de details van het verdrag, daar deze inlichtingen ertoe kunnen bijdragen om reeds een standpunt voor de latere mondelinge onderhandel! n- gen te bepalen. Overigens is de indruk, dat de Fransche antwoordnota de opvatting der Fransche regeering niet zoo scherp omlynt als dit in de eerste Fransche nota het geval was. De verzekering,, dat er een feitrijjke toenadering tot het in de Duit- sche/nota van 20 Juli weergegeven stand- pujit bestaat, is bij een lezing niet zonder meer te aanvaarden, aangezien enkele uit drukkingen, die gebruikt zyn voor ver schillende uitleggingen, zoowel in optimis- tischen als pessimistischen zin, vatbaar zyn. De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRfcl.L. door FRANK FROEST owl-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde verlating) Ned ruk Verboden. - r' - - - AJÈL4L- ADVERTBNTlBPBUSi Utt Gouda oMrtrteMn (iteweah te 14--5 rageis flM, tetoe regal meer /0J6. Vm buiten Gouda «a den hennrtrfcrinir- 1—5 regel# 1 56, eifco regel maar OJKJ. Akhurtentiën ia hat Zateadapannaaer 20 fc /ÏS 3n> Marf nw MM0. O, de voorpagina 56 booger. Gewone advertentie» en ingezonden madedtehagan H contract tot neer gereduceer de» prijs. Groote lottere en randen worden bontand naar piMtarniznte Advertantiën kunnen worden ingezonden door tuMabaakomat van eoMedt Boekhaa- delaren, Advertantiebweaux en onze Ageatan an motten daaga vUr da plaatsing uun hot Bureau xgn ingeiromen, teneinde van opname varzekard te agn. j ook was, herinneren dat eeni- T( statie ooit op deze neerslachtigheid en, hypochondrie, is brochure va*» prankenstraat 79, 1153 18 vermoöüde uat het een react.e kon zijn de man was misschien blij dat de spanning voorbij is. r— Zeker, als u het veiliger lijkt, zei hij. Foyle liet de stalen ringen om ajn polsen glijden, niet met het sneilo .dichtknijpen, waarvan men vaak leest, maar wet een kalme voorzichtigheid, zx>odat zij stevig vastzaten, maar niet te vast. Het goochelsnel boeien van een man is boven de macht van het meerendee) der rechercheurs. Grell nam een stoel en Foyte, waak zaam als een kat, zat naast hem. Mag ik u vragen wat u thans van plan is te doen vroeg de eerste. Wachten tot het dag wordt en dan een van de meiden met een bood schap naar het dichtstldjzijJMi politie bureau sturen, antwoordde Foyle. Zou u een sigaar willen hebben Ik kan u deze aanbevelen. Hij stak hem zijn sigarenkoker toe en Greil nam er een. Met een grappi- gen glimlach hieldl hij ze tusschen zijn vingers. Zou u het puntje erpf willen knippen en mij vuur geven vroeg hij Het is tamelijk onhandig met die hm arm versieringen. De chef deed wat hem gevraagd werd en Grell rookte met genot. FoVle bleef zwijgen. Ofschoon hij dolgraag vragen had gesteW, durfde hij niet (Wordt vervolgd). Een officieuse mededeeling over de op vatting van de ryksregeering betreffende de Fransche antwoordnota legt er den na druk op, dat de daarin naar voren treden de opvatting in minder starren vorm tot uit drukking komt dan in de eerste Fransche nota geval waa- hoever de Fransche nota "fcen toenadering beteekent tot het Duitsche/Standpunt, is moeilijk uit te ma ken, daan1 pnkele passages zoowel een opti mistische als een pessimistische uitlegging wettigen.' Dat Duitschland, door zich tot dusver afzijdig te houden van den Volken bond, de algemeene ontwapening verhin derd ‘heeft, wordt niet toegegeven, daar Duitschland reeds te Versailles verzocht om opgenomen te worden, hetwelk door de ge allieerden echter werd afgewezen, zoodat de geallieerden zich hierdoor zelf van den grondslag voor een algemeene ontwapening beroofd hebben. Het Duitsche regeeringscommuniqué her innert aan de verklaring in het Duitsche memorandum van September van het vori ge jaar, waarin de erkenning van de mo- reele schuld aan den wereldoorlog wordt afgewezen en Duitschlands toelating tot ko loniale mandaten wordt geëischt. De onder- handelingen over de veiligheidskwestie ston den in het teeken der verzoening en van we- derzijdsch begrijpen, waarmede de handha ving der bezetting van de Keulsche zóne onvereenigbaar is. Het tot standkomen van een veiligheidspact is onmogelyk, wanneer deze kwestie niet in overeenstemming met de Duitsche verlangens worden opgelost. HOOFDSTUK XXXXVI. Toen Helden Foyle toesprong, z’jn beele lichaam gespannen voor een ^Wsteiing. Welke hulpbronnen Grell in het huis mocht hebben, de re- ciiercheur stond', zoover hij wist al leen. Het was mogelijk dat Green hei zoo geschikt had dat het huis bewaaat werd, maar daartegenover stond dat het niet waarschijnlijk was, dat hij meer had gedaair dan mannen op de wegen geplaatst en het spoorwegstati on gewaarschuwd. Om de Girangei te laten bewaken zoo degelijk, dat niemand er uit kon ko men, zouden meer dan twintig man nen noodig geweest zijn en dan nog zouden «zij zich ónmogelijk zoo opge steld kunnen hebben, dat niemand ze kon zien. Met dit alles hield Foyle rekening. Hij had gehoopt Grell te vinden en hem onverhoeds te snappen, misschien slapend. Dit plan was mislukt en toen de man had geantwoord' op den schreeuw van de vrouw, had Fojyle het vermetelst optreden het veiligst geacht Grell had zich omgedraaid, 4® vuist van zijn vrije hand' gebald, maar hij deed geen poging om toe te slaan. Een bejaarde vrouw zat overeind in bed, verrassing en schrik op haar gelaat. Achter Foyle stonden twee meiden in nachtgewaad1, rillend1 gedeeltelijk door kou, gedeeltelijk door' schrik, haar oogen wijd open. Da meiden trokken zich aarzelend terug en Foyle stak zijn arm1 vriend schappelijk door dien van Grell. De schrik op het gericht van de huis houdster verminderde niet. niets tegen dat ik wat drink, zells al wil u niet meedoen Het spijt mij dat ik onbeleeH moet schijnen, maar ^elfs dat kan ik niet toestaan. Zoo. Zeker bang voor vergil. Zooals u wil. Ziezoo, wij zijn er. Als u mijn arm wilt loslaten, verzeker ik u dat ik u noch tzal aanvallen, noch zal trachten te ontsnappen. Dan kun nen wij op ons gemak gaan, zitten. Zij waren een kamer binnen gegaan waar van de muren vol boeken en platen waren, blijkbaar de bibliotheek Foyle schudde het hoofd1 bij het ver zoek van den ander. Het sprak van zelf dat alles all right was, maar de man was iemand die van moord werd verdacht. In zulk een geval wilde bij op niemands woord vertrouwen. Ik vrees dat dit onmogelijk ig, Mr. Grell, -zei hij vriendelijk. Ik doe mijn best n.et hard te schijnen, maar, ziet u, ik ben a'.leen met u en mijn plicht.... Als u het mij echter toestaat. Ik héb een paar handboeien Hoe groot zijn ervaring kon hij zich niet P—’"- go belangrijke arn wijze had plaats gdiad. Om' verschil lende redenen was ingegaan, maar hij der handboeien deel. Het scheen GreÜ Maar wie wie is hij? vroeg Mrs. Ellis, een bevende vinger uitste kend in de richting van den politie man. Grell haalde zijn schouders op. Mrs. Ellis is mijn huishoudster hier, verklaarde hij tot Foyle. De meisjes wisten niet dat ik hier in huis was. Alles is in orde, Mrs. Ellis. Ik wil slechts een gesprek hebben met dien heer. Maak u niet ongerust. Ik wil u wel vertellen, Mr. Grell zei Hij, dat ik gewapend ben. Als u eenige poging tot tegenstand waagt.... U zoudt niet durven semieten, zei Grell glimlachend. O, ik weet het. Wij zijn in Engeland en niet in de oer wouden. Ga mee naar beneden en drink wat. Ik wil niet dat u mij ar resteert voor wij elkaar gesproken hebben. Mag ik u vragen wie u zijt Onwillekeurig moest Foyle glimla chen. Als Grell een moordenaar was, was hij stellig al heel koelbloedig. Maar hij wilde hem misschien een poe's bakken. Hij was zeer op zijn hoede. Mijn naam is Foyle, antwoordde hij, chef van den veiligheidsdienst. Ik vrees dlat ik genoodzaakt zal zijn te weigeren met u te drinken en wat uw praten betreft, moet ik u misschien straks arresteeren, zoodat alles wat u zegt aSs getuigenis zal worden ge bruikt. Dat weet u natuurlijk. Ja, dat weet ik. U hebt er zeker te man in de deur verscheen. Foyie wierp een blik op een man met een breed gericht, geheel gekleed hij 'handelde snel. Hij sprong toe ®ijn hand greep den pols van den ter. j Mr. Robert Grell, geloof ik, zei Duitschland kan tevreden zyn met de ver klaring, dat onder het beoogde stelsel niet eenzydig kan worden ^slist wie de aan valler is. Ook de Daily News wyst op den tegemoetkomenden toon der nota. Welis waar draait de nota meer om de Duitsche bezwaren heen dan dat zy daarop ingaat, doch er is een zwakke aanwijzing voor handen, dat na Duitschland’s toetreding tot den Volkenbond een middel zal wor den gevonden, waardoor Duitschland’s be zorgdheid ten opzichte van art. 16 van het convenant uit den weg geruimd zal worden. Het Fransche standpunt in deze zaak kan ïedelyk worden genoemd. Duitschland zal vee] beter In staat zijn tegen een Fransche doormarsch door zijn gebied te protestee- ren, indien het Hd van den Volkenbond is. De overige geschilpunten zullen minder groote moeilijkheden opleveren en gemak- kelyker uit den wef te ruimen zijn, indien Duitschland eerst lid <ran den Volken bond is.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1