laatste Berichten. Weliswaar bleek het mogelijk ora den voortrein, die op de boot HarwichAntwer pen loopt, met weinig vertraging door te laten, maar de Hoek van Holland-trein on dervond zooals gemeld, drie uur vertraging. Het gevolg was, dat Zondagmorgen vroeg te Hoek van Holland zoowel de Nederland- sche boottrein als de trein voor Berlijn even eens met aanzienlijke vertraging te kampen hadden. Het échec van Wembley. Naar de „People" mededeelt, zal tie Wem- bley-tentoonsteïling met een verlies van 3.000.000 voor de garandeerende firma's eindigen. De oorzaak van dit verlies is, dat Wembley van den aanvang af gedwongen was, met credieten te werken ea door deze tentoonstelling niet zulke goede zaken wer den gedaan als oorspronkelijk werd ver wacht. Men verwijt de regeering, dat zjj slechts een crediet van 1.100.000 heeft verleend, en dat de stad Londen in het geheel niets had gedaan, terwijl bij voorbeeld Chicago indertijd ®en derde der kosten van de we reldtentoonstelling heeft gedragen. ROEMENIE. De Simplon Orient Express gederailleerd. De Simplon-Orient-Express, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Boekarest verliet, ontspoorde Vrijdagnacht nabij Tur- nu-Severin. Het bleek, dat een gedeelte van de rails door onbekende misdadigers was opgebroken. De locomotief en zeven wagorts ontspoorden, maar wonder boven wonder hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Gemeld wordt, dat de Roemeensclve minister van Oorlog zich in den trein be vond. BINNENLAND. Hofbericht H. M. de Koningin-Moeder is giste ren aangekomen op Het Loo, waar zij tol Dinsdag blijft. Zij gaat dan te rug naar Soestdijk. Haar gevolg be staat uit baronesse v. lttersumi, ka- merdame, en graaf van Limburg Sti- ruir, kamerheer. Grotiusherdenking op Loevestein. Een grooi aania, leaen van bei ,,Lo- initéj National© Orotifteherdenkmig l«2o' en van de aiüeeling la-üravounage van ée Vereen, voor Volkerenbond en Vrede, velen vergezeld van hun da mes, bracht Zaterdag per salonboot van de reederij Fop Smit Co. een bezoek aan Loevestein. Aan de poor*, van het slot werden de bezoekers ontvangen door de Loe- vestedneommissie, die bij monde van den heer C. J. Verloe alleu hartelijx welkomi heette. Hierop noodigde de heer Verleehet gezelschap in de ridderzaal, waar hij eet, kort overzicht gaf van de zoo be langwekkende historie van het oude slot en niet naliet er op te wijzen, hoe het kasteel van staatsgevangenis was verlaagd tot een pakhuis voer de raili&iren, dooh er thans voor Loevestein een betere toekomst daagde. Hierop leidde hij de bezoekers naar de kamers, waar Grotius gevangen heeft gezeten, en waar een expositie werd gehouden van de prachtige ver zameling Grotius-pbrtretten uit het Mu seum te Gorinchem. De heer Verlee legde hier nadruk op de rol, die de Groot s vrouw, de kloeke Maria van Reigersberg, in dat leven binnen het sombere slot heeft gespeeld hoe zaj het is geweest, die de Groot aan de wereld heeft terug gegeven. Het spreekt vanzelf, dat ook de slimme dienstmaagd Elsje in herin nering werd1 gebracht. De bezoekers begaven zich hierna weder aan boord van de salonboot, die hen naar Gorinchem voerde. Wederom onder leiding van den heer Verlee maakten de gasten een wandeling door de stad, waarbij de gevel van het museum „Dit is in BfrtiUohei werd bezichtigd, bene» vens het Hugopoorfje. .Vandaar begaven de bezoekers z*h naar het Stadhuis, waar de oïficieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats had, en waar de burgemeester de gasten verwelkomde. De heer Van Ommeren, kantonrech ter te Gorinchem en voorzitter van de plaatselijke afdeeling van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede, bracht na mens zijij afdeeling een welkomstgroet aan de vertegenwoordigers der auster- afdeolingen. Namens de bezoekers bracht profès- sor Treub hel gemeentebestuur en den voorzitter der zustetvvereeniging har telijk dank voor de vriendelijke ont vangst te Gorinchem. Spr. vond hier bij gelegenheid in het kort nog eens te schetsen wat Hugo de .Groot voor ons beteek ent. juist in dezen tijd, nu de volkeren zoo ver uit elkander zijn gerukt en elkahr juist zoo hard noodig hebben. Hierop werd vanwege het gemeen tebestuur den bewakers thee en wijn aangeboden, waarop me terugreis werd aanvaard. Op de boot werd door de reederij Fop Smit Co. een diner aangebo den. De uitvoer van paarden naar België* l'tp 15 Sept. aji. een nieuwe regeling. Het Belgisch staatsblad zal heden een ministerieel besluit afkondigen be treffende den invoer van paarden, her komstig uit Nederland. In verband met het bestaan van haar den Van „snot" in Nederland is be- paa.u, nat ue uivoer van eennoevifee dieren u.biuiierud geoeuren moet langs de tolkantoren bohapenbrugge te W esi- Lapelle, Middelburg, Watervliet, be|- zaete. De Uing e-btatiou, -borp en -paal, H/a.t\nm9 LBschen-ölatiou en dorp Meersei, Meerle, btiujbeek, Weel de btatiou-Arendonok, Achel-btation Maeeeyck, V isé-Station en Deipiianck, Sint-Marteitó en Voeren. De invoer mag gebeuren op alle werkdagen van zonsopgang tot zonson dergang, nuts aai» den toedienden vee arts ten minste 24 ih»r vooraf tijd en plaats van invoer wordt gemeul. Bij hunne aankomst aan de grens moeten dfe eenhoevige dieren onmid dellijk naar de Quarantainestallen. wor den geleid om er de malleineproef te ondergaan, op kosten der invoerders. De eenhoevige dieren, erkend w or de als aangedaan door snot of paar- denschurft worden zonder vergoeding afgemaakt. Deze schikkingen gelden niet voor eenhoevige dieren voor vleescbhandel, bestemd voor wedrennen) of sport, voor de werk- en dienstdieren in de grens streek benuttigd1, voor merriepaarden en ezelinnen naar bengstemhouders ge leid, voor dieren, weèkei niet door paardenkooplieden voor een verblijf van minder dan 30 dagen in Neder land verblijven. D:t besluit treedt in werking op 15 September. Het 600-jarig bestaan van Enschedé. Te Enschedé zijn de feestelijkheden geopend ter gelegenheid van het ÖÜO- jarig bestaan der stad, die Zich ver heugen mag in een steeds toenemen- den bloei. In de laatste halve eeuw is het inwonertal gestegen van 12.000 tot ruim 45.000. De solide gegrondveste en krachtig geleide textielindustrie verkeert in toe nemende» bloei, een vooruitstrevend gemeentebestuur onder leiding van den populairon burgemeester Edo $ergs- ma, heeft Enschedé doen worden tot een welvarende gemeente, die in tal van opzichten, als h.v. wat betreft volks huisvesting, onderwijs, gemeenteremi- ging^e.a., den toets der critiek kan doorstaan. Inderdaad Iheeft Enschedé redenen tot feestviering, welke begon nen is met de opening der winkel week en een rondgang door de slad, opgeluisterd door muziek. Gedurende de geheele week zijn er concerten op verschillende punten der stad. Heden avond wordt er een fakkeloptocht ge houden, terwijl op Zaterdag 5 Septem ber di© feesten zullen worden besloten met een groote historische folklorische optocht en een schitterend vuurwerk in heLp. J. van Heekpark, voorafge gaan dobs de offieieele ontvangst van het feestConhté en verschillende hoofd personen uit den optocht door het ge meentebestuur. De Nederlandsche delegatie ter Volken- bondsvergadering. De Nederlandsche delegatie naar de zesde Volkenbondsvergadering, welke op 7 Sept. a s. te Genève zal aanvan gen, zal als volgt zijn samengesteld jhr. dr. W. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs prof. jhr- mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit le leiden; mr. dr.'F. A. C. graaf van Li/nden van Sandenburg, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, vertegenwoordigers; mr. J. Limburg, lid van de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holiland; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, referenda ris, chef der afdeeling en Volkenbond>- zaken van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken, plaatsvervangende vertegenwoordigers. Naar wij vernemen, zal de Minister van Buitenlandsche Zaken ter bijwo ning van de vergadering zich voor kor ten tijd naar Gentève begeven. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.30 Londen 365 M. 2LO. Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. Nieuws (ook van uit de andere Engelsche sta tions) 8.10 Hilversum. Concert ter eere van den verjaardag van H. M- ito Konin gin. Gerard Leenders, bas, Vhris' de Vos, tenor. H.D.O.-orkest. 8.20 Londen 365 M. 2L0. Rodl^he Stations. Birmingham 479 M. 5IT. Groote Ope ra. The Station Orchestra. Parry Jo nes, tenor. Bournemouth, 386 M. ÖBM. Winter Gardens Night. The Municipal Orchestra, Edward Dy] ee, bas, Ernest Well beloved (monologen enz.). Aberdeen 495 M. 2BD. Schotsoh pro gramma. Queenie Arthur, sopraan, Christine Crowe, vponlxachm George Bóyd, bariton. The Wireless Orchestra Glasgow 422 M. 59C. Reginald Whi tehead, bas. Poëzie. The Station Or chestra. 9.05 Parijs 1780 M. SlFR. Concert. 9.20 Londen 365 M. 2LO. L enfant prodigue (van uit Cardiff). Daventry 1600 M. 5XX. Barrow Ship yard 9ilver Band. Newcastle 403 M. 5NO. Vaudeville, Nellie James, negerzanger, Sam Raw- se, harmonica solo's, Charles Penrose en Billie Grey, voordrachtskunstenaars. 10.20 Londen, Daventry 360 M. 2LO «1 1600* M. 5XX. Tijdsein van Green wich. Weerbericht. Nieuws. Da lintjesregan. De gebruikelijke 31Augustus-lm- tjee-regen kwam weder los. Het" zijn ejr heel wat en allerwege ii» Nederland kan getuigd dat het re gentje weer zeer mild is geweest. Dat men datzelfde in Ned.-Indië zal zeggen, wij hebben voldoend grond'dit te betwijfelen. Op de koffer-vol Nederlandsche ge lukkigen nog géén city-bacje Indische. De Nederlaaidscüe Leeuw verwierven de reg. gemahtigdie voor alg. zaken, 8 residenten die het eereteeken nog r.:et hadden, twee generaals en nog een pear hooge ambtenaren, in totaal 11 ambtenaren. Daartegenover slechts 2 particulieren, n 1. mr. dr. Talma van de Java Suiker Werkgevers, de tit.- bisschop op Java msgr. van Velzien plus de Sultan van Djok'ja. Gewone particulieren van bijzondere beteeke- nis, die voor dCt lintje in aananierking kwamen, schijnt geheel Indië niet op te leveren I De Oranje-Nassou-Orde ontvangen 2 leden van den Volksraad, particulie ren, 3 geestelijke», de direcleitr van het theeproeb tation, de bekende plan ter, Marmus en 0 andere particul.e- ren, in totaal 16 personen. Daartegen over 35 ambtenaren 1 Goonszins is het onze bedoeling op le merken dat deze 35 gelukkigen wat is er heerlijker in een ambtelij ke» loopbaan dan 'n lintje niet voor die onderscheiding iri aanmerking kwamen. Maar er zijn in Indië zoo veel groote particulieren, die zich voor land en bevolking door werk en be moeiingen buitengewoon verdienstelijk maken, dat het waarlijk verwondering ftekt, dot 2i ambenaren tegenover 16 particulieren staan. En dat tegenover een ambtenaar, die zich verdienstelijk door gemeen'elijke en gouw.-kassen "e controleeren niet gesteld kan worden, bijvoorbeeld een erf meer a 1111 1 fl i s- 11 a t e u r s yan' mltuurond eriveni -.n- gen, die door grooten durf en zonder eenige zekerheid of vastheid' heeie streken voor de inlandsche bevolking vruchtbaar maken. Natuurlijk, zij heb ben er zelf gewin van, miaar duizen den profiteer en van dien onderne mingszin. Of directies on eigenaar van groo'e industrieën, die eenige honderden uit de inlandkohe bevolking aan het dage- lijksch bordje rijst helpen. „Mèn" zegt, dat zulks ligt aan de hoofden van gewest, bfcsftuur, Idie» slechts de namen hebben op te geven om' lin tjes uitgedeeld te krijgen I Het is mo gelijk, dat zulkö hot geval is al wil het er bij ons. niet in doch indien zulks het gevak mocht zijn, dan dient er toch wel eens de aandacht op ge vestigd, dut het kleine" Indië Zoover achtergesteld tvordt bij het zooveel groolere Holland. B. GEMENGDE BERICHTEN. De Stormramp- Een belangrijke gift van den Franschen gezant. De Fransche regeering heeft coor bemiddeling van den Franschen gezant aan den minister van Buitemlatulsche Zaken een belangrijke gift doen toe komen ten behoeve van de onlangs ge teisterde streken van Gelderland'. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft den gezant de bijzondere waardeering dér Nederlandsahe regee ring betuigd voor dit hernieuwde be wijs van deelneming. Een gift van Japan. Het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis ontving van dep Japanschen Zaakgelastigde eene gift ten behoeve der sdaoh'otfers van de stormramp. Deelneming van het Volkenbonds secretariaat. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft den dank der regeering be tuigd aan Sir Eric Drummond, seore- taris-generaal van deoi Volkenbond, voor de door diezen, mede namens zijn medewerkers aan het secretariaat-ge neraal van den Volkenhond, betoonde deelneming in de ramp, die het oosten van ons land oro'angs heeft getroffen. De hulpactie in Noord-Brabant. Blijkens de eerdaags verschijnende tweede verantwoording van den pen ningmeester van het Ned. R. K. Huis vesting Oonrité, was door dit comité op 27 Augustus een bedrag van méér dan f 125000 ontvangen. Daarvan was ongeveer f 100.000 bestemd' voor de slachtoffers in Noord-Brabant, terwijl door den Commissaris der Kohingfn zelf nog ongeveer f 17.000 was ont vangen. Vrijdag heeft de penningmeester de eerste f 100 000 afgedragen aan het Provineiaa. Comité tot hulpverleening bij rampen van algemeenen aard in N*x*rd-Brahant (Voorzitter de Commis saris der Koningin). Ter voorlichting van de getroffenen in die provincie kan worden medege deeld, dat door het Provinciale Comité tot hulpverleening bij rampen: naast den heer Danser uit Den Bosch nog is benoemd dè heer Claeren uit Veg- hel als deskundige voor den weder opbouw dhr verwoeste woningen, laatst genoemde heer voor de technische voorlichting bij de yitvoering van de bouwverordeningen, terwijl de heer Ir. Sohüngel, Inspecteur der Volksge zondheid ie s-Hertogenbosch, bereid is gevonden het algemeen toezicht op deze werkzaamheden te «ouden en met dlit doel als lid is opgenomen in het Provinciaal comité. le door c.e stormramp getroffenen zullen, nadat hun aal z.jn miedegtdeeld op welk bedrag lnm schade is getax eerd, zelf de plannen voor den weder opbouw of het heraoel hunner verniel de woningen moeien doen onderwer pen. De herbouw zal dus geschieden op de wijze als de betrokkenen zeil het liefst dien, doch binnen de gren zen der geldmiddelen die het Frov. Comité voor elk1 geval zal kunnen be schikbaar stellen. Geval van Gaaverstikking te Rotterdam. Het slachtoffer overleden. Gisteravond wiide de 33-jarige han delaar in scheepsvictualiën WSpeel man, un zijn woning aan de Wes^er- siraat te Rotterdam, voor hij zich ter ruste begaf, nog een bad nemen. Ver moedelijk is een lek in de gasleiding ontstaan en de lieer S. door het uit- stroomiende gas bedwelmd. Toen men hm vond, was hij reeds overleden. Ongeval met KotterdamscJie Autobus. Vr.jdagmdooag omi 5 uur reed een autobus Lux, eigendom van de Rot er- diamsche TramiwegmaatscJiappij, van llilleeluis naar liet Stieltjesplein te Rot- lerdarn. Een luxe-auto kwam in woes te vaart de bus achterop gereden en toen hij haar voorbijreed raakte de auto het linikeirvoorwiel van de bus. De bestuurder van de autobus raakte zijn stuur kwijt, reed eerst tegen een lakkerswagen, waarvan de beheerder tUjdig op zij sprong en toen met vol'e vaart tegen een boom. De autobus *s aajn de voorzijde geheel vernield, en lien ruiten er vain zijn gebroken. Van ce passagiers, die er in zaten de •■us was geheet, bezet brak juffrouw H. de K-. de rechterpols nog twee passagiers warden aan de rechterhand gewond1. Uit het Boekdrukker abed rijf. Negentien leden van de Federaue der Werkgeversorganisaties in het Boekdi ukkersbedrijf hebben zich afzon derlijk vereenigd' met het doel, de bindende bepalingen op het minimum tarief af te schafi'en. Zi'j hebben mt- noodigingen rondgezonden voor een vergadering op Donderdag 3 Sept. te Utrecht, ten einde gemeenschappelijke belangen te bespreken an een gedrags- l'jn vast te stellen. Aan voorstanders van het bindend tarief zal op deze vergadering geen toegang worden ver leend. Het Metaalconflict. De „Metaalbewerker over de nieuwe phase van het conflict. De Metaalbewerker, weekblad van den (soc.) Algemeenen'Ned. Metadlbe- werkersbor.d', schrijft over de wending die het conflict heeft genomen ria de antwoorden der arbeidersorganisaties op don eersten brief van den Metaal- bond en de rapé eken, die laatstge noemde bond daarop heef.' gegeven ,,De R.-K., Chr. en Neutr. Bonden hebben de kwestie zoo gesteld, dat het conflict aan de ,,Nw. Waterweg" eigenlijk uitsluitend1 eon loonconflict is. Naar hun moening kon het worden beëindigd', indien ten opzichte van de loonen overeenstemming wordt verkre gen. Dat de „Nw. Waterweg" de 48-uri- ge werkweek officieel in een 53-urige omzet is voor hen geen kwestie meer". De bedoeling van het weekblad is, dat het geschil in dCt concrete geval voor 'de driegenoemde bonden- alleen nog over die loonen loopt en niet moer over de principieele kwestie van het beslissende karakter der overwerkver- gunning, aangezien die drie bonden het Rotterdamsche conflict van de prin cipieele kwestie hebben losgemaakt en zich niet tegen de overwerkvergunning betreffende de 5 overuren verzetten. Het weekblad van den z.g. moder nen (socialistische») bond schrijft ver der, dat de besturen van de drie an dere arbeidersorganisatie» eenige) maan den geledon te Amsterdam' alle werk tijd verlenging hebben afgewezen, even als de vertegenwoordiger» van den z.g. modernen bond, maar nu ten aan zien van de werktijdVerlenging te Schiedam eon air wier standpunt hehben ingenomen. Van andere zijde wordt gemeld dat de Bondsraad van den Alg. Ned. Me taal bewerkersbond over het algemeen niet geheel afwijzend staat ten aanzien van de voorstellen van den Metaal- bond, welke door de besturen van de Christ., Neutrale en R.-K. organisaties zullen worden aanbevolen. Nu het con flict meer en meer is teruggebracht tot de eigenlijke staking aan ,,De Nieuwe Waterweg" te Schiedam, zou de kans groot zijn, dat nog deze week- wel een oplossing zal gevonden worden. Wel dra zullen de staker» te Schiedanj' een beslissing over de voorstellen te nemen hebben. Een Rotterdamsche firma opgelicht. 25.000 door een boekhouder verduisterd. De N.V. „Animialia"handelmaat schappij in darmen en slachtproduc- ten, gevestigd aan den Coolsdngel te Rotterdam, heeft bij de politie aangif te gedaan, dat haar boekhouder, H. W. G. V., een Duitscher, die vier en een half jaar bij haar i-n dienst is ge weest, zich aan groote oplichting heeft schuldig gemaakt. Gebleken ia, dat hij gedurende de laatste twee jaren iede re week een valscfae kwitantie van on geveer I 200 söhreef ten name van een gefingeerde iinrtó, zoadat hij zich op deze wijze een bedrag van ongeveer f 25000 heeft -ioegeëigeod. Bij het verdere onderzoek id£» nog meer knoeierijen- bij deze firma aan het Ucht gekomen. Dow uitlatingen van een werkster zijn gearresteerd 20-jarige expeditieknecht J. v. E., de 29-jarige L. K., de 26-jarige J. W. en de 23-jarige P. V. De oplichting had met deze vier personen niets te ma. ken, hetgeen roem. aanvankelijk el vermoedde. Bij een huiszoeking ten huize van zekeren R. in de Hi^a de Grootstraat werden drie vaten darmen ter waarde van f 3000 gevonden. Voorts werd een partij linnengoed voilestof en rijwielen aangetroffen' welke alle door de vier bovongenoem de knechts gestolen bleken. Het Gin» nengoed was afkomstig van de firma B. en G. uit Amsterdam' en was ge- stolen aan het Maasstation aldaar. Een nieuwe veemarkt en abattoir te Rotterdam. Pogingen daartoe aangewend. Naar de Slagers- eurant vernoemt is er door de betreffende Rotterdamsche vakvereeniigingen een comité van actie gevormd, dal aal trachten te komen tot een nieuwe veemarkt en abattoir le Rotterdam. Drie huizen in Coevorden totaal afgebrand. Te Coevorden heeft een felle brand gewoed, welke enörm veel schade heeft aangericht. Het vUur werd) het eerst ontdekt in het mainufapturenma- gazijn „De Bijenkorf", waa-r het ten gevolge van de groote hoeveelheid brandbare stoffen enorm' vlug om zich leen greep, zoodat het perceel in min der dan geen tijd in lichte laaie stond en het vuur zich meedeelde aan het daarnaast gelegen café van den heer Meyboom, terwijl tevens een sigaren magazijn vlam vatte. Het geheel had zulk een verrassend' snel verloop, dat, ondanks de bl ups ingspogingen, binnen een uur al de genoemde perceel en vol komen vernietigd warem, terwijl te vens groote schade werd aangericht aan de, aan de noordzijde gelegen, woning van den heer Raspe en aan een pakhuis van den heer Bulthuis, welke laatste evenwel konden behou den worden. Vijftig kinderen onwel geworden. Broodjes met bedorven kaas. Ter gelegenhead van den verjaardag van de Koningin werd' gisteren in het buurtschap Woold' bij Winterswijk een kinderfeest gehouden. De jeugd kreeg verschillende versnaperingen, o. a. broodjes met kaas. 'g Avonds werden niet minder dan yijfttg kinder^» on tvel. Bij heit waren de bekende ver giftigingsverschijnselen te oonstaiteereu o.a. braken. De medici, die een on derzoek hebben ingesteld, rijn tot de conclusie gekomen-, dat de kaas ver moedelijk bacillen bevatte, welke de ziekteversohijnsetom, hebben veroor zaakt. De kaas wordt onderzocht door den keuringsdienst, de kinderen zijn gelukkig geen van allen in levensge vaar. Een failliet winkelier er van door. Omstreeks i-asciien opende zettere J. W. een winKeitje in kruidemerswa-rea in de Yan Itteraumstraat te Zwolle. De geringe belangstelling van de om geving was oorzaak, dat het zaakje niet bepaald bloe.de en in den loop van de vorige week verkocht J. W. den geheelen winkel-inventaris aan een collega en ook het h'uis verwiesedde van eigenaar voor f 4300, waarvan W. f 1000 direct, als handgeid bij den koop opeisclite. In den nacht vaa» Donderdag op Vrijdag reden twee auto's vopr het winkeltje, en hierop werd al hethuiSr raad geladen. Vrijdag waren de gor dijntjes voor den pinkel gesloten en de talrijke schuldeischers vonden den eigenaar gevlogen en met hem- alle meubeltjes ea» contanten. Zaterdag sprak de rechtbank te Zwolle zijn failLssemient uit. De curator drie m onderzoek instelde oordeelde het noo- dig den winkelier te arresteeren, deze ging er evenwel, toen de veldwachter hem in D©demsvaart\wilde aanhouden, vandoor, en het gelukte éérst na' een achtervolging met politiehonden den man in "verzekerde bewaring te stel- len. 1 1 MARKTBEltlCHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 31 Augustus. Aanvoer: 440 vette runderen, 193 vette en graskalveren, 879 varkens, 1230 scha pen en lammeren. Prijzen: Koeien le kw. 120—125, 2e kw. 110-^100, 3e kw. 90—80. Ossen le kw. 117%[122, 2e kw. 107%—100, 3« kw. 85—75. Kalvfen le"lcw. 175-196» 2e kw. 155—125, ffe kw. 110—90. Scha pen le kw. 95—105, 2e kw../ 85-45, 8e kw. 6655. Lammeren le kw. 105120. Varkens le kw. 91—93, 2e kw. 89—M» 2e kw. 8278, licht soort le kw. 76-«0- Nuchtere kalveren geen aanvoer. Kaasmarkt. OUDEWATER, 31 Aug. - Aanvoer 4320 stuks, 21600 K.G. Prfjxen le kw. m. Rfjkt- mei* 62—64, z. Rflksm. 55-80, 2e k* 64—-48. Handel matig. STADSNIEUWS. GOUDA, 31 Augustus 1925. Het Koningiiuiefeeet. Vanmorgen ia de feestviering ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin aangevangen met het spelen van het Carillon. De heer van Zufjlen heeft weer met vrooljjken klank de volksliederen over onze stad doen klinken. Te 9 uur kwamen in „Concordia" de deel nemers aan den vliegerwedstrijd bijeen. Wat een kindervreugde, al die jeugdige vlieger-enthousiasten, die zich met hun ge leider daar kwamen aanmelden! Jammer dat het weer zoo druilerig was. Onder een motregentje werden de deelnemers voor /Concordia" opgesteld en met de muziek voorop trokken zjj met de leden der com missie in optocht, in vrooljjken marsch, naar het Sportterrein. Het aantal deelnemers was 27. Voor de Hinderniswedloop was de aan melding Zaterdagnamiddag reeds in het Beterhuis. Daar verdrongen zich de jon gens en meisjes voor de deur en de com missie had handen vol werk om ze in te schrijven. Het aantal liefhebbers(sters) was zoo groot, dat de commissie op een ge geven oogenblik het besluit moest nemen de "deur te sluiten en geen verdere inschrij vingen meer aan te nemen. Vanmorgen hadden de wedstrijden op het Sportterrein plaats. Het was intusschen opgeklaard en hóewei de lucht nog al don ker bleef, kwam er toch zoo nu en dan een zonnestraal door ora het trieste weer van den dag weg te vagen. De uitslagen van de wedstrijden waren aldus: VüegerwedBt rijd. Grootste vlieger: le pr. devBruin, grootte 2.95 M.2e pr. Berkouwer, 2.10 M.; N. v. d. Berg, troost prijs, opvouwbare vlieger. Merkwaardigste vlieger: le pr. Gekroonde W., J. Jongeboer; 2e pr. 6 puntige ster, B. Klein; Troostprijs, Holland8che waschvrouw, D. Klein. Mooistte vlieger: le pr. H. v. E., H. v. Essen; 2e pr. Por tret v. d. Koningin, J. Nooteboom; Troost prijs, Prinsenvlag, F. Boot. Kleinste vlieger: le pr. Postzegelvlieger, v. Werkhoven; 2e pr. Kwattavlieger, E. v. d. Eng; Troost prijs, kleinste vliegertje, B. Rook. Kinderspelen. Jongens: Hind>erniswe'dstrijd: 1. G .Hammer, 2. G. Endenburg, 3. A. Hom mels, 4. B. Belanje, 5. Joh. Boot, 6. A. v. d. Wiel, 7. Jh. Schultz, 8. L. Stolwijk. M e i s j e s: J. den Edel, 2. N. IJsselstijn, 3. M. Meijer, 4. B. IJseelatijn, 5. M. Bolt- huizen, 6. M. de Jong, 7. L. Ratten, 8. J. Hofstede. Te 12 uur kwam de Commissie in Hotel „De Zalm" bijeen, waar de voorzitter, de heer J. G. Pot, den geboortedag van H. M. de Koningin met een enkel woord herdacht. Besloten weid een telegram van gelulc- wenschen aan H.M. te zenden. In den namiddag te 2 uur vingen de zwemwedstrijden aan. Daarover morgen meer. Plechtige herdenking. Bij gelegenheid van den verjaardag van onze Koningin zong hot koor van de pa rochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart aan den Kleiweg gisterenmorgen een plechtig „Te Deum". Na de avondoefening „Domine Salvum fac Regina Nostram", gevolgd door orgelspel van Wien Neerlandsch Bloed en tüöt slot het „Wilhelmus". Benoeming onderwijzer en onderwijzeres in lichamelijke oefening. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot het vast aanstellen van'de leer krachten voor het lichamelijk onderwijs, de heer Ph. J. Bom van Ierseke en Mej. E. H. Ruys, beiden thans tijdelijk aangesteld. De bouw van een onder- en hoogspannings- station ten behoeve der Gemeente- Lichtfabrieken. Door Burgemeester en Wethouders is bij onderhandsehe aanbesteding aan de N. V. Aannemingsbedrijf v.h. W. Bokhoven, op gedragen den bouw van een onder- en hoog spanningsstation ten behoeve der Gemeen te-lichtfabriekfin door den dienst van Ge meentewerken, voor een bedrag van 6759. Voor deze onderhandsehe aanbesteding was ingeschreven door de volgende firma's: N.V. Aann. bedrijf v.h. W. Bokhoven te Gouda voor ƒ5759.— N.V. Aann. Mij. v.h. Zanen en Ver stoep .te Gouda voor „5794. J. H. de Wilde «e Gouda voor6065.— Jac. P. Dessing te Gouda voor „6900. Beton Maatschappij v.h. van Wa- ning te Rotterdam voor 7126.— „Kondor" Beton Mjj. Amsterdam voor 7441.— „A. B. C." Betoncompagnie 's-Gra- venhage voor „8145.— Bij de prijsaanvrage was de voorwaarde gestold, dat volgens eigen ontwerp moest) worden flpergelegd, een teekening der aan te wenden gewapende betonconstructie met toegepaste berekeningen, welke moesten voldoen aan de gestelde eischen zooals deze zijn vastgesteld door de vergadering van de afd. voor bouw- en waterbouwkunde van het Kon. Instituut van Ingenieurs in 1918. Jongetje verdronken. Zaterdagnamiddag is door onbekende oor zaak de 5-jarige F. M. Vermeulen, wonen de in de Parkstraat, in een sloot achter die straat te water geraakt. Toen de ouders het kind misten en gingen zoeken, vonden z« het in de sloot; pogingen door Dr. deBoer «ongewend om de levensgeesten op tewek- keu, mochten niét. slagen. In overspannen toestand. Door de poditSe ia dezer dagen ia zeer overspannen toestand op een der openbare wegen aangetroffen de alhier woonachtige Mej. M. v. V., die daarop ooder toezicht is gesteld. «e Bezichtiging van de nieuwe Fröbelschool. Bljjkens advertentie in dit nummer, wor den leden van de Schoolvereeniging voor Bijz. Neutr. Onderwijs, G. L. O. en U. L, O. voor Gouda en omstreken en belangstellen den in de gelegenheid gesteld de nieuw ge bouwde Fröbelschool aan de Groeneweg te bezichtigen op Woensdag 2 September a.s. tusschen 2 en 4 uur des middags. Steunverleening verwoeste gebied. Spoorwegaanleg en scheurplicht. Men schrijft ons uit Waddinxveen: Het dagelijksch bestuur der gemeente Waddinxveen heeft aan den Raad voorge steld een bedrag uit de gemeentekas te ge ven. voor het verwoeste gehoed aan het Na tionaal Steuncomité. Na eenige bespreking, waarbij het „pro" en „contra" ten beste werd gegeven en bij welke gelegenheid ook naar voren is geko men, dat in deze het Rijk een taak heeft te vervullen, doch dat de Regeering een en ander blijkbaar aan de particuliere mildda digheid wenscht over te laten, zegt de wet houder Herfst, dat een eenvoudig oou- rantenberichtje zijn aandacht heeft getrok ken. Hij zal dat berichtje even voorlezen, om te beter te kunnen doen verstaan wat hij daarna nog zeggen wil. Het luidt aldus: „Verdwijnende lokaalspoorwegen." Het „Vad." verneemt, dat het volgend jaar, wan neer het garantievoorsttel met de betrokken gemeentebesturen afloopt, die lokaal spoor lijn tusschen Alkmaar en Broek op Langen- dijk zal worden opgeheven. De diensten zijn nu reeds belangrijk ingekrompen, als gevolg van de zware concurrentie in het personen vervoer van de autobussen." Bij dit bericht nu dacht spreker als van zelf aan wat in de eigen omgeving te doen is en met betrekking tot dm aanleg van de spoorlijn Gouda—Alphen aan den Rijn. Daarmede zijn millioenen gemoeid, en niet tegenstaande den algemeen zwaien belas tingdruk zullen die millioenen toch aan dat werk worden besteed. En dat met het voor uitzicht, dat er eerlang ook tem aanzien van dezen spoorweg vrij aeker een berichtje in de couranten verschijnt, niet ongelijk aan wat spreker zooeven heeft voorgelezen. Het doet aangenaam aan en het is kostelijk dat er zooveel deelneming wordt betoond in het leed, dat'thans velen getroffen heeft. Er wordt nog gezien dat bij het lijden van één lid, alle leden lijden. Maar toch zouden niet al die noodlijdende plaatsen met één gave van, Rijkswege geholpen kunnen worden, ais het Rijk ervoor beschikbaar stelde wat nu zal moeten worden besteed aan den spoor weg in deze omgeving. Het geld zou dan zeker ook heel wat nuttiger worden besteed. De wethouder Visser zegt, dat de heer Herfst hem op een terrein brengt, dat ook bij spreker enkele gedachten naar voren brengt En dan wil spreker in de eerste plaats de hoop uitspreken, dat het thans le vende geslacht nooit meer een crisistijd mo ge beleven, om in dien weg geen kennis te moeten maken met wat men toen noemde „scheurplicht". Door den spoorweg GoudaBoskoopAl- phem gaan zeer veel hectaren kostbaar bouwland voorgoed verloren en worden deze aan den landbouw onttrokken, terwijl men anderzijds de landbouwers zou noodzaken hun grasland om te zetten in bouwland. Uit het bovenstaande moge blijken, dat men te Waddinxveen de komst van den spoorweg naar Alphen aan den Rijn nog niet met gejuich begroet! Intusschen is het voorstel om een bedrag uit de gemeentekas disponibel te stellen voor het verwoeste gebied aangenomen. Als nu Gedeputeerde Staten maar geen captie maken Johan Starrenburg, de nieuwe vioolleecaar aan de Stads-Muziekschool. Het Vaderland deelt mede dat de heer Johan Starrenburg, voor eenige weken door den Raad benoemd tot leer aar in het viool spel aan de Stads-Muziekschool alhier,, door den Directeur der Muziekschool, de heer Joh. Fabriaan in de gelegenheid is gesteld zijn lessen in den Haag te blijven waarnemen. Omtrent zijn artistieke loopbaan deelt het blad verder nog mede, dat hij het diploma voor viool aan de muziekschool in den Haag behaalde, waar hij deel uitmaakte van de klasse Mulder. Daarna zette hü z'n studies voort onder Anton Witek. Starrenburg was oa. werkzaam als con certmeester van de Fransche Opera en van het Residentie-Orkest en trad herhaaldelijk zoowel in den Haag als elders met groot succes als solist op. Mondharmonica-vereeniging „Crescendo". Vanaf morgen 1 September zullen de re petities van de mondharmonicavereeniging „Crescendo" gehouden worden in de boven zaal van „Het Blauwe Kruis" aan de West- haven, welke zullen aanvangen 's avonds 8 uur. De temperatuur van het water. De temperatuur van het water was he denmorgen in de Stedelijke Zweminrichting 65, de lucht was 62. Volks -en Schooibad. In de afgeloopen week werden in het Volks- en Schooibad verbruikt' 125 kuipba den, 145 sproeibaden en 938 kinderbaden. Wedvlucht van dhiven. De Vereen. „De Blauwe Doffer" hield Zondag een onderling concours vanuit Gel de rmal sum, 40 K.M., voor oude en jonge duiven. De hokken werden bereikt als volgt: 1, 2, 5, 7, 8 D JC. Brem; 8 C. M. Holt- huijsen; 14, 16, 20 Gebf. de Waal; 6, 19 P. M. Baks; 9, 12, 13 G. L. Hammer Jr.; 10, 15, 17 J. F. Scharleman; 11, 14 H. Schnei ders; 18, 21 M. U. Holthuijsen; 22 C. Blom; 23, 24 Joh. de Jong Jr. Eerste duif 9—49—21, laatste duif 10— 19—12. Agenda 31 Augustus. 7 uur. St Janskerk. Orgel concert door den heef M. C- de Man. 1 Sept., 8 uur. Het Blauwe Kruis. Repe titie Moudharmonicaveraeiugiac „Cres cendo". De apotheek van den heer E, Grendel, Korte Tiendeweg, is deze week tot en met Vrijdag 4 Sept. benevens den daarop volgen den nacht, geopend na 8 uur de» avonds (des nachts echter aleen voor reeepten). UIT DEN OMTREK, BERGAMBACHT. Onder begunstiging van prachtig weder werd alhier Woensdag het Oranjefeest ge vierd. Des morgens omstreeks 9'uur werd het feest geopend met een marsch door de ge meente, voorafgegaan door het Stedelijk Muziekcorps van Gouda, waarna ward ge marcheerd naar een terrein aan Bergs toep, alwaar werd aangevangen met harddraverij van paarden, gespannen voor een tweewie lig rijtuig. A)an deze harddraverij werd door 14 paarden deelgenomen. Prijzen werden behaald door: J. J. Spelt te Streefkerk den len prijs; G. A. de Mik alhier den 2en prijs; J. van der Vlist te Gouderak den Sen prijs en J. Roozendaal te Langerak den 4en prijs. De prijzen bedroegen 60, 26, 10 en 6. Aan een jachtrit werd door 9 deelnemers deelgenomen. De le prijs 20 werd behaald door P. Bongers te Stolwijk; 2e prijs lp door A. Kool Bz te Gouderak en de 3e prijs 5 door L. Benschop te Krimpen a. d. Lek. De medaille voor het hardst loopende paard werd behaald door P. Bongers en die voor den mooist zittend en ruiter door J. Boele te Bleskensgraaf, terwijl nog 2 fles- schen champagne, beschikbaar gesteld door de fa. Mulder en Ooms te Gouda, voor den mooist zitteaden ruiter, alhier woonachtig, werden behaald door A. Benschop Sz. Na afloop van deze wedstrijden, die voort durend werden opgeluisterd door het Sted. Muziekcorps uit Gouda, gingen allen naar het dorp terug en werd een ianvang ge maakt met ringrijderij voor paren gezeten in tilbury, waaraan 28 paren deelnamen. De le prijs werd behaald door A. Boer met mej. C. Molenaar; de 2e prijs door G. Ben schop met mej. T. Treure en de 3e prijs door. B. van der Wouden met mej. F. van Erk. Daarna fietsrijden met hindernissen door heeren. Aantal deelnemers 16. Hierbij be haalde C. Graafland den len prijs; K. Renes den 2en prijs en R. de Bruyn den 3en prijs. Vervolgens fietsrijden met hindernissen voor dames, met 8 deelneemsters. De le prijs behaalde N. Verhagen; 2e prijs B. Ver hagen en 3e prijs Jac. van den Heuvel. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen. Aan den vliegerwedstrijd werd door 7 jon gens deelgenomen, waarbij H. Botter den len prijs behaalde; P. Prins den 2en prijs; C. van der Velde den 3en prijs en H. Mak den 4en prijs. Poprijden in eea kinderwagen door hee ren, waarvoor 30 liefhebbers waren. Bij de zen geanimeerder wedstrijd behaalde P. van den Berg den len prijs 7.60; G. van Wijn gaarden den 2en prijs 6; H. Mak den Sen prijs 2.50 en W. Stigter den 4en prijs 1. De wedstrijd hardloopen voor dames had. een onbedaarlijk succes. Aantal deelneem sters 16. De le pry's werd behaald door mej. W. Boom; de 2e prijs door mej. W. Duhen, de 3e prijs door mej. K. de Brujjn; en de 4e prijs door mej. P. Pons. Precies half negen begon onder leiding van den heer Joh. Fabriaan, directeur van het Stedelijk Muziekcorps te Gouda, een concert, dat voortduurde tot elf uur. Hedenmorgen is in het Polder Raadhuis alhier aanbesteed het maken van 2 beton nen burggen in den Achterbroek. Ingeschreven hadden: D. A. Ooms, Am- merstol 1980; K. v. d. Heuvel, Berken- woude 1580; A. J. de Vreugt, Stolwijk 1987; A. v. Etjl, id. 1591 en P. M. Loef, id. 1918. Gegund aan K. v. d. Heuvel. Het jaarlijksch onderhoud der polder- werken is opgedragen aan A. v. Eyl voor 308. Hoogste inschrijver D. A. Ooms, Am- merstol voor 871. Naar wy vernemen heeft op verzoek van B. en W. het Steuncomité alhier zich be last met het inzamelen van gelden ten be hoeve van de door de Stormramp getroffe nen in het oosten des lands. De collecte zal worden gehouden vanaf Dinsdag 1 Sept. Zondagmorgen hield de Postduivenver- eemiging „De Blauwe Qoffer" alhier een wedvlucht voor duiven vanuit Geldermalaen (afst. 40 KiM.). De prijzen werden behaald als volgt: le, 8e, 9e, 12e pr. J. H. Verburg, 2e, 4e, 5e en 6e pr. C. J. de Vries, 3e, 10 en lie pr. A Anker Wz., 7e py. W. Mole naar. In concours waren 47 duiven. Tijd van los laten 9 uur v.m. le overduif 9.45.4h Kaatsen. De Kaatsclub O. V. S. S. speelde Zondag een onderlinge wedstrijd. Opslagers waren G. v. d. Heuvel Lz. en Joh. v. <L Heuvel Dz. Er werden 10 partijen gespeeld. Uitslag 5—6. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOBTBAL. Uitslagen van Zondag 30 Augvatus 1925. Seriewedstrijden „Olympia". Hermes-D.V^.Concordia 61 Olympia—D. O. S31 Jubileum wedstrijden G. V. B. Aid. B. Eindstrijd Moordrecht—Gouda III 3—0 Nederlaagwedstrijden „Sparta", Haastrecht. Spatte IO, N. A. II1—1 Sparta II-O. N. A. V2—8 Rotterdam: V.^O. O.—aïtt^Elftel 2— Gouda: Gouda—Hillinen niet doorgeg. Gouda: D.O.N.K. I—O.N.A. I1—6 Stolwijk: Vitesse I—(Gouderak 1 7—1. Om den Olympia-beker. De wedstrijden om den Olympia-beker bracht gisteren allereerst In het veld, de verliezers van de vorige week, H.D.V.S. (Schiedam) en Concordia (Delft). Concordia verscheen met 10 man. Hoewel H.D.V.S. sterker was, wisten beide partijen voor de rust eenmaal te doelpunten. 11. In het tweede gedeelte kon H.D.V.S. haar overwicht beter toonen, door resp. de stand op te voeren tot 61 en hoewel Concordia eenige goede kansen kreeg tegen te scoren bleek de voorhoede daartoe niet by machte. De winnaarsronde had verder plaats tus schen Olympia (Gouda) en D.O.S. (Utrecht)* Beide partyen verschenen met invallers. Na tien minuten nam Olympia reeds de leiding. Een goed aangegeven bal uit de achterhoede kwam bij de Groot, deze aette over naar Maarschalkerweerd en bij diens schot had de D.OJS.-keeper geen schijn van kans. 10. Een oogenblik na den afloop moest de Dos-kooper weer handelend op treden en kon de bal nog juist van de doel lijn wegwerken. Het leder verhuisde snel naar de overzijde en een schot van de links binnen D.O.S. kwam tegen de deklat. Olym piad keeper ving den bal weder op, doch de D.OJ3. voorwaartsen wisten hem het le der te ontfutselen en reeds dachten we aan den gelijkmaker, doch Vlot wist te redden, waarop een corner ontstond, zonder resul taat. Tegen de rust een aanval der gasten een voorzet van de rechtervleugel. De links binnen vrijstaand, zond den bal met een laag schot in welks schot Olympiad keeper te machtig bleek, ofschoon hij vallende nog trachtte te redden. 11. In de rust waren de D.O.S. enthousiasten vol goeden moed, wijl er werd gedacht, dat Olympia in het eerste gedeelte boven baat krachten speelde. Het tegendeel bleek ech ter waar, want hoewel D.O-S. aftrapte werd hun keeper al dadelijk door de Olympia- voorhoede aan het werk geaet. Wederom na een kwartier namen de gastheeren de lei ding. By een kort samenspel tusschen de Groot, welke meer en meer een goed tacti cus blykt, en E. Krom moest de D.O.S.- keeper voor de tweede maal visschen. De gasten gaven echter nog niet gewonnen, in tegendeel, er werd hard gewerkt om den gelijkmaker, maar ook van Olympia's zij de, zoodet het aan spanning niet ontbrak. Aan weerszijden gingen de schoten ech ter over of naast. Vijf minuten voor het einde kwam echter aan alle onzekerheid een einde. Uit een duel tusschen een D«0. S.-back en Ruiters op de linkervleugel zet te deze laatste goed voor. De rechtsbuiten van Ulympia H. Krom, anders nogal wat bang spetende, wa» er ditmaal als de kip pen bij. Hij kopte de voorzet in de richting van het DX).S.-doel, de bal belandde echter tegen dsn staander, maar draaide buiten bereik van den keeper in het net. 81. In welke stand geen verandering meer kwam. De Olympianen konden op een goeden wedstrijd terugzien. Vlot was weer de ster van het veld. Bij D.O.S. bleek de keeper niet gemakke lijk te passeeren en hij heeft dezen middag zijn club voor grooter nederlaag behoedt. Na afloop reikte dhr. A Brinkman, oud- Secretaris en eere-lid van Olympia, sedert zes jaren in N. O.-Indië, thans met vacan- tie hier te lande, met een hartelijk speechje de prijzen uit aan de winnaars, waarbij hÜ memoreerde de instelling van den Olympia- beker en het hem zeer verheugde ook dit maal zijn oud-clubgenooten met de over winning te kunnen felkiteeren. Als ge bruikelijk ontvingen de elftalspelers van den le prijs een souvenir bestaande in een klein zilveren bekertje. WATERPOLO. De Waterpolo Stedenwedstrijd AmsterdamRotterdam. Amsterdam wint met 8—1. De waterpolowedstryd AmsterdamRot terdam, is in een klinkende Amsterdamsche overwinning geëindigd. Hoewel de Amsterdammers in alle op zichten sterker waren, zoowel wat zwemmen en hpelen betreft, viel het toch op, dat af en toe teveel persoonlijk spel gespeeld werd. Na de rust waren de Amsterdammers overwegend sterker en was er van het Rot terdamsche samenspel niets meer te bespeu ren, ofschoon er volop kansen waren. Ach tereenvolgens moest de Rotterdamsche kee per zesmaal den bal uit zjjn net halen, soo- dat Amsterdam wederom zijn, superioriteit op pologebied toonde. Vol kaw eerbaarheid. Der traditie getrouw hield de Vereen. Volksweerbaarheid, afd. Gouda, evenals vo rige jaren by het einde van het zomersei zoen een schietwedstrijd yoor hare leden en genoodigden. Deze wedMryd droeg ditmaal een bijzonder karakter, aangezien het 25- jarig bestaan hiermede gepaard ging. Om tien uur 'sn}«rgens begonnen, eindigde de ze des namiddags om 5 uur, waarna de Voorzittende heer J. L. Hulleman, die te vens het eenig overgebleven lid van de op richters is, de pry bestaande uit kunst voorwerpen aan de resp. winnaars uitreik te, tevens een woord van dank uitbrengen de aian hen die zich reeds zooveel jaren met de leiding hebben belast, en vertier aan al len, die medegewerkt hadden dezen wed- sti jjd wederom te doen slagen. De uitslagen luiden als volgt: Tersoneele Baan 5 schoten: Ie prys A. Ruygrbk, 56wunten; 2e pr. J. 'C .Wagner, 54 p.; 3e pr. A. J. Vermeulen, 54 p.; 4e pr. J. Potharst; 5e pr. J. L. Hul leman; 6e pr. M. Binnendijk; 7e pr. A. v. Tijn; 8e pr. T. Radix, 9e pr. C. Nederhoff. Vrije baan. 8e schoten: le prijs A. J. Vermeulen, 84 punten; 2e pr. J. C. Wagner, 33 p.; 8e pr. M. Binnen dijk, 38 p.; 4e pr. M. 'Ruygrok, 88 p.; 6e pr. A. v. Tijn, 33 p.; 6e pr. T. Radix. Eere baan. 3 schoten: le prijs A. J. Vermeulen, 85 punten; 2e pr. M. Binnendijk, 34 p.; 3e pr. A. Ruygrok, 33 p.; 4e pr. J. C. Wagner, 82 p.; 6e pr. A. v. Tjjn, p.; 6e pr. T. Radix, 30 p. (DRAADLOOZE DIENST.) Necrologie. ROME, 31 Aug. Generate Gandolfo, hoofd commandant van de Nationale Militie, is overleden. Uit de Metaal-industrie. Beslissing bondsraad- AMSTERDAM, 41 Aug. In de Zondag in Parkzicht gehouden vergadering van den Alg. Nederl, Metaalbewerkersboud is het resultaat van de onderhandelingen tusschen den Metaal bond en de verschillende werk- - nemersorganisaties besproken. De Moderne Bond had Vrijdagavond met den Me taai bond geconfereerd, terwijl Vrijdagmiddag de drie andere organisaties met den Metaalbond hebben onderhandeld. Dat de onderhandelingen met alle 4 orga nisaties gevoerd werden, vond zijn oorzaak in, het fait, dat de moderne bond later dan de drie andere organisaties zijn antwoord op den bekenden brief van den Metaalbond had ingezonden. Het in de conferentie met de Oir., Kath. en Neutr. organisaties bereikte resultaat was vastgelegd in het reeds bekende zeven tal punten. Dit resultaat vond de Bondsraad van den Alg. Ned. Metaalbew.bond niet bevre digend, althans niet wat betreft de vastge stelde werktijd van 58 uur per week. Ten aanzien van de loonen was echter algeheele overeenstemming bereikt. De loonsverlaging is door de werkgevers vol ledig teruggenomen. Hoewel dus inzake de werktijden geen overeenstemming is verkregen 'met den Alg. Ned. Metaalbew.bond, meent de bonds raad, dat nu de R.-K., Chris*, en Neutrale bonden de vastgestelde werktijdregeling hebben aanvaard, zich bij de tot stand ge komen werktijdregeling te moeten neerleg gen. De Bondsraad meent n.l. de gevolgen van een in verdeeldheid gevoerden strijd thans niet te kunnen aanvaarden. De thans vastgestelde werktijdregeling loopt tot 1 Oc tober a.s., de datum waarop de overwerk- regelimg afloopt. Het Hoofdbestuur kreeg in verband hier mede de opdracht van den bondsraad, met den Metaalbond onderhandelingen te openen over de weder-invoering n& 1 October van de 48-urige wericweek, zoo noodig met overgangsbepalingen. In de heden, Maandag, te Schiedam en Rotterdam te houden stakersvergaderingen, zal de beslissing van den bondsraad door het hoofdbestuur worden verdedigd en aan bevolen. Onder een auto. RENKUM, 81 Aug. Gistermiddag reed de 60-jarige F. Kant uit Renkum op den Ut recht schen weg met zyn rijwiel tegen een boom, waardoor hij onder een juist pas- seerende auto geraakte. De man brak een rib, welke in de longen drong. In zorgwek kend en toestand is hij naar Arnhem ver voerd. Door gaa verslikt. PUTTEN (N.-Br.), 81 Aug. Op de Ne derlandsche grens te Putten-Cappellen in Noord-Brabant is de slager Brokhuyzen en zijn vrouw door gasverstiklang gedood. Yoor de ramp in Borculo. AMSTERDAM, 31 Aug. Blijkens de 9e verantwoording, welke heden aan dp pers verstrekt is, heeft het Amsterdamsche Co mité vanaf 10 Aug. tot heden in totaal ont vangen 120.004,39. ADVERTENTIEN. Heden overleed tot onze diepe droefheid ona innig geliefd zoontje ABRAM in den jeugdigen leeftijd ven 3 dagen. A. N. CATTEL J. CATTEL-DE VRIES Gouda, 31 Augustus 1925. Spooratraat 10 2363 17 Heden werd ons plotseling ontnomen, in den aanvalligen leef tijd van bijna vijf jaar, ons geliefd kind FRANS MARtNUS Zijn diepbedroefde ouders en grootouders en verdere familie. L VERMEULEN G., VERMEULEN-BALK Gouda, 29 Augustus 1925. 9—1 Eenige en algemeene kennisgeving. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan den WelEd. Heer Dr. DE BOER en allen die hunne bereidwillige hulp hebben verleend aan onze lieveling FRANS MARtNUS. 2362 U 'Uit aller naam, L. VERMEULEN.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2