f DRES Pillen <KEN gen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOIWA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. r I I* No. 13041 on i (Gron.) ING. Do Rood wan den Volkenbond bijeen. Vrijdag 4 September 1923 z Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdageh :leken neeTwianhii^dd, n, hypochondrie, i brochure ran ankenstraat 79, fan. H8 tot war gereduceer de XMtEMWtal beer ze maar ian geschiedt ver- FEUILLETOB. a hi J on- en aambeien I.Worrnen De grijsheid is een sierlijke kroon; zij wordt op den weg der gerechtigheid ge vonden. Naast de Mosoelkwestie zal de Raad zich ook hebben bezig te houden met den eco- nomischen toestand van Opstenrijk, die al evenmin van belang ontbloot is, gezien de ADVERTENT! 1—6 regels 1. U 'hebt gelijk. Geheimhouding kan niet langer helpen, zei hij Ik zal tering, gebrek beid, duizelig- o.m. en ab- joorzien, hoe de zaak zal af- d is zeker, zoowel de Turk- De geheimzinnige verdwijning ven ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef dor Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. zouden te makkelijk r toch welt o SLUIS' niet alleen raarvan de igmogelqk loei bewust larom niet De quaestie Mosoel. Mr- Zimmerman’s commissariaat. De Raad, van den Volkenbond heeft zich gisteren bezig gehouden met de Mosoel kwestie. Deze kwestie, die met de economische po sitie van Oostenrijk, en de Danzig-Pölen- moeilykheden de belangrijkste punten van de agehda vormt zou reeds Woensdag in be handeling gekomen zijn, doch is een dag uitgesteld op verzoek van de Turksche de legatie. Chamberlain had tegen dit uitstel geen bezwaar, mits het maar niet langer was dan één dag, en zoo zijn dan gisteren de besprekingen begonnen- Men weet, dat Turkije zich op het stand punt stelt, dat Mosoel aan het Turksche ge bied moet worden toegevoegd, waarvoor Engeland, dat tot nog toe het voogdijschap over deze landstreek uitoefent, niets voelt, natuurlijk in verband met allerlei strategi sche en economische overwegingen; heeft het land' belangrijke olievelden, dan begrijpt men de rest wel! Het valt soluut niet te v< Joopen. Zooveel sche als de Engelsche delegatie zijn ter za- _ke van dit punt tot de tanden met argu menten gewapend, en er wachten ongetwij feld belangrijke discussies- 601IISCHE (XHRiVT Amery verklaarde daarop, dat hij er voorkeyr aan gaf, op deze beschuldigingen niet te antwoej Amery verkli Irak en de E loffelijke Mr ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tal. Int. 82; Radactie Tel. 546. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken kwam allereerst aan het woord, en verklaarde het noodzakelijk, zijn uit eenzetting betreffende het wezen der zaak te doen voorafgaan door een protest tegen schendingen van de grens door Britsche troepen en vliegmachines en tegen bewe gingen van Engelsche schepen in de wate ren van de Aegaeïsche Zee. Hij zeide, dat de quaestie-Mosoel niet in een behoorlijke atmosfeer zou kunnen worden besproken, indien de pressiemaatregelen en de bedrei ging der Britten tegen Turkije niet onmid- dellyk werden gestaakt. Amery, de Engelsche minister van Kolo niën, ontkende dat de regeering van Irak de vorming had begunstigd van benden, die ten doel hadden, de te Brussel vastgestelde grenzen te overschrijden, ten einde een aan val te doen tegen de Turksche autoriteit. Hij verklaarde voorts, dat het mogelijk was, dat Britsche vliegmachines boven de grens lijn hadden gevlogen, doch ze niet hacken overschreden, en dat de Britsche vloot slechts haar gewone oefeningen in de^Mid- delandsche Zee en de Aegaeïsche Zee had gehouden, geenszins in strijd met het ver drag van Lausanne. De Turksche minister nam acte van de verzekeringen, door de Engelsche regeering gegeven, en stemde er in toe,, de kern van het geding te zullen behandelen na voorle zing te hebben gedaan van een nieuw tele gram van zjjn regeering, dat nieuwe be schuldigingen tegen de autoriteiten van Irak behelst. De rijksraad heeft reeds een verordening der regeering goedgekeurd, volgens welke de zoogenaamde Einfuhrscheine voor gra nen met ingang van 1 October weer zullen worden ingevoerd. Bovendien bepaalde de rijksraad dat er in het vervolg ook Ein fuhrscheine voor peulvruchten zullen wor den verstrekt. Krachtiger dan de ryksregeering trekt de Pruisische minister van binnenlandsche za ken Severing te^en de duurte van leer. Eenige dagen geleden is er van hoogerhand bepaald, dat de vleeschhouwers niet meer dan 15 winst op hun vleesch mogen leg gen. Tot dusver waren winsten van 70 en 80 geen zeldzaamheid geweest. De slagers verklaren, dat ze met een winst van 15 hun kosten niet dekken en gedwongen zullen zijn, hun winkels te sluiten. Intus- schen echter trachten zij steeds de verorde ning te ontduiken en verkoopen zij hun vleesch nog met formidabele winsten. Se vering heeft thans aangekondigd, dat hij in samenwerking met de Berlynsche politie scherp zal optreden tegen overtreders der verordening. den kamerdienaar verdween neerhanpende schouders wjerdeti ter. 92) - U kunt uw eigen gevo’gtreklGn- gen maken uit de feiten, bir Hilarv, aei hij koel. Mijn meening is geves tigd. Ik heb niets gedaan, omdat ik de verklaring tot een onvermijdelijke beweegreden wilde maken. Als ik be merk dat ik ongelijk had, zal ik mijn ontslag nemen. Thornton was gewoon lijk geen im pulsief men. Hij had dadelijk zijn zelf- beheetrsdiing herkregen na zijn uitbar sting en was weer kalm en rustig. Wees niet beleedigd, Foyle, zei hij vriéndelijker. Ik vraag je etxduus. Het was alleen maar in het eerst wat vreemd. Wij hebben te lang samen ge- werkt om een misverstand tusschen ons te laten komen. Ik zal je steunen «n er is geen sprake van ontslag ne men ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda omstreken (beboerende tot den bezorgkrin# 1—5 regels /iJo, elke regal meer 0.25. Van buiten Gouda en dan bezorgfcring: 15 regels ƒ155, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 bijslag op dan pijja. Lieftiadigheide-edvertentièu de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regale ƒ2.05, elke n«el meer f.OML Op de voorpagina 56 booger. Gewone advertentiün en ingezonden mededealingen bij coul den prijs. Groote letters en randen worden bereloend naar plaatsruimte. Advertenttën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. |We, dat de regeering van jRelsche autoriteiten al het mogelyke fafan om de taak der commissie te verlichten. Hij nam er akte van, dat het rapport der commissie de onoverkomelijke moeilijkheden van een plebisciet in de be twiste gebieden erkende. Voorts beant woordde hy de door het rapport op den voorgrond gestelde argumenten, waarbij hij in het bijoznder wees op wat pleitte voor de aanhechting van Mosoel by Irak. Hy ver klaarde, dat de quaesti^, welke op het oogen blik den Raad werd voorgelegd, was, te weten of Engeland bereid was de uitoefe ning van het mandaat oveY Irak voort te zetten. Hy betoogde, dat het onjuist was te beweren, dat de regeering van Irak geen voldoende politieke stabiliteit bezat. De eerste voorwaarde voor den vrede in het Oosten is de handhaving en de ontwikke ling der onder de auspiciën van den Vol kenbond geschapen gemeenschappen. Elke grensregeling, weljce Irak zou berooven van zyn rijkdommen en de streken, welke bij het land behooren, zou het met machteloos heid slaan. De Britsche regeering zou in dat geval niet de verantwoordelijkheid kun nen aanvaarden voor de verdere bescher ming dezer regeering. Spr .acht het een bui tengewoon groot belang voor beide landen, dat er een goede grens tusschen Irak en Turkije bestaat. Hy besloot met te zeggen, dat Engeland zich bij elke beslissing van den Raad zal neerleggen. De Turksche afgevaardigde wydde ver volgens breedvoerig uit over de wenschen der bevolking van het vilaiet Mosoel, wel ke de aanhechting by Turkye zou wenschen, zooals bleek uit de warme ovaties, waar van de Turken, die de commissie bij het on derzoek vergezelden, het voorwerp waren. Tewfik verzuimde niet terloops te wijzen op alle door de bezettingsautoriteiten van Irak genomen maatregelen om de stem der bevolking tot zwijgen te brengen. Hy ver klaarde, dat de gevoelens der bevolking in het vilajet Mosoel algemeen ten gunste van Turkije waren, en verklaarde vervolgens met stemverheffing: Turkije wenscht zich binnen zijn grenzen op vredelievende wijze te ontplooien. De minister trachtte aan te toonen, dat, de gedachte van een mandaat, die naar vo ren was geschoven, in stryd was met het verdrag van Lausanne, dat het resultaat was van de revolutie in Turkye. Turkije verwachtte een beslissing in overeenstem ming met het recht en de billijkheid. drukt. De rechercheur bespiedde hem nauwkeurig toen hij plotseling bleef stilstaan. U gelooft dat ik zijn onschuld kan bewijzen zei hij langzaam. Ge vergist u. Maar je weet dat hij den moord niet heeft gepleegd. De woorden kwamen scherp als een pistoolschot. Ivan antwoordde niet en Foyle vervolgde Je hebt alles gedaan wat je kon om hem te laten ontsnappen. Nu we hem gepakt hebben, kan je hem al leen naar helpen door de waarheid te zeggen. Er was de een of andere krachtige beweegreden om je al de gevaren te laten loopen, die jioh heb ben voorgedaan. Wat steekt er achter? Ivan keek den rechercheur achter dochtig aan. Foyle haastte zich dien argwaan op te heffen. Je had redenen omi te weigeren eerder te spreken, drong hij aan. ik veroordeel dat niet. Maar beschouw de zaak nu zooals ze thans staat en je zult zien, dat je door openhartigheid je meester het best dient. Ik tracht niet je er in te laten loopen. Je kunt mij vertrouwen. De grimmige trek op het gelaait van den kamerdienaar verdween en zijn BUITENLAND8CH NIEUWS. DUIT8OHLAND. De strijd tegen de duurte. De twijfelachtige actie der rijksregeering en de krachtige maatregelen van Severing- De regeering heeft weliswaar betoogd, dat met ingang van den eersten October een algemeene prijsverlaging zou intreden, maar ze doet niets, om de verwezenlijking van deze belofte mogelyk te maken. Inte gendeel, alle maatregelen, die ze voorstelt of neemt, zullen er toe bijdragen, het euvel nog te verergeren. Vandaag werd bekend, dat zy met de regeering der Duitsche lan den is overeengekomen, de huren op uiter- lyk 1 April 1926 weer op vredeshoogte te brengen. Op het oogenblik bedragen zij 82 van de vredeshuren. u alles vertellen wat’ik weet- Hij ging naast Foyie aüten en volgde Ik ben altijd een d-eugniet ge weest. Ik heb vele jaren geleden met mijne familie gebroken. het doet er niet toe, wie ze waren en ik ver liet Rusland omi een avonturier te woe den. In de jaren die volgden ben ik overal van alles geweest, matroos, bar bier, kellner, soldaat en valsdh speler in een speelhol. Het kon mij niet sche le hoe ik mlijn kost verdiende of waar ik dit deed. Dat alles zou u ook niet iif.eresseeren- Ik was aanbrenger in een speelhuis in Francisco, toen ik voor he<t eerst Harry Goldenburg ont moette, ofschoon ik hen» al bij repu tatie kende. Hij kwam telkens in onze inrichting en wij spraken wel met el kaar. Daarna kwam Grell en ik hield hem bij vergissing voor den anderen man. Zoodoende kwamen wij met el kaar in kennis. Dat zal nu zeker eet' jaar of vijf geleden zijn viel Foyle hem rustig in *3e rede. Ja, zoo ongeveer. Ze ontmoetten elkander nooit en Grell noemde zich Johnson. Zijn eigen naam zou te be kend geweest rijn. Op zekeren avond, of liever morgen, had hij zeer veel gewonnen. Hij moet zoowat vier of vijfduizend dollar aan bankpapier bij zich gehad hebben. (Wordt vervolgd). en verbend hem goed en zoo kwaad als het ging. Na 1% uur echter stier/ hij. Den geheelen nacht bleef het meisje by haar doode verloofde waken, om bij het gloren van den dag te trachten om hulp te roepen. Pas vele uren later vond men haar in uitgeputten toestand. De oorzaak der spoorwegongelukken. JJen schrikwekkend rapport. iDe openbare meening in Frankrijk, die ten zeerste verontrust is door de herhaalde spoorwegongelukken, welke gedurende de laatste maanden hebben plaats gehad, is thans opgeschrikt door de publicatie van een rapport, dat dr. Pactet, een bekend Pa- rysch neuroloog, aan het medisch-psycho- logisch instituut heeft voorgelegd en waar in h(j gevallen van abnormaliteit by het spoorwegpersoneel bespreekt. Zjjn rap port heeft geen betrekking op de jongste ongevallen, doch het is sprekend genoeg om de reizigers op de Fransche treinen den schrik op het Ijjf te jagen. Hij zegt dait hy reeds in 1911 de aandacht van den mi nister van openbare werken heeft geves tigd op het feit dat hy gedurende de jaren 1902lj>10 alleen reeds in één hospitaal veertig gevallen van geestelijke en licha melijke afwijkingen bij spoorwegbeambten heeft aangetroffen. Sommige patiënten, die in hun jonge jaren aan algemeene verlam ming hadden geleden, hadden nochtans treinen bestuurd of seinen bediend. Hij haalt het geval aan van een wisselwachter op een van de gewichtigste kruispunten, die aan melancholie en een idéé fixe leed. Sedert 1920 heeft dr. Pactet twintig geval len van geestelijke afwijking by spoorweg- lieden behandeld. Er wordt thans van alle kanten op aan gedrongen dat het spoorwegpersoneel vaker aan een medisch onderzoek zal worden on derworpen. Toch zou het onjuist zijn alle ongelukken aan het personeel toe te schrij ven, daar, naar men weet, ook het slechte materiaal en de onvoldoende staat der lij nen het hunne tot het veroorzaken der ca tastrofes hebben bijgedragen. De onrust in Syrië. Volgens berichten uit Londen, die nog niet officieel zyn bevestigd, zouden de Droezen Soeëida hebben veroverd en het Fransche garnizoen van die stad hebben uitgemoord. Daarop zou een Fransch vlieg- tuigeskader de stad gebombardeerd en ge heel verwoest hebben. Te Beiroet is wederom een Fransche di visie aangekomen ,die naar het terrein van den strijd is opgerukt. ENGELAND. Vrouw en kind verlaten om... bobbed haar! Voor den politierechter te Manchester is (J^zer dagen een zaak behandeld tegen een mijnwerker, die vrouw en kind had verla ten omdat zijn jeugdige ega heur haar had laten „bobben”l De vrouw zoo bleek ter zitting had Dank u, Sir Hilary, zei de chef, geheel Verzoend. Naar de groote safe gaande, sloot hij die open en nam iets van een plank, dat hij den commissaris over handigde. De twee mannen bogen zich er over heen. Het duurde bijna twee uur voor zij beiden met hup taak gereed waren. Sir Hilary, zijn handen op den rog, ging in dipp gepeins naar zijn eigen kamer. Heldon Foyle zette zijn hoed op, trok zijn jas aan en liet een taxi voorkomen. Brixton* Gevangenis, zei hij tot den chauffeur, HOOFDSTUK XXXXX. Er zijn vele menschen, die eiken dag Brixton Gevangenis passeeren en ei geen flauw idee van hebben, waar die staat. De hoofdingang is wegge stopt eenige honderden meters ver in een weinig in het oogvallend laantje bij Brixton Hill. In een klein huisje binnen het gesloten hek houdt een hoofdcipier de wariit. Ofschoon Foyle goed! bekend! was bij het gevangenispersoneel, moesten de gewone formaliteiten in acht gemomen wonden en moest hij buiten wachten tot een britefje, dat hij met potlood bad geschreven, naar binnen was ge zonden en door den directeur werd be antwoord'. Toen, vergezeld door een cipier, werd hij over de binnenplaats gebracht en door lange gangen naar den kant der gevangenis waar de cel len waren. Een andere cipier opende een (der zware' celdeuren en een man, op een bed gezeten, keek o|p met een boozen blik van herkenning. Do chef bleef bij de deur staan. Spijt mij je te moeten storen, Abramov itch, zei hij levendig. Ik wil de je even spreken. Ivan ttoud op en keerde hem op zettelijk den rug toe. U moet naar mijn advocaat gaan als u iets te vragen hebt beleefd. Heldon Foyle ging aan heleinde van het bed zitten on wreef meKzijn hand over zijn wandelstok'. Dat zou niet veel helpen, is net wel vroeg hij glimladhend. Ik wil niet met je spreken over de thans tegen je ingébrachte beschuldiging. Mr Grell is nu in onze handen en ik dacht dat je onder de gegeven omstan digheden dit zou willen weten. De kamerdienaar keerde zich om en biedd zijn gezicht vlak bij het onbe weeglijke gelaat van den /rechercheur. Hebt u Mr. Grell gevangen ge nomen riep hij uit. Liegt u - Ik lieg niet. Hij is in verzekerde bewaring en zal beschuldigd worden tenzij gij lust hebt zijh onschuld te bewijzen. Ivan deed eenige korte stappen. Zijn lippen waren vast op elkaar ge- neiging, die in het land zelf steeds sterker wordt, om de Volkenbondsvoogdy van zich af te schuiven. Men öchy'nt zelfs, naar be richten in de Duitsche bladen melden, tot op zekere hoogte t>ereid te zyn, om den Volkenbondscommissarris, mr. Zimmer mann, op te offeren, dezen van zyn post terug te roepen, en daarmee de controle van den Volkenbond langzamerhand te ver minderen. Het probleem is echter zeker wel ditt^om de mooie gebaren te vervan gen door daden, door krachtdadige econo mische hulp aan Oostenrijk; de oplossing daarvan is nog niet gevonden, en stuit blykbaar op groote moeilijkheden. Men kan verwachten, dat deze maand de beslissing zal vallen inzake de opheffing van mr. Zimmermans commissariaat over Oostenrijk. Er bestaat echter nog veel mee- ningsverschil, zoo over de vraag of de op heffing voorwaardelijk zal zyn, en over den datum, Januari of Juli. Dan is daar in de derde plaatö de Dan- ziger kwestie, in verband met de brieven bussen, die nog steeds om een eindbeslis sing vraagt. In den grond van de zaak is het de strijd van de vry'e stad Danzig te gen de Pool sche penetratie, en waar de zaak zóó staat, staat het te bezien, of ten deze Frankrijk bereid zal zijn om offers te brengen. De zpak staat namelijk in het nauwste verband met de bedoeling van Frankrijk, om rondom Duitschland een ring van kleine staten samen te trekken, die alle min of meer Fransch georienteerd zijn, om zoodoende het Duitsche Rijk in Europa te kunnen isoleeren. In «jat kader past na tuurlijk ook de uitweg voor Polen naar de »ee» het^jiupt, waarover het conflict tus schen Polen en Danzig in eersten aanleg loopt. Wij verwachten niet, dat op dit punt het gelijk zal komen aan den kant van Danzig, daar de Volkenbond toch nog steeds in meerderheid overhelt naar den kant der vroegere geallieerden, die, Frankrijk voor op, in de isoleering van Duitschland een belangrijke factor zien voor de consolidee- ring van hun eigen veiligheid, en die van Europa. BELGIS. Kleef wordt niet ontruimd. De „Libre Belgique” meldt dat volgens Duitsche bladen de Belgische troepen zyn begonnen met de .ontruiming van Kleef. Het, bericht wordt tegengesproken. Het vierde regiment lanciers, dat te Kleef in garnizoen ligt, is vertrokken tot het hou den van manoeuvres in het kamp van El- senbom. De beweging van dezen troep is onjuist geïnterpreteerd en gaf aanleiding voor-het gerucht van een definitief vertrek. De manoeuvres zullen tot 20 September duren. Een gedeelte van het regiment zal zich naar Namen begeven, terwyl het an dere deel naar Kleef terugkeert. FRANKRIJK. Een ongeluk in de bergen.. De jonge Parysche architect Benoit, die met zyn verloofde eenige dagen by zyn oom, die in de Grande-Chartreuse een kasteel bewoont, was gelogeerd, ondernam dezer dagen een wandeling in de bergen zonder in het bijzonder daartoe te zyn uitgerust. Toen het paar op weg was naar de Col de la Faite werd het door een plotseling inval lende duisternis verrast en raakte den weg kwyt. De jonge man boog zich, ten einde te trachten zich eenigermate te oriëntee- ren, over een afgrond, waarbij hy zich aan een boomstam vasthield. Plotseling brak deze stam af en de ongelukkige stortte 200 meter naar de diepte. Daar bleef hy aan een boom hangen. .Zijn verloofde aarzelde geen oogenblik en kroop omzichtig naar beneden tot zy den boom was genaderd. De man wa3 ern stig gewond, doch leefde nog. Zy bond het lichaam' stevig aan den boom vast, daar een nieuwe afgrond zich onder hen bevond, 2334 106

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1