I i JT IJ LIJDER l in dil Mul. Pillen t Blad <gen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. HO 15843. 85» Jaargang Maandag 7 September 1825 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen e la (Gron.) iar RHEID 2 maanden de be- Groot, Zwitserland zal obeer ze maar dan geschiedt de FEUILLETON. he- (Wordt vervolgd). I komst waarschijnlijk in zijn. iten iller uit l op langen en kor- 2376 10 1 3, ROTTERDAM. -tering, gebrek "heid, duizelig- )SE is „het" mid- en spoedig helpen bij honderden heb- dervonden. Neem j zal U ook helpen, kost per fl. 2. fl. 21.—. •OR NAMAAK. y de meeste Apo- Drogisten. M Co., 2c/4. - Den Haag. 9899 10 4 Wat de quaestie Mosoel betreft, de bel de partyen weten van geen wijken, en blij ven rechtstreeks tegenover elkaar staan. De Britsche vertegenwoordiger, Amery, stelde de zaak formeel zeer scherp, toen hij betoogde, dat het alleen gaat om de vraag, of Engeland bereid is de uitoefening van het mandaat over Irak voort te zetten, een vraag, die hy namens zyn regeering beves tigend beantwoordde, op voorwaarde even wel, dat de landstreek in staat blyft gesteld om onder toezicht van den Volkenbond zich verder te ontplooien, op voorwaarde dus, dat er .geen stukken worden afgescheurd en aan andere mogendheden (i.c. dus Turkije) toe- Krachtpillen gewichtstoename ver- pillen zyn zeer ver- onden eetlust en doen verbetering onder- :rijigbaar bij de Firma loofdsteeg 7, Rotter- Tel. 4538. Prijs per 1.50. Per 6 doosjes ling na ontvangst van t voor porto of onder De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijke geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. bedeeld. Hy stelde zich daarbij op het standpunt, dat de Volkenbond zelf een soort peetschap heeft aanvaard over deze streken door indertijd de regeling voor Irak goed te keuren. Hy verwacht dan ook, dat de vergadering van den Raad een beslissing zal nemen in voor Engeland gunstigen zin, daar hy niet mag verwachten, dat de Vol kenbond zelfs zijn eigen werk in het nabye Oosten wederom zou doen mislukken. Daartegenover hebben gestaan de be schouwingen van den Turkschen vertegen woordiger Tewfik, die er op wees, dat in juridisch opzicht het betwiste gebied moet worden beschouwd als een integreerend deel van het Turksche ryk, voor welke stelling hij meende steun te kunnen vinden in de rapporten der enquêtecommissie. Voorts zou volgens dezen diplomaat ook de bevolking van Mosoel inlijving by Turkye wenschen, maar deze vox populi zou met opzet door de (Engelsche) bezettingsautoriteiten zyn onderdrukt; opdat zy niet zou worden tot de vox Deï. En daar kwam bovendien de vre delievendheid nog weer eens om ’t hoekje k(jken: Turkye'wenscht zich binnen zyn grenzen Vredelievend te ontplooien, maar acht zich door den tegenwoordigen stand van zaken in zyn veiligheid bedreigd, ’t Is dan ook niet plezierig voor het Ottomaan- sche Rijk om een machtige westersche mo gendheid als naasten buurman te hebben, vooral niet, als die buur Engeland is. De toevoeging van Mosoel aan Irak zou dan ook zoo verklaarde Tewfik, Turkye tot op zyn grondvesten in beroering brengen. Ziedaar de korte inhoud van de met Oos- tersche hartstocht uitgesproken rede van dén heer Tewfik. En nu? De Raad heeft de uiteenzetting van de wederzijdsche standpunten aangehoord, en toen heeft men zich tusschen vier muren teruggetrokken, om onder elkaar eens uit te maken, wat er nu gedaan dient te wor den. In die geheime zitting is, naar de be richten uit Genève melden, een commissie van drie personen benoemd, welke de bestu- deering van het vraagstuk zal voortzetten. Voorloopig zal er dus nog wel geen beslis sing worden genomen. DEN HAAG, ties, Credieten en ,er Procesrisico. 4016 20 GOIDSI11E MUNT. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSOHLAND. De eerste sneeuw. In de Harz is de eerste sneeuw gevallen. Op de Broeken ligt de sneeuw 3 c.M. dik. FRANKRIJK. Een slechte graan- en wijnoogst. Te veel wijn in de kelders. Slecht nieuws komt uit de Fransche land bouwstreken en wijngaarden. Nog niet zoo lang geleden stond de oogst er prachtig voor, maar de regens der laatste weken, ge paard met hagel en storm, hebben veel kwaad gedaan. Terwijl een zeer schoone oogst werd verwacht, denkt men thans nog slechts aan een middelmatige. Frankrijk hoopte dat de oogst dit jaar voldoende zou zyn om in de behoeften van het land zelf te voorzien, doch men vreest nu, dat er we derom vele millioenen voor buitenlandsch graan zullen moeten worden besteed. In de wijngaarden zijn de schoone voor uitzichten door de hagelbuien der laatste da gen verduisterd, terwijl bovendien de meel dauw in het gebied van Orleans en de Cha- rente zijn intrede heeft gedaan. In een twaalftal andere departementen zouden 40 pet. der wyntrossen door ziekten zyn aan getast. Merkwaardig is echter dat de wijnbou wers niet treuren. Ze verklaren dat, als de oogst dit jaar goed zou zijn geweest, zij bijna geruïneerd zouden zijn! De laatste twee jaren waren n.l. zóó overvloedig, dat zy nog met groote hoeveelheden wijn opge scheept zitten. Een derde goed jaar zou de pryzen naar beneden hebben gebracht en hun verfiezen zouden enorm zijn geweest. Twee vliegeniers vermist. Vermoedelijk in zee omgekomen. Twee bekende Fransche vliegeniers, La Force en Priol, die deelnamen aan de proef vluchten tusschen Corsica en Antibes, wor den sedert Zaterdagmorgen vermist Ge vreesd wordt dat zy met hunne machines in zee zyn gestort. Het laatste telegram was uit Pigeon van Priol, waarin deze meldt dat hy 20 rny'l van de Corsica-kust in zee moest dalen. De zee is woest. Torpedo- booten, watervliegtuigen en oorlogsschepen hebben vruchteloos de omgeving afgezocht. Alle hoop is opgegeven. BELGIS. Verduistering van meer dan 400.000 francs aan juweelen en diamant. De politie te Gent heeft gearresteerd Théophile De Lantsheere, diamantslijper, wonende in de Frans Ackermansstraat. Hij had voor eigen rekening diamanten en ju weelen langs de deur verkocht, terwijl tal van klachten van diverse juweliers wegens vermissing waren binnengekomen. Op het De controle over Oostenrijk nog niet opgehevon. Nog eens de quaestie Mosoel. De juristen-conferentie te Londen beëindigd. iDe besprekingen van de finantieele com missie van den Volkenbond over Oostenrijk, hebben tot resultaat gehad, dat een alge- heele opheffing dezer contröle en onthef fing van mr. Zimmerman uit zijn functie van commissaris-generaal van den Volken bond in Oostenrijk met ingang van 1 Janu ari a.s. niet kunnen worden verwacht. Daarentegen zou de controle belangrijk worden verzacht. Engelsche en Amerikaan- sche financieele kringen moeten zich tegen algeheele opheffing hebben uitgesproken, aangezien zij daarvan op het oogenblik een ongunstigen invloed verwachten op den koerfe der saneeringsleening en van andere papieren. Voorts hebben in de geheime zitting der financieele commissie Layton en Rist in lichtingen verstrekt omtrent hun rapport betreffende de economische vooruitzichten van Oostenryk. Hun conclusies moeten in het algemeen gunstig luide#. Mr. Zimmer man noemde de financieele vooruitzichten eveneens gunstig en verklaarde zich voor het treffen van maatregelen, die tot een zoo spoedig mogelyke opheffing der con- tróle zullen leiden. De Oostenrijksche minister van Buiten- landsche Zaken, Mataja, betoogde, dat de raadscommissie overtuigd kan zyn van den vasten wil van de Oostenryksche regeering, om den huidigen financieelen toestand van Oostenryk niet alleen te bevestigen, doch ook voortdurend te verbeteren. iChamberlain, die de zitting presideerde, verklaarde dat het Geneefsche protocol ten doel had, de opheffing der contröle zooveel mogelijk te bespoedigen, doch op het oogen blik zou een opheffing de inschrijvers op de leenin^ -moeten afschrikken. De overige leden der commissie spraken zich principieel uit voor een zoo spoedig mogelyke opheffing der financieele contro le. Alleen de Tsjecho-slowaaKscne minister van Buitenlandsche Zaken, Bensj, wees er op, dat de commissie in het oog moet hou den, dat het hier niet alleen om een eco- nomièch-financieel, doch evenzeer om een politiek probleem gaat. De juristen van de geallieerde landen en Duitschland, die de laatste dagen bezig zijn geweest met de bestudeering der techni sche quaesties, betrokken by het beraamde veiligheidspact, hebben gisteravond hun arbeid beëindigd, en besloten Stresemann officieel tot een conferentie uit te noodi- gen. Omtrent de plaats waar de conferentie gehouden zal worden, wordt de grootste geheimhouding in acht genomen. Men verwacht dat de plaats van byeen- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda tt omstreken (behoorende tot dm bexorgfcrin#) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Ven buiten Gouda en den beeorgfcring: 1—5 regeia ƒ155, «Ik* regel meer ƒ0.80. Advertentie in het Zeterdagnummer 20 bijslag; op den prijs. Liefkladigheids-advertectiën da helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke rngal mfer LOM. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentie en ingezonden mededeeiingen btf contract tot aeer gereducaer- den prijs. Groote letters en ratadea worden bereJmod naar plaatsruimte. Advortentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomet van solieder Boekhan delaren, Advertentiebureaus; en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zijn ingekoenen, teneinde van opname verzekerd te ztya. i en aambeien 2.Wormen Och, de menschen zijn zoo wreed! Om dat zij zoo slecht zijn?Toch niet, maar omdat ze zoo weinig denken, zoo zelden nadenken; zoo goed als nooit doordenken. van Koetsveld. Foyle uit. Ik had raden. En u was dus de dokwerker, zei Kan. Ik wist dat niet, maar begreep dadelijk dat het gevaarlijk was Fair heid in de zaak te betrekken als hij bewaakt werd. Ik liet hem dus loe pen, keerde terug naar Mr. Grell en typte» een briefje naar u. Hebt u het gekregen Ja, ik heb net gekregen Waar is het papier, dat je hebt gebruikt vandaan gekomen Ivan trok peinzend zijn wenkbrau wen samen. Dat ben ik vergeten neen ik -heb het gekregen van Mr. Grell. Hij scheurde een half velletje van een p brief af. Foyle dacht aan de vingerafdrukk welke hij op dit papier had gevonde Ivan vervolgde zijn verhaal. Daarna kwamen de prinses en Condit. Zij had een schikking gemaakt met v menschen, die in het huis woonden,, dat zij, wanneer er een on derzoek werd ingest eld, moesten ver klaren dat zij hun dochter was. Ik weet niet of zij daar later sliep, maar dien nacht sltep zij er. Wij werkten een cijferschrift uit om te trachten in het geheim in contact te komen hetzij met Sir Ralph Fairfield, hetzij roet Lady Eileen Meridith. op te draaien, kon ik het lijk op sofa zien liggen en ging achteruit. Wie is het vroeg ik. Goldenburg, antwoordde hij. En na een poosje Hij was een bloedverwant van mij. Ik heb hem1 vermoord'. Je moet mij helpen ontvluchten, Ivan. Hij scheen diep ontroerd en toonde toch veel zelfbeheersdhing. Eén ding viel mij op. Ofschoon hij zei dat hij het had gedaan, waren zijn handen en kleeren zonder een enkele vlek. En toch was er in de kamer veel bloed. Ik zei hier niets van, want snel be gon Grell dé* dingen uit de zakken van den doode te halen. Zoowel hij ais de doodde waren in rok en haastig bracht hij ai zijn dingen over in de zakken van het lijk, zelfs nemend wat Gol denburg bezat. Hij raapte de scheede van de dolk van den vloer op. Het was er een, die hij in Zuid-Amerika had gekocht. Het zal ons een kans geven ons uit de voeten te maken als zij denken dat dit mijn lijk is, verklaarde hij. Ga een handkoffer pakken, Ivan. Toen ik met de handtasch terug kwam, was hij gereed. Hij had een hoed opgezet en een overjas aange trokkén. en wij vertrokken samen, wandelden naar Victoria station en namen vandaar een taxi naar Charing Crees. Van daar liepen wij naar een Turksche badinrichting die den heelen oogenblik van inrekening werden op de Lantsheere nog verschillende juweelen be vonden. Het bedrag dat aan edelgesteenten werd gemist bedraagt reeds 420.000. On dervraagd door den rechter van instructie heeft de Lantsheere bekend, de diamanten te hebben gestolen op do Antwerpsche markt. vond, was, dat wil ik u nu wel zeg gen,, valsch. Toen u mij gevangen nam, was ik bij verrassing ontsnapt.! Toen ik mocht heengaan, nadat u mij verteld had dat de doode niet Grell was, was ik overtuigd dat u mij zoudt laten vol gen. Uw mannen waren zeer slim en ik kon zc in het eerst niet kwijt ra ken. Ik was besloten tot het uiterste over te gaan om Grell te beschermen en ging dus een kleedingmagazijn bin nen, waar een publieke telefoon was en schelde een huis op, waar ik zeker was Condit te vinden. Ik sprak met he af den man af te wachten, die mij volgde en bracht hem naar White chapel. Het was gemakkelijk voor Con dit om hem van achteren aan te val len en toen sloegen wij hem met ons tweeën bewusteloos, brachten hem in een taxi naar Smike Street he: huis, waarin u een inval deedt. Mr. Grell wist niets van het heele voorval voor liet was aifgeloopen. Hij woonde in dien tijd in Grave Street en ik kreeg het idee uw man ais gij zelaar te houden. Intusschen gelukte het ons een briefje naar Sir Ralph Fairfield te zendien. In geval van rois- Ivkking zou ik hem in Grave Street treffen en hem zoolang laten rondloo- pen tot ik zaker was dat hij niet ge volgd werd Jij was dus de man met den zwarten baard, die op mij schoot, riep 94) - Ik klopte op de deur der stu deerkamer, maar nipmand antwoordde. Zij drong langs mij heen en trad bin nen, de deur achter zich sluitend. Ik ging weer naaf mijn eigen kamer. Wat er plaats had ging mij niet aan. Ik rooet in mijn stoel in slaap gevallen zijn, want toen ik door Mr. Grell bij mijn schouder werd wakker geschud was hij bleek maar kalm. Ivan, zei hij, er is een moord gebeurd. Ga mee, spreek1 niet en loop muwzwakte? Hebt iet kunt inslapen? ns bij het opstaan gy een gevoel dat il is Ontbreekt de kracht en ener- ian hoofdpijn; aan l en de ooren? Zyt n angstig; zyt gij swaarmoedig; dan g wachten; maar d bestrijden en die nacht open was en daar hadden wij gelegenheid onze kleeding te verwis selen met een pak van ruwe wollen stof, dat ik in de koffer had gepakt. In den morgen gingen wij naar East End en namen kamers bij menschen die ik kende. Wij waren weggegaan zonder geld, maar ‘het gelukte Grell op de een of andere wijze in contact te komen met prinses Petrovska, met wie hij blijkbaar een schikking had getroffen. Zij had, i schijnt het, een reisbiljet genomen van Charing Cross rechtstreeks naar Parijs, maar inplaats van te Folkestone op de boot te gaan, was zij met den volgenden trein te ruggekeerd en had rustige kamers .ge huurd in Kensington. Dat was om u op een dwaalspoor te brengen, in ge val de zaak misliep. Foyle glimlachte ietwat weemoedig. Zoo is het dus gegpan, merkte hij op. Wij waren vast besloten het lan i te verlaten, maar het politiebericht met het signalement van Goldenburg, dat op Grell van toepassing was, be lette ons den gewonen weg te volgen. Het was noodzakelijk te zien geld te krijgen en ik al te vermetel ging uit met de parels wélke Mr. Grell mij had toevertrouwd, hopend een juwelier te vinden in het restau rant, een oppervlakkige kennis van mij, toen u mij tegen het lijf liep. De brief van den juwelier, dien u bij mij er wel zeker van zijn, dat hy zich vastbe sloten tegen „direct action" (staking in het algemeen, en in het bijzonder om door de arbeiders gewenschte politieke maatregelen af te dwingen) zou hebben verzet. Wilson is al eenige jaren lid van het Par lement. Hy heeft juist zijn „Levensgeschie denis” uitgegeven, een boek dat getuigt van de kwaliteiten van karakter en verstand, die hy moest bezitten om op te klimmen naar de positie in de maatschappij, die hy thans bekleedt. Hij begon blootsvoets nieuwsbla den te verkoopen in de straten van Sunder land zijn geboortestad. Hy was toen zes jaar oud. Wat later verdiende hij 1.50 per week bij een ijzerhandelaar, wiens winkel hij opveegde en wiens zuigeling hy oppaste. Daarop werd hij zettersleerling (men spreekt hier van „printer’s devil”) op de drukkerij van een weekblad. En spoedig daarop liep hij van huis weg en ging met 'n kameraad naar zee. Vele geslachten van zijn voorouders hadden zee-kapiteins opgeleverd en wellicht riep de zee hem onweerstaan baar. De jongens kregen een baantje op ’n oude zeilbark. Maar voordat het schip zee koos, werd de jonge Havelock teruggehaald, omdat hij als vakleerling niet weg mocht loopen; en de politierechter gaf hem ’n ge ducht standje. Het bedenkelijke avontuur had hem niet af geschrikt. Veertien dagen later was hij weer gevlogen en had hij zich ditmaal met succes, laten aanwerven als jongmaatje in de machinekamer van een stoomschip. Sommige avonturen in zyn boek beschreven, vormen belangwekkende lectuur. Toen hy voor het eerst San Fran cisco aandeed, klommen „crimps” (zwen delaars die speciaal zeelieden tot hun prooi kiezen) aan boord, die de bagage der zee lieden wegnamen en ze aan land brachten. De kosthuizen beroofden de mannen van hun laatste centen. De kosthuishouders plachten geld te ontvangen van de reede- ryen voor het verschaffen van nieuwe be manningen en Wilson vertelt van een be rucht type, die toen hij tot de ontdekking kwam, dat hij een man tekort kwam een lijk uit het lijkenhuis machtig werd, dat hy aan boord liet brengen als een dronken man en in een .kooi liet plaatsen met een pijp in den mond. De ronselaar kreeg 200 dollars voor eiken man, die aan boord te werk werd gesteld en het lijk werd meege teld. Luit.-Generaal Tight overleden. Luit.-Generaal Sir Michael Tight is jn een restaurant te Londen plotseling overleden. Hy bereikte den leeftijd van 61 jaar. Ernstige brand. Meer dan 12 vrouwen en meisjes, die by den kapper wachtten, werden te Dublin door een brand verrast, welke uitbrak in de benedenverdieping van het huis.i De meisjes sprongen uit het*Venster. Zes personen moesten, naar het Ziekenhuis wor den vervoerd; elf andere kregen lichte ver wondingen. De pojjtie, maakte gebruik van HONGARIJE. Het proces Beniczky. Het vonnis. Bij de bepaling van de strafmaat in het proces, dat tegen den vroegeren minister van binnenlandsche zaken Beniczky is ge voerd, was de rechtbank van oordeel, dat geen verzachtende omstandigheden konden aangevoerd worden. Zooals men weet is Beniczky tot drie jaar gevangenisstraf, 15 millioen kr. boete, drie jaar ambtsverlies en intrekking van zyn politieke rechten ver oordeeld wegens beleediging van Horthy en schending van het ambtsgeheim. Hij heeft n.l., zooals men zich zal herinneren, toen eenige maanden geleden het proces te gen de moordenaars der beide sociaal-de- mocratische redacteuren Somogyi en Bas- có voorkwam, in het blad ,Az Ujsag” een artikel geschreven, waarin hy Horthy, er van beschuldigde in 1920 aan een maaltijd van officieren te hebben aangespoord om deze sociaal-democratische redacteuren te Vermoorden. Hun lyken zijn dan ook korten tyd daarna in dfen Donau gevonden. De eenige omstandigheid die ten gunste van den beklaagde spreekt is, dat hij door politieke partijhaat en vooringenomenheid werd ge leid. Daar hij echter het hem ten laste ge legde delict reeds lang heeft voorbereid, kan men niet zeggen, dat hy in het vuur van den hartstocht gehandeld heeft. Als verzwarende omstandigheid werd aangevoerd de groote beleedigingen en de ruwe toon van het artikel tegen den 'Reichs- verweser. Het is hem vóór alles er om te doen geweest diens autoriteit te ondermij nen. Het O. M. heeft gelast wegens gevaar voor ontvluchting Beniczky onmiddeliyk te arresteeren. Op 2 Sept, is het tweede pro ces tegen hem en den redacteur van de „Az Ujsag” begonnen wegens verboden publica tie van stukken. ENGELAND. Van krantenjongen tot parlementslid. Havelock Wilson, wiens naam in verband met de zeeliedenstaking weer eens in het openbaar wordt genoemd, is een stil man en een van de „Labour leaders", die een zeer gematigden invloed uitoefent in de Brit sche vakbeweging. Als president van de National Sailors’ and Firemen’s Union wei gerde hy onlangs party te zyn in de beslis sing van het vakvereenigingscongres de mijnwerkers met alle mogelyke middelen ie"steunen. Wilsons redeneering was, dat de leden van zijn bond in geen enkel opzicht in het dispuut waren betrokken; en men'kan zacht. Ik volgde hem' naalr die studeerka- nier. Alle lichten waren uit en voor hij ze opdtaaidé, sloot hij de deur. Toen hij zich omkeerde om het licht

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1