Flinke Dienstbode „DE PELIKAAN'' Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. VERVEN van MANTELS en MANTELCOSTUUMS matrassen, toen de meisjes naar omlaag; sprongen. ZWITSERLAND. Het Bureau der Tweede Internationale naar Zurich. De oorrespondent der „Vobs. Ztg." te Genève seint, dat volgens het ..Journal de Genève" de Zwitsersche Bondsregeering het besluit heeft ingetrokken, waarbij Fripdrieh Adler, secretaris der Tweede In ternationale, het verbluf in Zwitserland wordt verboden. Het bestuur der Tweede Internationale heeft reeds stappen gedaan om den zetel van de Tweede Internationale naar Zürich to verplaatsen. BINNENLAND. De zomertijd. Naar de corr. van de N. K .Ct. te Brus sel m^ldt, is de Belgische regeering het met de NerfèVl&idsche eens geworden, des zomertijd in den nacht van 3 op 4 October te laten eindigen. Ook de gemeenteraad van Geervliet heeft besloten, met het adres van den gemeente raad van Zoeterwoude aan de Staten- Generaal om afschaffing van den zomer tijd instemming te betuigen. De nieuwe organisatie van het leger. De heer Dresselhuys vraagt openbaarmaking. De heer Dresselhuys heeft de volgende schriftelijke vragen tot den Minister van Oorlog gericht: Is de Minister bereid de redenen mede te deelen, die hem er toe hebben geleid om het boekwerk, inhoudende de nieuwe oor logsorganisatie van het leger, welke orga nisatie tfit dusver steeds voor het publiek bekend was, geheim te stellen, voor zoover men er de legersterkte uit zou kunnen op maken, waardoor de sterkte en de opzet van onze weermacht aan het openbaar oor deel worden onttrokken? Is de Minister niqf* v.an meening, dat zoo danige geheimhouding in strijd is met den geest van openbaarheid, waarvan in dezen tjjd de nuttigheid is erkend en met het lid maatschap van Nederland van den Volken bond? Is de Minister niet alsnog bereid om mitsdien den nieuwen maatreg# voor ge heimhouding in te trekken, opdat, zooals tot dusver voor het volk inzicht,, aangaan de de nieuwe plannen van ontwikkeling en organisatie van ons leger mogelijk blijft' Indien onverhoopt het antwoord op jraag 2 ontkennend luiden mocht, is de minister dan niet bereid althans die organisatie voor de leden der Kamer verkrijgbaar of ter in zage en bestudeering te doen stellen, als noodzakelijk gegeven van beoordeeling van het legervraagstuk(Corr. Bur.) Z--Hollands Burgemeesters en Secretarissen. Gistermiddag is in de raadszaal in den Haag een vergadering gehouden van de Provinciale vereeniging van Burgemeesters er. Secretarissen in Zuid-Holand, onder voorzitterschap van mr. dr. J. Wytema. burgemeester van Rotterdam. Deze huldigde in zijn openingswoord het bestuurslid der vereehiging, den heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a. d. IJssel, die heden juist dertig jaar be stuurslid is geweest (applaus) en den heer P. Lamaison van Hqenvliet, gemeenteont vanger van Rotterdam, secretaris-penning meester van de vereeniging, sinds 20 Au gustus 1890. De aftredende bestuursleden, de heer P- Lamaison van Heenvliet en de heer P. Pruis, burgemeester van Vlaardingen, werden met groote meerderheid Van stemmen herkozen. De heer J. Luyerink, burgemeester van Vlaardinger-Ambacht, leidde het onderwerp in: De overlading van den Raad. Spr. her innerde aan het desbetreffende wetsont werp en ging dp Memorie van Toelichting daarvan na. Het huldigt het beginsel om verschillende aangelegenheden van den Raad over te brengen naar het Dagelijksch Bestuur, wat ongetwijfeld is toe te juichen, ten gerieve van een snelle en korte behan deling en ten gerieve ook van het publiek. Aan een onpartijdige afdoening der zaken behoeft geen afbreuk te. worden gedaan, ook al zijn de vergaderingen van B. en W. niet openbaar. Spr. zette verschillende regelingen, in het ontwerp vervat, uiteer», met name betref fende de bevoegdheden van den Gemeente raad en van het college van B. en W. De taak van den gemeenteraad wordt zóó aan merkelijk verlicht; doch wie meent dat de Raadsvergaderingen in aantal en lengte zullen verminderen, zal bedrogen uitkomen. De Regeering heeft dit blijkens de Memo rie van Toelichting ook reeds voorzien. Niet overal bepalen de Raden zich tot het be hartigen van de gemeentebelangen; vooral in de groote steden wordt er teveel getuigd voor politieke beginselen, wordt door hen veel de werkwyze van de Staten-Generaal gevolgd. Voor een deel stelde spr. dit op re kening van het evenredig kiesstelsel. Het is ook toe te juichen <lat het ontwerp den burgemeester meer macht bedoelt te geven voor het handhaven der orde in den Ge meenteraad. Dit is, gelet op het bekende arrest van den Hoogen Raad betreffende het Zwyndrechtsche geval, volgens spr. toe te juichen. De Gemeenteraad zal zich In verschillende zaken te beperken hebben wanneer die beter aan het particulier ini tiatief zouden kunnen worden overgelaten. Spr. betoogde ten slotte, dat op die wijze de Gemeenteraad beter aan zijn doel zal beantwoorden. De Indische leerstoelen te Utrecht. Het onderwijsprogramma. Zooals urtJ reeds meldden, is het K. B. van 25 Aug. LI., afgekondigd tot aanwij zing overeenkomstig art. 170 der Hooger Onderwijswet van het „Fonds ten behoeve van de Indologlsche studiën aan de Rijks universiteit te Utrecht, als bevoegd om bij de faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit te Utrecht bijzondere leerstoelen te vestigen. In het nu verschenen K.B. wordt vermeld, dat onderwijs gegeven zal worden in de navolgende vakken. Faculteit der rechtsgeleerdheid :a. het staatsrecht der Nederlandsche Koloniën en het administratief recht der Nederlandsche Koloniën; b. het adatrecht van Neder landsch-Indië; c. het Nederlandsch-Indisch burgerlijk recht, handelsrecht, strafrecht, burgerlijk procesrecht en strafprocesrecht; d. het buitenlandsch koloniaal recht on e. de tropische staathuishoudkunde. In de faculteit der letteren en wijsbe geerte: a. de volkenkunde van Nederlandsen Indië en de Javaansche taal- en letterkun de; b. de Maleische taal- en letterkunde; c. andere Indonesische talen en hare letter kunde; d. de kennis van den Islam en zijne instellingene. de geschiedenis van Neder- landseh-Ind'ë; f. de vergelijkende koloniale geschiedenis en g. de archaeologie van Ne- derlandsch-Indië. Collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf. Vaststelling tot 1 Maart 1927. De Landelijke overeenkomst in de bouw bedrijven is zooals men weet tot dusverre door partijen nog niet geteekend. De bestu ren der beide werkgeversvereenigingen in deze bedrijven hebben Vrijdag beraad slaagd over de vraag, of dit alsnog zou dienen te geschieden. Naar „het Volk" verneemt zyn de be sturen in de bijeenkomst van Vrijdag tot de conclusie gekomen, dót het feitelijk niet meer de moeite waard is, voor den betrek kelijk korten tijd, dat de overeenkomst, die op 1 Maart 1926 afloopt en voor 1 Noveni ber reeds moet worden opgezegd, thans nog officieete rechtsgeldigheid te verlee-. nen. Beter leek het den besturen der werk geversorganisaties te trachten met de ar beidersorganisaties overeenstemming te krygen over een langoren geldigheidsduur van het thans overeengekomen en den ter mijn, gedurende welken de overeenkomst zal gelden, met een jaar te verlengen. De afloop van jiet contract zou dan 1 Maart 1927 worden gesteld. Gepoogd wordt in den loop der komen- ,de week een conferentie van vertegenwoor digers van werkgevers- en vlerknemers- organisaties te beleggen, die zich met deze oplossing nader zal bezighouden. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Eerste dag. Met den trein, welke te 10.39 te Leeuwar den aankomt en waaraan het Koninklijk sa- lonrytuig gehaakt was, kwam H. M. de Ko ningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Hen drik en H. K. H. Prinses Juliana hedenmor gen aan het station te Leeuwarden aan. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de Commissaris der Koningin in Friesland, baron van Harinxma thoe Slooten, de bur gemeester van Leeuwarden, jhr. mr. J. M. van Beyma, benevens enkele andere auto riteiten. Na een korte begroeting begaf het Vorstelijk Gezelschap zich naar de gereed staande auto's, waarmede de tocht naar Ter vaart werd gemaakt. Voor het stationsgebouw had zich een duizendkoppige menigte opgesteld, welke de Kon. Familie by Haar verschijnen op het stationsplein hartelijk toejuichte. Van Leeuwarden ging de tocht over Har- degaryp naar Murmerwoude. Overal langs den weg, waar de stoet passeerde, werd het Hooge Gezelschap hartelijk begroet. Tegen half twaalf arriveerde het Hooge Gezelschap te Murmerwoude. De Kon. Familie bezocht vervolgens Dok- kum, Nutslawier, Westdongeradeel, Fer- noord, OoRterhof, Holwerd. Van Holwerd werd de tocht naar Anneland ondernomen met de „Waddenzee". De landing geschied de onder het gejuich der eilandbevolking, die van elk hoekje van het eiland was saam- gestroomd en waaronder zich ook nog me nige badgast bevond. Na de begroeting had H. M. aan het einde der pier een zanghulde van de kinderen der., openbare school in ontvangst te nemen. Per auto vertrok men toen naar het Water staatsgebouw, waar de Kon. Familie zich eenigen tyd terugtrok. Hoe de Maaskanalisatie opschiet. De vereeniging het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, heeft een goed geslaagde excursie gehouden naar de werken der Maaskanalisatie en van het kanaal Wes- scm-Nederweert. Omstreeks 9 uur kwam het omstreeks 60 man sterke gezelschap in de zaal der Groo te Sociëteit byeen, waar de hoofdingenieur F. L. Schlingemann allereerst met kaarten eenige mededeelingen deed, betreffende de. in de Maas gevormde stuwen te Limme en Roermond, alsmede over de in uitvoering zijnde stuwcomplexen te Belfeld, Afferden en Grave. In groote trékken beschreef spr. deze grootsche werken en toonde het nut aan, welke de kanalisatie der Maas zal hebben. De werken te Limme en Roermond, aldus spr. zijn thans geheel voltooid, die te Bel feld zyn in volle uitvoering, althans wat de stuw betreft, de sluis te Grave is grooten- deels voltooid, terwyl met de uitvoering van den onderbouw van de stuw aldaar een aanvang is gemaakt. Eveneens zyn de werkzaamheden voor het stuwcomplex, te Afferden in uitvoering zoodat alle groote werken, met betrekking tot de Maaskanali satie thans in uitvoering zijn. De geheele voltooiing der Maaskanalisa- tiewerken kan, behoudens onvoorziene om standigheden tegemoet worden gezien ln 1930. Vervolgens deed de ingenieur «C. T. C. Iieyning eenige mededeelingen betreffen de het kanaal Wessem-Nederweert, welke door situatie-teekeningen werden toegelicht. Vervolgens begaf het gezelschap zich in auto's naar de in uitvoering zynde stuw te Belfeld, waar men de zeer interessante werkzaamheden in oogenschouw nam. Voorts werden nog bezocht de reeds uit gevoerde sluis, en stuwcomplexen te Limme er Roei mond, alsmede de in uitvoering zijn de sluis van het kanaal Wessem-Neder weert te Panheel. GEMENGDE BERICHTEN. De Ameidensche roman. De roman van Ameide, welke een oogen- blik Ameide in beroering bracht, kan, zegt de ltott., als geëindigd worden beschouwd. De kantonrechter te Gorinchem heeft den bewustcn chauffeur vrijgesproken, daar vast is komen te staan, dat de dokter niet alleen misgereden, doch zelfs nog 68 c.M. over had, terwyl ook de aangifte door den dokter be treffende de veel besproken dronkenschap van den chauffeur, slechts verzonnen is ge weest. Dr. P. de J. heeft de gemeente enkele da gen geleden veriaten en heeft zich te Schip luiden gevestigd; ook mr. J. A. v. d. L. heeft de gemeente verlaten. Alzoo is de roman van Ameide geëindigd. Het drama in den D-trein. Naar het Hbld. verneemt is mevrouw TechtheH, die door de Berlynsche politie was vastgehouden in verband met het raad selachtige drama in den D.-trein Amster damBerlijn, Zaterdagmiddag in haar wo ning te 's-Gravenhage teruggekeerd. Het zakje diamantén heeft zij ook weer med^ gebracht. Deze spoedige Vrijlating van mevrouw Teichtheil ibevestigtfhetgeen wy hoorden uit de kringen van denknamanthandel, zegt het blad. In die kringen was men namelijk zeer verwonderd over de houding, welke de Ber- lijnsche politie tegenover mevrouw T. had aangenomen. De heer Teichtheil, zoo vernam het Hbld., heeft in de diamanthandelskringen een goe den naam. Het was bekend, dat mevrouw T. meermalen naar Berlijn ging met diamant. Daar dit Artikel in Duitschland vry mag worden ingevoerd, kan van smokkelen geen sprake zijn. Mevrouw T. was sedert Mei, zoo zegt het blad verder, niet in Polen geweest; de laat ste maal had «ij er een kind gehaald. Dat zy ooit diamanten naar Polen zou hebben gesmokkeld, achtte men in genoemde krin gen onaanr.emeUjk. De heer en mevrouw Teichtheil _zjjn van Poolsche afkomst doch sedert eenige jaren in Nederland genaturaliseerd. Welke motieven de Berlynsche politie hebben geleid om mevrouw T. voor een in ternationalen smokkelaarster aan te zien, is niet bekend, maór uit het feit, dat zy weer in Nederland terug is, kan worden af- ge'eid, cfat zy haar vergissing heeft inge zien. Desgevraagd zeide men het Hbld. dat de „zwarte" heer zoo hij inderdaad bestaat in geen geval de heer Teichtheil kan zijn geweest. De heer T. is in Nederland geble ven en is bovendien niet zwart. Nieuwe berowingen te Rotterdam. Zaterdagavond zyn de Rotterdamsche landhaaien weer aan het werft geweest. Een Dudtscher .begaf zich met een vrouw, die by de politie bekend staat als „Boeren Cor" naar pand 62 aan de Lange Baanstraat. Dit pand is reeds geruimen tyd als. roofhol in gericht en maandenlang heeft er een politie post voor het huis gestaan. Deze post was sedert kort opgeheven, met het gevolg, dat er Zaterdagavond weer een berooving heeft plaats gehad. Toen de Duitscher het huis wilde verlaten, bemerkte hy, dat een be drag van 56 pond sterling, dat los in zyn broekzak gezeten had, verdwenen -was! De vrouw wist natuurlijk van niets, doch zy bood aan mee te gaan nadr de politie. De. Duitscher weigerde dit echter. Hij stelde zelf een onderzoek in het buis in, maar vond van het geld geen spoor. Daarna beval hy de vrouw te wachten tot hij terugkwam. Hij nam een taxi en reed naar de politie. Zoo als echter vanzelf spreekt, wachtte de vrouw de terugkomst van den man niet af. Toen de politie 's avonds een onderzoek in het huis instelde, vond zy het huis gesloten en de bewoners verdwenen. Honderdduizenden ponden hooi weg gedreven. Door den hevigen storm zyn, naar de Zw. Crt. meldt, van den heer Bruins, hooihan- delaar te IJsselmuiden, pl.m. 400.000 pond hooi, dat hy op Schokland had gewonpen, van bedoeld eiland weggedreven, hetgeen voor B. een belangryke schadepost is, even als zulks het geval is voor een aantal ar beiders, die aldaar een flink weekloon geno ten en thans naar Kampen moeten terug- keeren en waartoe reeds een boot is uit gevaren. Taxi-tarieven in Den Haag. De nieuwe regeling. Met ingang van 1 September j.l. is in den Haag het volgende tarief voor stationnee- rende auto's voor een afstand van minder dan 800 M. (vroeger 600 M.) 0.50, voor iedere 400 M. (vroeger 300 M.) daarboven 0.10 voor wachten, 10 ct. voor iedere 5 mi nuten (vroeger 4 minuten) ingetreden. Droevig ongeval te Groningen. Mor een autobus overreden. De 20-jïmge J. S., wonende aan het Sctoui- tendiep te Groningen, wilde Zaterdagmiddag op zyn fiets de Anna Paulownastraat in draaien en gaf daartoe het gebruikelijke teeken met de linkerhand, toen hy plotse ling naar rechts uitweek in verband met een autobus, die achter hem aankwam. Wat de chauffeur van de autobus gedaan heeft, staat nog niet vast, maar een aanrijding volgde. De heer S. geraakte onder het voer tuig, met het gevolg dat zyn borstkas werd «V ingedrukt en hy een hersenschudding be kwam. In levensgevaarlijken toestand is h(j naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zyn leven. Dysenterie in Staphorst en omstreken. Reeds in het begin der maand Juli open baarden zich te Rouveen in deze uitgestrek te, maar betrekkelijk dun bevolkte gemeen te enkele eigenaardige ziektegevallen met verschijnselen van diarrhee en brakingen. Aanvankelijk werd hier weinig acht op ge slagen, omdat in de zomermaanden veel va ker onder de landelijke bevolking dergelijke gevallen voorkomen tengevolge van overma tig verkoelend drinken na hevig transpiree- ren op hooiland en akker. Maar in den loop dier maand namen de gevallen toe en steeg het sterftecijfer tot bijna driemaal het normale. Men meende te doen te hebben met cholera nostras. Van Rouveen breidde de ziekte zich al lengs uit over het dorp Staphorst, onmid dellijk daaraan grenzend tot IJhorst, op de grens der Drentsche gemeente De Wyk. Alle openbare en bijzonder scholen te Rouveen en Staphorst werden tijdelijk ge sloten, terwijl de uitwerpselen der patiënten, welke thans niet meer voornamelijk onder de volwassenen voorkwamen, ter onderzoek werden opgezonden naar 't Centraal Labo ratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht. Ook achtte de gemeente-geneesheer Dr. Koetsier het noodig, dat bloed van lij ders aan diarrhee naar genoemde inrichting werd opgezonden. Bij verschillende personen vertoonde zich n.l. naast gewone diarrhee ook bloedloop. De gemeente-geneesheer kreeg het lang zamerhand zoo druk, dat hy assisitentie ver zocht en verkreeg van een collega, Dr. Zie- sel. Van 't Centraal Laboratorium werd be richt ontvangen, dat men hieg te doen heeft met een ernstige besmettelijke ingewands ziekte, dysenterie. Nog steeds' breidt de ziekte zich uit en komen sterfgevallen voor, zoodat ook het sterftecijfer over Augustus wederom het drievoudige bedroeg van 't normale., waar om gerost gesproken kan worden van een dysenterie-epidemie. Naast verschillende voorzorgsmaatrege len is men nu\ook begonnen de woningen, waarin patiënten zyn overleden, te ontsmet ten vanwege de Provinciale Overysselsche Afdeeling van het Groene Kruis. J.l. Maandagmorgen had ten gemeente huize een conferentie plaats tusschen den hoofdinspecteur en den inspecteur der volksgezondheid, den burgemeester en de gemeente-geneesheeren, waarna een paar patiënten bezocht werden, terwyl daags daarop eenige doktoren, werkzaam aan het Centraal Laboratorium .te Utrecht, in ver schillende woningen nogmaals gegevens voor een nader onderzoek verzamelden. Waar besmetting zeer gemakkelijk kan worden overgebracht, ook naar andere stre ken, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de dienstplichtigen uit deze gemeente, die in deze maand voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen zouden moeten ko men, voorloopig hiervan zyn vrijgesteld. Thans breidt de ziekte zich uit in de rich ting van Meppel. In 't gehucht Lankhorst zyn n.l. enkele gevallen geconstateerd. De burgemeester der aangrenzende ge meente Nieuwleusen heeft reeds zyn inge zetenen op 't besmettingsgevaar gewezen. Auto in de Muidervaart gereden. Een automobiel bestuurd door den heer De M. uit Bussum, verfoor gisteren tusschen Muiderberg en Naarden een van zyn wielen. De bestuurder kon hierdoor zijn wagen niet meer in bedwang houden en deze reed van den weg in de Muidervaart. Door de kracht dadige hulp vandaar juist passeerende auto mobilisten konden de inzittenden van den te water geraakten auto met spoed weder op het droge worden gebracht. Zoover kon worden nagegaan bekwam niemand eenig letsel. 1 RADIONIEUWS. Concerten van heden. 8 u. 15. Hilversum. Residentie-Orkest Kurhaus Scheveningen. Soliste Anny Ty- deman (viool). 8 u. 20. Hamburg. „Mudder Mews", 8 u. 35. Bournemouth. Orkest en soli. Zürich, Liederenavond. Brussel. Frag menten „Le coeur et la main", operette van Lecooq. 8 u. 50. Berly'n Kinderfeest. Hamburg. Concert. Zang. Frankfort. Wagner- avond. Münster. Blijspel „Die Anna- Liese". Parijs. Mededeelingen. 9 u. 50. Parijs. Concert. München. Geneert. Solisten. 9 u. 20. Londen. Revue Radio Radiance. 10 u. 20. Londen. Tydsein, berichten. Brussel. Nieuws. Berlijn. Berichten. München. Berichten. 10 u. 35. Aberdeen. Piano-solo. Car diff. Piano. Chopin. Binrmingham. Pi ano-voordracht. Londen. Liedjes aan de piano. 10 u. 50. Hamburg. Dansmuziek. Het station Daventry zendt uit van 4_ u. 20—9 u. 20 het Londensche programma; van 9.20—11 u. 20- „An hour's entertain ment". Daarna tot 11 u. 5 Londensch pro gramma. RECHTZAKEN. Verkoop van het recht van uitgifte van een krant bij faillissement. Gefailleerde is uitgever van een cou rant Dagblad van Gouda. Een credi- trice vraagt van den Fechter-commissa- ris een bevel ex art. 69 Faill.~wet tot verkoop van het recht van uitgifte dier courant. De rechtbank gelast den verkoop. Gezien een rekest, waarin gevraagd wordt, den curator te bevelen, over te gaan tot executie van het „recht oit het uitslui tend gebruik van den naam Dagblad vaii Gouda" heeft de rechter-commissaris, over wegemie dat allereerst het karakter van dat recht moet worden vastgesteld; O. te dien aanzien, dat in ons recht een uitsluitend recht op het gebruik van een dergelyken naam onbekend is en de uitge ver van een dagblad tegenover hem, die on der. denzelfden, naam een concurreerende courant uitgeeft, voor zijne belangen alleen kan opkomen, door, indien daartoe overi gens temen aanwezig zyn ,te ageeren uit onrechtmatige daad; O. dat de „verkoop" van zyn recht door den uitgever dan ook niet is ecne vervreem ding van een actief bestanddeel van zijn vermogen, doch niets anders dan het schep pen van eene verbintenis te zijnen last. krachtens welke hy zich verplicht, gemel de actie niet geldend te maken en zijner zijds af te zien- van verdere uitgifte onder dien naam; O. dat nu iemand, die in zijne beschik kingsbevoegdheid niet beperkt is, wel over eenkomsten kan sluiten, krachtens welke hy zich verbindt, iets niet te doen, doch dat de faillissementscurator slechts bevoegd is, bestaande activa van den boedel te gel de te maken en niet, verbintenissen ten las te van den failliet te scheppen; De rechtbank van Rotterdam heeft daar op rekostrante niet-ontvankeljjk verklaart in haar verzoek. Gezien vorenstaand request; O. dat de curator verklaard heeft, dat de gefailleerden drijven eene handelszaak, on der meer uitgevende een dagblad en exploi- teerende een drukkerij, onder den firma naam Dagblad van Gouda; O. dat deze handelszaak met handelsnaam ingevolge art. 2 der Handelsnaamwet voor overdracht vatbaar is, dus ook als bate in den. gefailleerden boedel verkoopbaar; Verklaart verzoekster ontvankelijk in ha re vordering; Vernietigt mitsdien de beschikking van den rechter-commissaris; Gelast den curator die zaak met handels naam te vorkoopen, het zy in het openbaar, hetzij onderhandft, een en ander in verbena met de feitelijke omstandigheden en, de» noodig, met goedkeuring van den rechter commissaris. (Wkbl. v. h. Recht). MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 7 Sept. 1925. Aanvoer: 887 vette run deren, 182 vette en graskalveren, 856 var kens, 1258 schapen en lammeren. Pryzeft: Koeien le kw. 1.201.25, 2e kw. 1.10—1.00, 3e kw. 0.90^-0.80, Ossen le kw. f 1.15—1.20, 2e kw. 1.05—0.95, 3e kw. 0.850.75, Kalveren le kw. 1.75 2.00, 2e kw. 1.55—1.25, 3e kw. 1.10—0.95, Schapen le kw. 0.951.00, 2e kw. Ó.85 0.75, 3e kw. 0.65—0.55, Lammeren le kw. 1.05—1.30, Varkens le kw. 0.93—0.95, 2e kw. 0.910.88, Se kw. 0.840.80, voor export 0.75—0.80. Kaasmarkt. OUDEWATER, 7 Sept. Aanvoer 130 partijen, 5850 stuks, 29250 K.G. Pryzen le kw. met ryksm. 0.620.71, 2e kw. 0.55 0.60, zonder 0.54—0.60. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 770.5 te Valencia. Laagste stand 747.5 te Stockholm. Verwachting: Meest matige Westen tot Noordwesten wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, nog enkele regenbuien, later iets zachter. WISSELKOERSEN. 5 Sept. 7 Sept. Officieel. Londen 12.04% 12.04% Berlyn 59.12 59.10 Parys 11.66 11.65 Brussel 11.06% 11.06 Zwitserland 48.— 47.95 Weenen 35.— 35.02% Kopenhagen 63.— 61.95 Stockholm 66.62% 66.65 Oslo 53.90 53.15 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.36 7.37% Madrid 35.45 35.50 Milaan 9.97% 9.96 Beursoverzicht. Veel verandering heeft de handel ter beur ze niet ondergaan, het meest was thans te doen op de ruibber-af deel ing, waar Amster damrubber den toon aangaf. Er bestond veel vraag, waaraan dekkingsaankoopen niet vreemd waren en de koers kwam weer eens boven 300. Ook de meeste overige soorten waren aan den vasten kant. De affaire in Jurgens-waarden was heden niet meer zoo omvangrijk als vorige week het geval was .De gewone aandeelen ont moetten opnieuw vraag en trokken dan ook verder wat aan. Vastgestemd waren de tabakken, speciaal voor de Sumatrasoorten, welke alle eenige jrocenlen avanceerden. Oude Deli's kwa men op 400 De geheele beurstendenz was niet slecht. /an de oliewaarden waren Koninklijke niet veel veranderd. Geconsolideerden wer den op een weinig verhoogd niveau afge daan. In suikerwaarden ging maar weinig om, doch ook deze waren gunstig gedisponeerd. H.V.A.'s en Vorstenlanden werden boven de pryzen van Zaterdag afgedaan. Scheepvaartpapieren buiten de belangstel ling. Amerikanen stil, doch met een gunstigen ondertoon. Prolongatie 3% °/o. STADSNIEUWS. GOUiDA, 7 September 1925. Een geheim schryven van B. en W. aan den Raad en de heer van Staal. De heer van Staal verzoekt ons het vol gende op te nemen: Betreffende de societeits-kwestie-Gemeen te-Ontvanger, de heer Kroon, werd by Raadsbesluit van 12 Juni j.l. besloten, dat het destijds toegezonden „Geheime" dossier aan de leden van den Raad zou worden ge- pliceerd, mits de heer van Staal vooraf schriftelijk zyn motieven ter kennis van B.' en W. bracht. Binnen 5 dagen, den 18den Juni j.l. heb ik een breedvoerig opgesteld pleidooi by den Raad ingezonden! met 5 afschriften voor den heer Burgemeester en de Wethou ders. Dat ik zeer verwonderd was, dat tegen het raadsbesluit in, na 14 dagen nog geen pu blicatie van het z.g.n. „geheime" dossier en mijn verweer had plaats gehad, behoeft ze ker geen betoog. Nu, 3 maanden later, wor den de Raadsleden echter wel verrast met een, nota bene geheim schryven, van B. en W., betreffende deze aangelegenheid. Een en ander dus volkomen in stryd met het raadsbesluit, waarin onmiddellijke open baarmaking werd vastgesteld. Naar aanleiding van dit „geheim" schrij ven héb ik nu opnieuw een schrijven gericht aan B. en W., waarin ik myn misnoegen er over kenbaar maak, dat men nog maar steeds blijft pogen deze belangryke aange legenheid achter allerlei „geheim-doenery" in den doofpot te stoppen en dat ik, wan neer men dat onverwijld van plan zou zyn, er niet aan zou denken de zaak in een ge heime zitting af te handelen, meer nog, ik wensch een comedie-vertooning in geheime zitting niet mee te maken en zal, wanneer men daartoe besluit, voor den duur dezer aangelegenheid de vergadering verlaten. De burgerij heeft het recht de wederzyd- sche dossiers te kennen, vooral het verweer waarin onomstQotelyk vastgelegd is, de waarheid van de destyds door my aange brachte feiten. Ik blyf dus aandringen op publicatie en zal weigeren ook maar één woord verder over de zaak te spreken, zoo lang publicatie niet heeft plaats gehad. Van my'n kant valt er niets te verbergen. 1 k vrees de openbaarheid niet en wensch er ook niet aan mede te doen, om B. en W. of den Raad de gelegenheid te geven, achter een gordijn van „geheimhouding" het air aan te nemen, alsof het „gelijk" aan hunne zyde is. Door my wordt, zoolang niet alles publiek is gemaakt, ook over deze zaak-niet verder gepolemiseerd. yerplaatsing belastingen. •Dp kommies by 's Rijksbelastingen H. G. Wysbeek, alhier gestationneerd, is met in gang van 1 October a.s. als zoodanig over geplaatst naar Roosendaal. Door de politie aangehouden. Door de politie zyn aangehouden en naar Rotterdam overgebracht de minderjarigen P. M. v. H. en J. C. O. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Alkmaar waarschuwt tegen het aangaan van z.g. han delsrelaties met Johannes Liefting, geb- te Castricum 18 Febr. 1892, wonende te Alk maar, aan het Kerkplein No. 1. Door het plaatsen van advertenties, waarin hij voor het oprichten van één of andere fabriek een kapitaalkrachtig compagnon vraagt, tracht hy in-het bezit te komen van geld. Tot heden, kwam van zijn vele plannen niets terecht, doch werden reeds meerdere personen gedupeerd. Afscheid van. den heer G. D. Heij. Zaterdag 12 September e.k., des namid dags te 2 uur, zullen het personeel en de leerlingen der Openbare Lagere School no. 3, die by Raadsbesluit van 12 Juni j.l. is opgeheven, afscheid nemen van het Hoofd der School, den heer G. D. Hey! die het on derwijs gfiat verlaten. De temperatuur van het water. De teiyperatuur van het water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 59, de lucht was 60. Bond van Arbeiderswoningbouw- Vereenigingen in Nederland. In de Zondag j.l. gehouden jaarvergade ring van den Bond van Arbeiderswoning- böuw-Vereenigingen in Nederland, te Utrecht, werd onze stadgenoot, de heer K. R. van Staal, herbenoemd als voorzitter en 'redacteur van het maandblad „Volkshuis vesting". Goedkoope trein Arnhem-Nijmegen. Wy vestigen de aandacht op een in dit blad voorkomende advertentie van dé S. S„ waarin wordt kennisgegeven dat op Zondag 18 Sept. a.s. weder een goedkoope trein zal worden ingesteld vanaf den Haag naar Arn hem, Oosterbeek erf Nijmegen. Voor meerdere bijzonderheden zie men de annonce. Kinderfeest te Stolwykersluis. Zaterdagmiddag werden te Stolwykersluis kinderspelen gehouden, opgeluisterd door muziek van de Gouderaksche Muziekvereeni- sfap: „Caecilia". Prijswinnaars van de verschillende spelen werden: van het Ringryden op fietsen: le prys M. Boom, 2e pr. D. v. Dam, 3e pr. A. Both, 4e pr. W. Burger, 5e pr. F. Donk. Zakloopen met hindernissen: le prys F. Donk, 2e pr. A. Both, 3e pr. A. Berkouwer, 4e pr. J. de Pater, 5e pr. A. v. d. Berg. Hardloopen met hindernissen: le pr. Jo Spek, 2e pr. S. Jongeneel, 3e prys. C. van Hoorn, 4e pr. C. Loendersloot, 5e pr. W. de Unge. Halletje loopen: le pr. A. Verkaaik, 2e Pri S. v. d. Hee, 3e pr. C. Berkouwer,* 4e pr. N. Duivendijk, 5e pr. A. Boom. Muiltje loopen: le pr. M. Berkouwer, 2e pr. A. Burger, 3e pr. M. Duivendijk, 4e pr. 5. de Pater, 5e pr. N. Schouten. Gecost. hardloopen met tonnen: Joh. Bui telaar le prijs, een médaille. Na afloop van de kinderspelen had de uit reiking v. prijzen plaats en werden den kin deren versnaperingen aangeboden. Van 6 tot 8 uur was er concert door de Gouderaksche Muziekvereeniging Caecilia, te 9 uur werd een fakkeloptocht gehouden met muziek en te 10 uur besloot een vuurwerk dit goed geslaagde feest. Er was veel belangstelling en na afloop bracht de feestcommissie een woord van warmen dank aan Caecilia van Gouderak, die na haar aware taak van Woensdag, we derom bereid was, de gezelligheid te verhoo- gen. Volks, en Schoolbad. Gedurende de afgelooper^ week werden in het Volks- en Schoolbad verbruikt 132 kuip baden, 144 sproeibaden en 1040 kinderbaden. Gemengde Zangivereeniging „Excelsior". Tot directeur van de Gemengde Znng- vereeniging „Excelsior" is benoemd de heer Gerard; Leendevs uit Amsterdam. Wedvlucht van duiven. •De Vereeniging „de Blauwe Doffer" hield Zondag een onderling concours vanuit Eind hoven, afstand 82.7 K.M., met oude en jonge duiven. De duiven bereikten haar hokken als volgt: Gebr. de Waal 1, 2, 5; J. Groenen- daal 3; P. M. Baks 4, 10; J. F. Scharleman 6, 9, 13, 14, 17, 19; D. C. Brem 7, 11, 12; M. A. Holthuyzen 8, 20; G. L. Hammer Jr. 15, 16, 18; C. M. Holthuyzen 21, 22. De eerste duif kwam aan te 10.46.28, de laatste te 11.09.24. Agenda: 8 Sept., 2% uur n.m., Zaal Kunstmin, ope ning van de Bazar van het „Groene Kruis." 16 Sept. 8 uur. Gebouw Daniël, E. H. B. O., Cursusavond onder leiding van Dr. Evers. 19 Sept., 2 uur. Zaal Kunstmin, Soc. Ons Genoegen. Modeshow v. d. Ver. van Huis vrouwen, afd. Gouda. De apotheek van den heer A. H .Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrydag 11 September benevens den daarop volgen den nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKEN WOU DE. Het feest ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin, werd Vrydag alhier voortgezet en wel des morgens met een optocht der schoolkinderen. Deze in rij tuigen gezeten gings# vergezeld van het muziekkorps alhier naar den Achterbroek en daarna'zou het overige deel der gemeente door gereden worden. Door den hevigen re gen is hier echter van afgezien, en werden de kinderen onthaald in de school, daarna werden door hen verschillende spelen even eens in de school gehouden. Velen behaalden bierby een flinken prys. Een der jongens was den geheelen dag als clown verkleed en verhoogde door zyn leuke gezegden en gri massen de f eestvréugde der kinderen. Nog werd door hen geraden naar de hoeveelheid van een aantal erwten in een pot, hiervan was met 1436 prijswmster Aaltje Burger, het juiste aantal was 1450. Des avonds gaf het fanfarekorps een concert in de tent en werd door velen nog lang daarna feestge vierd. De geheele week was er gelegenheid geweest naar de hoeveelheid te raden van een zeker aantal erwten in een verzegeld glas opgesloten; 267 personen hebben hier van gebruik gemaakt, wat evenzooveel kwartjes opbracht. Zaterdagavond werden ze geteld; het juiste aantal was 2791. Aan Joh. van der Bas alhier werd de prys be haald, deze persoon was het dichtste by het juiste aantal door te raden 2788. GOUDERAK. Zondag 6 September hield de Postduiven- vereeniging „De Witpen" een onderling con cours vanuit Eindhoven .afstand 82 K.M. De pryzen werden als volgt behaald: T. D. Both le, 2e, 8e, 10e, 15e, 18e, 19e, 26e, 38e; P. v. d. Linden 3e, 7e, 16e; A. de Groot 4e, 23e, le en 2e overduif; F. van Vliet 5e, 14e, 20e, 41e; C. den Braber 6e, 21e, 29e, 30e, 33e; H. J. Schalten 9e, 25e, 35e, 36e; C. Loendersloot 11e, 27e; P. v. d. Berg 12e, 40e, 3e overduif; J. Baas 13e, 31e, 34e, 39e; F. Donk 17e; G. Palsgraaf 22e, 27e; P. Mudde 28e, 42e; A. W. Soet 32e; W. Loendersloot 43e, L. Boers 44e. Aankomst eerste duif 10.45.40, laatste 11.13.27. OUDEWATER. Landbouw- en Koninginnefeesten. Alhier zullen morgen 8 en Woensdag 9 September a.s. Landbouw- en Koninginne feesten gehouden worden. Nadat op den eersten dag het gemeentebestuur de offi cieel e personen ontvangen zal hebben, wordt om halfelf de Landbouwtentoonstelling ge opend. Op die tentoonstelling zullen de al lernieuwste proeven op landbouwgebied ge demonstreerd worden. Na een diner in de Doelenzaal, wordt de Dinsdag besloten door een concert en een lichtstoet door de stad. De tweede dag is voor de bewoners van dit typisch Oud-Hollandsche stedeke, meer de „clou". Dan zal immers na een carillon- bespeling, de groote historische optocht on der klokgelui en bazuingeschal Oudewatev binnentrekken. Deze optocht, waaraan meer dan 110 personen deelnemen, is naar het werk van Hendrik Conciense „de Leeuw van Vlaanderen." Er zal een ommegang door de stad plaats vinden, waarna Philips de Schoone (le Bel), zyn gemalin Johanna van Navarre en hun zoon Louis Hutin op het Marktplein gehul digd zullen worden. Tevens zal daar aan schouwelijk worden voorgesteld, hoe in de veertiende eeuw de overreiking van de sleu tels eener stad plaats greep. Dit zal geschie den aan Philips den Schoone, omringd door zyn ridders, hofjonker» en staatsjuffers. Des middags is er ringrjjden op het feest terrein en zullen eenige gymnastische oefe ningen te aanschouwen worden gegeven, ter wyl er 's pvonds concert is, waarna een gi-oul vuurwerk deze feesten, die een groot succes beloven te worden, weer tot het ver- Ieddn zal doen behooren. SPORT ËN~WEDSTRiJDj^f VOETBAL. Uitslagen van Zondag b September 1925. N. V. B. Afdeeling I. le klasse. Amsterdam: Blauw WitR. C. H. 2—3 Afdeeling 11. le klasse. Haarlem: E. D. O.Spartaan 41 2e klasse B. Utrecht: Velox—R. F. C6—1 3e klasse A. Hillegom: HillinenU. V. Suitg. Den Haag: V. D. S.—Lugdunum 0—2 3e klasse C. Rotterdam: S.I.O.D.—Schoonhoven 1—0 Reserve 2e klasse A. Den Haag: Quick II—A. S. C. II 6—4 Reserve 3e klasse A. Leiden: Lugdunum II—V. U. C. II 2—3 Reserve 3e klasse B. Vlaai-dingen: Förtuna II—Transvalia U Fortuna n. o. Gouda: Gouda II—S. V. V. III 4—1 Uitslagen G. V. B, 6 September 1925. le klasse A. Olympia 3Woerden 1 3—0 daarna gestaakt door Woerden. O.NiA. 3—Alphia 1 2—3 Alphen 3—Vriendschap 1 1—2 le klasse B. Zwervers 1Gouda 3 12 Krimpen 1O.N.A. 2 03 2e klasse. Schoonhoven 3—Olympia 4 4—5 Alphia 2—Oudewater 1 1—2 G. S. V. 3—Stolwyk afgek. Moordrecht 2—O.N.A. 4 1—7 3e klasse. Bodegraven 3Waddinxveen 2 11 Gouda 4Vriendschap 2 afgek. O. If. A. 5—Alphia 3 1—1 4e klasse. Gouda 5—Haastrecht 2 1—0 Vriendschap 3Vriendschap 4 afgek. Stolwijk 2—Waddinxveen 3 Stolw. n. o. Antwerpen: Belgisch Bondselful— Nederlandsch Bondselftal 1—1 Zilveren-Bal-wedstrijden, op het Sparta- terrein te*Rotterdam. le ronde. ExcelsiorD. H. C02 A. D. O.Quick 1—2 D. F. C.—Feyenoord 21 V. O. C.—H. B. S2—3 Spartar-Bredania 41 H. V. V.—Haarlem j2—2 Haarlem wint bij loting." V riendschappMijk. Gouda: Olympia—-St. Hoogër17 Overzicht. Hoewel het er aanvankelijk niet naar uit zag dat er veel gespeeld zou worden, is het aantal wedstrijden toch nog meegevallen, alleen in de G. V. B. werden verschillende terreinen afgekeurd. Voor de le klasse in Afdeeling I behaal de R. C. H. een 32 overwinning op Blauw Wit, dat tot tweemaal toe de leiding heeft gehad en in Afdee'lng II moest het pas gepromoveerde Spartaan met 41 in E. D. O. haar meerdere erkennen. Velox zette de competitie goed in en won met flinke cijfers van R. F. G. Schoonhoven verloor in Rotterdam van S. I. O. D. met 1—0. Qp een bijna onbespeelbaar terrein won Gouda II haar eersten N. V. B.-wedstryd van S. V. V. 3 met 4—1. Voor de G. V. B. begon Woerden I al heel mooi. Toen de stand 30 voor Olympia was, namen zy geen genoegen met een be slissing' van den scheidsrechter en vonden de heeren het maar beter het veld te ver laten. De nieuwe le klassers Gouda III en Vriendschap I behaalden beiden een 21 overwinning, resp. op Zwervers I en Al phen III. Voorts speelde het Ned. Bondselftal te Antwerpen gelyk, 11 was het resultaat. Hier zyn het de A. D. O.'ers W. Tap en Quax die het grootste aandeel in dit succes hebben. De Zilveren Bal-wedstryden brachten eenige verrassingen. Olympia 1Steeds Hooger 1 17. Het is bepaald een vergissing; geweest in do publicatie, dat Olympia I gisteren een viiendsehappelijken wedstrijd zou spelen tegen den 2e klasser Steeds Hooger. De Olympianen verschenen tenminste slechts met 3 spelers uit het le elftal, zooals zulks in de officieele mededeelingen van den G. V. B. is bekend gemaakt, terwyl de overi gen behoorden tot het 2e en 3e elftal (offi cieel). De bier genoemde combinatie heeft van de Rotterdammers een nederlaag te slikken gekregen, die in de laatste jaren niet bij Olympia is voorgekomen. En het was toch niet de eerste wedstrijd, die zij speel den onder de nieuwe spelregels, anders zou de schuld kunnen worden geworpen op de onbekendheid en het nog niet voldoende aanpassen daaraan, of op den scheidsrechter die den buitenspelregel over het hoofd had gezien. De gasten met hun vlugge voor hoede, wisten zoodanig gebruik te maken van de fouten der gastheeren, dat in minder dan geen tyd, de keeper by Olympia reeds twee keer had gevischt en eer een half uur was verstreken de stand reeds op 04 was gebracht, waarpa E. Krom van Olympia uit een goede voorzet van rechts met een onhoudbaar schot tegen scoorde. 1—4. Spoedig was het via de handen van 01 ym- Ïia s keeper reeds 1—5 en by na voegden s gasten er een 6e doelpunt aan toe, maar het schot ging tegen de paól en sprong het veld terug, terwyl de keeper was Uitgeloopen. De backs wisten echter nog te redden, waarna de eerste hellt was aige- apeekl. in de' tweede helll hielden de Olympianen een halr uur lang stand, doch toen moest hun keeper opnieuw bezwijken. 16. Op zooveel doelpunten is blijkbaar niet gerekend, want de man aan het scorebofd wist geen raad meer en verwijderde daarom maar aile cijfers. Tot overmaat Van tegen spoed moest Olympia's keeper na een bot sing uitvallen, waarna Van Kersen zijn plaats onder de lat innam, en met 10 man verder werd gespeeld. De gasten voegden ér voor het eindsignaal nog een zevende punt aan toe en konden wel voldatin huis waarts keeren. Zy vormden dezen middag een goed sluitend geheel en kuhnen voor zeker het seizoen in hun klasse en afdeeling met gerustheid tegemoet zien, wat by Olym pia wel niet het geval zal zyn. Hun keeper en spil sloegpn in deze ontmoeting ten minste een erbarmelijk figuur. De wegblij vers hadden ditmaal gelijk. Gouda II—S. V. V. III 4—1. Als scheidsrechter Koppenol om even 2 uur beginnen laat, blijkt het dat Gouda twee invallers heeft. S. V. V. 3 telt drie invallers. In het begin gaat het spel op en neer, tot dat na 10 minuten Kinée zijn club de leiding 0eeft (1—0). Goude speelt voortdurend op da S.V.V.-helft, maar door slecht schieten gaat menige kans verloren. Na een ruim half uur vergroot Kuys de voorsprong (2—0). Kort hierop krygt S. V. V. een pen alty te nemen welke naast geschoten wordt. Gouda valt weer aan en bij een scrimmage doelpudt Vos (8—0). Dan is het rusten. Na de rust valt S. V. V. fanatiek aan en er wordt steeds op de Gouda-helft gespeeld, doch de verdediging van Gouda is in goede conditio, vooral de invaller-doelman kwijt zich goed van zyn taak. Uit een doorbraak is het Vos die met een kopbal de stand op 4—0 brengt. S. V. V. komt weer terug en aanval op aanval wordt ondernomen. Tien minuten voor bet einde, bij een doelworste- ling, weet de S. V. V.-middenvoor de eer te redden (4—1). Na nog eenige S. V. V.-aan- vallen weerklinkt het eindsignaal. Scheidsrechter Koppenol leidde tot aller genoegen. De liefdadigheidswedstrijd België—Holland 1—1. Gisteren had in Antwerpen op het terrein der Antwerp F. C. de liefdadigheidswed strijd België—Holland plaats. De weersom standigheden waren oorzaak dat de publie ke bëlangstelling slechts matig genoemd kon worden. Op de officiéél e tribune werd van Hollandsche zyde de Ned. consul de heer Van Vreedenburg opgemerkt, terwyl voorts als afgevaardigden van den N. V. B. de hee ren Kips en Hirschman aanwezig waren. Van Belgische zijde gaf de heer Holevoct Gouverneur der Provincie van zyn be langstelling blyk. Wat den wedstryd betreft het volgende: Beide elftallen komen in de geannonceer de opstelling in het veld. De Hollanders ver- tponen in het begin van den stryd een lang zaam spel. Een doelpunt der Belgen, spoe dig na het begin, wordt wegens buitenspel geannuleerd. Nadat er twintig minuten ge speeld is, weet Tap, door een misverstand van Swartenbroeckx den Hollanders de lei- ling te geven (01). Het spel gaat nu gelyk op, doch tegen het verstrijken van de eerste speelhelft heb ben de Hollanders het beste van het spel. Met onveranderden stand komt de rust. Direct na de hervatting zyn de Belgen in het offensief en moet de Hollandsche doel- verediger Quax handelend optreden. Deze weet op schitterende wyze zyn doel voor loopig voor doorboring te vrijwaren. Gelei delijk gaan de partijen weer beter tegen el kaar opwegen; aan weerskanten worden verschillende aanvallen opgezet, doch voor loopig zonder resultaat. Als er nog 15 minuten te spelen zyn brengt Thys de partijen op gelijken voet (1—1). Met dezen stand komt het einde. De Engel sche scheidsrechter Lucas vol deed goed. By de Hollanders traden Tap en Quax het meest op den voorgrond. Van het Belgische team, dat zonder enthousias me speelde, was Houet de minste. Na afloop van den wedstryd ontvingen de spelers een souvenir. ATHLETIEK. De 'L, H. A. B.-kampioenschappen. Op het D. H. C.-terrein in Delft werden gisteren athletiekwedstryden gehouden om de kampioenschappen van den Zuid-Holland- schen Athletiekbond. Door de veelvuldige regens van de laatste dagqn was het terrein bijzonder zwaar, hetgeen op de prestaties van nadeeligen invloed was. In de 80 M. dames, behaalde Mej. J. Mal- lon van Quick een tweede prys met 11.5 sec.; eerste was Mej. Roelofsvaart van Hy- giea, Den Haag, met 11.3 sec. In de 4 maal 80 M. estafette (Ned. Re cord Hygiea 42.4 sec.): 1. Hygiea I (Den Haag) 44.4 sec.; 2. Quick (Gouda) 45.2 sec.; 3. Hygiea II (den Haag) 47.6 sec. (DRAADLOOZE DIENST.) De Schuldenkwestie. WASHINGTON, 7 Sept. Tsjecho-Slo wakije heeft het Staatsdepartement mede gedeeld, dat de .schuldencommissie 5 Nov. a.s. arriveert. De totale schuld van Tsjecho- Slowakije bedraagt 117 millioen dollar. De stryd in Marokko. Nieuwe versterkingen. LONDEN, 7 Sept. De „Times" meldt uit Gibraltar: Een Spaansch eskader van drie kruisers, drie lichte kruisers, verschei dene torpedojagers en geëscorteerd door een groot bestuurbaar luchtschip, is van Algo- chas naar Alhucemas vertrokken. Naar gemeld'wordt heeft een eskader van 24 luchtschepen bommen geworpen op Sheshuan. Onder de troepen van Abd-el- Krim is een paiuek uitgebroken. Aiie vlieg tuigen z(jn veilig teruggekeerd. Versterkingen naar Marokko. BERLIJN, 7 Sept. Gemeld wordt, dat Spanje voornemens is in verband met het groote offensief van Abd-el-Krim 15.000 man versterkingen naar Marokko te zenden. Staking in Vera-Cruz- VERA-CRlfZ, 7 Sept. Alhier zijn ern stige stakingen uitgebroken. Itegeerings troepen patrouilleeren in de straten. De po litie staakt eveneens, daar zy in geen vijf tig dagen salaris zou hebben ontvangen. De staking in den Kaap. KAAPSTAD, 7 Sept. ..rÜngeveer 2000 Australische passagiers worden thans le Kaapstad opgehouden. De minister van ar beid Cress well heeft heden een conferentie niet de stakers. Patriarch Alexundrië overleden. ZURICH, 7 Sept. De patriarch van Alexandria is alhier, op zyn thuisreis van de Kerkenconferentie te Stockholm, overle den. Uit China. Ontvoerde missionarissen in veiligheid. LONDEN, 7 Sept. Het depart, van bui- tenl. zaken heeft bevestiging ontvangen, dat de 9 missionarissen, die door Chinee- sclie bandieten ontvoerd waren, in veilig heid zjjn. De Franschen in Syrië geweldig klop gehad. BAGDAD, 7 Sept. Berichten uit"dè woes tijn melden, dat de Fransche versterking in het Jebeldrusen-district in Syrië, waar het bestuur is gevestigd, gevallen is. De Drusen overvielen een nieuwe Fransche strafexpe ditie vanuit een hinderlaag. Meer dan 1500 Franschen werden gedood. Een geheel regi ment artillerie werd gevangen genomen. De toestand in Damascus is ernstig. De ramp der Shenandoe. WASHINGTON, 7 Sept. Het stoffelijk overschot van drie slachtoffers van de ramp van het luchtschip Shenandoa is te Washington aangekomen. Er worden maat regelen getroffen voor een gemeenschap- pelijken militairen begrafenis op Dinsdag a.s. te Arlington. Terechtgesteld. PARUS, 7 Sept. Uit Aleppo wordt ge meld dat de elf personen, die door den krijgsraad te Aleppo veroordeeld zijn we gens moord op de Fransche commandanten van Vannières en Wysockle, terechtgesteld De Volkenbond geopend. GENEVE, 7 Sept. Painlevé heeft heden de algemeene bijeenkomst van den Volken bond geopend. Painlevé begroette de vertegenwoordigers der 54 naties, die bijeengekomen zyn om samen te werken aan de meest grootsche onderneming in de geschiedenis der mensch- heid. Hy bevestigde plechtig, het geloof van Frankrijk in het weldadige werk van den Volkenbond, wiens missie niet alleen bestaat in het arbitreeren bij conflicten, doch tevens scheppen van een staat bezield door een nieuwe moraliteit tusschen de naties. De koplbioedige standvastigheid, waarmede de Volkenbond zich verzette tegen geweldda dige ondernemingen, heeft zyn prestige doen groeien onder de volkeren, verhelderde de atmosfeer van wantrouwen tusschen de na ties en bewees de mogelijkheid van onder nemingen, welke men gisteren een hersen schim waande.. Painlevé liet vervolgens de werkzaamhe den van den Volkenbond de revue paaseeren. Overleden. PARIJS, 7 Sept. Oud-Minister Viviani is overleden. De ontruiming der Keulsche zóne. Binnen drie maanden? Naar de Vorwarts uit Genève verneemt zijn de geallieerde ministers het er by hun besprekingen principieel over eens gewor den, dat de zóne van Keulen binnen 3 maan den zal worden ontruimd. De Prins van Wales. LONDEN, 7 Sept. De Prins van Wales is gisteravond in Santiago, de hoofdstad van Chili, aangekomen. Padvinders by den Paus. ROiME, 7 Sept. De Paus ontving gisteren 3000 padvinders, afkomstig uit elf landen. Voor Borculo. AMSTERDAM, 7 Sept. By het Amster- damsche Comité „10 Aug. 1925" ia volgens de 14ë verantwoording thans reeds 200.300,40lé binnengekomen. APVERTENTIEN. gevraagd voor dag en nacht of dag-alleen, tegen hoog loon. Zich aan te melden des avonds na half 8. MARKT 31. io In nieuwe kleurln. TKLINOI ItS. 2436 15

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2