NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bodegrAVEN, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, KGEKCATZ NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, MOERCAPELLE, enz. Dinsdag 8 September 1925 SS» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Mo 15944. BUITENLANDSCH NIEUWS. 2345 300 uit. FEUilXETOD. r kennis der 9488 9K n: I content. l Wl ilen •ok leven en t is gewijd, ië, Indonesië, ‘OOt m De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef dor Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling) Nadruk Verboden. ken; niets zal ontmoedigen. Na deze rede van Painléve werd tot voor zitter gekozen de heer Daudurand, de eerste gedelegeerde van Canada. Oij die in alle dingen Slechts zond’ ziet en schuld, Van teelijke gedachten Is vast uw ziel vervuld. De Oenestet. doorslaggevend belang Naar het blad meent te mogeaqaannemen, ja de fjactie zich van die verantwoordelijkheid ten vólle bewust. In ieder geval gaat de Duiteche politiek ge wichtige beslissingen tegemoet. De komende, dagen zullen over de aan staande zooveeiste conferentie nog wel meer nieuws brengen. Men kan tenminste aan de Europeesche politici niet verwijten, dat zij t.a.v. het veiligheidsvraagstuk over één nacht ijs gaan. DUITSGHLAND. Het veiligfceidspact. Eén tegen vier. Met betrekking tot de te houden conferentie der Ministers ter bespreking van het veiligheidspact schrijft de „Tagl. Rund schau”, welk blad de politiek van Strese- mann verdedigt, dat het toe te juichen zou zijn als de uitnoodiging tot bijwoning eener conferentie niet alleen aan den Minister van Buitenl. Zaken, doch ook aan den kanselier en aan den Minister van Binnenl. Zaken zal worden gedaan, opdat niet alleen Strese- mann tegenover de 4 geallieerde ministers zal komen te staan. Het Duitsche standpunt. Op den Zondag gehouden» Badischen Partijdag van het Centrum te Offenburg heeft dr. Wirth zijn bekend standpunt uit eengezet. Hij zeide dat de ontevredenheid met de buitenlandsche politiek, de economi sche politiek der regeering en de zorgen om de republiek hem tot dezen step gebracht hebben. De vroegere- rijkskuMeliër Marx verde digde de regeeringspolitiek. De republiek staat na Hindenburgs verkiezing vaster dan ooit. Het centrum heeft de buitenlandsche politiek van het huidige kabinet moeten steunen. Marx zal ervoor zorgen, dat de huidige losse samenwerking van het Cen trum met de regeering niet veranderen zal. De Partijdag nam een resolutie aan, waarin het wedertoetreden van dr. Wirth tot het Centrum geëischt werd. Dr. Wirth heeft nog geen verklaring af gelegd. Dat moet u vernetten van Mr. Grell of van haar. Ik weet het niet. Foyle haalde zijn horloge te voor schijn. Mooi zoo, Ivan. Ik zal je spoedig weerzien. IntuKSChen zal ik iemaud hier sturen om je verklaring op te ne men. Ik geloof niet dat je er spijt van zult hebben, dat je hebt gesproken. Goeden middag. HOOFDSTUK XXXXXI. Zoowel Sir Hilary Thornton als hoofdinspecteur Green zalen bij Foy- ley’s terugkomst op hem te wachten. De chef wierp den hoofdinspeoteur een vraag toe, terwijl hij zijn overjas uit trok. Ja, mijnneer, antwoordde Green. Ze is thans te Manchester Row. Wij hadden er volstrekt geen last mee. Ze kwam om half vier in een auto bij de Grange en vroeg het meisje dat open deed, naar Mr. Ellis. Het meisje bracht •war haar de zitkamer, handelend vol gens mijn instructies en ik kwam bij haar en vertelde haar dat ik haar m verzekerde bewaring moest nemen. In het eerst was zij woedend, maar na eenige oogenblikken lachte zij en vroeg of Mr. Grell gepakt was. Dat was al les. Ik bracht haar regelrecht mee per trein. Zij schijnt het als een grap te beschouwen, maar zij sprak geen woord over het geval. den en zonden hem weg in een auto, die wij huurden. Het was gemakkelijk genoeg het nummer te vervalsChen, zoodat dit niet opgespoord kon wor den. Mijn idee was het dat Mr. Grell wa ker op de rivier zou worden tot wij konden weggaan ais matrozen. Wij trachtten door adiverteeren ons doel te bereiken, maar dat mislukte. De prinses probeerde Lady E’leen te bezoeken u weel met welk re sultaat. U weet al wat er sedert is gebeurd1. Wat ik gedaan heb, spijt mij niet. Als het dooden van u of eenigen anderen man Mr. Grell had kunnen redden, zou ik geen oogenblik geaar zeld hebben. Dank je, zei Foyle droogjes, je hebt het meer dan eens uitste kend geprobeerd. Ben je nu bereid1 je verklaring te laten opschrijven door een stenograaf wat betreft de ge beurtenissen in Londen Ik zal alles herhalen als u dit verlangt, antwoordde Ivan, zijn hoofd opheffend1. Nu u zegt dat u de on schuld van Mr. Grell wenscht te be wijzen, heb iki niets te verbergen. Want ik ben zeker dat hij onschuldig is. Vertel mij nog een ding, zei de chef. Welk verband bestaat er tusschen Petrovska en Grell Waarom heeft zij zich met die zaak ingelaten Ivan spreidde zijn blanke handen menschheid te arbeiden. Het verwezenlijken van de mogelijkheid van een duurzamen vrede is een quaestie van den wil der menschen, den wil der vol ken en den wil hunner leiders. Niemand onder u, zoo besloot hij, maken zich illusies GDI IMIIE COURANT Onschuldig veroordeeld? In de gevangenis te München is na een straftijd van dertig jaar een metselaar, Johann Berchtold gestorven, die in 1896 veroordeeld werd wegens moord op drie vrouwen. Op den dag van den moord had Berchtold in het huis der vermoorden ge werkt, en van te voren had hij verdachte uitlatingen gedaan. De aanklacht steunde liitslu’tend op een indiciumbewys, terwijl de getuigen door de levendige besprekingen van het geval in de bladen sterk werden be- invloed. Berchtold ontkende de daad begaan te hebben ;hij werd ter dood veroordeeld. Deze straf werd door den prins-regent in levenslange tuchthuisstraf veranderd. Berchtold, dié door zijn dochter meermalen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regel* 1.80, elke r<el meer f025. Van buiten Gouda en den bezoigfcring: 1—5 regels 1 55, «ike regel meer ƒ0.80. Advertentie» in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prjje. Liefdadigheids-advertentiën de helft ran den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.05, elke regel moer ƒ.0.50. Op de voorpagina 58 booger. Gewone advertentiën en ingezonden medededingon bij contract tot eeer gereduceer de® prjjs. Groote lottere on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomet van soli ede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten on moeten daago vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfjn. 95) - Zooals ik reeds zei, wab geldgebrek onze grootste onaangenaamheid, en wij moesten ons hoe dan ook ervan zien meester te maken. Condit ging weg en ik haalde Mr. Grell over hem te vergezellen en den nacht door te brengen in het speelhol in Smike Street. Ik bleef. Ziet u, wij dachten dat u misschien een inval in het huis zou doen, maar wij waren er niet ze ker van. Wij hadden gelijk, Zooels u weet kon ik nog juist bijtijds over het dak ontvluchten en de prinses maakte dal ze weg kwam), terwijl u druk be- was. Daarna was het verstoppertje spe ten. Wij beslisten dat het te gevaar lijk was uw detective gevangen te nou- De negende vergadering van den Volken bond is gisteren met een rede van Pain- )evé geopend. Hij somde de tragische problemen op, welke den oorlog heeft achtergelaten en die thans een onverwijlde oplossing vereischen, om te verklaren dat de Volkenbond voor elk geschil, dat in eenig deel der wereld den vrede kon bedreigen, zijn objectieve metho den, z|jn kennis en ondervinding aanwend de. Alle vraagstukken, aldus Painlevé, zin ken in het niet tegenover het voornaamste probleem der veiligheid. Wanneer het Pro tocol van Genève voor de vredelievende re geling van internationale geschillen nog niet van kracht is geworden, daar het nog niet de goedkeuring van alle belanghebben de regeeringen heeft verkregen, dient men niet verbaasd of ontmoedigd te zijn. Een zoo grootsch werk kan alleen met behulp van den tjjd en door geduldigen, stagen ar beid worden voltooid. Doch de onderhande- lingen tusschen dé rechtstreeksch by het probleem der Veiligheid geïnteresseerde mogendheden beoogen tegelijkertijd de ver wezenlijking van arbitrageverdragen, die met het Pact van den Volkenbond in over eenstemming zijn en bestemd zijn om den vrede te handhaven. Het probleem der ont wapening kan niet in zijn geheelen om vang worden aangepakt zonder dat het eerste Is opgelost. Veiligheid, daarna ontwapening, dat is de noodzakelijke orde van zaken. Door deze omver te werpen zou men den vrede de grootste gevaren doen loopen. Het zal een schitterend werk zijn, hetwelk alle waarborgen verschaft voor het doen verdwijnen van de diepere oorzaken van den oorlog. Uw technische commissies, al dus Painlevé, hebben tot taak /mverwijld den moeizamen arbeid van het reglemen- teeren van het internationale economische leven te beginnen. Vervolgens zeide Painlevé dat de Vol kenbond kan rekenen op den onvoorwaarde lyken steun van Frankrijk, dat bereid Is alle conventies en modaliteiten te bestu- deeren, welke den kleinen zoowel als groo te naties het recht geven door arbeid op eerbare wyze te leven. Alle regelingen ech ter, welke de handhaving van den vrede ten doel hebben, zjjn slechts doeltreffend indien zij den Volkenbond tqt basis hebben. De Assemblee zal zich stelig bij den Raad aansluiten in den oprechten wensch Duitsch- land aan zijn werkzaamheden te zien deel- nemen. Wat de Ver. State betreft, hun ideaal is zóó menschelyk en staat zóó dicht by dat van den Volkenbond /lat beiden ge roepen zijn vrijelijk voor het welzijn der Gelyk wy gisteren hebben gemeld, is de plaats waar de Ministers van de Geallieerde landen met Minister Stresemann bijeen zul len komen, nog niet bekend. Wel werd direct reeds na de Juristen conferentie Lausanne genoemd, maar Mus solini heeft thans aan den Raad van den Volkenbond verzocht de conferentie op Ita- liaanschen bodem te houden, een mededee- ling, die by na overal tot verrassing heeft aanleiding gegeven. Mussolini schynt het plan te hebben om deel te nemen aan deze ministersbyeenkomst; maarde „duce" durft zich niet buitenslands te wagen, be vreesd als hij is voor aanslagen op zyn le ven, en daarom heeft hy het voorstel gedaan om de conferentie in Italië te houden. Hoe dit ook zy, men schijnt met de bepaling van de plaats der conferentie eenige geheimzin nigheid te willen betrachten, en een besluit daaromtrent is nog niet genomen. Wat den uitslag der juristenconferentie betreft, moge hieronder volgen een gedeelte van een beschouwing over dit onderwerp in de Deutsche Allgemeine Zeitung. Het blad constateert, dat ook ditmaal de Duitsche re geering zich stipt heeft gehouden aan de opgelegde geheimhouding, zoodat men het rapport van dr. Gaus zal moeten afwachten, pm iets over de resultaten van de conferen tie te weten te komen. Voorts zegt het blad, dat niemand nog kan zeggen, welk stand punt het kabdnet-Luther zal innemen. De te nemen beslissing over het deelnemen aan een ministersconferentie is van zeer groote draagwijdte, daar het zenden van den minis ter van Buitenlandsche Zaken alleen (wat hem zelf al niet erg sympathiek schynt te zijn) de regeering geheel anders bindt, dan de deelneming aan een informatorische con ferentie der betrokken mogendheden. Uit het oog mag niet verloren worden, dat het kabinet de uitnoodiging om deel te nemen aan de conferentie zoowel kan aannemen als terugwijzen. Voor de huidige regeerings- koalitie, zegt de D. A. Z., ligt een kracht proef klaar, en het is te hopen voor het Duitsche volk, dat zij die even goed door komt als den zwaren binnenlandschen poli- tieken stryd van den afgeloopen zomer. Het verantwoordelijke medewerken van de Duitsch Nationale Party, is juist in deze kwestie van de buitenlandsche politiek van drukken verkeerd was. Maar men moet niets aan het toeval over laten. Je deed hef best, »eif naar Berkeley Square te gaan en daar toezicht te houden. Vier mannen zijn er al. Lady Eileen heeft stellig hiermede iets uitstaande en wij mogen haar niet uit het oog verliezen. Green ging heen, zijn lippen ge split, t, alsof hij wilde fluiten, Thorn ton liaalde zijn schouders op. En nu zei hij. De zaak schijnt wel op het doode punt gekomen, als Grell en de prinse» koppig blijven. Ja, gal Foyle toe. Het is een van die gevallen, waarin het jammer is, dat wij niet <ie Franscbe methode van confrontatie kunnen toepassen. Maar wij hebben nog een pijl op onzen boog. Misschien zoudt gij met mijnaar Grell willen gaan Deze» onthullingen van Jvan maken een verschil en bevesti gen vrijwel een vermoeden dat ik had sedert mijn gesprek met Grell. De commissaris stemde toe en bin nen weinig tijd liepen beiden naar het Manchester Row politiebureau. Het ou- reau van Bolt, den plaatsdijken hoofd inspecteur, was ledig en met een be vel dat zij niet gestoord mochtesri wor den, traden Foyle en zijn superieur de kamer binnen. Onder geleide van een inspecteur in uniform werd GreH binnengebracht. De chef draaide den sleutel in het slot om, Grefl ging koel op zij om hem te laten passeeren. (Wordt vervolgd). een verzoek om gratie heeft laten indienen heeft oo kop zyn sterfbed nadrukkelyk ver klaard onschuldig te zyn. HONGARIJE. „Keizerin” Zita en „Keizer” Otto. Graaf Apponyi, Hongaarsch gedelegeerde I naar den Raad van den Volkenbond te Ge nève, zal vandaar via Darmstadt, waar hij een voordracht van graaf Kayserling zal by- wonen en zelf een voordracht zal houden, naar I^equcitio gaan om koningin Zita een bezoek te brengen. Apponyi neemt het voor koningin Zita op naar aanleiding van de opmerking door ve le Hongaarsche bladen gemaakt omtrent het opschrift van de krans, die zy uit haar naam en dien van haar zoon heeft laten neerleg gen op de baar van veldmaarschalk Conrad von Hötzendorf. Daarop stond Kaiserin Zi ta und Kaiser „Otto”. Waarom niet „Këni- gin und König”, vragen de bladen. Apponyi Zegt, dat uit staatsrechtèrlyk oogpunt „Keizerin” en „Keizer” juist zjjn. Want noch Zita noch haar zoon hebben van den Oostenrijkêchen troon afstand gedaan en zyn dus nog wettig Keizerin en Keizer. Wanneer op den krans zou gestaan hebben: „Zita, Kaiserin von Oesterreiph und Köni- giri von Ungam”, dan zou dat een aanlei ding tot misverstand kunnen zyn, omdat het de indruk zou kunnen maken dat. Hongarije en Oosterjjk nog werden beschouwd als te behooren in één verband. ENGELAND. Het Vakvereenigingscongres in Engeland- Men meldt uit Londen, dat de resoluties, welke dóór de minderheidsbeweging onlangs zjjn aangenomen, zyn overhandigd aan den generalen raad van ’t Vakvereenigingscon gres met het verzoek de resoluties in het Congres onder de oogen te zien. De vakvereenigingsleider Bramley heeft een brief gezonden aan Pollidge, leider der minderheidsbeweging, waarin hy zegt dat de algemeene raad zyn politiek op dezelfde wijze zal voortzetten. Dit beteekent dat, het Congres de minderheidsbeweging niet zal erkennen en geen nota zal nemen van haar resoluties. Congres Engelsch Vakverbond. Geen samenwerking met de communisten. Uit Londen wordt geseind, dat besluiten van het grootst nationaal belang zullen ge nomen worden door het Congres van het Engelsch Vakverbond, dat 7 Sept, te Scar borough aanving. Dit Congres zal drie zeer belangrijke vraagstukken bespreken en wel: le. een voorstel tot het samenstellen van een ge meenschappelijke Engelsch-Russische vak- vereenigingscommissie (dit voorstel zal waarschijnlijk door de meerderheid niet aanvaard worden); 2e. het voorstel tot het vormen van een grooten bond (de vakbon den zullen iedere staking, welke door dezen bond wordt uitgeroepen, financieel moeten steunen; het is zoo goed als zeker dat dit voorstel verworpen zal worden); 3e. een voorstel tot samenwerking van de vak bonden en de communistische party (dit voorstel wordt door alle leiders bestreden en heeft geen schyn van kans.) Waarschynlyk zullen geen resoluties van revolutionair karakter worden aangenomen. De leiders zyn tegen communistische sa menwerking. De veiligheid van het verkeer. Maatregelen te Manchester. Op voorstel van den hoofdcommissaris van politie te Manchester zullen in de ge heel stad groote biljetten worden aange plakt om automobilisten en het publiek te gen de gevaren van het straatverkeer te waarschuwen. Aan openbare gebouwen en aan alle scholen zullen bovendien biljetten worden aangeplakt om de kinderen te waar schuwen. Ook zullen kleine biljetten met waarschuwingen aan de onderwijzers wor den verstrekt om er kinderen van op de hoogte te stellen. Uit een verslag der verkeersongevallen, loopende over twaalf maanden (tot 30 Juni) blijkt, dat byna een derde der ongevallen veroorzaakt werd doordat personen vóór een naderend voertuig van het trottoir zijn af gestapt; ongeveer de helft van het aantel slachtoffers was onder de 21 jaar. In de speciaal voor de kinderen bestemde biljetten wordt o.a. gewaarschuwd tegen het klimmen achterop voertuigen en tegen het zitten op den trottoirband. Den automobilisten wordt o.m. aangera den steeds te bedenken, dat voetgangers de eerste rechten op de wegen hebben en dat snelheid en roekeloosheid aansprakelijk zjjn voor een groot percentage ongevallen. Ver beeldt u ook niet, zoo wordt den automo bilisten op het hart gedrukt, dat gy het eenige recht van den weg hebt en dat ieder voor u ruim baan zal maken als ge maar veel lawaai maakt. Den voetgangers wordt o.m. ingeprent, om stil te staan, uit te kij ken en te luisteren alvorens den weg, over te steken. Opleiding van jonge werkloozen tot „handige” menschen. De „Moming Post” meldt, dat het minis terie van arbeid ongeveer 1200 jonge men schen tusschen 18 en 25 jaar zal uitkiezen, die behalve hun werkloozenuitkeering een maaltijd per dag krijgen en in twee centra, te Birmingham en te Newcastle zullen wor den geplaatst waar zy allerlei karweitjes zullen leeren verrichten. De tursus, die bedoeld is om hen tot „handige menschen” te maken, zal zes maanden duren, zoodat er in een jaar 2500 zullen worden opgeleid. Voorts zullen er nog twee centra komen, waarin jonge man nen, die voornemens zyn naar de dominions te emigreeren onderwijs krjjgen in land arbeid en veeteelt. Het is niet de bedoe ling ze voor een bepaald vak op te leiden; men zal ze alleen leeren handig te zyn met gereedschappen, zoodat degenen, die nooit Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA hy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. ’’ST” »-« Atetolrtmtl. m lm. 82; Kouacue iel. 04o. En hoe ben je opgeschoten, Foy le vroeg de commissaris. De chef viel neer in een stoel. Ik zal een man sturen om een verklaring van Ivan op te nemen, zei hij. Als het vernaai van den Rus waar is, is er veel dat voor hem pleit en ik kon er geen leugens in ontdek ken. Hij verhaalde de bi zonder heden van het gesprek, dat had plaats gehad in de cel. Thornton noch Green spraken voor hij geëindigd' had. Dei commissaris streek zijn snor glad. Green wreef over zijn hoofd. Greil bekende dus tegen Ivan dat hij den moord had gepleegd zei de laatste, Foyle niets begrijpend aan ziende. U zei mij, dat hij niet de moorden ar was. Dat was hij ook niet, antwoord de de chef. Volgens Ivan was er geen bloed op zijn kleeren of op zijn han den, eenige minuten nadat Goldenlburg was vermoord. Dat gaat mij te hoog, riep Green uit. Ik laat me hangen, als Ik het be- grijp. Foyle sprak fluisterend en Green’s geziekt werd d»e moeite waard er naar te kijken onder het luisteren- Hij nijg- de een weinig. Het 8it tusschem die drie, zei Foyle. Ik ben geneigd te gelooven, dht onze eerste meening bij de v ingerat- De vergatlering wan den Volkenbond. De a.s. ministersconferentie. over het gevaar van de kwade machten, die Europa bedreigen. De millioenen jonge mannen, die zyn gesneuveld, hebben den nieuwen generaties geen geheel gereed zijn den vrede nagelaten, doch de mogelijkheid om den vrede stevig te bouwen op het recht. Wy zyn vast besloten dit te verwezenly- “ictc "1 ons ’tegenhouden, niets ons

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1