Het uitbreidingsplan der gemeente Gouda. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Dienstbi Jde, NET PENSION, werk hebbes gehad naar werkgevers kun nen gaan met althans eenige vaardigheid en kennis voor de werkplaats. De kosten zpllen volgens het ministerie niet zeer hoog zyn. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Leeuwarden is in feestdos, want van middag en vannacht aal' het residentie zijn Van alle offioieele gebouwen, bene vens van tal van particuliere wonin gen waait de driekleur, waaraan meestal de Oranjewimpel is aange bracht. In de straten bewegen aioh dui zenden menschen, terwijl maar steeds autobussen en extra treinen menechen- massa s naar de stad brengen. De Kon. familie is te ongeveer 1 uur van* Ameland! vertrolcken, aan boord1 van de veerboot „Waddenzee uitgeleide gedaan door het gemeente bestuur van Ameland. Tegen 2 uur arriveerde1 de „Wad denzee" te Holwerd, vanwaar per auto over Ferwerd en Stiens naar Leeuwar den werd gereden. Te Ferwerd had een kort oponthoud plaats, waar H. M. door den burge meester. de heer L. Wezeman werd legroet en waar pl.m. 1500 schoolkin deren de hooge personen het „Wilhel mus" en „Frysk Volkslied" zongen. Aan de grens der gemeente Leeu warden werd de Kon. familie verwel komd door den burgemeester jhr. mr J. M. van Beyma. Dan gaat hei langs Stienserst.aatweg en Stienstraat naar den Noordersingel, waar de gepavot- seerde Leeuwarder jaditvloot gemeerd ligt. Langs een compacte menschen- massa gaat het langs Nieuweburen, Voorptreek, WorteWiavemi en Eewal naar het Hofplein. Op het Hofplein, voor die woning van den heer Commissaris der Koningin, waar H. M dezen dag zal verblijven, heeft zich een eerewacht gevormd door manschappen van den bijz vrijwilli- gen landstorm1, opgesteld on Ier com mando van luitenant Hofman. Als de Koninklijke auto s-'il houdt presenteert de wacht hét geweer en brengt de militaire eerbewijzen. Na de wacht geïnspecteerd te hebben, be geeft de Kon. familie zich naar de woning van den heer Commissaris der Koningin waar men zich terugtrekt to' kwart voor vijf. Het Eerste-Kamerlid De Waal. Maletyt. ■Het i-ierste Kamer Lid oud-munster De Waai Maielijt heeft aan de Ind. Post medegedeeld, dat hij reeds lang zijn zetel ais lid der Eerste hamer had prijs gegeven, wanneer hij wist dat zijn opvolger een met Indische toestanden bekend vertegenwoordiger zou zijn geweest. Nu dit niet mogelijk is, nn een van de antirevolutionnaire mannen uit Twente zijn opvolger zal worden, blijft hij, naast zijn burge meestersambt, zijn krachten, wijden aan den arbeid der Eerste Kamer. Eerste-Kamerleden. Dé heeren ir. Ch. C. Cramer en K. Stenhuis hebben bedankt als lid van de Eerste Kamer in verband met hun benoeming tot lid van de Tweede Ka mer. A.s. Donderdag 10 Sept. des nam. 5 uur zal in een lokaal, van het ge meentehuis te 's-Graveohage, door het Centraal stembureau een openbare zit ting worden gehouden voor de benoe ming van twee nieuwe leden der Eer ste Kamer. Het wegen vraagstuk. Het propaganda-comité voor Wegen verbetering ,,P. C. W." is dezer da gen in audiëntie ontvangen door den Minister van Waterstaat ter bespreking van het wegenvraogstuk, dat, aooals bij het onderhoud duidelijk bleek, de volle aandacht van den minister heeft. Geen tenten-kampen. De legering van de manschappen. In verband met de zeer ongunstige weersomstandigheden beeft de com mandant van het veldleger bepaald, dat van het gebruik van tentenkampen voor de legering van manschappen van herhalingslifhtingeni voorloopig moet worden afgezien. De samenstelling van Ged. Staten van Zuid-Holland. Aan een gelukwensch tot de beide gekozen leden van Ged Staten van Zuid-Holland voegt dei Nederlander (c.-h.) he' volgende toe Dit gezegd hebbende, mogen wij niet verzwijgen, dat ons juist lijkt de mee ning van die leden der Prov. Siaten, die in de plaals van den heer Rutgers niet den heer Heukiels maar den heer Schaper hadden willen kiezen. De Sta en van Zuid-Holland tellen leden, van welke 16 Roomsch, 16 A.-R., 12 Chr -H., 20 8.D.A.P., 8 Vrij heidsbond en 3 V.-D. Een college van Gedeputeerden, sa mengesteld door 2 Rloomschey, 1 A.-t. 1 Chr.-H 1 V.-D. en 1 S.D.A.P. wa re zeker te verdedigen Het uitslui'en van de S.D.A.P. en het verkiezen van 2 A -R. lijkt ons noch logisch, noch verstandig. Er zijn bezwaren tegen het verkie zen van een sociiaai-democraat m een bostuuTS-college De revolutionaire draad1, die door hunne politiek loopt, zou, onder bepaalde omstandigheden, een gevaar kunnen worden Dit is niet tc ontkennen. Maar juisl, waar het hier geldt een bestuurscollege, een college ook belast met rechtspraak in taiiooze geschillen, waarbij persoonlijke en gezins'be.an- gen van vele burgers zijn betrokken daar zouden o. i. ernstiger feiten moeten beslaan, dan thans kunnen worden aangevoerd, om een partij, die 2j der Statenzetels bezet, van dit bestuurscollege uit te sluiten. Uitsluiting van zoo talrijke groep uil een college, dat rechtspreekt over be langen, waarin ook deze groep deelt, geeft een gevoel van rechteloosheid en onderdrukking, waar ge.ijkslebing juist tot bevred.ging en vertrouwen zouden leiden. Wij achten de thans gevolgde gedragslijn niet de juiste. Het scheidsgerecht by de Ned. Spoorwegen. Oud-Minister de Visser aanvaardt het Voorzitterschap. Naar de Tel. verneemt, heeft oud- minister dr. J. Th. de Visser, zich be reid verklaard, om in de plaats van den heer De Geer, het voorzitterschap te aanvaarden van het scheidtsgerce t bij de Ned. Spoorwegen. Evenwel heeft de heer De Visser te kenhen ge geven, het op prijs te stellen, iiujien de vergaderingen van het scheidsge recht in Den Haag zullen worden ge houden. Reclasseeringsfilm. Vamwege het Centraal Bureau der R.-K. Reclasseering zal in de komen de maanden van dit jaar op tal van plaatsen een fihni vertoond' worden mei betrekking tot het gevangeniswezen o.i in verband met de groote beieekenis van het R.-K. Reclasseeringswerk in Nederland. Alg. Bond voor Provinciaal Personeel. Zaterdag a.s. wordt de aLgemieene jaarvergadering van den Alg. Bond van Prov. Personeel te s-GraVenhage gehouden. De dertiende Nederlandsche Jaarbeurs. Wederom heen de Utrechts, he Jaar beurs haai poorten geopend. Wederom roept zij ten welkom ioe aan hahdel en industrie 1 Voor den dertienden maal thaus maakt zij' Utrecht tot het handelscen trum vau Nederland. Stond de vorige Jaarbeurs, de voor- jaarsmesse, in het teeken van optimis me, de voorbereidingen van deze na- jaarsbeurs hebben aangetoond, dat de economische opleving toch nog niet zoo sierk is, als zij in het begin van 1925 scheen. Neêrland's handel en indus trie zijn nog steeds herstellende zaken dre zorgvuldig gekoesterd en opge kweekt moeten worden. He, algeheel herstel is zoo goed1 als zeker, maar bet gevaar van instorten bestaat nog steeds. Hel herstel zal echter, lang zaam1, zeer lai/gzaaim, plaats vinden. En in dit teeken staat de deriiende Utreohtsche Jaarbeurs De handel en indus.ri« zijn nog steeds beangst voor dien algemeenen toestand in Europa. Men durft zich niet te verbinden en koopt daarom alleen wat nooddg is voer direct verbruik. Ondanks die moeilijkheden is de export van Nederland in de eerste» 7 maanden van 1925 toch nog verhoog t Het Nederlandsch fabrikaat vooral ma chines, vindt meer en meer zijn weg1 naar verre streken. Z:edaar een lichtpunt Het jaarbeursbes'uur beschouwt thanq als één van zijn gewichtigste! taken, de groepsvorming, d w.z. de aanslui ting der verschillende deelnemers in een zelfde bedrijfsgroep tot een afzon derlijk orgaan, aan welks hoofd staat een commissie van advies uit de deei- neMers zelve, welke commissie in na ï- we samenwerking met het Jaarbeurs- bestuur de groepsbelangen bevordert Een wandeling langs de stands doet ons vele oude bekenden terug vimIen. Philips gloeilampenfabriek heeft haar oude plaats en exposeert vele meuwe artikelen op radio-gebied1. De K L M maakt in haar stand pro paganda voor het luchtverkeer naar Indië en exposeert een model opgo- zaagde luchtvaartmotor met electrische aandrijving. Op de eerste etage is als van ouds de afdeeling Koloniën gevestigd. Door verschillende omstandigheden is zij thans kleiner dan andere jaren. (Jok op deze beurs zijn er weer belangrij ke statistieken omtrent Indische cul tuurproducten geëxposeerd. Ten slotte rest ons nog te venn-eb den, dat deze dertiende jaarbeurs 76 f deelnemers tegen 891 deelnemers aan de voorjaarsbeurs en 768 aan de na- jaarsbeurs van verleden jaar heel Congres voor ongevallen, geneeskunde en beroepsziekten. Gisteren is te Amsterdam aangevan gen liet vierde Internationafe Congres voor Ongeval lengeneeskunde en be roepsziekten, waaraan 29 naties deel nemen. De Raad van Behieer van het Kolo niaal Instituut heeft het nieuwe ge bouw van dit Instituut aan de Mau- ritsknde, althans het gedeelte, dat thans gereed is, geheet belangloos ter beschikking van het Congresbeetuur gesteld, waarvan het uitvoerend comi té van hei Congres een nuttig gebruik heeft gemaakt. In een aantal kleine zalen wordt! een nationale tentoonstelling gehouden, welke Zaterdagmttidlag in trgenwoor- uigue.u van vele üoogjeeraren aan oe Amsterdamsen© universiteiten en ml vgn NederiuiiKiSULie geneeeheereu ge opend is. In een zeer klein bestek wordt een overzicht gegeven van de afwijkingen, die het beroep brengt in de gezond heid, in de organen, bet skelet. Ver der wordt er aangegeveu wat worut verricht om deze alwijkingen te iee- rer. kennen, te bestudeer en enlevoor- komec. Naast de taurine preparaten, op ou- g eva den en beroepsziekten betrekking hebbend, staan üe fotograf.eön van verschillende aandoeningen uit bedrij ven, hier te lande uitgeoefend, terwijl aan de hulpmiddelen voor behandeling en nazorg eenige plaats is ingoruamd. In de derde afdeeling bezauden zich een aantal Köntgen.oto's, op ougevals- gevolgen betrekking hebbend. ,,De tentoonstelling is van zoo zui ver wetenschappelijker! aaTd", zoo sprak Zaterdag dr. D. lirocx, in ziin openingsrede, „dat zij alleen door ge neeskundigen zou beaixrht kunnen wor den." Nadat het orkest het oude Wilhot mus had gespeeld, staande door alie aanwezigen aangehoord én vervolgens de Academische Féstooverture. van Joh. Brahms ten gehoore had gebracht, ver welkomde de Congres-voorzitter, dr. F. H. van Eden, uit Amsterdam in een in het Fransch gehouden toespraak de geojooJigden en Congressisten. De heer mr. D. A. P. N. Kooien, Minister van Arbeid Handel en Nijver heid, hield daarop in de FFansche taal een rede. Z. E. begon me, een woord van dank aian de vele buiteniaudsche Ke- geeringen, welke door haar offioieele vertegenwoordiging aan het welslagen van dit Congres haar steun hebben verleend en met een woord van har telijk welkom aan de vertegenwoordi gers dier Regeeringen in het bijzon- di®r, en voorts in het algemeen aan aden, die hier tezamen zijn gekomen om mief hun kennis mede te werken tot genezing en verlichting van <lc stoornis in do gezondheid van lichaam en geest, welke voor den, arbeider uit den arbeid kan voortvloeien. De Nederlétvdsche wetgever is door drongen van het belang eerter zoo goed1 mogelijke ongevalsverzorging. De arbeider, die in verband met zijn dienstbetrekking door een ongeval wordt getroffen', geniet onmiddellijk na het ongeval de noodiige genees- en heelkundige behandeling van een ge neeskundige. De Rijksverzekeringsbank verstrekt voorts voor haar rekening de noodige kunstmiddelen, welke geacht kunnen worden te strekken tot behoud der ar beidsgeschiktheid' of tot verm.ndering van door het ondeval teweeggebrachte verlies van arbepsgesdiiktheid. Het vraagstuk ,der beroepszaekfenbe- strijding is ook voor Nederland in be- teekenis toegenomen, nu de zevende internationale arbeidöcönferentie te Ge- nève van 19 Mei10 Juni: 1925 gehou den, een ontwerp-verdrag betreffende schadelooss tel ling voor beroepsziekten heieft opgesteld. Met den wensoh, dat diit congres zich op waardige wijze zal aansluiten bij de rij zijner voorgangers, verklaarde spr. dit congres voor geopend. Door de vertegenwoordigers! der ver schillende landen werden vervolgens begroetingstoespraken gehouden. De herdenkingsfeesten te Sneek. De ter gelegeniieid van de herden king van het 400-jarig bestaan van Sneek als vrije koopstad georganiseer de feestelijkheden zijn gisterenmorgen te tien uur officieel tpn stadhuize ge opend, me een rede van den burge meester, den heer P. J. de Hoop, en van den voorz. van liet iioofdcomité der herdenkingsfeesten, den heer K. Meima. Het was in 1524. dat Karei V aan Sneek de stadsrechten schonk, zoodal in 1525 voor Sneek oen geheel nieu we periode aanbrak, die een krach ti- ge ontwikkeling op handelsgebied mee bracht. En Sneek is sedert vrijwel uit sluitend handelsstad1 geweest, die het heele Zuid -Westen en centrum Van Friesland voorzag van wat het noodig had é*r waar de Iandbohwproducten van die strekel ter markt werden gebracht. Van 8—9 uur gisterenmorgen werd door 4 herauten te paard, waarvoor huzaren uil Amersfoort waren overge komen. in de straten reveille geblazlyj en de bevolking ter feestviering opge wekt. Dat dit bijkans overbodig was, bewees wel het groole aantal men schen. dat toon reeds op de been was en dat steels aangroei le toen*.te half- tien door herauten en het stedelijk muziekcorps een ensemblemarsch werd ui'gevoerd. De historische optocht kon evenwel door het slechte weer nief doorgaan. Te kwart na twaalf vond de ope ning der landbouwtentoonstelling plaats «oor den voorzitter dier afd. Sneek vah de Friesche Maatschappij van Landbouw den heer Y. Veldhuis. Hier aan is verbonden de eerste bedrijf s- pluimveetentoonstejling in Nederland. De landbouwtentoonstelling omvat d© volgende afdeelingen Inzendingen van landbouw vereen, en openbare instel lingen. Hiertoe behoort een Inzending van het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf van Friesland, welke een demon stratie geeft van verschillende toepas singen van electriciteit voor de boer derij en voor de huishouding. Hot iandbouw-huiahoudioinderwijs Hieraan is een afzonderlijke tent ge wijd, waar een handwerktentoonstel- Img is georganiseerd en waar leerlin gen der landbouwhuishoudschool te Sneek kookdemonstraties geven. De inzendingen van landbouwwerk tuigen, gereedschappen en benoodigd- beden voor landbouw en veeteelt be slaan een oppervlakte van meer dan 1000 M2 openruimte en meer dan 1(M) M2 tentruimte. Aan deze afdeeling zijn verbonden demonstraties met een 2-tal electrische melkmachines. De'j bedrijfspluihiveetenloonstelling geeft den bezoekers een beeld vau al les wat in den loop der laatste jaren op het gebied der bedtijfspluimvee- houderij door de wetenschap is gevon den en in practisohe toepassing ge bracht. Verder zij nog vermeld, de land- bouwbioscoop en een verzameling ge reedschappen van het oude zuivelbe drijf op de Friesche boerderij. Van 35 uur heef!' een ringrijderij met Friesche paarden en krampance len chadsen voor dames en heeren in oud-Friesoh costuum' plaats, terwijl des avonds te hadf negen een groote his torische fakkeloptocht wordt georgani seerd!, gevolgd door de voorstelling van historische symbolische apotheose „Hulde aan de Friesche eenheid". GEMENGDE BERICHTEN. Een geval van vergiftiging? tijd geLden is melding ge maakt van een sterfgeval ouder ver- da on te omstandigheden, te Kooten. In verband hiermede werd destijds het lijk van den aldaar op 15 Mei overle den man op last van de justitie opge graven en onderzocht. Men vond1 daarin aanleiding, de echt genoot© van den overledene1 in verze kerde bewaring te stellen. Het onderzoek werd voortgezet) waar hij moet zijn gebleken, dat dei vrouw wel eens ratlenkruid heeft gekocht. Vermoedelijk in verband met haar bewering, als zou zij daarmede haar in het najaar gestorven hond hebben afgemaakt, is Zaterdag, aldus leizen we in de Tel., in tegenwoordigheid van let parkei uit Leeuwarden, het lijk ian het dier opgegraven, in een kist gepakt en meegenomen, tem einde door den justitie/dokter Mieremet uit Gro ningen te worden onderzocht. De bliksem in de Nieuwe Kerk te Delft. Het carillon buiten werking. Bij een onweer boven Delft is de electrische leiding in den toren der Nieuwe Kerk door den bliksem1 getrof fen, waardoor het carillon eenigen tijd buiten werking was gesteld. Tegen een boom gereden en gedood. In den, afgeioopen nacht reed de heer B. Jordaam, fabrikant te Hengelo inet zijn auto tegen een boom. De ongelukkige werd bi'j de botsing '/bo ernstig gewond', dat hij spoedig overleed. Te veei onderwijzers. Tweehonderd voor een. Voor de betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aan de bijzondere school in Kloosterhaar, hebben zich niet minder dan 200 sollicitanten aan gemeld. Mr. Troelstra's gezondheidstoestand. J.l. Donderdagavond, is Mr. Troel stra naar „Het Volk" meldt, van Evi- an, waar hij van af 16 Juni verblijf heeft gehouden, naar Parijs vertrok ken. Zijn dbef is, 12 September van daar naar huis te reizen. Zijn gezond heidstoestand heeft zich vooral de laat ste weken verbeterd. Aan zijn deelne ming aan de huldiging van 19 Sept. behoeft, aldus mejdt hef blad, onvoor ziene omstandigheden uitgezonderd niet te worden getwijfeld. Jongelui van goeden huize als inbrekers. Omtrent de daders van de inibraken te Zeist vertelt het U. D., dat de recherche in het minst geen idéé had, dat 16 tot 18-jarige knapen, jongens van zéér goeden huizè, de bet waren aan de diefstallen, waarvan den laatsten tjjd herhaaldelijk aangifte werd gedaan. De winkelier aan de Lange Nieuw- straat, uit wiens etalage revolvers werden weggenomen, kon aan de politie wel een signalement opgeven van de jongens die in zijn winkel waren geweest om er wat te koopen, maar deze signalementen gaven de recherche geen aanwijzingen, aangezien zich onder de personen dde uit den aard der zaak verdacht werden in een groote stad zyn altoosr by de politie bekende mannen en vrouwen die men by voorkomende misdrij ven onwillekeurig verdenkt niemand be vond die aan de opgegeven signalementen beantwoordde. Hoe zou men eenig vermoeden kunnen hebben tegen deze jongens, meerendeels zoons van zeer goed aangeschreven fami lies Maar den 3Oen Augustus kreeg de re cherche een sterke aanwijzing tegen één der jongens, en toen men dit spoor eenmaal had, volgden alras de namen der medeplichtigen; en op Koninginnedag werden de vijf overige jongens in hechtenis genomen. De recherche haalde hen van huis. Een der jongens liep, een sigaret rookende, naast den rechercheur 'hie hem had opgehaald. Ze bekenden alle maal. Aangaande den diefstal van flesschen wyn uit een kelder aan de Oude Gracht, ver telden ze dat ze dezen kelder waren bin nengegaan niet met de bedoeling om te ste len, doch om eens te controleeren of er on der de Oude Gracht werkelijk ondergrond- sche gangen liepen, zooals zy hadden hooren beweren, gangen, waarin zich nog folter- werktuigen zouden bevinden uit de middel eeuwen. De knapen vonden noch het een noch het ander, doch wél flesschen wyn, die ze toen voor hun moeite maar medenamen. Op een anderen dag het was avond voeren zij in een bootje langs de Oude GracHtwerven tot aan de Tolsteegbrug; in den kelder eener slagery zagen zy worst hangen en aange zien de jongelui een boterham met worBt nó den wyn bijzonder waardeerden, kaap ten zy vanuit de roeiboot eenige worsten uit de slagersbergplaats. Een anderen keer geschiedde het, dat het gezelschap ontdekte hoe men ergens in de stad gemakkelijk de magazijnruimte van een winkelier kon bin nenkomen, door aan de achterzijde van dat magazijn over een werf te sluipen. Dat de den ze óók weer bij avond en op die manier stelden zy zich in het bezit van ettelijke doozen chocoladereepen, 80 k 90 reepen bjj elkander. Daar deden jongens aan mee, die nog maar kort geleden een voorwaardelijke tuchtschoolstraf hadden gekregen voor dief stal van radio-onderdeelen, die zy waren machtig geworden door openschuiving van een raam aan de Maliebaan! E|bn der jongens was in betrekking op een kantoor te Utrecht, waar men hem meer malen groote bedragen aan geld toever trouwde; de jongen stond by zyn principa len uitnemend aangeschreven, hy deed zyn werk zeer goed, men was er buitengewoon over hem tevreden, zoodat men hem zonder eenige bedenkingen vertrouwen schonk. Een andere knaap uit het kringetje was ook thuis al geen makkelijk heer; hij was in het bezit van een revolver en als er iets hem niet naar den zin was, vond hij het heel gewoon om te wyzen naar de plek waar het wapén lag: denk er om, dat ik het niet voor den dag moet halen. Hét zeetal zit nu in Zeist voor de dingen die het heeft uitgehaald. Daarna worden de zes jongens naar de justitie verwezen. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 5.30 Hilversum. Vooraivoodiooaoert. 6.20 Londen, Daveutry 365 M. 2LU eft 1600 M. 5XX. Concert. K^uler- hoeikje. 7.20 Londen, Daventry 365 M. 2LU en 1600 M. 5XX. Tijdsein Big Ben. Weerbericht. 8.10 Hilversum. Christ. Radio-Ver- eeniging. 1. Spreker de heer KI. Sy- 1/randa, Evangelist te Eioergen. On derwerp De Toren van Siloum en de Torens van Boreulo 2. De heer Arte Post, letterkundige te Sohevenui- gen, declamatie. Programma 1. l)e verloren zoon, van Geer ten Gossaert; 2. De anti-christ, van Willem' de Me- rode 3. Moeder, van W. G. v. d Hulst 4 De dreiging uit „Terwe van Rene de Clerq 5. De breuk, eveneens uit „Terwe" vnn Heine de Cleroq 6. Hoe zij stierf, van Pmer van Alsinga. Daarna muzikaaii gedeelte. 8.20 Daventry, 1600 M. 5XX. MiM- tair orkest, o a. Ouverture1 Rienzi. Munster 410 M. Concert. Londen 365 M. 2L0, en andere BBC stations, groot orkest. Opvoering van de Opera-oomique The Duenna, The Original Orchestral. 8.35 Leipzig 454 M. Concert. 9.05 Parijs 1780 M. SFR. Concert van 1' Association des Radio-amateurs Francais. 10.35 Londen, Daventry 365 M. 2iJJ en 1600 M. 5XX. Savoy Orkest en the Seima Bandl MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 8 Sept. 1925. Aanvoer: 217 paarden, 22 veulens, 1848 magere runderen, 670 vette runderen, 849 vette graskalveren, 458 nuchtere kalveren, 284 schapen of lammeren, 55 varkens, 367 biggen, 8 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien, le kw. 120'126, 2e kw. 110—100, 3e kw. 90—80. Ossen le kw. 115—122%, 2e kw. 105—95, 3e kw. 85—75. Stieren, le kw. 1d.05, 2e kw. 9080, 3e kw. 7060. Kalveren, le kw. 175200, 2e kw. 155125, 3e kw. 110—90. 'Melkkoeien 195380. Kalfkoeien 200 410. Stieren 485890. Pinken 150 175. Graskalveren 5085. Vaarzen 160 '185. Werkpaarden f 100325. Slacht- paarden 95155. Hitten 95180. Nuch tere Kalveren 1422. Fokkalveren 1/ 82. Biggen 1421. Overloopers 17— 30. iHandel: Vet vee en vette kalveren han del en aahvoer redely k. Pry zen voor prim* kwaliteiten vast. Melk- en Kalfkoeien, han del in beide soorten matig. Redelijke aan" voer. Nuchtere kalveren handel redelijk. Goede soorten prijshoudend. Biggen en Overloo pers handel matig. Goede soorten duur. Re delijke aanvoer. Paarden handel matig. Redelijke aanvoer. Kaasmarkt. PIURMEREND, 8 Sept. 16 part. W- fa- briekskaas 61 m. ryksm. 64, 50 part. kl- boerenkaas 57, m. rjjksm. 63.60 4 part. Goudsche kaas m. ryksm. 65. Kaasmarkt. BODEGRAVEN, 8 Sept. Aanvoer 432 partijen, waarvan 398 m .ryksm. 17184 st., 153472 K.G. Prijzen le kw. m. rijksm. 69 —74, 58—67. Zwaardere 76. Zonder rjjkam. 6867. Handel matig. at Jn de hedenavond te houden zitting van den gemeenteraad zal het nieuwe uitbrei dingsplan der gemeente worden vastgesteld. Dit uitbreidingsplan heeft geruimen tijd ter secretarie vóór een ieder ter inzage ge legen, maar velen zullen daarvan wel geen gebruik gemaakt hebben. Toch is het voor ieder inwoner van liet grootste gewicht te weten hoe dit uitbreidingsplan er uitziet, omdat ieder belanghebbende is by de ont wikkeling der gemeente. De uitbreiding, de straten- en wegenaanleg, de aard der be bouwing, het rekening houden met het ver keer van thans en in de toekomst, het zijn alle factoren, die van invloed zijn op de ont wikkeling en de beteekenis der gemeente. Het uitbreidingsplan, zooals het thans is samengesteld, is ontworpen door den heer W. F. G. Schaap, ingenieur te Arnhem, waarbij door den directeur van gemeente werken alhier den heer H. J. E. v. d. Ven en diens staf grooten by stand is verleend. Het plan is geteekend op schaal 1 2500 op een formaat van 150 X 134 cM. Wie dit plan nauwkeurig heeft bezien, zal respect hebben voor den opzet en de uit voering daarvan. Het is een mooi ontwerp, waarbij inderdaad, en veel beter dan bij vo rige ontwerpen, rekening is gehouden met de eischen der practyk. Het zich ontwikkelend verkeer niet snelle en zware voertuigen heeft noodzakelijk ge maakt den aanleg van een flinken verkeers weg RotterdamUtrecht. Nu bestaat er groote kans en op dit uitbreidingsplan is daarmede gerekend, dat deze groote rijksweg zal komen over Gouda. Komt 't vervoer van Rotterdam thans via den Moordrechtschen Tiendeweg, welken weg absoluut onvoldoen de is voor het groote verkeer, in de toekomst zal dit worden geleid over den nog bestaan- den ouden spoordyk, waarby een draaibrug van 45 meter doorvaarthoogte over de Gouwe zal worden gelegd. Op deze wyze wordt het groote verkeer geleid bezuiden de huidige spoorbaan op c.a. 160 M. afstand daarvan over een nieuw aan te leggen weg, waar thans nog weiland is tot vlak by het station Gouda. Het directe verkeer Rotter dam—Utrecht kan door aftakking, met ge bruikmaking van tunneltjes, onder de spoor baan op de grens der gemeénte Gouda en dan over een klein deel van Waddinxveen's gron4gebied worden geleid naar den Bode- graafswhen weg, welke aansluiting kan wor den verkregen op c.a. 1000 M. afstand bul ten den thans bestaanden Tol, die daar mede voor een groot deel haar beteekenis verliest. Door deze aftakking van den hoofd weg wordt het ook voor Gouda mogelyk om door verbreeding van den Ridder van Catsweg een directe aansluiting daarop te krijgen, zoodat het groote verkeer Rotter dam'Utrecht met een kleinen omweg door Gouda kan worden geleid. Dan zal het van Gouda afhangen om de doortrekkers korter of' langer tyd in.de stad te hou<j^n. Teneinde het doorgaand verkeer door de gemeente ook direct op, den ryksweg naar Utrecht te doen aansLuiten is een nieuwe straat ontworpen, die de directe verbinding tusschen Kleiweg en de spoorbaan tot stand brengt, zonder dat van de te smalle Spoor straat gebruik behoeft te worden gemaakt. Die straat zou dan komen over het terrein waar thans de tabakskervery van den heer Donker aan den Kattensingel is gevestigd, waardoor deze terstond op het plantsoen der geipeente uitkomt. VoortB is een verbin dingsweg ontworpen direct van het station naar de Van Beverninghlaan, evenwijdig aan de Crabethstraat. Het gebruikmaken van den ouden spoor dyk is voor dei), aanleg van den grooten rijksweg een niet gering voordeel. Immers, by den slappen bodem, die zich daar be vindt, worden door de bestaande dyk de kosten van ophooging en die zyn niet ge ring uitgespaard. Ten zuiden van den nieuwen grooten weg, op c.a. 120 M. afstand is voor de toe komst een spoorweghaven ontworpen piet spoorbanen aan beide zyden, te midden van groote industrie-terreinen. Het is dui delijk dat wanneer de groote sluizen die na bij het. Wieletje aan den Hoogen Schie- landschén Zeedyk zullen komen, en die de verbinding moeten brengen tusschen de IJsel en de Gouwe voor de verbetering van het verkeer te water tusschen Rotterdam en Amsterdam, dat langs dien nieuwen wa terweg de behoefte zal ontstaan aan in dustrie-terrein en dat zich in die omgeving alles zal vestigen wat belang heeft by de daar te verwachten industrieën en by het scheepvaartverkeer. Dat laatste zal onge- twyféld belangryk toenemen, omdat de nieuwe sluizen, die van deur tot deur een schutkolk hebben van 120 M., het euvel hebben weggenomen dat op het schutten te lang moet worden gewacht. De totstandko ming van dén nieuwen sluisbouw heeft tot indirect gevolg dat de schutsluis aan het Moordrechtsche Verlaat kan komen te ver vallen, daar by den nieuwen toestand een betere verbinding wordt geschapen dan door het Moordr. Verlaat mogelyk is. De toestand ter plaatse, zal daardoor aanzienlyk kun nen worden verbeterd. Vanaf den Bosch weg zal dan ook een verkeersweg komen naar het terrein der nieuwe sluizen, met een oprit naar den Dyk. Ook de spoorweghaven, die een lengte zal hebben van 420 Meter by een breedte van 40 Meter, zal zeker de stichting van han delszaken en den bouw van fabrieken'daar in de hand werken. Het ligt dan voor de hand dat daar ook in de toekomst een ar beiderswijk zal komen tot huisvesting van diegenen, die daar hun werk vinden. De uitbreiding van het stadsdeel Korte Akke ren is dus te wachten. Hierop is ook reeds gerekend met de totstandkoming der rioleering van de Korte Akkeren, waar aan thans de laatBte hand wordt gelegd. Het daar geplaatste gemaal is van vol doende capaciteit om het geheele achter liggende terrein der Korte Akkeren na be bouwing en bevolking op de thans gelegde rioleering te doen aansluiten. Voor de toekomst ^yn daar ook terreinen voor parkaanleg, sportterrein etc. geprojec teerd. Het thans onbebouwde terrein in de omgeving van Parkstraat en Noorderstraat begrensd door de Nieuwe Vaart en den te maken nieuwen verkeersweg leent zich minder goed voor den aaneengesloten bouw zoodat daar in de topkomst geen uitbreiding van dien wonipgboyw te verwachten is. Wel ligt het in de bedoeling, te midden van een daar te maken nieuwe park-aanleg een derde park dus aansluitend aan de bestaande parken, begrensd door de Nieu we Vaart en den Winterdijk en het nieuwe spoorterrein villa-bouw te bevorderen. Benoorden den spoorweg komt het nieu we /emplacement dat voor de spoorverbin ding naar Boskoop ên Alphen zal worden gereed gemaakt. Heb daar achter liggende terrein, dat begrensd wordt door den Rid der van Catsweg, en den nièuWen rijksweg Rotterdam'Utrecht wordt bestemd voor 'woningbouw. Tot dat spoorwegplan behoort ook den aanleg van een tunnel by den thans bestaanden overweg, het dempen van het water langs de Spoorstraat en het riolee- ren daarvan, waarby dan tevens de brug» die de verbinding vormt tusschen Bleekers- singel en Kattensingel, welke voor het ver keer zooveel ongemak biedt, kan worden verlaagd. Door het vervallen van de daar thans bestaande schutsluis, die toegang geeft tot de Bleekerssingel, moet dat schutsluis je wordeu overgebracht naar de Breedevaart om den toegang van en naar den polder iBloemendaal te verzekeren. Het terrein gelegen tusschen Ridde» van' Cafsweg, Graaf Flprisweg eq Breedevaart is mede voor woningbouw bestemd, tot zoo ver de gemeentegrens zich daar uitstrekt. Daar zal in de toekomst een geheele wijk ontstaan, door grachten doorsneden, ten einde het grondwaterpeil ni^t te verlagen. Daar zal in de komende tyden een sport park worden aangelegd en zyn terreinen voor openbare en andere groote gebouwen aan gewezen. Reeds bestaan er plannen tot het vestigen eener St. Jozef stichting daar. Bezuiden den Graaf Florisweg is geen terrein voor nieuw-bouw meer beschikbaaf". Het moet in de bedoeling liggen om het naast de R. K. Begraafplaats nog beschik bare open terrein te bestemmen voor een nieuwe Israëlitische Begraafplaats, daar de thans bestaande in de Boelekade over on voldoende ruimte beschikt. Het groote terrein gelegen oostelijk van de Breedevaart en de Krugerlaan tot aan de Goejanverwelledyk, tot een diepte van c.a. 350 M., de gemeente strekt zich uit tof aan de Waaiersluis, is in het nieuwe plan ook als bouwterrein geprojecteerd, en voor het gedeelte dat ligt tusschen de Verzwolle Wetering en de Karnemelksloot, dat een zeer slechte bebouwing heeft, zyn nieuwe straten ontworpen. Uit hef bovenstaande zal wel blyken van hoeveel beteekenis de samenstelling van dit nieuwe uitbreidingsplan voor Gouda is. Dit plan is weliswq&r een toekomstbeeld, maar veel daarvan is in de nabye toekomst zeker voor verwezenlijking vatbaar en het is een richtsnoer in welke banen de ontwik keling onzer gemeente zal moeten worden geleid. Het mooie plan geeft bly'k van een breef den vooruitzienden geest. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 September. Koninginnefeeet der Zondagscholen. Zaterdag j.l. werd het Koninginnefeest voor de kinderen der Zondagscholen te Gou da, gehouden. Nadat alle kinderen op het Stadsorf waref' saamgekomen, vertrok de stoet, voorafge gaan door de muziek van de Plateelbakkè- rij Z.-Holland, om drie uur voor een wan deling door de binnenstad, waarvan wij de route reeds in ons blad van j.1. Vrydag hebben vermeld. Van deze wandeling had de propaganda- fietstocht voor den Jeugd-Landdag op a.s. Zaterdag 12 Sept. gretig gebruik gemaakt, door met de fietsen, waarop borden met „Bezoekt den Jeugddienst-Landdag op 12 Sept. a.s. te Gouda", aan den hand, vlak voor de muziek, geheel voorop te loopen; voorwaar een mooie en in het oog loopende propaganda. Direct achter de muziek volgde als no. 1 de Geref. Zondagschool „Jozef, vervolgens ■die van ,<Heil des Volks" en daarachter als no. 3 de vele kinderen omvattende Zondag school „Laat de kinderen tot My komen", der Ned. Herv. Gem., in het midden waar van een tweede muziekkorps liep, bestaan de uit leden van het Sted. muziekkorps. Dan vOlgden de Zondagscholen „Jeruël" die der „Luth. Kerk" en die van het „Leger des Heils". In 't geheel zes Zondagscholen met onge veer 1500 kiyderen, die, getooid met oranje en medevoerende verschillende transparan ten en een 500 gekleur4e luchtballons, ge schonken door het Volkskieedingmagazyh A. L. J. v. d. Veen, een vroolyk en kleur- ryk geheel vormden. Te ongeveer kwart voor vier kwam de stoet op het Kazerne-terrein aan, waar do kinderspelen gehouden werden. Na eerst gezamenlyk eenige liederen, waaronder het „Wilhelmus'', gezongen te hebben, werd er groepsgewijze gebeden en den kinderen een vertelling gedaan. Daarna namen de kinderspelen zooals turfrapen, tonnetje rdllen, vlaggetjes ste ken etc., een aanvang. Ondertusschen wer den de kinderen getracteerd op oranje-li monade en oranjespritft Jammer dat door den invallenden regen aan de kinderspelen te vroeg een einde gemaakt moest worden. By het naar huisgaan werden allen nog verrast met een heeriyke kruidkoek waarop qranjesuiker en verpakt in oranjepapier, «e» tekst en ten slotte, geschonken door den heer Frans van Camp, een damspel. Alzoo behoort ook dit kinderfeest, dat door de hulp der Goudsche burgery de laat ste jaren s£eeds ieder jaar kan plaats vin den en daardoor eert traditioneel karakter lie eft verkregen, wederom-tot het verleden. Een woord van hartelyken dank aan al len die voor het welslagen van dit kinder feest hebben medegewerkt of by gedragen, Is hier zek Goudsche Industrieelen óp de Jaarbeurs. Op de Jaarbeurs te Utrecht, die heden ge opend is zyn wederom verschillende Goud sche firma's geëxposeerd- Zoo vindt men op de afd. 56 van het Jaar beursgebouw, tafelvlaktén 2530, 2532, 2634, 2536 en 2538 het kunsiAardewerk van den heer Ed. Antheunis, 91 de afd. 60. Jaar beursgebouw, tafelvlaktén 2530, 2532, 2534, 2536 en 2538 de firma P.'J. Bellaars Jr. ver tegenwoordigt. In de afd. 62 exposeert de fabrielc „Hol land ia" Eerste Ned. Fabriek van Geëmail leerde pypen te Gouda, Monsterkamer /Jaarbeursgebouw 2067. j Dé firma- Koole en Wis exposeert in de iafd. 54 irt'%ionsterkamer 5044 van het Jaarbeursgebouw. In -jMonsterkamer 2039 van de afd. 56 exposeert voorts de kunst- aardewerkfabriek „Regiha", de Plateelbak- kery Zuid-Holland in de afd. 56 in de mon sterkamers 2012'en 2014, de Plateelbakke- ry „Ivora" van de firma P. v. d. Want Gzn. exposeert op de tafelvlakten 2522 2524. Sted. zweminrichting. De jaarUjksche proef tot het verkrijgen van een diploma v. geoéfend zwemmer, wel ke gewoonlijk op den tweeden Woensdag in September plaats vindt, zal dit jaar niet gehouden worden wegens de lage tempera tuur van het water. ïn hot begin van het volgende seizoen zal ^eze proef afgenomen worden. Een Steinweg-Vleugel ih de Muziekschool. Door de firma Gabry én Zonei# is in de pianoklasse van de Stads Muziekschool ge plaatst een Vleugel-piano merk „Grotrian Steinweg". Deze Steinweg is een prachtvol instrument, en is op de school in huur ge geven onder conditie dat de firma Gabry en Zonen deze by voorkomende gelegenheden kan verhuren voor concertgebruik. Concer- teerende musici kunnerf1 dus voortaan hier ter stede over een uitmuntende vleugel be schikken. Bazar „Het Groene Kruis". De populaire vereenlfring „Het Groene Kruis", die dezer dagen by haar jubileum tot ieder in het gansche land van haar sym pathiek streven en werken heeft gesproken, heeft hier heden een bazar geopend, tenein de aaif een lang gelCQflsterden wensch te yoldoeq, om aan deee vereenijjing ook een afdeeling „Huiszorg" t$ verbinden. Wét die huiszorg beteekent, is reeds éerder hier ver meld: het wil zeggen een uitbreiding v»n het goede nuttige werk van het Groene Kruis in'het gezin, wanneer de moeder door ziek te niet in staat is haar huishouden te bestie ren. De stichting van zoo'n afdeeling kan maar niet zoo uit de gewone inkomsten der ver- eeniging worden bekostigd, daarvoor is noo dig een kapitaaltje waaruit de telkens te- rugkeerende nieuwe uitgaven kunnen wor den bestreden. Om dat kapitaaltje te vor men heeft het bestuur der afdeeling op ini tiatief van Mevr.éHorneman besloten een bazar in te richten. Dat besluit is met groo te sympathie aanvaard en toen daarna een beroep is gedaan op velen, particulieren zoowel als instellingen, zyn de schenkingen voor dezen bazar op de meest royale wyze toegevloeid. Ze kwamen in natura en in geld, in voorwerpen van eigen arbeid en vele da mes hebben zich beyverd om toen verder dien bazar te organiseeren en de goede ga ven te ordenen. Zooals dat heden is geschied in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen", biedt deze bazar een verrassen den aanblik. Verrassend om de enorme ver scheidenheid die daar is tentoongesteld, Ver rassend ook om het smaakvolle geheel dat deze tentoonstellingszaal te zien geeft. Het is ondoenlyk hier alles te gaan op sommen wat er nu wel op dezen bazar is te zien, maar toch willen we enkele grepen doen: fraaie handwerken tot in het meest geperfectionneerde genre, snoesjes van kleedjes, tea-cosies, leuke kleertjes voor blo zende peuters, en wat ér verder tot het ter rein der zoo byzondere aantrekkelykheden voor de dames behoort, voorts allerlei heer- lykheden en nuttige zaken, die een huis vrouw kunnen bekoren, dageiykacfoe benoo- i digdheden," tevensmiddelen, voorwerpen vai$ huishoudelykpp aard, lekkernyen, fijne dran ken, fraai aardewerk, snuisterijen, speel goed en nog tallooze andere voorwerpen van kunst eh smaak, de geheele zaal Kunst min en ook het tooneel Vol. Dankbaar is het bestuur ook voor de medewerking door de Ambachtschool en de Huisviytschool ver leend, voor den maker van de groote duiven til, die in de zaal troont en in 't by zonder ook aan hen, die zoo onbaatzuchtig hulp ver leenden om de verloting te kunnen organi seeren van 4000 loten, 'die alle zijn ge plaatst, waarvoor de Elextrolux My. een stofzuiger als eersten prijs beschikbaar stel de. En dan die weeskinderen, die een fraaie pop voor dit doel afstonden. Ook zy hebben veel dank verdiend. Donderdag 4 u. heeft de verloting plaats. Onze indruk van dezen bazar is deze: daar is door het comité hard gewerkt om dezen bazar goed te organiseeren, er is door velen op de meest royale wfjzè steun verleend. En nu komt het er op aan dat deze bazar zal kunnen bogen op een zeer groot bezoek, op dat de resultaten in klinkende munt zullen vormen de basis voor het schoone doel: de stichting van „Huiszorg". De bazar is geopend heden, morgen en Donderdag van 2—5% en ook des avonds, •r zyn tal van aardige amusementen, steeds is er muziek van welwillende musici. Kome dan ieder om zyn belangstelling voor deze goed zaak te toonen. mm* Vanmiddag heelt de voorzitter der aidee- ling, de heer (J. J. M. Kroon, een woord van welkom toegeroepen aan allen, die waren opgekomen om de opening van dezen bazar by te wonen, bpecruai begroette spr. het ge meentebestuur van Gouda, de vei tegenwoor- üigers der afd. Gouüerak, Dr. ueekexuuuup en Mevrouw, en wees hy op de sympathie üie de Kegeenng ook deze vereeniging toe draagt. De heer Kioon zette uiteen wuaiom deze bazar is georganiseerd, en hy bracht naast allen, die voor de inrichting dezer tentoonstelling hadden medegewerkt, m *t byzonder huide aan Mevr. rtornemanJan sen, die den stoot tot dezen bazar neeft ge geven. Dok huldigde spr. de dames die het ledental der aid. van düO tot KiUO hebben opgevoerd. Dok aan de pers betuigde spr. zyn erkentelykheid voor de verleende meue- w er king, waarna spr. den burgemeester uit- noodigde oen bazar te openen. Burgemeester Mys verklaarde gaarne aan deze uitnoodiging gevolg te willen geven, omdat ,Het Groene Kruis zoozeer zyn sym- p'athle hemt. «pr. herinnerde er aan de ge ringe taak, die de aid. aanvankelyk vervul de er. hoe deze thans tot een grootsche is geworden. Het streven der aid. zal zeker by ieder oprechte sympathie vinden. Na hulde te hebben gebracht aan allen, die aan de totstandkoming van dezen bazar hebben medegewerkt en deze zoo uitnemend hebben georganiseerd uitte de burgemeester de hoop dat, waar vaststaat, dat in brcede lagen uer bevolking belangstelling voor deze zaak bestaat, deze bazar net gewenschte re sultaat zal opleveren. Met uien wensch verklaarde de burge- Applaus.) De lulryke aanwezigen maaicten daarop een rondgang langs de stands, waar de da mes van het comité hunplaatsen hadden Door een spiegelruit. By liet uviueruiuetieii van een auto, be- siuurd door een cnaufteur van de firma Keneman ói van der rleyden alhier, kwam liet acnterdeel van den wagen tegen de groote spiegelruit van de paardensiagery van den heer M. van Vliet, aan de Nieuwe Markt, tengevolge waarvan deze brak en in scherven viel.' Een deel der scherven kwam ook terecht op het achter het raam geëta leerde vleesch, dat daardoor ongeschikt voor de consumptie werd. De fuit is ver zekerd. Chr. jeugd-Landdag. Het comité deelt mede, dat tot de lyst der sprekers voor den Jeugddienst Land dag op 12 Sept. a.s. nog moet worden toe gevoegd: De WelEd. heer van Nes, School opziener te Bodegraven. Het te behandelen onderwerp is evenwel nog rtiet bekend, doch zal later worden be kend gemaakt. De temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur Oö, de lucht was 60. Lawn Tennis. Lvunats vorige jareu .kuueu dit jaar we der <ie z.g. vxoudsche Kampioenscnappen genouden worden en wel op 12 en 13 Sep tember eJc. op de banen der N. V. „Sport terrein." f Verspeeld worden: Dames Single; Heeren Single; Dames Double, Heeren Double en Handicap Mixed Double, open voor leden der 3 Goudsche Tennisclubs. Hiervoor kan worden ingeschreven op de lysten, geplaatst in elk der tennisclubhuis jes of by J. C. Jonker, Crabethstraat 3, tot uiterlyk Vrydag 11 September, des avonds 8 uur. De commissie, gevormd uit de drie clubs, verzoekt om aller medewerking en mede dinging, opdat deze wedstrijden ook dit jaar weder zullen slagen. Burgeriyke Stand. GEiBOiREN: 4 Sept.: iHermanus Petrus, z. v. H. P. Meulman en van H. C. van den Hondel, Jaagpad 16. Antje, d. v. H. Hof stede en E. Nieremeyer, 4e Kade 42. 5 Sept.: Machiel Hendrik, z. v. H. M. Kastelein en W. Remeüer, Lethmaetstr. 73. Alida Cornelia Maria, d. v. A. van den Nieuwendyk en C. Heyneman, Vrouwen- steeg 35. 6 Sept.: CorneHa Maria Johanna en Jo hanna Maria Geertruida, drs. v. H. J. Thor- borg en C. W. Wagener, Kattensingel 44. 7 Sept.: Gerardus, z .v. A. den Held en A. J. van Veen, Walesteeg 13. Wilhel mus Gerardus, z. v. G. W. de Jong en C. M. Bakker, C. Ketel straat 36. OVERLEDEN6 Sept.: Cornelia Maria Catharina Potharst, 2 weken. Sept., Zaal Kunstmin, Bazar van het „Groene Kruis." 16 Sept. 8 uur. Gebouw Daniël, E. H. B. O., Cursusavond onder leiding van Dr. Evers. 19 Sept., 2 uur. Zaal Kunstmin, Soc. Ons Genoegen.[Modeshow V. d. Ver. van Huis vrouwen, afd. (DRAADLOOZE DIENST.) Ik' toestand in China. Nog steeds niet rustig. SHANGHAI. 9 Sept. Ongeveer 2000 (lemonstauten, aan het hoofd waarvan vrouwen li ïpen, drongen in dc Fran- sche kolonie Zij werden door de po litie terugg edreven. De' po itie werd met steeoen aangevallen, waarna zij van die vuurwaoenen gebruik maakte. Drie denMOFtanten werden geiwond, de politie is versterkt. Staking opgeheven. BERLIJN, 9 Sept. Uit Parijs svordt gemeld, dat de stakende bankbedien den besloten hebben de staking op te tiefleu. Talrijke over»troomingen. Te veel regen. BERLIJN, 9 Sept. Tengevolge van den aanhoudenden regen zijn de l f:>? en de Alster buiten de oevers getre den. Talrijke overstroomingen worden ge- mek). Het Hamburgsehe havenbedriji" wordt belemmerd. Noodweer op Korea. LONDEN. 9 Sept. Uit Tokio wordt geseind, dat de zuidkust van Korea de laatste dagen geteisterd Is door een hevigen storm. Een groot aantal vb scherwbooten is in den storm'vergaan; meer dan 200 huizen werden ver woest, 2 treinen ontspoorden. Er h een groot aantal dooden en gewonden. Sommige gedeelten van het land zijn geheel overstroomd». De stryd togen de communisten. LONDEN u SepF Sir Archibald Bod- cim, directeur »Van een bijzondere al- deeiing van Scotland Yard, heelt na eejii langdurige bespreking met de be voegde autoriteiten besloten onmiddel lijk maatregelen, te nemen tegen de communisten, die verantwoordelijk zijn voor do propaganda' onder de troepen te Aldershott., Volgons de „Daily Maiil' heeft het ministerie van binnen ia ndsche zaken Scotland Yard verzocht over te gaan tot de arrestatie van allei communisten, die hebben deelgenomen aan de pro paganda onder de troepen. Gedurende de laatste dagen heelt de politie opnieuw belangrijk materiaal in handen gekregen, waaruit de krach- lige pogingen der communisten- om de Britsohe troepen in eai buiten Enge land te beïnvloeden, blijken. Zich tot den Volkenbond gewend. BERLIJN, 9 Sopt. De parlementaire fractie van de Duiitsche minderheden in Polen richtte aan den/ Volkenbond een memorandum, wa/arn om steun tegen de vijandelijke bepalingen van de PooJscho agrarische! hervormingswet vefzocht wordt. Visumdwang gehandhaafd. BERLIJN, 9 Sept. Uit Boeltest wordt gemeld', dat de Hongaarsche re- geering liet Duitschè aanbod om1 den visujnhwang af te schaffen, om linan- e'colo redenen en, wegens de toene mende werkeloosheid heeft afgewezen. 12.04% 59.10 11.67 11.06 47.97% 35.02% 62.35 66.62% 53.80 2.48%! WISSELKOERSEN. 7 Sopt 8 Sept. Londen 12.04% Berlyn 59.10 Parys 11.66 Brussel 11.06 Zwitserland 47.96 j Weenen 35.02% Kopenhagen 61.95 Stockholm 66.66 j Oalo 53.16 J New-York 2.48% Niet officieel. Praag 7.37% 7.37 Madrid 85.E(0 86.40 Milaan 9.96 j 10.10 Beuraoversicht. De beuis uuod uerwMi ten levendi- gen amiblik in ue eerste plaats wa ren hel de Jurgeitó-waar..eu, die <le belangstehuig in hoogen inuie gaande maakten, ue gewone' uindee.en boea- leu onder ruime omlietlen opnieuw een belangrijke koerswinst, waardoor net verlies tijdens de débade ge,eden bij na geheet werd ingehaald. Over hel algemeen vlas de beurs- stemming van aangenomen aard. In rubberwaarden giiig nogal wat om, waarbij Amster hui/rubber dén boventoon voerde. Deze avanceerden enkeie punien, waarna een Jileiare re actie inboetOó, de moes e overige soorten kwamen op een liooger Koers- peil. Tabakken waren vast geseind. De Sumatra-aamleelen bewogen i.id/ mee rendeels ap of oven buven i'e vorige top prijzen. Oliefondsen hadden een beperkte markt en hoewel niel veel veranderd, waren die toch goed1 prijshoudend. Strikerwaarden waren aan den vas ten kont, doch gaven bijna geen open lijken handel te aanschouwen. De scheepvaartafdeel iég bleef in een toestand van verlatenheid verkeeren. Prolongatie RADIO-TELEGRAFISCH Hpogste «tand 7(Ui.tl te j Laagste stand1 74|9.1 I Verwachting Meest N.W. wind,, ziwanr bewt ken, regenbuien met ti' ring, wesnig veranderin tuur. WEERBERICHT ■tei lie ero Brest, e Visby. matige W. tot kt tot betrok- i'Mijke opkla- l in tempera ADVERTENT IEN. Gevraagd tegen 1 Oct. (kunnende koken) wegens tegenwoordige. Aanmelden: OOSTHAVF i.s. een huwelyk van de 9448 8 N No. 1. Jonge Dame, h.b.b.h.h., zoekt liefst met huiselijk verkeer. Adres onder no. 2447 bureau Goudsche Courant, Markt 81.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2