EET-HOimMEI MEUBELEN Firma B. DE JONG Gemeenteraad van Gouda. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. ETALEERT van het spoorwegpersoneel wordt over gebracht. Tot d'osver gold de bepaling dat alleen gewone correspondentie per spoorwegbeambte mocht worden ver zonden. GEMENGDE BERICHTEN. In de bouwvakken. Naar een nieuw C.C. Nog deze week een oonferentie. Naar de Tel. verneemt zal dezer da gen te Amsterdam ©en oonferentie plaats hebben tusschen werkgevers en werknemers in do bouwbedrijven m verband' mot het feit, dat 1 Maart a s het collectieve contract zal af oor<e Van werkgeverszijde zai worden voor gestold hot eventueele nieuwe c. o. geldfig te doen zijn tot 1 Maart 11)2 Trap van een paard. Onder de gemeente Weereelo, bij Enschedé, kreeg de melkrijder W trap van een paard tegen het onder lijf. De man is aan de gevolgen over leden. Woonwagenkamp als slagveld. Rumoerige tooneelen te Enschede. Zaterdagavond is er, in het aan den Beckummerweg te Enschedé gelegen woonwagenkamp hevig gevochten Toen do politie na groote moeite aain hel gevecht een einde 'had gemaakt, en tie kampbewoners in de wagens waren gedreven, bleek het, dat twee bewo ners op het strijdperk waren achter gebleven. Beiden waren aan het hoofd ver wond en moes en per brancard naar hel politiebureau vervoerd worden waar zij door dr. .loosten werden ver bonden. De verwondingen van e.n hunner, die veel bloed verloor, wa ren van ernstigen aard. Een uitgebreid politie-onderzoek i: gaande. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 6.20 Londen en Daventijv. Kinder uurtje. Muziek. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein tail Big Ben. Weer- en nieuwsberich te®. Muziek. Praatje over tuinieren. „Lond'ons Gardens". 8.15 Hilversum. Concert o.l.v. Fran cois Lupgens. Chris de Vo6, tenor so list. 8.20 Londen en Daventry, 6BM Bour nemouth 386 M.. ÓSC. Glasgow 422 M 2ZY. Mancheeter 378 M.. 5NO. New castle 403 "M. Concerten. Hamburg. „Oberon", opera in 3 bedrijven. Miin- chen. ,,Die Hermaovnsoh lacht". 8.50 Berlijn. Qpera^-avoiidMunster Muziek van operetlon-oom.ponisten._ 9.05 Radio-Paris Concert, georgani seerd door ,,Les amis de la Fontai ne". 9.35 Münohen. Concert, sche liederen. 495 M. Radio-Radiance. (Revue. 10.r0 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich. Weer- en nieuwsbe richte®. 10.35 Londen en Daventry. A. J Allan over „The B. B. I." RECHTZAKEN. Rechtbank te Rotterdam. Fietsdiefstal. De rechtbank heeft gisteren behan deld de zaak tegen den 24-jarigen tuindersknochi A. B., uit Boxmeer, ge detineerd aldaar, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een r'jwiel ten nadeele van D. Koster. Beklaagde bekende op 18 Juli j l. een fiets te hebben weggenomen uit het café van v. Dijk aan den K. v. Cats- weg te Gouda. Aanvankelijk heelt be klaagde verteld, dat hij voor de grap de fiets hal weggenomen om er mee naar Wauuiiixveen te rijden nu ver telde hij da1., hij do fiets had meege nomen jn de veronderstelling dat hel de fiets van zijn zwager was. Toen hjj bemerkte dat dit niet zoo was, hee t hij de fiets in oen sloot gegooi!. Be klaagde was dronken geweest Nadat de benadeelde, de bojmUwt e ker D. Koster ui! Boskoop, was gt hoord, requireerde de vertegenwoor diger van het 0. M., mr. J. G. Hol- stefn, er rekening mee houdend dit beklaagde al eens eerder veroordeeld is, een gevangenisstraf van 6 maanden Mej. mr. M. Goemans, vordeii> ster van beklaagde, meende dal be klaagde wel in aanmerking komt. voor een voorwaardelijke veroordce ing PI vroeg de behandeling van de zrilk 14 dagen te willen aanhouden, teneinde het aangevraagde rapport af te wach ten. De behandeling van de zaak werd tot 22 dezer uitgesteld. KERKNIEUWS. Tweetal voor Rem. Predikant te Dordrecht. Naar wjj vernemen zyn op het tweetal voor Rem. Prdeikant te Dordrecht ge plaatst Ds. Beyerman vaij Meppel en Ds. Mispel bloem Beyer uit Schoonhoven. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 9 Sept. Hoogste stand 769.3 te Vestmonour Laagste stand 7508 te Wisby. Verwachting Meest matige zuiden tot zuidwesten wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde tempe ra'uur. Dinsdag 8 September 1925, des namiddags 7nar. In de gisterenavond onder voorzitterschap van Burgemeester Mys gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig, behalve de heeren Kamphuyzen en de Jong. De notulen van 4 Augustus 1925 werden vastgesteld. Mededeel in gen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: 1. a. dat Gedeputeerde Staten by schrij ven van 11/12 Augustus j.l. B. no. 1687 (4e Afd.) G. S. no. 2/1 hebben goedgekeurd de raadsbesluiten van den 12 Juni jtl. tot reor ganisatie van het L. O. b. dat Gedeputeerde Staten hebben goed gekeurd bjj schrijven van 17/25 Augustus j.l. B. no. 5904/52 (8e Afd.) G. S. no. 87 het raadsbesluit van 4 Augustus j.l. tot over name van een perceeltje grond van J. A. Verburg. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken waren ingekomen van B. en W.: Het voorstel tot herbenoeming van tijde lijke leeraren aan den Handelscursus, de heeren O. van Dijk, J. v. d. Poel, W. H. Po- let en Mej. F. C. A. Bak. Dit voorstel wordt door B. en W. aange houden, aangezien het vereisohte aantal leerlingen nog niet vaststaat. Van den Voorzitter van het Hoofdstem- bureau een schrijven van 11 Augustus 1925 houdende mededeel ing, dat de heer A. Goe- dewaagen Jr. zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad heeft aangenomen. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer D. G. Noordyk een verzoek om naast zyne betrekking van leeraar aan het Gymnasium ook nog te mogen vervullen die van leeraar aan de H. B. S. te 's-Gra- venhage. De gevraagde toestemming wordt tot we deropzegging verleend. Van den heer A. Speyer een verzoek om ontslag als leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan het Gymnasium met ingang van 4 September as. Het gevraagd ontslag wordt eervol ver leend op den datum waarop de opvolger zyn functie aanvaardt. Van Mevrouw T. W. Leode Jong een verzoek om ontslag als onderwijzeres aan de O. L. school B met ingang van 1 November a.s. Wordt eervol verleend. Van het gemeentebestuur van Zoetermeer een verzoek om adhaesie te betuigen aan een besluit van den Raad dier gemeente tot het verzoeken aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal om den zomertijd af te schaffen. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer A. Verbruggen een verzoek van 18 Mei j.l. om in beroep een bouwver gunning te willen verlepnen, welke is ge weigerd door Burgemeester en Wethouders, omdat het bouwplan in strijd is met het uitbreidingsplan dezer gemeente. In verband met het raadsbesluit van 4 Aug. j.l. worden geen termen gevonden het besluit van B. en W. te wijzigen. Van de N.V. Gebroeders Steensma een adres, houdende bezwaren tegen bet ont werp plan van uitbreiding dezer gemeente. Zal worden behandeld by het betreffende voorstel. Van den heer H. J. Nederhorst c.s. als voren. Idem. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs het jaarverslag over 1924. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer A. Goedwaagen Jr. inzen ding van zyn geloofsbrief als benoemd ge meenteraadslid. Tot'leden der commissie tot het nazien daarvan .worden benoemd de heeren Pot- harst, Van der Brug en Sanders. Na het onderzoek verklaart de heer Pot- harst den geloofsbrief te hebben nagezien en in orde te hebbeii bevonden. Op voorstel der commissie wordt tot toe- .lating van den heer Goedewaagen besloten. Aan de orde: de benoemingen voor de Commissies van Bijstand. Benoemd worden: tot leden der Commissie voor de Straf verordeningen de heeren v. d. Brug, Pot- harst, Sanders en Vingerling; tot leden der Commissie van Bijstand in het beheer van den Gemeentelijken Reini- gings- en Ontsmettingsdienst de heeren •Donker, Hadderus Oosbing en Overhand; tot leden der Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeentewerken de heeren Oostingh, Perdyk en Potharst; tot leden der Commissie van Bijstand in het beheer van het Gemeentelijk Woning bedrijf de heeren v. d. Brug, Donker, Jon- geuburger, Sanders en Mevr. Riesz; tot leden der Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-financiën de hee ren v. d. Brug, Zanen, Vingerling, Donker en van Staal;» tot leden der Commissie van Bijstand in het beheer van het Gemeente-pensioenfonds de heeren Dr. Hoffman en van Hofwegen; tot leden der Commissie voor Sociale aan gelegenheden de heeren Potharst, v. d. Brug, en Overhand en tot plaatsvervangende leden dier Commissie de heeren Dr. Hoffman, Perdyk en Zanen. De VOORZITTER benoemt tot leden der .Commissie tot onderzoek: der gemeenterekening 1924 de heeren Donker, Jongenburtger en Mevr. Riesz; begrooting Hoffman's Stichting de heeren Overhand en Vingerling; rekening van het Hoffman's Gesticht de heeren Goedewaagen en Potharst; begrooting instellingen van weldadigheid de heeren v. Hofwegen en Kamphuizen; rekeningen dier instellingen de heeren Dr. Hoffman en Perdyk. Het trekken der afdeelingen voor het onderzoek der ontwerp-begrootingen van inkomsten en uitgaven der ge meente voor 1926 had tot resultaat dat werden aangewezen: Voor de le afdeeling, Voorzitter wethou der Muölwyk, de heeren Haddérus Oostingh, Jongenburger, Perdyk ,Van Staal en Vin gerling. Voor de 2e afdeeling, Voorzitter wethou- der Koemana, de heeren Oosterling, Zanen, Donker en Sanders. Voor de 8e afdeeling, Voorzitter wethou der Lafeber, de heeren v. d. Brug, Over hand, Kamphuizen en Goedewaagen. Voor de 4e afdeeling, Voorzitter wethou der Bokhoven, de heeren Dr. Hoffman, Pot harst, Mevr. Riesz en de heer van Hofwegen. Het voorstel tot benoeming, overplaat sing en ontslagverleening aan onder- wyzend personeel in verband met de reorganisatie van het Openbaar Lager Onderwys. In verhand met dit voorstel werd: le. aan den heer G. D. Hey, hoofd van de openbare school v. g. 1. o. No. 3,.wegens opheffing vah die onderwysinrichting, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, met ingang van 16 dezer eervol ontslag als zoodanig verleend. 2e. met ingang van dien datum overge plaatst van genoemde school no. 8: de heer J. Scheygrond naar de Centrale Kopschool aan de Karnemelksloot. Mej. G. A. Veening naar de Openb. School v. g. 1. o. B aan de Nieuwe Haven. Mej. F. A. Flock naar de openb. school v. g. 1. o. no. 7 aan de Prins Hendrikstraat. 3. Mej. Ch. Ai Hombrink, destyds on- derwyzeres aan de openb. school voor u. 1. o. voor meisjes aan de Turfmarkt, naar de openb. sohool v. g. 1. o. B aan de Nieuwe Haven. 4. a. benoemd tot onderwyizer aan de ppenb. school v. g. 1. o. no. 7 aan de Prins Hendrikstraat de heer W. de Stigter, thans reserve-ondèrwyaer in vasten dienst. b. tot reserve-onderwyzer in vasten dienst benoemd de heer P. W. Bos, thans onderwyzer aan de openb. school v. g. 1. o. po. 3. 5. eervol ontslag verleend wegens ophef fing van de openb. school v. u. 1. o. voor meisjes aan de Turfmarkt aan: a. Mevr. E. KoekebakkerBosman, on- derwyzeres in het koken en de voedingsleer. b. den heer D. v. Duuren, onderwyzer in licHamelyke oefening. c. den heer J. J. Weeda, onderwyzer in het handteekenen. Het voorstel tot het verleenen van een vaste aanstelling aan de tydeiyke on derwijzers in de lichameiyke oefening aan de O. L. scholen, de heer Ph. J. Bom en Mej. E. H. Ruys. Aangenomen. Het voorstel tot continuatie van den heer van Liempt als conrector van het Gymnasium. Aangenomen. Het voorstel tot benoeming van een ty- delyk leeraar in Engelsch aan het Gymnasium. Benoemd werd Mej. G. A. Spaaricogel te Zeist. Het voorstel tot benoeming van een leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium voor het schooljaar 1925/26. Benoemd werd de heer M. Cohen te Rot terdam. Het voorstel tot het verleenen van 2e hypotheek voor den bouw van 40 ar beiderswoningen aan de fa. Kool en Beekmand De heer VAN "STAAL (s.d.) zegt dat zyn fractie zich welmet het voorstel kan ver eenigen, mits nader wordt gestipuleerd dat de huurpryzen niet boven 5.per week jnogen komen. In de tweede plaats verzoekt spr. aan B. en W. zooveel mogelyk toezicht te willen doen uitoefenen by den bouw der buizen en den onderbouw en tevens de hy potheek niet eerder te vestigen alvorens de woningen geheel gereed zyn. De heer VINGERLING (a.r.) wyst er op dat men zich dikwyls beklaagt over de schatting van de waarde der huizen en men zich dan wendt tot den Raad. Spr. vreest dat men zich door den heer van Staal tot den Raad zal wenden om de menschen uit het moeras te helpen. Dit zou spr. willen voorkomen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat ,afge9proken is dat de bepaling der huurpry zen is ondenvorpen aan de goedkeuring van B. en W. Misschien is de redactie niet scherp genoeg. Als de regeering er geen bezwaar tegen heeft kan die bepaling er by worden opgenomen. Voldoende toezicht zal by den bouw plaats hebben. Voorschot op termyn kan niet plaats hebben dan nadat het be drag is verwerkt. De heer VAN STAAL (s.d.) is bevredigd met het antwoord van wethouder Bokhoven. Hetgeen de heer Vingerling te berde brengt lis spr. onverklaarbaar. Spr. vraagt verder inlichtingen omtrent den gemeentelyken wo ningbouw, hoe het er mee staat De heer VINGERLING (a.r.) zégt de vraag te hebben gesteld ter geruststelling en opdat men naderhand geen beroep op den Raad komt doen. Spr. zal gaarne worden ingelicht omtrent een nieuwe bouw van 40 arbeiderswoningen die zouden komen aan het Zoutmansplein. Spr. meent dat nu de vereenigingsbouw achterwege kan biyven, daar het particulier initiatief voldoende «werkt. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) vindt het aangenaam dat er over de woningvoorzie ning wordt gesproken. Hoe het staat met den vereenigingsbouw kan spr. niet zeggen, daar de Regeering nog geen beslissing heeft genomen, hoewel door den Voorzitter al het mogelyke in het werk wordt gesteld. Ten opzichte van de woningvoorziening kan spr. den Raad gerust stellen: er zyn nog eenige solide bouwers die willen bouwen, en zelfs zonder steun van regeering of gemeente. Over eenigen tyd zal men zeker geen wo ningen tekort komen. De VOORZITTER zegt niet stil te hebben gezeten en merkt op dat niet de Directeur- Generaal maar de Minister de beslissing neemt, terwyl ook rekening moet worden gehouden met het Ministerie van Financiën, dat nu nog een afwachtende houding aan neemt. De heer VINGERLING (a.r.) vraagt of de aanvraag voor den bouw van 40 wonin gen aan het Zoutmansplein nog niet is be antwoord. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) antwoordt dat de aanvraag gisteren by B. en W. is ingekomen. Spr. zegt den meest mogeiyken spoed toe. De VOORZITTER gelooft dat de zaak'nu voldoende ia toegelicht. Het voorstel wordt zonder stemming aan Het foorstel tot verkoop van gemeente grond aan de firma Kool en Beekman. Aangenomen zonder hoofdei yke stemming met aan toeken ing van de bekende tegen stemmen. Het vooratel betreffende de Instelling van een dienstcommissie by den Ge meentelijken Havendienst. Mevr. RIESZ (v.b.) verklaart zich na mens hare fractie tegen het voorstel als zynde de bedoelde commissie een éénaydige. Spr. wyst er op dat voor het beoogde doel een commissie voor Georg. Overleg is. Aan neming van het voorstel schept precedenten voor meer commissies. De heer DONKER (r.k.) wil alleen com missies in het leven roepen als die noodza- kelyk zyn. Daarom wil spr. het tweede deel van het voorstel, waarby de mogeiykheid van instelling van dergelyke commissies ook voor andere diensten wordt geschapen, schrappen. De heer JONGENBURGER (a.r.) vindt dat het voorstel, voor Gouda met zoo'n klein personeel, de perken te buiten gaat. Spr. acht het te mal om los te loopen. Nu is er al quaestie of in diensttyd moet worden ver gaderd of niet. Spr. heeft geen vrymoedig- heid voor dit voorstel te stemmen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) is bekend met de zeer eigenaardige verhoudingen by den Havendienst, maar met vergaderen in diensttyd kan spr. zich niet vereenigen. Welk een mentaliteit spreekt daaruit! De heer SANDERS (s.d.) noemt de ma nier waarop dit voorstel wordt bestreden, ontbloot van'alle realiteit. Dit noopt spr. er op te wyzen dat de menschen in ploegen werken en het niet mogelyk is allen gelyk een vry uur te geven. Spr. gelooft niet dat het de gemeente geld kost als zy in dienst tyd vergaderen. Met de laatste regeling is het personeel tot 10 en 11 uur in touw. De heer OVERHAND (s.d.): 70 daguren. De heer DONKER (r.k.) denkt niet dat zulks eiken avond zal zyn. De dienst, meent spr., zal er onder lyden. Wethouder KOEMANS (r.k.) uit zyn ver bazing over de bezwaren tegen het eenvou dige voorstel ingebracht. Een commissie als deae werkt in het geheel niet verwarrend en is ter perfectioneering van het Georg. Overleg. Door de ingewikkeldheid van den [havendienst komen herhaaldelyk kleine kwesties voor. De havenmeester heeft zelf het in het leven roepen eener commissie ge vraagd, omdat zy zooveel gemak zou kun nen bezorgen. De heer Jongenburger, meent spr., heeft zich geen juist beeld van den Havendienst gevormd. Tenzy men zegt „het is weer een sociale maatregel en daar ben ik degen", maar anders moet men toegeven dat «en dergelyke commissie zeer nuttig kan werken. Mevr. RIESZ (v.b.) verklaart nu een an der beeld van de zaak te hebben gekregen, .nu de havenmeester zelf een commissie ver docht heeft. Spr. kan zich by het voorstel (neerleggen. De heer VINGERLING (ar.) vindt het jammer dat de heer Koemans hier spreekt van „sociale maatregel". Dat addertje on der het gras had spr. van den heer Koe- mans niet verwacht. Als de havenmeester het werkelyk wil, heeft hy eiken dag ge legenheid voor overleg. Waarom is dan een dienstcommissie voor den allerkleinsten tak van dienst noodig? Srp. heeft niet kunnen lezen dat het verzoek van den havenmeester is uitgegaan. De heer SANDERS (s.d.): In de notulen staat het. De heer VINGERLING (a.r.) zegt het <niet te hebben gevonden. Wethouder KOEMANS (r.k.) herhaalt flat de havenmeester het zelf gevraagd heeft. De heer VINGERLING (a.r.) meent dat de havenmeester met de menschen zelf moet spreken. Wethouder KIOEMANS (r.k.) is van mee ning dat de heer Vingerling blykbaar tegen die sociale maatregel is, hetgeen door diens betoog wordt bewezen. Het spyt spr. dat het zoo is. De heer VINGERLING (a.r.) zegt niet te gen sociale maatregelen te zyn. Wethouder KOEMANS (r.k.) zou wen- schen dat de heeren meer sociaal gevoel hadden en zegt dat er by den havendienst meermalen moeilykheden voorkomen by het personeel. De heer JONGENBURGER (a.r.): Hoe veel personeel is er? Wethouder KOEMANS (r.k.) meent 28 man. Het ligt in de ingewikkeldheid van den dienst, niet in het personeelsaantal. Dr. HOFFMAN (r.k.) wyst er op dat wanneer de commissie overdag vergadert de menschen toch aan den dienst zyn ont trokken. Andere vergaderingen houdt men toch ook op avond! Men kan, meent spr., wel voor sociale maatregelen zyn en niet voor zulke dingen. Elders is veel minder wry ving dan by dezen dienst, 't Kan. liggen aan het personeel, maar ook aan den chef. Dat moet niet worden vergoelykt. De VOORZITTER merkt op dat in het voorstel niets voorkomt van in- of buiten diensttyd vergaderen. Men zal rekening hou» den met het gesprokene. Na een voorgestelde redactie-wyziging door den heer Donker wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 16 stemmen voor en 3 stemmen tegen, n.l. die van de heeren Vingerling, Jongenburger en Bokhoven. Het voorstel tot het vaststellen van een nieuw uitbreidingsplan voor de gemeente. De heer VAN STAAL (s.d.) brengt in de eerste plaats een woord van hulde aan den ontwerper van het plan, Ir. Schaap, aan den gemeente-bouwmeester en aan de teekenaars voor de samenstelling van het zeer goede uitbreidingsplan. Ook heeft spr. waardee ring voor den Raad, die vóór spr.'s tyd tot het plan den stoot gaf, een plan dat in staat stelt van Gouda te maken een industrie- en woonstad. Toch geeft het plan aanleiding tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. Het plan toont aan hoe arm Goud» aan grond is. Spr. wil het Ge meentebestuur een wenk geven om de ge meente eigenaresse van grond te doen wor den, n.i. door van de provincie te trachten aan te koopen de stukken grond wélke de provincie zal over hebben na voltooiing van het verhindingskanaaL Het niet bezitten van industrieterreinen brengt moeilykheden me dé, men kan niet de noodige propaganda maken ala men zelf den grond niet bezit Spr. geeft B. en W. in overweging meerdere complexen te verkrijgen welke nu nog in handen van particulieren zyn en in Werking propaganda te voeren. Spr. is zeer verheugd dat 2 sportterreinen in het plan zyn opgenomen! Zy hebben ech ter pas beteekenis als zy gereed zyn. Spr. verzoekt met het terrein aan den Graaf Flo- risweg ontworpen, niet al te lang te wach ten. Eveneens is spr. verheugd over de ge projecteerde parken, waardoor men bewijst dat men van Gouda een woonstad wil ma ken. Spr. vraagt of B. en W. plan hebben ook met het oog op de werkverschaffing, tot spoedigen aanleg over té gaan? De kwestie der rioleering van Kort-Haar- -lem laat nog even dringend op zich wachten, de toestand wordt voor de bevolking van dit stadsdeel met den dag ondragelijker. Spr. vraagt of B. en W. al de noodige stappen hebben gedaan, ten aanzien van kostenbere kening en of men ook aan rioleering van an dere stadsdeelen denkt Spr. vraagt of de algemeene begraaf plaats niet te klein is voor 40.000 inwoners en of verplaatsing in de toekomst niet noo dig is, of by de vaststelling van het plan ook gerekend is met den nieuwen verkeers weg den Haag—Rotterdam—Utrecht en of van den H. S. Zeedyk naar de nieuwe slui zen een verkeersweg komt. Vanzelfsprekend acht spr. het dat de handelaren en de scheepvaart naar de verbindingsvaart zal verplaatsen. Spr. meent dat het uitbreidingsplan in al le opzichten tot voorbeeld voor de Nederl. Spoorwegen kan worden gesteld. Spr. vraagt of B. en W. ondanks de bezwaren van de Spoorwegen, met de noodige aandrang ook by de regeering de stichting van een nieuw station willen bepleiten. Nu passeert men hier een dorp. Op Woerden wyzaade, acht spr. Gouda zeer stiefmoederlyk bedeeld. Van de plaatsing van het station hangt de verkeerspolitiek af. Spr. vraagt waarom jnen is afgeweken van den oorspronkelijk geprojecteerden weg van de Kleiwegsbrug, door „Vredebest", naar het station? Het advies van de Gezondheidscommissie ora niet te beuwen aan de Oude Gouwe, is volgens spr.'s meening niet juist geweest, zy had kunnen achryven: daar moet worden gerioleerd. Ten slotte verzoekt spr. gekleurde afdruk ken van het plan ter beschikking van de Raadsleden te stellen en afdrukken aan be langhebbenden te verkoopen. De heer JONGENBURGER (a.r.) noemt het vaststellen van een uitbreidingsplan so ciaal werk, waaraan hy volgkarne mede werkt (Gelach.) Het woord van dank van den heer v. Staal aan den ontwerper en de medewerkers hier, onderschryft spr. volko men. In hoofdlynen voelt spr. heel veel voor het plan. Spr. heeft het genoegen gehad zitting te hebben in de aanvankeiyke com missie van voorlichting. Hetgeen de heer van Staal gesproken heeft is hoofdzakeiyk het veriangiystje, het millioenenplan dat hy nu al 5 maal den Raad om de ooren slingerde en dat nooit verwe- zenlykt wordt. Het zyn allemaal vragen die hy elk jaar by de begrooting ook stelt; de eerste jaren kan er niet aan worden ge dacht De heer VAN STAAL (s.d.)20 jaar is gewacht op algemeen kiesrecht! De heer JONGENBURGE& (a.r.) zegt vroeger reeds aan B. en W. te hebben ge vraagd om alle raadsleden het plan te ge ven. Nu het klaar is, ziet spr. er de nood- zakelykheid niet meer van in. In het uitbreidingsplan zyn de straten in de arbeiderswyken nog steeds geprojec teerd op een breedte van 10 M. Elders en in het buitenland heeft men breedere stra ten, enkele 15 M. Spr. verzoekt B. en W. aandacht te willen vestigen op verkryging van straten van 12 M. breedte. De verdeeling der bouwblokken acht spr. met zoo economisch mogelyk geschied. De ervaring heeft geleerd dat een diepte van 75 M. te groot is. We zien die ruimten ver onachtzamen, 50 Meter is voldoende. Spr. hoopt dat B. en W. aandacht zullen schen ken aan breedere straten, die de waarde der panden verhoogd Het heeft spr. gefrappeerd dat men plantsóenen geconstrueerd heeft waar geen huizen gebouwd zullen worden. Met onze parken mogen we wel zuinig aan doen. Wat kosten ze wel niet aan aanleg en on derhoud Op het uitbreidingsplan waren 4 drie terreinen eerst geprojecteerd als bouw grond, in 1924 eveneens, en enkele maan den geleden kwamen er adressen; op een gegeven oogenblik is de bouwgrond verdwe nen en zyn het plantsoenen. De heer v. Staal heeft onderzocht dat daar absoluut niet op gebouwd kan worden. Spr. geeft toe dat de bodem slecht is, maar wyst er op dat er hier zooveel dergelyke plaatsen zyn b.v. de nieuw aangelegde weg naar het Van Iterson Ziekenhuis, de Snoystraat en de Prins Hendrikstraat. Het is te gek der gelyke deelen uit te zonderen. Spr. wyst op Bloemendaal waar de grond nog slechter is en daar is het allemaal bouwgrond. Daar ziet spr. geen iyn in. De heer VINGERLING (a.r.) zegt dat het gesprokene door den heer v. Staal om trent groote verkeerswegen, fabriekster reinen voor een Gouwenaar als spr. is be- spotteiyk klinkt. Het is meer de vraag hoe de inwoners in Gouda te houden, als hoe ze te bergen. Voor onze kinderen zyn huizen genoeg. Wy moeten biyven op den bodem der werkelykheid. Spr. had gaarne van den heer v. Staal, die het opneemt voor handel en industrie, iets gehoord over de bezwaren van den heer Steensma, wiens kwéekerü door het plan wordt verbrokkeld. Spr. noemt dat een ernstig ding. De brief van Fabricage, dat zonder aanzien des persoons werd gehandeld, viel spr. tegen. Spr. wenscht een Commissie om na te gaan of de bezwaren zyn te ondervangen. Wethouder BOKHOVEN merkt op dat over het plan al heel wat gesproken is. B. en W. zyn het eens Inzake de waardeering voor den ontwerper en diens medewerkers. Het plan is een stuk werk datrin de toe komst vruchten voor de Gemeente zal dra gen. Spr. vestigt er de aandacht op dat het slechts is een uitstippelen hoe men in <w toekomst den toestand denkt. Het gaat niet aan er nu al over te spreken. Slechts een richting is aangegeven, de uitbreiding ka» kalm worden afgewacht. Spr. merkt op dat we niet arm zyn aan parken, dat dé ver keersweg Utrecht—'Rotterdam—den Haag is geprojecteerd zooals de ontwerper bet "j beste leek. Een bepaald overleg heeft nie' kunnen plaats hebben, maar er bestaat toch gegronde hoop, al is het geen toezegging, dal die weg daa* zoo nomen zal. In het ont werp w door ons overgenomen het spool- wegpian, zooais dat door de Spoorwegen wltó vastgesteld, ook de tuimel, üehalve een meuw emplacement, is daar nog een mini oenenwerk nooiiig; voonoopig is uat vooi een vry groot aantal jaren van de ouan. ut omlegging van ue üouwe-mond zal spoeuig woruen uitgéVoerd, evenals de aanleg van den weg naar de nieuwe sluis. In <le rich ting Kleiwegsbrug naar het Station heeft men zich oorspronkeiyk vei gist in een ver keerd kadastraal leggerartikei. Lie weg is au geprojecteerd volgens de ooispronkely- ge bedoeling van Ir. Schaap. Waar plantsoe nen zijn ontworpen is dat geschied, omdat straten daar ter plaatse driemaal zooveel aan onderhoud kosten. Gekleurde aldruk- ken zyn niet vervaardigd in verband met de vry hooge kosten, bovendien weet men niet vooruit welke wijzigingen door den Raad werden aangebracht. Ook was het niet ge- wenscht het plan in zoo ruimen kring te verspreiden teneinde speculatie niet in de hand te werken. Wat betreft de straten- breedte, onze ontwerper heeft die zaak spe ciaal bestudeerd. Er zyn er veel breeder o.a. 22 M.; 10 Meter wordt in 't algeméén voldoende geacht. Spr. ziet niet in dat 12 M. noodig is, het zou gekheid zyn een paar meter grondverliea en onderhoud! Daar waar het kan, is vastgehouden aan 10 M. Wat betreft de diepte der bouwblokken ls spr. het met den heer Jongenburger eens; te groote diepte maakt de geheele exploita tie duurder. Het spyt spr. ten aanzien van het bezwaar van den heer Steensiya het ge sprokene door den heer Vingerling niet te kunnen onderschrijven. Wanneer zullen dib kassen omwaaien, zóó dat er niets van over- biyft? iDe heer POTHARST r.k.) wyst er op dat het een schat van. geld zou kosten als daar waar plantsoenen geprojecteerd zyn, een arbeiderswyk zou kom,en, Wethouder BOtKHDyEN zegt nog dat villabouw daar geen bezwaar is. Het is de bedoeling geweest daar geen bepaalde wo- ningwyk te krygen. Op verkrijging der stukken grond van de Provincie die over blijven is de aandacht van b. en W. geves- De heer v. STAAL (s. d.) gelooft dat de heéfen van de overzyde zich bezwaard ge voelen als spr. als niet-deskundige de zaak na technische menschen te hebben gespro ken, heeft bestudeerd, men wil zyn pi©tho" de belachelyk voorstellen hetgeen heden niet gelukt is -Spr. heeft piets anders ge daan en gewild dan een richting aan te ge ven. Spr. wyst er op dat de pers na zyn eerste begrootingsrede sprak van „frissche geest." De heer JONGENBURGER (a. r.): 't ls mooier dat een ander het zegt dan dat ge 't zelf doet. De heer v. STAAL (s. d.) zegt dat het niet zyn bedoeling is meer parken te kry gen. In het buitenland projecteert men eerst de parken, teneinde den bouw te trekken. Dr. HOFFMAN (r. k.): Dat noemt men „de longen der steden." De heer v. STAAL (s. d.)In Berlyn bouwt men naar de parken toe. Spr. hoopt niet dat hy een voorstel behoeft te maken ten aanzien van de gekleurde kaarten, waar op by blyft prysstellen. De heer VINGERLING (ft.r.) merkt op dat het richting aangeven door den heer v. Staal is: mosterd na den,, mealtyd. Het is hier slechts goedkeuren van hét plan. Waar de uitbreiding de laatste jaren zoo aller treurigst is, is de vraag hoe de menschen in de stad te houden! Spr. zegt dat indien kassen omwaaien, geen vergunning tot opbouw wordt verleend. Wanneer het geval zich voordoet, hoe zyn dan de gedragingen van B. en W. tegenover den. heer Steensma? - De heer JONGENBURGER (a.r.) merkt op dat de herhalingen door den heer van Staal gedaan er op wijzen dat spr. niet on juist is. Het antwoord van wethouder Bok hoven is een beleefdheidsvorm. De heer van Staal spreekt voor de publieke tribune. Al les wat de heer van Staal heeft gevraagd had hy op het plan kunnen vinden! Spr. zal het ?eer op prys stellen als een straatbreed te van 12 M. nog eens onder de oogen wordt gezien. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat de eerste 40 èi 50 jaar op de algemeene be graafplaats nog voldoende ruimte is. De heer DONDER (r.k.): Met die 13.000 inwoners meer er by Wethouder BOKHOVEN (v.b.) acht het onnoodig er nu al in te voorzien. Spr. is niet zoo optimistisch ten aanzien van het uitbreidingsplan als de heer van Staal en wil eens afwachten of de bestaande indus- triën opleven. De invloed door het Gemeen tebestuur in de stationgemplacement-aange- legenheid, is vrywel nihil. De VOORZITTER deelt mede dat inge komen is een voorstel Vingerling-Jongen- burger-v .d. Brug om een commissie te be noemen die in overleg met Ir. Schaap een nader onderzoek instelt naar de geuite be zwaren, ook naar de wenSchelykheid van een Straatbreedte vaa 12 M. De VOORZITTER heeft naar aanleiding van het voorstel een bemerking. Spr. stelt er prys op dat er gesproken wordt met den ontwerper, maar het mag niet den schyn hebben dat hy in den hoek geduwd wordt. Spr. twyfelt niet of de Keer Schaap zal zich wel willen laten overtuigen, maar ander- zyds zal hy de aangegeven lyn willen ge- handlhaafd zien. Spr. zou er prys op stelleK' dat de heer v. <L Ven ook zyn meening kon doen kennen, uiteraard kent deze beter de details. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) vraagt of het niet mogelyk is om de straatbreedte uit het voorstel te laten vervallen, het zou het geheele plan veranderen. De VOORZITTER gelooft niet dat stem ming over het voorstel noodig is. Het-voorstel wordt zonder stemming aan- Over het voorstel-Vingerling c.s. wordt ook geen stemming verlangd, waarop de Voorzitter de heeren Jongenburger, v. Staal en Zanen als leden der commissie aanwyst. Het vooratel tot verlenging van den termijn van ontruiming der 96 nog bewoonde onbewoonbaar verklaarde woningen. Aangenomen. Het voorstel tot wyziging van het re glement voor het Gymnasium. Aangenomen. Het voorstel terzake hét' adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente betreffende Zondagsheiliging. De heer JONGENBURGER (a.r.) acht deze zaak van betrekkelyk groot belang. Spr. erkent dat men beter had gedaan zich eerst tot den burgemeester te wenden. Spr. wenscht er op te wyzen dat tusschen 6 en 8 uur ook godsdienstoefeningen worden ge houden. De strekking'van het adres omvat ook in Zekere mate Zondagsrust. We weten dat het Pinksterconcours m de rtiiddag- en avonduren ontaardt. Het Pinksterfeest is het groote Christenfeest. Als we verband zoeken in het feit en de uitspattingen die de laatste jaren hebben plaats gehad, dan heeft de kerkeraad alle reden tot het zenden van het adres. Het kan niet ontkend worden dat het feest een groote janboel is, waar de po litie niet veel aan kan doen. Spr. verwacht dat de zaak ernstig onder de oogen zal wor den gezien. Verschillende partyen hebben aangedron gen speciaal op Zondagsrust. Een dergelyke dag is in stryd met de grondgedachte van Zondagsrust. Wat is er tegen, vraagt spr. dat men op Zondag het paardenspel uitschakelt? Waar om die honderden menschen te werk stellen op Zondag? Dr. HOFFMAN (r.k.) is als R. K. tegen stander van den püriteinschen Zondag, niet tegen de Zondagsrust als op matige wyze bepaalde soorten van sport worden beoefend. Spr. zet uiteen dat hier een zeker opportu nisme opgetreden is in de houding der ka tholieken. Een 'Referendum in deze gémeente zou een hoogst twyfelachtige uitkomst leveren ten opzichte van de wenschelykhejd der sport op Zondag te beoefenen. Al behoort spr. niet tot de N. H. Kerk, toch is een oefening in die kerk voor hem vry wat hooger als sport. Spr. wil steunen hot geestelyk belang van den Ned. Herv. Kerkeraad uit een oogpunt van moraal, tot het voorkomen van zoden schandalen. De heer SANDERS (s.d.): Ook op 2en Pinksterdag. De heer OVERHAND (s.d.): Koninginne dag 1 De VOORZITTER wyst op de moeilyk- heid, waar er verschillende stroomingen be staan, een regeling te vinden waarmede een ieder zich kan vereenigen. Steeds is er re kening mbde gehouden dat de godsdienst oefeningen geen stoornis ondervonden. Het heeft spr. eenigeranate gehinderd dat men zich niet eerst tot hem heeft gewend., alsof de Raad de zaak moet recht zetten. Het is een fout geweest, die tot spr.'s genoegen door den heer Jongenburger is erkend. Spr. verklaart zich bereid de zaak nader onder de oogen te zien. Wethouder MUIJLWIJK (a.r.) wil niet gehouden worden te hebben ingestemd met het advies van B. en W. Nog steeds is Ne derland een Christelyke natie, daarmede moet rekening worden gehouden. De heer POTHARST (r.k.) is ook niet .voor vermakelykheden tydens godsdienst oefeningen. Maar spr. deelt niet het stand punt van den heer Mulywyk. Door diens weigering als loco-burgemeester kon een optocht met muziek en vaandels op Patro- naatsfeest niet plaats hebben. Zonder stemming wordt het voorstel aan genomen. Het voorstel betreffende de wyziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor de avondschool voor ambachtslieden. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den heer P. C. J. Ruys van Waddinxveen. Aangenomen. De openbare vergadering wordt kwart voor twaalf gesloten, waarna de Raad over gaat in besloten zitting. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 September. DROEVIG ONGEVAL. Twee dooden. Hedenmorgen zyn by den oprit aan den Stolwykschen weg twee vrouwen by het oversteken van den weg aangereden door een van Stolwyk komende vrachtauto van den heer B. uit Sfolwyk, die geladen was met melkbussen. Beide vrouwen werden zwaar gewond. In deerniBwaardigen toestand zyn zy met be hulp van den Eerste-Hulpdienst overger biacht naar het Van iterson Ziekenhuis, waar beiden zyn overleden. De auto reed een matigen gang, doch de bestuurder kon het droevig ongeval niet verhinderen. De nqmen der slachtoffers zyn: mej. Wed. Alfenaar geb. Bakker 74 j., wonende te Stolwykersluis, en Wed. van Loon geb. Kasteleyn 77 j., wonende Lange TiendeWeg ten huize van den heer Jue alhier. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van A. Verburg, Spieringstraat 65 te Gouda, om vergunning tot het oprichten van een brood- en banketbakkery en het plaatsen daarin van 2 heeteluchtovens en 2 electromotoren, n.l. 1 van 3 en 1 van 1 P.K., voor het in beweging brengen van een meelzeef- en deegmachine in een te bou wen perceel op een open terrein aan de Spieringstraat, kadastraal bekend. Sectie C No. 3278 (voorheen 2629); en van Gezusters C. C. en Th. J. Etman, Fluweelensingel 68 te Gouda om vergun ning tot het oprichten van een stoomwas- schery en het plaatsen daarin van 2 elec tromotoren, n.l. 1 van 2 en 1 van 3 P.K., in het perceel gelegen Fluweelensingel 68 ka dastraal bekend Sectie A No. 4629; Op Dinsdag den 22 September 1925, des namiddags ten 2 ure zal op het Raadhuis gelegenheid zyn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen, gedu rende drie dagen vóór dien dag zal op; de Secretarie der Gemeente van dé tér zake ingekomen schrifturen kunnen worden ken nis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niét over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor nei Gemeentebestuur of een oi meer zyner leden zyn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Uttzar „uroeiie Kruis. •e bazar heen zich den eersten avond in ten druK bezoea mogen verheugen, nel was wel mét overstelpend druk, maai- dal Suu den vei Koop, waar het toch om gaai, niet ten goede zyn gekomen. Aan de ver- scn.i lende stands werd goed gezocht, ter wyl het geiach, dat telkens van de diverse vermakelykheden opsteeg, bewees, dat ook' daar de zaken goedgingeu. in het, heel aardig met Japansche lam pmos verlichte, achterste gedeelte der zaal zorgden meerdere dames dat zy, die van het gaan langs de stands even wilden uit blazen, een heerlyke kop thee of koflie kon den bekomen. Het mandoline-gezelschap „Gouda bracht daar den geheelen avond verschillende nummers ten gehoore. Het was gisteravond ?en gezellige druk te, en wy kunnen een bezoek ten zeerste aanbevelen. Waarschuwing. De Comm. v. Pol. te Amersfoort geeft een ieder in overweging alvorens in rela ties te treden met of te leveren aan W. H. B&arens in pension Weyerstraat no. 10 te Amersfoort, zich eerst om inlichtingen te vervoegen aan zyn bureau. Geld gevonden. De.Pdlitie de^lt medé dat op de spoorlyn onder de gemeente Gouda richting Utrecht is gevonden een bedrag in geld (papier geld). Inlichtingen zyn te bekomen aan, het bureau van Politie te Gouda. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water was heden middag 2 uur 58, de lucht was 60. De Tooneelvereeniging „Harmonie." De Tooneelvereenigirig „Harmonie" heeft in studie genomen een klucht in 3 bedry- ven „Willy's trouwdag." In de eerste Zondagochtendbijeenkomst der afdeeling „Gouda" van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling", op Zondag 13 September a.s. zal tot de definitieve op richting der Afdeeling worden overgegaan, waarvoor zich al een flink aantal leden heeft opgegeven. Als spreker zal optreden de heer P. Voogd, secretaris van het Instituut met het onderwerp: Arbeidersontwikkeling. Muzikale medewerking wordt verleend door de dames Nelly van Triet en B. Wedvlucht van duiven. De Postduivenveieqniging „de Gevleugel de Vrienden" hield Zondag j.l. een wed vlucht vanuit Vilvoorde (België). De prijzen werden behaald als volgt: 1, 10, 15, 24, 26 G. Gradin; 2, 5, 14 C. P. J. Boer; 3, 17, 18, 22 P. Kersbergen; 4, 8, 13, 16, 19, 23 B. Stolk; 6, 7, 12, 20 W. Werk hoven; 9, 21, 25 J. v. Loon; 11 L. v. Duu ren. De le duif kwam aan te 10-48-38. Uil' 1MSW iMUkOiki. Ue tentoonstelling, De expositie omvat de meeste der uitge breide uutKen van het lahdbouwbedryi. Vvat hei vee bet reit viel hei op dat vooral veei jong vee- was aangevoerd fveel jonge sne ren;, teiwyi by het ouuere geregistreerde vee ons zeer mooie exemplaren tronen. Be nul ve meikvee en paarden ia er ook een uf- cJeeling voor pluimvee en konynen op du tentoonstelling. Wy misten den tyd om in details de talryke zuivel gereedschappen, wuike waren geexposeeid, te bezicbugen. Up zoek naar niewigneden zagen wy o.a. een zeer practischen inter, hoewel nu juist in den grond geen nieuwigheid, is dit Ber- keleld-apparaat toch minstens een verbete ring van de reeds bestaande. Het toestel is klein van omvang en zeer soliede van con structie. Er werd gedemonstreerd hoe zeer vuil water door deze filter bizonder werd gezuiverd. Voorts vonden wy ter tentoon stelling nog verzamelingen groenten, fruit en bloemen. In het Jcoehok werd des namid dags een demonstratie gegeven van machi naal melken en model-meiken. Het is na tuurlijk Artnogelyk van een zoo uitgebreide tentoonézelling in een korte spanne tyds 'n gedétauleerden indruk weer te geve n. In eik geval leek het ons toe dat onvolledigheid BERGAMBACHT. De gemeenteraad heeft besloten, adhae sie te betuigen, aan het adres van de Twee de Kamer van den raad van Zoeterwoude tot afschaffing van den zomertyd. Het polderbestuur alhier heelt besloten, over te gaan tot aanschailing van een nieu we watermachine, te plaatsen onder deze gemeente aan den Lekdyk (Den Hoek). Door dit besluit zullen de oude wateima- cliine (staande onder de gemeente Haastrecht) benevens .drie windwatermo lens onder deze gemeente verdwynen. O U DE WATER. Uudewater is een stedeke met een ge- scmedenis aaar Jteeit Zien wat aige- speeid in die nauwe straten, daar nebben ue oude geveltjes neergekezen op Spaan- scne heimen, bpaunscde pieken en veel suyds. Thans viert het stadje leest! Vanal het kieine station brengt ten anaichronis- tisch paardentrammetj# getrokken door een autobus! U door 't kronke.end weg getje, waar aan weerö^yden gezapig koeien grazen naar de jubeiende stad. Die dubbel jubelt: men viert er het /ö-jarig bestaun van de, afdeeling Uudewater der Hoiiand- sché Maatschappy van Landbouw en men herdenkt er Uudewater's bezet door de Spanjaarden, tydens den tachtigjarigen oorlog. Alles vlagt! De straten wemeien van het rood-wit-blauw, de antieke ge veltjes zyn opgesmukt met groen en oranje- vanen. Er heerscht een ongekende drukte in het anders zoo stille, doode stadje dat een schoon verleden heeft, een wonderlijk, woelig verleden. in het mooie Raethuytf, t dateert van 1588- werden de feeste- lykkeden hedenmorgen officieel geopend in tegenwoordigheid van de leden van den Ge- meenitera^l en vele - genoodigden, met een feestrede van den burgemeester, de heer J. M. van Doorninck. j Het woord werd hierna gevoerd door den heer B. Yff, voorzitter van de afdeeling Oudewater en Omstreken van de Holland- sche Maatschappy van Landbouw. Deze sprak er zyn vreugde oVer uit, dat de ge meente Oudewater zulk een groote belang stelling voor den landbouw toonde te bezit ten en verklaarde hierna de landbouwten toonstelling, die ter gelegenheid van het jubileum gehouden wordt, voor geopend. De heer D. de Boet Dan., voorzitter van de Holl. My. van Landbouw, wees °P de groote tegenstelling die men veelal beweert te bestaan tusschen de belangen der stede lingen en die der landbouwers. Deze tegen stelling is niet zoo groot, aldus, de spreker, het is slechts een kleine afstand. Gaarne mag ik hier opmerken dat hier by den fete- deling een groote belangstelling bestaat voor alles wat den landbouw aanbelangt. Cursussen worde er gegeven, en ook uit zich deze belangstelling in den zorg voor het marktwezen. Hulde bracht de heer De Boer aan hot Gemeentebestuur voor zyn bemoeiingen waar het den landbouw be treft. Uit den aard der zaak was het bezoek vanmorgen nog niet zeer druk. Vandaag is het pièce de millieu van den feestdag een groote historische optocht, voorstellende een Gildefeest in Brugge. De ze optocht, waar zeer veel werk aan is be steed, telt circa 200 deelnemers. i*m budneidkundige tentoonstelling. Ier gelegenheid van het feit, dat Uude water i»uü jaar geleden üoor ue öpaujaj Oen werd overrompeld, wordt in het kaaw- huis een tentoonstelling gehouden, welke ar ch iel stukken omvat, enkeie schndei stukken en ouüe munien. voorla zyn plaatweiken, boekwerken, verschillende gebruiksvoorwer pen, alkomstig van opgravingen, Spaan- ache wapens, enz. in de openbare sclwoi tentoongesteld. Under de archiefstukken be vinden zich o.a. een drietal copieën, die be trekking hebben op de vreegste geschiede nis van Uudewater (1280 en 1321.) Een de zer stukken is een brief van Bisschop Jan van Utrecht, waarby Uudewater voor een som geids aan Graai Floris V wordt ver pacht. Een zeer merkwaardig stuk is het oudste in het archief aanwezige origineel, een op perkament geschreven giftbrief van Jan Koest Hermz. aan de kerk, dateerende uit 1454. Wy zagen er ook origineele hand- teekeningen van Willem van Oranje, Prins Maurits en Gonstatyn Huygens. Men vindt op de tentoonstelling in de openbare school tal van zeer merkwaardige pamfletten, boekwerken en prenten, betrekking hebbend op den moord van Oudewater in 1465. Por tretten van personen die in Oudewater's ge schiedenis een rol speelden zyn ruim ver tegenwoordigd. Zeer curieus is ook de eer ste kogel, die door de Spanjaarden in de kerk werd geschoten. Op de expositie is tevens een lederen koker met pylen, datee rende uit 1500. Boeken en platen, betrek king hebbend op de befaamde Heksenwaag, waartoe Keizer Karei V aan Oudewater het privilege heeft verleend, verdienen een ex tra vermelding, evenalp enkele pakjes ta bak, afkomstig van de keizerlyke tabaks- slytery van Napoleon. Van jonger tyd da teeren de foto's der twee jaren geleden ge vierde feesten te Oudewater. -De heeren Rahms Jr. en A. W. de Boer hebben zich voor deze expositie geïnteres seerd en onder hun leiding is alles tot een goed en zeer overzichtelyk geheel gewor den. MARKTBERICHTEN Veemarkt Amsterdam. 9 Sept. 1925. 200 vette kalveren, le kw. 126—140, 2e kw. 114-124, 3e kw. 100—112. 40 nuchtere kalveren 19—27. 567 vleeschvarkens, holl. le kw. 112 113, vette holl. 110—'118, 2e kw. 112— 113. Aardappel markt. AMSTERDAM, 9 Sept. Zeeuwsche Ei genheimers 2.70—3.10, Zeeuwsche Blau wen 2.90—3.10, Zeeuwsche Bonten 3.10 —3.70, Zeeuwsche Blauwen 2.90—3.60. Aanvoer 5 ladingen. WOERDEN, 9 Sept. Aanvoer 467 par- "ïyen, pryzen le kw. 63-68, 2e kw. 55 ^60. Met ryksm. 66—74, 58—63. Zware 76. Handel (DUAADLOOZE DIENST.) Zimmermann blijft voorloopig. LONDEN. Sopt. Do oorrej|>on<lenl van do „Times" meent te weton uat ten uompromis tot stond zal komen li) do Oosteurijksohe kwestie. Mr. Zim merman zal tot het eind® van dit jaar eommiihsar.K-genofaai Wijven, waarna nieuwe beslissingen '/Alt on getroffen worden. Doodelük ongeval. HEERLEN, t) Sept. Op 'Ie staatsmijn Wilhemin» ii hedenmorgen de 29-jari- ge gehuwde II. v. d. t., wonende te Heerten, in een put van ongeveer l>0 M. diepte gevallen en onmiddellijk ge. dood. Een jongetje doodgereden. Ai'L'Lt'^oiut, u öept. up iren AOiW- loortsciie.i siraalweg, ter uoog.e van ten beaeifcueii uonoput is Omi ernstig auio-öugtlinv guüDuru. uen luxe uuto d< <3, be»iuuru «aoor U. J. v. Th., wo- renue te At>-iaA*kuout, re-u een 12- jarig jongetje, D. ti. T\, woneoue ie W ip, gcnieemu Voorst, aan, met liet noouloltig gevoig uat uit in noogst be denkelijke lu.-vt.uKl1 mar tiet Apel- doonisciie ktoKkOOiltui» weru overge bracht. He|t jonguje is spoedig ovor.edeti. Het kind was hkh aijn scnoofktasse met do onderwijzers oen dagje naar Apeldoorn en had' juist de autobus verlaten waarmede de tocitt was ge maakt. Worst vergif tiging. ROTTERDAM, 9 Sept. Na liet ge bruik van worst women mej. A. K., haar kostganger v. d. K. en haar 8- jarig dochtertje C. H., ailen woueudo ui do Rosonstraat, ernstig ongeste(d. Een dok Ier word ontoodon e® consta teerde vergil tigingsversdtiijnselen. Do ppluio nam de worst bij ©en sla ger in bt»»ag. WISSELKOERSEN. 8 Sept. 9 Sept. Officieel. Londen 12.04% 12.05% Berlyn 69.10 59.16 Parys 11.67 11.72 Brussel 11.06 11.08 Zwitserland 47.97% 48.06 Weenen 35.02% 35.05 Stockholm 66.62% 66.65 Kopenhagen 62.35 62.65 Uslo 53.80 55.80 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.37 7.87 Madrid 35.40 35.40 Milaan 10.10 10.61 Beurso verzicht. De ^©langstelling bepaalde zich in hoofdzaak lot enkel© special tl eitent. Zoo war eat het op de aMeeiing voor Ned1. InRuatrieelüii de Jurgenswaarden, dae nogal Wat affaire te zien gave®. De gewone aandieeJen Liepen ochter niet verder in koers op. In olLewaaruen speciaal Koninklijke ging iets meer omi, dan dien laatsten tijd doorgaans het geval wan geweest. Na opening liep die koers onder beurs- tijd iets naar boven. Rubberfond sten ware® aanvankelijk eerder ie's aangeboden, in overeen stemming met die prijsdaling van het artikel. Anis' .rdoim rubber, gingen iets naar beneden duch Londen aich later weer herslelien. Tabakken prijshoudend. Suikerfondseti hadden een kalme markt, doch waren overigens aan den vasten kant. Van de nandoeleu Indi. Cultuurban- ken waren speciaal Kol. baaiken ge vraagd. Do scheepvaartmarkt was ook thans weer verlaten. Eenige beweging ontwikkelde zich op de Yankeemarkt in gewone Kansas City Southern die een koersverhooging ondergingen in oversteenetemnwng met Walstreet Prolongatie 3% ADVERTENTIEN. Faillissement I. J. Kalmijn Gouda By beschikking van den E.A. Heer Rech te r-fComimissaris d.d. 7 September j.l. is be paald lo. dat de indiening van de schuldvorde ringen by den ondergeteekende moet plaats hebben voor 1 October a.s. 2o. dat de verificatievergadering gehou den zal worden op Vrydag 16 October des v.m. ten 12 uur in het Gerechtsgebouw aan den Noordsingel te Rotterdam. De Curator: Mr. A. A. J. RIJKSEN. GOUDA, 8 September 1926. Markt 46. 94es 90 2455 20 Nlauwt opleiding vangt deze en volgende week aan. Inlichtingen dagelijks Ook voor BOEKHOUDEN en HEHDELSCOBBEBPOHDEBTIE PONTSCHOOL GOUDA TURFMARKT 113 Speciale curau» ENG. en DU1TSCH COMPLETE MEUBILEERING 2454 40 - GOUWE 89 SLAVONI9CH EIKEN M.COROMANDEL IN ONZE WERKPLAATSEN NAAR EIGEN ONTWERP VERVAARDIGD

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2