R&ZdOll ime ’illen 'en NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, No 15946. Donderdag 10 September 1920 65"Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ygje/H (Gron.) MOERCAPELLE, enz. Gouda. De zesde Algemeene Vergidering vin den Volkenbond te Gonovo. i ■gavond per pond i' >1 nterug FEUILLETOB. er ze maar 97) pMchtodt (Wordt vervolgd). I 2450 120 Onbeperkte vrijheid is bandeloosheid en leidt onvermijdelijk tot buitensporig heden. n aambeien Wormen De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nndruk 1 Verboden. ring, gebrek id, duizelig- In de Volkenbondsvergadering is Minis ter Chamberlain nog niet aan het woord geweest, en dit veroorzaakte naar de be richten melden een zekere stagnatie in de Assemblée- De eenige belangrijke rede was gisteren die van den Deenschen minister Zahle, die o.a. aandrong op de voorbereiding der ont wapeningsconferentie ook vóór dat het Vei ligheidsprobleem zijn beslag gekregen heeft, een standpunt, dat door de Nederlandsche delegatie en andere gedeeld wordt. Dit Deensche voorstel onderscheidt zich in zooverre van de door Painlevé Maandag geuite aanbeveling, dat de raad reeds thans de voorbereiding eener ontwapeningsconfe rentie zal moeten ter hand nemen en niet eerst wanneer de raad de veiligheid in de wereld voldoende verzekerd acht. Zahle be toogde, dat h<j volkomen het standpunt eer biedigen wil van die staten, die ni^t ontwa penen willen, voordat zij nog meer veilig heid verkregen hebben dan het volkenbonds- verdrag allen staten reeds biedt. Dit be hoeft naar de meening der Deensche regee- ring echter geen reden te zijn om ook de voorbereiding van een ontwapeningsplan zoolang uit te stellen. andere buurstaten geldig en toepasselijk zullen z(jn. Het deelnemen van Polen en Tsjecho- Slowakije xou alleen te verwezenlijken zijn nadat de besprekingen over het westelijk pact zijn geëindigd; dan is het mogelijk een cgpferentie op grooter basis bijeen te roe pen met vertegenwoordigers van de voor malige vijandelijke buren van Duitschland. pa stond, door niemand minder dan Pain levé is uitgesproken, gaat men direct aan het werk. Nog altijd in de oude zaal de la ^formation, die zich vrij «leekt voor deze vergaderingen leent, maar die, gaan de plannen door, over enkele jaren door een geheel nieuw Palais des Nations zal wor den vervangen. Terwijl de Algemeene Ver gadering het rapport van den Raad behan delt, komen reeds de z*s Commission, waar in de Assemblée zich immer splitst, sa men, en vatten de verschillende vraagstuk ken aan, die ditmaal in overvloedige mate op de agenda staan ingeschreven. Dat zijn de commissiën achtereenvolgens voor juri dische vraagstukken; betreffende de orga nisatie van den Volkenbond, (van welke prof, van Eysinga voorzitter is geworden), voor de ontwapening; voor het budget; voor de sociale vraagstukken en tenslotte voor de politieke werkzaamheden. Veler oogen zullen in deze a.s. weken met groo- te belangstelling op Genève zijn gericht. r M. Genève, Sept. ’25. De a.s. Minist.roonferentie. Een Deensch voorstel. De strijd in Marokko. De Russische schulden. Een conferentie over de douane-tarieven. De Engelsche, Fransche en Belgische mi nisters van buitenlandsche zaken, alsmede de Italiaansche gedelegeerde Scialoja, zijn gisteren in den zetel der Britsche delegatie bijeengekomen om te beraadslagen over den stand der besprekingen, welke zijn geopend met betrekking tot het Veiligheidspact. Zij stelden, volgens een bericht uit Genève, met voldoening vast, dat er in den loop der jongste weken een groote stap kon worden gedaan in de richting van een accoord met Duitschland, en waren algemeen van oor deel, dat het waarschijnlijk in een nabij ge legen toekomst, nè overleg met Duitsch- lad over de plaats van samenkomst en den datum mogelijk zal zijn een conferéntie bij een te roepen van geallieerde ministers en den Duitschen minister van buitenlandsche zake inzake het Veiligheidspact. Hieruit zou men kunnen opmaken dat dus inderdaad nog niet vaststaat dat de confe rentie te Lausanne gehpuden zal worden. Voorts wordt gemeld in tegenstelling met de berichten van gisteren dat de Fransche diplomatie niet van zins is aan te dringen op de toelating der Poolsche en Tsjecho- Slowaaksche ministers tot de a.s. onderhan- delingen met Stresemann. Aan het ministerie op de Quai d’Orsay wordt verzekerd, dat er sedert het onder houd tusschen Chamberlain en Briand te Londen niets veranderd is in het standpunt der Franschen ten opzichte van het weste lijk pact, daar Briand er formeel in heeft toegestemd, dat dit niet zal worden verbon den met de aan de kleine geallieerden ver strekte waarborgen. De Fransche diploma tie streeft er naar om dusdanige formules aangenomen te krijgen, dat deze ook voor kleine boerderij in New Hampshire. Daar woonde mijn vader. Hij stierf, toen ik zes of zeven jaar was en mijn moeder hertrouwde. De man was de vader van Harry Goldenburg. Ik was acht jaar, toen Harry Goldenburg ge boren werd. Vier jaar later stierf mijn moeder en toen ik zestien jaar was, liep ik weg van huis. U zult iets van mijn loopbaan weten sedert dien tijd: de kranten hebben dit dikwijls genoeg verteld loopjongen, journalist, rei ziger, effectenhandelaar, politicus. 11c was nog jong toen ik een algemeen bekend man was. Intussohen had ik niets van mijn broeder gezien of ge hoord, behalve dat hij het dorp had verlaten, toen mijn stiefvader gestor ven was. In Weenen maakte ik eenige jaren geleden kennis met Lola Rachel de vrouw die ge kent als prinses Pe- trovska. Zij was toen danseres en had een menigte aanbidders onder de uit gaande jongelui. Ik geloof dat zij door de Russische regeering voor eigen doeleinden werd gebruikt. Maar daar was ik nooit zeker van. Hoe dan ook, zij lokte mjj in haar netten. En ik ge loof dat zij werkelijk genegenheid voor mij had. Gedurende dien tijd was ik zoo dwaas haar brieven te schrijven - brieven, die zij bewaarde. Later keerde ik terug naar de Ver- eenigde Staten. Ik werd senator en deed aan politiek. Op een dag was ik van deze landen te Londen waarborgt, dat de eventueel te sluiten overeenkomst zorg vuldig tevoren van alle kanten bekaken is. Maar Frankrijk en Engeland houden vast aan het vroeger reeds ingenomen stand punt, dat Duitschland tot den Volkenbond moet zijn toegetreden alvorens tot het vijf voudig Gerantiepact kan worden overge gaan, en zij willen Duitschland niet de bij zondere voorwaarden toestaan, die Duitsch land tevoren als noodzakelijk heeft gesteld om tot deze toetreding over te gaan..Neen, zoo zeggen zjj, gelijke monniken, gelijke kappen; d.w.z. voor allen gelijk recht. En gelijke verplichtingen. Bovendien, het is meer dan een formeele opmerking, wanneer de Geallieerden zeggen, dat zij over Duitschland’s toetreding tot den Volken bond en daarbij te verleenen verlichtingen, geen beslissende stem hebben. Of nu toch nog deze Algemeene Vergadering Duitsch land’s toetreding tot den Volkenbond zal beschouwen, is meer dan twijfelachtig. Men kan, ook in het diplomatieke en staat kundige, groote dingen snel zien en doen geschieden, wanneer de goede wil maar eemaal aanwezig is, maar dat neemt niet weg, dat het toch hoogst twijfelachtig Is of het ditmaal werkelijk gaan zal. Zoo ja, men zou te Genève tegenover nog grooter emotie worden gesteld dan het vorig jaar reeds gescheidde. Overigens heeft Genève reeds thans het aspect, dat telkenjare deze internationale stad bij uitnemendheid heeft. Van bijna alle der ruim 50 landen, die thans deel van den Volkenbond uitmaken ,zijn gedelegeerden gekomen, en met hen de belangstellenden. Geen nieuwsgierigen als uit de omgeving van Genève en Lausanne, maar werkelijk belangstellenden, zij die In den strijd voor de versterking van de heiligheid in hun eigen land in woord en daad doen mede- spreken. Vermoedelijk zijn alle de vijf oud- Voorzitters van de Volkenbondsvergade ringen aanwezig; achtereenvolgens waren het de Belg Hymans; de Nederlander van Karnebeek; de Chileen Erwards, de Cubaan de la Torriente en de Zwitser Ador, die hun nieuwe collega den Canadees Dandurand in de rij hartelijk begroetten. De Nederland sche delegatie wordt geleid door Minister van Karnebeek, die zelf als gedelegeerde optreedt. De heeren Loudon, onze gezant te Parijs; Prof, van Eysinga te Leiden; Graaf van Lynden van Sandenburgh zijn onze gedelegeerden; de heer Limburg en Prof. Francois nemen, overigens met vol komen gelijke rechten, nevens hen als plaatsvervangende gedelegeerden plaats. Hier behoeft aan de belangrijke rol, die in het bijzonder de heer Limburg, bij de tot standkoming van het Protocol een vorig jaar speelde, niet te worden herinnerd; men kan er zeker van zjjn, dat hij ook thans in de Commissie, die het Protocol zal te behandelen krijgen, een belangrijke plaats inneemt. Wat te vertellen van de openingszitting, U kunt natuiurli|k antwoorden Mat u wil. Stel dat wij overgaan tot een ander punt, dat u misschien nu zult willen ophelderen Wij hebben de beschrijving van Harry Golden burg. Wij weten dat hij u heeft ge brandschat en wij weten dat hij uw broer was. Neen, blijf stil zitten. Hij Mas uw broer, nietwaar Mijn halfbroeder. Hoe wist u dat? Hoe wist u dat hij mij brandschatte Grell sprak in de grootste spanning. 0, eenvoudig genoeg. De gelij kenis was één ding en een gezegde Man Ivan, dat hij een bloedverwant van u was, bevestigde in mij die mee hing, die ik reeds had gevormd dooi oen ander feit dat ik opmerkte toen ik u te Daiehurst aag dat u een- in mijn hotel in Washington toen ik bezoek kreeg van mijn broer, Harry Goldenburg. Ik was in zekeren zin blij hem te zien, ofschoon hij feiteiijk een vreemde voor mij was. Hij «haaide een gunstige» indruk op mij mis schien kwam dit evenzeer door zijn fysieke gelijkenis met mij als door zijn vriendelijk optreden en zachte manie ren. In dien tijd werd hij, geloof ik, reeds verdacht door de politie een sluwe oplichter te zijn. Daar wist ik natuurlijk -niets van. Hij vertelde mij een verhaal van een exportzaak, die hij in Chicago had opgericht en die uitstekend ging, maar die zich niet kon uitbreiden wegens gebrek aan kapitaal. Om kort te gaan, ik leende hem 5000 dollar. Een maand later schreef hij mij om 2000 dollar en kreeg ze. Eenige weken daarna las ik van een groote opliidhting in Midden-Amerika en er stond een groot1 portret in de krant van den man, die erachter zat van mijn broeder. Dat opende mijn oogen. Toen hij den volgenden keer kwam hij was bru aal genoeg het binnen het jaar te doen beschuldigde ik hem te leven van bedrog. Hij lachte mij m mijn gezicht uit en gaf het toe. Toen ik hem met de politie dreigde, haalde hij alleen zijn schouders op en vroeg wat ik dacht van een in het oog val lend artikel met het opschrift in de pers Broeder van Senator Grell. gear- (Van onzen bijzonderen verslaggever.) I. houden officieus® bijeenkomst weliswaar, maar toch een van vele en bekende per soonlijkheden waar dank zij de overeen stemming tusschen de Engelsche en Fran sche delegaties, een belangrijke resolutie werd aangenomen, waarin uitdrukkelijk de verklaring werd opgenomen, dat men het Protocol niet als dood beschouwt, en waar in in elk geval aan de beginselen, die dit Protocol beheerschen, wordt vastgehouden. Veel meer wellicht nog dan de vergadering van 1924, staat die van 1925 in het teeken van het Protocol. In 1924 verwachtte men het niet en heeft men, althans voorloopig, een groot resultaat verkregenin 1925 ver wacht men wel degelijk een groot resultaat; zal nu het gevolg daarvan zijn, dat men niets of bijna niets verkrijgt? Het is, in den tegenwoordigen geestentoestand der we reld, niet wel aannemelijk en zeker niet te hopen. Inmiddels, dit dient ter inleiding van deze zesde Volkenbondsvergadering opnieuw even op den voorgrond gesteld, hebben de groote Mogendheden niet stilgezeten. Tee- kénend is het reeds op zichzelf, dat Duitschland, het overwonnen, vernederde Duitschland, dat nog steeds niet tot den Volkenbond behoort, een voorname rol heeft gespeeld in de sedert aangevangen onder- handelingen over een vijfvoudig garantie- tractaat. Inderdaad, tegelijkertijd dat Chamberlain, de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken die ook ditmaal te Genève aanwezig is het Protocol afwees èn krachtens de beginselen daarvan, èn krachtens de bezwaren, die de Dominions hebben doen hooren; tegelijkertijd heeft hij den weg geopend, die tot verzekering der veiligheid in Europa kan leiden. Die weg gaat langs het‘zgn. vijfvoudig Garantie- tractaat, waaraan dan eventueel Frankrijk, Engeland, Italië, Duitschland en België zouden deelnemen. Op welke grondslagen dit Garantiepact zal komen te staan, staat nog geenszins vast. Dat daarbij de arbitra ge, de verplichte arbitrage, die ter beide Vredesconferenties in 1899 en 1907 werd afgewezen, maar desniettemin daar bekend ij geworden door geheel de wereld, hierin een groote rol speelt, spreekt vanzelf. Zoo wel naar het Westen van Duitschland als naar het Oosten. Frankrijk staat op het standpunt, dat voor de veiligheid van Europa het behoud van Staten als Tsjecho- Slowakjje en Polen dient te worden gewaar borgd; vandaar zijnerzijds het vasthouden aan arbitrage-verdragen, door Duitschland met deze beide Staten te sluiten, teneinde te voorkoen, dat naar dien kant een aan valsoorlog een gèw’ettigd karakter zou kun nen verkrijgen. De onderhandelingen over het vijfvoudig Garantiepact verkeeren nog in het stadium der laatste ontwikkeling; de bijeenkomst van de juridische adviseurs De beteekenis van de jaarlijksche Alge meene Vergadering van den Volkenbond wordt wellicht daardoor het best geken schetst, dat zij een gebeurtenis is in de in ternationale politiek. Zij is dat zwakjes ge weest vanaf den eersten keer, dat zij in 1920 bijeenkwam; zjj is het in steeds ster ker mate geworden ,en haar culminatie punt bereikte zjj een vorig jaar, toen de Engelsche en Fransche Minister-Presiden- ten reeds lafig tevoren van hun voornemen om haar bij te wonen kennis gaven. Tot welke belangrijke besluiten de vergadering van het vorig jaar, m den vorm van het Protocol van Genève, heeft geleid, mag be kend Worden verondersteld. Nu zal menigeen, die geplaatst wordt tegenover de verwachtingen, welke van deze zesde Algemeene Vergadering van den Volkenbond worden gekoesterd, er sceptisch op wijzen, dat van het Protocol en de daaruit voortspruitende ontwape ningsconferentie niets is totstand gekomen. Inderdaad, het Protocol had een tweeledig doel. Het beoogde eenerEfjds om in de leem te, die in het Pact van den Volkenbond nog bestaat in zooverre, dafr die den wettig toe gelaten oorlog erkent, te voorzien, en het beoogde anderzijds om den aanvalsoorlog als misdaad te brandmerken, en op inge- nieuse wijze aan te geven hoe men, in bijna 99% der gevallen, met zekerheid zou kun nen uitmaken wie aanvaller is geweest. Het Protocol beoogde in het algemeen door ar bitrage veiligheid tusschen de Staten te scheppen, en, dank zij deze veiligheid, de ontwapening, waarnaar allen verlangend uitzien, te verkrijgen. Vandaar, dat aan de bepalingen van het Protocol die betreffe- de de spoedig daarna bijeen te komen Ont wapeningsconferentie onverbrekelijk wa ren verbonden. Zou het Protocol binnen den daarvoor bepaalden tijd niet zijn ondertee- kend door tenminste de helft van de penna nente leden van den Vólkenbondsraad en door een tiental leden daarnevens, wel dan zou er dit stond tevoren vast van de Ontwapeningsconferentie niets komen. En aangezien het Protocol slechts in werking zou kunnen treden, indien niet alleen deze Ontwapeningsconferentie bijeenkwam, maar indien ook hare besluiten in de praktijk werden uitgevoerd, kwam daardoor reeds dadelijk vast te staan, dat het Protocol niet in werking zou treden. Is daarmede de schoone droom, die een vorig jaar zoo groot enthousiasme door ge heel de wereld werd gekoesterd, voor altijd gedoemd om droom te blijven? Het is niet waarschijnlijk en niet te veronderstellen- Het Protocol van 1924 moge niet verwezen lijkt worden; de beginselen, waarop het steunt, zijn er en blijven er. Dat is al reeds gebleken op het Congres van de Union der Volkenbondvereenigingen, te Warschau ge- (iOlIISIHE (BIJKANT. ABONNEMENTSPRIJS! per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. zelfden loop hadt. U zult u herinne ren dat ik u vroeg of hij een bloed verwant was, matfr u wilde niet ant woorden. De veronderstelling dat u gebrandschat werd, 1 werd bewezen door onderzoek door het Pinkerton Bilreau, dat vernam dat Goldenburg u verscheiden keeren had bezoöht en dat hij altijd ruim in het geld zat, na dat hij u had verlaten, hoezeer hij ook tevoren aan lager wal was geweest. Ik geloof dat dit een logische gevolg trekking was. Zeer logisch. Grell’s gezicht was ietwat verwron gen, maar hij sprak kalm. V hebt volmaakt gelijk, Mr. Foy le. Nu u zooveel weet, steekt er niet veel kwaad in, wanneer ik u op dit punt der zaak opheldering geef. Ik verzoek u het als geheel vertrouwelijk te beschouwen. Tenzij het noodzakeiijk wordt het voor officieele doeleinden te gebrui ken, als getuigenis of iets dergelijks, zei Thornton voor de chef kon ant woorden. Wij kunnen geen absolute belofte geven. HOOFDSTUK XXXXXII. Best, daar zal ik mij mee tevre den stellen. De gevangene liet zijn kin op zijn handen rusten en staarde niets zaende naar de geschilderde muren. Het begon jaren geleden op een die druk bezocht was als altijd. Men heeft in den aanvang, toen de Volkenbond werd opgericht, wel eens gevreesd, dat de Volken bondsraad het machtsinstrument bij uit nemendheid zou zijn, en dat de Algemeene Vergadering niet meer zou hebben te doen dan zyn besluiten registreeren en goedkeu ren. Niets is daarvan gekomen. Zeker, de zittingen van den Volkenbondsraad z|jn ook dit jaar, gelijk twee jaren geleden toen het Grieksch-Italiaansch incident plaats greep, belangrijk; vooral omdat thans het vraag stuk van Mosoel op de agenda staat. Maar de Raad heeft zich van den aanvang of ver antwoordelijk jegens de Assemblée gevoeld; vandaar, dat hij een jaarljjksch rapport aan de Assemblée uitbracht, hetwelk het eerste punt van behandeling vormt en eigenlijk enkele dagen achtereen de Algemeene Ver gadering met eenige spanning bezighoudt. Nu,, dat in de eerste vergadering de for- meèw werkzaamheden zijn verricht en de openingsrede, die mede in het teeken van het Protocol en van de nieuw geopende vooruitzichten voor de veiligheid van Euro- resteerd wegens oplichting". Ik zag het in felle kleuren voor mijn oogen. Mijn politieke loopbaan was mij toen zeer lief. Zoo iets zou ze vernietigd hebben. Ik wist dal hij in staat was zijn bedreiging uit te voe ren, als ik hem aan de kaak stelde Niettemin beval ik hemi het gebouw .e verlaten voor ik hem het raam uit wierp. Hij kon zien dat ik driftig werd en haat de een kleine .revolver uit zijn zak. Ik heb een aantal brieven, die je naar een Lady in Weenen hebt ge schreven, zei hij. Ik weet verscheiden kranten, die mij een goeden prijs er voor zouden betalen. Ik geloof dat het gelukkig voor mij was dat hij het pistool in zijn handen hield anders zou ik allicht iets ge daan hebben, dat mij later berouwd had. Hij wierp een brief op de tafel. Het was een van die welke ik Lpla geschreven had. Als hij de rest van de correspondentie had en hij zwoer dat hij ze had zou dit een doode lijk wapen zijn geweest van een ge- wetenloozen politieken tegenstander. Zooals u weet, gaat de verkiezing in de Vereenigde Staten anders dan hier. Ik was dwaas genoeg hem- te betalen voor zijn belofte de brieven te vernie tigen. Hij wilde ze niet alle tegelijk verkoopen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooronde tot den bezorgkrin*) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels ƒ155, elk* regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjalag op den prijs. Liefidadigheids-advertentiën de helft van den prjji. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke rv«el mnr ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden madodedingen bj) contract tot «eer gertduceor- den prijs. Groots letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «tja. 2451 200

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1