N I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA’ EN OMSTREKEN^ BB* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen E leden. r-EUILLETOW. ■Mlllll 1 MOERCAPELLE, enz. r» Loon MARKT 6. XM rt IJZEN lNGRIJK GER BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Jl_ Da quaaatie wan oaoel «oor haf Haagsche Haf, stelling met Engeland, dat meent, dat de raad de rol van arbiter kan spelen, is de delegatie van oordeel, dat de raad slechte bemiddelaar kan optreden en dit bin- het kader van zekere verbintenissen, -WO 15935. ver- het hof, die niet zou BINNENLAND. Do De lijn naar voor V HN> E SHAMPO SAPODERMA Holdon Foyle hield op met lezen en was een oogenblik van stilte, ein- uit op- on- 9M7' 10 bad Grell verteld, dat, noodig was kon! doen. gij het groote ien. otn uit onze ïs te Ijctich» ioonlijk ervan traaf 12. ■■■■■■Sr" Verlaat niet uw eigen veld om bij een ander onkruid te wieden. GOOSCHE COURANT. eerlijk gelegd, 1® alle®w eigen schuld ofschoon ik onofficieel wil verklaren dart ik nooit iemand zich moediger heb zien gedragen dan u in deze zaak. Ik vrees dat sommige dingen, die uw vrienden en helpers, hebben gedaan, verantwoord zullen moeten werden, maar alles wat in ons vermogen staal, binnen de grenzen van onzen plicht, zal geschieden. Grell stond otp en stak Foyle hand toe." Ik geloof dat ik mij als ’n dwaas heb gedragen, zei hij. U hebt veel meer voor mij gedaan, dan ge zelf be weert. Ik kan u nu niet danken, maar later... Ik veronderstel dat ik nu vrij ben? Ik moet Ei-Eileen Lady Fileen dadelijk zien. U zult bij het proces getuigenis moeten afleggen, zei Thornton. Dat is alles. De slap dien de vrouw heeft ge daan, zal ons allen heet! wat last be sparen. Lady Eileen is hier, als u haar thans verlangt te zien, zei Foyle. Wi’ u met mij méégaan Grell volgde den chef door den gang Bij de deur van zijn eigen kamer, bleef Holdon Foyle staan en klopte. Wij zijn er, sprak hij. Robert Grell opende de deur-... EINDE Seizoen met 1 modellen in sidenheid van le zeer deus» rwijl de p.. tstekend i ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1JÖ, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1 55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prije. Lieftiadigheide-adveitentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke H««i meer Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs- Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soli ede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. MAROKKO. De situatie in Marokko. Niet gunstig voor Spanje. Te Parijs werd heden bericht uit Fez ontvangen, dat de vliegeniers verscheidene punten van het front hevig hebben gebom bardeerd, .waardoor de Riffs genoodzaakt werden Sheshuan te ontruimen. De broe der van Abd-el-Krim heeft daarop het com mando naar Tazrut verplaatst. In de Spaansche zóne is de colonne van Fernandez Perez ontscheept. Te Parjjs wordt ernstige vrees gekoes terd voor de Spaansche troepen te Moyo- nuevo aan de baai van Alhucemas, Sinds oe landing vorige week hebben de Span jaarden geen vorderingen gemaakt en zich slechts moeten bepalen tot verdedigen te gen de aanvallen der Riffs. De toestand wordt nu nog moeiljjker door fret ruwe weer. Indien geen gunstiger aspect verkre gen wordt, kan een ontruiming van de bij de landing bezette kuststrook noodzakelijk worden. In de Fransche zóne hebben zich weder talrijke stammen onderworpen en verliest Abd-el-Krim grooten aanhang. CHINA. Actie tegen communisten. De „Daily News” meldt uit Shanghai, dat de plaatselijke autoriteiten, die de mijn veiligheid lag in. de vrijheid van Grell. Wat hij dacht van mijn beweeg redenen om hemi te helpen, weet ik niet misschien dacht hij dat nei dankbaarheid was, of iets anders. Hoe dan ook, hij vertrouwde mi), en voor alle zekerheid, zinspeelde ik er meer dan eens op, dat ik Lady Eiieen voor de schuldige hield. Ik was het die voor het grootste ge deelte het geld gaf en slechts toen mijn middelen uitgeput raakten, pro beerden wij het op andere wijze. Toen ik naar Liverpool ging, had ik bijna geen geld meer. De overeenkomst mei Mr. Greill was dat ik verborgen zou blijve tot den tijd dlat hij genoeg geld bijeen kon krijgen om met mij het land te verlaten. Dan zou ik bij hem komen. Ik kreeg een telegram vah hem om> naar Dalehurst Grange stations besloot i< ei was een oogenblik van stilte, ein delijk verbroken door een hijgenden zucht van Grell. Zij was het dus, niet, niet Niet Lady Eileen Meredith, viel ITALIË. De Katholieke jeugd bij den Paus. De Paus ontving gisteren 4000 jonge lieden die'deel uifemaken van de internatio nale Bedevaart der Katholieke Jeugd waar aan 25 landen deelnemen. De Paus hield een rede waarin hy o.a. verklaarde dat het bijeenkomen van ver tegenwoordigers der Katholieken van de geheele wereld kan worden beschouwd als waarlijk „Internationaal Katholiek” en al léén mogelijk omdat de Roomsche Kerk al gemeen is Het huwelijk van prinses Mafalda. Woensdag a.s. zal bij het huwelyk van Prinses Mafalda met Prins Philippi van Heesen op het kasteel van Racconigi ook Prinses Ijf-rie José van België tegenwoor dig zijn De ceremonie zal bijzonder luisterrijk "zijn, zooals die de vorstelijke huwelijken karakteriseerde ten tijde der vroegere ko ningsschappen. De genoodigden, relatief tel ijk Vakverbond, dat óp 17 September te Luzern is geopend, werd' voorafgegaan door een conferentie der Christelijke Vakinterna- tionales, welke werd btfgewoond door ver tegenwoordigers der yakorganisaties van de bedienden, mijnwerkers, bouwvakarbei ders, transport- en fabrieksarbeiders, voe- dings- en landarbeiders, het postpersoneel, 1 het spoorwegpersoneel, de’ tabak- en de I leer bewerkers. De discussies hadden hoofdzakelijk betrek king op de verhoudingen tusschen de vak- internationales en de internationale orga nisatie van den arbeid, op de propaganda in de landen ,waar nog geen christelijke vak organisaties gevestigd zijn en op de stich ting van een persdienst. Terzelfdertijd kwamen ook de vertegen woordigsters der in de christelijke vakorga nisaties vereenigde arbeidsters tot een con ferentie bijeen. Deze conferentie nam kennis van de re feraten van mej. Baers (België) over den invloed van den 'beroepsarbeid der gehuwde vrouw op het gezinsleven, van mej. Am mann (Duitschland) en mej. Lafeuille (Frankrijk) over de propaganda voor de vakbeweging onder de arbeidsters én haar opleiding tot bestuursfuncties in de bewe ging. De in deze conferentie aangenomen reso luties zullen aan het oordeel van het inter nationaal congres onderworpen worden. FRANKRIJK. Christenvervolgingen ook in Syrië. 800 Franschen gedood. In een door de „Matin” gepubliceerden brief van den aartsbisschop van Hauran omtrent den toestand in Syrië wordt ge zegd, dat 5000 Christenen uit zijn diocees door de Drusen zijn uitgeplunderd en uit hun huizen verjaagd. Zij kampeeren in de open lucht. i Meer dan 800 Franschen zijn bij de jong- 3 ste gevechten gedood of verdwenen. Soe- j weida wordt nog steeds belegerd. j z|j, in afwachting der beslissing niet zou- I den overgaan tot eenigerlei troepen- of an- I dere beweging, in staat den vrede in dit deel I der wereld te verstoren. I dingen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De rnaterieele schade is groot. Henri Mathijs, t De beroemde autorenner Henry Mathijs/ werd Zaterdag onder enorme belangstel ling, speciaal uit talrijke kopstukken der sportwereld bestaande, plechtig te Brussel begraven. Hij is gestorven na een langdu rig Itfden, tengevolge van zijn ongeval op de automeeting té Boulogne, alwaar zijn mecanicien op slag werd; gedood. Drie open landauers waren noodig om de talrijke bloemstukken en kransen mede te voeren achter het lijk. Op het kerkhof te Ixelles werd hij ter aarde besteld. ZWITSERLAND. Internationaal Congres der Christelijke Vakbeweging. Het congres van het Internationaal Ghris- De Raad van den Volkenbond heeft Za terdag inzake de quaestie-Mosoel besloten, advies te vragen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie. De Britsche vertegenwoordiger Amery sprak er zijn leedwezen over uit, dat door het besluit van den raad de zaak werd ver daagd, hetgeen een betreurenswaardig uit stel vormt. Dit uitstel is, zoo meende hij, in staat den administratieven toestand aan de grenzen van Irak en Turkije te complimen- teeren. Hij vestigde de aandacht zijner col lega’s op de deportaties dpor de Turken aan de grens van Irak verricht. Ieder uit- stejS, aldus spr., van een definitief besluit bréngt gevaren mede, tenzij de Turken op nieuw de verzekering willen geven, dat zij' geenerlei agressie zulen begaan. Voorts trachtte Amery aan te toonen, dat inzake de dubbele vraag, welke gesteld werd «reeds vroeger door den daad een op lossing is gegeven. Hy zinspeelde verder op het voorstel tot een waarborgpact van vier, door Turkije in de laatste dagen aangebo den. Hy vroeg, dat de Turksche delegatie een duidelijk antwoord zou geven op de vraag of het pact onafhankelijk zou zijn van de toekomstige grens, want het zou in de oogen der Britsche regeering alleen waarde hebben als het de toekomstige be slissing van den Volkenbond over de toe wijzing van Mosoel onaangetast lief. Niet temin is Engeland bereid zjjn medewerking te verleenen. Het vraagt, dat het hof van internationale justitie in buitengewone zit ting zal bijeen komen en dat het advies spoedig zal worden gegeven." Roesjdi bey antwoordde en herinnerde er aan, dat Turkye sedert hef begin der on derbande lingen niets verwaarloosde om tot een minnelijke overeenkomst met Engeland te geraken. Het stelde eerst een plebisciet voor tegelyk met een veiligheidspact van vier.' De Turksche delegatie constateert met smart, dat alle pogingen zonder resulttat bleven. Men vraagt thans aan het hof ad vies te geven over den aar<J van de rol van den raad. Voor de delegatie valt er over de rol van den raad niet te twisten. In tegen- Hij wees hij sprak. Het fe een onaa-ngename aaak ge- te komen en wetend dat de bewaakt zouden worden, een auto te nemen. Deze verklaring zal de dingen u ophelderen, die ge nog niet wist. LP. Minister Welter. De nieuwe Minister van Koloniën, de heer Ch. J. 1. M. Welter, arriveer de Zat|erd'ag met het s.s ,,Grotius van de Stoomvaart Mij. Nederland in Genuh. Z. E. werd door den oansus-genc- raal van Nederland, den heer J. M. Fosang, ontvangen, lu he geze schap van den minister bevon! zich de heer b. A. Zeilinga. Met den trein van hoBnegen ver trokken de heeren naar/ Luoern. reis naar Nederland wordt vermoed et lijk gedaan over Duitscinand. Heden middag denkt de minister om 5 u. 4M te ’s-Gravenihage aan te komen. De loonen van het Spoorpersoneel. Naar wij /erneuieui van ue zij-e «au een oer pcxbOiheeiorgamitwHies neen ue üiirecne «er fteaemnufme gen ue-iieui aan ue organisaties net voorstel oe-.reuende' de loonregeling toegezonoen. Voor een eniveie groey van beamb ten zit daarin, naar wij nooren, ecin- ge verbieleraig van hel loonad\ies, doch voor üe ovenge beambten bl»)U bet ongewijzigd, terwijl voor ade groe pen van ambvcuiairen de loonbiedtragen belangrijk verlaagd zijn, hetgeen aebs neerkomt op een bepaalde loonsverla ging bij de regeling, welke thans geldt. Van een gunsl.ge overgangsbepaling wordt niet meer gesproken. De voor gestelde herziening van de standplaats aftrek vervalt. Voor alle groepen van het Spoor wegpersoneel beteekient dus, vergele ken bij de geldende regeling, deze voorstellen over 't algemeen een loons verlaging, ingaande t Januari 1926. weinig talrijk, kunnen worden samengevat 1 in de leden’der Koninklijke Italiaansche fa milie, de prinsessen van Hessen, van Ser vië, van Rusland en Montenegro en een aantal Duitsche prinsen, waarvan er twee op een troon hebben gezeten. Signor Mussolini ,in zyne kwaliteit van minister-president, zal de plechtigheid bij- wonen en als ’s Konings notaris optreden. Vervolgens zal hy uit naam der regeering, Prinses Mafalda een bruiloftsgeschenk aan bieden. De Koning van Italië zal voor de eersten maal het uniform van „Maréchal d’ Italië” dragen, hetwelk van den hoogsten rang is in ’t leger. Deze uniform is slechts door de twee generaals Cadorna en Diaz gedragen, de gröote bewerkers, der overwinning in den loop van den laatsten oorlog. 'De hof dames zullen de toiletten dragen, volgens de instructies van den ceremoniemeester. Prinses Mafalda zal gekleed zyn in wit sa tijn en een kroon dragen van oranjebloe sems, speciaal uit Bordighera gezonden door de grootmoeder der bruid prinses, koningin Marguerite. VEREENIGDE STATEN. Caillaux naar Amerika De „New-York Herald” meldt Washington, dat in officieele kringen timisme heerscht ten opzichte van de derhandelingen, welke Caillaux te Washing ton zal voeren inzake de schuldenregeling. President Coolidge hoopt in beide huizen voldoende meerderheid te vinden voor de ratificatie van een overeenkomst. Verdacht wordt dat onmiddellijk daarna een ontwa peningsconferentie zal worden bijeengeroe pen,. Het moest hem wel toegeschenen hebben dat zij den man had vermoord Ik had' verwacht, dat zij zou gillen, maar zij deed dit niet. Zij ging naar buiten ,en sloot de deur zacht achter zich. Ik volgde haar na eenige minu ten, want ik begon in te zien hoe Ik deh toestand in mijn voordeel kon ge bruiken. Ik' ging onmiddellijk.' terug naar mijn hotel en maakte toebereid selen voor een alibi. Maar ik wilde weten hoe de zaak verder ging. Ik v_j wanneer het mij te schrijven hij dit posbe-restante Folkestone. Daar hoorde ik van hemi voor ik naar Londen terugkeerde. Hij verklaarde dat hij Goldenburg had vermoord, een verküaring waarvan ik maar al te goed de onwaarheid wist. Maar hij had mij gerustheid gebracht. Ik wenschle niet dat hij door de politie zou worden ondervraagd, want dat zou aanleiding gegeven hebben tot kwesties, wat ik bij hem aan huis deed en hoe ik er vandaan was gegaan. Daarop hielp ik hem met alle mid delen), die mij ten dienste stonden. Ik geloof nu dat ik zeer gemakkelijk had kunnen vluchten, zender meer dén een vluchtig wantrouwen bij wien dan ook te hebben opgewekt. Maar wie Kan alles vooruit weten. En ik geloofde dat weest voor ons allen, zed hij. en voor- name^k voor u, Mr. Grell. Ik kan nauwelijks een excuus maken, voor den verlast welke u is aangedaan, want, BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De moord op professor Rosen. De dider bekent. De „Lokal Anz.” meldt uit Breslau: De inbreker Fleischer, die verleden week ter beschikking der justitie is gesteld, bekende in het huis van bewaring met kzyn eveneens gearresteerden ihedeplichtige prof. Rosen te hebben vermoord. BELGIë. Het spoorwegongeluk te Erkelenz. Op het spoorwegemplacement te Erke lenz (by Aken) ontspoorden 6 wagens van eefi goederentrein. Het duurde uren voor de baan wederom vry was. Een spoorweg- arbeider bekwam zulke ernstige verwon- Foyle hem in de rede. Maar-bevestigt u wat zij hier verklaart, Mr. Grell Grell greep met trillende hand het papier Hij doorliep het snel en gaf het den chef terug. Zij spreekt de waarheid in alles wat ze - van mij zegt, erkende hij. Ik gelóófde - God moge mij. vergeven dat ik mijn eigen oogen kon geloo- ven. Ik geloofde dat Eileen den man had vermoord. Dait heeft mij beïnvloed bij alles wat ik deed. Tot op dit oogen blik had ik geen idee Hij keerde zich bijna woest Green. Waarom hebt u mij niet verteld, waarvoor ik hier werd geroepen De hoofdinspecteur trok zijn schou ders op. Mijn instructies waren u hierheen te brengen niet om' verklaringen te geven. Ik vond het beter, dat u al wat er te vernemen was op uw gemak zoudt hooren, zei Foyle. Wij wisten toen nog niet hiervan.... op de bekentenis, terwijl üe geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (GeautWseerde vertaling). Nadruk Verboden. 106) - Gold en burg was achter op de sola gevallen Ik had twee sia/ppen naar de ddur gedaan, toen ik buiten geluid hoorde. Ik t^ric mij achter het gordijn terug, Grell verwachtend. In plaats daarvan kwam een dame binnen. Zij was dicht gesluierd', en ofschoon ik haar toeh niet* kende was ik zeker dat het I^ady Eileen Meredith was, want Goldenburg had eroip. gezinspeeld, dat de een of and are dramatische verras sing zou komen, als hij het met Grell n’et eens kon wordten. Ik zag haar zich over den vermoorde heenbuigen en toen deed Grell de deur open. Hij rtaarde een seconde lang en slootteen weer de deur, juist toen Lady Eileen opkeek. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per wwk 17 omt, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15,-met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 88. Moekdenparty vertegenwoordigen, Zondag op last van de regeering te Peking scheidene arbeidersleiders hebben gearres teerd. Deze zouden agenten van de bolsje wisten zyn en anti-Britsche beweging in China organiseeren. De vakvereeniging Is ontbonden, daar zy onwettig is verklaard. Meer arrestaties worden verwacht. JAPAN De brand in de parlementsgebouwen. De New-York Herald meldt uit Tokio, dat de politie ,een vervolging instelt tegen de communisten, die worden beschouwd als de aanstichters van den brand in de parle mentsgebouwen. l’ot nu toe hebben drie arrestaties plaats gehad. Een typhoon teistert het Z. W. gebied. Een typhoon heeft Zuid-westelyk Japan geteisterd van Sjikokoe tot -Hyoesjoe. De verbindingen in <le buurt van Osaka zijn gedeeltelijk verbroken. Eenige personen zijn om het leven gekomen. Op verscheide ne punten zyn de rivieren buiten haar oevers getreden. als nen door Engeland te Lausanne aangegaan. Een uitspraak van strooken met deze verbintenissen en die de rechten van Turkye zou aantasten, zou dit land niet kunnen binden. Roesjdi bey maakte gewag van de ver klaring van lord Curzon en voegde er aan toe, dat welk ook het antwoord zou zyn der door den raad geraadpleegde organen, Tur kije zich houdt en zich steeds zal houden aan de te Lausanne tegenover Turkye af- t zij Ws|gg<le verklaringen. Het standpunt van Turkye is duidelyk. Indien het hof van justitie een advies geeft, waardoor aan den raad arbitrale bevoegd heid wordt verleend en wanneer door de gegeven beslissing de rechten van Turkije zouden worden aangetast, zal Turkye niet kunnenfbukken voor de uitspraak. Ander zijds kan geen enkele verbintenis, zooals die door Fethi Bey in October 1924 aangegaan, welke niet geratificeerd wordt door de groote vergadering van Angora, de Turk sche regeering binden. Roesjdi bey eindigde met te verklaren, dat thans de gelegenheid bestaat om de richt snoeren der Britsche politiek tegenover Turkye te openbaren. Turkye verwacht, daf er zoo spoedig mogelyk een eind wordt ge maakt aan een betreurenswaardigen toe stand; honderdduizenden menschen wachten dat er omtrent hun lot wordt beslist. Ten slotte *werd een resolutie van den Raad met algemeene stemmen aangenomen. Alvorens de zitting te sluiten», verklaar de Loucheur, dat de raad aan het Haagsche Hof zou vragen de gevraagde adviezen spoedig te geven. Zich richtende tot beide partyen herinner- 'j de Loucheur deze aan de door haar in Oc- 5 tober 1924 aangegane verbintenissen, dat j 257t

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1