IX r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. UTJW ROUGH sorten 578 10 i Lijsten nde prijnen. No ISM7. Woensdag 23 September 1929 SB* Jaargang f- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen p dit Blad. i A N 1OUDA Zouls de euden zengen OEMAN Voonhutè Bi zuil Uiimin ïirgiiiriog ni in VilkiiM ti Gum. deken Eea euooee voor Jhr. Loadon. n 1 leurandruk. italing 3 (Wordt vervolgd). Beschaam den laster door zwijgende deugd. vraagstukken. Dat kil het ook in een jaar al je Stations i. FEUILLETOS. Oorspronkelijk© roman door LOUISE B. B. 1 voor de ver gaderingen der Commission, de beschikking over lokalen, waarin publiek kan worden toegelaten zonder als nu geschiedt de debatten te hinderen. Wat voor lichamen, die wereldvraagstukken behandelen, geen overbodige luxe kan heeten. ten kantore 9518 27 G0UD8CHE COURANT. ■CHT idag 5 October 1 in het Koffie- an de Markt te OOPS, Wijdsrtraat; Fa. J. C. LAN- ns sing el. SM- OF NHAAG Ut (ij Mi »W alM- af mniM. rt («bnik w. UTTDL IGlf. e volmaakt- gernakkc- mier om van gevaarlijke tomen. Het rmen uit in één nacht, spaste, vond le ratten na dat hij het eilig, zeker, thans eea en proef. tn 90 etui, koopt het M. Den Hm» poth.. Parth. 1 Jen No. 2 te Gouda, ti handel in ta- /en wordt. ‘igenaar. rden bü de be- gen. ?ens plaatselyk Uit Parjjs komt evenwel een tegenspraak en zegt men dat de geallieerden in deze nog geen enkele beslissing genomen heb ben. BELGIS. De Koning van België naar Egypte. Volgens bericht uit Brussel zal de ko ning van België bij zijn terugkeer uit Britsch-Indië Egypte bezoeken en een offi cieel bezoek brengen aan koning Foead. Hy zal ook de nieuwe universiteit van Kaïro bezoeken, waaraan verscheidene Bel gen als hoogleeraar verbonden z(jn. De Belgische typografenstaJdng geëindigd. De typografen in België hebben Maan dag het werk hervat op den grondslag van een vergelijk, dat de vorige week te Brus sel tot stand gekomen was tusschen pa troons en werknemers. Te Antwerpen heb ben echter een zeker aantal patroons de condities van dat vergelijk niet willen aan nemen, waarop vele typografen te Antwer- gekomen, n.l. het voorstel inzake een on middellijk te houden ontwapeningsconfe rentie, het voorstel betreffende een econo mische wereldconferentie en het voorstel betreffende een systeem van verplichte ar bitrage. De toevallige omstandigheid, dat deze zaken gelijktijdig aan de orde zijn ge komen, heeft verschillende bladen van het vasteland er toe gebracht de conclusie te trekken, dat er een wijziging is gekomen In het standpunt van Groot-Brittannië ten aanzien van den Volkenbond. Deze gevolg trekkingen zijn geheel en al ongegrond, zegt de officieele draadlooze dienst. De drie genoemde quaesties zijn van hoogst samen- gestelden aard en het zou weleens nood lottig kunnen worden voor den Volkenbond en alle betrokken naties indien er zonder een zeer volledig en zeer critisch onderzoek ten deze tot daden werd overgegaan. Al deze zaken zyn thans nog in overwe ging by verschillende commissies en de be handeling is nog niet voldoende gevorderd om in staat te stellen een oordeel te veilen over het algemeene standpunt van de Brit- sche of eenige andere delegatie. Intusschen kan gezegd worden, dat ten aanzien der ontwapeningsquaestie de Brit- sche delegatie, wel verre van zich tegen de resolutie te verzetten, haar warm heeft ge steund en zelfs verder is gegaan dan haar opdracht, met het doel om te voldoen aan den wensch naar een voorbereidend onder zoek. aiin zeiubeiieerschiiig, het nooaeioos uitvaren,, vooral tegen bietje, 't praat grage drukwe zusje, dat haar luidruch tige jeugd noodt* voegen/ kon naar de Kalmte en stilte, waaraan zijn versia.p- te zieke zenuwen al meer behoefte kregen. Tegen haar, Betty zet hij nooit een onvriendelijk woord', zij was zijn lievelingskind, zij, het stiefkind'. ,,Dat komt’ merkte Fietje eens op, in een oogenbdik alleen-zijn met haar zuster, omdat jij de donkere oogen, hei bruine haar, de slanke voornaam heid hebt van manna, dat imponeert hem nog altijd ik ben een dik Bar- telsje, dot’s ouwe koek voor hem.” Hoe het adj, toen de toestand van haar stiefvader niet beter ging op den duur, droeg Betty Fietje op aan Jaap jaar als kan tte plaats van compagnon op het kantoor. Want had de oude meneer van den Heymel, Jaap's grootvader van moe derszijde, omdat hijzelf geen zoon te- zat, Jaap niet als peetgeschenk in de wieg reeds zijn naam gegeven, zoodat oe oudste en de jongere naam der fir ma nu vereenigd werden in den toe- koastigen erfgenaam van de /aak ,,van den He/mei Bartels”? Van zelf was daardoor Jaap’» toekomst bepaald. En toen die plaats openviel door zijn grootvaders dood', was het Jaap’s eigen vader die nu zwarigheden maakte, sprak van jeugd- en onervarenheid en de zaak op de lange baan schoof. Jaap, boos, liep het huis uit, ging naar Londen, Ueef weg, nu al twee jaar. Hij kon doen wat hij wilde, hij was onafhankelijk, in het bezit van het moedhrsdeel in de nalatenschap van zijn grootvader Van den Heymel, dat niet in de firma was vastgezet. Fietje had hem geschreven op ver zoek van Betty, hem nauwkeurig moe ten meedeel en den toestand van zijn vader, die erger was dan de oude heer zelf weten mocht, maar Jaap liet op zich wachten. En Betty meende, z^jn koppigheid evenaarde die van zijn va der. twee gelijke loten van één stam. DUITSCHLAND. De ontruiming der Keulache zóne. In de eerste helft van November. Volgens berichten uit Keulen heeft de Engelsche regeering in overeenstemming met de Fransche regeering besloten, de Keulsche zone in de eerste helft van No vember te ontruimen. De correspondent van het Berliner Ta- geblatt voegt er aan toe, dat dit bericht zoowel door de Fransche autoriteiten te Keulen als door de intergeallieerde Ryn- lands-conunissie te Coblenz nadrukkelyk is bevestigd. De Engelsche bezettingstroe pen zullen te Coblenz worden onderge bracht, terwyl de zetel der Rynlandcom- missie naar Wiesbaden wordt verplaatst. 'Het „8-Uhr Abendblatt” maakt nog mel ding van een gerucht, dat de voorzitter van de Rijnlandcommissie, Girard, binnen kort van het tooneel zal verdwijnen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda aa omotrakaa (bahoorande te* den bteorgfcriMD 1—6 r«g«h ƒ1.30, «Uw regal moor ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bmoigkring: 1—5 regete 1 55, elke regel moer 0.80. Advertentiën in het Zatordagnummer 20 bijslag op don pitje. Liefidadigheido-advertentiën de helft van dea prtjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN: 1—4 regale ƒ2.05, elke moor ƒ.0.50. Op de voorpagina 56 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden modedeelingon bjj contract tot ooer gereduceer de* prijs. Groot» lottere en randen worden berekend naar piaateralmte. Advartentiën kunnen worden ingezonden door tuaochenkomet vaa «oliede Boekhan delaren, Advertaotiebureaux on onze Agenten en moeten daags vóór da plaateiag aan het Bureau zjjn ingekocnen, teneinde van opname varzekrnd te sgn. (Van onzen bijzonderen verslaggever.) V. De vleide der comaussiën, waarin de Assemblee zich jaarlijks splitst, is de com- missie van begrooting. Zij heelt dus tot taak om de begrooting over het komende en tevens de rekening over het afgeloopen jaar aan een nauwkeurig en hoezeer nauwkeurig onderzoek te 'onderwerpen en alle voorstellen te behandelen, die daarmede direct of indirect in verband staan. Een schijnbaar ondergeschikte, zelfs deels formeeie taak, doch welke deze com missie van den aanvang af, dank zij het initiatief van onzen landgenoot prof, van Eysinga op hooger peil heeft weten te hou den. Zooveel is zeker, de vierde commissie wordt al lang niet meer als eene onderge schikte beschouwd en hare werkzaamheden hebben in den regel de volledige belang stelling van 4«n secretaris-generaal sir Eric Drummond in eigen persoon. Ditmaal was het de Braziliaansche gedelegeerde, die wat erg vitterig optrad en fouten trachtte te ontdekken wdar zij niet zijn. Want aan het werk van deze vierde com missie gaat altjjd nog vooraf dat van de speciale begrootingscomtaissie, waarin dr. J. A. Nederbra&t van ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken eene overwegende rol speelt. Dat is eene permanente bezui- nigingscommissie en aan haar juist door de permanentie gescherpt oog ontgaat niet zoo heel veel. Wat niet wegneemt, dat print cipieele geschillen over sommige uitgaven en de hoogte van enkele safarisposten, die inderdaad niet gering is, wel altijd zullen blijven bestaan. Het Hof in Den Haag, dat mder de algemeene Volkenbonds-begroo- »;ing ressorteert, is voor velen eene niet onbegrijpelijke reden tot critiek! De Raad formeel en de secretaris-gene raal practisch benoeme^ het zeer uitgebreid Volkenbonds-personeel. Bij die benoemin gen komt hier deze speciale moeilijkheid om den hoek kijken, dat èn de posten, ge meten naar belangrijkheid, èn het aantal der uit ieder aangesloten land benoemde personen zekere evenredigheid moeten ver- toonen. Wie de lijst der Volkenbondsfunc- tionarissen nauwkeurig nagaat, begrijpt, dat er op dit punt wel eens klachten wor den gehoord. Maar wat wil men? Fransch en Engelsch zijn de officieele talen, waar in men in het Paleis des Nations arbeidt, en die worden nu eenmaal het best ge sproken en geschreven door Engelschen en Franschen en nauw verwante volken. Dies vindt men onder het lagere personeel een niet te bestrijden overwicht van beide na tionaliteiten, dat anderzijds moeilijk te compenseeren is. De discussie over dit uiteraard doornige punt nam ditmaal een, grooten omvang en zelfs de anders zorg zame sir Eric Drummond nam er levendig aan deel. Het betreft toch ook in de eerste plaats zijn beleid en zijne onpartijdigheid. Juist wijl men deze niet in twijfel trekt en wilde trekken, bleef de discussie geheel binnen de perken der zeer geoorloofde cri tiek, al heeft de tenslotte aangenomen re solutie duidelijk doen uitkomen, dat men in verschillende landen op dit stuk nauwlet tender toeziet dan de buitenstaander zou meenen! Treedt men de vijfde commissie binnen, dan weet men onmiddellijk, dat in den Volkenbond man en vrouw formeel geheel en praktisch ook op vele punten gelijk zijn. De vijfde is de commissie der sociale en sociaal-ethische, der philanthropische problemen. Hier verdedigt de welspreken de directeur van het Arbeidsbureau Albert Thomas jaarlijks zijne begrooting, die on derdeel van de algemeene begrooting uit maakt, en dan is er zelden of nooit een plaats te krijgen. Aanvankelijk toonde de ze vijfde commissie wat al te veel ijver en werd er wat al te veel geliefhebberd op allerlei terrein. Dat is spoedig verbeterd en de mannen van beteekenis, die hier aan den Volkenbondsarbeid hunne beste krach ten geven, verrichten er nuttig werk. De vraag tot hoever de Volkenbond zich met den arbeid der kinderbescherming zal inla ten, deed ditmaal een langdurigen strijd ontbranden. Er is daarvoor eene interna tionale vereeniging van particulieren aard, die door den Volkenbond wordt gesteund en ook onder zijne bescherming is ge plaatst. Het ging nu minder om de vraag of men 50,000 goudfrancs ter beschikking van dezen arbeid zal stellen; daarin waren allen het eens, maar meer of men zich qua Volkenbond zal bepalen tot een algemeen onderzoek en verzamelen van gegevens, dan wel een bepaald program terzake aan de hygiënische organisaties en de betref fende vereenigingen zal voorschrijven. Het laatste brengt uiteraard verantwoordelijk heid van den Volkenbond tot op het terrein der details mede. De hertogin van Athol 1 uit naam van Engeland, gesteund door de Zweedsche mevrouw BuggeWicksell, staat het meer onafhankelijk standpunt voor; mej. Forchhammer uit Denemarken daarentegen, gesteund door Polen en Noor wegen, stond het meer bindend standpunt voor. Tusschen haar in stond de Neder- landsche delegatie, die bij monde van prof. Francois het o.i. zeer verstandig voorstel deed om aan de hygiënische organisatie I specialisten toe te voegen op het gebied der kinderbescherming, welke er totnutoe ontbreken. Eene directe beslissing is niet genomen, maar op de gebruikelijke, gun stig werkende wijze wordt door onderlinge bespreking naar een convenant gezocht! De zesde commissie is die der politieke belangrijk en is —y dat van het Corfu- incident; ditmaal bepaalt het zich tot de bespreking van mandaten dank zij het jaarlijks terugkeerend voorstel van Nan sen en de minderheden, nadat daaraan een vrij uitvoerig slavernij -debat was voor afgegaan. Het minderhedenvraagstuk is, vooral door de Balkan* en de Baltische landen wel eens wat «1 te veel vooropge zet, maar belang kan «n mag daaraan niet worden ontkend. Het is na den oorlog van karakter veranderd, maar zeker niet van ge vaar ontdaan! De Uihauensche delegatie heeft ter Assemblee het voorstel gedaan eene commissie te benoemen, die tot taak zal hebben een soort v>n code van de rech ten der minderheden en van de verplichtin gen van de Staten, waar minderheden voor komen, op te stellen. Materiaal daarvoor is te over te vinden in de bestaande tracta- ten, b.v. die, waarbij de geallieerde Mo gendheden de nieuwe of uitgebreide Staten als Polen, Tsjecho-Slowakije, Yoego-Slavtë, Hongarije hebben erkend. Maar het is iets anders h$t dient eitend zulke rech ten in bijzondere tractaten vast te leggen of ze als algemeene onderdeden van het volkenrecht te erkennan. Er ontstond dan ook heel wat debat, waaraan bijna alle Oos- teltfke Staten van Europa deelnamen. Po- Rn, Roemenië, Tsjecho-Slowakije steun den het voorstel van Lithauen, waartegen lord Robert Cecil en de Belgische oud-ml- nister Hymans waarzchuwende woorden deden hooren. Want, zoo betoogde Cecil, als men op den Volkenbond de zware last van geheel het minderhedenvraagstuk legt, zou hij daaronder kunn,en bezwijken. Ter wijl Hymans tegen nieuwe instellingen op minderhedengebied, die vooral Hongarije in het leven wilde roepen, dit bezwaar ge voelde, dat daardoor eerder de verschillen werden geaccentueerd dan verhinderd! Nadat de Ohineesche gedelegeerde met kostelijke ironie bescherming had gevraagd van meerderheden, zelfs groote, die ge lijk in zijn land door minderheden wor den overheerscht, trok de Lithauensche de legatie ten lange leste, op raad vooral van den invloedrijken Benesj, haar voorstel in. Maar zy kreeg daartegenover deze voldoe ning, dat, terwijl de Commissie het jaar- Hjksch rapport van den Raad wat de min derheden betreft, goedkeurde, de in deze Comm, gevoerde besprekingen ook aan de aandacht van den Raad worden onderwor pen. Het vraagstuk van codificatie van min derhedenrecht en van eene raadgevende minderheden-commissie blijft dus aan de orde. De heer van Lynden van Sandenburg, die wijselijk aan de debatten niet deelnam, is rapporteur erover; nu niet in alle opzich ten een benijdenswaardige taak! Terwjjl de Commissiën vergaderen, wordt er door sub-commissiën mede hard gewerkt. Ook door die, welke dq ontwerpen voor het nieuwe gebouw van den Volkenbond ter hand neemt. Het schijnt nu, dat niet slechts i, neerslachti'gheid. en, hypochondrie ia brochure van «’rankenstraat 79 1158 18 tot den bouw van een vergaderzaal met an- j Volkenbond krijgt dan, vooral nexen zal worden besloten, maar tot een 1 a— a. gebouw, waarin tevens het Secretariaat zal worden ondergebracht. Het oude Hotel Na tional, waarin het nu is gevestigd, wordt dan weer hotel, wat absoluut noodig is ter voorziening in het bestaand tekort. En de Een officieele uiteenzetting van het Britsche standpunt. In de derde commissie van den Volken bond is men tot een compromis gekomen inzake het voorstel van Jhr. Loudon. De Nederlandsche afgevaardigde heeft een groote meerderheid gevonden, die met hem een spoedige voorbereiding der conferentie tot beperking der bewapening wilde, en een kleine minderheid, welke het aan den Raad wilde vrijlaten, niet alleen wat betreft de bjjeenroeping der conferentie, doch ook wat betreft de voorbereiding. Jhr. Loudon spoor de aan terstond aan den arbeid te gaan, op dat een groot probleem spoedig tot oplos sing zou zijn gebracht, waarnaar alle vol ken hunkeren. Ook Boncour hield een krach tig pleidooi voor de beperking der bewape ning en de onmiddellijke voorbereiding. In de tweede commissie was de zelfde ju belstemming, dat de economische confe rentie nu verzekerd is met de concessie aan Engeland, dat de Raad eerst in December beslissen zal over de instelling van een com missie van voorbereiding. Jhr. mr. dr. Van Eysinga verklaarde dat Nederland van harte instemming schenkt en nog in de Assemblée daarvan getuigen zal. Interessant is verder nog de officieple uiteenzetting, gegeven door Groot Brittan- nië ten aanzien van den Volkenbond. De Britsche delegatie, zoo wordt daarin gezegd, heeft het noodig geoordeeld een omzichtige houding aan te nemen ten aan zien van enkele belangrijke quaesties, die in de laatste veertien dagen aan de orde zijn BUITENLANDSCH NIEUWS. aan den dag voor zijn laaitste ziekte op het kantoor was gekomen, bloei lot aan zijn dood firmant, ofschoon ieder een wist, dat sinds een kwart eeuw zijn invloed slechts in naam' bestond en de geheele zaak rustte op de stoe re breede schouders van zijn schoon zoon, den man van zijn jongste doch ter, zijn medie-comipagnon Bartels. En met de koppigheid van een despoti- scben alleenheersoher had Jaap s va der zijn zoon, jong, voortvarend, met kersv-'rsciie geleerdheid en nieuwighe den, opgedaan op handelsschool efl buitenlandsche kantoren, niet wilton dulden naast zich, uit geheime vrees dat jonge bruisenue kracht hekelen en minachten zou den zekeren ouderwet- schen gang van zaken. Betty glimlachte onwillekeurig. De self-made man, die met veel geluk, maar meer nog door eigen volharding, schranderheid en noeste vlijt, van zoon uit het volk het gebracht had tot een der geachtste buigers uit een groote stad, de vooruitstrever van weleer, met ae jaren deftig conservatief geworden, met alle macht werend de jongere kracht ut eigen bloed, zich liever be helpend op zijn kantoor met zijn ouden vriend, den boekhouder Reyman, on geveer zoo oud als hijzelf, en zoo doende. wel wat onrechtvaardig meen de Betty. Jaap onthoudend wat hem naar recht en traditie toekwam de 2) - En nu was hij zenuwachtig, tobberig geworden in le l ^ogste mate prikkel baar, opstuivend over het geringste. De dood van zijn tweede vrouw, Bet-, ty’s moeder, nu drie jaar geleden, scheen plotseling al zijn energie ge doofd, zijn levenskracht vernietigd te hebbón. Zij was de vriendin zijner jeugd geweest, zij)» speelkameraadje, en ofschoon hij haar eerst veel later getrouwd had, toen hij weduwnaar en zij weduwe was, had hij haar toch zijn geheele leven zielslief gehad en daar waren maanden geweest dat Bat- ty en zijn eigen kinderen meenden dat hij dien dood' van zijn geliefde vrouw niet zoude overleven. Maar hoewel den eersten slag te boven komend1, was hij toch nooit meer de oude gewor dt, langzaam ging hij physiek en mo reel achteruit. Betty, dag alan dag roet hem samen, bemerkte, zijn verval niet dadelijk, maar Fietje, die twee jaar te schrijven, Jaap, die nu twee van huis was geweest, werkend volontair op een groot Londensch toor. De eenige zoon moest op hoogte gebrach worden van den toe stand van zijn vader. Hij moest nu de giieven die hij tegenover zijn vader meende te hebben, het eerst op zijde zetten en terugkonien, zijn plaats was nu thuis meende Betty. En de plaats naast zijn vader op het kantoor was hem aangewezen, behoorde hem’ eigen lik toe, omdat sinds twee jaar zijn grootvader van den Heymel gestorven was. De oude tachtigjarige meneer van den Heymel, die uit sleurgewoonte tot ABONNEMENTSPRUSi PW kwartaal fSUfi, per wwk 17 cent, met Zondagiblad per kwartaal 2.90, par week 22 cent, overal waar da beaorging per loepor geschiedt F ranco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagablad 8.80. Abonnementen worden degelijke aangenomen aan om Bureau: MARKT 81. GOUDA, bü om« agenten en loopara, den boekhandel en de postkantoren. Omo bureaux x#a degelijk» geopend vaa 9—6 uur. Administratie TaL 1st 82; Redactie, Tel. 83. naar kostschool was geweest en nu n naif jaar geleden voor goed was thuis gekomen, had verschrikt uitgeroepen, twar oudere zuster miet haar groote blwuwe weetgrage oogen aanstarend „Maar Betty... kind, wat heb Jj met papa uitgevoerd Hij is eea grijsaard geworden 1” Fieitje noemde haar halfzuster Betty en haar halfbroer* Jaap, den zoon uit het eerste huwelijk van den bankier Bartels, altijd „kind” of ’’kinderen”, hetgeen de twee anderen een bespot telijke gewoonte van die negentienjari ge vonden, want Betty van Eysingen telde reeds vier-en-twintig jaren en Jaap Bartels, of, zooale hij eigenlijk heette, Jacques van den Heymel Bar tels, was ongeveer vier jaar ouder dan Betty. Fietje had Betty de oogen geopend, en nu merkte ook zij het deerlijk ver val op van den eens zoo krachtigen man, zijn geheel grijze haren, zijn ge bogen houding, zijn sloffenden voetstap als hij liep dobr de lange gang, gaan de en komende van het kantoor op de uren van de maaltijden in huis zij moest wei bemerken zijn tegenzin m het werk waarvoor hij eens leefde, hoe hij al meer de zaken van het kan toor drijven liet op Reynman, zijn ouden trouwen boekhouder, die al over de veertig jaren Me zaak diende. En vooral viel haar op, rijn gebrek

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1