INING rr iiijiiiji G 80 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWDK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ent -I No 15858. Donderdag 24 September 1825 OB* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen WN 17 I steeg 14, kr uit FEUILLETON. Zooals de ouden zongen WINNING. r>« aang«.> 'fNEy tcL Maan 1 (Wordt vervolgd). Spoed gewenscht. #599 46 GOUDSCHE COURANT. te bly'ven en weinig verheffend pleizier te zoeken op die uren van het etmaal, dat zy in hun bedden behoorden te slapen. Maar dit gaat toch niet heelemaal op. Een vr|J groot deel van de bewoners van een bedrij vige stad moet overdag slapen, tot laat in den avond werken en heeft alleen den nachf beschikbaar voor ontspanning. Een geheel- onthoudster heeft nu het denkbeeld opge vat een lokaal te openen, waar men kan dansen en praten, in .het algemeen gezellig kan samenzijn zonder geestrijke dranken te drinken. Het idee heeft veel succes ge had, want de club telt al 700 leden, waar schijnlijk gerecruteerd uit die schare, die er geen behagen meer in schept te eten in de zaal, waar wordt gedanst en 35 shilling te betalen voor een flesch slechte cham pagne. Een kopje thee of koffie in een met licht en warmkleurige decoraties gezellig gemaakte danszaal schijnt een goed substi tuut voorxie champagne in de theater-at- mosfeer van de conventioneele cabarets en nachtelijke dansgelegenheden met 'r zwoel gewemel. Nu is ook de tweede dochter van den Italiaanschen koning en de koningin ge trouwd. ’t Is als in een sprookje. Een week lang hebben er feestelijkheden, tuinfeesten, optochten, illuminaties, banketten, tooneel- opvoeringen, enz. plaats gehad. Men heeft gedanst tot in de ochtenduren. Rome en de andere groote steden hebben schitterende geschenken gezonden; de senaat en de re- geering deden hetzelfde. Prinsen en prin sessen kwamen uit het Noorden en uit het Zuiden. Racconigi, het oude slot in Pier mont met het heerlijke park en diep in het groen verscholen, het tuinhuis Le Verne, waar anders alles zoo rustig en verlaten is, was thans vol drukke beweging. Sinds jaren had het oude slot, het lievelingsbezit van het huis van Savoye, iets dergelijks niet meer meegemaakt. Zelfs de oude Giol- letti, die daar in de buurt woont, herinnert zich niets meer van het prachtige feest, dat hier in 1845 plaats vond, ook ter ge legenheid van het huwelijk eener prinses. Er was toen een grootsch toumooi. De tij den van het tournooi zijn wel voor altijd voorbij, maar ook nu nog zijn er aartsher toginnen. Er waren prinsessen uit België, Servië, Griekenland en Roemenië. Allen logeerden op Racconigi, ook Immaculata, de Habsburgsche. De jonge echtgenoot, prins van Hessen, ,ls een neef van Wilhelm II, den gewezen keizer van Duitschland. Hij is een blonde enthousiast. Mussolini, die tien jaar gele den nog in de loopgraven lag tegen Habs burg en Hohenzollern, fungeert thans op Racconigi als ambtenaar van den burger lijken stand. Is het een sprookje voor kin deren of voor grijsaards? Mafalda heeft haar man voor de eerste maal ontmoet op een schilderijententoon stelling. Ledigheid verteert het hart, gelijk de roest het ijzer, evenals een worm de plant. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. De Ministerraad in Duitschland zal heden een beslissing nemen over de uitnoodiging voor de cortferentie met betrekking tot het veiligheidspact. De minister-presidenten van de verschil lende landen zullen mede ter beraadslaging worden opgeroepen voor zoover het den ma terialen grondslag van het voorstel tot uit noodiging* tot de ministersconferentie be treft, daar over het aannemen der uitnoodi ging geen meeningsverschil bestaat. De Duitsch-nationalen die zich aanvanke lijk ten sterkste tegen de conferentie heb ben verzet, verkondigen thans, deze confe rentie heeft au fond niets om het lijf, zij zal evenals de juridische conferentie slechts voorbereidend werk kunnen verrichten, mis schien een voorloopige overeenkomst slui ten en als het eenmaal zoover is,dan zul len wjj wel zeggen of wij het daannee eens zijn of niet. Dr. Stresemann heeft evenwel een geheel andere opvatting van het doel en van het karakter van de veiligheidsconferentie. Hij is vast besloten te probeeren een definitie ve overeenkomst tot stand te brengen. Het staat op het oogenblik nog niet vast of dr. Stresemann alleen dan wel tezamen met den rjjkskanselier en den minister van binnenlandsche zaken, den Duitsch-nationaal Schiele, aan het hoofd van de Duitsche de legatie zal staan. Naar het „Berliner Ta- gebl.” verneemt, heeft dr. Luther zich be reid verklaard dr. Stresemann te vergezel len en zich ondubbelzinnig solidair ver klaard met de veiligheidspolitiek van Stre semann. Het is echter zeer twijfelachtig of ook Schiele van de party zal zijn. Dr. Stre semann had het gaarne gewild, teneinde de Duitsch-nationalen mede verantwoordelijk voor het veiligheidspact te maken en hun zoodoende de gelegenheid te ontnemen hem later alleen als zondebok te gebruiken. Ook de Duitsch-nationalen zelf hebben er aan vankelijk op aangedrongen, dat Schiele deel van de Duitsche delegatie zou uitmaken, daar hij dan Stresemann op de vingers zou kunnen kijken en als het ware als tegen- gewicht zou kunnen dienst doen. Maar bij nader inzien hebben zy het toch wensche- lijker gevonden zich er maar liever geheel buiten te houden, vermoedelijk omdat zU het slimmigheidje van dr. Stresemann door zagen en het Duitsch-natonale partijbe stuur heeft zich thans met klem uitgespro ken tegen het meegaan van Schiele. Waarschijnlijk zal het kabinet aan dezen negatieven wensch van de Duitsch-nationa len voldoen en dr .Schiele niet mee naar de conferentie zenden. Wat de conferentie zelf betreft het schijnt thans wel vast te staan dat deze in Locar no zal plaats hebben. Van Duitsche zijde is men over deze keuze allesbehalve goed te spreken, daar de verbindingen tusschen Lo- toondc Jaap zich weer een echte zoon van zijn vader. Betty zuchtte o, die halsstarrigheid van Jaap, die zij bovenmate had lee- ren vreezen Want nu herdacht zij het tweede bezwaar sinds Jaap’s terug komst, voor haar niet het minste! Zes jaar geleden was er iets... een onbe zonnen dwaasheid, gekomen tusschen haar en Jaap.O, niet zij was hierin de schuldige! Maar in elk geval, net kwaad was gesticht. Doch zij had ge hoopt, stellig verwacht, dat Jaap ver geten zou zes jaar is zulk een lange tijd. En het geleek 000 op ondoor dachte jongensachtige) opgewondenheid, wat hij haar gezegd hadi, zes jaar ge leden Maar tot haar innigen schrik en spijt moest Betty bemerken, dat Jaap in het geheel niet vergeten had', dat rij maar haar oogen behoefde op te slaan, op elk onverwacht oogenblfk dat zij en Jaap in bén vertrek samen waren, om dé zijne te ontmoeten, die heldere grijze oogen me»v den heersch- zuchtigen blik er in, die haar dwon gen het gevoel te leden dat, wel be waard. voor haar gloeide in zijn ziel. En dan telkens maakte zij zich inwen dig boos, voelde zich vreemd beklem! hef was brutaal van Jaap, aanmati gend, hij wist toch hoe zij over hem dacht, dat had rij hem zes jaar gele den al gezegd’. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda a» onwtrakcn (babooiwde toé den basorgfcrii*): 1—5 regel» 140, alka regal maar ƒ045. Van buiten Gouda an den beeoigkriag: 15 regel» f 66, elke regel meer 0.80. Advertentie® in bet ZMMdagnummer 20 bjjalag op den prfja. Liettiadigheictahadvertentiën de helft van den prtya. INGEZONDEN MEDEDEELINGHN: 1-4 regel» 2.05, elke Mgei meer ƒ.0.50. Op de voorpagina 56 hooger. Gewone advertentie» en ingezonden mededeelingea Mj contract tot sear gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden benband naar plaatsruimte. Advertantiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomat van Bollede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. boord en overhemd’ met de zwarte rouwknoopjes afstekend bij de geheel zwarte kleeding. Tegenover hem zat Jaap, aan het andere einde van de tafel, op rijn vader gelijkend, met den- zelfden forschen rechten neus, heldere doordringende oogen en mooi intelli gent voorhoofd, ontsierd* door denzelt- den norsehen rimpel tusschen de wenk brauwen. Alleen had Jaap niet het stijve, recht achterovergekamde haar van zijn vader, hij droeg het donker blonde krullende haar kort geknipt. En als Betty, maar vooral Fietje, nu en dan niet spraken, werd er geen woord gezegd' aan tafel. Sinds Jaap thuis was, zat de oude heer des avonds altijd op zijn kamer boven het salon, en liet zich zijn kopje thee door Betty brengen, die dan een rustig uurtje bij hemi bleef praten, of hem de courant voorlas, wat hij gaar ne had. Haar rustig gezelschap stemde hem altijd opgewekter. Hij gaf voor dat het hem te druk was geworden an den huiselijken kring, maar Betty be greep dat hij boven bleef, omdat Jaap nooit verzuimde in de huiskamer te komen op het theeuurtje, hoe hij zich op de overige uren van den avond in spande. om, trots den onwil van zijn vader en den ouden boekhouder, op de hoogte te blijven van de zaken van het kantoor. In dat halsstarrig döor- drijven. ondanks alle moeieliikheden die hem’ in den weg werden gelegd. Gin op t warme plaatsje te springen, zoodra ik ópsta I Ho, ho wal, vrindje, ik ben er nog, Reyman ook. Reyman en ik, we staan, nop pal op onze oude beenen Jaap bewaarde zijn zelfbeheersching omdat |Betty hem ernstig gewaarschuwd had zijn vader mocht niet geprikkeld worden, elke emotie kon-levensgevaar lijk worden, had' de dokter haar ver zekerd. Maar Jaap begreep datzijn vader min of meer onder den invloed was gekomen van Reyman en dat deze hem ook aanzette om Jaap nog langer buiten de zaken te houden. Waarom Reyman zoo handelde, was juist het vreemde van de geschiedenis. Want Jaap kende Reyman uit rijn kinderja ren niet alleen als een goedhartig vriéndelijk man, maar ook als de on- haatziuchtigste bewonderaar van rijn vader’s genie. Van huis uit was Rey man van betere familie dan de koet- sierszoon Bartels. Samen waren de jonge Bartéls en Reyman hun klerken loopbaan begonnen bij het oude kas- siershuis van den HeymeJ en Co. Een menschenleeftijd werkten rij nu op hetzelfde kantoor, zaten zij in dezelf de kamer. En hoewel die een den an der was voorbijgespfönfeen met reuzen stappen, aan het hoofd kwam' te staan der firma1, terwijl de ander het niet verder bracht dan boekhouder, was er geen ondergeschikte op het kantoor die meer bewondering en belaïigeloo- veel-kaars, zooal» misschien ook over af- zienbaren tyd onder „paardenkracht” nog slechts de sterkte van motoren zal worden verstaan, is het feit in de Parjjsche wjjk Montparnasse luisterrijk herdacht. Tal van kunstschilders hadden zich voor de organi satie van het feest gespannen dat dan ook schitterend is geslaagd. Een lange stoet „praalwagens” met levende beelden, o.a. voor stellend: Diogenes, die met een lanta ren naar een mensch zoekt, de. Nachtwacht, enz. trok door de straten, gevolgd door een gecostumeerde menigte. De bladen erkennen dat Montparnasse net zoo goed iets heel anders dan de jaar dag van de kaars had kunnen vieren, maar dat men niet te diep moet doordenken om dat het jubileum een schoone gelegenheid bood voor een hoekje van Parijs om een» flink te feesten! ITALIË. Het huwelijk van Prinsee Mafalda. In het slot Racconigi werd gisteren het huwelijk gesloten van de Italiaangche prin ses Mafalda met prins Philip van Hessen. De Britsche afgevaardigde bij den Raad van den Volkenbond Amey, heeft te Genè ve de vertegenwoordigers der Engelsche bladen ontvangen. De minister begon met de mededeeling, dat hij te Genève is geble ven om de zitting van den Raad van den Volkenbond bij te wonen, die morgen plaats heeft, om daar namens zijn regeering het voorstel te doen, een vertegenwoordiger van den Volkenbond naar Mosoel te Zenden om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar den inval der Turken. Vervolgens stond Amery stil by de verklaring in het rapport van de Volkenbondscommissie, waarin gezegd wordt, dat Turkije geen af stand doet van zijn souvereiniteit over Mo soel en dat Groot-Brittannië Mosoel dient te ontruimen. Dit voorstel kan onmogelyk worden aanvaard, zoowel met het oog op Engeland’s verplichtingen tegenover zijn bondgenooten in deze streek als wegens het bestaande verdrag met Irak en de noodzakelijkheid om een veilige grens te scheppen, waardoor Irak zich op vreedzame wyze kan ontwikkelen. Indien Turkije zyn zin kreeg, zou Irak een vierde van zijn in komsten verliezen, waardoor de lasten voor Engeland zooveel zwaarder zouden worden. Vervolgens sprak Amery de berichten tegen als zou Turkjje zich bereid hebben verklaard tot concessies in de streek van Dariah. Bovendien, zeide hij, kan men op de beloften en verplichtingen van Tur kije hoegenaamd geen staat maken, zooals de jongste gebeurtenissen hebben bewe zen. De „Manchester Guardian” merkt hierbij op, dat Engeland zelf aan al deze moei lijkheden schuld is, omdat het het Protocol van Genève heeft verworpen, dat bij deze aangelegenheid voor het eerst in werking zou zijn getreden en dat ten gevolge zou hebben gehad, dat alle leden van den Vol kenbond aan de zjjde van Engeland zouden hebben gestaan; terwijl de andere leden van den Volkenbond krachtens van art. 16 van het Statuut van den Volkenbond slechts zeer vage verplichtingen hebben. 3) - Eindelijk, nadat al Fietjes brieven onbeantwoord bleven, schreef Betty zelf.... en Jaap kwam dadelijk, bijna per keerendle post, met de voortva rendheid die hemi kenmerkte. En nu Jaap was teruggekomen en alweer een maand lang in. huis woon de, speet het Betty, dat rij hem) had geroepen I Ten eerste om de verhouding van vader en zxxni beiden stug, heersch- suchtig, onbuigzaam’, zxxxlat bijna da gelijks de conflicten niet uitbleven. De oude heer mocht verzwakt rijn, kop pig en heersdizuchtig bleef bij. „Waarom kom je zoo hals over kop terug Ik heb je nog niet noodig..., kan ’t best alleen af J” Dat waren de zachtste verwijlen die Jaap troffen. Maar some, in de hoog ste mate prikkelbaar, slingerde ri<n vader hem naar het hoofd- ,,Ik rie hé’ hoopt nog opeen -wjeJe ugt afe kat -De Fransche missie onder leiding van Caillaux is heden te New-York aangekomen en heeft zich onmiddellijk naar Washington begeven. Caillaux en Mellon besloten dat de besprekingen een vertrouwelyk karakter zullen dragen. Na zyn bezoek aan Mellon en Kellogg verklaarde Caillaux, dat hij er op rekent op 3 October naar Frankrijk terug te keeren. Bij zyn aankomst te New-York stelde Caillaux den journalisten een vooraf opge maakte verklaring ter hand, waarin hy zijn vertrouwen uitspreekt, dat de Fransche oorlogsschulden zullen worden geregeld op den grondslag van vrede en rechtvaardig heid. Hy herinnerde eraan, dat de Veree- nigde Staten en Frankrijk twee keeren zij aan zij op het slagveld hadden gestreden en verklaart, dat hjj ervan overtuigd is, dat door wederzjjdsche loyauteit een billijke en practische ‘overeenkomst kon worden ver kregen. Op een vraag aan Caillaux of hy voor nemens was voor zyn land dezelfde gunstige voorwaarden te verlangen als Engeland heeft verkregen, antwoorddde Caillaux dat de minister geen gunstiger voorwaarden voor Frankrijk wenschte. De „New-York World” verklaart naar aanleiding van dit antwoord dat indien Amerika aan Frankrijk inder daad gunstiger voorwaarden zou toestaan, de overeenkomst met Engeland dient te worden herzien, zqodat beide landen dezelf de condities krijgen. ft De Tweede Commissie van den Volken bond heeft vandaag hare werkzaamheden beëindigd. Zij heeft met algemeene stem men de resolutie aangenomen inzake het voorstel-Loucheur tot byeenroeping eener economische wereldconferentie. -De Vijfde Commissie besloot een studie commissie naar Perzië te zenden om de opiumproductie aldaar te bestudeeren en de middelen om deze te doen vervangen door andere producties. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Gevaarlijke brandweerhelmen. Dezer dagen is te Londen een brandweer man gedood, doordat »yn helm in aanra king kwam met een electrischen draad, die onder stroom stond. De jury van den lijk schouwer heeft hierin aanleiding gevonden, den Londenschen graafschapsraad té advi- seeren maatregelen te nemen om de brand- weerhelmen te isoleeren. Opleiding van werkioozen tot landbouwers. De regeering zal via het ministerie van Afbeid by wyze van proef een plan ont werpen voor de opleiding van jonge onge huwde werkioozen. Deze opleiding zal voor namelijk van landbouwkundigen aard zijn en gericht zyn op de behoeften der kolo niën' -De werkioozen, die daarvoor in aanmer king komen, nl. degenen dia niet in de ge- gelegenheid zijn geweest een vak te leeren, zullen een cursus van zes maanden volgen. Twaalfhonderd arbeiders zullen aanvanke lijk worden toegelaten. Een droge nachtclub. Dat de nachtclub recht en reden van be staan heeft in een mode’rne stad zou men kunnen concludeeren uit het feit, dat hier binnenkort een „droge” nachtclub zal wor den opgericht in Londen. Een nachtclub wordt in het algemeen en misschien terecht beschouwd als een geheel overbodige in stelling, die menschen noopt op eh wakker ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 245, per week 17 cent, mot Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geedüedt Fraaco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan on» Bureau: MARKT 31, GOUDA hij onze agenten en loopere, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend vaa 9—6 uur. Administratie TeL Int. 82; Redactie, Tel. 83. Duitschland en het veiligheidspact. Cafllaux in Amerika. De quaestie Mosoel. carno en Berlijn buitengewoon moeilijk zijn. FRANKRIJK. De strijd in Syrië. De Daily Mail meldt uit Jeruzalem, dat 1 de Fransche troepen Soeweida ontzet heb ben zonder bloedvergieten. De opstandige Drusen concentreeren zich in zuidelijke richting. Briand over oorlog en vrede. Een respijt van zes of acht jaar? Zes of acht jaar geeft Briand Europa vóór dat er een nieuwe oorlog uitbreekt!... Dit ontmoedigend oordeel heeft hij tegen over een medewerker van de „Revue Heb- domadaire" uitgesproken, die hem inter viewen kwam. Wanneer in zes jaar de we reldvrede, en voornamelijk de Europeesche vrede, niet definitief is bevestigd, dan zul len wij, aldus Briand, ons tekortschieten en het bankroet van den geest des vredes moeten erkennen en ons op het ergste voor bereiden. -Daarom, zoo vervolgt hij, houd ik het met den Volkenbond. Het gaat om het al ternatief: Volkenbond of oorlog. Er is een derde keuze: bolsjewisme, maar is bolsje wisme iets anders dan een andere vorm van oorlog? Wie zou er meer profiteeren van het bankroet onzer democratiën in de organisatie van den vrede dan de Interna tionale van Lenin. iBriand weigerde te gelooven dat de oor log een onvermijdelijke en ongeneesljjke ziekte is. In mijn oogen is vrede niets an ders dan de afwezigheid van oorlog. Zoo lang de oorlog mogelijk blijft moet de weg daartoe worden versperd. Het jubileum van de kaars. Gisteren was het honderd jaar geleden dat de Franschman Chevreul de stearine- kaars uitvond. Ofschoon de kaars en de kandelaar vrywel niet meer worden ge bruikt en de naam „kaars” nog slechts voortleeft in een electrische lamp van zoo- /X) genegenheid koesterde voor den patroon dan de trouwe onderdanige makker uil rijn jeugd. Nederig, onder danig had Jaap Reyman altijd gekend; doch hij hield in rijn jongensjaren en in den tijd dat hij als klerk, na- rijn, handieissehool-oursus, practtisch werkte- op zijn vader’s kantoor, veel van den vriendelijken, bereidwilligen ouden man. Waarom vondj hij den boekhouder nu zoo anders waaróm1 noemde hij dón nu zijn vriéndelijke nederigheid gluiperig, valsch Waarom werkte1 juist dfe goedhartige Reyman van vroeger, nd Jaap’s opname- in de zaak tegen door een verkeerden invloed uit te oefenen op rijn verouderden, verzwak ten vader Jaap, kregel, voelde zich het onbruikbare vijfde rad op het kantoor, inplaats dat volgens billijkheid en traditie het kantoor hem’ reeds voor de helft toebeihoorde. En de wederzijdsche grieven prik kelden den vader en bezorgden dén zoon een nurksch humeur. Vader en zoon ontweken elkander stelselmatig slechts samenkomende bij de maaltij den. Dan zag Betty haar stiefvader zit ten aan het hoofd- dier tafel, waaraan zij nu met Fietje zat te werken, met zijn deftig ouderwetsdi uiterlijk, de gladgeschoren bovenlip en kan tusschen de grijze bjikkebaarden, de glazen van den gouden bril flikkerend voor de oogen, het zuiver wit van liggend

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1