Rijnlands Bundergeld «Easpa» bois^$l475> Gemeente Lichtfabrieken Gouda. CURSUS GOUDSCBE COURANT - ZATERDAG 26 SEPT. 1925 - TWEEDE BLAD A. den Ouden, A. den Ouden. Notaris J. KOEMAN Winkel- en Woonhuis S. H. van Loon Azijnfabriek „DE BEL" Rijwielfabriek A. SCHOUTEN, le klasse RIJWIELEN. £,e9inte ,<lokma'•[e, kzywel is het kenmerk der schitterende Najaars^Collecties bij C A Ook voor Heerenkleeding ROTTERDAM ^WWJjv/ o '.831.000ton kg. bruinkolen C. JANSSEN - Nieuwe Haven 322. H.H. Sprulten-teelers, Adverteert In dit Blad. h zirii JUpiint Vir|iJerii| na in Vilkenbeid te Geil». haar handel in MELK, BOTER EN EIEREN heeft overgedaan aan den Heer Onder beleefde dankzegging voor het ge durende ruim 47 jaar genoten vertrouwen beveelt zy haar opvolger bij haar geachte cliëntele aan. WIED. A. SNOEK. In aansluiting op bovenstaande deelt ondergeteekende mede dat hi) den han del in MELK, BOTER EN EIEREN van de WED. A. SNOEK heeft OVERGE NOMEN. Door correcte en coulante bediening hoopt hy het zoo ruimschoots genoten vertrou wen van zyn voorgangster waardig te wor den. Beleefd aanbevelend, PEPERSTRAAT 68 GOUDA. te HAASTRECHT zal verkoopen op Maandag 5 October 1925, des avonds 7 uur in het Koffie huis „De Harmonie" aan de Markt te Gouda. Een goed onderhouden aan de Dubbele Buurt No. 2 te Gouda, waarin sinds jar^n een handel in ta bak en sigaren gedreven wordt. In gebruik bij den eigenaar. Ontruimd te aanvaarden bij de be taling der kooppenningen. Te bezichtigen volgens plaatselijk gebruik op vertoon van een door den notaris af te geven bewijs. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. Ingelanden worden herinnerd, dat op 1 October a.s- de laatste termijn van betaling van Rijnland's bundergeld over 1925 zal verschijnen. 2597 14 Allen met circulatie. Onder Garantie. HET GROOTE SUCCES der „PERMANENT" Haarden is naast DE LAGE PRIJS het buitenge woon zuinig branden. Vele tevredenheidsbetuigingen spreken van groote voordëelen boven andere fabri katen. Speciaal KOOKHAARDEN. Onder Garantie Allen met circulatie. Aanbevelend, CORN. VAN DRIEL, ZEUGESTRAAT 40 - Tel. 525 - GOUDA. KOMT EVEN ZIEN. DROGISTERIJ - MARKT 6. AROMATISCHE STAALTINCTUUR en EIWITSTAAL. Zware pluchette voor overgordijnen in rood, goud en grys, koperen en houten garnituren. Lage prjj zen. Laat ons voor de koude een paar stel leveren. "Het scheelt IJ de helft in de brandstof. Heeft U daar wel eens aan gedacht? - O. DE RAADT West-Haven 42 - Gouda. 8619 17 VRAAGT uwe Winkelier onz« prim. dit waarborgt U zuivarhald an kwalitait 1707 15 SPIERINBSTRAAT 129 - SOUDA BOELEKADE 130 - GOUDA. Beveelt zich beleefd aan voor de levering van PRIMA Alles wordt cp eigen werkplaats ver vaardigd. Concurree rende prijzen. Reparatiën spoedig en billijk. .van de nieuwe Velours Mou- 'elour&^^Tpt C%(\ ne St°^' b,]20n^r moe, Jne*erV<t rr.ftt tl'V OW Lgegarneerd nieuv^ Ld Cd» _Jm£tPrachtig 75 everrite bon Prachtige Najaarsjapon, klokmodel,vao buitengewoon mooie kwaliteit Rips-Tr met modern A fZf\ Crêpe de Het allernieuwste wat de Mode biedt, brengen wij in schier eindelooze variaties en in de laatste modekleuren,tegen prijzen veel lager dan U denkt. Bij vergelijking zal U het groote verschil dadelijk opvallen, en U onomstootelijk blijken: bent beslist naar de allerlaatste Mode gekleed met dezen hoogst eleganten Klokmantel van de nieuwe Velours Mélde stof, buiten gewoon smaakvol afgewerkt met schitterende kwaliteit Amer.Opossum. In de nieuwste modekleuren Hoogstraat hoek Korle Hoogstraat werden alleen reeds in 1924 in het Keulsche Bruinkolen- district gedolven en tot bri ketten verwerkt Wat dit beteekent, Dal zij, cfie eenmaal Bruinkolen- bnketten ah stookmaleriaaJ be proefd hebben, geen andere brandstof meer wenschen. Iedere van Bruinkolenbriketten is tevreden. Ook Gij zult tevreden zijn! 2615 30 COKESPRIJZEN vanaf MAANDAG 28 SEPTEMBER a.s.: GEKLOPTE COKES f 0 90 1 GROVE COKES ois" PER HL ™UIS PARELCOKES 0.80 BEZORGD. Afgehaald van de fabriek (alléén des morgens tusschen 9 en 12 uur) 15 eent per H. L. lager. Bestellingen kunnen geschieden ten kantore, per telefoon, (no. 70) en per briefkaart. De beste, voardee/igste en zinc/e/ijkste brandstof. Handteekenen, Ontwerpen, Houten, Marmeren, Letter-en Décoratief Schilderwerk. Ondergeteekende geeft kennis van, de opening van bovenstaande curaut per 15 OCTOBER a.a. inschrijving leerlingen tot 10 OCTOBER. Leereer Handteekenen. wenscht gü Uwe spruiten tegen een goeden prys te verkoopen, brengt ze dan aan de veiling te Berkel en Rodenrijs. Ook voor niet-leden is gelegenheid hun spruiten te laten veijen. Geeft Uw adres op aan den Veilingmeester der veiling en U ontvangt dagelijks bericht over de prijzen. MB U Coöp. Groentenveiling-vereen. „BERKEL EN ROPENRIJS." Veilingdagen: Maandag, Woensdag en Vrijdag nam. half twee. (Van onzin bijzonderen verslaggever.) Duitaahland mm Hat «alllghaldapaat. De Duitache detonatie. De debatten in de Assemblée geëindigd. De Fransche schuld aan Amerika. Ministerswisseling in Frankrijk. Volgens de „Lokal Amzeiger" zullen de Duitsche gezanten reeds heden mondeling aan de betrokken regeeringen het Duitache antwoord overbrengen. Als plaats van bijeenkomst zal Lusern worden voorgesteld en als datum van begin der conferentie 5 October. De Duitache delegatie vertrekt waar- schyniyk op 3'October 's avonds van Ber lijn. Dr. Luther en dr. Stresemann zullen begeleid worden door den staatssecretaris Schubert van het departement van buiten- landsche zaken, door den „MSnisterialdirek- tor" dr. Gnus, die als Duitsche gedelegeerde aan de Londensche juridische conferentie heeft deelgenomen, door den ryksperschef dr. Kiep, door den staatssecretaris van de rijkskanselarij alsmede door eenige hooge ambtenaren van de rijkskanselarij en bui- tenlandsdhe zaken, in het geheel circa 20 k 24 personen. De Assemblée heeft thans haar bespre kingen over het vraagstuk der Arbitrage, veiligheid en ontwapening beëindigd. Sokal (Polen) zeide dat hy vóór de voor gestelde teksten zou stemmen, die hy be schouwde als de uiting van de Assemblée om de continuïteit van den Arbeid van den Volkenbond te verzekeren. Copola (Italië) was vrat de ontwapening betreft van meening, dot de methode van het opdragen- van uitgebreid onderzoek aan omvangrijke lichamen nutteloos, zelfs ge vaarlijk was, vooral wegens de publiciteit die zjj uitlokte. Hy hernieuwde vervolgens de verklaringen, die hy in de ontwapenings commissie deed. Hy'mans (België) betuigde de instemming van> zyn- land met de resoluties en deelde mede, dat de Belgische regeering hem op dracht had gegeven, zich aan te sluiten by de facultatieve clausule van het statuut van het Internationaal Hof van Justitie. Palacios (Spanje) constateerde dat de aanneming door de Assemblée van de reso lutie van Spanje een aanpassing van den Volkenbond aan.de internationale werkelyk- heid vormde. De rapporten en*de resoluties werden aan genomen. Omtrent de voorstellen van CaiUaux aan de Ver. Staten wordt thans het volgende be kend gemaalct Caillaux zou aan de Ameri- kaansche commissie tot fundeering van de schulden de volgende voorstellen hebben ge daan: Frankryk erkent formeel zyn oorlogs schuld en is bereid deze tot een bedrag van 2933 millioen terug te betalen. Frankryk stelt voor by dit bedrag nog te voegen de schuld voor den aankoop van het door het Amerikaansche leger in 1919 achtergelaten oorlogsmateriaal ten beloepe van 407 mil lioen', waardoor het geheele bedrag der schuld tot 3340 millioen stijgt. Frankryk aanvaardt dé door het Amerikaansche con gres voorgestelde betalingsperiode, zoodat de betaling over een termyn vai «2 jaar zal worden verdeeld, en zal de betalingen geleidelyk doen sty'gen. Frankryk verlangt geen moratorium en stelt voor gedurende de eerste 5 jaar jaariyks 25 millioen doilar te betalen, waaronder begrepen is een be drag vu 20 millioen rente voor de aan gekochte voorraden oorlogsmateriaal; het is bereid te betalen gedurende de volgende 5 jaar telkens 30 millioen, gedurende de daar op volgende 10 jaar telkens 45 of 50 mil lioen en van 1946 af voor de nog overbiy- vende 42 jaar jaariyksche betalingen, die geleidelyk tot 80 millioen zullen stygen. Frankryk verlangt echter, dat aan de over eenkomst een clausule zal worden toege voegd, waarin rekening wordt gehouden met het betalingsvermogen van Frankryk, opdat indien biykt, dat dit betalingsvermogen niet zoo groot is als verondersteld werd, de toe gezegde bedragen verlaagd kannen worden. Caillaux heeft in zyn rede by de ope- ningsbyeenkomst der beide commissies o.a. verklaard te hopen, dat men niet slechts oen oplossing zou weten te vinden, die, voor zoo ver materieele belangen betreft, practisch uitvoerbaar is, maar ook heit verleden der beide groote naties waardig. Wy vergeten niet, vervolgde Caillaux, wat wy aan Ame rika verschuldigd zyn voor de edelmoedige hulp, die het aan ons volk in tyden van nood heeft verleend. Wy zyn hier als goede zakenlieden by een- gekomen, teneinde een afdoende regeling te treffen voor de aangelegenheid tusschen onze beide landen. Wy verbloemen noch den iast, waaronder Frankryk gebukt gaat, noch de moeilykheden die van invloed zyn op zyn toekomst, maar deze toestand is niet biy- vend. Wy zyn er ons van bewust, dat onze conferentie van grooten invloed kan zyn op den wereldvrede en voelen dan ook ten volle de groote verantwoordelijkheid, die op ons rust. Onze plicht is het, in samenwerking met u, leden der Amerikaansche commissie, tot een resultaat te komen, dat in de waar deering van beide volken biliyk is en op den duur uitvoerbaar biykt. De New-York Times is nogal te spreken over deze woorden van den Franschen mi nister. Caillaux, zoo zegt het blad, heeft niet zooals Viviani en Briand, mooie rede voeringen over historische problemen ge houden, die niets met de actueele quaestie te maken hebben. De geheele openbare mee ning wenscht, dat de discussie op een zake- ïyke basis zal plaats heb en. en na deze preliminairen mag wel wórden gewacht dat dit inderdaad zal geschieden. Ia Frankryk zelve is een kabinetswisse ling te wachten. Ais gevolg van het jongste onderhoud tusschen Herriot en Painlevé, zou Steeg, minister van justitie, benoemd wor den tot gouverneur-generaal van Noord- Af rika, welk gebied Tunis, Algiers en Ma rokko zal omvatten, Schrameck (binaenl. zaken) en Hesse (koloniën) zouden eveneens hun ministerportefeuilles neerleggen, Pain- levé zou de portefeuille van justitie aange boden hebben aan Herriot, -die echter ge weigerd heeft. Men acht het thans waar schijnlijk dat Chautempo minister van jus titie en Daladier minister van koloniën zal worden. Do portefeuille van binnenlandsche zaken zou aangeboden véorden aan MaJvy. De Commission zyn intusschen met haren arbeid rustig voortgegaan. Het behoeft wel nauwelyks gezegd, dat hierby de nadruk valt op de eerste en, de derde Commissie, die de ook dit iaar\moeiiyk te splitsen vraagstukken van hitrage en ontwapening, beiden de noodzal yke waarden voor veiligheid vaststel iïuü, hebben te behande len. In de eerste Commissie is het Deensche voorstel, dat een soort van bemiddelaars aan het Haagsche Hof wilde toevoegen, op de meest eervolle wijze begraven. Daarentegen heeft het Zweedsche voorstel, dat de verdere studie der verplichte arbitrage, gelyk in het Protocol van 1924 geregeld aan den Raad vraagt, instemming gevonden, zy het ook in eenigszins veranderden vorm. Eigenaar dig was, dat plotseling van Engelsche zyde, by monde van deii knappen jurist Sir Cecil Hurst, verzet kwam tegen alles wat met uit breiding der verplichte arbitrage verband hield. Deze tegenstand toonde zich reeds by de bespreking van Motta's voorstel om de Staten, die de verplichte bevoegdheid van het Hof van den Volkenbond te 's-Graven- hage hebben erkend, uit te noodigen daar mede voort te gaan, wanneer zoo straks de eerste vijfjarige termyn dienaangaande zal zyn verloopen. Maar die tegenstand deed zich krachtiger gevoelen toen Hurst ver klaarde dat en waarom Engeland deze ver plichte bevoegdheid niet wenscht te onder teekenen, en deze weigering zoo onschuldig mogelyk trachtte voor te stellen. Daartegen rees verzet, waarby' de Belgische gedele geerde Rolin sterk stond, toen hy tevens kon mededeelen, dat België nog voor het einde van dit jaar die verplichte bevoegd heid hoopt te onderteékenen. Tot nu toe is dit slechts geschied met uitzondering'van Frankryk, dat het voorwaardelijk deed door zoogenaamde kleine Staten, en ai telt België daaronder mede, dit land vormt een eigenaardige trait d*union met de groote Mogendheden, waaruit hoopvolle verwach tingen zyn gerezen. De Zwitsers zagen hun aandrang betreffende de verplichte bevoegd heid van het Hof aanvaard, zy het ook niet in den vry sterken vorm, dien zy aanvan- kélyk gewenscht hadden. Uruguay had het voorstel gedaan, om, nu het Hof een viertal jaren heeft gewerkt, een onderzoek daarnaar in tè stellen, teneinde eventueel noodige wy- zigingen in de procedure van dat Kof te kunnen overwegen. Terecht heeft men dit voorstel niet aanvaard, omdat het inderdaad er op zou geiyken als hebben deze drie ja ren zekere onvolkomenheden of onvolledig heden in deze procedure aan het licht ge bracht, wat niet het geval is. In de derde Commissie een gelijke, nog steeds ietwat onverklaarbare tegenstand van Engelsche zyde. Men mocht aanvanke lijk aannemen, dat het Nederlandsche voor stel, door den heer Loudon ingeleid, alge meen» instemming zou verwerven, zy het ook, dat men zoekende was naar een over- vangsvorm om dit Nederlandsche voorstel in overeenstemming te brengen met de mede ingediende Spaanache en Hongaarsche voor stellen, waarvan het materieel niet aanmer kelijk verschilde. Namens Frankryk had de bekende gedelegeerde de Jouvenel zijn in stemming uitgesproken. Groot was dan ook de verrassing toen plotseling namens En geland Sir Cecil Hurst bezwaar kwam ma ken. De Jouvenel had de begrypeiyke voor waard* gesteld dat de conferentie zelf pas zou bijeenkomen als de veiligheid zou zyn verzekerd. Maar Hurst ging veel verder en TWEE VRIENDEN. De heeren Anastase Gaudon en Isidore Fleury waren sinds vele jaren wat men noemt dikke vrinden. Aan hetzelfde minis terie werkzaam, hadden zy vyf-en-dertig jaren lang zonder hartstochten, zonder denkbeelden, zonder oneenigheden, punc tueel, het luie, sufferige bureau-leven ge leid. Als ze eenmaal jong geweest waren was die jonkheid onmlddeliyk ingedom meld op het bureau. Zy hadden dezelfde onbewuste neigingen, verrichtten denzelf den werktuigeiyken arbeid, hadden beiden even weinig te beteekenen. Hierdoor wa ren zy tot elkander gebracht en hadden samen het leven door gevegeteerd. Van het leven om hen heen Hadden zy niets ge zien, laat staan begrepen of gevoeld. Bui ten staat om zich. iets voor te stellen, wat omging buiten hst kleine kringetje van hun ervaringen en gedachten, hiekien zy er eenige alledaagsche beginseen van eer en zedelijkheid op na, die, naar hun begrip, het kort begrip vormden van een mensch- waardig bestaan. Nooit was hun een ide- aaltje, een droompje door de kleine hersens gegaan. Deze wer ten geregeld, kalm door, als een horloge, d. opgewonden was door de administratie v «arvan zy deel uitmaak ten. Eén ding slechts was in staat hun eeni ge emotie te bezorgen: een verandering van ministerie. En zelfs dan ondergingen zy meer den prikkelenden invloed van de on rust om hen heen, dan dat die onrust uit hun eigen binnenste voortkwam. Zy wa ren daar enkele dagen lang min of meer ge jaagd* han pelsen sloegen dan iets sneller dan guMwmiyk* zy* dachten dan zelfs wel «ens aam de mogelijkheid va» ontslag of vairbmraedefing. Mm» als dr nieuwe nriaistor gekomen VII. verklaarde zich zelfs niet te kunnen vereeni gen met een voorstel, dat reeds nu den on- middellyken aanvang der voorbereiding als verplichtend zou vaststellen. Hy wilde niet verder gaan dan den Raad bevoegdheid ver- leenen om het juiste oogenblik voor dien -r.~ rzzt te «tellen. Nu is de moeilyk- hekl hierin gelegen, t de Neot» tdsche delegatie en de voorstanders van ht door haar ingediende voorstel in de reeds &~n den Volkenbond1 verbonden z.g. co-ordonatiecom- mi8sie niet een voldoend krachtig en volle dig orgaan zien om de voorbereiding van de Ontwapeningsconferentie op afdoende wyze ter hand te nemen. Hurst nu heeft niet be- paaldeiyk verklaard, dat hy aan de co-or- donatiecommissie wenscht vast te houden, maar heeft niettemin deze commissie meer in bescherming genomen dan door anderen geschiedde. In elk geval staat dit wel vast, dat uit deze zesde vergadering zal voort komen een aanvang, zy het direct, zy het over eenigen tyd als de Raad dit nuttig oor deelt, van de voorbereiding der Ontwape ningsconferentie. Zooveel is zeker, Engeland is niet principieel onwillens om aan elke voorbereiding zyn steun te weigeren. Sledhts wenscht het het daartoe gunstige oogenblik af te wachten, en misschien, heel misschien, is het verloop der Mosoelzaak daarvan mede de oorzaak. Wat de overige commissiën aangaat, de tweede zit nog midden in de beraadslagin gen over het zoo belangryke voorstel der Fransche delegatie betreffende de economi sche conferentie. De vierde heeft, na een als immer welsprekende redevoering van Alttert Thomas, de begrooting vrywel onveranderd vastgesteld. De vyfde heeft de verschillende I sociale problemen, aan haar onderworpen, afgehandeld en het Nederlandsch voorstel aangentynen om het Hygiënisch Comité van den Volkenbond uit te noodigen zich by de behandeling van vraagstukken van kinder- hygiëne te doen voorlichten door spéciale deskundigen op dit gebied. De zesde Com missie tenslotte heeft het rapport van den I heer Van Lynden van Sandenburg over de minderheden kweetiën aangehoord en dit rapport aangenomen, dat dus wil zeggen, dat op den grondslag van dit rapport de zaak aan de Assemblée zal worden voorge bracht. De Assemblée heeft inmiddels hare vergaderingen hervat; het Oostenryksche probleem was hét eerste, dat aan de orde kwam. Na de beslissingen, daarover door den Raad en door de Tweede Commissie genomen, kon moeriyk meer eenige twyfel bestaan over de afdoening van dit vraag stuk. Men heeft de condusiën, die vaststel len het tydstip, waarop de financieele con trole in Oostenrijk zal worden opgeheven, tlhans definitief vastgesteld, men heeft ook in de Assemblée aan Mr. Zimmermann als Commissaris-Generaal en aan Oostenrijk als land dat de controle heeft verdragen en zich thans naar een beteren ty'd keert, de noodige en welverdiende huktó gebraeht. Mensdorff, de vroegere gezant van Oostenrijk te Lon den, een terecht by velen sympathieke fi guur in de Assemblée, heeft Oostenryk's dank betuigd zoowel aan den Volkenbond ais aan zyn Commissaris-Generaal. En by dit alles blijft bovendrijven de overweging, dat de Volkenbond»organi8atie zelve met het thans wel definitief geworden financieel herstel van Oostenrijk een stuk werk heeft I geleverd dat, zooals niet ten onrechte is ge- tegd, op zichzelf het bestaan van den Vol- I keobond waard is. was en de kalmte in de verschillende af delingen hersteld web, keerden ook zy tot hun gewoon regelmatig en rustig be staan van ingepopte insecten terug. Het zittende leven en de zwaar verteerbare kos ten van de crêtneries gepaard aan de dage lyks toenemende slaperigheid van hun her- sens, had hen bewaard voor geestelijke af dwalingen als voor die der liefde. Er was niets byzonders in hun eeatonig leven. Maar, naargelang zy ouder werden, begon er een nieuwe gedachte in hun ledige herse nen rond te spoken. Eerst onbestemd, daarna meer helder en klaar. Het was de gedachte aan het leven als gepensionneerden. Zy zouden buiten gaan wonen. Anastase zag zich reeds rond wandelen, in hemdsmouwen, in zyn tuin. Beelden van spaden, harken, bloempotten, een klein wit huisje, -een trippelend haze- windje verdrongen zich voor zyn verbeel ding. Isidore had dergelyke idealen: een grooten stroohoed op, een wandeling tus schen de Woem- en heest«rperkse, 'n visch- partytje, de door hem gevangen visschen heerlyk bruin gebakken, en nog veel meer van dien aard. Anastase Gildon vroeg 't eerst zyn nen- sioen. By Bezons kocht hy een stukje grond en iiet daarop ccr. huiftie bouwer Isidore Fleury kocht het daarnaast gelegen 2 Tein, alleen door een soort palissadeering -n het erf zyns vriends gescheiden. Ongeveer in het midden van deze afheining was een put voor gemeenschappeiyk gebruik. Een voetpad fiep langs de beide erven heen en rechts en links strekten zich bouw- en wei landen uit, waarop geen boom of struik, maar enkel hter en daair een klote huisje of; eew groepje woningen te aien was. Heel In de verte verhieven zite tegen den ge ziekt setoder hooge fabrieksschoorsteen*", Waaruit zwarte rookwolken naar beven BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Botsing vliegtuigen. Naby Saffrom Walden, zoo wordt d.d. he den" uit Londen gemeld, zyn twee vliegtui gen tegen elkaar gebotst. De vliegeniers luit. Karter en sergeant Mc Grath werden gedood. Sedert het begin van dit jaar zyn 32 vliegtuigen neergestort, waarby 41 vlie- geniers om het leven kwamen. NOORWEGEN. De kroenprfau verloetfdT Met een nicht van Inning Gustaaf van Zweden 7 Naar wordt gemeld, zal kroonprins Olaf van Noorwegen in het huweiyk. treden met de Zweedsche prinses Aatrid, dochter van prins Karei, jongeren hoeder van koming Gustaaf. Dit huwelijk zal voor Noorwegen en Zweden niet zonder politiek» beteeken» zyn. Prins Olaf is in 1908, prinses Astrid m 1905 geboren. ITALIË- Vliegtuig neergestort. Een telegram uit Novare dxi. heden meldt: Een vliegtuig, waarin zich bevond de chef van het luchtvaartdepartement Bon- zani, is neergestort. Bonzani werd niet ge wond. Het toestel is vernield. BELGIS. Een zware brand te Antwerpen. Gisterennacht, omstreeks half twee, heeft er een hevige brand gewoed in het Azia-dok te Antwerpen, waar de stapelplaatsen der houtfirma's Van Mulandt, Bauiez, Leon Teichmann en Daeseleer zyn gevestigd. Vele uren had de brandweer noodig om de ontzettende vuurzee afdoende te bestry- den. Groote hoeveelheden masten en palen zyn veilbrand. De stapelplaats der laatste firma ging geheel in de vlammen op. De schade wordt op 3V4 millioen geschat. HONGARIJE. Een bolsjewistisch complot in Hongarije* Arrestaties op groote schaal te Boedapest. De politie te Budapest heeft ontdekt, dat de vroegere volkscommissaris Math las Ra- kosi, die in Hongarye tydens de heerschap- py der bolsjewiki een belangryke rol heeft gepeeld en met Bela Kun, na de ineenstor- storting van het communisme in dit land, naar Rusland was uitgeweken, sedert een week onder een valschen naam te Boeda pest vertoeft, en hier met de groep, die kort geleden uit de sociaal-democratische organisati heeft gevormd, welke het plan had den val der regeering te bewerken om vervolgens de dictatuur der bolsjewiki in Hongarije uit te roepen. Met Rakosi is ook de gewezen secretaris van Bela Kun, Weimberger, te Boedapest aangekomen, die eveneens aan de organisa tie der communistische actie heeft deelge nomen. Beiden brachten zeer veel geld me de, dat deels uit Moskou, deels van een Pa- ryBche organisatie afkomstig was. Niet al leen in Boedapest, doch ook in de provincie en wel met name by de mynwerkers te Fünfkirchen werd een levendige actie ge voerd. De politie heeft Rakosi gearresteerd, die een volledige bekentenis aflegde en ver klaard op bevel van Moskou naar Boeda pest gezonden te zyn om in Hongarije een bolsjewistischen opstand te organiseeren. De politie heeft alle medeplichtigen, in het géheel 44 personen, onder wie 5 vrou wen, in verzekerde bewaring gesteld. Vele wapens en propagandistische ge schriften zyn in beslag genomen. De Hon gaarsche politie zou met zekerheid vastge steld hebben, dat Bela Kun zich te Weenen ophoudt en van daar uit de bolsjewistische propaganda leidt. VBREENIGDE STATEN. De nalatenschap van Vanderbilt. Uit New-York wordt gemeld dat Reginald Vanderbilt, die op 44-jarigen leeftyd ^ge storven, twaalf millioen dollar heeft nage laten, waarvan zeven millioen ten goede komt aan zijn 20-jarige weduwe, de vroe gere miss Gloria Morgan, en dochter van den Amerikaanschen consul-generaal te Brussel en de rest aan hun beide jonge kin deren. TURKIJE. De ontsnapping vsn Prins Ssif ed Din. Feridoen Pasja, de vader van prins Seif ed Din, die naar men weet te Konstanti- nopel is aangekomen, heeft byzonderheden meegedeeld over de ontsnapping van zyn zoon uit het gesticht in Engeland. Hy oefende critiek op de behandeling, welke de prins in het gesticht had ondervonden. Hy mocht niemand ontvangen en werd zelfs onkundig gelaten van den grooten oorlog. is groen geen kleur? Omdat groen leeiyk is. Groen leelyk? Gaudon staat op, bevend, met een rood gezicht en neemt een houding van go- wicht aan. Zeg, is dat een hatelykheid? Zooals je het verkiest op te vattenI Fleury! Gaudon! Fleury wordt boos, trekt een leeiyk ge zicht en zegt nydig: Ik zeg, dat groen leeiyk isOm datOmdat ik genoeg heb van je tyran- nieJe hebt m'n huis gebouwd, m'n tuin aangelegd en je bemoeit je met al mijn za kenIk zeg je, dat ik beu ben van je ty- ranniel Van myn tyranniesist Gaudon Kerel, je bent een schoft! En jy bent een stommerik, een lum meleen lummel! Mijnheer Fleury! Mynheer Gaudon! Beiden zitten met de gezichten vlak by elkaar, als gereed om elkaar in de haren te vliegen en werpen elkaar een vloed van scheldwoorden naar het hoofd. Ik wil je niet meer in myn huis zien, mynheer En als jy me nog eens durft aankij ken, dan zal 3c je Den volgenden morgen vroeg liet Gaudon de» metselaar komen om een muur te bou wen tusschen zyn erf en dat van Fleury. En ep den dag loopt hy naar een advo caat en ook Fleury voorziet zich van zulk een onmisbaar persoon by he* voeren van eem proces, waarin de voormalige vrienden weldra gewikkeld zullen zyn. kronkelden. Gaudon, die door het bouwen van zyn eigen huis eenige ervaring van het bouw vak had opgedaan, hield het toezicht op dat voer Fleury bestemd. Deze kwam dan Zondags eens kijken. De put voor gemeen schappeiyk gebruik gaf den vrienden tel kens opnieuw aanleiding tot het debiteeren van aardigheden en grappen. We zullen een werkvrouw nemen voor gemeenschappeiyk gebruik! zeide Gaudon lachend. Ook een gemeenschappelyken hond...... En ze klopten elkander dan schuddend van lachen op de knie, dat het een aard had. Ook het huisje van Fleury was spoedig gereed. Het was volkomen gelyk aan dat van Gaudon. Ook de tuinen vertoonden een sterke overeenkomst. Zy verschilden alleen door de keus der bloemen. Gaudon hield f. veel van geraniums, Fleury meer van petu nia's. By na den ganschen dag zaten ze by elkaar elk op zyn 'kant van den gemeen- schappeiyken put en praatten over hun piannen voor de toekomst, die uitsluitend betrekking hadden op het aanbrengen van verbeteringen in de huisjes. Eerst als bat1 tyd werd om naar bed te gaan scheidden de vrienden. Zy hebben te zamen 'n schoon maakster, die hen voortreffeiyk bedient. Wét den gemeenschappeiyken hond betreft, daarmee zyn ze nog niet klaar. Eiken mor gen opnieuw komen tij by elkaar en gaan op den rand van den put zitten. Heb je goed geslapen? vraagt dan Gaudon. Een gangetje!En jy? Zoo zoo! Vervolgens richt Gaudon den blik op een miidatvar-prahneboompje, dat reeds bezig is tw verdorren. En Flenry kykt naar een kerseboompje, dat er al even treurig uitziet. 't Is vandaag weer Vrydafj-, hé vraagt Gaudon. -i- Ja, gisteren was het Domdei-dag En morgen zal het dus 'Zatisrdag zyn. Met dat al gaat de tyd vreasieiyk gauw om. Ja, ouwe jongen. Met over elkander gestagen armen en een droomerige uitdrukking in de oogen, sternen ze dan. over allerlei dtepadnn if «za ken na te denken. Aan gene rijde wan het voetpad strekt zich een kaal gjeel bouwveki uit, zondereenige afwisseling*. Zy kyken er naar, maar zien het eigenlyk niet. Nu en dan gaat hun een herinnering aan hun vroe ger bureau-leven door het hoofd. Hoever i schynt dit reeds achter hen te liggen! De beelden uit dien tyd verbleeiken reeds, wor den nevelachtig, vaag.* Alleen de bode met zyn. zilveren ketting en deftig voorkomen staat hun nog vrij hel der voor. Och, wat is het toch gelukkig vrij te zyn! 'zegt Gaudon nu en dan. Vrij! ja, zeg dat wel, vry! ltiidt dan het antwoord van FleuryNet te humwn doen wat je wil! En telkens herhalen ze dat woord „vrij" met allerlei intonaties en kgl een dan, de een naar zyn geraniums, de aad er naar zyn petunia's. Op zekeren avond zegt Gandt m: De palissadeering mochtt a 'el eens ge schilderd worden. Zeker! zeker, haast zicfii FIi ury te zeg gen. En hoe zullen we haarr v« rven? Wel groen! Neen, wit! Dó houd niut van wit.' En ik heb een hekel aan gro en.—.. Grieft, dat is geen kleur!' Green, geen kleur-?*Er wimnwu

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 3