lad. LOEL GOUDA. TIE zhting I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo 15061. Maandag 28 September 1820 SB* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i, enz. enz. handeling. VAART. I I Gouda agens van ir ruift I 11 iteeg 25 I .OKKEN I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Zooals de ouden zongen ox>4 64 wak 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. FEUILLETOB. vroeg, (Wordt vervolgd^'. Wat vader j langen en kor- 2374 19 S, ROTTERDAM. dqk well JIS’ i de dijk 995 30 BELGIK Het zilveren hawelükafeeat van hel Belgische Koningspaar. De burgemeester van Brussel heeft gie- teren op de stadsmuren de volgende pro clamatie doen -aanbakken: Stad Brussel. Burgers: Op 2 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het huwelijk van den koning en de koningin plaats had. De wentohen, die deze gelukkige gebeurtenissen begroeten, zijn verhoord. België verheugt zich over het in< neriijk geluk zijner soevereinen. Het bewon dert de waardigheid van hun leven. Het is zich bewust van de diensten, welke zij den lande hebben bewezen. Dankbaar herinnerd aan hunne zelfverloochening gedurende de tragische beproevingen van don oorlog, ge voelt het zich meer dan ooit gehecht aan een dynastie, wier lot onafscheidelijk is van 2646 30 I ÏLOURS. I M den a.s. I ontvang I trast. I Wanneer iemand beroemd wordt, is het verbazend zooveel menschen als er zijn: „die nog op school met hem geknikkerd hebben". Nader wordt medegedeeld, dat zich de onderzeeër op een oefentocht bevond. Het is niet bekend, of hij onmdddellijk is gezon ken, na met het stoomschip in botsing te zijn geweest. Vertegenwoordigers van de onderzeeboot- basis te New^London zijn naar het tooneel van de ramp vertrokken, in de hoop dat het nog mogelijk zal zjjn, het schip bijtijds te lichten en de opvarenden alsnog te redden. De „City of Rome” is een passagiersschip in de kustvaart en was op weg van Savan nah naar Boston en zou daar hedenmiddag aankomen. De torpedojager „futnam" die Newport Hedenmorgen om drie uur heeft verlaten op weg naar de plaats van de ramp, heeft draadloos bericht, dat hij een aantal red dingboeien van den onderzeeër heeft opge pikt. De „Evening News” meldt nog naar! aan leiding van het gebeurde, dat de schepen van de bewuste S-klasse buitengewoon veel ongelukken hebben gehad. In 1920 werden 37 man van de S. 5 eerst gered, nadat zjj gedurende veertig uren in de boot waren opgesloten geweest en in 1921 werden 30 man van de S. 48 gered, nadat zij twaalf uren op den bodem der zee hadden doorge bracht. In October 1928 vond er een ont ploffing plaats aan boord van de S. 37, die den dood van 3 leden der bemanning tengevolge had en waarbij 7 anderen ver wondingen op liepen. Op 18 Januari 1925 strandde de S 19 en werd zwaar beschadigd. Veertien dagen later liep de S. 48 op de rotsen by Portsmouth Harbour. Latere mededeelingen van het Het Veilig heidspaot. Het Rijngebied als neutrale zóne. De Mosoel-kwestie. Ambtenaren staking in Oostenrijk. schenkomst ten bate van dé onschuldige partij te verleenen, zonder daartoe aanwij zingen van den Volkenbond af te wachten. De garandeerende natie zou das zelf be- oordeeleri of de aanval geprovoceerd ia en daarna naar bevinden handelen. In twijfel gevallen zou zjj de beslissing van den Vol kenbond afwaehten. Ook bij reeds verleende interventie zou de zaak nog aan den Vol kenbond voor regeling kunnen worden voor gelegd. Alle mindere, of minder urgente bedreigingen met gewapende aanvallen zou den dadelijk aan den Volkenbond voorge legd worden of aan de, scheidsgerechten op grond der betreffende conventies tusschen Duitschland en Frankrijk of Duitschland en België in het leven geroepen. Jaap vergat waSFvoor hij gekomen was, luisterde niet naar haar woor den, alleen naar hare streelende stem, en inplaats van haar te antwoorden, verklaarde hij haar zijn Helde. Hij vertelde haar hoe zij hem betooverd' had, op het eerste gezicht, toen hij haar van den trein haalde, sprak1 van het machtige gevoel voor haar dat hem nu geheel beheerschte, en hij zeide dat naar zijn aard, kort afgebeten de zinnen, eenvoudig de toon, dringend. Betty, verschrikt... staarde hem aan. Jaap stond voor haar, zij lette op de energieke lijnen van de lippen terwijl hij sprak, het fronsen van zijn wenk- BÜITENLANDSCH NIEUWS. IngELAND. Botsing tusschen het s.s. „City of Rome” en een Amerikaansche duikboot. Het stoomschip „City^of Rome” en de Amerikaansche duikboot' S. 51 zjjn met elkaar in botsing gekomen, waarbij de on derzeeër is gezonken. Het Amerikaansche ministerie van Marine deelt officieel mede, dat men aanneemt, dat 36 leden der be manning hierbjj het leven hebben verloren. De gezagvoerder van de „City of Rome" heeft draadloos het navolgende geseind om trent dit ongeluk: „Drie man gered. Niets anders kon ge vonden worden. Olie op zee toont de plaats aan, waar de S. 51 is gezonken. Zet mijn reis voort naar Boston.’* Wat de ontruiming van de Keulsche zone betreft, de gewoonlijk zeer goed in gelichte correspondent van de „Vorwarts” te Genève, verneemt van Engelsche zijde, dat de ontruiming inderdaad half Novem ber zal plaats hebben. Duitschland heeft volgens de Engelsche opvatting, de opgelegde ontwapeningsvoor- waarden vervuld, zoodat er geen enkel voor wendsel voor het langer bezet houden van Keulen bestaat. In Engeland staat men op het standpunt, dat met het afsluiten van het Veiligheids- pact het overige bezette gebied eveneens ontruimd dient te worden, daar zonder be- vrjjding va/i het Rijnland een duurzame toenadering tusschen Duitschland on Frankrijk onmogelijk is. Deze opvatting heeft Engeland bij de be sprekingen der geallieerde ministers te Ge nève met alle beslistheid verdedigd. Daarentegen zijn er van Engelschen kant geenerlei beloften omtrent een teruggeven van de Duitsche koloniën gedaan. De zoogenaamde commissie van 25 te Weenen die alle ambtenaars-categorieën vertegenwoordigt, heeft het besluit geno men, om op 3 October aa.. een stemming te doen houden, onder alle staatsambtenaren over de vraag of de verwerping van de sa- lariseischen door de regeering de algemee- ne staking noodzakelijk maakt. De vertegenwoordiger^ der Christelijk- sociale ambtenaars-ofganisaties waren een week vóór de bijeenkomst van den Volken bond te Genève uit de commissie getreden, nadat zij eerst vóór het houden eener pro teststaking van drie uur hadden gestemd, die dan ook‘inderdaad heeft plaatsgevonden, doch daarna, op verlangen der Christ-soct- ale ministers, hun verdere medewerking hadden geweigerd. Dé Oostenrijksche bondskanselier, Ramek, heeft gisteren den voorzitter der commissie ontvangen en hem verklaard, dat hjj met de commissie niet kan onderhandelen, zoolang niet de vertegenwoordigers der Christelijk- sociaj^e vereenigingen weder in de commis sie zyn opgenomen. Bjj de gisteren gehouden besprekingen had de commissie van 25 een resolutie aan genomen, waarin wordt gezegd, dat de christelijk-sociale vertegenwoordigers door hun solidariteitsbreuk zichzelf hebben uit gesloten; dat de christeiyk-sociale vakver- eenigingen slechts een zeer kleine minder heid van het rijkspersoneel omvatten, waar- vaij 98 tot de sociaal-democratische en groot-Duitsche vakvereenigingen behooren en dat ih verband met de houding van de regeering in deze kwestie, geen ander mid del overbluft, dan den ambtenaren en be ambten aan te bevelen tot staking over te gaan. Vólgens de „Sunday Times” zal het ont werp veiligheidspact, onlangs uitgewerkt door de conferentie van 'geallieerde en Duitsche juristen, kort zjjn. De zeer be langrijke pre-ambule is voornamelijk ge- inspireerd door de formuleringen, waarin de Belgische en Luxemburgsche neutrali teitsverdragen van resp. 1889 en 1867 ge goten werden. In die pre-ambule bevestigen Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, België en Duitschland den wil, om den vrede te be waren, en om de bestaande wettelijke gren zen en het gedemilitariseerde Rijngebied te eerbiedigen en te beveiligen. Twee clausules m het ontwerp hebben betrekking op de beide gevallen van zooge naamde flagrante aanvallen, waarin de door de ander mogendheid gegeven garan tie voor de onschuldige partij in werking zou treden. Die gevallen zyn, ten eerste: overschry’- ding in massa van de grens van een der contracteerende party en door de stryd- krachten van een ander. Ten tweede: een militaire concentratie door menige contrac teerende party binnen het gedemilitariseer de Ryngebied met biykbare bedoeling om een der andere partijen aan te vallen. Andere clausules betreffen Duitschlands toetreding tot den Volkenbond en de vast stelling van den termyn. In de bewuste twee gevallen zouden de garandeerende mogendheden voor zichzelf het recht voorbehouden om gewapende tus- dat een groot gat in de bakboordszyde der duikboot is geslagen. Men vreest d^n ook thans, dat de geheele bemanning om het le ven is gekomen. De prins van Wales op de terngrm». Na de langdurige reis door Uruguay, Ar gentinië en Chili, waar hy overal zeer har- teiyk werd ontvangen, vertrok de prins van Wales naar Engeland aan boord van het slagschip „Repulse” en werd door pre’ sident Alviar te Mar-del-Plata aan boord gebracht. Ook de Argentynsche ministers geleidden den prins naar de „Repulse”. Tot een eind in zee werd het slagschip begeleid door een eskader Argentijnsche oorlogssche pen. iBiykens uitlatingen van Minister Amery, den Minister van Koloniën in Engelad is er geen sprake van dat een oorlog met Tur- kye te wachten zou zyn. Er is geen enkele reden voor, zei hij tegenover een vertegen woordiger van Reuter, waarom iemand zou spreken van oorlog mét Turkije in verband met de Mosoel-affaire of van de mogelijk heid er van. Minister Amery sprak voortF de hoop uit, dat alle gevaar voor verdere grensinci denten vermeden zal worden door de aan wezigheid der Volkenbondsvertegenwoordi- gers. Het zoogenaamde aanbod van Turkije was in werkelykheijj een verzoek om vry- wel geheel Noord-Irak af te staan, waarbij Irak dan een niet noemenswaardige conces sie op de boven-Diala zou kry'gen. MTegen een dergelyk onmogeiyk voorstal wwig het Turksche aanbod van een veiligheidspact niet op. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud» t* omstreksu (baboorsnds tot don bezorgkrin») 1—5 regels /1J0, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Goud* en den baurgkring: 1—4 regels ƒ1 55, elke regel moer /0J0. Advertentie in hot Zataidagnummer 20 byslag op den prtje. Lieftiadigheide-advertoatün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN: 1—4 regels /2.06» elke n««l moor ƒ.040. Op «ie voorpagina 56 hoogor. Gewone advertentita en ingezonden mededeelingen btf contract Bot aeor gerodueeor- den prijs. Groot* letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advortentidn kunnen worden ingezonden door tuescheakomet va* soliodo Boekhan delaren, Advertantiebureaux on onze Agenten en moeten daag» vóór de plaatsing aan het Bureau zijn iagekomon, teneinde van opname varaekerd te stfa. De draadlooze meldt ons evenwel zoo juist dat uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Turksche regeering een spoedbijeen- komst van de meerderheidspartij heeft by- eengeroepen, teneinde den huidigen toe stand inzake de Mosdl-kwestie te bespre ken en te beslissen over de houding van Turkije. Latere mededeelingen van het Amerl- ------ kaansche departement van Marine melden Aat van het vaderland. Van deze gevoelens voorts nog, dat de bemanning wellicht in staat zal zijn, het van twaalf uur tot een week in de boot uit te houden. Hoelang precies kan men niet zeggen, daar men niet weet, ij^ hoeverre de boot beschadigd is. De bemanning is voorzien van de gebruilceiyke luchtvoorzienings-apparaten en er is een ruime voorraad voedsel en drinkwater aan boord. De duikers zün reeds aan den arbeid getogen. De commandant van den onderzeeër, lui tenant Dobson, is de jongste gezagvoerder der Amerikaansche vloot, Zoodra de marine-autoriteiten bericht van de ramp ontvingen, werden vyf torpe dojagers, een slagschip uit Newport en nog een uit Brooklyn naar het tooneel van de ramp gezonden, dat zy op volle snelheid varende spoedig bereikten. De noodige ap paraten tot het lichten van den onderzeeër werden eveneens met volle snelheid van de onderzeebootbasis te N«w-London aange bracht. Hedenavond werd te Londen draadloos bericht uit New York ontvangen, dat de eerste pogingen om contact met de beman ning van den gezonken Amerikaanschen onderzeeër S. 51 te verkrygen, volkomen zün gefaald. Intusschen heeft men kunnen vaststellen, doordrongen, zullen we de zilveren bruiloft van onzen koning en onze koningin op 2 Oc tober a.s. vieren, door algemeen te vlaggen. FINLAND. Ongelukken by de manoeuvre». Een telegram d.d. heden uit Reval meldt, dat bij de groote militaire manoeuvres 2 gepantserde treinen in botsing zün geko men. Er zün dooden en 15 gewonden. FRANKRIJK. Een pachteres vermoord. Te Bas Paleyrac werd Zaterdag de vrouw vart M. Bost, eigenaar van een boerderü door hun knecht doodgeschoten. Deze laat ste maakte zich schuldig aan veelvuldig drankmisbruik. Zoo ook was het, toen de heer en mevrouw M. Bost de boerderü een poos verlaten hadden. By hun thuiskomst ontmoetten zü meergenoemden knecht, die een geweer op hun richtte. M. Bost bukte juist, toen het schot afging en ontsnapte aan den dood, doch zün vrouw werd doode- lyk getroffen en stierf kort daarop. De moordenaar is gevlucht. De tirwe’ooKÜf' Ruim 14 hooger «tan verleden jaar. De Fransche minister van Landbouw heeft mededeelingen gedaan van de offi- cieele schatting van den oogst van bropd- dunkt je broertje, zouden ij en mama niet een tennisveld hunnen afbedelen? Wat kunnen ze er legen hebben, hè?” WIIBMUL COURANT. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. barig geweekt. Snel als het weerlicht brandde die logica van haar laatste woorden hem in de hersens Betty had gelijk, groot gaijk I Hij had het recht niet een vrouw te vragen op niets! Zijn grootvader leefde nog, zijn vader was een vermogend man, hij niet. Bei den stonden zij aan het hoofd' van een winstgevende zaak, hij hiet. Beteu terd, diep in gedachten verzonken, stond' hij voor hetmeisje, dat haar zakdoek als een prop in den mond stak, om baar telkens opkomende ze- nuwachtige lachbuien. Ie bedwingen. Eindelijk zeide z.j, nu geheel be daard. met rustige opgeruimdheid, ter wijl zij hem bij net oor naar het ven ster keerde „Kom Jaa£, ik begin te begrijpen ’t was maar e>en grapje van je, hè? Je dadit, 'het gansje loopt er wel in Nu, jongetje, dan moet je vroeger opstaan Luister nu, waar spraken wij over, voor je zoo mal.... Enfin, dat is voorbij O ja, ik ben er, we maakten tennispiannen. I)p appelboom achter in den tain bloeit, ’t gres vraagt ai ara gemaaid te wor den. ’I| Ie nu wéér om boften te zijn en niet in deze sombere kamer, rfte je in de muffe stemming breng', elkaar dwaze opgeschroefde gevoelens wijs te maken. senerpe biauwe oog en, zij luisterde naar de woorden... die haar angstig stemden, noe krachtig stond het uit- drukküngsvoi.e hoofd geplant* op den, gespierden nek, die stevig rustte op de breede schouders 1 Zijn eene hand lag op de rugleuning van een lauteuii, een breede knokerige hand niet ron- <ie, tot op t vleesch afgeknipte nagels. Hij stond ietwat wijdbeens, en het scheen Betty alsof zijn korte, breede voeten wortel hadden geschoten door het dikke verschoten Smyrna tapijt en door de planken, tot in den grond onder de kamer..., zoo massief, stoer, krachtig, muurvast stond hij daar, een bételd yam Vastberaden, onbuigzame kracht en heerschzucht. Zij voelde zich plotseling zoo weer loos, zwak. Voor net eerst kwam dje beklemmende angst in haar op, die haar later zoo dikwijls bekroop, bet gevoel van machteloosheid tegenover deaen mannelijker wil, zooveel ster ker dan haar vrouw elijk weerstands- gevoel. En toch, tegelijkertijd verhief zich haar trots, de zucht zich te ver zetten. Jaap eindigde met diepe stem: „Bet ty, zoo je wist hoe je al mijn denken en voeden in bezit genomen hebt 1 Nooit nog maakte een meisje zulk een indruk op mij. Jij bent de eerste die ik tot vrouw begeerKortom, Betty, ----jou en jou alléén wil ik tot vrouw, jij brauwen, den gebiedenden blflc zftnermoet de mijne worden I” ABONNEMENTSPRIJS: p«t kwartaal /2J5, p«r weak 17 cant, met Zondagsblad par kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geoehiedt Franco per poet por kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen word» dagelüks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 11, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zün dagelÜka goopend van 9—6 uur. Administratie TeL lat. 82; Redactie, Tel. 83. hu het viel Betty op daar was geen splinter van een gedachte in hem die er aan dacht te vragen „En jij Bet ty, houd-jij ook van mij Tegelijk met den doodelijken schrik over zulk een hartstochtelijkei liefdesverkla'ring was er een groote boosheid in haar fier gemoed opgestegen over dat klak keloos beschikken over haar persoon. „Willên, moeten...!” Wat scheeltje'? Ben ik een slavin, waar jij maar over te beschikken hebt Plotseling had zij het middel gevon den van vrouwelijk verweer, dat net» beste haar zenuwachtigheid en onwil verborgen hield. Tot zijn verbazing en ergernis barstte zij eensklaps los in een uitbundige langdurige lachbui. Betty Wat be'eekent dat 1” riep hij woedend. ,,0... 0.. Jaap!... O... Jaap I Een declaratie zoo maar eventjes tusschen je werk en in een stoffig kantoorjasjo, is die klucht ooit vertoond! En sinds welk een eeuwigheid kan meneer zich hel leven niet meer voorstellen zon der mij I 0, ai te ve^l e.er voor mijn nederig persoontje, meneer Jacques Van dee Heymel Bartels I Is het niet precies driemiaal vierentwintig uren gebeden, op die minuut af, dat wij el kander ontmoetten aan het station.... Want ik wil niet pedant zijn, om te gelooven dat je naar me gesmacht hebt al dien tijd dat ik opgesloten zat op strenge kostscholen, mijn edele rid- Hedenmorgen zal, zoo wordt uit Parijs gemeld Minister Cailtaux in Washington in een voltallige zitting van de beide commis sies het Fransche antwoord overhandigen. In dit antwoord zal worden voorgesteld de aanvangsannuïteiten 35 millioen dollar te doen bedragen, om geleidelik op te klim men tot 97 milltoen. De niet betaalde interest, zou tot op he den gekapitaliseerd werden tegen 4% en de rente in het vervolg 2 bedragen. Over hoofdsom en rente zou Frankrijk dan 3 gedurendwlien jaar en ge durende 52 jadr Aebben te betalen. Wat betreft de besprekingen tusschen Caillaux en Mellon, wordt de situatie inge wikkelder, doordat Amerika onverwacht met een nieuwen eisch is gekomen, ten bedrage van 200 millioen dollar, wegens gedane voorschotten aan de Banque de France ten einde den franc tydens den oorlóg te steu nen. Volgens de Amerikaansche experts zouden deze voorschotten verrekend kunnen worden door een algerheen» amortisatie van 2 Mi Het „Journal” verneemt uit Washington, dat Caillaux aan Painlevé heeft geseind, hoever de onderhandelingen thans gevor derd zyn, en welke concessies hü zich voor stelt te doen. der, want ais hei heidevuur loon ai zoo heilig in je viamae, was je me zeker komen schaken I Hij stond verslagen, woedend over dat onzinnig lachen, voor haar met fronsende wenkbrauwen. Eindelijk be daarde zij, maar haar oogeci, overloo- pend van vroolijldieid, wendden zich niet van hem1 af. Jaap zei ze eensklaps, n oogen- blik kalm. Steek jij je handen eens uit 1” Hij deed aarzelend wat zij haar niet begrijpend. „Neen, niet den rug van je handen, de palmen wil ik zien 1” Zij keek er naar met een schijnbaar ernstig ge zicht Toen plotseling, gaf zij hem' een tik op beide handen: „Weg er mee t” riep zij overmoedig „Betty van Ey- singen is arm', ze moet een men heb ben die haar dragen kan op gouden handen. Jouw handen dleugen niet voor mij. Jaap, ae zijn leeg t” En toen lachte zij weer, joiig en on bedaarlijk en tusschen haar lartikreten hoordé hij haar mompelen „Die Jaap eenig grappig..., malle, malle Jaap!” Daar kwam ontspanning in zijn strak heid, hij was bang geweest, een oogen- blik, dat zij hem bekennen zou van een ander te' houden... en Ruud kwam hem dreigend In die gedachtemaar nu, zijn woede en zijn wanhoop ver smolten tot het zachter, hoopvoller ge voel van teleurstelling. Hij was voor- 6) 2334 106

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1