T. Bijlsmals Boekhandel EVENTJES LACHEN. Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. gelijke „vriendschap", die de „koelaks" in staat stelt de arbeiders en vooral de arbeid sters op een schandelijke wijze te expioi- teeren zonder met den rechter in aanraking te komen. Alle klachten tegen de vrienden van de agenten van den Landarbeidersbond verdwijnen op een onverklaarbare wijze. BINNENLAND. Douaneviaitatie en paacontrole. De minister van uuaucieu. oiengi ter kennis van net publiek, (lat, met in gang van 4 üewr de gemeenscüftppe- njke paseootroie, voor zoover deze Krachtens eeai met Duitsohiaud geslo ten overeenkomst te Bentheim en le Zeveoaar geschieden, wordt opgehe ven. Reizigers, die op, of na genoemden datum per trein via jtfentheim Neder- land binnen komen, gullen weer te Dldenaaal worden gevisiteerd, terwijl aldaar ook Wh paseen zullen worden gecontroleerd. Alleen voor den trein D. 112/D. 2 zal de viai.atie en de paacontrole ge durende den rit tussohen Bentheim en Deventer plaats hebben. Van genoemden datum ai zullen ook de Duatsche ambtenaren hun werk- zaWüheden weer uitsluitend op Duitsch gebied verrichten. GEMENGDE BËKÏCHTEX: De overrijding van een sergeant bij Bennekom. Gisteren is hel aan de poiitie te Ede gelukt, omtrent het ongeiuk, waarbij ue sergeant Gents el aiar doodgereden verd, klaarneid te brengen. Bij een onderzoen is gebleken, dat de chautteur J. v. I. en de reiziger H. D., beiden te Ede, aldaar een auto gehuurd hadden en met drie meisjes uit rijden waren geweest. Ook, dat ze omstreeks den tijd, dat het ongeval j.laats gehad moet hebben, Bennekom gepasseerd waren. Al spoedig vielen zij door de mand en verklaarden, dat ze wel iets op den weg liadden zien liggen, doch te laat om tijdig te stop pen. Uit vrees voor de gevolgen, wa ren zij doorgereden en hadden zij het ongeval verzwegen. I Chr. Zangconcours. Men meldt ons Het Kringbestuur voor Leiden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereenigingen heelt besloten een concours te houden uitsluitend voor dir. zang vereenig i ug en, op Hemel vaartsdag 192ft te Koudekerk a.d. Rijn. Kruitfabriek afgebrand. Hedenmorgen vroeg is te Leidiem de kruitfabriek aan de Oude Vest geneel afgebrand. y E« bagagewagen uit de rails geworpen. Trein nó. 1217, welke 9 u. 43 min- uit Woerden naar Utrecht vertrekt, reed gisteravond het station uit, toen trein no. 12Ö8, welke 9 u. 45 min. te Woerden aankomt, binnenrolde. De bagageiw.age.c. van den uitgaanden trein is toen aoor de locomotief van den binnenkomenden trein gegrepen en uit de rails geworpen, dwars tegen het eindgedeelto van het perron, dat met het stoo.blok werd ingedrukt. De wa gen werd zoodanig besdhadigd, dat de wielen er onder uit liepen. De loco motief van trein no. 12ö8 was even eens besdhadigd, doch kon de reis naar Leiden voortzetten. Het treinverkeer had geen noemens waardige vertraging. Alleen de D-trein werd een kwartier opgehouden. VermoedeJijk is dei machinist van den binnenkomenden trein door een onveilig sein gereden. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 6.20 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX). Lichte muziek. 7.20 Londen, Daventry. Tijdsein van de iBig Ben. Weerbericht. 8.10 Hilversum. Opera-avond, Andrine Sa- velli (sopraan), Annie Hofman (mez zo-sopraan), Louis van Tulder (te nor), John de Nocker (bariton). Het H. D. O.-orkest onder leiding van Francois Lupgena. 8.20 Daventry (1600 M 5XX) geeft het programma van Glasgouw (422 M 5SC). Orkestmuziek. The Station Or chestra, met medewerking van so praan en mezzo-eopraan), o.a. Ouver ture Leonora (Beethoven)Suite From Fore'gn. Londen (365 M 2LO). Concert Ronald Gourley aan de pia no. Bournemouth. (386 M 6BM). The Wireless Oroehstra. Aberdeen (495 M 2BD). Concert The Wireless Orchestra, The Geisha (Jones). 9.05 Parijs (1780 M SFR). Gala-concert, georganiseerd door, „Le Matin". 10.50 Londen, iDaventry (365 M. LO en 1600 iM 5XX). SavoVbrfffieans and Savoy Havana Band. Zondag 4 October. 3.50—6.05 en 8.50—11.05 Programma Lon den. Londen, 2 LO, 865 M. 8.50 Kerkdienst 9.20. Het Londensche kamerorkest Mar- celle Meyer piano. Orkest: Pavane, WeeJ- kes, Lachymae Pavane, Dowland, Act tunes from „Cupidand death", Gibbons. Chaconne from: „The gordian knot untie", Pureell. Brandenburg concerto, No. 1, in F, bach. 9.50. Nights in the^ garden of Spain" piano en «rkest, de Falls. Menuetto for four horns ana strings, Mozart. 10.Suite van „Pulcinella", Pergolesi Stramsky. 10.20. Tijdsein, weerber., nieuws. 10.36. Het orkest: pavane for ad dead infanta", Ravel.'Piano: Prelude in G minor Gigue, Bach; La volta, Byrd; Fugue in G minor, Searlatth Orkest: Old Italian airs und denees, Kespighi. Halvers. DraadL Omroep, 1050 M. 8.30—9.30 Morgenwijding. Spreker de heer Kasteel, Redacteur van de „Tijd". Jo Immink en H. Köhne (Zang). 10.25—12.20 R. K. Kerkuitzending uit de St. Dotmminicus Kerk te Amsterdam. 7j308.00 Orgelbespeling (vanuit het Ge bouw v. d. Ned. Pret. Bond). 8.00 Solistenconcert aangeboden door den Bond van Ned. Radio-Handelaren. Programma: Solisten: Di Moorlag, so praan, Marie J. Walen, pianiste, Louis Zim mermann, violist, Jac. Caro, bas-bariton. 1. Jac. Caro. 4 Liederen van Moussorgs- ky: a. Abendliedchen; b. Leise durchschwebt einer Seele; c. Lied des Mephistopheles; d. Der Feldherr. 2. Louis Zimmermann. Sonate in G. Mienur, Pietro Locatelli; 3. Di Moor- lag, Agnus Dei (Melodie réligieuse), Geor ges Bizet; 4. Louis Zimmermann. Romance G-dur. Op. 40 L v. Beethoven; 6. Jac. Caro, Aria uit Vondel, b. De stormde. Ons Va derland, drie fioll. liederen; Korte voor dracht door den heer A. van Santen, voore. v. d. Nederlandschen Bond v. Radiohande laren; 6. Di Moorlag, Jsi perdu mon Eury- dice, Gluck; 7. Louis Zimmermann, Noctur ne in Es-dur, Chopin-Sarasate; 8. Di Moor- lag, Diivinités du Styx, Gluck; 9. Louis Zim mermann, Polonaise No. 2 in A-dur, Henri Wieniawsky; 10. Di Moorlag en Jac. Caro, Duo uit Opera „Hamlet", Thomas. Radio-Parys, 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris. 1. Pomp et circumstancce-marach, Elgar. 2. Les mots d'amour-wals, Paris-Dich Stone. 3. Hymne ou soleil-vioolsolo, Rimsky-Korsahoff. 4. An- dalouse, Sarasate. 5. Sous bois, piano, Staub. Roses de Picardië, Wcjod-Ghapelne. 7. Zang. 8. Chant d'amour uit „Walihyrië", Wagner. 9. Dolly, cello, Fauré. 10. Au Prin- temps, Grieg. 11. Zang. 12. Lahme, Delibes. 9.0510.50 Jazzband Mario Cazes en zyn orkest du Chateau Caucasien. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Occtober 1925. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. P. D. Tjalsma. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Extra collecte. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Da. F. Drost. Kattensingel. Geen dienst. Geref. Gem., Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. R. Kok. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. De. Hugepiholtz. BERKENWOÜDE. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. v. d. Heij den te Lekkerkerk. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 6% u. mm. Ds. A. J. Hoek- zema van Willige Langerak. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. von. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, 10 u. van. Jeugdkerk. Miej. J. Hugenholtz te Harderwijk. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. De heer C. A. de Vries te Stolwijk. 2 u. n.m. De heer de Redelijkheid, g.o. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. von. Ds. W. Deur van Schoonhoven. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n-m. Ds'. 5 milde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Luyendijk te Nieuwerkerk a. d. IJssel. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. Hoek. 6 u. n.m. Ds. M. Ottevanger, predikant te Sluipwijk. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Bokma te Schiedam. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6%^. n-m. Ds. de Geus. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Houtgast. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. non. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d, IJSSEL Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. C. Rijnders, zend. van Rotterdam. 6% u. n.m. Ds. Luyendijk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. De heer de Redelijkheid, g.o. te Ouderkerk. 2 u. n.m. Ds. de Geus te Waddinxveen. Woensdag 7 October. GOUDA. Gebouw tot Heil des Volks, 7% u. n.m. v. d. Ver. Calvyn. De heer W. van Leeuwen, g. o. te Dordrecht. MARKTBERICHTEN. Marktbericht der Coöperatieve Vereeniging „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. i 3 Oct. Rozen Ophiïlia' 70, Golden Opbella 70, Hadley 1.(17—1.80, Columbia 80, Butterfly 86, Mc Keiler 80, MaToel ro zen 1.18, Cl. Pernet 2.15—2.70, Pol*r- antharozen 24, Buitenrozen 21, Wilb. Kordes 1.14. Diversen Diahlia's 25—27. Chrysan- thenum 24—35, (tros) 28—1.30, Herfst- aster 24—32, Pltójsalia 25, Violieren 20. RADIO-TELEGH AFISCH WEERBERICHT Hoogste start i 774.0 te Valencia. Laagste stand 737.0 te Ingoe. Verwachting Zwakke tot matige, westen tot noordelijke wind, nevelig tor betrokken, of zwaar bewolkt. Wei nig of geen rijgen. Later iets kouder. POSTILION D'AMOUR. r V TE VEEL EER. Het eerste contact. OUDER GEWOONTE. (London Opinion.) Zeg kellner, er zitten warempel hu ren van je in de soep! Mejuffrouw, waarlijk, u vleit mijt Buen Humor.) Mijnheer! Het is een jongen. Zoo, zet hem maar in de wachtka mer (Pêle Mêle.) OOED VERSTAAN. Wat kost het? Vijf peseta's. Ik bedoel de rit. Niet met paard en wagen erbij! (Buen Hurqor Madrid.) STADSNIEUWS. GOUDA, 3 October. De feestelijke herdenking van het 60-jarig bestaan der Goudsche H.B.S. (Vervolg van het verslag in ons blad van gisteren). Terwjjl de thee in de middag-réunie in zaal „Kunstmin" werd geserveerd, bestond er by den directeur, den heer dr. S. S. Hoog- stra, gelegenheid zich als spreker op te ge ven, waarvan een zeer dankbaar gebruik werd gemaakt. Nadat het meisjeskoor onder leiding van dr. van Burkom wederom eendje liederen had ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak vielen en derhalve een langdu rig applaus verwierven, betrad allereerst het podium de heer dr G. H. Coops, inspec teur van het M. O., dde namens Z.Exc. den Minister van Onderwijs en mede voor zich zelf gelukwenschen kwam aanbieden mei dit 60-jarig bestaan der Goudsche Rijks H. B. S. Spr. merkjte os. op dat als er één H. B. 'S. is, waar de oude spreuk „Eendracht maakt macht" verwezenlijkt wordt, dit wel de Goudsche H. B. S. is. Steeds zag spr. in Gouda een eendrachtige samenwerking, in het belang van de te onderwijzen jeugd, welke samenwerking zeer zeker aan de leeraren mag worden geweten, doch in de voornaamste plaats aan den directeur der instelling, dr. Hoogstra, die reeds bijna een kwart eeuw zijne groote gaven aan de Goudsche H. B. S. heeft gegeven. Zeker is zijn leiding één van de oorzaken, dat deze school steeds met zooveel succes hare leifr lingen heeft afgeleverd. Uit de rede van dr. Hoogstra heeft spr. weder met genoegen gezien, dat het M. O. dezen directeur nauw aan het hart gaat. Dit kan niet anders dan ten goede komen aan de school en aan het te geven onderwijs, in dezelfde lyh van een drachtige samenwerking en spr. wenschte van harte dat zulks in de naaste toekomst ook zóó zal blijven. Daarop betrad de burgemeester van Gou da, de heer Ulbo J. Mys het spreekgestoel te, die aanving met de opmerking, dat er bij de herdenking van het 60-jarig bestaan der Goudsche H. B. S. voor het gemeentebe- stuu van Gouda zeker alle aanleiding be stond dit feit mede feestelijk te herdenken. Dr. Hoogstra heeft gememoreerd tot wel ken steun en financieele opofferingen de gemeente Gouda steeds bereid is geweest, heeft er voorts melding van gemaakt dat de Goudsche H. B. S. somwijlen veel weg had van een doorgangshuis van leeraren, dcch bij het memoreeren van die voorge schiedenis, aldus de burgemeester, is ons toch óók recht duidelijk geworden, dat we slechts 2 directeuren hebben gehad en wel dr. Julius die 37 Jaar aan het Jioofd der Goudsche H. B. S. stond en dr. Hoogstra, die 23 jaar de leiding heeft gehad en dus over 2 jaar zijn jubileum zal vieren. Dit zullen wij niet vergeten (langdurig ap plaus). Spr. memoreert de buitengewone eigenschappen van dr. Hoogstra als direc teur der burgerschool en meent dat, ai Is het tijdstip van rusten na gedane arbeid voor dr. Hoogstra reeds nabij, de voortdu rende omgang met de jeugd hem geenszins hebben gemaakt tot iemand, die het rusten zoozeer van noode schijnt te hebben. Spr. hoopt in het belang van de Goudsche H. B. S., in het belang van de Goudsche burgerij, dat dr. Hoogstra nog verscheidene jaren zijn functie zal willen blijven vervullen zoo als hij tot op heden heeft gedaan, (applaus). De heer A. H. Teepe, sprekend namens de Commissie van Toezicht op het "M. O., haalt aan hoe juist dr. Hoogstra de man is, die het dezen middag gezongen lied van ,,'t moet kunnen" en „Tc wil willen" steeds ip toepassing weet te brengen. Waren er bezwaren in de Commissie van Toezicht t.o. v. de Burgerschool, dr. Hoogstra wist steeds die bezwaren uit den weg te ruimen. En spr. denkt dan daarbij in de eerste plaats aan het kritieke oogemblik dat er een nieu we H. B. S. in Gouda moest komen in de plaats van de oude, de te kleine, waarbij de groote moeilijkheid o.a. was het vinden van den benoodigden bouwgrond. De Commissie v. Toezicht zal steeds blijven gewagen van de aangename samenwerking met dr. Hoog stra. Dan verkrijgt de rector van het Gymna sium, dr. Boeselaar, het woord, die mede namens het College van Curatoren een en kel tfüord als blijk van belangstelling bij dit jubileum van de Goudsche H. B. S. niet achterwege wilde laten. Ook het Goudsche Gymnasium heeft een jubileum achter den rug, doch waar er juist in dien tijd stem men opgingen om „die dure inrichting maar op te heffen", was er alle aanleiding1 dit ju bileum ongemerkt te laten voorbijgaan. Dr. Hoogstra had in zijn voorrede enkel* woor den gewijd aan het Gymasium en de H. B. S., de rector wilde er aan toevoegen dat ook een jubileum van de Goudsche H. B. S. als van buitengewone beteekenis staat inge schreven in de annalen van het Goudsche Gymnasium. Spr. memoreerde hierbij de geschiedenis van de oude Latynsche schooi, hoe men in 1856 in de plaats van die school wat anders wilde hebben en hoe bij een splitsing van dat onderwijs deze afdeeling kon worden beschouwd als een voorlooper van de latere H. iB. S., hoe de oudere zuster (het Gymn.) door de jongere was verdron gen geworden, doch hoe door de activiteit van burgemeester van Bergen IJzendoorn ?n door de liberaliteit van den heei Steens Zynen het Gymn. weer een eigen en waar dig verblijf had gekregen. Al heeft de ver houding tusschen beide inrichtingen wel eens wat te wenschen overgelaten wat geen wonder is, waar het wel méér voor komt, dat een oudere zuster kabbelt met een jongere, als die jongere haar heeft verdron gen het is spr. een genoegen te kunnen opmerken, dat de verhouding zoolang spr. rector is, steeds een goede is geweest. Na mens het Goudsche Gymn. en het Ooilege van Curatoren biedt spr. hartelijke geluk wenschen aan de jongere zuster aan en hoopt dat de nieuwe, de liter.-econom. pe riode eene van bloei moge tegemoet gaan. Als een leerling uit de periode van den 3-jarigen cursus, alzoo één van de oudste leerlingen der Goudsche H. B. S., voerde daarop het woord pjrof. S. P. Ham, hoog leeraar te Wageningeln, die uit ervaring kon mededeelen welk eenj uitstekende grondslag die van den Goudsifhen 3-jarigen cursus was bij de verdpre dtudiën. De hooggeleer de spreker wenoae zjch tot de jongeren met er op te wijzen dati de Goudsche H. B. S. een eervol verleden Van 60 jaren had, en dat thans aan de jongerèn de taak was dit ver leden hoog te houdein. Prof. dr. I. P. de Vooys, van Delft, die daarop het woord verkreeg, kon niet als prof. Ham aanvoereh dat hy van den ouden 3-jarigen cursus was|, want spr. had den vol len 5-jarigen cursus der Goudsche H. B. S. medegemaakt. Spr. wees op de groote be teekenis van het M. O. voor ons land, zoo wel in politieken zin als ten opzichte van de stoffelijke welvaartsbevordering van ons land. Overal in de maatschappij, in ons land als in de Koloniën, ziet men de sporen van het M. O. Nederland is met sprongen om hoog gegaan en Nederland is zich dit thans zelfbewust. De ondergrond voor die daden, welke verricht zijn, zóówel in het vaderland de koloniën als het1, buitenland, waaraoor Nederland gelijkwaardig is aan het buiten land, werd voor de feesten gelegd op de H. B. S.-'en. Niet ornaat die ojfleiding daar, een natuurwetenschappelijk karakter heeft, doch omdat een meer al gemeente ontwikke ling wordt verkregen. De kennis van de daar geleerde meerdere talen, boekhouden, aard rijkskunde enz. is die pud-H. B. S.-'ers van nutte. Voor die kennis moet dank worden gebracht aan de opleiding op de H. B. S., doch die dank komt toch altijd' terug naar die eene H .B. S., waar die kennis werd verkregen en spr. is dankbaar dat hij als oud-leerling van de Goudsche burgerschool kan wijzen op den grondslag, welke bij hem op deze H. B .S. is gelegd. Spr. sluit zich ten slotte aan bij de woorden door zijn voor ganger tot de tegenwoprdige leerlingen ge richt. Een andere oud-leerling meldde zich daar op als spreker aan, nidr. Beekenkamp Gouderak, die voor dej oud-leerlingen eeni- ge genoegelijke herinneringen uit den ouden tjjd ophaalde, den tijd l van 1879->84, toen-de H. B. S. nog in het oude gebouw .#en Tiendeweg huisvestte^ waar toen nog niet zooveel leerlingen wajren zoodat men, aan gezien Godin Hygiea in die oude school on bekend was, niet behoefde te dringen om het beetje frissche lucht Sn te ademen. Even min deed men toen ^an co-educatie! Waar men wel aan deed, vertelde dr. Beekenkamp er ook bij één voorbeeld: de ruif in den stal van Erberfeld, waar men op 'n tas hooi zoo uitstekend zyn huiswerk kon maken! De aardige toespraak van dr. Beekenkamp. welke eindigde met een woord van hulde namens oud-leerlingen aan de jubileerend® Goudsche H. B. S., sloeg wel in. Dr. van Burkom 2|eide, dat ook de leer aren behoefde gevoeld hadden op dezen dag een stem te laten hooren, dde hun gevoelens zou weergeven. Aanvankelijk was by hem het gevoel opgekomen: zijn wij wel gerech tigd feest te vieren; ar zijn echter 2 gewaar wordingen, welke de leeraren bezielen, na melijk de liefde voor de wetenschap en die voor de kinderen. En de laatste had hier de overhand gekregen. Daarby moest dr. van Burkom ook aanhalen, dat de leeraren in dr. Hoogstra een pracht van een leider* hebben. Het deed spr. genoegen op te merken hoe zéér de oud-leerlingen hangen aan hun oude H. B. S.; dit wordt door de leeraren op hoogen prys gesteld. Veel is in die 60 jaren op onderwijsgebied veranderd,-doch wat niet veranderd is dat is de geest onder het leerarencorps. En die zal zoo blyven in het belang van de leerlingen. Ten slotte voerde namens de Goudsche H. B. S.-vereeniging, by afwezigheid van den voorzitter, de heer Scheygrond, secre taris van die vereeniging, het woord. Deze wees er op dat als de H. B. S. feest viert het ook een feest is van de Goudsche H. B. S.-vereeniging. Op hoogen prijs wordt ge steld het medeleven van directeur en leer aren en gewag werd gemaakt dat ten allen tyde rekening werd gehouden met wat de school van het lid der vereeniging als leer ling eisckte. De leden der H. B. S.-vereeni ging en tegenwoordige leerlingep zullen trachten de H. B. S. naar buiten te vertegen woordigen zooals dat van hun verwacht wordt. Daarmede was de reeks van sprekers af gehandeld en nam dr. Hoogstra het woord om allen dank te zeggen voor het gespro kene, waarop hy door tijdsgebrek met ver der kon ingaan. Voorts werd door hem mededeeting ge daan, dat verschillende telegrammen van ge lukwenschen waren ingekomen, o.a. van den burgemeester van Hillegersberg, van de bij zondere H. B. S. te Voorburg, der H. B. S. te Winschoten en der Haagsch* H. B. S. in de 3e v. d. Boschstraat, van den oud-leeraar Leviticus, alsmede van directeur en leera ren der Goudsche Ambachtavondschool, Am bachtsschool en Muziekschool. Voorts deed de heer Hoogstra voorlezing van een schrij ven van den heer J. H. vin der Voort, die na 32 jaar arbeid ahn de Goudsche H .B. S., thans te Voorburg van zyn rust geniet, op medisch advies helaas dit jubileumsfeest moest missen. Velen oud-leerlingen zal het zeker gespeten hebben dat de sympathieke leeraar van der Voort gisteren niet aaawe zig kon zyn. Met een tot-van-avond besloot de heer Hoogstra deze reünie. Het avondfeest. iHet behoeft niet te verwonderen dat de Nieuwe Schouwburg geheel gevuld waser was geen plaatsje op balcon of galerij meer vry en gerust mag worden aangenomen, dat de volle 860 plaatsen welke de Schouwburg biedt, bezet waren. In de zaal het prettig aspect van lieve en lichte toiletjes afgewisseld door het stem mige smoking-zwart, voorts een gezellig ge roezemoes vooral van de jeugd, die over et telijke jaren als mannen van gewicht in- n» maatschhppy zullen komen getuigen, dat zij van het jaar '25 waren, toen het 60-jarig bestaan werd gevierd. Te even 8 uur werd een aanvang gemaakt met het programma, dat bestond uit ver schillende zangnummers voor het meisjes koor, dat zich ook des middags zoo uitste kend geweerd had, eenige piano- en viool- soli en zelfs een trio voor viool, cello piano, gymnastiek-oefeningen voor jongens en meisjes, een vlinderdans en een tooneel stukje. We zullen geen afzonderlijke beschouwing over de verschillende ten uitvoer gebrachte nummers geven, doch volstaan met de ver melding dat vooral het meisjeskoor onder de pittige leiding: van dr. van Burkom een groot gedeelte van het succes van den avond toekomt; er werden niet minder dan 6 lie deren gezongen en heft één klonk al fris- scher en aardige dan he\ ander. Ook de gymnastiek-oefeningen zoowel voor jongens als meisjes blyven steeds aar dige nummers op programma's als deze. En wie als wy de beproefde leiding van den gymnastiekleeraar 8er H. B. S., den heer v. Duren, hebben medegemaakt, zal weten, dat geen nummer geschikt wordt geacht voor de uitvoering als het er niet door-en door in zit.' Een aardige nummer was eveneens de Vlinderdans, door 'n 8-tal meisjes in beeldi ge toiletjes uitgevoerd, welke dans ingestu deerd was door mej. W. van Houweninge, die daarmede zooveel succes had, dat niet tegenstaande het programma met spoed moest worden afgewerkt toch nog eens ge bisseerd moest worden. Mej. van H. kreeg als dank behalve de traditioneele bloempjes een aardig souvenir van Gouda. 'Voorts werden op zeer verdienstelijke wyze ten gehoore gebracht een solo-num- njer voor piano, de romance van Svendsen voor solo en piano en het hiervoor freeds aangehaald trio. Terwijl wy tot slot een groot gedeelte van het succes van het programma mogen stel len op rekening van de uitvoerders van het tooneelstukje „Een knap stel", dat door 'n 7-tal leerlingen werd voor het voetlicht ge bracht. Er werd heel aardig spel te zien ge geven en vooral de rol van Hannes, den lompen knecht, die voor 25 pop voor mijn- heeft. Verder richtte Dr. Hoogstra vrien delijke woorden van dank voor den onder vonden medewerking van den directeur van Gemeentewerken, den heer H. J. E. van de Ven, die de zaal in feestgewaad had gesto ken dbor tal van fraaie bloem&i en plan ten daar te plaatsen, ook de tuinman die dat alles zoo keurig arrangeerde werd daar bij niet vergeten, voorts tot het leeraren corps dat zoo flink aan de organisatie van dezen avond heeft medegewerkt en de leer lingen, die zich daarvoor mede hebben ge geven. In 't bijzonder dankte Dr. Hoogstra de leeraren D. van Duuren, voor de schit terende uitvoering in gymnastische en rüythmische oefeningen, Dr. J. H. van Bur kom voor de ambilieuze instudeering van verschillende liederen met het meisjeskoor, Dr. W. Zuydam voor de uitnemende zorg voor de financieele regeling van den avond en den heer Bosch, die de Directeur als secretaris heeft terzijde gestaan en veel tjjd daarvoor heeft moeten geven. En buiten deze betuigde Ds. Hoogstra nog zijn groote erkentelijkheid aan de Directie van de Pla teelbakkerij Zuid-Holland, die op den mor gen van den gedenkdag aan de school een prachtsouvenir ten geschenke bood, dat tot in lengte van dagen zal getuigen van het kunstzinnige werk dezer vermaarde fabriek en van de syjppathie, die den heer Hoyng de H. B. S. toedraagt. Dr. Hoogstra noodig- de allen ter bezichtiging ray dit fraaie ge schenk uit en besloot daarmede den avond. Maar dat kon niet, omdat de heer Dr. W. Zuydam naar voren was gekomen om den directeur te zeggen dat allen hun beurt had den gehad op één na n.l. de directeur, die de ziel van dit feest was, de man van het ini tiatief en de organisatie. En Dr. Hoogstra ipoest onder daverenden byval een fraaie krans in ontvangst nemen, die hem om den hals werd gehangen. De bravo's klonken door de zaalen toen zochten allen zoo- vlug mogelijk'weg te komen, het was middels half 1 geworden, naar zaal Kunst min, waar het bal zóu aanvangen. Ook dit kwam dan eindelijk en in het aardig versierde Kunstmin, alsmede in deelte van de groote zaal (men mag voor dergelijke groote bals wel eens de biljarts ter zy'de stellen, zoodat een behoorlijke dansruimte verkregen wordt) nam het bal tegen ééa uur een aanvang om tegen vijf uur gesloten te worden. Dit laatste ging in het geheel niet van harte, want er was nog animo genoeg. Zoo werd voor een groot gedeelte het pro gramma van de H. B. S.-feestvieringyafge werkt. Voor heden, Zaterdag, bleef slechts over: het samenkomen van leeraren, .oud-leeraren en oud-leerlingwi in de nieuwe H. B. S., om tegen één uur in „de Zalm" deel te nemen aan het noenmaal. Van deze gelegenheid om oude herinne ringen -nog eens op te halen werd door een groot aantal oud-leerlingen gebruik ge maakt. Het eind* van den Zomertijd. Wij herinneren er aan dat hedennacht de Zomertijd eindigt, dius van Zondagmorgen af wordt weer de zonne-tyd gevolgd', wat een verschil maakt van. 1 uur. Ten einde voor eventueele onaangenaam heden bespaard te blijven, neme men reeds Zaterdagavond maatregelen door <l» klok één uur terug te zetten. Aanbiedingen van werkgevers. 1 boerendienstbode, 6 dienstboden, 1 agent voor spaarkas, 1 afwerker in de aardewerx- industrie, allen te Gouda; jongens voor op leiding als blikslager te-Boskoop, 1 scheeps- werker, constructiewerkers en mach. bankv werkefs te Oudewater.1 Opdracht van Werk. Door de Bataafsche Petroleum-Maatschap- pij te 's-Gravenhage is by onderiiandsche aanbesteding aan de N.V. tot Aanneming van Werken voorheen H. J. Nederhosrt al hier, opgedragen: het bouwen van eell as- phaltemulsiefabriek op het terrein van de Benzine-Installatie te Rotterdam-Charlods. Geen spreekuur. Men verzoekt ons te melden dat de wet houder van Onderwijs, de heer Lafeber, a.s. verhinderd is zijn spreekuur te houden. De spoorweg Gouda—BoskoopAlphen. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft het verrichten van grondwerken, het maken van den onderbouw van 15 vaste en vier beweegbare spoorwegbruggen en een beweegbare brug voor gewoon verkeer met bijkomende werken ten behoevp van den aanleg van den spoorweg Gouda-Boskoop- Alphen aan den Rijn, volgens bestek no. 1470 SB. opgedragen aan E. de Bruin te Hoogland voor 325.600. In beslag genomen postduiven. Door de Belgische politie zyn pl.m. 500 Nederlandsche postduiven in beslag geno men by opkoopers en# diverse postduivem- iefhébbers. Al deze dieren zyn opgezonden naar het depot van den Rijks Postduiven- dienst te Amsterdam. Onder de in beslag genomen duiven be heer moet spelen sloeg er vooral bij het jon- I vinden zich er negen van eigenaars te Góu- ge volkje bijzonder in. Alle executanten heb- da woonachtig, ben hun beste beentje voorgeset en het ap plaus was evenals de bloemen, hen door Dr. Hoogstra anageboden, welverdiend. lMf meisjeskoor ten slotte van den standvastige tinnen soldaat, de al leraardigste cantate van Hendrika van Tussckenbroek had gezongen, het soldaatje weer behouden thuis was, kwam Dr. Hoog stra weer naar voren, om, 'ofc hier aak eenige jonge dames bloemen tg vereeren en om ten slotte eenige woorden van dan* te zeggen tot hen die tot het welslagen van de* feestavond zoo veel hebben gedaan. Daartoe rekende de Directeur allereerat het Gemeentebestuur van Gouda, dat voor da H. B. S. steeds groote belangstelling De ringaummers zijn: ster 3-25-18246; ster 3-24-12648; ster 3-23-57494; ster 3-23- 40632; 3-23-42842; ster 3-23-57731; ster 8-23-42668; ster 3-24-19449 en ster 3-24- 6754. Voor inlichtingen vervoege men zich tot den heer L W. Veen, Kamemelksloot, al hier. Ook indien men de vogels niet terug verlangt moet daarvan kennis worden ge geven. De duiven moeten voor Woensdag a.s. zijn opgevraagd. Na dien datum worden zij door het Rijk afgentaakt De kosten zijn 0.60 per duif. Christendom en Socialisme. Op Maandagevoaó 5 October, te kwart over achten, spreekt voor de afd. Gouda van het Instituut voor Arbeide rsoniwikkeling de heer Ds. v. d. Hoeven, van Utrecht, over „Christendom en Socialisme", in „Ons Huis", Türfmarkt, welke vergadering voor iedereen toegankelijk is. Botsing met ernstig gevolg. Gisterenavond heeft op de hoek Crabeth- straat-Kattensingel een botsing plaats ge had tusschen een uit de Crabethstraat ko mende wielrijder en een van dé Kattensin gel komende auto. De wielrijder, de 16-ja- fige H. Y., in dienst van den banketbakker S. alhier, werd door de auto tegen den grond geslagen, waarbij een der wielen hem over een zijner beenen ging. De jongeman werd door omstanders bij Dr. Broekhuizen bin nengedragen, die het eerste verband legde, waarna hy met de auto, die het ongeval ver oorzaakte, naar het Ziekenhuis werd over gebracht. Daar bleek dat het linkerbeen ver moedelijk gebroken is. Zyn toestand baart geen zorg. Het rijwiel is totaal vernield Winterdienst Spoorwegen. Met ingang van 4 Oct. vangt op de spoor wegen de winterdienst aan. De Algemi DienStwijzer bevattende alle verbindingen van en naar Gouda gedurende den' winter dienst is heden verschenen en velen zullen zich zeker weer dit practische handige reis- boekje aanschaffen. Van verbetering in het directe verkeer met Amsterdam en latere verbindingen van uit Rotterdam, den Haag en Amsterdam naar Gouda, is ook bij deze winterdienst weer geen sprake. Wanneer zal dat hu toch veranderen? Verkeersweg by den Overweg geopend. Hedenmorgen is op officieele wyze door den burgemeester, de>n heer Mijs, in tegen woordigheid van het college van B. en W., de Directeur van Gemeentewerken, dé Com missaris van Politie en tal van belangstel lenden de verkeersweg voor voetgangers bij den overweg van den spoorweg geopend. In een kott woord wees Burgemeester Mys er op dat het hier niet gold een om vangrijk werk, maar wet een zeer doelmatig werk, dat velen gerieven zal. De verbinding welker breedte varieert van 0.80 M. tot 1.50 M., is alleen voor voetgangers. Ze is so- liede geconstrueerd uit beton en ijzer en door de fa. Zanen en Verstoep gemaakt on der toezicht van den gemeente-opzichter, de heer Kluitenberg. Des avonds is deze ver binding electriach verlicht. Namens de bewoners van het noorden der stad betuigde de heer Steens ma het ge meentebestuur en den Directeur van Ge meentewerken zyn dank voor deze zeer ge waardeerde tegemoetkoming, waarnaar al zoo lang is verlangd De rioleering in de Korte Akkeren. Naar wij vernemen zal de officieele inge bruikstelling van het rioleeringagemaal in de Korte Akkeren plaats ~hebben op Zater dag 10 Oct .a.s. Besmettelijke ziekte. Ten Stadhuize is in de^'afgeloopen week aangifte gedaan door een landbouwer hier ter stede van twee gevallen van mond- klauwzeer onder zijn vee. Een nieuwe boekhandel. Blijkens advertentie in dit nummer heeft de heer Bylsma in het perceel Tiendeweg 18 een boekhandel gevestigd. De „Kribbebijter." De Tooneelvereeniging „Thalia" geeft op 10 Oct. a.s. des avonds, 8 uur in de zaal „Concordia" een opvoeriyg van de „Kribbe bijter." Thalia-Theater. Er gaat deze week weer een schitterend hoofdnummer „De Sirene van Sevilla", ro mantisch drama in 6 acten. Deze film be staat uit een aaneenschakeling van stieren gevechten en scènes tusschen twee jaloer- sche vrouwen, die beiden eên toreador lief hebben. Er is echter een groot verschil tusschen de liefde van die twee vurige schoonen, want. de eene bemint den toreador om hem zelf; reeds toen hy nog een eenvoudige boeren knaap was, en de ander bemint niet hem, maar den afgodi van het Spaan sche publiek. Zjj .bemint trouwens iederen toreador die naam krijgt en neemt den jongen man van het land op denzelfden dag in haar armen haar vurige minnaar door een stier wordt gedood. Wanneer een gemeene arena-directeur den toreador wil vergiftigen uit minnenijd, redt de oprecht-beminnende danseres met gevaar voor haar eigen leven haar minnaar en de twee zijn weer vereeni gd, waarmee de film eindigt. Het „Hollandsch Nieuws" laat zien hoe men in Hoorn de sport beoefent, o.a. „stok- fordje" ryden; de honingoogst te Santpoort en Mr. Troelwtra afscheid nemende van zyn partij. Het bij programma geeft behalve een dolle klucht in 2 acten „Zeelucht'maakt verliefd", een gekleurde natuuropname, getiteld „Kyk- ies in Japan en Frankrijk. Op het tooaeel geeft Miss Livermore Co. uitmuntende gymnastische toeren te Het „Thalia-Trio" brengt, vooral by de vertooning van het hoofdnummer, toepasse- lyke muziek op uitmuntende wyze ten ge hoore. Deze week een byzonder aanbevelens waardig programma! Postduiven vereeniging „De Blauwe Doffer". Maandag 28 September hield bovenge noemde vereeniging een Wed- en Kasvlucht va«uit Chimay (België) afstand 220.5 K.M. met oude en jonge duiven. De pryzen van den Wedvlucht werden behaald door de heeren: C. Blom, 1, 7, 9de prys; G. Hammer, 2, 11 pr.D. C. Brem, 3, 4, 14 pr.; Geb. de Waal 6, 6, 15, 16 pr.; J. Scharleman 8 pr.; P. Baks, 10,12 pr.; C. M. Holthuizen, 18 pr;. H. Snyders, 17 pr.; A. de Jong Jr., 18 pr.; M. A. Holthuizen, 19 pr.; A. de Jong Sr., 20 pr. Aankomst 1ste duif 12.25.57 uur. Aan komst laatste duif 12.58.4L uur. G. Blom le Kasprys; G. Hammer 2e; D. C. Brem 3e; Geb .de Waal 4e; J. Scharle man 5e; P. Baks 6e; C. M. Holthuizen 7e; H. Snyders 8e; A. de Jong Jr. 9e; M. A. Holthuizen 10e; A. de Jong Sr. 11e. De heer P. Baks, Sigarnmagazyn „De Bokser" Walesteeg, was zoo welwillend alle pryswinnaars een aardige surprise toe te kennen. De kampioenspryzen werden behaald door de heeren: Kampioen oude dtöven^D. C. Brem; Kampioen jonge duiven: G. Hammer; Kam pioen over het geheele jaar: D. C. Brem. Daar de Vereeniging met deze vlucht haar vliegseizoen sluit, kunnen nieuwe le den zonder betaling van inleggeld, of an derzins zich opgeven als lid van den „Blau we Doffer" by den Secretaris D. C. Brem, 4de kade 17. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 1 October: Cornelia, d. v. A. de Jong en C. Bunnik, Vest 81. Pieter Hendrikus, z. v. M. de Waard en C. W. van Reeden, W. Tombergstraat 16. Hubertus Willem Nicolaas, z. v. W. M. de Jong en L. H. van Doom, Zwanteweg 16. Arie An- thonie, z. v. J. P. van der Draai en G. M. van der Kleya, C. Ketelstraat 44. Adria- na, d. v. C. W. Zanen en J. Nieboer, Zout mansplein 8. ONDERTROUWD: 1 October: W. van Dam en N. J. Bos. W. Bunnik en E. Bruystens. C. Verkaik en D. J. den Ouden. H. Agtein en J. M. M. de Jong. P. M. van Schenderen en S. P. Stroeve. S. de Lange en E.*Broere. OVERLEDEN: 29 September: Margrie- tha Jacoba de Jong, wed. A. Vollenhoven, [79 J. Agenda: 4 Oct. Conpordia. Liefdadigheidsuij R.-K. Goudsche Tooneelvereenij bate Stormramp 1925. Oct., 8% uur. Hotel Welgelegen, Spoor- sraat. Vergadering Goudsche Winkeliers- vereeniging. Oct., 'Soé. ',,pe Réunie". Openingsavond Volksuniversiteit, Voardrachtavond, Mevr. I Alida Tartaud-Klein. 10 Oct., 9 uur. Sociëteit de Réunie. Leden vergadering Goudsche Ver. voori Gezond- heidskoloniën. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrydag October, benevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des Avonds (des nachts echter alleen voor recepten). suijwering ligffg, ten UIT BEN OMTREK. BODEGRAVEN. Door den Raad dqzer gemeente werd de rekening 1924 vastgesteld met een voordee- lig saldo, groot 35444.20. De begrooting voor 1925 werd door B. eil W. by den Raad ingediend, en verzonden naar de fin. com missie. Een verzoek van de Directeur en leeraren aan de Nyv^heidsschool, om verhooging van salaris, werd voorloopig ter zyde ge legd, in afwachting van een Ryksregeling. en W. erkenden, dat de tegenwoordige salarissen te laag zyn. Besloten werd tot aankoop van 1% hect are grond, gelegen e*n den spooriyn Lei denWoerden, naby het spoorweg-station, waarop een gemeentelyk abattoir en annex exportslachtery zal worden gebouwd, voor rekening van de geimeente. Aangegaan werd een geldleening A 40 duizend, by de pensioenfondsen voor de ko loniale landsdienaren en locale ambtenaren, tegen 4% rente per jaar A pari. ft De begrooting van het electrisch bedryf is voor het eerst sluitend zonder nadeelig sal do. De toren is gebleken in slechten toestand te verkeeren en zuilen de noodige herstel lingen worden aangebracht. Een crediet daarvoor werd verleend aan B. en W. Een verordening werd vastgesteld, rege lende het ontslag van onderwyzeressen by huwelyk,en onderwyzers op 65-jarigen leef- ty<L Besloten werd het aanvangsuur der kaas markt voor den winter te bepalen op half negen uur, en de markt met enkele boomen te beplanten, en een plantsoen aan te leg- gen. GOUDERAK. Ds. Klomp, predikant by de Ned. Herv. Kerk, te Westbroek, heeft als zoodanig een beroep ontvangen naar deze gemeente. STOLWIJK. In den nacht van Donderdag op Vrydag zyn op onverklaarbare wyze een of meer personen by den landbouwer Verkerk bin nengedrongen. te Morgens vond men de deur geopend en werd een kaas vermist, welke later gedeeltelyk in de Gouwvliet werd te ruggevonden. De politie, met een en ander in Icennis gesteld, stelde een onderzoek in. kien ami Isjitsjerin heeft verklaard, dat Duitschland overtuigd is van de juistheid van het sluiten van een in ternationaal veidighektepact. Kruitfabriek afgebrand. U3IDEN, 3 Oet. In de N.Vv Eerste Ned. Fabrieken van Krijt- en Verfpro ducten brak tegen 5 uur hedenmorgen brand uit. Met groot materiaal ruktte de brandweer uit en met 7 slangen op de rootorepuit werd het vuur aange tast. Ongeveer uur was noodig om het vuur te blussdben. De.geheele fa briek brandde uh. De sdiade is uit den aard der zaak vrij aanzienlijk. Verzekering de*rt de schade. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend. WISSjSLtfÓERSKN. 2 Oct. 3 Oet. Officies! 12 uur Berlyn 59.23 59.23 Londen ltf.04% 12.04% New-York 2.48% 2.48% Parys 11.67 11.52% Brussel 11.18 11.12% Italië 10.02 10.02 Zwitserland 48.02 48.— Oslo 50.20 50.05 Kopenhagen 60.16 60.05 Stockholm 66.80 66.80 Weenen 36.10 35.05 Praag 7.37 7.06 tyfadrkl 36.70 35.75 Beu rso verzicht. Op de AimterdttMnsdhe beurs wis be den het meest omvallende verschijnsel de beweging die zidh ontwikkelde in Koninklijke en de daarmede gepaard gaand© koersrijzing. Het leidende olie- aandeel heeft zoolang buiten de aan dacht gelegen dat een opleving van de affaire als iets bijzonders dient ge memoreerd. Evenals <le vorige dagen was de handel in Kubberfondsen vrij omvang rijk en stelden verschillende- speciali teiten zicfh weer op hoog er koerspeil. lederen dag blijkt opnieuw dat men een gunstige opinie omtrent rubberon- dernemingen en de betrokken fondsen blijft koesteren. Vast gestemd waren de gewone aan- deelem Jurgens, waaruit blijkt dat 0e verschillende beschouwingen die om trent het .Jurgens-ooncern worden ge leverd langzamerhand zijn invloed be ginnen te winnen. Suikerwaarden hadden een kalme markt. H.V.A. waren prijshoudend doch per saldo weinig veranderd,. Tabeikuen had den) een beperk te pnarkt en wezen slechts geringe koersver schillen uit. Scheepvaarten verlaten. Prolongatie 'il/4 °/0 (DRAADLOOZE DIENST.) Vóór-conferentie. PARIJS, 3 Oct. Minister-president Briand heeft zich naar Locarno bege- vep, waar bij Zondagmorgen aai aan komen, gelijk met Chamberlaiin. Medegedeeld' wordt dat beide staats lieden een belangrijke bespreking zul len houden voor de conferentie van het vedligheidspaict. Duitschland voor een intern, veiligheids pact. PARIJS, 3 Oct. Even voor het ver trek van den extra-trein naar Locarno heeft rijksminister Stresemann gister avond nog een onderhoud gehad met Tsjütsjerin. In welingelichte kringen verluidt dat de Duit sche minister van bui tend, za- advertentien. Bij beschikking van den Heer Rechter-Commissaris in het faillise- ment van Th. C. HARTVELD, land- bouwer, wonende te Waddinxveen js bepaald le. dat de indiening van schuldvor deringen in dit failliscment bij den curator moet geschieden vóór 15 October a.s. 2e. dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op VRIJDAG 30 OCTOBER a.s., des middags 12 uur in het Gerechtagebojiw aan den Noordsingel te Rotterdam. De curator Mr. C. JONKER. Gouda, 2 October 1925. Oostbaven 51. CS7S» as Inrichting voor Stoomzuiveren v. Bedden, Matrassen en Dekens Goudsche Ontsmettingsdienst G. DE RAADT - Gouda Kantoor: Westhaven42, Tel. 46 Fabriek: Geuzeetraat 47-53-95 Herhaalde malen vereerd met opdrachten namens H.M. DE KONINGIN. Beddegoed kan in elkaar blijven tijdens het stoomen, in welk geval het wel door en door gestoomd, doch niet* schoon wordt. Vuil of met vlekken bezoedeld beddegoed wordt echter uitelkaar gehaald, waardoor het mogelijk is ook de tijken chemisch te reinigen. Nadere bijzonderheden worden in ons pros pectus vermeld, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Wij biedeq ((j>eiangrijkc korting aan degenen, die als agent voor onze inrichting willen optreden, voor wie een flink aantal pros pectie en tarieven benevens een geëmailleerd agentschapsbord be schikbaar is. 272^oJ 2727 10 HEDEN GEOPEND TIENDEWEG 18 Tel. 53o

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 4