laden juda >n 423 ïderen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 5 October 1925 65»Jaargang Mo 15967. ectie ■deren len dienste Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen in. nderen. FEUILLETON. eurendruk. OUDA J ing de Zooals de ouden zongen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WAÖDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 2426 60 IOUDA BUITENLANDSCH NIEUWS. het 2334 J*est het paleis op den het kabinet duldde), te doen, I I 12) salon taling b Station. (Wordt vervolgd). 4 non IDA. Wie niet weet wat hij wil, krijgt veel wat hij niet wil. t na niet Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. BINNENLAND. Onderscheiding voor mr. Zimmerman. De koning van Italic verleende mr. Zimmerman, commissavis-geiieraal van den Volkenbond te Weenen, het groot kruis van de Kroonorde van Italië. reiden, uea laatste innige oinhelzang van uwen Hefnebbenden Victor Nog iu dien nacht belde men aan. De wac.i'.er van den vuurtoren had net schol gehoord in de duinen. En nu bracht men den zelfmoordenaar thuis, itoor het hart getroffen. In een porte- leuille, die hij naast zich had neerge legd in het duinzand, vönd men neel nauwkeurig zijn adres. En nu lag hij daar op de baar, in die bekroppen Kamers, me1, zijn mooie als int marj mer gehouwen trekken, in de rust van den dood tien jaar jonger gelijkend dan zijn bleek» afgetobde vrouw. Wer kelijk, de familieleden saamgekomen voor de begrafen s, schudden ’t hoofd over de vrouw die daar met harde on- venoenlijke trekken, koude, droge oog en. neerzag op den man, die met zijn doo'" boette voor zijn leven. Het medelijden was beslist voor hem, niet voor, haar Charmeurt bleef hij, tot zijn dool Wat leed ’moest daar i vooraf gegaan zijn, eer men besloot tot zulk een daad. En met welk een moed', ouden kranige» edelmansmoed. had hij een ende. kortweg, gemaakt aan alle ellende. Toen de begrafenis was afgeloopen. vertrok! en de familieleden onverwijld haastig. Min of meer, al was het voor de gelukkigste', alleen in hun presti ge. hun naam. hadden zij geledên on der het éclatante faillissement van den doode, en het stroeve gezicht dier we- GOIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, mat Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper gwchiedt F ranco per poot per kwartaal 8.15, met Zoadagablad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. en be- iDe mislukking van de Fransch-Ameri- kaansche onderhandelingen wordt in een communiqué van President Ooolidge we reldkundig gemaakt. Het communiqué is in vrfj scherpe bewoordingen gesteld, en zegt: „De mededeelingen, door de Amerikaan- sche bladen gepubliceerd, op het veronder steld gezag van de Fransche delegatie en ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bexorgfcring' 1—5 regels 1 55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagmupmer 20 bjjslag op den pitje. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pitje. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfj contract tot eeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van Bollede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten dalgs vóór de plaatsing tan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to «tin. Postzegels van 9 cent. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeen® ken nis, dai in gebruik zullen, worden ge steld postzegels van 9 cent. Zoo moge lijk zullen de zegels tegen het einde der loopende maand aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. Volksonderwijs. De vergadering in Amsterdam. ,,Volhs<Hiaerwijs hield Zaterdag zijn jaarlijksolia aigemeene vergadering ai tiet American hotel in Amsterdam, on- dei leiding van den heer mr. H. Smeenge. De voorzitter heette in zijn openings rede inzonderheid1 welkom den heer Mieras, afgevaardigde van het N.OG. en den oud-preeident van Volksonder wijs, den heer Zetvelder. Heek vrengdevol heef het afgeloo- pen jaar ons niet gestemd, aldus spr. De bezuiniging was bezig door te wer ken. Op 1 Jan ’26 zullen vele leer krachten op wachtgeld worden gesteld en vele lokalen leeg komen te staan. Het zou de, moeite waard zijn te tel- .en hoeveel lokalen, die pas gebouwd waren, thans leeg stonden. Van groo- lo verspilling moest gesproken worden. De nieuwe bedelingen van ontslag voor huwende onderwijzeressen, noem de spr. een ernstige inbreuk op de persoonlijke vrijheid! van menige >rou!w. Een congrey ten behoeve van het onderwijs van schippers- en kramers- binderen werd voorbereid. Spr. memo reerde met vreugde de totstandkoming van de nieuwe school voor schippers kinderen te Amsterdam. Spr. hoopte, dat de tegenwoordige minister van onderwijs niet hot bijzon der onderwijs alleen, maqr ook het openbaar onderwijs zou dienen. Erg hoopvol kon men echter niet gestemd zijn. De strijd voor de opent- school <ou in de komende jaren niet lichter worden men moest den strijd, die komen zou, .niet ontgaan. De positie van het openbaar onderwijs was met zander gevaar, dat bleek herhaaldelijk. Kr) waren dreigende symptonen genoeg Bij de behandeling van het jaarver slag drong de heer Gaasbeek, uit Utrecht, er op aan. dat de strijd voor ,de openbare school meer miiitantlmoest worden gevoerd en men de hand aan '’en ploeg moest slaan nu reeds veel verloren was. terwijl het voorberei dend onderwijs krachtiger gesteund moest worden. Tn dn "v'»'’^vorT-a^erjno als lid van het hoofdbestuur gekozen de heer Jac. We'lemaJn. jbjjirgemees-tor van Ktabbendiike. Het hoofdbestuur steldé voor in to- ’aal bij te draffen f 50 aan ’t. school fonds voor Sdhinperskindpren in Fries die de verarmde dames ook zouden moeten verlaten. Het was in dat huis harer nichten, op een goeden dag me- iHedenmorgen te elf uur is in het paleis van justitie te Locarno de conferentie van Ministers aangevangen. Alle gedelegeerden, uitgezonderd de Pool- sche, zijn reeds aangekomen en naar ver luidt hebben de Duitsche Rijkskanselier dr. Luther en de Duitsche minister van Buiten- - landsche Zaken dr. Stresemann gisteren reeds voeling gezocht met de vertegenwoor digers der openbare meening, die zich in zeer grooten getale in Locarna hebben ver zameld, ten einde hen omtrent het stand punt van Duitschland in de kwesties, de conferentie rakende, in te lichten. In antwoord op een hem gestelde vraag omtrent het karakter der conferentie van Londen sprak Stresemann van een „derde conferentie”, waarop wellicht het veilig- heidspact definitief zou kunnen worden af gesloten. Uit deze uitlating trokken de hoorders de coAlusie, dat men zich aan Duitsche zijde den gang van zaken ongeveer a’s volgt voor stelt: Op de conferentie van Locarna zul len besprekingen plaats vinden over het Westelijk veiligheidspact, welke eventueel tot een vergaande overeenstemming in de kwestie van dit pact zullen leiden. In aan sluiting aan deze onderhandelingen zal, eveneens te Locarno, worden onderhandeld over de Oostelfjke arbitrageverdragen, die wellicht ook reeds te Locarno voor een la tere ratificatie door de parlementen zouden kunnen worden rijp gemaakt. Ten slotte zou dan, op een latere confe rentie, na besprekingen met de regeeringen en goedkeuring door* de betrokken parle menten, het geheele systeem van het Wes telijk veiligheidspact en de Oostelijke arbi trageverdragen worden onderteekend. Daar dit program ook in het plan der En- gelsche regeering schijnt te liggen en het afsluiten van het veiligheidspact door de geallieerden aan de voorwaarde van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond is verbonden, is het niet uitgesloten, dat deze conferentie indien de onderhandelingen gunstig verloopen, tegelijkertijd met Duitschlands opneming in den Volkenbond zal plaats vinden. Uit een uitlating van dr. Luther kan men opmaken, dat de zittingen der conferentie waarschijnlijk afwisselend door de leiders der delegaties zullen worden gepresideerd. ue, ten gevolge waarvan h.j ook vrien den en familie dupe maakte van zijn lichtzinnige zei-iverblinding en roeke loosheid. Zoo bedroog hij zichzelf en n ieder er sleepte anderen mede in zijn val. do werkelijke armoede vrouw, als smart en De conferentie te Locarno. De mislukking der Fransch-Amerikaansche onderhandelingen. Painlevé aan het woord. die bijzonderheden gaven omtrent het ac- coord, zijn geheel onjuist. Deze verklarin gen komen zeker niet van den heer Cail- laux, want vóór de verdaging der sub-com- issies, zijn de Fransche gedelegeerden door de Amerikaansche ingelicht, dat het Fran sche voorstel niet de geringste kans had om aangenomen te worden. Er bestaat absoluut 'geen verdeëldheid in den boezem der Amerikaansche commissie Geen enkel voorstel, dat door de Ameri kaansche commissie aangenomen kon wor den, is gedaan; geen enkel voorstel is pre sident Coolidge ter goed- of afkeuring voorgelegd. Ministerpresident Painlevé, die te Nïmes, na afloop van de onthulling ran een monu ment ter nagedachtenis aan Ernest Denis, wiens werken tot de bevrijding van Tsjecho- Slowakije hebben bijgedragen, het woord heeft gevoerd heeft daar o.a. ter sprake gebracht de strijd in Marokko. Hij vertelde van de wijze waarop Fran krijk daar het protectoraat uitoefent, tot bewondering ook van vele buitenlanders, en hij keerde zich tegen hen, die Frankrijk ervan beschuldigen, dat het in Marokko een preventieven aanval op Abd-el-Krim heeft gedaan. Frankrijk moest zich tegen inval len verdedigen en heeft steeds getracht, bloedvergieten te voorkomen. Vervolgen» las Painlevé den volledigen tekst voor van het Fransch-Spaansche ac- coord, waarvan de groote lijnen bekend zijn, en dat oa.. oen omvangrijke amnestie in houdt, administratieve autonomie, het vast stellen van het politie-effectief, de vrijheid van handel en het verbod van wapenhandel. Abd-el-Krim werd gewaarschuwd dat de Fransche en Spaansche mandatarissen, die deze voorwaarden overbraohten, in Melilla zijn eigen gevolmachtigden afwachtten. Hij zond niemand, alleen officieuse boodschap pers, die weigerden de overhandiging der vredesvoorstellen officieel te aanvaarden en vóór alles de volkomen onafhankelijk heid van het Rifgebied eischten. Den 15en Augustus bleef Frankrijk en Spanje niets anders over dan door middel eener gecom bineerde actie der beide legers, den onmis- baren vrede op te leggen. Wij konden niet méér voor den vrede doen, zoo zeide spr., dan wij deden, zonder Marokko en daarna Noord-Afrika aan vernietiging der bescha ving prijs te geven. Laten wy het noodza kelijk streven naar een hechten, billijken vrede zonder onderdrukkers en onderdruk ten onverzwakt voortzetten, teneinde het gevaar te vermijden, hetwelk morgen erger dan heden zou zijn. Frankrijk loochent zijn verbintenissen in Marokko, waartoe het voor den Volkenbond het initiatief nam, niet; het dient steeds hetzelfde ideaal met al zijn moed en rechtschapenheid. loelisten, m wier rijen zij verdeeld- ieid brachten, rich toch niet onver deeld! achter de regeering konden scharen. Naar de mieening van bet pa- eis is thans het tijdstip aangebroken, dat de liberalen en hun vrienden meer als Overlast jnoei'en worden beschouwd dan als steun. Het incident dat de ka- Daar was geen vernedering die een vrouw kan ondergaan, die haar werd bespaard. Dat hij telkens weer op de reine, teedere ziel trapte van de hoog hartige vrouw die hij aan zijn licht zinnig leven had geketend, bemerkte hij niet of het lie), hem onverschillig. Hij behandelde haar toch altijd even hoffelijk. ..gentlemanlike.” In tien jaar had hij kans gezien het geheele fortuin der HoogdUynens te verkwisen. Het oude Overijselsche landgoed', het groote huis op de, Prin- cessegrarht. de schilderijen, het oude poroetoin, alles verdween zoo langza merhand na elkander. Zelf wist nij zich nog een tijdlang staande te hou den met het geld dat goedgeloovige familieleden en vrienden hem „leen- dén”, om dit te steken m onderne mingen, die hij op touw zette en met zeldzaam zei «bedrog schitterend' noem- binelscrisis van de vorige maand heelt teweeggebracht die weigering van den minister van Justitie om toe te stem men in het ontslag van een hoogleer- aar, die van ketterij werd besdhuldigd, zou in overeenstemming zijn geweest met het paleisprogram, dat een nauw bondgenootschap met El Ezhar, het bol werk der Mohammedaansche orthodox en, behelst. De Manchester Guardin”, die van hel drijven der Patolspartij een nieuw bondgenootschap verwacht van, Zagh- ipelisten en velen van hen, die thans nog hun tegenstanders zijn, tot het verdédigen van do Grondwet, waar aan Engeland zijn medewerking heeft ontleend, spoort de Engelsche regee ring aan, den koning van Egypte te doen weten, dat zij zich met wat thans gaande is. niet kan vereenigen, voor al niet, omdat het gevolg daarvan op nieuw zou zijn een gespannen verhou- ning tusschen Engeland en Egypte. VEREÉNIGDE' STATEN. Tunnel in gestort. Het westelijk gedeelte van een die pe tunnel dér spoorlijn Chesapeake Ohio is ingestort op een oogenbiik, toen er 50 menschen in waren. Men vreest dat er véle mensohenilevesns ver loren zijn gegaan. De ramp van de S 51. Officieel wordt geméld, dat de S51 blijkens een onderzoek geheel vol wa- Ier staat en dat alle personen aan l.oord dood rijn. Een vette buit. In het Plaaahotel te New Yoric^ is mrs. Jessie Donainue, dochter von wij len Wool worth, den stichter van ie bekende Woolworthgebouwen, Woens dag van haar juweeren beroofd ter waarde van 1.680 000 gulden. Onder leze juwcelen bevindt rich een paar- lennalssnoer, dat een waarde van ruim een\ millioen gulden vertegenwoordigt, verder een aantal ringen, hangers en broches. Mrs. Donahue en haar echt- genoote vertoefdeai in het Plaeahotel in afwachting van de restauratie van hun huis in de stad. Zij arriveerden kort geleden uit Monte Carlo, waar mrs. Donahue’s juweelen veel bewon dering wekten m het Casino. De de- lectieven, die bezig‘rijn me het op sporen van de dieven, gelooven dat een bende roovers hen uit Europa is nagereisd. dat de meid op een goeden dag me vrouw van Eysingen kwam aanzeggen, dat een heer haar te spreken wensch- te, dien de dienstbode in het salon voor aan straat had gelaten. ,,Een heer, wat soort van heer? noemde hij rijn naam niet? moet hij werkelijk mij spreken, niet een van de freules?” De weduwe, nauwelijks een paar dagen met rust gelaten, voelde zich weer als een opgejaagd' wild. Maar de meid schudde het hoofd, die meneer had wel degelijk naar me vrouw gevraagd. Mevrouw Hermanoe van Eysingen”, zeide hij heel duide lijk. En hot was een deftige meneer in zwarte kleeren. Maar zijn naam' wilde hij niet zeggen. mer, geneel gevuld door ledikant en wieg, haar kindje, en vond, alvorens in het bed te stappen de sprei terug slaande. op haar kussen een stuk pa pier. Zoodra zij het Beschreven vei papier zag, in het oog vallend met een speld aan het kussen gestoken, beefde zij plotseling, voelde rich ijzig koud worden en staarde er naar, zonder het te durven aanraken, want rij be greep even plotseling, dat rij voor een catastrophe stond. Eindelijk vond zij den moed1 het briefje van haar echtgenoot bij het flikkerend kaafs'.ichtje te lezen: „Mijn lieve arme vrouw, schrik niet bij dit, mijn afscheidswoord. Meer nog dan gij, ben ik te beklagen. Ik kah het niet langer d'ragen, het afschuwelijke leven op die akelige kamers, waar men zich stoot bij de geringste beweging. De gedachte dat de toekomst erger zal zijn dan het wanhopige heden, ont neemt mij den moed langer in deze miserable wereld mijn bestaan voort te stoepen Je suis vaindu, j» me rends. Ik kan ook niet langer uw droef tob- berig gewicht aanrieh Vat dit niet op als een verwijl, lieve Hermiinre. maar ik ben nu eenmaal zachtaardig, ik kan geen verdriet zien Of ge het geloo ven wilt of niet, ik word er ziek van. ellendig Dan nog veel liever het ein de. Vaarwel, vind het duurzame ge luk, dat deze onvolkomen wereld1 aan uw armen man niet heeft kunnen be- V oor nog kw'am, had de jonge vrouw, als ge volg van vielelijden, smart en ver waar! ooring, twpemaal een dood kind ter wereld gebracht, twee zoontjes, ten doode gedoemde ongezonde vruch ten van een kwijnende plant. Ten laat ste was een meisje geboren, dat, nog geen twee jaar oud, met de ouders verhuisde naar een paar onflrissche gemeubileerde kamers in een achteraf- buurt van den Haag, het eenige voor- loopige tehuis dat dé lankmoedigheid van sobuldeiscihersi den totaal geruï neerde» Jonkheer overt iet. En ’t was te voorzien, dat wanneer binnen eeni ge dagen van Eysijngen zich failliet moest verklaren, ook dit bekrompen verblijf nog als te weelderig zou moe ten verlaten worden door het vroeger zoo aanzienlijke gewin. Het was op die bekrompen kamers, dat mevrouw van Eraingen, na weer eens dén geheelen avond te verg eels gewacht te hebben op de thuiskomst van haar echtgenoot, dié het huis ver laten had met de belofte over een uurtje terug te komen, het wachten moede, besloot naar bed te gaan. Zij verzorgde nog in dé kleine achterka- ENGELAND. Sir Hari Singh geen troonopvolger? Tegen de opvolging van Sir Hari Singh („mr. A.”) van rijn oom als maharadja van Kasjmir, hetgeen als een uitgemnakte zaak werd beschouwd rijzen onder de bevolking van Kasjmir ernstige bezwaren. Sir Hari is, zooals men weet, een neef van den overle- len vorst De Hindoe-wetten bepalen, lat dé aangenomen zoon van n vorst, üe zelf geen kinderen heeft, hem op Jen troon opvolgt, en daar de overle dene zulk een zjooii had, staat de be volking er op, diat deze, en niet Sir Hari hem opvolgt. De bevolking meent dal dé Engelsche regeering, die Sir Hari op den troon wenscht, daarmee buiten het terrein diarer bevoegdheden treedt. Verder heeft rij bezwaren te gen Hari Sngh, omdat hij heeft ge toond niet de man te zien, die bereid s bepgial le democratische hervormin gen, waarvoor die bevolking van Kasj mir ijverl. door te voeren. EGYPTE De Kabinetscrisis. Een autocratisch Paleisbewind op komst? v opfeil» oe „wianciiester uuaiUiau staat ngypie aan ueu vooravond van een bewinu, aai voor ueu vrede des lands mei. minder gevaarlijk is dan dal van net vroegere ,vat>met van Zagn- loel pasja, n.i. een autocratisch De wind van net patois van honing boe ad. deeds lang werd voorzien dat zoodra net paleis zich sterk genoeg zou voe ten, hét een mwuael zou -zoeaen om zien te ontdoen van de mannen, die reeds kort na de jongste verkiezingen, Aiiarui liberalen, onathankelijKen en iet Paleis tegen de Zaghioelisten sa'- mengmgen, zich mei de oppositie had den verbonden legen s konings wen- schen betredende de opstelling van de u,gyptiscae grondwet, be vormaing van ae* z.g.‘ litehaupartij in Januari van uit jaar, waarin de hand van Nasjat pasja, den jongen, energieken uwamen lungeerendJ directeur van s Konings Raad viel te herkennen, werd daarvan reeds als een voorteeken be schouwd zij j»»est het paleis op den duur in staat stellen, het zonder de liberalen (die de Ittehadpartij noode in het kabinet duldde), te doen, die, ofschoon tegenstanders van de Zagh- duwe noou-ie ntot tot meer bemoeie nissen met dezen diep gezonken tak der familie. Alleen twee nichten, Nan cy en Clasine van Hoogduynen, die ook alles verloren hadden bij het fail lissement van Hermance’s echtgenoot, waren nog zoo goedhartig der wedu we een schuilplaats te verleenen want dat was het in haar woning, die de verarmde dames ook weldra 108

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1